gbrainy - en to ro translation catalogue (1106 entries)

en: Clock rotation
ro: Rotația ceasului

en: Every hour rotates 360 degrees.
ro: În fiecare oră se rotește 360 de grade.

en: Brothers and sisters
ro: Frați și surori

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
ro: Din [people] oameni, [brothers] au frați, [sisters] au surori și [both] au și frați și surori. Câți oameni nu au nici frați, nici surori?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
ro: Acesta se calculează ținând numărul total de persoane minus [brothers_only] oameni care au numai frați, minus [sisters_only] care au numai surori și minus [both] care au surori și frați.

en: Age
ro: Vârsta

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
ro: Vârsta fiului lui Ion este acum jumătate din vârsta lui Ion minus [difference], adică ([father] / 2) - [difference].

en: Password
ro: Parola

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
ro: Fiecare cifră are 10 posibilități. Numărul total de posibilități este 10 la puterea a [digits]-a.

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
ro: Fiecare cifră are 8 posibilități. Numărul total de posibilități este 8 la puterea a [digits]-a.

en: Tennis game
ro: Jocul de tenis

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
ro: Fiecare joc este un eveniment independent cu 2 rezultate posibile. Numărul total de posibilități este de 2 la puterea a [games]-a.

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
ro: În fiecare meci vei elimina un jucător. Astfel rezultatul este numărul total de jucători minus unu.

en: Bank interest
ro: Dobânda bancară

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
ro: Dobânda compusă este plătită pentru cantitatea originală și dobânda acumulată în trecut.

en: Simple equations
ro: Ecuații simple

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
ro: Ce număr adunat cu [num_a] dă [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
ro: Este rezultatul operației [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
ro: Ce număr scăzut cu [num_a] dă [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
ro: Este rezultatul operației [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
ro: Ce număr înmulțit cu [num_a] dă [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
ro: Este rezultatul operației [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
ro: Ce număr împărțit la [num_a] dă [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
ro: Este rezultatul operației [num_a] * [num_b].

en: Boxes
ro: Cutiile

en: Box
ro: Cutie

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
ro: Câte cutii de dimensiunea 1 x 1 x 0.5 pot încape într-un container de dimensiunea 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
ro: Puteți pune 6 * 5 * [z] * 2 cutii.

en: Palindromic years
ro: Anii palindromici

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
ro: [year_start] este un an palindromic ca și [year_end], cu o diferență de 11 ani. Care sunt următorii doi ani consecutivi palindromici după anul [year_end], cu aceeași diferență? Răspundeți folosind două numere (ex.: [year_start] și [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
ro: Un număr palindromic rămâne același, atunci când cifrele sale sunt inversate (de ex.: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
ro: [rslt_a] și [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
ro: Din anul 1000 până în anul 10000, anii palindromici apar la intervale de 110 ani cu excepția sfârșiturilor de milenii când au loc la un interval de 11 ani.

en: Dartboard
ro: Țintă

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
ro: Unde trebuie să aruncați săgețile la ținta de mai jos pentru a înscrie 120 de puncte din 5 încercări? Răspundeți folosind un șir de numere (de ex.: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
ro: Doar 3 din cele 4 numere din țintă sunt folosite pentru a adăuga 120 de puncte.

en: Horse race
ro: Cursa de cai

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
ro[0]: Într-o cursă de cai sunt oameni și cai. Numărați un ochi și un picior. Câți cai sunt prezenți?
ro[1]: Într-o cursă de cai sunt oameni și cai. Numărați [eyes] ochi și [legs] picioare. Câți cai sunt prezenți?
ro[2]: Într-o cursă de cai sunt oameni și cai. Numărați [eyes] de ochi și [legs] de picioare. Câți cai sunt prezenți?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
ro: Fiecare persoană are două picioare și fiecare cal patru (2 * [men] + [horses] * 4). Fiecare persoană și fiecare cal au, de asemenea, doi ochi (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
ro: Pârghia

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
ro: Ce greutate trebuie amplasată pe punctul indicat de semnul de întrebare pentru a balansa pârghia?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
ro: Considerați propoziția spusă de Arhimede: „Dați-mi o pârghie destul de lungă și un punct de sprijin și voi putea muta Pământul”.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
ro: O pârghie se află în echilibru când obiectele plasate pe ea se află la distanțe reciproc proporționale greutăților susținute.

en: Multiple number
ro: Numărul multiplu

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
ro: Care două numere din lista de mai jos sunt ambele multipli de [num_x] și [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
ro: Un multiplu este un număr care poate fi divizat de un alt număr fără a rămâne rest. De exemplu 10, 15 și 25 sunt multiplii lui 5.

en: Choose one of the following:
ro: Alegeți una din următoarele:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
ro: [option_prefix] [option_a] și [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
ro: [option_prefix] [option_a] și [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
ro: [option_prefix] [option_b] și [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
ro: [option_prefix] [option_c] și [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
ro: [option_a] și [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
ro: [option_a] și [option_b] sunt ambele multipli de [num_x] și [num_y].

en: Cars in town
ro: Mașinile din oraș

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
ro: Într-un oraș mic, [all_cars]% dintre locuitori au mașină și [males_cars]% dintre ei sunt bărbați. Care este procentul femeilor din oraș care au mașină? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
ro: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) dintre locuitori sunt femei și au mașină.

en: Compare variables
ro: Comparația de variabile

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
ro: Dacă p &lt; x &lt; q și r &lt; y &lt; s și se știe că x &lt; y este adevărat, care dintre următoarele opțiuni este corectă? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
ro: Dacă x &lt; y, atunci p &lt; x &lt; y &lt; s deci s &gt; p este adevărat.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
ro: Dacă p &lt; x &lt; q și r &lt; y &lt; s și se știe că x &gt; y este adevărat, care dintre următoarele opțiuni este corectă? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
ro: Dacă x &gt; y, atunci r &lt; y &lt; x &lt; q, deci r &lt; q este adevărată.

en: Odd number
ro: Numărul impar

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
ro: Fiind date două numere întregi x și y, dacă x este par și y impar, care dintre următoarele expresii dau întotdeauna un număr impar? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
ro: Înmulțirea a două numere pare va produce întotdeauna un număr par, deci x înmulțit cu 2 este număr par. Adunarea unui număr impar (y) va produce întotdeauna un număr impar.

en: Warehouse
ro: Depozit

en: Two trucks
ro: Două camioane

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
ro[0]: Aveți două camioane, care au o greutate totală de o unitate. Dacă camionul mai ușor cântărește cu 15 unități mai puțin decât jumătate din greutatea totală a camionului mai greu, care este greutatea camionului mai ușor? [option_answers]
ro[1]: Aveți două camioane, care au o greutate totală de [add] unități. Dacă camionul mai ușor cântărește cu 15 unități mai puțin decât jumătate din greutatea totală a camionului mai greu, care este greutatea camionului mai ușor? [option_answers]
ro[2]: Aveți două camioane, care au o greutate totală de [add] de unități. Dacă camionul mai ușor cântărește cu 15 unități mai puțin decât jumătate din greutatea totală a camionului mai greu, care este greutatea camionului mai ușor? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
ro: Camionul mai greu cântărește [heavier] și cel mai ușor [lighter].

en: Family relations
ro: Relații familiale

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
ro: Cumnata sorei tatălui lui John este de asemenea și ...? Nu presupuneți că John are orice altă rudă decât cele menționate. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
ro: [option_prefix] Mama sa

en: [option_prefix] Has no relation
ro: [option_prefix] Nu are nicio relație

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
ro: [option_prefix] Vărul său

en: [option_prefix] His son-in-law
ro: [option_prefix] Ginerele său

en: His mother
ro: Mama lui

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
ro: Cumnata sorei este soția tatălui lui Ion, adică mama lui Ion.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
ro: Cumnatul fratelui mamei lui John este de asemenea și ...? Nu presupuneți că John are orice altă rudă decât cele menționate. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
ro: [option_prefix] Tatăl său

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
ro: [option_prefix] Vărul său

en: His father
ro: Tatăl lui

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
ro: Cumnatul fratelui este soțul mamei lui Ion, adică tatăl lui Ion.

en: Third number
ro: Al treilea număr

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
ro: Media celor trei numere este [three]. Media a două dintre aceste numere este [two]. Cât este al treilea număr? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
ro: Este rezultatul operației: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
ro: O fată a spus: acum 2 zile aveam 18 ani. Anul următor voi avea 21 de ani. Poate fi afirmația adevărată? [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
ro: [option_prefix] Da

en: [option_prefix] No
ro: [option_prefix] Nu

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
ro: Ea a fost născută pe 31 Decembrie și a spus aste pe 1 Ianuarie.

en: Direction
ro: Direcție

en: I go south on an evening when the sun shines. To which side of me will my shadow fall? [option_answers]
ro: Merg spre sud într-o seară când soarele strălucește. Pe ce parte a mea va fi umbra mea? [option_answers]

en: [option_prefix] To my left
ro: [option_prefix] La stânga mea

en: [option_prefix] To my right
ro: [option_prefix] La dreapta mea

en: [option_prefix] Behind me
ro: [option_prefix] În spatele meu

en: [option_prefix] In front of me
ro: [option_prefix] În fața mea

en: If I go south then east is to my left and in the evening the shadow falls east.
ro: Dacă merg spre sud atunci estul este la stânga mea și seara umbra se orientează spre est.

en: Two men
ro: Doi bărbați

note: Translators: Adapt 'feet' to the right unit of length for your locale.
en: Two men starting at the same point walk in opposite directions for [dist_a] feet. Both turn left and walk another [dist_b] feet. What is the distance between them? [option_answers]
ro: Doi bărbați încep din același punct să meargă în direcții opuse pentru [dist_a] metri. Ambii se îndreaptă spre stânga și mai merg încă [dist_b] metri. Care este distanța dintre ei? [option_answers]

en: Using the Pythagorean theorem, the solution is 2 by the square root of ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).
ro: Folosind teorema lui Pitagora, soluția este 2 prin radical din ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels
ro: gbrainy este un joc pentru antrenamentul memoriei, aritmeticii și a capabilităților logice cu multe tipuri de exerciții de diferite nivele de dificultate

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels.
ro: gbrainy este un joc pentru antrenamentul memoriei, aritmeticii și a capabilităților logice cu multe tipuri de exerciții de diferite nivele de dificultate.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
ro: Trebuie să aibă câte ceva pentru toate vârstele și activitățile: copii ai căror părinți vor să le dezvolte capabilitățile, adulți ce vor să-și mențină mintea în formă sau doar pentru amuzament, oameni în vârstă care trebuie să facă niște exerciții de memorie, etc.

en: Game
ro: Joc

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
ro: Jucați jocuri care vă provoacă abilitățile de logică, verbale, de calcul și de memorie

en: game;logic;memory;teaser;brain;verbal;calculation;
ro: game;logic;memory;teaser;brain;verbal;calculation;joc;logică;memorie;creier;verbale;calcule;

en: Classic
ro: Clasic

en: Notebook
ro: Caiet

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
ro: Care din următoarele sporturi nu aparține acestui grup?

en: Think of the items used in the game.
ro: Gândiți-vă la elementele utilizate în joc.

en: Basketball
ro: Baschet

en: Tennis
ro: Tenis

en: Cycling
ro: Ciclism

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
ro: Este singurul care nu folosește mingea într-un joc.

en: A terrier is to a dog like a?
ro: Un terrier este pentru un câine ca un/o?

en: Chicken / Parrot
ro: Găină / Papagal

en: Pony / Horse
ro: Ponei / Cal

en: Ant / Vertebrate
ro: Furnică / Vertebrată

en: Dog / Cat
ro: Câine / Pisică

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
ro: Câinele și calul sunt specii și terrier-ul și poneiul sunt varietăți ale speciei.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
ro: Cuvântul „taxidermist” este utilizat pentru a defini o persoană care?

en: Works with dead animals
ro: Lucrează cu animale moarte

en: Specializes in skin diseases
ro: Este specialist în bolile pielii

en: Suffers a skin disease
ro: Suferă de o boală de piele

en: Works with leather
ro: Lucrează cu piele

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
ro: Un motor de mașină care este prost conceput și lipsit de sofisticare este?

en: Simplistic
ro: Simplist

en: Erroneous
ro: Eronat

en: Broken
ro: Stricat

en: Unorthodox
ro: Neortodox

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „cenzură”?

en: Condemn
ro: A dezaproba

en: Hide
ro: A ascunde

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
ro: A obscuriza

en: Ignore
ro: A ignora

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
ro: Un artist a cărui muncă a devenit stilul definitoriu al unui nou gen este?

en: Pioneer
ro: Pionier

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
ro: Boem

en: Misunderstood
ro: Înțeles greșit

en: Martyr
ro: Martir

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
ro: Care dintre următoarele fraze definește cel mai bine o persoană „ostracizată”?

en: Person expelled from society
ro: Persoană expulzată din societate

en: Loner
ro: Singuratic

en: Connoisseur
ro: Cunoscător

en: Which of the following words means fear of people?
ro: Care din următoarele cuvinte înseamnă frica de oameni?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
ro: Antropofobie

en: Hypochondria
ro: Ipohondrie

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
ro: Antofobie

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
ro: Acrofobie

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
ro: O persoană cu o preocupare excesivă pentru sănătatea sa are?

en: Agoraphobia
ro: Agorafobie

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
ro: Care dintre următoarele cuvinte nu aparține acestui grup?

note: Translator: As a noun
en: Violin
ro: Vioară

en: Bassoon
ro: Fagot

en: Flute
ro: Flaut

en: Oboe
ro: Oboi

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
ro: Acesta este singurul care nu este un instrument de suflat din lemn.

en: What is a 'halberd'?
ro: Ce este o „halebardă”?

en: Weapon
ro: Armă

en: Flower
ro: Floare

en: Fish
ro: Pește

en: Fossil
ro: Fosilă

en: Portico
ro: Portic

en: Column
ro: Coloană

en: Attic
ro: Mansardă

en: It is the only one that is not related to architecture.
ro: Acesta este singurul care nu are legătură cu arhitectura.

en: Kilometer
ro: Kilometru

en: Hectogram
ro: Hectogramă

en: Liter
ro: Litru

en: Gallon
ro: Galon

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
ro: Este singura unitate care nu aparține sistemului metric.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
ro: Portocală

en: Apple
ro: Măr

en: Grape
ro: Strugure

en: Potato
ro: Cartof

en: It is the only one that is not a fruit.
ro: Este singurul care nu este un fruct.

en: Turtle
ro: Țestoasă

en: Crocodile
ro: Crocodil

en: Lizard
ro: Șopârlă

en: Frog
ro: Broască

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
ro: Este singurul care nu este reptilă și care de asemenea nu are coadă.

en: Tiger
ro: Tigru

en: Hyena
ro: Hienă

en: Wolf
ro: Lup

en: Deer
ro: Căprioară

en: It is the only one that is not a carnivore.
ro: Este singurul care nu este carnivor.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „hedonism”?

en: Pleasure
ro: Plăcere

en: Pain
ro: Durere

en: Collectivism
ro: Colectivism

en: Abstinence
ro: Abstinență

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
ro: Doctrina etică care deține numai ceea ce este plăcut este un bun intrinsec.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „ascetism”?

en: Positivism
ro: Pozitivism

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
ro: Practica auto-disciplinei austere pentru a realiza o idee măreață sau spirituală.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „oximoron”?

en: Contradictory
ro: Contradictoriu

en: Synonym
ro: Sinonim

en: Related
ro: Înrudit

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
ro: O figură de stil care combină termeni contradictorii.

en: Lentils
ro: Linte

en: Wheat
ro: Grâu

en: Corn
ro: Porumb

en: Rice
ro: Orez

en: It is the only one that is not a cereal.
ro: Este singura care nu este cereală.

en: Onion
ro: Ceapă

en: Lychee
ro: Lychee (lichi)

en: Olive
ro: Măslină

en: Sodium
ro: Sodiu

en: Titanium
ro: Titan

en: It is the only one that is not a metal.
ro: Este singurul care nu este un metal.

en: Cardiology
ro: Cardiologie

en: Hematology
ro: Hematologie

en: Psychiatry
ro: Psihiatrie

en: Paleontology
ro: Paleontologie

en: It is the only one that is not a medical specialty.
ro: Este singura care nu este o specialitate medicală.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „neglijent”?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
ro: Neglijent

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
ro: Prietenos

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
ro: Politicos

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
ro: Supărat

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
ro: Este eșecul de a avea grija legitimă sau rezonabilă așteptată.

en: Regular
ro: Obișnuit

en: Occasional
ro: Ocazional

en: Rare
ro: Rar

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
ro: Alte cuvinte au conotația de a nu apărea frecvent.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „perplex”?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
ro: Confuz

en: Interesting
ro: Interesant

en: Ordinary
ro: Banal

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „nefericit”?

en: Sad
ro: Trist

en: Unpleasant
ro: Neplăcut

en: Tears
ro: Lacrimi

en: Incredible
ro: Incredibil

en: Famous
ro: Celebru

en: Acclaimed
ro: Aclamat

en: Celebrated
ro: Sărbătorit

en: The other words have the meaning of distinguished.
ro: Celelalte cuvinte au sensul de distins.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „specific”?

en: Obvious
ro: Evident

en: Plate
ro: Farfurie

note: Translator: As a noun
en: Bottle
ro: Sticlă

en: Amphora
ro: Amforă

en: Bowl
ro: Bol

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
ro: Este sigurul care nu este folosit la stocarea lichidelor.

en: Walnut
ro: Nucă

en: Chestnut
ro: Castană

en: It is the only one that is not a nut.
ro: Este singurul care nu este o nucă.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „aclamație”?

en: Applause
ro: Aplauze

en: Commendation
ro: Elogiere

en: Citation
ro: Citare

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
ro: Incantație

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „mâhnire”?

note: Translator: As a noun
en: Lament
ro: Lamentație

en: Fraud
ro: Fraudă

en: Intolerance
ro: Intoleranță

en: Risk
ro: Risc

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „flegmatic”?

en: Authentic
ro: Autentic

en: Clever
ro: Isteț

en: Tense
ro: Încordat

en: Satire
ro: Satiră

en: Epigram
ro: Epigramă

en: It is the only one that is not related to literature.
ro: Acesta este singurul care nu are legătură cu literatura.

en: Curve
ro: Linie curbată

en: Cathetus
ro: Catetă

en: Hypotenuse
ro: Ipotenuză

en: Trigonometry
ro: Trigonometrie

en: It is the only one that is not related with triangles.
ro: Acesta este singurul care nu are legătură cu triunghiurile.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
ro: Colier

en: Candelabra
ro: Candelabrum

en: Lantern
ro: Felinar

en: Lamp
ro: Lampă

en: It is the only one that does not produce light.
ro: Este singurul care nu produce lumină.

note: Translator: As a noun
en: Shield
ro: Scut

en: Helmet
ro: Cască

note: Translator: As a noun
en: Armor
ro: Armură

en: Crossbow
ro: Arcuș

en: It is the only one that is not used for protection.
ro: Este singurul care nu este utilizat pentru protecție.

en: Monolith
ro: Monolit

en: Granite
ro: Granit

en: Rock
ro: Stâncă

note: Translator: As a noun
en: Tree
ro: Copac

en: It is the only one that is not related to rocks.
ro: Acesta este singurul care nu are legătură cu rocile.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
ro: Morcov

en: Beet
ro: Sfeclă

en: Radish
ro: Ridichie

en: Tomato
ro: Roșie

en: It is the only one that does not have roots.
ro: Este singurul care nu este rădăcină.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
ro: Orgă

en: Piano
ro: Pian

en: Accordion
ro: Acordion

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
ro: Este singurul instrument care nu are clape.

en: Cow
ro: Vacă

en: Dog
ro: Câine

en: Snake
ro: Șarpe

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
ro: Este singurul animal care nu are picioare și nu este mamifer.

en: Triangle
ro: Triunghi

en: Cube
ro: Cub

en: It is the only one that is a three-dimensional solid object.
ro: Este singurul care nu este un obiect tridimensional.

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'intrinsic'?
ro: Care din următoarele cuvinte este cel mai apropiat în sensul de „intrinsec”?

en: Inherent
ro: Inerent

en: External
ro: Extern

en: Precursory
ro: Precursor

en: Ambiguous
ro: Ambiguu

en: Intrinsic means belonging to a thing by its very nature.
ro: Intirnsec înseamnă apartenența la un obiect prin propria sa natură.

en: Rectangle
ro: Dreptunghi

en: Square
ro: Pătrat

en: Rhombus
ro: Romb

en: Triangle is the only one that does not have four sides.
ro: Triunghiul este singurul care nu are patru laturi.

en: car / garage | plane
ro: mașină / garaj | avion

en: Airline
ro: Companie aeriană

en: Aircraft
ro: Aeronavă

en: Bunker
ro: Buncăr

en: circle / semicircle | diameter
ro: cerc / semicerc | diametru

en: Radius
ro: Rază

en: Chord
ro: Coardă

en: Tangent
ro: Tangentă

en: Angle
ro: Unghi

en: The radius of a circle is half the diameter.
ro: Raza unui cerc este jumătate din diametru.

en: talk / yell | dislike
ro: a vorbi / a urla | a displace

en: Repugnance
ro: Aversiune

en: Offensive
ro: Ofensiv

en: Shame
ro: Rușine

en: Ostentation
ro: Ostentație

en: write / pen | eat
ro: scrie / pix | a mânca

en: Fork
ro: Furculiță

en: Winery
ro: Vinărie

en: Table
ro: Masă

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
ro: Un pix este folosit pentru a scrie și o furculiță este folosită pentru a mânca.

en: desert / oasis | sea
ro: deșert / oază | ocean

en: Island
ro: Insulă

en: River
ro: Râu

en: Beach
ro: Plajă

en: Coast
ro: Coastă

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
ro: O oază este o zonă izolată de vegetație într-un deșert și o insulă este o bucată de pământ izolată, care este înconjurată de apă.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
ro: țestoasă / carapace | scrisoare

en: Envelope
ro: Plic

en: Ink
ro: Cerneală

en: Printer
ro: Imprimantă

en: Cellulose
ro: Celuloză

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
ro: O broască țestoasă se află într-o carapace și o scrisoare se află într-un plic.

en: wine / grape | rum
ro: vin / strugure | rom

en: Sugarcane
ro: Trestie de zahăr

en: Grain
ro: Cereale

en: Sweet corn
ro: Porumb dulce

en: horticulture / plants | ornithology
ro: horticultură / plante | ornitologie

en: Birds
ro: Păsări

en: Insects
ro: Insecte

en: Amphibians
ro: Amfibieni

en: Fishes
ro: Pești

en: thankful / ingratitude | despotism
ro: mulțumire / ingratitudine | despotism

en: Democracy
ro: Democrație

en: Totalitarianism
ro: Totalitarism

en: Oligarchy
ro: Oligarhie

en: Authority
ro: Autoritate

en: pessimist / optimist | poor
ro: pesimist / optimist | sărac

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
ro: Abundent

en: Homeless
ro: Fără adăpost

en: Property
ro: Proprietate

en: Money
ro: Bani

en: five / pentagon | ten
ro: cinci / pentagon | zece

en: Enneagram
ro: Eneagramă

en: Decimal
ro: Zecimal

en: parallel / meridian | longitude
ro: paralelă / meridian | longitudine

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Solstice
ro: Solstițiu

en: Pole
ro: Pol

en: Azimuth
ro: Azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
ro: Paralela și longitudinea traversează de la est la vest pe când meridiana și latitudinea traversează de la nord la sud.

en: art / gallery | drama
ro: artă / galerie | dramă

en: Theater
ro: Teatru

en: Museum
ro: Muzeu

en: Concert hall
ro: Sală de concert

en: Gym
ro: Sală de sport

en: hunter / rifle | photographer
ro: vânător / pușcă | fotograf

en: Camera
ro: Cameră

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
ro: Trepied

en: Photography
ro: Fotografie

en: Light
ro: Lumină

en: dish / break | balloon
ro: vas / se sparge | balon

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
ro: Explozie

en: Bounce
ro: Săritură

en: Float
ro: Plutire

en: Roll
ro: Dă cu zarul

en: Both relate to an action that breaks the related item.
ro: Ambele se referă la o acțiune care rupe elementul înrudit.

en: button / push | key (used in a lock)
ro: buton / a apăsa | cheie

en: Turn
ro: Întoarce

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
ro: Deschide

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
ro: Blochează

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
ro: Închide

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
ro: Pentru a face ambele obiecte să funcționeze, un buton trebuie apăsat și o cheie trebuie să fie întoarsă.

en: concept / idea | obsession
ro: concept / idee | obsesie

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
ro: Fixare

en: Indifference
ro: Indiferență

en: Disinterest
ro: Dezinteres

en: Intuition
ro: Intuiție

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
ro: Relația dintre cele două cuvinte este că ele sunt sinonime.

en: fish / water | bird
ro: pește / apă | pasăre

en: Air
ro: Aer

en: Wings
ro: aripi | aripă

en: Ship
ro: Corabie

en: Cage
ro: Cușcă

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
ro: tură / șah | soldat

en: Battle
ro: Luptă

en: Gun
ro: Pușcă

en: Peace
ro: Pace

en: Enemy
ro: Inamic

en: competitive / cooperative | anxious
ro: competitiv / cooperativ | nerăbdător

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
ro: Flexibil

en: Cautious
ro: Precaut

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
ro: Îndrăzneț

en: pessimistic / optimistic | suspicious
ro: pesimist / optimist | suspicios

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
ro: Încrezător

en: Dubious
ro: Dubios

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
ro: termometru / temperatură | busolă

en: Elevation
ro: Elevație

en: Position
ro: Poziție

en: Area
ro: Suprafață

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
ro: Primul cuvânt este instrumentul, iar al doilea ceea ce măsoară.

en: violin / orchestra | knife
ro: vioară / orchestră | cuțit

en: Cutlery
ro: Tacâmuri

en: Spoon
ro: Lingură

en: Wood
ro: Lemn

en: doctor / stethoscope | painter
ro: doctor / stetoscop | pictor

en: Brush
ro: Pensulă

en: Art
ro: Artă

en: Gallery
ro: Galerie

note: Translator: meaning a painted picture
en: Painting
ro: Pictură

en: hungry / eat | tired
ro: foame / a mânca | obosit

en: sleep | rest
ro: somn | odihnă | a dormi

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
ro: cutie / a deschide | banană

en: peel
ro: a decoji

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
ro: lopată / a săpa | topor

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
ro: a tăia | tăia | taie

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
ro: pahar / se sparge | hârtie

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
ro: se rupe | rupe

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
ro: picioare / două | degete

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
ro: douăzeci | 20

en: fish / aquarium | monkey
ro: pește / acvariu | maimuță

en: cage | zoo | zoological garden
ro: cușcă | zoo | grădina zoologică | grădină zoologică

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
ro: Un pește dintr-un acvariu trăiește în captivitate.

en: ring / finger | bracelet
ro: inel / deget | brățară

en: wrist | arm
ro: încheietura mâinii | mână

en: seal / flippers | bird
ro: focă / înotătoare | pasăre

en: wings
ro: aripi | aripă

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
ro: băț / plutește | piatră

en: sink
ro: se scufundă | scufundă

en: leopard / spots | tiger
ro: leopard / pete | tigru

en: stripes
ro: dungi

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
ro: pește / submarin | pasăre

en: airplane | aeroplane | plane
ro: aeroplan | avion

en: tears / eyes | sweat
ro: lacrimi / ochi | sudoare

en: body | skin
ro: piele

en: bridge / over | tunnel
ro: pod / deasupra | tunel

en: in | under | through
ro: în | sub | prin

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
ro: jucărie / a se juca | unealtă

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
ro: a munci | a lucra

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
ro: eroare / (a) corecta | daune

en: repair | fix
ro: a repara | a renova

en: orange / fruit | spinach
ro: portocală / fruct | spanac

en: vegetable
ro: legumă | zarzavat

en: hands / grab | teeth
ro: mâini / a apuca | dinți

en: bite
ro: a mușca | mușca | mușcă

en: Grab and bite are finite actions.
ro: Apucă și mușcă sunt acțiuni finite.

en: puzzle / solve | game
ro: puzzle / a rezolva | joc

en: win | play
ro: a câștiga | a juca

en: eyebrow / eye | mustache
ro: sprânceană / ochi | mustață

en: lip | upper lip | mouth
ro: buză | buză superioară | gură

en: ice / slippery | glue
ro: gheață / alunecos | lipici

en: sticky
ro: lipicios

en: whirlpool / water | tornado
ro: vârtej / apă | tornadă

en: wind | air
ro: vânt | aer

en: fox / den | bird
ro: vulpe / vizuină | pasăre

en: nest
ro: cuib

en: dog / tame | wolf
ro: câine / blând | lup

en: wild | savage
ro: sălbatic

en: sugar / sweet | vinegar
ro: zahăr / dulce | oțet

en: sour
ro: acru

en: tennis / sport | ballet
ro: tenis / sport | balet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
ro: dans

en: slurp / tongue | snort
ro: sorbit / limbă | sforăit

en: nose
ro: nas

en: elbow / knee | wrist
ro: cot / genunchi | încheietură

en: ankle
ro: mână

en: novel / author | song
ro: roman / autor | piesă

en: composer | songwriter | lyricist
ro: compozitor | textier

en: car / road | train
ro: mașină / drum | tren

en: track | railway | rails | railroad
ro: șină | cale ferată | șine | drum feroviar

en: pediatrics / children | numismatics
ro: pediatrie / copii | numismatică

en: coins | currency | money
ro: monedă | valută | bani

en: thermometer / temperature | clock
ro: termometru / temperatură | ceas

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
ro: timp

en: poems / anthology | maps
ro: poezii / antologie | hărți

en: letter / word | page
ro: scrisoare / cuvânt | pagină

en: book | magazine | document
ro: carte | revistă | document

en: hour / minute | minute
ro: oră / minut | minut

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
ro: secundă

en: tiger / carnivore | cow
ro: tigru / carnivor | vacă

en: herbivorous | herbivore
ro: erbivor

en: constellation / stars | archipelago
ro: constelație / stele | arhipelag

en: islands
ro: insule

en: Unknown command line parameter {0}
ro: Parametru pentru linia de comandă necunoscut {0}

en: List of available games
ro: Lista jocurilor disponibile

en: Usage: gbrainy [options]
ro: Utilizare: gbrainy [options]

en:   --version			Print version information.
ro:   --version			Afișează informații despre versiune.

en:   --help			Print this usage message.
ro:   --help			Afișează acest dialog de ajutor.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
ro:   --gamelist			Afișează lista jocurilor disponibile.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
ro:   --customgame [game1, gameN]	Specifică o listă de jocuri pentru a fi jucată în timpul unui joc personalizat.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
ro:   --norandom 			Lista de jocuri personalizată nu va fi aleatoare.

en:   --versions 			Show dependencies.
ro:   --versions 			Afișează dependențele.

en: Based on ideas by
ro: Bazat pe ideile

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este liber; îl puteți redistribui și/sau modifica în conformitate cu termenii licenței GNU General Public License așa cum este publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit cu speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICIO GARANȚIE, fără garanție implicită de vandabilitate și conformitate unui anumit scop. Pentru detalii vezi Licența Publică Generală GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
ro: Ar trebui să fi primit o copie a Licenței Publice Generale GNU împreună cu acest program; dacă nu consultați <https://www.gnu.org/licenses/>.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
ro: Un joc de inteligență distractiv pentru antrenarea creierului.

en: gbrainy project web site
ro: Pagina web a proiectului gbrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
ro: Nume joc

note: Column: Type
en: Type
ro: Tip

en: Selected
ro: Selectat

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
ro: jocuri.pdf

en: PDF files
ro: Fișiere PDF

en: All files
ro: Toate fișierele

en: The PDF file has been exported correctly.
ro: Fișierul PDF a fost exportat corect.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
ro: A fost o problemă la generarea fișierului PDF. Fișierul nu a fost creat.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
ro: Graficul de mai jos reprezintă evoluția jucătorului din punct de vedere al punctajului.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
ro: Ai nevoie de mai mult de o sesiune de joc înregistrată pentru a vedea evoluția punctajului.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
ro[0]: Este construit pe baza rezultatului a {0} sesiune de joc înregistrată.
ro[1]: Este construit pe baza rezultatului ultimelor {0} sesiuni de joc înregistrate.
ro[2]: Este construit pe baza rezultatului ultimelor {0} de sesiuni de joc înregistrate.

en: You are about to delete the player's game session history.
ro: Sunteți pe cale să ștergeți istoricul sesiunilor de joc ale jucătorului.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
ro: Dacă veți continua, veți pierde istoria sesiunilor de joc precedente. Doriți să continuați?

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: Custom Game
ro: Joc personalizat

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Unselect all
ro: Deselectează tot

en: PDF export
ro: export PDF

en: _Save
ro: _Salvează

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
ro: Această opțiune permite exportarea unui set de jocuri într-un fișier PDF. Puteți completa puzzle-uri fără un calculator.

en: <b>General Settings</b>
ro: <b>Configurări generale</b>

en: Skip games that use colors
ro: Omite jocurile care utilizează culori

en: <b>Game Types</b>
ro: <b>Jocuri de memorie</b>

en: Logic
ro: Logică

en: Calculation
ro: Calcule

en: Verbal
ro: Verbale

en: <b>Difficulty Level</b>
ro: <b>Nivel de dificultate</b>

en: Easy
ro: Ușor

en: Medium
ro: Mediu

en: Master
ro: Greu

en: <b>Number of games</b>
ro: <b>Număr de jocuri</b>

en: Total number of games:
ro: Numărul total de jocuri:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
ro: Jocuri pe pagină:

en: <b>Output File</b>
ro: <b>Fișier de ieșire</b>

en: Player's Game Session History
ro: Istoricul sesiunilor de joc ale jucătorului

en: Show:
ro: Arată:

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
ro: Omite jocurile care utilizează culori (pentru utilizatorii cu deficiențe în distingerea culorilor)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
ro: Forțează gbrainy să utilizeze întotdeauna limba engleză (ignoră traducerile)

en: Search and load extensions when starting
ro: Caută și încarcă extensii la pornire

en: Enable sounds
ro: Activează sunetele

en: Theme:
ro: Temă:

en: <b>Memory Games</b>
ro: <b>Jocuri de memorie</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
ro: Timpul în secunde pentru a memora provocarea:

en: Show a countdown message
ro: Afișează un mesaj pentru numărătoarea inversă

en: <b>Player's Game Session History</b>
ro: <b>Istoricul sesiunilor de joc ale jucătorului</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
ro: Numărul minim de partide jucate pentru a stoca sesiunea de joc:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
ro: Numărul maxim de recorduri în istoria sesiunii de joc a jucătorului:

en: Delete Player's Game Session History
ro: Șterge istoricul sesiunilor de joc ale jucătorului

en: Congratulations.
ro: Felicitări.

en: Incorrect answer.
ro: Răspuns incorect.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
ro: Odată ce aveți un răspuns, tastați-l în căsuța „Răspuns:” și apăsați butonul „OK”.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
ro: Nivelul de traducere al gbrainy pentru limba dumneavoastră este scăzut.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
ro: Ați putea fi expus la jocuri parțial traduse, făcându-l mai dificil de jucat. Dacă preferați să jucați în limba engleză, există o opțiune pentru a face acest lucru în Preferințele lui gbrainy.

en: Pause
ro: Pauză

en: Resume
ro: Reia

en: Startup time {0}
ro: Timpul de începere {0}

en: _Game
ro: _Joc

en: _New Game
ro: Joc _nou

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
ro: Toate jocurile (de logică, calcule mentale, de memorie și analogii verbale)

en: Logic Puzzles Only
ro: Numai puzzle-uri logice

en: Mental Calculation Only
ro: Numai calcule mentale

en: Memory Trainers Only
ro: Numai jocuri de memorie

en: Verbal Analogies Only
ro: Numai analogii verbale

en: Custom Game Selection...
ro: Selectare personalizată a jocului...

en: _Pause Game
ro: Întreru_pe jocul

en: _End Game
ro: _Termină jocul

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
ro: Exportă jocuri în PDF pentru a juca fără calculator...

en: _View
ro: _Vizualizare

en: Toolbar
ro: Bară de unelte

en: Show
ro: Arată

en: Orientation
ro: Orientare

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: _Settings
ro: _Configurări

en: Extensions
ro: Extensii

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Contents
ro: _Conținut

en: How to Extend gbrainy's Functionality
ro: Cum puteți extinde funcționalitatea lui gbrainy

en: Answer:
ro: Răspuns:

en: _Next
ro: _Următoarea

en: _Tip
ro: _Indiciu

en: Add-in Manager
ro: Administrator de module

en: Additional extensions are required to perform this operation.
ro: Sunt necesare extensii adiționale pentru a efectua această operație.

en: The following add-ins will be installed:
ro: Următoarele module vor fi instalate:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
ro: <big><b>Administrator de module</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
ro: În prezent următoarele module sunt instalate:

en: _Install Add-ins...
ro: _Instalează module...

en: _Repositories...
ro: Dep_ozite...

en: _Uninstall...
ro: _Dezinstalează...

en: Enable
ro: Activează

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Add-in
ro: Modul

en: Version
ro: Versiune

en: Other
ro: Alta

en: Version:
ro: Versiune:

en: Author:
ro: Autor:

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: Add-in Dependencies:
ro: Dependențele modulului:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
ro: <b>Selectați modulele de instalat și apăsați Următor</b>

en: Show all packages
ro: Afișează toate pachetele

en: Show new versions only
ro: Afișează numai versiunile noi

en: Show updates only
ro: Afișează numai actualizările

en: _Unselect All
ro: _Deselectează tot

en: Select _All
ro: Selecte_ază tot

en: Add-in Installation
ro: Instalarea modulului

en: Name
ro: Nume

en: Install from:
ro: Instalează de la:

en: Repository
ro: Depozit

en: All registered repositories
ro: Toate depozitele înregistrate

en: Register an on-line repository
ro: Înregistrează un depozit online

en: Select the location of the repository you want to register:
ro: Selectați locația depozitului la care doriți să vă înregistrați:

en: Register a local repository
ro: Înregistrează un depozit local

en: Browse...
ro: Răsfoiește...

en: Path:
ro: Cale:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
ro: Instalat

en: Updates
ro: Actualizări

en: Repository:
ro: Depozit:

en: Install from file...
ro: Instalează din fișier...

en: No selection
ro: Nicio selecție

en: No add-ins found
ro: Nu s-a găsit niciun modul

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Add-in packages
ro: Pachete de module

en: Install Add-in Package
ro: Instalează un pachet de module

en: All repositories
ro: Toate depozitele

en: Manage Repositories...
ro: Administrează depozitele...

en: Add-in Repository Management
ro: Administratorul depozitului de module

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
ro[0]: {0} actualizare disponibilă
ro[1]: {0} actualizări disponibile
ro[2]: {0} de actualizări disponibile

en: Open Location
ro: Deschide locația

en: Paused
ro: Întrerupt

en: Play all the games
ro: Joacă toate tipurile de jocuri

en: All
ro: Toate

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
ro: Jucați jocuri care vă provocă raționamentul și gândirea

en: Play games that challenge your mental calculation skills
ro: Jucați jocuri care vă provocă abilitățile de calcul mental

en: Memory
ro: Memorie

en: Play games that challenge your short term memory
ro: Jucați jocuri care vă provocă memoria pe termen scurt

en: Play games that challenge your verbal aptitude
ro: Jucați jocuri care vă provocă aptitudinile verbale

en: Pause or resume the game
ro: Pune pauză sau reia jocul

en: End the game and show score
ro: Termină jocul și arată punctajul

en: End
ro: Sfârșit

en: red
ro: roșu

en: green
ro: verde

en: blue
ro: albastru

en: yellow
ro: galben

en: magenta
ro: violet

en: orange
ro: portocaliu

en: black
ro: negru

en: white
ro: alb

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
ro: {0} sau {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
ro: {0}, {1} sau {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
ro: {0}, {1}, {2} sau {3}

en: Figure {0}
ro: Figura {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
ro[0]: Răspunsul corect este {0}.
ro[1]: Posibilele răspunsuri corecte sunt {0}.
ro[2]: Posibilele răspunsuri corecte sunt {0}.

en: Extensions database:
ro: Baza de date a extensiilor:

en: {0} game registered: | {0} games registered:
ro[0]: {0} joc înregistrat:
ro[1]: {0} jocuri înregistrate:
ro[2]: {0} de jocuri înregistrate:

en: {0} logic puzzle | {0} logic puzzles
ro[0]: {0} puzzle logic
ro[1]: {0} puzzle-uri logice
ro[2]: {0} de puzzle-uri logice

en: {0} calculation trainer | {0} calculation trainers
ro[0]: {0} joc de calcule
ro[1]: {0} jocuri de calcule
ro[2]: {0} de jocuri de calcule

en: {0} memory trainer | {0} memory trainers
ro[0]: {0} joc de memorie
ro[1]: {0} jocuri de memorie
ro[2]: {0} de jocuri de memorie

en: {0} verbal analogy | {0} verbal analogies
ro[0]: {0} analogie verbală
ro[1]: {0} analogii verbale
ro[2]: {0} de analogii verbale

en: Games played: {0} (Score: {1})
ro: Partide jucate: {0} (Punctaj: {1})

en: Time: {0}
ro: Timp: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
ro: Joc: {0}

en: Outstanding results
ro: Rezultate deosebite

en: Excellent results
ro: Rezultate excelente

en: Good results
ro: Rezultate bune

en: Poor results
ro: Rezultate slabe

en: Disappointing results
ro: Rezultate dezamăgitoare

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
ro: Citiți cu atenție instrucțiunile și identificați datele și indiciile primite.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
ro: Pentru a puncta jucătorul gbrainy folosește timpul și indiciile folosite pentru a termina fiecare joc.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
ro: În jocurile de logică, elementele care ar putea părea irelevante pot fi foarte importante.

en: Try to approach a problem from different angles.
ro: Încercați să abordați o problemă din unghiuri diferite.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
ro: Nu vă fie teamă să greșiți, aceasta este o parte din procesul de învățare.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
ro: Rezolvați toate problemele, chiar și pe cele dificile. Progresul vine dacă vă provocați.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
ro: Joacă în fiecare zi, veți observa progresul în cel mai scurt timp.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
ro: Utilizați „Selectare personalizată a jocului” pentru a alege exact jocurile pe care vreți să le jucați.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
ro: Utilizați configurările pentru a ajusta nivelul de dificultate al jocului.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
ro: Asocierea elementelor este o tehnică comună pentru amintirea lucrurilor.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
ro: Gruparea elementelor pe categorii este o tehnică comună pentru amintirea lucrurilor.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
ro: Construiți acronimele folosind prima literă a fiecărui fapt pentru a fi amintit.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
ro: Plăcerea obținută dintr-un puzzle este proporțională cu timpul petrecut în rezolvarea lui.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
ro: Gândiți-vă să împărțiți fiecare problemă în componente mai simple.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
ro: Atunci când răspundeți la analogii verbale acordați atenție la timpul verbului.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
ro: Când mergeți la cumpărături, încercați să faceți calcule fără ajutorul unui calculator.

en: Memorize the objects below in the given time
ro: Memorați elementele de mai jos în timpul dat

en: Time left
ro: Timp rămas

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
ro: Joc #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
ro: Creat de gbrainy {0}

en: Solutions
ro: Soluții

en: Multiple options #{0}
ro: Variante multiple nr.{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
ro: {0} Răspundeți folosind {1}.

en: Pair of words compare #{0}
ro: Comparația perechilor de cuvinte nr.{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
ro: Având în vedere relația dintre cele două cuvinte de mai jos, ce cuvânt are aceeași relație cu „{0}”?

en: Words: {0}
ro: Cuvinte: {0}

en: Pair of words #{0}
ro: Perechea de cuvinte nr. {0}

en: Question and answer #{0}
ro: Întrebare și răspuns #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
ro: Răspunsul {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
ro: Pregătiți-vă pentru a memora obiectele următoare...

en: Score
ro: Punctaj

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
ro[0]: {0} jucat
ro[1]: {0} jucate
ro[2]: {0} jucate

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
ro[0]: Partide câștigate: {0} ({1})
ro[1]: Partide câștigate: {0} ({1})
ro[2]: Partide câștigate: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
ro[0]: {0}. Partide câștigate: {1} ({2})
ro[1]: {0}. Partide câștigate: {1} ({2})
ro[2]: {0}. Partide câștigate: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
ro: Timp jucat {0} (media pe joc {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
ro: Pentru detalii despre cum funcționează sistemul de punctare gbrainy consultați ajutorul.

en: Tips for your next games
ro: Sfaturi pentru următoarele jocuri

en: Congratulations! New personal record
ro: Felicitări! Ați stabilit un nou record personal

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ro: Obținând punctajul {0} la puzzle logice ați stabilit un nou record personal. Recordul anterior a fost {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ro: Obținând punctajul {0} la jocurile de calcul ați stabilit un nou record personal. Recordul anterior a fost {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ro: Obținând punctajul {0} la jocurile de memorie ați stabilit un nou record personal. Recordul anterior a fost {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ro: Obținând punctajul {0} la analogii verbale ați stabilit un nou record personal. Recordul anterior a fost {1}.

en: Time
ro: Timp

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
ro: Puzzle-uri logice. Pentru a vă provoca raționamentul și abilitățile de gândire.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
ro: Calcule mentale. Operații aritmetice pentru a testa abilitățile dumneavoastră în calcule mentale.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
ro: Jocuri de memorie. Pentru a vă pune la încercare memoria de termen scurt.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
ro: Analogii verbale. Pentru a vă provoca aptitudinile verbale.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
ro: Bine ați venit la gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
ro: gbrainy este un joc de inteligență distractiv ce vă menține creierul antrenat. Acesta include:

en: Arithmetical operations
ro: Operații aritmetice

en: What is the result of the following operation?
ro: Care este rezultatul următoarei operații?

en: Average
ro: Media

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ro: Fiind date numerele: {0}. Care dintre următoarele numere este cel mai apropiat de medie? Răspundeți folosind {1}, {2}, {3} or {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
ro: Media unei liste de numere este suma lor împărțită la numărul de numere din listă.

en: The result of the operation is {0}.
ro: Rezultatul operației de este {0}.

en: Closer fraction
ro: Cea mai apropiată fracție

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ro: Care dintre următoarele numere este mai apropiat de {0}? Răspundeți folosind {1}, {2}, {3} sau {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
ro: Rezultatul operației {0} / {1} este „{2}”.

en: Consecutive sum
ro: Suma consecutivelor

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
ro: În lista cu numere de o cifră de mai jos, sunt 5 numere consecutive ale căror sumă este {0}. Care numere sunt acelea?

en: Fractions
ro: Fracții

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
ro: Care este rezultatul operației date? Răspundeți folosind fie o facție fie un număr.

en: Greatest divisor
ro: Cel mai mare divizor

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Care dintre divizorii posibili este cel mai mare ce poate divide toate numerele? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Numbers
ro: Numere

en: Possible divisors
ro: Divizori posibili

en: Operators
ro: Operanzi

en: The first operator is {0}.
ro: Primul operator este {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
ro: Ce operanzi aritmetici fac ca {0}, {1}, și {2} să dea rezultatul {3}? Răspundeți folosind „+-/*”.

en: {0} and {1}
ro: {0} și {1}

en: Primes
ro: Numere prime

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Care dintre numerele de mai jos este prim? Un număr prim este un întreg pozitiv care are exact doi divizori pozitivi diferiți, 1 și el însuși. Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
ro: Dacă suma tuturor cifrelor dintr-un număr dat este divizibilă cu 3, atunci și numărul este divizibil cu 3. De exemplu 15 = 1 + 5 = 6, care este divizibil cu 3.

en: The number {0} is a prime number.
ro: Numărul {0} este prim.

en: Proportions
ro: Proporții

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
ro: Cât este {0}% din {1}/{2}? Răspundeți folosind {3}, {4}, {5} sau {6}.

en: Ratio
ro: Raport

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ro: Care două numere au suma {0} și un raport de {1} la {2}? Răspundeți folosind două numere (ex: 1 și 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
ro: Al doilea număr poate fi calculat prin înmulțirea primului cu {0} și împărțindu-l la {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
ro: Un raport specifică proporția dintre două numere. Un raport de a:b înseamnă că pentru fiecare parte „a” aveți „b” părți.

en: have a ratio of {0}:{1}
ro: au un raport de {0}:{1}

en: Selected numbers
ro: Numere selectate

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ro: În lista numerelor de mai jos, care este suma tuturor numerelor cu o valoare mai mare decât {0}? Răspundeți folosind {1}, {2}, {3} or {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ro: În lista numerelor de mai jos, care este produsul tuturor numerelor cu o valoare mai mare decât {0}? Răspundeți folosind {1}, {2}, {3} or {4}.

en: Two numbers
ro: Două numere

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ro: Care două numere atunci când sunt adunate dau {0} și când sunt înmulțite dau {1}? Răspundeți folosind două numere (ex: 1 și 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ro: Care două numere atunci când scăzute dau {0} și când sunt înmulțite dau {1}? Răspundeți folosind două numere (ex: 1 și 2).

en: 3D Cube
ro: Cubul 3D

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
ro: De câte cuburi mici este nevoie pentru a construi cubul mare de mai jos? Răspundeți folosind un număr.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
ro: Un cub este un obiect solid regulat având șase fețe pătrate congruente.

en: Balance
ro: Balanța

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
ro: Folosind doar triunghiuri, câte sunt necesare în partea din dreapta a figurii pentru a menține echilibrul?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
ro: Fiecare cerc este echivalent cu două triunghiuri și fiecare pătrat este echivalent cu trei triunghiuri.

en: Every circle is equivalent two triangles.
ro: Fiecare cerc este echivalent cu două triunghiuri.

en: Build a triangle
ro: Construiește un triunghi

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
ro: Care trei piese pot fi folosite pentru a construi un triunghi? Răspundeți folosind numele figurilor, de ex.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
ro: Triunghiul rezultat este isoscel.

en: The triangle is:
ro: Triunghiul este:

en: Circles in a square
ro: Cercurile din pătrat

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
ro: Care este numărul maxim de cercuri (ca cel din imagine), care se încadrează în pătratul de mai jos?

en: You can fit more than 64 circles.
ro: Puteți pune mai mult de 64 de cercuri.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
ro: Folosind aspectul mai sus {0} unități de înălțime sunt acumulate pe rând lăsând spațiu suficient pentru un rând suplimentar.

en: 8 units
ro: 8 unități

en: 1 unit
ro: 1 unitate

en: Clocks
ro: Ceasurile

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
ro: Către care număr ar trebui limba mare a ceasului „{0}” să indice? Răspundeți folosind numere.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the value of the hands for '{0}' is {3} ({2} + {1}).
ro: Pornind de la primul ceas, adăugați {1} la numărul obținut prin adăugarea valorilor spre care arată limbile. De exemplu, valoarea limbilor pentru „{0}” este {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
ro: Ceasurile nu urmează logica timpului.

en: Count circles
ro: Numărarea cercurilor

en: How many circles do you count?
ro: Câte cercuri ați numărat?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
ro: Este un exercițiu ușor dacă numărați sistematic cercurile.

en: Counting
ro: Numărătoarea

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
ro[0]: Avem un metru de material.
ro[1]: Avem {0} metri de material.
ro[2]: Avem {0} de metri de material.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
ro[0]: O mașină taie un metru din materialul dat într-o secundă. În câte secunde taie mașina întregul material în fâșii de un metru?
ro[1]: O mașină taie un metru din materialul dat în {0} secunde. În câte secunde taie mașina întregul material în fâșii de un metru?
ro[2]: O mașină taie un metru din materialul dat în {0} de secunde. În câte secunde taie mașina întregul material în fâșii de un metru?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
ro[0]: Cu prima tăietură, mașina creează două fâșii de un metru.
ro[1]: Cu tăietura {0}, mașina creează două fâșii de un metru.
ro[2]: Cu tăietura {0}, mașina creează două fâșii de un metru.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
ro[0]: Un gard este construit pentru a îngrădi o regiune în formă de pătrat. Un stâlp de gard este folosit pentru fiecare latură a pătratului. Câți stâlpi de gard sunt folosiți în total?
ro[1]: Un gard este construit pentru a îngrădi o regiune în formă de pătrat. {0} stâlpi de gard sunt folosiți pentru fiecare latură a pătratului. Câți stâlpi de gard sunt folosiți în total?
ro[2]: Un gard este construit pentru a îngrădi o regiune în formă de pătrat. {0} de stâlpi de gard sunt folosiți pentru fiecare latură a pătratului. Câți stâlpi de gard sunt folosiți în total?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
ro[0]: Este un stâlp de gard de vreme ce stâlpii de la colțuri sunt partajați.
ro[1]: Sunt {0} stâlpi de gard de vreme ce stâlpii de la colțuri sunt partajați.
ro[2]: Sunt {0} de stâlpi de gard de vreme ce stâlpii de la colțuri sunt partajați.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
ro[0]: Ambalarea unui cadou de aniversare costă o unitate monetară. Cadoul de aniversare costă cu o unitate monetară mai mult decât ambalajul lui. Cât costă cadoul și ambalajul lui?
ro[1]: Ambalarea unui cadou de aniversare costă o unitate monetară. Cadoul de aniversare costă cu {0} unități monetare mai mult decât ambalajul lui. Cât costă cadoul și ambalajul lui?
ro[2]: Ambalarea unui cadou de aniversare costă o unitate monetară. Cadoul de aniversare costă cu {0} unități monetare mai mult decât ambalajul lui. Cât costă cadoul și ambalajul lui?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
ro[0]: Acesta este costul cadoului, o unitate monetară, plus o unitate monetară a ambalajului.
ro[1]: Acesta este costul cadoului, {0} unități monetare, plus o unitate monetară a ambalajului.
ro[2]: Acesta este costul cadoului, {0} de unități monetare, plus o unitate monetară a ambalajului.

en: Count series
ro: Serii de numărare

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
ro: Câte cifre de „9” sunt necesare pentru a reprezenta numerele dintre 10 și 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
ro: Câte numere de două cifre există, unde prima cifră este mai mare decât a doua (ex: 20 și 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
ro: Câte numere de două cifre există, unde prima cifră este mai mică decât a doua (ex: 12 și 13)?

en: The numbers are: {0}.
ro: Numerele sunt: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
ro: Observați că 99 conține două cifre de „9”.

en: Cover percentage
ro: Procentul acoperit

en: What percentage of the figure is colored?
ro: Ce procent din figură este colorat?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
ro: Când îndoiți figura de mai jos în formă de cub, care față este opusă feței cu numărul {0} desenat pe ea? Răspundeți folosind numărul scris pe acea față.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ro: Care este probabilitatea de a obține un „2” sau un „6” dintr-o singură aruncare a unui zar cu șase fețe nemodificat? Răspundeți folosind o fracție (ex: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
ro: Sunt 2 din 6 posibilități.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ro: Care este probabilitatea de a nu obține un „5” dintr-o singură aruncare a unui zar cu șase fețe nemodificat? Răspundeți folosind o fracție (ex: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
ro: Sunt 5 din 6 posibilități.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ro: Două zaruri nemodificate cu șase fețe sunt aruncate simultan. Care este probabilitatea de a obține două numere pare? Răspundeți folosind o fracție (ex: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
ro: Sunt 9 din 36 de posibilități să obținem două numere pare.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ro: Două zaruri nemodificate cu șase fețe sunt aruncate simultan. Care este probabilitatea de a obține doi de „6”? Răspundeți folosind o fracție (ex: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
ro: Sunt 1 din 6 probabilități să obținem „6” la primul zar și la fel și pentru cel de-al doilea.

en: Dice
ro: Zarul

en: Divide circles
ro: Împărțirea cercurilor

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
ro: În ultima figură, în câte regiuni este cercul împărțit când toate punctele sunt unite?

en: Has {0} region | Has {0} regions
ro[0]: Are o regiune
ro[1]: Are {0} regiuni
ro[2]: Are {0} de regiuni

en: Equation
ro: Ecuația

en: What is the result of the equation below?
ro: Care este rezultatul ecuației de mai jos?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
ro: Ordinea operațiilor aritmetice este întotdeauna aceeași: exponenții și radicalii, înmulțirea și împărțirea, adunarea și scăderea.

en: Extra circle
ro: Cercul suplimentar

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Care cerc nu aparține grupului? Nu este o secvență a elementelor. Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: All circles share a common property except for one.
ro: Toate cercurile au o proprietate comună, cu excepția unuia.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
ro: În toate cercurile părțile colorate urmează aceeași ordine, cu excepția acestuia.

en: Figures and text
ro: Figuri și text

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
ro: Figurile și textele au legătură. Ce text ar trebui să fie sub ultima figură?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
ro: Fiecare caracter al textului reprezintă o proprietate a figurii.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
ro: „A” indică suprapunerea figurilor, „B” indică faptul că sunt pătrate, „C” indică faptul că sunt cercuri, „D” indică faptul că figurile sunt separate, „E” indică faptul că sunt 3 figuri și „F” indică faptul că sunt două figuri.

en: Figure pattern
ro: Modelul figurii

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
ro: Ce figură ar trebui să înlocuiască semnul de întrebare? Răspundeți folosind {0}, {1} sau {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
ro: A treia figură de pe fiecare rând implică cumva combinarea primelor două figuri.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
ro: Suprapuneți prima și a doua figură și eliminați liniile comune, apoi rotiți figura rezultată la 45 de grade.

en: Figures
ro: Figuri

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
ro: Care este următoarea secvență de obiecte din ultima coloană? Răspundeți folosind {0}, {1} sau {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
ro: Este singura combinație pe care o puteți construi cu elementele date, fără a le repeta.

en: Find the number
ro: Găsește numărul

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
ro[0]: Privind orizontal și vertical la liniile din careul de mai jos, care este numărul la {0} loc distanță de el însuși multiplicat cu 2 și la {1} locuri distanță de el însuși plus 2?
ro[1]: Privind orizontal și vertical la liniile din careul de mai jos, care este numărul la {0} locuri distanță de el însuși multiplicat cu 2 și la {1} locuri distanță de el însuși plus 2?
ro[2]: Privind orizontal și vertical la liniile din careul de mai jos, care este numărul la {0} de locuri distanță de el însuși multiplicat cu 2 și la {1} locuri distanță de el însuși plus 2?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
ro: Numărul este locat la rândul {0}, coloana {1}.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
ro[0]: Numărul este locat în primul {0} rând al careului.
ro[1]: Numărul este locat în primele {0} rânduri ale careului.
ro[2]: Numărul este locat în primele {0} de rânduri ale careului.

en: Four sided
ro: Patru laturi

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
ro: Câte patrulatere vedeți în figura de mai jos?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
ro: O figură cu patru laturi poate fi înglobată într-o altă figură.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
ro: Patrulaterele sunt construite unind următoarele puncte: {0}

en: Circles in a grid
ro: Cercurile dintr-o grilă

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
ro: Unul din numerele din grilă trebuie încercuit. Care din ele?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
ro: Toate numerele încercuite au o proprietate aritmetică.

en: Every circled number can be divided by {0}.
ro: Fiecare număr încercuit poate fi împărțit la {0}.

en: Square with dots
ro: Pătratul cu puncte

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
ro: Care este următoarea figură logică în secvența următoare? Răspundeți folosind {0}, {1} sau {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
ro: De la figura din stânga sus, cercul din stânga sus se mută în jos, cercul de stânga jos se mută în sus, cel din dreapta jos mută pe diagonală în stânga sus și cel din dreapta sus se mută pe diagonală în stânga jos.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
ro: De la figura din stânga sus, figura este rotită în sens antiorar cu 90 de grade.

en: Numbers in a grid
ro: Numere dintr-o grilă

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
ro: Numerele din grila de mai jos urmează un tipar. Ce număr ar trebui să înlocuiască semnul de întrebare?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
ro: Modelul este aritmetic și funcționează pe verticală.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
ro: Modelul este aritmetic și funcționează pe orizontală.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
ro: Rândul patru este calculat înmulțind primele două linii și adunând-o pe a treia.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
ro: A patra coloană este calculată înmulțind primele două coloane și adunând-o pe a treia.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
ro: Rândul patru este calculat înmulțind primele două linii și scăzând-o pe a treia.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
ro: A patra coloană este calculată înmulțind primele două coloane și scăzând-o pe a treia.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
ro: Rândul patru este calculat adunând primele două linii și scăzând-o pe a treia.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
ro: A patra coloană este calculată adunând primele două coloane și scăzând-o pe a treia.

en: Handshakes
ro: Strângeri de mâini

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
ro: Toți participanții unei petreceri sunt introduși unul altuia. {0} strângeri de mână sunt făcute în total. Câți oameni participă la petrecere?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
ro: Încercați să vă imaginați o situație în care întâlniți un număr mic de oameni.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
ro: Folosind n ca fiind numărul total de oameni, prima persoană dă mâna cu n-1 oameni, a două persoană cu n-2 oameni, etc. Rezultatul este suma primelor n-1 numere consecutive: 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
ro: Forma mai mare

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Care formă mare se poate construi combinând primele două figuri? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Largest area
ro: Cea mai mare suprafață

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Care dintre următoarele figuri are cea mai mare suprafață? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} or {3}.

en: Largest diameter
ro: Cel mai mare diametru

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Dacă cercurile reprezentate de arcurile de mai jos ar fi complete, care cerc ar avea cel mai mare diametru? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
ro: Cu cât mai puțin curbat este arcul, cu atât mai mare este cercul.

en: Lines
ro: Linii

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
ro: Câte segmente există în figurile de mai jos? Un segment este o linie dintre două puncte, care nu se intersectează cu nicio altă linie.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
ro[0]: Există un segment în figura din stânga și {1} în figura din dreapta.
ro[1]: Există {0} segmente în figura din stânga și {1} în figura din dreapta.
ro[2]: Există {0} de segmente în figura din stânga și {1} în figura din dreapta.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
ro: Este un exercițiu ușor dacă numărați sistematic segmentele.

en: Missing piece
ro: Piesa lipsă

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
ro: Care pătrat completează figura de mai jos? Răspundeți folosind {0}, {1} sau {2}.

en: The logic works at row level.
ro: Logica funcționează la nivel de rând.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
ro: În fiecare rând al treilea pătrat se construiește răsturnând primul pătrat și suprapunându-l peste cel de-al doilea pătrat, urmând eliminarea liniilor comune.

en: Missing slice
ro: Secțiunea lipsă

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
ro: Unele secțiuni sunt într-un fel de relație. Care este secțiunea lipsă din cercul de mai jos? Răspundeți folosind {0}, {1} sau {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
ro: Fiecare secțiune are o legătură cu piesa opusă.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
ro: Suma numerelor de pe fiecare secțiune cu cele de pe secțiunea opusă este întotdeauna {0}.

en: Most in common
ro: Au cele mai multe în comun

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Care dintre răspunsurile posibile are cele mai multe elemente în comun cu cele patru figuri date? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
ro: Gândiți-vă la elementele comune pe care figurile date le conțin.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
ro: Au același număr de elemente în interiorul figurii ca figurile date.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
ro: Este figura cu cele mai multe elemente în comun în comparație cu figurile date.

en: Move figure
ro: Mutarea figurii

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
ro: Care este numărul minim de cercuri de mutat pentru a converti figura din stânga în figura din dreapta?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
ro: Mutați cercul din prima linie pe a doua și mutați două cercuri de pe a patra linie pe a doua și a cincea.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
ro: Mutați prima linie pe poziția a șaptea; mutați cele două cercuri ale liniei a doua pe cea de-a treia linia; și mutați primul și ultimul cerc al liniei a cincea pe cea de-a șasea.

en: Next figure
ro: Figura următoare

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
ro: Din prima figură, cercul de sus avansează cu două poziții în sensul ceasornicului, în timp ce cercul din stânga avansează cu o poziție în sensul invers ceasornicului.

en: Numeric relation
ro: Relații numerice

en: What number should replace the question mark?
ro: Ce număr ar trebui să înlocuiască semnul de întrebare?

en: The numbers are related arithmetically.
ro: Numerele au legătură din punct de vedere aritmetic.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
ro: Fiecare grup de câte {0} numere, adunate dau exact {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
ro: Împărțiți secvența în grupuri de trei numere. Fiecare al treilea număr este calculat prin înmulțirea celor două numere precedente.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
ro: Împărțiți secvența în grupuri de trei numere. Fiecare al treilea număr este calculat prin scăderea celui de-al doilea număr din numărul precedent.

en: Numeric sequence
ro: Secvențe numerice

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
ro: Următoarea secvență urmează o logică. Ce număr ar trebui să înlocuiască semnul de întrebare?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
ro: Fiecare număr din secvență are legătură cu precedentul său.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
ro: Fiecare număr din secvență este rezultatul scăderii numărului 1 din numărul precedent și înmulțindu-l cu 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
ro: Fiecare număr din secvență este rezultatul adunării numărului 1 numărului precedent și înmulțindu-l cu 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
ro: Fiecare număr din secvență este rezultatul scăderii numărului 2 din numărul precedent și înmulțindu-l cu -2.

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
ro: Care element nu aparține grupului? Nu are legătură cu aritmetica numerelor. Răspundeți cu {0}, {1}, {2}, {3} sau {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
ro: Criteriul pentru a decide dacă o ecuație aparține grupului nu este aritmetic.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
ro: Considerați că fiecare număr care aparține grupului are două părți care sunt în legătură.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
ro: În toate celelalte ecuații cifrele din partea stângă apar și în partea dreaptă.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
ro: În toate celelalte numere ultimele trei cifre sunt pătratul primelor două.

en: Pencil
ro: Creionul

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
ro: Care dintre următoarele figuri nu pot fi desenate fără a întâlni vreo linie precedentă sau ridica creionul? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2}, {3} sau {4}.

en: People at a table
ro: Oameni la masă

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
ro: Un grup de oameni, la o distanță egală, stau la o masă rotundă. Câți oameni sunt la masă dacă a {0}-a persoană stă în fața celei de-a {1}-a persoană?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
ro: Scăzând cele două poziții aflați câți oameni sunt așezați la o jumătate de masă. Dublând acest număr aflați numărul total de oameni așezați la masă.

en: 5th
ro: 5-a

en: 19th
ro: 19-a

en: 4th
ro: 4-a

en: 12th
ro: 12-a

en: 9th
ro: 9-a

en: 22nd
ro: 22-a

en: Two people in the table sitting across from each other
ro: Două persoane de la masă stau față-în-față

en: Percentage
ro: Procentul

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
ro[0]: După ce ați obținut o reducere de {0}% ați plătit o unitate monetară pentru un televizor. Care a fost prețul original al televizorului?
ro[1]: După ce ați obținut o reducere de {0}% ați plătit {1} unități monetare pentru un televizor. Care a fost prețul original al televizorului?
ro[2]: După ce ați obținut o reducere de {0}% ați plătit {1} de unități monetare pentru un televizor. Care a fost prețul original al televizorului?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
ro[0]: Magazinul lui John a făcut vânzări de o unitate monetară. Aceste vânzări s-au mărit cu {1}% față de luna trecută. Care au fost vânzările lunii trecute?
ro[1]: Magazinul lui John a făcut vânzări de {0} unități monetare. Aceste vânzări s-au mărit cu {1}% față de luna trecută. Care au fost vânzările lunii trecute?
ro[2]: Magazinul lui John a făcut vânzări de {0} de unități monetare. Aceste vânzări s-au mărit cu {1}% față de luna trecută. Care au fost vânzările lunii trecute?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
ro: Cantitatea de apă dintr-o găleată scade cu {0}%. Cu ce procent trebuie să crească cantitatea de apă pentru a ajunge la valoarea sa inițială?

en: The objective is to obtain the same total amount.
ro: Obiectivul este obținerea aceleiași sume totale.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Dacă toți pictorii sunt artiști și unii cetățeni ai Barcelonei sunt artiști. Care dintre următoarele concluzii este corectă? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
ro: Unii cetățeni ai Barcelonei sunt pictori

en: All citizens of Barcelona are painters
ro: Toți cetățenii Barcelonei sunt pictori

en: No citizen of Barcelona is a painter
ro: Niciun cetățean al Barcelonei nu este pictor

en: None of the other options
ro: Niciuna dintre celelalte opțiuni

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Dacă niciun artist bolnav nu este fericit și unii artiști sunt fericiți. Care dintre următoarele concluzii este corectă? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Some artists are not ill
ro: Unii artiști nu sunt bolnavi

en: Some painters are not artists
ro: Unii pictori nu sunt artiști

en: All artists are happy
ro: Toți artiștii sunt fericiți

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Oamenii care călătoresc mereu cumpără o hartă. Tu nu călătorești. Care dintre următoarele concluzii este corectă? Răspundeți cu {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: You do not have any map
ro: Nu ai o hartă

en: You do not buy a map
ro: Nu cumperi o hartă

en: All people have a map
ro: Toți oamenii au câte o hartă

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Dacă fluierați când sunteți fericit și zâmbiți întotdeauna când fluierați, care dintre următoarele concluzii este corectă? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: You smile if you are happy
ro: Zâmbești dacă ești fericit

en: You are only happy if you whistle
ro: Ești fericit numai dacă fluieri

en: You whistle if you are not happy
ro: Fluieri dacă nu ești fericit

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Dacă modul tău de a fi te face sa fii tot timpul sincer si modul tău de a fi tot timpul este cel mai bun, care dintre următoarele concluzii este corectă? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
ro: Onestitatea este uneori cea mai bună metodă

en: Honesty is always the best policy
ro: Onestitatea este întotdeauna cea mai bună metodă

en: Honesty is not always the best policy
ro: Onestitatea nu este întotdeauna cea mai bună metodă

en: Some of the best policies are dishonest
ro: Unele dintre cele mai bune metode nu sunt oneste

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Dacă niciun zgârcit bătrân nu este vesel și unii zgârciți sunt slabi, care dintre următoarele concluzii este corectă? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Some thin people are not cheerful
ro: Unii oameni slabi nu sunt veseli

en: Thin people are not cheerful
ro: Oamenii slabi nu sunt veseli

en: Cheerful people are not thin
ro: Oamenii veseli nu sunt slabi

en: Some cheerful people are not thin
ro: Unii oameni veseli nu sunt slabi

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Dacă toti porcii sunt grași și nimic hrănit cu orz și apă nu este gras, care dintre următoarele concluzii este corectă? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
ro: Toate animalele care sunt hrănite cu orz și apă nu sunt porci

en: No pigs are fed on barley-water
ro: Niciun porc nu este hrănit cu orz și apă

en: Pigs are not fed on barley-water
ro: Porcii nu sunt hrăniți cu orz și apă

en: All the other options
ro: Toate celelalte opțiuni

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Dacă unele picturi sunt prime-încercări și nicio primă încercare nu este chiar așa de bună, care dintre următoarele concluzii este corectă? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
ro: Unele picturi urâte nu sunt prime încercări

en: Some pictures are not really good
ro: Unele picturi nu sunt chiar bune

en: All bad pictures are first attempts
ro: Toate picturile urâte sunt primele încercări

en: All the others
ro: Toate celelalte

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Dacă ați fost la plimbare și vă simțiți mai bine, care dintre următoarele concluzii este corectă? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
ro: Pentru a vă simți mai bine, trebuie sa mergeți la plimbare

en: If you go out for a walk, you will feel better
ro: Daca mergeți la plimbare, vă veți simți mai bine

en: Some who go out for a walk feel better
ro: Unii care merg la plimbari se simt mai bine

en: No one feels better who does not go out for a walk
ro: Nimeni care nu merge la plimbari nu se simte mai bine

en: Predicate logic
ro: Logica afirmației

en: Quadrilaterals
ro: Patrulaterele

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
ro: Care dintre următoarele figuri nu aparțin grupului? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2}, {3}, {4} sau {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
ro: Este singura figură cu toate liniile de lungime egală.

en: Related numbers
ro: Numere conexe

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
ro: În grila de mai jos, ce număr ar trebui să înlocuiască semnul de întrebare?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
ro: Numărul din mijlocul fiecărui rând este jumătate din suma celorlalte numere ale rândului.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
ro: Numărul din mijlocul fiecărui rând este suma celorlalte numere ale rândului.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
ro: Numărul din mijlocul fiecărui rând este dublul sumei celorlalte numere ale rândului.

en: Squares and letters
ro: Pătrate și litere

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
ro: Literele din jurul pătratelor urmează un model. Care literă ar trebui să înlocuiască semnul de întrebare de la ultimul pătrat?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
ro: Fiecare literă este calculată luând poziția alfabetică a caracterului anterior și adunând {0} la ea pentru a obține poziția literei următoare.

en: Squares
ro: Pătrate

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
ro: Câte pătrate de orice dimensiune sunt în figura de mai jos?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
ro: Un pătrat este un patrulater cu laturile egale. Un pătrat poate fi construit din alte pătrate.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
ro: Sunt 16 pătrate separate, 9 pătrate construite din 4 pătrate separate, 4 pătrate construide din 9 pătrate separate și 1 pătrat construit din 16 pătrate separate.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
ro: Sunt 9 pătrate separate, 4 pătrate construite din 4 pătrate separate și 1 pătrat construit din 9 pătrate separate.

en: Square sheets
ro: Foi pătrate

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
ro: Care este numărul minim necesar de foi de hârtie pătrate de orice dimensiune pentru a crea figura următoare? Liniile indică frontierele dintre foi diferite.

en: The sheets should overlap.
ro: Foile ar trebui să se suprapună.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
ro: Un pătrat complet de hârtie (galben), o bucată de 3/4 din dimensiunea întreagă a unui pătrat de hârtie (albastru) în colțul din dreapta jos, o altă bucată de 3/4 din dimensiunea întreagă a unui pătrat de hârtie (verde) în colțul din stânga sus și o bucată de 1/4 (roșu) în colțul din stânga sus.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
ro: Ce figură completează setul de mai jos? Răspundeți folosind {0}, {1} sau {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
ro: Este figura care completează toate combinațiile posibile din patru blocuri fără a lua în calcul rotațiile.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
ro: Ora actuală

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
ro[0]: Acum {0} oră era cu atât de mult după {1:%H} așa cum era cu atât de mult înaintea {2:%H} în aceeași zi. Cât este ceasul acum? Răspundeți folosind ora (de ex.: {3:%H})
ro[1]: Acum {0} ore era cu atât de mult după {1:%H} așa cum era cu atât de mult înaintea {2:%H} în aceeași zi. Cât este ceasul acum? Răspundeți folosind ora (de ex.: {3:%H})
ro[2]: Acum {0} de ore era cu atât de mult după {1:%H} așa cum era cu atât de mult înaintea {2:%H} în aceeași zi. Cât este ceasul acum? Răspundeți folosind ora (de ex.: {3:%H})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
ro[0]: Trebuie să calculați ora de la care fiecare distanță este aceeași pentru timpurile date, și apoi adăugați o oră pentru a o converti în timpul prezent.
ro[1]: Trebuie să calculați ora de la care fiecare distanță este aceeași pentru timpurile date, și apoi adăugați {0} ore pentru a o converti în timpul prezent.
ro[2]: Trebuie să calculați ora de la care fiecare distanță este aceeași pentru timpurile date, și apoi adăugați {0} de ore pentru a o converti în timpul prezent.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
ro: {0:%H tt}

en: Sample clock
ro: Șablon ceas

en: Trains
ro: Trenuri

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
ro: Formula distanței este „distanța = viteza x timp”.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
ro[0]: Un tren părăsește gara cu viteza de {0} km/h. Cu o oră mai târziu al doilea tren părăsește gara în aceeași direcție cu viteza de {2} km/h. Câte ore îi va trebui celui de-al doilea tren să-l întreacă pe primul?
ro[1]: Un tren părăsește gara cu viteza de {0} km/h. Cu {1} ore mai târziu al doilea tren părăsește gara în aceeași direcție cu viteza de {2} km/h. Câte ore îi va trebui celui de-al doilea tren să-l întreacă pe primul?
ro[2]: Un tren părăsește gara cu viteza de {0} de km/h. Cu {1} de ore mai târziu al doilea tren părăsește gara în aceeași direcție cu viteza de {2} km/h. Câte ore îi va trebui celui de-al doilea tren să-l întreacă pe primul?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
ro: Puteți calcula răspunsul înmulțind viteza primului tren cu timpul și împărțind rezultatul la diferența dintre viteze.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
ro[0]: Două trenuri separate de un km se mișcă în direcții opuse pe șine paralele. Primul merge cu viteza de {1} km/h și al doilea cu {2} km/h. În câte ore se vor întâlni?
ro[1]: Două trenuri separate de {0} km se mișcă în direcții opuse pe șine paralele. Primul merge cu viteza de {1} km/h și al doilea cu {2} km/h. În câte ore se vor întâlni?
ro[2]: Două trenuri separate de {0} de km se mișcă în direcții opuse pe șine paralele. Primul merge cu viteza de {1} km/h și al doilea cu {2} km/h. În câte ore se vor întâlni?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
ro: Puteți calcula răspunsul împărțind distanța la suma celor două viteze.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
ro[0]: Două trenuri, pe șine drepte paralele, pleacă din același punct la același timp în direcții opuse cu o viteză de {0} și respectiv {1} km/h. În câte ore vor fi la o distanță de o milă, unul față de celălalt?
ro[1]: Două trenuri, pe șine drepte paralele, pleacă din același punct la același timp în direcții opuse cu o viteză de {0} și respectiv {1} km/h. În câte ore vor fi la o distanță de {2} mile, unul față de celălalt?
ro[2]: Două trenuri, pe șine drepte paralele, pleacă din același punct la același timp în direcții opuse cu o viteză de {0} și respectiv {1} de km/h. În câte ore vor fi la o distanță de {2} de mile, unul față de celălalt?

en: Triangles
ro: Triunghiuri

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
ro: Câte triunghiuri de orice dimensiune sunt în figura de mai jos?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
ro: Un triunghi poate fi cuprins în interiorul altui triunghi.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
ro: Triunghiurile sunt construite unind următoarele puncte: {0}

en: Triangles with numbers
ro: Triunghiuri cu numere

en: Which number should replace the question mark below?
ro: Ce număr ar trebui să înlocuiască semnul de întrebare de mai jos?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
ro: Toate triunghiurile au o proprietate comună și sunt independente de restul corpurilor.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
ro: Rezultatul înmulțirii celor două numere din fiecare triunghi este {0}.

en: Colored figures
ro: Figurile colorate

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Care dintre următoarele figuri a fost afișată precedent? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Colored text
ro: Textul colorat

en: What was the color of the text that said '{0}'?
ro: Cu ce culoare a fost scris texul „{0}”?

en: Counting dots
ro: Numărați punctele

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
ro: Câte puncte de culoare {0} au fost afișate în imaginea precedentă? Răspundeți folosind numere.

en: Memorize faces
ro: Memorați fețele

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
ro: În care celulă se află cealaltă față asemănătoare celei de mai jos? Răspundeți cu numărul celulei.

en: Memorize facts
ro: Memorați faptele

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
ro[0]: Fabrica Mașinilor Strălucitoare a anunțat deja întreruperea producției pentru o zi, dar înainte de asta nu a mai întrerupt producția din {1}.
ro[1]: Fabrica Mașinilor Strălucitoare a anunțat deja întreruperea producției pentru {0} zile, dar înainte de asta nu a mai întrerupt producția din {1}.
ro[2]: Fabrica Mașinilor Strălucitoare a anunțat deja întreruperea producției pentru {0} de zile, dar înainte de asta nu a mai întrerupt producția din {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
ro: Pentru câte zile s-a oprit producția Mașinilor Strălucitoare?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
ro: În ce an s-a oprit ultima dată producția Mașinilor Strălucitoare?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
ro: Vânzările Mașinilor Strălucitoare au scăzut cu {0}% în luna Decembrie, cel mai rău declin din {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
ro: Cu cât au scăzut vânzările companiei în Decembrie?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
ro: Vânzările Mașinilor Strălucitoare au scăzut cu {0}% în ultima lună de Decembrie. Din ce an este acesta cel mai rău declin?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
ro: Aproximativ {0}% din Mașinile Strălucitoare produse în întrega lume sunt vândute în Europa.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
ro: Ce procent din Mașinile Strălucitoare produse în întreaga lume sunt vândute în Europa?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
ro: Aproximativ {0}% din Mașinile Strălucitoare folosesc diesel, {1}% folosesc benzină și restul folosesc curent electric.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
ro: Ce procent din Mașinile Strălucitoare folosesc diesel?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
ro: Ce procent din Mașinile Strălucitoare folosesc benzină?

en: Circle
ro: Cerc

en: Memorize figures and text
ro: Memorați figurile și textul

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Lista de mai jos enumeră figurile afișate în imaginea precedentă, cu excepția uneia. Care este figura lipsă? Răspundeți cu {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: List of images shown before
ro: Lista imaginilor afișate mai devreme

en: Figures with numbers
ro: Figurile cu cifre

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Care dintre aceste pătrate a fost afișat anterior? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: Start at point number {0}
ro: Începeți de la punctul {0}

en: Move right
ro: Mutați la dreapta

en: Move left
ro: Mutați la stânga

en: Move up
ro: Mutați în sus

en: Move down
ro: Mutați în jos

en: End at point {0}
ro: Finalizați la punctul {0}

en: Memorize indications
ro: Memorați indicațiile

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ro: Care dintre următoarele grafice reprezintă indicațiile date anterior? Răspundeți folosind {0}, {1}, {2} sau {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
ro: Câte numere impare au fost în imaginea precedentă? Răspundeți folosind numere.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
ro: Câte numere pare au fost în imaginea precedentă? Răspundeți folosind numere.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
ro: Câte numere cu mai mult de o cifră au fost în imaginea precedentă? Răspundeți folosind numere.

en: Memorize numbers
ro: Memorați numerele

en: Memorize words
ro: Memorați cuvintele

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
ro: Lipsește un cuvânt din lista precedentă. Care este cuvântul lipsă?

note: Body parts
en: wrist
ro: mână

en: elbow
ro: cot

en: armpit
ro: subsuoară

en: hand
ro: mână

en: chest
ro: piept

en: trout
ro: păstrăv

en: monkfish
ro: lophius

en: salmon
ro: somon

note: Vegetables
en: potato
ro: cartof

en: ginger
ro: ghimbir

en: pepper
ro: piper

en: garlic
ro: usturoi

en: pumpkin
ro: dovleac

note: Bicycle
en: brake
ro: frână

en: pedal
ro: pedală

en: chain
ro: lanț

en: wheel
ro: volan

en: handlebar
ro: ghidon

note: Music
en: drummer
ro: toboșar

en: speaker
ro: vorbitor

en: lyrics
ro: versuri

en: beat
ro: ritm

en: song
ro: melodie

note: Weather
en: cloud
ro: nor

en: rain
ro: ploaie

en: storm
ro: furtună

en: fog
ro: ceață

en: rainbow
ro: curcubeu

note: Animals
en: rabbit
ro: iepure

en: mouse
ro: șoarece

en: monkey
ro: maimuță

en: bear
ro: urs

en: wolf
ro: lup

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
ro[0]: Câte grade se rotește limba care indică minutele unui ceas în 2 ore și un minut?
ro[1]: Câte grade se rotește limba care indică minutele unui ceas în 2 ore și [num] minute?
ro[2]: Câte grade se rotește limba care indică minutele unui ceas în 2 ore și [num] de minute?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
ro[0]: John are 46 de ani. Fiul lui este cu un an mai tânăr decât jumătatea vârstei lui John. Câți ani are fiul lui John?
ro[1]: John are 46 de ani. Fiul lui este cu [difference] ani mai tânăr decât jumătatea vârstei lui John. Câți ani are fiul lui John?
ro[2]: John are 46 de ani. Fiul lui este cu [difference] de ani mai tânăr decât jumătatea vârstei lui John. Câți ani are fiul lui John?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays?
ro[0]: Vârsta lui John în prezent este de două ori mai mare decât vârsta fiului său. În urmă cu [ago] an, John a fost de [proportion] ori mai bătrân decât fiul său. Ce vârstă are fiul lui John în prezent?
ro[1]: Vârsta lui John în prezent este de două ori mai mare decât vârsta fiului său. În urmă cu [ago] ani, John a fost de [proportion] ori mai bătrân decât fiul său. Ce vârstă are fiul lui John în prezent?
ro[2]: Vârsta lui John în prezent este de două ori mai mare decât vârsta fiului său. În urmă cu [ago] de ani, John a fost de [proportion] de ori mai bătrân decât fiul său. Ce vârstă are fiul lui John în prezent?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
ro[0]: Vârsta lui John (variabila x) în prezent este de două ori mai mare decât vârsta fiului său (variablia y), asta însemnând că x = 2y, și În urmă cu [ago] an, John a fost cu [proportion] mai bătrân decât fiul său: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
ro[1]: Vârsta lui John (variabila x) în prezent este de două ori mai mare decât vârsta fiului său (variablia y), asta însemnând că x = 2y, și În urmă cu [ago] ani, John a fost cu [proportion] mai bătrân decât fiul său: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
ro[2]: Vârsta lui John (variabila x) în prezent este de două ori mai mare decât vârsta fiului său (variablia y), asta însemnând că x = 2y, și În urmă cu [ago] de ani, John a fost cu [proportion] mai bătrân decât fiul său: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
ro[0]: Un fișier este protejat de o parolă formată dintr-un număr cu o singură cifră reprezentată în baza 10 (variind de la 0 la 9). Câte parole diferite puteți avea?
ro[1]: Un fișier este protejat de o parolă formată dintr-un număr cu [digits] cifre reprezentate în baza 10 (variind de la 0 la 9). Câte parole diferite puteți avea?
ro[2]: Un fișier este protejat de o parolă formată dintr-un număr cu [digits] de cifre reprezentate în baza 10 (variind de la 0 la 9). Câte parole diferite puteți avea?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
ro[0]: Un fișier este protejat de o parolă formată dintr-un număr reprezentat în baza 8 cu o singură cifră (variind de la 0 la 7). Câte parole diferite puteți avea?
ro[1]: Un fișier este protejat de o parolă formată dintr-un număr reprezentat în baza 8 cu [digits] cifre (variind de la 0 la 7). Câte parole diferite puteți avea?
ro[2]: Un fișier este protejat de o parolă formată dintr-un număr reprezentat în baza 8 cu [digits] de cifre (variind de la 0 la 7). Câte parole diferite puteți avea?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
ro[0]: Se joacă o partidă de tenis. Câte prognoze diferite se pot face?
ro[1]: Se joacă [games] partide de tenis simultan. Câte prognoze diferite se pot face?
ro[2]: Se joacă [games] de partide de tenis simultan. Câte prognoze diferite se pot face?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
ro[0]: Într-un turneu de tenis, în fiecare meci un jucător este eliminat după pierderea în fața unui singur adversar. Cât de multe meciuri sunt necesare pentru a determina câștigătorul de un turneu de tenis, care începe cu un jucător?
ro[1]: Într-un turneu de tenis, în fiecare meci un jucător este eliminat după pierderea în fața unui singur adversar. Cât de multe meciuri sunt necesare pentru a determina câștigătorul de un turneu de tenis, care începe cu [players] jucători?
ro[2]: Într-un turneu de tenis, în fiecare meci un jucător este eliminat după pierderea în fața unui singur adversar. Cât de multe meciuri sunt necesare pentru a determina câștigătorul de un turneu de tenis, care începe cu [players] de jucători?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
ro[0]: Aveți o unitate monetară în contul bancar la o dobândă de 10% compusă anual. Câți bani veți avea după 2 ani?
ro[1]: Aveți [money] unități monetare în contul bancar la o dobândă de 10% compusă anual. Câți bani veți avea după 2 ani?
ro[2]: Aveți [money] de unități monetare în contul bancar la o dobândă compusă de 10% compusă anual. Câți bani veți avea după 2 ani?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
ro[0]: John curăță la viteza de 1 / [john_time] pe oră și prietenul său la 1 / [friend]. Împreună aceștia vor avea nevoie de o oră.
ro[1]: John curăță la viteza de 1 / [john_time] pe oră și prietenul său la 1 / [friend]. Împreună aceștia vor avea nevoie de [answer_a] ore.
ro[2]: John curăță la viteza de 1 / [john_time] pe oră și prietenul său la 1 / [friend]. Împreună aceștia vor avea nevoie de [answer_a] de ore.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
ro[0]: John are nevoie de o oră pentru a curăța un depozit și prietenul său are nevoie de jumătate de oră. Cât de multe ore le-ar lua pentru a curăța depozitul dacă aceștia au lucrat împreună? [option_answers]
ro[1]: John are nevoie de [john_time] ore pentru a curăța un depozit și prietenul său are nevoie de jumătate din atâtea. Cât de multe ore le-ar lua pentru a curăța depozitul dacă aceștia au lucrat împreună? [option_answers]
ro[2]: John are nevoie de [john_time] de ore pentru a curăța un depozit și prietenul său are nevoie de jumătate din atâtea. Cât de multe ore le-ar lua pentru a curăța depozitul dacă aceștia au lucrat împreună? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
ro[0]: John are nevoie de o oră pentru a curăța un depozit și prietenul său are nevoie de două ore. Cât de multe ore le-ar lua pentru a curăța depozitul dacă aceștia au lucrat împreună? [option_answers]
ro[1]: John are nevoie de [john_time] ore pentru a curăța un depozit și prietenul său are nevoie de dublu față de atâtea. Cât de multe ore le-ar lua pentru a curăța depozitul dacă aceștia au lucrat împreună? [option_answers]
ro[2]: John are nevoie de [john_time] de ore pentru a curăța un depozit și prietenul său are nevoie de dublu față de atâtea. Cât de multe ore le-ar lua pentru a curăța depozitul dacă aceștia au lucrat împreună? [option_answers]
