gbrainy - en to tr translation catalogue (1086 entries)

en: Clock rotation
tr: Saat dönüşü

en: Every hour rotates 360 degrees.
tr: Her saatte 360 derece döner.

en: Brothers and sisters
tr: Erkek ve kız kardeşler

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
tr: [people] kişiden, [brothers] tanesi erkek kardeşe, [sisters] tanesi kız kardeşe ve [both] tanesi de her ikisine sahiptir. Kaç kişi erkek ya da kız kardeşe sahip değildir?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
tr: Toplam kişi sayısından yalnızca erkek kardeşleri olan [brothers_only] kişiyi, yalnızca kız kardeşleri olan [sisters_only] kişiyi ve hem kız hem de erkek kardeşleri olan [both] kişiyi çıkararak hesaplanır.

en: Age
tr: Yaş

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
tr: John'un oğlunun günümüzdeki yaşı John'un yaşının yarısından [difference] eksiktir, yani ([father] / 2) - [difference].

en: Password
tr: Parola

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
tr: Her basamağın 10 olasılığı vardır. Toplam olasılık sayısı 10 üssü [digits] 'dir.

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
tr: Her basamağın 8 olasılığı vardır. Toplam olasılık sayısı 8 üssü [digits] 'dir.

en: Tennis game
tr: Tenis oyunu

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
tr: Her oyun 2 olası sonucu olan bağımsız bir olaydır. Olasılıkların toplamı ise 2 üssü [games]dır.

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
tr: Her oyunda bir oyuncu elenir. Yani sonuç, toplam oyuncu sayısının bir eksiğidir.

en: Bank interest
tr: Banka faizi

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
tr: Bileşik faiz, ana para ve birikmiş olan faizin toplamı üzerinden ödenir.

en: Simple equations
tr: Basit eşitlikler

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
tr: Hangi sayıya [num_a] eklersek [num_b] eşit olur?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
tr: [num_b] - [num_a] işleminin sonucudur.

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
tr: Hangi sayıdan [num_a] çıkartırsak [num_b] eşit olur?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
tr: [num_a] + [num_b] işleminin sonucudur.

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
tr: Hangi sayı [num_a] çarpılırsa [num_b] eşit olur?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
tr: [num_b] / [num_a] işleminin sonucudur.

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
tr: Hangi sayı [num_a]'ya bölünürse sonuç [num_b] olur?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
tr: [num_a] * [num_b] işleminin sonucudur.

en: Boxes
tr: Kutular

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Box
tr: Kutu

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
tr: 6 x 5 x [z] ölçülerindeki bir kapsayıcı içerisine 1 x 1 x 0,5 ölçülerindeki kutulardan kaç tane sığdırılabilir?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
tr: 6 * 5 * [z] * 2 boyutlu kutularla doldurabilirsiniz.

en: Palindromic years
tr: Palindromik(tersi ile aynı) yıllar

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
tr: [year_start] yılı, [year_end] gibi palindromik bir yıldır, aralarında 11 yıl fark vardır. [year_end] yılından sonraki, aralarında aynı büyüklükte fark olan, ardışık palindromik yıl çifti nedir? İki sayı girerek yanıtlayınız (ör.  [year_start] ve [year_end])

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
tr: Bir palindromik sayının rakamları tersine çevrildiğinde o sayı aynı kalır (ör: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
tr: [rslt_a] ve [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
tr: Palindrome yılları, 1000 yılından 10000 yılına kadar milenyum sonu hariç 110 yıllık aralıklarla oluşur. Her milenyum sonunda 11 yıllık aralıklarla oluşur.

en: Dartboard
tr: Nişan Tahtası

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
tr: Aşağıdaki dart tahtasında, 5 atışta 120 puan almak için dartları nerelere atmanız gerekir? Sayıların listesini yazarak yanıtlayın (ör. 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
tr: 120 puan kazanmak için dart tahtasındaki 4 sayıdan yalnızca 3'ü kullanılır.

en: Horse race
tr: At yarışı

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
tr[0]: Bir at yarışında hem insanlar hem atlar bulunmaktadır. Burada [eyes] göz ve [legs] bacak olduğuna göre, kaç adet at vardır?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
tr: Her insanın iki, her atın ise dört bacağı vardır (2 * [men] + [horses] * 4). Ayrıca her insanın ve her atın iki gözü vardır (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
tr: Kaldıraç

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
tr: Kaldıracı dengelemek için, soru işaretiyle belirtilen noktaya ne kadar ağırlık konmalıdır?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
tr: Arşimet'e atfedilen şu cümle dikkate değerdir: 'Bana yeterince uzun bir kaldıraç ve üzerinde duracağım bir yer verin, ben de Dünyayı yerinden oynatayım'.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
tr: Bir kaldıraç, üzerine yerleştirilen nesneler ağırlıklarıyla ters orantılı uzaklıklarda olduklarında dengededir.

en: Multiple number
tr: Çoklu sayı

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
tr: Aşağıdaki listede yer alan sayılardan hangi ikisi hem [num_x] hem de [num_y] sayısının katıdır? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
tr: Bir sayıya kalansız olarak bölünebilen sayıya, o sayının katı denir. Örneğin; 10, 15 ve 25, 5'in katlarıdır.

en: Choose one of the following:
tr: Aşağıdakilerden birini seçin:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
tr: [option_prefix] [option_a] ve [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
tr: [option_prefix] [option_a] ve [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
tr: [option_prefix] [option_b] ve [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
tr: [option_prefix] [option_c] ve [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
tr: [option_a] ve [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
tr: [option_a] ve [option_b] sayılarının her ikisi de, [num_x] ve [num_y] sayılarının katıdır.

en: Cars in town
tr: Şehirdeki arabalar

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
tr: Küçük bir kasabada, sakinlerin %[all_cars]'inin arabası bulunmaktadır ve %[males_cars]'i araba sahibi olan erkeklerdir. Nüfusun yüzde kaçı araba sahibi olan kadınlardan oluşmaktadır? [option_answers]

en: [option_prefix] [option_a]%
tr: [option_prefix] %[option_a]

en: [option_prefix] [option_b]%
tr: [option_prefix] %[option_b]

en: [option_prefix] [option_c]%
tr: [option_prefix] %[option_c]

en: [option_prefix] [option_d]%
tr: [option_prefix] %[option_d]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
tr: Nüfusun %[females_cars]'ini ([all_cars] - [males_cars]) araba sahibi olan kadınlar oluşturmaktadır.

en: Compare variables
tr: Değişkenleri karşılaştır

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
tr: Eğer p &lt; x &lt; q ve r &lt; y &lt; s ise ve x &lt; y değerinin doğru olduğunu biliyorsanız, aşağıdaki seçeneklerden hangisi doğrudur? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
tr: Eğer x &lt; y ise p &lt; x &lt; y &lt; s'dir; öyleyse s &gt; p doğrudur.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
tr: Eğer p &lt; x &lt; q ve r &lt; y &lt; s ise ve x &gt; y değerinin doğru olduğunu biliyorsanız, aşağıdaki seçeneklerden hangisi doğrudur? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
tr: Eğer x &gt; y ise r &lt; y &lt; x &lt; q 'dur. Öyleyse, r &lt; q doğrudur.

en: Odd number
tr: Tek sayı

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
tr: Verilen x ve y tam sayılarından x çift ve y tek ise, aşağıdaki ifadelerden hangisi her zaman tek sayı sonuç verir? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
tr: İki çift sayının çarpım sonucu her zaman çifttir; öyleyse, x ile 2'nin çarpımı da çifttir. Bu çift sayıya bir tek sayı (y) eklemek, her zaman tek sayı sonuç verecektir.

en: Warehouse
tr: Depo

en: Two trucks
tr: İki kamyon

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
tr[0]: Toplam ağırlığı [add] birim olan iki adet kamyonunuz var. Eğer hafif kamyonun ağırlığı, ağır kamyonun ağırlığının yarısından 15 birim daha azsa, hafif kamyonun ağırlığı nedir? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
tr: Ağır kamyonun ağırlığı [heavier] birim, hafif kamyonun ağırlığı ise [lighter] birimdir.

en: Family relations
tr: Aile ilişkileri

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
tr: Can'ın babasının kız kardeşinin yengesi aynı zamanda kimdir? Can'ın burada bahsedilmemiş olan herhangi bir akrabası olduğunu varsaymayınız. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
tr: [option_prefix] Annesi

en: [option_prefix] Has no relation
tr: [option_prefix] Akrabalığı yoktur

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
tr: [option_prefix] Kuzeni

en: [option_prefix] His son-in-law
tr: [option_prefix] Damadı

en: His mother
tr: Annesi

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
tr: Kız kardeşinin yengesi Can'ın babasının karısıdır, yani Can'ın annesidir.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
tr: Can'ın annesinin erkek kardeşinin kayınbiraderi aynı zamanda kimdir? Can'ın burada bahsedilmemiş olan herhangi bir akrabası olduğunu varsaymayınız. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
tr: [option_prefix] Babası

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
tr: [option_prefix] Kuzeni

en: His father
tr: Babası

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
tr: Erkek kardeşinin kayınbiraderi Can'ın annesinin kocasıdır, yani Can'ın babasıdır.

en: Third number
tr: Üçüncü sayı

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
tr: Üç sayının ortalaması [three] sayısıdır. Bu sayılardan ikisinin ortalaması [two] sayısıdır. Öyleyse, üçüncü sayı nedir? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
tr: ([three] * 3) - ([two] * 2) işleminin sonucudur.

en: Birthday
tr: Doğum günü

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
tr: Kızın biri, bir keresinde şöyle dedi: 2 gün önce 18 yaşındaydım. Gelecek yıl 21 yaşında olacağım. Bu doğru olabilir mi? [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
tr: [option_prefix] Evet

en: [option_prefix] No
tr: [option_prefix] Hayır

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
tr: 31 Aralık'ta doğdu ve bunu 1 Ocak'ta söyledi.

en: Direction
tr: Yön

en: I go south on an evening when the sun shines. To which side of me will my shadow fall? [option_answers]
tr: Güneş parladığı bir akşam güneye gitsem. Gölgem hangi tarafıma düşer? [option_answers]

en: [option_prefix] To my left
tr: [option_prefix] Soluma

en: [option_prefix] To my right
tr: [option_prefix] Sağıma

en: [option_prefix] Behind me
tr: [option_prefix] Arkama

en: [option_prefix] In front of me
tr: [option_prefix] Önüme

en: If I go south then east is to my left and in the evening the shadow falls east.
tr: Eğer güneye gidersem, o zaman doğu solumda olur ve akşamları gölge doğuya düşer.

en: Two men
tr: İki adam

note: Translators: Adapt 'feet' to the right unit of length for your locale.
en: Two men starting at the same point walk in opposite directions for [dist_a] feet. Both turn left and walk another [dist_b] feet. What is the distance between them? [option_answers]
tr: Aynı noktada başlayan iki adam [dist_a] metre ters yönde yürür. Her ikisi de sola döner ve yeniden [dist_b] metre yürür. Aralarındaki mesafe nedir? [option_answers]

en: Using the Pythagorean theorem, the solution is 2 by the square root of ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).
tr: Pisagor teoremi kullanılarak, çözüm 2'nin ([dist_a]^2 + [dist_b]^2)kareköküdür.

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical, verbal and logical skills.
tr: gbrainy; bellek, aritmetik sözlü ve mantıksal yetenekleri eğitici oyundur.

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical, verbal and logical skills with many sorts of exercises of different difficulty levels.
tr: gbrainy; bellek, aritmetik, sözlü ve mantıksal yetenekleri eğitici oyundur. Değişik zorluk düzeylerinde türlü alıştırmalar içerir.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
tr: Her yaş ve amaca yönelik bir şeyler sunmaktadır: ailesinin yeteneklerini geliştirmesini istediği çocuklar, zihinlerini formda tutmak ya da yalnızca eğlenmek isteyen yetişkinler, bellek alıştırmaları yapması gereken yaşlı insanlar vb.

en: Brain teaser game
tr: Zeka oyunu

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
tr: Sözlü, hesaplama ve bellek yeteneğinle aklına meydan okuyarak oyun oyna

en: game;logic;memory;teaser;brain;verbal;calculation;
tr: oyun;mantık;bellek;hafıza;bulmaca;beyin;zeka;sözlü;hesaplama;

en: Classic
tr: Klasik

en: Notebook
tr: Not defteri

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
tr: Aşağıdaki spor dallarından hangisi bu gruba ait değildir?

en: Think of the items used in the game.
tr: Oyunda kullanılan elemanları düşünün.

en: Basketball
tr: Basketbol

en: Tennis
tr: Tenis

en: Cycling
tr: Bisiklet

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
tr: Oyunda top kullanmayan tek oyun.

en: A terrier is to a dog like a?
tr: Bir terriyer ve bir köpek neye benzer?

en: Chicken / Parrot
tr: Tavuk / Papağan

en: Pony / Horse
tr: Midilli / At

en: Ant / Vertebrate
tr: Karınca / Omurgalı

en: Dog / Cat
tr: Köpek / Kedi

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
tr: Köpek ve at tür, terriyer ve midilli ise ırktır.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
tr: 'taxidermist' sözcüğü nasıl bir kişiyi tanımlaman için kullanıldı?

en: Works with dead animals
tr: Ölü hayvanlarla çalışır

en: Specializes in skin diseases
tr: Deri hastalıklarında uzmanlaşır

en: Suffers a skin disease
tr: Deri hastalığından muzdariptir

en: Works with leather
tr: Deri ile çalışır

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
tr: Yetersiz tasarlanmış ve çok yönlü olmayan bir araba motoru nasıl tanımlanabilir?

en: Simplistic
tr: Basit

en: Erroneous
tr: Hatalı

en: Broken
tr: Kırık

en: Unorthodox
tr: Alışılmışın dışında

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisinin anlamı 'censure' sözcüğüne en yakındır?

en: Condemn
tr: Kınamak

en: Hide
tr: Gizle

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
tr: Anlaşılması güç

en: Ignore
tr: Yoksay

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
tr: İşleri artık türünü tanımlar hale gelmiş sanatçı?

en: Pioneer
tr: Öncü

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
tr: Bohem

en: Misunderstood
tr: Yanlış anlaşılmış

en: Martyr
tr: Şehit

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
tr: Aşağıdakilerden hangisi 'dışlanmış' bir insanı daha iyi açıklar?

en: Person expelled from society
tr: Topluluktan çıkarılan kişi

en: Loner
tr: Yalnız

en: Connoisseur
tr: Usta

en: Conspirator
tr: Suikastçi

en: Which of the following words means fear of people?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi insanlardan korkmak anlamına gelir?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
tr: Antropofobi

en: Hypochondria
tr: Hastalık Hastası

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
tr: Antofobi

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
tr: Akrofobi

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
tr: Sağlığı için aşırı endişelenen kişiye ne denir?

en: Agoraphobia
tr: Agorafobi

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi bu gruba ait değildir?

note: Translator: As a noun
en: Violin
tr: Keman

en: Bassoon
tr: Fagot

en: Flute
tr: Flüt

en: Oboe
tr: Obua

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
tr: Bu nefesli çalgı olmayan tek şey.

en: What is a 'halberd'?
tr: Teber nedir?

en: Weapon
tr: Silah

en: Flower
tr: Çiçek

en: Fish
tr: Balık

en: Sport
tr: Spor

en: Fossil
tr: Fosil

en: Portico
tr: Kemer altı

en: Column
tr: Sütun

en: Attic
tr: Çatı

en: It is the only one that is not related to architecture.
tr: Mimari ile ilgili olmayan tek şey.

en: Kilometer
tr: Kilometre

en: Hectogram
tr: Hektogram

en: Liter
tr: Litre

en: Gallon
tr: Galon

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
tr: Metrik sisteme ait olmayan tek şey.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
tr: Turuncu

en: Apple
tr: Elma

en: Grape
tr: Üzüm

en: Potato
tr: Patates

en: It is the only one that is not a fruit.
tr: Meyve olmayan tek şey.

en: Turtle
tr: Kaplumbağa

en: Crocodile
tr: Timsah

en: Lizard
tr: Kertenkele

en: Frog
tr: Kurbağa

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
tr: Bir sürüngen olmayan ve ayrıca bir kuyruğu da olmayan tek şey.

en: Tiger
tr: Kaplan

en: Hyena
tr: Sırtlan

en: Wolf
tr: Kurt

en: Deer
tr: Geyik

en: It is the only one that is not a carnivore.
tr: Etçil olmayan tek şey.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'hazcılık' sözcüğüne anlamca en yakındır?

en: Pleasure
tr: Memnuniyet

en: Pain
tr: Ağrı

en: Collectivism
tr: Ortaklaşacılık

en: Abstinence
tr: Kaçınma

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
tr: Makbul olanın esasen iyi olduğuna dayanan ahlaki öğreti.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'çilecilik' sözcüğüne anlamca en yakındır?

en: Positivism
tr: Pozitivizm

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
tr: Daha yüksek ruhani fikirler için yapılan sıkı öz-disiplin.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'oksimoron' sözcüğüne anlamca en yakındır?

en: Contradictory
tr: Çelişkili

en: Synonym
tr: Eş anlamlı

en: Related
tr: Alakalı

en: Ironic
tr: Alaycı

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
tr: Çelişkili durumları kombine eden konuşma şekli.

en: Lentils
tr: Mercimek

en: Wheat
tr: Buğday

en: Corn
tr: Mısır

en: Rice
tr: Pirinç

en: It is the only one that is not a cereal.
tr: Tahıl olmayan tek şey.

en: Onion
tr: Soğan

en: Lychee
tr: Liçi

en: Olive
tr: Zeytin

en: Carbon
tr: Karbon

en: Sodium
tr: Sodyum

en: Titanium
tr: Titanyum

en: Zinc
tr: Çinko

en: It is the only one that is not a metal.
tr: Metal olmayan tek şey.

en: Cardiology
tr: Kardiyoloji

en: Hematology
tr: Hematoloji

en: Psychiatry
tr: Psikiyatri

en: Paleontology
tr: Paleontoloji

en: It is the only one that is not a medical specialty.
tr: Tıbbi uzmanlık olmayan tek şey.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'ihmalkâr' sözcüğüne anlamca en yakındır?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
tr: Dikkatsiz

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
tr: Dost canlısı

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
tr: Kibar

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
tr: Öfkeli

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
tr: Haklı veya makul olarak beklendiği şekilde özen göstermemek.

en: Regular
tr: Düzenli

en: Occasional
tr: Ara sıra

en: Exceptional
tr: İstisnai

en: Rare
tr: Nadir

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
tr: Diğer sözcükler sıkça meydana gelmemek anlamında kullanılır.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'şaşırtıcı' sözcüğüne anlamca en yakındır?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
tr: Kafa karıştırıcı

en: Interesting
tr: İlginç

en: Ordinary
tr: Sıradan

en: Trivial
tr: Önemsiz

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'mutsuz' sözcüğüne anlamca en yakındır?

en: Sad
tr: Üzgün

en: Unpleasant
tr: Tatsız

en: Tears
tr: Gözyaşları

en: Incredible
tr: İnanılmaz

en: Famous
tr: Ünlü

en: Acclaimed
tr: Alkışlanan

en: Celebrated
tr: Meşhur

en: The other words have the meaning of distinguished.
tr: Diğer sözcükler seçkinlik anlamında kullanılır.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'spesifik' sözcüğüne anlamca en yakındır?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
tr: Belirli

en: Obvious
tr: Bariz

en: Generic
tr: Genel

en: Plate
tr: Plaka

note: Translator: As a noun
en: Bottle
tr: Şişe

en: Amphora
tr: Amfora

en: Bowl
tr: Kase

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
tr: Sıvıları depolamak için kullanılmayan tek şey.

en: Walnut
tr: Ceviz

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
tr: Makadam

en: Chestnut
tr: Kestane

en: It is the only one that is not a nut.
tr: Kuru meyve olmayan tek şey.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'beğeni' sözcüğüne anlamca en yakındır?

en: Applause
tr: Alkış

en: Commendation
tr: Takdirname

en: Citation
tr: Alıntı

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
tr: Hokkabaz

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'keder' sözcüğüne anlamca en yakındır?

note: Translator: As a noun
en: Lament
tr: Ağıt

en: Fraud
tr: Dolandırıcılık

en: Intolerance
tr: Hoşgörüsüzlük

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisi 'ağırkanlı' sözcüğüne anlamca en yakındır?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
tr: Sakin

en: Authentic
tr: Özgün

en: Clever
tr: Zeki

en: Tense
tr: Gergin

en: Concert
tr: Ahenk

en: Satire
tr: Hiciv

en: Proverb
tr: Atasözü

en: Epigram
tr: Nükte

en: It is the only one that is not related to literature.
tr: Edebiyat ile ilgili olmayan tek şey.

en: Curve
tr: Eğri

en: Cathetus
tr: Dik Kenar

en: Hypotenuse
tr: Hipotenüs

en: Trigonometry
tr: Trigonometri

en: It is the only one that is not related with triangles.
tr: Üçgenler ile ilgili olmayan tek şey.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
tr: Kolye

en: Candelabra
tr: Mumluk

en: Lantern
tr: Fener

en: Lamp
tr: Lamba

en: It is the only one that does not produce light.
tr: Işık üretmeyen tek şey.

note: Translator: As a noun
en: Shield
tr: Kalkan

en: Helmet
tr: Kask

note: Translator: As a noun
en: Armor
tr: Zırh

en: Crossbow
tr: Tatar yayı

en: It is the only one that is not used for protection.
tr: Korunma amaçlı kullanılmayan tek şey.

en: Monolith
tr: Yekpare dikme

en: Granite
tr: Granit

en: Rock
tr: Kaya

note: Translator: As a noun
en: Tree
tr: Ağaç

en: It is the only one that is not related to rocks.
tr: Kayalar ile ilgili olmayan tek şey.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
tr: Havuç

en: Beet
tr: Pancar

en: Radish
tr: Turp

en: Tomato
tr: Domates

en: It is the only one that does not have roots.
tr: Kökleri olmayan tek şey.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
tr: Org

en: Piano
tr: Piyano

en: Accordion
tr: Akordeon

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
tr: Tuşları olmayan tek çalgı aleti.

en: Cow
tr: İnek

en: Leopard
tr: Leopar

en: Dog
tr: Köpek

en: Snake
tr: Yılan

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
tr: Bacakları olmayan tek hayvandır ve bir memeli değildir.

en: Heptagon
tr: Yedigen

en: Triangle
tr: Üçgen

en: Pentagon
tr: Beşgen

en: Cube
tr: Küp

en: It is the only one that is a three-dimensional solid object.
tr: Üç boyutlu katı bir nesne olan tek şey.

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'intrinsic'?
tr: Aşağıdaki sözcüklerden hangisinin anlamı 'içsel' sözcüğüne en yakındır?

en: Inherent
tr: Doğal/Doğuştan olan

en: External
tr: Harici

en: Precursory
tr: Önceden haber veren

en: Ambiguous
tr: Belirsiz

en: Intrinsic means belonging to a thing by its very nature.
tr: Esas, doğası gereği bir şeye ait demektir.

en: Rectangle
tr: Dörtgen

en: Square
tr: Kare

en: Rhombus
tr: Eşkenar dörtgen

en: Triangle is the only one that does not have four sides.
tr: Yalnızca üçgenin dört kenarı yoktur.

en: car / garage | plane
tr: araba / garaj | tren

en: Airline
tr: Havayolu

en: Aircraft
tr: Hava aracı

en: Bunker
tr: Sığınak

en: circle / semicircle | diameter
tr: daire / yarım daire | çap

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Chord
tr: Akor

en: Tangent
tr: Tanjant

en: Angle
tr: Açı

en: The radius of a circle is half the diameter.
tr: Bir dairenin yarıçapı, çapının yarısıdır.

en: talk / yell | dislike
tr: konuş / bağır | sevme

en: Repugnance
tr: İsteksizlik

en: Offensive
tr: Saldırgan

en: Shame
tr: Utanç

en: Ostentation
tr: Azamet

en: write / pen | eat
tr: yazı yaz / kalem | yemek ye

en: Fork
tr: Çatal

en: Restaurant
tr: Restoran

en: Winery
tr: Şaraphane

en: Table
tr: Masa

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
tr: Kalem yazmak için, çatal yemek için kullanılır.

en: desert / oasis | sea
tr: çöl / vaha | deniz

en: Island
tr: Ada

en: River
tr: Nehir

en: Beach
tr: Plaj

en: Coast
tr: Sahil

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
tr: Vaha çölde çevresinden yalıtılmış bir bitki örtüsü alanı, ada ise suyla çevrili yalıtılmış bir toprak parçasıdır.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
tr: kaplumbağa / kabuk | mektup

en: Envelope
tr: Zarf

en: Ink
tr: Mürekkep

en: Printer
tr: Yazıcı

en: Cellulose
tr: Selüloz

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
tr: Kaplumbağa kabuğunun içinde ve mektup zarfın içindedir.

en: wine / grape | rum
tr: şarap / üzüm | rom

en: Sugarcane
tr: Şekerkamışı

en: Grain
tr: Tahıl

en: Sweet corn
tr: Tatlı mısır

en: horticulture / plants | ornithology
tr: bahçıvanlık / bitkiler | kuşbilim

en: Birds
tr: Kuşlar

en: Insects
tr: Böcekler

en: Amphibians
tr: Yüzergezer araçlar

en: Fishes
tr: Balıklar

en: thankful / ingratitude | despotism
tr: müteşekkir / nankörlük | despotizm

en: Democracy
tr: Demokrasi

en: Totalitarianism
tr: Totalitarizm

en: Oligarchy
tr: Oligarşi

en: Authority
tr: Otorite

en: pessimist / optimist | poor
tr: kötümser / iyimser | fakir

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
tr: Zengin

en: Homeless
tr: Evsiz

en: Property
tr: Özellik

en: Money
tr: Para

en: five / pentagon | ten
tr: beş / beşgen | on

en: Decagon
tr: Ongen

en: Icosagon
tr: Yirmigen

en: Decimal
tr: Ondalık

en: parallel / meridian | longitude
tr: paralel / meridyen | enlem

en: Latitude
tr: Enlem

en: Solstice
tr: Gündönümü

en: Pole
tr: Kutup

en: Azimuth
tr: Azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
tr: Paralel ve boylam doğudan batıya doğru giderken, meridyen ve enlem kuzeyden güneye doğru gider.

en: art / gallery | drama
tr: sanat / galeri | drama

en: Theater
tr: Tiyatro

en: Museum
tr: Müze

en: Concert hall
tr: Konser salonu

en: Gym
tr: Spor Salonu

en: hunter / rifle | photographer
tr: avcı / tüfek | fotoğrafcı

en: Camera
tr: Kamera

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
tr: Üçayak

en: Photography
tr: Fotoğrafçılık

en: Light
tr: Işık

en: dish / break | balloon
tr: tabak / kırma | balon

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
tr: Patlamak

en: Bounce
tr: Sıçramak

en: Float
tr: Süzülmek

en: Roll
tr: Yuvarlanmak

en: Both relate to an action that breaks the related item.
tr: Her ikisi de ilgili ögeyi kıran/bozan bir eylem ile ilgilidir.

en: button / push | key (used in a lock)
tr: buton / basmak | anahtar (kilitte kullanılan)

en: Turn
tr: Döndürmek

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
tr: Açmak

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
tr: Kilit

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
tr: Kapat

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
tr: Her iki nesnenin de çalışması için bir düğmeye basılması ve bir anahtarın döndürülmesi gerekir.

en: concept / idea | obsession
tr: konsept / fikir | takıntı

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
tr: Saplantı

en: Indifference
tr: Kayıtsızlık

en: Disinterest
tr: İlgisizlik

en: Intuition
tr: Sezgi

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
tr: İki sözcük arasındaki ilişki, bunların eş anlamlı olmasıdır.

en: fish / water | bird
tr: balık / su | kuş

en: Air
tr: Hava

en: Wings
tr: Kanatlar

en: Ship
tr: Gemi

en: Cage
tr: Kafes

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
tr: kale / satranç | asker

en: Battle
tr: Savaş

en: Gun
tr: Silah

en: Peace
tr: Barış

en: Enemy
tr: Düşman

en: competitive / cooperative | anxious
tr: rekabetçi / işbirlikçi  | endişeli

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
tr: Esnek

en: Cautious
tr: Temkinli

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
tr: Cesur

en: pessimistic / optimistic | suspicious
tr: kötümser / iyimser | şüpheli

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
tr: Çabuk İnanan

en: Dubious
tr: Kuşkulu

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
tr: termometre / sıcaklık | pusula

en: Elevation
tr: Yükseklik

en: Position
tr: Konum

en: Area
tr: Alan

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
tr: İlk sözcük enstrüman, ikincisi ise ölçtüğü şeydir.

en: violin / orchestra | knife
tr: keman / orkestra | bıçak

en: Cutlery
tr: Çatal bıçak takımı

en: Spoon
tr: Kaşık

en: Wood
tr: Ahşap

en: doctor / stethoscope | painter
tr: doktor / stetoskop | ressam

en: Brush
tr: Fırça

en: Art
tr: Sanat

en: Gallery
tr: Galeri

note: Translator: meaning a painted picture
en: Painting
tr: Çizim

en: hungry / eat | tired
tr: aç / ye | yorgun

en: sleep | rest
tr: uyumak | dinlenmek

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
tr: kutu / aç | muz

en: peel
tr: soymak

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
tr: kürek / kazma | balta

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
tr: vuruş

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
tr: bardak / kırık | kağıt

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
tr: yırtmak | sökmek

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
tr: ayak / iki | parmak

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
tr: on | 10

en: fish / aquarium | monkey
tr: balık / akvaryum | maymun

en: cage | zoo | zoological garden
tr: kafes | hayvanat bahçesi | hayvanat bahçesi

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
tr: Bir akvaryumda esaret altında yaşayan bir balık.

en: ring / finger | bracelet
tr: yüzük / parmak | bilezik

en: wrist | arm
tr: bilek | kol

en: seal / flippers | bird
tr: fok / yüzgeçler | kuş

en: wings
tr: kanatlar

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
tr: baston / şamandıra | taş

en: sink
tr: lavabo

en: leopard / spots | tiger
tr: leopar / benekler | kaplan

en: stripes
tr: şeritler

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
tr: balık / denizaltı | kuş

en: airplane | aeroplane | plane
tr: uçak | tayyare | hava taşıtı

en: tears / eyes | sweat
tr: göz yaşı / gözler | ter

en: body | skin
tr: beden | deri

en: bridge / over | tunnel
tr: köprü / üstünde | tünel

en: in | under | through
tr: içinde | altında | yoluyla

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
tr: oyuncak / oyun | araç

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
tr: iş

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
tr: hata / düzelt(mek) | hasar

en: repair | fix
tr: onarmak | düzeltmek

en: orange / fruit | spinach
tr: turuncu / meyve | ıspanak

en: vegetable
tr: sebze

en: hands / grab | teeth
tr: eller / tutmak | dişler

en: bite
tr: ısırmak

en: Grab and bite are finite actions.
tr: Tutmak ve ısırmak, sonlu eylemlerdir.

en: puzzle / solve | game
tr: yapboz / çözme | oyun

en: win | play
tr: kazan | oyna

en: eyebrow / eye | mustache
tr: kaş / göz | bıyık

en: lip | upper lip | mouth
tr: dudak | üst dudak | ağız

en: ice / slippery | glue
tr: buz / kaymak | tutkal

en: sticky
tr: yapışkan

en: whirlpool / water | tornado
tr: girdap / su | kasırga

en: wind | air
tr: rüzgar | hava

en: fox / den | bird
tr: tilki / mağara | kuş

en: nest
tr: yuva

en: dog / tame | wolf
tr: köpek / evcil | kurt

en: wild | savage
tr: vahşi | yabani

en: sugar / sweet | vinegar
tr: şeker / tatlı | sirke

en: sour
tr: ekşi

en: tennis / sport | ballet
tr: tenis / spor | balet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
tr: dans

en: slurp / tongue | snort
tr: şapırdatmak / dil | homurtmak

en: nose
tr: burun

en: elbow / knee | wrist
tr: dirsek / diz | el bileği

en: ankle
tr: ayak bileği

en: novel / author | song
tr: roman / yazar | şarkı

en: composer | songwriter | lyricist
tr: besteci | şarkı yazarı | söz yazarı

en: car / road | train
tr: araba / yol | tren

en: track | railway | rails | railroad
tr: yol | demir yolu | raylar | tren yolu

en: pediatrics / children | numismatics
tr: pediyatri / çocuk | nümismatik

en: coins | currency | money
tr: madeni para | para birimi | para

en: thermometer / temperature | clock
tr: sıcaklık ölçer / sıcaklık | saat

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
tr: zaman

en: poems / anthology | maps
tr: şiirler / derleme | haritalar

en: letter / word | page
tr: harf / sözcük | sayfa

en: book | magazine | document
tr: kitap | dergi | belge

en: hour / minute | minute
tr: saat / dakika | dakika

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
tr: saniye

en: tiger / carnivore | cow
tr: kaplan / etçil | inek

en: herbivorous | herbivore
tr: herbivor | otçul

en: constellation / stars | archipelago
tr: takımyıldız / yıldızlar | takımada

en: islands
tr: adalar

en: Unknown command line parameter {0}
tr: Bilinmeyen komut satırı parametresi {0}

en: List of available games
tr: Mevcut oyunların listesi

en: Usage: gbrainy [options]
tr: Kullanım: gbrainy [seçenekler]

en:   --version			Print version information.
tr:   --version			Sürüm bilgisini yazdır.

en:   --help			Print this usage message.
tr:   --help			Bu kullanım iletisini yazdır.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
tr:   --gamelist			Mevcut oyunların listesini gösterir.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
tr:   --customgame [game1, gameN]	Özel oyun oynarken oyunların listesini belirtir.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
tr:   --norandom 			Sağlanan özel oyun listesi rastgele seçilmeyecek.

en:   --versions 			Show dependencies.
tr:   --versions 			Bağımlılıkları listeler.

en: Software
tr: Yazılım

en: Based on ideas by
tr: Fikirleri temel alınmıştır

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Bu uygulama bir özgür yazılımdır; Özgür Yazılım Derneği'nce yayınlanan GNU Açık Kamu Yetki Belgesi'nin 2. ya da daha sonraki sürümü (seçim size kalmış)  koşulları altında yeniden dağıtabilir ve/ya da değiştirebilirsiniz.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: Bu yazılım kullanışlı olacağı umuduyla dağıtılır, ama HİÇ BİR GARANTİSİ YOKTUR; SATILABİLİRLİĞİ veya HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU için ima edilen bir garanti yoktur. Daha fazla bilgi için GNU Genel Kamu Lisansı'na (GPL) bakınız.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
tr: Bu programla beraber GNU Genel Kamu Lisansını da almış olmalısınız; eğer almadıysanız, Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02110-1302, USA adresine yazınız.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
tr: Eğlenmek ve beyninizi formda tutmak için bir zeka oyunu.

en: gbrainy project web site
tr: gbrainy proje web sitesi

note: Column: Game Name
en: Game Name
tr: Oyun Adı

note: Column: Type
en: Type
tr: Tür

en: Selected
tr: Seçili

en: PDF files
tr: PDF dosyaları

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: The PDF file has been exported correctly.
tr: PDF dosyası düzgün bir şekilde dışa aktarıldı.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
tr: PDF dosyası oluşturulurken bir sorunla karşılaşıldı. Doysa oluşturulamadı.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
tr: Alttaki grafikte oyuncunun oyunda aldığı puanların gelişimi gözlenebilir.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
tr: Sayı gelişiminizi görmek için oyun oturumunu birden fazla kaydetmiş olmanız gerekli.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
tr[0]: {0} kayıtlı oturumunun sonuçları kullanılarak kurulmuş.

en: Total
tr: Toplam

en: You are about to delete the player's game session history.
tr: Oyuncunun geçmiş oturumlarını silmek üzeresiniz.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
tr: Sürdürürseniz, geçmiş oturumları yitireceksiniz. Sürdürmek istiyor musunuz?

en: _Delete
tr: _Sil

en: Custom Game
tr: Özel Oyun

en: _Start
tr: _Başlat

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Unselect all
tr: Tüm seçimleri kaldır

en: PDF export
tr: PDF dışa aktar

en: _Save
tr: _Kaydet

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
tr: Bu seçenek, bir grup oyunu PDF dosyası olarak dışa aktarmaya olanak tanır. Bulmacaları bir bilgisayar olmadan tamamlayabilirsiniz.

en: <b>General Settings</b>
tr: <b>Genel Ayarlar</b>

en: Skip games that use colors
tr: Renkleri kullanan oyunları atla

en: <b>Game Types</b>
tr: <b>Oyun Türleri</b>

en: Logic
tr: Mantık

en: Calculation
tr: Hesaplama

en: Verbal
tr: Sözel

en: <b>Difficulty Level</b>
tr: <b>Zorluk Düzeyi</b>

en: Easy
tr: Kolay

en: Medium
tr: Orta

en: Master
tr: Gelişmiş

en: <b>Number of games</b>
tr: <b>Oyun sayısı</b>

en: Total number of games:
tr: Toplam oyun sayısı:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
tr: Yüz başına sayfa:

en: <b>Output File</b>
tr: <b>Çıktı Dosyası</b>

en: Player's Game Session History
tr: Oyuncunun Geçmiş Oturumları

en: Show:
tr: Göster:

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
tr: Renkleri kullanan oyunları atla (renk körü kullanıcılar için)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
tr: gbrainy'yi her zaman İngilizce kullanmaya zorla (çevirileri yok say)

en: Search and load extensions when starting
tr: Başlarken uzantıları ara ve yükle

en: Enable sounds
tr: Sesleri etkinleştir

en: Theme:
tr: Tema:

en: <b>Memory Games</b>
tr: <b>Bellek Oyunları</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
tr: Saniye cinsinden ezberlenecek zaman:

en: Show a countdown message
tr: Geri sayım mesajı göster

en: <b>Player's Game Session History</b>
tr: <b>Oyuncunun Geçmiş Oturumları</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
tr: Oyun oturumunu kaydetmek için oynanması gereken oyun sayısı:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
tr: Oyuncunun oturum geçmişindeki kayıtların en fazla sayısı:

en: Delete Player's Game Session History
tr: Oyuncunun Geçmiş Oturumlarını Sil

en: Congratulations.
tr: Tebrikler.

en: Incorrect answer.
tr: Yanlış yanıt.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
tr: Cevabı bulduktan sonra, onu "Yanıt:" girişindeki kutuya yaz ve "Tamam" butonuna bas.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
tr: Diliniz için gbrainy çeviri düzeyi düşüktür.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
tr: Oynamayı daha zor hale getiren, kısmen çevrilmiş oyunlarla karşılaşabilirsiniz. İngilizce olarak oynamayı tercih ediyorsanız, gbrainy'nin Tercihlerinde bunun için bir seçenek bulunmaktadır.

en: Pause
tr: Duraklat

en: Resume
tr: Sürdür

en: Startup time {0}
tr: Başlangıç zamanı {0}

en: _Game
tr: _Oyun

en: _New Game
tr: _Yeni Oyun

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
tr: Tüm oyunlar (Mantık, Zihinsel Hesap, Bellek ve Sözel Çağrışımlar)

en: Logic Puzzles Only
tr: Yalnızca Mantık Bulmacaları

en: Mental Calculation Only
tr: Yalnızca Zihinsel Hesaplama

en: Memory Trainers Only
tr: Yalnızca Bellek Eğiticileri

en: Verbal Analogies Only
tr: Yalnızca Sözel Çağrışımlar

en: Custom Game Selection...
tr: Özel Oyun Seçimi...

en: _Pause Game
tr: _Oyunu Duraklat

en: _End Game
tr: _Oyunu Bitir

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
tr: Oyunları Çevrimdışı Oynamak için PDF Olarak Dışa Aktar...

en: _View
tr: _Görünüm

en: Toolbar
tr: Araç çubuğu

en: Show
tr: Göster

en: Orientation
tr: Yönelim

en: Vertical
tr: Dikey

en: Horizontal
tr: Yatay

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: Extensions
tr: Uzantılar

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Contents
tr: _İçindekiler

en: Answer:
tr: Yanıt:

en: _Next
tr: _Sonraki

en: _Tip
tr: _İpucu

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Open Location
tr: Konum Aç

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Play all the games
tr: Tüm oyunları oynayın

en: All
tr: Tümü

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
tr: Akıl yürütme ve düşünmeni ispatlayacak oyunlar oyna

en: Play games that challenge your mental calculation skills
tr: Zihinsel kabiliyetini ispatlayacak oyunlar oyna

en: Memory
tr: Bellek

en: Play games that challenge your short term memory
tr: Kısa süreli belleğinizin sınırlarını zorlayan oyunlar oynayın

en: Play games that challenge your verbal aptitude
tr: Sözel kabiliyetini ispatlayacak oyunlar oyna

en: Pause or resume the game
tr: Oyunu duraklat ya da sürdür

en: End the game and show score
tr: Oyunu bitir ve skoru göster

en: End
tr: Bitir

en: red
tr: kırmızı

en: green
tr: yeşil

en: blue
tr: mavi

en: yellow
tr: sarı

en: magenta
tr: eflatun

en: orange
tr: turuncu

en: black
tr: siyah

en: white
tr: beyaz

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
tr: {0} veya {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
tr: {0}, {1} veya {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
tr: {0}, {1}, {2} veya {3}

en: Figure {0}
tr: Şekil {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
tr[0]: Olası doğru yanıtlar şunlardır: {0}.

en: Extensions database:
tr: Eklenti veritabanı:

en: {0} game registered: | {0} games registered:
tr[0]: {0} oyun kayıtlı:

en: {0} logic puzzle | {0} logic puzzles
tr[0]: {0} mantıksal bulmaca

en: {0} calculation trainer | {0} calculation trainers
tr[0]: {0} hesaplama eğitici

en: {0} memory trainer | {0} memory trainers
tr[0]: {0} bellek eğiticileri

en: {0} verbal analogy | {0} verbal analogies
tr[0]: {0} sözel çağrışımlar

en: Games played: {0} (Score: {1})
tr: Oynanan oyun: {0} (Score: {1})

en: Time: {0}
tr: Süre: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
tr: Oyun: {0}

en: Outstanding results
tr: Olağanüstü sonuçlar

en: Excellent results
tr: Mükemmel sonuçlar

en: Good results
tr: İyi sonuçlar

en: Poor results
tr: Kötü sonuçlar

en: Disappointing results
tr: Üzücü sonuçlar

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
tr: Yönergeleri dikkatlice okuyun, verileri ve ipuçlarını teşhis edin.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
tr: Oyuncunun skorunu hesaplamak için gbrainy zamanı kullanır ve herbir oyunu tamamlamak için gereken püf noktaları verir.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
tr: Mantık oyunlarında ilgisiz görünebilen unsurlar çok önemli olabilirler.

en: Try to approach a problem from different angles.
tr: Bir soruna farklı açılardan yaklaşmaya çalışın.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
tr: Hata yapmaktan korkmayın. Hatalar öğrenme sürecinin bir parçasıdır.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
tr: Tüm problemleri, zor olanları bile çözün. Gelişim, kendinizi zorlamaktan geçer.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
tr: Günlük kuralla oynayın, gelişimi yakında fark edeceksin.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
tr: Tam olarak hangi oyunu oynamak istediğini seçmek için 'Özel Oyun Seçimi'ni kullanın.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
tr: Oyunun zorluk düzeyini ayarlamak için Ayarları kullanın.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
tr: Elemanların ilişkisi, onları hatırlamak için genel bir tekniktir.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
tr: Kategorideki elemanları gruplandırma, onları hatırlamak için genel bir tekniktir.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
tr: Hatırlamak için herbir unsurun ilk harfini kullanarak kısaltmalar oluşturun.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
tr: Bir bulmacadan alınan haz, ona harcanan zamanla orantılıdır.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
tr: Her problemi daha basit parçalara ayırma düşüncesi.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
tr: Sözlü kıyaslamaları yanıtlarken sözün dilbilgisine dikkat edin.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
tr: Alışverişe çıktığınız zaman, hesapları bir hesap makinesi kullanmadan yapmaya çalışın.

en: Memorize the objects below in the given time
tr: Aşağıdaki nesneleri verilen zamanda ezberleyin

en: Time left
tr: Kalan süre

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
tr: Oyun No {0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
tr: gbrainy {0} ile oluşturulmuştur

en: Solutions
tr: Çözümler

en: Multiple options #{0}
tr: Çoklu seçenekler #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
tr: {0} Yanıt {1}.

en: Pair of words compare #{0}
tr: #{0} çifti sözcüklerin karşılaştırılması

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
tr: Aşağıda verilen iki sözcük arasındaki ilişki, hangi sözcüğün '{0}' ile olan ilişkiye ile aynıdır?

en: Words: {0}
tr: Sözcükler: {0}

en: Pair of words #{0}
tr: Sözcük çifti #{0}

en: Question and answer #{0}
tr: Soru ve yanıt #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
tr: Yanıt {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
tr: Sonraki nesneleri hatırlamaya hazırlan...

en: Score
tr: Skor

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
tr[0]: {0} oyun oynandı

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
tr[0]: Kazanılan oyun: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
tr[0]: {0}. Kazanılan oyun: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
tr: Oynanan zaman {0} (oyun başına ortalama {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
tr: gbrainy'nin puanlamasının nasıl çalıştığı hakkındaki detaylar için yardım kısmına bakın.

en: Tips for your next games
tr: Sonraki oyunların için öğütler

en: Congratulations! New personal record
tr: Tebrikler! Yeni kişisel rekor

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
tr: Mantıksal bulmaca oyunlarında {0} puan alarak yeni kişisel rekor kırdınız. Önceki rekorunuz: {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
tr: Hesaplama oyunlarında {0} puan alarak yeni kişisel rekor kırdınız. Önceki rekorunuz: {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
tr: Bellek oyunlarında {0} puan alarak yeni kişisel rekor kırdınız. Önceki rekorunuz: {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
tr: Sözlü kıyaslamalarda {0} puan alarak yeni kişisel rekor kırdınız. Önceki rekorunuz: {1}.

en: Time
tr: Zaman

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
tr: Mantık bulmacaları. Aklına ve düşünme yeteneklerine meydan oku.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
tr: Zihinsel hesaplama. Sayısal işlemler zihinsel hesap kabiliyetini sınar.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
tr: Bellek eğiticileri. Kısa süreli belleğinizi sınamak için.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
tr: Sözcük kıyaslama: Sözcük yeteneğine meydan oku.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
tr: gbrainy {0} uygulamasına hoş geldiniz

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
tr: gbrainy, eğlenmeniz ve beyninizi eğiten zeka oyunudur. Şunları içerir:

en: Arithmetical operations
tr: Aritmetik işlemler

en: What is the result of the following operation?
tr: Aşağıdaki işleminin sonucu nedir?

en: Average
tr: Ortalama

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
tr: Verilen numaralar: {0}. Ortalamaya en yakın olan numara hangisidir? Yanıt {1}, {2}, {3} ya da {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
tr: Bir grup sayının ortalaması, gruptaki tüm sayıların toplamının gruptaki sayı adedine bölünmesidir.

en: The result of the operation is {0}.
tr: İşlem sonucu {0}.

en: Closer fraction
tr: Daha yakın kesir

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
tr: Aşağıdaki sayılardan hangisi {0}'a daha yakındır? Yanıt {1}, {2}, {3} ya da {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
tr: {0} / {1} işleminin sonucu: '{2}'.

en: Consecutive sum
tr: Ardışık toplama

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
tr: Aşağıdaki tek basamaklı sayı listesinde toplamları {0} olan 5 ardışık sayı bulunmaktadır. Bunlar hangi sayılardır?

en: Fractions
tr: Kesirler

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
tr: Verilen işlemin sonucu nedir? Cevabınızı kesir olarak ya da tamsayı olarak veriniz.

en: Greatest divisor
tr: En büyük bölen

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Tüm sayıların en büyük ortak böleni hangisidir? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Numbers
tr: Sayılar

en: Possible divisors
tr: Olası bölenler

en: Operators
tr: İşleçler

en: The first operator is {0}.
tr: İlk işlem {0}'dır.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
tr: Hangi işlem sayesinde {0}, {1} ve {2} ; {3}'e eşit çıkar. Cevabınızı '+-/*' kullanarak veriniz.

en: {0} and {1}
tr: {0} ve {1}

en: Primes
tr: Asal sayılar

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Aşağıdaki sayılardan hangisi asaldır? 1 ve kendisi olmak üzere tam olarak iki pozitif tam böleni olan pozitif sayılara asal sayı denir. Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
tr: Sayının basamaklarını topladığınızda çıkan rakam 3'e bölünebiliyorsa, sayı da 3'e bölünebilir. Örnek: 15 = 1 + 5 = 6, yani sayı 3'e bölünebilir.

en: The number {0} is a prime number.
tr: {0} sayısı, bir asal sayıdır.

en: Proportions
tr: Oranlar

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
tr: {1}/{2} sayısının %{0}'si kaçtır? Yanıt: {3}, {4}, {5} ya da {6} olabilir.

en: Ratio
tr: Oran

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
tr: Toplamı {0} ve oranı {1} / {2} olan iki sayı hangileridir? İki sayı kullanarak yanıtlayın (ör. 1 ve 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
tr: İkinci sayı, ilk sayıyı {0} ile çarpıp {1}'e bölerek hesaplanabilir.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
tr: Oran, iki sayının birbirine bölümünü belirtir. a:b oranı, her bir 'a' parça ile eşleşen 'b' parça olduğu anlamına gelir.

en: have a ratio of {0}:{1}
tr: {0}:{1} oranına sahip

en: Selected numbers
tr: Seçilen sayılar

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
tr: Aşağıdaki sayı listesinde {0}'dan büyük tüm sayıların toplamı nedir? Yanıt {1}, {2}, {3} ya da {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
tr: Aşağıdaki sayı listesinde {0}'dan büyük tüm sayıların çarpımı nedir? Yanıt {1}, {2}, {3} ya da {4}.

en: Two numbers
tr: İki sayı

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
tr: Hangi iki sayının toplamı {0} ve çarpımı {1} dir?  İki sayıyla yanıtlayın (ör: 1 ve 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
tr: Hangi iki sayı çıkarıldığında {0} ve çarpıldığında {1} sonucunu verir? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).

en: 3D Cube
tr: 3B Küp

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
tr: Aşağıdaki büyük küpü oluşturmak için kaç tane küçük küp kullanılır? Sayı kullanarak yanıtlayın.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
tr: Küp, altı eşdeğer kare yüzeye sahip, daima katı bir objedir.

en: Balance
tr: Denge

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
tr: Yalnızca üçgenler kullanarak, son şeklin dengede kalabilmesi için sağ kısmında kaç tane üçgene ihtiyaç vardır?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
tr: Her bir daire iki tane üçgene ve her bir kare üç tane üçgene denktir.

en: Every circle is equivalent two triangles.
tr: Her bir daire iki tane üçgene denktir.

en: Build a triangle
tr: Bir üçgen oluştur

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
tr: Bir üçgen oluşturmak için hangi üç parçayı birlikte kullanabilirsin? Üç şekil adlarını kullanarak yanıtla, örn: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
tr: Üçgenin sonucu ikizkenardır.

en: The triangle is:
tr: Üçgen şudur:

en: Circles in a square
tr: Bir karedeki çemberler

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
tr: Aşağıdaki kareye uyacak dairelerin (gösterildiği gibi) en büyük sayısı kaçtır?

en: You can fit more than 64 circles.
tr: 64 daireden fazla yerleştirebilirsin.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
tr: Yukarıdaki yerleşim kullanılarak her bir satır için {0} birim yükseklik kazanılmakta ve yeni bir satır için yeterli boşluk bırakılmaktadır.

en: 8 units
tr: 8 birim

en: 1 unit
tr: 1 birim

en: Clocks
tr: Saatler

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
tr: Hangi sayı saat '{0}' noktasını büyük yapmak içindir? Rakamları kullanarak yanıtla.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the value of the hands for '{0}' is {3} ({2} + {1}).
tr: İlk saatten başlayarak akrep, yelkovan ve saniye kolunun gösterdiği değerlerin toplamına {1} ekleyin. Örneğin, '{0}' için kolların gösterdiği değer {3} ({2} + {1}) şeklindedir.

en: The clocks do not follow the time logic.
tr: Saatler zaman mantığını takip etmiyor.

en: Count circles
tr: Daireleri hesapla

en: How many circles do you count?
tr: Kaç tane daire hesapladın?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
tr: Eğer sistemli olarak daireleri sayarsan bu kolay bir egzersizdir.

en: Counting
tr: Hesaplama

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
tr[0]: {0} metrelik bir kumaş parçamız vardır.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
tr[0]: Bir makine bu kumaşın 1 metresini {0} saniyede kesmektedir. Makinenin tüm kumaş parçasını 1 metrelik parçalara bölmesi kaç saniye sürer?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
tr[0]: {0} kesim numarasıyla makine iki adet 1 metrelik parça oluşturmaktadır.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
tr[0]: Bir çit, kare şeklinde bir alanı çevreleyecek şekilde yapılmıştır. Karenin her bir kenarında {0} adet direk kullanılmaktadır. Bu çit için toplamda kaç adet direk kullanılmıştır?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
tr[0]: Karenin köşelerindeki direkler paylaşıldığı için çitte {0} direk bulunur.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
tr[0]: Bir yıl dönümü hediyesinin paketleme maliyeti 1 liradır. Yıl dönümü hediyesinin fiyatı ise paketleme maliyetinden {0} lira daha fazladır. Bu hediyeyi satın almanın ve paketlemenin toplam maliyeti nedir?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
tr[0]: Hediyenin fiyatı olan {0} lira ile paketleme maliyeti olan 1 liranın toplamına eşittir.

en: Count series
tr: Dizi Sayımı

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
tr: 10 ile 100 arasındaki tüm sayıları göstermek için kaç adet '9' rakamı gerekir?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
tr: İlk hanedeki rakamı ikinci hanedeki rakamdan büyük, iki haneli kaç sayı oluşur (ör: 20 ve 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
tr: İlk hanedeki rakamı ikinci hanedeki rakamdan küçük, iki haneli kaç sayı oluşur (ör: 12 ve 13)?

en: The numbers are: {0}.
tr: Rakamlar: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
tr: 99 sayısının iki tane '9' rakamı içerdiğine dikkat edin.

en: Cover percentage
tr: Kaplama yüzdesi

en: What percentage of the figure is colored?
tr: Resmin yüzde kaçı renkli?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
tr: Aşağıdaki remi bir küp şeklinde katlarsanız; resimdeki hangi yüz, üzerine {0} çizilmiş yüzün tam karşısında olur? Bu yüz üzerindeki sayıyı yazarak yanıtlayın.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
tr: Hilesiz, 6 taraflı bir zar bir kere atıldığında '2' ya da '6' gelme olasılığı nedir? Yanıtınızı kesir kullanarak veriniz (ör. 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
tr: / olasılık var.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
tr: Hilesiz, 6 taraflı bir zar bir kere atıldığında '5' gelmeme olasılığı nedir? Yanıtınızı kesir kullanarak veriniz (ör. 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
tr: 6'da 5 olasılık var.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
tr: İki adet hilesiz, 6 taraflı zar aynı anda atılmaktadır. İki adet çift sayı gelme olasılığı nedir? Yanıtınızı kesir olarak veriniz. (ör. 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
tr: Çift sayı gelme olasılığı 36'da 9'dur.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
tr: İki adet hilesiz, 6 taraflı zar aynı anda atılmaktadır. İki adet '6' gelme olasılığı nedir? Yanıtınızı kesir olarak veriniz (ör. 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
tr: Birinci zarda '6' gelme ihtimali 6'da 1, bu ikinci zar içinde geçerli.

en: Dice
tr: Zar

en: Divide circles
tr: Bölünmüş daireler

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
tr: Son şekilde, tüm noktalar birbiriyle bağlantılı olarak  birleştirildiğinde daireler kaç bölge oluşacak şekilde bölünmüş olur?

en: Has {0} region | Has {0} regions
tr[0]: {0} bölgesi var

en: Equation
tr: Denklem

en: What is the result of the equation below?
tr: Aşağıdaki denklemin sonucu nedir?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
tr: Aritmetik işlemlerin öncelik sırası her zaman şu şekildedir: üstel ve kök işlemleri, çarpma ve bölme işlemleri, toplama ve çıkarma işlemleri.

en: Extra circle
tr: Fazladan halka

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Hangisi gruba uymamaktadır? Bu bir elemanlar dizesi değildir. Yanıtınız {0}, {1}, {2} ya da {3} olabilir.

en: All circles share a common property except for one.
tr: Tüm çemberler, biri dışında ortak bir özelliği paylaşır.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
tr: Tüm dairelerdeki renk dilimleri bunun dışında aynı sıra takip eder.

en: Figures and text
tr: Resimler ve yazı

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
tr: Şekiller ve metinler ilişkilidir. Son şeklin altına hangi metin gelmelidir?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
tr: Metnin her karakteri, figürün bir özelliğini gösterir.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
tr: 'A' örtüşen şekilleri, 'B' kareleri, 'C' daireleri, 'D' ayrılmış şekilleri, 'E' üç şekil olanları ve 'F' iki şekil olanları belirtir.

en: Figure pattern
tr: Resim deseni

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
tr: Soru işareti yerine hangi şekil gelmelidir? Yanıt {0}, {1} veya {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
tr: Her satırın üçüncü figürü, ilk iki satırdaki figürleri bir şekilde birleştirerek elde edilebilmektedir.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
tr: İlk ve ikinci figürün ortak paylaştıkları çizgiyi kaldırdığımızı ve sonucunda oluşan figürü 45 derece döndürdüğümüzü düşünün.

en: Figures
tr: Rakamlar

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
tr: Son sütundaki bir sonraki mantıksal nesne dizisi ne olmalıdır? Yanıt {0}, {1} ya da {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
tr: Bu verilen elemanları yinelemeden oluşturulabilecek tek kombinasyondur.

en: Find the number
tr: Sayı bulmaca

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
tr[0]: Aşağıdaki tablodaki çizgilere yatay ve dikey olarak bakıldığında hangi sayı kendisinden {0} kutu uzaklığının 2 katı ve {1} kutu uzaklığının 2 fazlasıdır?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
tr: Sayı, {0}. satırın {1}. sütunundadır.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
tr[0]: Sayı, tablonun ilk {0} satırı içindedir.

en: Four sided
tr: Dört köşeli

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
tr: Aşağıdaki şekilde kaç tane dört kenarlı şekil sayıyorsunuz?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
tr: Dört kenarlı bir figür, başka bir figürün içinde gömülü olabilir.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
tr: 4 kenarlı figürler sıradaki noktaları birleştirerek elde edilmiştir : {0}

en: Circles in a grid
tr: Tablodaki daireler

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
tr: Tablodaki sayılardan birinin daire içine alınması gereklidir. Hangisi?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
tr: Çembere alınmış tüm sayılar belli bir aritmetik özelliği paylaşmaktadır.

en: Every circled number can be divided by {0}.
tr: Çembere alınmış her sayı {0} tarafından bölünebilir.

en: Square with dots
tr: Noktalarla elde edilmiş kare

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
tr: Dizide sıradaki mantıksal figür hangisi olmalıdır? Yanıt {0}, {1} ya da {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
tr: Sol üstteki şekle göre, sol üstteki daire aşağı kayıyor, sol alttaki daire yukarı kayıyor, sağ alttaki çapraz olarak yukarı sola kayıyor ve sağ üstteki çapraz olarak aşağı sola kayıyor.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
tr: Sol üstteki şekle göre, şekil saat yönünün tersinde 90 derece döndürülmüştür.

en: Numbers in a grid
tr: Tablodaki sayılar

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
tr: Aşağıdaki tablodaki sayılar belli bir düzen izlemektedir. Soru işareti yerine hangi sayı gelmelidir?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
tr: Bu düzen aritmetik bir düzen olup, dikey olarak çalışmaktadır.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
tr: Bu düzen aritmetik bir düzen olup, yatay olarak çalışmaktadır.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
tr: Dörtüncü satırı hesaplamak için ilk iki satırı çarpınız ve üçüncü satırı sonuca ekleyiniz.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
tr: Dördüncü sütunu hesaplamak için ilk iki sütunu çarpınız ve sonuca üçüncü sütunu ekleyiniz.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
tr: Dördüncü satırı hesaplamak için ilk iki satırı çarpınız ve sonuçtan üçüncü satırı çıkartınız..

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
tr: Dördüncü sütunu hesaplamak için ilk iki sütunu çarpınız ve sonuçtan üçüncü sütunu çıkartınız.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
tr: Dördüncü satırı hesaplamak için ilk iki satırı toplayınız ve sonuçtan üçüncü satırı çıkartınız.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
tr: Dördüncü sütunu hesaplamak için ilk iki sütunu toplayınız ve sonuçtan üçüncü sütunu çıkartınız.

en: Handshakes
tr: Elsıkmalar

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
tr: Partiye katılan her kişi bir kişiyi başka bir kişiye tanıştırmıştır. Toplamda {0} el sıkışması yapılmıştır. Partiye kaç kişi katılmıştır?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
tr: Daha az sayıda insan ile tanıştığınız bir durumu göz önüne getirmeye çalışınız.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
tr: Toplam kişi sayısını n olarak kabul edersek, ilk kişi n-1 kişiyle el sıkışır, ikinci kişi n-2 kişiyle, vb. Sonuç ilk n-1 ardışık sayının toplamıdır: 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
tr: Büyük şekil

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: İlk iki figürü birleştirerek hangi büyük figür elde edilebilir? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Largest area
tr: En büyük alan

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Aşağıdaki şekillerden hangisinin alanı en büyüktür? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Largest diameter
tr: En büyük çap

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Aşağıdaki yaylar bir daire oluşturacak şekilde tamamlansaydı hangi dairenin çapı en büyük olurdu? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
tr: Yay ne kadar az eğimliyse daire de o kadar büyüktür.

en: Arc {0}
tr: Yay {0}

en: Lines
tr: Çizgiler

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
tr: Aşağıdaki figürlerde kaç adet çizgi kısmı bulunmaktadır? Çizgi kısmı ; iki noktayı kesilmeden birleştiren doğruya verilen addır.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
tr[0]: Soldaki şekilde {0} ve sağdaki şekilde {1} tane çizgi var.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
tr: Çizgileri belli bir sisteme göre sayarsanız, bu basit bir alıştırmadır.

en: Missing piece
tr: Eksik parça

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
tr: Aşağıdaki şekli hangi kare tamamlıyor? Yanıt {0}, {1} veya {2}.

en: The logic works at row level.
tr: Bu mantık satır düzeyinde çalışır.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
tr: Her sıradaki üçüncü kare, ilk kare döndürülerek ve onu ikinci karenin üzerine yerleştirerek, sonrasında eşleşen satırlar kaldırılarak yapılır.

en: Missing slice
tr: Yitik dilim

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
tr: Aşağıdaki parçaların arasında bir çeşit ilişki vardır. Hangisi aşağıdaki dairedeki eksik parçadır? Yanıt {0}, {1} ya da {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
tr: Her dilim zıt bir dilimle ilişkilidir.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
tr: Her dilimdeki numaralar, zıt dilimdeki numaralara eklendiğinde her zaman {0} ekleyin.

en: Most in common
tr: En çok rastlanan ortak özellik

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Yanıtlardan hangisinin verilen dört figürle en çok ortak özelliği bulunmaktadır. Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
tr: Verilen figürlerin içindeki ortak elemanları düşününüz.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
tr: Verilen figürlerin içindekilerle aynı sayıda eleman içermektedir.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
tr: Verilen figürlerle kıyaslandığında en çok ortak eleman barındıran figürdür.

en: Move figure
tr: Figürü oynat

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
tr: Soldaki figürü sağdaki figüre dönüştürmek için oynatılması gereken daire sayısı en az kaçtır?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
tr: İlk çizgideki daireyi ikinci çizgiye taşıyınız. Dördüncü çizgiden iki adet daireyi ikinci ve beşinci çizgilere taşıyınız.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
tr: İlk çizgiyi yedinci çizgiye taşıyınız; ikinci çizgiden üçüncü çizgiye iki daire taşıyınız; ve ilk ve son daireleri beşinci ve altıncı çizgilere taşıyınız.

en: Next figure
tr: Sonraki figür

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
tr: İlk şekilde, sol çember geriye doğru bir konuma giderken, üst çember saat yününde iki konum ilerler.

en: Numeric relation
tr: Sayısal ilişki

en: What number should replace the question mark?
tr: Soru iminin yerine hangi sayı gelmeli?

en: The numbers are related arithmetically.
tr: Numaralar aritmetik olarak bağlantılıdır.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
tr: Her {0} grubu tam olarak {1} sonucunu verecek şekilde toplanır.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
tr: Dizeyi her grupta üç numara olacak şekilde ayırınız. Her üçüncü numara ilk ikisinin çarpımı olmalıdır.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
tr: Dizeyi her grupta üç numara olacak şekilde ayırınız. Her üçüncü numara ilk numaradan ikinci numaranın çıkartılması ile elde edilmelidir.

en: Numeric sequence
tr: Numaralardan oluşan sıra

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
tr: Sıradaki dize bir mantığa göre dizilmiştir. Soru işaretinin yerine hangi numara gelmelidir?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
tr: Dizedeki her numara kendinden bir öncekiyle ilişkilidir.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
tr: Sıralamadaki her sayı, önceki sayıdan 1 çıkarılıp 2 ile çarpılmasından elde edilen sonuçtur.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
tr: Sıralamadaki her sayı, önceki sayıya 1 eklenip 3 ile çarpılmasından elde edilen sonuçtur.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
tr: Sıralamadaki her sayı, önceki sayıdan 2 çıkarılıp -2 ile çarpılmasından elde edilen sonuçtur.

en: Ostracism
tr: Sürgün

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
tr: Hangi eleman bu gruba uygun değildir? Sayılar arasında hiçbir aritmetik bağ yoktur. Yanıt {0}, {1}, {2}, {3} ya da {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
tr: Bir denklemin gruba ait olup olmadığını belirleme kriteri aritmetik değildir.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
tr: Gruba ait olan her sayının birbiriyle bağlantılı iki kısmı olduğunu göz önünde bulundurunuz.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
tr: Diğer tüm eşitliklerde sol taraftaki rakamlar aynı zamanda sağ tarafta da bulunuyorlar.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
tr: Diğer tüm sayıların son üç basamağı, ilk iki basamağın karesidir.

en: Pencil
tr: Kalem

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
tr: Gösterilen figürlerden hangisi kalemi kaldırmadan ve bir çizginin üzerinden iki defa geçilmeden elde edilebilir? Yanıt {0}, {1}, {2}, {3} ya da {4}.

en: People at a table
tr: Masadaki insanlar

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
tr: Bir grup insan yuvarlak bir masanın etrafında aralarında eşit mesafe olacak şekilde oturuyorlar. {0} numaralı kişi {1} numaralı kişinin tam karşısında oturuyorsa toplam kaç kişi vardır?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
tr: İki konumun farkını aldığınızda, bulacağınız sonuç size masada oturan kişilerin yarısının sayısını verir. Bu sonucu iki ile çarparsanız, masada oturan toplam insan sayısına ulaşabilirsiniz.

en: 5th
tr: 5.

en: 19th
tr: 19.

en: 4th
tr: 4.

en: 12th
tr: 12.

en: 9th
tr: 9.

en: 22nd
tr: 22.

en: Two people in the table sitting across from each other
tr: Masada karşı karşıya oturan iki kişi

en: Percentage
tr: Oran

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
tr[0]: %{0} indirim yaptırdıktan sonra bir TV ünitesi için {1} lira ödediniz. Bu TV ünitesinin asıl fiyatı nedir?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
tr[0]: Can'ın dükkanı {0} liralık satış yapmıştır. Bu, geçen aya göre %{1} daha fazladır. Geçen ayın satış miktarı nedir?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
tr: Bir kovadaki su miktarı %{0} eksilmiştir. Kovadaki suyun ilk düzeyine gelmesi için, yüzde kaçlık bir artış olmalıdır?

en: The objective is to obtain the same total amount.
tr: Amaç aynı miktarı elde etmektir.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Eğer tüm ressamlar sanatçıysa ve bazı Barselonalı vatandaşlar sanatçıysa, aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
tr: Bazı Barselonalılar ressamdır

en: All citizens of Barcelona are painters
tr: Tüm Barselonalılar ressamdır

en: No citizen of Barcelona is a painter
tr: Hiçbir Barselonalı ressam değildir

en: None of the other options
tr: Öteki seçeneklerin hiçbiri

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Eğer hiçbir hasta sanatçı mutlu değilse ve bazı sanatçılar mutluysa, aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Some artists are not ill
tr: Bazı sanatçılar hasta değil

en: Some painters are not artists
tr: Bazı ressamlar sanatçı değil

en: All artists are happy
tr: Tüm sanatçılar mutlu

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Seyahat eden insanlar daima bir harita satın alırlar. Siz seyahat etmeyeceksiniz. Aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: You do not have any map
tr: Hiç haritanız yok

en: You do not buy a map
tr: Siz harita satın almıyorsunuz

en: All people have a map
tr: Herkesin bir haritası var

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Islık çalıyorsanız mutlusunuzdur ve ıslık çalıyorsanız her zaman gülümsüyorsunuzdur, buna göre aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: You smile if you are happy
tr: Mutluyken gülümsersiniz

en: You are only happy if you whistle
tr: Siz yalnız, ıslık çalarsanız mutlusunuz

en: You whistle if you are not happy
tr: Mutlu değilseniz, ıslık çalarsınız

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Eğer izlediğiniz yol her zaman dürüstse ve izlediğiniz yol daima en iyi prensipse aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
tr: Dürüstlük bazen en iyi prensiptir

en: Honesty is always the best policy
tr: Dürüstlük her zaman en iyi prensiptir

en: Honesty is not always the best policy
tr: Dürüstlük her zaman en iyi prensip değildir

en: Some of the best policies are dishonest
tr: En iyi prensiplerin bazıları dürüst değildir

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Eğer hiçbir yaşlı cimri neşeli değilse ve bazı yaşlı cimriler zayıfsa, aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Some thin people are not cheerful
tr: Bazı zayıf insanlar neşeli değildirler

en: Thin people are not cheerful
tr: Zayıf insanlar neşeli değildirler

en: Cheerful people are not thin
tr: Neşeli insanlar zayıf değildirler

en: Some cheerful people are not thin
tr: Bazı neşeli insanlar zayıf değildirler

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Eğer tüm kuzular şişmansa ve samanla beslenen hiçbir şey şişman değilse, aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
tr: Samanla beslenen tüm hayvanlar kuzu dışında bir hayvandır

en: No pigs are fed on barley-water
tr: Hiçbir kuzu saman ile beslenmez

en: Pigs are not fed on barley-water
tr: Kuzular samanla beslenmez

en: All the other options
tr: Diğer seçeneklerin tümü

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Eğer bazı resimler ilk denemeyse ve hiçbir ilk deneme gerçekten iyi değilse, aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
tr: Bazı kötü resimler ilk deneme değillerdir

en: Some pictures are not really good
tr: Bazı resimler o kadar da iyi değillerdir

en: All bad pictures are first attempts
tr: Tüm kötü resimler ilk denemelerdir

en: All the others
tr: Diğerlerinin tümü

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Eğer yürüyüşe çıktıysanız ve daha iyi hissediyorsanız, aşağıdaki çıkarımlardan hangisi doğrudur? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
tr: Daha iyi hissetmek için yürüyüşe çıkmalısınız

en: If you go out for a walk, you will feel better
tr: Eğer yürüyüşe çıkarsanız daha iyi hissedersiniz

en: Some who go out for a walk feel better
tr: Yürüyüşe çıkanların bazıları daha iyi hissederler

en: No one feels better who does not go out for a walk
tr: Yürüyüşe çıkmayan hiç kimse daha iyi hissetmez

en: Predicate logic
tr: Koşul mantığı

en: Quadrilaterals
tr: Dörtgenler

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
tr: Bu figürlerden hangisi gruba ait değildir? Yanıt {0}, {1}, {2}, {3}, {4} ya da {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
tr: Bu, tüm çizgileri aynı uzunlukta olan tek figürdür.

en: Related numbers
tr: İlişkili sayılar

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
tr: Aşağıdaki tabloda soru işareti yerine hangi sayı gelmelidir?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
tr: Her satırın ortasındaki sayı o satırdaki diğer sayıların toplamının yarısıdır.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
tr: Her satırın ortasındaki sayı o satırdaki diğer sayıların toplamı kadardır.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
tr: Her satırın ortasındaki sayı o satırdaki diğer sayıların toplamının iki katıdır.

en: Squares and letters
tr: Kareler ve harfler

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
tr: Kareler etrafındaki harfler belli bir düzen içindedir. Soru işaretinin yerine hangi harf gelmelidir?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
tr: Her harf kendinden bir önceki harfin alfabetik sırasına {0} eklenerek kendinden bir sonraki harfin hesaplanmasıyla bulunabilir.

en: Squares
tr: Kareler

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
tr: Aşağıdaki şekilde herhangi bir boyutta kaç kare sayıyorsunuz?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
tr: Kare, dikdörtgenin her kenarı eşit uzunlukta olanıdır. Aynı zamanda bir kare başka karelerden de oluşabilir.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
tr: 16 adet tek kare bulunmaktadır. 9 kare 4 tek kare kullanılarak yapılmıştır. 4 kare 9 tek kare kullanılarak yapılmıştır ve 1 kare 16 adet tek kare kullanılarak yapılmıştır.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
tr: 9 adet tek kare bulunmaktadır. 4 kare 4 tek kare tarafından yapılmıştır ve 1 kare 9 tek kare tarafından yapılmıştır.

en: Square sheets
tr: Kareli sayfalar

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
tr: Bu figürü yaratmak için kullanılması gereken en az kareli kağıt sayısı nedir? Çizgiler, sayfalar arasındaki sınırlar olarak kabul edilmelidir.

en: The sheets should overlap.
tr: Sayfalar üst üste gelmelidir.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
tr: Tam kare bir kağıt (sarı), sağ alt köşede tamın 3/4'ü kadar kare bir kağıt (mavi), sol üst köşede tamın 3/4'ü kadar kare bir kağıt (yeşil) ve sol üst köşede tamın 1/4'ü kadar kare bir kağıt (kırmızı).

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
tr: Hangi şekil aşağıdaki kümeyi tamamlar? Yanıt {0}, {1} ya da {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
tr: Bu, hesap devirlerini almaksızın, mümkün olan tüm kombinasyonları dört blok ile tamamlayan şekildir.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
tr: Zaman

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
tr[0]: {0} saat önceki vakit, aynı gündeki saat {1:h tt}'den ne kadar sonraysa, {2:h tt}'den de o kadar önceydi. Şu anda saat kaçtır? Saati kullanarak yanıtlayın (ör. {3:h tt})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
tr[0]: Verilen iki vaktin tam ortasındaki saati hesaplayın ve çıkan sonuca {0} saat daha ekleyerek şimdiki zamanı bulun.

en: Sample clock
tr: Örnek saat

en: Trains
tr: Trenler

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
tr: Mesafe formülü, 'mesafe = hız x zaman'.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
tr[0]: Bir tren {0} km/saat hızla istasyondan ayrılıyor. {1} saat sonra, ikinci tren aynı yönde {2} km/saat hızla istasyondan ayrılıyor. İkinci trenin harekete başlama anından itibaren birinci trene yetişmesi kaç saat sürer?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
tr: Cevabı, birinci trenin hızını zamanla çarpıp trenlerin hızlarının farkına bölerek bulabilirsiniz.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
tr[0]: Aralarında {0} km olan iki tren, düz ve paralel demir yolları üzerinde birbirlerine doğru hareket etmektedir. Biri {1} km/saat hızla, diğeri ise {2} km/saat hızla hareket etmektedir. İki tren, kaç saat sonra karşılaşır?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
tr: Cevabı, aradaki uzaklığı hızların toplamına bölerek bulabilirsiniz.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
tr[0]: Düz ve paralel demir yollarındaki iki tren, aynı anda aynı noktadan yola çıkıp sırasıyla {0} ve {1} km/saat hızlarla zıt yönde harekete başlıyorlar. Kaç saat sonra aralarındaki uzaklık {2} km olur?

en: Triangles
tr: Üçgenler

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
tr: Aşağıdaki şekilde herhangi bir büyüklükte kaç üçgen sayıyorsunuz?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
tr: Üçgen diğer üçgenin içinde gömülü olabilir.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
tr: Üçgenler takip eden noktaları birbirine bağlayarak yapılır: {0}

en: Triangles with numbers
tr: Sıralı üçgenler

en: Which number should replace the question mark below?
tr: Aşağıdaki soru işaretinin yerine hangi sayı gelmelidir?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
tr: Tüm üçgenler bir özelliği paylaşmakta olup diğerlerinden bağımsızdır.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
tr: Her üçgenin içindeki iki sayının çarpımı {0}'dır.

en: Colored figures
tr: Renkli şekiller

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Figürlerden hangisi daha önceden gösterildi? Yanıt {0}, {1}, {2} veya {3}.

en: Colored text
tr: Renklendirilmiş metin

en: What was the color of the text that said '{0}'?
tr: {0} 'ın yazıldığı yazının rengi neydi?

en: Counting dots
tr: Noktaları saymak

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
tr: Önceki resimde kaç adet {0} renginde nokta vardı? Sayı kullanarak yanıtlayınız.

en: Memorize faces
tr: Yüzleri aklınızda tutun

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
tr: Hangi hücrede aşağıdakine benzeyen bir yüz bulunmaktadır? Hücre numarasını yazarak yanıtlayınız.

en: Memorize facts
tr: Vakaları aklınızda tutunuz

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
tr[0]: Parlak Arabalar şirketi halihazırda gelecek ay için {0} gün üretimi durdurma kararı vermiştir, ancak bundan önce {1} tarihinden beri üretimi durdurmamıştır.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
tr: Parlak Arabalar şirketi üretimine kaç gün ara vermiştir?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
tr: Parlak Arabalar şirketi hangi yılda üretime ara vermiştir?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
tr: Parlak Arabalar şirketinin satışları geçen aralık ayında %{0} düşmüştür. Bu, {1} tarihinden beri yaşanan en kötü düşüştür.

en: By how much did company sales fall last December?
tr: Geçen aralıkta şirket satışları ne kadar düşmüştür?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
tr: Parlak Arabalar şirketinin satışları geçen aralık ayında %{0} düşmüştür. Bu hangi yıldan sonraki en kötü düşüştür?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
tr: Dünyada üretilen Parlak Arabalar ürünlerinin %{0}'si Avrupa'da satılmıştır.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
tr: Dünyada üretilen Parlak Arabalar ürünlerinin yüzde kaçı Avrupa'da satılmıştır?

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
tr: Parlak Arabalar şirketinin ürettiği araçların yüzde kaçı dizeldir?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
tr: Parlak Arabalar şirketinin ürettiği araçların yüzde kaçı benzinlidir?

en: Circle
tr: Daire

en: Memorize figures and text
tr: Rakamları ve metni aklınızda tutmaya çalışın

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Aşağıdaki listede, önceki resimde gösterilen şekiller biri hariç numaralandırılmıştır. Kayıp şekil hangisidir?  Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: List of images shown before
tr: Daha önce gösterilen resimlerin listesi

en: Figures with numbers
tr: Numarlı figürler

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Bu karelerden hangileri daha önceden gösterildi? Yanıt {0}, {1}, {2} yada {3}.

en: Start at point number {0}
tr: {0} noktasından başlayınız.

en: Move right
tr: Sağa gidin

en: Move left
tr: Sola gidin

en: Move up
tr: Yukarı gidin

en: Move down
tr: Aşağı gidin

en: End at point {0}
tr: {0} noktasında biter

en: Memorize indications
tr: İpuçlarını aklınızda tutmaya çalışınız

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
tr: Aşağıdaki şekillerden hangisi önceden gösterilmiş ipuçlarını temsil etmektedir? Yanıt {0}, {1}, {2} ya da {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
tr: Önceki resimde kaç tane tek sayı vardı? Sayıyla yanıtlayın.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
tr: Önceki resimde kaç tane çift sayı vardı? Sayıyla yanıtlayın.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
tr: Önceki resimde birden fazla haneli kaç sayı vardı? Sayıyla yanıtlayın.

en: Memorize numbers
tr: Numaraları aklınızda tutmaya çalışınız

en: Memorize words
tr: Sözcükleri aklınızda tutmaya çalışınız

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
tr: Biraz önceki listede gösterilen sözcüklerden biri eksiktir. Hangisi?

note: Body parts
en: wrist
tr: bilek

en: elbow
tr: dirsek

en: armpit
tr: koltuk altı

en: hand
tr: el

en: chest
tr: gövde

note: Fishes
en: sardine
tr: sardalya

en: trout
tr: alabalık

en: monkfish
tr: papaz balığı

en: cod
tr: morina

en: salmon
tr: somon

note: Vegetables
en: potato
tr: patates

en: ginger
tr: zencefil

en: pepper
tr: biber

en: garlic
tr: sarımsak

en: pumpkin
tr: balkabağı

note: Bicycle
en: brake
tr: fren

en: chain
tr: zincir

en: wheel
tr: tekerlek

en: handlebar
tr: gidon

note: Music
en: drummer
tr: davulcu

en: speaker
tr: hoparlör

en: lyrics
tr: şarkı sözü

en: beat
tr: tempo

en: song
tr: şarkı

note: Weather
en: cloud
tr: bulut

en: rain
tr: yağmur

en: storm
tr: fırtına

en: fog
tr: sis

en: rainbow
tr: gökkuşağı

note: Animals
en: rabbit
tr: tavşan

en: mouse
tr: fare

en: monkey
tr: maymun

en: bear
tr: ayı

en: wolf
tr: kurt

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
tr[0]: 2 saat [num] dakika içinde yelkovan kaç derecelik döner?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
tr[0]: John 46 yaşındadır. Oğlu John'ın yaşının yarısından [difference] yaş daha gençtir. John'ın oğlu kaç yaşındadır?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays?
tr[0]: Can'ın yaşı şu an oğlunun yaşının 2 katıdır. [ago] yıl önce, Can oğlundan [proportion] kez daha yaşlıydı. Canın oğlu bugün kaç yaşındadır?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
tr[0]: Bugün Can'ın yaşı (x değişkeni) oğlunun yaşının (y değişkeni) 2 katıdır, yani x = 2y. [ago] yıl önce Can oğlundan [proportion] kat daha yaşlıydı: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
tr[0]: Bir dosya, 10 tabanındaki (0 ile 9 aralığında) [digits] basamaklı bir sayıdan oluşan bir parola ile korunuyor. Kaç farklı parolanız olabilir?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
tr[0]: Bir dosya 8 tabanındaki (0 ile 7 aralığında) [digits] basamaklı bir sayıdan oluşan bir parola ile korunuyor. Kaç farklı parolanız olabilir?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
tr[0]: Aynı anda oynanan [games] tenis maçı var. Mümkün olan kaç farklı tahmin vardır?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
tr[0]: Bir tenis turnuvasında, her maçın ardından rakibine yenilen oyuncu turnuvadan eleniyor. [players] oyuncuyla başlayan bir tenis turnuvasında kazananı belirlemek için kaç maç yapılması gerekir?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
tr[0]: Banka hesabınızda [money] liranız var ve yıllık %10 bileşik faiz uygulanıyor. 2 yıl sonunda ne kadar paranız olur?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
tr[0]: Can saatte 1 / [john_time], arkadaşıysa 1 / [friend] hızla temizlik yapmaktadırlar. İkisi beraber çalıştıklarında [answer_a] saate ihtiyaç duyarlar.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
tr[0]: Can'ın bir ambarı temizlemesi için [john_time] saate ihtiyacı varken arkadaşı bunun yarısı kadar zamana ihtiyaç duyuyor. Birlikte çalışırlarsa ambarı temizlemeleri kaç saat sürer? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
tr[0]: Can'ın bir ambarı temizlemesi için [john_time] saate ihtiyacı varken arkadaşı bunun iki katı zamana ihtiyaç duyuyor. Birlikte çalışırlarsa ambarı temizlemeleri kaç saat sürer? [option_answers]
