gcab master - en to fur translation catalogue (30 entries)

en: Dumping data to:
fur: Daûr a butâ i dâts su:

en: Print program version
fur: Stampe la version dal program

en: Be verbose
fur: Jessi prolìs

en: Create archive
fur: Cree archivi

en: Extract all files
fur: Tire fûr ducj i file

en: Dump reserved and extra data
fur: Bute i dâts riservâts e adizionâi

en: List content
fur: Liste il contignût

en: List content with file details
fur: Liste il contignût cui detais dai file

en: Change to directory DIR
fur: Va ae cartele CARTELE

en: DIR
fur: CARTELE

en: Use zip compression
fur: Dopre compression zip

en: Do not include path
fur: No stâ includi il percors

en: Reserve space in cabinet for signing (e.g. -s 6144 reserves 6K bytes)
fur: Riserve spazi tal archivi cabinet pe firme (p.e. -s 6144 al riserve 6K byte)

en: - create a Cabinet file
fur: - cree un file Cabinet

en: Report bugs to:
fur: Segnale i erôrs a:

en: gcab saves many files together into a cabinet archive, and can restore
    individual files from the archive.
fur: gcab al salve tancj file adun intun archivi cabinet e al puest ripristinâ,
    dal archivi, file individuâi .

en: Option parsing failed
fur: No si è rivâts a analizâ la opzion:

en: Please specify a single operation
fur: Specifiche une uniche operazion

en: Cabinet file must be specified
fur: Il file cabinet al à di jessi specificât

en: Cannot open file for reading
fur: Impussibil vierzi il file pe leture

en: Error reading
fur: Erôr tal lei

en: <unknown-date>
fur: <date-no-cognossude>

en: Error during extraction
fur: Erôr dilunc la estrazion

en: Error while reading signature
fur: Erôr inte leture de firme

en: No input files specified
fur: Nissun file di input specificât

en: Cannot add file
fur: Impussibil zontâ il file

en: No files to be archived
fur: Nissun file di archiviâ

en: Cannot create cab file
fur: Impussibil creâ il file cab

en: Cannot add folder to cab file
fur: Impussibil zontâ la cartele sul file cab

en: Cannot write cab file
fur: Impussibil scrivi il file cab
