gbrainy - en to hr translation catalogue (595 entries)

en: Age
hr: Dob

en: Bank interest
hr: Bankarska kamata

en: Box
hr: Kutija

en: Boxes
hr: Kutije

en: Brothers and sisters
hr: Braća i sestre

en: Cars in town
hr: Automobila u gradu

en: Clock Rotation
hr: Rotacija sata

en: Compare variables
hr: Usporedite varijable

en: Container
hr: Spremnik

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
hr: Svaka brojka ima 10 mogućnosti. Ukupan broj mogućnosti je 10 na [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
hr: Svaka brojka ima 8 mogućnosti. Ukupan broj mogućnosti je 8 na [digits].

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
hr: Svaka igra je nezavisan događaj s dva moguća rezultata. Ukupan broj mogućnosti je 2 na [games].

en: Every hour rotates 360 degrees.
hr: Svaki sat napravi 360 stupnjeva.

en: His father
hr: Njegov otac

en: His mother
hr: Njegova majka

en: Horse race
hr: Utrka konja

en: In every match you eliminate one player, you need the total number of games minus 1 to find out the winner.
hr: U svakoj igri eliminirate jednog igrača. Da biste saznali pobjednika, trebate ukupan broj igrača umanjiti za 1.

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
hr: Rezultat je operacije [num_a] * [num_b].

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
hr: Rezultat je operacije [num_a] + [num_b].

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
hr: Rezultat je operacije [num_b] - [num_a].

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
hr: Rezultat je operacije [num_b] / [num_a].

en: Lever
hr: Poluga

en: Multiple number
hr: Višestruki broj

en: Odd number
hr: Neparan broj

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
hr: Od [people] osobe, [brothers] imaju braću, [sisters] imaju sestre i [both] imaju oboje. Koliko osoba nema ni braću ni sestre?

en: Palindromic years
hr: Palindromske godine

en: Password
hr: Lozinka

en: Simple equations
hr: Jednostavne jednadžbe

en: Tennis game
hr: Igra tenisa

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
hr: Koji broj podjeljen s [num_a] daje broj [num_b]?

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
hr: Razlika kojeg broja i broja [num_a] daje broj [num_b]?

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
hr: Koji broj pomnožen s brojem [num_a] daje rezultat [num_b]?

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
hr: Zbroj kojeg broja i broja [num_a] daje zbrojnik [num_b]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
hr: Možete smjestiti 6 * 5 * [z] * 2 kutije.

en: [rslt_a] and [rslt_b]
hr: [rslt_a] i [rslt_b]

en: Game
hr: Igra

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
hr: Igrajte igre u kojima se testiraju vaša logika, verbalno izražavanje, matematičke operacije i kratkotrajno pamćenje

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
hr: Motor automobila koji je loše osmišljen i nedostaje mu dorade je kakav?

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
hr: Izraz koji kombinira kontradiktorne pojmove.

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
hr: Riba u akvariju živi u zatočeništvu.

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
hr: Za osobu s ekscesivnom brigom za svoje zdravlje kažemo da pati od?

en: A terrier is to a dog like a?
hr: Terijer je za psa isto što i?

en: Abstinence
hr: Apstinencija

note: Translators: Acrophobia of having a panic attack
en: Acrophobia
hr: Akrofobija

en: Agoraphobia
hr: Agorafobija

en: Aircraft
hr: Zrakoplov

en: Airline
hr: Avionska kompanija

en: Amphibians
hr: Amfibije

en: Angle
hr: Kut

en: Ant / Vertebrate
hr: Mrav / kralježnjaci

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
hr: Antofobija

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
hr: Antropofobija

en: Apple
hr: Jabuka

en: Attic
hr: Tavan

en: Authority
hr: Autoritet

en: Basketball
hr: Košarka

en: Bassoon
hr: Fagot

en: Beach
hr: Plaža

en: Birds
hr: Ptice

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
hr: Boem

en: Broken
hr: Pokvaren

en: Carbon
hr: Ugljik

en: Cardiology
hr: Kardiologija

en: Cellulose
hr: Celuloza

en: Chicken / Parrot
hr: Kokoška / papiga

en: Chord
hr: Akord

en: Coast
hr: Obala

en: Collectivism
hr: Kolektivizam

en: Column
hr: Stupac

en: Condemn
hr: Osuditi

en: Connoisseur
hr: Stručnjak

en: Conspirator
hr: Urotnik

en: Contradictory
hr: Proturječno

en: Corn
hr: Kukuruz

en: Crocodile
hr: Krokodil

en: Cycling
hr: Biciklizam

en: Decagon
hr: Dekagon

en: Decimal
hr: Decimalni

en: Deer
hr: Jelen

en: Democracy
hr: Demokracija

en: Dog / Cat
hr: Pas / mačka

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
hr: Pas i konj su vrste, a terijer i poni su pasmine.

en: Envelope
hr: Omotnica

en: Erroneous
hr: Pogrešan

en: Fish
hr: Riba

en: Fishes
hr: Ribe

en: Flower
hr: Cvijet

en: Flute
hr: Flauta

en: Fork
hr: Vilica

en: Fossil
hr: Fosil

en: Frog
hr: Žaba

en: Gallon
hr: Galon

en: Grain
hr: Zrno

en: Grape
hr: Grožđe

en: Hectogram
hr: Hektogram

en: Hematology
hr: Hematologija

en: Hide
hr: Sakriti

en: Homeless
hr: Beskućnik

en: Hyena
hr: Hijena

en: Hypochondria
hr: Hipohondrija

en: Ignore
hr: Ignorirati

en: Ink
hr: Tinta

en: Insects
hr: Insekti

en: Ironic
hr: Ironično

en: Island
hr: Otok

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
hr: To je jedini koji ne uključuje loptu.

en: It is the only one that is not a carnivore.
hr: On je jedini od ponuđenih koji nije mesožder.

en: It is the only one that is not a fruit.
hr: To je jedino od ponuđenog što nije voće.

en: It is the only one that is not a medical specialty.
hr: Jedini koji nije medicinska specijalnost.

en: It is the only one that is not a metal.
hr: Jedini koji nije vrsta metala.

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
hr: Jedini od navedenih koji nije drveni puhački instrument.

en: It is the only one that is not related to architecture.
hr: Jedini od navedenih koji nije povezan s arhitekturom.

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
hr: Jedina je mjera koja ne pripada metričkom sustavu.

en: Kilometer
hr: Kilometar

en: Lentils
hr: Leće

en: Liter
hr: Litra

en: Loner
hr: Samac

en: Lychee
hr: Liči

en: Martyr
hr: Mučenik

en: Misunderstood
hr: Krivo razumjeti

en: Money
hr: Novac

en: Oboe
hr: Oboa

en: Obscure
hr: Neprimjetan

en: Offensive
hr: Napadački

en: Oligarchy
hr: Oligarhija

en: Olive
hr: Maslina

en: Onion
hr: Luk

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
hr: Naranča

en: Ostentation
hr: Hvalisanje

en: Pain
hr: Bol

en: Paleontology
hr: Paleontologija

en: Person expelled from society
hr: Osoba izbačena iz društva

en: Pioneer
hr: Pionir

en: Pleasure
hr: Zadovoljstvo

en: Pony / Horse
hr: Poni / konj

en: Portico
hr: Trijem

en: Positivism
hr: Pozitivizam

en: Potato
hr: Krumpir

en: Printer
hr: Pisač

en: Property
hr: Vlasništvo

en: Psychiatry
hr: Psihijatrija

en: Radius
hr: Polumjer

en: Related
hr: Povezan

en: Repugnance
hr: Gađenje

en: Restaurant
hr: Restoran

en: Rice
hr: Riža

en: River
hr: Rijeka

en: Shame
hr: Poniženje

en: Simplistic
hr: Jednostavnost

en: Sodium
hr: Natrij

en: Specializes in skin diseases
hr: Specijalizira se za kožne bolesti

en: Suffers a skin disease
hr: Pati od kožne bolesti

en: Sugarcane
hr: Šećerna trska

en: Sweet corn
hr: Kukuruz šećerac

en: Synonym
hr: Sinonim

en: Table
hr: Tablica

en: Tangent
hr: Tangenta

en: Tennis
hr: Tenis

en: Tiger
hr: Tigar

en: Titanium
hr: Titan

en: Totalitarianism
hr: Totalitarizam

en: Turtle
hr: Kornjača

en: Unorthodox
hr: Neobičan

en: Violin
hr: Violina

en: Weapon
hr: Oružje

en: What is a 'halberd'?
hr: Što je 'halberd'?

en: Wheat
hr: Žito

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
hr: Koja od sljedećih rečenica bolje definira 'bojkotirajuću' osobu?

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
hr: Koja je od sljedećih riječi najbliža značenju 'cenzure'?

en: Which of the following words means fear of people?
hr: Koja od sljedećih riječi obilježava strah od ljudi?

en: Winery
hr: Vinarija

en: Wolf
hr: Vuk

en: Works with dead animals
hr: Radi s mrtvim životinjama

en: Works with leather
hr: Radi s kožom

en: Zinc
hr: Cink

en: airplane | aeroplane | plane
hr: avion | zrakoplov

en: ankle
hr: gležanj

en: art / gallery | drama
hr: umjetnost / galerija | drama

en: bite
hr: ugriz

en: body | skin
hr: tijelo | koža

en: book | magazine | document
hr: knjiga | časopis | dokument

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
hr: kutija / otvoriti | banana

en: bridge / over | tunnel
hr: most / preko | tunel

en: button / push | key (used in a lock)
hr: dugme / pristisnuti | ključ (za bravu)

en: cage | zoo | zoological garden
hr: kavez | zoo | zoološki vrt

en: car / garage | plane
hr: automobil / garaža | zrakoplov

en: car / road | train
hr: automobil / cesta | vlak

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
hr: sjeći

en: circle / semicircle | diameter
hr: krug / polukrug | promjer

en: coins
hr: novčići

en: composer | songwriter | lyricist
hr: skladatelj | tekstopisac

en: constellation / stars | archipelago
hr: sazviježđe / zvijezde | arhipelag

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
hr: ples

en: desert / oasis | sea
hr: pustinja / oaza | more

en: dish / break | balloon
hr: suđe / razbiti | balon

en: dog / tame | wolf
hr: pas / krotak | vuk

en: elbow / knee | wrist
hr: lakat / koljeno | zapešće

en: eyebrow / eye | mustache
hr: obrva / oko | brkovi

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
hr: stopala / dva | nožni prsti

en: fish / aquarium | monkey
hr: riba / akvarij | majmun

en: fish / submarine | bird
hr: riba / podmornica | ptica

en: five / pentagon | ten
hr: pet / peterokut | deset

en: fox / den | bird
hr: lisica / jazbina | ptica

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
hr: staklo / razbiti | papir

en: hands / grab | teeth
hr: ruke / zgrabiti | zubi

en: herbivorous | herbivore
hr: biljojed

en: horticulture / plants | ornithology
hr: vrtlarstvo / biljke | ornitologija

en: hour / minute | minute
hr: sat / minuta | minuta

en: hungry / eat | tired
hr: gladan / jesti | umoran

en: hunter / rifle | photographer
hr: lovac / puška | fotograf

en: ice / slippery | glue
hr: led / sklisko | ljepilo

en: in | under | through
hr: u | ispod | kroz

en: islands
hr: otoci

en: leopard / spots | tiger
hr: leopard / točkice | tigar

en: letter / word | page
hr: slovo / riječ | stranica

en: lip | upper lip | mouth
hr: usnica | gornja usnica | usta

en: nest
hr: gnijezdo

en: nose
hr: nos

en: novel / author | song
hr: roman / autor | pjesma

en: orange / fruit | spinach
hr: naranča / voće | špinat

en: pediatrics / children | numismatics
hr: pedijatrija / djeca | numizmatika

en: peel
hr: oguliti

en: pessimist / optimist | poor
hr: pesimist / optimist | siromašan

en: poems / anthology | maps
hr: pjesme / antologija | karte

en: puzzle / solve | game
hr: zagonetka / riješiti | igra

en: repair | fix
hr: obnoviti | popraviti

en: ring / finger | bracelet
hr: prsten / prst | narukvica

en: seal / flippers | bird
hr: tuljan / peraje | ptica

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
hr: sekunda

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
hr: lopata / kopati | sjekira

en: sink
hr: potonuti

en: sleep | rest
hr: spavati | odmoriti se

en: slurp / tongue | snort
hr: mljackati / jezik | ušmrkati

en: sour
hr: kiseo

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
hr: prut / plutati | kamen

en: sticky
hr: ljepljivo

en: stripes
hr: pruge

en: sugar / sweet | vinegar
hr: šečer / sladak | ocat

en: talk / yell | dislike
hr: pričati / vikati | ne voljeti

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
hr: pokidati | poderati

en: tears / eyes | sweat
hr: suze / oči | znoj

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
hr: deset | 10

en: tennis / sport | ballet
hr: tenis / sport | balet

en: thankful / ingratitude | despotism
hr: zahvalan / nezahvalnost | despotizam

en: thermometer / temperature | clock
hr: termometar / temperatura | sat

en: tiger / carnivore | cow
hr: tigar / mesojed | krava

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
hr: vrijeme

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
hr: igračka / igrati | alat

en: track | railway | rails
hr: pruga | tračnice | šine

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
hr: kornjača / školjka | pismo

en: vegetable
hr: povrće

en: whirlpool / water | tornado
hr: vir / voda | tornado

en: wild | savage
hr: divlji | divljak

en: win | play
hr: pobjeda | igrati

en: wind | air
hr: vjetar | zrak

en: wine / grape | rum
hr: vino / grožđe | rum

en: wings
hr: krila

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
hr: raditi

en: wrist | arm
hr: zapešće | ruka

en: write / pen | eat
hr: pisati / olovka | jesti

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
hr: (izgrađeno {0})

en: List of available games
hr: Popis dostupnih igara

en: Usage: gbrainy [options]
hr: Korištenje: gbrainy [options]

en:   --version			Print version information.
hr:   --version			Ispisuje informacije o inačici.

en:   --help			Print this usage message.
hr:   --help			Ispisuje ovu poruku.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
hr:   --gamelist			Prikazuje popis dostupnih igara.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
hr:   --customgame [game1, gameN]	Određuje popis igara za igranje tijekom prilagođene igre.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
hr:   --norandom 			Igre s prilagođenog popisa igara neće se održati nasumično.

en:   --versions 			Show dependencies.
hr:   --versions 			Prikaži ovisnosti.

en: Software
hr: Softver

en: Based on ideas by
hr: Temelji se na idejama

en: MENSA works
hr: MENSA radova

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
hr: Ovaj program je slobodan softver; Možete ga redistribuirati i/ili modificirati pod uvjetima GNU Opće javne licence treće inačice, koju je objavila Fundacija slobodnog softvera.; bilo da se radi o drugoj inačici licence ili (prema vašem mišljenju) nekoj od novijih inačica.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
hr: Ovaj program je distribuiran u nadi da će biti koristan, ali BEZ IKAKVOG JAMSTVA; čak i bez podrazumjevanog jamstva o KUPLJIVOSTI, ZADOVOLJENJU KVALITETE ili PRIKLADNOSTI POJEDINOJ SVRSI. Za više detalja pogledajte GNU Opću javnu licencu.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
hr: Trebali ste dobiti kopiju GNU opće javne licence zajedno s ovim programom; ako niste, pišite na: Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
hr: Zabavna igra za razvijanje mozga.

en: You can also play on-line at {0}
hr: Također možete igrati online na {0}

note: Column: Game Name
en: Game Name
hr: Naziv igre

note: Column: Type
en: Type
hr: Vrsta

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
hr: igre.pdf

en: PDF files
hr: PDF datoteke

en: All files
hr: Sve datoteke

en: The PDF file has been exported correctly.
hr: PDF datoteka je ispravno izvezena.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
hr: Došlo je do problema pri stvaranju PDF datoteke. Datoteka nije mogla biti stvorena.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
hr: Graf u nastavku prikazuje razvoj igračevih ocjena u igrama.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
hr: Da biste vidjeli razvoj bodova, trebate imati spremljenu barem jednu igraču sesiju.

en: Total
hr: Ukupno

en: _Delete
hr: O_briši

en: Congratulations.
hr: Čestitamo.

en: Incorrect answer.
hr: Netočan odgovor.

en: Pause
hr: Pauza

en: Resume
hr: Nastavi

en: Startup time {0}
hr: Vrijeme početka {0}

en: Add-in Manager
hr: Upravitelj dodacima

en: Additional extensions are required to perform this operation.
hr: Potrebna su dodatna proširenja za izvršavanje ovog postupka.

en: The following add-ins will be installed:
hr: Sljedeći dodaci će biti instalirani:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
hr: <big><b>Upravitelj dodacima</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
hr: Trenutno su instalirani sljedeći dodaci:

en: Enable
hr: Omogući

en: Disable
hr: Onemogući

en: Add-in
hr: Dodatak

en: Version
hr: Inačica

en: Other
hr: Ostalo

en: Author:
hr: Autor:

en: Copyright:
hr: Autorska prava:

en: Add-in Dependencies:
hr: Ovisnosti dodatka:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
hr: <b>Odaberite dodatke za instalaciju i kliknite na Dalje</b>

en: Show all packages
hr: Prikaži sve pakete

en: Show new versions only
hr: Prikaži samo nove inačice

en: Show updates only
hr: Prikaži samo dopune

en: Select _All
hr: Odaberite _sve

en: Add-in Installation
hr: Instalacija dodatka

en: Name
hr: Naziv

en: Install from:
hr: Instaliraj iz:

en: Repository
hr: Repozitorij

en: All registered repositories
hr: Svi registrirani repozitoriji

en: Register an on-line repository
hr: Registracija on-line repozitorija

en: Select the location of the repository you want to register:
hr: Odaberite lokaciju repozitorija kojeg želite registrirati:

en: Register a local repository
hr: Registracija lokalnog repozitorija

en: Browse...
hr: Pretraži…

en: Path:
hr: Putanja:

en: Open Location
hr: Otvori lokaciju

en: Paused
hr: Pauzirano

en: Play all the games
hr: Igraj sve igre

en: All
hr: Sve

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
hr: Igrajte igre koje izazivaju vaše razmišljanje i zaključivanje

en: Logic
hr: Logične

en: Calculation
hr: Matematičke

en: Play games that challenge your mental calculation skills
hr: Igrajte igre koje izazivaju vaše matematičke vještine

en: Memory
hr: Pamćenje

en: Play games that challenge your short term memory
hr: Igrajte igre koje izazivaju vaše kratkotrajno pamćenje

en: Verbal
hr: Verbalne

en: Play games that challenge your verbal aptitude
hr: Igrajte igre koje izazivaju vaše verbalne sposobnosti

en: Pause or resume the game
hr: Pauziraj ili nastavi igru

en: End the game and show score
hr: Završi igru i prikaži rezultat

en: red
hr: crvena

en: green
hr: zelena

en: blue
hr: plava

en: yellow
hr: žuta

en: magenta
hr: ružičasta

en: orange
hr: narančasta

en: black
hr: crna

en: white
hr: bijela

en: Figure {0}
hr: Slika {0}

en: The correct answer is {0}.
hr: Točan odgovor je {0}.

en: Extensions database:
hr: Baza dodataka:

en: Games played: {0} (Score: {1})
hr: Odigrano igara: {0} (Rezultat: {1})

en: Time: {0}
hr: Vrijeme: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
hr: Igra: {0}

en: Outstanding results
hr: Izvanredni rezultati

en: Excellent results
hr: Odlični rezultati

en: Good results
hr: Dobri rezultati

en: Poor results
hr: Loši rezultati

en: Disappointing results
hr: Razočaravajući rezultati

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
hr: Pažljivo pročitajte upute, te prepoznajte podatke i dane tragove.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
hr: Da bi bodovao igrača, gbrainy koristi vrijeme i savjete koji su iskorišteni da bi se završila svaka igra.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
hr: U logičnim igrama, elementi koji se čine nevažnima mogu biti vrlo važni.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
hr: Igrajte svaki dan i ubrzo će te uočiti napredak.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
hr: Upotrijebite 'Prilagođeni odabir igara' da biste odabrali samo one igre koje želite igrati.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
hr: Koristite Postavke da biste podesili težinu igre.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
hr: Asocijacija elemenata je poznata tehnika za pamćenje stvari.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
hr: Grupiranje elemenata u kategorije je poznata tehnika za pamćenje stvari.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
hr: Rabite akronime rabeći prvo slovo svake činjenice koju pamtite.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
hr: Užitak zagonetke je proporcionalan vremenu provedenom u njenom rješavanju.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
hr: Pokušajte svaki problem svesti na jednostavnije elemente.

en: Memorize the objects below in the given time
hr: Zapamtite ove objekte u zadanom vremenu

en: Time left
hr: Preostalo vrijeme

en: Created by gbrainy {0}
hr: Stvorio gbrainy {0}

en: Solutions
hr: Rješenja

en: Multiple options #{0}
hr: Više mogućnosti #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
hr: {0} Odgovor {1}.

en: Words: {0}
hr: Riječi: {0}

en: Pair of words #{0}
hr: Par riječi #{0}

en: Question and answer #{0}
hr: Pitanje i odgovor #{0}

en: Get ready to memorize the next objects...
hr: Pripremite se za pamćenje sljedećih objekata...

en: Score
hr: Rezultat

en: Games won: {0} ({1} played)
hr: Igara dobivenih: {0} ({1} odigrana)

en: {0}. Games won: {1} ({2} played)
hr: {0}. Igara dobivenih: {1} ({2} odigrano)

en: Time played {0} (average per game {1})
hr: Vrijeme igranja {0} (prosječno po igri {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
hr: Za detalje o bodovanju u gbrainy igri pročitajte tekst za pomoć.

en: Tips for your next games
hr: Savjeti za iduće igre

en: Congratulations! New personal record
hr: Čestitamo! Novi osobni rekord

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
hr: Postizanjem {0} bodova u igri logike, postavili ste novi osobni rekord. Vaš prijašnji rekord je {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
hr: Postizanjem {0} bodova u igri računanja, postavili ste novi osobni rekord. Vaš prijašnji rekord je {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
hr: Postizanjem {0} bodova u igri pamćenja, postavili ste novi osobni rekord. Vaš prijašnji rekord je {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
hr: Postizanjem {0} bodova u igri verbalne usporedbe, postavili ste novi osobni rekord. Vaš prijašnji rekord je {1}.

en: Time
hr: Vrijeme

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
hr: Logičke zagonetke. Izazovite vještine razmišljanja i zaključivanja.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
hr: Mentalno računanje. Aritmetičke operacije koje testiraju vaše sposobnosti mentalnog računanja.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
hr: Vježbe pamćenja. Vježbajte kratkotrajno pamćenje.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
hr: Verbalno uspoređivanje. Izazovite svoje verbalne sposobnosti.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
hr: Dobrodošli u gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
hr: gbrainy je igra s kojom trenirate svoj mozak i održavate ga oštrim. Igra uključuje:

en: Average
hr: Prosjek

en: Fractions
hr: Razlomci

en: Greatest divisor
hr: Najveći djelitelj

en: Numbers
hr: Brojevi

en: Operators
hr: Operatori

en: The first operator is {0}.
hr: Prvi operator je {0}.

en: {0} and {1}
hr: {0} i {1}

en: Primes
hr: Prosti brojevi

en: The number {0} is a primer number.
hr: Broj {0} je prosti broj.

en: Proportions
hr: Razmjeri

en: Ratio
hr: Omjer

en: have a ratio of {0}:{1}
hr: imaju omjer od {0}:{1}

en: Two numbers
hr: Dva broja

en: 3D Cube
hr: 3D kocka

en: Balance
hr: Saldo

en: The triangle is:
hr: Trokut je:

en: Circles in a square
hr: Krugovi u kvadratu

en: You can fit more than 64 circles.
hr: Možete smjestiti više od 64 kruga.

en: 8 units
hr: 8 jedinica

en: 1 unit
hr: 1 jedinica

en: Clocks
hr: Satovi

en: Count circles
hr: Prebrojite krugove

en: How many circles do you count?
hr: Koliko ste krugova nabrojali?

en: Counting
hr: Brojanje

en: The numbers are: {0}.
hr: Brojevi su: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
hr: Obratite pozornost da broj 99 sadrži dva broja  '9'.

en: Cube
hr: Kocka

en: There are 2 of 6 possibilities.
hr: Postoje 2 od 6 mogućnosti.

en: There are 5 of 6 possibilities.
hr: Postoji 5 od 6 mogućnosti.

en: Dice
hr: Kocka

en: Divide circles
hr: Podijelite krugove

en: Has {0} region | Has {0} regions
hr[0]: Ima {0} regiju
hr[1]: Ima {0} regije
hr[2]: Ima {0} regija

en: Equation
hr: Jednadžba

en: What is the result of the equation below?
hr: Koji je rezultat jednadžbe ispod?

en: Extra circle
hr: Dodatni krug

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
hr: Koji krug ne pripada grupi? Ne radi se o redoslijedu elemenata. Odgovor {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: All circles share a common property except for one.
hr: Svi krugovi dijele zajedničko svojstvo osim jednog.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
hr: Svi krugovi u obojanim kriškama dijele isti redoslijed ovim ovog.

en: Figures and text
hr: Brojke i tekst

en: The figures and the text are related. What text should go under the last figure?
hr: Likovi i tekst su povezani. Koji tekst bi trebao ili ispod posljednjeg lika?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
hr: Svako slovo teksta predstavlja svojstvo lika.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
hr: 'A' označava da se likovi preklapaju, 'B' da su kvadrati 'C' da su krugovi, 'D' da su brojke odvojene, 'E' da postoje tri lika i 'F' da postoje dva lika.

en: Figure pattern
hr: Uzorak likova

en: Figures
hr: Likovi

en: Four sided
hr: Četverostranični

en: Every circled number can be divided by {0}.
hr: Svaki zaokruženi broj se može podijeliti s {0}.

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
hr: Uzorak je aritmetički i funkcionira okomito.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
hr: Uzorak je aritmetički i funkcionira vodoravno.

en: Handshakes
hr: Rukovanja

en: Larger shape
hr: Veći oblik

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
hr: Koji veći oblik možete dobiti kombinacijom prva dva lika? Odgovor {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Lines
hr: Pravci

en: Missing piece
hr: Nedostajući dio

en: The logic works at row level.
hr: Logika funkcionira na razini retka

en: Missing slice
hr: Nedostajuća kriška

en: Each slice is related to the opposite one.
hr: Svaka kriška je povezana s onom suprotnom.

en: Most in common
hr: Najviše zajedničkih stvari

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
hr: Koji od mogućih odgovora ima najviše zajedničkih stvari s četiri dana lika? Odgovor {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Move figure
hr: Pomaknite oblik

en: Next figure
hr: Idući oblik

en: Numeric relation
hr: Brojčana veza

en: What number should replace the question mark?
hr: Koji bi broj trebao zamijeniti upitnik?

en: The numbers are related arithmetically.
hr: Brojevi su aritmetički povezani.

en: Numeric sequence
hr: Brojčani redoslijed

en: Ostracism
hr: Ostracizam

en: Pencil
hr: Olovka

en: People at a table
hr: Ljudi za stolom

en: 5th
hr: 5.

en: 19th
hr: 19.

en: 4th
hr: 4.

en: 12th
hr: 12.

en: 9th
hr: 9.

en: 22nd
hr: 22.

en: Percentage
hr: Postotak

en: None of the other options
hr: Nijedna od preostalih mogućnosti

en: Some artist are not ill
hr: Neki umjetnici nisu bolesni

en: Some painters are not artists
hr: Neki slikari nisu umjetnici

en: All artists are happy
hr: Svi su umjetnici sretni

en: You do not have any map
hr: Nemate nijednu kartu

en: You do not buy a map
hr: Ne kupujete kartu

en: All people have a map
hr: Svi ljudi imaju kartu

en: You smile if you are happy
hr: Smijete se ako ste sretni

en: You are only happy if you whistle
hr: Sretni ste samo ako zviždate

en: You whistle if you are not happy
hr: Zviždite ako niste sretni

en: Honesty is sometimes the best policy
hr: Iskrenost je ponekad najbolje rješenje

en: Honesty is always the best policy
hr: Iskrenost je uvijek najbolje rješenje

en: Honesty is not always the best policy
hr: Iskrenost nije uvijek najbolje rješenje

en: Some of the best policies are dishonest
hr: Neka od najboljih rješenja su ponekad neiskrena

en: Some thin people are not cheerful
hr: Neki mršavi ljudi nisu veseli

en: Thin people are not cheerful
hr: Mršavi ljudi nisu veseli

en: Cheerful people are not thin
hr: Veseli ljudi nisu mršavi

en: Some cheerful people are not thin
hr: Neki veseli ljudi nisu mršavi

en: All the other options
hr: Sve ostale mogućnosti

en: Quadrilaterals
hr: Četverokuti

en: Related numbers
hr: Povezani brojevi

en: Squares and letters
hr: Kvadrati i slova

en: Squares
hr: Kvadrati

en: Square sheets
hr: Četverokutni listovi

en: Time now
hr: Trenutno vrijeme

en: Trains
hr: Vlakovi

en: Triangles
hr: Trokuti

en: Triangles with numbers
hr: Trokuti s brojevima

en: Colored figures
hr: Obojeni likovi

en: Colored text
hr: Obojani tekst

en: What was the color of the text that said '{0}'?
hr: U kojoj je boji bio tekst '{0}'?

en: Counting dots
hr: Brojanje točaka

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
hr: Koliko je točaka {0} boje bilo na prethodnoj slici? Odgovorite upisivanjem broja.

en: Memorize facts
hr: Pamćenje činjenica

en: Triangle
hr: Trokut

en: Square
hr: Kvadrat

en: Pentagon
hr: Peterokut

en: Circle
hr: Krug

en: Memorize figures and text
hr: Zapamtite likove i tekst

en: Memorize figures
hr: Pamćenje likova

en: Figures with numbers
hr: Likovi s brojevima

en: Start at point number {0}
hr: Krenite s točke broj {0}

en: Move right
hr: Idite desno

en: Move left
hr: Idite lijevo

en: Move up
hr: Idite gore

en: Move down
hr: Idite dolje

en: End at point {0}
hr: Završite na točci {0}

en: Memorize indications
hr: Zapamtite smjernice

en: Memorize numbers
hr: Zapamtite brojeve

en: Memorize words
hr: Zapamtite riječi

note: Body parts
en: wrist
hr: zapešće

en: elbow
hr: lakat

en: armpit
hr: pazuh

en: hand
hr: ruka

en: chest
hr: prsa

note: Fishes
en: sardine
hr: srdele

en: trout
hr: pastrva

en: monkfish
hr: grdobina

en: cod
hr: bakalar

en: salmon
hr: losos

note: Vegetables
en: potato
hr: krumpir

en: ginger
hr: đumbir

en: pepper
hr: papar

en: garlic
hr: češnjak

en: pumpkin
hr: bundeva

note: Bicycle
en: brake
hr: kočnica

en: pedal
hr: pedala

en: chain
hr: lanac

en: wheel
hr: korač

en: handlebar
hr: upravljač

note: Music
en: drummer
hr: bubnjar

en: speaker
hr: zvučnik

en: lyrics
hr: tekst

en: beat
hr: takt

en: song
hr: pjesma

note: Weather
en: cloud
hr: oblak

en: rain
hr: kiša

en: storm
hr: nevrijeme

en: fog
hr: magla

en: rainbow
hr: duga

note: Animals
en: rabbit
hr: zec

en: mouse
hr: miš

en: monkey
hr: majmun

en: bear
hr: medvjed

en: wolf
hr: vuk

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
hr[0]: Za koliko se stupnjeva pomakne kazaljka minuta za 2 sata i [num] minutu?
hr[1]: Za koliko se stupnjeva pomakne kazaljka minuta za 2 sata i [num] minute?
hr[2]: Za koliko se stupnjeva pomakne kazaljka minuta za 2 sata i [num] minuta?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
hr[0]: Ivan ima 46 godina. Njegov sin je [difference] godinu mlađi od Ivanove polovice starosti. Koliko godina ima Ivanov sin?
hr[1]: Ivan ima 46 godina. Njegov sin je [difference] godine mlađi od Ivanove polovice starosti. Koliko godina ima Ivanov sin?
hr[2]: Ivan ima 46 godina. Njegov sin je [difference] godina mlađi od Ivanove polovice starosti. Koliko godina ima Ivanov sin?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
hr[0]: Ivanova starost je dvostruko veća od starosti njegovog sina. Prije [ago] godinu, Ivan je bio [proportion] puta starij od svojeg sina. Koliko je sada star Ivanov sin?
hr[1]: Ivanova starost je dvostruko veća od starosti njegovog sina. Prije [ago] godine, Ivan je bio [proportion] puta starij od svojeg sina. Koliko je sada star Ivanov sin?
hr[2]: Ivanova starost je dvostruko veća od starosti njegovog sina. Prije [ago] godina, Ivan je bio [proportion] puta starij od svojeg sina. Koliko je sada star Ivanov sin?

en: Custom Game
hr: Prilagođena igra

en: Select All
hr: Odaberi sve

en: Unselect all
hr: Poništi cijeli odabir

en: _Start
hr: _Kreni

en: <b>Difficulty Level</b>
hr: <b>Razina težine</b>

en: <b>Game Types</b>
hr: <b>Vrste igara</b>

en: <b>General Settings</b>
hr: <b>Opće postavke</b>

en: <b>Number of games</b>
hr: <b>Broj igara</b>

en: <b>Output File</b>
hr: <b>Izlazna datoteka</b>

en: Easy
hr: Jednostavno

en: Master
hr: Najteže

en: Medium
hr: Srednje

en: PDF export
hr: PDF izvoz

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
hr: Stranica po listu:

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
hr: Ova mogućnost dopušta izvoz skupa igara u PDF datoteku. Zagonetke možete dovršiti bez računala.

en: Total number of games:
hr: Ukupan broj igara

en: _Save
hr: _Spremi

en: Show:
hr: Prikaži:

en: <b>Memory Games</b>
hr: <b>Igre pamćenja</b>

en: Preferences
hr: Osobitosti

en: Answer:
hr: Odgovor:

en: Custom Game Selection...
hr: Odabir prilagođene igre...

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
hr: Izvezi igre u PDF za igranje bez računala...

en: Extensions
hr: Dodaci

en: How to Extend gbrainy's Functionality
hr: Kako proširiti funkcionalnost gbrainyja

en: Logic Puzzles Only
hr: Samo logičke zagonetke

en: Memory Trainers Only
hr: Samo vježbe pamćenja

en: Mental Calculation Trainers Only
hr: Samo vježbe mentalnog računanja

en: Toolbar
hr: Alatna traka

en: Verbal Analogies Only
hr: Samo verbalne usporedbe

en: _Contents
hr: _Sadržaji

en: _End Game
hr: _Završi igru

en: _Game
hr: _Igra

en: _Help
hr: _Pomoć

en: _New Game
hr: _Nova igra

en: _Next
hr: _Sljedeće

en: _Pause Game
hr: _Pauziraj igru

en: _Settings
hr: _Postavke

en: _Tip
hr: _Savjet

en: _View
hr: _Prikaz
