gbrainy - en to sv translation catalogue (1058 entries)

en: Clock rotation
sv: Klockrotation

en: Every hour rotates 360 degrees.
sv: Varje timme roterar 360 grader.

en: Brothers and sisters
sv: Bröder och systrar

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
sv: Utav [people] personer har [brothers] bröder, [sisters] har systrar och [both] har båda. Hur många personer har varken bröder eller systrar?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
sv: Det beräknas genom att ta det totala antalet personer minus [brothers_only] personer som har endast bröder, minus [sisters_only] som har endast systrar och minus [both] som har systrar och bröder.

en: Age
sv: Ålder

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
sv: Johans sons ålder är nu för tiden hälften av Johans ålder minus [difference], alltså, ([father] / 2) - [difference].

en: Password
sv: Lösenord

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
sv: Varje siffra har 10 möjligheter. Det totala antalet möjligheter är 10 upphöjt till [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
sv: Varje siffra har 8 möjligheter. Det totala antalet möjligheter är 8 upphöjt till [digits].

en: Tennis game
sv: Tennismatch

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
sv: Varje spel är en oberoende händelse med 2 möjliga resultat. Det totala antalet möjligheter är 2 upphöjt till [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
sv: I varje match slår du ut en spelare. Följaktligen är resultatet det totala antalet spelare minus ett.

en: Bank interest
sv: Bankränta

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
sv: Ränta-på-ränta betalas på den ursprungliga summan plus på den ackumulerade tidigare räntan.

en: Simple equations
sv: Enkla ekvationer

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
sv: Vilket tal plus [num_a] är lika med [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
sv: Det är resultatet av operationen [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
sv: Vilket tal minus [num_a] är lika med [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
sv: Det är resultatet av operationen [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
sv: Vilket tal multiplicerat med [num_a] är lika med [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
sv: Det är resultatet av operationen [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
sv: Vilket tal dividerat med [num_a] är lika med [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
sv: Det är resultatet av operationen [num_a] * [num_b].

en: Boxes
sv: Lådor

en: Box
sv: Låda

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
sv: Hur många lådor som mäter 1 x 1 x 0,5 kan packas i en behållare som mäter 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
sv: Du kan få in 6 * 5 * [z] * 2 lådor.

en: Palindromic years
sv: Palindromiska årtal

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
sv: [year_start] är ett palindromiskt årtal precis som [year_end]. Alltså ett hopp på 11 år. Vilka är de två nästkommande, efterföljande palindromiska årtal efter år [year_end] med samma hopp? Svara med två tal (t.ex.: [year_start] och [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
sv: Ett palindromiskt tal är ett tal som är likadant framlänges som baklänges (t.ex.: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
sv: [rslt_a] och [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
sv: Palindromiska årtal, från år 1000 till år 10000, inträffar med 110-årsintervall förutom för slutet av varje årtusende där de inträffar med ett intervall på 11 år.

en: Dartboard
sv: Darttavla

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
sv: Var har du, på darttavlan nedan, träffat med pilarna för att lägga till 120 poäng med 5 kast? Svara med en lista med tal (t.ex.: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
sv: Endast 3 av de 4 talen på darttavlan används för att lägga till 120 poäng.

en: Horse race
sv: Hästtävling

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
sv[0]: I en hästtävling finns det personer och hästar. Du kan räkna dig till [eyes] öga och [legs] ben. Hur många hästar finns det?
sv[1]: I en hästtävling finns det personer och hästar. Du kan räkna dig till [eyes] ögon och [legs] ben. Hur många hästar finns det?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
sv: Varje person har två ben och varje häst har fyra (2 * [men] + [horses] * 4). Varje person och varje häst har även två ögon (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
sv: Hävstång

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
sv: Hur mycket vikt krävs det vid punkten som indikeras av frågetecknet för att balansera hävstången?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
sv: Tänk på Arkimedes kända citat: ”Ge mig en fast punkt och jag skall rubba Jorden”.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
sv: En hävstång är i balans när de objekt som placerats på den är på ett avstånd ömsesidigt proportionellt till deras vikt.

en: Multiple number
sv: Multipeltal

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
sv: Vilka två tal i listan nedan är båda multiplar för [num_x] och [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
sv: En multipel är ett tal som kan delas av ett annat tal utan rest. Till exempel är 10, 15 och 25 multiplar av 5.

en: Choose one of the following:
sv: Välj en av följande:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
sv: [option_prefix] [option_a] och [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
sv: [option_prefix] [option_a] och [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
sv: [option_prefix] [option_b] och [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
sv: [option_prefix] [option_c] och [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
sv: [option_a] och [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
sv: [option_a] och [option_b] är båda multiplar av [num_x] och [num_y].

en: Cars in town
sv: Bilar i stad

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
sv: I en liten stad har [all_cars]% av invånarna en bil och [males_cars]% har en bil och är män. Vilken procentandel av befolkningen är kvinnor och har en bil? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
sv: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) av invånarna är kvinnor och har en bil.

en: Compare variables
sv: Jämför variabler

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
sv: Vilket av följande alternativ är korrekt om p &lt; x &lt; q och r &lt; y &lt; s och att du vet att x &lt; y är sant?  [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
sv: Om x &lt; y, och p &lt; x &lt; y &lt; s så är s &gt; p sant.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
sv: Vilket av följande alternativ är korrekt om p &lt; x &lt; q och r &lt; y &lt; s och du vet att x &gt; y är sant? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
sv: Om x &gt; y så är r &lt; y &lt; x &lt; q, så r &lt; q är sant.

en: Odd number
sv: Udda tal

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
sv: Du har två heltal, x och y. Om x är jämnt och y är udda, vilket av följande uttryck ger alltid ett udda resultat? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
sv: Multiplikation av två jämna tal ger alltid ett jämnt tal, så x multiplicerat med 2 är jämnt. Lägger man till ett udda tal (y) till detta jämna tal ger det alltid ett udda tal.

en: Warehouse
sv: Butik

en: Two trucks
sv: Två lastbilar

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
sv[0]: Du har två lastbilar som har en total vikt av [add] enhet. Vad är vikten av den lättare lastbilen om den lättare lastbilen väger 15 enheter mindre än hälften av den tyngre lastbilen? [option_answers]
sv[1]: Du har två lastbilar som har en total vikt av [add] enheter. Vad är vikten av den lättare lastbilen om den lättare lastbilen väger 15 enheter mindre än hälften av den tyngre lastbilen? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
sv: Den tyngre lastbilen väger [heavier] och den lättare [lighter].

en: Family relations
sv: Familjerelationer

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
sv: Johans faders systers svägerska är även vad? Anta inte att Johan har någon släkting som inte har nämnts. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
sv: [option_prefix] Hans moder

en: [option_prefix] Has no relation
sv: [option_prefix] Har ingen relation

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
sv: [option_prefix] Hans kusin

en: [option_prefix] His son-in-law
sv: [option_prefix] Hans svärson

en: His mother
sv: Hans moder

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
sv: Systerns svägerska är Johans faders fru, alltså Johans moder.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
sv: Johans moders broders svåger är även vad? Anta inte att Johan har någon släkting som inte har nämnts. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
sv: [option_prefix] Hans fader

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
sv: [option_prefix] Hans kusin

en: His father
sv: Hans fader

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
sv: Broderns svåger är Johans mammas man, alltså Johans fader.

en: Third number
sv: Tredje talet

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
sv: Genomsnittet av tre tal är [three]. Genomsnittet av två av dessa tal är [two]. Vad är det tredje talet? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
sv: Det är resultatet av operationen: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
sv: En flicka sade en gång: för 2 dagar sedan var jag 18 år gammal. Nästa år kommer jag att vara 21 år gammal. Kan detta stämma? [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
sv: [option_prefix] Ja

en: [option_prefix] No
sv: [option_prefix] Nej

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
sv: Hon var född den 31:a december och sade detta den 1:a januari.

en: Direction
sv: Riktning

en: I go south on an evening when the sun shines. To which side of me will my shadow fall? [option_answers]
sv: Jag går söderut på kvällen då solen skiner. Till vilken sida om mig kommer min skugga att falla? [option_answers]

en: [option_prefix] To my left
sv: [option_prefix] Till vänster om mig

en: [option_prefix] To my right
sv: [option_prefix] Till höger om mig

en: [option_prefix] Behind me
sv: [option_prefix] Bakom mig

en: [option_prefix] In front of me
sv: [option_prefix] Framför mig

en: If I go south then east is to my left and in the evening the shadow falls east.
sv: Om jag går söderut så är öster till vänster om mig, och på kvällen faller skuggan åt öster.

en: Two men
sv: Två män

note: Translators: Adapt 'feet' to the right unit of length for your locale.
en: Two men starting at the same point walk in opposite directions for [dist_a] feet. Both turn left and walk another [dist_b] feet. What is the distance between them? [option_answers]
sv: Två män som startar på samma punkt går i motsatta riktningar i [dist_a] meter. Båda vänder sig åt vänster och går ytterligare [dist_b] meter. Vad är avståndet mellan dem? [option_answers]

en: Using the Pythagorean theorem, the solution is 2 by the square root of ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).
sv: I enlighet med Pythagoras sats är lösningen 2 gånger kvadratroten av ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical, verbal and logical skills.
sv: gbrainy är ett spel för att träna minnet samt aritmetiska, verbala och logiska förmågor.

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical, verbal and logical skills with many sorts of exercises of different difficulty levels.
sv: gbrainy är ett spel för att träna minnet samt aritmetiska, verbala och logiska förmågor med många olika typer av övningar av olika svårighetsgrader.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
sv: Det bör ha något för alla åldrar och syften: barn vars föräldrar vill att de ska utveckla sina förmågor, vuxna som vill hålla sina sinnen i trim eller bara för skojs skull, äldre personer som kan behöva göra en del minnesövningar och så vidare.

en: Brain teaser game
sv: Hjärnretare

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
sv: Spela spel som utmanar dina logiska, verbala, räkne- och minnesfärdigheter

en: game;logic;memory;teaser;brain;verbal;calculation;
sv: spel;logik;minne;tankenöt;hjärna;verbal;beräkning;

en: Classic
sv: Klassisk

en: Notebook
sv: Anteckningsbok

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
sv: Vilken av följande sporter tillhör inte gruppen?

en: Think of the items used in the game.
sv: Tänk på objekten som används i spelet.

en: Basketball
sv: Basketboll

en: Cycling
sv: Cykling

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
sv: Det är den enda som inte använder en boll i spelet.

en: A terrier is to a dog like a?
sv: En terrier är till en hund som en?

en: Chicken / Parrot
sv: Kyckling / Papegoja

en: Pony / Horse
sv: Ponny / Häst

en: Ant / Vertebrate
sv: Myra / Ryggradsdjur

en: Dog / Cat
sv: Hund / Katt

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
sv: Hund och häst är djurarter och terrier och ponny är raser.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
sv: Ordet ”taxidermist” används för att definiera en person som?

en: Works with dead animals
sv: Arbetar med döda djur

en: Specializes in skin diseases
sv: Specialiserar sig på hudsjukdomar

en: Suffers a skin disease
sv: Lider av en hudsjukdom

en: Works with leather
sv: Arbetar med läder

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
sv: En bilmotor som är dåligt designad och inte är förfinad är?

en: Simplistic
sv: Förenklad

en: Erroneous
sv: Felaktig

en: Broken
sv: Trasig

en: Unorthodox
sv: Okonventionell

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”censur”?

en: Condemn
sv: Fördöma

en: Hide
sv: Dölja

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
sv: Förmörka

en: Ignore
sv: Ignorera

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
sv: En konstnär vars verk har blivit den definierade stilen för sin genre är?

en: Pioneer
sv: Pionjär

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
sv: Bohemisk

en: Misunderstood
sv: Missförstådd

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
sv: Vilken av följande meningar definierar bättre en ”ostracerad” person?

en: Person expelled from society
sv: Person utesluten från samhället

en: Loner
sv: Enstöring

en: Connoisseur
sv: Finsmakare

en: Conspirator
sv: Konspiratör

en: Which of the following words means fear of people?
sv: Vilket av följande ord betyder rädsla för folk?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
sv: Antropofobi

en: Hypochondria
sv: Hypokondri

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
sv: Anthofobi

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
sv: Akrofobi

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
sv: En person med överdrivet intresse för sin egna hälsa har?

en: Agoraphobia
sv: Agorafobi

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
sv: Vilket av följande ord tillhör inte gruppen?

note: Translator: As a noun
en: Violin
sv: Fiol

en: Bassoon
sv: Fagott

en: Flute
sv: Flöjt

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
sv: Det är den enda som inte är ett blåsinstrument av trä.

en: What is a 'halberd'?
sv: Vad är en ”hillebard”?

en: Weapon
sv: Vapen

en: Flower
sv: Blomma

en: Fish
sv: Fisk

en: Portico
sv: Portik

en: Column
sv: Kolumn

en: Attic
sv: Vindsvåning

en: It is the only one that is not related to architecture.
sv: Det är den enda som inte är relaterad till arkitektur.

en: Hectogram
sv: Hektogram

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
sv: Det är den enda enhet som inte tillhör metersystemet.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
sv: Apelsin

en: Apple
sv: Äpple

en: Grape
sv: Vindruva

en: Potato
sv: Potatis

en: It is the only one that is not a fruit.
sv: Det är den enda som inte är en frukt.

en: Turtle
sv: Sköldpadda

en: Crocodile
sv: Krokodil

en: Lizard
sv: Ödla

en: Frog
sv: Groda

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
sv: Det är den enda som inte är en reptil och inte har någon svans.

en: Wolf
sv: Varg

en: Deer
sv: Hjort

en: It is the only one that is not a carnivore.
sv: Det är den enda som inte är en köttätare.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”hedonism”?

en: Pleasure
sv: Njutning

en: Pain
sv: Smärta

en: Collectivism
sv: Kollektivism

en: Abstinence
sv: Avhållsamhet

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
sv: Den etiska läran som säger att endast det som är njutbart är en väsentlig godhet.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”askes”?

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
sv: Utövningen av strikt självdisciplin för att uppnå en högre eller andlig idé.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”oxymoron”?

en: Contradictory
sv: Kontradiktorisk

en: Related
sv: Besläktad

en: Ironic
sv: Ironisk

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
sv: Ett uttryck som kombinerar motsägande termer.

en: Lentils
sv: Linser

en: Wheat
sv: Vete

en: Corn
sv: Majs

en: Rice
sv: Ris

en: It is the only one that is not a cereal.
sv: Det är den enda som inte är ett sädesslag.

en: Onion
sv: Lök

en: Lychee
sv: Litchi

en: Olive
sv: Oliv

en: Carbon
sv: Kol

en: Sodium
sv: Natrium

en: Titanium
sv: Titan

en: Zinc
sv: Zink

en: It is the only one that is not a metal.
sv: Det är den enda som inte är en metall.

en: Cardiology
sv: Kardiologi

en: Hematology
sv: Hematologi

en: Psychiatry
sv: Psykiatri

en: Paleontology
sv: Paleontologi

en: It is the only one that is not a medical specialty.
sv: Det är den enda som inte är en medicinsk specialitet.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”nonchalant”?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
sv: Slarvig

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
sv: Vänlig

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
sv: Hövlig

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
sv: Arg

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
sv: Det är misslyckandet att visa sådan försiktighet som rättfärdigt eller ansvarsmässigt förväntas.

en: Regular
sv: Vanlig

en: Occasional
sv: Tillfällig

en: Exceptional
sv: Exceptionell

en: Rare
sv: Ovanlig

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
sv: De övriga orden har bibetydelsen av att inte inträffa frekvent.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”förvirrad”?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
sv: Disträ

en: Interesting
sv: Intressant

en: Ordinary
sv: Ordinär

en: Trivial
sv: Banal

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”missbelåten”?

en: Sad
sv: Ledsen

en: Unpleasant
sv: Obehaglig

en: Tears
sv: Tårar

en: Incredible
sv: Otrolig

en: Famous
sv: Känd

en: Acclaimed
sv: Hyllad

en: Celebrated
sv: Bejublad

en: The other words have the meaning of distinguished.
sv: De övriga orden har betydelsen av något utmärkande.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”specifik”?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
sv: Speciell

en: Obvious
sv: Uppenbar

en: Generic
sv: Allmän

en: Plate
sv: Tallrik

note: Translator: As a noun
en: Bottle
sv: Flaska

en: Amphora
sv: Amfora

en: Bowl
sv: Skål

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
sv: Det är den enda som inte används för att lagra vätska.

en: Walnut
sv: Valnöt

en: Chestnut
sv: Kastanj

en: It is the only one that is not a nut.
sv: Det är den enda som inte är en nöt.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”hylla”?

en: Applause
sv: Applåder

en: Commendation
sv: Lovord

en: Citation
sv: Citat

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
sv: Frammana

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”sorg”?

note: Translator: As a noun
en: Lament
sv: Klagosång

en: Fraud
sv: Bedrägeri

en: Intolerance
sv: Intolerans

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”flegmatisk”?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
sv: Lugn

en: Authentic
sv: Autentisk

en: Clever
sv: Klyftig

en: Tense
sv: Spänd

en: Concert
sv: Konsert

en: Satire
sv: Satir

en: Proverb
sv: Ordspråk

en: It is the only one that is not related to literature.
sv: Det är den enda som inte är relaterad till litteratur.

en: Curve
sv: Kurva

en: Cathetus
sv: Katet

en: Hypotenuse
sv: Hypotenusa

en: Trigonometry
sv: Trigonometri

en: It is the only one that is not related with triangles.
sv: Det är den enda som inte är relaterad till trianglar.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
sv: Halsband

en: Candelabra
sv: Kandelaber

en: Lantern
sv: Lanterna

en: Lamp
sv: Lampa

en: It is the only one that does not produce light.
sv: Det är den enda som inte producerar ljus.

note: Translator: As a noun
en: Shield
sv: Sköld

en: Helmet
sv: Hjälm

note: Translator: As a noun
en: Armor
sv: Rustning

en: Crossbow
sv: Armborst

en: It is the only one that is not used for protection.
sv: Det är den enda som inte används som skydd.

en: Monolith
sv: Monolit

en: Granite
sv: Granit

en: Rock
sv: Sten

note: Translator: As a noun
en: Tree
sv: Träd

en: It is the only one that is not related to rocks.
sv: Det är den enda som inte är relaterad till stenar.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
sv: Morot

en: Beet
sv: Beta

en: Radish
sv: Rättika

en: Tomato
sv: Tomat

en: It is the only one that does not have roots.
sv: Det är den enda som inte har rötter.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
sv: Orgel

en: Accordion
sv: Dragspel

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
sv: Det är den enda som inte har tangenter.

en: Cow
sv: Ko

en: Dog
sv: Hund

en: Snake
sv: Orm

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
sv: Den är det enda djuret som inte har ben och den är inte ett däggdjur.

en: Heptagon
sv: Sjuhörning

en: Triangle
sv: Triangel

en: Pentagon
sv: Femkant

en: Cube
sv: Kub

en: It is the only one that is a three-dimensional solid object.
sv: Det är den enda som är ett tredimensionellt fast objekt.

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'intrinsic'?
sv: Vilket av följande ord är närmast betydelsen för ”inneboende”?

en: Inherent
sv: Medfödd

en: External
sv: Extern

en: Precursory
sv: Inledande

en: Ambiguous
sv: Tvetydig

en: Intrinsic means belonging to a thing by its very nature.
sv: Inneboende betyder att tillhöra något som en följd av dess natur.

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Square
sv: Kvadrat

en: Rhombus
sv: Romb

en: Triangle is the only one that does not have four sides.
sv: Triangeln är den enda som inte har fyra sidor.

en: car / garage | plane
sv: bil / garage | plan

en: Airline
sv: Flygbolag

en: Aircraft
sv: Flygplan

en: circle / semicircle | diameter
sv: cirkel / halvcirkel | diameter

en: Radius
sv: Radie

en: Chord
sv: Ackord

en: Angle
sv: Vinkel

en: The radius of a circle is half the diameter.
sv: Radien av en cirkel är halva diametern.

en: talk / yell | dislike
sv: prata / skrika | ogilla

en: Repugnance
sv: Avsky

en: Offensive
sv: Stötande

en: Shame
sv: Skam

en: Ostentation
sv: Anspråksfullhet

en: write / pen | eat
sv: skriva / penna | äta

en: Fork
sv: Gaffel

en: Restaurant
sv: Restaurang

en: Winery
sv: Vingård

en: Table
sv: Bord

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
sv: En penna används för att skriva med och en gaffel för att äta med.

en: desert / oasis | sea
sv: öken / oas | hav

en: Island
sv: Ö

en: River
sv: Flod

en: Beach
sv: Strand

en: Coast
sv: Kust

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
sv: En oas är en isolerad yta av vegetation i en öken och en ö är en isolerad landmassa som omges av vatten.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
sv: sköldpadda / skal | brev

en: Envelope
sv: Kuvert

en: Ink
sv: Bläck

en: Printer
sv: Skrivare

en: Cellulose
sv: Cellulosa

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
sv: En sköldpadda finns inuti ett skal och ett brev finns inuti ett kuvert.

en: wine / grape | rum
sv: vin / vindruva | rom

en: Sugarcane
sv: Sockerrör

en: Grain
sv: Korn

en: Sweet corn
sv: Majs

en: horticulture / plants | ornithology
sv: hortikultur / plantor | ornitologi

en: Birds
sv: Fåglar

en: Insects
sv: Insekter

en: Amphibians
sv: Amfibier

en: Fishes
sv: Fiskar

en: thankful / ingratitude | despotism
sv: tacksam / otacksamhet | despotism

en: Democracy
sv: Demokrati

en: Totalitarianism
sv: Totalitarism

en: Oligarchy
sv: Oligarki

en: Authority
sv: Auktoritet

en: pessimist / optimist | poor
sv: pessimist / optimist | fattig

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
sv: Välbemedlad

en: Homeless
sv: Hemlös

en: Property
sv: Egendom

en: Money
sv: Pengar

en: five / pentagon | ten
sv: fem / pentagon | tio

en: Decagon
sv: Dekagon

en: Icosagon
sv: Ikosaeder

en: parallel / meridian | longitude
sv: parallell / meridian | longitud

en: Latitude
sv: Latitud

en: Solstice
sv: Solstånd

en: Pole
sv: Pol

en: Azimuth
sv: Azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
sv: Parallell och longitud går från öst till väst och meridian och latitud går från nord till syd.

en: art / gallery | drama
sv: konst / galleri | drama

en: Theater
sv: Teater

en: Concert hall
sv: Konserthall

en: hunter / rifle | photographer
sv: jägare / gevär | fotograf

en: Camera
sv: Kamera

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
sv: Stativ

en: Photography
sv: Fotografi

en: Light
sv: Ljus

en: dish / break | balloon
sv: tallrik / sönder | ballong

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
sv: Spränga

en: Bounce
sv: Studsa

en: Float
sv: Flyta

en: Roll
sv: Rulla

en: Both relate to an action that breaks the related item.
sv: Båda relaterar till en åtgärd som förstör det relaterade objektet.

en: button / push | key (used in a lock)
sv: knapp / trycka | nyckel

en: Turn
sv: Vrida

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
sv: Öppna

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
sv: Låsa

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
sv: Stänga

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
sv: För att få båda objekten att fungera måste en knapp tryckas ner och en nyckel vridas om.

en: concept / idea | obsession
sv: koncept / idé | besatthet

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
sv: Fixering

en: Indifference
sv: Likgiltighet

en: Disinterest
sv: Ointresse

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
sv: Relationen mellan de två orden är att de är synonyma.

en: fish / water | bird
sv: fisk / vatten | fågel

en: Air
sv: Luft

en: Wings
sv: Vingar

en: Ship
sv: Skepp

en: Cage
sv: Bur

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
sv: torn / schack | soldat

en: Battle
sv: Strid

en: Gun
sv: Pistol

en: Peace
sv: Fred

en: Enemy
sv: Fiende

en: competitive / cooperative | anxious
sv: tävlingsinriktad / samarbetsvillig | bekymrad

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
sv: Flexibel

en: Cautious
sv: Varsam

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
sv: Djärv

en: pessimistic / optimistic | suspicious
sv: pessimistisk / optimistisk | misstänksam

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
sv: Tillitsfull

en: Dubious
sv: Tvivelaktig

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
sv: termometer / temperatur | kompass

en: Elevation
sv: Höjd

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
sv: Första ordet är instrumentet och det andra vad det mäter.

en: violin / orchestra | knife
sv: fiol / orkester | kniv

en: Cutlery
sv: Bestick

en: Metal
sv: Metall

en: Spoon
sv: Sked

en: Wood
sv: Trä

en: doctor / stethoscope | painter
sv: läkare / stetoskop | målare

en: Brush
sv: Pensel

en: Art
sv: Konst

en: Gallery
sv: Galleri

note: Translator: meaning a painted picture
en: Painting
sv: Målning

en: hungry / eat | tired
sv: hungrig / äta | trött

en: sleep | rest
sv: sova | vila

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
sv: låda / öppna | banan

en: peel
sv: skala

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
sv: spade / gräva | yxa

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
sv: klyva | hugga

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
sv: glas / krossa | papper

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
sv: riva | slita

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
sv: fötter / två | tår

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
sv: tio | 10

en: fish / aquarium | monkey
sv: fisk / akvarium | apa

en: cage | zoo | zoological garden
sv: bur | zoo | djurpark

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
sv: En fisk i ett akvarium lever i fångenskap.

en: ring / finger | bracelet
sv: ring / finger | armband

en: wrist | arm
sv: handled | arm

en: seal / flippers | bird
sv: säl / simfötter | fågel

en: wings
sv: vingar

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
sv: träbit / flyta | sten

en: sink
sv: sjunka

en: leopard / spots | tiger
sv: leopard / prickar | tiger

en: stripes
sv: ränder

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
sv: fisk / ubåt | fågel

en: airplane | aeroplane | plane
sv: flygplan | flygmaskin | plan | flyg

en: tears / eyes | sweat
sv: tårar / ögon | svett

en: body | skin
sv: kropp | hud

en: bridge / over | tunnel
sv: bro / över | tunnel

en: in | under | through
sv: in | under | genom

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
sv: leksak / leka | verktyg

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
sv: arbeta | jobba

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
sv: fel / (att) korrigera | skada

en: repair | fix
sv: reparera | fixa

en: orange / fruit | spinach
sv: apelsin / frukt | spenat

en: vegetable
sv: grönsak

en: hands / grab | teeth
sv: händer / greppar | tänder

en: bite
sv: biter

en: Grab and bite are finite actions.
sv: Greppar och biter är finita verb.

en: puzzle / solve | game
sv: pussel / lösa | spel

en: win | play
sv: vinna | spela

en: eyebrow / eye | mustache
sv: ögonbryn / öga | mustasch

en: lip | upper lip | mouth
sv: läpp | överläpp | mun

en: ice / slippery | glue
sv: is / halt | lim

en: sticky
sv: klistrig | klibbig | klistrigt | klibbigt

en: whirlpool / water | tornado
sv: strömvirvel / vatten | tornado

en: wind | air
sv: vind | luft

en: fox / den | bird
sv: räv / gryt | fågel

en: nest
sv: bo | näste

en: dog / tame | wolf
sv: hund / tam | varg

en: wild | savage
sv: vild

en: sugar / sweet | vinegar
sv: socker / sött | vinäger

en: sour
sv: sur | surt

en: tennis / sport | ballet
sv: tennis / sport | balett

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
sv: dans

en: slurp / tongue | snort
sv: sörpla / tunga | sniffa

en: nose
sv: näsa

en: elbow / knee | wrist
sv: armbåge / knä | handled

en: ankle
sv: ankel

en: novel / author | song
sv: roman / författare | låt

en: composer | songwriter | lyricist
sv: kompositör | textförfattare | låtskrivare

en: car / road | train
sv: bil / väg | tåg

en: track | railway | rails | railroad
sv: spår | järnväg | räls

en: pediatrics / children | numismatics
sv: pediatrik / barn | numismatik

en: coins | currency | money
sv: mynt | valuta | pengar

en: thermometer / temperature | clock
sv: termometer / temperatur | klocka

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
sv: tid

en: poems / anthology | maps
sv: poesi / antologi | kartor

en: letter / word | page
sv: brev / ord | sida

en: book | magazine | document
sv: bok | tidskrift | dokument

en: hour / minute | minute
sv: timme / minut | minut

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
sv: sekund

en: tiger / carnivore | cow
sv: tiger / karnivor | ko

en: herbivorous | herbivore
sv: växtätare | herbivor

en: constellation / stars | archipelago
sv: konstellation / stjärnor | arkipelag

en: islands
sv: öar

en: Unknown command line parameter {0}
sv: Okänd kommandoradsparameter {0}

en: List of available games
sv: Lista över tillgängliga spel

en: Usage: gbrainy [options]
sv: Användning: gbrainy [flaggor]

en:   --version			Print version information.
sv:   --version			Skriv ut versionsinformation.

en:   --help			Print this usage message.
sv:   --help			Skriv ut detta användningsmeddelande.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
sv:   --gamelist			Visar listan över tillgängliga spel.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
sv:   --customgame [spel1, spelN]	Ange en lista över spel att spela under en anpassad spelomgång.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
sv:   --norandom 			Den anpassade spellistan ska inte slumpas fram.

en:   --versions 			Show dependencies.
sv:   --versions 			Visa beroenden.

en: Software
sv: Programvara

en: Based on ideas by
sv: Baserat på idéer av

en: MENSA works
sv: MENSA-arbeten

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara; du kan distribuera det och/eller ändra det under villkoren för GNU General Public License som publicerats av Free Software Foundation; antingen version 2 av licensen, eller (om du så vill) någon senare version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, se <https://www.gnu.org/licenses/>.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
sv: En hjärnretare att ha kul med och träna dina hjärnmuskler.

en: gbrainy project web site
sv: Webbplats för gbrainy-projektet

note: Column: Game Name
en: Game Name
sv: Spelnamn

note: Column: Type
en: Type
sv: Typ

en: Selected
sv: Vald

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
sv: spel.pdf

en: PDF files
sv: PDF-filer

en: All files
sv: Alla filer

en: The PDF file has been exported correctly.
sv: PDF-filen har exporterats.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
sv: Det uppstod ett problem vid generering av PDF-filen. Filen har inte skapats.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
sv: Diagrammet nedan visar spelarens poängevolution.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
sv: Du behöver registrera fler än en spelsession för att se poängevolutionen.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
sv[0]: Det byggdes med resultatet från {0} inspelad spelsession.
sv[1]: Det byggdes med resultatet från {0} inspelade spelsessioner.

en: Total
sv: Totalt

en: You are about to delete the player's game session history.
sv: Du är på väg att ta bort spelarens historik.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
sv: Om du fortsätter kommer du att förlora historiken för de tidigare spelsessionerna. Vill du fortsätta?

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Custom Game
sv: Anpassat spel

en: _Start
sv: _Starta

en: Select All
sv: Markera allt

en: Unselect all
sv: Avmarkera allt

en: PDF export
sv: PDF-export

en: _Save
sv: _Spara

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
sv: Detta alternativ gör att du kan exportera en uppsättning spel till en PDF-fil. Du kan slutföra pusslen utan en dator.

en: <b>General Settings</b>
sv: <b>Allmänna inställningar</b>

en: Skip games that use colors
sv: Hoppa över spel som använder färger

en: <b>Game Types</b>
sv: <b>Speltyper</b>

en: Logic
sv: Logik

en: Calculation
sv: Beräkning

en: Verbal
sv: Verbalt

en: <b>Difficulty Level</b>
sv: <b>Svårighetsgrad</b>

en: Easy
sv: Lätt

en: Medium
sv: Medel

en: Master
sv: Mästare

en: <b>Number of games</b>
sv: <b>Antal spel</b>

en: Total number of games:
sv: Antal spel:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
sv: Sidor per ark:

en: <b>Output File</b>
sv: <b>Utdatafil</b>

en: Player's Game Session History
sv: Spelarens historik

en: Show:
sv: Visa:

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
sv: Hoppa över spel som använder färger (för färgblinda användare)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
sv: Tvinga gbrainy att alltid använda engelska språket (ignorera översättningar)

en: Search and load extensions when starting
sv: Sök och läs in utökningar vid uppstart

en: Enable sounds
sv: Aktivera ljud

en: Theme:
sv: Tema:

en: <b>Memory Games</b>
sv: <b>Minnesspel</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
sv: Tid i sekunder att memorera utmaningen:

en: Show a countdown message
sv: Visa ett nedräkningsmeddelande

en: <b>Player's Game Session History</b>
sv: <b>Spelarens historik</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
sv: Minimum antal spelade pussel för att lagra spelsessionen:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
sv: Maximalt antal lagrade spel i spelarens historik:

en: Delete Player's Game Session History
sv: Ta bort spelarens historik

en: Congratulations.
sv: Gratulerar.

en: Incorrect answer.
sv: Felaktigt svar.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
sv: När du har ett svar ska du ange det i ”Svar:”-fältet och trycka på ”OK”-knappen.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
sv: Nivån av översättningen för gbrainy för ditt språk är låg.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
sv: Du kan träffa på delvis översatta spel som gör det lite svårare att spela. Om du föredrar att spela på engelska så finns det ett alternativ för att göra det i inställningarna för gbrainy.

en: Pause
sv: Pausa

en: Resume
sv: Återuppta

en: Startup time {0}
sv: Uppstartstid {0}

en: _Game
sv: _Spel

en: _New Game
sv: _Nytt spel

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
sv: Alla spel (logiska, huvudräkning, minne och verbala analogier)

en: Logic Puzzles Only
sv: Endast logiska pussel

en: Mental Calculation Only
sv: Endast mental beräkning

en: Memory Trainers Only
sv: Endast minnesträning

en: Verbal Analogies Only
sv: Endast verbala analogier

en: Custom Game Selection...
sv: Val av anpassade spel…

en: _Pause Game
sv: _Pausa spelet

en: _End Game
sv: _Avsluta spelet

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
sv: Exportera spel till PDF för frånkopplat spelande…

en: _View
sv: _Visa

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Show
sv: Visa

en: Orientation
sv: Orientering

en: Vertical
sv: Vertikalt

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: Extensions
sv: Tillägg

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Answer:
sv: Svar:

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Tip
sv: _Tips

en: Browse...
sv: Bläddra…

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Paused
sv: Pausat

en: Play all the games
sv: Spela alla spelen

en: All
sv: Alla

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
sv: Spela spel som utmanar ditt resonemang och tänkande

en: Play games that challenge your mental calculation skills
sv: Spela spel som utmanar dina färdigheter inom huvudräkning

en: Memory
sv: Minne

en: Play games that challenge your short term memory
sv: Spela spel som utmanar ditt korttidsminne

en: Play games that challenge your verbal aptitude
sv: Spela spel som utmanar din verbala skicklighet

en: Pause or resume the game
sv: Pausa eller återuppta spelet

en: End the game and show score
sv: Avsluta spelet och visa dina poäng

en: End
sv: Avsluta

en: red
sv: röd

en: green
sv: grön

en: blue
sv: blå

en: yellow
sv: gul

en: black
sv: svart

en: white
sv: vit

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
sv: {0} eller {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
sv: {0}, {1} eller {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
sv: {0}, {1}, {2} eller {3}

en: Figure {0}
sv: Figur {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
sv[0]: Det rätta svaret är {0}.
sv[1]: De möjliga rätta svaren är {0}.

en: Extensions database:
sv: Tilläggsdatabas:

en: {0} game registered: | {0} games registered:
sv[0]: {0} spel registrerat:
sv[1]: {0} spel registrerade:

en: {0} logic puzzle | {0} logic puzzles
sv[0]: {0} logiskt pussel
sv[1]: {0} logiska pussel

en: {0} calculation trainer | {0} calculation trainers
sv[0]: {0} huvudräkningsträning
sv[1]: {0} huvudräkningsträningar

en: {0} memory trainer | {0} memory trainers
sv[0]: {0} minnesträning
sv[1]: {0} minnesträningar

en: {0} verbal analogy | {0} verbal analogies
sv[0]: {0} verbal analogi
sv[1]: {0} verbala analogier

en: Games played: {0} (Score: {1})
sv: Spel spelade: {0} (Poäng: {1})

en: Time: {0}
sv: Tid: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
sv: Spel: {0}

en: Outstanding results
sv: Utomordentligt resultat

en: Excellent results
sv: Utmärkt resultat

en: Good results
sv: Bra resultat

en: Poor results
sv: Dåligt resultat

en: Disappointing results
sv: Uselt resultat

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
sv: Läs instruktionerna noga och identifiera data och givna ledtrådar.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
sv: För att sätta poäng på spelaren använder gbrainy både tid och tips som behövs för att färdigställa varje spel.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
sv: I logiska spel kan element som ser irrelevanta ut vara mycket viktiga.

en: Try to approach a problem from different angles.
sv: Prova att närma dig problemet från olika vinklar.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
sv: Var inte rädd att göra fel, det är en del av inlärningsprocessen.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
sv: Gå igenom alla problem, även de svåra. Förbättring kommer genom utmaningar.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
sv: Spela varje dag och du kommer snart att märka skillnad.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
sv: Använd ”Val av anpassade spel” för att välja exakt vilka spel som du vill spela.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
sv: Använd inställningarna för att justera spelets svårighetsgrad.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
sv: Associera element är en vanlig teknik för att komma ihåg saker.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
sv: Gruppera element i kategorier är en vanlig teknik för att komma ihåg saker.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
sv: Bygg akronymer med de första bokstäverna i varje sak att komma ihåg.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
sv: Nöjet man får från ett pussel är proportionerlig med den tid man lägger på det.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
sv: Tänk på att bryta ner varje problem i mindre komponenter.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
sv: När du svarar på verbala analogier så tänk på verbets tempus.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
sv: Försök utföra beräkningar utan hjälp av miniräknare när du far och handlar.

en: Memorize the objects below in the given time
sv: Memorera nedanstående objekt inom angiven tid

en: Time left
sv: Tid kvar

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
sv: Spel {0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
sv: Skapad med gbrainy {0}

en: Solutions
sv: Lösningar

en: Multiple options #{0}
sv: Flera alternativ {0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
sv: {0} Svara {1}.

en: Pair of words compare #{0}
sv: Jämför ordpar {0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
sv: Vilket ord har den närmsta relationen till ”{0}” enligt förhållandet mellan nedanstående ord?

en: Words: {0}
sv: Ord: {0}

en: Pair of words #{0}
sv: Ordpar {0}

en: Question and answer #{0}
sv: Fråga och svar {0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
sv: Svara {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
sv: Förbered dig på att memorera kommande objekt…

en: Score
sv: Poäng

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
sv[0]: {0} spelat
sv[1]: {0} spelade

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
sv[0]: Spel vunna: {0} ({1})
sv[1]: Spel vunna: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
sv[0]: {0}. Spel vunna: {1} ({2})
sv[1]: {0}. Spel vunna: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
sv: Total tid spelad {0} (genomsnitt per spel {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
sv: Referera till hjälpen för information om hur gbrainys poängsystem fungerar.

en: Tips for your next games
sv: Tips för dina nästa spel

en: Congratulations! New personal record
sv: Gratulerar! Nytt personligt rekord

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sv: Genom att få {0} i logiska pussel så har du etablerat ett nytt personligt rekord. Ditt tidigare rekord var {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sv: Genom att få {0} i beräkningsspel så har du etablerat ett nytt personligt rekord. Ditt tidigare rekord var {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sv: Genom att få {0} i minnesspel så har du etablerat ett nytt personligt rekord. Ditt tidigare rekord var {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
sv: Genom att få {0} i verbala analogier så har du etablerat ett nytt personligt rekord. Ditt tidigare rekord var {1}.

en: Time
sv: Tid

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
sv: Logiska pussel. Utmana ditt resonemang och tänkande.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
sv: Huvudräkning. Aritmetiska operationer som testar dina mentala beräkningsförmågor.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
sv: Minnestränare. Testa och förbättra ditt korttidsminne.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
sv: Verbala analogier. Utmana din verbala skicklighet.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
sv: Välkommen till gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
sv: gbrainy är en hjärnretare och lärandespel att ha kul med, och för att träna dina hjärnmuskler. Det inkluderar:

en: Arithmetical operations
sv: Aritmetiska operationer

en: What is the result of the following operation?
sv: Vad är resultatet av följande operation?

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sv: Enligt talen: {0}. Vilket av följande tal är det närmsta till genomsnittet? Svara {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
sv: Genomsnittet av en lista av tal är deras summa av alla talen dividerat med antalet tal i listan.

en: The result of the operation is {0}.
sv: Resultatet av operationen är {0}.

en: Closer fraction
sv: Närmare bråk

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sv: Vilket av följande tal är närmare {0}? Svara {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
sv: Resultatet av operationen {0} / {1} är ”{2}”.

en: Consecutive sum
sv: Seriesumma

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
sv: I listan över ensiffriga tal nedan finns 5 tal i följd vars summa är {0}. Vilka tal är det?

en: Fractions
sv: Bråk

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
sv: Vad är resultatet av angiven operation? Svara med antingen ett bråk eller ett tal.

en: Greatest divisor
sv: Största faktor

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Vilket av dessa faktorer är den största som delar alla tal? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Numbers
sv: Tal

en: Possible divisors
sv: Möjliga faktorer

en: Operators
sv: Operatorer

en: The first operator is {0}.
sv: Den första operatorn är {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
sv: Vilka operatorer gör {0}, {1} och {2} lika med {3}? Svara med ”+-/*”.

en: {0} and {1}
sv: {0} och {1}

en: Primes
sv: Primtal

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Vilka av följande tal är ett primtal? Ett primtal är ett positivt heltal som har exakt två olika positiva delare, 1 och sig själv. Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
sv: Om summan av alla siffror i ett angivet tal är delbara med 3, så är även talet. Till exempel 15 = 1 + 5 = 6, som är delbart med 3.

en: The number {0} is a prime number.
sv: Talet {0} är ett primtal.

en: Proportions
sv: Proportioner

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
sv: Vad är {0}% av {1}/{2}? Svara {3}, {4}, {5} eller {6}.

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sv: Vilka två tal har en summa av {0} och har förhållandet {1} till {2}?. Svara med två tal (t.ex.: 1 och 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
sv: Det andra talet beräknas genom att multiplicera det första talet med {0} och dela det med {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
sv: Ett förhållande anger en proportion mellan två tal. Förhållandet a:b betyder att för varje ”a” delar så har du ”b” delar.

en: have a ratio of {0}:{1}
sv: har förhållandet {0}:{1}

en: Selected numbers
sv: Valda siffror

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sv: I tallistan nedan, vad är summan av alla tal med ett värde större än {0}? Svara {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
sv: Vad är produkten av alla tal i listan nedan med värde större än {0}? Svara {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: Two numbers
sv: Två tal

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sv: Vilka två tal, när adderade är {0} och när multiplicerade är {1}? Svara med två tal (t.ex.: 1 och 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
sv: Vilka två tal, när subtraherade är {0} och när multiplicerade är {1}? Svara med två tal (t.ex.: 1 och 2).

en: 3D Cube
sv: 3D-kub

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
sv: Hur många små kuber går det åt att bygga den större kuben nedan? Svara med ett tal.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
sv: En kub är ett vanligt, solitt objekt som har sex kongruenta kvadratiska ytor.

en: Balance
sv: Balans

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
sv: Hur många trianglar behövs på högra sidan av den sista figuren för att hålla den balanserad enbart med trianglar?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
sv: Varje cirkel motsvarar två trianglar och varje kvadrat motsvarar tre trianglar.

en: Every circle is equivalent two triangles.
sv: Varje cirkel motsvarar två trianglar.

en: Build a triangle
sv: Bygg en triangel

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
sv: Vilka tre delar kan du använda tillsammans för att bygga en triangel? Svara genom att använda de tre figurnamnen, t.ex.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
sv: Den resulterande triangeln är likbent.

en: The triangle is:
sv: Triangeln är:

en: Circles in a square
sv: Cirklar i en kvadrat

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
sv: Vad är det maximala antalet cirklar (som visat) som kan passas in i nedanstående kvadrat?

en: You can fit more than 64 circles.
sv: Du kan passa in fler än 64 cirklar.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
sv: I layouten som visas ovan är {0} enheter höjden som uppnås i varje rad. Detta tillåter att ytterligare en rad används.

en: 8 units
sv: 8 enheter

en: 1 unit
sv: 1 enhet

en: Clocks
sv: Klockor

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
sv: Till vilket tal ska den stora visaren i klockan ”{0}” peka? Svara med ett tal.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the value of the hands for '{0}' is {3} ({2} + {1}).
sv: Starta från första klockan, lägg till {1} till talet som fås av att lägga till värdena som indikeras av visarna. Till exempel, värdet för visarna för ”{0}” är {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
sv: Klockorna följer inte tidslogiken.

en: Count circles
sv: Räkna cirklar

en: How many circles do you count?
sv: Hur många cirklar kan du räkna till?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
sv: Detta är en enkel uppgift om du systematiskt räknar cirklarna.

en: Counting
sv: Räkning

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
sv[0]: Vi har ett {0} meter långt tyg.
sv[1]: Vi har ett {0} meter långt tyg.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
sv[0]: En maskin tar {0} sekund att klippa till 1 meter av detta tyg. Hur många sekunder tar det maskinen att klippa till hela delen av tyget i 1 meter långa delar?
sv[1]: En maskin tar {0} sekunder att klippa till 1 meter av detta tyg. Hur många sekunder tar det för maskinen att klippa till hela delen av tyget i 1 meter långa delar?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
sv[0]: Maskinen skapar två stycken 1 meter långa delar med klipp nummer {0}.
sv[1]: Maskinen skapar två stycken 1 meter långa delar med klipp nummer {0}.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
sv[0]: Ett staket byggs för att inhägna ett kvadratiskt område. {0} staketpåle används på varje sida av kvadraten. Hur många staketpålar används totalt?
sv[1]: Ett staket byggs för att inhägna ett kvadratiskt område. {0} staketpålar används på varje sida av kvadraten. Hur många staketpålar används totalt?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
sv[0]: Det finns {0} staketpåle eftersom pålarna i hörnen av kvadraten är gemensamma.
sv[1]: Det finns {0} staketpålar eftersom pålarna i hörnen av kvadraten är gemensamma.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
sv[0]: Inslagning av en present kostar en monetär enhet. Presenten kostar {0} monetär enhet mer än kostnaden för att slå in den. Hur mycket kostar det att både köpa och slå in presenten?
sv[1]: Inslagning av en present kostar en monetär enhet. Presenten kostar {0} monetära enheter mer än kostnaden för att slå in den. Hur mycket kostar det att både köpa och slå in presenten?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
sv[0]: Det är kostnaden för presenten, {0} monetär enhet plus en monetär enhet för inslagningen.
sv[1]: Det är kostnaden för presenten, {0} monetära enheter plus en monetär enhet för inslagningen.

en: Count series
sv: Räkna serier

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
sv: Hur många ”9”-siffror krävs för att representera talen mellan 10 och 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
sv: Hur många tvåsiffriga tal finns där första siffran är större än den andra (t.ex.: 20 och 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
sv: Hur många tvåsiffriga tal finns där första siffran är mindre än den andra (t.ex.: 12 och 13)?

en: The numbers are: {0}.
sv: Talen är: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
sv: Observera att 99 innehåller två stycken ”9”.

en: Cover percentage
sv: Täckningsprocent

en: What percentage of the figure is colored?
sv: Hur stor procentandel är färgad i figuren?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
sv: När du viker figuren nedan som en kub, vilken yta av figuren är mitt emot ytan med {0} ritad på sig? Svara med siffran på ytan.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sv: Vad är sannolikheten att få en tvåa eller en sexa på ett enda kast med en helt vanlig sexsidig tärning? Svara med ett bråk (t.ex.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
sv: Det finns 2 av 6 möjligheter.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sv: Vad är sannolikheten att inte få en femma på ett enda kast med en helt vanlig sexsidig tärning? Svara med ett bråk (t.ex.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
sv: Det finns 5 av 6 möjligheter.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sv: Två hela vanliga sexsidiga tärningar kastas samtidigt. Vad är sannolikheten att båda visar jämna nummer? Svara med ett bråk (t.ex.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
sv: Det finns 9 av 36 möjligheter att få två jämna tal.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
sv: Två helt vanliga sexsidiga tärningar kastas samtidigt. Vad är sannolikheten att båda visar ”6”? Svara med ett bråk (t.ex.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
sv: Det finns 1 av 6 möjligheter att få en sexa på första tärningen och samma för den andra tärningen.

en: Dice
sv: Tärning

en: Divide circles
sv: Dela cirklar

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
sv: I sista figuren, i hur många regioner är cirkeln uppdelad i när alla punkter är anslutna?

en: Has {0} region | Has {0} regions
sv[0]: Har {0} region
sv[1]: Har {0} regioner

en: Equation
sv: Ekvation

en: What is the result of the equation below?
sv: Vad är resultatet av nedanstående ekvation?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
sv: Ordningen för aritmetiska operationer är alltid som följer: exponenter och rötter, multiplikation och division, addition och subtraktion.

en: Extra circle
sv: Extra cirkel

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Vilken cirkel tillhör inte gruppen? Det är inte en sekvens av element. Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: All circles share a common property except for one.
sv: Alla cirklar delar en gemensam egenskap förutom en.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
sv: I alla cirklar följer de färgade delarna samma ordning förutom för denna.

en: Figures and text
sv: Figurer och text

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
sv: Figurerna och texterna är relaterade. Vilken text ska stå under den sista figuren?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
sv: Varje tecken av texten representerar en egenskap hos figuren.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
sv: ”A” indikerar att figurerna överlappas, ”B” att de är kvadrater, ”C” att de är cirklar, ”D” att figurerna är separerade, ”E” att det finns tre figurer och ”F” att det finns två figurer.

en: Figure pattern
sv: Figurmönster

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
sv: Vilken figur ska ersätta frågetecknet? Svara {0}, {1} eller {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
sv: Den tredje figuren i varje rad involverar på något sätt kombinationen av de första två figurerna.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
sv: Klipp in de första och andra figurerna och ta bort linjerna som de har gemensamt, rotera sedan den resulterande figuren med 45 grader.

en: Figures
sv: Figurer

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
sv: Vilken är nästa logiska sekvens av objekt i sista kolumnen? Svara {0}, {1} eller {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
sv: Det är den enda kombinationen som du kan bygga med givna element utan att upprepa dem.

en: Find the number
sv: Finn talet

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
sv[0]: Genom att titta horisontellt och vertikalt över raderna i rutnätet nedan, vad är talet {0} plats bort från det själv multiplicerat med 2 och {1} plats bort från det själv plus 2?
sv[1]: Genom att titta horisontellt och vertikalt över raderna i rutnätet nedan, vad är talet {0} platser bort från det själv multiplicerat med 2 och {1} platser bort från det själv plus 2?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
sv: Numret finns på rad {0}, kolumn {1}.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
sv[0]: Talet är lokaliserat inom den första {0} raden av rutnätet.
sv[1]: Talet är lokaliserat inom de första {0} raderna av rutnätet.

en: Four sided
sv: Fyrsidiga

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
sv: Hur många fyrsidiga figurer kan du räkna dig till i nedanstående figur?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
sv: En fyrsidig figur kan inbäddas inne i en annan figur.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
sv: De fyrsidiga figurerna är uppbyggda genom att ansluta följande punkter: {0}

en: Circles in a grid
sv: Cirklar i ett rutnät

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
sv: Ett av talet i rutnätet måste innehålla en cirkel. Vilken?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
sv: Alla tal med cirklar delar en aritmetisk egenskap.

en: Every circled number can be divided by {0}.
sv: Varje tal med en cirkel kan divideras med {0}.

en: Square with dots
sv: Kvadrat med punkter

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
sv: Vilken är nästa logiska figur i sekvensen? Svara {0}, {1} eller {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
sv: Från övre vänstra figuren, den övre vänstra cirkeln flyttas ner, nedre vänstra cirkeln flyttas upp, nedre högra flyttas diagonalt uppåt till vänster och den övre högra flyttas diagonalt nedåt till vänster.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
sv: Från övre vänstra figuren, figuren roteras 90 grader moturs.

en: Numbers in a grid
sv: Tal i ett rutnät

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
sv: Talen i rutnätet följer ett mönster. Vilket är talet som ska ersätta frågetecknet?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
sv: Mönstret är aritmetiskt och fungerar vertikalt.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
sv: Mönstret är aritmetiskt och fungerar horisontellt.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
sv: Den fjärde raden beräknas genom att multiplicera de första två raderna och addera den tredje.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
sv: Den fjärde kolumnen beräknas genom att multiplicera de första två kolumnerna och addera den tredje.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
sv: Den fjärde raden beräknas genom att multiplicera de första två raderna och subtrahera den tredje.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
sv: Den fjärde kolumnen beräknas genom att multiplicera de första två kolumnerna och subtrahera den tredje.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
sv: Den fjärde raden beräknas genom att addera de första två raderna och subtrahera den tredje.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
sv: Den fjärde kolumnen beräknas genom att addera de första två kolumnerna och subtrahera den tredje.

en: Handshakes
sv: Handskakningar

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
sv: Alla deltagare på en fest introduceras med varandra. {0} handskakningar görs totalt. Hur många personer deltar på festen?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
sv: Försök att tänka dig situationen i vilken du träffar ett mindre antal personer.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
sv: Med n som det totala antalet personer, skakar den första personen hand med n-1 personer, den andra med n-2 personer, etc. Resultatet är summan av de första n-1 numren i följd: 1+2+3+…+(n-1).

en: Larger shape
sv: Större figur

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Vilken större figur kan du skapa genom att kombinera de första två figurerna? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Largest area
sv: Största area

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Vilken av följande figurer har den största arean? Svara {0}, {1}, {2}, eller {3}.

en: Largest diameter
sv: Största diameter

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Om cirklarna representerade av bågarna nedan slutfördes, vilken cirkel skulle ha den största diametern? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
sv: Ju mindre böjd bågen är, ju större är cirkeln.

en: Arc {0}
sv: Båge {0}

en: Lines
sv: Linjer

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
sv: Hur många linjesegment totalt finns det i figurerna nedan? Ett linjesegment är en linje mellan två punkter utan korsande linjer.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
sv[0]: Det finns {0} linje i figuren till vänster och {1} i figuren till höger.
sv[1]: Det finns {0} linjer i figuren till vänster och {1} i figuren till höger.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
sv: Det är en enkel övning om du systematiskt räknar linjerna.

en: Missing piece
sv: Saknad del

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
sv: Vilken kvadrat färdigställer figuren nedan? Svara {0}, {1} eller {2}.

en: The logic works at row level.
sv: Logiken fungerar på radnivå.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
sv: I varje rad skapas den tredje kvadraten av att vända den första kvadraten och klippa in den i andra kvadraten, följt av att ta bort de matchande linjerna.

en: Missing slice
sv: Saknad del

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
sv: Delarna nedan har någon form av relation. Vilken är den del som saknas i cirkeln nedan? Svara {0}, {1} eller {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
sv: Varje del är relaterad till motstående del.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
sv: Alla tal i varje del, när de adderas till de på motstående del, adderar alltid {0}.

en: Most in common
sv: Mest gemensamt

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Vilket av följande svar har mest gemensamt med de fyra angivna figurerna? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
sv: Tänk på de gemensamma elementen som de angivna figurerna har inuti sig.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
sv: Den har samma antal element inuti figuren som de angivna figurerna.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
sv: Det är figuren med de flesta element gemensamt jämfört med angivna figurer.

en: Move figure
sv: Flytta figuren

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
sv: Vad är det minsta antalet cirklar som du måste flytta för att konvertera vänstra figuren till den högra figuren?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
sv: Flytta cirkeln från första raden till andra och flytta två cirklar från fjärde raden till den andra och femte raden.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
sv: Flytta första raden till sjunde, flytta de två cirklarna på andra raden till tredje, och flytta första och sista cirklarna på femte raden till sjätte.

en: Next figure
sv: Nästa figur

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
sv: Från första figuren, den övre cirkeln flyttas två positioner medurs, och den vänstra cirkeln går bakåt en position.

en: Numeric relation
sv: Numerisk relation

en: What number should replace the question mark?
sv: Vilket tal ska ersätta frågetecknet?

en: The numbers are related arithmetically.
sv: Numren är aritmetiskt relaterade.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
sv: Varje grupp av {0} nummer har exakt summan {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
sv: Dela upp sekvensen i grupper av tre tal. Var tredje tal beräknas genom att multipliceras av de två tidigare.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
sv: Dela upp sekvensen i grupper av tre tal. Var tredje tal beräknas genom att subtrahera det andra talet från det första.

en: Numeric sequence
sv: Numerisk sekvens

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
sv: Nästa sekvens följer en viss logik. Vilket tal ska ersätta frågetecknet?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
sv: Varje tal i sekvensen är relaterad till det tidigare talet.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
sv: Varje tal i sekvensen är resultatet av att subtrahera med 1 från föregående tal och multiplicera det med 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
sv: Varje tal i sekvensen är resultatet av att addera 1 till föregående tal och multiplicera det med 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
sv: Varje tal i sekvensen är resultatet av att subtrahera med 2 från föregående tal och multiplicera det med -2.

en: Ostracism
sv: Uteslutning

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
sv: Vilket element tillhör inte gruppen? Det är inte relaterat till någon aritmetik för talen. Svara {0}, {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
sv: Kriteriet för att fastställa om en ekvation tillhör gruppen är inte aritmetisk.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
sv: Anse att varje tal som tillhör gruppen har två delar som är relaterade.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
sv: I alla de andra ekvationerna finns siffrorna på vänstra sidan även på högra sidan.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
sv: I alla de andra talen är de sista tre siffrorna kvadraten av de första två siffrorna.

en: Pencil
sv: Penna

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
sv: Vilken av följande figurer kan inte ritas utan att korsa tidigare linjer och utan att lyfta pennan? Svara {0}, {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: People at a table
sv: Personer vid ett bord

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
sv: En grupp personer sitter runt ett runt bord, jämnt utspridda. Hur många personer sitter där om person {0} sitter mitt emot nummer {1}?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
sv: Subtrahera de två positioner som du kommer fram till hur många personer som sitter halvvägs runt bordet. Att dubblera detta tal ger dig det totala antalet personer.

en: 5th
sv: 5:e

en: 19th
sv: 19:e

en: 4th
sv: 4:e

en: 12th
sv: 12:e

en: 9th
sv: 9:e

en: 22nd
sv: 22:a

en: Two people in the table sitting across from each other
sv: Två personer vid bordet sitter mittemot varandra

en: Percentage
sv: Procentandel

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
sv[0]: Efter att du fått {0}% rabatt så har du betalat {1} monetär enhet för en TV-apparat. Vad var det ursprungliga priset för TV-apparaten?
sv[1]: Efter att du fått {0}% rabatt så har du betalat {1} monetära enheter för en TV-apparat. Vad var det ursprungliga priset för TV-apparaten?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
sv[0]: Johans affär sålde för {0} monetär enhet. Detta var en ökning med {1}% från senaste månaden. Hur mycket såldes det för förra månaden?
sv[1]: Johans affär sålde för {0} monetära enheter. Detta var en ökning med {1}% från senaste månaden. Hur mycket såldes det för förra månaden?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
sv: Mängden vatten i en hink minskar med {0}%. Med vilken procent måste mängden vatten öka för att nå dess ursprungliga värde?

en: The objective is to obtain the same total amount.
sv: Målet är att få samma totala mängd.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Om alla målare är konstnärer och några invånare i Barcelona är konstnärer. Vilken av följande slutsatser är korrekt? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
sv: Några invånare i Barcelona är målare

en: All citizens of Barcelona are painters
sv: Alla invånare i Barcelona är målare

en: No citizen of Barcelona is a painter
sv: Ingen invånare i Barcelona är en målare

en: None of the other options
sv: Inget av de andra alternativen

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Om ingen sjuk konstnär är glad och några konstnärer är glada. Vilken av följande slutsatser är korrekt? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Some artists are not ill
sv: Några konstnärer är inte sjuka

en: Some painters are not artists
sv: Några målare är inte konstnärer

en: All artists are happy
sv: Alla konstnärer är glada

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Personer som reser köper alltid en karta. Du ska inte resa. Vilken av följande slutsatser är korrekt? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: You do not have any map
sv: Du har ingen karta

en: You do not buy a map
sv: Du köpte inte en karta

en: All people have a map
sv: Alla personer har en karta

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Om du visslar när du är glad och du alltid ler när du visslar. Vilken av följande slutsatser är korrekt? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: You smile if you are happy
sv: Du ler om du är glad

en: You are only happy if you whistle
sv: Du är bara glad om du visslar

en: You whistle if you are not happy
sv: Du visslar om du inte är glad

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Om din avsikt alltid är ärlighet och din avsikt alltid är bästa principen, vilken av följande slutsatser är då korrekt? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
sv: Ärlighet är ibland den bästa principen

en: Honesty is always the best policy
sv: Ärlighet är alltid den bästa principen

en: Honesty is not always the best policy
sv: Ärlighet är inte alltid den bästa principen

en: Some of the best policies are dishonest
sv: Några av de bästa principerna är oärliga

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Om inga gamla snåljåpar är glada och några gamla snåljåpar är tunna, vilken av följande slutsatser är korrekt? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Some thin people are not cheerful
sv: Några tunna snåljåpar är inte glada

en: Thin people are not cheerful
sv: Tunna personer är inte glada

en: Cheerful people are not thin
sv: Glada personer är inte tunna

en: Some cheerful people are not thin
sv: Några glada personer är inte tunna

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Om alla grisar är feta och ingenting som matas med kornavkok är feta. Vilken av följande slutsatser är korrekt? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
sv: Alla djur som matas med kornavkok är icke-grisar

en: No pigs are fed on barley-water
sv: Inga grisar matas med kornavkok

en: Pigs are not fed on barley-water
sv: Grisar matas inte med kornavkok

en: All the other options
sv: Alla de andra alternativen

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Om några bilder är första försök och inga första försök är riktigt bra, vilken av följande slutsatser är då korrekt? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
sv: Några dåliga bilder är inte första försök

en: Some pictures are not really good
sv: Några bilder är inte riktigt bra

en: All bad pictures are first attempts
sv: Alla dåliga bilder är första försök

en: All the others
sv: Alla de andra

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Om du har varit ut på en promenad och du mår bättre, vilken av följande slutsatser är korrekt? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
sv: För att mår bättre så måste du gå ut på en promenad

en: If you go out for a walk, you will feel better
sv: Om du går ut på en promenad så kommer du må bättre

en: Some who go out for a walk feel better
sv: Någon som går ut på en promenad mår bättre

en: No one feels better who does not go out for a walk
sv: Ingen mår bättre som inte går ut på en promenad

en: Predicate logic
sv: Predikatlogik

en: Quadrilaterals
sv: Fyrsidiga

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
sv: Vilken av följande figurer tillhör inte gruppen? Svara {0}, {1}, {2}, {3}, {4} eller {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
sv: Det är den enda figuren där alla linjer har samma längd.

en: Related numbers
sv: Relaterade siffror

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
sv: Vilket tal i rutnätet nedan ska ersätta frågetecknet?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
sv: Talet i mitten på varje rad är lika med halva summan av de andra talen i raden.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
sv: Talet i mitten på varje rad är lika med summan för alla andra tal i raden.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
sv: Talet i mitten på varje rad är lika med dubbla summan av de andra talen i raden.

en: Squares and letters
sv: Kvadrater och bokstäver

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
sv: Bokstäverna runt kvadraterna följer ett mönster. Vilken bokstav ska ersätta frågetecknet i sista kvadraten?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
sv: Varje bokstav beräknas genom att ta positionen i alfabetet för det föregående tecknet och lägga till {0} till den för att få positionen för nästa bokstav.

en: Squares
sv: Kvadrater

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
sv: Hur många kvadrater av valfri storlek kan du räkna dig till i nedanstående figur?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
sv: En kvadrat är en rektangel med lika långa sidor. En kvadrat kan även byggas från andra kvadrater.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
sv: Det finns 16 fristående kvadrater, 9 kvadrater skapade av fyra fristående kvadrater, 4 kvadrater skapade av nio kvadrater och en kvadrat skapad av sexton fristående kvadrater.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
sv: Det finns 9 fristående kvadrater, 4 kvadrater skapade av fyra fristående kvadrater samt en kvadrat skapad av 9 fristående kvadrater.

en: Square sheets
sv: Kvadratiska ark

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
sv: Vad är minsta antalet kvadratiska pappersark som krävs för att skapa figuren? Linjer indikerar gränser mellan olika ark.

en: The sheets should overlap.
sv: Arken ska överlappa.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
sv: Ett helt kvadratiskt papper (gult), ett 3/4 kvadratiskt papper (blått) av hela storleken i nedre högra hörnet, ett annat 3/4 kvadratiskt papper (grönt) i övre vänstra hörnet och ett 1/4 kvadratiskt papper (rött) i övre vänstra hörnet.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
sv: Vilken figur färdigställer uppsättningen nedan? Svara {0}, {1} eller {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
sv: Det är figuren som färdigställer alla möjliga kombinationer med fyra block utan att räkna med rotationer.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
sv: Tid nu

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
sv[0]: {0} timme sedan var det lika långt efter {1:%H} som det var före {2:%H} på samma dag. Vad är klockan nu? Svara med att använda timmen (t.ex.: {3:%H})
sv[1]: {0} timmar sedan var det lika långt efter {1:%H} som det var före {2:%H} på samma dag. Vad är klockan nu? Svara med att använda timmen (t.ex.: {3:%H})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
sv[0]: Bestäm timmen halvvägs mellan de angivna tiderna, addera sedan {0} timme för att konvertera den till aktuell tid.
sv[1]: Bestäm timmen halvvägs mellan de angivna tiderna, addera sedan {0} timmar för att konvertera den till aktuell tid.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
sv: {0:%H}

en: Sample clock
sv: Exempelklocka

en: Trains
sv: Tåg

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
sv: Avståndsformeln är ”avstånd = hastighet x tid”.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
sv[0]: Ett tåg lämnar stationen och åker i {0} km/h. {1} timme senare lämnar ett annat tåg stationen i samma riktning fast i {2} km/h. Hur många timmar tar det för det andra tåget, sedan det startat, att köra förbi det första tåget?
sv[1]: Ett tåg lämnar stationen och åker i {0} km/h. {1} timmar senare lämnar ett annat tåg stationen i samma riktning fast i {2} km/h. Hur många timmar tar det för det andra tåget, sedan det startat, att köra förbi det första tåget?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
sv: Du kan räkna ut svaret genom att multiplicera hastigheten för det första tåget med tiden och dividera det med skillnaden i hastigheter.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
sv[0]: Två tåg separerade med {0} kilometer är på väg mot varandra på raka, parallella spår. Ett åker i {1} km/h och det andra i {2} km/h. Hur många timmar tar det innan de möts?
sv[1]: Två tåg separerade med {0} kilometer är på väg mot varandra på raka, parallella spår. Ett åker i {1} km/h och det andra i {2} km/h. Hur många timmar tar det innan de möts?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
sv: Du kan räkna ut svaret genom att dividera avståndet med summan av båda hastigheterna.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
sv[0]: Två tåg på raka, parallella spår som går från samma punkt och tid, åker i motsatt riktning i {0} respektive {1} km/h. Hur många timmar kommer det att ta innan de är {2} kilometer från varandra?
sv[1]: Två tåg på raka, parallella spår som går från samma punkt och tid, åker i motsatt riktning i {0} respektive {1} km/h. Hur många timmar kommer det att ta innan de är {2} kilometer från varandra?

en: Triangles
sv: Trianglar

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
sv: Hur många trianglar av valfri storlek kan du räkna dig till i nedanstående figur?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
sv: En triangel kan vara inbäddad inne i en annan triangel.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
sv: Trianglarna skapas genom att koppla samman följande punkter: {0}

en: Triangles with numbers
sv: Trianglar med tal

en: Which number should replace the question mark below?
sv: Vilket tal ska ersätta frågetecknet?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
sv: Alla trianglar delar en egenskap och är oberoende av resten.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
sv: Resultatet av att multiplicera två tal inne i varje triangel är {0}.

en: Colored figures
sv: Färgade figurer

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Vilken av dessa figurer visades tidigare? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Colored text
sv: Färgad text

en: What was the color of the text that said '{0}'?
sv: Vilken var färgen på texten som sa ”{0}”?

en: Counting dots
sv: Räkna punkter

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
sv: Hur många punkter med {0} färg fanns det i föregående bild? Svara med antalet.

en: Memorize faces
sv: Memorera ansikten

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
sv: I vilken cell är det andra ansiktet samma som det som visas nedan? Svara med cellens tal.

en: Memorize facts
sv: Memorera fakta

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
sv[0]: Blänkande Bilar har redan annonserat ett {0} dag långt produktionsstopp nästa månad men innan det hade de inte stoppat produktionen sedan {1}.
sv[1]: Blänkande Bilar har redan annonserat ett {0} dagar långt produktionsstopp nästa månad men innan det hade de inte stoppat produktionen sedan {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
sv: Hur många dagar stoppade Blänkande Bilar sin produktion?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
sv: Vilket år stoppade Blänkande Bilar senast sin produktion?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
sv: Försäljningen av Blänkande Bilar föll med {0}% i december förra året. Detta var den största minskningen sedan {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
sv: Med hur mycket föll företagets försäljning i december?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
sv: Försäljningen av Blänkande Bilar föll med {0}% i december förra året. Sedan vilket år var detta den största minskningen?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
sv: Ungefär {0}% av Blänkande Bilar som producerats i världen säljs i Europa.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
sv: Vilken procentandel av alla Blänkande Bilar som producerats i världen säljs i Europa?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
sv: Ungefär {0}% av Blänkande Bilar använder diesel, {1}% använder bensin och resten använder elektricitet.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
sv: Vilken procentandel av Blänkande Bilar använder diesel?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
sv: Vilken procentandel av Blänkande Bilar använder bensin?

en: Circle
sv: Cirkel

en: Memorize figures and text
sv: Memorera figurer och text

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Listan nedan räknar upp figurerna som visades i föregående bild, förutom en. Vilken figur saknas? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: List of images shown before
sv: Lista över bilder som visats tidigare

en: Figures with numbers
sv: Figurer med tal

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Vilken av dessa kvadrater var den som visades tidigare? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Start at point number {0}
sv: Starta på punkt nummer {0}

en: Move right
sv: Flytta åt höger

en: Move left
sv: Flytta åt vänster

en: Move up
sv: Flytta uppåt

en: Move down
sv: Flytta nedåt

en: End at point {0}
sv: Stanna på punkt {0}

en: Memorize indications
sv: Memorera indikationer

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
sv: Vilken av följande bilder representerar indikationerna som angavs tidigare? Svara {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
sv: Hur många udda tal fanns det i föregående bild? Svara med antalet.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
sv: Hur många jämna tal fanns det i föregående bild? Svara med antalet.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
sv: Hur många tal med fler än en siffra fanns det i föregående bild? Svara med tal.

en: Memorize numbers
sv: Memorera tal

en: Memorize words
sv: Memorera ord

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
sv: Det saknas ett ord från föregående lista. Vilket är det ord som saknas?

note: Body parts
en: wrist
sv: handled

en: elbow
sv: armbåge

en: armpit
sv: armhåla

en: chest
sv: bröst

note: Fishes
en: sardine
sv: sardin

en: trout
sv: öring

en: monkfish
sv: munkfisk

en: cod
sv: torsk

en: salmon
sv: lax

note: Vegetables
en: potato
sv: potatis

en: ginger
sv: ingefära

en: pepper
sv: peppar

en: garlic
sv: vitlök

en: pumpkin
sv: pumpa

note: Bicycle
en: brake
sv: broms

en: chain
sv: kedja

en: wheel
sv: hjul

en: handlebar
sv: handtag

note: Music
en: drummer
sv: trumslagare

en: speaker
sv: högtalare

en: lyrics
sv: text

en: beat
sv: slag

en: song
sv: låt

note: Weather
en: cloud
sv: moln

en: rain
sv: regn

en: fog
sv: dimma

en: rainbow
sv: regnbåge

note: Animals
en: rabbit
sv: kanin

en: mouse
sv: mus

en: monkey
sv: apa

en: bear
sv: björn

en: wolf
sv: varg

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
sv[0]: Hur många grader roterar minutvisaren i en klocka på 2 timmar och [num] minut?
sv[1]: Hur många grader roterar minutvisaren i en klocka på 2 timmar och [num] minuter?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
sv[0]: Johan är 46 år gammal. Hans son är [difference] år yngre än halva Johans ålder. Hur gammal är Johans son?
sv[1]: Johan är 46 år gammal. Hans son är [difference] år yngre än halva Johans ålder. Hur gammal är Johans son?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays?
sv[0]: Johans ålder är nu för tiden 2 gånger mer än hans sons ålder. För [ago] år sedan var Johan [proportion] gånger äldre än hans son. Hur gammal är Johans son nu för tiden?
sv[1]: Johans ålder är nu för tiden 2 gånger mer än hans sons ålder. För [ago] år sedan var Johan [proportion] gånger äldre än hans son. Hur gammal är Johans son nu för tiden?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sv[0]: Johans ålder (variabeln x) är nu för tiden 2 gånger mer än hans sons ålder (variabeln y), alltså x = 2y. För [ago] år sedan var Johan [proportion] gånger äldre än hans son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
sv[1]: Johans ålder (variabeln x) är nu för tiden 2 gånger mer än hans sons ålder (variabeln y), alltså x = 2y. [ago] år sedan var Johan [proportion] gånger äldre än hans son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
sv[0]: En fil skyddas av ett lösenord som utgörs av [digits] siffra representerat i bas 10 (från 0 till 9). Hur många olika lösenord kan du ha?
sv[1]: En fil skyddas av ett lösenord som utgörs av [digits] siffror representerat i bas 10 (från 0 till 9). Hur många olika lösenord kan du ha?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
sv[0]: En fil skyddas av ett lösenord som utgörs av [digits] siffra representerat i bas 8 (från 0 till 7). Hur många olika lösenord kan du ha?
sv[1]: En fil skyddas av ett lösenord som utgörs av [digits] siffror representerat i bas 8 (från 0 till 7). Hur många olika lösenord kan du ha?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
sv[0]: Det spelas [games] tennismatch samtidigt. Hur många olika matchprognoser är möjliga?
sv[1]: Det spelas [games] tennismatcher samtidigt. Hur många olika matchprognoser är möjliga?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
sv[0]: I en tennisturnering så slås en spelare ut i varje match som förlorar till en motståndare. Hur många matcher tar det att få fram en vinnare av en tennisturnering som börjar med [players] spelare?
sv[1]: I en tennisturnering så slås en spelare ut i varje match som förlorar till en motståndare. Hur många matcher tar det att få fram en vinnare av en tennisturnering som börjar med [players] spelare?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
sv[0]: Du har [money] monetär enhet på ditt bankkonto med 10% årlig ränta-på-ränta. Hur mycket pengar kommer du att ha om 2 år?
sv[1]: Du har [money] monetära enheter på ditt bankkonto med 10% årlig ränta-på-ränta. Hur mycket pengar kommer du att ha om 2 år?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
sv[0]: Johan städar med en hastighet av 1 / [john_time] per timme och hans vän med 1 / [friend]. Bägge tillsammans behöver [answer_a] timme.
sv[1]: Johan städar med en hastighet av 1 / [john_time] per timme och hans vän med 1 / [friend]. Bägge tillsammans behöver [answer_a] timmar.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
sv[0]: Johan behöver [john_time] timme för att städa en lagerbyggnad och hans vän behöver halva den tiden. Hur många timmar skulle det ta för dem att städa butiken om de arbetade tillsammans? [option_answers]
sv[1]: Johan behöver [john_time] timmar för att städa en lagerbyggnad och hans vän behöver halva den tiden. Hur många timmar skulle det ta för dem att städa butiken om de arbetade tillsammans? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
sv[0]: Johan behöver [john_time] timme för att städa en lagerbyggnad och hans vän behöver dubbelt så lång tid som Johan. Hur många timmar skulle det ta för dem att städa butiken om de arbetade tillsammans? [option_answers]
sv[1]: Johan behöver [john_time] timmar för att städa en lagerbyggnad och hans vän behöver dubbelt så lång tid som Johan. Hur många timmar skulle det ta för dem att städa butiken om de arbetade tillsammans? [option_answers]
