gbrainy - en to pl translation catalogue (1089 entries)

en: Clock rotation
pl: Tarcza zegara

en: Every hour rotates 360 degrees.
pl: Co godzinę obraca się o 360 stopni.

en: Brothers and sisters
pl: Bracia i siostry

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
pl: Spośród [people] osób, [brothers] ma braci, [sisters] ma siostry i [both] ma braci i siostry. Ilu ludzi nie ma ani braci, ani sióstr?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
pl: Wynik wyznaczono odejmując od łącznej liczby osób, [brothers_only] osób, które mają tylko braci, [sisters_only] osób, które mają tylko siostry oraz [both] osób, które mają siostry i braci.

en: Age
pl: Wiek

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
pl: Wiek syna Jana wynosi aktualnie połowę wieku Jana odjąć [difference], czyli ([father] / 2) - [difference].

en: Password
pl: Hasło

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
pl: Każda cyfra daje 10 kombinacji. Łączna liczba kombinacji wynosi 10 do potęgi [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
pl: Każda cyfra daje 8 kombinacji. Łączna liczba kombinacji wynosi 8 do potęgi [digits].

en: Tennis game
pl: Turniej tenisa

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
pl: Każda gra jest niezależnym zdarzeniem, mającym 2 możliwe wyniki. Łączna liczba możliwości jest równa 2 do potęgi [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
pl: W każdym meczu jeden z graczy zostaje wyeliminowany. Należy zatem rozegrać tyle meczy, ilu jest graczy minus jeden.

en: Bank interest
pl: Odsetki bankowe

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
pl: Odsetki bankowe są naliczane od kapitału początkowego oraz wszystkich odsetek wypłaconych w przeszłości przez bank.

en: Simple equations
pl: Proste równania

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
pl: Jaka liczba po dodaniu do niej liczby [num_a] daje wynik [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
pl: Taki jest wynik działania [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
pl: Jaka liczba po odjęciu od niej liczby [num_a] daje wynik [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
pl: Taki jest wynik działania [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
pl: Jaka liczba pomnożona przez liczbę [num_a] daje wynik [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
pl: Taki jest wynik działania [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
pl: Jaka liczba podzielona przez liczbę [num_a] daje wynik [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
pl: Taki jest wynik działania [num_a] * [num_b].

en: Boxes
pl: Pudła

en: Container
pl: Pojemnik

en: Box
pl: Pudło

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
pl: Ile pudeł o wymiarach 1 × 1 × 0,5 można zmieścić w pojemniku o wymiarach 6 × 5 × [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
pl: W pojemniku można zmieścić 6 * 5 * [z] * 2 pudełek.

en: Palindromic years
pl: Lata palindromiczne

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
pl: Rok [year_start] i [year_end] są datami palindromicznymi. Dzieli je okres 11 lat. Jakie są kolejne dwa lata palindromiczne, następujące po roku [year_end], które dzieli taki sam okres? Proszę odpowiedzieć za pomocą dwóch liczb (np. [year_start] i [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
pl: Liczba palindromiczna to liczba, która jest taka sama czytana z lewej do prawej lub z prawej do lewej (np. 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
pl: [rslt_a] i [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
pl: Od roku 1000 do roku 10000 lata palindromiczne pojawiają się z odstępami 110 lat oprócz na końcu każdego millenium, które pojawiają się z odstępem 11 lat.

en: Dartboard
pl: Tarcza do lotek

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
pl: W które pola poniższej tarczy do lotek należy trafić, aby zdobyć 120 punktów w 5 rzutach? Proszę odpowiedzieć podając listę liczb (np.: 4, 5, 6, 3, 2).

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
pl: Zdobycie 120 punktów umożliwiają tylko 3 spośród wszystkich 4 pól tarczy do lotek.

en: Horse race
pl: Wyścigi konne

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
pl[0]: Na wyścigach konnych znajdują się ludzie i konie. Zliczono [eyes] oko i [legs] nogę. Ile koni znajduje się na torze?
pl[1]: Na wyścigach konnych znajdują się ludzie i konie. Zliczono [eyes] oczu i [legs] nogi. Ile koni znajduje się na torze?
pl[2]: Na wyścigach konnych znajdują się ludzie i konie. Zliczono [eyes] oczu i [legs] nóg. Ile koni znajduje się na torze?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
pl: Każdy człowiek ma dwie nogi, a każdy koń cztery (2 * [men] + 4 * [horses]). Każdy człowiek i każdy koń mają także dwoje oczu (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
pl: Dźwignia

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
pl: Jak duży ciężar należy przyłożyć w miejscu wyświetlenia znaku zapytania, aby zrównoważyć ciężar dźwigni?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
pl: Rozważ znaczenie zdania, którego autorstwo przypisuje się Archimedesowi: „Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię”.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
pl: Dźwignia jest w równowadze, kiedy przedmioty położone po obu jej stronach są w odległościach odwrotnie proporcjonalnych do ich mas.

en: Multiple number
pl: Wielokrotności

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
pl: Które z poniższych liczb pogrupowanych w parach są jednocześnie wielokrotnościami liczby [num_x] i [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
pl: Wielokrotność jest liczbą, która dzieli się przez inną liczbę bez reszty. Na przykład liczby 10, 15 i 25 są wielokrotnościami liczby 5.

en: Choose one of the following:
pl: Odpowiedzi:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
pl: [option_prefix] [option_a] i [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
pl: [option_prefix] [option_a] i [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
pl: [option_prefix] [option_b] i [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
pl: [option_prefix] [option_c] i [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
pl: [option_a] i [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
pl: Obydwie liczby [option_a] i [option_b] są wielokrotnościami liczb [num_x] i [num_y].

en: Cars in town
pl: Samochody w mieście

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
pl: W małym mieście [all_cars]% mieszkańców posiada samochód. Natomiast [males_cars]% posiada samochód i jest mężczyzną. Jaki procent populacji miasta to kobiety posiadające samochód? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
pl: Kobiety posiadające samochód stanowią [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) wszystkich mieszkańców.

en: Compare variables
pl: Porównywanie zmiennych

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
pl: Jeśli p &lt; x &lt; q i r &lt; y &lt; s i wiadomo, że x &lt; y, które z poniższych wyrażeń jest poprawne? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
pl: Jeśli x &lt; y, to p &lt; x &lt; y &lt; s, więc wyrażenie s &gt; p jest prawdziwe.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
pl: Jeśli p &lt; x &lt; q i r &lt; y &lt; s i wiadomo, że x &gt; y, które z poniższych wyrażeń jest poprawne? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
pl: Jeśli x &gt; y, to r &lt; y &lt; x &lt; q, więc wyrażenie r &lt; q jest prawdziwe.

en: Odd number
pl: Liczba nieparzysta

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
pl: Dane są dwie liczby całkowite x i y. Jeśli x jest liczbą parzystą, a y liczbą nieparzystą, wynik którego poniższego wyrażenia będzie zawsze liczbą nieparzystą? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
pl: Wynik mnożenia dwóch liczb parzystych jest zawsze liczbą parzystą. Z tego wynika, że wynik działania x * 2 jest liczbą parzystą. Wynik dodawania liczby nieparzystej (y) do liczby parzystej (x) jest zawsze liczbą nieparzystą.

en: Warehouse
pl: Magazyn

en: Two trucks
pl: Dwie ciężarówki

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
pl[0]: Dwie ciężarówki ważą razem [add] kilogram. Lżejsza ciężarówka waży 15 kilogramów mniej niż połowa wagi cięższej ciężarówki. Ile waży lżejsza ciężarówka? [option_answers]
pl[1]: Dwie ciężarówki ważą razem [add] kilogramy. Lżejsza ciężarówka waży 15 kilogramów mniej niż połowa wagi cięższej ciężarówki. Ile waży lżejsza ciężarówka? [option_answers]
pl[2]: Dwie ciężarówki ważą razem [add] kilogramów. Lżejsza ciężarówka waży 15 kilogramów mniej niż połowa wagi cięższej ciężarówki. Ile waży lżejsza ciężarówka? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
pl: Cięższa ciężarówka waży [heavier] kg, a lżejsza [lighter] kg.

en: Family relations
pl: Relacje rodzinne

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
pl: Kim jest dla Jana szwagierka siostry jego ojca? Nie należy zakładać, że Jan ma krewnych, o których nie wspomniano. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
pl: [option_prefix] Jego matką

en: [option_prefix] Has no relation
pl: [option_prefix] Osobą niespokrewnioną

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
pl: [option_prefix] Jego kuzynką

en: [option_prefix] His son-in-law
pl: [option_prefix] Jego zięciem

en: His mother
pl: Jego matką

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
pl: Szwagierka siostry ojca Jana jest żoną ojca Jana, a to znaczy, że jest matką Jana.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
pl: Kim jest dla Jana szwagier brata jego matki? Nie należy zakładać, że Jan ma krewnych, o których nie wspomniano. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
pl: [option_prefix] Jego ojcem

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
pl: [option_prefix] Jego kuzynem

en: His father
pl: Jego ojcem

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
pl: Szwagier brata ojca Jana jest mężem matki Jana, a to znaczy, że jest ojcem Jana.

en: Third number
pl: Trzecia liczba

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
pl: Średnia arytmetyczna trzech liczb wynosi [three]. Średnia arytmetyczna dwóch z tych liczb jest równa [two]. Ile wynosi trzecia liczba? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
pl: Wynik działania jest następujący: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Birthday
pl: Urodziny

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
pl: Pewna dziewczyna powiedziała kiedyś: dwa dni temu miałam 18 lat. W następnym roku będę miała 21 lat. Czy to może być prawda? [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
pl: [option_prefix] Tak

en: [option_prefix] No
pl: [option_prefix] Nie

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
pl: Dziewczyna urodziła się 31 grudnia i powiedziała to 1 stycznia.

en: Direction
pl: Kierunek

en: I go south on an evening when the sun shines. To which side of me will my shadow fall? [option_answers]
pl: Idę w stronę południa wieczorem, kiedy świeci słońce. Po której stronie będzie widoczny mój cień? [option_answers]

en: [option_prefix] To my left
pl: [option_prefix] Po mojej lewej

en: [option_prefix] To my right
pl: [option_prefix] Po mojej prawej

en: [option_prefix] Behind me
pl: [option_prefix] Za mną

en: [option_prefix] In front of me
pl: [option_prefix] Przede mną

en: If I go south then east is to my left and in the evening the shadow falls east.
pl: Jeśli idę w stronę południa, to wschód jest po mojej lewej, a wieczorem cień pada na wschód.

en: Two men
pl: Dwóch ludzi

note: Translators: Adapt 'feet' to the right unit of length for your locale.
en: Two men starting at the same point walk in opposite directions for [dist_a] feet. Both turn left and walk another [dist_b] feet. What is the distance between them? [option_answers]
pl: Dwóch ludzi zaczynając z tego samego miejsca idzie w odwrotnych kierunkach przez [dist_a] metry. Oboje skręcają w lewo i idą przez następne [dist_b] metry. Jaka jest odległość między nimi? [option_answers]

en: Using the Pythagorean theorem, the solution is 2 by the square root of ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).
pl: Za pomocą twierdzenia Pitagorasa, rozwiązanie to 2 przez pierwiastek kwadratowy ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical, verbal and logical skills.
pl: Gra trenująca pamięć, umiejętności arytmetyczne, językowe i logiczne.

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical, verbal and logical skills with many sorts of exercises of different difficulty levels.
pl: Gra trenująca pamięć, umiejętności arytmetyczne, językowe i logiczne za pomocą wielu zadań o różnych poziomach trudności.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
pl: Ma coś dla osób w każdym wieku i w każdym celu: dzieci, których rodzice chcą rozwijać ich umiejętności, dorośli chcący zachować swój umysł w formie lub po prostu się zabawić, osoby starsze, które mogą potrzebować ćwiczeń umysłowych itd.

en: Brain teaser game
pl: Łamigłówka

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
pl: Gry logiczne, językowe, obliczeniowe i pamięciowe

en: game;logic;memory;teaser;brain;verbal;calculation;
pl: gra;logika;logiczna;pamięć;pamięciowe;ćwiczenia;trening;zabawa;mózg;rozum;językowe;obliczenia;obliczeniowe;liczenie;

en: Classic
pl: Klasyczny

en: Notebook
pl: Notatnik

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
pl: Który z wymienionych sportów nie pasuje do pozostałych?

en: Think of the items used in the game.
pl: Pomyśl o przedmiotach używanych w grze.

en: Basketball
pl: Koszykówka

en: Tennis
pl: Tenis

en: Cycling
pl: Kolarstwo

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
pl: To jedyny, w którym do gry nie korzysta się z piłki.

en: A terrier is to a dog like a?
pl: Terier ma się do psa jest jak?

en: Chicken / Parrot
pl: Kurczak / Papuga

en: Pony / Horse
pl: Kuc / Koń

en: Ant / Vertebrate
pl: Mrówka / Kręgowiec

en: Dog / Cat
pl: Pies / Kot

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
pl: Pies i koń są gatunkami, a Terier i Kuc są rasami.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
pl: Jaką osobę określa słowo „taksydermista”?

en: Works with dead animals
pl: Pracującą z martwymi zwierzętami

en: Specializes in skin diseases
pl: Specjalizującą się w chorobach skóry

en: Suffers a skin disease
pl: Cierpiącą na choroby skóry

en: Works with leather
pl: Pracującą ze skórą

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
pl: Jaki wyraz najlepiej opisuje silnik samochodowy, który został słabo zaprojektowany i brak mu finezji?

en: Simplistic
pl: Uproszczony

en: Erroneous
pl: Nieprawidłowy

en: Broken
pl: Zepsuty

en: Unorthodox
pl: Niekonwencjonalny

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „krytyka”?

en: Condemn
pl: Potępiać

en: Hide
pl: Ukrywać

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
pl: Zaciemniać

en: Ignore
pl: Ignorować

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
pl: Które z poniższych słów najlepiej określa artystę, którego praca zdefiniowała styl danego gatunku?

en: Pioneer
pl: Pionier

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
pl: Ekscentryk

en: Misunderstood
pl: Niezrozumiany

en: Martyr
pl: Męczennik

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
pl: Które z poniższych słów najlepiej definiuje „wykluczoną” osobę?

en: Person expelled from society
pl: Wyrzutek

en: Loner
pl: Samotnik

en: Connoisseur
pl: Koneser

en: Conspirator
pl: Spiskowiec

en: Which of the following words means fear of people?
pl: Które z poniższych słów oznacza strach przed ludźmi?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
pl: Antropofobia

en: Hypochondria
pl: Hipochondria

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
pl: Antofobia

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
pl: Akrofobia

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
pl: Jak nazywa się dolegliwość osób przeczulonych na punkcie swojego zdrowia?

en: Agoraphobia
pl: Agorafobia

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
pl: Który z poniższych wyrazów nie pasuje do pozostałych?

note: Translator: As a noun
en: Violin
pl: Skrzypce

en: Bassoon
pl: Fagot

en: Flute
pl: Flet

en: Oboe
pl: Obój

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
pl: To jedyny instrument, który nie jest instrumentem dętym drewnianym.

en: What is a 'halberd'?
pl: Czym jest „halabarda”?

en: Weapon
pl: Broń

en: Flower
pl: Kwiat

en: Fish
pl: Ryba

en: Fossil
pl: Skamielina

en: Portico
pl: Portyk

en: Column
pl: Kolumna

en: Attic
pl: Strych

en: It is the only one that is not related to architecture.
pl: To jedyny wyraz, który nie jest związany z architekturą.

en: Kilometer
pl: Kilometr

en: Hectogram
pl: Hektogram

en: Liter
pl: Litr

en: Gallon
pl: Galon

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
pl: To jedyna jednostka, która nie należy do systemu metrycznego.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
pl: Pomarańcza

en: Apple
pl: Jabłko

en: Grape
pl: Winogrono

en: Potato
pl: Ziemniak

en: It is the only one that is not a fruit.
pl: Jest jedynym, który nie jest owocem.

en: Turtle
pl: Żółw

en: Crocodile
pl: Krokodyl

en: Lizard
pl: Jaszczurka

en: Frog
pl: Żaba

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
pl: Jest jedynym, który nie jest gadem i nie ma ogona.

en: Tiger
pl: Tygrys

en: Hyena
pl: Hiena

en: Wolf
pl: Wilk

en: Deer
pl: Jeleń

en: It is the only one that is not a carnivore.
pl: Jest jedynym, które nie jest mięsożercą.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „hedonizm”?

en: Pleasure
pl: Przyjemność

en: Pain
pl: Ból

en: Collectivism
pl: Kolektywizm

en: Abstinence
pl: Abstynencja

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
pl: Termin oznacza doktrynę etyczną mówiącą, że to co przyjemne jest faktycznie dobre.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „ascetyzm”?

en: Positivism
pl: Pozytywizm

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
pl: Termin oznacza poddanie się surowej samodyscyplinie wewnętrznej w celu osiągnięcia czystości i doskonałości duchowej.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „oksymoron”?

en: Contradictory
pl: Sprzeczny

en: Synonym
pl: Synonim

en: Related
pl: Powiązany

en: Ironic
pl: Ironiczny

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
pl: Termin oznacza figurę retoryczną, którą tworzy się przez zestawienie wyrazów o przeciwstawnych znaczeniach.

en: Lentils
pl: Soczewica

en: Wheat
pl: Pszenica

en: Corn
pl: Kukurydza

en: Rice
pl: Ryż

en: It is the only one that is not a cereal.
pl: To jedyna roślina, która nie jest zbożem.

en: Onion
pl: Cebula

en: Lychee
pl: Liczi

en: Olive
pl: Oliwka

en: Carbon
pl: Węgiel

en: Sodium
pl: Sód

en: Titanium
pl: Tytan

en: Zinc
pl: Cynk

en: It is the only one that is not a metal.
pl: To jedyny pierwiastek, który nie jest metalem.

en: Cardiology
pl: Kardiologia

en: Hematology
pl: Hematologia

en: Psychiatry
pl: Psychiatria

en: Paleontology
pl: Paleontologia

en: It is the only one that is not a medical specialty.
pl: To jedyny wyraz, który nie jest nazwą specjalności medycznej.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „niebaczny”?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
pl: Nieostrożny

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
pl: Przyjazny

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
pl: Uprzejmy

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
pl: Rozgniewany

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
pl: Termin oznacza niepodjęcie odpowiednich środków ostrożności, które byłyby właściwe lub oczekiwane.

en: Regular
pl: Zwykły

en: Occasional
pl: Niepowtarzalny

en: Exceptional
pl: Wyjątkowy

en: Rare
pl: Rzadki

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
pl: Pozostałe wyrazy opisują zjawisko, które nie występuje często.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „kłopoczący”?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
pl: Frasujący

en: Interesting
pl: Interesujący

en: Ordinary
pl: Zwykły

en: Trivial
pl: Trywialny

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „nieszczęśliwy”?

en: Sad
pl: Smutny

en: Unpleasant
pl: Niemiły

en: Tears
pl: Żałosny

en: Incredible
pl: Nieprawdopodobny

en: Famous
pl: Znany

en: Acclaimed
pl: Uznany

en: Celebrated
pl: Sławny

en: The other words have the meaning of distinguished.
pl: Pozostałe wyrazy opisują osobę, która została wyróżniona przez otoczenie.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „specyficzny”?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
pl: Szczególny

en: Obvious
pl: Oczywisty

en: Generic
pl: Ogólny

en: Plate
pl: Talerz

note: Translator: As a noun
en: Bottle
pl: Butelka

en: Amphora
pl: Amfora

en: Bowl
pl: Miska

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
pl: To jedyne naczynie, które nie jest używane do przechowywania płynów.

en: Walnut
pl: Orzech włoski

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
pl: Makadamia

en: Chestnut
pl: Kasztan

en: It is the only one that is not a nut.
pl: Jako jedyny nie jest orzechem.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „uznawać”?

en: Applause
pl: Aplauz

en: Commendation
pl: Pochwała

en: Citation
pl: Cytat

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
pl: Przywołanie

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „cierpienie”?

note: Translator: As a noun
en: Lament
pl: Tren

en: Fraud
pl: Oszustwo

en: Intolerance
pl: Nietolerancja

en: Risk
pl: Ryzyko

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „flegmatyczny”?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
pl: Spokojny

en: Authentic
pl: Autentyczny

en: Clever
pl: Sprytny

en: Tense
pl: Czas

en: Concert
pl: Koncert

en: Satire
pl: Satyra

en: Proverb
pl: Przysłowie

en: Epigram
pl: Fraszka

en: It is the only one that is not related to literature.
pl: To jedyny wyraz, który nie jest związany z literaturą.

en: Curve
pl: Krzywa

en: Cathetus
pl: Przyprostokątna

en: Hypotenuse
pl: Przeciwprostokątna

en: Trigonometry
pl: Trygonometria

en: It is the only one that is not related with triangles.
pl: To jedyny wyraz, który nie jest związany z trójkątami.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
pl: Naszyjnik

en: Candelabra
pl: Świeczniki

en: Lantern
pl: Latarnia

en: Lamp
pl: Lampa

en: It is the only one that does not produce light.
pl: Jest jedynym, który nie emituje światła.

note: Translator: As a noun
en: Shield
pl: Tarcza

en: Helmet
pl: Hełm

note: Translator: As a noun
en: Armor
pl: Zbroja

en: Crossbow
pl: Kusza

en: It is the only one that is not used for protection.
pl: Jest jedynym, który nie jest używany do ochrony.

en: Monolith
pl: Monolit

en: Granite
pl: Granit

en: Rock
pl: Skała

note: Translator: As a noun
en: Tree
pl: Drzewo

en: It is the only one that is not related to rocks.
pl: To jedyny wyraz, który nie jest związany ze skałami.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
pl: Marchew

en: Beet
pl: Burak

en: Radish
pl: Rzodkiew

en: Tomato
pl: Pomidor

en: It is the only one that does not have roots.
pl: Jest jedynym, który nie jest rośliną korzeniową.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
pl: Organy

en: Piano
pl: Fortepian

en: Accordion
pl: Akordeon

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
pl: To jedyny instrument, który nie ma klawiszy.

en: Cow
pl: Krowa

en: Leopard
pl: Lampart

en: Dog
pl: Pies

en: Snake
pl: Wąż

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
pl: Jest jedynym, który nie jest ssakiem i nie ma nóg.

en: Heptagon
pl: Siedmiokąt

en: Triangle
pl: Trójkąt

en: Pentagon
pl: Pięciokąt

en: Cube
pl: Sześcian

en: It is the only one that is a three-dimensional solid object.
pl: To jedyny, który jest trójwymiarową bryłą foremną.

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'intrinsic'?
pl: Który z poniższych wyrazów jest znaczeniowo najbliższy słowu „wrodzony”?

en: Inherent
pl: Immanentny

en: External
pl: Zewnętrzny

en: Precursory
pl: Wstępny

en: Ambiguous
pl: Wieloznaczny

en: Intrinsic means belonging to a thing by its very nature.
pl: Wrodzony oznacza przynależny do czegoś z racji swojego istnienia.

en: Rectangle
pl: Prostokąt

en: Square
pl: Kwadrat

en: Rhombus
pl: Romb

en: Triangle is the only one that does not have four sides.
pl: Trójkąt to jedyny, który nie ma czterech boków.

en: car / garage | plane
pl: samochód / garaż | samolot

en: Airline
pl: Linia lotnicza

en: Aircraft
pl: Samolot

en: Bunker
pl: Schron

en: circle / semicircle | diameter
pl: okrąg / półokrąg | średnica

en: Radius
pl: Promień

en: Chord
pl: Akord

en: Tangent
pl: Styczna

en: Angle
pl: Kąt

en: The radius of a circle is half the diameter.
pl: Promień okręgu wynosi połowę jego średnicy.

en: talk / yell | dislike
pl: mówić / wrzeszczeć | niechęć

en: Repugnance
pl: Wstręt

en: Offensive
pl: Obraźliwy

en: Shame
pl: Wstyd

en: Ostentation
pl: Wystawność

en: write / pen | eat
pl: pisać / długopis | jeść

en: Fork
pl: Widelec

en: Restaurant
pl: Restauracja

en: Winery
pl: Winiarnia

en: Table
pl: Stół

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
pl: Długopis służy do pisania, a widelec do jedzenia.

en: desert / oasis | sea
pl: pustynia / oaza | morze

en: Island
pl: Wyspa

en: River
pl: Rzeka

en: Beach
pl: Plaża

en: Coast
pl: Wybrzeże

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
pl: Oaza jest odosobnionym obszarem na pustyni, a wyspa jest odosobnionym lądem otoczonym wodą.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
pl: żółw / skorupa | list

en: Envelope
pl: Koperta

en: Ink
pl: Tusz

en: Printer
pl: Drukarka

en: Cellulose
pl: Celuloza

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
pl: Żółw znajduje się w skorupie, a list w kopercie.

en: wine / grape | rum
pl: wino / winogrono | rum

en: Sugarcane
pl: Trzcina cukrowa

en: Grain
pl: Ziarno

en: Sweet corn
pl: Słodka kukurydza

en: horticulture / plants | ornithology
pl: ogrodnictwo / rośliny | ornitologia

en: Birds
pl: Ptaki

en: Insects
pl: Owady

en: Amphibians
pl: Płazy

en: Fishes
pl: Ryby

en: thankful / ingratitude | despotism
pl: wdzięczność / niewdzięczność | despotyzm

en: Democracy
pl: Demokracja

en: Totalitarianism
pl: Totalitaryzm

en: Oligarchy
pl: Oligarchia

en: Authority
pl: Uprawnienie

en: pessimist / optimist | poor
pl: pesymista / optymista | biedny

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
pl: Majętny

en: Homeless
pl: Bezdomny

en: Property
pl: Własność

en: Money
pl: Pieniądze

en: five / pentagon | ten
pl: pięć / pentagon | dziesięć

en: Decagon
pl: Dekagon

en: Icosagon
pl: Dwudziestokąt foremny

en: Decimal
pl: Dziesiętny

en: parallel / meridian | longitude
pl: równoleżnik / południk | długość geograficzna

en: Latitude
pl: szerokość geograficzna

en: Solstice
pl: Przesilenie

en: Pole
pl: Słup

en: Azimuth
pl: Azymut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
pl: Równoleżniki i długość geograficzna wskazują kierunek wschodni i zachodni, podczas gdy południki i szerokość geograficzna wskazują kierunek północny i południowy.

en: art / gallery | drama
pl: sztuka / galeria | dramat

en: Theater
pl: Teatr

en: Museum
pl: Muzeum

en: Concert hall
pl: Sala koncertowa

en: Gym
pl: Siłownia

en: hunter / rifle | photographer
pl: myśliwy / strzelba | fotograf

en: Camera
pl: Aparat fotograficzny

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
pl: Trójnóg

en: Photography
pl: Fotografia

en: Light
pl: Światło

en: dish / break | balloon
pl: naczynie / tłuc | balon

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
pl: Pękać

en: Bounce
pl: Odbijać się

en: Float
pl: Unosić się

en: Roll
pl: Toczyć się

en: Both relate to an action that breaks the related item.
pl: Obydwa wyrazy odnoszą się do czynności, które uszkadzają powiązane z nimi przedmioty.

en: button / push | key (used in a lock)
pl: przycisk / naciskać | klucz

en: Turn
pl: Obracać

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
pl: Otwierać

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
pl: Zatrzaskiwać

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
pl: Zamykać

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
pl: Aby przycisk zadziałał, należy go wcisnąć. Klucz należy przekręcić.

en: concept / idea | obsession
pl: koncepcja / pomysł | obsesja

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
pl: Mania

en: Indifference
pl: Obojętność

en: Disinterest
pl: Bezstronność

en: Intuition
pl: Intuicja

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
pl: Związek pomiędzy dwoma słowami oznaczający, że są one synonimami.

en: fish / water | bird
pl: ryba / woda | ptak

en: Air
pl: Powietrze

en: Wings
pl: Skrzydła

en: Ship
pl: Statek

en: Cage
pl: Klatka

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
pl: wieża / szachy | żołnierz

en: Battle
pl: Bitwa

en: Gun
pl: Armata

en: Peace
pl: Pokój

en: Enemy
pl: Wróg

en: competitive / cooperative | anxious
pl: rywalizujący / współpracujący | zaniepokojony

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
pl: Elastyczny

en: Cautious
pl: Ostrożny

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
pl: Śmiały

en: pessimistic / optimistic | suspicious
pl: pesymistyczny / optymistyczny | podejrzliwy

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
pl: Ufny

en: Dubious
pl: Niepewny

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
pl: termometr / temperatura | kompas

en: Elevation
pl: Wysokość

en: Position
pl: Położenie

en: Area
pl: Powierzchnia

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
pl: Pierwszy wyraz jest nazwą narzędzia pomiarowego, a drugi nazwą mierzonej wielkości.

en: violin / orchestra | knife
pl: skrzypce / orkiestra | nóż

en: Cutlery
pl: Sztuciec

en: Spoon
pl: Łyżka

en: Wood
pl: Drewno

en: doctor / stethoscope | painter
pl: lekarz / stetoskop | malarz

en: Brush
pl: Pędzel

en: Art
pl: Sztuka

en: Gallery
pl: Galeria

note: Translator: meaning a painted picture
en: Painting
pl: Obraz

en: hungry / eat | tired
pl: głodny / jeść | zmęczony

en: sleep | rest
pl: spać | odpoczywać

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
pl: pudełko / otwierać | banan

en: peel
pl: obierać

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
pl: łopata / kopać | siekiera

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
pl: rąbać

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
pl: szkło / rozbić | papier

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
pl: podrzeć | rozedrzeć

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
pl: stopy / dwie | palce

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
pl: dziesięć | 10

en: fish / aquarium | monkey
pl: ryba / akwarium | małpa

en: cage | zoo | zoological garden
pl: klatka | zoo | ogród zoologiczny

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
pl: Ryba w akwarium żyje w niewoli.

en: ring / finger | bracelet
pl: pierścionek / palec | bransoletka

en: wrist | arm
pl: nadgarstek | przedramię

en: seal / flippers | bird
pl: foka / płetwy | ptak

en: wings
pl: skrzydła

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
pl: patyk / płynąć | kamień

en: sink
pl: tonąć

en: leopard / spots | tiger
pl: lampart / cętki | tygrys

en: stripes
pl: paski | pasy | pręgi

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
pl: ryba / okręt podwodny | ptak

en: airplane | aeroplane | plane
pl: samolot

en: tears / eyes | sweat
pl: oczy / łzy | pot

en: body | skin
pl: ciało | skóra

en: bridge / over | tunnel
pl: most / nad | tunel

en: in | under | through
pl: w | pod | przez

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
pl: zabawka / bawić się | narzędzie

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
pl: pracować

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
pl: błąd / poprawiać | uszkodzenie

en: repair | fix
pl: naprawiać | reperować

en: orange / fruit | spinach
pl: pomarańcza / owoc | szpinak

en: vegetable
pl: warzywo

en: hands / grab | teeth
pl: ręce / chwycić | zęby

en: bite
pl: ugryźć

en: Grab and bite are finite actions.
pl: Wyrazy „chwycić” i „ugryźć” są nazwami czynności dokonanych

en: puzzle / solve | game
pl: puzzle / rozwiązać | gra

en: win | play
pl: wygrać | grać

en: eyebrow / eye | mustache
pl: brew / oko | wąsy

en: lip | upper lip | mouth
pl: warga | usta

en: ice / slippery | glue
pl: lód / śliski | klej

en: sticky
pl: lepki

en: whirlpool / water | tornado
pl: wir / woda | tornado

en: wind | air
pl: wiatr | powietrze

en: fox / den | bird
pl: lis / nora | ptak

en: nest
pl: gniazdo | dziupla

en: dog / tame | wolf
pl: pies / oswojony | wilk

en: wild | savage
pl: dziki

en: sugar / sweet | vinegar
pl: cukier / słodki | ocet

en: sour
pl: kwaśny

en: tennis / sport | ballet
pl: tenis / sport | balet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
pl: taniec

en: slurp / tongue | snort
pl: siorbać / język | kichać

en: nose
pl: nos

en: elbow / knee | wrist
pl: łokieć / kolano | nadgarstek

en: ankle
pl: kostka

en: novel / author | song
pl: opowiadanie / autor | piosenka

en: composer | songwriter | lyricist
pl: kompozytor

en: car / road | train
pl: samochód / droga | pociąg

en: track | railway | rails | railroad
pl: szyny | tory

en: pediatrics / children | numismatics
pl: pediatra / dzieci | numizmatyk

en: coins | currency | money
pl: monety | waluta | pieniądze

en: thermometer / temperature | clock
pl: termometr / temperatura | zegar

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
pl: czas

en: poems / anthology | maps
pl: wiersze / antologia | mapy

en: letter / word | page
pl: litera / słowo | strona

en: book | magazine | document
pl: książka | czasopismo | dokument

en: hour / minute | minute
pl: godzina / minuta | minuta

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
pl: sekunda

en: tiger / carnivore | cow
pl: tygrys / mięsożerny | krowa

en: herbivorous | herbivore
pl: roślinożerny | roślinożerca

en: constellation / stars | archipelago
pl: konstelacja / gwiazdy | archipelag

en: islands
pl: wyspy

en: Unknown command line parameter {0}
pl: Nieznany parametr wiersza poleceń {0}

en: List of available games
pl: Lista dostępnych łamigłówek

en: Usage: gbrainy [options]
pl: Użycie: gbrainy [opcje]

en:   --version			Print version information.
pl:   --version			Wyświetla informacje o wersji.

en:   --help			Print this usage message.
pl:   --help			Wyświetla komunikat pomocy.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
pl:   --gamelist			Wyświetla listę dostępnych gier.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
pl:   --customgame [game1, gameN]	Określa własną listę łamigłówek do rozwiązania.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
pl:   --norandom 			Pomija losowanie łamigłówek z własnej listy.

en:   --versions 			Show dependencies.
pl:   --versions 			Wyświetla zależności.

en: Software
pl: Oprogramowanie

en: Based on ideas by
pl: Pomysły

en: MENSA works
pl: prace stowarzyszenia MENSA

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pl: Niniejszy program jest wolnym oprogramowaniem; można go rozprowadzać dalej i/lub modyfikować na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU, wydanej przez Fundację Wolnego Oprogramowania (Free Software Foundation) — według wersji drugiej tej Licencji lub którejś z późniejszych wersji.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pl: Niniejszy program rozpowszechniany jest z nadzieją, iż będzie on użyteczny — jednak BEZ JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI, nawet domyślnej gwarancji PRZYDATNOŚCI HANDLOWEJ albo PRZYDATNOŚCI DO OKREŚLONYCH ZASTOSOWAŃ. W celu uzyskania bliższych informacji należy zapoznać się z Powszechną Licencją Publiczną GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
pl: Z pewnością wraz z niniejszym programem dostarczono także egzemplarz Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GNU General Public License); jeśli nie — proszę odwiedzić stronę internetową <https://www.gnu.org/licenses/>.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
pl: Zapewnia zabawę, trening oraz ćwiczenia dla umysłu.

en: gbrainy project web site
pl: Witryna projektu gbrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
pl: Nazwa zadania

note: Column: Type
en: Type
pl: Typ

en: Selected
pl: Zaznaczenie

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
pl: łamigłówki.pdf

en: PDF files
pl: Dokumenty PDF

en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: The PDF file has been exported correctly.
pl: Wyeksportowano łamigłówki do pliku PDF.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
pl: Wystąpił problem podczas generowania pliku PDF. Nie utworzono pliku.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
pl: Poniższy wykres przedstawia historię wyników gracza.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
pl: Należy rozegrać więcej niż jedną sesję, aby rozpocząć obserwowanie wyników.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
pl[0]: Wygenerowano go korzystając z wyniku ostatniej {0} zarejestrowanej sesji.
pl[1]: Wygenerowano go korzystając z wyników ostatnich {0} zarejestrowanych sesji.
pl[2]: Wygenerowano go korzystając z wyników ostatnich {0} zarejestrowanych sesji.

en: Total
pl: Wszystkie

en: You are about to delete the player's game session history.
pl: Historia rozegranych gier zostanie usunięta.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
pl: Zostanie usunięta historia poprzednich sesji. Kontynuować?

en: _Delete
pl: _Usuń

en: Custom Game
pl: Wybór zadań

en: _Start
pl: _Rozpocznij

en: Select All
pl: Zaznacz wszystkie

en: Unselect all
pl: Odznacz wszystkie

en: PDF export
pl: Eksportowanie do pliku PDF

en: _Save
pl: _Zapisz

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
pl: Umożliwia wyeksportowanie zestawu łamigłówek do pliku w formacie PDF. Dzięki temu możliwe jest rozwiązywanie łamigłówek bez obecności komputera.

en: <b>General Settings</b>
pl: <b>Ogólne</b>

en: Skip games that use colors
pl: Pomijanie gier używających kolory (zalecane dla daltonistów)

en: <b>Game Types</b>
pl: <b>Typy zadań</b>

en: Logic
pl: Logiczne

en: Calculation
pl: Obliczeniowe

en: Verbal
pl: Słowne

en: <b>Difficulty Level</b>
pl: <b>Poziom trudności</b>

en: Easy
pl: Łatwy

en: Medium
pl: Średni

en: Master
pl: Zaawansowany

en: <b>Number of games</b>
pl: <b>Liczba zadań</b>

en: Total number of games:
pl: Łączna liczba:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
pl: Zawartość jednej strony:

en: <b>Output File</b>
pl: <b>Plik docelowy</b>

en: Player's Game Session History
pl: Historia rozegranych gier

en: Show:
pl: Wyświetlanie:

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
pl: Pomijanie gier używających kolory (zalecane dla daltonistów)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
pl: Używanie języka angielskiego (ignorowanie tłumaczeń)

en: Search and load extensions when starting
pl: Wyszukiwanie i wczytanie rozszerzeń podczas uruchamiania

en: Enable sounds
pl: Dźwięki

en: Theme:
pl: Styl:

en: <b>Memory Games</b>
pl: <b>Zadania pamięciowe</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
pl: Limit czasu zadań pamięciowych (s):

en: Show a countdown message
pl: Wyświetlanie odliczanego czasu

en: <b>Player's Game Session History</b>
pl: <b>Historia rozegranych gier</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
pl: Minimalna liczba podjętych zadań niezbędna do zapisania wyniku:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
pl: Maksymalna liczba przechowywanych wyników rozegranych gier:

en: Delete Player's Game Session History
pl: Wyczyść historię

en: Congratulations.
pl: Gratulacje.

en: Incorrect answer.
pl: Nieprawidłowa odpowiedź.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
pl: Po znalezieniu odpowiedzi proszę wpisać ją w pole tekstowe „Odpowiedź” i kliknąć przycisk „OK”.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
pl: Tłumaczenie gry dla bieżącego języka jest niepełne.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
pl: Możliwe jest napotkanie częściowo przetłumaczonych zadań, co może utrudnić ich rozwiązywanie. Aby zmienić język na angielski, proszę użyć odpowiedniej opcji znajdującej się w oknie preferencji gry.

en: Pause
pl: Wstrzymaj

en: Resume
pl: Wznów

en: Startup time {0}
pl: Czas rozpoczęcia {0}

en: _Game
pl: _Gra

en: _New Game
pl: _Nowa

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
pl: Wszystkie zadania (logiczne, obliczeniowe, pamięciowe i słowne)

en: Logic Puzzles Only
pl: Zadania logiczne

en: Mental Calculation Only
pl: Zadania obliczeniowe

en: Memory Trainers Only
pl: Zadania pamięciowe

en: Verbal Analogies Only
pl: Zadania słowne

en: Custom Game Selection...
pl: Własny wybór…

en: _Pause Game
pl: _Wstrzymaj

en: _End Game
pl: _Zakończ grę

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
pl: Wyeksportuj do pliku PDF…

en: _View
pl: _Widok

en: Toolbar
pl: Pasek narzędziowy

en: Show
pl: Wyświetlanie

en: Orientation
pl: Orientacja

en: Vertical
pl: Pionowa

en: Horizontal
pl: Pozioma

en: _Settings
pl: _Ustawienia

en: Extensions
pl: Rozszerzenia

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _Contents
pl: _Spis treści

en: Answer:
pl: Odpowiedź:

en: _Next
pl: _Następna

en: _Tip
pl: _Wskazówka

en: Browse...
pl: Przeglądaj…

en: Open Location
pl: Otwórz położenie

en: Paused
pl: Wstrzymano

en: Play all the games
pl: Rozpoczyna grę ze wszystkimi zadaniami

en: All
pl: Wszystkie

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
pl: Rozpoczyna grę z zadaniami sprawdzającymi umiejętności dedukcji i myślenia

en: Play games that challenge your mental calculation skills
pl: Rozpoczyna grę z zadaniami sprawdzającymi umiejętności liczenia

en: Memory
pl: Pamięciowe

en: Play games that challenge your short term memory
pl: Rozpoczyna grę z zadaniami sprawdzającymi pamięć krótkotrwałą

en: Play games that challenge your verbal aptitude
pl: Rozpoczyna grę z zadaniami sprawdzającymi zasób słownictwa

en: Pause or resume the game
pl: Wstrzymuje lub wznawia wstrzymaną grę

en: End the game and show score
pl: Kończy grę i wyświetla wynik

en: End
pl: Zakończ

en: red
pl: czerwony

en: green
pl: zielony

en: blue
pl: niebieski

en: yellow
pl: żółty

en: magenta
pl: karmazynowy

en: orange
pl: pomarańczowy

en: black
pl: czarny

en: white
pl: biały

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
pl: {0} lub {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
pl: {0}, {1} lub {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
pl: {0}, {1}, {2} lub {3}

en: Figure {0}
pl: Rysunek {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
pl[0]: Prawidłowa odpowiedź to {0}.
pl[1]: Możliwe prawidłowe odpowiedzi to {0}.
pl[2]: Możliwe prawidłowe odpowiedzi to {0}.

en: Extensions database:
pl: Baza danych rozszerzeń:

en: {0} game registered: | {0} games registered:
pl[0]: {0} dostępna gra:
pl[1]: {0} dostępne gry:
pl[2]: {0} dostępnych gier:

en: {0} logic puzzle | {0} logic puzzles
pl[0]: {0} zagadka logiczna
pl[1]: {0} zagadki logiczne
pl[2]: {0} zagadek logicznych

en: {0} calculation trainer | {0} calculation trainers
pl[0]: {0} ćwiczenie obliczeniowe
pl[1]: {0} ćwiczenia obliczeniowe
pl[2]: {0} ćwiczeń obliczeniowych

en: {0} memory trainer | {0} memory trainers
pl[0]: {0} ćwiczenie pamięci
pl[1]: {0} ćwiczenia pamięci
pl[2]: {0} ćwiczeń pamięci

en: {0} verbal analogy | {0} verbal analogies
pl[0]: {0} analogia słowna
pl[1]: {0} analogie słowne
pl[2]: {0} analogii słownych

en: Games played: {0} (Score: {1})
pl: Liczba podjętych zadań: {0} (Wynik: {1})

en: Time: {0}
pl: Czas: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
pl: Zadanie: {0}

note: Translators: text in the status bar: games played - time - game name
en: {0} - {1} - {2}
pl: {0} — {1} — {2}

note: Translators: text in the status bar: games played - time
en: {0} - {1}
pl: {0} — {1}

en: Outstanding results
pl: Osiągnięto znakomity wynik

en: Excellent results
pl: Osiągnięto świetny wynik

en: Good results
pl: Osiągnięto dobry wynik

en: Poor results
pl: Osiągnięto słaby wynik

en: Disappointing results
pl: Osiągnięto rozczarowujący wynik

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
pl: Przeczytaj uważnie zadanie i znajdź dane oraz wskazówki.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
pl: Przy ocenie gracza brane są pod uwagę czas rozwiązywania zagadek oraz wykorzystane wskazówki.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
pl: W grach logicznych elementy, które mogą wydawać się nieistotne, mogą być bardzo ważne.

en: Try to approach a problem from different angles.
pl: Próbuj podchodzić do problemu na różne sposoby.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
pl: Nie bój się popełniać błędy. One są także częścią procesu uczenia się.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
pl: Spróbuj rozwiązywać wszystkie zadania, nawet te trudne. Trening czyni mistrza.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
pl: Graj każdego dnia, a wkrótce zauważysz postęp.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
pl: Polecenie „Własny wybór…” w menu poleceń umożliwia wybranie określonych zadań.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
pl: Opcje ustawień pozwalają dopasować poziom trudności gry.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
pl: Kojarzenie elementów jest popularną techniką zapamiętywania przedmiotów.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
pl: Grupowanie elementów w kategorie jest powszechną techniką zapamiętywania.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
pl: Twórz skróty z pierwszych liter rzeczy, które masz zapamiętać.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
pl: Radość płynąca z łamigłówki jest wprost proporcjonalna do spędzonego nad nią czasu.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
pl: Spróbuj rozbijać każdy problem na mniej złożone fragmenty.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
pl: Rozwiązując zadania z analogii słownych, zwróć uwagę na formę czasowników.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
pl: Podczas wyjścia na zakupy spróbuj wykonywać obliczenia bez użycia kalkulatora.

en: Memorize the objects below in the given time
pl: Zapamiętaj poniższe obiekty w wyznaczonym czasie.

en: Time left
pl: Pozostały czas

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
pl: {0}. zadanie. {1}

en: Created by gbrainy {0}
pl: Utworzono za pomocą gbrainy {0}

en: Solutions
pl: Rozwiązania

en: Multiple options #{0}
pl: Wybór opcji #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
pl: {0} Proszę wskazać odpowiedź {1}.

en: Pair of words compare #{0}
pl: Porównanie par słów #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
pl: Dane są poniższe dwa słowa będące w określonej relacji. Jakie słowo jest w takiej samej relacji ze słowem „{0}”?

en: Words: {0}
pl: Słowa: {0}

en: Pair of words #{0}
pl: Pary słów #{0}

en: Question and answer #{0}
pl: Pytanie i odpowiedź #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
pl: Proszę wskazać odpowiedź {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
pl: Proszę przygotować się do zapamiętania obiektów…

en: Score
pl: Punktacja

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
pl[0]: na {0} podjęte
pl[1]: na {0} podjęte
pl[2]: na {0} podjętych

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
pl[0]: Rozwiązane zadania: {0} ({1})
pl[1]: Rozwiązane zadania: {0} ({1})
pl[2]: Rozwiązane zadania: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
pl[0]: {0}. Rozwiązane zadania: {1} ({2})
pl[1]: {0}. Rozwiązane zadania: {1} ({2})
pl[2]: {0}. Rozwiązane zadania: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
pl: Łączny czas gry: {0} (średni czas przeznaczony na zadanie: {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
pl: Informacje na temat systemu punktacji znajdują się w podręczniku użytkownika.

en: Tips for your next games
pl: Wskazówki do kolejnych rozgrywek

en: Congratulations! New personal record
pl: Gratulacje! Ustanowiono nowy rekord

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
pl: Ustanowiono nowy rekord gracza, zdobywając {0} punktów w zadaniach logicznych. Poprzedni rekord wynosił {1} punktów.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
pl: Ustanowiono nowy rekord gracza, zdobywając {0} punktów w zadaniach obliczeniowych. Poprzedni rekord wynosił {1} punktów.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
pl: Ustanowiono nowy rekord gracza, zdobywając {0} punktów w zadaniach pamięciowych. Poprzedni rekord wynosił {1} punktów.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
pl: Ustanowiono nowy rekord gracza, zdobywając {0} punktów w zadaniach słownych. Poprzedni rekord wynosił {1} punktów.

en: Time
pl: Czas

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
pl: Zagadki logiczne. Sprawdzają umiejętności logicznego myślenia oraz dedukcji.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
pl: Obliczenia w pamięci. Sprawdzają umiejętności liczenia.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
pl: Ćwiczenia pamięciowe. Sprawdzają pamięć krótkotrwałą.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
pl: Analogie słowne. Sprawdzają zasób słownictwa.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
pl: Witamy w grze gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
pl: Jest to gra zapewniająca zabawę, trening oraz ćwiczenia dla umysłu. Zawiera:

en: Arithmetical operations
pl: Operacje arytmetyczne

en: What is the result of the following operation?
pl: Jaki jest wynik następującego działania?

en: Average
pl: Średnia

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
pl: Dane są liczby: {0}. Która z następujących liczb jest najbardziej zbliżona do ich średniej? Proszę wskazać odpowiedź {1}, {2}, {3} lub {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
pl: Średnią (lub średnią arytmetyczną) liczb oblicza się dzieląc sumę wszystkich liczb przez ilość tych liczb.

en: The result of the operation is {0}.
pl: Wynik działania jest równy {0}.

en: Closer fraction
pl: Przybliżenia ułamków

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
pl: Która z następujących liczb jest najbliższa liczbie {0}? Proszę wskazać odpowiedź {1}, {2}, {3} lub {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
pl: Wynik działania {0} / {1} jest równy {2}.

en: Consecutive sum
pl: Suma ciągu

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
pl: Na poniższej liście jest 5 kolejnych jednocyfrowych liczb, które dają w sumie {0}. Jakie to liczby?

en: Fractions
pl: Ułamki

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
pl: Jaki jest wynik poniższego działania? Proszę odpowiedzieć podając ułamek lub liczbę.

en: Greatest divisor
pl: Największy dzielnik

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Który z poniższych dzielników jest największym, wspólnym dzielnikiem (dzieli wszystkie liczby)? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Numbers
pl: Liczby

en: Possible divisors
pl: Możliwe dzielniki

en: Operators
pl: Operatory

en: The first operator is {0}.
pl: Pierwszy operator to {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
pl: Jakie operatory liczb {0}, {1}, oraz {2} dadzą wynik {3}? Proszę odpowiedzieć podając znak operatora „+-/*”.

en: {0} and {1}
pl: {0} i {1}

en: Primes
pl: Liczby pierwsze

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Która z poniższych liczb jest liczbą pierwszą? Liczba pierwsza to dodatnia liczba całkowita, podzielna tylko przez 1 oraz przez samą siebie. Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
pl: Jeżeli suma wszystkich cyfr w danej liczbie jest podzielna przez 3, oznacza to, że również cała liczba jest podzielna przez 3. Na przykład liczba 15 = 1 + 5 = 6 jest podzielna przez 3.

en: The number {0} is a prime number.
pl: Liczba {0} jest liczbą pierwszą.

en: Proportions
pl: Proporcje

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
pl: Ile wynosi {0}% z liczby {1}/{2}? Proszę wskazać odpowiedź {3}, {4}, {5} lub {6}.

en: Ratio
pl: Stosunek

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
pl: Suma dwóch liczb wynosi {0} natomiast ich stosunek jest równy {1} do {2}. Jakie to liczby? Proszę odpowiedzieć podając dwie liczby (np.: 1 i 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
pl: Drugą liczbę można wyznaczyć mnożąc pierwszą z liczb przez {0} i dzieląc wynik przez {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
pl: Stosunek określa proporcje pomiędzy dwiema liczbami. Zapis w postaci a:b oznacza, że na daną liczbę elementów oznaczonych jako „a” przypada określona liczba elementów oznaczonych symbolem „b”.

en: have a ratio of {0}:{1}
pl: Mają stosunek {0}:{1}

en: Selected numbers
pl: Zaznaczone liczby

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
pl: Ile wynosi suma wszystkich liczb większych od {0} z listy poniżej? Proszę wskazać odpowiedź {1}, {2}, {3} lub {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
pl: Ile wynosi iloczyn wszystkich liczb większych od {0} z listy poniżej? Proszę wskazać odpowiedź {1}, {2}, {3} lub {4}.

en: Two numbers
pl: Dwie liczby

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
pl: Suma dwóch liczb wynosi {0}, natomiast iloczyn {1}. Jakie to liczby? Proszę odpowiedzieć podając dwie liczby (np.: 1 i 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
pl: Różnica dwóch liczb wynosi {0}, natomiast iloczyn {1}. Jakie to liczby? Proszę odpowiedzieć podając dwie liczby (np.: 1 i 2).

en: 3D Cube
pl: Trójwymiarowy sześcian

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
pl: Ile potrzebnych jest małych sześcianów, aby zbudować poniższy duży sześcian? Proszę odpowiedzieć podając liczbę.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
pl: Sześcian jest bryłą foremną, mającą sześć identycznych boków w kształcie kwadratów.

en: Balance
pl: Równowaga

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
pl: Ile trójkątów należy umieścić po prawej stronie ostatniego kształtu, aby utrzymać równowagę?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
pl: Każdy okrąg odpowiada dwóm trójkątom, a każdy kwadrat trzem trójkątom.

en: Every circle is equivalent two triangles.
pl: Każdy okrąg odpowiada dwóm trójkątom.

en: Build a triangle
pl: Budowanie trójkąta

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
pl: Które trzy figury, po złożeniu utworzą trójkąt? Odpowiedz za pomocą trzech oznaczeń figur, np.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
pl: Wynikowy trójkąt powinien być równoramienny.

en: The triangle is:
pl: Trójkąt jest:

en: Circles in a square
pl: Okręgi w kwadracie

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
pl: Ile okręgów wyświetlonych poniżej, można zmieścić w poniższym kwadracie?

en: You can fit more than 64 circles.
pl: Kwadrat pomieści więcej niż 64 okręgi.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
pl: Układając okręgi w powyższy sposób, można uzyskać o {0} więcej miejsca w kierunku pionowym, niż układając je w zwykły sposób. Dzięki temu w kwadracie zmieści się jeden dodatkowy wiersz okręgów.

en: 8 units
pl: 8 jednostek

en: 1 unit
pl: 1 jednostka

en: Clocks
pl: Zegary

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
pl: Na którą godzinę powinna wskazywać duża wskazówka zegara z podpisem „{0}”? Proszę odpowiedzieć podając liczbę.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the value of the hands for '{0}' is {3} ({2} + {1}).
pl: Aby wyznaczyć odpowiedź, należy do liczby wskazywanej na tarczy poprzedniego zegara, dodać liczbę {1}. Liczba wskazywana na tarczy zegara z podpisem „{0}” wynosi {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
pl: Zegary nie kierują się logiką czasu.

en: Count circles
pl: Liczenie okręgów

en: How many circles do you count?
pl: Ile okręgów znajduje się na rysunku?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
pl: Jest to proste zadanie, jeśli okręgi będą liczone systematycznie.

en: Counting
pl: Liczenie

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
pl[0]: Pas tkaniny ma {0} metr długości.
pl[1]: Pas tkaniny ma {0} metry długości.
pl[2]: Pas tkaniny ma {0} metrów długości.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
pl[0]: Maszyna tnie 1 metr tkaniny w ciągu {0} sekundy. Ile sekund zajmie maszynie pocięcie całej tkaniny na 1-metrowe fragmenty?
pl[1]: Maszyna tnie 1 metr tkaniny w ciągu {0} sekund. Ile sekund zajmie maszynie pocięcie całej tkaniny na 1-metrowe fragmenty?
pl[2]: Maszyna tnie 1 metr tkaniny w ciągu {0} sekund. Ile sekund zajmie maszynie pocięcie całej tkaniny na 1-metrowe fragmenty?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
pl[0]: W wyniku {0} cięcia maszyna tworzy dwa 1-metrowe kawałki.
pl[1]: W wyniku {0} cięć maszyna tworzy dwa 1-metrowe kawałki.
pl[2]: W wyniku {0} cięć maszyna tworzy dwa 1-metrowe kawałki.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
pl[0]: Zbudowano płot, aby odgrodzić obszar w kształcie kwadratu. Do postawienia jednego boku płotu użyto {0} słup. Ile słupów łącznie użyto podczas budowy całego płotu?
pl[1]: Zbudowano płot, aby odgrodzić obszar w kształcie kwadratu. Do postawienia jednego boku płotu użyto {0} słupy. Ile słupów łącznie użyto podczas budowy całego płotu?
pl[2]: Zbudowano płot, aby odgrodzić obszar w kształcie kwadratu. Do postawienia jednego boku płotu użyto {0} słupów. Ile słupów łącznie użyto podczas budowy całego płotu?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
pl[0]: Użyto {0} słupa, ponieważ słupy na rogach ogrodzonego obszaru są współdzielone przez sąsiadujące boki płotu.
pl[1]: Użyto {0} słupów, ponieważ słupy na rogach ogrodzonego obszaru są współdzielone przez sąsiadujące boki płotu.
pl[2]: Użyto {0} słupów, ponieważ słupy na rogach ogrodzonego obszaru są współdzielone przez sąsiadujące boki płotu.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
pl[0]: Zapakowanie prezentu z okazji rocznicy kosztuje 1 złoty. Prezent kosztuje {0} złoty więcej niż koszt jego zapakowania. Ile łącznie wynosi koszt zakupu tego prezentu i jego zapakowania?
pl[1]: Zapakowanie prezentu z okazji rocznicy kosztuje 1 złoty. Prezent kosztuje {0} złote więcej niż koszt jego zapakowania. Ile łącznie wynosi koszt zakupu tego prezentu i jego zapakowania?
pl[2]: Zapakowanie prezentu z okazji rocznicy kosztuje 1 złoty. Prezent kosztuje {0} złotych więcej niż koszt jego zapakowania. Ile łącznie wynosi koszt zakupu tego prezentu i jego zapakowania?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
pl[0]: Wynik jest sumą kosztu prezentu, który wynosi {0} złoty oraz kosztu zapakowania wynoszącego 1 złoty.
pl[1]: Wynik jest sumą kosztu prezentu, który wynosi {0} złote oraz kosztu zapakowania wynoszącego 1 złoty.
pl[2]: Wynik jest sumą kosztu prezentu, który wynosi {0} złotych oraz kosztu zapakowania wynoszącego 1 złoty.

en: Count series
pl: Liczenie cykliczne

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
pl: Ile cyfr „9” jest potrzebnych, aby wypisać liczby od 10 do 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
pl: Ile można utworzyć dwucyfrowych liczb, w których pierwsza cyfra jest większa od drugiej (np.: 20 i 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
pl: Ile można utworzyć dwucyfrowych liczb, w których pierwsza cyfra jest mniejsza od drugiej (np.: 12 i 13)?

en: The numbers are: {0}.
pl: Te liczby to: {0}

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
pl: Zwróć uwagę, że liczba 99 zawiera dwie cyfry 9.

en: Cover percentage
pl: Procent pokrycia

en: What percentage of the figure is colored?
pl: Jaki procent figury jest zaciemniony?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
pl: Ściana, o jakim numerze znajdzie się po przeciwnej stronie ściany oznaczonej liczbą {0}, po złożeniu poniższego kształtu w sześcian? Proszę odpowiedzieć podając liczbę wypisaną na ścianie sześcianu.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
pl: Jakie jest prawdopodobieństwo wyrzucenia 2 lub 6 oczek w pojedynczym rzucie zwykłą, sześciościenną kostką? Proszę odpowiedzieć za pomocą zapisu ułamkowego (np.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
pl: Istnieją 2 na 6 możliwości.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
pl: Jakie jest prawdopodobieństwo niewyrzucenia 5 oczek w pojedynczym rzucie zwykłą, sześciościenną kostką? Proszę odpowiedzieć za pomocą zapisu ułamkowego (np.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
pl: Istnieje 5 na 6 możliwości.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
pl: Dwie zwykłe, sześciościenne kostki zostały rzucone równocześnie. Jakie jest prawdopodobieństwo zdarzenia, polegającego na wyrzuceniu parzystej liczby oczek na obydwu kostkach? Proszę odpowiedzieć za pomocą zapisu ułamkowego (np.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
pl: Istnieje 9 spośród 36 możliwości uzyskania liczby parzystej.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
pl: Dwie zwykłe, sześciościenne kostki zostały rzucone równocześnie. Jakie jest prawdopodobieństwo zdarzenia, polegającego na wyrzuceniu 6 oczek na obydwu kostkach? Proszę odpowiedzieć za pomocą zapisu ułamkowego (np.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
pl: Istnieje 1 na 6 możliwości wyrzucenia 6 oczek na pierwszej kostce oraz tyle samo na drugiej.

en: Dice
pl: Kostka

en: Divide circles
pl: Dzielenie okręgów

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
pl: Ile obszarów znajdzie się w okręgu na ostatnim rysunku, kiedy wszystkie kropki zostaną połączone liniami?

en: Has {0} region | Has {0} regions
pl[0]: Ma {0} obszar
pl[1]: Ma {0} obszary
pl[2]: Ma {0} obszarów

en: Equation
pl: Równanie

en: What is the result of the equation below?
pl: Jaki jest wynik poniższego równania?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
pl: Kolejność wykonywania operacji arytmetycznych jest zawsze następująca: potęgowanie i pierwiastkowanie, mnożenie i dzielenie, dodawanie i odejmowanie.

en: Extra circle
pl: Nadmiarowy okrąg

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Który okrąg nie pasuje do pozostałych? Elementy nie tworzą sekwencji. Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: All circles share a common property except for one.
pl: Wszystkie okręgi mają wspólną własność oprócz jednego.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
pl: We wszystkich kołach poza jednym, kolorowe wycinki ułożone są w tym samym porządku.

en: Figures and text
pl: Kształty i tekst

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
pl: Kształty oraz ich podpisy są w pewien sposób powiązane. Jaki podpis powinien się znaleźć pod ostatnim kształtem?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
pl: Każdy znak tekstu odpowiada pewnej własności figury.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
pl: Litera „A” oznacza, że figury są na siebie nałożone, „B” – figurami są kwadraty, „C” – figurami są okręgi, „D” – figury nie są na siebie nałożone, „E” – liczba figur wynosi 3 i „F” – liczba figur wynosi 2.

en: Figure pattern
pl: Reguły w figurach

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
pl: Który kształt powinien zastąpić znak zapytania? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1} lub {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
pl: Trzecia figura każdego rzędu w jakiś sposób łączy dwie wcześniejsze figury.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
pl: Nałóż na siebie pierwszą i drugą figurę, usuń pokrywające się linie, a następnie wyjściową figurę obróć o 45 stopni.

en: Figures
pl: Kształty

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
pl: Która sekwencja obiektów pasuje do ostatniej kolumny poniższego rysunku? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1} lub {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
pl: Jest to jedyna kombinacja, w której figury się nie powtarzają.

en: Find the number
pl: Odszukaj liczbę

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
pl[0]: Patrząc poziomo i pionowo na linie poniższej tabeli, wskaż liczbę, która jest oddalona o {0} miejsce od swojej podwojonej wartości i o {1} miejsce od swojej wartości zwiększonej o 2.
pl[1]: Patrząc poziomo i pionowo na linie poniższej tabeli, wskaż liczbę, która jest oddalona o {0} miejsca od swojej podwojonej wartości i o {1} miejsca od swojej wartości zwiększonej o 2.
pl[2]: Patrząc poziomo i pionowo na linie poniższej tabeli, wskaż liczbę, która jest oddalona o {0} miejsc od swojej podwojonej wartości i o {1} miejsc od swojej wartości zwiększonej o 2.

en: The number is located at row {0}, column {1}.
pl: Liczba znajduje się w {0} wierszu, {1} kolumnie.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
pl[0]: Liczba znajduje się w zasięgu {0} wiersza tabeli.
pl[1]: Liczba znajduje się w zasięgu pierwszych {0} wierszy tabeli.
pl[2]: Liczba znajduje się w zasięgu pierwszych {0} wierszy tabeli.

en: Four sided
pl: Czworoboki

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
pl: Ile czworobocznych figur znajduje się na poniższym rysunku?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
pl: Figura czworoboczna może być umieszczona wewnątrz innej figury.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
pl: Czworoboki można utworzyć, łącząc następujące punkty: {0}

en: Circles in a grid
pl: Okręgi w tabeli

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
pl: Którą z liczb znajdujących się w poniższej tabeli należy zakreślić w kółko?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
pl: Każda liczba zakreślona w kółko ma pewną własność arytmetyczną.

en: Every circled number can be divided by {0}.
pl: Każda liczba zaznaczona w kółko jest podzielna przez {0}.

en: Square with dots
pl: Kwadrat z kropkami

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
pl: Który kształt pasuje do sekwencji jako następny? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1} lub {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
pl: Na kolejnych rysunkach od strony lewej do prawej, górne-lewe koło jest przemieszczane w dół, dolne-lewe koło jest przemieszczane do góry, dolne-prawe koło jest przemieszczane po skosie w górę i lewo, a górne-prawe koło jest przemieszczane po skosie w dół i lewo.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
pl: Na kolejnych rysunkach od strony lewej do prawej, kształt jest obracany o 90 stopni, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

en: Numbers in a grid
pl: Liczby w tabeli

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
pl: Liczby w poniższej tabeli są ułożone według pewnej reguły. Jaka liczba powinna znaleźć się w komórce znakiem zapytania?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
pl: Reguła arytmetyczna dotyczy pionowych liczb.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
pl: Reguła arytmetyczna dotyczy poziomych liczb.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
pl: Wartość w czwartym wierszu jest obliczona, poprzez pomnożenie wartości z pierwszych dwóch wierszy i dodaniu wartości z trzeciego.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
pl: Wartość w czwartej kolumnie jest obliczona, poprzez pomnożenie wartości z pierwszych dwóch kolumn i dodaniu wartości z trzeciej.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
pl: Wartość w czwartym wierszu jest obliczona, poprzez pomnożenie wartości z pierwszych dwóch wierszy i odjęciu wartości z trzeciego.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
pl: Wartość w czwartej kolumnie jest obliczona, poprzez pomnożenie wartości z pierwszych dwóch kolumn i odjęciu wartości z trzeciej.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
pl: Wartość w czwartym wierszu jest obliczona, poprzez dodanie wartości z pierwszych dwóch wierszy i odjęciu wartości z trzeciego.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
pl: Wartość w czwartej kolumnie jest obliczona, poprzez dodanie wartości z pierwszych dwóch kolumn i odjęciu wartości z trzeciej.

en: Handshakes
pl: Powitania

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
pl: Wszyscy uczestnicy przyjęcia zostali sobie przedstawieni. Łącznie wykonano {0} uścisków dłoni. Ile osób było na przyjęciu?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
pl: Spróbuj wyobrazić sobie sytuację, w której spotykasz się z małą liczbą osób.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
pl: Pierwsza osoba wykonuje n-1 uścisków dłoni, druga n-2 itd., gdzie n to liczba wszystkich uczestników przyjęcia. Łączna liczba uścisków jest równa sumie wyrazów ciągu 1+2+3+…+(n-1).

en: Larger shape
pl: Większy kształt

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Który z poniższych kształtów można utworzyć składając ze sobą podane dwa pierwsze kształty? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Largest area
pl: Największa powierzchnia

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Która z figur ma największą powierzchnię? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Largest diameter
pl: Największa średnica

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeżeli okręgi zaprezentowane poniżej byłyby dokończone, który z nich miałby największą średnicę? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
pl: Im łuk jest mniej zakrzywiony, tym okrąg jest większy.

en: Arc {0}
pl: Łuk {0}

en: Lines
pl: Odcinki

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
pl: Ile odcinków znajduje się na rysunku poniżej? Przez odcinek należy rozumieć linie pomiędzy dwoma punktami, nieprzeciętą inną linią.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
pl[0]: Na rysunku można zliczyć {0} odcinek po lewej stronie i {1} po prawej stronie.
pl[1]: Na rysunku można zliczyć {0} odcinki po lewej stronie i {1} po prawej stronie.
pl[2]: Na rysunku można zliczyć {0} odcinków po lewej stronie i {1} po prawej stronie.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
pl: Jest to proste zadanie, jeżeli będziesz systematycznie liczył linie.

en: Missing piece
pl: Brakująca część

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
pl: Który kwadrat pasuje do poniższego kształtu? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1} lub {2}.

en: The logic works at row level.
pl: Logika uwidacznia się w rzędach.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
pl: W każdym rzędzie trzeci kwadrat powstaje poprzez odwrócenie pierwszego kwadratu i nałożenie go na drugi kwadrat, a następnie usunięcie nakładających się linii.

en: Missing slice
pl: Brakujący kawałek

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
pl: Elementy poniższego koła są ułożone według pewnej reguły. Który element pasuje do koła? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1} lub {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
pl: Każdy kawałek jest powiązany z poprzednikiem.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
pl: Suma liczby bieżącego kawałka, z liczbą z kawałka obok, daje zawsze {0}.

en: Most in common
pl: Najbardziej zbliżone

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Dane są cztery kształty. Który z poniższych kształtów jest najbardziej do nich zbliżony? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
pl: Uwzględnij wspólne elementy, jakie dane figury mają w środku.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
pl: Ma taką samą liczbę elementów w środku jak dane figury.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
pl: Jest to figura, która ma najwięcej elementów wspólnych, w porównaniu do reszty.

en: Move figure
pl: Przesuwanie figur

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
pl: Ile najmniej ruchów potrzeba, aby przemieszczając okręgi, przekształcić obiekt znajdujący się po lewej stronie do postaci pokazanej po stronie prawej?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
pl: Przemieść okrąg z pierwszej linii do drugiej, a następnie przemieść dwa okręgi z czwartej linii do drugiej i piątej.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
pl: Przemieść pierwszą linię do siódmej; przemieść dwa okręgi z drugiej linii do trzeciej; następnie przemieść pierwszy i ostatni okrąg z piątej linii do szóstej.

en: Next figure
pl: Następna figura

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
pl: Zaczynając od pierwszej figury, górny okrąg przemieszcza się o dwie pozycje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy lewy okrąg przemieszcza się o jedną pozycję w kierunku przeciwnym.

en: Numeric relation
pl: Zależności liczbowe

en: What number should replace the question mark?
pl: Jaka liczba powinna zastąpić znak zapytania?

en: The numbers are related arithmetically.
pl: Pomiędzy liczbami istnieją zależności arytmetyczne.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
pl: Suma każdej grupy {0} liczb wynosi dokładnie {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
pl: Podziel sekwencję na grupy trzech liczb. Co trzecia liczba jest wynikiem pomnożenia dwóch poprzednich liczb.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
pl: Podziel sekwencję na grupy trzech liczb. Co trzecia liczba jest wynikiem odjęcia drugiej liczby od pierwszej.

en: Numeric sequence
pl: Ciąg liczb

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
pl: Poniższy ciąg liczb jest ułożony według pewnej reguły. Jaka liczba powinna znaleźć się w miejscu znaku zapytania?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
pl: Wartość każdej liczby w ciągu jest związana w poprzednią liczbą.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
pl: Wartość każdej liczby w ciągu jest wynikiem odjęcia 1 od poprzedniej liczby oraz przemnożenia przez 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
pl: Wartość każdej liczby w ciągu jest wynikiem dodania 1 oraz przemnożenia przez 3 poprzedniej liczby.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
pl: Wartość każdej liczby w ciągu jest wynikiem odjęcia 2 od poprzedniej liczby oraz przemnożenia przez -2.

en: Ostracism
pl: Wykluczenie

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
pl: Który element nie pasuje do pozostałych? Liczby nie są powiązane ze sobą w sposób arytmetyczny. Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2}, {3} lub {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
pl: Kryteria decydujące czy dane równanie należy do grupy, nie są związane z arytmetyką.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
pl: Zauważ, że każda liczba należąca do grupy, ma dwie części, pozostające w pewnym związku.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
pl: We wszystkich pozostałych równaniach, cyfry z lewej strony, pojawiają się również po prawej stronie.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
pl: We wszystkich pozostałych liczbach, ostatnie trzy cyfry są kwadratem pierwszych dwóch cyfr.

en: Pencil
pl: Ołówek

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
pl: Która z poniższych figur nie może być narysowana bez wchodzenia na inne linie, oraz bez odrywania ręki? Odpowiedz {0}, {1}, {2}, {3} lub {4}.

en: People at a table
pl: Ludzie przy stole

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
pl: Grupa ludzi siedzi przy okrągłym stole, w równych odległościach od siebie. Ile osób siedzi przy stole, jeżeli osoba {0} i {1} siedzą naprzeciwko siebie?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
pl: Odejmując dwie pozycje dowiadujesz się, jak wiele osób siedzi na połowie drogi wokół stołu. Podwajając tę liczbę, otrzymasz całkowitą liczbę osób.

en: 5th
pl: piąta

en: 19th
pl: dziewiętnasta

en: 4th
pl: czwarta

en: 12th
pl: dwunasta

en: 9th
pl: dziewiąta

en: 22nd
pl: dwudziesta druga

en: Two people in the table sitting across from each other
pl: Dwie osoby przy stole siedzą naprzeciwko siebie

en: Percentage
pl: Procent

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
pl[0]: Po otrzymaniu {0}% rabatu cena telewizora wyniosła {1} złoty. Jaka była pierwotna cena telewizora?
pl[1]: Po otrzymaniu {0}% rabatu cena telewizora wyniosła {1} złote. Jaka była pierwotna cena telewizora?
pl[2]: Po otrzymaniu {0}% rabatu cena telewizora wyniosła {1} złotych. Jaka była pierwotna cena telewizora?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
pl[0]: Miesięczny utarg sklepu Jana wyniósł {0} złoty. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano jego wzrost o {1}%. Ile wynosił utarg w poprzednim miesiącu?
pl[1]: Miesięczny utarg sklepu Jana wyniósł {0} złote. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano jego wzrost o {1}%. Ile wynosił utarg w poprzednim miesiącu?
pl[2]: Miesięczny utarg sklepu Jana wyniósł {0} złotych. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano jego wzrost o {1}%. Ile wynosił utarg w poprzednim miesiącu?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
pl: Ilość wody w wiadrze zmniejszyła się o {0}%. O ile procent musi wzrosnąć ilość wody, aby ilość wody powróciła do stanu na początku?

en: The objective is to obtain the same total amount.
pl: Celem zadania jest wyznaczenie tej samej łącznej ilości.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeżeli wszyscy malarze są artystami oraz niektórzy mieszkańcy Barcelony są artystami, które z poniższych zdań jest prawdziwe? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
pl: Niektórzy mieszkańcy Barcelony są malarzami

en: All citizens of Barcelona are painters
pl: Wszyscy mieszkańcy Barcelony są malarzami

en: No citizen of Barcelona is a painter
pl: Żaden mieszkaniec Barcelony nie jest malarzem

en: None of the other options
pl: Żadna z powyższych

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeżeli nieprzeziębieni artyści są szczęśliwi oraz niektórzy artyści są szczęśliwi, które z poniższych zdań jest prawdziwe? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Some artists are not ill
pl: Niektórzy artyści nie są przeziębieni

en: Some painters are not artists
pl: Niektórzy malarze nie są artystami

en: All artists are happy
pl: Wszyscy artyści są szczęśliwi

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeśli podróżujący ludzie zawsze kupują mapę i nie zamierzasz podróżować, które z poniższych zdań jest prawdziwe? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: You do not have any map
pl: Nie masz żadnej mapy

en: You do not buy a map
pl: Nie kupisz mapy

en: All people have a map
pl: Wszyscy ludzie mają mapy

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeśli gwiżdżesz, gdy jesteś szczęśliwy i uśmiechasz się zawsze, kiedy gwiżdżesz, które z podanych zdań jest prawdziwe? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: You smile if you are happy
pl: Uśmiechasz się, kiedy jesteś szczęśliwy

en: You are only happy if you whistle
pl: Jesteś szczęśliwy, tylko gdy gwiżdżesz

en: You whistle if you are not happy
pl: Gwiżdżesz, kiedy nie jesteś szczęśliwy

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeśli twoje usposobienie jest zawsze szczerze i twoje usposobienie jest zawsze najlepszym sposobem postępowania, które z poniższych zdań jest prawdziwe? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
pl: Szczerość jest czasami najlepszym sposobem postępowania

en: Honesty is always the best policy
pl: Szczerość jest zawsze najlepszym sposobem postępowania

en: Honesty is not always the best policy
pl: Szczerość nie zawsze jest najlepszym sposobem postępowania

en: Some of the best policies are dishonest
pl: Niektóre z najlepszych sposobów postępowania to nieszczere usposobienie

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeśli żaden stary kutwa nie jest pogodny i niektóre stare kutwy są szczupłe, które z poniższych zdań jest prawdziwe? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Some thin people are not cheerful
pl: Niektóre szczupłe osoby nie są pogodne

en: Thin people are not cheerful
pl: Szczupłe osoby nie są pogodne

en: Cheerful people are not thin
pl: Pogodne osoby nie są szczupłe

en: Some cheerful people are not thin
pl: Niektóre pogodne osoby nie są szczupłe

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeśli wszystkie świnie są grube i wszystko, co karmi się kleikiem jęczmiennym nie jest grube, które z poniższych zdań jest prawdziwe? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
pl: Wszystkie zwierzęta karmione kleikiem jęczmiennym nie są świniami

en: No pigs are fed on barley-water
pl: Żadna świnia nie jest karmiona kleikiem jęczmiennym

en: Pigs are not fed on barley-water
pl: Świnie nie są karmione kleikiem jęczmiennym

en: All the other options
pl: Wszystkie pozostałe odpowiedzi

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeśli niektóre obrazy są pierwszymi próbami i żadna z pierwszych prób nie jest naprawdę dobra, które z poniższych zdań jest prawdziwe? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
pl: Niektóre marne obrazy nie są pierwszymi próbami

en: Some pictures are not really good
pl: Niektóre obrazy nie są naprawdę dobre

en: All bad pictures are first attempts
pl: Wszystkie marne obrazy są pierwszymi próbami

en: All the others
pl: Wszystkie pozostałe

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Jeśli wyszedłeś na spacer i czujesz się lepiej, które z poniższych zdań jest prawdziwe? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
pl: Aby poczuć się lepiej, należy wyjść na spacer

en: If you go out for a walk, you will feel better
pl: Jeśli wyjdziesz na spacer, poczujesz się lepiej

en: Some who go out for a walk feel better
pl: Ktoś, kto wychodzi na spacer, czuje się lepiej

en: No one feels better who does not go out for a walk
pl: Kto nie wychodzi na spacer, nie czuje się lepiej

en: Predicate logic
pl: Logika predykatów

en: Quadrilaterals
pl: Czworoboki

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
pl: Która z figur nie pasuje do pozostałych? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2}, {3}, {4} lub {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
pl: Jest to jedyna figura, której boki są jednakowej długości.

en: Related numbers
pl: Powiązane liczby

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
pl: Jaka liczba powinna znaleźć się w polu ze znakiem zapytania poniższej tabeli?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
pl: Liczba umieszczona pośrodku każdego wiersza stanowi połowę sumy pozostałych liczb tego wiersza.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
pl: Liczba umieszczona pośrodku każdego wiersza jest równa sumie pozostałych liczb tego wiersza.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
pl: Liczba umieszczona pośrodku każdego wiersza stanowi dwukrotność sumy pozostałych liczb tego wiersza.

en: Squares and letters
pl: Kwadraty i liczby

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
pl: Litery wokół kwadratów, są ułożone według pewnej reguły. Jaka litera, powinna znaleźć się w polu ze znakiem zapytania, w ostatnim kwadracie?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
pl: Każda litera jest wyznaczana w taki sam sposób, a mianowicie należy dodać {0} do pozycji poprzedniej litery w alfabecie, aby wyznaczyć pozycje następnej litery.

en: Squares
pl: Kwadraty

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
pl: Ile kwadratów dowolnego rozmiaru znajduje się na poniższym rysunku?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
pl: Kwadrat jest szczególnym przypadkiem prostokąta, ze wszystkimi bokami równymi. Kwadrat może być zbudowany także z innych kwadratów.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
pl: Na rysunku znajduje się 16 małych kwadratów, 9 kwadratów złożonych z 4 małych kwadratów, 4 kwadraty złożone z 9 małych kwadratów oraz 1 kwadrat złożony z 16 małych kwadratów.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
pl: Na rysunku znajduje się 9 małych kwadratów, 4 kwadraty złożone z 4 małych kwadratów oraz 1 kwadrat złożony z 9 małych kwadratów.

en: Square sheets
pl: Kwadratowe kartki

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
pl: Ile najmniej potrzebnych jest kwadratowych kartek papieru o dowolnym rozmiarze, aby stworzyć poniższą figurę? Linie na rysunku oznaczają granice pomiędzy różnymi kartkami.

en: The sheets should overlap.
pl: Kartki powinny się nakładać.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
pl: Potrzebna jest jedna cała kwadratowa kartka (żółty), 3/4 kartki (niebieski) w dolnym, prawym rogu, kolejne 3/4 kartki (zielony) w górnym, lewym rogu i 1/4 kartki (czerwony) w górnym, lewym rogu.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
pl: Który kształt jest uzupełnieniem poniższego zbioru? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1} lub {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
pl: Ta figura spełnia wszystkie możliwe kombinacje przy użyciu czterech bloków, nie uwzględniając operacji obracania.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
pl: Aktualny czas

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
pl[0]: {0} godzinę temu, od godziny {1:%H} upłynęło tyle samo czasu, ile było przed godziną {2:%H} tego samego dnia. Która godzina jest w tej chwili? Proszę odpowiedzieć podając godzinę (np. {3:%H}).
pl[1]: {0} godziny temu, od godziny {1:%H} upłynęło tyle samo czasu, ile było przed godziną {2:%H} tego samego dnia. Która godzina jest w tej chwili? Proszę odpowiedzieć podając godzinę (np. {3:%H}).
pl[2]: {0} godzin temu, od godziny {1:%H} upłynęło tyle samo czasu, ile było przed godziną {2:%H} tego samego dnia. Która godzina jest w tej chwili? Proszę odpowiedzieć podając godzinę (np. {3:%H}).

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
pl[0]: Aby wyznaczyć bieżący czas, należy określić godzinę, która jest pośrodku danego przedziału czasu i dodać do niej {0} godzinę.
pl[1]: Aby wyznaczyć bieżący czas, należy określić godzinę, która jest pośrodku danego przedziału czasu i dodać do niej {0} godziny.
pl[2]: Aby wyznaczyć bieżący czas, należy określić godzinę, która jest pośrodku danego przedziału czasu i dodać do niej {0} godzin.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
pl: {0:%H}

en: Sample clock
pl: Przykładowy zegar

en: Trains
pl: Pociągi

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
pl: Pokonaną odległość można wyznaczyć ze wzoru: droga = prędkość × czas.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
pl[0]: Pociąg opuszcza stację z prędkością {0} km/h. {1} godzinę później drugi pociąg opuszcza stację, poruszając się w tym samym kierunku, z prędkością {2} km/h. Po ilu godzinach drugi pociąg dogoni skład, który wyruszył jako pierwszy?
pl[1]: Pociąg opuszcza stację z prędkością {0} km/h. {1} godziny później drugi pociąg opuszcza stację, poruszając się w tym samym kierunku, z prędkością {2} km/h. Po ilu godzinach drugi pociąg dogoni skład, który wyruszył jako pierwszy?
pl[2]: Pociąg opuszcza stację z prędkością {0} km/h. {1} godzin później drugi pociąg opuszcza stację, poruszając się w tym samym kierunku, z prędkością {2} km/h. Po ilu godzinach drugi pociąg dogoni skład, który wyruszył jako pierwszy?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
pl: Odpowiedź na pytanie można wyznaczyć mnożąc prędkość pierwszego pociągu przez czas i dzieląc wynik przez różnice prędkości pociągów.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
pl[0]: Dwa pociągi zbliżające się do siebie po równoległych torach, dzieli odległość {0} kilometra. Pierwszy porusza się z prędkością {1} km/h, a drugi z prędkością {2} km/h. Po ilu godzinach pociągi się miną?
pl[1]: Dwa pociągi zbliżające się do siebie po równoległych torach, dzieli odległość {0} kilometrów. Pierwszy porusza się z prędkością {1} km/h, a drugi z prędkością {2} km/h. Po ilu godzinach pociągi się miną?
pl[2]: Dwa pociągi zbliżające się do siebie po równoległych torach, dzieli odległość {0} kilometrów. Pierwszy porusza się z prędkością {1} km/h, a drugi z prędkością {2} km/h. Po ilu godzinach pociągi się miną?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
pl: Odpowiedź na pytanie można wyznaczyć dzieląc odległość przez sumę prędkości obydwu pociągów.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
pl[0]: Dwa pociągi poruszające się po równoległych torach, wyruszają w drogę z tego samego punktu, o tym samym czasie — pierwszy z prędkością {0} km/s, a drugi z prędkością {1} km/h. Po ilu godzinach pociągi znajdą się w odległości {2} kilometra?
pl[1]: Dwa pociągi poruszające się po równoległych torach, wyruszają w drogę z tego samego punktu, o tym samym czasie — pierwszy z prędkością {0} km/s, a drugi z prędkością {1} km/h. Po ilu godzinach pociągi znajdą się w odległości {2} kilometrów?
pl[2]: Dwa pociągi poruszające się po równoległych torach, wyruszają w drogę z tego samego punktu, o tym samym czasie — pierwszy z prędkością {0} km/s, a drugi z prędkością {1} km/h. Po ilu godzinach pociągi znajdą się w odległości {2} kilometrów?

en: Triangles
pl: Trójkąty

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
pl: Ile trójkątów dowolnego rozmiaru znajduje się na poniższym rysunku?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
pl: Trójkąt może się znajdować wewnątrz innego trójkąta.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
pl: Trójkąty można utworzyć, łącząc następujące punkty: {0}

en: Triangles with numbers
pl: Trójkąty z numerami

en: Which number should replace the question mark below?
pl: Jaka liczba powinna zastąpić znak zapytania na poniższym rysunku?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
pl: Wszystkie liczby w trójkątach mają pewną regułę, oraz są niezależne od siebie.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
pl: Wynik mnożenia dwóch liczb w każdym trójkącie jest równy {0}.

en: Colored figures
pl: Kolorowe figury

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Które z poniższych figur zostały przedtem wyświetlone? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Colored text
pl: Kolorowy tekst

en: What was the color of the text that said '{0}'?
pl: Jaki był kolor tekstu z napisem „{0}”?

en: Counting dots
pl: Liczenie kropek

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
pl: Ile kropek koloru {0} znajdowało się na poprzednim rysunku? Proszę odpowiedzieć za pomocą liczb.

en: Memorize faces
pl: Zapamiętywanie kształtów

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
pl: W której komórce pojawił się kształt inny niż pokazany poniżej? Proszę odpowiedzieć podając numer komórki.

en: Memorize facts
pl: Zapamiętywanie faktów

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
pl[0]: Przedsiębiorstwo Lśniące Samochody ogłosiło wstrzymanie produkcji w przyszłym miesiącu na {0} dzień. Wcześniej produkcja nie była wstrzymywana od {1} roku.
pl[1]: Przedsiębiorstwo Lśniące Samochody ogłosiło wstrzymanie produkcji w przyszłym miesiącu na {0} dni. Wcześniej produkcja nie była wstrzymywana od {1} roku.
pl[2]: Przedsiębiorstwo Lśniące Samochody ogłosiło wstrzymanie produkcji w przyszłym miesiącu na {0} dni. Wcześniej produkcja nie była wstrzymywana od {1} roku.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
pl: Na ile dni przedsiębiorstwo Lśniące Samochody wstrzymało produkcję?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
pl: W którym roku przedsiębiorstwo Lśniące Samochody ostatnio wstrzymało produkcję?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
pl: Sprzedaż przedsiębiorstwa Lśniące Samochody spadła w grudniu o {0}%. To najgorsze notowania od {1} roku.

en: By how much did company sales fall last December?
pl: O ile procent spadła w grudniu sprzedaż przedsiębiorstwa?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
pl: Sprzedaż samochodów przedsiębiorstwa Lśniące Samochody spadła o {0}%. Od którego roku nie odnotowano tak niskich wyników?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
pl: Około {0}% światowej produkcji aut przedsiębiorstwa Lśniące Samochody jest sprzedawanych w Europie.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
pl: Jaki procent światowej produkcji aut przedsiębiorstwa Lśniące Samochody jest sprzedawanych w Europie?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
pl: Około {0}% aut produkcji przedsiębiorstwa Lśniące Samochody jest napędzanych olejem napędowym, {1}% benzyną, a pozostałe energią elektryczną.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
pl: Jaki procent aut produkcji przedsiębiorstwa Lśniące Samochody jest napędzany olejem napędowym?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
pl: Jaki procent aut produkcji przedsiębiorstwa Lśniące Samochody jest napędzany benzyną?

en: Circle
pl: Okrąg

en: Memorize figures and text
pl: Zapamiętywanie kształtów i tekstu

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Poniższa lista zawiera kształty znajdujące się na poprzednim rysunku z wyjątkiem jednego. Którego kształtu brakuje? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: List of images shown before
pl: Kształty znajdujące się na poprzednim rysunku:

en: Figures with numbers
pl: Figury z liczbami

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Który z poniższych kwadratów, został wcześniej wyświetlony? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: Start at point number {0}
pl: Rozpocznij w punkcie {0}

en: Move right
pl: Idź w prawo

en: Move left
pl: Idź w lewo

en: Move up
pl: Idź w górę

en: Move down
pl: Idź w dół

en: End at point {0}
pl: Zakończ w punkcie {0}

en: Memorize indications
pl: Zapamiętywanie znaków

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pl: Który z poniższych rysunków przedstawia poprzednio wyświetlone wskazówki? Proszę wskazać odpowiedź {0}, {1}, {2} lub {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
pl: Ile nieparzystych liczb znajdowało się na poprzednim rysunku? Proszę odpowiedzieć za pomocą liczb.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
pl: Ile parzystych liczb znajdowało się na poprzednim rysunku? Proszę odpowiedzieć za pomocą liczb.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
pl: Ile liczb zawierających więcej niż jedną cyfrę znajdowało się na poprzednim rysunku? Proszę odpowiedzieć za pomocą liczb.

en: Memorize numbers
pl: Zapamiętywanie liczb

en: Memorize words
pl: Zapamiętywanie słów

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
pl: Jakiego słowa znajdującego się na poprzednim rysunku, brakuje na poniższej liście?

note: Body parts
en: wrist
pl: nadgarstek

en: elbow
pl: łokieć

en: armpit
pl: pacha

en: hand
pl: ręka

en: chest
pl: klatka piersiowa

note: Fishes
en: sardine
pl: sardynka

en: trout
pl: pstrąg

en: monkfish
pl: żabnica

en: cod
pl: dorsz

en: salmon
pl: łosoś

note: Vegetables
en: potato
pl: ziemniak

en: ginger
pl: imbir

en: pepper
pl: papryka

en: garlic
pl: czosnek

en: pumpkin
pl: dynia

note: Bicycle
en: brake
pl: hamulec

en: pedal
pl: pedał

en: chain
pl: łańcuch

en: wheel
pl: koło

en: handlebar
pl: kierownica

note: Music
en: drummer
pl: perkusista

en: speaker
pl: mówca

en: lyrics
pl: słowa

en: beat
pl: rytm

en: song
pl: piosenka

note: Weather
en: cloud
pl: chmura

en: rain
pl: deszcz

en: storm
pl: burza

en: fog
pl: mgła

en: rainbow
pl: tęcza

note: Animals
en: rabbit
pl: królik

en: mouse
pl: mysz

en: monkey
pl: małpa

en: bear
pl: niedźwiedź

en: wolf
pl: wilk

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
pl[0]: O ile stopni obraca się wskazówka minutowa zegara przez 2 godziny [num] minutę?
pl[1]: O ile stopni obraca się wskazówka minutowa zegara przez 2 godziny [num] minuty?
pl[2]: O ile stopni obraca się wskazówka minutowa zegara przez 2 godziny [num] minut?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
pl[0]: Jan ma 46 lat. Jego syn jest o [difference] rok młodszy niż połowa wieku Jana. Ile lat ma syn Jana?
pl[1]: Jan ma 46 lat. Jego syn jest o [difference] lata młodszy niż połowa wieku Jana. Ile lat ma syn Jana?
pl[2]: Jan ma 46 lat. Jego syn jest o [difference] lat młodszy niż połowa wieku Jana. Ile lat ma syn Jana?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays?
pl[0]: Jan ma dzisiaj dwa razy więcej lat niż jego syn. [ago] rok temu Jan był [proportion] razy starszy niż jego syn. Ile lat ma obecnie syn Jana?
pl[1]: Jan ma dzisiaj dwa razy więcej lat niż jego syn. [ago] lata temu Jan był [proportion] razy starszy niż jego syn. Ile lat ma obecnie syn Jana?
pl[2]: Jan ma dzisiaj dwa razy więcej lat niż jego syn. [ago] lat temu Jan był [proportion] razy starszy niż jego syn. Ile lat ma obecnie syn Jana?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
pl[0]: Wiek Jana (zmienna x) jest aktualnie 2 razy wyższy od wieku jego syna (zmienna y), co opisuje równanie x = 2y. [ago] rok temu Jan był [proportion] razy starszy od swojego syna. Drugier równanie będzie zatem mieć następującą postać: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
pl[1]: Wiek Jana (zmienna x) jest aktualnie 2 razy wyższy od wieku jego syna (zmienna y), co opisuje równanie x = 2y. [ago] lata temu Jan był [proportion] razy starszy od swojego syna. Drugier równanie będzie zatem mieć następującą postać: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
pl[2]: Wiek Jana (zmienna x) jest aktualnie 2 razy wyższy od wieku jego syna (zmienna y), co opisuje równanie x = 2y. [ago] lat temu Jan był [proportion] razy starszy od swojego syna. Drugie równanie będzie zatem mieć następującą postać: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
pl[0]: Plik jest zabezpieczony hasłem określonym jako [digits]-cyfrowa liczba o podstawie 10 (cyfry z zakresu od 0 do 9). Ile jest możliwych różnych haseł?
pl[1]: Plik jest zabezpieczony hasłem określonym jako [digits]-cyfrowa liczba o podstawie 10 (cyfry z zakresu od 0 do 9). Ile jest możliwych różnych haseł?
pl[2]: Plik jest zabezpieczony hasłem określonym jako [digits]-cyfrowa liczba o podstawie 10 (cyfry z zakresu od 0 do 9). Ile jest możliwych różnych haseł?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
pl[0]: Plik jest zabezpieczony hasłem określonym jako [digits]-cyfrowa liczba o podstawie 8 (cyfry z zakresu od 0 do 7). Ile jest możliwych różnych haseł?
pl[1]: Plik jest zabezpieczony hasłem określonym jako [digits]-cyfrowa liczba o podstawie 8 (cyfry z zakresu od 0 do 7). Ile jest możliwych różnych haseł?
pl[2]: Plik jest zabezpieczony hasłem określonym jako [digits]-cyfrowa liczba o podstawie 8 (cyfry z zakresu od 0 do 7). Ile jest możliwych różnych haseł?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
pl[0]: Jest rozgrywany [games] mecz tenisa. Ile jest możliwych do uzyskania różnych wyników?
pl[1]: Jednocześnie są rozgrywane [games] mecze tenisa. Ile jest możliwych do uzyskania różnych wyników?
pl[2]: Jednocześnie jest rozgrywanych [games] meczy tenisa. Ile jest możliwych do uzyskania różnych wyników?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
pl[0]: W turnieju tenisa, w każdym meczu jeden z graczy jest eliminowany po tym, jak przegra z przeciwnikiem. Ile meczy należy rozegrać, aby wyłonić zwycięzcę turnieju, w którym bierze udział [players] gracz?
pl[1]: W turnieju tenisa, w każdym meczu jeden z graczy jest eliminowany po tym, jak przegra z przeciwnikiem. Ile meczy należy rozegrać, aby wyłonić zwycięzcę turnieju, w którym bierze udział [players] graczy?
pl[2]: W turnieju tenisa, w każdym meczu jeden z graczy jest eliminowany po tym, jak przegra z przeciwnikiem. Ile meczy należy rozegrać, aby wyłonić zwycięzcę turnieju, w którym bierze udział [players] graczy?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
pl[0]: Oprocentowanie konta bankowego wynosi 10% w skali roku. Na koncie znajduje się [money] złoty. Ile pieniędzy będzie znajdować się na koncie po 2 latach?
pl[1]: Oprocentowanie konta bankowego wynosi 10% w skali roku. Na koncie znajduje się [money] złote. Ile pieniędzy będzie znajdować się na koncie po 2 latach?
pl[2]: Oprocentowanie konta bankowego wynosi 10% w skali roku. Na koncie znajduje się [money] złotych. Ile pieniędzy będzie znajdować się na koncie po 2 latach?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
pl[0]: Jan sprząta z prędkością 1 / [john_time] na godzinę, a jego przyjaciel z prędkością 1 / [friend]. Wspólne sprzątanie magazynu zajmie im [answer_a] godzinę.
pl[1]: Jan sprząta z prędkością 1 / [john_time] na godzinę, a jego przyjaciel z prędkością 1 / [friend]. Wspólne sprzątanie magazynu zajmie im [answer_a] godziny.
pl[2]: Jan sprząta z prędkością 1 / [john_time] na godzinę, a jego przyjaciel z prędkością 1 / [friend]. Wspólne sprzątanie magazynu zajmie im [answer_a] godzin.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
pl[0]: Jan potrzebuje [john_time] godzinę, aby posprzątać magazyn. Jego przyjaciel ten sam magazyn sprząta w połowę tego czasu. Ile godzin zajęłoby im posprzątanie magazynu, gdyby pracowali razem? [option_answers]
pl[1]: Jan potrzebuje [john_time] godziny, aby posprzątać magazyn. Jego przyjaciel ten sam magazyn sprząta w połowę tego czasu. Ile godzin zajęłoby im posprzątanie magazynu, gdyby pracowali razem? [option_answers]
pl[2]: Jan potrzebuje [john_time] godzin, aby posprzątać magazyn. Jego przyjaciel ten sam magazyn sprząta w połowę tego czasu. Ile godzin zajęłoby im posprzątanie magazynu, gdyby pracowali razem? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
pl[0]: Jan potrzebuje [john_time] godzinę, aby posprzątać magazyn. Jego przyjaciel ten sam magazyn sprząta dwa razy dłużej. Ile godzin zajęłoby im posprzątanie magazynu, gdyby pracowali razem? [option_answers]
pl[1]: Jan potrzebuje [john_time] godziny, aby posprzątać magazyn. Jego przyjaciel ten sam magazyn sprząta dwa razy dłużej. Ile godzin zajęłoby im posprzątanie magazynu, gdyby pracowali razem? [option_answers]
pl[2]: Jan potrzebuje [john_time] godzin, aby posprzątać magazyn. Jego przyjaciel ten sam magazyn sprząta dwa razy dłużej. Ile godzin zajęłoby im posprzątanie magazynu, gdyby pracowali razem? [option_answers]
