gbrainy - en to nb translation catalogue (296 entries)

en: Age
nb: Alder

en: Bank interest
nb: Bankrente

en: Box
nb: Boks

en: Boxes
nb: Bokser

en: Brothers and sisters
nb: Brødre og søstre

en: Clock Rotation
nb: Rotasjon for klokke

en: Family relations
nb: Familierelasjoner

en: His father
nb: Hans far

en: His mother
nb: Hans mor

en: Horse race
nb: Hesteløp

en: Odd number
nb: Oddetall

en: Password
nb: Passord

en: Simple equations
nb: Enkle ligninger

en: Tennis game
nb: Tennisspill

en: Third number
nb: Tredje tall

en: Two trucks
nb: To lastebiler

en: Warehouse
nb: Varehus

en: Game
nb: Spill

en: Camera
nb: Kamera

en: Carbon
nb: Karbon

en: Cardiology
nb: Hjertemedisin

en: Chord
nb: Akkord

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
nb: Lukk

en: Coast
nb: Kyst

en: Column
nb: Kolonne

en: Concert hall
nb: Konserthall

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
nb: Forvirrende

en: Connoisseur
nb: Kjenner

en: Conspirator
nb: Konspiratør

en: Contradictory
nb: Motstridende

en: Corn
nb: Korn

en: Crocodile
nb: Krokodille

en: Cycling
nb: Sykling

en: Decimal
nb: Desimal

en: Deer
nb: Hjort

en: Democracy
nb: Demokrati

en: Dog / Cat
nb: Hund / katt

en: Envelope
nb: Konvolutt

en: Erroneous
nb: Feilaktig

en: Exceptional
nb: Eksepsjonell

en: Famous
nb: Berømt

en: Fish
nb: Fisk

en: Fishes
nb: Fisk

en: Flower
nb: Blomst

en: Flute
nb: Fløyte

en: Fork
nb: Gaffel

en: Frog
nb: Frosk

en: Generic
nb: Vanlig

en: Gym
nb: Treningsseenter

en: Hectogram
nb: Hektogram

en: Hide
nb: Skjul

en: Homeless
nb: Hjemløs

en: Hyena
nb: Hyene

en: Hypochondria
nb: Hypokondri

en: Ignore
nb: Ignorer

en: Incredible
nb: Utrolig

en: Indifference
nb: Likegyldighet

en: Ink
nb: Blekk

en: Insects
nb: Insekter

en: Interesting
nb: Interessant

en: Intuition
nb: Intuisjon

en: Ironic
nb: Ironisk

en: Island
nb: Øy

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
nb: Appelsin

en: Pain
nb: Smerte

en: Paleontology
nb: Paleontologi

en: Pioneer
nb: Pioner

en: Positivism
nb: Positivisme

en: Potato
nb: Potet

en: Printer
nb: Skriver

en: Property
nb: Egenskap

en: Psychiatry
nb: Psykiatri

en: Related
nb: Relatert

en: Rice
nb: Ris

en: River
nb: Elv

en: Shame
nb: Skam

en: Simplistic
nb: Simplistisk

en: Sugarcane
nb: Sukkerrør

en: Table
nb: Bord

en: coins
nb: mynter

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
nb: dans

en: wings
nb: vinger

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
nb: arbeid

en: wrist | arm
nb: håndledd | arm

en: Logic
nb: Logikk

en: Calculation
nb: Beregning

en: Memory
nb: Hukommelse

en: Score
nb: Poeng

en: Time
nb: Tid

en: red
nb: rød

en: green
nb: grønn

en: blue
nb: blå

en: yellow
nb: gul

en: magenta
nb: magentarød

en: orange
nb: oransje

en: black
nb: sort

en: white
nb: hvit

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
nb: {0} eller {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
nb: {0}, {1} eller {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
nb: {0}, {1}, {2} eller {3}

en: Figure {0}
nb: Figur {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
nb: Spill: {0}

en: Good results
nb: Gode resultater

en: Poor results
nb: Dårlige resultater

en: Disappointing results
nb: Skuffende resultater

en: Paused
nb: Satt på pause

en: Time left
nb: Gjenstående tid

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
nb: Spill: #{0}. {1}

en: Solutions
nb: Løsninger

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
nb: {0} svar {1}.

note: Translators: this "option) answer" for example "a) "21 x 60 = 1260". This should not be changed for most of the languages
en: {0}) {1}
nb: {0} {1}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
nb: Svar {0}.

en: {0})
nb: {0}

en: Congratulations.
nb: Gratulerer.

en: Incorrect answer.
nb: Feil svar.

en: Resume
nb: Gjenoppta

en: Startup time {0}
nb: Oppstartstid {0}

en: List of available games
nb: Liste med tilgjengelige spill

en: Usage: gbrainy [options]
nb: Bruk: gbrainy [alternativer]

note: Column: Game Name
en: Game Name
nb: Navn på spill

en: Selected
nb: Valgt

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
nb: spill.pdf

en: PDF files
nb: PDF-filer

en: All files
nb: Alle filer

en: _Delete
nb: _Slett

en: Custom Game
nb: Egendefinert spill

en: Select All
nb: Velg alt

en: Unselect all
nb: Fravelg alt

en: <b>Difficulty Level</b>
nb: <b>Vanskelighetsnivå</b>

en: <b>Game Types</b>
nb: <b>Typer spill</b>

en: <b>General Settings</b>
nb: <b>Generelle innstillinger</b>

en: <b>Number of games</b>
nb: <b>Antall spill</b>

en: <b>Output File</b>
nb: <b>Utdatafil</b>

en: Easy
nb: Lett

en: Medium
nb: Middels

en: PDF export
nb: PDF-eksport

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
nb: Sider per side:

en: Total number of games:
nb: Totalt antall spill:

en: _Save
nb: _Lagre

en: Show:
nb: Vis:

en: <b>Memory Games</b>
nb: <b>Hukommelsespill</b>

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: Theme:
nb: Tema:

en: Browse...
nb: Bla gjennom …

en: Open Location
nb: Åpne lokasjon

en: Play all the games
nb: Spill alle spill

en: All
nb: Alle

en: Pause or resume the game
nb: Pause eller gjenoppta spillet

en: End the game and show score
nb: Avslutt spillet og vis poengsum

en: End
nb: Avslutt

en: 3D Cube
nb: 3D kube

en: Balance
nb: Balanse

en: Build a triangle
nb: Bygg en trekant

en: The triangle is:
nb: Trekanten er:

en: Circles in a square
nb: Sirkler i en firkant

en: 8 units
nb: 8 enheter

en: 1 unit
nb: 1 enhet

en: Clocks
nb: Klokker

en: Count circles
nb: Tell sirkler

en: Counting
nb: Teller

en: Count series
nb: Tell rekker

en: Cube
nb: Kube

en: Dice
nb: Terninger

en: Divide circles
nb: Del opp sirkler

en: Equation
nb: Likning

en: What is the result of the equation below?
nb: Hva er resultatet av likningen under?

en: Extra circle
nb: Ekstra sirkel

en: Figures and text
nb: Figurer og tekst

en: Figure pattern
nb: Figurmønster

en: Four sided
nb: Firesidet

en: Lines
nb: Linjer

en: Circles in a grid
nb: Sirkler i et rutenett

en: Numbers in a grid
nb: Tall i et rutenett

en: Missing piece
nb: Manglende brikke

en: Move figure
nb: Flytt figur

en: Numeric relation
nb: Tallrelasjoner

en: Pencil
nb: Blyant

en: Related numbers
nb: Relaterte tall

en: Trains
nb: Tog

en: Triangles
nb: Trekanter

en: Colored figures
nb: Fargede figurer

en: Colored text
nb: Farget tekst

en: Counting dots
nb: Tell punkter

en: Memorize facts
nb: Husk fakta

en: Memorize figures
nb: Husk figurer

en: Triangle
nb: Trekant

en: Square
nb: Firkant

en: Circle
nb: Sirkel

en: Memorize figures and text
nb: Husk figurer og tekst

en: Figures with numbers
nb: Figurer med tall

en: Move right
nb: Flytt til høyre

en: Move left
nb: Flytt til venstre

en: Move up
nb: Flytt opp

en: Move down
nb: Flytt ned

en: Memorize numbers
nb: Husk tall

en: Memorize words
nb: Husk ord

note: Body parts
en: wrist
nb: håndledd

en: elbow
nb: albu

en: armpit
nb: armhule

en: hand
nb: hånd

en: chest
nb: bryst

note: Fishes
en: sardine
nb: sardin

en: trout
nb: ørret

en: cod
nb: ku

en: salmon
nb: laks

note: Vegetables
en: potato
nb: potet

en: ginger
nb: ingefær

en: garlic
nb: hvitløk

en: pumpkin
nb: gresskar

note: Bicycle
en: brake
nb: brems

en: chain
nb: kjede

en: wheel
nb: hjul

en: handlebar
nb: styre

note: Music
en: drummer
nb: trommeslager

en: speaker
nb: høyttaler

en: lyrics
nb: tekster

en: beat
nb: rytme

en: song
nb: sang

note: Weather
en: cloud
nb: sky

en: rain
nb: regn

en: fog
nb: tåke

en: rainbow
nb: regnbue

note: Animals
en: rabbit
nb: kanin

en: mouse
nb: mus

en: monkey
nb: ape

en: bear
nb: bjørn

en: wolf
nb: ulv

en: Arithmetical operations
nb: Aritmetiske operasjoner

en: What is the result of the following operation?
nb: Hva er resultatet av følgende operasjon?

en: Average
nb: Gjennomsnitt

en: The result of the operation is {0}.
nb: Resultatet av operasjonen er {0}.

en: Fractions
nb: Brøker

en: Numbers
nb: Tall

en: Possible divisors
nb: Mulige divisorer

en: Operators
nb: Operatorer

en: {0} and {1}
nb: {0} og {1}

en: Proportions
nb: Proporsjoner

en: Ratio
nb: Rate

en: Two numbers
nb: To tall

en: Answer:
nb: Svar:

en: Extensions
nb: Utvidelser

en: Horizontal
nb: Horisontal

en: Orientation
nb: Orientering

en: Show
nb: Vis

en: Toolbar
nb: Verktøylinje

en: Vertical
nb: Vertikal

en: _Contents
nb: _Innhold

en: _End Game
nb: A_vslutt spill

en: _Game
nb: _Spill

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _New Game
nb: _Nytt spill

en: _Next
nb: _Neste

en: _Pause Game
nb: Sett s_pillet på pause

en: _Settings
nb: Inn_stillinger

en: _Tip
nb: _Tips

en: _View
nb: _Vis

en: Add-in
nb: Tillegg

en: Add-in packages
nb: Tilleggspakker

en: All registered repositories
nb: Alle registrerte lagre

en: All repositories
nb: Alle lagre

en: Author:
nb: Forfatter:

en: Copyright:
nb: Opphavsrett:

en: Disable
nb: Slå av

en: Enable
nb: Slå på

en: Gallery
nb: Galleri

en: Install Add-in Package
nb: Installer tilleggspakke

en: Install from file...
nb: Installer fra fil …

en: Install from:
nb: Installer fra:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
nb: Installert

en: Manage Repositories...
nb: Håndter lager …

en: Name
nb: Navn

en: No add-ins found
nb: Ingen tillegg funnet

en: No selection
nb: Ingen utvalg

en: Other
nb: Annet

en: Path:
nb: Sti:

en: Refresh
nb: Oppdater

en: Register a local repository
nb: Registrer et lokalt lager

en: Register an on-line repository
nb: Registrer et lager på nettet

en: Repository
nb: Lager

en: Repository:
nb: Lager:

en: Select _All
nb: Velg _alle

en: Select the location of the repository you want to register:
nb: Velg lokasjon for lageret du vil registrere:

en: Show all packages
nb: Vis alle pakker

en: Show new versions only
nb: Vis kun nye versjoner

en: Show updates only
nb: Vis kun oppdateringer

en: The following add-ins are currently installed:
nb: Følgende tillegg er installert:

en: The following add-ins will be installed:
nb: Følgende tillegg vil bli installert:

en: Updates
nb: Oppdateringer

en: Url:
nb: URL:

en: Version
nb: Versjon

en: Version:
nb: Versjon:

en: _Install Add-ins...
nb: _Installer tillegg …

en: _Repositories...
nb: Lage_r …

en: _Uninstall...
nb: _Avinstaller …

en: _Unselect All
nb: _Velg bort alle

en: {0} update available
nb: {0} oppdateringer tilgjengelig
