gbrainy - en to sk translation catalogue (1043 entries)

en: Every hour rotates 360 degrees.
sk: Každú hodinu sa otočí o 360 stupňov.

en: Brothers and sisters
sk: Súrodenci

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
sk: Z [people] ľudí, [brothers] majú bratov, [sisters] majú sestry a [both] majú aj bratov aj sestry. Koľko ľudí nemá ani bratov ani sestry?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
sk: Vypočítate to tak, že vezmete počet ľudí spolu mínus [brothers_only] ľudia, ktorí majú len bratov, mínus [sisters_only] tí, ktorí majú len sestry a mínus [both] tí, ktorí majú aj sestry aj bratov.

en: Age
sk: Vek

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
sk: Vek Jánovho syna je v súčasnosti polovica Jánovho veku mínus [difference], teda ([father] / 2) - [difference].

en: Password
sk: Heslo

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
sk: Pre každú cifru máme 10 možností. Celkový počet možností je 10 na [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
sk: Pre každú cifru máme 8 možností. Celkový počet možností je 8 na [digits].

en: Tennis game
sk: Tenisový zápas

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
sk: Každý zápas je samostatná udalosť s 2 možnými výsledkami. Celkový počet možností je 2 na [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
sk: V každom zápase vyradíte jedného hráča. Výsledok je preto celkový počet hráčov mínus jedna.

en: Bank interest
sk: Bankový úrok

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
sk: Zložený úrok sa vypláca z pôvodnej sumy plus súčet všetkých úrokov z minulosti.

en: Simple equations
sk: Jednoduché rovnice

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
sk: Aké číslo plus [num_a] sa rovná [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
sk: Je to výsledok operácie [num_b] – [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
sk: Aké číslo mínus [num_a] sa rovná [num_b]?

en: x - [num_a] = [num_b]
sk: x – [num_a] = [num_b]

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
sk: Je to výsledok operácie [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
sk: Aké číslo krát [num_a] sa rovná [num_b]?

en: x * [num_a] = [num_b]
sk: x · [num_a] = [num_b]

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
sk: Je to výsledok operácie [num_b] : [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
sk: Aké číslo delené [num_a] sa rovná [num_b]?

en: x / [num_a] = [num_b]
sk: x : [num_a] = [num_b]

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
sk: Je to výsledok operácie  [num_a] · [num_b].

en: Boxes
sk: Škatule

en: Container
sk: Debna

en: Box
sk: Škatuľa

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
sk: Koľko škatúľ s rozmermi 1 x 1 x 0,5 sa zmestí do debny s rozmermi 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
sk: Zmestí sa tam 6 · 5 · [z] · 2 škatúľ.

en: Palindromic years
sk: Palindromické roky

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
sk: [year_start] je palindromický rok ako [year_end], rozdiel 11 rokov. Aké sú ďalšie dva nasledujúce palindromické roky s rovnakým rozdielom po roku [year_end]? Odpovedzte dvoma číslami (napr. [year_start] a [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
sk: Palindromické číslo zostane rovnaké, aj keď sa číta odzadu (napr. 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
sk: [rslt_a] a [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
sk: Od roku 1000 do roku 10000 sa palindromické roky obyčajne vyskytujú a aj sa budú vyskytovať v 110-ročných intervaloch okrem prípadu, keď
    nastane koniec tisícročia; vtedy je to 11-ročný interval.

en: Dartboard
sk: Terč

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
sk: Na tomto terči kde by ste museli trafiť šípky, aby ste v 5 hodoch získali 120 bodov? Odpovedzte uvedením zoznamu čísel (napr. 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
sk: Na získanie 120 bodov sa používajú len 3 zo 4 čísel na terči.

en: Horse race
sk: Konské dostihy

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
sk[0]: Na konských dostihoch sú ľudia a kone. Je tam [eyes] očí a [legs] nôh. Koľko je tam koní?
sk[1]: Na konských dostihoch sú ľudia a kone. Je tam [eyes] oko a [legs] noha. Koľko je tam koní?
sk[2]: Na konských dostihoch sú ľudia a kone. Sú tam [eyes] oči a [legs] nohy. Koľko je tam koní?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
sk: Každý človek má dve nohy a každý kôň štyri  (2 · [men] + [horses] · 4). Každý človek aj každý kôň má dve oči (2 · [men] + 2 · [horses]).

en: Lever
sk: Páka

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
sk: Akú veľkú hmotnosť treba naložiť na bod označený otáznikom na vyváženie páky?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
sk: Pouvažujte nad vetou, ktorú pripisujú Archimedovi: „Dajte mi pevný bod vo vesmíre a pohnem Zemou.“

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
sk: Páka je v rovnováhe, keď sú na nej predmety uložené vo vzdialenostiach, ktoré sú v určitom pomere k ich hmotnostiam.

en: Multiple number
sk: Násobok

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
sk: Ktoré dve čísla zo zoznamu sú násobky [num_x] aj [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
sk: Násobok je číslo, ktoré sa dá vydeliť iným číslom bezo zvyšku. Napríklad 10, 15 a 25 sú násobky 5.

en: Choose one of the following:
sk: Vyberte jednu z týchto možností:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
sk: [option_prefix] [option_a] a [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
sk: [option_prefix] [option_a] a [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
sk: [option_prefix] [option_b] a [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
sk: [option_prefix] [option_c] a [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
sk: [option_a] a [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
sk: [option_a] aj [option_b] sú násobky čísel [num_x] a [num_y].

en: Cars in town
sk: Autá v meste

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
sk: V malom meste [all_cars] % obyvateľov má auto a [males_cars] % je mužov, ktorí majú auto. Aké percento obyvateľstva sú ženy, ktoré majú auto? [option_answers]

en: [option_prefix] [option_a]%
sk: [option_prefix] [option_a] %

en: [option_prefix] [option_b]%
sk: [option_prefix] [option_b] %

en: [option_prefix] [option_c]%
sk: [option_prefix] [option_c] %

en: [option_prefix] [option_d]%
sk: [option_prefix] [option_d] %

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
sk: [females_cars] % ([all_cars] – [males_cars]) obyvateľov sú ženy, ktoré majú auto.

en: Compare variables
sk: Porovnávanie premenných

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
sk: Ak p &lt; x &lt; q a r &lt; y &lt; s a viete, že x &lt; y je pravdivý výrok, potom ktorá z týchto možností je správna? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
sk: Ak x &lt; y, potom p &lt; x &lt; y &lt; s, teda s &gt; p je pravdivý výrok.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
sk: Ak p &lt; x &lt; q a r &lt; y &lt; s, a viete, že x &gt; y je pravdivý výrok, potom ktorá z nasledujúcich možností je správna? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
sk: Ak x &gt; y, potom r &lt; y &lt; x &lt; q, teda r &lt; q je pravdivý výrok.

en: Odd number
sk: Nepárne číslo

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
sk: Ak sú dané dve celé čísla x a y, a ak x je párne číslo a y nepárne, v ktorom z týchto výrazov dostaneme ako výsledok nepárne číslo? [option_answers]

en: [option_prefix] x * y
sk: [option_prefix] x · y

en: [option_prefix] x * y * 2
sk: [option_prefix] x · y · 2

en: [option_prefix] (x - y) * 2
sk: [option_prefix] (x – y) · 2

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
sk: Vynásobením dvoch párnych čísel vždy dostaneme párne číslo, ak x vynásobime 2, vznikne párne číslo. Ak k tomu párnemu číslu pripočítame nepárne číslo (y), vždy vznikne nepárne číslo.

en: Warehouse
sk: Sklad

en: Two trucks
sk: Dva nákladiaky

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
sk[0]: Máte dva nákladiaky, ktoré majú celkovú hmotnosť [add] jednotiek. Ak ľahší nákladiak váži o 15 jednotiek menej ako je polovica hmotnosti ťažšieho nákladiaka, aká je hmotnosť ľahšieho nákladiaka? [option_answers]
sk[1]: Máte dva nákladiaky, ktoré majú celkovú hmotnosť [add] jednotku. Ak ľahší nákladiak váži o 15 jednotiek menej ako je polovica hmotnosti ťažšieho nákladiaka, aká je hmotnosť ľahšieho nákladiaka? [option_answers]
sk[2]: Máte dva nákladiaky, ktoré majú celkovú hmotnosť [add] jednotky. Ak ľahší nákladiak váži o 15 jednotiek menej ako je polovica hmotnosti ťažšieho nákladiaka, aká je hmotnosť ľahšieho nákladiaka? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
sk: Ťažší nákladiak váží [heavier] a ľahší [lighter].

en: Family relations
sk: Príbuzenské vzťahy

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
sk: Sestra švagrinej Jánovho otca je aj? Nepredpokladajte, že Ján má príbuzného, ktorý nebol spomenutý. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
sk: [option_prefix] Jeho matka

en: [option_prefix] Has no relation
sk: [option_prefix] Nie sú v žiadnom vzťahu

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
sk: [option_prefix] Jeho sesternica

en: [option_prefix] His son-in-law
sk: [option_prefix] Jeho zať (tesť)

en: His mother
sk: Jeho matka

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
sk: Sestra matkinej švagrinej je žena Jánovho otca, teda Jánova matka.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
sk: Brat švagra Jánovej matky je aj? Nepredpokladajte, že Ján má príbuzného, ktorý nebol spomenutý. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
sk: [option_prefix] Jeho otec

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
sk: [option_prefix] Jeho bratanec

en: His father
sk: Jeho otec

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
sk: Brat otcovho švagra je manžel Jánovej matky, teda Jánov otec.

en: Third number
sk: Tretie číslo

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
sk: Priemer troch čísel je [three]. Priemer dvoch z týchto čísel je [two]. Aké je tretie číslo? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
sk: Je to výsledok rovnice: ([three] · 3) – ([two] · 2).

en: Game
sk: Hra

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
sk: Hrajte hry, ktoré preveria vaše logické, vyjadrovacie, matematické a pamäťové schopnosti

en: Classic
sk: Klasická

en: Notebook
sk: Poznámkový blok

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: http://live.gnome.org/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
sk: Ktorý z nasledujúcich športov nepatrí do tejto skupiny?

en: Think of the items used in the game.
sk: Rozmýšľajte nad vecami, ktoré sa v každom športe používajú.

en: Basketball
sk: Basketbal

en: Tennis
sk: Tenis

en: Cycling
sk: Bicyklovanie

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
sk: Je to jediný šport, v ktorom sa nepoužíva lopta.

en: A terrier is to a dog like a?
sk: Teriér je k psovi ako…?

en: Chicken / Parrot
sk: Kurča / Papagáj

en: Pony / Horse
sk: Poník / Kôň

en: Ant / Vertebrate
sk: Mravec / Stavovec

en: Dog / Cat
sk: Pes / Mačka

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
sk: Pes a kôň sú živočíchy, teriér a poník sú plemená.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
sk: Slovo „preparátor“ označuje človeka, ktorý…?

en: Works with dead animals
sk: Pracuje s mŕtvymi zvieratami

en: Specializes in skin diseases
sk: Špecializuje sa na kožné ochorenia

en: Suffers a skin disease
sk: Má kožné ochorenie

en: Works with leather
sk: Pracuje s kožou

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
sk: Motor, ktorý je zle navrhnutý a ktorému chýba dômyselnosť je…?

en: Simplistic
sk: Zjednodušený

en: Erroneous
sk: Chybný

en: Broken
sk: Pokazený

en: Unorthodox
sk: Nepravý

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je významovo najbližšie k slovu „cenzurovať“?

en: Condemn
sk: Odsudzovať

en: Hide
sk: Skrývať

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
sk: Zahmlievať

en: Ignore
sk: Ignorovať

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
sk: Umelec, ktorého dielo zadefinovalo štýl určitého žánru je?

en: Pioneer
sk: Priekopník

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
sk: Bohém

en: Misunderstood
sk: Nepochopený

en: Martyr
sk: Mučeník

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
sk: Ktorá z nasledujúcich viet najlepšie definuje ostrakizovaného človeka?

en: Person expelled from society
sk: Človek vylúčený zo spoločnosti

en: Loner
sk: Samotár

en: Connoisseur
sk: Odborník

en: Conspirator
sk: Zradca

en: Which of the following words means fear of people?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov znamená strach z ľudí?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
sk: Antropofóbiu

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
sk: Antofóbiu

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
sk: Akrofóbiu

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
sk: Človek, ktorý sa priveľmi zaoberá svojim zdravím má…?

en: Agoraphobia
sk: Agorafóbiu

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov nepatrí do tejto skupiny?

note: Translator: As a noun
en: Violin
sk: Husle

en: Bassoon
sk: Fagot

en: Flute
sk: Flauta

en: Oboe
sk: Hoboj

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
sk: Je to jediný hudobný nástroj, ktorý nepatrí medzi drevené dychové.

en: What is a 'halberd'?
sk: Čo je to „halapartňa“?

en: Weapon
sk: Zbraň

en: Flower
sk: Kvet

en: Fish
sk: Ryba

en: Sport
sk: Šport

en: Fossil
sk: Skamenelina

en: Portico
sk: Stĺporadie

en: Column
sk: Stĺpec

en: Attic
sk: Povala

en: It is the only one that is not related to architecture.
sk: Je to jediné slovo, ktoré nesúvisí s architektúrou.

en: Hectogram
sk: Hektogram

en: Gallon
sk: Galón

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
sk: Je to jediná jednotka, ktorá nepatrí do metrického systému.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
sk: Pomaranč

en: Apple
sk: Jablko

en: Grape
sk: Hrozno

en: Potato
sk: Zemiak

en: It is the only one that is not a fruit.
sk: Je to jediná rastlina, ktorá nepatri medzi ovocie.

en: Turtle
sk: Korytnačka

en: Crocodile
sk: Krokodíl

en: Lizard
sk: Jašterica

en: Frog
sk: Žaba

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
sk: Je to jediný živočích, ktorý nepatrí medzi plazy a nemá ani chvost.

en: Wolf
sk: Vlk

en: Deer
sk: Jeleň

en: It is the only one that is not a carnivore.
sk: Je to jediný živočích, ktorý nepatrí medzi mäsožravce.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojim významom najbližšie k slovu „hedonizmus“?

en: Pleasure
sk: Radosť

en: Pain
sk: Bolesť

en: Collectivism
sk: Kolektivizmus

en: Abstinence
sk: Zdržanlivosť

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
sk: Etická teória, podľa ktorej len to, čo je príjemné, je naozaj dobré.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojim významom najbližšie k slovu „asketizmus“?

en: Positivism
sk: Pozitivizmus

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
sk: Metóda založená na prísnej sebadisciplíne na dosiahnutie vyššieho alebo duchovného stavu mysle.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojim významom najbližšie k slovu „oxymoron“?

en: Contradictory
sk: Protikladný

en: Synonym
sk: Synonymum

en: Related
sk: Podobný

en: Ironic
sk: Ironický

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
sk: Obrazné pomenovanie, ktoré spája protikladné slová.

en: Lentils
sk: Šošovica

en: Wheat
sk: Pšenica

en: Corn
sk: Kukurica

en: Rice
sk: Ryža

en: It is the only one that is not a cereal.
sk: Je to jediná rastlina, ktorá nepatrí medzi obilniny.

en: Onion
sk: Cibuľa

en: Lychee
sk: Liči

en: Olive
sk: Oliva

en: Carbon
sk: Uhlík

en: Sodium
sk: Sodík

en: Titanium
sk: Titán

en: Zinc
sk: Zinok

en: It is the only one that is not a metal.
sk: Je to jediný prvok, ktorý nepatrí medzi kovy.

en: Cardiology
sk: Kardiológia

en: Hematology
sk: Hematológia

en: Psychiatry
sk: Psychiatria

en: Paleontology
sk: Paleontológia

en: It is the only one that is not a medical specialty.
sk: Je to jediná nemedicínska disciplína.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojím významom najbližšie k slovu „nedbalý“?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
sk: Neopatrný

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
sk: Priateľský

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
sk: Zdvorilý

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
sk: Nazlostený

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
sk: Je to zanedbanie starostlivosti v takej miere, aká by sa dala oprávnene alebo logicky očakávať.

en: Regular
sk: Pravidelný

en: Occasional
sk: Príležitostný

en: Exceptional
sk: Výnimočný

en: Rare
sk: Ojedinelý

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
sk: Ostatné slová majú význam „nekoná sa často“.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojim významom najbližšie k slovu „zmätený“?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
sk: Popletený

en: Interesting
sk: Zaujímavý

en: Ordinary
sk: Obyčajný

en: Trivial
sk: Banálny

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojim významom najbližšie k slovu „nešťastný“?

en: Sad
sk: Smutný

en: Unpleasant
sk: Nepríjemný

en: Tears
sk: Plačúci

en: Incredible
sk: Neuveriteľný

en: Famous
sk: Slávny

en: Acclaimed
sk: Uznávaný

en: Celebrated
sk: Oslavovaný

en: The other words have the meaning of distinguished.
sk: Ostatné slová majú význam „významný“.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojim významom najbližšie k slovu „špecifický“?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
sk: Konkrétny

en: Obvious
sk: Zjavný

en: Generic
sk: Všeobecný

en: Plate
sk: Tanier

note: Translator: As a noun
en: Bottle
sk: Fľaša

en: Amphora
sk: Amfora

en: Bowl
sk: Miska

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
sk: Je to jediná vec, ktorá sa nepoužíva na uskladnenie kvapalín.

en: Walnut
sk: Vlašský orech

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
sk: Makadámia

en: Chestnut
sk: Gaštan

en: It is the only one that is not a nut.
sk: Je to jediná rastlina, ktorá nie je orech.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojim významom najbližšie k slovu „chvála“?

en: Applause
sk: Potlesk

en: Commendation
sk: Uznanie

en: Citation
sk: Verejná pochvala

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
sk: Čaro

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojím významom najbližšie k slovu „zármutok“?

note: Translator: As a noun
en: Lament
sk: Nariekanie

en: Fraud
sk: Podvod

en: Intolerance
sk: Neznášanlivosť

en: Risk
sk: Riziko

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
sk: Ktoré z nasledujúcich slov je svojim významom najbližšie k slovu „flegmatický“?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
sk: Pokojný

en: Authentic
sk: Autentický

en: Clever
sk: Bystrý

en: Tense
sk: Napätý

en: Concert
sk: Koncert

en: Satire
sk: Satira

en: Proverb
sk: Príslovie

en: It is the only one that is not related to literature.
sk: Je to jediné slovo, ktoré nesúvisí s literatúrou.

en: Curve
sk: Krivka

en: Cathetus
sk: Odvesna

en: Hypotenuse
sk: Prepona

en: Trigonometry
sk: Trigonometria

en: It is the only one that is not related with triangles.
sk: Je to jediné vec, ktorá nesúvisí s trojuholníkmi.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
sk: Náhrdelník

en: Candelabra
sk: Svietnik

en: Lantern
sk: Lampáš

en: Lamp
sk: Lampa

en: It is the only one that does not produce light.
sk: Je to jediná vec, ktorá nevyrába svetlo.

en: car / garage | plane
sk: auto / garáž | lietadlo

en: Hangar
sk: Hangár

en: Airline
sk: Letecká spoločnosť

en: Aircraft
sk: Lietadlo

en: circle / semicircle | diameter
sk: kruh / polkruh | priemer

en: Radius
sk: Polomer

en: Chord
sk: Akord

en: Tangent
sk: Dotyčnica

en: Angle
sk: Uhol

en: The radius of a circle is half the diameter.
sk: Polomer kruhu je polovica priemeru.

en: talk / yell | dislike
sk: rozprávať / kričať | nechuť

en: Repugnance
sk: Odpor

en: Offensive
sk: Útok

en: Shame
sk: Hanba

en: Ostentation
sk: Predvádzanie sa

en: write / pen | eat
sk: písať / pero | jesť

en: Fork
sk: Vidlička

en: Restaurant
sk: Reštaurácia

en: Winery
sk: Vinotéka

en: Table
sk: Stôl

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
sk: Pero sa používa na písanie a vidlička sa používa na jedenie.

en: desert / oasis | sea
sk: púšť / oáza | more

en: Island
sk: Ostrov

en: River
sk: Rieka

en: Beach
sk: Pláž

en: Coast
sk: Pobrežie

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
sk: Oáza je izolovaná oblasť s vegetáciou v púšti a ostrov je izolovaná pevnina, ktorá je obklopená vodou.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
sk: korytnačka / pancier | list

en: Envelope
sk: Obálka

en: Ink
sk: Atrament

en: Printer
sk: Tlačiareň

en: Cellulose
sk: Celulóza

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
sk: Korytnačka je v pancieri a list je v obálke.

en: wine / grape | rum
sk: víno / hrozno | rum

en: Sugarcane
sk: Cukrová trstina

en: Grain
sk: Obilie

en: Sweet corn
sk: Sladká kukurica

en: horticulture / plants | ornithology
sk: záhradníctvo / rastliny | ornitológia

en: Birds
sk: Vtáky

en: Insects
sk: Hmyz

en: Amphibians
sk: Obojživelníky

en: Fishes
sk: Ryby

en: thankful / ingratitude | despotism
sk: vďačný / nevďačnosť | despotizmus

en: Democracy
sk: Demokracia

en: Totalitarianism
sk: Totalitárstvo

en: Oligarchy
sk: Oligarchia

en: Authority
sk: Autorita

en: pessimist / optimist | poor
sk: pesimista / optimista | chudobný

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
sk: Majetný

en: Homeless
sk: Bezdomovec

en: Property
sk: Majetok

en: Money
sk: Peniaze

en: five / pentagon | ten
sk: päť / päťuholník | desať

en: Decagon
sk: Desaťuholník

en: Enneagram
sk: Deväťuholník

en: Icosagon
sk: Dvadsaťuholník

en: Decimal
sk: Desiatkový

en: parallel / meridian | longitude
sk: rovnobežka / poludník | zemepisná dĺžka

en: Latitude
sk: Zemepisná šírka

en: Solstice
sk: Slnovrat

en: Pole
sk: Pól

en: Azimuth
sk: Azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
sk: Rovnobežka a zemepisná dĺžka prechádzajú z východu na západ, kým poludník a zemepisná šírka zo severu na juh.

en: art / gallery | drama
sk: umenie / galéria | dráma

en: Theater
sk: Divadlo

en: Museum
sk: Múzeum

en: Concert hall
sk: Koncertná sála

en: Gym
sk: Telocvičňa

en: hunter / rifle | photographer
sk: poľovník / puška | fotograf

en: Camera
sk: Fotoaparát

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
sk: Statív

en: Photography
sk: Fotografia

en: Light
sk: Osvetlenie

en: dish / break | balloon
sk: tanier / rozbiť | balón

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
sk: Praská

en: Bounce
sk: Skákať

en: Float
sk: Vznášať sa

en: Roll
sk: Točiť sa

en: Both relate to an action that breaks the related item.
sk: Obe sa týkajú činnosti, ktorá zničí danú vec.

en: button / push | key (used in a lock)
sk: tlačidlo / stlačiť | kľúč (v zámku)

en: Turn
sk: Otočiť

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
sk: Otvoriť

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
sk: Zamknúť

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
sk: Zatvoriť

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
sk: Aby obe veci fungovali, tlačidlo treba stlačiť a kľúč otočiť.

en: concept / idea | obsession
sk: predstava / nápad | posadnutosť

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
sk: Fixácia

en: Indifference
sk: Ľahostajnosť

en: Disinterest
sk: Nezáujem

en: Intuition
sk: Intuícia

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
sk: Vzťah medzi týmito dvoma slovami je taký, že sú synonymné.

en: fish / water | bird
sk: ryba / voda | vták

en: Air
sk: Vzduch

en: Wings
sk: Krídla

en: Ship
sk: Loď

en: Cage
sk: Klietka

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
sk: veža / šach | vojak

en: Battle
sk: Bitka

en: Gun
sk: Zbraň

en: Peace
sk: Mier

en: Enemy
sk: Nepriateľ

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
sk: Prvé slovo je nástroj a druhé to, čo meria.

en: hungry / eat | tired
sk: hladný / jesť | unavený

en: sleep | rest
sk: spať | oddýchnuť si | oddychovať

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
sk: škatuľa / otvoriť | banán

en: peel
sk: olúpať

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
sk: lopata / kopať | sekera

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
sk: sekať

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
sk: sklo / rozbiť | papier

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
sk: trhať | roztrhať | roztrhnúť

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
sk: nohy / dve | prsty

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
sk: desať | 10

en: fish / aquarium | monkey
sk: ryba / akvárium | opica

en: cage | zoo | zoological garden
sk: klietka | ZOO | zoo | zoologická | zoologická záhrada

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
sk: Ryba v akváriu žije v zajatí.

en: ring / finger | bracelet
sk: prsteň / prst | náramok

en: wrist | arm
sk: zápästie | ruka

en: seal / flippers | bird
sk: tuleň / plutvy | vták

en: wings
sk: krídla

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
sk: brvno / plávať | kameň

en: sink
sk: potopiť sa

en: leopard / spots | tiger
sk: leopard / škvrny | tiger

en: stripes
sk: pruhy

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
sk: ryba / ponorka | vták

en: airplane | aeroplane | plane
sk: lietadlo

en: tears / eyes | sweat
sk: slzy / oči | pot

en: body | skin
sk: telo | pokožka | koža

en: bridge / over | tunnel
sk: most / po | tunel

en: in | under | through
sk: v | popod | cez

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
sk: hračka / hrať sa | náradie

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
sk: pracovať

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
sk: chyba / opraviť | škoda

en: repair | fix
sk: opraviť | napraviť | nahradiť | vynahradiť

en: orange / fruit | spinach
sk: pomaranč / ovocie | špenát

en: vegetable
sk: zelenina

en: hands / grab | teeth
sk: ruky / siahnuť | zuby

en: bite
sk: odhryznúť

en: Grab and bite are finite actions.
sk: Siahnúť a odhryznúť sú určité (dokonavé) činnosti.

en: puzzle / solve | game
sk: hlavolam / vyriešiť | hra

en: win | play
sk: vyhrať | hrať

en: eyebrow / eye | mustache
sk: obočie / oko | fúzy

en: lip | upper lip | mouth
sk: pery | pera | horná pera | ústa

en: ice / slippery | glue
sk: ľad / klzký | lepidlo

en: sticky
sk: lepkavé | lepkavý

en: whirlpool / water | tornado
sk: vír / voda | tornádo

en: wind | air
sk: vietor | vzduch

en: fox / den | bird
sk: líška / nora | vták

en: nest
sk: hniezdo

en: dog / tame | wolf
sk: pes / skrotený | vlk

en: wild | savage
sk: divý

en: sugar / sweet | vinegar
sk: cukor / sladký | ocot

en: sour
sk: kyslý

en: tennis / sport | ballet
sk: tenis / šport | balet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
sk: tanec

en: slurp / tongue | snort
sk: chlípať / jazyk | ovoňať

en: nose
sk: nos

en: elbow / knee | wrist
sk: lakeť / koleno | zápästie

en: ankle
sk: členok

en: novel / author | song
sk: román / spisovateľ | pesnička

en: composer | songwriter | lyricist
sk: skladateľ | textár

en: car / road | train
sk: auto / cesta | vlak

en: track | railway | rails | railroad
sk: koľaj | železnica | koľajnice | koľaje

en: pediatrics / children | numismatics
sk: pediatria / deti | numizmatika

en: coins
sk: mince

en: thermometer / temperature | clock
sk: teplomer / teplota | hodiny

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
sk: čas

en: poems / anthology | maps
sk: básne / zbierka | mapy

en: letter / word | page
sk: písmeno / slovo | strana

en: book | magazine | document
sk: kniha | časopis | dokument

en: hour / minute | minute
sk: hodina / minúta | minúta

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
sk: sekunda

en: tiger / carnivore | cow
sk: tiger / mäsožravec | krava

en: herbivorous | herbivore
sk: bylinožravý | bylinožravec

en: constellation / stars | archipelago
sk: konštelácia / hviezdy | súostrovie

en: islands
sk: ostrovy

en: Unknown command line parameter {0}
sk: Neznámy parameter príkazového riadka {0}

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
sk: (vytvorené {0})

en: List of available games
sk: Zoznam dostupných hier

en: Usage: gbrainy [options]
sk: Použitie: gbrainy [voľby]

en:   --version			Print version information.
sk:   --version			Vypíše informácie o verzii.

en:   --help			Print this usage message.
sk:   --help			Vypíše toto hlásenie o používani.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
sk:   --gamelist			Zobrazí zoznam dostupných hier.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
sk:   --customgame [game1, gameN]	Určuje zoznam hier, ktoré sa budú hrať, ak bude zvolená vlastná hra.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
sk:   --norandom 			Ponúkaný zoznam vlastných hier nebude náhodný.

en:   --versions 			Show dependencies.
sk:   --versions 			Zobrazí závislosti.

en: Software
sk: Softvér

en: Based on ideas by
sk: Založené na nápadoch z

en: MENSA works
sk: prác od MENSY

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sk: Tento program je slobodný softvér; môžete ho rozširovať a/lebo upravovať v súlade s podmienkami  licencie GNU General Public License vydanej organizáciou Free Software Foundation, a to buď verzie 2 tejto licencie alebo (podľa vlastného uváženia) akejkoľvek neskoršej verzie.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sk: Tento program sa distribuuje s nádejou, že bude užitočný, ale BEZ AKEJKOĽVEK ZÁRUKY; dokonca aj bez nepriamej záruky, OBCHODOVATEĽNOSTI alebo VHODNOSTI NA NEJAKÝ ÚČEL. Viac podrobností nájdete v licencii GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
sk: Spolu s programom ste mali dostať kópiu licencie GNU General Public License; ak sa tak nestalo, napíšte organizácii Free Software Foundation, Inc. na adresu 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
sk: Hra na lámanie hlavy, pobavenie a udržanie mozgu v dobrej kondícii.

en: gbrainy project web site
sk: webová stránka programu gbrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
sk: Názov hry

note: Column: Type
en: Type
sk: Druh

en: Selected
sk: Označené

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
sk: hry.pdf

en: PDF files
sk: Súbory PDF

en: All files
sk: Všetky súbory

en: The PDF file has been exported correctly.
sk: Export do súboru PDF prebehol úspešne.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
sk: Pri generovaní súboru PDF nastal problém. Súbor nebol vytvorený.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
sk: Graf zobrazuje vývoj hráčovho skóre v hre.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
sk: Na zobrazenie vývoja skóre potrebujete viac ako jednu zaznamenanú hru.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
sk[0]: Vychádza z výsledkov {0} zaznamenaných hier.
sk[1]: Vychádza z výsledkov {0} zaznamenanej hry.
sk[2]: Vychádza z výsledkov {0} zaznamenaných hier.

en: Total
sk: Celkovo

en: You are about to delete the player's game session history.
sk: Chystáte sa vymazať históriu hráčových hier.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
sk: Ak budete pokračovať, stratíte históriu predchádzajúcich hier. Chcete pokračovať?

en: _Delete
sk: _Vymazať

en: Custom Game
sk: Vlastná hra

en: Select All
sk: Vybrať všetky

en: Unselect all
sk: Odznačiť všetky

en: _Start
sk: _Začať

en: PDF export
sk: Export do PDF

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
sk: Táto voľba vám umožňuje exportovať sériu hier do súboru PDF. Úlohy môžete potom vyriešiť aj bez počítača.

en: <b>General Settings</b>
sk: <b>Všeobecné nastavenia</b>

en: Skip games that use colors
sk: Preskakovať hry, ktoré používajú farby

en: <b>Game Types</b>
sk: <b>Druhy hier</b>

en: Logic
sk: Logické

en: Calculation
sk: Matematické

en: Verbal
sk: Slovné

en: <b>Difficulty Level</b>
sk: <b>Úroveň náročnosti</b>

en: Easy
sk: Ľahká

en: Medium
sk: Stredne ťažká

en: Master
sk: Ťažká

en: <b>Number of games</b>
sk: <b>Počet hier</b>

en: Total number of games:
sk: Celkový počet hier:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
sk: Stránok na stranu:

en: <b>Output File</b>
sk: <b>Výstupný súbor</b>

en: _Save
sk: _Uložiť

en: Player's Game Session History
sk: História hráčových hier

en: Show:
sk: Zobraziť:

en: Preferences
sk: Nastavenia

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
sk: Preskakovať hry, ktoré používajú farby (pre farboslepých používateľov)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
sk: Vynútiť si, aby gbrainy stále používal anglický jazyk (ignorovať preklady)

en: Search and load extensions when starting
sk: Pri štarte vyhľadať a nahrať rozšírenia

en: Theme:
sk: Téma:

en: <b>Memory Games</b>
sk: <b>Pamäťové hry</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
sk: Čas na zapamätanie v sekundách:

en: Show a countdown message
sk: Zobraziť odpočítavanie

en: <b>Player's Game Session History</b>
sk: <b>História hráčových hier</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
sk: Minimálny počet odohraných hier na uloženie hry:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
sk: Maximálny počet rekordov v histórii hráčových hier:

en: Delete Player's Game Session History
sk: Vymazať históriu hráčovych hier

en: Congratulations.
sk: Blahoželáme.

en: Incorrect answer.
sk: Nesprávna odpoveď.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
sk: Ak poznáte odpoveď, napíšte ju do do políčka „Odpoveď:“ a stlačte tlačidlo „Ok“.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
sk: Stupeň dokončenia prekladu programu gbrainy pre váš jazyk je nízky.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
sk: Môžete naraziť na čiastočne preložené hry, čo sťažuje ich hranie. Ak radšej hráte v angličtine, v Nastaveniach programu gbrainy sa dá táto možnosť nastaviť.

en: Pause
sk: Pozastaviť

en: Resume
sk: Pokračovať

en: Startup time {0}
sk: Začiatočný čas {0}

en: _Game
sk: _Hra

en: _New Game
sk: _Nová hra

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
sk: Všetky hry (logické, počítanie spamäti, pamäťové aj slovné analógie)

en: Logic Puzzles Only
sk: Iba logické hlavolamy

en: Mental Calculation Only
sk: Iba cvičenia na počítanie z pamäti

en: Memory Trainers Only
sk: Iba pamäťové cvičenia

en: Verbal Analogies Only
sk: Iba slovné analógie

en: Custom Game Selection...
sk: Vlastný výber hier…

en: _Pause Game
sk: _Pozastaviť hru

en: _End Game
sk: _Skončiť hru

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
sk: Exportovať hry do PDF na hranie off-line…

en: _View
sk: _Zobraziť

en: Toolbar
sk: Lišta s nástrojmi

en: Show
sk: Zobraziť

en: Orientation
sk: Orientácia

en: Vertical
sk: Zvislá

en: Horizontal
sk: Vodorovná

en: _Settings
sk: Nas_tavenia

en: Extensions
sk: Rozšírenia

en: _Help
sk: _Pomocník

en: _Contents
sk: Ob_sah

en: How to Extend gbrainy's Functionality
sk: Ako rozšíriť funkčnosť programu gbrainy

en: Answer:
sk: Odpoveď:

en: _Next
sk: Ď_alej

en: _Tip
sk: _Pomôcka

en: Add-in Manager
sk: Správca doplnkov

en: Additional extensions are required to perform this operation.
sk: Na vykonanie tejto operácie treba ďalšie rozšírenia.

en: The following add-ins will be installed:
sk: Nainštalujú sa tieto doplnky:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
sk: <big><b>Správca doplnkov</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
sk: Momentálne sú nainštalované tieto doplnky:

en: _Install Add-ins...
sk: _Nainštalovať doplnky…

en: _Repositories...
sk: _Repozitáre…

en: _Uninstall...
sk: _Odinštalovať…

en: Enable
sk: Povoliť

en: Disable
sk: Zakázať

en: Add-in
sk: Doplnok

en: Version
sk: Verzia

en: Other
sk: Iné

en: Version:
sk: Verzia:

en: Author:
sk: Autor:

en: Copyright:
sk: Autorské právo:

en: Add-in Dependencies:
sk: Závislosti doplnku:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
sk: <b>Označte doplnky, ktoré si chcete nainštalovať a kliknite na tlačidlo Ďalej</b>

en: Show all packages
sk: Zobraziť všetky balíky

en: Show new versions only
sk: Zobraziť len nové verzie

en: Show updates only
sk: Zobraziť len aktualizácie

en: _Unselect All
sk: _Odznačiť všetky

en: Select _All
sk: Označiť _všetky

en: Add-in Installation
sk: Inštalácia doplnku

en: Name
sk: Názov

en: Install from:
sk: Nainštalovať z(o):

en: Repository
sk: Repozitár

en: All registered repositories
sk: Všetky zaregistrované repozitáre

en: Register an on-line repository
sk: Zaregistrovať internetový repozitár

en: Select the location of the repository you want to register:
sk: Vyberte si umiestnenie repozitára, ktorý chcete zaregistrovať:

en: Register a local repository
sk: Zaregistrovať lokálny repozitár

en: Browse...
sk: Prehľadávať…

en: Path:
sk: Cesta:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
sk: Nainštalované

en: Updates
sk: Aktualizácie

en: Gallery
sk: Galéria

en: Repository:
sk: Depozitár:

en: Install from file...
sk: Nainštalovať zo stránky…

en: No selection
sk: Žiaden výber

en: No add-ins found
sk: Žiaden doplnok sa nenašiel

en: Refresh
sk: Obnoviť

en: Add-in packages
sk: Balíky doplnkov

en: Install Add-in Package
sk: _Nainštalovať balík doplnku

en: All repositories
sk: Všetky repozitáre

en: Manage Repositories...
sk: Riadiť repozitáre…

en: Add-in Repository Management
sk: Správa depozitára doplnkov

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
sk[0]: {0} dostupných aktualizácií
sk[1]: {0} dostupná aktualizácia
sk[2]: {0} dostupné aktualizácie

en: Open Location
sk: Otvoriť umiestnenie

en: Paused
sk: Prestávka

en: Play all the games
sk: Zahrajte si všetky hry

en: All
sk: Všetky

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
sk: Hrajte hry, ktoré preskúšajú vašu dedukciu a myslenie

en: Play games that challenge your mental calculation skills
sk: Hrajte hry, ktoré preveria vašu schopnosť počítať spamäti

en: Memory
sk: Pamäťové

en: Play games that challenge your short term memory
sk: Hrajte hry, ktoré preskúšajú vašu krátkodobú pamäť

en: Play games that challenge your verbal aptitude
sk: Hrajte hry, ktoré preskúšajú vaše vyjadrovacie schopnosti

en: Pause or resume the game
sk: Pozastaviť hru alebo pokračovať

en: End the game and show score
sk: Skončiť hru a zobraziť skóre

en: End
sk: Skončiť

en: red
sk: červená

en: green
sk: zelená

en: blue
sk: modrá

en: yellow
sk: žltá

en: magenta
sk: fialová

en: orange
sk: oranžová

en: black
sk: čierna

en: white
sk: biela

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
sk: {0} alebo {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
sk: {0}, {1} alebo {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
sk: {0}, {1}, {2} alebo {3}

en: Figure {0}
sk: Obrázok {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
sk[0]: Možné správne odpovede sú {0}.
sk[1]: Správna odpoveď je {0}.
sk[2]: Možné správne odpovede sú {0}.

en: Extensions database:
sk: Databáza rozšírení:

note: Translators: 'Games registered' is the games know to gbrainy (build-in and load from addins-in and external files)
en: {0} games registered: {1} logic puzzles, {2} calculation trainers, {3} memory trainers, {4} verbal analogies
sk: {0} zaregistrovaných hier: {1} logických hlavolamov, {2} matematických cvičení, {3} pamäťových cvičení, {4} slovných analógií

en: Games played: {0} (Score: {1})
sk: Odohrané hry: {0} (Skóre: {1})

en: Time: {0}
sk: Čas: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
sk: Hra: {0}

note: Translators: text in the status bar: games played - time - game name
en: {0} - {1} - {2}
sk: {0} – {1} – {2}

note: Translators: text in the status bar: games played - time
en: {0} - {1}
sk: {0} – {1}

en: Outstanding results
sk: Vynikajúce výsledky

en: Excellent results
sk: Výborné výsledky

en: Good results
sk: Dobré výsledky

en: Poor results
sk: Slabé výsledky

en: Disappointing results
sk: Dnes ste sklamali

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
sk: Pozorne si prečítajte zadanie, vyhľadajte dôležité údaje a pomôcky.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
sk: Pri hodnotení program gbrainy berie do úvahy aj čas a pomôcky, ktoré ste na dokončenie každej hry potrebovali.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
sk: Prvky, ktoré sa v logických hrách zdajú nepodstatné, môžu byť veľmi dôležité.

en: Try to approach a problem from different angles.
sk: Skúste sa na úlohu pozrieť z rôznych uhlov.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
sk: Nebojte sa chýb, sú súčasťou procesu učenia.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challeging yourself.
sk: Riešte všetky úlohy, aj tie ťažké. Zlepšenie príde, keď sa budete skúšať.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
sk: Hrajte denne a čoskoro si všimnete pokrok.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
sk: V ponuke „Vlastný výber hier“ si vyberte presne také hry, aké si chcete zahrať.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
sk: Na prispôsobenie úrovne náročnosti hry použite Nastavenia.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
sk: Spájanie prvkov je bežný spôsob na zapamätanie vecí.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
sk: Zoskupovanie prvkov do kategórií je bežný spôsob na zapamätanie vecí.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
sk: Pomocou začiatočných písmen každého faktu si na ich zapamätanie vytvorte skratky.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
sk: Radosť, ktorú máte z hlavolamu, je priamo úmerná času, ktorú ste nad ním strávili.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
sk: Porozmýšľajte nad rozobratím každého problému na menšie zložky.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
sk: Pri odpovedaní na slovné analógie dávajte pozor na slovesný čas.

en: Memorize the objects below in the given time
sk: V časovom limite si zapamätajte tieto veci

en: Time left
sk: Zostávajúci čas

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
sk: Hra: #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
sk: Vytvorené v programe gbrainy {0}

en: Solutions
sk: Riešenia

en: Multiple options #{0}
sk: Viac možností #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
sk: {0} Odpovedzte {1}.

en: Pair of words compare #{0}
sk: Porovnávanie dvojíc slov #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
sk: Ak je daný vzťah taký medzi slovami ako nižšie, ktoré slovo má najbližší vzťah k slovu „{0}“?

en: Words: {0}
sk: Slová: {0}

en: Pair of words #{0}
sk: Dvojica slov #{0}

en: Question and answer #{0}
sk: Otázka a odpoveď #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
sk: Odpovedzte {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
sk: Pripravte sa na to, že si budete musieť zapamätať ďalšie veci…

en: Score
sk: Skóre

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
sk[0]: {0} odohraných
sk[1]: {0} odohraná
sk[2]: {0} odohrané

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
sk[0]: Počet vyhraných hier: {0} ({1})
sk[1]: Počet vyhraných hier: {0} ({1})
sk[2]: Počet vyhraných hier: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
sk[0]: {0}. Počet vyhraných hier: {1} ({2})
sk[1]: {0}. Počet vyhraných hier: {1} ({2})
sk[2]: {0}. Počet vyhraných hier: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
sk: Strávený čas {0} ({1} priemerne na hru)

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
sk: Podrobnosti o bodovaní v gbrainy nájdete v pomocníkovi.

en: Tips for your next games
sk: Rady do ďalších hier

en: Congratulations! New personal record
sk: Blahoželáme! Nový osobný rekord

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sk: Získaním {0} bodov v logických hlavolamoch ste vytvorili nový osobný rekord. Váš predchádzajúci rekord bol {1} bodov.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sk: Získaním {0} bodov v matematických hrách ste vytvorili nový osobný rekord. Váš predchádzajúci rekord bol {1} bodov.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sk: Získaním {0} bodov v pamäťových hrách ste vytvorili nový osobný rekord. Váš predchádzajúci rekord bol {1} bodov.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sk: Získaním {0} bodov v slovných analógiách ste vytvorili nový osobný rekord. Váš predchádzajúci rekord bol {1} bodov.

en: Time
sk: Čas

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
sk: Logické hlavolamy. Preveria vaše deduktívne a myšlienkové schopnosti.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
sk: Úlohy na počítanie spamäti. Matematické príklady, ktoré otestujú vašu schopnosť počítať spamäti.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
sk: Pamäťové cvičenia. Na preskúšanie krátkodobej pamäti.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
sk: Slovné analógie. Preveria vaše vyjadrovacie schopnosti.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
sk: Vitajte v programe gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
sk: gbrainy je hra na lámanie hlavy, pobavenie a na udržanie mozgu v dobrej kondícii. Nájdete tu:

en: Arithmetical operations
sk: Aritmetické operácie

en: What is the result of the following operation?
sk: Aký je výsledok tohto príkladu?

en: Average
sk: Priemer

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sk: Dané sú čísla: {0}. Ktoré z nasledujúcich čísel je najbližšie k ich priemeru? Odpovedzte {1}, {2}, {3} alebo {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
sk: Priemer zoznamu čísel je ich súčet vydelený počtom čísel v zozname.

en: The result of the operation is {0}.
sk: Výsledok operácie je {0}.

en: Closer fraction
sk: Presnejší zlomok

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sk: Ktoré z týchto čísel má najbližšie k {0}? Odpovedzte {1}, {2}, {3} alebo {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
sk: Výsledok operácie {0} / {1} je „{2}“.

en: Fractions
sk: Zlomky

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
sk: Aký výsledok má tento príklad? Odpovedzte buď zlomkom (cez lomku: /) alebo číslom.

en: Greatest divisor
sk: Najväčší deliteľ

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ktorý z možných deliteľov je najväčší a dajú sa ním vydeliť všetky čísla? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Numbers
sk: Čísla

en: Possible divisors
sk: Možné delitele

en: Operators
sk: Znamienka

en: The first operator is {0}.
sk: Prvé znamienko je {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
sk: Ktoré znamienka spôsobia, že sa čísla {0}, {1} a {2} budú rovnať číslu {3}? Odpovedzte + - * alebo /.

en: {0} and {1}
sk: {0} a {1}

en: Primes
sk: Prvočísla

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ktoré z týchto čísel je prvočíslo? Prvočíslo je kladné celé číslo, ktoré má iba dvoch rôznych deliteľov, číslo 1 a samo seba. Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
sk: Ak sa dá súčet všetkých cifier nejakého čísla vydeliť troma, potom sa dá to isté urobiť aj s tým číslom. Napríklad 15 = 1 + 5 = 6, čo je deliteľné číslom 3.

en: The number {0} is a prime number.
sk: Číslo {0} je prvočíslo.

en: Proportions
sk: Úmernosť

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
sk: Koľko je {0} % z {1}/{2}? Odpovedzte {3}, {4}, {5} alebo {6}.

en: Ratio
sk: Pomer

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sk: Ktoré dve čísla majú súčet {0} a sú v pomere {1} k {2}? Odpovedzte dvoma číslami (napr. 1 a 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
sk: Druhé číslo vypočítate tak, že prvé vynásobíte {0} a vydelíte {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
sk: Pomer určuje podiel častí na celku. Pomer a : b znamená, že celok bol rozdelený na rovnakých častí „a“ na jednej strane a rovnakých častí „b“ na strane druhej.

en: have a ratio of {0}:{1}
sk: sú v pomere {0} : {1}

en: Two numbers
sk: Dve čísla

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sk: Ktoré dve čísla dávajú pri sčítaní {0} a pri vynásobení {1}? Odpovedzte dvoma číslami (napr. 1 a 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sk: Ktoré dve čísla dávajú pri odčítaní {0} a pri vynásobení {1}? Odpovedzte dvoma číslami napr. 1 a 2).

en: x - y = {0}
sk: x – y = {0}

en: x * y = {0}
sk: x · y = {0}

en: 3D Cube
sk: 3D kocka

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
sk: Koľko malých kociek treba na postavenie veľkej kocky? Odpovedzte číslom.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
sk: Kocka je pravidelný priestorový geometrický útvar, ktorý má šesť rovnakých štvorcových stien.

en: Balance
sk: Rovnováha

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
sk: Ak použijeme iba trojuholníky, koľko trojuholníkov treba dať na pravú stranu na poslednom obrázku, aby bola váha vyvážená?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
sk: Každý kruh sa počíta za dva trojuholníky a každý štvorec za tri trojuholníky.

en: Every circle is equivalent two triangles.
sk: Každý kruh sa počíta za dva trojuholníky.

en: Build a triangle
sk: Vytvorenie trojuholníka

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
sk: Ktoré tri geometrické útvary môžete spojiť a vytvoriť tak trojuholník? Odpovedzte pomocou troch písmen, ktoré sú pod geometrickými útvarmi, napr. {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
sk: Trojuholník, ktorý vznikne, bude rovnoramenný.

en: The triangle is:
sk: Trojuholník sa skladá z útvarov:

en: Circles in a square
sk: Kruhy v štvorci

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
sk: Aký najväčší počet kruhov (takých ako na obrázku) sa zmestí do tohto štvorca?

en: You can fit more than 64 circles.
sk: Zmestí sa tam viac ako 64 kruhov.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
sk: Na obrázku vyššie získame v každom riadku výšky {0} jednotiek, čím nám ostane dosť miesta na ďalší riadok.

en: 8 units
sk: 8 jednotiek

en: 1 unit
sk: 1 jednotka

en: Clocks
sk: Hodiny

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
sk: Na aké číslo má ukazovať veľká ručička na hodinách s označením „{0}“? Napíšte číslom.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the values of the hands for '{0}' are {3} ({2} + {1}).
sk: Počnúc od prvých hodín, pripočítajte {1} k číslu, ktoré dostanete spojením čísel, na ktoré ručičky ukazujú. Napríklad hodnoty ručičiek pre „{0}“ sú {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
sk: Hodiny sa neriadia časovou logikou.

en: Count circles
sk: Počítanie kruhov

en: How many circles do you count?
sk: Koľko kruhov je na obrázku?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
sk: Toto cvičenie je ľahké, ak kruhy počítate systematicky.

en: Counting
sk: Počítanie

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
sk[0]: We have {0}-metrový kus látky.
sk[1]: We have {0}-metrový kus látky.
sk[2]: We have {0}-metrový kus látky.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
sk[0]: Stroju trvá zostrihanie 1 metra tejto látky {0} sekúnd. Za koľko sekúnd postrihá stroj celú látku na 1-metrové kusy?
sk[1]: Stroju trvá zostrihanie 1 metra tejto látky {0} sekundu. Za koľko sekúnd postrihá stroj celú látku na 1-metrové kusy?
sk[2]: Stroju trvá zostrihanie 1 metra tejto látky {0} sekundy. Za koľko sekúnd postrihá stroj celú látku na 1-metrové kusy?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
sk[0]: {0} strihmi urobí stroj dva 1-metrové kusy.
sk[1]: {0} strihom urobí stroj dva 1-metrové kusy.
sk[2]: {0} strihmi urobí stroj dva 1-metrové kusy.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
sk[0]: Na ohraničenie štvorcového pozemku bol postavený plot. Na každej strane tohto štvorca sa použilo {0} stĺpikov. Koľko stĺpikov sa použilo spolu?
sk[1]: Na ohraničenie štvorcového pozemku bol postavený plot. Na každej strane tohto štvorca sa použil {0} stĺpik. Koľko stĺpikov sa použilo spolu?
sk[2]: Na ohraničenie štvorcového pozemku bol postavený plot. Na každej strane tohto štvorca sa použili {0} stĺpiky. Koľko stĺpikov sa použilo spolu?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
sk[0]: Stĺpik je {0}, keďže stĺpiky v rohoch sú pre dve strany spoločné, teda počítajú sa len raz.
sk[1]: Stĺpik je {0}, keďže stĺpiky v rohoch sú pre dve strany spoločné, teda počítajú sa len raz.
sk[2]: Stĺpiky sú {0}, keďže stĺpiky v rohoch sú pre dve strany spoločné, teda počítajú sa len raz.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
sk[0]: Zabalenie darčeka na výročie stojí 1 euro. Darček na výročie stojí o {0} eur viac ako jeho zabalenie. Koľko stojí kúpenie a zabalenie darčeka spolu?
sk[1]: Zabalenie darčeka na výročie stojí 1 euro. Darček na výročie stojí o {0} euro viac ako jeho zabalenie. Koľko stojí kúpenie a zabalenie darčeka spolu?
sk[2]: Zabalenie darčeka na výročie stojí 1 euro. Darček na výročie stojí o {0} eurá viac ako jeho zabalenie. Koľko stojí kúpenie a zabalenie darčeka spolu?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
sk[0]: Je to cena darčeka {0} eur plus jedno euro za zabalenie.
sk[1]: Je to cena darčeka {0} euro plus jedno euro za zabalenie.
sk[2]: Je to cena darčeka {0} eurá plus jedno euro za zabalenie.

en: Count series
sk: Počítanie radov čísel

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
sk: Koľko deviatok potrebujeme na zapísanie čísel medzi 10 a 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
sk: Koľko je dvojciferných čísel, v ktorých je prvá číslica väčšia ako druhá (napr. 20 a 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
sk: Koľko je dvojciferných čísel, v ktorých je prvá číslica menšia ako druhá (napr. 12 a 13)?

en: The numbers are: {0}.
sk: Tými číslami sú: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
sk: Všimnite si, že číslo 99 obsahuje dve číslice 9.

en: Cover percentage
sk: Percento zafarbenia

en: What percentage of the figure is colored?
sk: Koľko percent obrázka je zafarbených?

en: Cube
sk: Kocka

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
sk: Ktorá stena bude oproti stene s číslom {0}, keď sa tento útvar poskladá do kocky? Napíšte číslo uvedené na tej stene.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sk: Aká je pravdepodobnosť, že hodíte 2-ku alebo 6-ku jediným hodom bežnou hracou kockou so 6 stenami? Odpovedzte zlomkom (napr. 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
sk: Sú to 2 zo 6-tich možností.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sk: Aká je pravdepodobnosť, že nehodíte 5-ku jediným hodom bežnou hracou kockou so 6 stenami? Odpovedzte zlomkom (napr. 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
sk: Existuje 5 zo 6 možností.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sk: Hádže sa naraz dvoma bežnými kockami so 6 stenami. Aká je pravdepodobnosť, že sa nehodia dve párne čísla? Odpovedzte zlomkom (napr. 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
sk: Na hodenie dvoch párnych čísel je 9 z 36 možností.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sk: Hádže sa naraz dvoma bežnými kockami so 6 stenami. Aká je pravdepodobnosť, že sa nehodia dve 6-ky? Odpovedzte zlomkom (napr. 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
sk: Na prvej kocke je na hodenie 6-ky 1 zo 6 možností a to isté platí pre druhú kocku.

en: Dice
sk: Hracia kocka

en: Divide circles
sk: Delenie kruhov

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
sk: Na koľko častí sa rozdelí kruh na poslednom obrázku, keď spolu pospájame všetky bodky?

en: Has {0} region | Has {0} regions
sk[0]: Kruh sa rozdelí na {0} častí.
sk[1]: Kruh sa rozdelí na {0} časť.
sk[2]: Kruh sa rozdelí na {0} časti.

en: Equation
sk: Rovnica

en: What is the result of the equation below?
sk: Aké číslo je riešením tejto rovnice? (* = krát, / = delené.)

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
sk: Poradie matematických operácií je vždy takéto: mocniny a odmocniny, násobenie a delenie, sčítanie a odčítanie.

en: Extra circle
sk: Kruh naviac

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ktorý kruh nepatrí do tejto skupiny? Nejde o poradie prvkov. Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: All circles share a common property except for one.
sk: Všetky kruhy okrem jedného majú spoločnú vlastnosť.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
sk: Vo všetkých kruhoch okrem jedného majú farby rovnaké poradie.

en: Figures and text
sk: Geom. útvary a text

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
sk: Medzi geometrickými útvarmi a textom je nejaký vzťah. Čo treba napísať pod posledný geometrický útvar?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
sk: Každé písmeno naznačuje nejakú vlastnosť geometrických útvarov.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
sk: A naznačuje, že geometrické útvary sa pretínajú; B, že sú to štvorce; C, že sú to kruhy; D, že geometrické útvary sa nepretínajú; E, že tam sú tri geometrické útvary a F, že tam sú dva geometrické útvary.

en: Figure pattern
sk: Geometrický vzor

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
sk: Ktorý obrázok treba doplniť namiesto otáznika? Odpovedzte {0}, {1} alebo {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
sk: Tretí obrazec v každom riadku v sebe nejako spája prvé dva obrazce.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
sk: Pozrite sa na prvé a druhé obrazce v poradí, vymažte čiary, ktoré sú u oboch rovnaké a obrazec, ktorý vznikne, otočte o 45 stupňov.

en: Figures
sk: Geom. útvary

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
sk: Ktorý obrázok nasleduje ďalej v poslednom stĺpci? Odpovedzte {0}, {1} alebo {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
sk: Toto je jediná kombinácia, ktorú môžete vytvoriť z daných prvkov bez ich opakovania.

en: Four sided
sk: Štvoruholníky

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
sk: Koľko štvoruholníkov možno vytvoriť na obrázku nižšie?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
sk: Štvoruholník môže byť nakreslený v inom štvoruholníku.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
sk: Štvoruholníky možno vytvoriť spojením týchto bodov: {0}

en: Circles in a grid
sk: Kruhy v mriežke

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
sk: V mriežke treba zakrúžkovať ešte jedno číslo. Ktoré?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
sk: Všetky zakrúžkované čísla majú spoločnú jednu matematickú vlastnosť.

en: Every circled number can be divided by {0}.
sk: Každé zakrúžkované číslo je deliteľné {0}.

en: Square with dots
sk: Štvorce s kruhmi

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
sk: Ktorý obrázok nasleduje ďalej? Odpovedzte {0}, {1} alebo {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
sk: Z obrázka vľavo hore sa kruh, ktorý je vľavo hore, posunie nadol, kruh vľavo dole pôjde nahor, ten vpravo dole pôjde šikmo hore vľavo a ten vpravo hore sa posunie vľavo dole.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
sk: Od obrázku vľavo hore je každý ďalší obrázok otočený o 90 stupňov proti smeru hodinových ručičiek.

en: Numbers in a grid
sk: Čísla v mriežke

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
sk: Čísla v mriežke sú usporiadané podľa určitej postupnosti. Aké číslo treba doplniť namiesto otáznika?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
sk: Postupnosť je založená na aritmetike a funguje zvislo.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
sk: Postupnosť je založená na aritmetike a funguje vodorovne.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
sk: Štvrtý riadok vypočítate tak, že vynásobíte prvé dva riadky a pripočítate tretí.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
sk: Štvrtý stĺpec vypočítate tak, že vynásobíte prvé dva stĺpce a pripočítate tretí.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
sk: Štvrtý riadok vypočítate tak, že vynásobíte prvé dva riadky a odčítate tretí.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
sk: Štvrtý stĺpec vypočítate tak, že vynásobíte prvé dva stĺpce a odčítate tretí.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
sk: Štvrtý riadok vypočítate tak, že sčítate prvé dva riadky a odčítate tretí.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
sk: Štvrtý stĺpec vypočítate tak, že sčítate prvé dva stĺpce a odčítate tretí.

en: Handshakes
sk: Podania rúk

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
sk: Všetkých hostí, ktorí prišli na oslavu, navzájom predstavia. Dokopy si podajú ruky {0}-krát. Koľko ľudí je na oslave?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
sk: Predstavte si situáciu, v ktorej stretávate malý počete ľudí.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
sk: Ak na označenie celkového počtu ľudí použijeme n, prvý človek si podá ruku s n – 1 ľuďmi, druhý s n – 2 ľuďmi, atď. Výsledok je súčet prvých n - 1 nasledujúcich čísel: 1 + 2 + 3 + … + (n – 1).

en: Larger shape
sk: Väčší obrázok

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ktorý obrázok vytvoríte spojením týchto dvoch geometrických útvarov? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Lines
sk: Úsečky

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
sk: Koľko úsečiek je na obrázku? Za úsečku sa považuje čiara, ktorá má dva krajné body a cez ktorú neprechádza žiadna iná čiara.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
sk: Táto hra je ľahká, ak čiary počítate systematicky.

en: Missing piece
sk: Chýbajúci kus

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
sk: Ktorý štvorec treba doplniť do obrázka? Odpovedzte {0}, {1} alebo {2}.

en: The logic works at row level.
sk: Logiku usporiadania hľadajte v riadkoch.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
sk: Tretí štvorec v každom riadku je vytvorený prevrátením prvého štvorca, jeho priložením na druhý štvorec a následným vymazaním rovnakých čiar.

en: Missing slice
sk: Chýbajúca časť

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
sk: Časti kruhu majú spoločnú vlastnosť. Ktorá z možností je chýbajúcou časťou kruhu? Odpovedzte {0}, {1} alebo {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
sk: Každá časť kruhu nejako súvisí s tou oproti.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
sk: Keď spočítame všetky čísla v každej časti kruhu s číslami v časti kruhu, ktorá je oproti, vždy dostaneme {0}.

en: Most in common
sk: Najviac spoločných prvkov

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ktorá z odpovedí má najviac spoločných vlastností so štyrmi zadanými obrázkami? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
sk: Hľadajte spoločné prvky, ktoré sa nachádzajú vnútri obrázkov.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
sk: Má rovnaký počet prvkov vnútri ako zadané obrazce.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
sk: Pri porovnaní so zadanými je to obrazec s najväčším počtom spoločných prvkov.

en: Move figure
sk: Presúvanie geom. útvarov

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
sk: Aký najmenší počet kruhov musíte premiestniť, aby sa geometrický obrazec, ktorý je vľavo, presunul doprava?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
sk: Presuňte kruh z prvého riadka do druhého a presuňte dva kruhy zo štvrtého riadka do druhého a piateho riadka.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
sk: Presuňte prvý riadok do siedmeho, dva kruhy zo siedmeho riadka do tretieho a prvý a posledný kruh z piateho riadka do šiesteho.

en: Next figure
sk: Ďalší obrázok

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
sk: Vrchný kruh prvého obrázka postupuje o dva body v smere hodinových ručičiek, zatiaľ čo ľavý kruh ide dozadu o jeden bod.

en: Numeric relation
sk: Vzťahy medzi číslami

en: What number should replace the question mark?
sk: Aké číslo treba doplniť namiesto otáznika?

en: The numbers are related arithmetically.
sk: Medzi číslami je aritmetický vzťah.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
sk: Súčet každej skupiny {0} čísel je presne {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
sk: Rozdeľte celý číselný rad na trojčlenné skupiny čísel. Každé tretie číslo vypočítate tak, že vynásobíte dve predchádzajúce čísla.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
sk: Rozdeľte celý číselný rad na trojčlenné skupiny čísel. Každé tretie číslo vypočítate tak, že odčítate druhé číslo od prvého.

en: Numeric sequence
sk: Číselné rady

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
sk: Tieto čísla sú usporiadané podľa nejakej logiky. Aké číslo treba doplniť namiesto otáznika?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
sk: Každé číslo v tomto rade má nejaký vzťah k predchádzajúcemu.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
sk: Každé číslo v tomto rade vzniklo tak, že sa predchádzajúce zmenšilo o 1 a vynásobilo dvoma.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
sk: Každé číslo v tomto rade vzniklo tak, že sa predchádzajúce zväčšilo o 1 a vynásobilo troma.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
sk: Každé číslo v tomto rade vzniklo tak, že sa predchádzajúce zmenšilo o 2 a vynásobilo sa číslom -2.

en: Ostracism
sk: Ostrakizmus

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
sk: Ktorý prvok nepatrí do tejto skupiny? Nesúvisí to s aritmetickými vlastnosťami čísel. Odpovedzte {0}, {1}, {2}, {3} alebo {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
sk: Vlastnosť, na základe ktorej treba rozhodnúť, či rovnica patrí do skupiny, nie je matematická.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
sk: Berte do úvahy, že každé číslo, ktoré patrí do skupiny, má dve časti, ktoré sú spoločné.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
sk: Vo všetkých ostatných rovniciach sa číslice z ľavej strany objavujú aj na pravej strane.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
sk: Vo všetkých ostatných číslach sú posledné tri číslice druhou mocninou prvých dvoch číslic.

en: Pencil
sk: Ceruzka

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
sk: Ktorý z týchto obrázkov sa nedá nakresliť bez toho, aby sme prekrížili nakreslené čiary alebo zdvihli ceruzku? Odpovedzte {0}, {1}, {2}, {3} alebo {4}.

en: People at a table
sk: Ľudia za stolom

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
sk: Odpočítaním dvoch miest zistíte, koľko ľudí sedí za stolom v polovičnej vzdialenosti. Ak výsledok vynásobíte dvomi, dostanete celkový počet ľudí.

en: 5th
sk: 5

en: 19th
sk: 19

en: 4th
sk: 4

en: 12th
sk: 12

en: 9th
sk: 9

en: 22nd
sk: 22

en: Percentage
sk: Percento

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
sk[0]: Po {0} %-nej zľave ste za televízor zaplatili {1} eur. Aká bola pôvodná cena televízora?
sk[1]: Po {0} %-nej zľave ste za televízor zaplatili {1} euro. Aká bola pôvodná cena televízora?
sk[2]: Po {0} %-nej zľave ste za televízor zaplatili {1} eurá. Aká bola pôvodná cena televízora?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
sk[0]: Jánov obchod mal tržby {0} eur. Oproti minulému mesiacu to bol nárast o {1} %. Aké boli tržby minulý mesiac?
sk[1]: Jánov obchod mal tržby {0} euro. Oproti minulému mesiacu to bol nárast o {1} %. Aké boli tržby minulý mesiac?
sk[2]: Jánov obchod mal tržby {0} eurá. Oproti minulému mesiacu to bol nárast o {1} %. Aké boli tržby minulý mesiac?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
sk: Množstvo vody vo vedre kleslo o {0} %. O koľko percent sa musí množstvo vody zvýšiť, aby voda dosiahla pôvodnú hodnotu?

en: The objective is to obtain the same total amount.
sk: Cieľom je získať rovnaké celkové množstvo.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ak všetci maliari sú umelci a niektorí Barcelónčania sú umelci, ktorý z nasledujúcich záverov je pravdivý? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
sk: Niektorí Barcelónčania sú maliari

en: All citizens of Barcelona are painters
sk: Všetci Barcelónčania sú maliari

en: No citizen of Barcelona is a painter
sk: Žiaden Barcelónčan nie je maliar

en: None of the other options
sk: Žiadna z ostatných možností

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ak žiaden chorý umelec nie je šťastný a niektorí umelci sú šťastní, ktorý z nasledujúcich záverov je pravdivý? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Some artist are not ill
sk: Niektorí umelci nie sú chorí

en: Some painters are not artists
sk: Niektorí maliari nie sú umelci

en: All artists are happy
sk: Všetci umelci sú šťastní

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ľudia, ktorí cestujú, si stále kupujú mapu. Vy sa nechystáte cestovať. Ktorý z nasledujúcich záverov je pravdivý? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: You do not have any map
sk: Nemáte mapu

en: You do not buy a map
sk: Nekúpite si mapu

en: All people have a map
sk: Všetci ľudia majú mapu

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ak si pískate, keď ste šťastný a ak sa vždy usmievate, keď si pískate, ktorý z nasledujúcich záverov je pravdivý? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: You smile if you are happy
sk: Usmievate sa, keď ste šťastný

en: You are only happy if you whistle
sk: Ste šťastný, len keď sa usmievate

en: You whistle if you are not happy
sk: Pískate si, ak nie ste šťastný

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ak je váš spôsob života čestný a ak je váš spôsob života vždy tá najlepšia taktika, ktorá z nasledujúcich viet je pravdivá? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
sk: Čestnosť je niekedy najlepšia taktika

en: Honesty is always the best policy
sk: Čestnosť je vždy najlepšia taktika

en: Honesty is not always the best policy
sk: Čestnosť nie je vždy najlepšia taktika

en: Some of the best policies are dishonest
sk: Niektoré z najlepších taktík sú nečestné

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ak žiadni starí lakomci nie sú veselí a niektorí starí lakomci sú chudí, ktorý z nasledujúcich záverov je pravdivý? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Some thin people are not cheerful
sk: Niektorí chudí ľudia nie sú veselí

en: Thin people are not cheerful
sk: Chudí ľudia nie sú veselí

en: Cheerful people are not thin
sk: Veselí ľudia nie sú chudí

en: Some cheerful people are not thin
sk: Niektorí veselí ľudia nie sú chudí

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ak sú všetky prasatá tučné a žiadne zviera, ktoré sa kŕmi vodou s jačmeňom nie je tučné, ktorý z nasledujúcich záverov je pravdivý? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
sk: Zvieratá, ktoré sa kŕmia vodou s jačmeňom nie sú prasatá

en: No pigs are fed on barley-water
sk: Žiadne prasatá sa nekŕmia vodou s jačmeňom

en: Pigs are not fed on barley-water
sk: Prasatá sa nekŕmia vodou s jačmeňom

en: All the other options
sk: Všetky ostatné možnosti

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ak niektoré obrazy sú prvé pokusy a žiadne prvé pokusy nie sú naozaj dobré, ktorý z nasledujúcich záverov je pravdivý? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
sk: Niektoré zlé obrazy nie sú prvé pokusy

en: Some pictures are not really good
sk: Niektoré obrazy naozaj nie sú dobré

en: All bad pictures are first attempts
sk: Všetky zlé obrazy sú prvé pokusy

en: All the others
sk: Všetky ostatné

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ak ste boli vonku na prechádzke a cítite sa lepšie, ktorý z nasledujúcich záverov je správny? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
sk: Na to, aby ste sa cítili lepšie, musíte ísť von na prechádzku

en: If you go out for a walk, you will feel better
sk: Ak pôjdete von na prechádzku, budete sa cítiť lepšie

en: Some who go out for a walk feel better
sk: Niektorí, čo chodia von na prechádzku, sa cítia lepšie

en: No one feels better who does not go out for a walk
sk: Nikto, kto nechodí von na prechádzku, sa necíti lepšie

en: Quadrilaterals
sk: Štvorsteny

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
sk: Ktorý z týchto geometrických útvarov nepatrí do skupiny? Odpovedzte {0}, {1}, {2}, {3}, {4} alebo {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
sk: Je to jediný geometrický útvar, ktorý má všetky strany rovnako dlhé.

en: Related numbers
sk: Navzájom súvisiace čísla

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
sk: Aké číslo treba doplniť namiesto otáznika v mriežke?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
sk: Číslo v strede každého riadka sa rovná polovici súčtu ostatných dvoch čísel v riadku.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
sk: Číslo v strede každého riadka sa rovná súčtu ostatných čísel v riadku.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
sk: Číslo v strede každého riadka sa rovná dvojnásobku súčtu ostatných dvoch čísel v riadku.

en: Squares and letters
sk: Štvorce a písmená

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
sk: Písmená okolo štvorcov sú usporiadané podľa určitej postupnosti. Aké písmeno treba doplniť namiesto otáznika?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
sk: Poradie ďalšieho písmena v anglickej abecede vypočítate tak, že k poradiu (v anglickej abecede) predchádzajúceho písmena pripočítate {0}.

en: Squares
sk: Štvorce

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
sk: Koľko štvorcov rôznej veľkosti sa dá vytvoriť na tomto obrázku?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
sk: Štvorec je pravouhlý štvoruholník, ktorého všetky strany majú rovnakú dĺžku. Štvorec môže byť tiež zložený z iných štvorcov.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
sk: Na obrázku je 16 samostatných štvorcov, 9 vytvorených zo 4 samostatných štvorcov, 4 štvorce vytvorené pomocou 9 samostatných štvorcov a 1 štvorec, ktorý sa skladá zo 16 samostatných štvorcov.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
sk: Na obrázku je 9 samostatných štvorcov, 4 štvorce vytvorené pomocou 4 samostatných štvorcov a 1 štvorec, ktorý sa skladá z 9 samostatných štvorcov.

en: Square sheets
sk: Štvorcové papiere

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
sk: Aký najmenší počet hárkov papiera v tvare štvorca potrebujeme na vytvorenie tohto obrazca? Čiary ukazujú hranice medzi jednotlivými hárkami papiera.

en: The sheets should overlap.
sk: Hárky papiera by sa mali prekrývať.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
sk: Celý hárok papiera (žltá), 3/4 celej veľkosti hárku papiera (modrá) v pravom dolnom rohu, ďalšie 3/4 hárku papiera (zelená) v ľavom hornom rohu a 1/4 hárku papiera (červená) v ľavom hornom rohu.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
sk: Ktorý obrázok dopĺňa túto množinu? Odpovedzte {0}, {1} alebo {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
sk: Je to obrázok, ktorý dopĺňa všetky možné kombinácie vytvorené zo štyroch prvkov, ak neberieme do úvahy otáčanie.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
sk: Čas teraz

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
sk[0]: Pred {0} hodinami bolo tak dlho po {1:h tt} ako v ten istý deň pred {2:h tt}. Koľko hodín je teraz? Odpovedzte zadaním času (napr. {3:h tt})
sk[1]: Pred {0} hodinou bolo tak dlho po {1:h tt} ako v ten istý deň pred {2:h tt}. Koľko hodín je teraz? Odpovedzte zadaním času (napr: {3:h tt})
sk[2]: Pred {0} hodinami bolo tak dlho po {1:h tt} ako v ten istý deň pred {2:h tt}. Koľko hodín je teraz? Odpovedzte zadaním času (napr: {3:h tt})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
sk[0]: Musíte vypočítať hodinu, ktorá je v strede medzi danými časmi a potom pripočítať {0} hodín, aby ste ju zmenili na aktuálny čas.
sk[1]: Musíte vypočítať hodinu, ktorá je v strede medzi danými časmi a potom pripočítať {0} hodinu, aby ste ju zmenili na aktuálny čas.
sk[2]: Musíte vypočítať hodinu, ktorá je v strede medzi danými časmi a potom pripočítať {0} hodín, aby ste ju zmenili na aktuálny čas.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
sk: {0:%H}

en: Sample clock
sk: Obrázok hodín

en: Trains
sk: Vlaky

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
sk: Vzorec pre vzdialenosť je „vzdialenosť = rýchlosť · čas“.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
sk[0]: Vlak odchádza zo stanice rýchlosťou {0} km/h. O {1} hodín neskôr odchádza zo stanice rovnakým smerom druhý vlak rýchlosťou {2} km/h. Koľko hodín od odchodu prvého vlaku prejde, kým druhý vlak predbehne prvý vlak?
sk[1]: Vlak odchádza zo stanice rýchlosťou {0} km/h. O {1} hodinu neskôr odchádza zo stanice rovnakým smerom druhý vlak rýchlosťou {2} km/h. Koľko hodín od odchodu prvého vlaku prejde, kým druhý vlak predbehne prvý vlak?
sk[2]: Vlak odchádza zo stanice rýchlosťou {0} km/h. O {1} hodiny odchádza zo stanice rovnakým smerom druhý vlak rýchlosťou {2} km/h. Koľko hodín od odchodu prvého vlaku prejde, kým druhý vlak predbehne prvý vlak?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
sk: Odpoveď môžete vypočítať vydelením rýchlosti druhého vlaku časom, a vydelením výsledku rozdielom rýchlostí.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
sk[0]: Dva vlaky vzdialené {0} kilometrov idú oproti sebe na rovných rovnobežných koľajach. Jeden ide rýchlosťou {1} km/h a druhý {2} km/h. O koľko hodín sa stretnú?
sk[1]: Dva vlaky vzdialené {0} kilometer idú oproti sebe na rovných rovnobežných koľajach. Jeden ide rýchlosťou {1} km/h a druhý {2} km/h. O koľko hodín sa stretnú?
sk[2]: Dva vlaky vzdialené {0} kilometre idú oproti sebe na rovných rovnobežných koľajach. Jeden ide rýchlosťou {1} km/h a druhý {2} km/h. O koľko hodín sa stretnú?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
sk: Odpoveď môžete vypočítať vydelením vzdialenosti súčtom oboch rýchlostí.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
sk[0]: Dva vlaky na rovných rovnobežných koľajach odchádzajú z rovnakého bodu a v rovnakom čase opačnými smermi rýchlosťou {0} a {1} km/h. O koľko hodín budú od seba vzdialené {2} kilometrov?
sk[1]: Dva vlaky na rovných rovnobežných koľajach odchádzajú z rovnakého bodu a v rovnakom čase opačnými smermi rýchlosťou {0} a {1} km/h. O koľko hodín budú od seba vzdialené {2} kilometer?
sk[2]: Dva vlaky na rovných rovnobežných koľajach odchádzajú z rovnakého bodu a v rovnakom čase opačnými smermi rýchlosťou {0} a {1} km/h. O koľko hodín budú od seba vzdialené {2} kilometre?

en: Triangles
sk: Trojuholníky

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
sk: Koľko trojuholníkov rôznej veľkosti je na obrázku?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
sk: Trojuholník môže byť nakreslený v inom trojuholníku.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
sk: Trojuholníky sú vytvorené spojením týchto bodov: {0}

en: Triangles with numbers
sk: Trojuholníky s číslami

en: Which number should replace the question mark below?
sk: Aké číslo treba doplniť namiesto otáznika?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
sk: Všetky trojuholníky majú spoločnú vlastnosť a ostatnými sa odlišujú.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
sk: Vynásobením čísel vnútri každého trojuholníka dostaneme číslo {0}.

en: Colored figures
sk: Farebné geom. útvary

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ktorý z týchto obrázkov ste videli? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Colored text
sk: Farebný text

en: What was the color of the text that said '{0}'?
sk: Akú farbu malo slovo {0}? (Napíšte v nominatíve jednotného čísla.)

en: Counting dots
sk: Počítanie bodiek

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
sk: Na koľkých bodkách na predchádzajúcom obrázku bola {0} farba? Odpovedzte číslom.

en: Memorize facts
sk: Pamätanie si vecí

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
sk[0]: Spoločnosť Nablýskané fára už oznámila, že na budúci mesiac preruší výrobu na {0} dní, čo sa nestalo od roku {1}.
sk[1]: Spoločnosť Nablýskané fára už oznámila, že na budúci mesiac preruší výrobu na {0} deň, čo sa nestalo od roku {1}.
sk[2]: Spoločnosť Nablýskané fára už oznámila, že na budúci mesiac preruší výrobu na {0} dni, čo sa nestalo od roku {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
sk: Na koľko dní prerušila spoločnosť Nablýskané fára výrobu?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
sk: V ktorom roku prerušila firma Nablýskané fára výrobu naposledy?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
sk: Tržby spoločnosti Nablýskané fára klesli v decembri minulého roka o {0} %, čo bol najhorší pokles od roku {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
sk: O koľko klesli tržby firmy v decembri minulého roka?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
sk: Tržby spoločnosti Nablýskané fára klesli v decembri minulého roka o {0} %. Bol to najhorší pokles od ktorého roku?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
sk: Asi {0} % áut, ktoré spoločnosť Nablýskané fára vyrobila po celom svete, sa predáva v Európe.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
sk: Koľko percent všetkých áut, ktoré sa firma Nablýskané fára vyrába po celom svete, sa predáva v Európe?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
sk: Asi {0} % áut firmy Nablýskané fára ide na diesel, {1} % na benzín a zvyšok na elektrinu.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
sk: Koľko percent áut, ktoré vyrába firma Nablýskané fára, ide na diesel?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
sk: Koľko percent áut firmy Nablýskané fára ide na benzín?

en: Triangle
sk: Trojuholník

en: Square
sk: Štvorec

en: Pentagon
sk: Päťuholník

en: Circle
sk: Kruh

en: Memorize figures and text
sk: Pamätanie si geom. útvarov a textu

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Zoznam vymenúva geometrické útvary zobrazené na predchádzajúcom obrázku až na jeden. Ktorý geometrický útvar chýba? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: List of images shown before
sk: Zoznam obrázkov, ktoré boli zobrazené predtým

en: Figures with numbers
sk: Trojuholníky s číslami

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ktoré z týchto geometrických útvarov ste predtým videli? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: Start at point number {0}
sk: Začnite v bode {0}

en: Move right
sk: Choďte doprava

en: Move left
sk: Choďte doľava

en: Move up
sk: Choďte hore

en: Move down
sk: Choďte dole

en: End at point {0}
sk: Skončite v bode {0}

en: Memorize indications
sk: Pamätanie si pokynov

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sk: Ktorá z týchto schém zodpovedá zadaným pokynom? Odpovedzte {0}, {1}, {2} alebo {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
sk: Koľko bolo na obrázku nepárnych čísel? Odpovedzte číslom.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
sk: Koľko bolo na obrázku párnych čísel? Odpovedzte číslom.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
sk: Koľko bolo na obrázku dvoj- a viacmiestnych čísel? Odpovedzte číslom.

en: Memorize numbers
sk: Pamätanie si čísel

en: Memorize words
sk: Pamätanie si slov

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
sk: Z predchádzajúceho zoznamu tu chýba jedno slovo. Ktoré slovo chýba?

note: Body parts
en: wrist
sk: zápästie

en: elbow
sk: lakeť

en: armpit
sk: pazucha

en: hand
sk: ruka

en: chest
sk: hruď

note: Fishes
en: sardine
sk: sardinka

en: trout
sk: pstruh

en: monkfish
sk: žralok

en: cod
sk: treska

en: salmon
sk: losos

note: Vegetables
en: potato
sk: zemiak

en: ginger
sk: zázvor

en: pepper
sk: paprika

en: garlic
sk: cesnak

en: pumpkin
sk: tekvica

note: Bicycle
en: brake
sk: brzda

en: pedal
sk: pedál

en: chain
sk: reťaz

en: wheel
sk: koleso

en: handlebar
sk: riadidlá

note: Music
en: drummer
sk: bubeník

en: speaker
sk: reproduktor

en: lyrics
sk: text

en: beat
sk: rytmus

en: song
sk: pesnička

note: Weather
en: cloud
sk: mrak

en: rain
sk: dážď

en: storm
sk: búrka

en: fog
sk: hmla

en: rainbow
sk: dúha

note: Animals
en: rabbit
sk: zajac

en: mouse
sk: myš

en: monkey
sk: opica

en: bear
sk: medveď

en: wolf
sk: vlk

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
sk[0]: O koľko stupňov sa otočí minútová ručička hodín za 2 hodiny a [num] minút?
sk[1]: O koľko stupňov sa otočí minútová ručička hodín za 2 hodiny a [num] minútu?
sk[2]: O koľko stupňov sa otočí minútová ručička hodín za 2 hodiny a [num] minúty?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
sk[0]: Ján má 46 rokov. Jeho syn je o [difference] rokov mladší ako polovica Jánovho veku. Koľko rokov má Jánov syn?
sk[1]: Ján má 46 rokov. Jeho syn je o [difference] rok mladší ako polovica Jánovho veku. Koľko rokov má Jánov syn?
sk[2]: Ján má 46 rokov. Jeho syn je o [difference] roky mladší ako je polovica Jánovho veku. Koľko rokov má Jánov syn?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
sk[0]: Jánov vek je v súčasnosti dvojnásobkom veku jeho syna. Pred [ago] rokmi bol Ján [proportion]-krát starší ako jeho syn. Koľko rokov má teraz Jánov syn?
sk[1]: Jánov vek je v súčasnosti dvojnásobkom veku jeho syna. Pred [ago] rokom bol Ján [proportion]-krát starší ako jeho syn. Koľko rokov má teraz Jánov syn?
sk[2]: Jánov vek je v súčasnosti dvojnásobkom veku jeho syna. Pred [ago] rokmi bol Ján [proportion]-krát starší ako jeho syn. Koľko rokov má teraz Jánov syn?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sk[0]: Jánov vek (premenná x) je teraz dvojnásobkom veku jeho syna (premennej y), to znamená x = 2y, a pred [ago] rokmi bol Ján [proportion]-krát starší ako jeho syn: x – [ago] = (y – [ago]) · [proportion].
sk[1]: Jánov vek (premenná x) je teraz dvojnásobkom veku jeho syna (premennej y), to znamená x = 2y, a pred [ago] rokom bol Ján [proportion]-krát starší ako jeho syn: x – [ago] = (y – [ago]) · [proportion].
sk[2]: Jánov vek (premenná x) je teraz dvojnásobkom veku jeho syna (premennej y), to znamená x = 2y, a pred [ago] rokmi bol Ján [proportion]-krát starší ako jeho syn: x – [ago] = (y – [ago]) · [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
sk[0]: Súbor je chránený heslom, ktoré je vytvorené z [digits] číslic desiatkovej sústavy (v rozsahu od 0 do 9). Koľko rôznych hesiel môže existovať?
sk[1]: Súbor je chránený heslom, ktoré je vytvorené z [digits] číslice desiatkovej sústavy (v rozsahu od 0 do 9). Koľko rôznych hesiel môže existovať?
sk[2]: Súbor je chránený heslom, ktoré je vytvorené z [digits] číslic desiatkovej sústavy (v rozsahu od 0 do 9). Koľko rôznych hesiel môže existovať?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
sk[0]: Súbor je chránený heslom vytvoreným z [digits] číslic osmičkovej sústavy (v rozsahu od 0 do 7). Koľko rôznych hesiel môže existovať?
sk[1]: Súbor je chránený heslom vytvoreným z [digits] číslice osmičkovej sústavy (v rozsahu od 0 do 7). Koľko rôznych hesiel môže existovať?
sk[2]: Súbor je chránený heslom vytvoreným z [digits] číslic osmičkovej sústavy (v rozsahu od 0 do 7). Koľko rôznych hesiel môže existovať?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
sk[0]: V jednom čase sa hrá [games] tenisových zápasov. Koľko rôznych predpovedí je možných?
sk[1]: V rovnakom čase sa hrá [games] tenisový zápas. Koľko rôznych predpovedí je možných?
sk[2]: V rovnakom čase sa hrajú [games] tenisové zápasy. Koľko rôznych predpovedí je možných?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
sk[0]: Na tenisovom turnaji je v každom zápase po prehre s jedným súperom vyradený jeden hráč. Koľko zápasov treba na určenie víťaza, ak na tenisovom turnaji hrá [players] hráčov?
sk[1]: Na tenisovom turnaji je v každom zápase po prehre s jedným súperom vyradený jeden hráč. Koľko zápasov treba na určenie víťaza, ak na tenisovom turnaji hrá [players] hráč?
sk[2]: Na tenisovom turnaji je v každom zápase po prehre s jedným súperom vyradený jeden hráč. Koľko zápasov treba na určenie víťaza, ak na tenisovom turnaji hrajú [players] hráči?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
sk[0]: Na bankovom účte máte [money] eur, ktoré sa úročia 10 %-ným zloženým úrokom ročne. Koľko peňazí budete mať po 2 rokoch?
sk[1]: Na bankovom účte máte [money] euro, ktorá sa úročí 10 %-ným zloženým úrokom ročne. Koľko peňazí budete mať po 2 rokoch?
sk[2]: Na bankovom účte máte [money] eurá, ktoré sa úročia 10 %-ným zloženým úrokom ročne. Koľko peňazí budete mať po 2 rokoch?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
sk[0]: Ján čistí rýchlosťou 1 / [john_time] za hodinu a jeho priateľ rýchlosťou 1 / [friend]. Spolu budú potrebovať [answer_a] hodín.
sk[1]: Ján čistí rýchlosťou 1 / [john_time] za hodinu a jeho priateľ rýchlosťou 1 / [friend]. Spolu budú potrebovať [answer_a] hodinu.
sk[2]: Ján čistí rýchlosťou 1 / [john_time] za hodinu a jeho priateľ rýchlosťou 1 / [friend]. Spolu budú potrebovať [answer_a] hodiny.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
sk[0]: Ján potrebuje na vyčistenie skladu [john_time] hodín a jeho priateľ polovicu. Koľko hodín by im trvalo vyčistiť sklad, keby pracovali spolu? [option_answers]
sk[1]: Ján potrebuje na vyčistenie skladu [john_time] hodinu a jeho priateľ polovicu. Koľko hodín by im trvalo vyčistiť sklad, keby pracovali spolu? [option_answers]
sk[2]: Ján potrebuje na vyčistenie skladu [john_time] hodiny a jeho priateľ polovicu. Koľko hodín by im trvalo vyčistiť sklad, keby pracovali spolu? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
sk[0]: Ján na vyčistenie skladu potrebuje [john_time] hodín a jeho priateľ dvakrát toľko. Koľko hodín by im trvalo vyčistiť sklad, keby pracovali spolu? [option_answers]
sk[1]: Ján na vyčistenie skladu potrebuje [john_time] hodinu a jeho priateľ dvakrát toľko. Koľko hodín by im trvalo vyčistiť sklad, keby pracovali spolu? [option_answers]
sk[2]: Ján na vyčistenie skladu potrebuje [john_time] hodiny a jeho priateľ dvakrát toľko. Koľko hodín by im trvalo vyčistiť sklad, keby pracovali spolu? [option_answers]
