gbrainy - en to sr translation catalogue (1105 entries)

en: Clock rotation
sr: Кретање сата

en: Every hour rotates 360 degrees.
sr: Сваког сата ротира за 360 степени.

en: Brothers and sisters
sr: Браћа и сестре

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
sr: Од [people] особа, [brothers] имају браће, [sisters] имају сестре и [both] имају обоје. Колико особа нема ни браће ни сестре?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
sr: Израчунава се тако што се од укупног броја људи одузме [brothers_only] људи који имају само браће, [sisters_only] који имају само сестре и [both] који имају и сестре и браће.

en: Age
sr: Године

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
sr: Године Марковог сина су данас половина Маркових година минус [difference], управо тако, ([father] / 2) - [difference].

en: Password
sr: Лозинка

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
sr: Сваки број има 10 могућности. Укупан број могућности је 10 на [digits] степен.

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
sr: Сваки број има 8 могућности. Укупан број могућности је 8 на [digits] степен.

en: Tennis game
sr: Тениски меч

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
sr: Свака игра је независан догађај са два могућа резултата. Укупан број могућности је 2 на [games] степен.

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
sr: У сваком мечу елиминишете једног играча. Услед тога, резултат је укупан број играча минус један.

en: Bank interest
sr: Камата

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
sr: Укупна камата се израчунава када се на почетну вредност дода акумулирана камата из прошлости.

en: Simple equations
sr: Просте једначине

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
sr: Који број плус [num_a] даје резултат [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
sr: То је резултат математичке операције одузимања — [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
sr: Који број минус [num_a] даје резултат [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
sr: То је резултат математичке операције сабирања — [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
sr: Који број помножен са [num_a] даје резултат [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
sr: То је резултат математичке операције дељења — [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
sr: Који број подељен са [num_a] даје резултат [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
sr: То је резултат математичке операције множења — [num_a] * [num_b].

en: Boxes
sr: Кутије

en: Container
sr: Контејнер

en: Box
sr: Кутија

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
sr: Колико кутија димензија 1 x 1 x 0.5 може бити упаковано у велику кутију димензија 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
sr: Можете да упакујете 6 * 5 * [z] * 2 кутија.

en: Palindromic years
sr: Палиндромске године

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
sr: [year_start] је палиндромска година као и [year_end], са размаком од 11 година. Које су следеће две суседне палиндромске године након [year_end] са истим размаком? Одговорите користећи два броја (нпр.: [year_start] и [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
sr: Палиндромски број остаје исти и кад се преокрене редослед његових цифара (на пример: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
sr: [rslt_a] и [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
sr: Од 1.000 до 10.000 године, палиндромске године се јављају са интервалом од 110 година изузев приликом завршетка сваког миленијума када се јављају са интервалом од 11 година.

en: Dartboard
sr: Пикадо

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
sr: На доле приказаном пикаду, где треба да погодите стрелицама да добијете 120 поена из 5 покушаја? Одговорите користећи низ бројева (нпр.: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
sr: Само 3 од 4 броја на пикаду се користе за освајање 120 бодова.

en: Horse race
sr: Коњичке трке

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
sr[0]: У коњичким тркама имамо одређени број људи и коња. Можете да избројите [eyes] око и [legs] ногу. Колико коња је присутно?
sr[1]: У коњичким тркама имамо одређени број људи и коња. Можете да избројите [eyes] ока и [legs] ноге. Колико коња је присутно?
sr[2]: У коњичким тркама имамо одређени број људи и коња. Можете да избројите [eyes] очију и [legs] нога. Колико коња је присутно?
sr[3]: У коњичким тркама имамо одређени број људи и коња. Можете да избројите једно око и једну ногу. Колико коња је присутно?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
sr: Свака особа има две ноге а сваки коњ четири (2 * [men] + [horses] * 4). Свака особа и сваки коњ имају по два ока (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
sr: Полуга

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
sr: Колико терета је потребно на крају полуге на који указује знак питања да би била у равнотежи?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
sr: Узмите у обзир Архимедов исказ: „Дајте ми ослонац и ја ћу полугом померити Земљу“.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
sr: Полуга је у равнотежи када се предмети на њој налазе на растојањима која су пропорционална њиховим тежинама.

en: Multiple number
sr: Производ бројева

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
sr: Која два броја са списка су умношци бројева [num_x] и [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
sr: Производ је број који може бити подељен другим бројем без остатка. На пример: 10, 15 и 25 су производи броја 5.

en: Choose one of the following:
sr: Изаберите једно од следећег:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
sr: [option_prefix] [option_a] и [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
sr: [option_prefix] [option_a] и [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
sr: [option_prefix] [option_b] и [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
sr: [option_prefix] [option_c] и [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
sr: [option_a] и [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
sr: [option_a] и [option_b] јесу производи бројева [num_x] и [num_y].

en: Cars in town
sr: Аутомобили у граду

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
sr: У малом граду, [all_cars]% становника има аутомобил и [males_cars]% имају аутомобил и јесу мушкарци. Колики проценат становништва јесу жене које имају аутомобил? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
sr: [females_cars]% ([all_cars] — [males_cars]) становника су жене и имају аутомобил.

en: Compare variables
sr: Поређење променљивих

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
sr: Ако је p&lt;x&lt;q и r&lt;y&lt;s, а ви знате да је x&lt;y тачно, која од следећих опција је тачна? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
sr: Ако је x&lt;y, онда је p&lt;x&lt;y&lt;s из чега следи да је s&gt;p тачно.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
sr: Ако је p&lt;x&lt;q и r&lt;y&lt;s, а ви знате да је x&gt;y тачно, која од следећих опција је тачна? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
sr: Ако је x&gt;y, онда је r&lt;y&lt;x&lt;q, из чега следи да је r&lt;q тачно.

en: Odd number
sr: Непаран број

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
sr: Дата су два цела броја „x“ и „y“, ако је „x“ паран а „y“ непаран број, који од следећих израза даје увек непаран резултат? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
sr: Множење два парна броја увек даје паран број, и зато „x“ помножено са 2 јесте паран број. Додавање непарног броја (y) том параном броју увек даје непаран број.

en: Warehouse
sr: Магацин

en: Two trucks
sr: Два камиона

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
sr[0]: Имате два камиона који заједно теже [add] тону. Ако лакши камион тежи 15 тона мање него половина тежине тежег камиона, колико је онда тежак лакши камион? [option_answers]
sr[1]: Имате два камиона који заједно теже [add] тоне. Ако лакши камион тежи 15 тона мање него половина тежине тежег камиона, колико је онда тежак лакши камион? [option_answers]
sr[2]: Имате два камиона који заједно теже [add] тона. Ако лакши камион тежи 15 тона мање него половина тежине тежег камиона, колико је онда тежак лакши камион? [option_answers]
sr[3]: Имате два камиона који заједно теже једну тону. Ако лакши камион тежи 15 тона мање него половина тежине тежег камиона, колико је онда тежак лакши камион? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
sr: Тежи камион тежи [heavier] а лакши [lighter] тона.

en: Family relations
sr: Родбинске везе

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
sr: Снаја сестре Јовановог оца је? Немојте претпостављати да Јован има рођаке који нису споменути. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
sr: [option_prefix] Његова мајка

en: [option_prefix] Has no relation
sr: [option_prefix] Нису у сродству

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
sr: [option_prefix] Његова рођака

en: [option_prefix] His son-in-law
sr: [option_prefix] Његов зет

en: His mother
sr: Његова мајка

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
sr: Сестрина снаја је Јовановог оца жена, заправо, Јованова мајка.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
sr: Зет брата Јованове мајке је? Немојте претпостављати да Јован има рођаке који нису споменути. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
sr: [option_prefix] Његов отац

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
sr: [option_prefix] Његов рођак

en: His father
sr: Његов отац

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
sr: Братов зет је Јованове мајке супруг, заправо, Јованов отац.

en: Third number
sr: Трећи број

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
sr: Просек три броја је [three]. Просек два од ових бројева је [two]. Који је трећи број? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
sr: То је резултат математичке операције: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Birthday
sr: Рођендан

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
sr: Једна девојка рече: пре 2 дана била имала сам 18 година. Следеће године имаћу 21 годину. Да ли ово може бити тачно? [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
sr: [option_prefix] Да

en: [option_prefix] No
sr: [option_prefix] Не

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
sr: Рођена је 31. децембра а ово је рекла 1. јануара.

en: Direction
sr: Правац

en: I go south on an evening when the sun shines. To which side of me will my shadow fall? [option_answers]
sr: Идем на југ увече кад сунце сија. На коју страну ће ми пасти моја сенка? [option_answers]

en: [option_prefix] To my left
sr: [option_prefix] На леву

en: [option_prefix] To my right
sr: [option_prefix] На десну

en: [option_prefix] Behind me
sr: [option_prefix] Иза мене

en: [option_prefix] In front of me
sr: [option_prefix] Испред мене

en: If I go south then east is to my left and in the evening the shadow falls east.
sr: Ако идем на југ тада је исток са моје леве стране а увече сенка пада на исток.

en: Two men
sr: Два човека

note: Translators: Adapt 'feet' to the right unit of length for your locale.
en: Two men starting at the same point walk in opposite directions for [dist_a] feet. Both turn left and walk another [dist_b] feet. What is the distance between them? [option_answers]
sr: Два мушкараца крећу из исте тачке и иду у супротним смеровима [dist_a] корака. Обојица скрећу лево и ходају још [dist_b] корака. Колика је удаљеност између њих? [option_answers]

en: Using the Pythagorean theorem, the solution is 2 by the square root of ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).
sr: Користећи Питагорину теорему, решење је 2 квадратног корена из ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical, verbal and logical skills.
sr: г-кефало је игра за увежбавање меморијских, аритметичких, веррбалних и логичких способности.

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical, verbal and logical skills with many sorts of exercises of different difficulty levels.
sr: г-кефало је игра за увежбавање меморијских, аритметичких, вербалних и логичких способности помоћу много врста вежби различитих нивоа тежине.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
sr: Треба да има понешто за све узрасте и намене: за децу чији родитељи желе од њих да развијају њихове способности, за одрасле који желе да одрже свој ум у форми или само да га испробају забаве ради, за старије који можда желе да ураде по неку мемориску вежбицу, итд.

en: gbrainy
sr: г-кефало

en: Brain teaser game
sr: Игра раздрмавања мозга

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
sr: Играјте игре које су изазов за способности ваше логике, вербала, рачуна и меморије

en: game;logic;memory;teaser;brain;verbal;calculation;
sr: игра;логика;меморија;мозгалица;кефало;ум;памет;речи;рачунање;

en: Classic
sr: Класично

en: Notebook
sr: Бележница

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
sr: Који од следећих спортова не припада групи?

en: Think of the items used in the game.
sr: Размишљајте о предметима који се користе у игри.

en: Golf
sr: Голф

en: Basketball
sr: Кошарка

en: Tennis
sr: Тенис

en: Cycling
sr: Бициклизам

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
sr: То је једини спорт у коме се не користи лопта у игри.

en: A terrier is to a dog like a?
sr: Теријер поређен са псом стоји у истом односу као?

en: Chicken / Parrot
sr: пиле / папагај

en: Pony / Horse
sr: пони / коњ

en: Ant / Vertebrate
sr: мрав / кичмењак

en: Dog / Cat
sr: пас / мачка

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
sr: Пас и коњ јесу врсте а теријер и пони јесу расе животиња.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
sr: Шта значи реч „таксидермист“?

en: Works with dead animals
sr: Особа која ради са мртвим животињама

en: Specializes in skin diseases
sr: Специјалиста за кожне болести

en: Suffers a skin disease
sr: Особа која болује од кожне болести

en: Works with leather
sr: Особа која ради са кожом

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
sr: Аутомобилски мотор који је лоше пројектован и коме недостаје софистицираности је?

en: Simplistic
sr: Поједностављен

en: Erroneous
sr: Неправилан

en: Broken
sr: Оштећен

en: Unorthodox
sr: Неконвенционалан

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „цензура“?

en: Condemn
sr: Осудити

en: Hide
sr: Сакрити

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
sr: Замрачити

en: Ignore
sr: Игнорисати

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
sr: Уметник чији рад је почео да дефинише цео један правац је?

en: Pioneer
sr: Пионир

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
sr: Боемски

en: Misunderstood
sr: Погрешно схваћен

en: Martyr
sr: Мученик

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
sr: Која од следећих реченица боље дефинише „остракизирану“ особу?

en: Person expelled from society
sr: Особа избачена из друштва

en: Loner
sr: Усамљеник

en: Connoisseur
sr: Познавалац

en: Conspirator
sr: Завереник

en: Which of the following words means fear of people?
sr: Која од следећих речи значи страх од људи?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
sr: Антропофобија

en: Hypochondria
sr: Хипохондрија

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
sr: Антофобија

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
sr: Акрофобија

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
sr: Како се зове болест особе која се превише брине за своје здравље?

en: Agoraphobia
sr: Агорафобија

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
sr: Која од следећих речи не припада групи?

note: Translator: As a noun
en: Violin
sr: Виолина

en: Bassoon
sr: Фагот

en: Flute
sr: Флаута

en: Oboe
sr: Обоа

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
sr: То је једини музички инструмент који није дувачки музички инструмент.

en: What is a 'halberd'?
sr: Шта је „Хелебарда“?

en: Weapon
sr: Оружје

en: Flower
sr: Цвет

en: Fish
sr: Риба

en: Sport
sr: Спорт

en: Fossil
sr: Фосил

en: Portico
sr: Портикус

en: Column
sr: Стуб

en: Attic
sr: Таван

en: It is the only one that is not related to architecture.
sr: То је једина реч која није у вези са архитектуром.

en: Kilometer
sr: Километар

en: Hectogram
sr: Хектограм

en: Liter
sr: Литар

en: Gallon
sr: Галон

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
sr: То је једина мерна јединица која не припада метричком систему.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
sr: Поморанџа

en: Apple
sr: Јабука

en: Grape
sr: Грожђе

en: Potato
sr: Кромпир

en: It is the only one that is not a fruit.
sr: То је једина биљка која није воће.

en: Turtle
sr: Корњача

en: Crocodile
sr: Крокодил

en: Lizard
sr: Гуштер

en: Frog
sr: Жаба

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
sr: То је једина животиња која није гмизавац и уједно нема реп.

en: Tiger
sr: Тигар

en: Hyena
sr: Хијена

en: Wolf
sr: Вук

en: Deer
sr: Јелен

en: It is the only one that is not a carnivore.
sr: То је једина животиња која није месождер.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „хедонизам“?

en: Pleasure
sr: Задовољство

en: Pain
sr: Бол

en: Collectivism
sr: Колективизам

en: Abstinence
sr: Апстиненција

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
sr: Етичка доктрина која сматра да је ужитак врховно добро.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „аскетизам“?

en: Positivism
sr: Позитивизам

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
sr: Начин живота који се састоји у самоодрицању да би се постигло духовно прочишћење.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „оксиморон“?

en: Contradictory
sr: Противречност

en: Synonym
sr: Синоним

en: Related
sr: Повезаност

en: Ironic
sr: Иронија

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
sr: Начин говора који комбинује противречне изразе.

en: Lentils
sr: Боранија

en: Wheat
sr: Пшеница

en: Corn
sr: Кукуруз

en: Rice
sr: Пиринач

en: It is the only one that is not a cereal.
sr: То је једина биљка која није житарица.

en: Onion
sr: Црни лук

en: Mango
sr: Манго

en: Lychee
sr: Авокадо

en: Olive
sr: Маслина

en: Carbon
sr: Угљеник

en: Sodium
sr: Натријум

en: Titanium
sr: Титан

en: Zinc
sr: Цинк

en: It is the only one that is not a metal.
sr: То је једини елемент који није метал.

en: Cardiology
sr: Кардиологија

en: Hematology
sr: Хематологија

en: Psychiatry
sr: Психијатрија

en: Paleontology
sr: Палеонтологија

en: It is the only one that is not a medical specialty.
sr: То је једино занимање које није медицинска специјалност.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „немарност“?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
sr: Немарност

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
sr: Пријатељство

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
sr: Учтивост

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
sr: Љутитост

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
sr: То је недостатак бриге или пажње јер је разумно и може се с правом очекивати какав след догађаја.

en: Regular
sr: Редован

en: Occasional
sr: Повремен

en: Exceptional
sr: Изузетан

en: Rare
sr: Редак

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
sr: Све остале речи указују на то да се не дешавају често.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „неодлучан“?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
sr: Збуњујући

en: Interesting
sr: Занимљив

en: Ordinary
sr: Уобичајен

en: Trivial
sr: Безначајан

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „несрећан“?

en: Sad
sr: Тужан

en: Unpleasant
sr: Непријатан

en: Tears
sr: Суза

en: Incredible
sr: Невероватан

en: Famous
sr: Познат

en: Acclaimed
sr: Прихваћен

en: Celebrated
sr: Прослављен

en: The other words have the meaning of distinguished.
sr: Све остале речи имају значење разликовања.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „посебан“?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
sr: Посебан

en: Obvious
sr: Очигледан

en: Generic
sr: Општи

en: Plate
sr: Тањир

note: Translator: As a noun
en: Bottle
sr: Флаша

en: Amphora
sr: Крчаг

en: Bowl
sr: Чинија

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
sr: Једино се ова посуда не користи за држање течности.

en: Walnut
sr: Орах

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
sr: Макадамија

en: Chestnut
sr: Кестен

en: It is the only one that is not a nut.
sr: То је једино воће које није језгрено.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „одобрити“?

en: Applause
sr: Пљескање

en: Commendation
sr: Препорука

en: Citation
sr: Навођење

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
sr: Заклињање

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „туга“?

note: Translator: As a noun
en: Lament
sr: Жалост

en: Fraud
sr: Обмана

en: Intolerance
sr: Нетрпељивост

en: Risk
sr: Ризик

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „равнодушан“?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
sr: Миран

en: Authentic
sr: Прави

en: Clever
sr: Паметан

en: Tense
sr: Напет

en: Concert
sr: Концерт

en: Satire
sr: Сатира

en: Proverb
sr: Пословица

en: Epigram
sr: Епиграм

en: It is the only one that is not related to literature.
sr: То је једина реч која није у вези са књижевношћу.

en: Curve
sr: Крива

en: Cathetus
sr: Катета

en: Hypotenuse
sr: Хипотенуза

en: Trigonometry
sr: Тригонометрија

en: It is the only one that is not related with triangles.
sr: То је једина реч која није у вези са троугловима.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
sr: Огрлица

en: Candelabra
sr: Свећњак

en: Lantern
sr: Фењер

en: Lamp
sr: Светиљка

en: It is the only one that does not produce light.
sr: То је једини предмет који не даје светлост.

note: Translator: As a noun
en: Shield
sr: Штит

en: Helmet
sr: Шлем

note: Translator: As a noun
en: Armor
sr: Оклоп

en: Crossbow
sr: Лук стреле

en: It is the only one that is not used for protection.
sr: Једино се овај предмет не користи за заштиту.

en: Monolith
sr: Монолит

en: Granite
sr: Гранит

en: Rock
sr: Гребен

note: Translator: As a noun
en: Tree
sr: Дрво

en: It is the only one that is not related to rocks.
sr: То је једина реч која се не односи на стене.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
sr: Шаргарепа

en: Beet
sr: Цвекла

en: Radish
sr: Ротква

en: Tomato
sr: Парадајз

en: It is the only one that does not have roots.
sr: То је једина биљка која не расте под земљом.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
sr: Оргуље

en: Piano
sr: Клавир

en: Accordion
sr: Хармоника

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
sr: То је једини инструмент који нема тастере.

en: Cow
sr: Крава

en: Leopard
sr: Леопард

en: Dog
sr: Пас

en: Snake
sr: Змија

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
sr: То је једина животиња која нема ноге и уједно није сисар.

en: Heptagon
sr: Седмоугао

en: Triangle
sr: Троугао

en: Pentagon
sr: Петоугао

en: Cube
sr: Коцка

en: It is the only one that is a three-dimensional solid object.
sr: То је једини тродимензионални чврсти предмет.

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'intrinsic'?
sr: Која од наведених речи је по значењу најближа речи „суштински“?

en: Inherent
sr: Нераздвојив

en: External
sr: Спољашњи

en: Precursory
sr: Уводни

en: Ambiguous
sr: Двосмислен

en: Intrinsic means belonging to a thing by its very nature.
sr: Суштински значи да припада некој ствари њеном стварном природом.

en: Rectangle
sr: Правоугаоник

en: Square
sr: Квадрат

en: Rhombus
sr: Ромб

en: Triangle is the only one that does not have four sides.
sr: Троугао је једини који нема четири стране.

en: car / garage | plane
sr: ауто / гаража | авион

en: Hangar
sr: Хангар

en: Airline
sr: Аеродром

en: Aircraft
sr: Ваздушна лука

en: Bunker
sr: Бункер

en: circle / semicircle | diameter
sr: круг / полукруг | пречник

en: Radius
sr: Полупречник

en: Chord
sr: Тетива

en: Tangent
sr: Тангента

en: Angle
sr: Угао

en: The radius of a circle is half the diameter.
sr: Полупречник круга је половина пречника.

en: talk / yell | dislike
sr: наклоност / одобравање | ненаклоност

en: Repugnance
sr: Одбијање | неодобравање

en: Offensive
sr: Нападање

en: Shame
sr: Срамота

en: Ostentation
sr: Шепурење

en: write / pen | eat
sr: писати / оловка | јести

en: Fork
sr: Виљушка

en: Restaurant
sr: Ресторан

en: Winery
sr: Вински подрум

en: Table
sr: Сто

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
sr: Оловка је прибор за писање а виљушка је прибор за јело.

en: desert / oasis | sea
sr: пустиња / оаза | море

en: Island
sr: Острво

en: River
sr: Река

en: Beach
sr: Плажа

en: Coast
sr: Обала

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
sr: Оаза је изолована област вегетације окружена пустињом а острво је изолован део копна окружен водом.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
sr: корњача / оклоп | писмо

en: Envelope
sr: Коверта

en: Ink
sr: Мастило

en: Printer
sr: Штампач

en: Cellulose
sr: Целулоза

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
sr: Корњача је у оклопу а писмо је у коверти.

en: wine / grape | rum
sr: вино / грожђе | рум

en: Sugarcane
sr: Шећерна трска

en: Grain
sr: Јечам

en: Sweet corn
sr: Кукуруз шећерац

en: horticulture / plants | ornithology
sr: хортикултура / биљке | орнитологија

en: Birds
sr: Птице

en: Insects
sr: Инсекти

en: Amphibians
sr: Водоземци

en: Fishes
sr: Рибе

en: thankful / ingratitude | despotism
sr: захвалан / незахвалан | деспотизам

en: Democracy
sr: Демократија

en: Totalitarianism
sr: Тоталитаризам

en: Oligarchy
sr: Олигархија

en: Authority
sr: Ауторитаризам

en: pessimist / optimist | poor
sr: песимиста / оптимиста | сиромашан

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
sr: Обилан

en: Homeless
sr: Бескућник

en: Property
sr: Имовина

en: Money
sr: Новац

en: five / pentagon | ten
sr: пет / пентагон | десет

en: Decagon
sr: Декагон

en: Enneagram
sr: Енеаграм

en: Icosagon
sr: Икозагон

en: Decimal
sr: Децимални

en: parallel / meridian | longitude
sr: меридијан / паралела | географска дужина

en: Latitude
sr: Географска ширина | латитуда

en: Solstice
sr: Солстициј

en: Pole
sr: Пол

en: Azimuth
sr: Азимут

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
sr: Паралеле и географска ширина (латитуда) се простиру у правцу север-југ а меридијани и географска дужина (лонгитуда) у правцу исток-запад.

en: art / gallery | drama
sr: уметност / галерија | драма

en: Theater
sr: Позориште

en: Museum
sr: Музеј

en: Concert hall
sr: Концертна дворана

en: Gym
sr: Теретана

en: hunter / rifle | photographer
sr: ловац / пушка | фотограф

en: Camera
sr: Фотоапарат

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
sr: Троножац

en: Photography
sr: Фотографија

en: Light
sr: Светлост

en: dish / break | balloon
sr: тањир / разбити | балон

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
sr: Пући

en: Bounce
sr: Одскочити

en: Float
sr: Пловити

en: Roll
sr: Увити

en: Both relate to an action that breaks the related item.
sr: Оба се односе на радњу која нарушава повезане ставке.

en: button / push | key (used in a lock)
sr: тастер / притиснути | кључ (за врата)

en: Turn
sr: Окренути

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
sr: Отвори

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
sr: Закључај

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
sr: Затвори

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
sr: Да би оба предмета радила, дугме мора бити притиснуто а кључ мора бити окренут.

en: concept / idea | obsession
sr: концепт / идеја | опсесија

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
sr: Опседнутост

en: Indifference
sr: Равнодушност

en: Disinterest
sr: Незаинтересованост

en: Intuition
sr: Интуиција

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
sr: Однос између две речи је такав да су то синоними.

en: fish / water | bird
sr: риба / вода | птица

en: Air
sr: Ваздух

en: Wings
sr: Крила

en: Ship
sr: Брод

en: Cage
sr: Кавез

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
sr: топ / шах | војник

en: Battle
sr: Битка

en: Gun
sr: Пиштољ

en: Peace
sr: Мир

en: Enemy
sr: Непријатељ

en: competitive / cooperative | anxious
sr: такмичарски / сарађивачки | неспокојан

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
sr: Гибак

en: Cautious
sr: Опрезан

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
sr: Смео

en: pessimistic / optimistic | suspicious
sr: песимистички / оптимистички | подозрив

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
sr: Поверљив

en: Dubious
sr: Сумњичав

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
sr: термометар / температура | бусола

en: Elevation
sr: Нагиб

en: Position
sr: Положај

en: Area
sr: Област

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
sr: Прва реч је мерни инструмент, а друга шта мери.

en: violin / orchestra | knife
sr: виолина / оркестар | нож

en: Cutlery
sr: Есцајг

en: Metal
sr: Метал

en: Spoon
sr: Кашика

en: Wood
sr: Дрво

en: doctor / stethoscope | painter
sr: доктор / стетоскоп | сликар

en: Brush
sr: Четкица

en: Art
sr: Уметност

en: Gallery
sr: Галерија

note: Translator: meaning a painted picture
en: Painting
sr: Сликање

en: hungry / eat | tired
sr: гладан / јести | уморан

en: sleep | rest
sr: спавати | одмарати

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
sr: кутија / отворити | банана

en: peel
sr: ољуштити | љуштити

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
sr: ашов / копати | секира

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
sr: сећи | кратити

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
sr: стакло / сломити | папир

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
sr: поцепати | покидати

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
sr: стопа / два | ножни прсти

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
sr: десет | 10

en: fish / aquarium | monkey
sr: риба / акваријум | мајмун

en: cage | zoo | zoological garden
sr: кавез | зоо | зоолошки врт

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
sr: Риба у акваријуму живи у заточеништву.

en: ring / finger | bracelet
sr: прстен / прст | наруквица

en: wrist | arm
sr: ручни зглоб | рука

en: seal / flippers | bird
sr: фока / пераја | птица

en: wings
sr: крила

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
sr: штап / плутати | камен

en: sink
sr: тонути

en: leopard / spots | tiger
sr: леопард / кружне шаре | тигар

en: stripes
sr: пругасте шаре

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
sr: риба / подморница | птица

en: airplane | aeroplane | plane
sr: авион | ваздухоплов

en: tears / eyes | sweat
sr: сузе / очи | зној

en: body | skin
sr: тело | кожа | чело

en: bridge / over | tunnel
sr: мост / преко | тунел

en: in | under | through
sr: у | испод | кроз

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
sr: играчка / играти | алат

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
sr: радити | делати

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
sr: погрешно / исправити | оштећено

en: repair | fix
sr: поправити | фиксирати

en: orange / fruit | spinach
sr: поморанџа / воће | спанаћ

en: vegetable
sr: поврће

en: hands / grab | teeth
sr: руке / зграбити | зуби

en: bite
sr: загристи

en: Grab and bite are finite actions.
sr: Зграбити и загристи су завршне радње.

en: puzzle / solve | game
sr: загонетка / решити | игра

en: win | play
sr: победити | играти

en: eyebrow / eye | mustache
sr: обрва / око | бркови

en: lip | upper lip | mouth
sr: усна | горња усна | уста

en: ice / slippery | glue
sr: лед / клизав | лепак

en: sticky
sr: лепљив

en: whirlpool / water | tornado
sr: вртлог / вода | торнадо

en: wind | air
sr: ветар | ваздух

en: fox / den | bird
sr: лисица / јазбина | птица

en: nest
sr: гнездо

en: dog / tame | wolf
sr: пас / питом | вук

en: wild | savage
sr: дивљи | крволочан

en: sugar / sweet | vinegar
sr: шећер / слатко | сирће

en: sour
sr: кисело

en: tennis / sport | ballet
sr: тенис / спорт | балет

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
sr: игра | плес

en: slurp / tongue | snort
sr: лизати / језик | мирисати

en: nose
sr: нос

en: elbow / knee | wrist
sr: лакат / колено | ручни зглоб

en: ankle
sr: глежањ | ножни зглоб

en: novel / author | song
sr: роман / аутор | песма

en: composer | songwriter | lyricist
sr: композитор | музички песник | лиричар

en: car / road | train
sr: аутомобил / пут | воз

en: track | railway | rails | railroad
sr: колосек | пруга | шине | железница

en: pediatrics / children | numismatics
sr: педијатрија / деца | нумизматика

en: coins | currency | money
sr: новчићи | валута | новац

en: thermometer / temperature | clock
sr: термометар / температура | сат

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
sr: време

en: poems / anthology | maps
sr: поезије / збирка | мапе

en: atlas
sr: атлас | географски атлас

en: letter / word | page
sr: слово / реч | страница

en: book | magazine | document
sr: књига | часопис | документ

en: hour / minute | minute
sr: сат / минут | минут

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
sr: секунда | секунд

en: tiger / carnivore | cow
sr: тигар / месождер | крава

en: herbivorous | herbivore
sr: биљојед | преживар

en: constellation / stars | archipelago
sr: сазвежђе / звезде | архипелаг

en: islands
sr: острва

en: Unknown command line parameter {0}
sr: Непознати параметар линије наредби „{0}“

en: List of available games
sr: Списак доступних игара

en: Usage: gbrainy [options]
sr: Коришћење: gbrainy [опције]

en:   --version			Print version information.
sr:   --version			Штампа информације о верзији.

en:   --help			Print this usage message.
sr:   --help			Штампа ову поруку о коришћењу.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
sr:   --gamelist			Приказује списак доступних игара.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
sr:   --customgame [game1, gameN]	Одређује списак игара за играње у току произвољне игре.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
sr:   --norandom 			Списак произвољних игара неће бити распоређен случајно.

en:   --versions 			Show dependencies.
sr:   --versions 			Приказује зависности.

en: Software
sr: Софтвер

en: Based on ideas by
sr: Засновано на идејама

en: MENSA works
sr: МЕНСА радовa

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sr: Овај програм је слободан софтвер; можете га прослеђивати и/или мењати под условима Гнуове Опште јавне лиценце коју је објавила Задужбина Слободног Софтвера; било верзије 2 Лиценце или (по вашем избору) било које новије верзије.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sr: Овај програм је достављен у нади да ће бити користан, али БЕЗ ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ; чак и без примењене гаранције ТРЖИШНЕ ВРЕДНОСТИ или ПРИЛАГОЂЕНОСТИ ОДРЕЂЕНОЈ НАМЕНИ.  Погледајте Гнуову Општу Јавну Лиценцу за више детаља.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
sr: Требали сте да примите примерак Гнуове Опште Јавне Лиценце уз овај програм; ако нисте, видите „https://www.gnu.org/licenses/“.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
sr: Игра мозгалица да се забавите и да одржавате ваш ум обученим.

en: gbrainy project web site
sr: веб сајт пројекта г-кефала

note: Column: Game Name
en: Game Name
sr: Назив игре

note: Column: Type
en: Type
sr: Врста

en: Selected
sr: Изабрано

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
sr: игра.pdf

en: PDF files
sr: ПДФ датотеке

en: All files
sr: Све датотеке

en: The PDF file has been exported correctly.
sr: ПДФ датотека је исправно извежена.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
sr: Дошло је до проблема приликом стварања ПДФ датотеке. Датотека није направљена.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
sr: Доњи графикон приказује развој резултата игара.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
sr: Морате да одиграте више од једне сесије игре да бисте видели развој резултата.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
sr[0]: Заснива се на коришћењу резултата {0} забележене сесије игре.
sr[1]: Заснива се на коришћењу резултата {0} забележене сесије игре.
sr[2]: Заснива се на коришћењу резултата {0} забележених сесија игара.
sr[3]: Заснива се на коришћењу резултата једне забележене сесије игара.

en: Total
sr: Укупно

en: You are about to delete the player's game session history.
sr: Обрисаћете историјат сесија игара играча.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
sr: Ако наставите, изгубићете историјат претходних сесија игара. Да ли желите да наставите?

en: _Delete
sr: О_бриши

en: Custom Game
sr: Произвољна игра

en: _Start
sr: По_чни

en: Select All
sr: Изабери све

en: Unselect all
sr: Поништи све

en: PDF export
sr: Извоз у ПДФ

en: _Save
sr: Сачу_вај

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
sr: Ова опција омогућава да извезете скуп игара у ПДФ датотеку. Затим ћете моћи да завршите игре без употребе рачунара.

en: <b>General Settings</b>
sr: <b>Опште поставке</b>

en: Skip games that use colors
sr: Прескочи игре које користе боје

en: <b>Game Types</b>
sr: <b>Врсте игре</b>

en: Logic
sr: Логика

en: Calculation
sr: Рачунање

en: Verbal
sr: Вербал

en: <b>Difficulty Level</b>
sr: <b>Ниво тежине</b>

en: Easy
sr: Лако

en: Medium
sr: Средње

en: Master
sr: Тешко

en: <b>Number of games</b>
sr: <b>Број игара</b>

en: Total number of games:
sr: Укупан број игара:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
sr: Страница по страни:

en: <b>Output File</b>
sr: <b>Излазна датотека</b>

en: Player's Game Session History
sr: Историјат сесија игара

en: Show:
sr: Прикажи:

en: Preferences
sr: Подешавања

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
sr: Прескочи игре које користе боје (за кориснике који не разликују боје)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
sr: Приморај г-кефало да увек користи енглески језик (занемари превод)

en: Search and load extensions when starting
sr: Потражи и учитај проширења при покретању

en: Enable sounds
sr: Укључи звуке

en: Theme:
sr: Тема:

en: <b>Memory Games</b>
sr: <b>Игре меморије</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
sr: Време у секундама за памћење изазова:

en: Show a countdown message
sr: Прикажи поруку одбројавања

en: <b>Player's Game Session History</b>
sr: <b>Историјат сесије игара</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
sr: Најмањи број одиграних игара за чување сесије игре:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
sr: Највећи број сачуваних игара у историјату сесија игара:

en: Delete Player's Game Session History
sr: Обриши историјат сесије игара

en: Congratulations.
sr: Честитамо.

en: Incorrect answer.
sr: Нетачан одговор.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
sr: Када будете имали одговор упишите га у поље „Одговор:“ и притисните дугме „ОК“.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
sr: Ниво превода г-кефала на ваш језик је низак.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
sr: Можете бити изложени делимично преведеним играма што ће их чинити још тежим за играње. Ако вам више одговара да их играте на енглеском језику, можете изабрати такву опцију у подешавањима г-кефала.

en: Pause
sr: Паузирај

en: Resume
sr: Настави

en: Startup time {0}
sr: Време покретања {0}

en: _Game
sr: _Игра

en: _New Game
sr: _Нова игра

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
sr: Све игре (логика, ментални рачун, меморија и вербалне аналогије)

en: Logic Puzzles Only
sr: Само логичке загонетке

en: Mental Calculation Only
sr: Само вежбе менталног рачуна

en: Memory Trainers Only
sr: Само вежбе меморије

en: Verbal Analogies Only
sr: Само вербалне аналогије

en: Custom Game Selection...
sr: Избор произвољне игре...

en: _Pause Game
sr: П_аузирај игру

en: _End Game
sr: _Заврши игру

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
sr: Извези игре у ПДФ за играње ван мреже...

en: _View
sr: П_риказ

en: Toolbar
sr: Линија алата

en: Show
sr: Прикажи

en: Orientation
sr: Усмерење

en: Vertical
sr: Усправно

en: Horizontal
sr: Водоравнo

en: _Settings
sr: П_одешавања

en: Extensions
sr: Проширења

en: _Help
sr: _Помоћ

en: _Contents
sr: _Садржај

en: Answer:
sr: Одговор:

en: _Next
sr: _Даље

en: _Tip
sr: _Савет

en: Browse...
sr: Претражи...

en: Open Location
sr: Отвори локацију

en: Paused
sr: Паузирано

en: Play all the games
sr: Играјте све игре

en: All
sr: Све

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
sr: Играјте игре које су изазов за ваше закључивање и размишљање

en: Play games that challenge your mental calculation skills
sr: Играјте игре које су изазов за ваше способности менталног рачуна

en: Memory
sr: Меморија

en: Play games that challenge your short term memory
sr: Играјте игре које су изазов за вашу краткорочну меморију

en: Play games that challenge your verbal aptitude
sr: Играјте игре које су изазов за ваше вербалне способности

en: Pause or resume the game
sr: Паузирајте или наставите игру

en: End the game and show score
sr: Завршите игру и прикажите резултат

en: End
sr: Крај

en: red
sr: црвено

en: green
sr: зелено

en: blue
sr: плаво

en: yellow
sr: жуто

en: magenta
sr: љубичасто

en: orange
sr: наранџасто

en: black
sr: црно

en: white
sr: бело

note: Translators Note The following series of answers may need to be adapted in cultures with alphabets different to the Latin one. The idea is to enumerate a sequence of possible answers For languages represented with the Latin alphabet use the same than English First possible answer for a series (e.g.:
en: A
sr: А

note: Second possible answer for a series
en: B
sr: Б

note: Third possible answer for a series
en: C
sr: В

note: Fourth possible answer for a series
en: D
sr: Г

note: Fifth possible answer for a series
en: E
sr: Д

note: Sixth possible answer for a series
en: F
sr: Ђ

note: Seventh possible answer for a series
en: G
sr: Е

note: Eighth possible answer for a series
en: H
sr: Ж

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
sr: {0} или {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
sr: {0}, {1} или {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
sr: {0}, {1}, {2} или {3}

en: Figure {0}
sr: Фигура {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
sr[0]: Тачан одговор је {0}.
sr[1]: Могући тачни одговори су {0}.
sr[2]: Могући тачни одговори су {0}.
sr[3]: Могућ тачан одговор је {0}

en: Extensions database:
sr: База података проширења:

en: {0} game registered: | {0} games registered:
sr[0]: {0} регистрована игра:
sr[1]: {0} регистроване игре:
sr[2]: {0} регистрованих игара:
sr[3]: Једна регистрована игра

en: {0} logic puzzle | {0} logic puzzles
sr[0]: {0} логичка слагалица
sr[1]: {0} логичке слагалице
sr[2]: {0} логичких слагалица
sr[3]: Једна логичка слагалица

en: {0} calculation trainer | {0} calculation trainers
sr[0]: {0} вежба рачунања
sr[1]: {0} вежбе рачунања
sr[2]: {0} вежби рачунања
sr[3]: Једна вежба рашунања

en: {0} memory trainer | {0} memory trainers
sr[0]: {0} вежба меморије
sr[1]: {0} вежбе меморије
sr[2]: {0} вежби меморије
sr[3]: Једна вежба меморије

en: {0} verbal analogy | {0} verbal analogies
sr[0]: {0} вербална аналогија
sr[1]: {0} вербалне аналогије
sr[2]: {0} вербалних аналогија
sr[3]: Једна вербална аналогија

en: Games played: {0} (Score: {1})
sr: Одиграних игара: {0} ({1}% резултат)

en: Time: {0}
sr: Време: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
sr: Игра: {0}

note: Translators: text in the status bar: games played - time - game name
en: {0} - {1} - {2}
sr: {0} — {1} — {2}

note: Translators: text in the status bar: games played - time
en: {0} - {1}
sr: {0} — {1}

en: Outstanding results
sr: Изванредни резултати

en: Excellent results
sr: Одлични резултати

en: Good results
sr: Добри резултати

en: Poor results
sr: Лоши резултати

en: Disappointing results
sr: Разочаравајући резултати

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
sr: Пажљиво прочитајте упутства и одредите податке и задате елементе.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
sr: За израчунавање резултата играча г-кефало користи време и савете који су били потребни за комплетирање сваке игре.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
sr: У логичким играма, елементи који изгледају безначајно могу бити веома важни.

en: Try to approach a problem from different angles.
sr: Покушајте да сагледате проблем из различитих углова.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
sr: Немојте се плашити да направите грешке, оне су саставни део процеса учења.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
sr: Урадите све проблеме, чак и оне најтеже. Побољшање долази са вежбањем.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
sr: Играјте на дневној бази, ускоро ћете приметити напредак.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
sr: Користите „Избор произвољне игре“ да изаберете тачно које игре желите да играте.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
sr: Користите „Подешавања“ да подесите ниво тежине игре.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
sr: Асоцијација елемената је уобичајена техника за памћење ствари.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
sr: Груписање елемената у категорије је уобичајена техника за памћење ствари.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
sr: Изградите скраћенице користећи прва слова сваке ствари коју треба да запамтите.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
sr: Задовољство добијено загонеткама је пропорционално времену проведеном на њиховом решавању.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
sr: Пробајте да поделите сваки проблем на мање целине.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
sr: Када одговарате на усмене аналогије, обратите пажњу на глаголско време.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
sr: Када идете у куповину, покушајте да обавите рачунање без употребе дигитрона.

en: Memorize the objects below in the given time
sr: Запамтите приказане предмете у датом времену

en: Time left
sr: Престало време

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
sr: Игра #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
sr: Приредио г-кефало {0}

en: Solutions
sr: Решења

en: Multiple options #{0}
sr: Више могућности #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
sr: {0} Одговорите {1}.

en: Pair of words compare #{0}
sr: Поређење речи #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
sr: С обзиром на однос између ове две речи у наставку, која реч има исти однос према речи „{0}“?

en: Words: {0}
sr: Речи: {0}

en: Pair of words #{0}
sr: Пар речи #{0}

en: Question and answer #{0}
sr: Питање и одговор #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
sr: Одговор {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
sr: Припремите се да меморишете следеће предмете...

en: Score
sr: Резултат

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
sr[0]: {0} одиграна
sr[1]: {0} одигране
sr[2]: {0} одиграних
sr[3]: једна одиграна

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
sr[0]: Добијених игара: {0} (одиграних: {1})
sr[1]: Добијених игара: {0} (одиграних: {1})
sr[2]: Добијених игара: {0} (одиграних: {1})
sr[3]: Добијених игара: једна (одиграних: једна)

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
sr[0]: {0}. Добијених игара: {1} (одиграних: {2})
sr[1]: {0}. Добијених игара: {1} (одиграних: {2})
sr[2]: {0}. Добијених игара: {1} (одиграних: {2})
sr[3]: {0}. Добијених игара: једна (одиграних: једна)

en: Time played {0} (average per game {1})
sr: Време играња {0} (просек по игри {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
sr: За детаље о томе како г-кефало сабира резултате погледајте помоћ.

en: Tips for your next games
sr: Савети за ваше следеће игре

en: Congratulations! New personal record
sr: Честитамо! Нови лични рекорд

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sr: Постизањем {0}% у играма логичких загонетки поставили сте нови лични рекорд. Ваш претходни рекорд је био {1}%.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sr: Постизањем {0}% у играма рачуна поставили сте нови лични рекорд. Ваш претходни рекорд је био {1}%.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sr: Постизањем {0}% у играма меморије поставили сте нови лични рекорд. Ваш претходни рекорд је био {1}%.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sr: Постизањем {0}% у играма вербалних аналогија поставили сте нови лични рекорд. Ваш претходни рекорд је био {1}%.

en: Time
sr: Време

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
sr: Логичке загонетке. Изазов за ваше вештине размишљања и закључивања.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
sr: Ментални рачун. Аритметичке операције за тестирање ваших способности менталног рачуна.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
sr: Меморијске вежбе. За доказивање ваше краткорочне меморије.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
sr: Вербалне аналогије. Изазов за ваше вербалне способности.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
sr: Добродошли у г-кефало {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
sr: г-кефало је игра мозгалица и вежби да се забавите и да ваш ум одржавате обученим. Обухвата:

en: Arithmetical operations
sr: Аритметичке операције

en: What is the result of the following operation?
sr: Који је резултат следеће операције?

en: Average
sr: Просек

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Дати су бројеви: {0}. Који од следећих бројева је најближи просеку? Одговорите {1}, {2}, {3} или {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
sr: Просек списка бројева је једнак збиру свих бројева подељен бројем бројева на списку.

en: The result of the operation is {0}.
sr: Резултат операције је {0}.

en: Closer fraction
sr: Ближи разломак

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Који од следећих бројева је најближи броју {0}? Одговорите {1}, {2}, {3} или {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
sr: Резултат операције {0} / {1} је „{2}“.

en: Consecutive sum
sr: Збир узастопних

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
sr: На списку једноцифрених бројева, пет узастопних бројева дају збир {0}. Који су то бројеви?

en: Fractions
sr: Разломци

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
sr: Који је резултат задате операције? Одговорите користећи или разломак или број.

en: Greatest divisor
sr: Највећи делилац

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Који од могућих делилаца је највећи заједнички делилац за све бројеве? Одговорите са {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Numbers
sr: Бројеви

en: Possible divisors
sr: Могући делиоци

en: Operators
sr: Аритметички знак

en: The first operator is {0}.
sr: Први аритметички знак је {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
sr: Које аритметичке операције требате да извршите над бројевима {0}, {1}, и {2} да добијете {3}? Одговорите користећи: +, -, /, *.

en: {0} and {1}
sr: {0} и {1}

en: Primes
sr: Прости бројеви

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Који од следећих бројева је прост број? Прост број је позитиван цео број који у скупу позитивних целих бројева може бити подељен, без остатка, само јединицом и самим собом. Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
sr: Ако је збир свих цифара у задатом броју дељив са 3, онда је и сам тај број дељив са 3. На пример збир цифара у броју 15 је: 1+5=6, а како је број 6 дељив са 3 онда следи да је и број 15 дељив са 3.

en: The number {0} is a prime number.
sr: Број {0} је прост број.

en: Proportions
sr: Пропорције

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
sr: Колико је {0}% од {1}/{2}? Одговорите {3}, {4}, {5} или {6}.

en: Ratio
sr: Однос

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sr: Збир која два броја је {0}, а њихов однос {1} према {2}? Одговорите користећи два броја (нпр.: 1 и 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
sr: Други број може да се добије множењем првог са {0} и дељењем са {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
sr: Однос одређује размеру између два броја. Однос „а:б“ значи да за сваки део „а“ имате „б“ делова.

en: have a ratio of {0}:{1}
sr: имају однос од {0}:{1}

en: Selected numbers
sr: Изабрани бројеви

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: На списку бројева испод, колики је збир свих бројева већих од {0}? Одговорите са {1}, {2}, {3} или {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: На списку бројева испод, колики је производ свих бројева већих од {0}? Одговорите са {1}, {2}, {3} или {4}.

en: Two numbers
sr: Два броја

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sr: Која два броја када се саберу дају {0} а када се помноже дају {1}? Одговорите користећи два броја (нпр. 1 и 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sr: Која два броја када се одузму дају {0} а када се помноже дају {1}? Одговорите користећи два броја (нпр. 1 и 2).

en: 3D Cube
sr: Коцка 3Д

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
sr: Колико мањих коцки је потребно да би се направила велика коцка испод? Одговорите користећи број.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
sr: Коцка је чврст предмет који има шест подударних квадратних страна.

en: Balance
sr: Вага

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
sr: Користећи само троуглове, колико троуглова је потребно на десној страни последње фигуре да би је држали у равнотежи?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
sr: Сваки круг се рачуна као два троугла а сваки квадрат као три троугла.

en: Every circle is equivalent two triangles.
sr: Сваки круг се рачуна као два троугла.

en: Build a triangle
sr: Саставите троугао

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
sr: Које три фигуре можете користити да бисте саставили троугао? Одговорите користећи имена тих фигура, нпр.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
sr: Резултирајући троугао је једнакокраки.

en: The triangle is:
sr: Троугао је:

en: Circles in a square
sr: Кругови у квадрату

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
sr: Колико највише кругова може да стане у квадрат приказан испод?

en: You can fit more than 64 circles.
sr: Можете да сместите више од 64 кругова.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
sr: На приказаном распореду {0} јединица висине је уштеђено у сваком реду, остављајући довољно простора за још један додатни ред.

en: 8 units
sr: 8 јединица

en: 1 unit
sr: 1 јединица

en: Clocks
sr: Сатови

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
sr: На који број треба да показује велика сказаљка сата „{0}“? Одговорите користећи бројеве.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the value of the hands for '{0}' is {3} ({2} + {1}).
sr: Почевши од првог сата, додајте {1} броју добијеном додавањем вредности на коју указују казаљке. На пример, вредност казаљки за „{0}“ је {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
sr: Сатови не прате логику времена.

en: Count circles
sr: Бројање кругова

en: How many circles do you count?
sr: Колико кругова можете да избројите?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
sr: То је једноставна вежба ако систематски бројите кругове.

en: Counting
sr: Бројање

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
sr[0]: Имамо комад тканине дужине {0} метар.
sr[1]: Имамо комад тканине дужине {0} метра.
sr[2]: Имамо комад тканине дужине {0} метара.
sr[3]: Имамо комад тканине дужине један метар.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
sr[0]: Машини је потребна {0} секунда да одсече 1 метар тканине. Колико секунди је потребно машини да исече читав комад тканине на комаде дужине 1 метар?
sr[1]: Машини су потребне {0} секунде да одсече 1 метар тканине. Колико секунди је потребно машини да исече читав комад тканине на комаде дужине 1 метар?
sr[2]: Машини је потребно {0} секунди да одсече 1 метар тканине. Колико секунди је потребно машини да исече читав комад тканине на комаде дужине 1 метар?
sr[3]: Машини је потребна једна секунда да одсече 1 метар тканине. Колико секунди је потребно машини да исече читав комад тканине на комаде дужине 1 метар?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
sr[0]: Са {0} резањем, машина прави два комада од по 1 метар.
sr[1]: Са {0} резања, машина прави два комада од по 1 метар.
sr[2]: Са {0} резања, машина прави два комада од по 1 метар.
sr[3]: Са једним резањем, машина прави два комада од по 1 метар.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
sr[0]: Изграђенa је ограда да оивичи регион у облику квадрата. На свакој страни квадрата је употребљен {0} стуб. Колико је стубова укупно употребљено?
sr[1]: Изграђенa је ограда да оивичи регион у облику квадрата. На свакој страни квадрата су употребљена {0} стуба. Колико је стубова укупно употребљено?
sr[2]: Изграђенa је ограда да оивичи регион у облику квадрата. На свакој страни квадрата је употребљено {0} стубова. Колико је стубова укупно употребљено?
sr[3]: Изграђена је ограда да оивичи регион у облику квадрата. На свакој страни квадрата је употребљен један стуб. Колико је стубова укупно употребљено?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
sr[0]: Укупно је употребљен {0} стуб, јер су стубови на угловима квадрата заједнички.
sr[1]: Укупно су употребљена {0} стуба, јер су стубови на угловима квадрата заједнички.
sr[2]: Укупно је употребљено {0} стубова, јер су стубови на угловима квадрата заједнички.
sr[3]: Укупно је употребљен један стуб, јер су стубови на угловима квадрата заједнички.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
sr[0]: Запакивање једног поклона годишњице кошта један динар. Поклон годишњице кошта {0} динар више од цене његовог запакивања. Колико кошта и куповина и запакивање поклона?
sr[1]: Запакивање једног поклона годишњице кошта један динар. Поклон годишњице кошта {0} динара више од цене његовог запакивања. Колико кошта и куповина и запакивање поклона?
sr[2]: Запакивање једног поклона годишњице кошта један динар. Поклон годишњице кошта {0} динара више од цене његовог запакивања. Колико кошта и куповина и запакивање поклона?
sr[3]: Запакивање једног поклона годишњице кошта један динар. Поклон годишњице кошта један динар више од цене његовог запакивања. Колико кошта и куповина и запакивање поклона?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
sr[0]: То је цена поклона, {0} динар плус један динар за запакивање.
sr[1]: То је цена поклона, {0} динара плус један динар за запакивање.
sr[2]: То је цена поклона, {0} динара плус један динар за запакивање.
sr[3]: То је цена поклона, један динар плус један динар за запакивање.

en: Count series
sr: Бројање низова

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
sr: Колико бројева „9“ је потребно за представљање бројева од 10 до 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
sr: Колико има двоцифрених бројева код којих је прва цифра већа од друге (нпр.: 20 и 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
sr: Колико има двоцифрених бројева у којима је прва цифра мања од друге (нпр.: 12 и 13)?

en: The numbers are: {0}.
sr: Бројеви су: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
sr: Обратите пажњу да 99 садржи два броја „9“.

en: Cover percentage
sr: Проценат покривености

en: What percentage of the figure is colored?
sr: Који проценат фигуре је обојен?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
sr: Када доле приказану фигуру склопите у облику коцке, које поље на фигури се налази на супротној страни поља са бројем {0}? Одговорите бројем написаним на страни.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sr: Колика је вероватноћа да из једног бацања коцке добијете „2“ или „6“? Одговорите користећи разломак (нпр.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
sr: Постоје 2 од 6 могућности.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sr: Колика је вероватноћа да из једног бацања коцке не добијете „5“? Одговорите користећи разломак (нпр.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
sr: Постоје 5 од 6 могућности.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sr: Бацате истовремено две коцке. Колика је вероватноћа да добијете два парна броја? Одговорите користећи разломак (нпр.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
sr: Постоје 9 од 36 могућности за добијање парног броја.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sr: Бацате истовремено две коцке. Колика је вероватноћа да добијете две шестице? Одговорите користећи разломак (нпр.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
sr: Постоји 1 од 6 могућности за добијање шестице на првој коцки и исто толико и за другу коцку.

en: Dice
sr: Коцка

en: Divide circles
sr: Подела кругова

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
sr: У последњoj фигури, на колико области ће бити подељен круг након повезивања свих тачака?

en: Has {0} region | Has {0} regions
sr[0]: Има {0} област
sr[1]: Има {0} области
sr[2]: Има {0} области
sr[3]: Има једну област

en: Equation
sr: Једначине

en: What is the result of the equation below?
sr: Који је резултат задате једначине?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
sr: Редослед аритметичких операција је увек следећи: експоненти и корени, множење и дељење, сабирање и одузимање.

en: Extra circle
sr: Посебан круг

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Који круг не припада групи? Није низ елемената. Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: All circles share a common property except for one.
sr: Сви кругови имају заједничку особину, осим једног.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
sr: У свим круговима боје исечака прате исти редослед, осим код овог.

en: Figures and text
sr: Фигуре и текст

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
sr: Фигуре и текстови су у међусобној вези. Који текст треба да стоји испод последње фигуре?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
sr: Свако слово представља особину фигуре.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
sr: „А“ означава да се фигуре преклапају, „Б“ да су квадрати, „В“ да су кругови, „Г“ да су фигуре одвојене, „Д“ да има три фигуре и „Ђ“ да има две фигуре.

en: Figure pattern
sr: Узорак фигуре

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Која фигура треба да замени знак питања? Одговорите {0}, {1} или {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
sr: Трећа фигура сваког реда укључује на неки начин комбиновање прве две фигуре.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
sr: Преклопите прву и другу фигуру и уклоните линије које су им заједничке, а затим заротирајте резултирајућу фигуру за 45 степени.

en: Figures
sr: Фигуре

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Који је следећи логички низ предмета у последњој колони? Одговорите {0}, {1} или {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
sr: То је једина комбинација коју можете да саставите са датим елементима без њиховог понављања.

en: Find the number
sr: Пронађите број

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
sr[0]: Посматрајући водоравно и усправно линије мреже испод, који број се налази {0} место од себе самог помножен са 2 и {1} место од себе самог сабран са 2?
sr[1]: Посматрајући водоравно и усправно линије мреже испод, који број се налази {0} места од себе самог помножен са 2 и {1} места од себе самог сабран са 2?
sr[2]: Посматрајући водоравно и усправно линије мреже испод, који број се налази {0} места од себе самог помножен са 2 и {1} места од себе самог сабран са 2?
sr[3]: Посматрајући водоравно и усправно линије мреже испод, који број се налази једно место од себе самог помножен са 2 и једно место од себе самог сабран са 2?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
sr: Број се налази у {0}. реду, {1}. колони.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
sr[0]: Број се налази унутар {0} реда мреже.
sr[1]: Број се налази унутар прва {0} реда мреже.
sr[2]: Број се налази унутар првих {0} редова мреже.
sr[3]: Број се налази унутар првог реда мреже.

en: Four sided
sr: Четворостране фигуре

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
sr: Колико четвоространих фигура можете да избројите у фигури испод?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
sr: Четворострана фигура може бити садржана унутар друге фигуре.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
sr: Четворостране фигуре се добијају повезивањем следећих тачака: {0}

en: Circles in a grid
sr: Кругови у мрежи

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
sr: Један од бројева у мрежи треба бити заокружен. Који?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
sr: Сви заокружени бројеви имају заједничку аритметичку особину.

en: Every circled number can be divided by {0}.
sr: Сваки заокружени број је дељив са {0}.

en: Square with dots
sr: Квадрат са тачкама

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Која је следећа логичка фигура у низу? Одговорите {0}, {1} или {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
sr: Почевши од горње фигуре лево, горњи леви круг иде доле, доњи леви круг иде горе, доњи десни иде по дијагонали горе лево и горњи десни иде по дијагонали доле лево.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
sr: Почевши од горње леве фигуре, фигура је окренута за 90° у смеру супротном смеру казаљке на сату.

en: Numbers in a grid
sr: Бројеви у мрежи

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
sr: Бројеви у мрежи следе образац. Који број треба да стоји уместо знака питања?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
sr: Образац је аритметички, вертикално посматрано.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
sr: Образац је аритметички, хоризонтално посматрано.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
sr: Четврти ред се израчунава множењем прва два реда и сабирањем трећег.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
sr: Четврта колона се израчунава множењем прве две колоне и сабирањем треће.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
sr: Четврти ред се израчунава множењем прва два реда и одузимањем трећег.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
sr: Четврта колона се израчунава множењем прве две колоне и одузимањем треће.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
sr: Четврти ред се израчунава сабирањем прва два реда и одузимање трећег.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
sr: Четврта колона се израчунава сабирањем прве две колоне и одузимањем треће.

en: Handshakes
sr: Руковања

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
sr: Сви присутни на журци су представљени једни другима. Укупан број руковања је {0}. Колико људи присуствује журци?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
sr: Покушајте да замислите ситуацију у којој сусрећете мали број људи.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
sr: Користећи n као укупан број људи, прва особа се рукује са n-1 људи, друга са n-2, итд. Резултат је збир првих n-1 узастопних бројева: 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
sr: Највећи облик

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Који највећи облик можете направити комбинацијом прве две фигуре? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Largest area
sr: Највећа површина

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Која од наведених фигура има највећу површину? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Largest diameter
sr: Највећи пречник

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ако би кругови представљени луковима испод били довршени, који круг би имао највећи пречник? Одговорите са {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
sr: Када је лук мање закривљен, тада је круг већи.

en: Arc {0}
sr: Лук {0}

en: Lines
sr: Линије

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
sr: Колико има укупно линијских сегмената у фигури испод? Линијски сегмент је линија између две тачке, без пресецања линија.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
sr[0]: Постоји {0} линија на фигури лево и {1} на фигури десно.
sr[1]: Постоје {0} линије на фигури лево и {1} на фигури десно.
sr[2]: Постоји {0} линија на фигури лево и {1} на фигури десно.
sr[3]: Постоји једна линија на фигури лево и једна на фигури десно.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
sr: То је једноставна вежба ако систематски бројите линије.

en: Missing piece
sr: Недостајући комад

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Који квадрат комплетира фигуру доле? Одговорите {0}, {1} или {2}.

en: The logic works at row level.
sr: Логика ради на нивоу реда.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
sr: У сваком реду трећи квадрат се добија претурањем првог квадрата и преклапањем преко другог квадрата, а затим уклањањем поклопљених линија.

en: Missing slice
sr: Недостајући исечак

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Доле приказани исечци имају неку заједничку особину. Који је недостајући исечак у кругу доле? Одговорите {0}, {1} или {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
sr: Сваки исечак је у вези са наспрамним.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
sr: Сви бројеви сваког исечка, када се саберу са бројевима наспрамног исечка, дају увек {0}.

en: Most in common
sr: Највише заједничког

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Који од могућих одговора има највише заједничког са датим фигурама? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
sr: Мислите о заједничким елементима које имају све задате фигуре.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
sr: Има исти број елемената у фигури као дате фигуре.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
sr: То је фигура која има највише заједничких елемената у поређењу са датим фигурама.

en: Move figure
sr: Премештање фигура

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
sr: Колико најмање кругова треба да преместите да би фигура лево изгледала као фигура десно?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
sr: Преместите два круга са крајњих позиција четвртог реда на крајње позиције другог реда и круг из првог реда преместите скроз доле у пети ред.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
sr: Преместите први ред до седмог, преместите два круга другог реда на трећи; и преместите први и последњи круг петог реда на шести.

en: Next figure
sr: Следећа фигура

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
sr: Од прве фигуре, круг на врху напредује за два места у смеру казаљке на сату, док леви круг иде уназад за једно место.

en: Numeric relation
sr: Однос бројева

en: What number should replace the question mark?
sr: Који број треба да стоји уместо знака питања?

en: The numbers are related arithmetically.
sr: Бројеви су аритметички повезани.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
sr: Збир сваке групе од {0} броја износи тачно {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
sr: Поделите низ у групе од по три броја. Сваки трећи број је резултат множења претходна два.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
sr: Поделите низ у групе од по три броја. Сваки трећи број се добија одузимањем другог броја од првог.

en: Numeric sequence
sr: Низ бројева

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
sr: Следећи низ следи логику. Којим бројем бисте требали да замените знак питања?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
sr: Сваки број у низу је у вези са претходним.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
sr: Сваки број у низу се добија када од претходног броја одузмете 1 и резултат помножите са 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
sr: Сваки број у низу се добија када претходном броју додате 1 и резултат помножите са 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
sr: Сваки број у низу се добија када од претходног броја одузмете 2 и резултат помножите са -2.

en: Ostracism
sr: Остракизам

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Који елемент не припада групи? Нема везе ни са једном аритметичком операцијом бројева. Одговорите {0}, {1}, {2}, {3} или {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
sr: Критеријум за одлучивање о томе да ли једначина припада групи није аритметички.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
sr: Узмите у обзир да сваки број који припада групи има два дела која су у међусобној вези.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
sr: У свим осталим једначинама бројеви са леве стране се појављују и на десној страни.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
sr: У свим осталим бројевима последње три цифре јесу квадрати прве две цифре.

en: Pencil
sr: Оловка

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Која од наведених фигура не може бити нацртана без прелажења преко већ претходно повучене линије, нити без подизања оловке? Одговорите {0}, {1}, {2}, {3} или {4}.

en: People at a table
sr: Особе за столом

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
sr: Група људи, равномерно размештени, седе за округлим столом. Колико их је ако особа бр. {0} седи наспрам особе бр. {1}?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
sr: Одузимањем два места сазнаћете колико људи седи за једном половином стола. Дуплирање овог броја вам даје укупан број људи.

en: 5th
sr: 5°

en: 19th
sr: 19°

en: 4th
sr: 4°

en: 12th
sr: 12°

en: 9th
sr: 9°

en: 22nd
sr: 22°

en: Two people in the table sitting across from each other
sr: Две особе за столом седе једна наспрам друге

en: Percentage
sr: Проценат

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
sr[0]: Након добијања {0}% попуста, телевизор сте платили {1} динар. Која је оригинална цена телевизора?
sr[1]: Након добијања {0}% попуста, телевизор сте платили {1} динара. Која је оригинална цена телевизора?
sr[2]: Након добијања {0}% попуста, телевизор сте платили {1} динара. Која је оригинална цена телевизора?
sr[3]: Након добијања {0}% попуста, телевизор сте платили један динар. Која је оригинална цена телевизора?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
sr[0]: Перина продавница је забележила продају од {0} динар. Ово је повећање од {1}% у односу на прошли месец. Колике су биле продаје прошлог месеца?
sr[1]: Перина продавница је забележила продају од {0} динара. Ово је повећање од {1}% у односу на прошли месец. Колике су биле продаје прошлог месеца?
sr[2]: Перина продавница је забележила продају од {0} динара. Ово је повећање од {1}% у односу на прошли месец. Колике су биле продаје прошлог месеца?
sr[3]: Перина продавница је забележила продају од једног динара. Ово је повећање од {1}% у односу на прошли месец. Колике су биле продаје прошлог месеца?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
sr: Количина воде у канти се смањила за {0}%. За колико процената мора да се повећа количина воде да би достигла своју почетну вредност?

en: The objective is to obtain the same total amount.
sr: Циљ је да се добије исти укупан износ.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ако су сви сликари уметници и неки грађани Барселоне су уметници, која од наведених реченица је тачна? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
sr: Неки грађани Барселоне су сликари

en: All citizens of Barcelona are painters
sr: Сви грађани Барселоне су сликари

en: No citizen of Barcelona is a painter
sr: Ниједан грађанин Барселоне није сликар

en: None of the other options
sr: Ниједна од других могућности

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ако је здрав уметник срећан и неки уметници су срећни, која од наведених реченица је тачна? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Some artists are not ill
sr: Неки уметници нису болесни

en: Some painters are not artists
sr: Неки сликари нису уметници

en: All artists are happy
sr: Сви уметници су срећни

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Људи који путују увек купе мапу. Ви се не спремате да путујете. Која од наведених реченица је тачна? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: You do not have any map
sr: Ви немате никакву мапу

en: You do not buy a map
sr: Ви не купујете мапу

en: All people have a map
sr: Све особе имају мапу

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ако звиждућете када сте срећни и увек се осмехујете када звиждућете, која од наведених реченица је тачна? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: You smile if you are happy
sr: Смешите се ако сте срећни

en: You are only happy if you whistle
sr: Срећни сте само ако звиждућете

en: You whistle if you are not happy
sr: Звиждућете ако нисте срећни

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ако је ваш мото увек искреност а ваш мото је увек најбоља политика, која од наведених реченица је тачна? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
sr: Искреност је понекад најбоља политика

en: Honesty is always the best policy
sr: Искреност је увек најбоља политика

en: Honesty is not always the best policy
sr: Искреност није увек најбоља политика

en: Some of the best policies are dishonest
sr: Нека од најбољих политика је неискреност

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ако ниједан сиромах није весео а неки сиромаси су мршави, која од наведених реченица је тачна? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Some thin people are not cheerful
sr: Неки мршави људи нису весели

en: Thin people are not cheerful
sr: Мршави људи нису весели

en: Cheerful people are not thin
sr: Весели људи нису мршави

en: Some cheerful people are not thin
sr: Неки весели људи нису мршави

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ако су сви прасићи дебели и ништа што је храњено јечменом водом није дебело, која од наведених реченица је тачна? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
sr: Све животиње храњене јечменом водом нису прасићи

en: No pigs are fed on barley-water
sr: Ниједно прасенце није храњено јечменом водом

en: Pigs are not fed on barley-water
sr: Прасићи нису храњени јечменом водом

en: All the other options
sr: Све друге могућности

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ако су неке слике први покушаји и ниједан први покушај није стварно добар, која од наведених реченица је тачна? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
sr: Неке лоше слике нису први покушаји

en: Some pictures are not really good
sr: Неки сликари нису стварно добри

en: All bad pictures are first attempts
sr: Све лоше слике су први покушаји

en: All the others
sr: Све остало

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ако сте били напољу да се прошетате и ако се осећате боље, која од наведених реченица је тачна? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
sr: Да бисте се осећали боље, морате да изађете напоље да се прошетате

en: If you go out for a walk, you will feel better
sr: Ако изађете напоље да се прошетате, осећаћете се боље

en: Some who go out for a walk feel better
sr: Неко ко изађе напоље да се прошета осећа се боље

en: No one feels better who does not go out for a walk
sr: Нико се не осећа боље ко не изађе напоље да се прошета

en: Predicate logic
sr: Логика исказа

en: Quadrilaterals
sr: Четворостране фигуре

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
sr: Која од наведених фигура не припада групи? Одговорите {0}, {1}, {2}, {3}, {4} или {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
sr: То је једина фигура са свим странама исте дужине.

en: Related numbers
sr: Повезани бројеви

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
sr: У доле приказаној мрежи, који број треба да стоји уместо знака питања?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
sr: Број у средини у сваком реду је једнак половини збира осталих бројева у том реду.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
sr: Број у средини у сваком реду је једнак збиру осталих бројева у том реду.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
sr: Број у средини у сваком реду је једнак двоструком збиру осталих бројева у том реду.

en: Squares and letters
sr: Квадрати и слова

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
sr: Слова око квадрата следе образац. Које слово треба да замени знак питања у последњем квадрату?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
sr: Свако слово се израчунава када се абецедни положај претходног слова сабере са {0} да би се добио положај следећег слова.

en: Squares
sr: Квадрати

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
sr: Колико квадрата било које величине можете да избројите у фигури испод?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
sr: Квадрат је правоугаоник са свим странама исте дужине. Квадрат може бити такође састављен од других квадрата.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
sr: Има 16 самосталних квадрата, 9 квадрата састављених од по 4 самосталних квадрата, 4 квадрата састављених од по 9 самосталних квадрата и 1 квадрат састављен од 16 самосталних квадрата.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
sr: Има 9 самосталних квадрата, 4 квадрата састављених од по 4 самостална квадрата и 1 квадрат састављен од 9 самосталних квадрата.

en: Square sheets
sr: Квадратни листови

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
sr: Колико је најмање листова папира било које величине потребно за стварање фигуре? Линије означавају границе између различитих листова.

en: The sheets should overlap.
sr: Листови могу да се преклапају.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
sr: Четвртаст папир пуне величине (жути), 3/4 четвртастог папира (плави) у доњем левом углу, 3/4 четвртастог папира (зелени) у горњем левом углу и 1/4 четвртастог папира (црвени) у горњем левом углу.

en: Tetris
sr: Тетрис

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Која фигура комплетира задати скуп? Одговорите {0}, {1} или {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
sr: То је фигура која комплетира све могуће комбинације четири блока без обзира на смер ротације.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
sr: Колико је сати

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
sr[0]: Пре {0} сата било је након {1:h tt} као што је било пре {2:h tt} истог дана. Колико је сада сати? Одговорите користећи часове (нпр.: {3:h tt})
sr[1]: Пре {0} сата било је након {1:h tt} као што је било пре {2:h tt} истог дана. Колико је сада сати? Одговорите користећи часове (нпр.: {3:h tt})
sr[2]: Пре {0} сата било је након {1:h tt} као што је било пре {2:h tt} истог дана. Колико је сада сати? Одговорите користећи часове (нпр.: {3:h tt})
sr[3]: Пре једног сата било је након {1:h tt} као што је било пре {2:h tt} истог дана. Колико је сада сати? Одговорите користећи часове (нпр.: {3:h tt})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
sr[0]: Одредите сат на половини између задатих времена, а затим додајте {0} сат да га претворите у садашње време.
sr[1]: Одредите сат на половини између задатих времена, а затим додајте {0} сата да га претворите у садашње време.
sr[2]: Одредите сат на половини између задатих времена, а затим додајте {0} сати да га претворите у садашње време.
sr[3]: Одредите сат на половини између задатих времена, а затим додајте један сат да га претворите у садашње време.

en: Sample clock
sr: Узорак сата

en: Trains
sr: Возови

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
sr: Формула растојања је „пут = брзина * време“.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
sr[0]: Воз напушта станицу брзином {0} km/h. {1} сат касније други воз напушта исту станицу путујући у истом смеру брзином {2} km/h. Колико часова је потребно другом возу, од његовог поласка, да сустигне први воз?
sr[1]: Воз напушта станицу брзином {0} km/h. {1} сата касније други воз напушта исту станицу путујући у истом смеру брзином {2} km/h. Колико часова је потребно другом возу, од његовог поласка, да сустигне први воз?
sr[2]: Воз напушта станицу брзином {0} km/h. {1} сати касније други воз напушта исту станицу путујући у истом смеру брзином {2} km/h. Колико часова је потребно другом возу, од његовог поласка, да сустигне први воз?
sr[3]: Воз напушта станицу брзином {0} km/h. Један сат касније други воз напушта исту станицу путујући у истом смеру брзином {2} km/h. Колико часова је потребно другом возу, од његовог поласка, да сустигне први воз?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
sr: Одговор можете израчунати тако што ћете брзину првог воза помножити временом а затим поделити разликом двеју брзина.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
sr[0]: Два воза на растојању од {0} km крећу се један према другом на паралелним колосецима. Један путује брзином од {1} km/h, а други {2} km/h. За колико сати ће се срести?
sr[1]: Два воза на растојању од {0} km крећу се један према другом на паралелним колосецима. Један путује брзином од {1} km/h, а други {2} km/h. За колико сати ће се срести?
sr[2]: Два воза на растојању од {0} km крећу се један према другом на паралелним колосецима. Један путује брзином од {1} km/h, а други {2} km/h. За колико сати ће се срести?
sr[3]: Два воза на растојању од једног km крећу се један према другом на паралелним колосецима. Један путује брзином од {1} km/h, а други {2} km/h. За колико сати ће се срести?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
sr: Одговор можете израчунати тако што ћете растојање поделити збиром двеју брзина.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
sr[0]: Два воза на паралелним колосецима полазе са истог места и у исто време али у супротним правцима брзинама {0} km/h и {1} km/h, респективно. Након колико времена ће бити удаљени {2} километара један од другог?
sr[1]: Два воза на паралелним колосецима полазе са истог места и у исто време али у супротним правцима брзинама {0} km/h и {1} km/h, респективно. Након колико времена ће бити удаљени {2} километара један од другог?
sr[2]: Два воза на паралелним колосецима полазе са истог места и у исто време али у супротним правцима брзинама {0} km/h и {1} km/h, респективно. Након колико времена ће бити удаљени {2} километара један од другог?
sr[3]: Два воза на паралелним колосецима полазе са истог места и у исто време али у супротним правцима брзинама {0} km/h и {1} km/h, респективно. Након колико времена ће бити удаљени један километар један од другог?

en: Triangles
sr: Троуглови

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
sr: Колико троуглова било које величине можете да избројите на слици испод?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
sr: Један троугао може бити садржан унутар другог троугла.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
sr: Троуглови се добијају повезивањем следећих тачака: {0}

en: Triangles with numbers
sr: Троуглови са бројевима

en: Which number should replace the question mark below?
sr: Који број би требало да стоји уместо знака питања?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
sr: Сви троуглови имају једну заједничку особину и не зависе од других.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
sr: Резултат множења два броја у сваком троуглу је {0}.

en: Colored figures
sr: Обојене фигуре

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Која од ових фигура је била претходно приказана? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Colored text
sr: Обојени текст

en: What was the color of the text that said '{0}'?
sr: Којом бојом је било исписано „{0}“?

en: Counting dots
sr: Бројање тачака

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
sr: Колико тачака је било обојено {0}м бојом на претходној слици? Одговорите користећи бројеве.

en: Memorize faces
sr: Запамтите лица

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
sr: У ком пољу се налази друго исто овакво лице? Одговорите користећи број поља.

en: Memorize facts
sr: Запамтите чињенице

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
sr[0]: Црвена Застава је већ најавила {0} дан заустављања производње за следећи месец, али пре тога није заустављала производњу још од {1}.
sr[1]: Црвена Застава је већ најавила {0} дана заустављања производње за следећи месец, али пре тога није заустављала производњу још од {1}.
sr[2]: Црвена Застава је већ најавила {0} дана заустављања производње за следећи месец, али пре тога није заустављала производњу још од {1}.
sr[3]: Црвена Застава је већ најавила један дан заустављања производње за следећи месец, али пре тога није заустављала производњу још од {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
sr: За колико дана је Црвена Застава зауставила своју производњу?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
sr: Које године је последњи пут Црвена Застава зауставила своју производњу?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
sr: Црвена Застава је забележила пад продаје од {0}% у прошлом децембру, најгори пад од {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
sr: За колико је опала продаја компаније прошлог децембра?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
sr: Црвена Застава је забележила пад продаје од {0}% у прошлом децембру. Ово је најгори пад продаје након које године?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
sr: Око {0}% аутомобила Црвене Заставе произведених у свету је продато у Европи.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
sr: Колико процената аутомобила Црвене Заставе произведених у свету је продато у Европи?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
sr: Око {0}% аутомобила Црвене Заставе користе дизел, {1}% користе бензин, а остатак користе електрични погон.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
sr: Колико процената аутомобила Црвене Заставе користи дизел?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
sr: Колико процената аутомобила Црвене Заставе користи бензин?

en: Circle
sr: Круг

en: Memorize figures and text
sr: Запамтите фигуре и текст

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: На списку испод су наведене фигуре приказане на претходној слици али једна ипак недостаје. Која је то фигура? Одговорите са {0}, {1}, {2} или {3}.

en: List of images shown before
sr: Списак претходно приказаних слика

en: Figures with numbers
sr: Фигуре са бројевима

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Који од ових квадрата је био претходно приказан? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: Start at point number {0}
sr: Крените са тачке број {0}

en: Move right
sr: Идите десно

en: Move left
sr: Идите лево

en: Move up
sr: Идите горе

en: Move down
sr: Идите доле

en: End at point {0}
sr: Завршите на тачци број {0}

en: Memorize indications
sr: Запамтите индикације

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Који од следећих графика представља претходно дате индикације? Одговорите {0}, {1}, {2} или {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
sr: Колико непарних бројева је било на претходној слици? Одговорите користећи бројеве.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
sr: Колико парних бројева је било на претходној слици? Одговорите користећи бројеве.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
sr: Колико бројева са више од једне цифре је било на претходној слици? Одговорите користећи бројеве.

en: Memorize numbers
sr: Запамтите бројеве

en: Memorize words
sr: Запамтите речи

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
sr: Из претходног списка недостаје једна реч. Која је то реч?

note: Body parts
en: wrist
sr: ручни зглоб

en: elbow
sr: лакат

en: armpit
sr: пазухо | пазух

en: hand
sr: рука

en: chest
sr: груди

note: Fishes
en: sardine
sr: сардина

en: trout
sr: пастрмка

en: monkfish
sr: врабац

en: cod
sr: бакалар

en: salmon
sr: лосос

note: Vegetables
en: potato
sr: кромпир

en: ginger
sr: ђумбир

en: pepper
sr: бибер

en: garlic
sr: бели лук

en: pumpkin
sr: бундева

note: Bicycle
en: brake
sr: кочница

en: pedal
sr: педала

en: chain
sr: ланац

en: wheel
sr: точак

en: handlebar
sr: управљач

note: Music
en: drummer
sr: бубњар

en: speaker
sr: звучник

en: lyrics
sr: лирика

en: beat
sr: тући

en: song
sr: песма

note: Weather
en: cloud
sr: облак

en: rain
sr: киша

en: storm
sr: олуја

en: fog
sr: магла

en: rainbow
sr: дуга

note: Animals
en: rabbit
sr: зец

en: mouse
sr: миш

en: monkey
sr: мајмун

en: bear
sr: медвед

en: wolf
sr: вук

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
sr[0]: За колико степени ротира казаљка која показује минуте за 2 сата и [num] минут?
sr[1]: За колико степени ротира казаљка која показује минуте за 2 сата и [num] минута?
sr[2]: За колико степени ротира казаљка која показује минуте за 2 сата и [num] минута?
sr[3]: За колико степени ротира казаљка која показује минуте за 2 сата и један минут?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
sr[0]: Марко има 46 година. Његов син је [difference] годину млађи од половине његових година. Колико година има Марков син?
sr[1]: Марко има 46 година. Његов син је [difference] године млађи од половине његових година. Колико година има Марков син?
sr[2]: Марко има 46 година. Његов син је [difference] година млађи од половине његових година. Колико година има Марков син?
sr[3]: Марко има 46 година. Његов син је једну годину млађи од половине његових година. Колико година има Марков син?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays?
sr[0]: Марко је 2 пута старији од свог сина. Пре [ago] године, Марко је био [proportion] пута старији од свог сина. Колико година има Марков син?
sr[1]: Марко је 2 пута старији од свог сина. Пре [ago] године, Марко је био [proportion] пута старији од свог сина. Колико година има Марков син?
sr[2]: Марко је 2 пута старији од свог сина. Пре [ago] година, Марко је био [proportion] пута старији од свог сина. Колико година има Марков син?
sr[3]: Марко је 2 пута старији од свог сина. Пре једне године, Марко је био [proportion] пута старији од свог сина. Колико година има Марков син?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sr[0]: Број Маркових година (променљива x) је данас 2 пута већи од броја година његовог сина (променљива y), што је x = 2y, а пре [ago] године, Марко је био [proportion] пута старији од свог сина: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sr[1]: Број Маркових година (променљива x) је данас 2 пута већи од броја година његовог сина (променљива y), што је x = 2y, а пре [ago] године, Марко је био [proportion] пута старији од свог сина: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sr[2]: Број Маркових година (променљива x) је данас 2 пута већи од броја година његовог сина (променљива y), што је x = 2y, а пре [ago] година, Марко је био [proportion] пута старији од свог сина: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sr[3]: Број Маркових година (променљива x) је данас 2 пута већи од броја година његовог сина (променљива y), што је x = 2y, а пре једну годину, Марко је био [proportion] пута старији од свог сина: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
sr[0]: Датотека је заштићена лозинком коју чини број са [digits] цифром у основи броја 10 (од 0 до 9). Колико различитих лозинки можете имати?
sr[1]: Датотека је заштићена лозинком коју чини број са [digits] цифре у основи броја 10 (од 0 до 9). Колико различитих лозинки можете имати?
sr[2]: Датотека је заштићена лозинком коју чини број са [digits] цифара у основи броја 10 (од 0 до 9). Колико различитих лозинки можете имати?
sr[3]: Датотека је заштићена лозинком коју чини број са једном цифром у основи броја 10 (од 0 до 9). Колико различитих лозинки можете имати?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
sr[0]: Датотека је заштићена лозинком коју чини број са [digits] цифром у основи броја 8 (од 0 до 7). Колико различитих лозинки можете имати?
sr[1]: Датотека је заштићена лозинком коју чини број са [digits] цифре у основи броја 8 (од 0 до 7). Колико различитих лозинки можете имати?
sr[2]: Датотека је заштићена лозинком коју чини број са [digits] цифара у основи броја 8 (од 0 до 7). Колико различитих лозинки можете имати?
sr[3]: Датотека је заштићена лозинком коју чини број са једном цифром у основи броја 8 (од 0 до 7). Колико различитих лозинки можете имати?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
sr[0]: У току је [games] тениски меч. Колико је могућих различитих резултата?
sr[1]: У току су [games] тениска меча. Колико је могућих различитих резултата?
sr[2]: У току је [games] тениских мечева. Колико је могућих различитих резултата?
sr[3]: У току је један тениски меч. Колико је могућих различитих резултата?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
sr[0]: На тениском турниру, у сваком мечу играч бива елиминисан након пораза од једног противника. Колико мечева је потребно да би се одредио победник тениског турнира на коме учествује [players] играч?
sr[1]: На тениском турниру, у сваком мечу играч бива елиминисан након пораза од једног противника. Колико мечева је потребно да би се одредио победник тениског турнира на коме учествују [players] играча?
sr[2]: На тениском турниру, у сваком мечу играч бива елиминисан након пораза од једног противника. Колико мечева је потребно да би се одредио победник тениског турнира на коме учествује [players] играча?
sr[3]: На тениском турниру, у сваком мечу играч бива елиминисан након пораза од једног противника. Колико мечева је потребно да би се одредио победник тениског турнира на коме учествује један играч?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
sr[0]: Имате [money] динар на вашем рачуну у банци при каматној стопи од 10% на годишњем нивоу. Колико новца ћете имати на крају друге године?
sr[1]: Имате [money] динара на вашем рачуну у банци при каматној стопи од 10% на годишњем нивоу. Колико новца ћете имати на крају друге године?
sr[2]: Имате [money] динара на вашем рачуну у банци при каматној стопи од 10% на годишњем нивоу. Колико новца ћете имати на крају друге године?
sr[3]: Имате један динар на вашем рачуну у банци при каматној стопи од 10% на годишњем нивоу. Колико новца ћете имати на крају друге године?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
sr[0]: Јован чисти брзином од 1 / [john_time] на сат а његов пријатељ брзином од 1 / [friend], заједно им је потребан [answer_a] сат.
sr[1]: Јован чисти брзином од 1 / [john_time] на сат а његов пријатељ брзином од 1 / [friend], заједно су им потребна [answer_a] сата.
sr[2]: Јован чисти брзином од 1 / [john_time] на сат а његов пријатељ брзином од 1 / [friend], заједно им је потребно [answer_a] сати.
sr[3]: Јован чисти брзином од 1 / [john_time] на сат а његов пријатељ брзином од 1 / [friend], заједно им је потребан један сат.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
sr[0]: Јовану је потребан [john_time] сат да очисти магацин а његовом пријатељу половина тог времена. Колико времена би им требало да очисте магацин ако би радили заједно? [option_answers]
sr[1]: Јовану су потребна [john_time] сата да очисти магацин а његовом пријатељу половина тог времена. Колико времена би им требало да очисте магацин ако би радили заједно? [option_answers]
sr[2]: Јовану је потребно [john_time] сати да очисти магацин а његовом пријатељу половина тог времена. Колико времена би им требало да очисте магацин ако би радили заједно? [option_answers]
sr[3]: Јовану је потребан један сат да очисти магацин а његовом пријатељу половина тог времена. Колико времена би им требало да очисте магацин ако би радили заједно? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
sr[0]: Јовану је потребан [john_time] сат да очисти магацин а његовом пријатељу два пута више. Колико времена би им требало да очисте магацин ако би радили заједно? [option_answers]
sr[1]: Јовану су потребна [john_time] сата да очисти магацин а његовом пријатељу два пута више. Колико времена би им требало да очисте магацин ако би радили заједно? [option_answers]
sr[2]: Јовану је потребно [john_time] сати да очисти магацин а његовом пријатељу два пута више. Колико времена би им требало да очисте магацин ако би радили заједно? [option_answers]
sr[3]: Јовану је потребан један сат да очисти магацин а његовом пријатељу два пута више. Колико времена би им требало да очисте магацин ако би радили заједно? [option_answers]
