gbrainy - en to ug translation catalogue (893 entries)

en: Clock Rotation
ug: سائەتنىڭ چۆرگىلىشى

en: Every hour rotates 360 degrees.
ug: ھەر سائەتتە 360 گرادۇس چۆرگىلەيدۇ.

en: Brothers and sisters
ug: ئوغۇل ۋە قىز قېرىنداشلار

en: Age
ug: يېشى

en: Password
ug: ئىم

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
ug: ھەر بىر رەقەم ئۈچۈن 10 خىل ئېھتىماللىق بار. جەمئىي ئېھتىماللىق [digits] نىڭ10-چى دەرىجىسى بولىدۇ.

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
ug: ھەر بىر رەقەم ئۈچۈن 8 خىل ئېھتىماللىق بار. جەمئىي ئېھتىماللىق [digits] نىڭ8-چى دەرىجىسى بولىدۇ.

en: Tennis game
ug: چويلا توپ ئويۇنى

en: Bank interest
ug: بانكا ئۆسۈمى

en: Simple equations
ug: ئاددىي تەڭلىمىلەر

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
ug: قانداق ساننى [num_a] غا قوشسا نەتىجىسى [num_b] بولىدۇ؟

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
ug: بۇ [num_b] - [num_a] نىڭ نەتىجىسى.

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
ug: قانداق ساندىن [num_a] نى ئالسا نەتىجىسى [num_b] بولىدۇ؟

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
ug: بۇ [num_a] +[num_b] نىڭ نەتىجىسى.

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
ug: قانداق ساننى [num_a] غا كۆپەيتسە نەتىجىسى [num_b] بولىدۇ؟

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
ug: بۇ [num_b] / [num_a] نىڭ نەتىجىسى.

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
ug: قانداق ساننى [num_a] غا بۆلسە نەتىجىسى [num_b] بولىدۇ؟

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
ug: بۇ [num_a] * [num_b] نىڭ نەتىجىسى.

en: Boxes
ug: قۇتىلار

en: Container
ug: قاچا

en: Box
ug: كۆزنەكچە

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
ug: ئۆلچىمى 1 x 1 x 0.5 بولغان قاپلاردىن قانچىنى ئۆلچىمى 6 x 5 x [z] بولغان قاپقا سالغىلى بولىدۇ؟

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
ug: جەمئىي  6 * 5 * [z] * 2 قاپ سېلىشقا بولىدۇ.

en: [rslt_a] and [rslt_b]
ug: [rslt_a] ۋە [rslt_b]

en: Dartboard
ug: دارت تاختىسى

en: Horse race
ug: بەيگە ئېتى

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
ug[0]: ئات بەيگىسىدە نۇرغۇن ئادەملەر ۋە كىشىلەر بار. سىز سانىغان كۆزلەرنىڭ سانى [eyes] ۋە پۇتلارنىڭ سانى [legs]  بولسا، بۇ يەردە قانچە ئات بار؟

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
ug: ئادەمنىڭ ئىككى پۇتى بار،  ئاتنىڭ 4 پۇتى (2 * [men] + [horses] * 4). ئادەمنىڭ ئىككى كۆزى بار ۋە ئاتنىڭمۇ ئىككى كۆزى بار (2 * [men] + [horses] * 4).

en: Lever
ug: پىشاڭ

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
ug: سوئال بەلگىسى كۆرسەتكەن ئورۇندا پىشاڭنى تەڭپۇڭلاشتۇرۇش ئۈچۈن قانچىلىك ئېغىرلىق كېرەك بولىدۇ؟

en: Multiple number
ug: ھەسسىلىك سان

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
ug: تۆۋەندىكى تىزىمدىكى قايسى ئىككى سان [num_x] ۋە [num_y] نىڭ ھەسسىلىك سانى؟ [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
ug: بىرەر سانغا پۈتۈن بولىنىدىغان سانلار. مەسىلەن: 10،15، ۋە 25 لەر 5 كە پۈتۈن بولىنىدۇ.

en: Choose one of the following:
ug: تۆۋەندىكىلەردىن بىرنى تاللاڭ:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
ug: [option_prefix] [option_a] ۋە [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
ug: [option_prefix] [option_a] ۋە [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
ug: [option_prefix] [option_b] ۋە [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
ug: [option_prefix] [option_c] ۋە [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
ug: [option_a] ۋە [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
ug: سان [option_a] ۋە [option_b] بولسا سان [num_x] ۋە [num_y] نىڭ ھەسسىلىك سانى.

en: Cars in town
ug: شەھەردىكى ماشىنىلار

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
ug: بۇ يەردىكى [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars])  كىشى ئايال ۋە ماشىنىسى بار.

en: Compare variables
ug: ئۆزگەرگۈچىلەرنى سېلىشتۇرۇش

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
ug: ئەگەر p &lt; x &lt; q ۋە r &lt; y &lt; s بولسا x &lt; y بولىدۇ، ئۇنداقتا تۆۋەندىكىلەرنىڭ قايسىسى توغرا؟ [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
ug: ئەگەر x &gt; y بولسا، r &lt; y &lt; x &lt; q, بولىدۇ، شۇڭا r &lt; q بولىدۇ.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
ug: ئەگەر p &lt; x &lt; q ۋە r &lt; y &lt; s بولسا، x &gt; y بولىدۇ، ئۇنداقتا تۆۋەندىكىلەرنىڭ قايسىسى توغرا؟ [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
ug: ئەگەر x &gt; y بولسا، r &lt; y &lt; x &lt; q بولىدۇ، شۇڭا r &lt; q بولىدۇ.

en: Odd number
ug: تاق سان

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
ug: ئىككى سان يەنى x ۋە y بار بولۇپ، ئەگەر x جۈپ سان، y تاق سان بولسا، تۆۋەندىكىلەرنىڭ قايسىنىڭ نەتىجىسى تاق سان بولىدۇ؟ [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
ug: ئىككى جۈپ ساننى كۆپەيتسە نەتىجىسى ھەمىشە جۈپ سان بولىدۇ. x كە 2 نى كۆپەيتسە نەتىجە يەنە جۈپ سان بولىدۇ. بۇ جۈپ سانغا بىر تاق سان (y)  نى قوشسا نەتىجىسى تاق سان بولىدۇ.

en: Warehouse
ug: ئىسكىلات

en: Two trucks
ug: ئىككى يۈك ماشىنىسى

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
ug[0]: ئىككى يۈك ماشىنىسىنىڭ جەمئىي ئېغىرلىقى [add] . يېنىكرەك يۈك ماشىنىسىنىڭ ئېغىرلىقى ئېغىرراق يۈك ماشىنىسىنىڭ ئېغىرلىقىنىڭ يېرىمىدىن 15 ئاز. يېنىكرەك يۈك ماشىنىسىنىڭ ئېغىرلىقى قانچە؟[option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
ug: ئېغىرراق يۈك ماشىنىسىنىڭ ئېغىرلىقى [heavier] ۋە يېنىكرەكىنىڭ [lighter].

en: Family relations
ug: ئائىلە مۇناسىۋىتى

en: [option_prefix] His mother
ug: [option_prefix] ئاپىسى

en: [option_prefix] Has no relation
ug: [option_prefix] مۇناسىۋىتى يوق

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
ug: [option_prefix] نەۋرىسى

en: [option_prefix] His son-in-law
ug: [option_prefix] كۈيئوغلى

en: His mother
ug: ئاپىسى

en: [option_prefix] His father
ug: [option_prefix] دادىسى

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
ug: [option_prefix] نەۋرىسى

en: His father
ug: دادىسى

en: Third number
ug: ئۈچىنچى سان

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
ug: ئۈچ ساننىڭ يىغىندىسى [three]. بۇنىڭ ئىچىدىكى ئىككى ساننىڭ يىغىندىسى [two]. ئۈچىنچى سان قانچە؟[option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
ug: بۇ ([three] * 3) - ([two] * 2)] نىڭ نەتىجىسى.

en: Game
ug: ئويۇن

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
ug: تەپەككۇر، تىل، ھېسابلاش ۋە ئەستە ساقلاش قابىلىيىتىڭىزنى سىناپ كۆرۈڭ.

en: Classic
ug: كلاسسىك

en: Notebook
ug: خاتىرە دەپتەر

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: http://live.gnome.org/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
ug: تۆۋەندىكى تەنتەربىيە تۇرلىرىنىڭ قايسىسى بۇ گۇرۇپپىغا تەۋە ئەمەس؟

en: Think of the items used in the game.
ug: ئويۇندا ئىشلىتىلىدىغان تۈرلەرنى ئويلاڭ.

en: Basketball
ug: ۋاسكېتبول

en: Tennis
ug: چويلا توپ

en: Cycling
ug: ۋېلىسىپىت مىنىش

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
ug: ئويۇندا توپ ئىشلەتمەيدىغان بىردىن-بىر ئويۇن.

en: Chicken / Parrot
ug: توخۇ / شاتۇت

en: Pony / Horse
ug: تۇتى(ئات) / ئات

en: Ant / Vertebrate
ug: چۈمۈلە / ئومۇرتقىلىق ھايۋان

en: Dog / Cat
ug: ئىت / مۈشۈك

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
ug: سوز ‹taxidermist› تۆۋەندىكىدەك كىشى ئۈچۈن ئىشلىتىلىدۇ؟

en: Works with dead animals
ug: ئۆلۈك ھايۋانلارغا مۇناسىۋەتلىك خىزمەت

en: Specializes in skin diseases
ug: مەخسۇس تېرە كېسىلىنى داۋالاش

en: Suffers a skin disease
ug: تېرە كېسىلىگە گىرىپتار بولغان

en: Works with leather
ug: تېرىگە مۇناسىۋەتلىك خىزمەت

en: Simplistic
ug: ئاددىي

en: Erroneous
ug: خاتا

en: Broken
ug: بۇزۇلغان

en: Unorthodox
ug: پەرقلىق

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسىنىڭ مەنىسى ‹censure› غا يېقىن؟

en: Condemn
ug: ئەيىبلەش

en: Hide
ug: يوشۇر

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
ug: مۈجمەل

en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

en: Pioneer
ug: باشلامچى

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
ug: سەرگەردان

en: Misunderstood
ug: خاتا چۈشەنمەك

en: Martyr
ug: شېھىت

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
ug: تۆۋەندىكى قايسى جۈملە ‹چەتكە قېقىلغان› ئادەم دېگەننى ئەڭ ياخشى ئىپادىلەپ بېرىدۇ؟

en: Person expelled from society
ug: جامائەتتىن چىقىرىۋېتىلگەن كىشى

en: Loner
ug: يالغۇزلۇقنى ياخشى كۆرىدىغان ئادەم

en: Connoisseur
ug: كەسىپ ئىگىسى

en: Conspirator
ug: سۇيىقەستچى

en: Which of the following words means fear of people?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسى خەقتىن قورقۇش دېگەن مەنىدە؟

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
ug: ئادەمدىن قورقۇش كېسىلى

en: Hypochondria
ug: ئارتۇقچە ئەنسىرەش كېسىلى

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
ug: ئېگىزلىكتىن قورقۇش كېسىلى

en: Agoraphobia
ug: ناتونۇش مۇھىتتىن قورقۇش كېسىلى

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسى بۇ گۇرۇپپىغا تەۋە ئەمەس؟

en: Violin
ug: ئىسكىرىپكا

en: Bassoon
ug: باسون نېيى

en: Flute
ug: نەي

en: Oboe
ug: گوبوي

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
ug: نەيسىمان چالغۇغا تەۋە بولمىغان بىرى.

en: What is a 'halberd'?
ug: ‹شەمشەر› دېگەن نېمە؟

en: Weapon
ug: قورال-ياراق

en: Flower
ug: گۈل

en: Fish
ug: بېلىق

en: Sport
ug: تەنتەربىيە

en: Fossil
ug: تاشقاتما

en: Portico
ug: كارىدور

en: Column
ug: ئىستون

en: Attic
ug: تورۇس

en: It is the only one that is not related to architecture.
ug: بىناكارلىققا مۇناسىۋەتسىز بولغان بىرى.

en: Kilometer
ug: كىلومېتىر

en: Hectogram
ug: خېكتوگرام

en: Liter
ug: لىتىر

en: Gallon
ug: گاللون

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
ug: مېتىر سىستېمىسىغا تەۋە بولمىغان بىرى.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
ug: قىزغۇچ سېرىق

en: Apple
ug: ئالما

en: Grape
ug: ئۈزۈم

en: Potato
ug: ياڭيۇ

en: It is the only one that is not a fruit.
ug: مېۋىگە تەۋە بولمىغان بىرى.

en: Turtle
ug: دېڭىز تاشپاقىسى

en: Crocodile
ug: تىمساھ

en: Lizard
ug: كەسلەنچۈك

en: Frog
ug: پاقا

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
ug: ئۆمىلىگۈچىگە تەۋە بولمىغان ھەم قۇيرۇقى يوق بىرى.

en: Tiger
ug: يولۋاس

en: Hyena
ug: سىرتلان

en: Wolf
ug: بۆرە

en: Deer
ug: بۇغا

en: It is the only one that is not a carnivore.
ug: گۆشخور بولمىغان بىردىن-بىر ھايۋان.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسىنىڭ مەنىسى ‹hedonism› غا يېقىن؟

en: Pleasure
ug: خۇشاللىق

en: Pain
ug: ئاغرىق

en: Collectivism
ug: كوللېكتىۋىزم

en: Abstinence
ug: پەرھىز

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسىنىڭ مەنىسى ‹asceticism› غا يېقىن؟

en: Positivism
ug: ئەمەلىيەتچانلىق

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسىنىڭ مەنىسى ‹oxymoron› غا يېقىن؟

en: Contradictory
ug: زىددىيەتلىك

en: Synonym
ug: مەنىداش سۆز

en: Related
ug: مۇناسىۋەتلىك

en: Ironic
ug: ھەجۋىي

en: Lentils
ug: كىچىك يېسسىمۇق

en: Wheat
ug: بۇغداي

en: Corn
ug: قوناق

en: Rice
ug: گۈرۈچ

en: It is the only one that is not a cereal.
ug: دانلىق ئۆسۈملۈككە تەۋە بولمىغان بىرى.

en: Onion
ug: پىياز

en: Mango
ug: مانگو

en: Lychee
ug: لىجى

en: Olive
ug: زەيتۇن

en: Carbon
ug: كاربون

en: Sodium
ug: ناترىي(ئېلېمېنت)

en: Titanium
ug: تىتان

en: Zinc
ug: زىنىك

en: It is the only one that is not a metal.
ug: مېتالغا تەۋە ئەمەس بىرى.

en: Cardiology
ug: كاردىئولوگىيە

en: Hematology
ug: گېماتولوگىيە

en: Psychiatry
ug: روھىي كېسەللىكلەر ئىلمى

en: Paleontology
ug: قەدىمكى جانلىقلار تەتقىقاتى

en: It is the only one that is not a medical specialty.
ug: تېببىي كەسىپ ئەھلى بولمىغان بىرى.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسىنىڭ مەنىسى ‹negligent› غا يېقىن؟

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
ug: بىپەرۋا

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
ug: دوستانە

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
ug: ئەدەپلىك

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
ug: غەزەپلىنىش

en: Regular
ug: ئۆلچەملىك

en: Occasional
ug: ئارىلاپ-ئارىلاپ

en: Exceptional
ug: ئالاھىدە

en: Rare
ug: كەم ئۇچرايدىغان

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسىنىڭ مەنىسى ‹perplexing› غا يېقىن؟

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
ug: مۈجمەل

en: Interesting
ug: قىزىقارلىق

en: Ordinary
ug: ئادەتتىكى

en: Trivial
ug:  ئۇششاق-چۈشەك

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسىنىڭ مەنىسى ‹unhappy› غا يېقىن؟

en: Sad
ug: غەمكىن

en: Unpleasant
ug: راھەتسىز

en: Tears
ug: كۆز يېشى

en: Incredible
ug: ئىشەنگۈسىز

en: Famous
ug: مەشھۇر

en: Acclaimed
ug: ئالقىشلاندى

en: Celebrated
ug: داڭلىق

en: The other words have the meaning of distinguished.
ug: باشقا سۆزلەرنىڭ تونۇش دېگەن مەنىسى بار.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
ug: تۆۋەندىكى سۆزلەرنىڭ قايسىسىنىڭ مەنىسى ‹unhappy› غا يېقىن؟

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
ug: بەلگىلەنگەن

en: Obvious
ug: روشەن

en: Generic
ug: ئادەتتىكى

en: Plate
ug: تەخسە

note: Translator: As a noun
en: Bottle
ug: پوتۇلكا

en: Bowl
ug: چىنە

en: Walnut
ug: ياڭاق

en: Citation
ug: نەقىل

en: Calm
ug: تىنچ

en: Satire
ug: ساتىرىك

en: Curve
ug: ئەگرى سىزىق

en: car / garage | plane
ug: ماشىنا /  گاراژ | / ئايروپىلان

en: Hangar
ug: ئايروپىلان ئىسكىلاتى

en: Airline
ug: ھاۋا يولى

en: Aircraft
ug: ئايروپىلان

en: Bunker
ug: كۆمۈرخانا

en: circle / semicircle | diameter
ug: چەمبەر /  يېرىم چەمبەر | دىئامېتىر

en: Radius
ug: رادىئۇس

en: Chord
ug: ئاككورد

en: Tangent
ug: تانگېنس

en: Angle
ug: بۇلۇڭ

en: The radius of a circle is half the diameter.
ug: چەمبەرنىڭ رادىئۇسى ئۇنىڭ دىئامېتىرىنىڭ يېرىمىغا تەڭ.

en: talk / yell | dislike
ug: سۆزلەش / ۋارقىراش |  ئۆچ كۆرۈش

en: Repugnance
ug: سەسكىنىش

en: Offensive
ug: ھۇجۇم

en: Shame
ug: نومۇس

en: Ostentation
ug: كۆز  كۆز قىلىش

en: write / pen | eat
ug: يېزىش / قەلەم |  يېمەك

en: Fork
ug: ۋىلكا

en: Restaurant
ug: ئاشپۇزۇل

en: Winery
ug: ھاراق زاۋۇتى

en: Table
ug: جەدۋەل

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
ug: قەلەم يېزىشتا ئىشلىتىلىدۇ، ۋىلكا يېيىشتە ئىشلىتىلىدۇ.

en: desert / oasis | sea
ug: چۆل | بوستانلىق | دېڭىز

en: Island
ug: ئارال

en: River
ug: دەريا

en: Beach
ug: ساھىل

en: Coast
ug: قىرغاق

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
ug: بوستانلىق(يېشىلزارلىق) دېگىنىمىز قۇملۇقتىكى ئۆسۈملۈكلەر بار يالغۇز رايوندۇر. ئارال بولسا سۇ بىلەن قورشالغان يالغۇز قۇرۇقلۇقتۇر.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
ug: تاشپاقا /  شۆپۈك | خەت

en: Envelope
ug: لېپاپ

en: Ink
ug: سىياھ

en: Printer
ug: پرىنتېر

en: Cellulose
ug: سېللۇلوزا

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
ug: تاشپاقا قاسىراق ئىچىدە ۋە خەت لېپاپ ئىچىدە تۇرىدۇ.

en: wine / grape | rum
ug: ئۈزۈم ھارىقى / ئۈزۈم | ھاراق(rum)

en: Sugarcane
ug: قىزىلچا

en: Grain
ug: دانلىق زىرائەت

en: Sweet corn
ug: تاتلىق قوناق

en: horticulture / plants | ornithology
ug: باغۋەنچىلىك / ئۆسۈملۈكلەر | قۇششۇناسلىق

en: Birds
ug: قۇشلار

en: Insects
ug: ھاشاراتلار

en: Amphibians
ug: قوش ماكانلىق ھايۋانلار

en: Fishes
ug: بېلىقلار

en: thankful / ingratitude | despotism
ug: مىننەتدار / يۈزسىزلىك | زومىگەرلىك

en: Democracy
ug: دېموكراتىيە

en: Totalitarianism
ug: ھاكىممۇتلەقچىلىك

en: Oligarchy
ug: ئولىگارخىيە

en: Authority
ug: نوپۇز

en: pessimist / optimist | poor
ug: ئۈمىدسىز ئادەم / ئۈمىدۋار ئادەم | كەمبەغەل

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
ug: باي

en: Homeless
ug: ماكانسىز

en: Property
ug: خاسلىق

en: Money
ug: پۇل

en: five / pentagon | ten
ug: بەش / بەش تەرەپلىك | ئون

en: Decagon
ug: تەڭ ئون تەرەپلىك

en: Decimal
ug: ئونلۇق كەسىر

en: parallel / meridian | longitude
ug: پاراللېل / مېرىدىئان | ئۇزۇنلۇق

en: Latitude
ug: كەڭلىك

en: Solstice
ug: قىش پەسىللىك كۈن تۈن توختاش كۈنى(22  ئىيۇن ياكى 22  دېكابىر)

en: Pole
ug: قۇتۇپ

en: Azimuth
ug: يۆنىلىش بۇلۇڭى

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
ug: پاراللېل ۋە ئۇزۇنلۇق دېگىنىمىز شەرقتىن غەربكە بولغان سىزىق، مېرىدىئان ۋە كەڭلىك بولسا شىمالدىن جەنۇبقىچە بولغان سىزىقتۇر.

en: art / gallery | drama
ug: سەنئەت / رەسىم كۆرگەزمىسى |  دراما

en: Theater
ug: تىياتىر

en: Museum
ug: مۇزېي

en: Concert hall
ug: كونسېرت زالى

en: Gym
ug: چېنىقىش زالى

en: hunter / rifle | photographer
ug: ئوۋچى / مىلتىق | سۈرەتچى

en: Camera
ug: كامېرا

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
ug: ئۈچ ئاياق

en: Photography
ug: سۈرەتچىلىك

en: Light
ug: ئاق

en: dish / break | balloon
ug: تەخسە / چاقماق | شار

en: Burst
ug: ئارقىمۇ-ئارقا تارتىش

en: Bounce
ug: سەكرە

en: Float
ug: لەيلىمە كەسىر سان

en: Roll
ug: ئات

en: button / push | key (used in a lock)
ug: توپچا / باسماق | /ئاچقۇچ

en: Turn
ug: چۆرگىلەش

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
ug: ئاچ

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
ug: قۇلۇپلا

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
ug: يېپىش

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
ug: ئىككى جىسىمنى ئىشلەيدىغان قىلىش ئۈچۈن، توپچا بېسىلىشى ۋە ئاچقۇچ تولغىنىشى كېرەك.

en: concept / idea | obsession
ug: ئۇقۇم / پىكىر | قالايمىقان خىيال

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
ug: قاتماللىق

en: Indifference
ug: پەرۋاسىزلىق

en: Disinterest
ug: قىزىقماسلىق

en: Intuition
ug: تۇيغۇ

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
ug: ئىككى سوز ئارىسىدىكى مۇناسىۋەت شۇكى، بۇ ئىككى سوز مەنىداش سوزدۇر.

en: fish / water | bird
ug: بېلىق / سۇ | قۇش

en: Air
ug: ھاۋا

en: Wings
ug: قاناتلار

en: Ship
ug: كېمە

en: Cage
ug: قەپەس

en: Battle
ug: ئۇرۇش

en: Gun
ug: مىلتىق

en: Peace
ug: تېنچلىق

en: Enemy
ug: دۈشمەن

en: hungry / eat | tired
ug: ئاچ / يېمەك | ھارغان

en: sleep | rest
ug: ئۇيقۇ | ئارام

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
ug: قۇتا / ئاچماق | بانان

en: peel
ug: سويماق

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
ug: كۈرەك / كولىماق |  پالتا

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
ug: توغرىماق

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
ug: ئەينەك / چاقماق | قەغەز

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
ug: يىرتماق | سۆكمەك

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
ug: پۇت / ئىككى | پۇت بارماقلىرى

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
ug: ئون | 10

en: fish / aquarium | monkey
ug: بېلىق / سۇ جانلىقلىرى باغچىسى | مايمۇن

en: cage | zoo | zoological garden
ug: قەپەس | ھايۋاناتلار باغچىسى| ھايۋاناتلار باغچىسى

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
ug: سۇ جانلىقلىرى باغچىسىدىكى بېلىق ئاسارەت(تۇتقۇنلۇق)تا ياشايدۇ.

en: ring / finger | bracelet
ug: ئۈزۈك / بارماق | بىلەزۈك

en: wrist | arm
ug: بېغىش | بىلەك

en: seal / flippers | bird
ug: تىيۇلىن / قاناتلىرى(سۇ ھايۋانلىرىنىڭ) | قۇش

en: wings
ug: قاناتلار

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
ug: تاياق / لەيلىمەك | تاش

en: sink
ug: ئۇمىۋالنىك

en: leopard / spots | tiger
ug: يىلپىز / چېكىتلەر | يولۋاس

en: stripes
ug: لېنتىلار

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
ug: بېلىق / سۇ ئاستى پاراخوتى | قۇش

en: airplane | aeroplane | plane
ug: ئايروپىلان

en: tears / eyes | sweat
ug: كۆز يېشى / كۆزلەر | تەر

en: body | skin
ug: بەدەن |  تېرە

en: bridge / over | tunnel
ug: كۆۋرۈك / ئۈستىدە | تونىل

en: in | under | through
ug: ئىچىدە | ئاستىدا | تۇتاش

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
ug: ئويۇنچۇق / ئويۇن | قورال

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
ug: خىزمەت

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
ug: خاتالىق / تۈزەتمەك | زەخمەت

en: repair | fix
ug: رېمونت قىلماق | تۈزىمەك

en: orange / fruit | spinach
ug: ئاپېلسىن / مېۋە | پالەك

en: vegetable
ug: كۆكتات

en: hands / grab | teeth
ug: قوللار / تۇتماق | چىشلار

en: bite
ug: چىشلەش

en: puzzle / solve | game
ug: تېپىشماق / تېپىشماق تېپىش | ئويۇن

en: win | play
ug: غەلىبە |  ئويناش

en: eyebrow / eye | mustache
ug: قاش / كۆز | بۇرۇت

en: lip | upper lip | mouth
ug: لەۋ / ئۈستى لەۋ |  ئېگىز

en: ice / slippery | glue
ug: مۇز  /  تېيىلغاق | ياريېلىم

en: sticky
ug: يېپىشقاق

en: whirlpool / water | tornado
ug: قاينام  /  سۇ | قۇيۇن

en: wind | air
ug: شامال | ھاۋا

en: fox / den | bird
ug: تۈلكە /  غار | قۇش

en: nest
ug: ئۇۋا

en: dog / tame | wolf
ug: ئىت / كۆندۈرۈش | بۆرە

en: wild | savage
ug: ياۋايى | يىرتقۇچ

en: sugar / sweet | vinegar
ug: شېكەر / تاتلىق | سىركە

en: sour
ug: چۈچۈك

en: tennis / sport | ballet
ug: چويلا توپ / تەنتەربىيە | بالېت

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
ug: ئۇسۇل

en: slurp / tongue | snort
ug: چوكۇلداتماق / تىل | مىشقىرماق

en: nose
ug: بۇرۇن

en: elbow / knee | wrist
ug: جەينەك / تىز | بېغىش

en: ankle
ug: ئوشۇق

en: novel / author | song
ug: رومان / ئاپتور | ناخشا

en: composer | songwriter | lyricist
ug: كومپوزىتور | ناخشا يازغۇچى | ناخشا تېكىستى ئىشلىگۈچى

en: car / road | train
ug: ماشىنا / يول | پويىز

en: track | railway | rails | railroad
ug: رېلىس | تۆمۈريول | رېلىس | تۆمۈريول

en: pediatrics / children | numismatics
ug: بالىلار كېسەللىكلىرى بۆلۈمى / بالىلار |  كونا پۇل يىغىش

en: coins
ug: تەڭگە پۇل

en: thermometer / temperature | clock
ug: تېرمومېتىر  / تېمپېراتۇرا | سائەت

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
ug: ۋاقىت

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
ug: بىرىنچى سۆز چالغۇ، ئىككىنچى سۆز بولسا ئۆلچەشكە ئىشلىتىلىدۇ.

en: poems / anthology | maps
ug: شېئىر / ئەسەرلەر توپلىمى | خەرىتىلەر

en: atlas
ug: ئاتلاس

en: letter / word | page
ug: ھەرپ / سۆز | بەت

en: book | magazine | document
ug: كىتاب | ژۇرنال | پۈتۈك

en: hour / minute | minute
ug: سائەت / مىنۇت | مىنۇت

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
ug: سېكۇنت

en: tiger / carnivore | cow
ug: يولۋاس /  گۆشخور ھايۋان |  ئىنەك

en: herbivorous | herbivore
ug: ئوتخور | ئوتخور

en: constellation / stars | archipelago
ug: يۇلتۇزلار توپى / يۇلتۇزلار | تاقىم ئارال

en: islands
ug: ئارال

en: Unknown command line parameter {0}
ug: بۇيرۇق قۇرىدىكى {0} بولسا ناتونۇش پارامېتىرىدۇر

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
ug: (ھاسىللانغان ۋاقىت {0})

en: List of available games
ug: ئوينىغىلى بولىدىغان ئويۇنلار

en: Usage: gbrainy [options]
ug: ئىشلىتىش ئۇسۇلى: gbrainy [options]

en:   --version			Print version information.
ug:   --version			نەشر ئۇچۇرىنى كۆرسىتىدۇ.

en:   --help			Print this usage message.
ug:   --help			بۇ ئىشلىتىش ئۇچۇرىنى كۆرسىتىدۇ.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
ug:   --gamelist			ئوينىغىلى بولىدىغان ئويۇنلار تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
ug:   --customgame [game1, gameN]	ئىختىيارى ئويۇندا ئوينايدىغان ئويۇنلارنىڭ تىزىمىنى كۆرسىتىدۇ.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
ug:   --norandom 			تەمىنلەنگەن ئىختىيارى ئويۇنلار تىزىمى تەرتىپسىز بولمايدۇ.

en:   --versions 			Show dependencies.
ug:   --versions 			زۆرۈرىيەتلەرنى كۆرسىتىدۇ.

en: Software
ug: يۇمشاق دېتال

en: Based on ideas by
ug: نىڭ پىكرىگە ئاساسلانغان

en: MENSA works
ug: MENSA خىزمەتلىرى

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ug: بۇ پروگرامما ئەركىن يۇمشاق دېتال؛ سىز ئەركىن يۇمشاق دېتال ۋەخپىسى تارقاتقان GNU ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەتنامە بويىچە ئۇنى قايتا تارقىتىپ ياكى ئۆزگەرتەلەيسىز؛ سىز شۇ ئىجازەت كېلىشىمىنىڭ ئىككىنچى نەشرى ياكى يۇقىرى نەشرىنى ئىشلەتسىڭىز بولىدۇ.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ug: بۇ پروگراممىنى تارقىتىشتىكى مەقسەت سىزگە قۇلايلىق ئېلىپ كېلىش، ئەمما سودا ياكى باشقا ئالاھىدە قوللىنىشقا نىسبەتەن ھېچقانداق كاپالەت يوق.  GNU ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمىنى كۆرۈپ تېخىمۇ كۆپ تەپسىلاتقا ئېرىشىڭ.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ug: سىز  بۇ پروگراممىنى تاپشۇرۇۋېلىش بىلەن بىللە GNU ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمىنىڭ كۆچۈرۈلمىسىدىن بىر نۇسخا تاپشۇرۇۋالىسىز؛ ئەگەر تاپشۇرۇۋالمىغان بولسىڭىز ئەركىن يۇمشاق دېتال فوندىغا خەت يېزىڭ. مەنزىل:  Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
ug: كۆڭۈل ئېچىش ۋە مېڭىنى مەشىق قىلدۇرۇشنى مەقسەت قىلغان ئويۇن.

en: gbrainy project web site
ug: gbrainy قۇرۇلۇشى تورتۇراسى

note: Column: Game Name
en: Game Name
ug: ئويۇن ئاتى

note: Column: Type
en: Type
ug: تىپى

en: Selected
ug: تاللانغان

en: PDF files
ug: PDF ھۆججەتلەر

en: All files
ug: ھەممە ھۆججەتلەر

en: The PDF file has been exported correctly.
ug: PDF ھۆججىتى توغرا ئېكسپورت قىلىندى.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
ug: PDF ھۆججىتى ھاسىل قىلىشتا مەسىلە كۆرۈلدى.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
ug: تۆۋەندىكى گرافىكتا ئوينىغۇچىنىڭ ئېرىشكەن نومۇرلىرىنىڭ ئىلگىرىلەش جەريانى كۆرسىتىلگەن.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
ug: ئېرىشكەن نومۇرلارنىڭ ئىلگىرىلەش جەريانىنى كۆرۈش ئۈچۈن بىر قانچە قېتىملىق ئويناش تارىخى بولۇشى كېرەك.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
ug[0]: بۇ {0} دانە ئويۇن خاتىرىسىگە ئاساسەن ھاسىللاندى.

en: Total
ug: جەمئىي

en: You are about to delete the player's game session history.
ug: ئوينىغۇچىنىڭ ئويۇن تارىخىنى ئۆچۈرمەكچى بولۇۋاتىسىز.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
ug: داۋاملاشتۇرسىڭىز، ھازىرغىچە بولغان ئويناش تارىخى يوقىلىدۇ. داۋاملاشتۇرامسىز؟

en: _Delete
ug: ئۆچۈر(_D)

en: Congratulations.
ug: مۇبارەك بولسۇن.

en: Incorrect answer.
ug: جاۋاب خاتا.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
ug: جاۋابنى «جاۋاب» كىرگۈ كۆزنەكچىسىگە كىرگۈزۈڭ ۋە «OK» توپچىسىنى بېسىڭ.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
ug: gbrainy نىڭ سىزنىڭ تىلىڭىزدىكى تەرجىمە دەرىجىسى بەك توۋەن.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
ug: قىسمەن تەرجىمە قىلىنغان ئويۇنلارنى ئويناشتا ئادەم قايمۇقۇپ قالىدۇ. ئەگەر ئىنگلىزچە ئوينىماقچى بولسىڭىز، gbrainy نىڭ مايىللىقىدا شۇنداق بىر تاللانما بار.

en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا

en: Resume
ug: داۋاملاشتۇر

en: Startup time {0}
ug: باشلانغان ۋاقتى {0}

en: Add-in Manager
ug: قىستۇرما باشقۇرغۇ

en: Additional extensions are required to perform this operation.
ug: بۇ مەشغۇلاتنى قىلىش ئۈچۈن قوشۇمچە كېڭەيتمىلەر زۆرۈردۇر.

en: The following add-ins will be installed:
ug: تۆۋەندىكى قىستۇرمىلار ئورنىتىلىدۇ:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
ug: <big><b>قىستۇرما باشقۇرغۇ</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
ug: نۆۋەتتە تۆۋەندىكى قىستۇرمىلار ئورنىتىلغان:

en: _Install Add-ins...
ug: قىستۇرما ئورنات(_I)…

en: _Repositories...
ug: خەزىنىلەر(_R)…

en: _Uninstall...
ug: ئۆچۈر(_U)…

en: Enable
ug: قوزغات

en: Disable
ug: چەكلە

en: Add-in
ug: قىستۇرما

en: Version
ug: نەشرى

en: Other
ug: باشقا

en: Version:
ug: نەشرى:

en: Author:
ug: ئاپتور:

en: Copyright:
ug: نەشر ھوقۇقى:

en: Add-in Dependencies:
ug: قىستۇرما زۆرۈرىيەتلىرى:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
ug: <b>ئورنىتىش ئۈچۈن قىستۇرمىنى تاللاڭ ۋە «كېيىنكى» نى چېكىڭ</b>

en: Show all packages
ug: ھەممە بوغچىنى كۆرسەت

en: Show new versions only
ug: پەقەت يېڭى نەشرىنىلا كۆرسەت

en: Show updates only
ug: پەقەت يېڭىلانمىلارنىلا كۆرسەت

en: _Unselect All
ug: ھەممىنى تاللىما(_U)

en: Select _All
ug: ھەممىنى تاللا(_A)

en: Add-in Installation
ug: قىستۇرما ئورنىتىش

en: Name
ug: ئاتى

en: Install from:
ug: بۇ يەردىن ئورنات:

en: Repository
ug: خەزىنە

en: All registered repositories
ug: بارلىق خەتلىتىلگەن خەزىنىلەر

en: Register an on-line repository
ug: توردىكى بىر خەزىنىگە خەتلەت

en: Select the location of the repository you want to register:
ug: خەتلەتمەكچى بولغان خەزىنە ئورنىنى تاللاڭ:

en: Register a local repository
ug: يەرلىك خەزىنىگە خەتلەت

en: Url:
ug: تور ئادرېسى(URL):

en: Browse...
ug: كۆز يۈگۈرت…

en: Path:
ug: يول:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
ug: ئورنىتىلغان

en: Updates
ug: يېڭىلانمىلار

en: Gallery
ug: سۈرەت يىغقۇچ

en: Repository:
ug: خەزىنە:

en: Install from file...
ug: ھۆججەتتىن ئورنىتىش…

en: No selection
ug: تاللانمىدى

en: No add-ins found
ug: قىستۇرمىلار تېپىلمىدى

en: Refresh
ug: يېڭىلا

en: Add-in packages
ug: قىستۇرما بوغچىلىرى

en: Install Add-in Package
ug: قىستۇرما بوغچىسىنى ئورنىتىش

en: All repositories
ug: بارلىق خەزىنىلەر

en: Manage Repositories...
ug: خەزىنىلەرنى باشقۇرۇش…

en: Add-in Repository Management
ug: قىستۇرما خەزىنىلىرىنى باشقۇرۇش

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
ug[0]: {0}  يېڭىلانما بار

en: Open Location
ug: ئورۇننى ئاچ

en: Paused
ug: ۋاقىتلىق توختىدى

en: Play all the games
ug: ھەممە ئويۇنلارنى ئويناش

note: Toolbar
en: All
ug: ھەممىسى

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
ug: خۇلاسە چىقىرىش ۋە تەپەككۇر ئىقتىدارى سىنايدىغان ئويۇنلارنى ئويناش

en: Logic
ug: لوگىكا

en: Calculation
ug: ھېسابلاش

en: Play games that challenge your mental calculation skills
ug: ئىچىدە ھېسابلاش ئىقتىدارىنى سىناش ئويۇنلىرى

en: Memory
ug: ئەسلەك

en: Play games that challenge your short term memory
ug: قىسقا مۇددەتلىك ئەستە تۇتۇش قابىلىيىتىنى سىناش ئويۇنلىرى

en: Verbal
ug: تىل

en: Play games that challenge your verbal aptitude
ug: تىل قابىلىيىتىنى سىناش ئويۇنلىرى

en: Pause or resume the game
ug: ئويۇننى ۋاقىتلىق توختىتىش ياكى داۋام قىلىش

en: End the game and show score
ug: ئويۇننى ئاخىرلاشتۇرۇپ ئېرىشكەن نومۇرىنى كۆرسىتىدۇ

en: End
ug: تامام

en: Next Game
ug: كېيىنكى ئويۇن

en: Answer
ug: جاۋاب

en: red
ug: قىزىل

en: green
ug: يېشىل

en: blue
ug: كۆك

en: yellow
ug: سېرىق

en: magenta
ug: ئاچ قىزىل

en: orange
ug: قىزغۇچ سېرىق

en: black
ug: قارا

en: white
ug: ئاق

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
ug: {0} ياكى {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
ug: {0}، {1} ياكى {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
ug: {0}، {1}، {2} ياكى {3}

en: Figure {0}
ug: شەكىل {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
ug[0]: مۇمكىنچىلىكى بولغان توغرا جاۋابلار {0}.

en: Extensions database:
ug: كېڭەيتىلمىلەر ساندىنى:

note: Translators: 'Games registered' is the games know to gbrainy (build-in and load from addins-in and external files)
en: {0} games registered: {1} logic puzzles, {2} calculation trainers, {3} memory trainers, {4} verbal analogies
ug: {0} ئويۇن سىڭدۈرۈۋېتىلگەن: {1} دانە تېپىشماقلىق ئويۇن، {2} ھېساب مەشىق ئويۇنى، {3} ئەستە تۇتۇش مەشىق ئويۇنى، {4} تىل مەشىقى ئويۇنى

en: Games played: {0} (Score: {1})
ug: ئوينالغان ئويۇن: {0} (ئېرىشكەن نومۇرى: {1})

en: Time: {0}
ug: ۋاقىت: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
ug: ئويۇن: {0}

en: Outstanding results
ug: بەك قالتىس

en: Excellent results
ug: قالتىس

en: Good results
ug: ياخشى

en: Poor results
ug: ناچار

en: Disappointing results
ug: بەكلا ناچار

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
ug: كۆرسەتمىلەرنى تەپسىلىي ئوقۇپ، سانلىق-مەلۇماتلارنى ۋە بېرىلگەن يىپ ئۇچلىرىنى ئېنىق چۈشىنىڭ.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
ug: لوگىكىلىق ئويۇنلاردا، مۇناسىۋەتسىز دەپ قارالغان ئېلېمېنتلار بەكمۇ مۇھىمدۇر.

en: Try to approach a problem from different angles.
ug: بىرەر مەسىلىنى ئوخشىمىغان تەرەپتىن ھەل قىلىشقا تىرىشىڭ.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
ug: خاتالىشىشتىن قورقماڭ، خاتالىشىش بولسا ئۆگىنىشنىڭ بىر قىسمىدۇر.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challeging yourself.
ug: ھەممە مەسىلەرنى ئىشلەپ كۆرۈڭ، قىيىنلىرىنىمۇ. قىيىن مەسىلىلەرنى ئىشلىسىڭىز ئاندىن ئىلگىرىلەش بولىدۇ.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
ug: ھەر كۈنى ئىشلەپ بېرىڭ، ئاندىن ئىلگىرىلەشنى ھېس قىلىسىز.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
ug: ‹ئىختىيارىي ئويۇن تاللاش› نى ئىشلىتىپ، ئۆزىڭىز ئوينىماقچى بولغان ئويۇننى تاللاڭ.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
ug: ‹تەڭشەك› تىن ئوينىماقچى بولغان ئويۇننىڭ قىيىنلىق دەرىجىسىنى تاللاڭ.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
ug: ئېلېمېنتلارنى مۇناسىۋەتلەشتۈرۈش، ئەستە تۇتۇشتىكى ئورتاق تېخنىكىدۇر.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
ug: ئېلېمېنتلارنى كاتېگورىيەگە ئايرىش،  ئەستە تۇتۇشتىكى ئورتاق تېخنىكىدۇر.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
ug: ئەستە بار بولغان ھەر بىر پاكىتلارنىڭ باش ھەرپىدىن قىسقارتىلما سوز ياساڭ.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
ug: تېپىشماقتىن ئېرىشكەن خۇشاللىق، ئۇنىغا سەرپ قىلغان ۋاقىت بىلەن تاناسىپ بولىدۇ.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
ug: ھەر بىر مەسىلىنى كىچىك بۆلەكچىلەرگە بولۇپ تەپەككۇر قىلىڭ.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
ug: تىلغا مەشىقى ئويۇنلىرىدىكى جاۋابلاردا، پېئىلنىڭ زامانىغا دىققەت قىلىڭ.

en: Memorize the objects below in the given time
ug: تۆۋەندىكى شەيئىلەرنى بېرىلگەن ۋاقىت ئىچىدە ئەستە ساقلاڭ

en: Time left
ug: قالغان ۋاقىت

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
ug: ئويۇن #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
ug: gbrainy تەرىپىدىن قۇرۇلغان {0}

en: Solutions
ug: چارىلەر

note: Translators: this the separator used when concatenating multiple possible answers for verbal analogies For example: "Possible correct answers are: sleep, rest."
en: ,
ug: ،

en: Multiple options #{0}
ug: كۆپ تاللانما #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
ug: {0} جاۋاب {1}.

en: Pair of words compare #{0}
ug: سېلىشتۇرىدىغان سۆزلەر جۈپى #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
ug: تۆۋەندە مۇناسىۋىتى بار بولغان ئىككى سوز بېرىلگەن، قايسى سۆزنىڭ ‹{0}› مىڭ بىلەن ئوخشاش مۇناسىۋىتى بار؟

en: Words: {0}
ug: سۆزلەر: {0}

en: Pair of words #{0}
ug: سۆزلەر جۈپى #{0}

en: Question and answer #{0}
ug: سوئال-جاۋاب #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
ug: جاۋاب {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
ug: كېيىنكى شەيئىنى ئەستە تۇتۇشقا تەييار…

en: Score
ug: ئېرىشكەن نومۇر

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
ug[0]: ئوينالغىنى {0}

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
ug[0]: يەڭگەن ئويۇن: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
ug[0]: {0}يەڭگەن ئويۇن: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
ug: ئوينالغان ۋاقتى {0} (ھەر بىر ئويۇن ئۈچۈن كەتكەن ۋاقىت {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
ug: gbrainy نىڭ نومۇر قويۇش ئۇسۇلى ھەققىدە تەپسىلىي بىلمەكچى بولسىڭىز ‹ياردەم› گە قاراڭ.

en: Tips for your next games
ug: كېيىنكى ئويۇن ھەققىدىكى كۆرسەتمە

en: Congratulations! New personal record
ug: مۇبارەك بولسۇن! ئۆزىڭىزنىڭ يېڭى رېكورتى يارىتىلدى

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ug: لوگىكىلىق تېپىشماق ئويۇنى {0} دا، ئۆزىڭىزنىڭ يېڭى رېكورتىنى ياراتتىڭىز. بۇرۇنقى رېكورتىڭىز {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ug: ھېسابلاش ئويۇنى {0} دا، ئۆزىڭىزنىڭ يېڭى رېكورتىنى ياراتتىڭىز. بۇرۇنقى رېكورتىڭىز {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ug: ئەستە تۇتۇش ئويۇنى {0} دا، ئۆزىڭىزنىڭ يېڭى رېكورتىنى ياراتتىڭىز. بۇرۇنقى رېكورتىڭىز {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ug: تىل مەشىقىنى ئويۇنى {0} دا، ئۆزىڭىزنىڭ يېڭى رېكورتىنى ياراتتىڭىز. بۇرۇنقى رېكورتىڭىز {1}.

en: Time
ug: ۋاقىت

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
ug: لوگىكىلىق تېپىشماقلار. خۇلاسە چىقىرىش ۋە تەپەككۇر ئىقتىدارى سىنايدىغان ئويۇنلارنى ئويناڭ.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
ug: ئىچىدە ھېسابلاش. سىزنىڭ ئىچىدە ھېسابلاش ئىقتىدارىڭىزنى سىنايدىغان ئارىفمېتىكىلىق ئەمەللەر.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
ug: ئەستە تۇتۇش مەشىق ئويۇنلىرى. سىزنىڭ قىسقا ۋاقىتلىق ئەستە تۇتۇش ئىقتىدارىڭىزنى ئىسپاتلاپ بېرىدۇ.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
ug: تىل مەشىقى ئويۇنلىرى. سىزنىڭ تىل قابىلىيىتىڭىزنى سىنايدۇ.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
ug: gbrainy {0} غا مەرھابا

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
ug: كۆڭۈل ئېچىش ۋە مېڭىنى مەشىق قىلدۇرۇشنى مەقسەت قىلغان ئويۇن بولۇپ، ئۇنىڭدا تۆۋەندىكى مەزمۇنلار بار:

en: Arithmetical operations
ug: ئارىفمېتىكىلىق ئەمەللەر

en: What is the result of the following operation?
ug: تۆۋەندىكى ئەمەلنىڭ نەتىجىسى نېمە؟

en: Average
ug: ئوتتۇرىچە

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ug: بېرىلگەن سانلار: {0}. تۆۋەندىكى سانلارنىڭ ئىچىدە قايسىسى ئوتتۇرىچە قىممەتكە ئەڭ يېقىن؟ جاۋاب: {1}، {2}، {3} ياكى {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
ug: تىزىمدىكى سانلارنىڭ ئوتتۇرىچە قىممىتى، ئۇلارنىڭ يىغىندىسىنى ئۇلارنىڭ سانىغا بۆلگەنگە تەڭ.

en: The result of the operation is {0}.
ug: ئەمەلنىڭ نەتىجىسى {0}.

en: Closer fraction
ug: يېقىنراق كەسىر سان

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ug: تۆۋەندىكى قايسى سان {0} غا يېقىن؟ جاۋاب: {1}، {2}، {3} ياكى {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
ug: ئەمەل  {0} / {1} نىڭ نەتىجىسى ‹{2}›

en: Fractions
ug: كەسىر

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
ug: بېرىلگەن ئەمەلنىڭ نەتىجىسى نېمە؟ كەسىر سان ياكى ساننى ئىشلىتىپ جاۋاب بېرىڭ.

en: Greatest divisor
ug: ئەڭ چوڭ بۆلگۈچى

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: ھەممە سانلارنى بۆلەلەيدىغان ئەڭ چوڭ بۆلگۈچى قايسى؟ جاۋاب: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: Numbers
ug: سانلار

en: Possible divisors
ug: مۇمكىنچىلىكى بولغان بۆلگۈچىلەر

en: Operators
ug: ئەمەللەر

en: The first operator is {0}.
ug: تۇنجى ئەمەل {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
ug: قايسى ئەمەلدە {0}، {1}، ۋە {2} لار {3} غا تەڭ بولىدۇ؟ جاۋابتا ‹+-/*› نى ئىشلىتىڭ.

en: {0} and {1}
ug: {0} ۋە {1}

en: Primes
ug: تۈپ سانلار

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: تۆۋەندىكى سانلارنىڭ قايسىسى تۈپ سان؟ تۈپ سان دېگىنىمىز ئۆزى ۋە 1 گىلا پۈتۈن بۆلىنىدىغان مۇسبەت ساندۇر. جاۋاب: {0}, {1}, {2} ياكى {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
ug: بېرىلگەن ساننىڭ ھەر قايسى خانىسىنىڭ يىغىندىسى ئۈچكە پۈتۈن بۆلۈنسە، بۇ سانمۇ 3 كە پۈتۈن بۆلىنىدۇ. مەسىلەن : 15=1+5=6، 3 كە پۈتۈن بۆلىنىدۇ.

en: The number {0} is a prime number.
ug: سان  {0} تۈپ ساندۇر.

en: Proportions
ug: تاناسىپ

en: Ratio
ug: نىسبەت

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ug: قايسى ئىككى ساننىڭ يىغىندىسى {0} ۋە نىسبىتى {1} : {2} بولىدۇ؟  جاۋابقا ئىككى سان ئىشلىتىڭ.

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
ug: ئىككىنچى ساننى بىرىنچى سانغا {0} نى كۆپەيتىپ ئاندىن ئۇنى {1} غا بولۇپ ھېسابلىغىلى بولىدۇ.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
ug: نىسبەت دېگىنىمىز ئىككى ئارىسىدىكى تاناسىپلىق مۇناسىۋەتتۇر. نىسبەت a:b دېگىنى، ‹a› بىر پارچىسىغا ‹b› پارچە توغرا كېلىدۇ دېگەنلىكتۇر.

en: have a ratio of {0}:{1}
ug: نىسبىتى {0}:{1} بولىدۇ

en: Selected Numbers
ug: تاللانغان رەقەملەر

en: Two numbers
ug: ئىككى سان

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ug: يىغىندىسى {0} نىڭغا، كۆپەيتمىسى {1} غا تەڭ بولغان ئىككى سان قايسى؟ جاۋابى ئىككى سان بولسۇن (مەسىلەن 1 ۋە 2 دېگەندەك)

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ug: ئايرىمىسى {0} نىڭغا، كۆپەيتمىسى {1} غا تەڭ بولغان ئىككى سان قايسى؟ جاۋابى ئىككى سان بولسۇن (مەسىلەن 1 ۋە 2 دېگەندەك)

en: 3D Cube
ug: ستېرېئولۇق(3D) كۈپ

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
ug: تۆۋەندىكى چوڭ كۈپنى ياساش ئۈچۈن قانچە دانە كىچىك كۈپ كېرەك بولىدۇ؟ جاۋابى سان بولسۇن.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
ug: كۈپ دېگىنىمىز ئالتە يۈزىنىڭ ھەممىسى كۋادرات بولغان پۈتەي جىسىمدۇر.

en: Balance
ug: تەڭپۇڭ

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
ug: ئۇچبۇلۇڭلارنىلا ئىشلىتىڭ، ئەڭ ئاخىرقى شەكىلنىڭ تەڭپۇڭلۇقىنى ساقلاش ئۈچۈن ئوڭ تەرەپكە قانچە ئۈچبۇلۇڭ كېرەك بولىدۇ.

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
ug: ھەر بىر چەمبەر ئىككى دانە ئۈچبۇلۇڭغا، ھەر بىر كۋادرات ئۈچ دانە ئۈچبۇلۇڭغا تەڭداشتۇر.

en: Every circle is equivalent two triangles.
ug: ھەر بىر چەمبەر ئىككى دانە ئۈچبۇلۇڭغا تەڭداشتۇر.

en: Build a triangle
ug: ئۈچبۇلۇڭ ياساش

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
ug: بىر دانە ئۇچ بۇلۇڭنى ياساش ئۈچۈن قايسى ئۇچ بۆلەكچە كېرەك بولىدۇ؟ شەكىللەرنىڭ ئىسمىنى يېزىپ جاۋاب بېرىڭ. مىسال: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
ug: كېلىپ چىققان ئۈچبۇلۇڭ تەڭ تەرەپلىك ئۇچبۇلۇڭدۇر.

en: The triangle is:
ug: بۇ ئۈچبۇلۇڭ:

en: Circles in a square
ug: كۋادرات ئىچىدىكى چەمبەر

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
ug: تۆۋەندىكى كۋادرات ئىچىگە ئەڭ كۆپ بولغاندا قانچە دانە چەمبەر پاتىدۇ؟

en: You can fit more than 64 circles.
ug: ئەڭ كۆپ بولغاندا 64 چەمبەر پاتىدۇ.

en: 8 units
ug: 8 بىرلىك

en: 1 unit
ug: 1 بىرلىك

en: Clocks
ug: سائەتلەر

en: The clocks do not follow the time logic.
ug: سائەت ۋاقىتنىڭ لوگىكىسىغا بويسۇنمايدۇ.

en: Count circles
ug: چەمبەر ساناش

en: How many circles do you count?
ug: قانچە دانە چەمبەر سانىدىڭىز؟

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
ug: ئەگەر سىستېمىلىق ھېسابلىسىڭىز، بۇ ئاددىي بىر مەشىقتۇر.

en: Counting
ug: ساناش

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
ug[0]: بىزنىڭ {0} مېتىر رەختىمىز بار.

en: Count series
ug: ساناش مەشىقلىرى

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
ug: 10 دىن 100 گىچە بولغان سانلار ئارىسىدا، قانچە دانە ‹9› دېگەن رەقەم بار؟

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
ug: ئىككى خانىلىق ساننىڭ ئىچىدە بىرىنچى خانىسى ئىككىنچى خانىسىدىن چوڭ ساندىن قانچىسى بار؟(مەسىلەن: 20 ۋە 21 دەك ساندىن)

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
ug: ئىككى خانىلىق ساننىڭ ئىچىدە بىرىنچى خانىسى ئىككىنچى خانىسىدىن كىچىك ساندىن قانچىسى بار؟(مەسىلەن: 12 ۋە 13 دەك ساندىن)

note: Translators: A sequence of numbers 1, 2, 3, etc.
en: {0}, {1}
ug: {0}، {1}

en: The numbers are: {0}.
ug: رەقەملەر : {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
ug: دىققەت 99 نىڭ ئىچىدە ئىككى دانە ‹9› بار.

en: Cover percentage
ug: قاپلاش پىرسەنتى

en: What percentage of the figure is colored?
ug: شەكىلنىڭ قانچە پىرسەنتى بويالغان؟

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
ug: تۆۋەندىكى شەكىلنى قاتلاپ بىر دانە كۈپ ھاسىل قىلغاندا، قايسى يۈزى {0} يېزىلغان يۈزىنىڭ قارشىسىدا بولىدۇ؟ يۈزىگە يېزىلغان رەقەمنى ئىشلىتىپ جاۋاب بېرىڭ.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ug: ئالتە تەرەپلىك ئۇرۇق(شىشىخال)نى بىر قېتىم تاشلىسا ‹2› ياكى ‹6› گە ئېرىشىنىڭ ئېھتىماللىقى قانچە؟

en: There are 2 of 6 possibilities.
ug: ئېھتىماللىقى 2/6.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ug: ئالتە تەرەپلىك ئۇرۇق(شىشىخال)نى بىر قېتىم تاشلىسا ‹5› گە ئېرىشمەسلىكنىڭ ئېھتىماللىقى قانچە؟(1/2 دېگەندەك كەسىر سان بىلەن جاۋاب بېرىڭ.)

en: There are 5 of 6 possibilities.
ug: ئېھتىماللىقى 5/6.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ug: ئىككى دانە ئالتە تەرەپلىك ئۇرۇق(شىشىخال)نى بىر قېتىم تەڭ تاشلىسا، ئىككىلىسىنىڭ جۈپ سان بولۇش ئېھتىماللىقى قانچە؟(1/2 دېگەندەك كەسىر سان بىلەن جاۋاب بېرىڭ.)

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
ug: ئىككىلىسىنىڭ جۈپ سان بولۇش ئېھتىماللىقى 9/36.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ug: ئىككى دانە ئالتە تەرەپلىك ئۇرۇق(شىشىخال)نى بىر قېتىم تەڭ تاشلىسا، ئىككىلىسىنىڭ ‹6› بولۇش ئېھتىماللىقى قانچە؟(1/2 دېگەندەك كەسىر سان بىلەن جاۋاب بېرىڭ.)

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
ug: بىرىنچىنىڭ ‹6› بولۇش ئېھتىماللىقى 1/6. ئىككىنچىسىمۇ ئوخشاش.

en: Dice
ug: ئۇرۇق(شىشىخال)

en: Divide circles
ug: چەمبەرلەرنى بۆلۈش

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
ug: ئەڭ ئاخىرقى شەكىلدە، بارلىق نۇقتىلار تۇتاشتۇرۇلسا، چەمبەر قانچە بۆلەككە بولۇنىدۇ؟

en: Has {0} region | Has {0} regions
ug[0]: {0} بۆلەك

en: Equation
ug: تەڭلىمە

en: What is the result of the equation below?
ug: تۆۋەندىكى تەڭلىمىنىڭ نەتىجىسى نېمە؟

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
ug: ئارىفمېتىكىلىق ئەمەللەرنىڭ تەرتىپى مۇنداق: كۆرسەتكۈچ ۋە يىلتىز، كۆپەيتىش ۋە بولۇش، قوشۇش ۋە ئېلىش.

en: Extra circle
ug: ئارتۇقچە چەمبەر

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: قايسى چەمبەر بۇ گۇرۇپپىغا تەۋە ئەمەس؟ ئېلېمېنتلارنىڭ تەرتىپى ئەمەس. جاۋاب: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: All circles share a common property except for one.
ug: بىرلا چەمبەردىن باشقا ھەممىسىنىڭ ئورتاق خاسلىقى بار.

en: Figures and text
ug: شەكىللەر ۋە تېكىست

en: Every character of the text represents a property of the figure.
ug: تېكىستنىڭ ھەر بىر ھەرپى شەكىلنىڭ بىر خاسلىقىنى ئىپادىلەيدۇ.

en: Figure pattern
ug: شەكىل قېلىپى

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
ug: سوراق بەلگىسىنىڭ ئورنىغا قايسى شەكىل كېلىشى كېرەك؟ جاۋاب: {0}, {1} ياكى {2}.

en: Figures
ug: شەكىللەر

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
ug: ئەڭ ئاخىرقى ئىستوندىكى كېيىنكى لوگىكىلىق تەرتىپ قايسى؟ جاۋاب: {0}، {1} ياكى {2}

en: Four sided
ug: تۆت تەرەپلىك

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
ug: تۆۋەندىكى شەكىللەرنىڭ ئىچىدە تۆت تەرەپلىكتىن قانچىسى بار؟

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
ug: بىر دانە تۆت تەرەپلىك شەكىلنى باشقا بىر شەكىلنىڭ ئىچىگە قويۇشقا بولىدۇ.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
ug: بۇ تۆت تەرەپلىك تۆۋەندىكى نۇقتىلارنى تۇتاشتۇرۇپ ياسالغان: {0}

en: Circles in a grid
ug: سېتكا ئىچىدىكى چەمبەرلەر

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
ug: سېتكا ئىچىدىكى بىر سان چوقۇم يۇمىلاقنىڭ ئىچىگە يېزىلىشى كېرەك. بۇ قايسى سان؟

en: Every circled number can be divided by {0}.
ug: ھەر بىر يۇمىلاق ئىچىدىكى سان {0} غا بۆلىنىدۇ.

en: Square with dots
ug: چېكىتلىك كۋادرات

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
ug: تەرتىپ ئىچىدىكى كېيىنكى لوگىكىلىق شەكىل قايسى؟ جاۋاب: {0}، {1} ياكى {2}

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
ug: ئۈستى-سول تەرەپتىكى شەكىلدە، سېكىل سائەت يۆنىلىشىگە قارشى يۆنىلىشتە 90 گرادۇس چۆرگىلىگەن.

en: Numbers in a grid
ug: سېتكا ئىچىدىكى سانلار

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
ug: تۆۋەندىكى سېتكا ئىچىدىكى رەقەملەر مەلۇم قېلىپقا بويسۇنىدۇ. سوئال بەلگىسىنىڭ ئورنىدىكى سان نېمە؟

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
ug: بۇ يەردىكى قېلىپ بولسا ئارىفمېتىكىلىق ھېساب بولۇپ، تىك يۆنىلىشتە ئىشلەيدۇ.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
ug: بۇ يەردىكى قېلىپ بولسا ئارىفمېتىكىلىق ھېساب بولۇپ، توغرا يۆنىلىشتە ئىشلەيدۇ.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
ug: تۆتىنچى قۇرنىڭ قىممىتى، دەسلەپكى ئىككى قۇرنى كۆپەيتىپ، ئۇنىغا ئۈچىنچى قۇرنى قوشقانغا تەڭ.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
ug: تۆتىنچى ئىستوننىڭ قىممىتى، دەسلەپكى ئىككى ئىستوننى كۆپەيتىپ، ئۇنىغا ئۈچىنچى ئىستوننى قوشقانغا تەڭ.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
ug: تۆتىنچى قۇرنىڭ قىممىتى، دەسلەپكى ئىككى قۇرنى كۆپەيتىپ، ئۇنىڭدىن ئۈچىنچى قۇرنى ئالغانغا تەڭ.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
ug: تۆتىنچى ئىستوننىڭ قىممىتى، دەسلەپكى ئىككى ئىستوننى كۆپەيتىپ، ئۇنىڭدىن ئۈچىنچى ئىستوننى ئالغانغا تەڭ.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
ug: تۆتىنچى قۇرنىڭ قىممىتى، دەسلەپكى ئىككى قۇرنى قوشۇپ، ئۇنىڭدىن ئۈچىنچى قۇرنى ئالغانغا تەڭ.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
ug: تۆتىنچى ئىستوننىڭ قىممىتى، دەسلەپكى ئىككى ئىستوننى قوشۇپ، ئۇنىڭدىن ئۈچىنچى ئىستوننى ئالغانغا تەڭ.

en: Handshakes
ug: قول ئېلىشىش

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
ug: ئولتۇرۇشقا كەلگەن بارلىق كىشىلەر بىر-بىرى بىلەن ئۆزئارا تونۇشىدۇ. بۇ يەردە جەمئىي {0} قېتىم قول ئېلىشىپ كۆرۈشۈش بولغان. ئولتۇرۇشقا جەمئىي قانچە ئادەم قاتناشقان؟

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
ug: ئاۋۋال ئاز ئادەم قاتناشقان ئەھۋالنى ئويلىشىپ تەھلىل قىلىڭ.

en: Larger shape
ug: چوڭراق شەكىللەر

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: دەسلەپكى ئىككى شەكىل ئارقىلىق قايسى ئەڭ چوڭ شەكىلنى ھاسىل قىلالايسىز؟ جاۋاب: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: Lines
ug: سىزىقلار

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
ug: تۆۋەندە كۆرسىتىلگەن شەكىللەر قانچە دانە سىزىق پارچىسى بار؟ سىزىق پارچىسى دېگىنىمىز كېسىشمىگەن، شۇنداقلا ئىككى نۇقتا ئوتتۇرىسىدىكى سىزىقتۇر.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
ug: ئەگەر سىزىقلارنى سىستېمىلىق سانىسىڭىز بۇ ئاددىي بىر مەشىقتۇر.

en: Missing piece
ug: يوقالغان پارچە

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
ug: قايسى چەمبەر تۆۋەندىكى شەكىلنى تولدۇرالايدۇ؟ جاۋاب: {0}، {1} ياكى {2}.

en: Missing slice
ug: يوقالغان تىلىم

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
ug: تۆۋەندىكى تىلىملار مەلۇم باغلىنىشقا ئىگە. تۆۋەندىكى چەمبەردىكى يوقالغان تىلىم قايسى؟ جاۋابى: {0}، {1} ياكى {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
ug: ھەر بىر تىلىم ئۇنىڭ قارشىسىدىكى بىلەن باغلىنىشلىق.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
ug: بېرىلگەن شەكىللەرنىڭ ئىچىدىكى ئورتاق بولغان ئېلېمېنتلارنى ئويلاڭ.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
ug: بۇ شەكىلنىڭ ئىچىدىكى ئېلېمېنتلارنىڭ سانى بېرىلگەن شەكىللەرنىڭكى بىلەن ئوخشاش.

en: Move figure
ug: شەكىل يۆتكەش

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
ug: سولدىكى شەكىلنى ئوڭدىكى شەكىلگە ئوخشاش قىلىش ئۈچۈن ئەڭ ئاز دېگەندە قانچە چەمبەرنى يۆتكەش كېرەك؟

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
ug: چەمبەرنى بىرىنچى قۇردىن ئىككىنچى قۇرغا، ئاندىن كېيىن تۆتىنچى قۇردىكى ئىككى چەمبەرنى ئىككىنچى قۇرغا ۋە بەشىنچى قۇرغا يۆتكەڭ.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
ug: بىرىنچى قۇرنى يەتتىنچى قۇرغا يۆتكەڭ. ئىككىنچى قۇردىكى ئىككى چەمبەرنى ئۈچىنچى قۇرغا يۆتكەڭ؛ بەشىنچى قۇردىكى بىرىنچى ۋە ئەڭ ئاخىرقى چەمبەرنى ئالتىنچى قۇرغا يۆتكەڭ.

en: Next figure
ug: كېيىنكى شەكىل

en: Numeric relation
ug: رەقەملىك مۇناسىۋەت

en: What number should replace the question mark?
ug: سوئال بەلگىسىنىڭ ئورنىغا قايسى سان كېلىشى كېرەك؟

en: The numbers are related arithmetically.
ug: سانلارنىڭ ئارىفمېتىكىلىق مۇناسىۋىتى بار.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
ug: ھەر بىر گۇرۇپپىدىكى {0}  ساننىڭ يىغىندىسى دەل {1} غا تەڭ.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
ug: قاتاردىكى سانلارنى 3 تىن گۇرۇپپىغا ئايرىڭ. بۇ ئۈچ ساننىڭ ئىچىدىكى 3-سان ئالدىنقى ئىككى ساننىڭ كۆپەيتمىسىگە تەڭ بولسۇن.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
ug: قاتاردىكى سانلارنى 3 تىن گۇرۇپپىغا ئايرىڭ. بۇ ئۈچ ساننىڭ ئىچىدىكى 3-سان ئالدىنقى ئىككى ساننىڭ ئايرىمىسىغا تەڭ بولسۇن.

en: Numeric sequence
ug: رەقەملىك قاتار

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
ug: كېيىنكى قاتار مەلۇم بىر لوگىكىغا بويسۇنىدۇ. سوئال بەلگىسىنىڭ ئورنىغا قانداق سان كېلىشى كېرەك؟

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
ug: قاتاردىكى ھەر بىر سان ئالدىنقى سانغا مۇناسىۋەتلىك.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
ug: قاتاردىكى ھەر بىر سان ئالدىنقى ساندىن 1 نى ئېلىپ ئۇنى 2 گە كۆپەيتكەنگە تەڭ.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
ug: قاتاردىكى ھەر بىر سان ئالدىنقى سانغا 1 نى قوشۇپ ئۇنى 3 كە كۆپەيتكەنگە تەڭ.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
ug: قاتاردىكى ھەر بىر سان ئالدىنقى ساندىن 2 نى ئېلىپ ئۇنى -2 گە كۆپەيتكەنگە تەڭ.

en: Ostracism
ug: چەتكە قېقىش

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
ug: قايسى ئېلېمېنت مەزكۇر گۇرۇپپىغا تەۋە؟ بۇ ئارىفمېتىكا بىلەن مۇناسىۋەتسىز. جاۋاب: {0}، {1}، {2}، {3} ياكى {4}.

en: Pencil
ug: قەلەم

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
ug: تۆۋەندىكى قايسى شەكىلنى بۇرۇن سىزىلغان يەرنى كەسىپ ئۆتمەي، ھەم قەلەمنى كۆتۈرمەي تۇرۇپ سىزىشقا بولىدۇ؟ جاۋاب: {0}، {1}، {2}، {3} ياكى {4}.

en: People at a table
ug: شىرە ئەتراپىدىكى ئادەملەر

en: A group of people are sitting at a round table spaced out evenly. How many people are there if the {0} person is across from the {1}?
ug: يۇمىلاق شىرە ئەتراپىدا ئادەملەر تەڭ ئارىلىق قالدۇرۇپ ئولتۇرۇۋاتىدۇ. ئەگەر {0} ئادەم دەل {1} ئادەمنىڭ قارشىسىدا ئولتۇرغان بولسا، قانچە ئادەم بار؟

en: 5th
ug: 5-چېسلا

en: 19th
ug: 19-چېسلا

en: 4th
ug: 4-چېسلا

en: 12th
ug: 12-چېسلا

en: 9th
ug: 9-چېسلا

en: 22nd
ug: 22-چېسلا

en: Two people in the table sitting across each other
ug: ئىككى كىشى قارىمۇ-قارشى ئولتۇرغان

en: Percentage
ug: پىرسەنت

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
ug[0]: {0}% ئېتىبار بېرىلگەندىن كېيىن، تېلېۋىزور ئۈچۈن سىز {1} تۆلىدىڭىز. تېلېۋىزورنىڭ ئەسلى باھاسى قانچە؟

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: بارسېلونادىكى بارلىق رەسساملار ئارتىس ۋە بىر قىسىم كىشىلەر ئارتىس. تۆۋەندىكى ھۆكۈملەرنىڭ قايسىسى توغرا؟ جاۋابى: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
ug: بارسېلونا ئاھالىسىنىڭ بەزىلىرى رەسسام

en: All citizens of Barcelona are painters
ug: بارسېلونا ئاھالىسىنىڭ ھەممىسى رەسسام

en: No citizen of Barcelona is a painter
ug: بارسېلونا ئاھالىسىنىڭ بىرىمۇ رەسسام ئەمەس

en: None of the other options
ug: جاۋابلارنىڭ ھېچقايسىسى توغرا ئەمەس

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: كېسەل ئەمەس ئارتىسلار خۇشال ۋە بەزى ئارتىسلار خۇشال بولسا، تۆۋەندىكى ھۆكۈملەرنىڭ قايسىسى توغرا؟ جاۋابى: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: Some artist are not ill
ug: بەزى ئارتىسلار كېسەل ئەمەس

en: Some painters are not artists
ug: بەزى رەسساملار ئارتىس ئەمەس

en: All artists are happy
ug: بارلىق ئارتىسلار خۇشال

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: كىشىلەر ساياھەت قىلغاندا ھەمىشە خەرىتە سېتىۋالىدۇ. سىز ساياھەتكە چىقمىدىڭىز. تۆۋەندىكى ھۆكۈملەرنىڭ قايسىسى توغرا؟ جاۋابى: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: You do not have any map
ug: سىزدە ھېچقانداق خەرىتە يوق

en: You do not buy a map
ug: سىز خەرىتە سېتىۋالمىدىڭىز

en: All people have a map
ug: ھەممە ئادەمدە خەرىتە بار

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: سىز ئىسقىرتقان بولسىڭىز، بۇ سىزنىڭ خۇشال بولغانلىقىڭىزنى بىلدۈرىدۇ. سىز ئىسقىرتقان ۋاقىتتا ھەمىشە كۈلىسىز. تۆۋەندىكى ھۆكۈملەرنىڭ قايسىسى توغرا؟ جاۋابى: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: You smile if you are happy
ug: خۇشال بولسىڭىز كۇلىسىز

en: You are only happy if you whistle
ug: خۇشال بولسىڭىزلا ئىسقىرتىسىز

en: You whistle if you are not happy
ug: خۇشال بولمىسىڭىز ئىسقىرتىسىز

en: All the other options
ug: باشقا بارلىق تاللانمىلار

en: All the others
ug: باشقا ھەممىسى

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: ئەگەر سىز پىيادە ماڭسىڭىز ۋە كەيپىياتىڭىز ياخشى بولسا، تۆۋەندىكى ھۆكۈملەرنىڭ قايسىسى توغرا؟ جاۋابى: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
ug: كەيپىياتنى ياخشىلاش ئۈچۈن، چوقۇم سىرتقا چىقىپ ئايلىنىپ كىرىڭ

en: If you go out for a walk, you will feel better
ug: سىرتقا چىقىپ ئايلىنىپ كىرسىڭىز، كەيپىياتىڭىز ياخشى بولۇپ قالىدۇ

en: Some who go out for a walk feel better
ug: سىرتقا چىقىپ ئايلىنىپ كىرگەن كىشىنىڭ كەيپىياتى ياخشى

en: No one feels better who does not go out for a walk
ug: سىرتقا چىقىپ ئايلىنىپ كىرمىگەنلەرنىڭ ھېچ قايسىسىنىڭ كەيپىياتى ياخشى ئەمەس

en: Quadrilaterals
ug: تۆت تەرەپلىكلەر

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
ug: تۆۋەندىكى شەكىللەرنىڭ قايسىسى بۇ گۇرۇپپىغا تەۋە ئەمەس؟ جاۋاب: {0}، {1}، {2}، {3}، {4} ياكى {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
ug: بۇ پەقەت ھەممە تەرەپلىرى تەڭ بولغان شەكىل.

en: Related numbers
ug: مۇناسىۋەتلىك رەقەملەر

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
ug: تۆۋەندىكى سېتكا ئىچىدىكى سوئال بەلگىسىنىڭ ئورنىغا قايسى سان كېلىشى كېرەك؟

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
ug: ھەر بىر قۇرنىڭ ئوتتۇرىسىدىكى سان، شۇ قۇردىكى باشقا سانلارنىڭ يىغىندىسىنىڭ يېرىمىغا تەڭ.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
ug: ھەر بىر قۇرنىڭ ئوتتۇرىسىدىكى سان، شۇ قۇردىكى باشقا سانلارنىڭ يىغىندىسىغا تەڭ.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
ug: ھەر بىر قۇرنىڭ ئوتتۇرىسىدىكى سان، شۇ قۇردىكى باشقا سانلارنىڭ يىغىندىسىنىڭ ھەسسىسىگە تەڭ.

en: Squares and letters
ug: كۋادراتلار ۋە ھەرپلەر

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
ug: كۋادراتلارنىڭ ئەتراپىدىكى سانلار مەلۇم بىر قېلىپقا بويسۇنىدۇ. ئەڭ ئاخىرقى كۋادراتتىكى سوئال بەلگىسىنىڭ ئورنىغا قايسى ھەرپ كېلىشى كېرەك؟

en: Squares
ug: كۋادرات

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
ug: تۆۋەندىكى شەكىللەرنىڭ ئىچىدە چوڭلۇقى ھەر خىل بولغان كۋادراتتىن قانچىسى بار؟

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
ug: كۋادرات دېگىنىمىز ھەممە تەرەپلىرى تەڭ بولغان تىك تۆت تەرەپلىكتۇر. كۋادراتنى باشقا كۋادراتلار ئارقىلىق ياساشقىمۇ بولىدۇ.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
ug: بۇ يەردە 16 دانە يەككە كۋادرات بار. 9 كۋادرات 4 يەككە كۋادراتتىن ياسالغان، 4 كۋادرات 9 يەككە كۋادراتتىن ياسالغان ۋە 1 كۋادرات 16 يەككە كۋادراتتىن ياسالغان.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
ug: بۇ يەردە 9 دانە يەككە كۋادرات بار. 4 كۋادرات 4 يەككە كۋادراتتىن ياسالغان ۋە  1 كۋادرات 9 يەككە كۋادراتتىن ياسالغان.

en: Square sheets
ug: كۋادرات شەكىلدىكى ۋاراقلار

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
ug: قايسى شەكىل تۆۋەندىكى توپلامنى تولۇقلايدۇ؟ جاۋاب {0}، {1} ياكى {2}.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
ug: ھازىرقى ۋاقىت

note: No hands
en: Sample clock
ug: ئۈلگە سائەت

en: Trains
ug: پويىز

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
ug: ئارىلىق فورمۇلىسى: ‹ئارىلىق = تېزلىك x ۋاقىت›.

en: Triangles
ug: ئۈچبۇلۇڭلار

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
ug: تۆۋەندىكى شەكىللەرنىڭ ئىچىدە چوڭلۇقى ھەر خىل بولغان ئۈچبۇلۇڭدىن قانچىسى بار؟

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
ug: بىر ئۈچبۇلۇڭنىڭ ئىچىگە باشقا بىر ئۈچبۇلۇڭنى سىڭدۈرۈشكە بولىدۇ.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
ug: ئۈچبۇلۇڭلار تۆۋەندىكى نۇقتىلارنىڭ تۇتۇشۇشىدىن ياسالغان: {0}

en: Triangles with numbers
ug: رەقەملەر بار ئۈچبۇلۇڭلار

en: Which number should replace the question mark below?
ug: تۆۋەندىكى سوئال بەلگىسىنىڭ ئورنىغا قايسى سان كېلىشى كېرەك؟

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
ug: ئارىلىق ئۈچبۇلۇڭلارنىڭ بىر ئورتاق خاسلىقى بار ۋە ئۆزئارا مۇستەقىل.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
ug: ھەر بىر ئۈچبۇلۇڭ ئىچىدىكى ئىككى ساننى كۆپەيتسە نەتىجىسى {0} غا تەڭ بولىدۇ.

en: Colored figures
ug: بويالغان شەكىللەر

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: تۆۋەندىكى شەكىللەرنىڭ قايسىسى بۇرۇن كۆرسىتىلگەن؟ جاۋاب: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: Colored text
ug: رەڭلىك تېكىست

en: What was the color of the text that said '{0}'?
ug: ‹{0}› دېگەن تېكىستنىڭ رەڭگى قانداق؟

en: Counting dots
ug: چېكىتلەرنى ساناش

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
ug: ئالدىنقى رەسىمدە {0} رەڭلىك چېكىتتىن قانچىسى بار؟ نومۇرىنى ئىشلىتىپ جاۋاب بېرىڭ.

en: Memorize facts
ug: ۋەقەلەرنى ئەستە تۇتۇش

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
ug: Shiny نىڭ ماشىنىلىرىنىڭ قانچە پىرسەنتى دىزېل ئىشلىتىدۇ؟

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
ug: Shiny نىڭ ماشىنىلىرىنىڭ قانچە پىرسەنتى بېنزىن ئىشلىتىدۇ؟

en: Triangle
ug: ئۈچ بۇلۇڭ

en: Square
ug: تۆت چاسا

en: Pentagon
ug: بەش تەرەپلىك

en: Circle
ug: چەمبەر

en: Memorize figures and text
ug: شەكىل ۋە تېكىستلەرنى ئەستە تۇتۇش

en: Memorize figures
ug: شەكىللەرنى ئەستە تۇتۇش

en: In which cell is the other figure like the one shown below? Answer the cell number.
ug: قايسى كاتەكچە تۆۋەندە كۆرسىتىلگەن قايسى كاتەكچىگە ئوخشايدۇ؟ كاتەكچە نومۇرى نى دەڭ.

en: Figures with numbers
ug: رەقەملىك شەكىللەر

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ug: قايسى كۋادراتلار ئالدىنقى قېتىم كۆرسىتىلگەن؟ جاۋاب: {0}، {1}، {2} ياكى {3}.

en: Start at point number {0}
ug: نومۇرى {0} بولغان نۇقتىدىن باشلا

en: Move right
ug: ئوڭغا يۆتكە

en: Move left
ug: سولغا يۆتكە

en: Move up
ug: يۇقىرىغا

en: Move down
ug: تۆۋەنگە

en: End at point {0}
ug: نومۇرى {0} بولغان نۇقتىدا ئاخىرلاشتۇر

en: Memorize indications
ug: كۆرسەتكۈچلەرنى ئەستە تۇتۇش

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
ug: يۇقىرىدىكى رەسىمدە قانچە دانە تاق سان بار؟ نومۇرىنى ئىشلىتىپ جاۋاب بېرىڭ.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
ug: يۇقىرىدىكى رەسىمدە قانچە دانە جۈپ سان بار؟ نومۇرىنى ئىشلىتىپ جاۋاب بېرىڭ.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
ug: ئالدىنقى سۈرەت ئىچىدە خانە سانى سانى بىردىن كۆپ بولغان ساندىن قانچىسى بار؟ سان بىلەن جاۋاب بېرىڭ.

en: Memorize numbers
ug: سانالارنى ئەستە تۇتۇش

en: Memorize words
ug: سۆزلەرنى ئەستە تۇتۇش

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
ug: تۆۋەندىكىلەرنىڭ ئىچىدە ئالدىنقى تىزىمدا يوق سۆزلەر بار. قايسى ئالدىنقى تىزىمدا يوق سوز؟

note: Body parts
en: wrist
ug: بېغىش

en: elbow
ug: جەينەك

en: armpit
ug: قولتۇق

en: hand
ug: قول

en: chest
ug: مەيدە

note: Fishes
en: sardine
ug: ساردىن بېلىقى

en: trout
ug: تاتلىق سۇ بېلىقى

en: monkfish
ug: پاپاز

en: cod
ug: تىرىسكا بېلىقى

en: salmon
ug: سالمون بېلىقى

note: Vegetables
en: potato
ug: ياڭيۇ

en: ginger
ug: زەنجىۋىل

en: pepper
ug: قارىمۇچ

en: garlic
ug: سامساق

en: pumpkin
ug: كاۋا

note: Bicycle
en: brake
ug: تورمۇز

en: pedal
ug: تەپكۈچ

en: chain
ug: زەنجىر

en: wheel
ug: چاقى

en: handlebar
ug: رول

note: Music
en: drummer
ug: دۇمباقچى

en: speaker
ug: ياڭراتقۇ

en: lyrics
ug: ناخشا سۆزى

en: beat
ug: سوقما مۇزىكا

en: song
ug: ناخشا

note: Weather
en: cloud
ug: بۇلۇتلۇق

en: rain
ug: يامغۇر

en: storm
ug: جۇدۇن

en: fog
ug: تۇمان

en: rainbow
ug: ھەسەن-ھۈسەن

note: Animals
en: rabbit
ug: توشقان

en: mouse
ug: چاشقىنەك

en: monkey
ug: مايمۇن

en: bear
ug: ئېيىق

en: wolf
ug: بۆرە

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
ug[0]: سائەتنىڭ مىنۇت ئىسترېلكىسى 2 سائەت [num]  مىنۇتتا  قانچە گرادۇس ئايلىنىدۇ؟

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
ug[0]: جون 46 ياش. ئوغلى ئۇنىڭ يېشىنىڭ يېرىمىدىن [difference] ياش كىچىك. جوننىڭ ئوغلى قانچە ياش؟

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
ug[0]: ھازىر جوننىڭ يېشى ئوغلىنىڭ يېشىنىڭ ئىككى ھەسسىسىگە تەڭ. [ago]  يىل بۇرۇن جوننىڭ يېشى ئوغلىنىڭ يېشىنىڭ [proportion] ھەسسىسىگە تەڭ ئىدى.  ئۇنداقتا جوننىڭ ئوغلى ھازىر قانچە ياش؟

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
ug[0]: جوننىڭ تازىلاش سۈرئىتى سائىتىگە 1 / [john_time] ، دوستىنىڭ 1 / [friend] بولىدۇ. بىرلىكتە قىلسا [answer_a]  سائەت كېرەك بولىدۇ.

en: Custom Game
ug: ئىختىيارى ئويۇن

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

en: Unselect all
ug: ھەممىنى تاللىما

en: _Start
ug: باشلا(_S)

en: PDF export
ug: PDF ئېكسپورت قىلىش

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
ug: بۇ تاللانما ئارقىلىق بىر يۈرۈش ئويۇنلارنى PDF ھۆججىتىگە چىقىرىشقا بولىدۇ. بۇنىڭ بىلەن بۇ ئويۇنلارنى كومپيۇتېر يوق مۇھىتتىمۇ ئويناشقا بولىدۇ.

en: <b>General Settings</b>
ug: <b>ئادەتتىكى تەڭشەك</b>

en: Skip games that use colors
ug: رەڭ ئىشلەتكەن ئويۇنلارنى ئۆتكۈزۈۋېتىش

en: <b>Game Types</b>
ug: <b>ئويۇن تىپى</b>

en: <b>Difficulty Level</b>
ug: <b>قىيىنلىق دەرىجىسى</b>

en: Easy
ug: دەسلەپكى

en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

en: Master
ug: باش

en: <b>Number of games</b>
ug: <b>ئويۇن سانى</b>

en: Total number of games:
ug: جەمئىي ئويۇنلار:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
ug: ھەر بىر يۈزىدىكى بەت سانى:

en: <b>Output File</b>
ug: <b>چىقىرىش ھۆججىتى</b>

en: _Save
ug: ساقلا(_S)

en: Player's Game Session History
ug: ئوينىغۇچىنىڭ ئويۇن ئويناش تارىخى

en: Show:
ug: كۆرسەت:

en: Preferences
ug: مايىللىق

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
ug: رەڭ ئىشلەتكەن بارلىق ئويۇنلارنى ئۆتكۈزۈۋېتىش(رەڭ قارىغۇلىرى ئۈچۈن)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
ug: gbrainy دا ھەمىشە ئىنگلىزچە مەجبۇرىي ئىشلىتىلسۇن(تەرجىمىگە پەرۋا قىلمىسۇن)

en: Theme:
ug: ئۆرنەك:

en: <b>Memory Games</b>
ug: <b>ئەستە ساقلاش ئويۇنلىرى</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
ug: ئەستە تۇتۇشنى سىناپ كۆرۈش ۋاقتى(سېكۇنت):

en: Show a countdown message
ug: تەتۈر ساناش ئۇچۇرىنى كۆرسىتىدۇ

en: <b>Player's Game Session History</b>
ug: <b>ئوينىغۇچىنىڭ ئويۇن ئويناش تارىخى</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
ug: ئويۇن ئەڭگىمەسىگە ساقلىنىدىغان ئوينالغان ئويۇنلارنىڭ ئەڭ كىچىك سانى:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
ug: ئويۇن ئويناش تارىخىدىكى رېكورتلارنىڭ ئەڭ چوڭ سانى:

en: Delete Player's Game Session History
ug: ئوينىغۇچىنىڭ ئويۇن ئويناش تارىخىنى ئۆچۈرۈش

en: _Game
ug: ئويۇن(_G)

en: _New Game
ug: يېڭى ئويۇن(_N)

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
ug: بارلىق ئويۇنلار(لوگىكىلىق، ئىچىدە ھېسابلاش، ئەستە تۇتۇش ۋە تىل ئىقتىدارى)

en: Logic Puzzles Only
ug: لوگىكىلىق تېپىشماقلارلا

en: Memory Trainers Only
ug: پەقەت ئەستە تۇتۇش مەشىقى ئۈچۈن

en: Verbal Analogies Only
ug: پەقەت تىل ئىقتىدارى ئۈچۈن

en: Custom Game Selection...
ug: ئىختىيارىي ئويۇن تاللاش…

en: _Pause Game
ug: ئويۇننى ۋاقىتلىق توختات(_P)

en: _End Game
ug: ئويۇننى ئاخىرلاشتۇر(_E)

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
ug: تور يوق ھالەتتە ئويناش ئۈچۈن ئويۇنلارنى PDF قا ئېكسپورت قىلىش…

en: _View
ug: كۆرۈنۈش(_V)

en: Toolbar
ug: قورال بالداق

en: Show
ug: كۆرسەت

en: Orientation
ug: يۆنىلىش

en: Vertical
ug: تىك

en: Horizontal
ug: توغرا

en: _Settings
ug: تەڭشەك(_S)

en: Extensions
ug: كېڭەيتمىلەر

en: _Help
ug: ياردەم(_H)

en: _Contents
ug: مەزمۇنلار(_C)

en: How to Extend gbrainy's Functionality
ug: gbrainy نىڭ ئىقتىدارىنى قانداق ئاشۇرۇش كېرەك

en: Answer:
ug: جاۋاب:

en: _Next
ug: كېيىنكى(_N)

en: _Tip
ug: كۆرسەتمە(_T)
