gbrainy - en to sr translation catalogue (1125 entries)

en: Clock rotation
sr: Kretanje sata

en: Every hour rotates 360 degrees.
sr: Svakog sata rotira za 360 stepeni.

en: Brothers and sisters
sr: Braća i sestre

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
sr: Od [people] osoba, [brothers] imaju braće, [sisters] imaju sestre i [both] imaju oboje. Koliko osoba nema ni braće ni sestre?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
sr: Izračunava se tako što se od ukupnog broja ljudi oduzme [brothers_only] ljudi koji imaju samo braće, [sisters_only] koji imaju samo sestre i [both] koji imaju i sestre i braće.

en: Age
sr: Godine

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
sr: Godine Markovog sina su danas polovina Markovih godina minus [difference], upravo tako, ([father] / 2) - [difference].

en: Password
sr: Lozinka

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
sr: Svaki broj ima 10 mogućnosti. Ukupan broj mogućnosti je 10 na [digits] stepen.

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
sr: Svaki broj ima 8 mogućnosti. Ukupan broj mogućnosti je 8 na [digits] stepen.

en: Tennis game
sr: Teniski meč

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
sr: Svaka igra je nezavisan događaj sa dva moguća rezultata. Ukupan broj mogućnosti je 2 na [games] stepen.

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
sr: U svakom meču eliminišete jednog igrača. Usled toga, rezultat je ukupan broj igrača minus jedan.

en: Bank interest
sr: Kamata

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
sr: Ukupna kamata se izračunava kada se na početnu vrednost doda akumulirana kamata iz prošlosti.

en: Simple equations
sr: Proste jednačine

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
sr: Koji broj plus [num_a] daje rezultat [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
sr: To je rezultat matematičke operacije oduzimanja — [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
sr: Koji broj minus [num_a] daje rezultat [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
sr: To je rezultat matematičke operacije sabiranja — [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
sr: Koji broj pomnožen sa [num_a] daje rezultat [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
sr: To je rezultat matematičke operacije deljenja — [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
sr: Koji broj podeljen sa [num_a] daje rezultat [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
sr: To je rezultat matematičke operacije množenja — [num_a] * [num_b].

en: Boxes
sr: Kutije

en: Container
sr: Kontejner

en: Box
sr: Kutija

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
sr: Koliko kutija dimenzija 1 x 1 x 0.5 može biti upakovano u veliku kutiju dimenzija 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
sr: Možete da upakujete 6 * 5 * [z] * 2 kutija.

en: Palindromic years
sr: Palindromske godine

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
sr: [year_start] je palindromska godina kao i [year_end], sa razmakom od 11 godina. Koje su sledeće dve susedne palindromske godine nakon [year_end] sa istim razmakom? Odgovorite koristeći dva broja (npr.: [year_start] i [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
sr: Palindromski broj ostaje isti i kad se preokrene redosled njegovih cifara (na primer: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
sr: [rslt_a] i [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
sr: Od 1.000 do 10.000 godine, palindromske godine se javljaju sa intervalom od 110 godina izuzev prilikom završetka svakog milenijuma kada se javljaju sa intervalom od 11 godina.

en: Dartboard
sr: Pikado

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
sr: Na dole prikazanom pikadu, gde treba da pogodite strelicama da dobijete 120 poena iz 5 pokušaja? Odgovorite koristeći niz brojeva (npr.: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
sr: Samo 3 od 4 broja na pikadu se koriste za osvajanje 120 bodova.

en: Horse race
sr: Konjičke trke

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
sr[0]: U konjičkim trkama imamo određeni broj ljudi i konja. Možete da izbrojite [eyes] oko i [legs] nogu. Koliko konja je prisutno?
sr[1]: U konjičkim trkama imamo određeni broj ljudi i konja. Možete da izbrojite [eyes] oka i [legs] noge. Koliko konja je prisutno?
sr[2]: U konjičkim trkama imamo određeni broj ljudi i konja. Možete da izbrojite [eyes] očiju i [legs] noga. Koliko konja je prisutno?
sr[3]: U konjičkim trkama imamo određeni broj ljudi i konja. Možete da izbrojite jedno oko i jednu nogu. Koliko konja je prisutno?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
sr: Svaka osoba ima dve noge a svaki konj četiri (2 * [men] + [horses] * 4). Svaka osoba i svaki konj imaju po dva oka (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
sr: Poluga

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
sr: Koliko tereta je potrebno na kraju poluge na koji ukazuje znak pitanja da bi bila u ravnoteži?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
sr: Uzmite u obzir Arhimedov iskaz: „Dajte mi oslonac i ja ću polugom pomeriti Zemlju“.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
sr: Poluga je u ravnoteži kada se predmeti na njoj nalaze na rastojanjima koja su proporcionalna njihovim težinama.

en: Multiple number
sr: Proizvod brojeva

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
sr: Koja dva broja sa spiska su umnošci brojeva [num_x] i [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
sr: Proizvod je broj koji može biti podeljen drugim brojem bez ostatka. Na primer: 10, 15 i 25 su proizvodi broja 5.

en: Choose one of the following:
sr: Izaberite jedno od sledećeg:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
sr: [option_prefix] [option_a] i [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
sr: [option_prefix] [option_a] i [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
sr: [option_prefix] [option_b] i [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
sr: [option_prefix] [option_c] i [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
sr: [option_a] i [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
sr: [option_a] i [option_b] jesu proizvodi brojeva [num_x] i [num_y].

en: Cars in town
sr: Automobili u gradu

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
sr: U malom gradu, [all_cars]% stanovnika ima automobil i [males_cars]% imaju automobil i jesu muškarci. Koliki procenat stanovništva jesu žene koje imaju automobil? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
sr: [females_cars]% ([all_cars] — [males_cars]) stanovnika su žene i imaju automobil.

en: Compare variables
sr: Poređenje promenljivih

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
sr: Ako je p&lt;x&lt;q i r&lt;y&lt;s, a vi znate da je x&lt;y tačno, koja od sledećih opcija je tačna? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
sr: Ako je x&lt;y, onda je p&lt;x&lt;y&lt;s iz čega sledi da je s&gt;p tačno.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
sr: Ako je p&lt;x&lt;q i r&lt;y&lt;s, a vi znate da je x&gt;y tačno, koja od sledećih opcija je tačna? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
sr: Ako je x&gt;y, onda je r&lt;y&lt;x&lt;q, iz čega sledi da je r&lt;q tačno.

en: Odd number
sr: Neparan broj

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
sr: Data su dva cela broja „x“ i „y“, ako je „x“ paran a „y“ neparan broj, koji od sledećih izraza daje uvek neparan rezultat? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
sr: Množenje dva parna broja uvek daje paran broj, i zato „x“ pomnoženo sa 2 jeste paran broj. Dodavanje neparnog broja (y) tom paranom broju uvek daje neparan broj.

en: Warehouse
sr: Magacin

en: Two trucks
sr: Dva kamiona

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
sr[0]: Imate dva kamiona koji zajedno teže [add] tonu. Ako lakši kamion teži 15 tona manje nego polovina težine težeg kamiona, koliko je onda težak lakši kamion? [option_answers]
sr[1]: Imate dva kamiona koji zajedno teže [add] tone. Ako lakši kamion teži 15 tona manje nego polovina težine težeg kamiona, koliko je onda težak lakši kamion? [option_answers]
sr[2]: Imate dva kamiona koji zajedno teže [add] tona. Ako lakši kamion teži 15 tona manje nego polovina težine težeg kamiona, koliko je onda težak lakši kamion? [option_answers]
sr[3]: Imate dva kamiona koji zajedno teže jednu tonu. Ako lakši kamion teži 15 tona manje nego polovina težine težeg kamiona, koliko je onda težak lakši kamion? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
sr: Teži kamion teži [heavier] a lakši [lighter] tona.

en: Family relations
sr: Rodbinske veze

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
sr: Snaja sestre Jovanovog oca je? Nemojte pretpostavljati da Jovan ima rođake koji nisu spomenuti. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
sr: [option_prefix] Njegova majka

en: [option_prefix] Has no relation
sr: [option_prefix] Nisu u srodstvu

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
sr: [option_prefix] Njegova rođaka

en: [option_prefix] His son-in-law
sr: [option_prefix] Njegov zet

en: His mother
sr: Njegova majka

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
sr: Sestrina snaja je Jovanovog oca žena, zapravo, Jovanova majka.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
sr: Zet brata Jovanove majke je? Nemojte pretpostavljati da Jovan ima rođake koji nisu spomenuti. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
sr: [option_prefix] Njegov otac

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
sr: [option_prefix] Njegov rođak

en: His father
sr: Njegov otac

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
sr: Bratov zet je Jovanove majke suprug, zapravo, Jovanov otac.

en: Third number
sr: Treći broj

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
sr: Prosek tri broja je [three]. Prosek dva od ovih brojeva je [two]. Koji je treći broj? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
sr: To je rezultat matematičke operacije: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Birthday
sr: Rođendan

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
sr: Jedna devojka reče: pre 2 dana bila imala sam 18 godina. Sledeće godine imaću 21 godinu. Da li ovo može biti tačno? [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
sr: [option_prefix] Da

en: [option_prefix] No
sr: [option_prefix] Ne

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
sr: Rođena je 31. decembra a ovo je rekla 1. januara.

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels
sr: g-kefalo je igra za uvežbavanje memorijskih, aritmetičkih i logičkih sposobnosti pomoću mnogih vrsta vežbi različitih nivoa težine

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels.
sr: g-kefalo je igra za uvežbavanje memorijskih, aritmetičkih i logičkih sposobnosti pomoću mnogih vrsta vežbi različitih nivoa težine.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
sr: Treba da ima ponešto za sve uzraste i namene: za decu čiji roditelji žele od njih da razvijaju njihove sposobnosti, za odrasle koji žele da održe svoj um u formi ili samo da ga isprobaju zabave radi, za starije koji možda žele da urade po neku memorisku vežbicu, itd.

en: gbrainy
sr: g-kefalo

en: Game
sr: Igra

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
sr: Igrajte igre koje su izazov za sposobnosti vaše logike, verbala, računa i memorije

en: game;logic;memory;teaser;brain;
sr: igra;logika;memorija;mozgalica;kefalo;um;pamet;

en: Classic
sr: Klasično

en: Notebook
sr: Beležnica

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
sr: Koji od sledećih sportova ne pripada grupi?

en: Think of the items used in the game.
sr: Razmišljajte o predmetima koji se koriste u igri.

en: Basketball
sr: Košarka

en: Tennis
sr: Tenis

en: Cycling
sr: Biciklizam

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
sr: To je jedini sport u kome se ne koristi lopta u igri.

en: A terrier is to a dog like a?
sr: Terijer poređen sa psom stoji u istom odnosu kao?

en: Chicken / Parrot
sr: pile / papagaj

en: Pony / Horse
sr: poni / konj

en: Ant / Vertebrate
sr: mrav / kičmenjak

en: Dog / Cat
sr: pas / mačka

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
sr: Pas i konj jesu vrste a terijer i poni jesu rase životinja.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
sr: Šta znači reč „taksidermist“?

en: Works with dead animals
sr: Osoba koja radi sa mrtvim životinjama

en: Specializes in skin diseases
sr: Specijalista za kožne bolesti

en: Suffers a skin disease
sr: Osoba koja boluje od kožne bolesti

en: Works with leather
sr: Osoba koja radi sa kožom

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
sr: Automobilski motor koji je loše projektovan i kome nedostaje sofisticiranosti je?

en: Simplistic
sr: Pojednostavljen

en: Erroneous
sr: Nepravilan

en: Broken
sr: Oštećen

en: Unorthodox
sr: Nekonvencionalan

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „cenzura“?

en: Condemn
sr: Osuditi

en: Hide
sr: Sakriti

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
sr: Zamračiti

en: Ignore
sr: Ignorisati

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
sr: Umetnik čiji rad je počeo da definiše ceo jedan pravac je?

en: Pioneer
sr: Pionir

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
sr: Boemski

en: Misunderstood
sr: Pogrešno shvaćen

en: Martyr
sr: Mučenik

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
sr: Koja od sledećih rečenica bolje definiše „ostrakiziranu“ osobu?

en: Person expelled from society
sr: Osoba izbačena iz društva

en: Loner
sr: Usamljenik

en: Connoisseur
sr: Poznavalac

en: Conspirator
sr: Zaverenik

en: Which of the following words means fear of people?
sr: Koja od sledećih reči znači strah od ljudi?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
sr: Antropofobija

en: Hypochondria
sr: Hipohondrija

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
sr: Antofobija

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
sr: Akrofobija

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
sr: Kako se zove bolest osobe koja se previše brine za svoje zdravlje?

en: Agoraphobia
sr: Agorafobija

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
sr: Koja od sledećih reči ne pripada grupi?

note: Translator: As a noun
en: Violin
sr: Violina

en: Bassoon
sr: Fagot

en: Flute
sr: Flauta

en: Oboe
sr: Oboa

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
sr: To je jedini muzički instrument koji nije duvački muzički instrument.

en: What is a 'halberd'?
sr: Šta je „Helebarda“?

en: Weapon
sr: Oružje

en: Flower
sr: Cvet

en: Fish
sr: Riba

en: Fossil
sr: Fosil

en: Portico
sr: Portikus

en: Column
sr: Stub

en: Attic
sr: Tavan

en: It is the only one that is not related to architecture.
sr: To je jedina reč koja nije u vezi sa arhitekturom.

en: Kilometer
sr: Kilometar

en: Hectogram
sr: Hektogram

en: Liter
sr: Litar

en: Gallon
sr: Galon

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
sr: To je jedina merna jedinica koja ne pripada metričkom sistemu.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
sr: Pomorandža

en: Apple
sr: Jabuka

en: Grape
sr: Grožđe

en: Potato
sr: Krompir

en: It is the only one that is not a fruit.
sr: To je jedina biljka koja nije voće.

en: Turtle
sr: Kornjača

en: Crocodile
sr: Krokodil

en: Lizard
sr: Gušter

en: Frog
sr: Žaba

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
sr: To je jedina životinja koja nije gmizavac i ujedno nema rep.

en: Tiger
sr: Tigar

en: Hyena
sr: Hijena

en: Wolf
sr: Vuk

en: Deer
sr: Jelen

en: It is the only one that is not a carnivore.
sr: To je jedina životinja koja nije mesožder.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „hedonizam“?

en: Pleasure
sr: Zadovoljstvo

en: Pain
sr: Bol

en: Collectivism
sr: Kolektivizam

en: Abstinence
sr: Apstinencija

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
sr: Etička doktrina koja smatra da je užitak vrhovno dobro.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „asketizam“?

en: Positivism
sr: Pozitivizam

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
sr: Način života koji se sastoji u samoodricanju da bi se postiglo duhovno pročišćenje.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „oksimoron“?

en: Contradictory
sr: Protivrečnost

en: Synonym
sr: Sinonim

en: Related
sr: Povezanost

en: Ironic
sr: Ironija

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
sr: Način govora koji kombinuje protivrečne izraze.

en: Lentils
sr: Boranija

en: Wheat
sr: Pšenica

en: Corn
sr: Kukuruz

en: Rice
sr: Pirinač

en: It is the only one that is not a cereal.
sr: To je jedina biljka koja nije žitarica.

en: Onion
sr: Crni luk

en: Lychee
sr: Avokado

en: Olive
sr: Maslina

en: Carbon
sr: Ugljenik

en: Sodium
sr: Natrijum

en: Titanium
sr: Titan

en: Zinc
sr: Cink

en: It is the only one that is not a metal.
sr: To je jedini element koji nije metal.

en: Cardiology
sr: Kardiologija

en: Hematology
sr: Hematologija

en: Psychiatry
sr: Psihijatrija

en: Paleontology
sr: Paleontologija

en: It is the only one that is not a medical specialty.
sr: To je jedino zanimanje koje nije medicinska specijalnost.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „nemarnost“?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
sr: Nemarnost

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
sr: Prijateljstvo

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
sr: Učtivost

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
sr: Ljutitost

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
sr: To je nedostatak brige ili pažnje jer je razumno i može se s pravom očekivati kakav sled događaja.

en: Regular
sr: Redovan

en: Occasional
sr: Povremen

en: Exceptional
sr: Izuzetan

en: Rare
sr: Redak

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
sr: Sve ostale reči ukazuju na to da se ne dešavaju često.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „neodlučan“?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
sr: Zbunjujući

en: Interesting
sr: Zanimljiv

en: Ordinary
sr: Uobičajen

en: Trivial
sr: Beznačajan

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „nesrećan“?

en: Sad
sr: Tužan

en: Unpleasant
sr: Neprijatan

en: Tears
sr: Suza

en: Incredible
sr: Neverovatan

en: Famous
sr: Poznat

en: Acclaimed
sr: Prihvaćen

en: Celebrated
sr: Proslavljen

en: The other words have the meaning of distinguished.
sr: Sve ostale reči imaju značenje razlikovanja.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „poseban“?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
sr: Poseban

en: Obvious
sr: Očigledan

en: Generic
sr: Opšti

en: Plate
sr: Tanjir

note: Translator: As a noun
en: Bottle
sr: Flaša

en: Amphora
sr: Krčag

en: Bowl
sr: Činija

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
sr: Jedino se ova posuda ne koristi za držanje tečnosti.

en: Walnut
sr: Orah

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
sr: Makadamija

en: Chestnut
sr: Kesten

en: It is the only one that is not a nut.
sr: To je jedino voće koje nije jezgreno.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „odobriti“?

en: Applause
sr: Pljeskanje

en: Commendation
sr: Preporuka

en: Citation
sr: Navođenje

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
sr: Zaklinjanje

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „tuga“?

note: Translator: As a noun
en: Lament
sr: Žalost

en: Fraud
sr: Obmana

en: Intolerance
sr: Netrpeljivost

en: Risk
sr: Rizik

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „ravnodušan“?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
sr: Miran

en: Authentic
sr: Pravi

en: Clever
sr: Pametan

en: Tense
sr: Napet

en: Concert
sr: Koncert

en: Satire
sr: Satira

en: Proverb
sr: Poslovica

en: It is the only one that is not related to literature.
sr: To je jedina reč koja nije u vezi sa književnošću.

en: Curve
sr: Kriva

en: Cathetus
sr: Kateta

en: Hypotenuse
sr: Hipotenuza

en: Trigonometry
sr: Trigonometrija

en: It is the only one that is not related with triangles.
sr: To je jedina reč koja nije u vezi sa trouglovima.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
sr: Ogrlica

en: Candelabra
sr: Svećnjak

en: Lantern
sr: Fenjer

en: Lamp
sr: Svetiljka

en: It is the only one that does not produce light.
sr: To je jedini predmet koji ne daje svetlost.

note: Translator: As a noun
en: Shield
sr: Štit

en: Helmet
sr: Šlem

note: Translator: As a noun
en: Armor
sr: Oklop

en: Crossbow
sr: Luk strele

en: It is the only one that is not used for protection.
sr: Jedino se ovaj predmet ne koristi za zaštitu.

en: Monolith
sr: Monolit

en: Granite
sr: Granit

en: Rock
sr: Greben

note: Translator: As a noun
en: Tree
sr: Drvo

en: It is the only one that is not related to rocks.
sr: To je jedina reč koja se ne odnosi na stene.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
sr: Šargarepa

en: Beet
sr: Cvekla

en: Radish
sr: Rotkva

en: Tomato
sr: Paradajz

en: It is the only one that does not have roots.
sr: To je jedina biljka koja ne raste pod zemljom.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
sr: Orgulje

en: Piano
sr: Klavir

en: Accordion
sr: Harmonika

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
sr: To je jedini instrument koji nema tastere.

en: Cow
sr: Krava

en: Dog
sr: Pas

en: Snake
sr: Zmija

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
sr: To je jedina životinja koja nema noge i ujedno nije sisar.

en: Heptagon
sr: Sedmougao

en: Triangle
sr: Trougao

en: Pentagon
sr: Petougao

en: Cube
sr: Kocka

en: It is the only one that is a three-dimensional solid object.
sr: To je jedini trodimenzionalni čvrsti predmet.

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'intrinsic'?
sr: Koja od navedenih reči je po značenju najbliža reči „suštinski“?

en: Inherent
sr: Nerazdvojiv

en: External
sr: Spoljašnji

en: Precursory
sr: Uvodni

en: Ambiguous
sr: Dvosmislen

en: Intrinsic means belonging to a thing by its very nature.
sr: Suštinski znači da pripada nekoj stvari njenom stvarnom prirodom.

en: Rectangle
sr: Pravougaonik

en: Square
sr: Kvadrat

en: Rhombus
sr: Romb

en: Triangle is the only one that does not have four sides.
sr: Trougao je jedini koji nema četiri strane.

en: car / garage | plane
sr: auto / garaža | avion

en: Airline
sr: Aerodrom

en: Aircraft
sr: Vazdušna luka

en: circle / semicircle | diameter
sr: krug / polukrug | prečnik

en: Radius
sr: Poluprečnik

en: Chord
sr: Tetiva

en: Tangent
sr: Tangenta

en: Angle
sr: Ugao

en: The radius of a circle is half the diameter.
sr: Poluprečnik kruga je polovina prečnika.

en: talk / yell | dislike
sr: naklonost / odobravanje | nenaklonost

en: Repugnance
sr: Odbijanje | neodobravanje

en: Offensive
sr: Napadanje

en: Shame
sr: Sramota

en: Ostentation
sr: Šepurenje

en: write / pen | eat
sr: pisati / olovka | jesti

en: Fork
sr: Viljuška

en: Restaurant
sr: Restoran

en: Winery
sr: Vinski podrum

en: Table
sr: Sto

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
sr: Olovka je pribor za pisanje a viljuška je pribor za jelo.

en: desert / oasis | sea
sr: pustinja / oaza | more

en: Island
sr: Ostrvo

en: River
sr: Reka

en: Beach
sr: Plaža

en: Coast
sr: Obala

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
sr: Oaza je izolovana oblast vegetacije okružena pustinjom a ostrvo je izolovan deo kopna okružen vodom.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
sr: kornjača / oklop | pismo

en: Envelope
sr: Koverta

en: Ink
sr: Mastilo

en: Printer
sr: Štampač

en: Cellulose
sr: Celuloza

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
sr: Kornjača je u oklopu a pismo je u koverti.

en: wine / grape | rum
sr: vino / grožđe | rum

en: Sugarcane
sr: Šećerna trska

en: Grain
sr: Ječam

en: Sweet corn
sr: Kukuruz šećerac

en: horticulture / plants | ornithology
sr: hortikultura / biljke | ornitologija

en: Birds
sr: Ptice

en: Insects
sr: Insekti

en: Amphibians
sr: Vodozemci

en: Fishes
sr: Ribe

en: thankful / ingratitude | despotism
sr: zahvalan / nezahvalan | despotizam

en: Democracy
sr: Demokratija

en: Totalitarianism
sr: Totalitarizam

en: Oligarchy
sr: Oligarhija

en: Authority
sr: Autoritarizam

en: pessimist / optimist | poor
sr: pesimista / optimista | siromašan

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
sr: Obilan

en: Homeless
sr: Beskućnik

en: Property
sr: Imovina

en: Money
sr: Novac

en: five / pentagon | ten
sr: pet / pentagon | deset

en: Decagon
sr: Dekagon

en: Enneagram
sr: Eneagram

en: Icosagon
sr: Ikozagon

en: Decimal
sr: Decimalni

en: parallel / meridian | longitude
sr: meridijan / paralela | geografska dužina

en: Latitude
sr: Geografska širina | latituda

en: Solstice
sr: Solsticij

en: Pole
sr: Pol

en: Azimuth
sr: Azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
sr: Paralele i geografska širina (latituda) se prostiru u pravcu sever-jug a meridijani i geografska dužina (longituda) u pravcu istok-zapad.

en: art / gallery | drama
sr: umetnost / galerija | drama

en: Theater
sr: Pozorište

en: Museum
sr: Muzej

en: Concert hall
sr: Koncertna dvorana

en: Gym
sr: Teretana

en: hunter / rifle | photographer
sr: lovac / puška | fotograf

en: Camera
sr: Fotoaparat

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
sr: Tronožac

en: Photography
sr: Fotografija

en: Light
sr: Svetlost

en: dish / break | balloon
sr: tanjir / razbiti | balon

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
sr: Pući

en: Bounce
sr: Odskočiti

en: Float
sr: Ploviti

en: Roll
sr: Uviti

en: Both relate to an action that breaks the related item.
sr: Oba se odnose na radnju koja narušava povezane stavke.

en: button / push | key (used in a lock)
sr: taster / pritisnuti | ključ (za vrata)

en: Turn
sr: Okrenuti

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
sr: Otvori

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
sr: Zaključaj

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
sr: Zatvori

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
sr: Da bi oba predmeta radila, dugme mora biti pritisnuto a ključ mora biti okrenut.

en: concept / idea | obsession
sr: koncept / ideja | opsesija

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
sr: Opsednutost

en: Indifference
sr: Ravnodušnost

en: Disinterest
sr: Nezainteresovanost

en: Intuition
sr: Intuicija

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
sr: Odnos između dve reči je takav da su to sinonimi.

en: fish / water | bird
sr: riba / voda | ptica

en: Air
sr: Vazduh

en: Wings
sr: Krila

en: Ship
sr: Brod

en: Cage
sr: Kavez

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
sr: top / šah | vojnik

en: Battle
sr: Bitka

en: Gun
sr: Pištolj

en: Peace
sr: Mir

en: Enemy
sr: Neprijatelj

en: competitive / cooperative | anxious
sr: takmičarski / sarađivački | nespokojan

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
sr: Gibak

en: Cautious
sr: Oprezan

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
sr: Smeo

en: pessimistic / optimistic | suspicious
sr: pesimistički / optimistički | podozriv

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
sr: Poverljiv

en: Dubious
sr: Sumnjičav

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
sr: termometar / temperatura | busola

en: Direction
sr: Pravac

en: Elevation
sr: Nagib

en: Position
sr: Položaj

en: Area
sr: Oblast

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
sr: Prva reč je merni instrument, a druga šta meri.

en: violin / orchestra | knife
sr: violina / orkestar | nož

en: Cutlery
sr: Escajg

en: Spoon
sr: Kašika

en: Wood
sr: Drvo

en: hungry / eat | tired
sr: gladan / jesti | umoran

en: sleep | rest
sr: spavati | odmarati

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
sr: kutija / otvoriti | banana

en: peel
sr: oljuštiti | ljuštiti

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
sr: ašov / kopati | sekira

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
sr: seći | kratiti

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
sr: staklo / slomiti | papir

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
sr: pocepati | pokidati

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
sr: stopa / dva | nožni prsti

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
sr: deset | 10

en: fish / aquarium | monkey
sr: riba / akvarijum | majmun

en: cage | zoo | zoological garden
sr: kavez | zoo | zoološki vrt

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
sr: Riba u akvarijumu živi u zatočeništvu.

en: ring / finger | bracelet
sr: prsten / prst | narukvica

en: wrist | arm
sr: ručni zglob | ruka

en: seal / flippers | bird
sr: foka / peraja | ptica

en: wings
sr: krila

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
sr: štap / plutati | kamen

en: sink
sr: tonuti

en: leopard / spots | tiger
sr: leopard / kružne šare | tigar

en: stripes
sr: prugaste šare

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
sr: riba / podmornica | ptica

en: airplane | aeroplane | plane
sr: avion | vazduhoplov

en: tears / eyes | sweat
sr: suze / oči | znoj

en: body | skin
sr: telo | koža | čelo

en: bridge / over | tunnel
sr: most / preko | tunel

en: in | under | through
sr: u | ispod | kroz

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
sr: igračka / igrati | alat

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
sr: raditi | delati

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
sr: pogrešno / ispraviti | oštećeno

en: repair | fix
sr: popraviti | fiksirati

en: orange / fruit | spinach
sr: pomorandža / voće | spanać

en: vegetable
sr: povrće

en: hands / grab | teeth
sr: ruke / zgrabiti | zubi

en: bite
sr: zagristi

en: Grab and bite are finite actions.
sr: Zgrabiti i zagristi su završne radnje.

en: puzzle / solve | game
sr: zagonetka / rešiti | igra

en: win | play
sr: pobediti | igrati

en: eyebrow / eye | mustache
sr: obrva / oko | brkovi

en: lip | upper lip | mouth
sr: usna | gornja usna | usta

en: ice / slippery | glue
sr: led / klizav | lepak

en: sticky
sr: lepljiv

en: whirlpool / water | tornado
sr: vrtlog / voda | tornado

en: wind | air
sr: vetar | vazduh

en: fox / den | bird
sr: lisica / jazbina | ptica

en: nest
sr: gnezdo

en: dog / tame | wolf
sr: pas / pitom | vuk

en: wild | savage
sr: divlji | krvoločan

en: sugar / sweet | vinegar
sr: šećer / slatko | sirće

en: sour
sr: kiselo

en: tennis / sport | ballet
sr: tenis / sport | balet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
sr: igra | ples

en: slurp / tongue | snort
sr: lizati / jezik | mirisati

en: nose
sr: nos

en: elbow / knee | wrist
sr: lakat / koleno | ručni zglob

en: ankle
sr: gležanj | nožni zglob

en: novel / author | song
sr: roman / autor | pesma

en: composer | songwriter | lyricist
sr: kompozitor | muzički pesnik | liričar

en: car / road | train
sr: automobil / put | voz

en: track | railway | rails | railroad
sr: kolosek | pruga | šine | železnica

en: pediatrics / children | numismatics
sr: pedijatrija / deca | numizmatika

en: coins | currency | money
sr: novčići | valuta | novac

en: thermometer / temperature | clock
sr: termometar / temperatura | sat

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
sr: vreme

en: poems / anthology | maps
sr: poezije / zbirka | mape

en: atlas
sr: atlas | geografski atlas

en: letter / word | page
sr: slovo / reč | stranica

en: book | magazine | document
sr: knjiga | časopis | dokument

en: hour / minute | minute
sr: sat / minut | minut

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
sr: sekunda | sekund

en: tiger / carnivore | cow
sr: tigar / mesožder | krava

en: herbivorous | herbivore
sr: biljojed | preživar

en: constellation / stars | archipelago
sr: sazvežđe / zvezde | arhipelag

en: islands
sr: ostrva

en: Unknown command line parameter {0}
sr: Nepoznati parametar linije naredbi „{0}“

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
sr: (izgrađen: {0})

en: List of available games
sr: Spisak dostupnih igara

en: Usage: gbrainy [options]
sr: Korišćenje: gbrainy [opcije]

en:   --version			Print version information.
sr:   --version			Štampa informacije o verziji.

en:   --help			Print this usage message.
sr:   --help			Štampa ovu poruku o korišćenju.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
sr:   --gamelist			Prikazuje spisak dostupnih igara.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
sr:   --customgame [game1, gameN]	Određuje spisak igara za igranje u toku proizvoljne igre.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
sr:   --norandom 			Spisak proizvoljnih igara neće biti raspoređen slučajno.

en:   --versions 			Show dependencies.
sr:   --versions 			Prikazuje zavisnosti.

en: Software
sr: Softver

en: Based on ideas by
sr: Zasnovano na idejama

en: MENSA works
sr: MENSA radova

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sr: Ovaj program je slobodan softver; možete ga prosleđivati i/ili menjati pod uslovima Gnuove Opšte javne licence koju je objavila Zadužbina Slobodnog Softvera; bilo verzije 2 Licence ili (po vašem izboru) bilo koje novije verzije.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sr: Ovaj program je dostavljen u nadi da će biti koristan, ali BEZ IKAKVE GARANCIJE; čak i bez primenjene garancije TRŽIŠNE VREDNOSTI ili PRILAGOĐENOSTI ODREĐENOJ NAMENI.  Pogledajte Gnuovu Opštu Javnu Licencu za više detalja.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
sr: Trebali ste da primite primerak Gnuove Opšte Javne Licence uz ovaj program; ako niste, vidite „https://www.gnu.org/licenses/“.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
sr: Igra mozgalica da se zabavite i da održavate vaš um obučenim.

en: gbrainy project web site
sr: veb sajt projekta g-kefala

note: Column: Game Name
en: Game Name
sr: Naziv igre

note: Column: Type
en: Type
sr: Vrsta

en: Selected
sr: Izabrano

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
sr: igra.pdf

en: PDF files
sr: PDF datoteke

en: All files
sr: Sve datoteke

en: The PDF file has been exported correctly.
sr: PDF datoteka je ispravno izvežena.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
sr: Došlo je do problema prilikom stvaranja PDF datoteke. Datoteka nije napravljena.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
sr: Donji grafikon prikazuje razvoj rezultata igara.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
sr: Morate da odigrate više od jedne sesije igre da biste videli razvoj rezultata.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
sr[0]: Zasniva se na korišćenju rezultata {0} zabeležene sesije igre.
sr[1]: Zasniva se na korišćenju rezultata {0} zabeležene sesije igre.
sr[2]: Zasniva se na korišćenju rezultata {0} zabeleženih sesija igara.
sr[3]: Zasniva se na korišćenju rezultata jedne zabeležene sesije igara.

en: Total
sr: Ukupno

en: You are about to delete the player's game session history.
sr: Obrisaćete istorijat sesija igara igrača.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
sr: Ako nastavite, izgubićete istorijat prethodnih sesija igara. Da li želite da nastavite?

en: _Delete
sr: O_briši

en: Custom Game
sr: Proizvoljna igra

en: _Start
sr: Po_čni

en: Select All
sr: Izaberi sve

en: Unselect all
sr: Poništi sve

en: PDF export
sr: Izvoz u PDF

en: _Save
sr: Saču_vaj

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
sr: Ova opcija omogućava da izvezete skup igara u PDF datoteku. Zatim ćete moći da završite igre bez upotrebe računara.

en: <b>General Settings</b>
sr: <b>Opšte postavke</b>

en: Skip games that use colors
sr: Preskoči igre koje koriste boje

en: <b>Game Types</b>
sr: <b>Vrste igre</b>

en: Logic
sr: Logika

en: Calculation
sr: Računanje

en: <b>Difficulty Level</b>
sr: <b>Nivo težine</b>

en: Easy
sr: Lako

en: Medium
sr: Srednje

en: Master
sr: Teško

en: <b>Number of games</b>
sr: <b>Broj igara</b>

en: Total number of games:
sr: Ukupan broj igara:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
sr: Stranica po strani:

en: <b>Output File</b>
sr: <b>Izlazna datoteka</b>

en: Player's Game Session History
sr: Istorijat sesija igara

en: Show:
sr: Prikaži:

en: Preferences
sr: Podešavanja

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
sr: Preskoči igre koje koriste boje (za korisnike koji ne razlikuju boje)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
sr: Primoraj g-kefalo da uvek koristi engleski jezik (zanemari prevod)

en: Search and load extensions when starting
sr: Potraži i učitaj proširenja pri pokretanju

en: Enable sounds
sr: Uključi zvuke

en: Theme:
sr: Tema:

en: <b>Memory Games</b>
sr: <b>Igre memorije</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
sr: Vreme u sekundama za pamćenje izazova:

en: Show a countdown message
sr: Prikaži poruku odbrojavanja

en: <b>Player's Game Session History</b>
sr: <b>Istorijat sesije igara</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
sr: Najmanji broj odigranih igara za čuvanje sesije igre:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
sr: Najveći broj sačuvanih igara u istorijatu sesija igara:

en: Delete Player's Game Session History
sr: Obriši istorijat sesije igara

en: Congratulations.
sr: Čestitamo.

en: Incorrect answer.
sr: Netačan odgovor.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
sr: Kada budete imali odgovor upišite ga u polje „Odgovor:“ i pritisnite dugme „OK“.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
sr: Nivo prevoda g-kefala na vaš jezik je nizak.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
sr: Možete biti izloženi delimično prevedenim igrama što će ih činiti još težim za igranje. Ako vam više odgovara da ih igrate na engleskom jeziku, možete izabrati takvu opciju u podešavanjima g-kefala.

en: Pause
sr: Pauziraj

en: Resume
sr: Nastavi

en: Startup time {0}
sr: Vreme pokretanja {0}

en: _Game
sr: _Igra

en: _New Game
sr: _Nova igra

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
sr: Sve igre (logika, mentalni račun, memorija i verbalne analogije)

en: Logic Puzzles Only
sr: Samo logičke zagonetke

en: Mental Calculation Only
sr: Samo vežbe mentalnog računa

en: Memory Trainers Only
sr: Samo vežbe memorije

en: Verbal Analogies Only
sr: Samo verbalne analogije

en: Custom Game Selection...
sr: Izbor proizvoljne igre...

en: _Pause Game
sr: P_auziraj igru

en: _End Game
sr: _Završi igru

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
sr: Izvezi igre u PDF za igranje van mreže...

en: _View
sr: P_rikaz

en: Toolbar
sr: Linija alata

en: Show
sr: Prikaži

en: Orientation
sr: Usmerenje

en: Vertical
sr: Uspravno

en: Horizontal
sr: Vodoravno

en: _Settings
sr: P_odešavanja

en: Extensions
sr: Proširenja

en: _Help
sr: _Pomoć

en: _Contents
sr: _Sadržaj

en: How to Extend gbrainy's Functionality
sr: Kako da proširite funkcionalnost g-kefala

en: Answer:
sr: Odgovor:

en: _Next
sr: _Dalje

en: _Tip
sr: _Savet

en: Add-in Manager
sr: Upravnik dodataka

en: Additional extensions are required to perform this operation.
sr: Dodatne ekstenzije su potrebne za izvršavanje ove operacije.

en: The following add-ins will be installed:
sr: Sledeći dodaci će biti instalirani:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
sr: <big><b>Upravnik dodataka</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
sr: Sledeći dodaci su trenutno instalirani:

en: _Install Add-ins...
sr: _Instaliraj dodatke...

en: _Repositories...
sr: _Skladišta...

en: _Uninstall...
sr: _Ukloni...

en: Enable
sr: Omogući

en: Disable
sr: Onemogući

en: Add-in
sr: Dodatak

en: Version
sr: Verzija

en: Other
sr: Drugo

en: Version:
sr: Verzija:

en: Author:
sr: Autor:

en: Copyright:
sr: Autorska prava:

en: Add-in Dependencies:
sr: Zavisnosti dodataka:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
sr: <b>Izaberite dodatke za instalaciju i kliknite na „Sledeće“</b>

en: Show all packages
sr: Prikaži sve pakete

en: Show new versions only
sr: Prikaži samo nove verzije

en: Show updates only
sr: Prikaži samo novine

en: _Unselect All
sr: _Poništi izabrano

en: Select _All
sr: _Izaberi sve

en: Add-in Installation
sr: Instalacija dodataka

en: Name
sr: Naziv

en: Url
sr: Adresa

en: Install from:
sr: Instaliraj sa:

en: Repository
sr: Skladište

en: All registered repositories
sr: Sva zabeležena skladišta

en: Register an on-line repository
sr: Zabeležite skladište sa interneta

en: Select the location of the repository you want to register:
sr: Izaberite lokaciju skladišta koje želite da zabeležite:

en: Register a local repository
sr: Zabeležite lokalno skladište

en: Url:
sr: Adresa:

en: Browse...
sr: Pretraži...

en: Path:
sr: Putanja:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
sr: Instaliran

en: Updates
sr: Ažuriranja

en: Gallery
sr: Galerija

en: Repository:
sr: Skladište:

en: Install from file...
sr: Instaliraj iz datoteke...

en: No selection
sr: Nema izbora

en: No add-ins found
sr: Nisam pronašao dodatke

en: Refresh
sr: Osveži

en: Add-in packages
sr: Paketi dodataka

en: Install Add-in Package
sr: Instalirajte pakete dodataka

en: All repositories
sr: Sva skladišta

en: Manage Repositories...
sr: Upravljaj skladištima...

en: Add-in Repository Management
sr: Upravljanje skladištima dodataka

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
sr[0]: Dostupno je {0} ažuriranje
sr[1]: Dostupna su {0} ažuriranja
sr[2]: Dostupno je {0} ažuriranja
sr[3]: Dostupno je jedno ažuriranje

en: Open Location
sr: Otvori lokaciju

en: Paused
sr: Pauzirano

en: Play all the games
sr: Igrajte sve igre

en: All
sr: Sve

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
sr: Igrajte igre koje su izazov za vaše zaključivanje i razmišljanje

en: Play games that challenge your mental calculation skills
sr: Igrajte igre koje su izazov za vaše sposobnosti mentalnog računa

en: Memory
sr: Memorija

en: Play games that challenge your short term memory
sr: Igrajte igre koje su izazov za vašu kratkoročnu memoriju

en: Play games that challenge your verbal aptitude
sr: Igrajte igre koje su izazov za vaše verbalne sposobnosti

en: Pause or resume the game
sr: Pauzirajte ili nastavite igru

en: End the game and show score
sr: Završite igru i prikažite rezultat

en: End
sr: Kraj

en: red
sr: crveno

en: green
sr: zeleno

en: blue
sr: plavo

en: yellow
sr: žuto

en: magenta
sr: ljubičasto

en: orange
sr: narandžasto

en: black
sr: crno

en: white
sr: belo

note: Third possible answer for a series
en: C
sr: V

note: Fourth possible answer for a series
en: D
sr: G

note: Fifth possible answer for a series
en: E
sr: D

note: Sixth possible answer for a series
en: F
sr: Đ

note: Seventh possible answer for a series
en: G
sr: E

note: Eighth possible answer for a series
en: H
sr: Ž

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
sr: {0} ili {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
sr: {0}, {1} ili {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
sr: {0}, {1}, {2} ili {3}

en: Figure {0}
sr: Figura {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
sr[0]: Tačan odgovor je {0}.
sr[1]: Mogući tačni odgovori su {0}.
sr[2]: Mogući tačni odgovori su {0}.
sr[3]: Moguć tačan odgovor je {0}

en: Extensions database:
sr: Baza podataka proširenja:

note: Translators: 'Games registered' is the games know to gbrainy (build-in and load from addins-in and external files)
en: {0} games registered: {1} logic puzzles, {2} calculation trainers, {3} memory trainers, {4} verbal analogies
sr: Zabeleženih igara — {0}: logičkih zagonetki — {1}, računskih vežbi — {2}, memorijskih vežbi — {3}, verbalnih analogija — {4}

en: Games played: {0} (Score: {1})
sr: Odigranih igara: {0} ({1}% rezultat)

en: Time: {0}
sr: Vreme: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
sr: Igra: {0}

note: Translators: text in the status bar: games played - time - game name
en: {0} - {1} - {2}
sr: {0} — {1} — {2}

note: Translators: text in the status bar: games played - time
en: {0} - {1}
sr: {0} — {1}

en: Outstanding results
sr: Izvanredni rezultati

en: Excellent results
sr: Odlični rezultati

en: Good results
sr: Dobri rezultati

en: Poor results
sr: Loši rezultati

en: Disappointing results
sr: Razočaravajući rezultati

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
sr: Pažljivo pročitajte uputstva i odredite podatke i zadate elemente.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
sr: Za izračunavanje rezultata igrača g-kefalo koristi vreme i savete koji su bili potrebni za kompletiranje svake igre.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
sr: U logičkim igrama, elementi koji izgledaju beznačajno mogu biti veoma važni.

en: Try to approach a problem from different angles.
sr: Pokušajte da sagledate problem iz različitih uglova.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
sr: Nemojte se plašiti da napravite greške, one su sastavni deo procesa učenja.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
sr: Uradite sve probleme, čak i one najteže. Poboljšanje dolazi sa vežbanjem.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
sr: Igrajte na dnevnoj bazi, uskoro ćete primetiti napredak.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
sr: Koristite „Izbor proizvoljne igre“ da izaberete tačno koje igre želite da igrate.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
sr: Koristite „Podešavanja“ da podesite nivo težine igre.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
sr: Asocijacija elemenata je uobičajena tehnika za pamćenje stvari.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
sr: Grupisanje elemenata u kategorije je uobičajena tehnika za pamćenje stvari.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
sr: Izgradite skraćenice koristeći prva slova svake stvari koju treba da zapamtite.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
sr: Zadovoljstvo dobijeno zagonetkama je proporcionalno vremenu provedenom na njihovom rešavanju.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
sr: Probajte da podelite svaki problem na manje celine.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
sr: Kada odgovarate na usmene analogije, obratite pažnju na glagolsko vreme.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
sr: Kada idete u kupovinu, pokušajte da obavite računanje bez upotrebe digitrona.

en: Memorize the objects below in the given time
sr: Zapamtite prikazane predmete u datom vremenu

en: Time left
sr: Prestalo vreme

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
sr: Igra #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
sr: Priredio g-kefalo {0}

en: Solutions
sr: Rešenja

en: Multiple options #{0}
sr: Više mogućnosti #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
sr: {0} Odgovorite {1}.

en: Pair of words compare #{0}
sr: Poređenje reči #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
sr: S obzirom na odnos između ove dve reči u nastavku, koja reč ima isti odnos prema reči „{0}“?

en: Words: {0}
sr: Reči: {0}

en: Pair of words #{0}
sr: Par reči #{0}

en: Question and answer #{0}
sr: Pitanje i odgovor #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
sr: Odgovor {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
sr: Pripremite se da memorišete sledeće predmete...

en: Score
sr: Rezultat

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
sr[0]: {0} odigrana
sr[1]: {0} odigrane
sr[2]: {0} odigranih
sr[3]: jedna odigrana

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
sr[0]: Dobijenih igara: {0} (odigranih: {1})
sr[1]: Dobijenih igara: {0} (odigranih: {1})
sr[2]: Dobijenih igara: {0} (odigranih: {1})
sr[3]: Dobijenih igara: jedna (odigranih: jedna)

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
sr[0]: {0}. Dobijenih igara: {1} (odigranih: {2})
sr[1]: {0}. Dobijenih igara: {1} (odigranih: {2})
sr[2]: {0}. Dobijenih igara: {1} (odigranih: {2})
sr[3]: {0}. Dobijenih igara: jedna (odigranih: jedna)

en: Time played {0} (average per game {1})
sr: Vreme igranja {0} (prosek po igri {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
sr: Za detalje o tome kako g-kefalo sabira rezultate pogledajte pomoć.

en: Tips for your next games
sr: Saveti za vaše sledeće igre

en: Congratulations! New personal record
sr: Čestitamo! Novi lični rekord

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sr: Postizanjem {0}% u igrama logičkih zagonetki postavili ste novi lični rekord. Vaš prethodni rekord je bio {1}%.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sr: Postizanjem {0}% u igrama računa postavili ste novi lični rekord. Vaš prethodni rekord je bio {1}%.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sr: Postizanjem {0}% u igrama memorije postavili ste novi lični rekord. Vaš prethodni rekord je bio {1}%.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sr: Postizanjem {0}% u igrama verbalnih analogija postavili ste novi lični rekord. Vaš prethodni rekord je bio {1}%.

en: Time
sr: Vreme

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
sr: Logičke zagonetke. Izazov za vaše veštine razmišljanja i zaključivanja.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
sr: Mentalni račun. Aritmetičke operacije za testiranje vaših sposobnosti mentalnog računa.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
sr: Memorijske vežbe. Za dokazivanje vaše kratkoročne memorije.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
sr: Verbalne analogije. Izazov za vaše verbalne sposobnosti.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
sr: Dobrodošli u g-kefalo {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
sr: g-kefalo je igra mozgalica i vežbi da se zabavite i da vaš um održavate obučenim. Obuhvata:

en: Arithmetical operations
sr: Aritmetičke operacije

en: What is the result of the following operation?
sr: Koji je rezultat sledeće operacije?

en: Average
sr: Prosek

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Dati su brojevi: {0}. Koji od sledećih brojeva je najbliži proseku? Odgovorite {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
sr: Prosek spiska brojeva je jednak zbiru svih brojeva podeljen brojem brojeva na spisku.

en: The result of the operation is {0}.
sr: Rezultat operacije je {0}.

en: Closer fraction
sr: Bliži razlomak

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Koji od sledećih brojeva je najbliži broju {0}? Odgovorite {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
sr: Rezultat operacije {0} / {1} je „{2}“.

en: Consecutive sum
sr: Zbir uzastopnih

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
sr: Na spisku jednocifrenih brojeva, pet uzastopnih brojeva daju zbir {0}. Koji su to brojevi?

en: Fractions
sr: Razlomci

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
sr: Koji je rezultat zadate operacije? Odgovorite koristeći ili razlomak ili broj.

en: Greatest divisor
sr: Najveći delilac

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Koji od mogućih delilaca je najveći zajednički delilac za sve brojeve? Odgovorite sa {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Numbers
sr: Brojevi

en: Possible divisors
sr: Mogući delioci

en: Operators
sr: Aritmetički znak

en: The first operator is {0}.
sr: Prvi aritmetički znak je {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
sr: Koje aritmetičke operacije trebate da izvršite nad brojevima {0}, {1}, i {2} da dobijete {3}? Odgovorite koristeći: +, -, /, *.

en: {0} and {1}
sr: {0} i {1}

en: Primes
sr: Prosti brojevi

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Koji od sledećih brojeva je prost broj? Prost broj je pozitivan ceo broj koji u skupu pozitivnih celih brojeva može biti podeljen, bez ostatka, samo jedinicom i samim sobom. Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
sr: Ako je zbir svih cifara u zadatom broju deljiv sa 3, onda je i sam taj broj deljiv sa 3. Na primer zbir cifara u broju 15 je: 1+5=6, a kako je broj 6 deljiv sa 3 onda sledi da je i broj 15 deljiv sa 3.

en: The number {0} is a prime number.
sr: Broj {0} je prost broj.

en: Proportions
sr: Proporcije

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
sr: Koliko je {0}% od {1}/{2}? Odgovorite {3}, {4}, {5} ili {6}.

en: Ratio
sr: Odnos

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sr: Zbir koja dva broja je {0}, a njihov odnos {1} prema {2}? Odgovorite koristeći dva broja (npr.: 1 i 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
sr: Drugi broj može da se dobije množenjem prvog sa {0} i deljenjem sa {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
sr: Odnos određuje razmeru između dva broja. Odnos „a:b“ znači da za svaki deo „a“ imate „b“ delova.

en: have a ratio of {0}:{1}
sr: imaju odnos od {0}:{1}

en: Selected numbers
sr: Izabrani brojevi

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Na spisku brojeva ispod, koliki je zbir svih brojeva većih od {0}? Odgovorite sa {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Na spisku brojeva ispod, koliki je proizvod svih brojeva većih od {0}? Odgovorite sa {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: Two numbers
sr: Dva broja

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sr: Koja dva broja kada se saberu daju {0} a kada se pomnože daju {1}? Odgovorite koristeći dva broja (npr. 1 i 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sr: Koja dva broja kada se oduzmu daju {0} a kada se pomnože daju {1}? Odgovorite koristeći dva broja (npr. 1 i 2).

en: 3D Cube
sr: Kocka 3D

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
sr: Koliko manjih kocki je potrebno da bi se napravila velika kocka ispod? Odgovorite koristeći broj.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
sr: Kocka je čvrst predmet koji ima šest podudarnih kvadratnih strana.

en: Balance
sr: Vaga

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
sr: Koristeći samo trouglove, koliko trouglova je potrebno na desnoj strani poslednje figure da bi je držali u ravnoteži?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
sr: Svaki krug se računa kao dva trougla a svaki kvadrat kao tri trougla.

en: Every circle is equivalent two triangles.
sr: Svaki krug se računa kao dva trougla.

en: Build a triangle
sr: Sastavite trougao

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
sr: Koje tri figure možete koristiti da biste sastavili trougao? Odgovorite koristeći imena tih figura, npr.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
sr: Rezultirajući trougao je jednakokraki.

en: The triangle is:
sr: Trougao je:

en: Circles in a square
sr: Krugovi u kvadratu

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
sr: Koliko najviše krugova može da stane u kvadrat prikazan ispod?

en: You can fit more than 64 circles.
sr: Možete da smestite više od 64 krugova.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
sr: Na prikazanom rasporedu {0} jedinica visine je ušteđeno u svakom redu, ostavljajući dovoljno prostora za još jedan dodatni red.

en: 8 units
sr: 8 jedinica

en: 1 unit
sr: 1 jedinica

en: Clocks
sr: Satovi

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
sr: Na koji broj treba da pokazuje velika skazaljka sata „{0}“? Odgovorite koristeći brojeve.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the values of the hands for '{0}' are {3} ({2} + {1}).
sr: Počevši od prvog sata, dodajte {1} broju dobijenom dodavanjem vrednosti na koju ukazuju kazaljke. Na primer, vrednost kazaljki za „{0}“ je {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
sr: Satovi ne prate logiku vremena.

en: Count circles
sr: Brojanje krugova

en: How many circles do you count?
sr: Koliko krugova možete da izbrojite?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
sr: To je jednostavna vežba ako sistematski brojite krugove.

en: Counting
sr: Brojanje

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
sr[0]: Imamo komad tkanine dužine {0} metar.
sr[1]: Imamo komad tkanine dužine {0} metra.
sr[2]: Imamo komad tkanine dužine {0} metara.
sr[3]: Imamo komad tkanine dužine jedan metar.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
sr[0]: Mašini je potrebna {0} sekunda da odseče 1 metar tkanine. Koliko sekundi je potrebno mašini da iseče čitav komad tkanine na komade dužine 1 metar?
sr[1]: Mašini su potrebne {0} sekunde da odseče 1 metar tkanine. Koliko sekundi je potrebno mašini da iseče čitav komad tkanine na komade dužine 1 metar?
sr[2]: Mašini je potrebno {0} sekundi da odseče 1 metar tkanine. Koliko sekundi je potrebno mašini da iseče čitav komad tkanine na komade dužine 1 metar?
sr[3]: Mašini je potrebna jedna sekunda da odseče 1 metar tkanine. Koliko sekundi je potrebno mašini da iseče čitav komad tkanine na komade dužine 1 metar?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
sr[0]: Sa {0} rezanjem, mašina pravi dva komada od po 1 metar.
sr[1]: Sa {0} rezanja, mašina pravi dva komada od po 1 metar.
sr[2]: Sa {0} rezanja, mašina pravi dva komada od po 1 metar.
sr[3]: Sa jednim rezanjem, mašina pravi dva komada od po 1 metar.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
sr[0]: Izgrađena je ograda da oiviči region u obliku kvadrata. Na svakoj strani kvadrata je upotrebljen {0} stub. Koliko je stubova ukupno upotrebljeno?
sr[1]: Izgrađena je ograda da oiviči region u obliku kvadrata. Na svakoj strani kvadrata su upotrebljena {0} stuba. Koliko je stubova ukupno upotrebljeno?
sr[2]: Izgrađena je ograda da oiviči region u obliku kvadrata. Na svakoj strani kvadrata je upotrebljeno {0} stubova. Koliko je stubova ukupno upotrebljeno?
sr[3]: Izgrađena je ograda da oiviči region u obliku kvadrata. Na svakoj strani kvadrata je upotrebljen jedan stub. Koliko je stubova ukupno upotrebljeno?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
sr[0]: Ukupno je upotrebljen {0} stub, jer su stubovi na uglovima kvadrata zajednički.
sr[1]: Ukupno su upotrebljena {0} stuba, jer su stubovi na uglovima kvadrata zajednički.
sr[2]: Ukupno je upotrebljeno {0} stubova, jer su stubovi na uglovima kvadrata zajednički.
sr[3]: Ukupno je upotrebljen jedan stub, jer su stubovi na uglovima kvadrata zajednički.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
sr[0]: Zapakivanje jednog poklona godišnjice košta jedan dinar. Poklon godišnjice košta {0} dinar više od cene njegovog zapakivanja. Koliko košta i kupovina i zapakivanje poklona?
sr[1]: Zapakivanje jednog poklona godišnjice košta jedan dinar. Poklon godišnjice košta {0} dinara više od cene njegovog zapakivanja. Koliko košta i kupovina i zapakivanje poklona?
sr[2]: Zapakivanje jednog poklona godišnjice košta jedan dinar. Poklon godišnjice košta {0} dinara više od cene njegovog zapakivanja. Koliko košta i kupovina i zapakivanje poklona?
sr[3]: Zapakivanje jednog poklona godišnjice košta jedan dinar. Poklon godišnjice košta jedan dinar više od cene njegovog zapakivanja. Koliko košta i kupovina i zapakivanje poklona?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
sr[0]: To je cena poklona, {0} dinar plus jedan dinar za zapakivanje.
sr[1]: To je cena poklona, {0} dinara plus jedan dinar za zapakivanje.
sr[2]: To je cena poklona, {0} dinara plus jedan dinar za zapakivanje.
sr[3]: To je cena poklona, jedan dinar plus jedan dinar za zapakivanje.

en: Count series
sr: Brojanje nizova

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
sr: Koliko brojeva „9“ je potrebno za predstavljanje brojeva od 10 do 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
sr: Koliko ima dvocifrenih brojeva kod kojih je prva cifra veća od druge (npr.: 20 i 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
sr: Koliko ima dvocifrenih brojeva u kojima je prva cifra manja od druge (npr.: 12 i 13)?

en: The numbers are: {0}.
sr: Brojevi su: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
sr: Obratite pažnju da 99 sadrži dva broja „9“.

en: Cover percentage
sr: Procenat pokrivenosti

en: What percentage of the figure is colored?
sr: Koji procenat figure je obojen?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
sr: Kada dole prikazanu figuru sklopite u obliku kocke, koje polje na figuri se nalazi na suprotnoj strani polja sa brojem {0}? Odgovorite brojem napisanim na strani.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sr: Kolika je verovatnoća da iz jednog bacanja kocke dobijete „2“ ili „6“? Odgovorite koristeći razlomak (npr.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
sr: Postoje 2 od 6 mogućnosti.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sr: Kolika je verovatnoća da iz jednog bacanja kocke ne dobijete „5“? Odgovorite koristeći razlomak (npr.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
sr: Postoje 5 od 6 mogućnosti.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sr: Bacate istovremeno dve kocke. Kolika je verovatnoća da dobijete dva parna broja? Odgovorite koristeći razlomak (npr.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
sr: Postoje 9 od 36 mogućnosti za dobijanje parnog broja.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sr: Bacate istovremeno dve kocke. Kolika je verovatnoća da dobijete dve šestice? Odgovorite koristeći razlomak (npr.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
sr: Postoji 1 od 6 mogućnosti za dobijanje šestice na prvoj kocki i isto toliko i za drugu kocku.

en: Dice
sr: Kocka

en: Divide circles
sr: Podela krugova

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
sr: U poslednjoj figuri, na koliko oblasti će biti podeljen krug nakon povezivanja svih tačaka?

en: Has {0} region | Has {0} regions
sr[0]: Ima {0} oblast
sr[1]: Ima {0} oblasti
sr[2]: Ima {0} oblasti
sr[3]: Ima jednu oblast

en: Equation
sr: Jednačine

en: What is the result of the equation below?
sr: Koji je rezultat zadate jednačine?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
sr: Redosled aritmetičkih operacija je uvek sledeći: eksponenti i koreni, množenje i deljenje, sabiranje i oduzimanje.

en: Extra circle
sr: Poseban krug

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Koji krug ne pripada grupi? Nije niz elemenata. Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: All circles share a common property except for one.
sr: Svi krugovi imaju zajedničku osobinu, osim jednog.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
sr: U svim krugovima boje isečaka prate isti redosled, osim kod ovog.

en: Figures and text
sr: Figure i tekst

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
sr: Figure i tekstovi su u međusobnoj vezi. Koji tekst treba da stoji ispod poslednje figure?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
sr: Svako slovo predstavlja osobinu figure.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
sr: „A“ označava da se figure preklapaju, „B“ da su kvadrati, „V“ da su krugovi, „G“ da su figure odvojene, „D“ da ima tri figure i „Đ“ da ima dve figure.

en: Figure pattern
sr: Uzorak figure

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Koja figura treba da zameni znak pitanja? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
sr: Treća figura svakog reda uključuje na neki način kombinovanje prve dve figure.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
sr: Preklopite prvu i drugu figuru i uklonite linije koje su im zajedničke, a zatim zarotirajte rezultirajuću figuru za 45 stepeni.

en: Figures
sr: Figure

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Koji je sledeći logički niz predmeta u poslednjoj koloni? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
sr: To je jedina kombinacija koju možete da sastavite sa datim elementima bez njihovog ponavljanja.

en: Find the number
sr: Pronađite broj

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
sr[0]: Posmatrajući vodoravno i uspravno linije mreže ispod, koji broj se nalazi {0} mesto od sebe samog pomnožen sa 2 i {1} mesto od sebe samog sabran sa 2?
sr[1]: Posmatrajući vodoravno i uspravno linije mreže ispod, koji broj se nalazi {0} mesta od sebe samog pomnožen sa 2 i {1} mesta od sebe samog sabran sa 2?
sr[2]: Posmatrajući vodoravno i uspravno linije mreže ispod, koji broj se nalazi {0} mesta od sebe samog pomnožen sa 2 i {1} mesta od sebe samog sabran sa 2?
sr[3]: Posmatrajući vodoravno i uspravno linije mreže ispod, koji broj se nalazi jedno mesto od sebe samog pomnožen sa 2 i jedno mesto od sebe samog sabran sa 2?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
sr: Broj se nalazi u {0}. redu, {1}. koloni.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
sr[0]: Broj se nalazi unutar {0} reda mreže.
sr[1]: Broj se nalazi unutar prva {0} reda mreže.
sr[2]: Broj se nalazi unutar prvih {0} redova mreže.
sr[3]: Broj se nalazi unutar prvog reda mreže.

en: Four sided
sr: Četvorostrane figure

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
sr: Koliko četvorostranih figura možete da izbrojite u figuri ispod?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
sr: Četvorostrana figura može biti sadržana unutar druge figure.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
sr: Četvorostrane figure se dobijaju povezivanjem sledećih tačaka: {0}

en: Circles in a grid
sr: Krugovi u mreži

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
sr: Jedan od brojeva u mreži treba biti zaokružen. Koji?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
sr: Svi zaokruženi brojevi imaju zajedničku aritmetičku osobinu.

en: Every circled number can be divided by {0}.
sr: Svaki zaokruženi broj je deljiv sa {0}.

en: Square with dots
sr: Kvadrat sa tačkama

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Koja je sledeća logička figura u nizu? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
sr: Počevši od gornje figure levo, gornji levi krug ide dole, donji levi krug ide gore, donji desni ide po dijagonali gore levo i gornji desni ide po dijagonali dole levo.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
sr: Počevši od gornje leve figure, figura je okrenuta za 90° u smeru suprotnom smeru kazaljke na satu.

en: Numbers in a grid
sr: Brojevi u mreži

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
sr: Brojevi u mreži slede obrazac. Koji broj treba da stoji umesto znaka pitanja?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
sr: Obrazac je aritmetički, vertikalno posmatrano.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
sr: Obrazac je aritmetički, horizontalno posmatrano.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
sr: Četvrti red se izračunava množenjem prva dva reda i sabiranjem trećeg.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
sr: Četvrta kolona se izračunava množenjem prve dve kolone i sabiranjem treće.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
sr: Četvrti red se izračunava množenjem prva dva reda i oduzimanjem trećeg.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
sr: Četvrta kolona se izračunava množenjem prve dve kolone i oduzimanjem treće.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
sr: Četvrti red se izračunava sabiranjem prva dva reda i oduzimanje trećeg.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
sr: Četvrta kolona se izračunava sabiranjem prve dve kolone i oduzimanjem treće.

en: Handshakes
sr: Rukovanja

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
sr: Svi prisutni na žurci su predstavljeni jedni drugima. Ukupan broj rukovanja je {0}. Koliko ljudi prisustvuje žurci?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
sr: Pokušajte da zamislite situaciju u kojoj susrećete mali broj ljudi.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
sr: Koristeći n kao ukupan broj ljudi, prva osoba se rukuje sa n-1 ljudi, druga sa n-2, itd. Rezultat je zbir prvih n-1 uzastopnih brojeva: 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
sr: Najveći oblik

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Koji najveći oblik možete napraviti kombinacijom prve dve figure? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Largest area
sr: Najveća površina

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Koja od navedenih figura ima najveću površinu? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Largest diameter
sr: Najveći prečnik

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ako bi krugovi predstavljeni lukovima ispod bili dovršeni, koji krug bi imao najveći prečnik? Odgovorite sa {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
sr: Kada je luk manje zakrivljen, tada je krug veći.

en: Arc {0}
sr: Luk {0}

en: Lines
sr: Linije

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
sr: Koliko ima ukupno linijskih segmenata u figuri ispod? Linijski segment je linija između dve tačke, bez presecanja linija.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
sr[0]: Postoji {0} linija na figuri levo i {1} na figuri desno.
sr[1]: Postoje {0} linije na figuri levo i {1} na figuri desno.
sr[2]: Postoji {0} linija na figuri levo i {1} na figuri desno.
sr[3]: Postoji jedna linija na figuri levo i jedna na figuri desno.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
sr: To je jednostavna vežba ako sistematski brojite linije.

en: Missing piece
sr: Nedostajući komad

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Koji kvadrat kompletira figuru dole? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: The logic works at row level.
sr: Logika radi na nivou reda.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
sr: U svakom redu treći kvadrat se dobija preturanjem prvog kvadrata i preklapanjem preko drugog kvadrata, a zatim uklanjanjem poklopljenih linija.

en: Missing slice
sr: Nedostajući isečak

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Dole prikazani isečci imaju neku zajedničku osobinu. Koji je nedostajući isečak u krugu dole? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
sr: Svaki isečak je u vezi sa naspramnim.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
sr: Svi brojevi svakog isečka, kada se saberu sa brojevima naspramnog isečka, daju uvek {0}.

en: Most in common
sr: Najviše zajedničkog

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Koji od mogućih odgovora ima najviše zajedničkog sa datim figurama? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
sr: Mislite o zajedničkim elementima koje imaju sve zadate figure.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
sr: Ima isti broj elemenata u figuri kao date figure.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
sr: To je figura koja ima najviše zajedničkih elemenata u poređenju sa datim figurama.

en: Move figure
sr: Premeštanje figura

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
sr: Koliko najmanje krugova treba da premestite da bi figura levo izgledala kao figura desno?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
sr: Premestite dva kruga sa krajnjih pozicija četvrtog reda na krajnje pozicije drugog reda i krug iz prvog reda premestite skroz dole u peti red.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
sr: Premestite prvi red do sedmog, premestite dva kruga drugog reda na treći; i premestite prvi i poslednji krug petog reda na šesti.

en: Next figure
sr: Sledeća figura

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
sr: Od prve figure, krug na vrhu napreduje za dva mesta u smeru kazaljke na satu, dok levi krug ide unazad za jedno mesto.

en: Numeric relation
sr: Odnos brojeva

en: What number should replace the question mark?
sr: Koji broj treba da stoji umesto znaka pitanja?

en: The numbers are related arithmetically.
sr: Brojevi su aritmetički povezani.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
sr: Zbir svake grupe od {0} broja iznosi tačno {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
sr: Podelite niz u grupe od po tri broja. Svaki treći broj je rezultat množenja prethodna dva.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
sr: Podelite niz u grupe od po tri broja. Svaki treći broj se dobija oduzimanjem drugog broja od prvog.

en: Numeric sequence
sr: Niz brojeva

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
sr: Sledeći niz sledi logiku. Kojim brojem biste trebali da zamenite znak pitanja?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
sr: Svaki broj u nizu je u vezi sa prethodnim.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
sr: Svaki broj u nizu se dobija kada od prethodnog broja oduzmete 1 i rezultat pomnožite sa 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
sr: Svaki broj u nizu se dobija kada prethodnom broju dodate 1 i rezultat pomnožite sa 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
sr: Svaki broj u nizu se dobija kada od prethodnog broja oduzmete 2 i rezultat pomnožite sa -2.

en: Ostracism
sr: Ostrakizam

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Koji element ne pripada grupi? Nema veze ni sa jednom aritmetičkom operacijom brojeva. Odgovorite {0}, {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
sr: Kriterijum za odlučivanje o tome da li jednačina pripada grupi nije aritmetički.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
sr: Uzmite u obzir da svaki broj koji pripada grupi ima dva dela koja su u međusobnoj vezi.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
sr: U svim ostalim jednačinama brojevi sa leve strane se pojavljuju i na desnoj strani.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
sr: U svim ostalim brojevima poslednje tri cifre jesu kvadrati prve dve cifre.

en: Pencil
sr: Olovka

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
sr: Koja od navedenih figura ne može biti nacrtana bez prelaženja preko već prethodno povučene linije, niti bez podizanja olovke? Odgovorite {0}, {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: People at a table
sr: Osobe za stolom

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
sr: Grupa ljudi, ravnomerno razmešteni, sede za okruglim stolom. Koliko ih je ako osoba br. {0} sedi naspram osobe br. {1}?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
sr: Oduzimanjem dva mesta saznaćete koliko ljudi sedi za jednom polovinom stola. Dupliranje ovog broja vam daje ukupan broj ljudi.

en: 5th
sr: 5°

en: 19th
sr: 19°

en: 4th
sr: 4°

en: 12th
sr: 12°

en: 9th
sr: 9°

en: 22nd
sr: 22°

en: Two people in the table sitting across from each other
sr: Dve osobe za stolom sede jedna naspram druge

en: Percentage
sr: Procenat

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
sr[0]: Nakon dobijanja {0}% popusta, televizor ste platili {1} dinar. Koja je originalna cena televizora?
sr[1]: Nakon dobijanja {0}% popusta, televizor ste platili {1} dinara. Koja je originalna cena televizora?
sr[2]: Nakon dobijanja {0}% popusta, televizor ste platili {1} dinara. Koja je originalna cena televizora?
sr[3]: Nakon dobijanja {0}% popusta, televizor ste platili jedan dinar. Koja je originalna cena televizora?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
sr[0]: Perina prodavnica je zabeležila prodaju od {0} dinar. Ovo je povećanje od {1}% u odnosu na prošli mesec. Kolike su bile prodaje prošlog meseca?
sr[1]: Perina prodavnica je zabeležila prodaju od {0} dinara. Ovo je povećanje od {1}% u odnosu na prošli mesec. Kolike su bile prodaje prošlog meseca?
sr[2]: Perina prodavnica je zabeležila prodaju od {0} dinara. Ovo je povećanje od {1}% u odnosu na prošli mesec. Kolike su bile prodaje prošlog meseca?
sr[3]: Perina prodavnica je zabeležila prodaju od jednog dinara. Ovo je povećanje od {1}% u odnosu na prošli mesec. Kolike su bile prodaje prošlog meseca?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
sr: Količina vode u kanti se smanjila za {0}%. Za koliko procenata mora da se poveća količina vode da bi dostigla svoju početnu vrednost?

en: The objective is to obtain the same total amount.
sr: Cilj je da se dobije isti ukupan iznos.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ako su svi slikari umetnici i neki građani Barselone su umetnici, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
sr: Neki građani Barselone su slikari

en: All citizens of Barcelona are painters
sr: Svi građani Barselone su slikari

en: No citizen of Barcelona is a painter
sr: Nijedan građanin Barselone nije slikar

en: None of the other options
sr: Nijedna od drugih mogućnosti

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ako je zdrav umetnik srećan i neki umetnici su srećni, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Some artists are not ill
sr: Neki umetnici nisu bolesni

en: Some painters are not artists
sr: Neki slikari nisu umetnici

en: All artists are happy
sr: Svi umetnici su srećni

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ljudi koji putuju uvek kupe mapu. Vi se ne spremate da putujete. Koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: You do not have any map
sr: Vi nemate nikakvu mapu

en: You do not buy a map
sr: Vi ne kupujete mapu

en: All people have a map
sr: Sve osobe imaju mapu

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ako zviždućete kada ste srećni i uvek se osmehujete kada zviždućete, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: You smile if you are happy
sr: Smešite se ako ste srećni

en: You are only happy if you whistle
sr: Srećni ste samo ako zviždućete

en: You whistle if you are not happy
sr: Zviždućete ako niste srećni

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ako je vaš moto uvek iskrenost a vaš moto je uvek najbolja politika, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
sr: Iskrenost je ponekad najbolja politika

en: Honesty is always the best policy
sr: Iskrenost je uvek najbolja politika

en: Honesty is not always the best policy
sr: Iskrenost nije uvek najbolja politika

en: Some of the best policies are dishonest
sr: Neka od najboljih politika je neiskrenost

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ako nijedan siromah nije veseo a neki siromasi su mršavi, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Some thin people are not cheerful
sr: Neki mršavi ljudi nisu veseli

en: Thin people are not cheerful
sr: Mršavi ljudi nisu veseli

en: Cheerful people are not thin
sr: Veseli ljudi nisu mršavi

en: Some cheerful people are not thin
sr: Neki veseli ljudi nisu mršavi

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ako su svi prasići debeli i ništa što je hranjeno ječmenom vodom nije debelo, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
sr: Sve životinje hranjene ječmenom vodom nisu prasići

en: No pigs are fed on barley-water
sr: Nijedno prasence nije hranjeno ječmenom vodom

en: Pigs are not fed on barley-water
sr: Prasići nisu hranjeni ječmenom vodom

en: All the other options
sr: Sve druge mogućnosti

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ako su neke slike prvi pokušaji i nijedan prvi pokušaj nije stvarno dobar, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
sr: Neke loše slike nisu prvi pokušaji

en: Some pictures are not really good
sr: Neki slikari nisu stvarno dobri

en: All bad pictures are first attempts
sr: Sve loše slike su prvi pokušaji

en: All the others
sr: Sve ostalo

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Ako ste bili napolju da se prošetate i ako se osećate bolje, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
sr: Da biste se osećali bolje, morate da izađete napolje da se prošetate

en: If you go out for a walk, you will feel better
sr: Ako izađete napolje da se prošetate, osećaćete se bolje

en: Some who go out for a walk feel better
sr: Neko ko izađe napolje da se prošeta oseća se bolje

en: No one feels better who does not go out for a walk
sr: Niko se ne oseća bolje ko ne izađe napolje da se prošeta

en: Predicate logic
sr: Logika iskaza

en: Quadrilaterals
sr: Četvorostrane figure

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
sr: Koja od navedenih figura ne pripada grupi? Odgovorite {0}, {1}, {2}, {3}, {4} ili {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
sr: To je jedina figura sa svim stranama iste dužine.

en: Related numbers
sr: Povezani brojevi

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
sr: U dole prikazanoj mreži, koji broj treba da stoji umesto znaka pitanja?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
sr: Broj u sredini u svakom redu je jednak polovini zbira ostalih brojeva u tom redu.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
sr: Broj u sredini u svakom redu je jednak zbiru ostalih brojeva u tom redu.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
sr: Broj u sredini u svakom redu je jednak dvostrukom zbiru ostalih brojeva u tom redu.

en: Squares and letters
sr: Kvadrati i slova

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
sr: Slova oko kvadrata slede obrazac. Koje slovo treba da zameni znak pitanja u poslednjem kvadratu?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
sr: Svako slovo se izračunava kada se abecedni položaj prethodnog slova sabere sa {0} da bi se dobio položaj sledećeg slova.

en: Squares
sr: Kvadrati

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
sr: Koliko kvadrata bilo koje veličine možete da izbrojite u figuri ispod?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
sr: Kvadrat je pravougaonik sa svim stranama iste dužine. Kvadrat može biti takođe sastavljen od drugih kvadrata.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
sr: Ima 16 samostalnih kvadrata, 9 kvadrata sastavljenih od po 4 samostalnih kvadrata, 4 kvadrata sastavljenih od po 9 samostalnih kvadrata i 1 kvadrat sastavljen od 16 samostalnih kvadrata.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
sr: Ima 9 samostalnih kvadrata, 4 kvadrata sastavljenih od po 4 samostalna kvadrata i 1 kvadrat sastavljen od 9 samostalnih kvadrata.

en: Square sheets
sr: Kvadratni listovi

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
sr: Koliko je najmanje listova papira bilo koje veličine potrebno za stvaranje figure? Linije označavaju granice između različitih listova.

en: The sheets should overlap.
sr: Listovi mogu da se preklapaju.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
sr: Četvrtast papir pune veličine (žuti), 3/4 četvrtastog papira (plavi) u donjem levom uglu, 3/4 četvrtastog papira (zeleni) u gornjem levom uglu i 1/4 četvrtastog papira (crveni) u gornjem levom uglu.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
sr: Koja figura kompletira zadati skup? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
sr: To je figura koja kompletira sve moguće kombinacije četiri bloka bez obzira na smer rotacije.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
sr: Koliko je sati

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
sr[0]: Pre {0} sata bilo je nakon {1:h tt} kao što je bilo pre {2:h tt} istog dana. Koliko je sada sati? Odgovorite koristeći časove (npr.: {3:h tt})
sr[1]: Pre {0} sata bilo je nakon {1:h tt} kao što je bilo pre {2:h tt} istog dana. Koliko je sada sati? Odgovorite koristeći časove (npr.: {3:h tt})
sr[2]: Pre {0} sata bilo je nakon {1:h tt} kao što je bilo pre {2:h tt} istog dana. Koliko je sada sati? Odgovorite koristeći časove (npr.: {3:h tt})
sr[3]: Pre jednog sata bilo je nakon {1:h tt} kao što je bilo pre {2:h tt} istog dana. Koliko je sada sati? Odgovorite koristeći časove (npr.: {3:h tt})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
sr[0]: Odredite sat na polovini između zadatih vremena, a zatim dodajte {0} sat da ga pretvorite u sadašnje vreme.
sr[1]: Odredite sat na polovini između zadatih vremena, a zatim dodajte {0} sata da ga pretvorite u sadašnje vreme.
sr[2]: Odredite sat na polovini između zadatih vremena, a zatim dodajte {0} sati da ga pretvorite u sadašnje vreme.
sr[3]: Odredite sat na polovini između zadatih vremena, a zatim dodajte jedan sat da ga pretvorite u sadašnje vreme.

en: Sample clock
sr: Uzorak sata

en: Trains
sr: Vozovi

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
sr: Formula rastojanja je „put = brzina * vreme“.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
sr[0]: Voz napušta stanicu brzinom {0} km/h. {1} sat kasnije drugi voz napušta istu stanicu putujući u istom smeru brzinom {2} km/h. Koliko časova je potrebno drugom vozu, od njegovog polaska, da sustigne prvi voz?
sr[1]: Voz napušta stanicu brzinom {0} km/h. {1} sata kasnije drugi voz napušta istu stanicu putujući u istom smeru brzinom {2} km/h. Koliko časova je potrebno drugom vozu, od njegovog polaska, da sustigne prvi voz?
sr[2]: Voz napušta stanicu brzinom {0} km/h. {1} sati kasnije drugi voz napušta istu stanicu putujući u istom smeru brzinom {2} km/h. Koliko časova je potrebno drugom vozu, od njegovog polaska, da sustigne prvi voz?
sr[3]: Voz napušta stanicu brzinom {0} km/h. Jedan sat kasnije drugi voz napušta istu stanicu putujući u istom smeru brzinom {2} km/h. Koliko časova je potrebno drugom vozu, od njegovog polaska, da sustigne prvi voz?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
sr: Odgovor možete izračunati tako što ćete brzinu prvog voza pomnožiti vremenom a zatim podeliti razlikom dveju brzina.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
sr[0]: Dva voza na rastojanju od {0} km kreću se jedan prema drugom na paralelnim kolosecima. Jedan putuje brzinom od {1} km/h, a drugi {2} km/h. Za koliko sati će se sresti?
sr[1]: Dva voza na rastojanju od {0} km kreću se jedan prema drugom na paralelnim kolosecima. Jedan putuje brzinom od {1} km/h, a drugi {2} km/h. Za koliko sati će se sresti?
sr[2]: Dva voza na rastojanju od {0} km kreću se jedan prema drugom na paralelnim kolosecima. Jedan putuje brzinom od {1} km/h, a drugi {2} km/h. Za koliko sati će se sresti?
sr[3]: Dva voza na rastojanju od jednog km kreću se jedan prema drugom na paralelnim kolosecima. Jedan putuje brzinom od {1} km/h, a drugi {2} km/h. Za koliko sati će se sresti?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
sr: Odgovor možete izračunati tako što ćete rastojanje podeliti zbirom dveju brzina.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
sr[0]: Dva voza na paralelnim kolosecima polaze sa istog mesta i u isto vreme ali u suprotnim pravcima brzinama {0} km/h i {1} km/h, respektivno. Nakon koliko vremena će biti udaljeni {2} kilometara jedan od drugog?
sr[1]: Dva voza na paralelnim kolosecima polaze sa istog mesta i u isto vreme ali u suprotnim pravcima brzinama {0} km/h i {1} km/h, respektivno. Nakon koliko vremena će biti udaljeni {2} kilometara jedan od drugog?
sr[2]: Dva voza na paralelnim kolosecima polaze sa istog mesta i u isto vreme ali u suprotnim pravcima brzinama {0} km/h i {1} km/h, respektivno. Nakon koliko vremena će biti udaljeni {2} kilometara jedan od drugog?
sr[3]: Dva voza na paralelnim kolosecima polaze sa istog mesta i u isto vreme ali u suprotnim pravcima brzinama {0} km/h i {1} km/h, respektivno. Nakon koliko vremena će biti udaljeni jedan kilometar jedan od drugog?

en: Triangles
sr: Trouglovi

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
sr: Koliko trouglova bilo koje veličine možete da izbrojite na slici ispod?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
sr: Jedan trougao može biti sadržan unutar drugog trougla.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
sr: Trouglovi se dobijaju povezivanjem sledećih tačaka: {0}

en: Triangles with numbers
sr: Trouglovi sa brojevima

en: Which number should replace the question mark below?
sr: Koji broj bi trebalo da stoji umesto znaka pitanja?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
sr: Svi trouglovi imaju jednu zajedničku osobinu i ne zavise od drugih.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
sr: Rezultat množenja dva broja u svakom trouglu je {0}.

en: Colored figures
sr: Obojene figure

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Koja od ovih figura je bila prethodno prikazana? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Colored text
sr: Obojeni tekst

en: What was the color of the text that said '{0}'?
sr: Kojom bojom je bilo ispisano „{0}“?

en: Counting dots
sr: Brojanje tačaka

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
sr: Koliko tačaka je bilo obojeno {0}m bojom na prethodnoj slici? Odgovorite koristeći brojeve.

en: Memorize faces
sr: Zapamtite lica

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
sr: U kom polju se nalazi drugo isto ovakvo lice? Odgovorite koristeći broj polja.

en: Memorize facts
sr: Zapamtite činjenice

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
sr[0]: Crvena Zastava je već najavila {0} dan zaustavljanja proizvodnje za sledeći mesec, ali pre toga nije zaustavljala proizvodnju još od {1}.
sr[1]: Crvena Zastava je već najavila {0} dana zaustavljanja proizvodnje za sledeći mesec, ali pre toga nije zaustavljala proizvodnju još od {1}.
sr[2]: Crvena Zastava je već najavila {0} dana zaustavljanja proizvodnje za sledeći mesec, ali pre toga nije zaustavljala proizvodnju još od {1}.
sr[3]: Crvena Zastava je već najavila jedan dan zaustavljanja proizvodnje za sledeći mesec, ali pre toga nije zaustavljala proizvodnju još od {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
sr: Za koliko dana je Crvena Zastava zaustavila svoju proizvodnju?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
sr: Koje godine je poslednji put Crvena Zastava zaustavila svoju proizvodnju?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
sr: Crvena Zastava je zabeležila pad prodaje od {0}% u prošlom decembru, najgori pad od {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
sr: Za koliko je opala prodaja kompanije prošlog decembra?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
sr: Crvena Zastava je zabeležila pad prodaje od {0}% u prošlom decembru. Ovo je najgori pad prodaje nakon koje godine?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
sr: Oko {0}% automobila Crvene Zastave proizvedenih u svetu je prodato u Evropi.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
sr: Koliko procenata automobila Crvene Zastave proizvedenih u svetu je prodato u Evropi?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
sr: Oko {0}% automobila Crvene Zastave koriste dizel, {1}% koriste benzin, a ostatak koriste električni pogon.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
sr: Koliko procenata automobila Crvene Zastave koristi dizel?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
sr: Koliko procenata automobila Crvene Zastave koristi benzin?

en: Circle
sr: Krug

en: Memorize figures and text
sr: Zapamtite figure i tekst

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Na spisku ispod su navedene figure prikazane na prethodnoj slici ali jedna ipak nedostaje. Koja je to figura? Odgovorite sa {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: List of images shown before
sr: Spisak prethodno prikazanih slika

en: Figures with numbers
sr: Figure sa brojevima

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Koji od ovih kvadrata je bio prethodno prikazan? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Start at point number {0}
sr: Krenite sa tačke broj {0}

en: Move right
sr: Idite desno

en: Move left
sr: Idite levo

en: Move up
sr: Idite gore

en: Move down
sr: Idite dole

en: End at point {0}
sr: Završite na tačci broj {0}

en: Memorize indications
sr: Zapamtite indikacije

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sr: Koji od sledećih grafika predstavlja prethodno date indikacije? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
sr: Koliko neparnih brojeva je bilo na prethodnoj slici? Odgovorite koristeći brojeve.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
sr: Koliko parnih brojeva je bilo na prethodnoj slici? Odgovorite koristeći brojeve.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
sr: Koliko brojeva sa više od jedne cifre je bilo na prethodnoj slici? Odgovorite koristeći brojeve.

en: Memorize numbers
sr: Zapamtite brojeve

en: Memorize words
sr: Zapamtite reči

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
sr: Iz prethodnog spiska nedostaje jedna reč. Koja je to reč?

note: Body parts
en: wrist
sr: ručni zglob

en: elbow
sr: lakat

en: armpit
sr: pazuho | pazuh

en: hand
sr: ruka

en: chest
sr: grudi

note: Fishes
en: sardine
sr: sardina

en: trout
sr: pastrmka

en: monkfish
sr: vrabac

en: cod
sr: bakalar

en: salmon
sr: losos

note: Vegetables
en: potato
sr: krompir

en: ginger
sr: đumbir

en: pepper
sr: biber

en: garlic
sr: beli luk

en: pumpkin
sr: bundeva

note: Bicycle
en: brake
sr: kočnica

en: pedal
sr: pedala

en: chain
sr: lanac

en: wheel
sr: točak

en: handlebar
sr: upravljač

note: Music
en: drummer
sr: bubnjar

en: speaker
sr: zvučnik

en: lyrics
sr: lirika

en: beat
sr: tući

en: song
sr: pesma

note: Weather
en: cloud
sr: oblak

en: rain
sr: kiša

en: storm
sr: oluja

en: fog
sr: magla

en: rainbow
sr: duga

note: Animals
en: rabbit
sr: zec

en: mouse
sr: miš

en: monkey
sr: majmun

en: bear
sr: medved

en: wolf
sr: vuk

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
sr[0]: Za koliko stepeni rotira kazaljka koja pokazuje minute za 2 sata i [num] minut?
sr[1]: Za koliko stepeni rotira kazaljka koja pokazuje minute za 2 sata i [num] minuta?
sr[2]: Za koliko stepeni rotira kazaljka koja pokazuje minute za 2 sata i [num] minuta?
sr[3]: Za koliko stepeni rotira kazaljka koja pokazuje minute za 2 sata i jedan minut?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
sr[0]: Marko ima 46 godina. Njegov sin je [difference] godinu mlađi od polovine njegovih godina. Koliko godina ima Markov sin?
sr[1]: Marko ima 46 godina. Njegov sin je [difference] godine mlađi od polovine njegovih godina. Koliko godina ima Markov sin?
sr[2]: Marko ima 46 godina. Njegov sin je [difference] godina mlađi od polovine njegovih godina. Koliko godina ima Markov sin?
sr[3]: Marko ima 46 godina. Njegov sin je jednu godinu mlađi od polovine njegovih godina. Koliko godina ima Markov sin?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays?
sr[0]: Marko je 2 puta stariji od svog sina. Pre [ago] godine, Marko je bio [proportion] puta stariji od svog sina. Koliko godina ima Markov sin?
sr[1]: Marko je 2 puta stariji od svog sina. Pre [ago] godine, Marko je bio [proportion] puta stariji od svog sina. Koliko godina ima Markov sin?
sr[2]: Marko je 2 puta stariji od svog sina. Pre [ago] godina, Marko je bio [proportion] puta stariji od svog sina. Koliko godina ima Markov sin?
sr[3]: Marko je 2 puta stariji od svog sina. Pre jedne godine, Marko je bio [proportion] puta stariji od svog sina. Koliko godina ima Markov sin?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sr[0]: Broj Markovih godina (promenljiva x) je danas 2 puta veći od broja godina njegovog sina (promenljiva y), što je x = 2y, a pre [ago] godine, Marko je bio [proportion] puta stariji od svog sina: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sr[1]: Broj Markovih godina (promenljiva x) je danas 2 puta veći od broja godina njegovog sina (promenljiva y), što je x = 2y, a pre [ago] godine, Marko je bio [proportion] puta stariji od svog sina: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sr[2]: Broj Markovih godina (promenljiva x) je danas 2 puta veći od broja godina njegovog sina (promenljiva y), što je x = 2y, a pre [ago] godina, Marko je bio [proportion] puta stariji od svog sina: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sr[3]: Broj Markovih godina (promenljiva x) je danas 2 puta veći od broja godina njegovog sina (promenljiva y), što je x = 2y, a pre jednu godinu, Marko je bio [proportion] puta stariji od svog sina: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
sr[0]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifrom u osnovi broja 10 (od 0 do 9). Koliko različitih lozinki možete imati?
sr[1]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifre u osnovi broja 10 (od 0 do 9). Koliko različitih lozinki možete imati?
sr[2]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifara u osnovi broja 10 (od 0 do 9). Koliko različitih lozinki možete imati?
sr[3]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa jednom cifrom u osnovi broja 10 (od 0 do 9). Koliko različitih lozinki možete imati?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
sr[0]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifrom u osnovi broja 8 (od 0 do 7). Koliko različitih lozinki možete imati?
sr[1]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifre u osnovi broja 8 (od 0 do 7). Koliko različitih lozinki možete imati?
sr[2]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifara u osnovi broja 8 (od 0 do 7). Koliko različitih lozinki možete imati?
sr[3]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa jednom cifrom u osnovi broja 8 (od 0 do 7). Koliko različitih lozinki možete imati?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
sr[0]: U toku je [games] teniski meč. Koliko je mogućih različitih rezultata?
sr[1]: U toku su [games] teniska meča. Koliko je mogućih različitih rezultata?
sr[2]: U toku je [games] teniskih mečeva. Koliko je mogućih različitih rezultata?
sr[3]: U toku je jedan teniski meč. Koliko je mogućih različitih rezultata?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
sr[0]: Na teniskom turniru, u svakom meču igrač biva eliminisan nakon poraza od jednog protivnika. Koliko mečeva je potrebno da bi se odredio pobednik teniskog turnira na kome učestvuje [players] igrač?
sr[1]: Na teniskom turniru, u svakom meču igrač biva eliminisan nakon poraza od jednog protivnika. Koliko mečeva je potrebno da bi se odredio pobednik teniskog turnira na kome učestvuju [players] igrača?
sr[2]: Na teniskom turniru, u svakom meču igrač biva eliminisan nakon poraza od jednog protivnika. Koliko mečeva je potrebno da bi se odredio pobednik teniskog turnira na kome učestvuje [players] igrača?
sr[3]: Na teniskom turniru, u svakom meču igrač biva eliminisan nakon poraza od jednog protivnika. Koliko mečeva je potrebno da bi se odredio pobednik teniskog turnira na kome učestvuje jedan igrač?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
sr[0]: Imate [money] dinar na vašem računu u banci pri kamatnoj stopi od 10% na godišnjem nivou. Koliko novca ćete imati na kraju druge godine?
sr[1]: Imate [money] dinara na vašem računu u banci pri kamatnoj stopi od 10% na godišnjem nivou. Koliko novca ćete imati na kraju druge godine?
sr[2]: Imate [money] dinara na vašem računu u banci pri kamatnoj stopi od 10% na godišnjem nivou. Koliko novca ćete imati na kraju druge godine?
sr[3]: Imate jedan dinar na vašem računu u banci pri kamatnoj stopi od 10% na godišnjem nivou. Koliko novca ćete imati na kraju druge godine?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
sr[0]: Jovan čisti brzinom od 1 / [john_time] na sat a njegov prijatelj brzinom od 1 / [friend], zajedno im je potreban [answer_a] sat.
sr[1]: Jovan čisti brzinom od 1 / [john_time] na sat a njegov prijatelj brzinom od 1 / [friend], zajedno su im potrebna [answer_a] sata.
sr[2]: Jovan čisti brzinom od 1 / [john_time] na sat a njegov prijatelj brzinom od 1 / [friend], zajedno im je potrebno [answer_a] sati.
sr[3]: Jovan čisti brzinom od 1 / [john_time] na sat a njegov prijatelj brzinom od 1 / [friend], zajedno im je potreban jedan sat.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
sr[0]: Jovanu je potreban [john_time] sat da očisti magacin a njegovom prijatelju polovina tog vremena. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
sr[1]: Jovanu su potrebna [john_time] sata da očisti magacin a njegovom prijatelju polovina tog vremena. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
sr[2]: Jovanu je potrebno [john_time] sati da očisti magacin a njegovom prijatelju polovina tog vremena. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
sr[3]: Jovanu je potreban jedan sat da očisti magacin a njegovom prijatelju polovina tog vremena. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
sr[0]: Jovanu je potreban [john_time] sat da očisti magacin a njegovom prijatelju dva puta više. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
sr[1]: Jovanu su potrebna [john_time] sata da očisti magacin a njegovom prijatelju dva puta više. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
sr[2]: Jovanu je potrebno [john_time] sati da očisti magacin a njegovom prijatelju dva puta više. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
sr[3]: Jovanu je potreban jedan sat da očisti magacin a njegovom prijatelju dva puta više. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
