gbrainy master - en to pt translation catalogue (1087 entries)

en: Clock rotation
pt: Rotação do relógio

en: Every hour rotates 360 degrees.
pt: Em cada hora, os ponteiros têm uma rotação de 360 graus.

en: Brothers and sisters
pt: Irmãos e irmãs

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
pt: De um total de [people] pessoas, [brothers] têm irmãos, [sisters] têm irmãs e [both] têm tanto irmãos como irmãs. Quantas pessoas não têm nem irmãos nem irmãs?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
pt: É calculado usando o número total de pessoas menos [brothers_only] pessoas que só têm irmãos, menos [sisters_only] que só têm irmãs e menos [both] que têm irmãos e irmãs.

en: Age
pt: Idade

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
pt: A idade do filho do José é hoje em dia metade da idade do José menos a [difference], ou seja, ([father]/2) - [difference].

en: Password
pt: Senha

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
pt: Cada dígito tem 10 possibilidades. O número total de possibilidades é 10 elevado a [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
pt: Cada dígito tem 8 possibilidades. O número total de possibilidades é 8 elevado a [digits].

en: Tennis game
pt: Jogo de ténis

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
pt: Cada jogo é um evento independente com 2 resultados possíveis. O número total de possibilidades é 2 elevado a [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
pt: Em cada partida de um jogo elimina um jogador. Assim, o resultado é o número total de jogadores menos 1.

en: Bank interest
pt: Juros bancários

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
pt: Os juros compostos são calculados sobre a quantia emprestada mais os juros acumulados anteriores.

en: Simple equations
pt: Equações simples

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
pt: Qual é o número que somado com [num_a] é igual a [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
pt: É o resultado da operação [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
pt: Qual é o número que subtraído de [num_a] é igual a [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
pt: É o resultado da operação [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
pt: Qual é o número que multiplicado por [num_a] é igual a [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
pt: É o resultado da operação [num_b]/[num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
pt: Qual é o número que dividido por [num_a] é igual a [num_b]?

en: x / [num_a] = [num_b]
pt: x/[num_a] = [num_b]

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
pt: É o resultado da operação [num_a] * [num_b].

en: Boxes
pt: Caixas

en: Container
pt: Contentores

en: Box
pt: Caixa

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
pt: Quantas caixas medindo 1 x 1 x 0,5 podem ser arrumadas dentro de um contentor que meça 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
pt: Vai conseguir arrumar 6 * 5 * [z] * 2 caixas.

en: Palindromic years
pt: Anos palíndromos

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
pt: [year_start] é um ano palíndromo tal como o ano [year_end] também o é, com um intervalo de 11 anos. Quais são os dois próximos anos palíndromos consecutivos depois de [year_end] que têm o mesmo intervalo?

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
pt: Um número palíndromo é o mesmo quando os dígitos são invertidos (ex.: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
pt: [rslt_a] e [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
pt: Desde o ano 1000 até ao ano 10000, os anos palíndromos ocorrem em intervalos de 110 anos excepto no fim de cada milénio em que ocorrem a cada 11 anos.

en: Dartboard
pt: Alvo para dardos

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
pt: No alvo para setas em baixo, onde é que tem de acertar para pontuar 120 pontos em 5 tentativas? Responda com uma lista de números separados por vírgulas (ex.: 1,2,3,4,5)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
pt: Só três dos quatro números no tabuleiro são usados para somar 120 pontos.

en: Horse race
pt: Corrida de Cavalos

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
pt[0]: Numa corrida de cavalos há sempre pessoas e cavalos. Se conseguir contar [eyes] olho e [legs] perna, quantos cavalos estarão presentes?
pt[1]: Numa corrida de cavalos há sempre pessoas e cavalos. Se conseguir contar [eyes] olhos e [legs] pernas, quantos cavalos estarão presentes?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
pt: Cada pessoa tem duas pernas e cada cavalo quatro (2*[men]+[horses]*4). Cada pessoa e cada cavalo têm também dois olhos [2*[men]+2*[horses]).

en: Lever
pt: Alavanca

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
pt: Qual é o peso que é necessário colocar no local indicado pelo ponto de interrogação a fim de equilibrar a alavanca?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
pt: Diz-se que Arquimedes, o célebre matemático da Grécia antiga, disse um dia esta frase : "Dêem-me uma alavanca suficientemente grande e um ponto de apoio e eu levantarei o mundo".

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
pt: Um alavanca está em equilíbrio num ponto em que as distâncias são reciprocamente proporcionais aos pesos correspondentes a elas.

en: Multiple number
pt: Números múltiplos

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
pt: Quais os dois números da lista abaixo são ambos múltiplos de [num_x] e [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
pt: Um múltiplo é um número que pode ser dividido por outro número com resto zero. Por exemplo 10, 15 e 25 são múltiplos de cinco.

en: Choose one of the following:
pt: Escolha um dos seguintes:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
pt: [option_prefix] [option_a] e [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
pt: [option_prefix] [option_a] e [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
pt: [option_prefix] [option_b] e [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
pt: [option_prefix] [option_c] e [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
pt: [option_a] e [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
pt: [option_a] e [option_b] são ambos múltiplos de [num_x] e [num_y].

en: Cars in town
pt: Os automóveis na cidade

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
pt: Numa pequena Vila, [all_cars]% dos habitantes têm um carro e [males_cars]% têm um carro e são homens. Do total da população, qual é a percentagem que é mulher e tem carro? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
pt: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) dos habitantes são mulheres e têm automóvel.

en: Compare variables
pt: Comparar variáveis

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
pt: Se p &lt; x &lt; q e r &lt; y &lt; s e sabe que x &lt; y é verdadeiro, qual das seguintes opções é correta? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
pt: Se x &lt; y, então p &lt; x &lt; y &lt; s logo s &gt; p é verdadeiro.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
pt: Se p &lt; x &lt; q e r &lt; y &lt; s e sabe que x &gt; y é verdadeiro, qual das seguintes opções é correta? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
pt: Se x &gt; y, então r &lt; y &lt; x &lt; q, logo r &lt; q é verdadeiro.

en: Odd number
pt: Número ímpar

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
pt: Dados dois números inteiro X e Y, se X for par e Y for ímpar, qual das seguintes expressões matemáticas resulta sempre em números ímpares? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
pt: Dado que o produto de dois números pares é sempre um número par, X multiplicado por 2 é sempre par. Quando se adiciona um número par a um ímpar (Y) o resultado da adição é sempre um número ímpar.

en: Warehouse
pt: Armazém

en: Two trucks
pt: Dois camiões

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
pt[0]: Tem dois camiões com um peso total de [add] unidades. Se o mais leve pesar 15 unidades menos que metade do peso do camião mais pesado, qual é o peso do camião mais leve? [option_answers]
pt[1]: Tem dois camiões com um peso total de [add] unidades. Se o mais leve pesar 15 unidades menos que metade do peso do camião mais pesado, qual é o peso do camião mais leve? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
pt: O camião mais pesado pesa [heavier] e o mais leve pesa [lighter].

en: Family relations
pt: Relações familiares

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
pt: Qual é o parentesco do João em relação à cunhada da irmã do pai do João? Não assuma que o João tem mais parentes que não tenham sido mencionados. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
pt: [option_prefix] Sua mãe

en: [option_prefix] Has no relation
pt: [option_prefix] Não tem relação

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
pt: [option_prefix] Sua prima

en: [option_prefix] His son-in-law
pt: [option_prefix] Seu genro

en: His mother
pt: A mãe dele

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
pt: A cunhada da irmã é a mulher do pai do João, ou seja, a sua mãe.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
pt: O cunhado do irmão da mãe do João é o quê ao João? Não assuma que o João tem qualquer outro parente que não tenha sido mencionado. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
pt: [option_prefix] Seu pai

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
pt: [option_prefix] Seu primo

en: His father
pt: O pai dele

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
pt: O cunhado do irmão é o marido da mãe do João, ou seja, o seu pai.

en: Third number
pt: Terceiro número

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
pt: A média de três números é [three]. A média de dois desses números é [two]. Qual é o terceiro número? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
pt: É o resultado da operação: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels.
pt: gBrainy é um jogo para treinar a memória e as capacidades aritméticas e lógicas com muitos tipos de exercícios de diferentes níveis de dificuldade.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
pt: Deve ter algo para todas as idades e propósitos: crianças a quem os pais querem desenvolver as capacidades, adultos que querem manter a mente em forma ou simplesmente divertirem-se, pessoas mais velhas que podem necessitar de exercitar a memória, etc.

en: gbrainy
pt: gBrainy

en: Game
pt: Jogo

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
pt: Divirta-se com jogos que desafiam as suas capacidades lógicas, verbais, de cálculo e de memória

en: game;logic;memory;teaser;brain;
pt: jogo;lógica;memória;teaser;cérebro;mente;

en: Classic
pt: Clássico

en: Notebook
pt: Bloco de notas

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
pt: Qual dos seguintes desportos não pertence ao grupo?

en: Think of the items used in the game.
pt: Pense nos itens usados no jogo.

en: Golf
pt: Golfe

en: Basketball
pt: Basquetebol

en: Tennis
pt: Ténis

en: Cycling
pt: Ciclismo

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
pt: É o único que não usa uma bola no jogo.

en: A terrier is to a dog like a?
pt: Um terrier está para um cão assim como ...?

en: Chicken / Parrot
pt: Galinha/Papagaio

en: Pony / Horse
pt: Cavalo/Pónei

en: Ant / Vertebrate
pt: Formiga/Vertebrado

en: Dog / Cat
pt: Cão/Gato

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
pt: Cães e cavalos e são espécies e terrier e pónei são raças.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
pt: A palavra "taxidermista" é utilizada para definir uma pessoa que?

en: Works with dead animals
pt: Trabalha com animais mortos

en: Specializes in skin diseases
pt: Especialista em doenças de pele

en: Suffers a skin disease
pt: Sofre de uma doença de pele

en: Works with leather
pt: Trabalha com couro

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
pt: O que é um motor de automóvel que está mal concebido e tem falta de sofisticação?

en: Simplistic
pt: Simplista

en: Erroneous
pt: Erróneo

en: Broken
pt: Danificado

en: Unorthodox
pt: Heterodoxo

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais próxima do significado de "censurar"?

en: Condemn
pt: Condenar

en: Hide
pt: Esconder

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
pt: Obscurecer

en: Ignore
pt: Ignorar

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
pt: O que se chama a um artista cujas estilo das obras se tornaram a própria definição do género?

en: Pioneer
pt: Pioneiro

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
pt: Boémio

en: Misunderstood
pt: Incompreendido

en: Martyr
pt: Mártir

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
pt: Qual das seguintes frases define melhor uma pessoa "ostracizada"?

en: Person expelled from society
pt: Pessoa banida da sociedade

en: Loner
pt: Solitário

en: Connoisseur
pt: Perito

en: Conspirator
pt: Conspirador

en: Which of the following words means fear of people?
pt: Qual das seguintes palavras significa medo de pessoas?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
pt: Antropofobia

en: Hypochondria
pt: Hipocondria

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
pt: Antofobia

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
pt: Acrofobia

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
pt: Uma pessoa que se preocupa excessivamente com a saúde tem?

en: Agoraphobia
pt: Agorafobia

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
pt: Qual das seguintes palavras não pertence ao grupo?

note: Translator: As a noun
en: Violin
pt: Violino

en: Bassoon
pt: Fagote

en: Flute
pt: Flauta

en: Oboe
pt: Oboé

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
pt: É o único que não é um instrumento de sopro.

en: What is a 'halberd'?
pt: O que é uma "alabarda"?

en: Weapon
pt: Arma

en: Flower
pt: Flor

en: Fish
pt: Peixe

en: Sport
pt: Desporto

en: Fossil
pt: Fóssil

en: Portico
pt: Pórtico

en: Column
pt: Coluna

en: Attic
pt: Sótão

en: It is the only one that is not related to architecture.
pt: É o único que não tem relação com arquitetura.

en: Kilometer
pt: Quilómetro

en: Hectogram
pt: Hetograma

en: Liter
pt: Litro

en: Gallon
pt: Galão

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
pt: É a única unidade que não pertence ao sistema métrico.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
pt: Laranja

en: Apple
pt: Maçã

en: Grape
pt: Uva

en: Potato
pt: Batata

en: It is the only one that is not a fruit.
pt: É a única que não é uma fruta.

en: Turtle
pt: Tartaruga

en: Crocodile
pt: Crocodilo

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Frog
pt: Sapo

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
pt: É o único que não é um réptil e também não tem cauda.

en: Tiger
pt: Tigre

en: Hyena
pt: Hiena

en: Wolf
pt: Lobo

en: Deer
pt: Veado

en: It is the only one that is not a carnivore.
pt: É o único que não é carnívoro.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais próxima do significado de "hedonismo"?

en: Pleasure
pt: Prazer

en: Pain
pt: Dor

en: Collectivism
pt: Coletivismo

en: Abstinence
pt: Abstinência

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
pt: A doutrina ética considera que apenas o que é agradável é que é um bem intrínseco.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais perto do significado de "ascetismo"?

en: Positivism
pt: Positivismo

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
pt: A prática da auto-disciplina rigorosa, a fim de alcançar um ideal espiritual ou superior.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais próxima do significado de "paradoxo"?

en: Contradictory
pt: Contraditório

en: Synonym
pt: Sinónimo

en: Related
pt: Relacionado

en: Ironic
pt: Irónico

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
pt: Uma figura de estilo que combina termos contraditórios.

en: Lentils
pt: Lentilhas

en: Wheat
pt: Trigo

en: Corn
pt: Milho

en: Rice
pt: Arroz

en: It is the only one that is not a cereal.
pt: É o único que não é um cereal.

en: Onion
pt: Cebola

en: Mango
pt: Manga

en: Lychee
pt: Líchia

en: Olive
pt: Azeitona

en: Carbon
pt: Carbono

en: Sodium
pt: Sódio

en: Titanium
pt: Titânio

en: Zinc
pt: Zinco

en: It is the only one that is not a metal.
pt: É o único que não é um metal.

en: Cardiology
pt: Cardiologia

en: Hematology
pt: Hematologia

en: Psychiatry
pt: Psiquiatria

en: Paleontology
pt: Paleontologia

en: It is the only one that is not a medical specialty.
pt: É o único que não é uma especialidade médica.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais próxima do significado de "negligent"?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
pt: Descuidado

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
pt: Amigável

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
pt: Educado

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
pt: Zangado

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
pt: É o falhanço de ter tal cuidado como poderia ser justamente ou razoavelmente esperado.

en: Occasional
pt: Ocasional

en: Exceptional
pt: Excepcional

en: Rare
pt: Raro

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
pt: As outras palavras têm a conotação de não ocorrerem frequentemente.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais próxima do significado de "embaraçoso"?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
pt: Confuso

en: Interesting
pt: Interessante

en: Ordinary
pt: Banal

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais próxima do significado de "infeliz"?

en: Sad
pt: Triste

en: Unpleasant
pt: Desagradável

en: Tears
pt: Lágrimas

en: Incredible
pt: Incrível

en: Famous
pt: Famoso

en: Acclaimed
pt: Aclamado

en: Celebrated
pt: Celebrado

en: The other words have the meaning of distinguished.
pt: As outras palavras significam distinção.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais perto do significado de "específico"?

en: Obvious
pt: Óbvio

en: Generic
pt: Genérico

en: Plate
pt: Prato

note: Translator: As a noun
en: Bottle
pt: Garrafa

en: Amphora
pt: Ânfora

en: Bowl
pt: Taça

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
pt: É a única que não é usada para armazenar líquidos.

en: Walnut
pt: Avelã

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
pt: Noz

en: Chestnut
pt: Castanha

en: It is the only one that is not a nut.
pt: É a única que não é uma noz.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais perto do significado de "aclamar"?

en: Applause
pt: Aplauso

en: Commendation
pt: Recomendação

en: Citation
pt: Citação

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
pt: Conjura

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais próxima do significado de "pesar"?

note: Translator: As a noun
en: Lament
pt: Lamento

en: Fraud
pt: Fraude

en: Intolerance
pt: Intolerância

en: Risk
pt: Risco

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
pt: Qual das seguintes palavras está mais perto do significado de "fleumático"?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
pt: Calmo

en: Authentic
pt: Autêntico

en: Clever
pt: Esperto

en: Tense
pt: Tenso

en: Concert
pt: Concerto

en: Satire
pt: Sátira

en: Proverb
pt: Provérbio

en: Epigram
pt: Ditado

en: It is the only one that is not related to literature.
pt: É o único que não tem relação com arquitetura.

en: Curve
pt: Curva

en: Cathetus
pt: Cateto

en: Hypotenuse
pt: Hipotenusa

en: Trigonometry
pt: Trigonometria

en: It is the only one that is not related with triangles.
pt: É o único que não tem relação com triângulos.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
pt: Colar

en: Candelabra
pt: Candelabro

en: Lantern
pt: Lanterna

en: Lamp
pt: Lampâda

en: It is the only one that does not produce light.
pt: É a única que não produz luz.

note: Translator: As a noun
en: Shield
pt: Escudo

en: Helmet
pt: Capacete

note: Translator: As a noun
en: Armor
pt: Armadura

en: Crossbow
pt: Arco

en: It is the only one that is not used for protection.
pt: É a única que não é usada para proteção.

en: Monolith
pt: Monólito

en: Granite
pt: Granito

en: Rock
pt: Rocha

note: Translator: As a noun
en: Tree
pt: Árvore

en: It is the only one that is not related to rocks.
pt: É o único que não tem relação com pedras.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
pt: Cenoura

en: Beet
pt: Beterraba

en: Radish
pt: Rábano

en: Tomato
pt: Tomate

en: It is the only one that does not have roots.
pt: É a única que não tem raizes.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
pt: Orgão

en: Accordion
pt: Acordeão

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
pt: É o único instrumento que não tem teclas.

en: Cow
pt: Vaca

en: Leopard
pt: Leopardo

en: Dog
pt: Cão

en: Snake
pt: Cobra

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
pt: É o único animal que não tem pernas e que não é um mamífero.

en: car / garage | plane
pt: automóvel/garagem|avião

en: Airline
pt: Aviação

en: Aircraft
pt: Avião

en: Bunker
pt: Abrigo

en: circle / semicircle | diameter
pt: círulo/semicírculo|diâmetro

en: Radius
pt: Raio

en: Chord
pt: Acorde

en: Tangent
pt: Tangente

en: Angle
pt: Ângulo

en: The radius of a circle is half the diameter.
pt: O raio de um círculo é metade do seu diâmetro.

en: talk / yell | dislike
pt: falar/gritar|não gostar

en: Repugnance
pt: Repugnância

en: Offensive
pt: Ofensivo

en: Shame
pt: Vergonha

en: Ostentation
pt: Ostentação

en: write / pen | eat
pt: escrever/caneta|comer

en: Fork
pt: Garfo

en: Restaurant
pt: Restaurante

en: Winery
pt: Adega

en: Table
pt: Mesa

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
pt: Um caneta é usada para escrever e um garfo é usado para comer.

en: desert / oasis | sea
pt: deserto/oásis|mar

en: Island
pt: Ilha

en: River
pt: Rio

en: Beach
pt: Praia

en: Coast
pt: Costa

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
pt: Um óasis é uma área isolada de vegetação num deserto e uma ilha é um bocado de terra isolado rodeado por água.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
pt: tartaruga/carapaça|carta

en: Ink
pt: Tinta

en: Printer
pt: Impressora

en: Cellulose
pt: Celulose

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
pt: Uma tartaruga está dentro de uma carapaça e uma carta está dentro de um envelope.

en: wine / grape | rum
pt: vinho/uvas|rum

en: Sugarcane
pt: Cana de açúcar

en: Grain
pt: Cereais

en: Sweet corn
pt: Milho doce

en: horticulture / plants | ornithology
pt: horticultura/plantas|avicultura

en: Birds
pt: Pássaros

en: Insects
pt: Insetos

en: Amphibians
pt: Anfíbios

en: Fishes
pt: Peixes

en: thankful / ingratitude | despotism
pt: agradecido/ingrato|despótico

en: Democracy
pt: Democracia

en: Totalitarianism
pt: Totalitarismo

en: Oligarchy
pt: Oligarquia

en: Authority
pt: Autoridade

en: pessimist / optimist | poor
pt: pessimista/optimista|pobre

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
pt: Rico

en: Homeless
pt: Sem abrigo

en: Property
pt: Propriedade

en: Money
pt: Dinheiro

en: five / pentagon | ten
pt: cinco/pentágono|dez

en: Decagon
pt: Decágono

en: Enneagram
pt: N-agrama

en: Icosagon
pt: Icoságono

en: parallel / meridian | longitude
pt: paralelo/meridiano|longitude

en: Solstice
pt: Solestício

en: Pole
pt: Pólo

en: Azimuth
pt: Azimute

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
pt: Paralelo e longitude vão de Este para oeste enquato que meridiano e latitude vão de norte para sul.

en: art / gallery | drama
pt: arte/galeria|drama

en: Theater
pt: Teatro

en: Museum
pt: Museu

en: Concert hall
pt: Sala de concertos

en: Gym
pt: Ginásio

en: hunter / rifle | photographer
pt: caçador/espingarda|fotógrafo

en: Camera
pt: Câmara

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
pt: Tripé

en: Photography
pt: Fotografia

en: Light
pt: Luz

en: dish / break | balloon
pt: prato/partir|balão

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
pt: Rebentar

en: Bounce
pt: Saltar

en: Float
pt: Flutuar

en: Roll
pt: Rolar

en: Both relate to an action that breaks the related item.
pt: Ambos se relacionam com uma ação que parte o item em causa.

en: button / push | key (used in a lock)
pt: botão/premir|chave (usada numa fechadura)

en: Turn
pt: Girar

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
pt: Abrir

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
pt: Trancar

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
pt: Fechar

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
pt: Para fazer funcionar ambos os objetos, um botão tem de ser premido e uma chave tem de ser rodada.

en: concept / idea | obsession
pt: conceito/ideia|obsessão

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
pt: Fixação

en: Indifference
pt: Indiferença

en: Disinterest
pt: Desinteresse

en: Intuition
pt: Intuição

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
pt: A relação entre as duas palavras é que são sinónimos.

en: fish / water | bird
pt: peixe/água|ave

en: Air
pt: Ar

en: Wings
pt: Asas

en: Ship
pt: Navio

en: Cage
pt: Gaiola

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
pt: torre/xadrez|soldado

en: Battle
pt: Batalha

en: Gun
pt: Arma

en: Peace
pt: Paz

en: Enemy
pt: Inimigo

en: competitive / cooperative | anxious
pt: competitivo/cooperativo|ansioso

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
pt: Flexível

en: Cautious
pt: Cauteloso

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
pt: Ousado

en: pessimistic / optimistic | suspicious
pt: pessimista/optimista|desconfiado

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
pt: Confiante

en: Dubious
pt: Dúbio

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
pt: termómetro/temperatura|bússola

en: Direction
pt: Direção

en: Elevation
pt: Elevação

en: Position
pt: Posição

en: Area
pt: Área

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
pt: A primeira palavra é o instrumento e a segunda é o que ele mede.

en: hungry / eat | tired
pt: esfomeado/comer|cansado

en: sleep | rest
pt: dormir|descansar

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
pt: caixa/abrir|banana

en: peel
pt: descascar

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
pt: pá/escavar|machado

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
pt: cortar

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
pt: vidro/partido|papel

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
pt: rasgado|cortado

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
pt: pés/dois|dedos

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
pt: dez|10

en: fish / aquarium | monkey
pt: peixe/aquário|macaco

en: cage | zoo | zoological garden
pt: jaula|zoológico|jardim zoológico

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
pt: Um peixe dentro de um aquário vive em cativeiro.

en: ring / finger | bracelet
pt: anel/dedo|pulseira

en: wrist | arm
pt: pulso|braço

en: seal / flippers | bird
pt: foca/barbatanas|ave

en: wings
pt: asas

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
pt: pau/flutuar|pedra

en: sink
pt: afundar

en: leopard / spots | tiger
pt: leopardo/pintas|tigre

en: stripes
pt: riscas

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
pt: peixe/submarino|ave

en: airplane | aeroplane | plane
pt: avião|aeronave|planador

en: tears / eyes | sweat
pt: lágrimas/olhos|suor

en: body | skin
pt: corpo|pele

en: bridge / over | tunnel
pt: ponte/sobre|túnel

en: in | under | through
pt: em|sob|através

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
pt: brinquedo/brincar|ferramenta

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
pt: trabalhar

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
pt: erro/corrigir|danos

en: repair | fix
pt: reparar|arranjar|consertar

en: orange / fruit | spinach
pt: laranja/fruta|espinafres

en: vegetable
pt: vegetal

en: hands / grab | teeth
pt: mãos/agarrar|dentes

en: bite
pt: morder

en: Grab and bite are finite actions.
pt: Agarrar e morder são ações finitas.

en: puzzle / solve | game
pt: puzzle/resolver|jogo

en: win | play
pt: ganhar|jogar

en: eyebrow / eye | mustache
pt: sobrancelha/olho|bigode

en: lip | upper lip | mouth
pt: lábio|lábio superior|boca

en: ice / slippery | glue
pt: gelo/escorregadio|cola

en: sticky
pt: pegajoso

en: whirlpool / water | tornado
pt: remoinho/água|tornado

en: wind | air
pt: vento|ar

en: fox / den | bird
pt: raposa/toca|ave

en: nest
pt: ninho

en: dog / tame | wolf
pt: cão/domesticado|lobo

en: wild | savage
pt: selvagem|bravo

en: sugar / sweet | vinegar
pt: açúcar/doce|vinagre

en: sour
pt: azedo

en: tennis / sport | ballet
pt: ténis/desporto|ballet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
pt: dança

en: slurp / tongue | snort
pt: lamber/língua|resfolegar

en: nose
pt: nariz

en: elbow / knee | wrist
pt: cotovelo/joelho|pulso

en: ankle
pt: tornozelo

en: novel / author | song
pt: romance/autor|canção

en: composer | songwriter | lyricist
pt: compositor|letrista|autor

en: car / road | train
pt: carro/estrada|comboio

en: track | railway | rails | railroad
pt: linha|caminho de ferro|carris|linha de comboio

en: pediatrics / children | numismatics
pt: pediatria/crianças|numismática

en: coins | currency | money
pt: moedas|moeda|dinheiro

en: thermometer / temperature | clock
pt: termómetro/temperatura|relógio

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
pt: tempo

en: poems / anthology | maps
pt: poemas/antologia|mapas

en: letter / word | page
pt: letra/palavra|página

en: book | magazine | document
pt: Livro|revista|documento

en: hour / minute | minute
pt: hora/minuto|minuto

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
pt: segundo

en: tiger / carnivore | cow
pt: tigre/carnívoro|vaca

en: herbivorous | herbivore
pt: herbívoro|herbívoro

en: constellation / stars | archipelago
pt: constelação/estrelas|arquipélago

en: islands
pt: ilhas

en: Unknown command line parameter {0}
pt: Parâmetro de linha de comando desconhecido {0}

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
pt: (construído em {0})

en: List of available games
pt: Lista de jogos disponíveis

en: Usage: gbrainy [options]
pt: Uso: gBrainy [opções]

en:   --version			Print version information.
pt:   --version			Imprime informações da versão.

en:   --help			Print this usage message.
pt:   --help			Imprimir esta mensagem de utilização.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
pt:   --gamelist			Mostra a lista dos jogos disponíveis.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
pt:   --customgame [jogo1, jogoN]	Especifica uma lista de jogos para a seleção pessoal de jogos.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
pt:   --norandom 			A lista de jogos indicada não será baralhada.

en:   --versions 			Show dependencies.
pt:   --versions 			Mostra as dependências.

en: Software
pt: Programa

en: Based on ideas by
pt: Baseado nas ideas de

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt: Este programa é software livre. Você pode redistribuí-lo e/ou modificá-lo nos termos da Licença Pública Geral GNU tal como publicada pela Free Software Foundation, tanto na versão 2 da licença ou (à sua discrição) qualquer das versões posteriores.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt: Este programa é distribuído na esperança de que seja útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA, nem mesmo sem garantias implícitas de COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM PROPÓSITO ESPECÍFICO. Consulte a Licença Pública Geral GNU para mais informações.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
pt: Deverá ter recebido uma cópia da Licença Pública Genérica GNU juntamente com esta aplicação; caso contrário, escreva (em inglês) para a Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA .

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
pt: Um jogo de estimulo cerebral para se divertir e manter o seu cérebro bem treinado.

en: gbrainy project web site
pt: Página web do gBrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
pt: Nome do jogo

note: Column: Type
en: Type
pt: Tipo

en: Selected
pt: Selecionados

en: PDF files
pt: Ficheiros PDF

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: The PDF file has been exported correctly.
pt: O ficheiro PDF foi exportado corretamente.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
pt: Ocorreu um problema ao gerar o ficheiro PDF. O ficheiro não foi criado.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
pt: O gráfico abaixo mostra a evolução dos resultados do jogador.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
pt: Precisa de ter mais que uma sessão registada para ver a evolução dos resultados.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
pt[0]: é construído usando os resultados de {0} sessão de jogo registada.
pt[1]: é construído usando os resultados das últimas {0} sessões de jogos registadas.

en: You are about to delete the player's game session history.
pt: Está prestes a eliminar o histórico de sessões de jogo do jogador.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
pt: Se continuar, perderá o histórico da sessões anteriores de jogos. Deseja mesmo continuar?

en: _Delete
pt: _Eliminar

en: Custom Game
pt: Jogo personalizado

en: _Start
pt: _Começar

en: Select All
pt: Selecionar todos

en: Unselect all
pt: Remover todas as seleções

en: PDF export
pt: Exportar PDF

en: _Save
pt: _Gravar

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
pt: Esta opção permite-lhe exportar um conjunto de jogos para um documento PDF. Se o imprimir, pode assim completar os puzzles sem necessidade de um computador.

en: <b>General Settings</b>
pt: <b>Opções gerais</b>

en: Skip games that use colors
pt: Saltar jogos que usem cores

en: <b>Game Types</b>
pt: <b>Tipos de jogos</b>

en: Logic
pt: Lógica

en: Calculation
pt: Cálculo

en: <b>Difficulty Level</b>
pt: <b>Nível de dificuldade</b>

en: Easy
pt: Fácil

en: Medium
pt: Médio

en: Master
pt: Mestre

en: <b>Number of games</b>
pt: <b>Número de jogos</b>

en: Total number of games:
pt: Quantidade total de jogos:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
pt: Páginas por lado:

en: <b>Output File</b>
pt: <b>Ficheiro de saída</b>

en: Player's Game Session History
pt: Histórico da sessão de jogos do jogador

en: Show:
pt: Mostrar:

en: Preferences
pt: Preferências

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
pt: Saltar jogos que usem cores (opção para daltónicos)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
pt: Forçar o gBrainy a usar sempre o Inglês (ignorar traduções)

en: Search and load extensions when starting
pt: Procurar e carregar extensões no arranque

en: Enable sounds
pt: Ativar sons

en: Theme:
pt: Tema:

en: <b>Memory Games</b>
pt: <b>Jogos de memória</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
pt: Tempo em segundos para memorizar o desafio:

en: Show a countdown message
pt: Mostrar a contagem decrescente

en: <b>Player's Game Session History</b>
pt: <b>Histórico da sessão de jogos do jogador</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
pt: Número mínimo de jogos para registar a sessão de jogo:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
pt: Número máximo de registos no histórico da sessão de jogos do jogador:

en: Delete Player's Game Session History
pt: Eliminar o histórico da sessão de jogos do jogador

en: Congratulations.
pt: Parabéns.

en: Incorrect answer.
pt: Resposta incorreta

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
pt: Assim que descobrir a resposta, escreva-a no campo de texto "Resposta:" e depois clique em "Aceitar".

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
pt: O nível de tradução do gBrainy no seu idioma é baixo.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
pt: Pode ser exposto a jogos parcialmente traduzidos, aumentando a dificuldade para jogar. Se prefere jogar em Inglês, há uma opção para o fazer nas preferências do gBrainy.

en: Pause
pt: Pausa

en: Resume
pt: Retomar

en: Startup time {0}
pt: Tempo de inicio {0}

en: _Game
pt: _Jogo

en: _New Game
pt: _Novo jogo

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
pt: Todos os jogos (lógica, cálculo mental, memória e analogias verbais)

en: Logic Puzzles Only
pt: Só jogos de lógica

en: Mental Calculation Only
pt: Só cálculos mentais

en: Memory Trainers Only
pt: Só memorizações

en: Verbal Analogies Only
pt: Só analogias verbais

en: Custom Game Selection...
pt: Seleção pessoal de jogos...

en: _Pause Game
pt: _Pausar jogo

en: _End Game
pt: _Terminar jogo

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
pt: Exportar jogos para PDF para jogar sem computador ...

en: _View
pt: _Ver

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Show
pt: Mostrar

en: Orientation
pt: Orientação

en: _Settings
pt: _Definições

en: Extensions
pt: Extensões

en: _Help
pt: A_Juda

en: _Contents
pt: Índi_Ce

en: How to Extend gbrainy's Functionality
pt: Como alargar as funcionalidades do gBrainy

en: Answer:
pt: Resposta:

en: _Next
pt: _Seguinte

en: _Tip
pt: _Dicas

en: Add-in Manager
pt: Gestor de extras

en: Additional extensions are required to perform this operation.
pt: São necessárias extensões adicionais para realizar esta operação.

en: The following add-ins will be installed:
pt: Os seguintes extras vão ser instalados:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
pt: <big><b>Gestor de extras</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
pt: Tem os seguintes extras instalados:

en: _Install Add-ins...
pt: _Instalar extras...

en: _Repositories...
pt: _Repositórios...

en: _Uninstall...
pt: _Desinstalar...

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Add-in
pt: Extra

en: Version
pt: Versão

en: Other
pt: Outro

en: Version:
pt: Versão:

en: Author:
pt: Autor:

en: Copyright:
pt: Direitos de autor:

en: Add-in Dependencies:
pt: Dependências do extra:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
pt: <b>Selecione os extras a instalar e clique em <i>Seguinte</i></b>

en: Show all packages
pt: Mostrar todos os pacotes

en: Show new versions only
pt: Mostrar só novas versões

en: Show updates only
pt: Mostrar só atualizações

en: _Unselect All
pt: _Remover todas as seleções

en: Select _All
pt: Selecionar _Tudo

en: Add-in Installation
pt: Instalação do extra

en: Name
pt: Nome

en: Install from:
pt: Instalar de:

en: Repository
pt: Repositório

en: All registered repositories
pt: Todos os repositórios registados

en: Register an on-line repository
pt: Registar um repositório online

en: Select the location of the repository you want to register:
pt: Selecione a localização do repositório que deseja registar:

en: Register a local repository
pt: Registar um repositório local

en: Browse...
pt: Navegar...

en: Path:
pt: Caminho:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
pt: Instalado

en: Updates
pt: Atualizações

en: Gallery
pt: Galeria

en: Repository:
pt: Repositório:

en: Install from file...
pt: Instalar de ficheiro...

en: No selection
pt: Sem seleção

en: No add-ins found
pt: Não foram encontrados extras

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Add-in packages
pt: Pacotes de extras

en: Install Add-in Package
pt: Instalar pacote de extra

en: All repositories
pt: Todos os repositórios

en: Manage Repositories...
pt: Gerir repositórios...

en: Add-in Repository Management
pt: Gestão de repositório de extras

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
pt[0]: {0}atualização disponível
pt[1]: {0}atualizações disponíveis

en: Open Location
pt: Abrir localização

en: Paused
pt: Pausado

en: Play all the games
pt: Jogar todos os jogos

en: All
pt: Todos

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
pt: Jogue os quebra-cabeças que desafiam o raciocínio e fazem pensar

en: Play games that challenge your mental calculation skills
pt: Resolva os problemas que desenvolvem as suas capacidades de cálculo

en: Memory
pt: Memória

en: Play games that challenge your short term memory
pt: Aceite os desafios que puxam pela sua memória de curto prazo

en: Play games that challenge your verbal aptitude
pt: Jogue com palavras para testar as suas capacidades verbais

en: Pause or resume the game
pt: Pausar ou retomar o jogo

en: End the game and show score
pt: Terminar o jogo e mostrar a pontuação

en: End
pt: Fim

en: red
pt: vermelho

en: green
pt: verde

en: blue
pt: azul

en: yellow
pt: amarelo

en: orange
pt: laranja

en: black
pt: preto

en: white
pt: branco

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
pt: {0} ou {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
pt: {0}, {1} ou {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
pt: {0}, {1}, {2} ou {3}

en: Figure {0}
pt: Figura {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
pt[0]: A resposta correta é {0}.
pt[1]: As respostas corretas possíveis são {0}.

en: Extensions database:
pt: Base de dados de extensões:

note: Translators: 'Games registered' is the games know to gbrainy (build-in and load from addins-in and external files)
en: {0} games registered: {1} logic puzzles, {2} calculation trainers, {3} memory trainers, {4} verbal analogies
pt: {0} jogos registados: {1} puzzles lógicos, {2} treinos de cálculo, {3} treinos de memória, {4} analogias verbais

en: Games played: {0} (Score: {1})
pt: Desafios jogados: {0} (pontuação: {1})

en: Time: {0}
pt: Tempo: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
pt: Jogo: {0}

en: Outstanding results
pt: Resultados impressionantes

en: Excellent results
pt: Excelentes resultados

en: Good results
pt: Bons resultados

en: Poor results
pt: Maus resultados

en: Disappointing results
pt: Resultados desapontantes

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
pt: Leia as instruções cuidadosamente e identifique os dados e as pistas fornecidas.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
pt: Para atribuir a pontuação, o gBrainy usa o tempo e as dicas necessárias à resolução de cada jogo.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
pt: Nos jogos de lógica, alguns elementos poderão parecer irrelevantes mas são muito importantes.

en: Try to approach a problem from different angles.
pt: Tente abordar um problema de diferentes ângulos.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
pt: Use os erros a seu favor, não se chateie pois eles fazem parte do processo de aprendizagem.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
pt: Resolva todos os problemas, até os mais difíceis. Só praticando é que pode melhorar.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
pt: Jogue diariamente, vai notar melhoras progressivas rapidamente.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
pt: Use a "Seleção pessoal de jogos" para escolher quais os jogos que quer jogar.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
pt: Use as definições para ajustar o nível de dificuldade do jogo.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
pt: A associação de elementos é uma técnica comum para nos lembrarmos de coisas.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
pt: Agrupar os elementos em categorias é uma técnica comum para nos lembrarmos de coisas.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
pt: Construa siglas usando a primeira letra de cada fato a ser memorizado.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
pt: A satisfação que obtém ao resolver um puzzle é proporcional ao tempo que demorou a resolvê-lo.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
pt: Experimente dividir cada problema nos seus componentes mais básicos.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
pt: Quando estiver a responder a analogias verbais preste atenção aos tempos dos verbos.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
pt: Quando vai às compras, tente realizar cálculos sem usar uma calculadora.

en: Memorize the objects below in the given time
pt: Memorize os objetos abaixo no tempo dado

en: Time left
pt: Tempo restante

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
pt: Jogo nº.{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
pt: Criado por gBrainy {0}

en: Solutions
pt: Soluções

en: Multiple options #{0}
pt: Opções múltiplas nº.{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
pt: {0} Resposta {1}.

en: Pair of words compare #{0}
pt: Comparação de pares de palavras nº.{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
pt: Dada a relação entre duas das palavras abaixo, qual é a palavra que tem a mesma relação com "{0}"?

en: Words: {0}
pt: Palavras: {0}

en: Pair of words #{0}
pt: Par de palavras nº.{0}

en: Question and answer #{0}
pt: Pergunta e resposta nº.{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
pt: Resposta {0}

en: Get ready to memorize the next objects...
pt: Prepare-se para memorizar os próximos objetos...

en: Score
pt: Pontuação

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
pt[0]: {0} jogado
pt[1]: {0} jogados

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
pt[0]: Jogos vencidos: {0} ({1})
pt[1]: Jogos vencidos: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
pt[0]: {0}. Jogos vencidos: {1} ({2})
pt[1]: {0}. Jogos vencidos: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
pt: Tempo de jogo {0} (média por jogo {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
pt: Para detalhes sobre a pontuação do gBrainy, veja a ajuda.

en: Tips for your next games
pt: Dicas para os próximos jogos

en: Congratulations! New personal record
pt: Parabéns! Novo recorde pessoal!

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
pt: Ao pontuar {0} nos jogos de lógica, estabeleceu um novo recorde pessoal. O seu recorde anterior era {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
pt: Ao pontuar {0} nos jogos de cálculo, estabeleceu um novo recorde pessoal. O seu recorde anterior era {1}

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
pt: Ao pontuar {0} nos jogos de memória, estabeleceu um novo recorde pessoal. O seu recorde anterior era {1}

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
pt: Ao pontuar {0} nas analogias verbais, estabeleceu um novo recorde pessoal. O seu recorde anterior era {1}

en: Time
pt: Tempo

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
pt: Jogos lógicos. Desafie as suas capacidades de raciocínio e de pensamento.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
pt: Cálculo mental. Operações aritméticas que testam as suas capacidades de cálculo mental.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
pt: Treinadores de memória. Para pôr à prova a sua memória de curto prazo.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
pt: Analogias verbais. Desafie a sua aptidão verbal.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
pt: Boas vindas ao gBrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
pt: gBrainy é um jogo que desafia e treina o cérebro, para se divertir e manter o seu cérebro treinado. Inclui:

en: Arithmetical operations
pt: Operações aritméticas

en: What is the result of the following operation?
pt: Qual é o resultado da seguinte operação aritmética?

en: Average
pt: Média

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
pt: Dados os números: {0}. Qual dos seguintes números é o mais próximo da média? Responda {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
pt: A média de uma lista de números é o resultado da soma de todos os números dividido pela quantidade de parcelas.

en: The result of the operation is {0}.
pt: O resultado da operação é {0}.

en: Closer fraction
pt: Fração mais próxima

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
pt: Qual dos seguintes números é o mais próximo de {0}? Responda {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
pt: O resultado da operação {0}/{1} é "{2}"

en: Consecutive sum
pt: Soma consecutiva

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
pt: Na lista de algarismos abaixo, há 5 números conscutivos cuja soma é {0}. Quais são eles?

en: Fractions
pt: Frações

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
pt: Qual o resultado da operação indicada? Responda utilizando um número ou uma fração.

en: Greatest divisor
pt: Maior divisor

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Qual dos seguintes divisores é o maior que divide todos os números? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Numbers
pt: Números

en: Possible divisors
pt: Possíveis divisores

en: Operators
pt: Operadores

en: The first operator is {0}.
pt: O primeiro operador é {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
pt: Quais operadores fazem como que {0}, {1}, e {2} sejam iguais a {3}? Responda usando "+-/*".

en: {0} and {1}
pt: {0} e {1}

en: Primes
pt: Primos

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Qual dos seguintes números é um primo? Um número primo é um inteiro positivo que tem dois divisores positivos, o 1 e ele próprio. Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
pt: Se a soma de todos os algarismos de um número for divisível por 3, então o número também o é. Por exemplo 15 = 1 + 5 = 6, que é divisível por 3.

en: The number {0} is a prime number.
pt: O número {0} é um número primo.

en: Proportions
pt: Proporções

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
pt: O que é {0}% de {1}/{2}? Responda {3}, {4}, {5} ou {6}.

en: Ratio
pt: Taxa

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
pt: Quais dois números têm uma soma de {0} e têm uma taxa de {1} para {2}? Responda utilizando 2 números (ex: 1 e 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
pt: O segundo número é calculado pela multiplicação do primeiro por {0} e dividindo o resultado por {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
pt: Uma taxa indica a relação existente entre dois números. A taxa a:b significa que para cada parte de "a" existem X partes de "b"

en: have a ratio of {0}:{1}
pt: tem uma taxa de {0}:{1}

en: Selected numbers
pt: Números selecionados

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
pt: Na lista de números abaixo, qual é a soma de todos os números com um valor maior que {0}? Responda {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
pt: Na lista de números abaixo, qual é o produto de todos os números com um valor maior que {0}? Responda {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: Two numbers
pt: Dois números

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
pt: Quais os dois números que somados dão {0} e se multiplicados dão {1}? Responda utilizando 2 números (ex: 1 e 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
pt: Quais os 2 números que subtraídos dá {0} e se multiplicados dá {1}. Responda utilizando 2 números (ex: 1 e 2).

en: 3D Cube
pt: Cubo 3D

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
pt: Quanto pequenos cubos são necessários para construir o cubo grande abaixo? Responda usando um número.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
pt: Um cubo é um objeto sólido regular que tem seis faces quadradas iguais.

en: Balance
pt: Equilíbrio

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
pt: Usando só triângulos. quantos triângulos são necessários da parte direita da última figura para a manter equilibrada?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
pt: Cada círculo é equivalente a dois triângulos e cada quadrado a três triângulos.

en: Every circle is equivalent two triangles.
pt: Cada círculo é equivalente a dois triângulos.

en: Build a triangle
pt: Construa um triângulo.

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
pt: Quais as três peças pode usar em conjunto para formar um triângulo? Responda usando os nomes das três figuras, ex.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
pt: O triângulo resultante é isósceles.

en: The triangle is:
pt: O triângulo é:

en: Circles in a square
pt: Círculos num quadrado

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
pt: Qual é o número máximo de círculos (tal como mostrado) que cabem dentro do quadrado abaixo?

en: You can fit more than 64 circles.
pt: É possível colocar mais de 64 círculos.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
pt: Na disposição acima, ganham-se {0} unidades de altura por linha, deixando espaço suficiente para uma linha adicional.

en: 8 units
pt: 8 unidades

en: 1 unit
pt: 1 unidade

en: Clocks
pt: Relógios

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
pt: Para que número deve apontar o ponteiro grande da "{0}"? Responda usando números.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the values of the hands for '{0}' are {3} ({2} + {1}).
pt: Começando no primeiro relógio, some {1} ao número obtido acrescentando os valores para os quais o ponteiro aponta. Por exemplo, os valores do ponteiro para "{0}" são {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
pt: Os relógios não seguem a lógica de tempo.

en: Count circles
pt: Contar círculos

en: How many circles do you count?
pt: Quantos círculos consegue contar?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
pt: É um exercício fácil se contar os círculos sistematicamente.

en: Counting
pt: Contagem

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
pt[0]: Temos um peça de tecido com {0} metro.
pt[1]: Temos um peça de tecido com {0} metros.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
pt[0]: A máquina leva {0} segundo para cortar 1 metro deste tecido. Quantos segundos leva a máquina a cortar a peça inteira em peças de tecido de 1 metro.
pt[1]: A máquina leva {0} segundos para cortar 1 metro deste tecido. Quantos segundos leva a máquina a cortar a peça inteira em peças de tecido de 1 metro.

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
pt[0]: Com {0} cortes, a máquina faz duas peças de 1 metro.
pt[1]: Com {0} cortes, a máquina faz duas peças de 1 metro.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
pt[0]: Foi instalada uma vedação para dividir uma zona quadrada. Foi usado {0} poste em cada um dos lados do quadrado. Quantos postes foram usados no total?
pt[1]: Foi instalada uma vedação para dividir uma zona quadrada. Foram usados {0} postes em cada um dos lados do quadrado. Quantos postes foram usados no total?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
pt[0]: Foi usado {0} poste, pois os postes nos cantos do quadrado são partilhados.
pt[1]: Foram usados {0} postes, pois os postes nos cantos do quadrado são partilhados.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
pt[0]: Embrulhar um presente de aniversário custa um euro. O presente de aniversário custa mais {0} euro que o custo para embrulhá-lo. Qual é o custo total do presente mais o embrulho?
pt[1]: Embrulhar um presente de aniversário custa um euro. O presente de aniversário custa mais {0} euros que o custo para embrulhá-lo. Qual é o custo total do presente mais o embrulho?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
pt[0]: É o custo do presente, {0} euro, mais o euro do embrulho.
pt[1]: É o custo do presente, {0} euros, mais o euro do embrulho.

en: Count series
pt: Contar séries

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
pt: Quantos números "9" são necessários para representar os números entre 10 e 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
pt: Quantos números com dois algarismos ocorrem quando o primeiro é maior que o segundo (ex..: 20 e 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
pt: Quantos números com dois algarismos ocorrem quando o primeiro é menor que o segundo (ex..: 12 e 13)?

en: The numbers are: {0}.
pt: Os números são: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
pt: Repare que "99" contém dois números "9".

en: Cover percentage
pt: Percentagem coberta

en: What percentage of the figure is colored?
pt: Qual a percentagem da figura que tem cor?

en: Cube
pt: Cubo

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
pt: Quando dobra a figura abaixo como um cubo, qual das faces da figura fica oposta à face marcada com {0}? Responda com o número escrito na face do cubo.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
pt: Qual é a probabilidade de sair um "2" ou um "6" num único lançamento do dado de jogar? Responda com uma fração (ex.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
pt: Existem 2 de 6 possibilidades.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
pt: Qual é a probabilidade de não sair um "5" num único lançamento do dado de jogar? Responda com uma fração (ex.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
pt: Existem 5 de 6 possibilidades

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
pt: Dois dados de jogar são lançados simultaneamente. Qual é a probabilidade de saírem dois números pares? Responda com uma fração (ex.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
pt: Existem 9 em 36 possibilidades de obter dois números pares.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
pt: Dois dados de jogar são lançados simultaneamente. Qual é a probabilidade de saírem dois "6"? Responda com uma fração (ex.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
pt: Existe 1 em 6 possibilidades de sair um "6" no primeiro dado e o mesmo número de possibilidades para o segundo dado.

en: Dice
pt: Dado

en: Divide circles
pt: Divida os círculos

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
pt: Na última figura, em quantas áreas está o círculo dividido, quando todos os pontos estiverem ligados?

en: Has {0} region | Has {0} regions
pt[0]: Tem {0} região
pt[1]: Tem {0} regiões

en: Equation
pt: Equação

en: What is the result of the equation below?
pt: Qual é o resultado da equação abaixo?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
pt: A ordem das operações aritméticas é a seguinte: expoentes e raízes quadradas, multiplicações e divisões, adições e subtrações.

en: Extra circle
pt: Círculo extra

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Qual dos círculos não pertence ao grupo? Não é uma sequência de elementos. Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: All circles share a common property except for one.
pt: Todos os círculos partilham uma propriedade comum excepto um.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
pt: Em todos os círculos, as fatias coloridas seguem a mesma ordem excepto neste.

en: Figures and text
pt: Figuras e texto

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
pt: As figuras e os textos estão relacionados. Qual o texto que deveria estar sob a última figura?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
pt: Todos os carateres do texto representam uma caraterística da figura.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
pt: "A" indica que as figuras se sobrepõem, "B" que são quadradas, "C" que são círculos, "D" que são figuras separadas, "E" que existem 3 figuras e "F" que existem 2 figuras.

en: Figure pattern
pt: Padrão da figura

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
pt: Qual a figura que deve substituir o ponto de interrogação? Responda {0}, {1} ou {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
pt: A terceira figura de cada linha envolve, de alguma forma, a combinação das primeiras duas figuras.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
pt: Sobreponha a primeira e segunda figuras, remova as linhas que elas têm em comum e depois rode 45 graus a figura resultante.

en: Figures
pt: Figuras

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
pt: Qual é a sequência lógica seguinte de objetos na última coluna? Responda {0}, {1} ou {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
pt: É a única combinação que pode usar com os elementos dados, sem os repetir.

en: Find the number
pt: Descubra o número

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
pt[0]: Olhando horizontal e verticalmente para as linhas da grelha abaixo, qual é o número {0} posições afastado de si próprio multiplicado por dois e {1} posições afastado de si próprio somado de 2?
pt[1]: Olhando horizontal e verticalmente para as linhas da grelha abaixo, qual é o número {0} afastados de si próprio multiplicado por dois e {1} afastados de si próprio somado de 2?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
pt: O número está na linha {0}, coluna {1}.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
pt[0]: O número está dentro da {0} linha da grelha.
pt[1]: O número está dentro das {0} linhas da grelha.

en: Four sided
pt: Quatro lados

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
pt: Quantas figuras de quatro lados consegue contar na figura abaixo?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
pt: Uma figura com quatro lados pode ser embutida dentro de outra figura.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
pt: As figuras de quatro lados são obtidas ao ligar os seguintes pontos: {0}

en: Circles in a grid
pt: Círculos numa grelha

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
pt: Um dos números na grelha deve ser assinalado. Qual deles

en: All circled numbers share an arithmetical property.
pt: Todos os números assinalados partilham uma propriedade aritmética.

en: Every circled number can be divided by {0}.
pt: Todos os números assinalados podem ser divididos por {0}.

en: Square with dots
pt: Quadrado com pontos

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
pt: Qual é a próxima figura lógica da sequência? Responda {0}, {1} ou {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
pt: A partir da figura superior esquerda, o círculo superior esquerdo move-se abaixo, o círculo inferior esquerdo move-se acima, o superior direito move-se na diagonal acima à esquerda e o superior direito move-se diagonalmente abaixo à esquerda.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
pt: A partir da figura superior esquerda, a figura é rodada 90 graus à esquerda.

en: Numbers in a grid
pt: Números numa grelha

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
pt: Os números na matriz seguem um padrão. Qual o número que deve substituir o ponto de interrogação?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
pt: O padrão é aritmético e funciona na vertical.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
pt: O padrão é aritmético e funciona na horizontal.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
pt: A quarta linha é calculada através da multiplicação das duas primeiras linhas e depois pela adição da terceira.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
pt: A quarta coluna é calculada através da multiplicação das duas primeiras colunas e depois pela adição da terceira.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
pt: A quarta linha é calculada multiplicando as duas primeiras linhas e subtraindo a terceira.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
pt: A quarta coluna é calculada multiplicando as duas primeiras colunas e subtraindo a terceira.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
pt: A quarta linha é calculada somando as duas primeiras linhas e subtraindo a terceira.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
pt: A quarta coluna é calculada somando as duas primeiras colunas e subtraindo a terceira.

en: Handshakes
pt: Apertos de mão

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
pt: Todos os participantes numa festa foram apresentados uns aos outros. Foram dados {0} apertos de mão no total. Quantas pessoas participam na festa?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
pt: Tente imaginar uma situação em que conhece um pequeno número de pessoas.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
pt: Usando n como total de pessoas, a primeira pessoa aperta n-1 mãos, a segunda n-2, etc. O resultado é a soma dos primeiros n-1 números consecutivos: 1+2+3+...+(n-1)

en: Larger shape
pt: Forma maior

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Qual a forma maior que pode obter combinando as duas primeiras figuras? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Largest area
pt: Área maior

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Qual das seguintes figuras tem a maior área? Responda {0}, {1}, {2}, ou {3}.

en: Largest diameter
pt: Diâmetro maior

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Se os círculos representados pelos arcos abaixo estivessem completos, Qual deles teria o maior diâmetro? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
pt: Quando menos curvo for o arco, maior é o círculo.

en: Arc {0}
pt: Arco {0}

en: Lines
pt: Linhas

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
pt: Qual é o total de segmentos de linha existentes na figura em baixo? Um segmento de linha é uma linha entre dois pontos sem outras linhas a cruzá-la.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
pt[0]: Existe {0} linha na figura à esquerda e {1} na figura à direita.
pt[1]: Existem {0} linhas na figura à esquerda e {1} na figura à direita.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
pt: É um exercício fácil se contar as linhas sistematicamente.

en: Missing piece
pt: Peça em falta

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
pt: Qual dos quadrados completa a seguinte figura? Responda {0}, {1} ou {2}.

en: The logic works at row level.
pt: A lógica funciona ao nível das linhas.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
pt: Em cada linha, o terceiro quadrado é obtido rodando o primeiro quadrado, sobrepondo-o ao segundo quadrado e depois removendo as linhas que são iguais em ambos.

en: Missing slice
pt: Fatia em falta

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
pt: As fatias abaixo têm algum tipo de relação. Qual é a fatia em falta no círculo abaixo? Responda {0}, {1} ou {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
pt: Cada fatia está relacionada com a fatia oposta.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
pt: Todos os números de cada fatia, quando adicionados aos da fatia oposta, somam sempre {0}.

en: Most in common
pt: Mais em comum

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Qual das seguintes respostas possíveis tem mais em comum com as quatro figuras dadas? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
pt: Pense nos quatro elementos comuns que as figuras dadas possuem dentro delas.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
pt: Tem o mesmo número de elementos dentro da figura tal como as figuras dadas.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
pt: É a figura com o maior número de elementos em comum comparativamente às figuras dadas.

en: Move figure
pt: Mover a figura

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
pt: Qual é o número mínimo de círculos a serem movidos de modo a converter a figura da esquerda na figura da direita?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
pt: Mova o círculo da primeira linha para a segunda linha e mova dois círculos da quarta linha para a segunda e quinta linhas.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
pt: Mova a primeira linha para a sétima linha, mova os dois círculos da segunda linha para a terceira e mova o primeiro e último círculos da quinta linha para a sexta linha.

en: Next figure
pt: Próxima figura

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
pt: A partir da primeira figura, o círculo superior avança duas posições à direita, enquanto que o círculo da esquerda recua uma posição.

en: Numeric relation
pt: Relação numérica

en: What number should replace the question mark?
pt: Qual o número que deve substituir o ponto de interrogação?

en: The numbers are related arithmetically.
pt: Os números estão relacionados aritmeticamente.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
pt: Todos os grupos com {0} números somam exatamente {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
pt: Divida a sequência em grupos de três números. Cada terceiro número é calculado multiplicando-o pelos dois anteriores.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
pt: Divida a sequência em grupos de três números. Cada terceiro número é calculado subtraindo o segundo número ao primeiro.

en: Numeric sequence
pt: Sequência numérica.

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
pt: A próxima sequência segue uma lógica. Qual o número que deve substituir o ponto de interrogação?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
pt: Cada número na sequência está relacionado com o anterior.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
pt: Cada número na sequência resulta de subtrair 1 ao número anterior e multiplicá-lo por 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
pt: Cada número na sequência resulta de somar 1 ao número anterior e multiplicá-lo por 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
pt: Cada número na sequência resulta de subtrair 2 ao número anterior e multiplicá-lo por -2.

en: Ostracism
pt: Ostracismo

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
pt: Qual dos elementos não pertence ao grupo? Não tem a ver com nenhuma aritmética dos números. Responda {0}, {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
pt: O critério para decidir se uma equação pertence ao grupo não é aritmético.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
pt: Considere que cada número que pertence ao grupo tem duas partes que estão relacionadas.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
pt: Em todas as outras equações, os dígitos da esquerda também aparecem do lado direito.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
pt: Em todos os outros números, os últimos três dígitos são os quadrados dos dois primeiros dígitos.

en: Pencil
pt: Lápis

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
pt: Qual das seguinte figuras não pode ser desenhada com um lápis sem cruzar linhas anteriores e sem o levantar do papel? Responda com {0}, {1}, {2}, {3} ou {4}.

en: People at a table
pt: Pessoas à mesa

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
pt: Um grupo de pessoas está sentada numa mesa redonda, com espaços iguais entre si. Quantas pessoas estão sentadas se a pessoa {0} estiver diretamente de frente para a pessoa {1}?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
pt: Se subtrair as duas posições ficará a saber quantas pessoas estão sentadas numa metade da mesa. Ao duplicar este número ficará a saber o número total de pessoas sentadas à mesa.

en: 5th
pt: 5º

en: 19th
pt: 19º

en: 4th
pt: 4º

en: 12th
pt: 12º

en: 9th
pt: 9º

en: 22nd
pt: 22º

en: Two people in the table sitting across from each other
pt: Duas pessoas estão sentadas à mesa de frente uma para a outra.

en: Percentage
pt: Percentagem

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
pt[0]: Depois de retirado o desconto de {0}%, pagou {1} euro por uma televisão. Qual era o valor original da televisão?
pt[1]: Depois de retirado o desconto de {0}%, pagou {1} euros por uma televisão. Qual era o valor original da televisão?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
pt[0]: A loja do João teve vendas no valor total de {0} euro. Este valor foi um aumento de {1}% em relação ao mês passado. Qual foi o valor das vendas no mês passado?
pt[1]: A loja do João teve vendas no valor total de {0} euros. Este valor foi um aumento de {1}% em relação ao mês passado. Qual foi o valor das vendas no mês passado?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
pt: A quantidade de água num balde decresce {0}%. Qual é a percentagem de aumento de água que tem de ocorrer para o balde ficar com a quantidade original?

en: The objective is to obtain the same total amount.
pt: O objetivo é obter no total a mesma quantidade.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Se todos os pintores são artistas e alguns cidadãos de Lisboa são artistas, qual das seguintes conclusões é a correta? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
pt: Alguns cidadãos de Lisboa são pintores

en: All citizens of Barcelona are painters
pt: Todos os cidadãos de Lisboa são pintores

en: No citizen of Barcelona is a painter
pt: Nenhum cidadão de Lisboa é pintor

en: None of the other options
pt: Nenhuma das outras opções

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Se nenhum artista doente é feliz e alguns artistas são felizes, qual das seguintes conclusões é a correta? Responda com {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Some artists are not ill
pt: Alguns artistas não estão doentes

en: Some painters are not artists
pt: Alguns pintores não são artistas

en: All artists are happy
pt: Todos os artistas são felizes

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: As pessoas que viajam compram sempre um mapa. Não vai viajar. Qual das seguintes conclusões é a correta? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: You do not have any map
pt: Não tem nenhum mapa

en: You do not buy a map
pt: Não vai comprar um mapa

en: All people have a map
pt: Todas as pessoas têm um mapa

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Se assobiar quando está feliz e sorri sempre quando assobia, qual das seguintes conclusões é a correta? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: You smile if you are happy
pt: Sorri se está feliz

en: You are only happy if you whistle
pt: Só está feliz se estiver a assobiar

en: You whistle if you are not happy
pt: Só assobia se não estiver feliz

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Se a sua forma de agir é sempre honesta e a melhor política, qual das seguintes conclusões é a correta? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
pt: A honestidade é por vezes a melhor politica

en: Honesty is always the best policy
pt: A honestidade é sempre a melhor politica

en: Honesty is not always the best policy
pt: A honestidade nem sempre é a melhor politica

en: Some of the best policies are dishonest
pt: Algumas das melhores politicas são desonestas

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Se nenhum velho avarento é alegre e alguns velhos avarentos são magros, qual das seguintes conclusões é a correta? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Some thin people are not cheerful
pt: Algumas pessoas magras não são alegres

en: Thin people are not cheerful
pt: As pessoas magras não são alegres

en: Cheerful people are not thin
pt: As pessoas alegres não são magras

en: Some cheerful people are not thin
pt: Algumas pessoas alegres não são magras

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Se todos os porcos são gordos e nada que seja alimentado com água e cevada é gordo, qual das seguintes conclusões é a correta? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
pt: Todos os animais alimentados com água e cevada não são porcos

en: No pigs are fed on barley-water
pt: Nenhuns porcos são alimentados com água e cevada

en: Pigs are not fed on barley-water
pt: Os porcos não são alimentados com água e cevada

en: All the other options
pt: Todas as opções anteriores

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Se algumas imagens são as primeiras tentativas e nenhuma das primeiras tentativas é boa, qual das seguintes conclusões é a correta? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
pt: Algumas más imagens não são primeiras tentativas

en: Some pictures are not really good
pt: Algumas imagens não são muito boas

en: All bad pictures are first attempts
pt: Todas as más imagens são primeiras tentativas

en: All the others
pt: Todas as anteriores

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Se saiu de casa para fazer passear e está a sentir-se melhor, qual das seguintes conclusões é a correta? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
pt: Para se sentir melhor, tem de sair de casa para passear

en: If you go out for a walk, you will feel better
pt: Se sair de casa para passear, sentir-se-á melhor

en: Some who go out for a walk feel better
pt: Algumas pessoas que saem para passear, sentem-se melhor

en: No one feels better who does not go out for a walk
pt: Ninguém se sente melhor se não sair de casa para passear

en: Predicate logic
pt: Lógica predicativa

en: Quadrilaterals
pt: Quadriláteros

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
pt: Qual das seguintes figuras não pertence ao grupo? Responda {0}, {1}, {2}, {3}, {4} ou {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
pt: É a única figura em que todas as linhas têm o mesmo comprimento.

en: Related numbers
pt: Números relacionados

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
pt: Na matriz abaixo, qual dos números deve substituir o ponto-de-interrogação?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
pt: O número no meio de cada linha é igual a metade da soma dos outros números nessa linha.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
pt: O número no meio de cada linha é igual à soma dos outros números nessa linha.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
pt: O número no meio de cada linha é igual ao dobro da soma dos outros números nessa linha.

en: Squares and letters
pt: Quadrados e letras

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
pt: As letras à volta dos quadrados seguem um padrão. Qual das figuras deve substituir o ponto de interrogação no último quadrado?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
pt: Cada letra é calculada através da soma de {0} com o número da posição alfabética da letra anterior, de forma a obter a posição da nova letra.

en: Squares
pt: Quadrados

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
pt: Quantos quadrados de qualquer tamanho conta na figura abaixo?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
pt: Um quadrado é um retângulo com todos os lados iguais. Um quadrado pode também ser construído a partir de outros quadrados.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
pt: Existem 16 quadrados simples, 9 quadrados formados por 4 quadrados simples, 4 quadrados formados por 9 quadrados simples e 1 quadrado formado pelos 16 quadrados simples.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
pt: Existem 9 quadrados simples, 4 quadrados feitos com 4 quadrados simples e 1 quadrado feito pelos 9 quadrados simples.

en: Square sheets
pt: Folhas quadradas

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
pt: Qual é o número mínimo de folhas quadradas de papel necessárias para criar a seguinte figura? A linhas indicam as fronteiras entre as diferentes folhas.

en: The sheets should overlap.
pt: As folhas podem sobrepor-se.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
pt: Um quadrado de papel completo (amarelo), 3/4 do quadrado de papel (azul) no canto inferior direito, mais 3/4 do quadrado (verde) no canto superior esquerdo e 1/4 do quadrado (vermelho) no canto superior esquerdo.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
pt: Qual das figuras completa a sequência seguinte? Responda {0}, {1} ou {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
pt: É a figura que completa todas as possíveis combinações com quatro blocos sem ter em contas quaisquer rotações.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
pt: Que horas são?

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
pt[0]: Hoje, há {0} horas atrás passava da(s) {1:%H tt} mas ainda antes da(s) {2:%H tt}. Que horas são agora? Responda usando a hora (ex.: {3:%H tt})
pt[1]: Hoje há {0} horas atrás passava da(s) {1:%H tt} mas ainda antes da(s) {2:%H tt}. Que horas são agora? Responda usando a hora (ex.: {3:%H tt})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
pt[0]: Calcule a hora a meio caminho entre as horas dadas e depois adicione {0} hora para a converter para a hora atual.
pt[1]: Calcule a hora a meio caminho entre as horas dadas e depois adicione {0} horas para a converter para a hora atual.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
pt: {0:%h tt}

en: Sample clock
pt: Amostra de relógio

en: Trains
pt: Comboios

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
pt: A fórmula da distância é "distância = velocidade x tempo".

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
pt[0]: Um comboio deixou estação à velocidade de {0} Km/h. {1} hora depois um segundo comboio deixa a estação na mesma direção viajando a {2} Km/h. Quantas horas leva o segundo comboio para apanhar o primeiro?
pt[1]: Um comboio deixou estação à velocidade de {0} Km/h. {1} horas depois um segundo comboio deixa a estação na mesma direção viajando a {2} Km/h. Quantas horas leva o segundo comboio para apanhar o primeiro?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
pt: Pode calcular a resposta multiplicando a velocidade do primeiro comboio pelo tempo e dividindo o resultado pela diferença das velocidades.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
pt[0]: Dois comboios separados por {0} quilómetro dirigem-se em direção um ao outro em linhas paralelas e direitas. Um viaja a {1} km/h e o outro a {2} km/h. Quantas horas leva para se encontrarem?
pt[1]: Dois comboios separados por {0} quilómetros dirigem-se em direção um ao outro em linhas paralelas e direitas. Um viaja a {1} km/h e o outro a {2} km/h. Quantas horas leva para se encontrarem?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
pt: Pode calcular a resposta dividindo a distância pela soma de ambas as velocidades.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
pt[0]: Dois comboios em linhas paralelas e direitas saem do mesmo ponto e à mesma hora, viajando em direções opostas a {0} km/h e a {1} km/h respetivamente. Quantas horas leva para ficarem a {2} quilómetro de distância?
pt[1]: Dois comboios em linhas paralelas e direitas saem do mesmo ponto e à mesma hora, viajando em direções opostas a {0} km/h e a {1} km/h respetivamente. Quantas horas leva para ficarem a {2} quilómetros de distância?

en: Triangles
pt: Triângulos

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
pt: Quantos triângulos encontra na figura abaixo?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
pt: Um triângulo pode ser embutido dentro de outro.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
pt: Os triângulos são construídos ao ligar os seguintes pontos: {0}

en: Triangles with numbers
pt: Triângulos com números

en: Which number should replace the question mark below?
pt: Qual dos números deve substituir o ponto de interrogação?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
pt: Todos os triângulos partilham uma qualidade e são independentes do resto.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
pt: O resultados da multiplicação dos dois números dentro do triângulo é {0}.

en: Colored figures
pt: Figuras coloridas

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Qual destas figuras foi mostrada anteriormente? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Colored text
pt: Texto colorido

en: What was the color of the text that said '{0}'?
pt: Qual era a cor do texto que dizia "{0}"?

en: Counting dots
pt: Contando pontos

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
pt: Quantos pontos da cor {0} estavam na imagem anterior? Responda usando números.

en: Memorize faces
pt: Memorizar caras

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
pt: Em que célula está a outra cara igual à mostrada abaixo? Insira o número da célula.

en: Memorize facts
pt: Memorizar fatos

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
pt[0]: A Carros, Lda. já anunciou que vai parar a produção durante {0} dia no próximo mês, mas antes disto não parava a produção desde {1}.
pt[1]: A Carros, Lda. já anunciou que vai parar a produção durante {0} dias no próximo mês, mas antes disto não parava a produção desde {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
pt: Durante quandos dias a fábrica Carros, Lda. vai parar a produção?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
pt: Em que ano foi a última vez em que a fábrica Carros, Lda. parou a produção?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
pt: As vendas da Carros, Lda. caiu {0}% em Dezembro, o maior declínio desde {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
pt: Qual foi a queda nas vendas da empresa desde Dezembro?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
pt: As vendas da Carros, Lda. caiu {0}% em Dezembro. Este é o maior declínio desde que ano?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
pt: Cerca de {0}% dos veículos produzidos mundialmente pela Carros, Lda. são vendidos na Europa.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
pt: Qual é a percentagem de todos os veículos produzidos mundialmente pela Carros, Lda. vendida na Europa?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
pt: Cerca de {0}% de Carros, Lda. são a gasóleo, {1}% usam gasolina e os restantes usam eletricidade.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
pt: Qual é a percentagem de Carros, Lda. que usam gasóleo?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
pt: Qual é a percentagem de Carros, Lda. que usam gasolina?

en: Triangle
pt: Triângulo

en: Square
pt: Quadrado

en: Pentagon
pt: Pentágono

en: Circle
pt: Círculo

en: Memorize figures and text
pt: Memorize figuras e texto

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: A lista em baixo enumera as figuras mostradas na imagem anterior excepto uma. Qual é a figura que falta? Responda {0}, {1}, {2} or {3}.

en: List of images shown before
pt: Lista de imagens mostradas antes

en: Figures with numbers
pt: Figuras com números

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Qual destes quadrados foi mostrado anteriormente? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: Start at point number {0}
pt: Começe no ponto número {0}

en: Move right
pt: Mova à direita

en: Move left
pt: Mova à esquerda

en: Move up
pt: Mova acima

en: Move down
pt: Mova abaixo

en: End at point {0}
pt: Termine no ponto {0}

en: Memorize indications
pt: Memorizar indicações

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
pt: Qual dos seguintes gráficos representa as indicações anteriores? Responda {0}, {1}, {2} ou {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
pt: Quantos números ímpares existiam na imagem anterior? Responda com números.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
pt: Quantos números pares existiam na imagem anterior? Responda com números.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
pt: Quantos números com mais de um algarismo foram mostrados na imagem anterior? Responda usando números.

en: Memorize numbers
pt: Memorizar números

en: Memorize words
pt: Memorizar palavras

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
pt: Falta uma palavra que existia na lista anterior. Qual é a palavra em falta?

note: Body parts
en: wrist
pt: pulso

en: elbow
pt: cotovelo

en: armpit
pt: axila

en: hand
pt: mão

en: chest
pt: peito

note: Fishes
en: sardine
pt: sardinha

en: trout
pt: truta

en: monkfish
pt: tamboril

en: cod
pt: bacalhau

en: salmon
pt: salmão

note: Vegetables
en: potato
pt: batata

en: ginger
pt: gengibre

en: pepper
pt: pimenta

en: garlic
pt: alho

en: pumpkin
pt: abóbora

note: Bicycle
en: brake
pt: travão

en: chain
pt: corrente

en: wheel
pt: roda

en: handlebar
pt: maçaneta

note: Music
en: drummer
pt: baterista

en: speaker
pt: altifalante

en: lyrics
pt: letra da canção

en: beat
pt: batida

en: song
pt: canção

note: Weather
en: cloud
pt: nuvem

en: rain
pt: chuva

en: storm
pt: tempestade

en: fog
pt: nevoeiro

en: rainbow
pt: arco-íris

note: Animals
en: rabbit
pt: coelho

en: mouse
pt: rato

en: monkey
pt: macaco

en: bear
pt: urso

en: wolf
pt: lobo

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
pt[0]: Quantos graus gira o ponteiro dos minutos de um relógio em 2 horas e [num] minuto?
pt[1]: Quantos graus gira o ponteiro dos minutos de um relógio em 2 horas e [num] minutos?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
pt[0]: João tem 46 anos. O filho dele é [difference] ano mais novo do que a metade da idade do João. Quantos anos tem o filho do João?
pt[1]: O João tem 46 anos. O filho dele é [difference] anos mais novo que a metade da idade do João. Quantos anos tem o filho do João?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
pt[0]: O João tem o dobro da idade do seu filho. Há [ago] ano atrás, o João era [proportion] vezes mais velho que o seu filho. Qual é a idade atual do João?
pt[1]: O João tem o dobro da idade do seu filho. Há [ago] anos atrás, o João era [proportion] vezes mais velho que o seu filho. Qual é a idade atual do João?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
pt[0]: A idade do João (variável x) é hoje o dobro da idade do filho (variável y), ou seja, x = 2y e há [ago] ano atrás o João era [proportion] vezes mais velho que o filho: x-[ago]=(y-[ago])*[proportion].
pt[1]: A idade do João (variável x) é hoje o dobro da idade do filho (variável y), ou seja, x = 2y e há [ago] anos atrás o João era [proportion] vezes mais velho que o filho: x-[ago]=(y-[ago])*[proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
pt[0]: Um ficheiro está protegido por uma senha formada por um número decimal com [digits] algarismo (entre 0 a 9). Quantas senhas diferentes podem ser geradas?
pt[1]: Um ficheiro está protegido por uma senha formada por um número decimal com [digits] algarismos (entre 0 a 9). Quantas senhas diferentes podem ser geradas?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
pt[0]: Um ficheiro está protegido por uma senha formada por um número octal com [digits] algarismo (entre 0 e 7). Quantas senhas diferentes podem ser geradas?
pt[1]: Um ficheiro está protegido por uma senha formada por um número octal com [digits] algarismos (entre 0 e 7). Quantas senhas diferentes podem ser geradas?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
pt[0]: Está a decorrer [games] jogo de ténis. Quantos são os possíveis vencedores?
pt[1]: Estão a decorrer [games] jogos de ténis em simultâneo. Quantas são as possíveis previsões?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
pt[0]: Quantos jogos são precisos para determinar o vencedor de um torneio de ténis que começou a ser jogado por [players] jogador?
pt[1]: Quantos jogos são precisos para determinar o vencedor de um torneio de ténis que começou a ser jogado por [players] jogadores?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
pt[0]: Você tem [money] euro na sua conta bancária a render 10% ao ano de juros compostos. Quanto dinheiro terá ao fim de 2 anos?
pt[1]: Você tem [money] euros na sua conta bancária a render 10% ao ano de juros compostos. Quanto dinheiro terá ao fim de 2 anos?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
pt[0]: O João limpa à velocidade de 1/[john_time] por hora e o seu amigo a 1/[friend]. Juntos vão precisar de [answer_a] hora.
pt[1]: O João limpa à velocidade de 1/[john_time] por hora e o seu amigo a 1/[friend]. Juntos vão precisar de [answer_a] horas.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
pt[0]: O João precisa de [john_time] hora para limpar um armazém e o seu amigo precisa de metade desse tempo. Quantas horas levam a limpar o armazém se trabalharem juntos? [option_answers]
pt[1]: O João precisa de [john_time] horas para limpar um armazém e o seu amigo precisa de metade desse tempo. Quantas horas levam a limpar o armazém se trabalharem juntos? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
pt[0]: O João precisa de [john_time] hora para limpar um armazém e o seu amigo precisa do dobro desse tempo. Quantas horas levam a limpar o armazém se trabalharem juntos? [option_answers]
pt[1]: O João precisa de [john_time] horas para limpar um armazém e o seu amigo precisa do dobro desse tempo. Quantas horas levam a limpar o armazém se trabalharem juntos? [option_answers]
