gbrainy - en to fr translation catalogue (1052 entries)

en: Clock rotation
fr: Rotation horaire

en: Every hour rotates 360 degrees.
fr: Chaque heure fait tourner de 360 degrés.

en: Brothers and sisters
fr: Frères et sœurs

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
fr: Parmi [people] personnes, [brothers] ont des frères, [sisters] ont des sœurs et [both] ont les deux. Combien de personnes n'ont ni frères ni sœurs ?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
fr: Il est calculé en prenant le nombre total de personnes moins [brothers_only] personnes qui ont seulement des frères, moins [sisters_only] qui ont seulement des sœurs et moins [both] qui ont des sœurs et des frères.

en: Age
fr: Âge

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
fr: L'âge du fils de Jean est actuellement la moitié de l'âge de Jean moins [difference], c'est-à-dire ([father] / 2) - [difference].

en: Password
fr: Mot de passe

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
fr: Chaque chiffre a 10 valeurs possibles. Le nombre total de possibilités est 10 à la puissance [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
fr: Chaque chiffre a 8 valeurs possibles. Le nombre total de possibilités est 8 à la puissance [digits].

en: Tennis game
fr: Partie de tennis

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
fr: Chaque jeu est un événement indépendant avec 2 résultats possibles. Le nombre total de possibilités est 2 à la puissance [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
fr: À chaque match vous éliminez un joueur. Par conséquent, le résultat est le nombre total de jeux moins 1.

en: Bank interest
fr: Intérêts bancaires

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
fr: Les intérêts composés sont payés sur le capital et sur tous les intérêts antérieurs accumulés.

en: Simple equations
fr: Équations simples

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
fr: Quel nombre additionné à [num_a] donne [num_b] ?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
fr: C'est le résultat de l'opération [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
fr: Quel nombre moins [num_a] donne [num_b] ?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
fr: C'est le résultat de l'opération [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
fr: Quel nombre multiplié par [num_a] donne [num_b] ?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
fr: C'est le résultat de l'opération [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
fr: Quel nombre divisé par [num_a] donne [num_b] ?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
fr: C'est le résultat de l'opération [num_a] * [num_b].

en: Boxes
fr: Boîtes

en: Container
fr: Conteneur

en: Box
fr: Boîte

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
fr: Combien de boîtes mesurant 1 x 1 x 0,5 peuvent tenir dans un conteneur mesurant 6 x 5 x [z] ?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
fr: Vous pouvez placer 6 * 5 * [z] * 2 boîtes.

en: Palindromic years
fr: Années palindromiques

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
fr: [year_start] est une année palindromique tout comme [year_end] l'est, il y a une différence de 11 années. Quelles sont les deux prochaines années palindromiques consécutives postérieures à [year_end] avec la même différence ? Répondez en utilisant deux nombres (par ex. : [year_start] et [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
fr: Un nombre palindromique reste le même lorsque l'ordre de ses chiffres est inversé (par ex. : 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
fr: [rslt_a] et [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
fr: Entre les ans 1000 et 10000, les années palindromiques apparaissent habituellement tous les 110 ans sauf à la fin de chaque millénaire où la différence n'est que de 11 années.

en: Dartboard
fr: Cible

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
fr: Dans la cible ci-dessous, où devez-vous lancer les fléchettes pour ajouter 120 points en 5 lancers ? Répondez en utilisant une liste de nombres (par ex. : 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
fr: Seulement 3 des 4 nombres de la cible sont utiles pour obtenir 120 points.

en: Horse race
fr: Course de chevaux

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
fr[0]: Dans une course de chevaux, il y a des personnes et des chevaux. Vous comptez [eyes] œil et [legs] jambe. Combien y a-t-il de chevaux ?
fr[1]: Dans une course de chevaux, il y a des personnes et des chevaux. Vous comptez [eyes] œils et [legs] jambes. Combien y a-t-il de chevaux ?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
fr: Chaque personne possède deux jambes et chaque cheval en possède quatre (2 * [men] + [horses] * 4). Chaque personne et chaque cheval possède également deux yeux (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
fr: Levier

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
fr: Quelle masse faut-il mettre à l'emplacement marqué d'un point d'interrogation pour équilibrer le levier ?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
fr: Pensez à la phrase attribuée à Archimède : « donnez-moi un levier assez long et un endroit où me placer et je peux déplacer la Terre ».

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
fr: Un levier est en équilibre lorsque les objets placés dessus sont à des distances inversement proportionnelles à leurs poids.

en: Multiple number
fr: Nombre multiple

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
fr: Dans la liste ci-dessous, quels nombres sont tous les deux multiples de [num_x] et [num_y] ? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
fr: Un multiple est un nombre qui peut être divisé par un autre sans qu'il n'y ait de reste. Par exemple : 10 15 et 25 sont des multiples de 5.

en: Choose one of the following:
fr: Sélectionnez l'un des suivants :

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
fr: [option_prefix] [option_a] et [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
fr: [option_prefix] [option_a] et [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
fr: [option_prefix] [option_b] et [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
fr: [option_prefix] [option_c] et [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
fr: [option_a] et [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
fr: [option_a] et [option_b] sont tous deux des multiples de [num_x] et [num_y].

en: Cars in town
fr: Voitures dans la ville

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
fr: Dans une petite ville, [all_cars]% des habitants ont une voiture et [males_cars]% ont une voiture et sont des hommes. Dans la population, quel est le pourcentage de femmes qui possèdent une voiture ? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
fr: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) des habitants sont des femmes qui possèdent une voiture.

en: Compare variables
fr: Comparaison de variables

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
fr: Si p &lt; x &lt; q et r &lt; y &lt; s et si vous savez que x &lt; y est vrai, parmi les options suivantes, laquelle est exacte ? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
fr: Si x &lt; y alors p &lt; x &lt; y &lt; s donc s &gt; p est vrai.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
fr: Si p &lt; x &lt; q et r &lt; y &lt; s et si vous savez que x &gt; y est vrai, parmi les options suivantes, laquelle est exacte ? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
fr: Si x &gt; y, alors r &lt; y &lt; x &lt; q, donc r &lt; q est vrai.

en: Odd number
fr: Nombres impairs

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
fr: Étant donnés deux nombres entiers x et y, si x est pair et y est impair, parmi les expressions suivantes laquelle donne toujours un résultat impair ? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
fr: La multiplication de deux nombres pairs donne toujours un nombre pair, donc x multiplié par 2 est pair. Ajouter à un nombre impair (y) à ce nombre pair donne toujours un nombre impair.

en: Warehouse
fr: Entrepôt

en: Two trucks
fr: Deux camions

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
fr[0]: Vous avez deux camions qui pèsent au total [add] unités. Si le camion le plus léger pèse 15 unités de moins que la moitié du poids du camion le plus lourd, quel est le poids du camion le plus léger ? [option_answers]
fr[1]: Vous avez deux camions qui pèsent au total [add] unités. Si le camion le plus léger pèse 15 unités de moins que la moitié du poids du camion le plus lourd, quel est le poids du camion le plus léger ? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
fr: Le camion le plus lourd pèse [heavier] et le plus léger [lighter].

en: Family relations
fr: Liens de parenté

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
fr: La belle-sœur de la sœur du père de Jean est également sa (n'imaginez pas que Jean a d'autres relations non indiquées) ? [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
fr: [option_prefix] Sa mère

en: [option_prefix] Has no relation
fr: [option_prefix] Aucun lien de parenté

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
fr: [option_prefix] Sa cousine

en: [option_prefix] His son-in-law
fr: [option_prefix] Son beau fils, gendre

en: His mother
fr: Sa mère

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
fr: La belle-sœur de la sœur est la femme du père de Jean, c'est-à-dire la mère de Jean.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
fr: Le beau-frère du frère de la mère de Jean est également son (n'imaginez pas que Jean a d'autres relations non indiquées) ? [option_answers]

en: [option_prefix] His father
fr: [option_prefix] Son père

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
fr: [option_prefix] Son cousin

en: His father
fr: Son père

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
fr: Le beau frère du frère est le mari de la mère de Jean, c'est-à-dire le père de Jean.

en: Third number
fr: Troisième nombre

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
fr: La moyenne de trois nombres est [three]. La moyenne de deux de ces nombres est [two]. Quel est le troisième nombre ? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
fr: C'est le résultat de l'opération : ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels.
fr: gbrainy est un jeu qui permet de cultiver ses aptitudes mnémoniques, arithmétiques et logiques à l'aide de nombreux exercices de différents niveaux de difficulté.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
fr: Il devrait y avoir pour tous les ages et tous les usages : les enfants dont les parents veulent développer les aptitudes, les adultes qui souhaitent garder leur esprit en forme ou simplement tester pour s'amuser, les personnes plus âgées qui pourraient avoir besoin de pratiquer des exercices mémoriels, etc.

en: Game
fr: Jeu

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
fr: Mettre votre logique, expression, calcul mental et mémoire, à l'épreuve en vous amusant

en: game;logic;memory;teaser;brain;
fr: jeu;logique;mémoire;casse-tête;cerveau;

en: Classic
fr: Classique

en: Notebook
fr: Papier

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
fr: Lequel des sports suivants n'appartient pas au groupe ?

en: Think of the items used in the game.
fr: Pensez aux objets utilisés par le jeu.

en: Basketball
fr: Basket

en: Cycling
fr: Cyclisme

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
fr: C'est le seul qui n'utilise pas de balle pour le jeu.

en: A terrier is to a dog like a?
fr: Un caniche est à un chien ce que ?

en: Chicken / Parrot
fr: Poulet / Perroquet

en: Pony / Horse
fr: Poney / Cheval

en: Ant / Vertebrate
fr: Fourmi / Vertébré

en: Dog / Cat
fr: Chien / Chat

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
fr: Chien et cheval sont des espèces et caniche et poney sont des races.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
fr: Le mot « taxidermiste » désigne une personne qui ?

en: Works with dead animals
fr: travaille avec des animaux morts

en: Specializes in skin diseases
fr: est spécialisée dans les maladies de peau

en: Suffers a skin disease
fr: souffre d'une maladie de peau

en: Works with leather
fr: travaille le cuir

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
fr: On dit d'un moteur d'automobile qui est mal conçu et manque de raffinement qu'il est ?

en: Simplistic
fr: Simpliste

en: Erroneous
fr: Erroné

en: Broken
fr: Cassé

en: Unorthodox
fr: Non orthodoxe

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification de « censurer »  ?

en: Condemn
fr: Condamner

en: Hide
fr: Cacher

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
fr: Obscurcir

en: Ignore
fr: Ignorer

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
fr: Un artiste dont l'œuvre est devenue une référence stylistique dans un domaine est ?

en: Pioneer
fr: D'avant-garde

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
fr: Bohémien

en: Misunderstood
fr: Incompris

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
fr: Laquelle des propositions suivantes définit le mieux une personne atteinte d'« ostracisme » ?

en: Person expelled from society
fr: Personne exclue de la société

en: Loner
fr: Solitaire

en: Connoisseur
fr: Connaisseur

en: Conspirator
fr: Conspirateur

en: Which of the following words means fear of people?
fr: Lequel des mots suivants signifie peur de la foule ?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
fr: Anthropophobie

en: Hypochondria
fr: Hypocondrie

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
fr: Anthophobie

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
fr: Acrophobie

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
fr: Une personne qui est préoccupée de manière excessive par sa santé est atteinte de...

en: Agoraphobia
fr: Agoraphobie

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
fr: Lequel des mots suivants n'appartient pas au groupe ?

note: Translator: As a noun
en: Violin
fr: Violon

en: Bassoon
fr: Basson

en: Oboe
fr: Hautbois

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
fr: C'est le seul qui n'est pas un instrument de musique à vent.

en: What is a 'halberd'?
fr: Qu'est ce qu'une hallebarde ?

en: Weapon
fr: Arme

en: Flower
fr: Fleur

en: Fish
fr: Poisson

en: Fossil
fr: Fossile

en: Portico
fr: Portique

en: Column
fr: Colonne

en: Attic
fr: Attique

en: It is the only one that is not related to architecture.
fr: C'est le seul qui n'est pas en lien avec l'architecture.

en: Kilometer
fr: Kilomètre

en: Hectogram
fr: Hectogramme

en: Liter
fr: Litre

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
fr: C'est la seule unité qui n'appartient pas au système métrique.

en: Apple
fr: Pomme

en: Grape
fr: Raisin

en: Potato
fr: Pomme de terre

en: It is the only one that is not a fruit.
fr: C'est le seul qui n'est pas un fruit.

en: Turtle
fr: Tortue

en: Lizard
fr: Lézard

en: Frog
fr: Grenouille

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
fr: C'est le seul qui n'est pas un reptile et aussi celui qui n'a pas de queue.

en: Tiger
fr: Tigre

en: Hyena
fr: Hyène

en: Wolf
fr: Loup

en: Deer
fr: Chevreuil

en: It is the only one that is not a carnivore.
fr: C'est le seul qui n'est pas carnivore.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification d'« hédonisme »  ?

en: Pleasure
fr: Plaisir

en: Pain
fr: Douleur

en: Collectivism
fr: Collectivisme

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
fr: La doctrine éthique soutenant que seul ce qui est plaisant est un bien intrinsèque.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification d'« ascétisme »  ?

en: Positivism
fr: Positivisme

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
fr: La pratique d'une auto-discipline austère afin de parvenir à une pensée plus grande ou spirituelle.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification d'« oxymore »  ?

en: Contradictory
fr: Contradictoire

en: Synonym
fr: Synonyme

en: Related
fr: De la même famille

en: Ironic
fr: Ironique

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
fr: Une expression qui mélange des termes contradictoires.

en: Lentils
fr: Lentille

en: Wheat
fr: Blé

en: Corn
fr: Maïs

en: Rice
fr: Riz

en: It is the only one that is not a cereal.
fr: C'est le seul qui n'est pas une céréale.

en: Onion
fr: Oignon

en: Mango
fr: Mangue

en: Lychee
fr: Litchi

en: Carbon
fr: Carbone

en: Titanium
fr: Titane

en: It is the only one that is not a metal.
fr: C'est le seul qui n'est pas un métal.

en: Cardiology
fr: Cardiologie

en: Hematology
fr: Hématologie

en: Psychiatry
fr: Psychiatrie

en: Paleontology
fr: Paléontologie

en: It is the only one that is not a medical specialty.
fr: C'est le seul qui n'est pas une spécialisation médicale.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification de « nonchalant »  ?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
fr: Négligent

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
fr: Sympathique

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
fr: Poli

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
fr: Faché

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
fr: C'est un manque d'ardeur à tout ce qui se doit d'être fait légitimement et de manière raisonnable.

en: Regular
fr: Régulier

en: Occasional
fr: Occasionnel

en: Exceptional
fr: Exceptionnel

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
fr: Les autres mots évoquent un événement qui apparaît peu fréquemment.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification de « curieux »  ?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
fr: Déroutant

en: Interesting
fr: Intéressant

en: Ordinary
fr: Ordinaire

en: Trivial
fr: Insignifiant

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification de « malheureux »  ?

en: Sad
fr: Triste

en: Unpleasant
fr: Désagréable

en: Tears
fr: Larmes

en: Incredible
fr: Incroyable

en: Famous
fr: Célèbre

en: Acclaimed
fr: Acclamé

en: Celebrated
fr: Fêté

en: The other words have the meaning of distinguished.
fr: Les autres mots ont le sens de distingué.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification de « spécifique »  ?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
fr: Particulier

en: Obvious
fr: Évident

en: Generic
fr: Générique

en: Plate
fr: Assiette

note: Translator: As a noun
en: Bottle
fr: Bouteille

en: Amphora
fr: Amphore

en: Bowl
fr: Bol

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
fr: C'est le seul qui n'est pas utilisé dans le stockage de liquides.

en: Walnut
fr: Noix

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
fr: Noix de Macadamia

en: Chestnut
fr: Châtaigne

en: It is the only one that is not a nut.
fr: C'est le seul qui n'a pas de coque.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification de « plébiscite » ?

en: Applause
fr: Applaudissement

en: Commendation
fr: Louange

en: Citation
fr: Éloge

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
fr: Invocation

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification de « chagrin »  ?

note: Translator: As a noun
en: Lament
fr: Lamentation

en: Fraud
fr: Imposture

en: Intolerance
fr: Intolérance

en: Risk
fr: Risque

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
fr: Lequel des mots suivants est le plus proche de la signification de « impassible »  ?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
fr: Calme

en: Authentic
fr: Authentique

en: Clever
fr: Intelligent

en: Tense
fr: Tendu

en: Proverb
fr: Proverbe

en: Epigram
fr: Épigramme

en: It is the only one that is not related to literature.
fr: C'est le seul qui n'est pas en lien avec la littérature.

en: Curve
fr: Courbe

en: Cathetus
fr: Cathète

en: Hypotenuse
fr: Hypoténuse

en: Trigonometry
fr: Trigonométrie

en: It is the only one that is not related with triangles.
fr: C'est le seul qui n'est pas en lien avec les triangles.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
fr: Collier

en: Candelabra
fr: Candélabre

en: Lantern
fr: Lanterne

en: Lamp
fr: Lampe

en: It is the only one that does not produce light.
fr: C'est le seul qui ne produise pas de lumière.

note: Translator: As a noun
en: Shield
fr: Bouclier

en: Helmet
fr: Heaume

note: Translator: As a noun
en: Armor
fr: Armure

en: Crossbow
fr: Arbalète

en: It is the only one that is not used for protection.
fr: C'est le seul qui n'est pas utilisé pour la protection.

en: Monolith
fr: Monolithe

en: Rock
fr: Pierre

note: Translator: As a noun
en: Tree
fr: Arbre

en: It is the only one that is not related to rocks.
fr: C'est le seul qui n'est pas en lien avec la roche.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
fr: Carotte

en: Beet
fr: Betterave

en: Radish
fr: Radis

en: Tomato
fr: Tomate

en: It is the only one that does not have roots.
fr: C'est le seul qui n'a pas de racine.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
fr: Orgue

en: Accordion
fr: Accordéon

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
fr: C'est le seul qui n'a pas de touche.

en: Cow
fr: Vache

en: Leopard
fr: Léopard

en: Dog
fr: Chien

en: Snake
fr: Serpent

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
fr: C'est le seul animal qui n'a pas de jambes et ce n'est pas un mammifère.

en: car / garage | plane
fr: voiture / garage | avion

en: Airline
fr: Compagnie aérienne

en: Aircraft
fr: Aéronef

en: circle / semicircle | diameter
fr: cercle / demi-cercle | diamètre

en: Radius
fr: Rayon

en: Chord
fr: Corde

en: Tangent
fr: Tangente

en: The radius of a circle is half the diameter.
fr: Le rayon d'un cercle est la moitié du diamètre.

en: talk / yell | dislike
fr: parler / cri | détester

en: Repugnance
fr: Aversion

en: Offensive
fr: Agression

en: Shame
fr: Honte

en: write / pen | eat
fr: écrire / crayon | manger

en: Fork
fr: Fourchette

en: Winery
fr: Vignoble

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
fr: Un crayon est utilisé pour écrire et une fourchette est utilisée pour manger.

en: desert / oasis | sea
fr: désert / oasis | mer

en: Island
fr: Île

en: River
fr: Rivière

en: Beach
fr: Plage

en: Coast
fr: Côte

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
fr: Une oasis est une région isolée de végétation dans un désert et une île est un morceau de terre isolé qui est entouré d'eau.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
fr: tortue / carapace | lettre

en: Envelope
fr: Enveloppe

en: Ink
fr: Encre

en: Printer
fr: Imprimante

en: Cellulose
fr: Papier

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
fr: Une tortue est dans une carapace et une lettre est dans une enveloppe.

en: wine / grape | rum
fr: vin / raisin | rhum

en: Sugarcane
fr: Canne à sucre

en: Grain
fr: Céréales

en: Sweet corn
fr: Maïs

en: horticulture / plants | ornithology
fr: horticulture / plantes | ornithologie

en: Birds
fr: Oiseaux

en: Insects
fr: Insectes

en: Amphibians
fr: Amphibiens

en: Fishes
fr: Poissons

en: thankful / ingratitude | despotism
fr: reconnaissance / ingratitude | despotisme

en: Democracy
fr: Démocratie

en: Totalitarianism
fr: Totalitarisme

en: Oligarchy
fr: Oligarchie

en: Authority
fr: Autorité

en: pessimist / optimist | poor
fr: pessimiste / optimiste | pauvre

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
fr: Nanti

en: Homeless
fr: Sans abri

en: Property
fr: Propriété

en: Money
fr: Argent

en: five / pentagon | ten
fr: cinq / pentagone | dix

en: Decagon
fr: Décagone

en: Enneagram
fr: Ennéagramme

en: Icosagon
fr: Icosagone

en: Decimal
fr: Décimal

en: parallel / meridian | longitude
fr: parallèle / méridien | longitude

en: Pole
fr: Pôle

en: Azimuth
fr: Azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
fr: Parallèles et longitudes suivent la direction est-ouest et méridiens et latitudes celle du nord-sud.

en: art / gallery | drama
fr: art / galerie | drame

en: Theater
fr: Théâtre

en: Museum
fr: Musée

en: Concert hall
fr: Salle de concert

en: Gym
fr: Gymnastique

en: hunter / rifle | photographer
fr: chasseur / fusil | photographe

en: Camera
fr: Appareil photo

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
fr: Trépied

en: Photography
fr: Photographie

en: Light
fr: Lumière

en: dish / break | balloon
fr: vaisselle / casser | ballon

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
fr: Éclater

en: Bounce
fr: Rebondir

en: Float
fr: Flotter

en: Roll
fr: Rouler

en: Both relate to an action that breaks the related item.
fr: Tous les deux concernent une action qui casse les éléments associés.

en: button / push | key (used in a lock)
fr: bouton / pousser | clé (de serrure)

en: Turn
fr: Tourner

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
fr: Ouvrir

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
fr: Verrouiller

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
fr: Fermer

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
fr: Pour faire fonctionner les deux objets, un bouton doit être enfoncé et une clé doit être tournée.

en: concept / idea | obsession
fr: concept / idée | obsession

en: Indifference
fr: Indifférence

en: Disinterest
fr: Désintérêt

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
fr: Le lien entre les deux mots est qu'ils sont synonymes.

en: fish / water | bird
fr: poisson / eau | oiseau

en: Wings
fr: Ailes

en: Ship
fr: Bateau

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
fr: tour / échecs | soldat

en: Battle
fr: Bataille

en: Gun
fr: Pistolet

en: Peace
fr: Paix

en: Enemy
fr: Ennemi

en: competitive / cooperative | anxious
fr: compétitif / coopératif | anxieux

en: Cautious
fr: Prudent

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
fr: Audacieux

en: pessimistic / optimistic | suspicious
fr: pessimiste / optimiste | méfiant

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
fr: Confiant

en: Dubious
fr: Dubitatif

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
fr: thermomètre / température | boussole

en: Elevation
fr: Altitude

en: Area
fr: Zone

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
fr: Le premier mot est un instrument et le second ce qu'il mesure.

en: hungry / eat | tired
fr: affamé / manger | fatigué

en: sleep | rest
fr: dormir | se reposer

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
fr: boîte / ouvrir | banane

en: peel
fr: peler | éplucher

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
fr: pelle / creuser | hache

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
fr: couper | hacher

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
fr: verre / casser | papier

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
fr: déchirer | découper | arracher

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
fr: pieds / deux | orteils

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
fr: dix | 10

en: fish / aquarium | monkey
fr: poisson / aquarium | singe

en: cage | zoo | zoological garden
fr: cage | zoo | jardin zoologique

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
fr: Un poisson dans un aquarium vit en captivité.

en: ring / finger | bracelet
fr: anneau / doigt | bracelet

en: wrist | arm
fr: poignet | bras

en: seal / flippers | bird
fr: phoque / nageoires | oiseau

en: wings
fr: ailes

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
fr: branche / flotter | pierre

en: sink
fr: couler

en: leopard / spots | tiger
fr: léopard / taches | tigre

en: stripes
fr: rayures

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
fr: poisson / sous-marin | oiseau

en: airplane | aeroplane | plane
fr: avion | aéroplane | planeur | aérien

en: tears / eyes | sweat
fr: larmes / yeux | transpiration

en: body | skin
fr: corps | peau

en: bridge / over | tunnel
fr: pont / au dessus | tunnel

en: in | under | through
fr: sous | en dessous

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
fr: jouet / s'amuser | outil

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
fr: travailler

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
fr: erreur / corriger | dégâts

en: repair | fix
fr: réparer | dépanner

en: orange / fruit | spinach
fr: orange / fruit | épinard

en: vegetable
fr: légume

en: hands / grab | teeth
fr: mains / attraper | dents

en: bite
fr: mordre

en: Grab and bite are finite actions.
fr: Attraper et mordre sont des actions définies.

en: puzzle / solve | game
fr: énigme / résoudre | jeu

en: win | play
fr: gagner | jouer

en: eyebrow / eye | mustache
fr: sourcil / œil | moustache

en: lip | upper lip | mouth
fr: lèvre | lèvre supérieure | bouche

en: ice / slippery | glue
fr: glace / glissant | colle

en: sticky
fr: collant | gluant | adhésif

en: whirlpool / water | tornado
fr: tourbillon / eau | tornade

en: wind | air
fr: vent | air

en: fox / den | bird
fr: renard / terrier | oiseau

en: nest
fr: nid

en: dog / tame | wolf
fr: chien / apprivoisé | loup

en: wild | savage
fr: sauvage

en: sugar / sweet | vinegar
fr: sucre / doux | vinaigre

en: sour
fr: aigre

en: tennis / sport | ballet
fr: tennis / sport | tango

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
fr: danse

en: slurp / tongue | snort
fr: lécher / langue | renifler

en: nose
fr: nez

en: elbow / knee | wrist
fr: coude / genou | poignet

en: ankle
fr: cheville

en: novel / author | song
fr: roman / auteur | chanson

en: composer | songwriter | lyricist
fr: compositeur | écrivain | chansonnier | parolier

en: car / road | train
fr: voiture / route | train

en: track | railway | rails | railroad
fr: piste | rails | voie | chemin de fer

en: pediatrics / children | numismatics
fr: pédiatres / enfants | numismates

en: coins | currency | money
fr: pièce | devise | argent

en: thermometer / temperature | clock
fr: thermomètre / température | horloge

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
fr: temps | heure

en: poems / anthology | maps
fr: poèmes / recueil | cartes

en: letter / word | page
fr: lettre / mot | page

en: book | magazine | document
fr: livre | magazine | revue | document | bouquin

en: hour / minute | minute
fr: heure / minute | minute

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
fr: seconde

en: tiger / carnivore | cow
fr: tigre / carnivore | vache

en: herbivorous | herbivore
fr: herbivore

en: constellation / stars | archipelago
fr: constellation / étoiles | archipel

en: islands
fr: îles

en: Unknown command line parameter {0}
fr: Paramètre de la ligne de commande {0} inconnu

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
fr: (construit le {0})

en: List of available games
fr: Liste des jeux disponibles

en: Usage: gbrainy [options]
fr: Utilisation : gbrainy [options]

en:   --version			Print version information.
fr:   --version			Affiche les informations de version.

en:   --help			Print this usage message.
fr:   --help			Affiche ce message d'aide.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
fr:   --gamelist			Affiche la liste des jeux disponibles.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
fr:   --customgame [jeu1, jeuN]	Indique une liste de jeux à faire pendant une partie personnalisée.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
fr:   --norandom 			Les jeux de la liste personnalisée ne seront pas tirés aléatoirement.

en:   --versions 			Show dependencies.
fr:   --versions 			Affiche les dépendances.

en: Software
fr: Logiciel

en: Based on ideas by
fr: Basée sur des idées de

en: MENSA works
fr: travaux de MENSA

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier au titre des clauses de la Licence Publique Générale GNU, telle que publiée par la Free Software Foundation ; soit la version 2 de la Licence, ou (à votre discrétion) une version ultérieure quelconque.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fr: Ce programme est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même une garantie implicite de COMMERCIABILITÉ ou DE CONFORMITÉ À UNE UTILISATION PARTICULIÈRE. Voir la Licence Publique Générale GNU pour plus de détails.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
fr: Vous devriez avoir reçu un exemplaire de la Licence Publique Générale GNU avec ce programme ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software Foundation Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
fr: Un jeu pour faire travailler un peu vos méninges tout en s'amusant.

en: gbrainy project web site
fr: Le site Web du projet gbrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
fr: Nom du jeu

en: Selected
fr: Sélectionné

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
fr: jeux.pdf

en: PDF files
fr: Fichiers PDF

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: The PDF file has been exported correctly.
fr: Le fichier PDF a été exporté avec succès.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
fr: Il y a eu un problème au cours de la génération du fichier PDF. Le fichier n'a pas été créé.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
fr: Le graphique suivant montre l'évolution du score du joueur.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
fr: Vous avez besoin de plus d'une partie enregistrée pour voir l'évolution du score.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
fr[0]: Elle est construite à partir des résultats de {0} partie enregistrée.
fr[1]: Elle est construite à partir des résultats des {0} dernières parties enregistrées.

en: You are about to delete the player's game session history.
fr: Vous êtes sur le point d'effacer l'historique des parties du joueur.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
fr: Si vous continuez, vous perdrez l'historique des parties précédentes. Voulez-vous continuer ?

en: _Delete
fr: _Effacer

en: Custom Game
fr: Partie personnalisée

en: _Start
fr: _Démarrer

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Unselect all
fr: Tout désélectionner

en: PDF export
fr: Exportation PDF

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
fr: Cette option permet d'exporter un ensemble de jeux dans un fichier PDF. Vous pouvez résoudre les énigmes sans ordinateur.

en: <b>General Settings</b>
fr: <b>Paramètres généraux</b>

en: Skip games that use colors
fr: Éviter les jeux qui utilisent les couleurs

en: <b>Game Types</b>
fr: <b>Types de jeu</b>

en: Logic
fr: Logique

en: Calculation
fr: Calcul

en: Verbal
fr: Expression

en: <b>Difficulty Level</b>
fr: <b>Niveau de difficulté</b>

en: Easy
fr: Facile

en: Medium
fr: Intermédiaire

en: Master
fr: Maître

en: <b>Number of games</b>
fr: <b>Nombre de jeux</b>

en: Total number of games:
fr: Nombre total de jeux :

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
fr: Pages par côté :

en: <b>Output File</b>
fr: <b>Fichier de sortie</b>

en: Player's Game Session History
fr: Historique des parties du joueur

en: Show:
fr: Afficher :

en: Preferences
fr: Préférences

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
fr: Éviter les jeux qui utilisent les couleurs (pour les personnes daltoniennes)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
fr: Obliger gbrainy à toujours utiliser la langue anglaise (ignorer les traductions)

en: Search and load extensions when starting
fr: Rechercher et charger les extensions au démarrage

en: Enable sounds
fr: Activer les effets sonores

en: Theme:
fr: Thème :

en: <b>Memory Games</b>
fr: <b>Jeux de mémorisation</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
fr: Temps de mémorisation du défi (en secondes) :

en: Show a countdown message
fr: Afficher un compte à rebours

en: <b>Player's Game Session History</b>
fr: <b>Historique des parties du joueur</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
fr: Nombre minimum de jeux terminés pour enregistrer la partie :

en: Maximum number of records in the player's game session history:
fr: Nombre maximum d'enregistrement dans l'historique des parties du joueur :

en: Delete Player's Game Session History
fr: Effacer l'historique des parties du joueur

en: Congratulations.
fr: Félicitations.

en: Incorrect answer.
fr: Réponse incorrecte.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
fr: Une fois que vous avez une réponse, saisissez-la dans le champ « Réponse : » et appuyez sur le bouton « Valider ».

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
fr: Le niveau de traduction de gbrainy pour votre langue est faible.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
fr: Il se peut que certains jeux partiellement traduits soient rendus plus difficiles à jouer. Si vous préférez jouer en anglais, choisissez cette option dans les préférences de gbrainy.

en: Resume
fr: Reprendre

en: Startup time {0}
fr: Date du lancement {0}

en: _Game
fr: _Jeu

en: _New Game
fr: _Nouvelle partie

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
fr: Tout type (logique, calcul mental, mémorisation et analogies verbales)

en: Logic Puzzles Only
fr: Seulement des énigmes de logique

en: Mental Calculation Only
fr: Seulement du calcul mental

en: Memory Trainers Only
fr: Seulement des exercices de mémoire

en: Verbal Analogies Only
fr: Seulement des analogies verbales

en: Custom Game Selection...
fr: Partie personnalisée...

en: _Pause Game
fr: _Suspendre la partie

en: _End Game
fr: _Finir la partie

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
fr: Exporter les jeux en PDF pour jouer hors-ligne...

en: _View
fr: _Affichage

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Show
fr: Afficher

en: _Settings
fr: _Paramètres

en: _Help
fr: _Aide

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: How to Extend gbrainy's Functionality
fr: Comment ajouter des fonctionnalités à gbrainy

en: Answer:
fr: Réponse :

en: _Next
fr: Suiva_nt

en: _Tip
fr: As_tuce

en: Add-in Manager
fr: Gestionnaire d'extensions

en: Additional extensions are required to perform this operation.
fr: Des extensions supplémentaires sont requises pour effectuer cette opération.

en: The following add-ins will be installed:
fr: Les extensions suivantes seront installées :

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
fr: <big><b>Gestionnaire d'extensions</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
fr: Les extensions suivantes sont actuellement installées :

en: _Install Add-ins...
fr: _Ajouter des extensions...

en: _Repositories...
fr: Dé_pôts...

en: _Uninstall...
fr: _Désinstaller...

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Add-in
fr: Extension

en: Other
fr: Autre

en: Version:
fr: Version :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Copyright:
fr: Copyright :

en: Add-in Dependencies:
fr: Dépendances de l'extension :

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
fr: <b>Sélectionnez l'extension à installer et cliquez sur suivant</b>

en: Show all packages
fr: Afficher tous les paquets

en: Show new versions only
fr: Afficher uniquement les nouvelles versions

en: Show updates only
fr: Afficher uniquement les mises à jour

en: _Unselect All
fr: To_ut désélectionner

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Add-in Installation
fr: Installation d'extension

en: Name
fr: Nom

en: Url
fr: URL

en: Install from:
fr: Installer à partir de :

en: Repository
fr: Dépôt

en: All registered repositories
fr: Tous les dépôts enregistrés

en: Register an on-line repository
fr: Enregistrer un dépôt distant

en: Select the location of the repository you want to register:
fr: Choisissez l'emplacement du dépôt que vous souhaitez enregistrer :

en: Register a local repository
fr: Enregistrer un dépôt local

en: Url:
fr: URL :

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Path:
fr: Chemin :

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
fr: Installé

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Gallery
fr: Galerie

en: Repository:
fr: Dépôt :

en: Install from file...
fr: Installer à partir d'un fichier...

en: No selection
fr: Aucune sélection

en: No add-ins found
fr: Aucune extension trouvée

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Add-in packages
fr: Paquets d'extensions

en: Install Add-in Package
fr: Installer le paquet d'extensions

en: All repositories
fr: Tous les dépôts

en: Manage Repositories...
fr: Gérer les dépôts...

en: Add-in Repository Management
fr: Gestionnaire de dépôts d'extensions

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
fr[0]: {0} mises à jour disponible
fr[1]: {0} mises à jour disponibles

en: Open Location
fr: Ouverture d'un emplacement

en: Paused
fr: En pause

en: Play all the games
fr: Jouer à tous les jeux

en: All
fr: Tous

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
fr: Jouer aux jeux impliquant des raisonnements et de la réflexion

en: Play games that challenge your mental calculation skills
fr: Jouer pour tester vos compétences en calcul mental

en: Memory
fr: Mémoire

en: Play games that challenge your short term memory
fr: Jouer aux jeux sollicitant la mémoire à court terme

en: Play games that challenge your verbal aptitude
fr: Jouer aux jeux pour tester votre aptitude verbale

en: Pause or resume the game
fr: Mettre en pause ou reprendre le jeu

en: End the game and show score
fr: Terminer la partie et afficher le score

en: End
fr: Terminer

en: red
fr: rouge

en: green
fr: vert

en: blue
fr: bleu

en: yellow
fr: jaune

en: black
fr: noir

en: white
fr: blanc

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
fr: {0} ou {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
fr: {0}, {1} ou {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
fr: {0}, {1}, {2} ou {3}

en: Figure {0}
fr: Dessin {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
fr[0]: La réponse correcte est {0}.
fr[1]: Les réponses correctes possibles sont {0}.

en: Extensions database:
fr: Base de données des extensions :

note: Translators: 'Games registered' is the games know to gbrainy (build-in and load from addins-in and external files)
en: {0} games registered: {1} logic puzzles, {2} calculation trainers, {3} memory trainers, {4} verbal analogies
fr: {0} jeux connus : {1} énigmes de logiques, {2} calculs mentaux, {3} jeux de mémorisation, {4} analogies verbales

en: Games played: {0} (Score: {1})
fr: Jeux terminés : {0} (score : {1})

en: Time: {0}
fr: Durée : {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
fr: Jeu : {0}

en: Outstanding results
fr: Résultats impressionnants

en: Excellent results
fr: Résultats excellents

en: Good results
fr: Bons résultats

en: Poor results
fr: Résultats mauvais

en: Disappointing results
fr: Résultats décevants

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
fr: Lisez attentivement les instructions et identifiez les données et les indices donnés.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
fr: Pour calculer les points du joueur, gbrainy tient compte du temps et des astuces nécessaires pour terminer chaque jeu.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
fr: Dans les jeux de logique, les éléments semblant inutiles peuvent se révéler très importants.

en: Try to approach a problem from different angles.
fr: Essayez d'aborder un problème sous différents angles.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
fr: N'ayez pas peur de faire des erreurs, elles font partie du processus d'apprentissage.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
fr: Faites tous les problèmes, même les plus difficiles. Le progrès vient en se testant.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
fr: Jouez régulièrement, vous progresserez rapidement.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
fr: Utilisez la sélection personnalisée de jeux pour choisir précisément les jeux auxquels vous souhaitez jouer.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
fr: Utilisez les paramètres pour régler le niveau de difficulté du jeu.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
fr: L’association d’éléments est une méthode courante de mémorisation.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
fr: Le regroupement d'éléments en catégories est une méthode courante de mémorisation.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
fr: Construisez des acronymes en utilisant les premières lettres de chaque fait à se rappeler.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
fr: Le plaisir de résoudre une énigme est proportionnel au temps passé à la résoudre.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
fr: Pensez à réduire chaque problème en éléments plus simples.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
fr: Lorsque vous répondez aux analogies verbales, faites attention au temps du verbe.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
fr: Quand vous allez faire des courses, essayez de calculer mentalement, sans l'aide d'une calculatrice.

en: Memorize the objects below in the given time
fr: Mémorisez les objets ci-dessous dans le temps imparti

en: Time left
fr: Temps restant

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
fr: Jeu n°{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
fr: Créé par gbrainy {0}

en: Multiple options #{0}
fr: Options multiples n°{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
fr: {0} Réponse {1}.

en: Pair of words compare #{0}
fr: Comparaison de paires de mots n°{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
fr: Étant donné la relation entre les deux mots ci-dessous, quel mot associeriez-vous à « {0} » ?

en: Words: {0}
fr: Mots : {0}

en: Pair of words #{0}
fr: Paires de mots n°{0}

en: Question and answer #{0}
fr: Question et réponse n°{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
fr: Réponse {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
fr: Préparez-vous à mémoriser les objets suivants...

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
fr[0]: {0} terminé
fr[1]: {0} terminés

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
fr[0]: Partie gagnée : {0} ({1})
fr[1]: Parties gagnées : {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
fr[0]: {0}. Partie gagnée : {1} ({2})
fr[1]: {0}. Parties gagnées : {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
fr: Durée de la partie {0} (moyenne de {1} par jeu)

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
fr: Pour des détails sur la façon dont gbrainy compte les points, consultez l'aide.

en: Tips for your next games
fr: Astuces pour vos prochains jeux

en: Congratulations! New personal record
fr: Félicitations ! Nouveau record personnel

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
fr: Votre score dans les énigmes de logique est de {0}, vous avez établi un nouveau record personnel. Votre précédent record était de {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
fr: Votre score dans les jeux de calcul est de {0}, vous avez établi un nouveau record personnel. Votre précédent record était de {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
fr: Votre score dans les jeux de mémorisation est de {0} vous avez établi un nouveau record personnel. Votre précédent record était de {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
fr: Votre score dans les jeux d'analogie verbale est de {0}, vous avez établi un nouveau record personnel. Votre précédent record était de {1}.

en: Time
fr: Heure

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
fr: Énigmes de logique. Testez vos aptitudes de réflexion et de raisonnement.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
fr: Calcul mental. Jeux basés sur des opérations arithmétiques pour tester vos aptitudes en calcul mental.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
fr: Jeu de mémorisation. Améliorez votre mémoire à court terme.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
fr: Analogies verbales. Testez votre capacité d'expression.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
fr: Bienvenue dans gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
fr: gbrainy est un jeu pour faire travailler ses méninges en s'amusant. Il contient :

en: Arithmetical operations
fr: Opération arithmétique

en: What is the result of the following operation?
fr: Quel est le résultat de l'opération suivante ?

en: Average
fr: Moyenne

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
fr: Soit les nombres : {0}. Lequel des nombres suivants est le plus proche de la moyenne ? Réponse {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
fr: La moyenne d'une liste de nombres est leur somme divisée par le nombre de nombres dans la liste.

en: The result of the operation is {0}.
fr: Le résultat de l'opération est {0}.

en: Closer fraction
fr: Fraction proche

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
fr: Lequel de ces nombres est le plus proche de {0} ? Répondre {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
fr: Le résultat de l'opération {0} / {1} est « {2} ».

en: Consecutive sum
fr: Somme consécutive

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
fr: Dans la liste de nombre à un seul chiffre ci-dessous, il y a 5 nombres consécutifs dont la somme fait {0}. Quels sont ces nombres.

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
fr: Quel est le résultat de l'opération donnée ? Vous pouvez répondre en utilisant soit une fraction, soit un nombre.

en: Greatest divisor
fr: Le plus grand diviseur

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Parmi les diviseurs possibles, quel est le plus grand diviseur qui divise tous les nombres ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Numbers
fr: Nombres

en: Possible divisors
fr: Diviseurs possibles

en: Operators
fr: Opérateurs

en: The first operator is {0}.
fr: Le premier opérateur est {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
fr: Quels opérateurs font que {0}, {1} et {2} valent {3} (répondez en utilisant « +-/* ») ?

en: {0} and {1}
fr: {0} et {1}

en: Primes
fr: Nombres premiers

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Quel nombre, parmi les suivants, est un nombre premier ? Un nombre premier est un nombre entier positif qui n'est divisible que par lui-même et un. Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
fr: Si la somme de tous les chiffres d'un nombre est divisible par trois, alors le nombre l'est aussi. Par exemple 15 = 1+5 = 6, qui est divisible par 3.

en: The number {0} is a prime number.
fr: Le nombre {0} est un nombre premier.

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
fr: Qu'est ce que {0}% de {1}/{2} ? Répondez par {3}, {4}, {5} ou {6}.

en: Ratio
fr: Rapport

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
fr: Quels nombres ont pour somme {0} et pour rapport {1} sur {2} ? Répondez en saisissant deux nombres (par ex. : 1 et 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
fr: Le deuxième nombre peut être calculé en multipliant le premier nombre par {0} et en le divisant par {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
fr: Un rapport détermine la proportion entre deux nombres. Un rapport a:b signifie que pour chaque « a » parts vous obtenez « b » parts.

en: have a ratio of {0}:{1}
fr: ont un rapport de {0}:{1}

en: Selected numbers
fr: Nombres retenus

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
fr: Dans la liste des nombres ci-dessous, quelle est la somme de tous les nombres plus grands que {0} ? Répondez {1}, {2}, {3} ou {4}

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
fr: Dans la liste des nombres ci-dessous, quel est le produit de tous les nombres avec une valeur plus grande que {0} ? Répondez {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: Two numbers
fr: Deux nombres

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
fr: Quel est le couple de nombres qui font {0} quand ils sont additionnés et {1} quand ils sont multipliés ? Répondez en saisissant deux nombres (par ex. : 1 et 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
fr: Quel est le couple de nombres qui font {0} quand ils sont soustraits et {1} quand ils sont multipliés ? Répondez en saisissant deux nombres (par ex. : 1 et 2).

en: 3D Cube
fr: Cube 3D

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
fr: Combien de petits cubes faut-il pour reconstruire le grand cube ci-dessous ? Répondez par un nombre.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
fr: Un cube est un objet solide à six faces carrées isométriques.

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
fr: En utilisant que des triangles, combien de triangles sont nécessaires dans la partie droite du dernier dessin pour que le tout reste équilibré ?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
fr: Chaque cercle est équivalent à deux triangles et chaque carré à trois triangles.

en: Every circle is equivalent two triangles.
fr: Chaque cercle est équivalent à deux triangles.

en: Build a triangle
fr: Construction d'un triangle

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
fr: Avec quel ensemble de trois morceaux pouvez-vous construire un triangle ? Répondez en utilisant le nom des trois dessins, par ex. : {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
fr: Le triangle résultant est isocèle.

en: The triangle is:
fr: Le triangle est :

en: Circles in a square
fr: Cercles dans un carré

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
fr: Quel est le nombre maximal de cercles (tels qu'affichés) que l'on peut placer dans le carré ci-dessous ?

en: You can fit more than 64 circles.
fr: On peut placer plus de 64 cercles.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
fr: Dans la disposition ci-dessus, {0} unités en hauteur sont gagnées à chaque ligne laissant suffisamment de place pour une nouvelle ligne.

en: 8 units
fr: 8 unités

en: 1 unit
fr: 1 unité

en: Clocks
fr: Horloges

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
fr: Vers quel nombre doit pointer la grande aiguille de l'horloge « {0} » ? Répondez en utilisant des nombres.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the values of the hands for '{0}' are {3} ({2} + {1}).
fr: À partir de la première horloge, additionnez {1} au nombre créé à l'aide des valeurs pointées par les aiguilles. Par exemple, les valeurs des aiguilles pour le « {0} » sont {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
fr: Les horloges ne suivent pas la logique chronologique.

en: Count circles
fr: Comptage de cercles

en: How many circles do you count?
fr: Combien de cercles pouvez-vous compter ?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
fr: C'est un exercice facile si vous comptez systématiquement les cercles.

en: Counting
fr: Comptage

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
fr[0]: Nous avons un morceau de tissu de {0} mètre de long.
fr[1]: Nous avons un morceau de tissu de {0} mètres de long.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
fr[0]: La machine A met {0} seconde pour couper 1 mètre de ce tissu. En combien de temps la machine A coupera le morceau de tissu complet en morceaux d'un mètre ?
fr[1]: La machine A met {0} secondes pour couper 1 mètre de ce tissu. En combien de temps la machine A coupera le morceau de tissu complet en morceaux d'un mètre ?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
fr[0]: À la {0}ième découpe, la machine A fait deux morceaux d'un mètre.
fr[1]: À la {0}ième découpe, la machine A fait deux morceaux d'un mètre.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
fr[0]: Une clôture est érigée pour clôturer une surface carrée. On utilise {0} poteau de clôture pour chaque côté du carré. Combien de poteaux sont utilisés au total ?
fr[1]: Une clôture est érigée pour clôturer une surface carrée. On utilise {0} poteaux de clôture pour chaque côté du carré. Combien de poteaux sont utilisés au total ?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
fr[0]: Il y a {0} poteau de clôture car les poteaux des coins du carré sont partagés.
fr[1]: Il y a {0} poteaux de clôture car les poteaux des coins du carré sont partagés.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
fr[0]: L'emballage d'un cadeau d'anniversaire coûte un euro. Le cadeaux d'anniversaire coûte {0} euros de plus que le coût de l'emballage. Quel est le coût total de l'achat et de l'emballage du cadeau ?
fr[1]: L'emballage d'un cadeau d'anniversaire coûte un euro. Le cadeaux d'anniversaire coûte {0} euros de plus que le coût de l'emballage. Quel est le coût total de l'achat et de l'emballage du cadeau ?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
fr[0]: C'est le prix du cadeau, {0} euro, plus un euro pour l'emballage.
fr[1]: C'est le prix du cadeau, {0} euros, plus un euro pour l'emballage.

en: Count series
fr: Comptage de séries

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
fr: Combien de chiffres « 9 » sont nécessaires pour représenter les nombres compris entre 10 et 100 ?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
fr: Combien de nombres à deux chiffres possèdent le premier chiffre plus grand que le second (par ex : 20 et 21) ?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
fr: Combien de nombres à deux chiffres possèdent le premier chiffre plus petit que le second (par ex : 12 et 13) ?

en: The numbers are: {0}.
fr: Les chiffres sont : {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
fr: Notez que 99 contient deux chiffres « 9 ».

en: Cover percentage
fr: Pourcentage de coloriage

en: What percentage of the figure is colored?
fr: Quel pourcentage du dessin est coloré ?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
fr: Quand le dessin ci-dessous est plié en cube, quelle est la face opposée à celle contenant le chiffre {0} ? Répondez avec le numéro écrit sur cette face.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
fr: Quelle est la probabilité d'obtenir un « 2 » ou un « 6 » en un seul lancer d'un dé non pipé à 6 faces ? Répondez en utilisant une fraction (par ex. : 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
fr: Il y a 2 parmi 6 possibilités.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
fr: Quelle est la probabilité de ne pas obtenir un « 5 » en un seul lancer d'un dé non pipé à 6 faces ? Répondez en utilisant une fraction (par ex. : 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
fr: Il y a 5 parmi 6 possibilités.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
fr: Deux dés non pipés à 6 faces sont lancés en même temps. Quelle est la probabilité d'obtenir deux nombres pairs ? Répondez en utilisant une fraction (par ex. : 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
fr: Il y a 9 parmi 36 possibilités d'obtenir deux nombres pairs.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
fr: Deux dés non pipés à 6 faces sont lancés en même temps. Quelle est la probabilité d'obtenir deux « 6 » ? Répondez en utilisant une fraction (par ex. : 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
fr: Il y a 1 parmi 6 possibilités d'obtenir un « 6 » sur le premier dé et la même chose pour le second dé.

en: Dice
fr: Dés

en: Divide circles
fr: Découpage de cercles

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
fr: Dans le dernier dessin, en combien de zones est divisé le cercle quand tous les points sont reliés ?

en: Has {0} region | Has {0} regions
fr[0]: Il y a {0} zone
fr[1]: Il y a {0} zones

en: Equation
fr: Équation

en: What is the result of the equation below?
fr: Quel est le résultat de l'équation suivante ?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
fr: L'ordre des opérations arithmétiques est toujours le suivant : exposants et racines, multiplication et division, addition et soustraction.

en: Extra circle
fr: Cercle supplémentaire

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Quel cercle n'appartient pas au groupe ? Ce n'est pas une suite d'éléments. Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: All circles share a common property except for one.
fr: Tous les cercles partagent une propriété commune sauf un.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
fr: Dans tous les cercles, les portions colorées suivent le même ordre sauf pour celui-ci.

en: Figures and text
fr: Dessins et texte

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
fr: Les dessins et les textes sont liés. Quel texte doit être mis sous le dernier dessin ?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
fr: Chaque caractère du texte représente une propriété du dessin.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
fr: « A » indique que les dessins se superposent, « B » qu'ils sont des carrés, « C » qu'ils sont des cercles, « D » qu'ils sont disjoints, « E » qu'il y a trois dessins et « F » qu'il y en a deux.

en: Figure pattern
fr: Motif du dessin

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
fr: Quel dessin devrait remplacer le point d'interrogation ? Répondez par {0}, {1} ou {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
fr: Le troisième dessin de chaque ligne implique une certaine combinaison des deux premiers.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
fr: Superposer les premier et second dessins et retirer les lignes qu'ils ont en commun, puis faire tourner le tout de 45 degrés.

en: Figures
fr: Dessins

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
fr: Quelle séquence d'objets dans la dernière colonne complète logiquement la suite ? Répondez par {0}, {1} ou {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
fr: C'est la seule combinaison possible avec les éléments donnés sans les répéter.

en: Find the number
fr: Trouvez le nombre

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
fr[0]: En regardant horizontalement et verticalement les lignes de la grille ci-dessous, quel est le nombre situé à {0} case de lui-même multiplié par 2 et à {1} cases de lui-même plus 2 ?
fr[1]: En regardant horizontalement et verticalement les lignes de la grille ci-dessous, quel est le nombre situé à {0} cases de lui-même multiplié par 2 et à {1} cases de lui-même plus 2 ?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
fr: Le nombre est situé à la ligne {0}, colonne {1}

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
fr[0]: Le nombre est situé dans la {0} première ligne de la grille.
fr[1]: Le nombre est situé dans les {0} premières lignes de la grille.

en: Four sided
fr: Quadrilatère

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
fr: Combien de quadrilatères pouvez-vous compter sur le dessin suivant ?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
fr: Un quadrilatère peut aussi être inclus dans un autre dessin.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
fr: Les quadrilatères sont créés en connectant les points suivants : {0}

en: Circles in a grid
fr: Cercles sur une grille

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
fr: Un des nombres de la grille doit être entouré. Lequel ?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
fr: Tous les nombres entourés partagent une propriété arithmétique.

en: Every circled number can be divided by {0}.
fr: Chaque nombre entouré peut être divisé par {0}.

en: Square with dots
fr: Carré avec points

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
fr: Quel dessin complète logiquement la suite ci-dessous ? Répondez par {0}, {1} ou {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
fr: À partir de la figure supérieure gauche, le cercle en haut à gauche descend, le cercle en bas à gauche monte, celui en bas à droite se déplace en diagonale vers le haut et la gauche et le cercle en haut à droite se déplace en diagonale vers le bas et la gauche.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
fr: À partir de la figure supérieure gauche, la figure tourne dans le sens inverse des aiguilles d'une montre de 90 degrés.

en: Numbers in a grid
fr: Nombres dans une grille

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
fr: Les nombres de la grille ci-dessous suivent un motif. Quel nombre devrait remplacer le point d'interrogation ?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
fr: Le motif est arithmétique et fonctionne verticalement.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
fr: Le motif est arithmétique et fonctionne horizontalement.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
fr: La 4ème ligne est calculée en multipliant les deux premières lignes et en additionnant la troisième.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
fr: La 4ème colonne est calculée en multipliant les deux premières colonnes et en additionnant la troisième.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
fr: La 4ème ligne est calculée en multipliant les deux premières lignes et en soustrayant la troisième.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
fr: La 4ème colonne est calculée en multipliant les deux premières colonnes et en soustrayant la troisième.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
fr: La 4ème ligne est calculée en additionnant les deux premières lignes et en soustrayant la troisième.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
fr: La 4ème colonne est calculée en additionnant les deux premières colonnes et en soustrayant la troisième.

en: Handshakes
fr: Poignées de main

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
fr: Tous les participants d'une fête sont présentés les uns aux autres. Ils échangent en tout {0} poignées de main. Combien de personnes sont présentes à la soirée.

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
fr: Essayez d'imaginer une situation dans laquelle vous rencontrez un petit nombre de gens.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
fr: En supposant que le nombre total de personne vaut n, la première personne donne une poignée de main à n-1 personnes, la seconde à n-2 personnes, etc. Le résultat est la somme des n-1 premiers nombres consécutifs : 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
fr: Forme plus grande

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Quelle est la forme plus grande que vous pouvez construire en combinant les deux premières figures ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Largest area
fr: La plus grande superficie

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Laquelle des figures suivantes a la plus large superficie ? Répondez par {0}, {1}, {2}, {3}.

en: Largest diameter
fr: Le plus grand diamètre

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Si le cercle est représenté par les arcs de courbe ci-dessous étaient complétés, quel cercle aurait le diamètre le plus large ? Répondre {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
fr: Moins l'arc de cercle est courbé, plus le cercle est large.

en: Arc {0}
fr: Arc {0}.

en: Lines
fr: Lignes

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
fr: Combien de segments de lignes comptez-vous dans les dessins suivants ? Considérez qu’un segment est une ligne entre deux points qui ne soit pas coupé par une autre ligne.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
fr[0]: Le dessin de gauche contient {0} ligne et celui de droite {1}.
fr[1]: Le dessin de gauche contient {0} lignes et celui de droite {1}.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
fr: C'est un exercice facile si vous comptez systématiquement les lignes.

en: Missing piece
fr: Morceau manquant

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
fr: Quel carré complète le dessin ci-dessous ? Répondez par {0}, {1} ou {2}.

en: The logic works at row level.
fr: La logique se situe au niveau de la ligne.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
fr: À chaque ligne, le troisième carré est réalisé en retournant le premier carré et en le superposant au deuxième, puis en enlevant les lignes correspondantes.

en: Missing slice
fr: La part manquante

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
fr: Certaines parts ont une propriété en commun. Quelle est la part manquante du cercle ci-dessous ? Répondez par {0}, {1} ou {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
fr: Chaque part possède un lien avec la part opposée.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
fr: Lorsque l'on additionne le nombre de chaque part avec celui de la part opposée, on obtient toujours {0}.

en: Most in common
fr: Le plus en commun

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Quelle réponse possible a le plus de choses en commun avec les quatre figures données ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
fr: Pensez aux éléments en commun que les dessins contiennent.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
fr: Il possède le même nombre d'éléments à l'intérieur du dessin que les dessins donnés.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
fr: Il s'agit du dessin avec le plus d'éléments en commun en comparaison des dessins donnés.

en: Move figure
fr: Déplacement de dessin

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
fr: Quel est le nombre minimum de cercles devant être déplacés pour obtenir le dessin de droite en partant de celui de gauche ?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
fr: Déplacez le cercle de la 1ère vers la 2ème ligne et déplacez deux cercles de la 4ème ligne vers les deuxième et cinquième lignes.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
fr: Déplacez la 1ère ligne vers la 7ème ; déplacez les deux cercles de la 2ème ligne vers la 3ème et déplacez les premier et dernier cercles de la 5ème vers la 6ème ligne.

en: Next figure
fr: Dessin suivant

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
fr: À partir de la première figure, le cercle du haut avance de deux positions dans le sens des aiguilles d'une montre, tandis que le cercle de gauche recule d'une position.

en: Numeric relation
fr: Relation numérique

en: What number should replace the question mark?
fr: Quel nombre devrait remplacer le point d'interrogation ?

en: The numbers are related arithmetically.
fr: Les nombres sont reliés arithmétiquement.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
fr: La somme de chaque groupe de {0} nombres est {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
fr: Divisez la séquence en groupes de trois nombres. Chaque troisième nombre est calculé en multipliant les deux précédents.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
fr: Divisez la séquence en groupes de trois nombres. Chaque troisième nombre est calculé en soustrayant le deuxième nombre du premier.

en: Numeric sequence
fr: Séquence numérique

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
fr: La séquence suivante suit une logique. Quel nombre peut remplacer le point d'interrogation ?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
fr: Chaque nombre de la séquence possède un rapport avec le précédent.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
fr: Chaque nombre de la séquence est le résultat de la soustraction de 1 au nombre précédent et d'une multiplication par 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
fr: Chaque nombre de la séquence est le résultat de l'ajout de 1 au nombre précédent et d'une multiplication par 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
fr: Chaque nombre de la séquence est le résultat de la soustraction de 2 au nombre précédent et d'une multiplication par -2.

en: Ostracism
fr: Ostracisme

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
fr: Quel élément n'appartient pas au groupe ? Cela n'a pas de rapport avec une quelconque opération arithmétique avec les nombres. Répondez par {0}, {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
fr: Le critère pour décider si une équation appartient au groupe n'est pas arithmétique.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
fr: Considérez que chaque nombre qui appartient au groupe possède deux parties reliées entre elles.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
fr: Dans toutes les autres équations, les chiffres de la partie gauche apparaissent aussi dans la partie droite.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
fr: Dans tous les autres numéros, les 3 derniers chiffres sont le carré des deux premiers chiffres.

en: Pencil
fr: Crayon

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
fr: Lequel de ces dessins ne peut être tracé sans croiser une ligne déjà tracée ni lever le crayon ? Répondez par {0}, {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: People at a table
fr: Personnes autour d'une table

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
fr: Quelques personnes sont distribuées également autour d'une table ronde. Combien de personnes sont présentes si la {0} personne est en face de la {1} ?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
fr: En soustrayant les deux positions, on obtient le nombre de personnes assises dans la moitié de la table, et en doublant ce nombre on obtient le nombre total de personnes.

en: 5th
fr: 5ème

en: 19th
fr: 19ème

en: 4th
fr: 4ème

en: 12th
fr: 12ème

en: 9th
fr: 9ème

en: 22nd
fr: 22ème

en: Two people in the table sitting across from each other
fr: Deux personnes à table assises face à face

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
fr[0]: Après avoir obtenu un rabais de {0}%, vous avez payé {1} euro pour un téléviseur. Quel était le prix original du téléviseur ?
fr[1]: Après avoir obtenu un rabais de {0}%, vous avez payé {1} euros pour un téléviseur. Quel était le prix original du téléviseur ?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
fr[0]: Le magasin de Jean a effectué des ventes d'un montant de {0} euro. Cela équivaut à une augmentation de {1} % par rapport au mois dernier. Quel était le montant des ventes le mois dernier ?
fr[1]: Le magasin de Jean a effectué des ventes d'un montant de {0} euros. Cela équivaut à une augmentation de {1} % par rapport au mois dernier. Quel était le montant des ventes le mois dernier ?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
fr: Le volume d'eau dans un seau diminue de {0}%. Quel pourcentage d'augmentation du volume d'eau est alors nécessaire pour retourner à la valeur originale ?

en: The objective is to obtain the same total amount.
fr: L'objectif est d'obtenir le même volume total.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Si tous les peintres sont des artistes et que certains habitants de Barcelone sont des artistes. Laquelle de ces conclusions est correcte ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
fr: Certains habitants de Barcelone sont peintres

en: All citizens of Barcelona are painters
fr: Tous les habitants de Barcelone sont peintres

en: No citizen of Barcelona is a painter
fr: Aucun habitant de Barcelone n'est peintre

en: None of the other options
fr: Aucune des autres options

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Si aucun artiste malade n'est heureux et que certains artistes sont heureux. Laquelle de ces conclusions est correcte ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Some artists are not ill
fr: Certains artistes ne sont pas malades

en: Some painters are not artists
fr: Certains peintres ne sont pas artistes

en: All artists are happy
fr: Tous les artistes sont heureux

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Les personnes qui voyagent achètent toujours une carte. Si vous n'allez pas voyager, laquelle de ces conclusions est correcte ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: You do not have any map
fr: Vous ne possédez aucune carte

en: You do not buy a map
fr: Vous n'achetez pas de carte

en: All people have a map
fr: Tout le monde a une carte

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Si vous sifflez lorsque vous êtes heureux et que vous souriez toujours quand vous sifflez, laquelle de ces conclusions est correcte ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: You smile if you are happy
fr: Vous souriez si vous êtes heureux

en: You are only happy if you whistle
fr: Vous n'êtes heureux que si vous sifflez

en: You whistle if you are not happy
fr: Vous sifflez si vous n'êtes pas heureux

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Si votre objectif est d'être toujours honnête et que votre objectif est toujours la meilleure politique, laquelle de ces conclusions est correcte ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
fr: L'honnêteté est parfois la meilleure politique

en: Honesty is always the best policy
fr: L'honnêteté est toujours la meilleure politique

en: Honesty is not always the best policy
fr: L'honnêteté n'est pas toujours la meilleure politique

en: Some of the best policies are dishonest
fr: La meilleure des politiques est la malhonnêteté

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Si aucun radin n'est joyeux et que certains radins sont minces, laquelle de ces conclusions est correcte ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Some thin people are not cheerful
fr: Certaines personnes minces ne sont pas joyeuses

en: Thin people are not cheerful
fr: Les personnes minces ne sont pas joyeuses

en: Cheerful people are not thin
fr: Les personnes joyeuses ne sont pas minces

en: Some cheerful people are not thin
fr: Certaines personnes joyeuses ne sont pas minces

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Si tous les porcs sont gros et que tout ce qui est nourri au sirop d'orgeat n'est pas gros, laquelle de ces conclusions est correcte ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
fr: Tous les animaux nourris au sirop d'orgeat ne sont pas des cochons

en: No pigs are fed on barley-water
fr: Aucun cochon n'est nourri au sirop d'orgeat

en: Pigs are not fed on barley-water
fr: Les cochons ne sont pas nourri au sirop d'orgeat

en: All the other options
fr: Toutes les autres options

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Si certaines peintures sont des premiers essais et qu'aucun premier essai n'est vraiment bon, laquelle de ces conclusions est correcte ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
fr: Certaines mauvaises peintures ne sont pas des premiers essais

en: Some pictures are not really good
fr: Certaines peintures ne sont pas vraiment bonnes

en: All bad pictures are first attempts
fr: Toutes les mauvaises peintures sont des premiers essais

en: All the others
fr: Toutes les autres

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Si vous sortez pour une balade et que vous vous sentez mieux, laquelle de ces phrases est correcte ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
fr: Pour se sentir mieux, vous devez sortir marcher

en: If you go out for a walk, you will feel better
fr: Si vous sortez pour une balade, vous vous sentez mieux

en: Some who go out for a walk feel better
fr: Certains de ceux qui sortent marcher se sentent mieux

en: No one feels better who does not go out for a walk
fr: Personne ne se sent mieux que celui qui ne sort pas se promener

en: Predicate logic
fr: Calcul des prédicats

en: Quadrilaterals
fr: Quadrilatères

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
fr: Lequel de ces dessins n'appartient pas au groupe ? Répondez par {0}, {1}, {2}, {3}, {4} ou {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
fr: Il s'agit du seul dessin ayant toutes les lignes de même longueur.

en: Related numbers
fr: Nombres en relation

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
fr: Dans la grille ci-dessous, quel nombre devrait remplacer le point d'interrogation ?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
fr: Le nombre du centre de chaque ligne est la moitié de la somme des autres nombres de la ligne.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
fr: Le nombre du centre de chaque ligne est la somme des autres nombres de la ligne.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
fr: Le nombre du centre de chaque ligne est le double de la somme des autres nombres de la ligne.

en: Squares and letters
fr: Carrés et lettres

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
fr: Les lettres autour des carrés suivent un motif. Quelle lettre remplace le point d'interrogation dans le dernier carré ?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
fr: Chaque lettre est calculée en prenant la position alphabétique de la lettre précédente et en lui ajoutant {0} pour obtenir la position de la lettre suivante.

en: Squares
fr: Carrés

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
fr: Combien de carrés de taille quelconque pouvez-vous compter dans le dessin suivant ?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
fr: Un carré est un rectangle qui a ses quatre côtés de même longueur. Un carré peut aussi être construit à partir d'autres carrés.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
fr: On trouve : 16 carrés simples, 9 carrés composés de 4 carrés simples, 4 carrés composés de 9 carrés simples et le carré principal créé par l'ensemble des 16 carrés simples.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
fr: On trouve : 9 carrés simples, 4 carrés composés de 4 carrés simples et le carré principal créé par l'ensemble des 9 carrés simples.

en: Square sheets
fr: Feuilles carrées

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
fr: Quel est le nombre minimum de feuilles de papier carrées nécessaires pour construire le dessin ? Les lignes indiquent les bords des différentes feuilles.

en: The sheets should overlap.
fr: Les feuilles doivent se superposer.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
fr: Une feuille carrée de pleine taille (jaune), deux autres de côté 3/4 (bleu et vert) dans le coin inférieur droit et dans le coin supérieur gauche, et une autre de côté 1/4 (rouge) dans le coin supérieur gauche.

en: Tetris
fr: Tétris

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
fr: Quel dessin complète l'ensemble ci-dessous ? Répondez par {0}, {1} ou {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
fr: C'est le dessin qui complète toutes les combinaisons possibles de quatre blocs, sans prendre en compte les rotations.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
fr: L'heure actuelle

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
fr[0]: Il y a {0} heure, il y avait autant d'heures après {1:%H} heures qu'avant {2:%H} heures le même jour. Quel heure est-il maintenant ? Répondez en indiquant une heure (par ex. : {3:%H})
fr[1]: Il y a {0} heures, il y avait autant d'heures après {1:%H} heures qu'avant {2:%H} heures le même jour. Quel heure est-il maintenant ? Répondez en indiquant une heure (par ex. : {3:%H})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
fr[0]: Calculez l'heure à égale distance des instants donnés, puis ajoutez {0} heure pour la convertir à l'instant présent.
fr[1]: Calculez l'heure à égale distance des instants donnés, puis ajoutez les {0} heures pour la convertir à l'instant présent.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
fr: {0:%H}

en: Sample clock
fr: Exemple d'horloge

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
fr: La formule de distance est « distance = vitesse x durée ».

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
fr[0]: Un train quitte la gare à la vitesse de {0} km/h. {1} heure plus tard, un second train quitte la gare dans le même sens à la vitesse de {2} km/h. Combien d'heures, depuis le départ du premier train, faut-il au second train pour dépasser le premier train ?
fr[1]: Un train quitte la gare à la vitesse de {0} km/h. {1} heures plus tard, un second train quitte la gare dans le même sens à la vitesse de {2} km/h. Combien d'heures, depuis le départ du premier train, faut-il au second train pour dépasser le premier train ?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
fr: Vous pouvez calculer la réponse en multipliant la vitesse du second train par le temps et en le divisant par la différence des vitesses.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
fr[0]: Deux trains séparés de {0} km se dirigent l'un vers l'autre sur deux pistes parallèles droites. L'un se déplace à {1} km/h et l'autre à {2} km/h. Dans combien d'heures se croisent-ils ?
fr[1]: Deux trains séparés de {0} km se dirigent l'un vers l'autre sur deux pistes parallèles droites. L'un se déplace à {1} km/h et l'autre à {2} km/h. Dans combien d'heures se croisent-ils ?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
fr: Vous pouvez calculer la réponse en divisant la distance par la somme des deux vitesses.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
fr[0]: Deux trains sur deux pistes parallèles droites quittent un même lieu au même instant dans des directions opposées à {0} km/h et {1} km/h respectivement. Dans combien d'heures seront-ils distants de {2} km ?
fr[1]: Deux trains sur deux pistes parallèles droites quittent un même lieu au même instant dans des directions opposées à {0} km/h et {1} km/h respectivement. Dans combien d'heures seront-ils distants de {2} km ?

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
fr: Combien de triangles de taille quelconque pouvez-vous compter dans le dessin suivant ?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
fr: Un triangle peut aussi être composé d'autres triangles.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
fr: Les triangles sont créés en connectant les points suivants : {0}

en: Triangles with numbers
fr: Triangles avec nombres

en: Which number should replace the question mark below?
fr: Quel nombre devrait remplacer le point d'interrogation ci-dessous ?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
fr: Tous les triangles partagent une propriété et ont une caractéristique propre.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
fr: Le résultat de la multiplication des deux nombres dans chaque triangle est {0}.

en: Colored figures
fr: Figures colorées

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Lequel de ces dessins a été montré précédemment ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Colored text
fr: Texte coloré

en: What was the color of the text that said '{0}'?
fr: Quelle était la couleur du texte qui disait « {0} » ?

en: Counting dots
fr: Compter les points

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
fr: Combien de points de couleur {0} se trouvaient dans l'image précédente ? Répondez en utilisant des nombres.

en: Memorize faces
fr: Mémorisation de figures

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
fr: Dans quelle case se trouve le dessin identique à celui affiché ci-dessous ? Répondez en donnant le numéro de la case.

en: Memorize facts
fr: Mémorisation de faits

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
fr[0]: Shiny Cars a déjà annoncé une halte de la production de {0} jour le mois dernier, mais avant cela la production n'avait pas été stoppée depuis {1}.
fr[1]: Shiny Cars a déjà annoncé une halte de la production de {0} jours le mois dernier, mais avant cela la production n'avait pas été stoppée depuis {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
fr: Depuis combien de jours Shiny Cars a arrêté sa production ?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
fr: Quelle est la dernière année où Shiny Cars a stoppé sa production ?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
fr: Les ventes de Shiny Cars ont baissé de {0}% en décembre dernier, leur plus forte baisse depuis {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
fr: De combien les ventes de la société ont-elles chuté en décembre dernier ?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
fr: Les ventes de Shiny Cars ont baissé de {0}% en décembre dernier. Depuis quelle année, est-ce la plus forte baisse  ?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
fr: Environ {0}% des voitures Shiny produites mondialement sont vendues en Europe.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
fr: Quel pourcentage de voitures Shiny produites mondialement est-il vendu en Europe ?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
fr: Approximativement {0}% des voitures Shiny sont des diesels, {1}% sont à l'essence et le reste est électrique.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
fr: Quel pourcentage de voiture Shiny utilise du diesel ?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
fr: Quel pourcentage de voiture Shiny utilise de l'essence ?

en: Square
fr: Carré

en: Pentagon
fr: Pentagone

en: Circle
fr: Cercle

en: Memorize figures and text
fr: Dessins et texte à mémoriser

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Tous les dessins vus précédemment sont affichés ci-dessous sauf un. Quel est le dessin qui manque ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: List of images shown before
fr: Liste des images affichées précédemment

en: Figures with numbers
fr: Dessins avec numéros

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Lequel de ces carrés a été montré précédemment ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Start at point number {0}
fr: Commencer par le point numéro {0}

en: Move right
fr: Se déplacer à droite

en: Move left
fr: Se déplacer à gauche

en: Move up
fr: Se déplacer vers le haut

en: Move down
fr: Se déplacer vers le bas

en: End at point {0}
fr: Finir au point {0}

en: Memorize indications
fr: Mémorisez les consignes

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fr: Lequel de ces dessins correspond aux consignes que vous avez reçues ? Répondez par {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
fr: Combien de nombres impairs se trouvaient dans l'image précédente ? Répondez en utilisant des nombres.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
fr: Combien de nombres pairs se trouvaient dans l'image précédente ? Répondez en utilisant des nombres.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
fr: Combien de nombres ayant plus d'un chiffre se trouvaient dans l'image précédente ? Répondez en utilisant des nombres.

en: Memorize numbers
fr: Mémorisation de nombres

en: Memorize words
fr: Mémorisation de mots

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
fr: Il manque un mot de la liste précédente. Lequel ?

note: Body parts
en: wrist
fr: poignet

en: elbow
fr: coude

en: armpit
fr: aisselle

en: hand
fr: main

en: chest
fr: poitrine

en: trout
fr: truite

en: monkfish
fr: seiche

en: cod
fr: morue

en: salmon
fr: saumon

note: Vegetables
en: potato
fr: céleri

en: ginger
fr: gingembre

en: pepper
fr: poivre

en: garlic
fr: ail

en: pumpkin
fr: citrouille

note: Bicycle
en: brake
fr: frein

en: pedal
fr: pédale

en: chain
fr: chaîne

en: wheel
fr: roue

en: handlebar
fr: guidon

note: Music
en: drummer
fr: batteur

en: speaker
fr: tambour

en: lyrics
fr: paroles

en: beat
fr: rythme

en: song
fr: musique

note: Weather
en: cloud
fr: nuage

en: rain
fr: pluie

en: storm
fr: orage

en: fog
fr: brouillard

en: rainbow
fr: vent

note: Animals
en: rabbit
fr: lapin

en: mouse
fr: souris

en: monkey
fr: singe

en: bear
fr: ours

en: wolf
fr: loup

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
fr[0]: De combien de degrés tourne la grande aiguille d'une horloge en 2 heures [num] minute ?
fr[1]: De combien de degrés tourne la grande aiguille d'une horloge en 2 heures [num] minutes ?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
fr[0]: Jean a 46 ans. Son fils est plus jeune de [difference] ans que la moitié de l'âge de Jean. Quel âge a le fils de Jean ?
fr[1]: Jean a 46 ans. Son fils est plus jeune de [difference] ans que la moitié de l'âge de Jean. Quel âge a le fils de Jean ?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
fr[0]: L'âge de Jean est aujourd'hui 2 fois l'âge de son fils. Il y a [ago] an, Jean était [proportion] fois plus âgé que son fils. Quel âge a le fils de Jean aujourd'hui ?
fr[1]: L'âge de Jean est aujourd'hui 2 fois l'âge de son fils. Il y a [ago] ans, Jean était [proportion] fois plus âgé que son fils. Quel âge a le fils de Jean aujourd'hui ?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
fr[0]: L'âge de Jean (variable x) est aujourd'hui 2 fois l'âge de son fils (variable y) donc x = 2y et il y a [ago] an, Jean était [proportion] fois plus âgé que son fils : x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
fr[1]: L'âge de Jean (variable x) est aujourd'hui 2 fois l'âge de son fils (variable y) donc x = 2y et il y a [ago] ans, Jean était [proportion] fois plus âgé que son fils : x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
fr[0]: Un fichier est protégé par un mot de passe composé d'un nombre à [digits] chiffre représenté en base 10 (compris entre 0 et 9). Combien existe-t'il de combinaisons différentes ?
fr[1]: Un fichier est protégé par un mot de passe composé d'un nombre à [digits] chiffres représenté en base 10 (compris entre 0 et 9). Combien existe-t-il de combinaisons différentes ?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
fr[0]: Un fichier est protégé par un mot de passe composé d'un nombre à [digits] chiffre représenté en base 8 en octal (compris entre 0 et 7). Combien existe-t-il de combinaisons différentes ?
fr[1]: Un fichier est protégé par un mot de passe composé d'un nombre à [digits] chiffres représenté en base 8 en octal (compris entre 0 et 7). Combien existe-t'il de combinaisons différentes ?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
fr[0]: [games] partie de tennis est jouée simultanément. Combien de pronostics différents sont possibles ?
fr[1]: [games] parties de tennis sont jouées simultanément. Combien de pronostics différents sont possibles ?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
fr[0]: Dans un tournoi de tennis, un joueur est éliminé à chaque match après avoir perdu contre un adversaire unique. Combien de matchs faut-il pour déterminer le gagnant d'un tournoi de tennis qui démarre avec [players] joueurs ?
fr[1]: Dans un tournoi de tennis, un joueur est éliminé à chaque match après avoir perdu contre un adversaire unique. Combien de matchs faut-il pour déterminer le gagnant d'un tournoi de tennis qui démarre avec [players] joueurs ?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
fr[0]: Vous disposez de [money] unité monétaire sur votre compte bancaire à 10 % d'intérêt annuel composé. Combien d'argent aurez-vous au bout de 2 ans ?
fr[1]: Vous disposez de [money] unités monétaires sur votre compte bancaire à 10 % d'intérêt annuel composé. Combien d'argent aurez-vous au bout de 2 ans ?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
fr[0]: Jean nettoie à la vitesse de 1/[john_time] par heure et son ami à la vitesse de 1/[friend]. Ensemble ils ont besoin de [answer_a] heure.
fr[1]: Jean nettoie à la vitesse de 1/[john_time] par heure et son ami à la vitesse de 1/[friend]. Ensemble ils ont besoin de [answer_a] heures.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
fr[0]: Jean a besoin de [john_time] heure pour nettoyer un entrepôt et son ami de moitié moins de temps. En combien d'heures nettoieront-ils l'entrepôt s'ils travaillent ensemble ? [option_answers]
fr[1]: Jean a besoin de [john_time] heures pour nettoyer un entrepôt et son ami de moitié moins de temps. En combien d'heures nettoieront-ils l'entrepôt s'ils travaillent ensemble ? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
fr[0]: Jean a besoin de [john_time] heure pour nettoyer un entrepôt et son ami de moitié plus de temps. En combien d'heures nettoieront-ils l'entrepôt s'ils travaillent ensemble ? [option_answers]
fr[1]: Jean a besoin de [john_time] heures pour nettoyer un entrepôt et son ami de moitié plus de temps. En combien d'heures nettoieront-ils l'entrepôt s'ils travaillent ensemble ? [option_answers]
