gbrainy - en to oc translation catalogue (450 entries)

en: Age
oc: Edat

en: Bank interest
oc: Interèsses bancaris

en: Box
oc: Bóstia

en: Boxes
oc: Bóstias

en: Brothers and sisters
oc: Fraires e sòrres

en: Cars in town
oc: Veituras dins la vila

en: Choose one of the following:
oc: Seleccionatz un dels seguents :

en: Clock Rotation
oc: Rotacion orària

en: Compare variables
oc: Comparason de variablas

en: Container
oc: Contenidor

en: Dartboard
oc: Cibla

en: Family relations
oc: Ligams de parentat

en: His father
oc: Son paire

en: His mother
oc: Sa maire

en: Horse race
oc: Corsa de cavals

en: If x &gt; y, then x &gt; q &lt; and y &gt; r so r &lt; q is true.
oc: Se x &gt; y alara x &gt; q e y &gt; r doncas r &lt; q es verai.

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
oc: Se x &lt; y alara p &lt; x &lt; y &lt; s doncas s &gt; p es verai.

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
oc: Es lo resultat de l’operacion [num_a] * [num_b].

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
oc: Es lo resultat de l’operacion [num_a] + [num_b].

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
oc: Es lo resultat de l’operacion [num_b] - [num_a].

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
oc: Es lo resultat de l’operacion [num_b] / [num_a].

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
oc: Es lo resultat de l’operacion : ([three] * 3) - ([two] * 2).

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
oc: [option_prefix] Son cosin

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
oc: [option_prefix] Sa cosina

en: Lever
oc: Levièr

en: Multiple number
oc: Nombre multiple

en: Odd number
oc: Nombres impars

en: Palindromic years
oc: Annadas palindromicas

en: Password
oc: Senhal

en: Simple equations
oc: Eqüacions simplas

en: Tennis game
oc: Partida de tennís

en: Third number
oc: Tresen nombre

en: Two trucks
oc: Dos camions

en: Warehouse
oc: Entrepaus

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
oc: [option_a] e [option_b]

en: [option_prefix] His father
oc: [option_prefix] Son paire

en: [option_prefix] His mother
oc: [option_prefix] Sa maire

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
oc: [option_prefix] [option_a] e [option_b]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
oc: [option_prefix] [option_a] e [option_c]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
oc: [option_prefix] [option_b] e [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
oc: [option_prefix] [option_c] e [option_d]

en: [rslt_a] and [rslt_b]
oc: [rslt_a] e [rslt_b]

en: Game
oc: Jòc

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
oc: Metre vòstra logica, expression, calcul mental e memòria, a l'espròva amb de jòcs

en: Notebook
oc: Quasernet de nòtas

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
oc: Disèm d'un motor qu'es mal concebut e manca de rafinament ?

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
oc: Un peis dins un aqüari viu en captivitat.

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
oc: Una persona qu'es preocupada d'un biaís excessiu per sa santat patís de ?

en: Abstinence
oc: Abstinéncia

note: Translators: Acrophobia of having a panic attack
en: Acrophobia
oc: Acrofòbia

en: Agoraphobia
oc: Agorafòbia

en: Amphibians
oc: Anfibians

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
oc: Malcontentat

en: Ant / Vertebrate
oc: Formiga / Vertebrat

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
oc: Antofòbia

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
oc: Antropofòbia

en: Apple
oc: Poma

en: Attic
oc: Atic

en: Authority
oc: Autoritat

en: Azimuth
oc: Azimut

en: Bassoon
oc: Basson

en: Beach
oc: Plaja

en: Birds
oc: Ausèls

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
oc: Bomian

en: Bounce
oc: Rebombir

en: Broken
oc: Copat

en: Camera
oc: Aparelh de fòto

en: Carbon
oc: Carbòni

en: Cardiology
oc: Cardiologia

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
oc: Negligent

en: Cellulose
oc: Papièr

en: Chicken / Parrot
oc: Polet / Papagai

en: Chord
oc: Còrda

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
oc: Tampar

en: Coast
oc: Còsta

en: Collectivism
oc: Collectivisme

en: Column
oc: Colomna

en: Concert hall
oc: Sala de concèrt

en: Condemn
oc: Condemnar

en: Connoisseur
oc: Coneisseire

en: Conspirator
oc: Conspirador

en: Contradictory
oc: Contradictòri

en: Corn
oc: Milh

en: Crocodile
oc: Crocodil

en: Cycling
oc: Ciclisme

en: Decagon
oc: Decagòn

en: Deer
oc: Cabròl

en: Democracy
oc: Democràcia

en: Disinterest
oc: Desinterès

en: Dog / Cat
oc: Can / Gat

en: Envelope
oc: Envolopa

en: Erroneous
oc: Erronèu

en: Exceptional
oc: Excepcional

en: Famous
oc: Celèbre

en: Fish
oc: Peis

en: Fishes
oc: Peisses

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
oc: Fixacion

en: Float
oc: Flotant

en: Flower
oc: Flor

en: Flute
oc: Flaüta

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
oc: Simpatic

en: Frog
oc: Granhòta

en: Golf
oc: Gòlf

en: Grape
oc: Rasim

en: Gym
oc: Gimnastica

en: Hectogram
oc: Ectograma

en: Hematology
oc: Ematologia

en: Hide
oc: Amagar

en: Hyena
oc: Ièna

en: Hypochondria
oc: Ipocondria

en: Icosagon
oc: Icosagòn

en: Ignore
oc: Ignorar

en: Indifference
oc: Indiferéncia

en: Ink
oc: Tinta

en: Insects
oc: Insèctes

en: Interesting
oc: Interessant

en: Intuition
oc: Intuicion

en: Island
oc: Islàndia

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
oc: Es lo solet qu'emplèga pas de balon pel jòc.

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
oc: Es lo solet qu'es pas un intrument de musica a vent.

en: It is the only one that is not related to architecture.
oc: Es lo solet qu'a pas de ligam amb l'arquitectura.

en: Kilometer
oc: Quilomètre

en: Latitude
oc: Latitud

en: Lentils
oc: Lentilha

en: Light
oc: Lum

en: Liter
oc: Litre

en: Lizard
oc: Lausèrt

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
oc: Varrolhar

en: Loner
oc: Solitari

en: Lychee
oc: Litchi

en: Mango
oc: Manga

en: Martyr
oc: Martiri

en: Misunderstood
oc: Incomprés

en: Money
oc: Finança

en: Museum
oc: Musèu

en: Oboe
oc: Autbòi

en: Obscure
oc: Escur

en: Obvious
oc: Evident

en: Occasional
oc: Ocasional

en: Offensive
oc: Agression

en: Oligarchy
oc: Oligarquia

en: Olive
oc: Oliva

en: Onion
oc: Ceba

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
oc: Dobrir

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
oc: Irange

en: Ordinary
oc: Ordinari

en: Ostentation
oc: Ostentacion

en: Pain
oc: Dolor

en: Paleontology
oc: Paleontologia

en: Person expelled from society
oc: Persona exclusa de la societat

en: Photography
oc: Fotografia

en: Pioneer
oc: Pionièr

en: Pleasure
oc: Plaser

en: Pole
oc: Pòl

en: Pony / Horse
oc: Poney / Caval

en: Portico
oc: Portic

en: Positivism
oc: Positivisme

en: Potato
oc: Trufa

en: Printer
oc: Estampadoira

en: Property
oc: Proprietat

en: Psychiatry
oc: Psiquiatria

en: Radius
oc: Rai

en: Related
oc: De la meteissa familha

en: Repugnance
oc: Aversion

en: Rice
oc: Ris

en: River
oc: Riu

en: Sad
oc: Triste

en: Shame
oc: Vergonha

en: Simplistic
oc: Simplista

en: Sodium
oc: Sòdi

en: Solstice
oc: Solstici

en: Specializes in skin diseases
oc: es especializat dins las malautiás de la pèl

en: Sport
oc: Espòrt

en: Suffers a skin disease
oc: Patir una malaltia de pel

en: Sweet corn
oc: Milh gròs

en: Synonym
oc: Sinonime

en: Table
oc: Taula

en: Tangent
oc: Tangenta

en: Tears
oc: Lagrimas

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
oc: Lo mot « taxidermista » designa una personna que ?

en: Theater
oc: Teatre

en: Think of the items used in the game.
oc: Pensatz als objectes emplegats pel jòc.

en: Tiger
oc: Tigre

en: Titanium
oc: Titani

en: Totalitarianism
oc: Totalitarisme

en: Turn
oc: Virar

en: Turtle
oc: Tortuga

en: Unpleasant
oc: Desagradiu

en: Violin
oc: Violon

en: Weapon
oc: Arma

en: Wheat
oc: Blat

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
oc: Quala de las frasas que seguisson definís melhor una persona que patís d'« ostracisme » ?

en: Wolf
oc: Lop

en: Works with dead animals
oc: trabalha amb d'animals mòrts

en: airplane | aeroplane | plane
oc: avion | aeroplane | planaire

en: art / gallery | drama
oc: art / galariá | drama

en: atlas
oc: atlàs

en: bite
oc: nhacar

en: body | skin
oc: còs | pèl

en: cage | zoo | zoological garden
oc: gàbia | zoo | jardin zoologic

en: car / garage | plane
oc: veitura / garatge | avion

en: car / road | train
oc: veitura / rota | tren

en: coins
oc: moneda | pèças

en: concept / idea | obsession
oc: concèpte / idèa | obsession

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
oc: dança

en: desert / oasis | sea
oc: desèrt / oasís | mar

en: islands
oc: illas

en: letter / word | page
oc: letra / mot | pagina

en: nest
oc: nis

en: nose
oc: nas

en: novel / author | song
oc: roman / autor | cançon

en: pessimist / optimist | poor
oc: pessimista / optimista | paure

en: ring / finger | bracelet
oc: anèl / det | bracelet

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
oc: segonda

en: sleep | rest
oc: dormir | se repausar

en: sour
oc: agre

en: sticky
oc: pegosa | adesiu

en: sugar / sweet | vinegar
oc: sucre / doç | vinagre

en: tears / eyes | sweat
oc: lagrimas / uèlh | transpiracion

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
oc: dètz | 10

en: thermometer / temperature | clock
oc: termomètre / temperatura | relòtge

en: tiger / carnivore | cow
oc: tigre / carnivòr | vaca

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
oc: Ora

en: vegetable
oc: legum

en: wild | savage
oc: salvatge

en: win | play
oc: ganhar | jogar

en: wind | air
oc: vent | air

en: wine / grape | rum
oc: vin / rasim | rom

en: wings
oc: alas

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
oc: trabalh

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
oc: (construch lo {0})

en: List of available games
oc: Lista dels juòcs disponibles

en: Usage: gbrainy [options]
oc: Utilizacion : gbrainy [options]

en: Software
oc: Logicial

en: Based on ideas by
oc: Basada sus d'idèas de

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
oc: Debètz aver recebuda una còpia de la licéncia generala publica GNU amb aqueste programa ; s'es pas lo cas, escribètz a la Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

note: Column: Game Name
en: Game Name
oc: Nom del jòc

note: Column: Type
en: Type
oc: Tipe

en: Selected
oc: Seleccionat

en: PDF files
oc: Fichièrs PDF

en: All files
oc: Totes los fichièrs

en: _Delete
oc: _Supression

en: Congratulations.
oc: Felicitacions.

en: Incorrect answer.
oc: Responsa incorrècta.

en: Pause
oc: Pausa

en: Resume
oc: Contunhar

en: Add-in Manager
oc: Gestionari d'extensions

en: Additional extensions are required to perform this operation.
oc: D'extensions suplementàrias son requesidas per efectuar aquesta operacion.

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
oc: <big><b>Gestionari d'extensions</b></big>

en: _Install Add-ins...
oc: _Apondre d'extensions...

en: _Repositories...
oc: _Depauses...

en: _Uninstall...
oc: _Desinstallar...

en: Enable
oc: Activar

en: Disable
oc: Desactivar

en: Add-in
oc: Extension

en: Other
oc: Autre

en: Version:
oc: Version :

en: Author:
oc: Autor :

en: Copyright:
oc: Dreches d'autor :

en: Add-in Dependencies:
oc: Dependéncias de l'extension :

en: Show all packages
oc: Afichar totes los paquets

en: Show new versions only
oc: Afichar solament las versions novèlas

en: Show updates only
oc: Afichar solament las mesas a jorn

en: _Unselect All
oc: _Deseleccionar tot

en: Select _All
oc: Seleccionar _tot

en: Add-in Installation
oc: Installacion d'extension

en: Name
oc: Nom

en: Url
oc: URL

en: Install from:
oc: Installar dempuèi :

en: Repository
oc: Depaus

en: All registered repositories
oc: Totes los depauses enregistrats

en: Register an on-line repository
oc: Enregistrar un depaus en linha

en: Select the location of the repository you want to register:
oc: Seleccionatz l'emplaçament del depaus que volètz enregistrar :

en: Register a local repository
oc: Enregistrar un depaus local

en: Url:
oc: URL :

en: Browse...
oc: Percórrer...

en: Path:
oc: Camin :

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
oc: Installat(s)

en: Updates
oc: Mesas a jorn

en: Gallery
oc: Galariá

en: Repository:
oc: Referencial :

en: Install from file...
oc: Installar a partir d'un fichièr...

en: No selection
oc: Pas cap de seleccion

en: Refresh
oc: Actualizar

en: Add-in packages
oc: Paquets d'extensions

en: Install Add-in Package
oc: Installar lo paquet d'extensions

en: All repositories
oc: Totes los depauses

en: Manage Repositories...
oc: Gerir los depauses...

en: Open Location
oc: Dobrir un emplaçament

en: Paused
oc: En pausa

en: All
oc: Totes

en: Logic
oc: Logica

en: Calculation
oc: Calcul

en: Memory
oc: Memòria

en: Verbal
oc: Expression

en: End
oc: Acabar

en: red
oc: roge

en: green
oc: verd

en: blue
oc: blau

en: yellow
oc: jaune

en: magenta
oc: magènta

en: orange
oc: irange

en: black
oc: negre

en: white
oc: blanc

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
oc: {0} o {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
oc: {0}, {1} o {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
oc: {0}, {1}, {2} o {3}

en: Figure {0}
oc: Dessenh {0}

en: The correct answer is {0}.
oc: La responsa corrècta es {0}.

en: Extensions database:
oc: Banca de donadas de las extensions :

en: Time: {0}
oc: Durada : {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
oc: Juòc : {0}

en: Outstanding results
oc: Resultats impressionnants

en: Excellent results
oc: Resultats excellents

en: Good results
oc: Bons resultats

en: Poor results
oc: Resultats marrits

en: Disappointing results
oc: Resultats decebents

en: Time left
oc: Temps restant

en: Solutions
oc: Solucions

en: Multiple options #{0}
oc: Opcions multiplas n°{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
oc: {0} Responsa {1}.

en: Words: {0}
oc: Mots : {0}

en: Question and answer #{0}
oc: Question e responsa n°{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
oc: Responsa {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
oc: Preparatz-vos a memorizar los objèctes seguents...

en: Score
oc: Marca

en: Games won: {0} ({1} played)
oc: Partidas ganhadas : {0} ({1} jogadas)

en: {0}. Games won: {1} ({2} played)
oc: {0}. Partidas ganhadas : {1} ({2} jogadas)

en: Time played {0} (average per game {1})
oc: Durada de jòc {0} (mejana de {1} per jòc)

en: Tips for your next games
oc: Astúcias per vòstras partidas venentas

en: Congratulations! New personal record
oc: Òsca ! Novèl recòrd personal

en: Time
oc: Ora

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
oc: Benvenguda dins gbrainy {0}

en: Arithmetical operations
oc: Operacion aritmetica

en: Average
oc: Mejana

en: The result of the operation is {0}.
oc: Lo resultat de l'operacion es {0}.

en: Closer fraction
oc: Fraccion pròcha

en: Fractions
oc: Fraccions

en: Numbers
oc: Nombres

en: The first operator is {0}.
oc: Lo primièr operador es {0}.

en: {0} and {1}
oc: {0} e {1}

en: Primes
oc: Nombres primièrs

en: The number {0} is a primer number.
oc: Lo nombre {0} es un nombre primièr.

en: Proportions
oc: Proporcions

en: Ratio
oc: Rapòrt

en: have a ratio of {0}:{1}
oc: an un rapòrt de {0}:{1}

en: Two numbers
oc: Dos nombres

en: 3D Cube
oc: Cub 3D

en: Balance
oc: Balança

en: Build a triangle
oc: Construccion d'un triangle

en: The triangle is:
oc: Lo triangle es :

en: Circles in a square
oc: Cèrcles dins un carrat

en: 8 units
oc: 8 unitats

en: 1 unit
oc: 1 unitat

en: Clocks
oc: Relòtges

en: Count circles
oc: Comptatge de cercles

en: Counting
oc: Comptatge

en: Count series
oc: Comptatge de serias

en: The numbers are: {0}.
oc: Las chifras son : {0}.

en: Cover percentage
oc: Percentatge de cobertura

en: Cube
oc: Cub

en: Dice
oc: Dats

en: Equation
oc: Eqüacion

en: Figures and text
oc: Dessenhs e tèxte

en: Figure pattern
oc: Motiu del dessenh

en: Figures
oc: Figuras

en: Lines
oc: Linhas

en: Missing piece
oc: Tròç mancant

en: Missing slice
oc: La part mancanta

en: Next figure
oc: Dessenh seguent

en: Numeric relation
oc: Relacion numerica

en: Numeric sequence
oc: Sequéncia numerica

en: Ostracism
oc: Ostracisme

en: Pencil
oc: Gredon

en: 5th
oc: 5en

en: 19th
oc: 19en

en: 4th
oc: 4en

en: 12th
oc: 12en

en: 9th
oc: 9en

en: 22nd
oc: 22en

en: Percentage
oc: Percentatge

en: Predicate Logic
oc: Logica predictiva

en: Squares
oc: Carrats

en: Time now
oc: L'ora actuala

en: Triangles with numbers
oc: Triangles amb nombres

en: Colored figures
oc: Figuras coloradas

en: Colored text
oc: Tèxte colorat

en: Counting dots
oc: Comptar los punts

en: Square
oc: Carrat

en: Pentagon
oc: Pentagòn

en: Circle
oc: Cercle

en: Memorize figures and text
oc: Dessenhs e tèxte de memorizar

en: Figures with numbers
oc: Dessenhs amb numèros

en: Start at point number {0}
oc: Començar pel punt numèro {0}

en: Move right
oc: Desplaçar cap a drecha

en: Move left
oc: Desplaçar cap a esquèrra

en: Move up
oc: Desplaçar cap amont

en: Move down
oc: Desplaçar cap aval

en: End at point {0}
oc: Acabar al punt {0}

en: Memorize indications
oc: Memorizatz las consignas

en: Memorize numbers
oc: Memorizacion de nombres

en: Memorize words
oc: Memorizacion de mots

en: hand
oc: man

en: trout
oc: trocha

note: Vegetables
en: potato
oc: patana

en: pepper
oc: pebre

en: garlic
oc: alh

en: chain
oc: cadena

en: wheel
oc: ròda

en: speaker
oc: tambor

en: lyrics
oc: paraulas

en: beat
oc: ritme

en: song
oc: cançon

note: Weather
en: cloud
oc: nívol

en: rain
oc: pluèja

en: storm
oc: auratge

en: fog
oc: nèbla

en: rainbow
oc: acanèl

note: Animals
en: rabbit
oc: conilh

en: mouse
oc: mirga

en: bear
oc: ors

en: wolf
oc: lop

en: Custom Game
oc: Jòc personalizat

en: Select All
oc: Seleccionar tot

en: Unselect all
oc: Deseleccionar tot

en: _Start
oc: _Aviar

en: <b>Difficulty Level</b>
oc: <b>Nivèl de dificultat</b>

en: <b>General Settings</b>
oc: <b>Paramètres generals</b>

en: Easy
oc: Aisit

en: Master
oc: Mèstre

en: Medium
oc: Mejan

en: Show:
oc: Afichar :

en: <b>Memory Games</b>
oc: <b>Jòcs de memòria</b>

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Answer:
oc: Responsa :

en: Custom Game Selection...
oc: Partida personalizada...

en: Horizontal
oc: Orizontal

en: Orientation
oc: Orientacion

en: Show
oc: Afichar

en: Toolbar
oc: Barra d'espleches

en: _Contents
oc: _Ensenhador

en: _End Game
oc: _Arrestar la partida

en: _Game
oc: _Jòc

en: _Help
oc: _Ajuda

en: _New Game
oc: Partida _novèla

en: _Next
oc: _Seguent

en: _Pause Game
oc: Metre lo jòc en _pausa

en: _Settings
oc: _Paramètres

en: _Tip
oc: As_túcia

en: _View
oc: _Afichatge
