gbrainy master - en to ka translation catalogue (237 entries)

en: Age
ka: ასაკი

en: Password
ka: პაროლი

en: Boxes
ka: ყუთები

en: Container
ka: კონტეინერი

en: Box
ka: ყუთი

en: Third number
ka: მესამე რიცხვი

en: Birthday
ka: დაბადების დღე

en: Direction
ka: მიმართულება

en: Classic
ka: კლასიკური

en: Notebook
ka: ნოუთბუქი

en: Golf
ka: გოლფი

en: Basketball
ka: კალათბურთი

en: Tennis
ka: ტენისი

en: Broken
ka: გაფუჭებული

en: Hide
ka: დამალვა

en: Ignore
ka: უგულებელყოფა

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
ka: ანთროპოფობია

en: Hypochondria
ka: ჰიპოქონდრია

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
ka: ანთოფობია

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
ka: აკროფობია

note: Translator: As a noun
en: Violin
ka: ვიოლინო

en: Bassoon
ka: ბასუნი

en: Flute
ka: ფლეიტა

en: Oboe
ka: ობო

en: Weapon
ka: იარაღი

en: Flower
ka: ყვავილი

en: Sport
ka: სპორტი

en: Portico
ka: პორტიკო

en: Column
ka: სვეტები

en: Kilometer
ka: კილომეტრი

en: Hectogram
ka: ჰექტოგრამა

en: Liter
ka: ლიტრი

en: Gallon
ka: გალონი

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
ka: ნარინჯისფერი

en: Grape
ka: ყურძენი

en: Potato
ka: კარტოფილი

en: Turtle
ka: კუ

en: Crocodile
ka: ნიანგი

en: Lizard
ka: ხვლიკი

en: Frog
ka: ბაყაყი

en: Hyena
ka: ჰიენა

en: Wolf
ka: მგელი

en: Deer
ka: ირემი

en: Pleasure
ka: სიამოვნება

en: Pain
ka: ტკივილი

en: Collectivism
ka: კოლექტივიზმი

en: Abstinence
ka: აბსტინენცია

en: Positivism
ka: პოსტივიზმი

en: Synonym
ka: სინონიმი

en: Related
ka: მსგავსი

en: Ironic
ka: ირონიული

en: Lentils
ka: ოსპი

en: Wheat
ka: ხორბალი

en: Corn
ka: სიმინდი

en: Rice
ka: ბრინჯი

en: Onion
ka: ხახვი

en: Mango
ka: მანგო

en: Lychee
ka: ლიქე

en: Olive
ka: ზეთისხილისფერი

en: Carbon
ka: ნახშირბადი

en: Sodium
ka: ნატრიუმი

en: Titanium
ka: ტიტანი

en: Zinc
ka: თუთია

en: Cardiology
ka: კარდიოლოგია

en: Hematology
ka: ჰემატოლოგია

en: Psychiatry
ka: ფსიქიატრია

en: Paleontology
ka: პალეონტოლოგია

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
ka: უყურადღებო

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
ka: მეგობრული

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
ka: თავაზიანი

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
ka: გაბრაზებული

en: Regular
ka: ჩვეულებრივი

en: Occasional
ka: ზოგჯერ

en: Exceptional
ka: განსაკუთრებული

en: Rare
ka: იშვიათი

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
ka: დამაბნეველი

en: Interesting
ka: საინტერესო

en: Ordinary
ka: ჩვეულებრივი

en: Trivial
ka: ტრივიალური

en: Sad
ka: მოწყენილი

en: Unpleasant
ka: უსიამოვნო

en: Tears
ka: ცრემლები

en: Incredible
ka: წარმოუდგენელი

en: Famous
ka: ცნობილი

en: Acclaimed
ka: აღიარებული

en: Celebrated
ka: აღინიშნება

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
ka: განსაკუთრებული

en: Obvious
ka: აშკარა

en: Generic
ka: ზოგადი

en: Plate
ka: ფირფიტა

note: Translator: As a noun
en: Bottle
ka: ბოთლი

en: Amphora
ka: ამფორა

en: Bowl
ka: თასი

en: Applause
ka: ტაში

en: Commendation
ka: შექება

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
ka: მშვიდი

en: Satire
ka: სატირა

en: Curve
ka: მრუდი

note: Translator: As a noun
en: Shield
ka: ფარი

en: Helmet
ka: ჩაფხუტი

note: Translator: As a noun
en: Armor
ka: ჯავშანი

en: Crossbow
ka: კროსბოუ

en: Monolith
ka: მონოლითი

en: Granite
ka: გრანიტი

en: Rock
ka: როკი

note: Translator: As a noun
en: Tree
ka: ხე

note: Translator: As a noun
en: Carrot
ka: სტაფილოსფერი

en: Beet
ka: ჭარხალი

en: Radish
ka: რადიშ

en: Tomato
ka: პომიდორი

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
ka: ორგანო

en: Piano
ka: პიანინო

en: Accordion
ka: აკორდეონი

en: Cow
ka: ძროხა

en: Dog
ka: ძაღლი

en: Snake
ka: გველი

en: Triangle
ka: სამკუთხედი

en: Pentagon
ka: ხუთკუთხედი

en: Cube
ka: კუბი

en: Inherent
ka: თანდაყოლილი

en: External
ka: გარე

en: Ambiguous
ka: ორაზროვანი

en: Rectangle
ka: მართკუთხედი

en: Square
ka: კვადრატი

en: Radius
ka: რადიუსი

en: Tangent
ka: ტანგენსი

en: Angle
ka: კუთხე

en: Fork
ka: ფორკი

en: Restaurant
ka: რესტორანი

en: Island
ka: ისლანდია

en: River
ka: მდინარე

en: Beach
ka: პლაჟი

en: Coast
ka: სანაპირო

en: Envelope
ka: კონვერტი

en: Ink
ka: მელანი

en: Printer
ka: პრინტერი

en: Birds
ka: ჩიტები

en: Insects
ka: მწერები

en: Fishes
ka: თევზები

en: Property
ka: პარამეტრი

en: Money
ka: ფული

en: Decimal
ka: ათობითი

en: Latitude
ka: განედი

en: Azimuth
ka: აზიმუტი

en: Museum
ka: მუზეუმი

en: Camera
ka: კამერა

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
ka: სამფეხა

en: Photography
ka: ფოტოგრაფია

en: Light
ka: მსუბუქი

en: Float
ka: მცურავი

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
ka: ჩაკეტვა

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
ka: დაკეტვა

en: Air
ka: ჰეაერი

en: Ship
ka: ხომალდი

en: Elevation
ka: სიმაღლე ზღვის დონიდან

en: Position
ka: თანამდებობა

en: Area
ka: ფართობი

en: Metal
ka: ლითონი

en: Wood
ka: შეშა

en: Brush
ka: ფუნჯი

en: Art
ka: ხელოვნება

en: Gallery
ka: გალერეა

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
ka: დრო

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
ka: წამი

en: Software
ka: პროგრამები

en: Selected
ka: მონიშნული

en: Total
ka: ჯამში

en: _Delete
ka: სამუ_დამოდ წაშლა

en: Custom Game
ka: თანაშის მორგება

en: Unselect all
ka: მონიშვნის ყველაფერზე მოხსნა

en: Logic
ka: ლოგიკური

en: Calculation
ka: გამოთვლა

en: Easy
ka: ადვილი

en: Medium
ka: საშუალო

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
ka: გვერდი თითოეულ მხარეს:

en: Show:
ka: ჩვენება:

en: Enable sounds
ka: ხმების ჩართვა

en: Theme:
ka: თემა:

en: Pause
ka: პაუზა

en: Resume
ka: გაგრძელება

en: _Game
ka: _თამაში

en: _New Game
ka: _ახალი თამაში

en: Toolbar
ka: ხელსაწყოთა ზოლი

en: Show
ka: ჩვენება

en: Orientation
ka: ორიენტაცია

en: Vertical
ka: ვერტიკალური

en: _Settings
ka: მორგება

en: Extensions
ka: გაფართოებები

en: _Contents
ka: _შინაარსი

en: Answer:
ka: პასუხი:

en: _Next
ka: _შემდეგი

en: Open Location
ka: მდებარეობის გახსნა

en: Paused
ka: შეჩერებულია

en: Memory
ka: მეხსიერება

en: red
ka: წითელი

en: green
ka: მწვანე

en: blue
ka: ლურჯი

en: yellow
ka: ყვითელი

en: magenta
ka: ალისფერი

en: orange
ka: ნარინჯისფერი

en: black
ka: შავი

en: white
ka: თეთრი

note: Fifth possible answer for a series
en: E
ka: ეგზა

note: Sixth possible answer for a series
en: F
ka: პ

en: Solutions
ka: გადაწყვეტები

en: Score
ka: ქულები

en: Time
ka: დრო

en: Average
ka: საშუალო

en: Fractions
ka: ფრაქციები

en: Numbers
ka: რიცხვები

en: Operators
ka: ოპერატორები

en: Ratio
ka: პროპორციები

en: Balance
ka: ბალანსი

en: 1 unit
ka: 1 სერვისი

en: Clocks
ka: საათები

en: Equation
ka: ტოლობა

en: Lines
ka: ხაზები

en: Pencil
ka: ფანქარი

en: 5th
ka: მეხუთე

en: 19th
ka: 19-ე

en: 4th
ka: მეოთხე

en: 12th
ka: მეთორმეტე

en: 9th
ka: მეცხრე

en: 22nd
ka: 22-ე

en: Percentage
ka: პროცენტი

en: Trains
ka: მატარებლები

en: Circle
ka: წრე

en: Move right
ka: მარჯვნივ გაწევა

en: Move left
ka: მარცხნივ გაწევა

en: Move up
ka: აწევა

en: Move down
ka: ქვემოთ ჩამოწევა

note: Vegetables
en: potato
ka: კარტოფილი

en: pedal
ka: პედალი

en: chain
ka: ჯაჭვი

en: lyrics
ka: ლირიკა

en: rain
ka: წვიმა

en: fog
ka: ნისლი
