gcab master - en to ja translation catalogue (27 entries)

en: Dumping data to:
ja: データを次にダンプ中:

en: Print program version
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: Be verbose
ja: 出力を詳細にする

en: Create archive
ja: アーカイブを作成する

en: Extract all files
ja: すべてのファイルを展開する

en: List content
ja: 内容を一覧表示する

en: List content with file details
ja: 内容とファイルの詳細を一覧表示する

en: Change to directory DIR
ja: ディレクトリ DIR に変更する

en: Use zip compression
ja: ZIP 圧縮を使用する

en: Do not include path
ja: パスを含めない

en: Reserve space in cabinet for signing (e.g. -s 6144 reserves 6K bytes)
ja: キャビネット内に署名用の領域を確保する (例: -s 6144 は 6 キロバイト確保します)

en: - create a Cabinet file
ja: - キャビネットファイルを作成します

en: Report bugs to:
ja: バグ報告先:

en: gcab saves many files together into a cabinet archive, and can restore
    individual files from the archive.
ja: gcab は複数のファイルを単一のキャビネットアーカイブへと保存し、
    そこからファイルを個別に取り出すことができます。

en: Option parsing failed
ja: オプションの解析に失敗しました

en: Please specify a single operation
ja: 操作は一つだけ指定してください

en: Cabinet file must be specified
ja: キャビネットファイルを指定する必要があります

en: Cannot open file for reading
ja: ファイルを読み取り用に開けません

en: Error reading
ja: 読み取りエラー

en: Error during extraction
ja: 展開中にエラーが発生しました

en: Error while reading signature
ja: 署名の読み取り中にエラーが発生しました

en: No input files specified
ja: 入力ファイルを指定していません

en: Cannot add file
ja: ファイルを追加できません

en: No files to be archived
ja: アーカイブに追加するファイルがありません

en: Cannot create cab file
ja: cab ファイルを作成できません

en: Cannot add folder to cab file
ja: cab ファイルにフォルダーを追加できません

en: Cannot write cab file
ja: cab ファイルに書き込めません
