gbrainy - en to th translation catalogue (383 entries)

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
th[0]: ในเวลา 2 ชั่วโมง [num] นาที เข็มยาวของนาฬิกาหมุนไปทั้งหมดกี่องศา?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
th[0]: จอห์นอายุ 46 ปี ลูกชายของเขาอายุน้อยกว่าครึ่งหนึ่งของอายุของจอห์นอยู่ [difference] ปี ลูกชายของจอห์นอายุเท่าไร?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
th[0]: มีการแข่งเทนนิส [games] คู่พร้อมๆ กัน ผลการแข่งขันเป็นไปได้ทั้งหมดกี่แบบ?

en: Age
th: อายุ

en: Brothers and sisters
th: น้องชายกับน้องสาว

en: Clock Rotation
th: การหมุนของนาฬิกา

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
th: ทุกๆ เกมเป็นเหตุการณ์ที่เป็นอิสระต่อกัน โดยมีผลลัพธ์ที่เป็นไปได้ 2 แบบ ดังนั้น ความเป็นไปได้ทั้งหมดจึงเป็น 2 ยกกำลัง [games] แบบ

en: Every hour rotates 360 degrees.
th: ทุกชั่วโมงเข็มยาวจะหมุนไป 360 องศา

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
th: เป็นผลลัพธ์ของ [num_a] * [num_b]

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
th: เป็นผลลัพธ์ของ [num_a] + [num_b]

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
th: เป็นผลลัพธ์ของ [num_b] - [num_a]

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
th: เป็นผลลัพธ์ของ [num_b] / [num_a]

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
th: จากคนทั้งหมด [people] คน มี [brothers] คนที่มีน้องชาย, [sisters] คนมีน้องสาว และ [both] คนมีทั้งน้องชายและน้องสาว มีคนกี่คนที่ไม่มีทั้งน้องชายและน้องสาว?

en: Simple equations
th: สมการอย่างง่าย

en: Tennis game
th: แข่งเทนนิส

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
th: เลขอะไรหารด้วย [num_a] แล้วได้ [num_b]?

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
th: เลขอะไรลบ [num_a] แล้วได้ [num_b]?

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
th: เลขอะไรคูณด้วย [num_a] แล้วได้ [num_b]?

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
th: เลขอะไรบวก [num_a] แล้วได้ [num_b]?

en: [brothers_only] people have brothers only, [sisters_only] sisters only and [both] have sisters and brothers.
th: [brothers_only] คนมีแต่น้องชาย, [sisters_only] คนมีแต่น้องสาว และ [both] คนมีทั้งน้องชายและน้องสาว

en: Game
th: เกม

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
th: เล่นเกมท้าทายความสามารถทางตรรกะ ภาษา การคำนวณ และความจำของคุณ

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
th: คำพูดที่เชื่อมโยงสิ่งที่ขัดแย้งกันเข้าด้วยกัน

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
th: คนที่มีความวิตกกังวลเกี่ยวกับสุขภาพเกินกว่าเหตุเรียกว่ามีโรคอะไร?

en: A terrier is to a dog like a?
th: terrier กับ dog เปรียบได้กับอะไร?

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelop.
th: เต่า (turtle) อยู่ในกระดอง (shell) และจดหมาย (letter) ก็อยู่ในซอง (envelop)

en: An artist whose work has become the defining style of that genre is?
th: ศิลปินที่มีผลงานที่กลายเป็นแบบอย่างของงานแนวนั้นเรียกว่า?

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
th: oasis เป็นพื้นที่โดดเดี่ยวที่มีพืชขึ้นอยู่ท่ามกลางทะเลทราย และ island ก็เป็นแผ่นดินโดดเดี่ยวเล็กๆ ที่มีน้ำล้อมรอบ

en: Ant / Vertebrate
th: Ant กับ Vertebrate

en: Chicken / Bird
th: Chicken กับ Bird

en: Cousin
th: ลูกพี่ลูกน้อง

en: Dog / Cat
th: Dog กับ Cat

en: Has no relation
th: ไม่มีลำดับญาติ

en: His father
th: พ่อของเขา

en: His mother
th: แม่ของเขา

en: Horse / Pony
th: Horse กับ Pony

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
th: เป็นอย่างเดียวที่ไม่ได้ใช้ลูกบอลในเกม

en: It is the only one that is not a carnivore.
th: เป็นอย่างเดียวที่ไม่ใช่สัตว์กินเนื้อ

en: It is the only one that is not a cereal.
th: เป็นอย่างเดียวที่ไม่ใช่ธัญพืช

en: It is the only one that is not a fruit.
th: เป็นอย่างเดียวที่ไม่ใช่ผลไม้

en: It is the only one that is not a medical specialty.
th: เป็นอย่างเดียวที่ไม่ใช่ศัพท์เฉพาะทางการแพทย์

en: It is the only one that is not a metal.
th: เป็นอย่างเดียวที่ไม่ใช่โลหะ

en: It is the only one that is not a reptile.
th: เป็นอย่างเดียวที่ไม่ใช่สัตว์เลื้อยคลาน

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
th: เป็นเครื่องดนตรีชนิดเดียวที่ไม่ใช่เครื่องเป่า

en: It is the only one that is not related to architecture.
th: เป็นอย่างเดียวที่ไม่ได้เกี่ยวข้องกับสถาปัตยกรรม

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
th: เป็นหน่วยเดียวที่ไม่ใช่ระบบเมตริก

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned.
th: พี่สะใภ้ของน้องสาวของพ่อของจอห์นถือว่าเป็น? ให้ถือว่าจอห์นไม่มีญาติคนอื่นที่ไม่ได้กล่าวถึงอีก

en: John's mother's brother's brother-in-law is also is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned.
th: พี่เขยของน้องชายของแม่ของจอห์นถือว่าเป็น? ให้ถือว่าจอห์นไม่มีญาติคนอื่นที่ไม่ได้กล่าวถึงอีก

en: Son-in-law
th: ลูกเขย

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
th: หลักจริยธรรมที่ถือว่าสิ่งที่ให้ความสุขคือสิ่งที่ดีในตัวเอง

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
th: แนวปฏิบัติที่เคร่งครัดกับวินัยในตนเองเพื่อให้บรรลุความคิดที่สูงขึ้นหรือบรรลุความคิดทางจิตวิญญาณ

en: Think of the items used in the game.
th: นึกถึงสิ่งที่ใช้ในเกม

en: What is a 'halberd'?
th: 'halberd' เป็นอะไร?

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: http://live.gnome.org/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports is the odd one?
th: กีฬาใดต่อไปนี้ที่แตกต่างจากพวก?

en: Which of the following words is closer to the meaning of 'asceticism'?
th: คำใดต่อไปนี้มีความหมายใกล้เคียงกับ 'asceticism' ที่สุด?

en: Which of the following words is closer to the meaning of 'hedonism'?
th: คำใดต่อไปนี้มีความหมายใกล้เคียงกับ 'hedonism' ที่สุด?

en: Which of the following words is closer to the meaning of 'oxymoron'?
th: คำใดต่อไปนี้มีความหมายใกล้เคียงกับ 'oxymoron' ที่สุด?

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
th: คำใดต่อไปนี้มีความหมายใกล้เคียงกับ 'censure' ที่สุด?

en: Which of the following words is the odd one?
th: คำใดต่อไปนี้ที่แตกต่างจากพวก?

en: Which of the following words means fear of people?
th: คำใดที่หมายถึงอาการกลัวผู้คน?

en: Get ready to memorize the next objects...
th: เตรียมตัวให้พร้อม ที่จะจดจำสิ่งของที่กำลังจะมา...

en: Total
th: ทั้งหมด

en: Logic
th: ตรรกะ

en: Calculation
th: คำนวณ

en: Memory
th: ความจำ

en: Verbal
th: ภาษา

en: Time played {0} (average per game {1})
th: เวลาที่เล่น {0} (เฉลี่ยเกมละ {1})

en: Tips for your next games
th: คำแนะนำสำหรับเกมถัดไป

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
th: ปริศนาตรรกะ ท้าทายทักษะการคิดและใช้เหตุผลของคุณ

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
th: เลขคิดในใจ โจทย์เลขคณิตที่จะทดสอบความสามารถในการคิดเลขในใจของคุณ

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
th: เกมฝึกความจำ เพื่อทดสอบความจำระยะสั้นของคุณ

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
th: เปรียบเทียบศัพท์ ท้าทายความคล่องคำศัพท์ของคุณ

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
th: ยินดีต้อนรับสู่ gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
th: gbrainy เป็นเกมฝึกสมองที่จะช่วยให้คุณได้สนุกและฝึกใช้สมอง โดยประกอบด้วย:

en: red
th: แดง

en: green
th: เขียว

en: blue
th: น้ำเงิน

en: yellow
th: เหลือง

en: magenta
th: บานเย็น

en: orange
th: ส้ม

en: black
th: ดำ

en: white
th: ขาว

en: The correct answer is {0}.
th: คำตอบที่ถูกต้องคือ {0}

note: Translators Note The following series of answers may need to be adapted in cultures with alphabets different to the Latin one. The idea is to enumerate a sequence of possible answers For languages represented with the Latin alphabet use the same than English First possible answer for a series (e.g.:
en: A
th: ก

note: Second possible answer for a series
en: B
th: ข

note: Third possible answer for a series
en: C
th: ค

note: Fourth possible answer for a series
en: D
th: ง

note: Fifth possible answer for a series
en: E
th: จ

note: Sixth possible answer for a series
en: F
th: ฉ

note: Seventh possible answer for a series
en: G
th: ช

note: Eighth possible answer for a series
en: H
th: ซ

en: Figure {0}
th: ภาพ {0}

en: Extensions database:
th: ฐานข้อมูลส่วนขยาย:

en: Games played: {0} (Score: {1})
th: เกมที่เล่นแล้ว: {0} (คะแนน {1})

en:  - Time: {0}
th:  - เวลา: {0}

en: - Game: {0}
th: - เกม: {0}

en: Paused
th: พัก

en: Memorize the objects below in the given time
th: จำสิ่งของด้านล่างให้ได้ภายในเวลาที่กำหนด

en: Time left
th: เวลาที่เหลือ

en: Possible correct answers are: {0}.
th: คำตอบที่เป็นไปได้คือ: {0}

en: Multiple options #{0}
th: เลือกตัวเลือก #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the suggestions on how to answer E.g: What is the correct option? Answer A, B, C.
en: {0} Answer {1}.
th: {0} ตอบ {1}

en: Possible answers are:
th: คำตอบที่เป็นไปได้คือ:

en: Pair of words compare #{0}
th: เปรียบเทียบคู่คำ #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
th: จากความสัมพันธ์ระหว่างสองคำข้างล่างนี้ คำใดมีความสัมพันธ์แบบเดียวกันกับ '{0}'

en: Words: {0}
th: คำ: {0}

en: Pair of words #{0}
th: คู่คำ #{0}

en: Question and answer #{0}
th: ถาม-ตอบ #{0}

en: Play all the games
th: เล่นทุกเกม

en: All
th: ทั้งหมด

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
th: เล่นเกมท้าทายความคิดและการใช้เหตุผลของคุณ

en: Play games that challenge your mental calculation skills
th: เล่นเกมท้าทายทักษะการคิดเลขในใจของคุณ

en: Play games that challenge your short term memory
th: เล่นเกมท้าทายความจำระยะสั้นของคุณ

en: Play games that challenge your verbal aptitude
th: เล่นเกมท้าทายความคล่องคำศัพท์ของคุณ

en: Pause
th: พัก

en: Pause or resume the game
th: พักหรือเล่นเกมต่อ

en: End the game and show score
th: จบเกมและแสดงคะแนน

en: Finish
th: เสร็จ

en: Congratulations.
th: ยินดีด้วย

en: Incorrect answer.
th: คำตอบผิด

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
th: เมื่อคุณได้คำตอบแล้ว ให้ป้อนลงในช่อง "คำตอบ:" แล้วกดปุ่ม "ตกลง"

en: Resume
th: เล่นต่อ

en: Startup time {0}
th: เวลาที่ใช้เปิดโปรแกรม {0}

en: gbrainy web site
th: เว็บไซต์ gbrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
th: ชื่อเกม

note: Column: Type
en: Type
th: ประเภท

en: Enabled
th: เปิดใช้

en: The graph below shows the player's game score evolution.
th: กราฟข้างล่างนี้แสดงพัฒนาการของคะแนนของผู้เล่น

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
th: คุณต้องมีบันทึกการเล่นมากกว่าหนึ่งเกมเพื่อแสดงพัฒนาการ

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
th[0]: กราฟนี้สร้างจากผลของเกมล่าสุด {0} เกมที่ได้บันทึกไว้

en: Custom Game
th: เกมกำหนดเอง

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Unselect all
th: เลิกเลือกทั้งหมด

en: _Start
th: เ_ริ่ม

en: Player's Game Session History
th: ประวัติการเล่นของผู้เล่น

en: Show:
th: แสดง:

en: <b>Difficulty Level</b>
th: <b>ระดับความยาก</b>

en: <b>General Settings</b>
th: <b>การตั้งค่าทั่วไป</b>

en: <b>Memory Games</b>
th: <b>เกมความจำ</b>

en: <b>Player's Game Session History</b>
th: <b>ประวัติการเล่นของผู้เล่น</b>

en: Delete Player's Game Session History
th: ลบประวัติการเล่นของผู้เล่น

en: Easy
th: ง่าย

en: Master
th: มืออาชีพ

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Show countdown message
th: แสดงข้อความนับถอยหลัง

en: Skip games that use colors (friendly to colorblind users)
th: ข้ามเกมที่ใช้สี (เหมาะกับผู้ใช้ที่ตาบอดสี)

en: Time in seconds to memorize the challenge:
th: เวลาเป็นวินาทีที่จะให้จดจำโจทย์

en: 3D Cube
th: ลูกบาศก์ 3 มิติ

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
th: ต้องใช้ลูกบาศก์เล็กทั้งหมดกี่ลูกในการสร้างลูกบาศก์ใหญ่ข้างล่างนี้? ตอบเป็นตัวเลข

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
th: ลูกบาศก์คือวัตถุทรงตันที่มีหน้าเป็นสี่เหลี่ยมจัตุรัสขนาดเท่ากันหกหน้า

en: Balance
th: สมดุล

en: How many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
th: ต้องใช้สามเหลี่ยมกี่รูปในช่องทางขวาของภาพสุดท้าย เพื่อให้ได้สมดุล?

en: Every triangle counts as 1, each circle as 2 and each square as 3.
th: สามเหลี่ยมทุกรูปจะนับเป็น 1, วงกลมแต่ละรูปนับเป็น 2 และสี่เหลี่ยมจัตุรัสแต่ละรูปนับเป็น 3

en: Every circle counts as two triangles.
th: วงกลมทุกวงนับเป็นสามเหลี่ยมสองรูป

en: Build a triangle
th: สร้างสามเหลี่ยม

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
th: สามชิ้นใดที่คุณสามารถนำมาประกอบกันเป็นสามเหลี่ยมได้? ตอบโดยใช้ชื่อของภาพสามภาพ, เช่น: {0}{1}{2}

en: The resulting triangle is isosceles.
th: สามเหลี่ยมที่ได้เป็นสามเหลี่ยมหน้าจั่ว

en: The triangle is:
th: สามเหลี่ยมนั้นคือ:

en: Circles in a square
th: วงกลมในจัตุรัส

en: Clocks
th: นาฬิกา

en: Count circles
th: นับวงกลม

en: How many circles do you count?
th: คุณนับวงกลมได้เท่าไร?

en: What percentage of the figure is colored?
th: ภาพนี้ถูกระบายสีคิดเป็นสัดส่วนร้อยละเท่าใด?

en: Cube
th: กล่อง

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
th: ในภาพสุดท้าย เมื่อลากเส้นเชื่อมระหว่างจุดทุกจุดแล้ว รูปวงกลมจะถูกแบ่งออกเป็นกี่ส่วน?

en: Has {0} region | Has {0} regions
th[0]: มี {0} ส่วน

en: Equation
th: สมการ

en: What is the result of the equation below?
th: สมการข้างล่างนี้มีผลลัพธ์เท่าใด?

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: วงกลมใดที่ไม่เข้าพวก? นี่ไม่ใช่ลำดับขององค์ประกอบ ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
th: วงกลมทั้งหมดเรียงสีชิ้นส่วนในลำดับที่เหมือนกัน ยกเว้นวงนี้

en: Figures and text
th: ภาพและตัวอักษร

en: The figures and the text are related. What text should go under the last figure?
th: ภาพและตัวอักษรนั้นมีความสัมพันธ์กัน ตัวอักษรใดที่ควรอยู่ใต้ภาพสุดท้าย?

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
th: 'A' หมายถึงภาพเหลื่อมกันอยู่, 'B' หมายถึงสี่เหลี่ยมจัตุรัส, 'C' หมายถึงวงกลม, 'D' หมายถึงภาพแยกออกจากกัน, 'E' หมายถึงภาพประกอบขึ้นจากรูปสามรูป และ 'F' หมายถึงภาพประกอบขึ้นจากรูปสองรูป

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
th: ภาพใดที่ควรนำมาแทนที่เครื่องหมายคำถาม? ตอบ {0}, {1} หรือ {2}

en: Figures
th: ภาพ

en: E.g: {0}{1}{2} (pentagon, triangle, circle)
th: เช่น: {0}{1}{2} (ห้าเหลี่ยม, สามเหลี่ยม, วงกลม)

en: Four sided
th: สี่ด้าน

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: รูปทรงใดที่คุณสามารถสร้างได้จากการนำสองภาพแรกมาประกอบกัน? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: Lines
th: เส้น

en: One of numbers in the matrix must be circled. Which one?
th: มีเลขตัวหนึ่งในตารางที่ควรกาวงกลม เลขนั้นคืออะไร?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
th: ตัวเลขที่กาวงกลมทั้งหมดจะมีคุณสมบัติทางเลขคณิตที่เหมือนกัน

en: Every circled number can be divided by {0}.
th: ตัวเลขที่กาวงกลมทั้งหมดสามารถหารด้วย {0} ลงตัว

en: Missing piece
th: ชิ้นที่หายไป

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
th: สี่เหลี่ยมใดจะเติมภาพข้างล่างนี้ให้สมบูรณ์? ตอบ {0}, {1} หรือ {2}

en: The logic works at row level.
th: คิดด้วยตรรกะตามแนวนอน

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
th: ในทุกแถว สี่เหลี่ยมอันที่สามจะสร้างจากการพลิกสี่เหลี่ยมอันแรก แล้วนำไปซ้อนทับสี่เหลี่ยมอันที่สอง ตามด้วยการลบเส้นที่ซ้อนทับกัน

en: Some slices have a common property. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
th: มีชิ้นส่วนบางชิ้นที่มีคุณสมบัติเหมือนกัน ชิ้นใดที่หายไปจากวงกลมข้างล่างนี้? ตอบ {0}, {1} หรือ {2}

en: Move figure
th: ย้ายภาพ

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
th: จำนวนของวงกลมที่น้อยที่สุดที่จะย้าย เพื่อเปลี่ยนรูปทางซ้ายให้เป็นรูปทางขวา คือเท่าใด?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
th: ย้ายวงกลมจากแถวแรกไปแถวที่สอง และย้ายวงกลมสองวงจากแถวที่สี่ไปยังแถวที่สองและแถวที่ห้า

en: Next figure
th: ภาพถัดไป

en: What number should replace the question mark?
th: เลขอะไรที่ควรนำมาแทนที่เครื่องหมายคำถาม?

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
th: ลำดับถัดไปจะเป็นไปตามตรรกะบางอย่าง เลขอะไรที่ควรนำมาแทนที่เครื่องหมายคำถาม?

en: Which element does not belong to the group? It is not related to divisibility of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
th: สิ่งใดที่ไม่เข้าพวก? นี่ไม่เกี่ยวข้องกับการหารลงตัวของตัวเลข ตอบ {0}, {1}, {2}, {3} หรือ {4}

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
th: ในเลขชุดอื่น ๆ ตัวเลขสามตัวท้ายจะได้จากการยกกำลังสองของเลขสองตัวแรก

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ถ้าจิตรกรทุกคนเป็นศิลปิน และชาวเมืองบาร์เซโลนาบางคนเป็นศิลปิน ข้อสรุปใดต่อไปนี้ถูกต้อง? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: Some citizens of Barcelona are painters
th: ชาวเมืองบาร์เซโลนาบางคนเป็นจิตรกร

en: All citizens of Barcelona are painters
th: ชาวเมืองบาร์เซโลนาทั้งหมดเป็นจิตรกร

en: No citizen of Barcelona is a painter
th: ไม่มีชาวเมืองบาร์เซโลนาคนใดเป็นจิตรกร

en: None of the other options
th: ผิดทุกข้อที่กล่าวมา

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ถ้าไม่มีศิลปินป่วยคนใดมีความสุข และศิลปินบางคนมีความสุข ข้อสรุปใดต่อไปนี้ถูกต้อง? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: Some artist are not ill
th: ศิลปินบางคนไม่ได้ป่วย

en: Some painters are not artists
th: จิตรกรบางคนไม่ใช่ศิลปิน

en: All artists are happy
th: จิตรกรทุกคนมีความสุข

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: คนที่เดินทางจะซื้อแผนที่เสมอ คุณไม่ได้กำลังจะเดินทาง ข้อสรุปใดต่อไปนี้ถูกต้อง? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: You do not have any map
th: คุณไม่มีแผนที่ใดๆ

en: You do not buy a map
th: คุณไม่ซื้อแผนที่

en: All people have a map
th: ทุกคนมีแผนที่

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ถ้าคุณผิวปากถ้าคุณมีความสุข และคุณจะยิ้มเมื่อคุณผิวปากเท่านั้น ข้อสรุปใดต่อไปนี้ถูกต้อง? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: You smile if you are happy
th: คุณจะยิ้มถ้าคุณมีความสุข

en: You are only happy if you whistle
th: คุณจะมีความสุขก็ต่อเมื่อคุณผิวปากเท่านั้น

en: You whistle if you are not happy
th: คุณจะผิวปากถ้าคุณไม่มีความสุข

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ถ้าการกระทำของคุณซื่อสัตย์เสมอ และการกระทำของคุณเป็นนโยบายที่ดีที่สุดเสมอ ข้อสรุปใดต่อไปนี้ถูกต้อง? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: Honesty is sometimes the best policy
th: ความซื่อสัตย์เป็นนโยบายที่ดีที่สุดในบางครั้ง

en: Honesty is always the best policy
th: ความซื่อสัตย์เป็นนโยบายที่ดีที่สุดเสมอ

en: Honesty is not always the best policy
th: ความซื่อสัตย์ไม่ได้เป็นนโยบายที่ดีที่สุดเสมอไป

en: Some of the best policies are dishonest
th: นโยบายที่ดีที่สุดบางนโยบายก็ไม่ซื่อสัตย์

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ถ้าไม่มีคนตระหนี่คนใดร่าเริง และคนตระหนี่บางคนผอม ข้อสรุปใดต่อไปนี้ถูกต้อง? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: Some thin people are not cheerful
th: คนผอมบางคนไม่ร่าเริง

en: Thin people are not cheerful
th: คนผอมจะไม่ร่าเริง

en: Cheerful people are not thin
th: คนร่าเริงจะไม่ผอม

en: Some cheerful people are not thin
th: คนร่าเริงบางคนไม่ผอม

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ถ้าหมูทุกตัวอ้วน และไม่มีสัตว์ใดที่กินน้ำข้าวบาร์เลย์แล้วอ้วน ข้อสรุปใดต่อไปนี้ถูกต้อง? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: All animals fed on barley-water are non pigs
th: สัตว์ทุกตัวที่กินน้ำข้าวบาร์เลย์ไม่ใช่หมู

en: No pigs are fed on barley-water
th: ไม่มีหมูตัวใดกินน้ำข้าวบาร์เลย์

en: Pigs are not fed on barley-water
th: หมูไม่กินน้ำข้าวบาร์เลย์

en: All the other options
th: ถูกทุกข้อที่กล่าวมา

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ถ้าภาพบางภาพเกิดจากการวาดครั้งแรก และไม่มีการวาดครั้งแรกใดจะออกมาสวยงาม ข้อสรุปใดต่อไปนี้ถูกต้อง? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: Some bad pictures are not first attempts
th: ภาพไม่สวยบางภาพไม่ใช่การวาดครั้งแรก

en: Some pictures are not really good
th: ภาพบางภาพไม่สวยงาม

en: All bad pictures are first attempts
th: ภาพไม่สวยทั้งหมดเกิดจากการวาดครั้งแรก

en: All the others
th: ถูกทุกข้อที่กล่าวมา

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ถ้าคุณได้ออกไปเดินเล่นมาและคุณกำลังรู้สึกดีขึ้น ข้อสรุปใดต่อไปนี้ถูกต้อง? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: To feel better, you must go out for a walk
th: ถ้าจะให้รู้สึกดีขึ้น คุณต้องออกไปเดินเล่น

en: If you go out for a walk, you will feel better
th: ถ้าคุณออกไปเดินเล่น คุณจะรู้สึกดีขึ้น

en: Some who go out for a walk feel better
th: คนบางคนที่ออกไปเดินเล่นจะรู้สึกดีขึ้น

en: No one feels better who does not go out for a walk
th: ไม่มีใครที่ไม่ออกไปเดินเล่นจะรู้สึกดีขึ้น

en: Predicate Logic
th: ตรรกศาสตร์อนุมาน

en: Pencil
th: ดินสอ

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
th: ภาพใดต่อไปนี้ที่ไม่สามารถวาดได้โดยไม่ลากตัดผ่านเส้นเดิมหรือยกดินสอ? ตอบ {0}, {1}, {2}, {3} หรือ {4}

en: People at a table
th: นั่งล้อมโต๊ะ

en: A group of people are sitting at round table, evenly spaced out. How many people are there if the {0} person is across from the {1}?
th: คนกลุ่มหนึ่งนั่งล้อมโต๊ะกลมโดยที่นั่งวางห่างเท่าๆ กัน มีคนรอบโต๊ะทั้งหมดกี่คนถ้าคนที่ {0} นั่งตรงข้ามกับคนที่ {1} อยู่?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
th: หาผลต่างของตำแหน่งทั้งสอง คุณจะทราบว่ามีคนกี่คนนั่งอยู่ครึ่งหนึ่งของโต๊ะ คูณผลต่างนี้ด้วยสองก็จะได้จำนวนคนทั้งหมด

en: 5th
th: 5

en: 19th
th: 19

en: 4th
th: 4

en: 12th
th: 12

en: 9th
th: 9

en: 22nd
th: 22

en: Two people in the table sitting across each other
th: คนสองคนนั่งตรงข้ามกันในโต๊ะ

en: Percentage
th: ร้อยละ

en: Quadrilaterals
th: สี่เหลี่ยม

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
th: ภาพใดต่อไปนี้ไม่เข้าพวก? ตอบ {0}, {1}, {2}, {3}, {4} หรือ {5}

en: It is the only figure with all lines of equal length.
th: มีเพียงภาพเดียวที่ด้านทั้งหมดมีความยาวเท่ากัน

en: Related numbers
th: ตัวเลขที่สัมพันธ์กัน

en: In the matrix below, which number should replace the question mark?
th: ในตารางข้างล่างนี้ เลขอะไรที่ควรนำมาแทนที่เครื่องหมายคำถาม?

en: Squares and letters
th: สี่เหลี่ยมกับอักษร

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
th: อักษรรอบสี่เหลี่ยมจะเรียงตัวอย่างมีรูปแบบ อักษรใดที่ควรนำมาแทนเครื่องหมายคำถามในสี่เหลี่ยมสุดท้าย?

en: Squares
th: สี่เหลี่ยมจัตุรัส

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
th: คุณนับสี่เหลี่ยมจัตุรัสได้กี่รูปจากภาพข้างล่าง?

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
th: มีสี่เหลี่ยมเล็ก 16 รูป, มีสี่เหลี่ยม 9 รูปที่ได้จากการรวมกันของสี่เหลี่ยมเล็ก 4 รูป, มีสี่เหลี่ยม 4 รูปที่ได้จากการรวมกันของสี่เหลี่ยมเล็ก 9 รูป และมีสี่เหลี่ยมใหญ่ 1 รูปที่ได้จากสี่เหลี่ยมเล็ก 16 รูปรวมกัน

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
th: มีสี่เหลี่ยมเล็ก 9 รูป, มีสี่เหลี่ยม 4 รูปที่ได้จากการรวมกันของสี่เหลี่ยมเล็ก 4 รูป, และมีสี่เหลี่ยมใหญ่ 1 รูปที่ได้จากสี่เหลี่ยมเล็ก 9 รูปรวมกัน

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
th: {0:%H}

en: Trains
th: รถไฟ

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
th: สูตรของระยะทางคือ 'ระยะทาง = อัตราเร็ว x เวลา'

note: Translators: - {0}, {1} and {2} are always greater than 2 - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train to overtake the first train?
th[0]: รถไฟขบวนหนึ่งออกจากสถานีด้วยอัตราเร็ว {0} กม./ชม. {1} ชั่วโมงถัดมา รถไฟขบวนที่สองก็ออกจากสถานีเดิมในทิศทางเดียวกันด้วยอัตราเร็ว {2} กม./ชม. ต้องใช้เวลากี่ชั่วโมงกว่าที่รถไฟขบวนที่สองจะตามทันรถไฟขบวนแรก?

en: You can calculate the answer multiplying the second train speed by the time and dividing it by the difference of speeds.
th: คุณสามารถคำนวณคำตอบได้โดยคูณอัตราเร็วของรถไฟขบวนแรกด้วยเวลาออกที่ต่างกัน แล้วหารด้วยผลต่างของอัตราเร็วของทั้งสองขบวน

note: Translators: - {0}, {1} and {3} are always greater than 2 - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours do they meet?
th: รถไฟสองขบวนอยู่ห่างกันเป็นระยะทาง {0} กม. และกำลังวิ่งเข้าหากันบนรางตรงคู่ขนาน ขบวนหนึ่งวิ่งด้วยอัตราเร็ว {1} กม./ชม. และอีกขบวนหนึ่งวิ่งด้วยอัตราเร็ว {2} กม./ชม. รถไฟทั้งสองขบวนจะพบกันในกี่ชั่วโมง?

en: You can calculate the answer dividing the distance by the sum of both speeds.
th: คุณสามารถคำนวณคำตอบได้โดยหารระยะทางด้วยผลบวกของอัตราเร็วของทั้งสองขบวน

note: Translators: - {0}, {1} and {2} are always greater than 2 - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours they will be {2} miles apart?
th: รถไฟสองขบวนบนรางตรงคู่ขนานวิ่งออกจากจุดเดียวกันในเวลาเดียวกัน โดยวิ่งในทิศทางตรงข้ามกันที่อัตราเร็ว {0} และ {1} กม./ชม. ตามลำดับ รถไฟทั้งสองขบวนจะห่างกัน {2} กม. ในเวลากี่ชั่วโมง?

en: Triangles
th: สามเหลี่ยม

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
th: คุณนับสามเหลี่ยมขนาดใดๆ ได้กี่รูปจากภาพข้างล่าง?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
th: สามเหลี่ยมแต่ละรูปสามารถวางซ้อนในสามเหลี่ยมอื่นได้

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
th: สามเหลี่ยมเกิดจากการเชื่อมต่อจุดดังต่อไปนี้: {0}

en: Which number should replace the question mark below?
th: เลขอะไรที่ควรนำมาแทนที่เครื่องหมายคำถามข้างล่าง?

en: Colored figures
th: ภาพสี

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ภาพใดต่อไปนี้ที่ได้แสดงไปเมื่อสักครู่? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: Colored text
th: ข้อความสี

en: What was the color of the text that said '{0}'?
th: คำที่เขียนว่า '{0}' มีสีอะไร?

en: Counting dots
th: นับจุด

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
th: มีจุดสี{0}กี่จุดในภาพที่แสดงไปเมื่อสักครู่? ตอบเป็นตัวเลข

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electric.
th: ประมาณ {0}% ของรถ Shiny ใช้น้ำมันดีเซล, {1}% ใช้น้ำมันเบนซิน และที่เหลือใช้ไฟฟ้า

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
th: กี่เปอร์เซ็นต์ของรถ Shiny ที่ใช้น้ำมันดีเซล?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
th: กี่เปอร์เซ็นต์ของรถ Shiny ที่ใช้น้ำมันเบนซิน?

en: Triangle
th: สามเหลี่ยม

en: Square
th: สี่เหลี่ยมจัตุรัส

en: Pentagon
th: ห้าเหลี่ยม

en: Circle
th: วงกลม

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: สี่เหลี่ยมใดต่อไปนี้ที่ได้แสดงไปเมื่อสักครู่? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: Start at point number {0}
th: เริ่มที่จุดหมายเลข {0}

en: Move right
th: เลื่อนขวา

en: Move left
th: เลื่อนซ้าย

en: Move up
th: เลื่อนขึ้น

en: Move down
th: เลื่อนลง

en: End at point {0}
th: จบที่จุด {0}

en: Which of the following graphics represent the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
th: ภาพใดต่อไปนี้ที่ตรงกับทิศทางที่ได้บอกไว้เมื่อสักครู่? ตอบ {0}, {1}, {2} หรือ {3}

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
th: มีคำหนึ่งที่ไม่มีในรายการที่แสดงเมื่อสักครู่ คำนั้นคือะไร?

note: Body parts
en: wrist
th: ข้อมือ

en: elbow
th: ศอก

en: armpit
th: รักแร้

en: hand
th: มือ

en: chest
th: หน้าอก

note: Fishes
en: sardine
th: ปลาซาร์ดีน

en: trout
th: ปลาทู

en: monkfish
th: ปลาดุก

en: cod
th: ปลากระพง

en: salmon
th: ปลาแซลมอน

note: Vegetables
en: potato
th: มันฝรั่ง

en: ginger
th: ขิง

en: pepper
th: พริกไทย

en: garlic
th: กระเทียม

en: pumpkin
th: ฟักทอง

note: Bicycle
en: brake
th: เบรก

en: pedal
th: คันเหยียบ

en: chain
th: โซ่

en: wheel
th: ล้อ

en: handlebar
th: มือจับ

note: Music
en: drummer
th: มือกลอง

en: speaker
th: ลำโพง

en: lyrics
th: เนื้อเพลง

en: beat
th: จังหวะ

en: song
th: เพลง

note: Weather
en: cloud
th: เมฆ

en: rain
th: ฝน

en: storm
th: พายุ

en: fog
th: หมอก

en: rainbow
th: รุ้ง

note: Animals
en: rabbit
th: กระต่าย

en: mouse
th: หนู

en: monkey
th: ลิง

en: bear
th: หมี

en: wolf
th: หมาป่า

en: Arithmetical
th: เลขคณิต

en: What is the result of the arithmetical operation?
th: ผลลัพธ์ของการคำนวณคืออะไร?

en: Average
th: ค่าเฉลี่ย

en: Which of the following numbers is closer to {0:##0.###}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
th: เลขใดต่อไปนี้ที่ใกล้เคียงกับ {0:##0.###} มากที่สุด? ตอบ {1}, {2}, {3} หรือ {4}

en: Operators
th: เครื่องหมายเลขคณิต

en: The first operator is {0}.
th: เครื่องหมายแรกคือ {0}

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
th: เครื่องหมายใดทำทำให้ {0}, {1}, และ {2} เท่ากับ {3}? ตอบ '+-/*'

en: {0} and {1}
th: {0} กับ {1}

en: Proportions
th: สัดส่วน

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
th: {0}% ของ {1}/{2} เท่ากับเท่าไร? ตอบ {3}, {4}, {5} หรือ {6}

en: Ratio
th: อัตราส่วน

en: Two numbers sum {0} and have a ratio of {1} to {2}. Which are these numbers? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
th: มีเลขสองจำนวนที่รวมกันได้ {0} และมีอัตราส่วนเป็น {1} ต่อ {2} เลขสองจำนวนนั้นคืออะไร? ตอบเป็นตัวเลขสองจำนวน (เช่น 1 กับ 2)

en: have a ratio of {0}:{1}
th: มีอัตราส่วนเป็น {0}:{1}

en: Two numbers
th: เลขสองจำนวน

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
th: เลขสองจำนวนใดที่บวกกันได้ {0} และคูณกันได้ {1}? ตอบเป็นตัวเลขสองจำนวน (เช่น 1 กับ 2)

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
th: เลขสองจำนวนใดที่ลบกันได้ {0} และคูณกันได้ {1}? ตอบเป็นตัวเลขสองจำนวน (เช่น 1 กับ 2)

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
th: ทุกเกม (ตรรกะ, เลขคิดในใจ, ความจำ และเปรียบเทียบศัพท์)

en: Answer:
th: คำตอบ:

en: Custom Game Selection...
th: เลือกชุดเกม...

en: Extensions
th: ส่วนขยาย

en: How to Extend gbrainy's Functionality
th: วิธีขยายขอบเขตการทำงานของ gbrainy

en: Logic Puzzles Only
th: ปริศนาตรรกะเท่านั้น

en: Memory Trainers Only
th: เกมฝึกความจำเท่านั้น

en: Mental Calculation Trainers Only
th: เกมเลขคิดในใจเท่านั้น

en: Toolbar
th: แถบเครื่องมือ

en: Verbal Analogies Only
th: เกมเปรียบเทียบศัพท์เท่านั้น

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: _End Game
th: _จบเกม

en: _Game
th: เ_กม

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _New Game
th: เกมใ_หม่

en: _Next
th: _ถัดไป

en: _Pause Game
th: _พักเกม

en: _Settings
th: _ตั้งค่า

en: _Tip
th: _คำแนะนำ

en: _View
th: มุม_มอง

en: Copyright:
th: ลิขสิทธิ์:

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Enable
th: เปิดใช้งาน

en: Install from:
th: ติดตั้งจาก:

en: Name
th: ชื่อ

en: Repository
th: คลัง

en: Select _All
th: เลือก_ทั้งหมด

en: Show all packages
th: แสดงแพกเกจทั้งหมด

en: Show new versions only
th: แสดงรุ่นใหม่เท่านั้น

en: Show updates only
th: แสดงการปรับรุ่นเท่านั้น

en: Version
th: รุ่น

en: Version:
th: รุ่น:

en: _Uninstall...
th: _ถอดถอน...

en: _Unselect All
th: ย_กเลิกการเลือกทั้งหมด
