gbrainy master - en to id translation catalogue (248 entries)

en: Clock rotation
id: Putaran jarum jam

en: Every hour rotates 360 degrees.
id: Setiap jam berputar 360 derajat.

en: Brothers and sisters
id: Saudara laki-laki dan perempuan

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
id: Dari [people] orang, [brothers] punya saudara laki-laki, [sisters] punya saudara perempuan, dan [both] punya keduanya. Berapa orang yang tak punya saudara laki-laki maupun saudara perempuan?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
id: Ini dihitung dengan mengambil jumlah total orang dikurangi [brothers_only] orang yang memiliki saudara laki-laki saja, dikurangi [sisters_only] yang memiliki saudara perempuan saja, dan dikurangi [both] yang memiliki saudara perempuan dan saudara laki-laki.

en: Age
id: Usia

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
id: Usia putra John saat ini setengah dari usia John dikurangi [difference], yaitu, ([father] / 2) - [difference].

en: Password
id: Kata sandi

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
id: Setiap digit punya 10 kemungkinan. Total cacah kemungkinan adalah 10 pangkat [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
id: Setiap digit punya 8 kemungkinan. Total cacah kemungkinan adalah 8 pangkat [digits].

en: Tennis game
id: Permainan tenis

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
id: Setiap permainan adalah peristiwa saling lepas dengan 2 kemungkinan hasil. Cacah kemungkinan total adalah 2 pangkat [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
id: Dalam setiap pertandingan Anda menyingkirkan satu pemain. Oleh karena itu, hasilnya adalah jumlah total pemain dikurangi satu.

en: Bank interest
id: Bunga bank

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
id: Bunga majemuk dibayar atas nilai semula dan akumulasi dari bunga sebelumnya.

en: Simple equations
id: Persamaan sederhana

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
id: Berapa yang bila ditambah [num_a] sama dengan [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
id: Itu adalah hasil operasi [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
id: Berapa yang bila dikurangi [num_a] sama dengan [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
id: Itu adalah hasil operasi [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
id: Berapa yang bila dikali [num_a] sama dengan [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
id: Itu adalah hasil operasi [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
id: Berapa yang bila dibagi [num_a] sama dengan [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
id: Itu adalah hasil operasi [num_a] * [num_b].

en: Boxes
id: Kotak

en: Container
id: Wadah

en: Box
id: Kotak

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
id: Berapa kotak berukuran 1 x 1 x 0,5 dapat dimasukkan ke dalam suatu wadah berukuran 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
id: Anda dapat memasukkan 6 * 5 * [z] * 2 kotak.

en: Palindromic years
id: Tahun-tahun palindrom

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
id: [year_start] adalah tahun palindrom seperti [year_end], dengan selisih 11 tahun. Apa dua tahun palindrom berturutan setelah [year_end] dengan selisih yang sama? Jawab memakai dua angka: (mis.: [year_start] dan [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
id: Suatu nomor palindrom tetap sama ketika digit-digitnya dibalik (mis: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
id: [rslt_a] dan [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
id: Dari tahun 1000 ke tahun 10000, tahun-tahun palindrom biasanya terjadi pada selang 110 tahun kecuali di akhir milenium yang terjadi pada selang 11 tahun.

en: Horse race
id: Pacuan kuda

en: Lever
id: Tuas

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
id: [option_prefix] [option_a] dan [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
id: [option_prefix] [option_a] dan [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
id: [option_prefix] [option_b] dan [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
id: [option_prefix] [option_c] dan [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
id: [option_a] dan [option_b]

en: Cars in town
id: Mobil di kota

en: Game
id: Permainan

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
id: Mainkan permainan yang menantang kemampuan logika, verbal, kalkukasi, dan ingatan Anda.

en: Basketball
id: Bola basket

en: Tennis
id: Tenis

en: Cycling
id: Bersepeda

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
id: Satu-satunya yang tak memakai bola dalam permainan.

en: Specializes in skin diseases
id: Berspesialisasi pada penyakit kulit

en: Suffers a skin disease
id: Menderita suatu penyakit kulit

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
id: Suatu mesin mobil yang buruk rancangannya dan tak memiliki kecanggihan adalah?

en: Loner
id: Penyendiri

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
id: Antropofobia

en: Hypochondria
id: Hipokondria

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
id: Antofobia

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
id: Acrofobia

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
id: Seseorang dengan kekhawatiran berlebihan atas kesehatan dirinya memiliki?

en: Agoraphobia
id: Agorafobia

note: Translator: As a noun
en: Violin
id: Biola

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
id: Satu-satunya yang bukan instrumen tiup berbahan kayu.

en: What is a 'halberd'?
id: Apa itu 'halberd'?

en: Weapon
id: Senjata

en: Flower
id: Bunga

en: Fish
id: Ikan

en: Fossil
id: Fosil

en: Column
id: Kolom

en: Attic
id: Loteng

en: It is the only one that is not related to architecture.
id: Satu-satunya yang tak berhubungan dengan arkitektur.

en: Hectogram
id: Hektogram

en: Gallon
id: Galon

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
id: Satu-satunya satuan yang tidak termasuk sistem metrik.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
id: Jeruk

en: Apple
id: Apel

en: Grape
id: Anggur

en: Potato
id: Kentang

en: It is the only one that is not a fruit.
id: Satu-satunya yang bukan buah.

en: Turtle
id: Kura-kura

en: Crocodile
id: Buaya

en: Frog
id: Katak

en: Tiger
id: Harimau

en: Wolf
id: Serigala

en: Deer
id: Rusa

en: It is the only one that is not a carnivore.
id: Satu-satunya yang bukan karnivora.

en: Pleasure
id: Kenikmatan

en: Pain
id: Rasa sakit

en: Synonym
id: Sinonim

en: Ironic
id: Ironis

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
id: Suatu gaya pidato yang menggabungkan istilah-istilah yang saling bertentangan.

en: Lentils
id: Lentil

en: Wheat
id: Gandum

en: Corn
id: Jagung

en: Rice
id: Beras

en: Onion
id: Bawang

en: Mango
id: Mangga

en: Lychee
id: Leci

en: Olive
id: Zaitun

en: Carbon
id: Karbon

en: Zinc
id: Seng

en: Cardiology
id: Kardiologi

en: Hematology
id: Hematologi

en: Psychiatry
id: Psikiatri

en: Paleontology
id: Paleontologi

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
id: Ceroboh

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
id: Ramah

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
id: Sopan

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
id: Marah

en: Famous
id: Terkenal

en: Plate
id: Piring

note: Translator: As a noun
en: Bottle
id: Botol

en: Bowl
id: Mangkuk

en: Applause
id: Tepuk tangan

en: Lantern
id: Lentera

en: Lamp
id: Lampu

note: Translator: As a noun
en: Shield
id: Perisai

en: Helmet
id: Helm

en: Granite
id: Granit

note: Translator: As a noun
en: Tree
id: Pohon

note: Translator: As a noun
en: Carrot
id: Wortel

en: Beet
id: Bit

en: Radish
id: Lobak

en: Tomato
id: Tomat

en: Accordion
id: Akordion

en: Cow
id: Sapi

en: Dog
id: Anjing

en: Snake
id: Ular

en: Triangle
id: Segi Tiga

en: Pentagon
id: Segi Lima

en: Cube
id: Kubus

en: Square
id: Bujur Sangkar

en: Fork
id: Garpu

en: Restaurant
id: Restoran

en: Island
id: Pulau

en: River
id: Sungai

en: Coast
id: Pantai

en: Envelope
id: Amplop

en: Ink
id: Tinta

en: Birds
id: Burung

en: Insects
id: Serangga

en: Fishes
id: Ikan

en: art / gallery | drama
id: seni / galeri | drama

en: Camera
id: Kamera

en: Photography
id: Fotografi

en: Light
id: Cahaya

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
id: Kata pertama adalah instrumennya dan yang kedua adalah apa yang diukurnya.

en: Metal
id: Logam

en: Spoon
id: Sendok

en: Wood
id: Kayu

en: Brush
id: Kuas

en: Art
id: Seni

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
id: kotak / buka | pisang

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
id: sepuluh | 10

en: fish / aquarium | monkey
id: ikan / akuarium | kera

en: wings
id: sayap

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
id: ikan / kapal selam | burung

en: body | skin
id: tubuh | kulit

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
id: bekerja

en: vegetable
id: sayur

en: puzzle / solve | game
id: teka-teki / memecahkan | permainan

en: ice / slippery | glue
id: es / licin | lem

en: sticky
id: lengket

en: wind | air
id: angin | udara

en: nest
id: sarang

en: sugar / sweet | vinegar
id: gula / manis | cuka

en: sour
id: kecut

en: tennis / sport | ballet
id: tenis / olahraga | balet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
id: tarian

en: nose
id: hidung

en: elbow / knee | wrist
id: siku / lutut | pergelangan tangan

en: ankle
id: pergelangan kaki

en: thermometer / temperature | clock
id: termometer / temperatur | jam

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
id: waktu

en: letter / word | page
id: huruf / kata | halaman

en: hour / minute | minute
id: jam / menit | menit

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
id: detik

en: tiger / carnivore | cow
id: harimau / karnivora | sapi

en: islands
id: pulau

note: Column: Game Name
en: Game Name
id: Nama Permainan

note: Column: Type
en: Type
id: Jenis

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Logic
id: Logika

en: Calculation
id: Kalkulasi

en: Toolbar
id: Bilah alat

en: Browse...
id: Ramban...

en: All
id: Semua

en: Memory
id: Ingatan

en: red
id: merah

en: green
id: hijau

en: blue
id: biru

en: yellow
id: kuning

en: orange
id: oranye

en: black
id: hitam

en: white
id: putih

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
id: {0} atau {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
id: {0}, {1}, atau {2}

en: Figure {0}
id: Gambar {0}

en: Time: {0}
id: Waktu: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
id: Permainan: {0}

en: Good results
id: Hasil baik

en: Poor results
id: Hasil buruk

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
id: {0} Jawab {1}.

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
id: Jawab {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
id: Bersiaplah mengingkat objek berikutnya...

en: Score
id: Nilai

en: {0} and {1}
id: {0} dan {1}

en: Ratio
id: Rasio

en: 8 units
id: 8 unit

en: Clocks
id: Jam

en: Dice
id: Dadu

en: Lines
id: Baris

en: Pencil
id: Pinsil

en: 5th
id: ke-5

en: 19th
id: ke-19

en: 4th
id: ke-4

en: 12th
id: ke-12

en: 9th
id: ke-9

en: 22nd
id: ke-22

en: Percentage
id: Persentase

en: Memorize faces
id: Menghafal wajah

en: Circle
id: Lingkaran

en: Memorize numbers
id: Mengingat angka

en: Memorize words
id: Mengingat kata

note: Body parts
en: wrist
id: pergelangan tangan

en: elbow
id: siku

en: armpit
id: ketiak

en: chest
id: dada

note: Fishes
en: sardine
id: sarden

note: Vegetables
en: potato
id: kentang

en: ginger
id: jahe

en: pepper
id: merica

en: garlic
id: bawang

en: pumpkin
id: labu

note: Bicycle
en: brake
id: rem

en: chain
id: rantai

en: wheel
id: roda

en: song
id: lagu

note: Weather
en: cloud
id: awan

en: rain
id: hujan

en: storm
id: badai

en: fog
id: kabut

en: rainbow
id: pelangi

note: Animals
en: rabbit
id: kelinci

en: mouse
id: tikus

en: monkey
id: monyet

en: bear
id: beruang

en: wolf
id: serigala

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
id[0]: Berapa derajat perputaran jarum menit arloji dalam 2 jam [num] menit?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
id[0]: John berusia 46 tahun. Putranya [difference] tahun lebih muda daripada separuh usia John. Berapa usia putra John?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
id[0]: Ada [games] pertandingan tenis yang dimainkan bersamaan. Berapa banyak ramalan berbeda yang mungkin?
