gcc 3.4.3 - en to ca translation catalogue (3536 entries)

en: `%s' attribute directive ignored
ca: s'ignora la directiva d'atribut "%s"

en: wrong number of arguments specified for `%s' attribute
ca: es va especificar un nombre equivocat d'arguments per a l'atribut "%s"

en: `%s' attribute does not apply to types
ca: l'atribut "%s" no s'aplica a tipus

en: `%s' attribute only applies to function types
ca: l'atribut "%s" només s'aplica a tipus de funcions

en: `%s' attribute ignored
ca: s'ignora l'atribut "%s"

en: offset outside bounds of constant string
ca: desplaçament fora dels límits de la constant de cadena

en: second arg to `__builtin_prefetch' must be a constant
ca: el segon argument de "__builtin_prefetch" ha de ser una constant

en: invalid second arg to __builtin_prefetch; using zero
ca: el segon argument de __builtin_prefetch no és vàlid; s'utilitzarà zero

en: third arg to `__builtin_prefetch' must be a constant
ca: el tercer argument de "__builtin_prefetch" ha de ser una constant

en: invalid third arg to __builtin_prefetch; using zero
ca: el tercer argument de __builtin_prefetch no és vàlid; s'utilitzarà zero

en: argument of `__builtin_args_info' must be constant
ca: l'argument de "__builtin_args_info" ha de ser constant

en: argument of `__builtin_args_info' out of range
ca: l'argument de "__builtin_args_info" està fora de límits

en: missing argument in `__builtin_args_info'
ca: falta un argument en "__builtin_args_info"

en: `va_start' used in function with fixed args
ca: es va usar "va_start" en una funció amb arguments fixos

en: second parameter of `va_start' not last named argument
ca: el segon paràmetre de "va_start" no és l'últim argument nomenat

note: Evidently an out of date version of <stdarg.h>; can't validate va_start's second argument, but can still work as intended.
en: `__builtin_next_arg' called without an argument
ca: es va cridar a "__builtin_next_arg" sense argument

en: too many arguments to function `va_start'
ca: massa arguments per a la funció "va_start"

en: first argument to `va_arg' not of type `va_list'
ca: el primer argument per a "va_arg" no és del tipus "va_list"

note: Unfortunately, this is merely undefined, rather than a constraint violation, so we cannot make this an error.  If this call is never executed, the program is still strictly conforming.
en: `%s' is promoted to `%s' when passed through `...'
ca: "%s" es promou a "%s" quan passa a través de "..."

en: (so you should pass `%s' not `%s' to `va_arg')
ca: (així que ha de passar "%s" i no "%s" a "va_arg")

note: We can, however, treat "undefined" any way we please. Call abort to encourage the user to fix the program.
en: if this code is reached, the program will abort
ca: si s'arriba a aquest codi, el programa avortarà

en: invalid arg to `__builtin_frame_address'
ca: argument no vàlid per a "__builtin_frame_address"

en: invalid arg to `__builtin_return_address'
ca: argument no vàlid per a "__builtin_return_address"

en: unsupported arg to `__builtin_frame_address'
ca: argument sense suport per a "__builtin_frame_address"

en: unsupported arg to `__builtin_return_address'
ca: argument sense suport per a "__builtin_return_address"

en: second arg to `__builtin_expect' must be a constant
ca: el segon argument de "__builtin_expect" ha de ser una constant

en: __builtin_longjmp second argument must be 1
ca: el segon argument de _builtin_longjump ha de ser 1

en: built-in function `%s' not currently supported
ca: no se suporta actualment la funció interna "%s"

en: target format does not support infinity
ca: el format objectiu no té suport per a infinit

en: %Hsuggest explicit braces to avoid ambiguous `else'
ca: %Hsuggereix parèntesis explícits per evitar "else" ambigu

en: %J'%D' is not defined outside of function scope
ca: %Jno es defineix "%D"  fora de l'àmbit de la funció

en: string length `%d' is greater than the length `%d' ISO C%d compilers are required to support
ca: la longitud de la cadena "%d" és major que la longitud `%d" que es requereix que els compiladors ISO C %d donin suport

en: overflow in constant expression
ca: desbordament en la constant implícita

en: integer overflow in expression
ca: desbordament enter en l'expressió

en: floating point overflow in expression
ca: desbordament de coma flotant en l'expressió

en: vector overflow in expression
ca: desbordament de vector flotant en l'expressió

note: This detects cases like converting -129 or 256 to unsigned char.
en: large integer implicitly truncated to unsigned type
ca: enter gran truncat implícitament al tipus unsigned

en: negative integer implicitly converted to unsigned type
ca: enter negatiu truncat implícitament al tipus unsigned

en: overflow in implicit constant conversion
ca: desbordament en la conversió implícita de constant

en: operation on `%s' may be undefined
ca: l'operació sobre "%s" pot estar indefinida

en: expression statement has incomplete type
ca: la declaració de l'expressió té tipus de dada incompleta

en: case label does not reduce to an integer constant
ca: l'etiqueta d'un «case» no es redueix a una constant entera

en: invalid truth-value expression
ca: expressió de valor veritable no vàlida

en: invalid operands to binary %s
ca: operadors no vàlids per al binari %s

en: comparison is always false due to limited range of data type
ca: la comparança sempre és falsa a causa dels límits limitats del tipus de dades

en: comparison is always true due to limited range of data type
ca: la comparança sempre és certa a causa dels límits limitat del tipus de dades

en: comparison of unsigned expression >= 0 is always true
ca: la comparança d'una expressió unsigned >= 0 sempre és certa

en: comparison of unsigned expression < 0 is always false
ca: la comparança d'una expressió unsigned < 0 sempre és falsa

en: pointer of type `void *' used in arithmetic
ca: es va usar un punter de tipus "void *" en l'aritmètica

en: pointer to a function used in arithmetic
ca: es va usar un punter a una funció en l'aritmètica

en: pointer to member function used in arithmetic
ca: es va usar un punter a una funció membre en l'aritmètica

en: struct type value used where scalar is required
ca: s'usa un valor de tipus struct quan es requereix un escalar

en: union type value used where scalar is required
ca: s'usa un valor de tipus union quan es requereix un escalar

en: array type value used where scalar is required
ca: s'usa un valor de tipus matriu quan es requereix un escalar

note: Common Ada/Pascal programmer's mistake.  We always warn about this since it is so bad.
en: the address of `%D', will always evaluate as `true'
ca: l'adreça de "%D", sempre serà "true"

en: suggest parentheses around assignment used as truth value
ca: es suggereixen parèntesi al voltant de l'assignació usada com valor veritable

en: invalid use of `restrict'
ca: ús no vàlid de "restrict"

en: invalid application of `sizeof' to a function type
ca: aplicació invalida de "sizeof" a una expressió de tipus de funció

en: invalid application of `%s' to a void type
ca: applicació no vàlida de "%s" a un tipus void

en: invalid application of `%s' to incomplete type `%T'
ca: aplicació no vàlida de "%s" a un tipus incomplet "T"

en: `__alignof' applied to a bit-field
ca: "__alignof" aplicat a un camp de bits

en: cannot disable built-in function `%s'
ca: no es pot desactivar la funció interna "%s"

en: too few arguments to function `%s'
ca: massa pocs arguments per a la funció "%s"

en: too many arguments to function `%s'
ca: massa arguments per a la funció "%s"

en: non-floating-point argument to function `%s'
ca: arguments que no són de coma flotant per a la funció "%s"

en: pointers are not permitted as case values
ca: els punters no són permesos com valors d'un «case»

en: range expressions in switch statements are non-standard
ca: les expressions de límits en les declaracions «switch» no són estàndard

en: empty range specified
ca: es va especificar uns límits buides

en: duplicate (or overlapping) case value
ca: valor d'un «case» duplicat (o sobreposat)

en: %Jthis is the first entry overlapping that value
ca: %Jaquesta és la primera entrada que sobreposa aquest valor

en: duplicate case value
ca: valor d'un «case» duplicat

en: %Jpreviously used here
ca: %Jes va usar prèviament aquí

en: multiple default labels in one switch
ca: múltiples etiquetes per omissió en un sol «switch»

en: %Jthis is the first default label
ca: %Jaquesta és la primera etiqueta per omissió

en: taking the address of a label is non-standard
ca: prendre l'adreça d'una etiqueta no és estàndard

en: %Hignoring return value of `%D', declared with attribute warn_unused_result
ca: %Hignorant el valor de retorn de "%D", declarat amb atributs "warn_unused_result"

en: unknown machine mode `%s'
ca: es desconeix el mode de màquina "%s"

en: no data type for mode `%s'
ca: no hi ha tipus de dades pel mode "%s"

en: invalid pointer mode `%s'
ca: mode de punter "%s" no vàlid

en: unable to emulate '%s'
ca: no es pot emular "%s"

en: mode `%s' applied to inappropriate type
ca: mode "%s" aplicat a un tipus no inadequat

en: %Jsection attribute cannot be specified for local variables
ca: %Jl'atribut de secció no pot ser especificat per a les variables locals

en: %Jsection of '%D' conflicts with previous declaration
ca: %Jla secció de "%D" causa conflictes amb la declaració prèvia

en: %Jsection attribute not allowed for '%D'
ca: %Jno es permet un atribut de secció per a "%D"

en: %Jsection attributes are not supported for this target
ca: %Jatributs de secció no suportats per aquest objectiu

en: requested alignment is not a constant
ca: l'alineació sol·licitada no és una constant

en: requested alignment is not a power of 2
ca: l'alineació sol·licitada no és una potència de 2

en: requested alignment is too large
ca: l'alineació sol·licitada és massa gran

en: %Jalignment may not be specified for '%D'
ca: %Jl'alineació no pot ser especificada per a "%D"

en: %J'%D' defined both normally and as an alias
ca: %J"%D" definit normalment i com un alies

en: alias arg not a string
ca: l'argument d'alies no és una cadena

en: visibility arg not a string
ca: l'argument de visibilitat no és una cadena

en: visibility arg must be one of "default", "hidden", "protected" or "internal"
ca: l'argument de visibilitat ha de ser "default", "hidden", "protected" o "internal"

en: tls_model arg not a string
ca: l'argument tls_model no és una cadena

en: tls_model arg must be one of "local-exec", "initial-exec", "local-dynamic" or "global-dynamic"
ca: l'argument de tls_model ha de ser "local-exec", "initial-exec", "local-dynamic" or "global-dynamic"

en: %J'%E' attribute applies only to functions
ca: %Jl'atribut "%E" s'aplica solament a funcions

en: %Jcan't set '%E' attribute after definition
ca: %Jno es pot establir l'atribut "%E" després de la definició

en: `%s' attribute ignored for `%s'
ca: atribut "%s" ignorat per a "%s"

en: invalid vector type for attribute `%s'
ca: tipus de vector no vàlid per a l'atribut "%s"

en: no vector mode with the size and type specified could be found
ca: no es pot trobar un mode vector amb la grandària i el tipus especificat

en: nonnull attribute without arguments on a non-prototype
ca: un atribut nonnull sense arguments en un que no és prototip

en: nonnull argument has invalid operand number (arg %lu)
ca: un argument no null té un nombre d'operadors no vàlid (arg %lu)

en: nonnull argument with out-of-range operand number (arg %lu, operand %lu)
ca: argument no "null" amb un nombre d'operadors fora de límits (arg %lu, operand %lu)

en: nonnull argument references non-pointer operand (arg %lu, operand %lu)
ca: un argument no null fa referència a un operand que no és un punter (arg %lu, operand %lu)

en: null argument where non-null required (arg %lu)
ca: argument null on es requereix un que no sigui null (arg %lu)

en: cleanup arg not an identifier
ca: l'objecte cridat no és un identificador

en: cleanup arg not a function
ca: l'objecte cridat no és una funció

en: %s at end of input
ca: %s al final de l'entrada

en: %s before %s'%c'
ca: %s abans de %s"%c"

en: %s before %s'\x%x'
ca: %s abans de %s"\x%x"

en: %s before string constant
ca: %s abans d'una constant de cadena

en: %s before numeric constant
ca: %s abans d'una constant numèrica

en: %s before "%s"
ca: %s abans de "%s"

en: %s before '%s' token
ca: %s abans l'element "%s"

en: void value not ignored as it ought to be
ca: valor void no ignorat com deuria ser

en: conversion to non-scalar type requested
ca: es va sol·licitar conversió a tipus no escalar

en: %Jarray '%D' assumed to have one element
ca: %Js'assumeix que la matriu "%D" té un element

en: %Jlabel `%D' used but not defined
ca: %Js'usa l'etiqueta "%D" però no està definida

en: %Jlabel `%D' defined but not used
ca: %Jl'etiqueta "%D" no s'usa però està definida

en: %Jlabel `%D' declared but not defined
ca: %Jl'etiqueta "%D" està declarada però no està definida

en: %Junused variable `%D'
ca: %Jvariable "%D" sense ús

en: a parameter list with an ellipsis can't match an empty parameter name list declaration
ca: una llista de paràmetres amb una el·lipse no pot coincidir amb una declaració de nom de llista de paràmetres buida.

en: an argument type that has a default promotion can't match an empty parameter name list declaration
ca: Un tipus d'argument que té una promoció per omissió no pot coincidir amb una declaració de nom de llista de paràmetres buida.

en: %Jprevious definition of '%D' was here
ca: %Jdefinició prèvia de "%D" aquí

en: %Jprevious implicit declaration of '%D' was here
ca: %Jdeclaració implícita prèvia de "%D" aquí

en: %Jprevious declaration of '%D' was here
ca: %Jdeclaració prèvia de "%D" aquí

en: %J'%D' redeclared as different kind of symbol
ca: %J"%D" redeclarat com un tipus diferent de símbol

en: %Jbuilt-in function '%D' declared as non-function
ca: %Jla funció interna "%D" no és declarada com funció

en: %Jshadowing built-in function '%D'
ca: %Jenfosquin la funció interna "%D"

note: If types don't match for a built-in, throw away the built-in.  No point in calling locate_old_decl here, it won't print anything.
en: %Jconflicting types for built-in function '%D'
ca: %Jtipus en conflicte per a la funció interna "%D"

en: %Jconflicting types for '%D'
ca: %Jtipus en conflicte per a "%D"

note: allow OLDDECL to continue in use
en: %Jredefinition of typedef '%D'
ca: %Jredefinició de typedef "%D"

en: %Jredefinition of '%D'
ca: %Jredefinició de "%D"

en: %Jstatic declaration of '%D' follows non-static declaration
ca: %Jdeclaració "static" de "%D" a continuació d'una declaració "non-static"

en: %Jnon-static declaration of '%D' follows static declaration
ca: %Jdeclaració "non-static" de "%D" a continuació d'una declaració "static"

en: %Jthread-local declaration of '%D' follows non-thread-local declaration
ca: %Jdeclaració "thread-local" de "%D" a continuació d'una declaració "non-thread-local"

en: %Jnon-thread-local declaration of '%D' follows thread-local declaration
ca: %Jdeclaració "non-thread-local" de "%D" a continuació d'una declaració "thread-local"

en: %Jextern declaration of '%D' follows declaration with no linkage
ca: %Jla declaració externa de "%D" no coincideix amb la declaració sense "linkage"

en: %Jdeclaration of '%D' with no linkage follows extern declaration
ca: %Jla declaració de "%D" sense "linkage" segueix una declaració "extern"

en: %Jredeclaration of '%D' with no linkage
ca: %Jredeclaració de "%D" sense "linkage"

en: %J'%D' declared inline after being called
ca: %J"%D" declarat «inline» abans de ser cridat

en: %J'%D' declared inline after its definition
ca: %J"%D" declarat «inline» després de la seva definició

en: %Jconst declaration of '%D' follows non-const declaration
ca: %Jdeclaració "const" de "%D" a continuació d'una declaració "non-const"

en: %Jnon-const declaration of '%D' follows const declaration
ca: %Jdeclaració "non-const" de "%D" a continuació d'una declaració "const"

en: %Jredundant redeclaration of '%D'
ca: %Jdeclaració redundant de "%D"

en: %Jdeclaration of '%D' shadows a parameter
ca: %Jla declaració de "%D" enfosqueix un paràmetre

en: %Jdeclaration of '%D' shadows a global declaration
ca: %Jla declaració de "%D" enfosqueix una declaració global

en: %Jdeclaration of '%D' shadows a previous local
ca: %Jla declaració de "%D" enfosqueix una declaració local

en: %Jshadowed declaration is here
ca: %Jla declaració enfosquit és aquí

en: nested extern declaration of `%s'
ca: declaració extern niada de "%s"

en: %Jprevious declaration of '%D'
ca: %Jdeclaració prèvia de "%D"

en: implicit declaration of function `%s'
ca: declaració implícita de la funció "%s"

en: `%s' undeclared here (not in a function)
ca: "%s" no ha estat declarat aquí (no en una funció)

en: `%s' undeclared (first use in this function)
ca: "%s" no ha estat declarat aquí (primer us en aquesta funció)

en: (Each undeclared identifier is reported only once
ca: (Cada identificador no declarat solament es reporta una vegada

en: for each function it appears in.)
ca: per a cada funció en la qual apareix.)

en: label %s referenced outside of any function
ca: l'etiqueta %s es referenciada fora de qualsevol funció

en: duplicate label declaration `%s'
ca: declaració de l'etiqueta "%s" duplicada

en: %Jthis is a previous declaration
ca: %Jaixò és una declaració prèvia

en: %Hduplicate label `%D'
ca: %Hetiqueta duplicada "%D"

en: %J`%D' previously defined here
ca: %Jes va definir "%D" prèviament aquí

en: %J`%D' previously declared here
ca: %Jes va declarar "%D" prèviament aquí

en: unnamed struct/union that defines no instances
ca: struct/union sense nom que no defineix cap instància

en: useless keyword or type name in empty declaration
ca: paraules claus inútils o noms de tipus en una declaració buida

en: two types specified in one empty declaration
ca: es van especificar dos tipus en una declaració buida

en: empty declaration
ca: declaració buida

en: ISO C90 does not support `static' or type qualifiers in parameter array declarators
ca: ISO C90 no dóna suport a "static" o qualificadors de tipus dins matrius de declaradors de paràmetres

en: ISO C90 does not support `[*]' array declarators
ca: ISO C90 no dóna suport a declaradors de paràmetres "[*]"

en: GCC does not yet properly implement `[*]' array declarators
ca: GCC no implementa encara correctament declaradors de matrius "[*]"

en: static or type qualifiers in abstract declarator
ca: static o qualificador de tipus en un declarador abstracte

en: %J'%D' is usually a function
ca: %J"%D" és generalment una funció

en: typedef `%s' is initialized (use __typeof__ instead)
ca: typedef "%s" té valor inicial (usi __typeof__ en lloc)

en: function `%s' is initialized like a variable
ca: la funció "%s" té valor inicial com una variable

note: DECL_INITIAL in a PARM_DECL is really DECL_ARG_TYPE.
en: parameter `%s' is initialized
ca: el paràmetre "%s" té valor inicial

en: variable-sized object may not be initialized
ca: un objecte de grandària variable no pot tenir valor inicial

en: variable `%s' has initializer but incomplete type
ca: la variable "%s" té assignació de valor inicial, però tipus de dada incompleta

en: elements of array `%s' have incomplete type
ca: alguns elements de la matriu "%s" tenen tipus de dada incompleta

en: %Jinline function '%D' given attribute noinline
ca: %Jha donat un atribut «noinline» a la funció «inline» "%D"

en: %Jinitializer fails to determine size of '%D'
ca: %Jl'inicialitzador no pot determinar la grandària de "%D"

en: %Jarray size missing in '%D'
ca: %Jfalta la grandària de la matriu en "%D"

en: %Jzero or negative size array '%D'
ca: %Jmatriu "%D" de grandària zero o negatiu

en: %Jstorage size of '%D' isn't known
ca: %Jno es coneix la grandària d'emmagatzematge de "%D"

en: %Jstorage size of '%D' isn't constant
ca: %Jla grandària d'emmagatzematge de "%D" no és constant

en: %Jignoring asm-specifier for non-static local variable '%D'
ca: %Js'ignora l'especificador "asm" per a la variable local "non-static" "%D"

en: ISO C forbids forward parameter declarations
ca: ISO C prohibeix declaracions avançades de paràmetres

en: <anonymous>
ca: <anònim>

en: bit-field `%s' width not an integer constant
ca: l'amplària del camp de bits "%s" no és una constant entera

en: negative width in bit-field `%s'
ca: amplària negativa en el camp de bit "%s"

en: zero width for bit-field `%s'
ca: amplària zero per al camp de bits "%s"

en: bit-field `%s' has invalid type
ca: el camp de bits "%s" té un tipus no vàlid

en: type of bit-field `%s' is a GCC extension
ca: el tipus de camp de bits "%s" és una extensió del GCC

en: width of `%s' exceeds its type
ca: l'amplària de "%s" excedeix el seu tipus

en: `%s' is narrower than values of its type
ca: "%s" és més estret que els valors del seu tipus

en: `long long long' is too long for GCC
ca: "long long long" és massa llarg per a GCC

en: ISO C90 does not support `long long'
ca: ISO C90 no dóna suport a "long long"

en: duplicate `%s'
ca: "%s" duplicat

en: `__thread' before `extern'
ca: "__thread" abans "extern"

en: `__thread' before `static'
ca: "__thread" abans "static"

en: two or more data types in declaration of `%s'
ca: dos o més tipus de dades en la declaració de "%s"

en: `%s' fails to be a typedef or built in type
ca: "%s" falla al ser un typedef o un tipus intern del compilador

en: type defaults to `int' in declaration of `%s'
ca: el tipus de dada per omissió és "int" en la declaració de "%s"

en: both long and short specified for `%s'
ca: s'especifica long i short al mateix temps per a "%s"

en: long or short specified with char for `%s'
ca: s'especifica long o short amb char per a "%s"

en: long or short specified with floating type for `%s'
ca: s'especifica long o short amb tipus floating per a "%s"

en: the only valid combination is `long double'
ca: l'única combinació vàlida és "long double"

en: both signed and unsigned specified for `%s'
ca: s'especifica signed i unsigned al mateix temps per a "%s"

en: long, short, signed or unsigned invalid for `%s'
ca: long, short, signed o unsigned no vàlids per a "%s"

en: long, short, signed or unsigned used invalidly for `%s'
ca: ús no vàlid de long, short, signed o unsigned per a "%s"

en: complex invalid for `%s'
ca: complex no vàlid per a "%s"

en: ISO C90 does not support complex types
ca: ISO C90 no té suport per a tipus complexos

en: ISO C does not support plain `complex' meaning `double complex'
ca: ISO C no té suport per a "complex" simples que signifiquen "double complex"

en: ISO C does not support complex integer types
ca: ISO C no dóna suport a tipus enters complexos

en: duplicate `const'
ca: "const" duplicat

en: duplicate `restrict'
ca: "restrict" duplicat

en: duplicate `volatile'
ca: "volatile" duplicat

en: multiple storage classes in declaration of `%s'
ca: múltiples classes d'emmagatzematge en la declaració de "%s"

en: function definition declared `auto'
ca: la definició de la funció ho va declarar com "auto"

en: function definition declared `register'
ca: la definició de la funció ho va declarar com "register"

en: function definition declared `typedef'
ca: la definició de la funció ho va declarar com "typedef"

en: function definition declared `__thread'
ca: la definició de la funció ho va declarar com "__thread"

en: storage class specified for structure field `%s'
ca: es va especificar una classe d'emmagatzematge per al camp de l'estructura "%s"

en: storage class specified for parameter `%s'
ca: es va especificar una classe d'emmagatzematge per al paràmetre "%s"

en: storage class specified for typename
ca: es va especificar una classe d'emmagatzematge per al nom de tipus

en: `%s' initialized and declared `extern'
ca: "%s" iniciat i declarat com "extern"

en: `%s' has both `extern' and initializer
ca: "%s" té "extern" i assignador de valor inicial al mateix temps

en: file-scope declaration of `%s' specifies `auto'
ca: la declaració al nivell del fitxer de "%s" especifica "auto"

en: nested function `%s' declared `extern'
ca: la funció niada "%s" es va declarar "extern"

en: function-scope `%s' implicitly auto and declared `__thread'
ca: l'àmbit de la funció "%s"  és implícitament acte i declarada "__thread"

note: Only the innermost declarator (making a parameter be of array type which is converted to pointer type) may have static or type qualifiers.
en: static or type qualifiers in non-parameter array declarator
ca: static o qualificador de tipus en un declarador de matriu que no és paràmetre

en: declaration of `%s' as array of voids
ca: declaració de "%s" com una matriu de voids

en: declaration of `%s' as array of functions
ca: declaració de "%s" com una matriu de funcions

en: invalid use of structure with flexible array member
ca: ús no vàlid d'estructura amb membres de matriu flexible

en: size of array `%s' has non-integer type
ca: la grandària de la matriu "%s" té un tipus no enter

en: ISO C forbids zero-size array `%s'
ca: ISO C prohibeix la matriu "%s" de grandària zero

en: size of array `%s' is negative
ca: la grandària de la matriu "%s" és negatiu

en: ISO C90 forbids array `%s' whose size can't be evaluated
ca: ISO C90 prohibeix matriu "%s" que la seua grandària no pot ser avaluada

en: ISO C90 forbids variable-size array `%s'
ca: ISO C90 prohibeix la matriu "%s" de grandària variable

en: size of array `%s' is too large
ca: la grandària de la matriu "%s" és massa gran

en: ISO C90 does not support flexible array members
ca: ISO C90 no té suport per a membres de matrius flexibles

en: array type has incomplete element type
ca: el tipus array té tipus d'element incomplet

en: `%s' declared as function returning a function
ca: "%s" que és declarat com funció retorna una funció

en: `%s' declared as function returning an array
ca: "%s" que és declarat com funció retorna una matriu

en: ISO C forbids qualified void function return type
ca: ISO C prohibeix el tipus de retorn de funció void qualificat

en: type qualifiers ignored on function return type
ca: s'ignoren els qualificadors de tipus en el tipus de retorn de la funció

en: ISO C forbids qualified function types
ca: ISO C prohibeix els tipus de funció qualificats

en: invalid type modifier within pointer declarator
ca: modificador de tipus no vàlid dintre de la declaració del punter

en: ISO C forbids const or volatile function types
ca: ISO C prohibeix els tipus de funció const o volatile

en: variable or field `%s' declared void
ca: variable o camp "%s" declarat void

en: attributes in parameter array declarator ignored
ca: atributs en el declarador de paràmetres de matriu ignorats

en: invalid type modifier within array declarator
ca: modificador de tipus no vàlid dins d'un declarador de matriu

en: field `%s' declared as a function
ca: el camp "%s" es declara com una funció

en: field `%s' has incomplete type
ca: el camp "%s" té tipus de dada incompleta

en: invalid storage class for function `%s'
ca: classe d'emmagatzematge no vàlida per a la funció "%s"

en: `noreturn' function returns non-void value
ca: la funció "no return" retorna un valor que no és "void"

en: cannot inline function `main'
ca: no es pot fer «inline» la funció "main"

en: %Jvariable '%D' declared `inline'
ca: %Jla variable "%D" és declarada com "inline"

note: A mere warning is sure to result in improper semantics at runtime.  Don't bother to allow this to compile.
en: thread-local storage not supported for this target
ca: no es dóna suport a -thread local strorage en aquest objectiu

en: function declaration isn't a prototype
ca: la declaració de la funció no és un prototip

en: parameter names (without types) in function declaration
ca: noms de paràmetres (sense tipus) en la declaració de la funció

en: parameter `%s' has incomplete type
ca: el paràmetre "%s" té tipus de dada incompleta

en: parameter has incomplete type
ca: el paràmetre té tipus incomplet

en: %Jparameter "%D" has just a forward declaration
ca: %Jel paràmetre "%D" només té una declaració posterior

note: The first %s will be one of 'struct', 'union', or 'enum'.
en: "%s %s" declared inside parameter list
ca: "%s %s" declarat dintre d'una llista de paràmetres

note: The %s will be one of 'struct', 'union', or 'enum'.
en: anonymous %s declared inside parameter list
ca: %s anònim declarat dintre d'una llista de paràmetres

en: its scope is only this definition or declaration, which is probably not what you want
ca: el seu àmbit és solament aquesta definició o declaració, la qual cosa probablement no sigui el que desitja.

en: redefinition of `union %s'
ca: redefinició de "union %s"

en: redefinition of `struct %s'
ca: redefinició de "struct %s"

en: declaration does not declare anything
ca: la declaració no declara res

en: %Jduplicate member '%D'
ca: %Jmembre duplicat "%D"

en: %s defined inside parms
ca: es va definir %s dintre dels paràmetres

en: union
ca: unió

en: structure
ca: estructura

en: %s has no %s
ca: %s no té %s

en: named members
ca: membres nomenats

en: members
ca: membres

en: nested redefinition of `%s'
ca: redefinició niada de "%s"

en: %Jflexible array member in union
ca: %Jmembre de matriu flexible en el union

en: %Jflexible array member not at end of struct
ca: %Jel membre de matriu flexible no està al final del struct

en: %Jflexible array member in otherwise empty struct
ca: %Jel membre de matriu flexible seria d'altra manera un struct buit

en: %Jinvalid use of structure with flexible array member
ca: %Jús no vàlid d'estructura amb membres de matriu flexible

en: union cannot be made transparent
ca: union no es pot fer transparent

note: This enum is a named one that has been declared already.
en: redeclaration of `enum %s'
ca: redeclaració de "enum %s"

en: enum defined inside parms
ca: enum definit dintre dels paràmetres

en: enumeration values exceed range of largest integer
ca: els valors d'enumeració excedeixen els límits de l'enter més gran

en: enumerator value for `%s' not integer constant
ca: el valor de enumerator per a "%s" no és una constant entera

en: overflow in enumeration values
ca: desbordament en valors d'enumeració

en: ISO C restricts enumerator values to range of `int'
ca: ISO C restringeix els valors d'enumeració als límits de "int"

en: return type is an incomplete type
ca: el tipus de retorn és un tipus incomplet

en: return type defaults to `int'
ca: el tipus de retorn per omissió és "int"

en: %Jno previous prototype for '%D'
ca: %Jno hi ha un prototip previ per a "%D"

en: %J'%D' was used with no prototype before its definition
ca: %Jes va usar "%D" sense prototip abans de la seva definició

en: %Jno previous declaration for '%D'
ca: no hi ha declaració prèvia per a "%D"

en: %J`%D' was used with no declaration before its definition
ca: %Jes va usar "%D" sense declaració abans de la seva definició

en: %Jreturn type of '%D' is not `int'
ca: el tipus de retorn de "%D" no és "int"

en: %Jfirst argument of '%D' should be `int'
ca: %Jel primer argument de "%D" ha de ser "int"

en: %Jsecond argument of '%D' should be 'char **'
ca: %Jel segon argument de "%D" ha de ser "char **"

en: %Jthird argument of '%D' should probably be 'char **'
ca: %Jel tercer argument de "%D" ha de ser "char **"

en: %J'%D' takes only zero or two arguments
ca: %J"%D" només pren zero o dos arguments

en: %J'%D' is normally a non-static function
ca: %J"%D" generalment és una funció «non-static»

en: %Jparameter name omitted
ca: %Jes va ometre el nom del paràmetre

en: %Jparameter name missing from parameter list
ca: %Jfalta el nom del paràmetre de la llista de paràmetres

en: %J"%D" declared as a non-parameter
ca: %J"%D" declarat com «non-parameter»

en: %Jmultiple parameters named "%D"
ca: %Jmúltiples paràmetres nomenats "%D"

en: %Jparameter "%D" declared void
ca: %Jel paràmetre "%D" es va declarar void

en: %Jtype of "%D" defaults to "int"
ca: %Jel tipus de "%D" és "int" per omissió

en: %Jparameter "%D" has incomplete type
ca: %Jel paràmetre "%D" té un tipus incomplet

en: %Jdeclaration for parameter "%D" but no such parameter
ca: %Jexisteix la declaració per al paràmetre "%D" però no hi ha tal paràmetre

en: number of arguments doesn't match prototype
ca: el nombre d'arguments no coincideixen amb el prototip

en: %Hprototype declaration
ca: %Hdeclaració de prototip

en: promoted argument "%D" doesn't match prototype
ca: l'argument promogut "%D" no coincideix amb el prototip

en: argument "%D" doesn't match prototype
ca: l'argument "%D" no coincideix amb el prototip

en: no return statement in function returning non-void
ca: no hi ha una declaració de retorn en una funció que retorna "non-void"

en: this function may return with or without a value
ca: aquesta funció pot retornar amb o sense un valor

note: If we get here, declarations have been used in a for loop without the C99 for loop scope.  This doesn't make much sense, so don't allow it.
en: 'for' loop initial declaration used outside C99 mode
ca: es va usar la declaració inicial del cicle "for" fora del mode C99

en: 'struct %s' declared in 'for' loop initial declaration
ca: "struct %s" declarat en la declaració inicial del cicle "for"

en: 'union %s' declared in 'for' loop initial declaration
ca: "union %s" declarat en la declaració inicial del cicle "for"

en: 'enum %s' declared in 'for' loop initial declaration
ca: "enum %s" declarat en la declaració inicial del cicle "for"

en: %Jdeclaration of non-variable '%D' in 'for' loop initial declaration
ca: %Jdeclaració de "%D" que és "non-variable" en la declaració inicial del cicle "for"

en: %Jdeclaration of static variable '%D' in 'for' loop initial declaration
ca: %Jdeclaració de la variable "static" "%D" en la declaració inicial del cicle "for"

en: %Jdeclaration of 'extern' variable '%D' in 'for' loop initial declaration
ca: %Jdeclaració de la variable "extern" "%D" en la declaració inicial del cicle "for"

en: %Jredefinition of global '%D'
ca: %Jredefinició de la «global» "%D"

en: %J'%D' previously defined here
ca: %Jes va definir "%D" prèviament aquí

en: format string has invalid operand number
ca: la cadena de format té un nombre d'operadors no vàlid

en: function does not return string type
ca: la funció no retorna un tipus string

en: format string arg not a string type
ca: l'argument de la cadena de format no és del tipus cadena de text

en: unrecognized format specifier
ca: no es reconeix l'especificador de format

en: `%s' is an unrecognized format function type
ca: "%s" és un format de tipus de funció no reconegut

en: '...' has invalid operand number
ca: "..." té un nombre d'operadors no vàlid

en: format string arg follows the args to be formatted
ca: l'argument de la cadena de format segueix els arguments que rebran format

en: ` ' flag
ca: opció " "

en: the ` ' printf flag
ca: l'opció " " de printf

en: `+' flag
ca: opció "+"

en: the `+' printf flag
ca: l'opció "+" de printf

en: `#' flag
ca: opció "#"

en: the `#' printf flag
ca: l'opció "#" de printf

en: `0' flag
ca: opció "0"

en: the `0' printf flag
ca: l'opció "0" de printf

en: `-' flag
ca: opció "-"

en: the `-' printf flag
ca: l'opció "-" de printf

en: `'' flag
ca: opció "'"

en: the `'' printf flag
ca: l'opció "'" de printf

en: `I' flag
ca: opció "I"

en: the `I' printf flag
ca: l'opció "I" de printf

en: field width
ca: amplària de camp

en: field width in printf format
ca: amplària de camp en format printf

en: precision
ca: precisió

en: precision in printf format
ca: precisió en format printf

en: length modifier
ca: modificador de longitud

en: length modifier in printf format
ca: modificador de longitud en format printf

en: assignment suppression
ca: supressió de l'assignació

en: the assignment suppression scanf feature
ca: la supressió de l'assignació és una característica de scanf

en: `a' flag
ca: opció "a"

en: the `a' scanf flag
ca: l'opció "a" de scanf

en: field width in scanf format
ca: amplària de camp en format scanf

en: length modifier in scanf format
ca: modificador de longitud en format scanf

en: the `'' scanf flag
ca: l'opció "'" de scanf

en: the `I' scanf flag
ca: l'opció "I" de scanf

en: `_' flag
ca: l'opció "_"

en: the `_' strftime flag
ca: l'opció "_" de strftime

en: the `-' strftime flag
ca: l'opció "-" de strftime

en: the `0' strftime flag
ca: l'opció "0" de strftime

en: `^' flag
ca: opció "^"

en: the `^' strftime flag
ca: l'opció "^" de strftime

en: the `#' strftime flag
ca: l'opció "#" de strftime

en: field width in strftime format
ca: amplària de camp en format strftime

en: `E' modifier
ca: modificador "E"

en: the `E' strftime modifier
ca: el modificador "E" de strftime

en: `O' modifier
ca: modificador "O"

en: the `O' strftime modifier
ca: el modificador "O" de strftime

en: the `O' modifier
ca: el modificador "O"

en: fill character
ca: caràcter de farciment

en: fill character in strfmon format
ca: caràcter de farciment en format strfmon

en: the `^' strfmon flag
ca: l'opció "^" de strfmon

en: the `+' strfmon flag
ca: l'opció "+" de strfmon

en: `(' flag
ca: opció "("

en: the `(' strfmon flag
ca: l'opció "(" de strfmon

en: `!' flag
ca: opció "!"

en: the `!' strfmon flag
ca: l'opció "!" de strfmon

en: the `-' strfmon flag
ca: l'opció "-" de strfmon

en: field width in strfmon format
ca: amplària de camp en format strfmon

en: left precision
ca: precisió esquerra

en: left precision in strfmon format
ca: precisió esquerra en format strfmon

en: right precision
ca: precisió de dreta

en: right precision in strfmon format
ca: precisió de dreta en format strfmon

en: length modifier in strfmon format
ca: modificador de longitud en format strfmon

en: function might be possible candidate for `%s' format attribute
ca: la funció pot ser un candidat possible per a l'atribut de format "%s"

en: missing $ operand number in format
ca: falta l'operand numèric $ en el format

en: %s does not support %%n$ operand number formats
ca: %s no té suport per a l'operand amb format de nombre %%n$

en: operand number out of range in format
ca: operand numèric fora de límits en el format

en: format argument %d used more than once in %s format
ca: s'usa més d'una vegada l'argument de format %d en el format %s

en: format argument %d unused before used argument %d in $-style format
ca: no s'usa l'argument de format %d abans d'usar l'argument %d en el format $-style

en: format not a string literal, format string not checked
ca: el format no és una cadena literal, no es va revisar la cadena de format

en: format not a string literal and no format arguments
ca: el format no és una cadena literal i no té arguments de format

en: format not a string literal, argument types not checked
ca: el format no és una cadena literal, no es van revisar els tipus d'argument

en: too many arguments for format
ca: massa arguments per al format

en: unused arguments in $-style format
ca: no es van usar arguments en el format d'estil-$

en: zero-length %s format string
ca: cadena de format  %s de longitud zero

en: format is a wide character string
ca: el format és una cadena de caràcter ampla

en: unterminated format string
ca: constant de format sense acabar

en: embedded `\0' in format
ca: "\0" incrustat en el format

en: spurious trailing `%%' in format
ca: "%%" final espuri en el format

en: repeated %s in format
ca: es va repetir %s en el format

en: missing fill character at end of strfmon format
ca: falta el caràcter de farciment al final del format strfmon

en: too few arguments for format
ca: molt pocs arguments per al format

en: zero width in %s format
ca: amplària zero en el format %s

en: empty left precision in %s format
ca: precisió esquerra buida en el format %s

en: field precision
ca: precisió del camp

en: empty precision in %s format
ca: precisió buida en el format %s

en: %s does not support the `%s' %s length modifier
ca: %s no té suport per al modificador de longitud %s "%s"

en: conversion lacks type at end of format
ca: la conversió manca de tipus al final del format

en: unknown conversion type character `%c' in format
ca: es desconeix el caràcter de tipus de conversió "%c" en el format

en: unknown conversion type character 0x%x in format
ca: es desconeix el caràcter de tipus de conversió 0x%x en el format

en: %s does not support the `%%%c' %s format
ca: %s no té suport per al format "%%%c" %s

en: %s used with `%%%c' %s format
ca: es va usar %s amb el format "%%%c" %s

en: %s does not support %s
ca: %s no té suport per a %s

en: %s does not support %s with the `%%%c' %s format
ca: %s no té suport per a %s amb el format "%%%c" %s

en: %s ignored with %s and `%%%c' %s format
ca: s'ignora %s amb %s i el format "%%%c" %s

en: %s ignored with %s in %s format
ca: s'ignora %s amb %s en el format %s

en: use of %s and %s together with `%%%c' %s format
ca: ús de %s i %s juntament amb el format "%%%c" %s

en: use of %s and %s together in %s format
ca: ús de %s i %s junts en el format %s

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year in some locales
ca: "%%%c" només produeix els dos últims dígits de l'any en alguns llocs

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year
ca: "%%%c" només produeix els dos últims dígits de l'any

note: The end of the format string was reached.
en: no closing `]' for `%%[' format
ca: no hi ha un "]" que tancament per al format "%%["

en: use of `%s' length modifier with `%c' type character
ca: ús del modificador de longitud "%s" amb el caràcter de tipus "%c"

en: %s does not support the `%%%s%c' %s format
ca: %s no té suport per al format "%%%s%c" %s

en: operand number specified with suppressed assignment
ca: nombre d'operadors especificat amb assignació suprimida

en: operand number specified for format taking no argument
ca: el nombre de operades especificats per al format no pren arguments

en: writing through null pointer (arg %d)
ca: escrivint a través d'un punter nul (argument %d)

en: reading through null pointer (arg %d)
ca: llegint a través d'un punter nul (argument %d)

en: writing into constant object (arg %d)
ca: escrivint en un objecte constant (argument %d)

en: extra type qualifiers in format argument (arg %d)
ca: qualificadores de tipus extra en l'argument de format (argument %d)

en: format argument is not a pointer (arg %d)
ca: l'argument de format no és un punter (argument %d)

en: format argument is not a pointer to a pointer (arg %d)
ca: l'argument de format no és un punter a un punter (argument %d)

en: pointer
ca: punter

en: different type
ca: diferents tipus

en: %s is not type %s (arg %d)
ca: %s no és del tipus %s (argument %d)

en: %s format, %s arg (arg %d)
ca: format %s, argument %s (argument %d)

en: args to be formatted is not '...'
ca: els arguments que rebran format no són "..."

en: strftime formats cannot format arguments
ca: els formats de strftime no poden donar format als arguments

en: ignoring duplicate directory "%s"
ca: ignorant el directori duplicat "%s"

en:   as it is a non-system directory that duplicates a system directory
ca:   com és un directori que no és del sistema que duplica un directori del sistema

en: ignoring nonexistent directory "%s"
ca: ignorant el directori inexistent "%s"

en: #include "..." search starts here:
ca: la recerca de #include  "..." s'inicia aquí:

en: #include <...> search starts here:
ca: la recerca de #include <...> s'inicia aquí:

en: End of search list.
ca: Fi de la llista de recerca.

en: badly nested C headers from preprocessor
ca: encapçalats C mal niats del preprocessador

en: ignoring #pragma %s %s
ca: ignorant el #pragma %s %s

note: ... or not.
en: %Hstray '@' in program
ca: %H"@" paràsit en el programa

en: missing terminating %c character
ca: falta caràcter acabant %c

en: stray '%c' in program
ca: "%c" paràsit en el programa

en: stray '\%o' in program
ca: "\%o" paràsit en el programa

en: this decimal constant is unsigned only in ISO C90
ca: aquesta constant decimal només és unsigned en ISO C90

en: this decimal constant would be unsigned in ISO C90
ca: aquesta constant decimal serà unsigned en ISO C90

en: integer constant is too large for "%s" type
ca: la constant entera és massa gran pel tipus "%s"

en: floating constant exceeds range of "%s"
ca: la constant de coma flotant excedeix els límits de "%s"

en: traditional C rejects string constant concatenation
ca: C tradicional rebutja la concatenació de cadenes constantes

en: no class name specified with "%s"
ca: no nom de «class» especificat amb "%s"

en: assertion missing after "%s"
ca: asserció faltant deprés de "%s"

en: macro name missing after "%s"
ca: nom de macro faltant deprés de "%s"

en: missing path after "%s"
ca: falta el camí després de "%s"

en: missing filename after "%s"
ca: nom de fitxer faltant deprés de "%s"

en: missing makefile target after "%s"
ca: falta l'objectiu del «makefile» després de "%s"

en: -I- specified twice
ca: -I- especificat dues vegades

en: switch "%s" is no longer supported
ca: el «switch» "%s" ja no té suport

en: -fhandle-exceptions has been renamed -fexceptions (and is now on by default)
ca: es va re-nomenar "-fhandle-exceptions" a "-fexceptions" (i ara està activat per defecte)

en: output filename specified twice
ca: nom de fitxer de sortida especificat dues vegades

en: -Wformat-y2k ignored without -Wformat
ca: s'ignora -Wformat-y2k sense -Wformat

en: -Wformat-extra-args ignored without -Wformat
ca: s'ignora -Wformat-extra-args sense -Wformat

en: -Wformat-zero-length ignored without -Wformat
ca: s'ignora -Wformat-zero-length sense -Wformat

en: -Wformat-nonliteral ignored without -Wformat
ca: s'ignora -Wformat-nonliteral sense -Wformat

en: -Wformat-security ignored without -Wformat
ca: s'ignora -Wformat-security sense -Wformat

en: -Wmissing-format-attribute ignored without -Wformat
ca: s'ignora -Wformat-attribute sense -Wformat

en: opening output file %s: %m
ca: obrint el fitxer de sortida %s: %m

en: too many filenames given.  Type %s --help for usage
ca: massa noms de fitxers. Teclegi %s --help per a informació d'ùs

en: YYDEBUG not defined
ca: no es va definir YYDEBUG

en: opening dependency file %s: %m
ca: obrint el fitxer de dependències %s: %m

en: closing dependency file %s: %m
ca: tancant el fitxer de dependències %s: %m

en: when writing output to %s: %m
ca: escrivint la sortida a %s: %m

en: to generate dependencies you must specify either -M or -MM
ca: per a generar dependències s'ha d'especificar -M o -MM

note: Like YYERROR but do call yyerror.
en: syntax error
ca: error sintàctic

en: syntax error: cannot back up
ca: error sintàctic: no es pot regressar

en: ISO C forbids an empty source file
ca: ISO C prohibeix un fitxer font buit

en: argument of `asm' is not a constant string
ca: l'argument de "asm" no és una cadena constant

en: ISO C forbids data definition with no type or storage class
ca: ISO C prohibeix la definició de dades sense tipus o classe d'emmagatzematge

en: data definition has no type or storage class
ca: la definició de dades no té tipus o classe d'emmagatzematge

en: ISO C does not allow extra `;' outside of a function
ca: ISO C no permet ";" extra fora d'una funció

en: traditional C rejects the unary plus operator
ca: C tradicional rebutja l'operador unari mes

en: `sizeof' applied to a bit-field
ca: "sizeof" aplicat a un camp de bits

en: ISO C forbids omitting the middle term of a ?: expression
ca: ISO C prohibeix l'omissió del terme mig d'una expressió ?:

en: ISO C90 forbids compound literals
ca: ISO C90 prohibeix els «compound literals»

en: ISO C forbids braced-groups within expressions
ca: ISO C prohibeix «braced-groups» dintre d'expressions

en: first argument to __builtin_choose_expr not a constant
ca: el primer argument per a __builtin_choose_expr no és una constant

en: traditional C rejects ISO C style function definitions
ca: C tradicional rebutja la definició de funcions d'estil ISO·C

en: old-style parameter declaration
ca: declaració de paràmetres d'estil antic

en: `%s' is not at beginning of declaration
ca: "%s" no està en l'inici de la declaració

en: `typeof' applied to a bit-field
ca: "typeof" aplicat a un camp de bits

en: ISO C forbids empty initializer braces
ca: ISO C prohibeix les claus de iniciador buides

en: ISO C90 forbids specifying subobject to initialize
ca: ISO C90 prohibeix l'especificació de «subobject» a iniciar

en: obsolete use of designated initializer without `='
ca: ús obsolet de l'iniciador designat sense "="

en: obsolete use of designated initializer with `:'
ca: ús obsolet de l'iniciador designat amb ":"

en: ISO C forbids specifying range of elements to initialize
ca: ISO C prohibeix l'especificació de límits d'elements a iniciar

en: ISO C forbids nested functions
ca: ISO C prohibeix les funcions niades

en: ISO C forbids forward references to `enum' types
ca: ISO C prohibeix les declaracions posteriors per a tipus "enum"

en: comma at end of enumerator list
ca: coma al final de la llista de numeradors

en: no semicolon at end of struct or union
ca: no hi ha punt i coma al final del struct o union

en: extra semicolon in struct or union specified
ca: es va especificar un punt i coma extra en un struct o union

en: ISO C doesn't support unnamed structs/unions
ca: ISO C no té suport per a structs/unions sense nom

en: ISO C forbids member declarations with no members
ca: ISO C prohibeix declaracions de membres sense membres

en: label at end of compound statement
ca: etiqueta al final de la declaració composta

en: ISO C90 forbids mixed declarations and code
ca: ISO C90 prohibeix les declaracions barrejades amb codi

en: ISO C forbids label declarations
ca: ISO C prohibeix les declaracions etiquetades

en: braced-group within expression allowed only inside a function
ca: un grup de claus dintre d'una expressió només es permet dintre d'una funció

en: empty body in an else-statement
ca: cos buit en una declaració else

en: %Hempty body in an if-statement
ca: %Hcos buit en una declaració «if»

en: break statement not within loop or switch
ca: la declaració break no està dintre d'un cicle o «switch»

en: continue statement not within a loop
ca: la declaració continue no està dintre dintre d'un cicle

en: ISO C forbids `goto *expr;'
ca: ISO C prohibeix "goto *expr;"

note: Gcc used to allow this as an extension.  However, it does not work for all targets, and thus has been disabled. Also, since func (...) and func () are indistinguishable, it caused problems with the code in expand_builtin which tries to verify that BUILT_IN_NEXT_ARG is being used correctly.
en: ISO C requires a named argument before `...'
ca: ISO C requereix un argument amb nom abans de "..."

en: `...' in old-style identifier list
ca: "..." en una llista d'identificadors d'estil antic

en: parse error; also virtual memory exhausted
ca: error d'analitza; també es va excedir la memòria virtual

en: parse error
ca: error d'analitza

en: parser stack overflow
ca: s'ha desbordat la pila de l'analitzador

en: syntax error at '%s' token
ca: error sintàctic en l'element "%s"

en: can't write to %s: %m
ca: no es pot escriure a %s: %m

en: `%s' is not a valid output file
ca: "%s" no és un nom de fitxer de sortida vàlid

en: can't write %s: %m
ca: no es pot escriure %s: %m

en: can't seek in %s: %m
ca: no es pot cercar dintre %s: %m

en: can't read %s: %m
ca: no es pot llegir %s: %m

note: It's a PCH for the wrong language.
en: %s: not for %s
ca: %s: no per a %s

note: Not any kind of PCH.
en: %s: not a PCH file
ca: %s: no és un fitxer PCH

en: calling fdopen
ca: cridant fdopen

en: reading
ca: llegint %s

en: #pragma pack (pop) encountered without matching #pragma pack (push, <n>)
ca: es va trobar un #pragma pack (pop) sense un #pragma pack (push, <n>) coincident

en: #pragma pack(pop, %s) encountered without matching #pragma pack(push, %s, <n>)
ca: es va trobar un #pragma pack (pop, %s) sense un #pragma pack (push, %s, <n>) coincident

en: #pragma pack(push[, id], <n>) is not supported on this target
ca: no es dóna suport a #pragma pack(push[, id], <n>) en aquest objectiu

en: #pragma pack(pop[, id], <n>) is not supported on this target
ca: no es dóna suport a #pragma pack(pop[, id], <n>) en aquest objectiu

en: missing '(' after '#pragma pack' - ignored
ca: "(" faltant desprès de "#pragma pack" - ignorat

en: malformed '#pragma pack' - ignored
ca: "#pragma pack" malformat - ignorat

en: malformed '#pragma pack(push[, id], <n>)' - ignored
ca: "#pragma pack(push[, id], <n>)" malformat - ignorat

en: malformed '#pragma pack(pop[, id])' - ignored
ca: "#pragma pack(pop[, id])" malformat - ignorat

en: unknown action '%s' for '#pragma pack' - ignored
ca: acció "%s" desconeguda per a "#pragma pack" - ignorat

en: junk at end of '#pragma pack'
ca: escombraries al final de "#pragma pack"

en: alignment must be a small power of two, not %d
ca: l'alineació ha de ser una potència petita de dos, no %d

en: %Japplying #pragma weak '%D' after first use results in unspecified behavior
ca: %Jl'aplicació del #pragma weak "%s" després del primer ús resulta en conducta no especificada

en: malformed #pragma weak, ignored
ca: #pragma weak malformat, ignorat

en: junk at end of #pragma weak
ca: escombraries al final de "#pragma weak"

en: malformed #pragma redefine_extname, ignored
ca: #pragma redefine_extname malformat, ignorat

en: junk at end of #pragma redefine_extname
ca: escombraries al final de #pragma redefine_extname

en: #pragma redefine_extname conflicts with declaration
ca: #pragma redefine_extname té conflictes amb la declaració

en: malformed #pragma extern_prefix, ignored
ca: #pragma extern_prefix malformat, ignorat

en: junk at end of #pragma extern_prefix
ca: escombraries al final de #pragma extern_prefix

en: asm declaration conflicts with previous rename
ca: la declaració asm causa conflictes amb el rename previ

en: destructor needed for `%D'
ca: es necessita un "destructor" per a "%D"

en: where case label appears here
ca: on l'etiqueta «case» apareix aquí

en: (enclose actions of previous case statements requiring destructors in their own scope.)
ca: (les accions adjuntes de declaracions «case» prèvies requereixen destructors en el seu propi àmbit.)

en: %s qualifier ignored on asm
ca: qualificador %s ignorat en asm

en: will never be executed
ca: mai s'executarà

en: `%s' has an incomplete type
ca: "%s" té un tipus incompleta

en: invalid use of void expression
ca: ús no vàlid de l'expressió void

en: invalid use of flexible array member
ca: ús no vàlid de membres de matriu flexible

en: invalid use of array with unspecified bounds
ca: ús no vàlid de matrius amb límits sense especificar

en: invalid use of undefined type `%s %s'
ca: ús no vàlid del tipus indefinit "%s %s"

note: If this type has a typedef-name, the TYPE_NAME is a TYPE_DECL.
en: invalid use of incomplete typedef `%s'
ca: ús no vàlid del typedef incomplet "%s"

en: function types not truly compatible in ISO C
ca: els tipus de funció no són totalment compatibles en ISO C

en: types are not quite compatible
ca: els tipus no són totalment compatibles

en: arithmetic on pointer to an incomplete type
ca: aritmètica en punter a un tipus incomplet

en: %s has no member named `%s'
ca: %s no té un membre cridat "%s"

en: request for member `%s' in something not a structure or union
ca: petició del membre "%s" en alguna cosa que no és estructura o unió

en: dereferencing pointer to incomplete type
ca: punter dereferènciat a tipus de dada incompleta

en: dereferencing `void *' pointer
ca: dereferènciant el punter "void *"

en: invalid type argument of `%s'
ca: argument de tipus no vàlid de "%s"

en: subscript missing in array reference
ca: falta subindici en la referència de la matriu

en: array subscript has type `char'
ca: el subindici de matriu té un tipus "char"

en: array subscript is not an integer
ca: el subindici de la matriu no és un enter

en: ISO C forbids subscripting `register' array
ca: ISO C prohibeix el subindici d'una matriu "register"

en: ISO C90 forbids subscripting non-lvalue array
ca: ISO C90 prohibeix el subindici d'una matriu non-lvalue

en: subscript has type `char'
ca: el subindici és de tipus "char"

en: subscripted value is neither array nor pointer
ca: el valor indicat pel subindici no és ni matriu ni punter

en: local declaration of `%s' hides instance variable
ca: la declaració local de "%s" oculta la variable d'instància

en: called object is not a function
ca: l'objecte cridat no és una funció

en: initializer element is not constant
ca: l'element de valor inicial no és constant

en: too many arguments to function
ca: massa arguments per a la funció

en: type of formal parameter %d is incomplete
ca: el tipus de dada del paràmetre formal %d està incomplet

en: %s as integer rather than floating due to prototype
ca: %s com enter en lloc de coma flotant a causa del prototip

en: %s as integer rather than complex due to prototype
ca: %s com enter en lloc de complex a causa del prototip

en: %s as complex rather than floating due to prototype
ca: %s com complex en lloc de coma flotant a causa del prototip

en: %s as floating rather than integer due to prototype
ca: %s com coma flotant en lloc d'enter a causa del prototip

en: %s as complex rather than integer due to prototype
ca: %s com complex en lloc d'enter a causa del prototip

en: %s as floating rather than complex due to prototype
ca: %s com coma flotant en lloc de complex a causa del prototip

en: %s as `float' rather than `double' due to prototype
ca: %s com "float" en lloc de "double" a causa del prototip

en: %s with different width due to prototype
ca: %s amb amplària diferent a causa del prototip

en: %s as unsigned due to prototype
ca: %s com unsigned a causa del prototip

en: %s as signed due to prototype
ca: %s com signed a causa del prototip

en: too few arguments to function
ca: molt pocs arguments per a la funció

en: suggest parentheses around + or - inside shift
ca: es suggereixen parèntesi al voltant de + o - dintre d'un desplaçament

en: suggest parentheses around && within ||
ca: es suggereixen parèntesi al voltant de && dintre de ||

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of |
ca: es suggereixen parèntesi al voltant de l'aritmètica per a operada de |

en: suggest parentheses around comparison in operand of |
ca: es suggereixen parèntesi al voltant de les comparances per a operada de |

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of ^
ca: es suggereixen parèntesi al voltant de l'aritmètica per a operada de  ^

en: suggest parentheses around comparison in operand of ^
ca: es suggereixen parèntesi al voltant de les comparances per a operada de  ^

en: suggest parentheses around + or - in operand of &
ca: es suggereixen parèntesi al voltant de + o - per a operada de &

en: suggest parentheses around comparison in operand of &
ca: es suggereixen parèntesi al voltant de les comparances per a operada de &

en: comparisons like X<=Y<=Z do not have their mathematical meaning
ca: les comparances com X<=Y<=Z no tenen el seu significat matemàtic

en: pointer of type `void *' used in subtraction
ca: es va usar un punter de tipus "void *" en la substracció

en: pointer to a function used in subtraction
ca: es va usar un punter a una funció en la substracció

en: wrong type argument to unary plus
ca: argument de tipus erroni per a l'increment unari

en: wrong type argument to unary minus
ca: argument de tipus erroni per al decrement unari

en: ISO C does not support `~' for complex conjugation
ca: ISO C no té suport de "~" per a conjugacions complexes

en: wrong type argument to bit-complement
ca: argument de tipus erroni per a complement de bits

en: wrong type argument to abs
ca: argument de tipus erroni per a abs

en: wrong type argument to conjugation
ca: argument de tipus erroni per a la conjugació

en: wrong type argument to unary exclamation mark
ca: argument de tipus erroni per al signe d'exclamació unari

en: ISO C does not support `++' and `--' on complex types
ca: ISO C no té suport per a "++" i "--" en tipus complexos

en: wrong type argument to increment
ca: argument de tipus erroni per a l'increment

en: wrong type argument to decrement
ca: argument de tipus erroni pel decrement

en: increment of pointer to unknown structure
ca: increment de punter a estructura desconeguda

en: decrement of pointer to unknown structure
ca: decrement de punter a estructura desconeguda

en: invalid lvalue in unary `&'
ca: l-value no vàlid en "&" unari

en: attempt to take address of bit-field structure member `%s'
ca: es va intentar prendre l'adreça del membre de l'estructura de camps de bits "%s"

en: use of conditional expressions as lvalues is deprecated
ca: l'ús d'expressions condicionals com "lvalues" és depreciada

en: use of compound expressions as lvalues is deprecated
ca: l'ús d'expressions compostes com "lvalues" és depreciada

en: use of cast expressions as lvalues is deprecated
ca: l'ús d'expressions de conversió com "lvalues" és depreciada

en: %s of read-only member `%s'
ca: %s del membre de només lectura "%s"

en: %s of read-only variable `%s'
ca: %s de la variable de només lectura "%s"

en: %s of read-only location
ca: %s de la ubicació de només lectura

en: cannot take address of bit-field `%s'
ca: no es pot adquirir l'adreça del camp de bits "%s"

en: global register variable `%s' used in nested function
ca: es va usar la variable de registre global "%s" en funcions niades

en: register variable `%s' used in nested function
ca: es va usar la va variable "%s" en funcions niades

en: address of global register variable `%s' requested
ca: es va sol·licitar l'adreça de la variable de registre global "%s"

en: cannot put object with volatile field into register
ca: no es pot posar objecte amb camp volatile en register

en: address of register variable `%s' requested
ca: es va sol·licitar l'adreça de la variable register "%s"

en: signed and unsigned type in conditional expression
ca: tipus signed i unsigned en l'expressió condicional

en: ISO C forbids conditional expr with only one void side
ca: ISO C prohibeix una expressió condicional amb només un costat void

en: ISO C forbids conditional expr between `void *' and function pointer
ca: ISO C prohibeix expressions condicionals entre "void *" i punters de funcions

en: pointer type mismatch in conditional expression
ca: els tipus de dades punters no coincideixen en l'expressió condicional

en: pointer/integer type mismatch in conditional expression
ca: els tipus de dades punters/enters no coincideixen en l'expressió condicional

en: type mismatch in conditional expression
ca: els tipus de dades no coincideixen en l'expressió condicional

en: left-hand operand of comma expression has no effect
ca: l'operador del costat esquerre de l'expressió coma no té efecte

en: cast specifies array type
ca: la conversió especifica el tipus matriu

en: cast specifies function type
ca: la conversió especifica el tipus funció

en: ISO C forbids casting nonscalar to the same type
ca: ISO C prohibeix la conversió d'un no escalar al mateix tipus

en: ISO C forbids casts to union type
ca: ISO C prohibeix la conversió al tipus union

en: cast to union type from type not present in union
ca: conversió a tipus union des d'un tipus no presenti en union

en: cast adds new qualifiers to function type
ca: la conversió afegeix nous qualificadors del tipus de la funció

note: There are qualifiers present in IN_OTYPE that are not present in IN_TYPE.
en: cast discards qualifiers from pointer target type
ca: la conversió descarta els qualificadors del tipus de la destinació del punter

en: cast increases required alignment of target type
ca: la conversió incrementa l'alineació requerida del tipus de la destinació

en: cast from pointer to integer of different size
ca: conversió de punter a enter de grandària diferent

en: cast does not match function type
ca: la conversió no coincideix amb el tipus de la funció

en: cast to pointer from integer of different size
ca: conversió a punter des d'un enter de grandària diferent

en: type-punning to incomplete type might break strict-aliasing rules
ca: el càstig de tipus a tipus incomplet pot trencar les regles d'alies estricte

en: dereferencing type-punned pointer will break strict-aliasing rules
ca: el retorn de punters de tipus castigat trencarà les regles d'alies estricte

en: ISO C forbids conversion of function pointer to object pointer type
ca: ISO C prohibeix la conversió d'un punter de funció a un tipus punter d'objecte

en: ISO C forbids conversion of object pointer to function pointer type
ca: ISO C prohibeix la conversió d'un punter d'objecte a un tipus punter de funció

note: Now we have handled acceptable kinds of LHS that are not truly lvalues. Reject anything strange now.
en: invalid lvalue in assignment
ca: l-value no vàlid en l'assignació

note: Convert new value to destination type.
en: assignment
ca: assignació

en: cannot pass rvalue to reference parameter
ca: no es pot passar un valor-r a un paràmetre de referència

en: %s makes qualified function pointer from unqualified
ca: %s fa un punter de funció qualificat des d'un no qualificat

en: %s discards qualifiers from pointer target type
ca: %s descarta els qualificadors del tipus de la destinació del punter

en: ISO C prohibits argument conversion to union type
ca: ISO C prohibeix la conversió d'arguments a tipus union

en: ISO C forbids %s between function pointer and `void *'
ca: ISO C prohibeix %s entre punters a funció i "void *"

en: pointer targets in %s differ in signedness
ca: el punter que punta a  %s difereix en signe

en: %s from incompatible pointer type
ca: %s de tipus de punter incompatible

en: invalid use of non-lvalue array
ca: ús no vàlid de matriu no evaluada

en: %s makes pointer from integer without a cast
ca: %s crea un punter des d'un enter sense una conversió

en: %s makes integer from pointer without a cast
ca: %s crea un enter des d'un punter sense una conversió

en: incompatible type for argument %d of `%s'
ca: tipus incompatible per a l'argument %d de "%s"

en: incompatible type for argument %d of indirect function call
ca: tipus incompatible per a l'argument %d de la crida indirecta a funció

en: incompatible types in %s
ca: tipus incompatibles en %s

note: Function name is known; supply it.
en: passing arg of `%s'
ca: passant l'argument de "%s"

note: Function name unknown (call through ptr).
en: passing arg of pointer to function
ca: passant l'argument del punter a la funció

note: Function name is known; supply it.
en: passing arg %d of `%s'
ca: passant l'argument %d de "%s"

note: Function name unknown (call through ptr); just give arg number.
en: passing arg %d of pointer to function
ca: passant l'argument %d del punter a la funció

en: traditional C rejects automatic aggregate initialization
ca: C tradicional rebutja la iniciació automàtica d'agregats

en: (near initialization for `%s')
ca: (prop de l'assignació de valors inicials per a "%s")

en: char-array initialized from wide string
ca: matriu de caràcters amb valors inicials assignats d'una cadena ampla

en: int-array initialized from non-wide string
ca: matriu d'enters amb valors inicials assignats d'una cadena no ampla

en: initializer-string for array of chars is too long
ca: la cadena de valors inicials per a la matriu de caràcters és massa llarga

en: array initialized from non-constant array expression
ca: matriu amb valors inicials assignats d'una expressió matricial que no és constant

en: initialization
ca: assignació de valors inicials

en: initializer element is not computable at load time
ca: l'element de valor inicial no és calculable al moment de la càrrega

en: invalid initializer
ca: valor inicial no vàlid

en: extra brace group at end of initializer
ca: grup extra de claus al final dels valors inicials

en: missing braces around initializer
ca: falten claus al voltant dels valors inicials

en: braces around scalar initializer
ca: claus al voltant del valor inicial escalar

en: initialization of flexible array member in a nested context
ca: iniciació d'un membre de matriu flexible en un context niat

en: initialization of a flexible array member
ca: iniciació d'un membre de matriu flexible

en: missing initializer
ca: falta valor inicial

en: empty scalar initializer
ca: valor inicial escalar buidor

en: extra elements in scalar initializer
ca: elements extres en valor inicial escalar

en: initialization designators may not nest
ca: no es poden niuar els designadors d'iniciació

en: array index in non-array initializer
ca: índex de matriu en valor inicial que no és de matriu

en: field name not in record or union initializer
ca: el nom del camp no està en e l'inicialitzador de record o union

en: nonconstant array index in initializer
ca: índex de matriu no constant en valor inicial

en: array index in initializer exceeds array bounds
ca: l'índex de matriu en el valor inicial excedeix els límits de la matriu

en: empty index range in initializer
ca: límits d'índexs buits en valor inicial

en: array index range in initializer exceeds array bounds
ca: els límits d'índexs de la matriu en el valor inicial excedeixen els límits de la matriu

en: unknown field `%s' specified in initializer
ca: camp "%s" desconegut especificat en el valor inicial

en: initialized field with side-effects overwritten
ca: camp iniciat amb efectes laterals sobreescrits

en: excess elements in char array initializer
ca: excés d'elements en valors inicials de matriu de caràcters

en: excess elements in struct initializer
ca: excés d'elements en valors inicials de struct

en: non-static initialization of a flexible array member
ca: iniciació no estàtica d'un membre de matriu flexible

en: excess elements in union initializer
ca: excés d'elements en valors inicials d'union

en: traditional C rejects initialization of unions
ca: C tradicional rebutja els valors inicials d'unions

en: excess elements in array initializer
ca: excés d'elements en valors inicials de matriu

en: excess elements in vector initializer
ca: excés d'elements en valor inicial vectorial

en: excess elements in scalar initializer
ca: excés d'elements en valor inicial escalar

en: asm template is not a string constant
ca: la plantilla asm no és una cadena constant

en: invalid lvalue in asm statement
ca: lvalue no vàlid en declaració asm

en: modification by `asm'
ca: modificació per "asm"

en: function declared `noreturn' has a `return' statement
ca: la funció declarada "noreturn" té una declaració "return"

en: `return' with no value, in function returning non-void
ca: "return" sense valors, en una funció que retorna "non-void"

en: `return' with a value, in function returning void
ca: "return" amb valor, en una funció que retorna "void"

en: function returns address of local variable
ca: la funció retorna l'adreça d'una variable local

en: switch quantity not an integer
ca: la quantitat del «switch» no és un enter

en: `long' switch expression not converted to `int' in ISO C
ca: no es converteix l'expressió de «switch» "long" a "int" en ISO C

en: case label not within a switch statement
ca: l'etiqueta «case» no es troba dintre d'una declaració «switch»

en: `default' label not within a switch statement
ca: l'etiqueta "default" no està dintre d'una declaració «switch»

en: division by zero
ca: divisió per zero

en: right shift count is negative
ca: el valor de desplaçament a la dreta és negatiu

en: right shift count >= width of type
ca: valor de desplaçament a la dreta >= amplària del tipus

en: left shift count is negative
ca: el valor de desplaçament a l'esquerra és negatiu

en: left shift count >= width of type
ca: valor de desplaçament a l'esquerra >= amplària del tipus

en: shift count is negative
ca: valor de desplaçament a la dreta negatiu

en: shift count >= width of type
ca: valor de desplaçament a la dreta >= amplària del tipus

en: comparing floating point with == or != is unsafe
ca: no és segura la comparança de coma flotant amb == o !=

en: ISO C forbids comparison of `void *' with function pointer
ca: ISO C prohibeix la comparança de "void *" amb un punter de funció

en: comparison of distinct pointer types lacks a cast
ca: la comparança de diferents tipus de punter manca d'una conversió

en: comparison between pointer and integer
ca: comparança entre punter i enter

en: ISO C forbids ordered comparisons of pointers to functions
ca: ISO C prohibeix la comparança entre punters a funcions

en: comparison of complete and incomplete pointers
ca: comparança de punters complets i incomplets

en: ordered comparison of pointer with integer zero
ca: comparança ordenada de punter amb l'enter zero

en: unordered comparison on non-floating point argument
ca: comparança sense ordre en argument de coma no flotant

en: comparison between signed and unsigned
ca: comparança entre signed i unsigned

en: comparison of promoted ~unsigned with constant
ca: comparança d'un ~unsigned promogut amb una constant

en: comparison of promoted ~unsigned with unsigned
ca: comparança d'un ~unsigned promogut amb unsigned

en: %Jinlining failed in call to '%F'
ca: %Jel "inlining" ha fallat en la crida a "%F"

en: called from here
ca: cridat des d'aquí

en: %Jcan't inline call to '%F'
ca: %Jno es pot fer la crida «inline» a "%F"

en: function call has aggregate value
ca: la crida a la funció té valor agregat

en: bb %d on wrong place
ca: bb %d en un lloc equivocat

en: prev_bb of %d should be %d, not %d
ca: el prev_bb de %d ha de ser %d, no %d

en: verify_flow_info: Wrong count of block %i %i
ca: verify_flow_info: Compte erroni del bloc %i %i

en: verify_flow_info: Wrong frequency of block %i %i
ca: verify_flow_info: Freqüència errònia del bloc %i %i

en: verify_flow_info: Duplicate edge %i->%i
ca: verify_flow_info: Vora duplicada %i->%i

en: verify_flow_info: Wrong probability of edge %i->%i %i
ca: verify_flow_info: Probabilitat errònia de la vora %i->%i %i

en: verify_flow_info: Wrong count of edge %i->%i %i
ca: verify_flow_info: Compte erroni de la vora %i->%i %i

en: verify_flow_info: Basic block %d succ edge is corrupted
ca: verify_flow_info: El bloc bàsic %d succ edge està corrupte

en: Wrong amount of branch edges after unconditional jump %i
ca: Quantitat errònia de vores de ramificació després del salt incondicional %i

en: basic block %d pred edge is corrupted
ca: el bloc bàsic %d pred edge està corrupte

en: basic block %i edge lists are corrupted
ca: les llistes de vora del bloc bàsic %i estan corruptes

en: verify_flow_info failed
ca: verify_flow_info fallat

en: Size of loop %d should be %d, not %d.
ca: La grandària del cicle %d ha de ser %d, no %d.

en: Bb %d do not belong to loop %d.
ca: Bb %d no pertany al cicle %d.

en: Loop %d's header does not have exactly 2 entries.
ca: L'encapçalat del cicle %d no té exactament 2 entrades.

en: Loop %d's latch does not have exactly 1 successor.
ca: El forrellat del cicle %d no té exactament 1 successor.

en: Loop %d's latch does not have header as successor.
ca: El forrellat del cicle %d no té un encapçalat com successor.

en: Loop %d's latch does not belong directly to it.
ca: El forrellat del cicle %d no pertany directament a ell.

en: Loop %d's header does not belong directly to it.
ca: L'encapçalat del cicle %d no pertany directament a ell.

en: end insn %d for block %d not found in the insn stream
ca: el insn final %d per al bloc %d no es troba en el fluix insn

en: insn %d is in multiple basic blocks (%d and %d)
ca: insn %d està en múltiples blocs bàsics (%d i %d)

en: head insn %d for block %d not found in the insn stream
ca: el cap insn %d per al bloc %d no es troba en el fluix insn

en: verify_flow_info: REG_BR_PROB does not match cfg %wi %i
ca: verify_flow_info: REG_BR_PROB no coincideix amb la configuració %wi %i

en: Missing REG_EH_REGION note in the end of bb %i
ca: Manca la nota REG_EH_REGION al final de bb %i

en: Too many outgoing branch edges from bb %i
ca: Massa vores de ramificació de sortida de bb %i

en: Fallthru edge after unconditional jump %i
ca: Vora de caiguda després del salt incondicional %i

en: Wrong amount of branch edges after conditional jump %i
ca: Quantitat errònia de vores de ramificació després del salt condicional %i

en: Call edges for non-call insn in bb %i
ca: Bords de cridada per a una insn que no és cridada en bb %i

en: Abnormal edges for no purpose in bb %i
ca: Vores anormals sense cap propòsit en bb %i

en: insn %d inside basic block %d but block_for_insn is NULL
ca: insn %d està dintre del bloc bàsic %d però block_for_insn és NULL

en: insn %d inside basic block %d but block_for_insn is %i
ca: insn %d està dintre del bloc bàsic %d però block_for_insn és %i

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK is missing for block %d
ca: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK mancada per al bloc %d

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d in middle of basic block %d
ca: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d en el mitjà del bloc bàsic %d

en: in basic block %d:
ca: en el bloc bàsic %d:

en: flow control insn inside a basic block
ca: control de fluix insn dintre el bloc bàsic

en: missing barrier after block %i
ca: falta una barrera després del bloc %i

en: verify_flow_info: Incorrect blocks for fallthru %i->%i
ca: verify_flow_info: Blocs incorrectes per al respatller %i->%i

en: verify_flow_info: Incorrect fallthru %i->%i
ca: verify_flow_info: Respatller incorrecte %i->%i

en: wrong insn in the fallthru edge
ca: insn erroni en la vora del respatller

en: basic blocks not laid down consecutively
ca: els blocs bàsics no estan col·locats consecutivament

en: insn outside basic block
ca: insn fora del bloc bàsic

en: return not followed by barrier
ca: return no és seguit per una barrera

en: number of bb notes in insn chain (%d) != n_basic_blocks (%d)
ca: el nombre de notes bb en la cadena insn (%d) != n_basic_blocks (%d)

en: function body not available
ca: la funció cso no és disponible

en: function not inlinable
ca: la funció no pot ser «inline»

en: internal error
ca: error intern

en: no arguments
ca: sense arguments

en: collect2 version %s
ca: collect2 versió %s

en: %d constructor(s) found
ca: es troba(en) %d constructor(s)

en: %d destructor(s)  found
ca: es troba(en) %d destructor(s)

en: %d frame table(s) found
ca: es troba(en) %d marcs de matriu(es)

en: %s terminated with signal %d [%s]%s
ca: %s acabat amb el senyal %d [%s]%s

en: %s returned %d exit status
ca: %s va retornar l'estat de sortida %d

en: [cannot find %s]
ca: [no es pot trobar %s]

en: cannot find `%s'
ca: no es pot trobar "%s"

en: redirecting stdout: %s
ca: redirigint sortida estàndard: %s

en: [Leaving %s]
ca: [Deixant %s]

en: 
    write_c_file - output name is %s, prefix is %s
ca: 
    write_c_file - el nom de sortida és %s, el prefix és %s

en: cannot find `nm'
ca: no es pot trobar "nm"

en: init function found in object %s
ca: es va trobar la funció init en l'objecte %s

en: fini function found in object %s
ca: es va trobar la funció fini en l'objecte %s

en: unable to open file '%s'
ca: no es pot obrir el fitxer "%s"

en: unable to stat file '%s'
ca: no es pot avaluar el fitxer "%s"

en: unable to mmap file '%s'
ca: no es pot fer mmap al fitxer "%s"

en: not found
ca: no trobat

en: dynamic dependency %s not found
ca: no es troba la dependència dinàmica %s

en: bad magic number in file '%s'
ca: nombre màgic erroni en el fitxer "%s"

en: dynamic dependencies.
ca: dependències dinàmiques.

en: cannot find `ldd'
ca: no es troba "ldd"

en: 
    ldd output with constructors/destructors.
ca: 
    sortida de ldd amb constructors/destructors.

en: unable to open dynamic dependency '%s'
ca: no es pot obrir la dependència dinàmica "%s"

en: %s: not a COFF file
ca: %s: no és un fitxer COFF

en: %s: cannot open as COFF file
ca: %s: no es pot obrir com un fitxer COFF

en: library lib%s not found
ca: no es troba la biblioteca lib%s

en: ;; Combiner statistics: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
ca: ;; Estadístiques del combinador: %d intents, %d substitucions (%d van requerir espai nou),
    ;; %d èxits.

en: 
    ;; Combiner totals: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
ca: 
    ;; Totals del combinador: %d intents, %d substitucions (%d van requerir espai nou),
    ;; %d èxits.

en: cannot convert to a pointer type
ca: no es pot convertir a un tipus punter

en: pointer value used where a floating point value was expected
ca: es va usar un valor de punter on s'esperava un valor de coma flotant

en: aggregate value used where a float was expected
ca: es va usar un valor agregat on s'esperava un float

en: conversion to incomplete type
ca: conversió a tipus de dada incompleta

en: can't convert between vector values of different size
ca: no es pot convertir entre valors vectorials de grandàries diferents

en: aggregate value used where an integer was expected
ca: es va usar un valor agregat on s'esperava un enter

en: pointer value used where a complex was expected
ca: es va usar un valor de punter on s'esperava un complex

en: aggregate value used where a complex was expected
ca: es va usar un valor agregat on s'esperava un complex

en: can't convert value to a vector
ca: no es pot convertir el valor a un vector

en: `%s' is not a gcov data file
ca: "%s" no és fitxer de dades gcov

en: `%s' is version `%.4s', expected version `%.4s'
ca: "%s" en versió "%.4s", s'espera la versió "%.4s"

en: `%s' has overflowed
ca: desbordament de la pila per a "%s"

en: `%s' is corrupted
ca: "%s" és corromput

en: file %s not found, execution counts assumed to be zero
ca: no es troba el fitxer %s, s'assumeix que el compte d'execució és zero.

en: cannot open %s
ca: no es pot obrir %s

en: error writing `%s'
ca: error a l'escriure a "%s"

note: XXX should be DL_SORRY
en: conversion from %s to %s not supported by iconv
ca: iconv no dóna suport a la conversió de "%s" a "%s"

en: iconv_open
ca: "iconv_open"

en: universal character names are only valid in C++ and C99
ca: "universal character names" només són vàlid en C++ i C99

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
ca: el significat de "\%c" és diferent en C tradicional

en: incomplete universal character name %.*s
ca: "universal character name" incomplet %.*s

en: universal character %.*s is not valid in an identifier
ca: "universal character" %.*s no és vàlid en l'identificador

en: universal character %.*s is not valid at the start of an identifier
ca: "universal-character" %.*s no és vàlid a l'inici d'un identificador

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
ca: el significat de "\x" és diferent en C tradicional

en: \x used with no following hex digits
ca: es va usar \x sense dígits hexadecimals a continuació

en: hex escape sequence out of range
ca: seqüència d'escapament hexadecimal fora de límits

en: octal escape sequence out of range
ca: seqüència d'escapament octal fora de límits

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
ca: el significat de "\a" és diferent en C tradicional

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
ca: seqüència d'escapament que no és estàndard ISO, "\%c"

en: unknown escape sequence '\%c'
ca: seqüència d'escapament "\%c" desconeguda

en: unknown escape sequence: '\%03o'
ca: seqüència d'escapament desconeguda: '\%03o'

en: character constant too long for its type
ca: constant de caràcter massa gran pel seu tipus

en: multi-character character constant
ca: constant de caràcter amb múltiples caràcters

en: empty character constant
ca: constant de caràcter buida

en: failure to convert %s to %s
ca: la conversion de %s a %s ha fallat

en: warning:
ca: avís:

en: internal error:
ca: error intern:

en: too many decimal points in number
ca: massa punts decimals en el nombre

en: invalid digit "%c" in octal constant
ca: dígit "%c" no vàlid en la constant octal

en: use of C99 hexadecimal floating constant
ca: ús d'una constant de coma flotant hexadecimal C99

en: exponent has no digits
ca: exponent no té dígits

en: hexadecimal floating constants require an exponent
ca: la constant de coma flotant hexadecimal requereixe un exponent

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
ca: sufix "%.*s" no vàlid en la constant de coma flotant

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
ca: C tradicional rebutja el sufix "%.*s"

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
ca: sufix "%.*s" no vàlid en constant entera

en: use of C99 long long integer constant
ca: ús d'una constant entera long long C99

en: imaginary constants are a GCC extension
ca: les constants imaginàries són una extensió GCC

en: integer constant is too large for its type
ca: la constant entera és massa gran per al seu tipus

en: integer constant is so large that it is unsigned
ca: la constant entera és tan gran que és unsigned

en: missing ')' after "defined"
ca: falta ")" després de "defined"

en: operator "defined" requires an identifier
ca: l'operador "defined" requereix un identificador

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
ca: ("%s" és un element alternatiu per a  "%s" en C++)

en: this use of "defined" may not be portable
ca: aquest ùs de "defined" podria ser no portable

en: floating constant in preprocessor expression
ca: constant de coma flotant en l'expressió del preprocessador

en: imaginary number in preprocessor expression
ca: nombre imaginari en l'expressió del preprocessador

en: "%s" is not defined
ca: "%s" no és definit

en: missing binary operator before token "%s"
ca: operador binari faltant abans de l'element "%s"

en: token "%s" is not valid in preprocessor expressions
ca: l'element "%s" no és vàlid en les expressions del preprocesador

en: missing expression between '(' and ')'
ca: expressió faltant entre "(" i ")"

en: #if with no expression
ca: #if sense expressió

en: operator '%s' has no right operand
ca: l'operador "%s" no té operand a la dreta

en: operator '%s' has no left operand
ca: l'operador "%s" no té operand a l'esquera

en:  ':' without preceding '?'
ca:  ":" sense "?" precedent

en: unbalanced stack in #if
ca: pila desequilibrada en #if

en: impossible operator '%u'
ca: operador "%u" impossible

en: missing ')' in expression
ca: ")" faltant en l'expressió

en: '?' without following ':'
ca:  "?" sense ":" següent

en: integer overflow in preprocessor expression
ca: desbordament d'enter en l'expressió del preprocessador

en: missing '(' in expression
ca: "(" faltant en l'expressió

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
ca: l'operand esquerra de "%s" canvia el signe quan és promogut

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
ca: l'operand dret de "%s" canvia el signe quan és promogut

en: comma operator in operand of #if
ca: operador coma en operand de #if

en: division by zero in #if
ca: divisió per zero en #if

en: %s is a block device
ca: %s és un dispositiu de blocs

en: %s is too large
ca: %s és massa gran

en: %s is shorter than expected
ca: %s és més curt de l'esperat

en: no include path in which to search for %s
ca: no hi ha ruta d'inclusió en la qual cercar %s

en: Multiple include guards may be useful for:
ca: Guàrdies múltiples de include poden ser útils per a:

en: cppchar_t must be an unsigned type
ca: cppchar_t ha de ser d'un tipus unsigned

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
ca: l'aritmètica del preprocesador té una precisió màxima de %lu bits; l'objectiu requereix %lu bits

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
ca: l'aritmètica de CPP ha de ser almenys tan precisa com un int de l'objectiu

en: target char is less than 8 bits wide
ca: el char de l'objectiu té menys de 8 bits d'ample

en: target wchar_t is narrower than target char
ca: el wchar_t de l'objectiu és més estret que el char de l'objectiu

en: target int is narrower than target char
ca: el int de l'objectiu és més estret que el char de l'objectiu

en: CPP half-integer narrower than CPP character
ca: el mitj-enter de CPP és més estret que el caràcter de CPP

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
ca: CPP no pot manejar constants de caràcter amples més enllà de %lu bits en aquestobjectiu, però l'objectiu requereix %lu bits

en: null character(s) ignored
ca: caràter(es) nul(s) ignorats

en: '$' in identifier or number
ca: "$" en l'identificador o nombre

en: attempt to use poisoned "%s"
ca: intent d'usar "%s" enverinat

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
ca: __VA_ARGS__ solament pot aparèixer en l'expansió d'una macro variadic C99

en: null character(s) preserved in literal
ca: caràcter(es) nul(s) preservats en la literal

en: unterminated comment
ca: comentari sense acabar

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
ca: els comentaris d'estil C++ no són permesos en ISO C90

en: (this will be reported only once per input file)
ca: (això es reportarà solament una vegada per cada fitxer d'entrada)

en: multi-line comment
ca: comentari en múltiples línies

en: unspellable token %s
ca: Element %s impronunciable

en: extra tokens at end of #%s directive
ca: elements extra al final de la directiva #%s

en: #%s is a GCC extension
ca: #%s és una extensió del GCC

en: suggest not using #elif in traditional C
ca: es suggereix no usar #elif en C tradicional

en: traditional C ignores #%s with the # indented
ca: C tradicional ignora #%s amb el # indentat

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
ca: es suggereix ocultar #%s del C tradicional amb el # indentat

en: style of line directive is a GCC extension
ca: l'estil de la directiva de línia és una extensió del GCC

en: invalid preprocessing directive #%s
ca: directiva de preprocessament #%s no vàlida

en: "defined" cannot be used as a macro name
ca: "defined" no es pot usar com un nom de macro

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
ca: no es pot usar "%s" com un nom de macro perquè és un operador en C++

en: no macro name given in #%s directive
ca: no es va donar un nom de macro en la directiva #%s

en: macro names must be identifiers
ca: els noms de macro deuen ser identificadors

en: undefining "%s"
ca: esborrant la definició de "%s"

en: missing terminating > character
ca: falta el caràcter de terminació >

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
ca: #%s espera "NOM_DE_FITXER" o <NOM_DE_FITXER>

en: #include nested too deeply
ca: #include niat amb massa profunditat

en: #include_next in primary source file
ca: #include_next en el fitxer font primari

en: invalid flag "%s" in line directive
ca: indicador "%s" no vàlid en la línia de la directiva

en: "%s" after #line is not a positive integer
ca: "%s" desprès de #line no és un enter positiu

en: line number out of range
ca: nombre de línia fora de límits

en: "%s" is not a valid filename
ca: "%s" no és un nom de fitxer vàlid

en: "%s" after # is not a positive integer
ca: "%s" desprès de # no és un enter positiu

en: invalid #ident directive
ca: directiva #ident no vàlida

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
ca: desant "%s" com a pragma i espai de noms de pragma

en: #pragma %s %s is already registered
ca: ja s'ha desat #pragma %s %s

en: #pragma %s is already registered
ca: ja s'ha desat #pragma %s

en: #pragma once in main file
ca: #pragma una vegada en el fitxer principal

en: invalid #pragma GCC poison directive
ca: directiva #pragma de GCC enverinada no vàlida

en: poisoning existing macro "%s"
ca: enverinant la macro existent "%s"

en: #pragma system_header ignored outside include file
ca: #pragma system_header ignorat fora del fitxer d'inclusió

en: cannot find source file %s
ca: no es pot trobar el fitxer font %s

en: current file is older than %s
ca: el fitxer actual és més vell que %s

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
ca: _Pragma duu una cadena literal entre parèntesis

en: #else without #if
ca: #else sense #if

en: #else after #else
ca: #else després de #else

en: #elif without #if
ca: #elif sense #if

en: #elif after #else
ca: #elif després de #else

en: #endif without #if
ca: #endif sense #if

en: missing '(' after predicate
ca: falta "(" abans del predicat

en: missing ')' to complete answer
ca: falta ")" per a completar la resposta

en: predicate's answer is empty
ca: el predicat de la resposta està buidor

en: assertion without predicate
ca: afirmació sense predicat

en: predicate must be an identifier
ca: el predicat ha de ser un identificador

en: "%s" re-asserted
ca: "%s" reafirmat

en: invalid built-in macro "%s"
ca: macro interna "%s" no vàlida

en: could not determine date and time
ca: no es pot determinar la data i l'hora

en: invalid string literal, ignoring final '\'
ca: cadena literal no vàlida, s'ignora el "\" finals

en: pasting "%s" and "%s" does not give a valid preprocessing token
ca: pegar "%s" i "%s" no dóna un element vàlid de preprocessament

en: ISO C99 requires rest arguments to be used
ca: ISO C99 requereix que la resta dels arguments sigui usat

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
ca: la macro "%s" requereix %u arguments, però sol es proporcionen %u

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
ca: la macro "%s" va rebre %u arguments, però solament va prendre %u

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
ca: llista d'arguments sense acabar a l'invocar la macro "%s"

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
ca: la funció de macro "%s" es ha d'usar amb arguments en C tradicional

en: duplicate macro parameter "%s"
ca: paràmetre de macro "%s" duplicat

en: "%s" may not appear in macro parameter list
ca: "%s" podria faltar en la llista de paràmetre de macro

en: macro parameters must be comma-separated
ca: els paràmetres de macro deuen ser separats per comes

en: parameter name missing
ca: falta el nom del paràmetre

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
ca: els macros variadic anònims es van introduir en C99

en: ISO C does not permit named variadic macros
ca: ISO C no permet macros variadic nomenats

en: missing ')' in macro parameter list
ca: falta parèntesi dret en la llista de paràmetres de macro

en: ISO C requires whitespace after the macro name
ca: ISO C requereix espais en blanc després del nom de macro

en: '#' is not followed by a macro parameter
ca: "#" no és seguit per un paràmetre de macro

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
ca: "##" no pot apareixer en o al final d'una expansió de macro

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
ca: l'argument de macro "%s" deuria ser convertit a cadena en C traditional

en: invalid hash type %d in cpp_macro_definition
ca: tipus de hash %d no vàlid en cpp_macro_definition

en: "%s" is not a valid option to the preprocessor
ca: "%s" no es una opció vàlida per el preprocessador

en: too many input files
ca: massa fitxers d'entrada

en: syntax error in macro parameter list
ca: errore sintàctic en la llista de paràmetre de macro

en: ;; Processing block from %d to %d, %d sets.
ca: ;; Processant el bloc de  %d a  %d, %d establerts.

en: %s:%d: confused by earlier errors, bailing out
ca: %s:%d: confusió per errors precedentes, abandó

en: compilation terminated.
ca: compilació acabada.

en: Internal compiler error: Error reporting routines re-entered.
ca: Error intern del compilador: Error al reportar rutines reentrades.

en: in %s, at %s:%d
ca: en %s, en %s:%d

en: DW_LOC_OP %s not implemented
ca: DW_LOC_OP %s no està implementat

en: can't access real part of complex value in hard register
ca: No es pot accedir a la part real d'un valor complex en un registre fix

en: can't access imaginary part of complex value in hard register
ca: No es pot accedir a la part imaginària d'un valor complex en un registre fix

en: ICE: emit_insn used where emit_jump_insn needed:
ca: ICE:s'usa emit_insn on es necessita emit_jump_insn:

en: abort in %s, at %s:%d
ca: abandó en %s, en %s:%d

en: exception handling disabled, use -fexceptions to enable
ca: maneig d'excepcions desactivat, usi -fexceptions per a activar

en: argument of `__builtin_eh_return_regno' must be constant
ca: l'argument de "__builtin_eh_return_regno" ha de ser constant

en: __builtin_eh_return not supported on this target
ca: no es dóna suport a   _builtin_eh_return en aquest objectiu

en: stack limits not supported on this target
ca: no es dóna suport a límits de pila en aquest objectiu

en: function using short complex types cannot be inline
ca: les funcions que usen tipus short complex no poden ser «inline»

en: %Jprior parameter's size depends on '%D'
ca: %Jla grandària del paràmetre previ depèn de "%D"

en: returned value in block_exit_expr
ca: es va regressar un valor en block_exit_expr

note: We can't make a bitwise copy of this object, so fail.
en: cannot take the address of an unaligned member
ca: no es pot prendre l'adreça d'un membre desalineat

en: negative insn length
ca: longitud insn negativa

en: could not split insn
ca: no es pot separar insn

en: invalid `asm':
ca: "asm" no vàlid:

en: nested assembly dialect alternatives
ca: alternatives de dialecte d'ensamblador imbricades

en: unterminated assembly dialect alternative
ca: alternativa de dialecte d'ensamblador no terminada

en: operand number missing after %%-letter
ca: falta nombre operand després de  %%-letter

en: operand number out of range
ca: nombre operador fora de límits

en: invalid %%-code
ca: %%-codi no vàlid

en: `%%l' operand isn't a label
ca: l'operand "%%l" no és una etiqueta

note: We can't handle floating point constants; PRINT_OPERAND must handle them.
en: floating constant misused
ca: constant de coma flotant mal usada

en: invalid expression as operand
ca: expressió no vàlida com a operand

en: function might be possible candidate for attribute `noreturn'
ca: la funció pot ser un candidat possible per a l'atribut "noreturn"

en: `noreturn' function does return
ca: la funció "noreturn" retorna

en: control reaches end of non-void function
ca: el control arriba a el final d'una funció que no és void

en: Attempt to delete prologue/epilogue insn:
ca: Intent d'esborrar insn pròleg/epíleg:

en: comparison is always %d due to width of bit-field
ca: la comparança sempre és %d a causa de l'amplària del camp de bit

en: comparison is always %d
ca: la comparança sempre és %d

en: `or' of unmatched not-equal tests is always 1
ca: un "or" de proves no equivalents sense coincidència sempre és 1

en: `and' of mutually exclusive equal-tests is always 0
ca: un "and" de proves equivalents mútuament exclusives sempre és 0

en: %Jsize of variable '%D' is too large
ca: %Jla grandària de la variable "%D" és massa gran

en: impossible constraint in `asm'
ca: restricció impossible en "asm"

en: %J'%D' might be used uninitialized in this function
ca: %J"%D" podria ser usat sense iniciar en aquesta funció

en: %Jvariable '%D' might be clobbered by `longjmp' or `vfork'
ca: %Jla variable "%D" podria ser apallissada per "longjmp" o "vfork"

en: %Jargument '%D' might be clobbered by `longjmp' or `vfork'
ca: %Jl'argument "%D" podria ser apallissat per "longjmp" o "vfork"

en: function returns an aggregate
ca: la funció retorna un agregat

en: %Junused parameter '%D'
ca: %Jparàmetre "%D" sense ús

en: ambiguous abbreviation %s
ca: abreujament ambigu %s

en: incomplete `%s' option
ca: Opció "%s" incompleta

en: missing argument to `%s' option
ca: Falten arguments per a l'opció "%s"

en: extraneous argument to `%s' option
ca: argument estrany per a l'opció "%s"

en: Using built-in specs.
ca: Usant especificacions internes.

en: Setting spec %s to '%s'
ca: Canviant l'especificació de  %s a "%s"

en: Reading specs from %s
ca: Llegint especificacions de  %s

en: specs %%include syntax malformed after %ld characters
ca: specs sintaxi mal formada de %%include després de %ld caràcters

en: could not find specs file %s
ca: No es pot trobar el fitxer d'especificacions %s

en: specs %%rename syntax malformed after %ld characters
ca: specs sintaxi mal formada de %%rename després de %ld caràcters

en: specs %s spec was not found to be renamed
ca: specs l'especificació %s no es va trobar per a ser re-nomenada

en: rename spec %s to %s
ca: re-nomenada especificació %s a  %s

en: spec is '%s'
ca: la especificació és "%s"

en: specs unknown %% command after %ld characters
ca: specs ordre %% desconegut després de %ld caràcters

en: specs file malformed after %ld characters
ca: specs fitxer mal format després de  %ld caràcters

en: spec file has no spec for linking
ca: el fitxer d'especificacions no té especificacions per a enllaçar

en: -pipe not supported
ca: -pipe no té suport

en: 
    Go ahead? (y or n)
ca: 
    Continuar? (s o n)

en: Internal error: %s (program %s)
    Please submit a full bug report.
    See %s for instructions.
ca: Error intern: %s (programa %s)
    Per favor envieu un informe complet d'error.
    Consulta %s per a més instruccions.

en: Usage: %s [options] file...
ca: Utilització: %s [opcions] fitxer...

en: Options:
ca: Opcions:

en:   -pass-exit-codes         Exit with highest error code from a phase
ca:   -pass-exit-codes         Sortir amb el codi d'error més alt d'una fase

en:   --help                   Display this information
ca:   --help                   Mostra aquesta informació

en:   --target-help            Display target specific command line options
ca:   --target-help            Mostra opcions de línia d'ordres específiques de
                               l'objectiu

en:   (Use '-v --help' to display command line options of sub-processes)
ca:   (Usi "-v --help" per a mostrar les opcions de línia d'ordres dels subprocès)

en:   -dumpspecs               Display all of the built in spec strings
ca:   -dumpspecs               Mostra totes les cadenes internes d'especificació

en:   -dumpversion             Display the version of the compiler
ca:   -dumpversion             Mostra la versió del compilador

en:   -dumpmachine             Display the compiler's target processor
ca:   -dumpmachine             Mostra el processador objectiu del compilador

en:   -print-search-dirs       Display the directories in the compiler's search path
ca:   -print-search-dirs       Mostra els directoris en la ruta de recerca del
                               compilador

en:   -print-libgcc-file-name  Display the name of the compiler's companion library
ca:   -print-libgcc-file-name  Mostra el nom de la biblioteca que acompanya el
                               compilador

en:   -print-file-name=<lib>   Display the full path to library <lib>
ca:   -print-file-name=<lib>   Mostra la ruta completa a la biblioteca <lib>

en:   -print-prog-name=<prog>  Display the full path to compiler component <prog>
ca:   -print-prog-name=<prog>  Mostra la ruta completa del programa component del
                               compilador <prog>

en:   -print-multi-directory   Display the root directory for versions of libgcc
ca:   -print-multi-directory   Mostra el directori arrel per a versoins de libgcc

en:   -print-multi-lib         Display the mapping between command line options and
                               multiple library search directories
ca:   -print-multi-lib         Mostra el mapatge entre les opcions de línia
                               d'ordres i els múltiples directoris de la recerca
                               de biblioteques

en:   -print-multi-os-directory Display the relative path to OS libraries
ca:   -print-multi-os-directory   Mostra la ruta relativa per a les biblioteques del SO

en:   -Wa,<options>            Pass comma-separated <options> on to the assembler
ca:   -Wa,<options>            Passa <opcions> separades per coma al ensamblador

en:   -Wp,<options>            Pass comma-separated <options> on to the preprocessor
ca:   -Wp,<opcions>            Passa <opcions> separades per coma al preprocesador

en:   -Wl,<options>            Pass comma-separated <options> on to the linker
ca:   -Wl,<opcions>            Passa <opcions> separades per coma al enllaçador

en:   -Xassembler <arg>        Pass <arg> on to the assembler
ca:   -Xassembler <arg>        Passa <arg> al ensamblador

en:   -Xpreprocessor <arg>     Pass <arg> on to the preprocessor
ca:   -Xpreprocessor <arg>           Passa el  <arg> al preprocesador

en:   -Xlinker <arg>           Pass <arg> on to the linker
ca:   -Xlinker <arg>           Passa el  <arg> al enllaçador

en:   -save-temps              Do not delete intermediate files
ca:   -save-temps              No esborra els fitxers intermedis

en:   -pipe                    Use pipes rather than intermediate files
ca:   -pipe                    Usa canonades en lloc de fitxers intermedis

en:   -time                    Time the execution of each subprocess
ca:   -time                    Obté el temps d'execució de cada subprocès

en:   -specs=<file>            Override built-in specs with the contents of <file>
ca:   -specs=<file>            Sobreposa les especificacions internes amb el
                               contingut de <fitxer>

en:   -std=<standard>          Assume that the input sources are for <standard>
ca:   -std=<estàndard>         Assumeix qu'els fitxers d'entrada són per a el
                               <estàndard>

en:   -B <directory>           Add <directory> to the compiler's search paths
ca:   -B <directori>           Agrega el  <directori> a les rutes de recerca del
                              compilador

en:   -b <machine>             Run gcc for target <machine>, if installed
ca:   -b <màquina>             Executa gcc per a l'objectiu <màquina>,
                               si va ser instal·lat

en:   -V <version>             Run gcc version number <version>, if installed
ca:   -V <versió>              Executa el gcc amb nombre de versió <versió>,
                               si va ser instal·lat

en:   -v                       Display the programs invoked by the compiler
ca:   -v                       Mostra els programes invocats pel compilador

en:   -###                     Like -v but options quoted and commands not executed
ca:   -###                     Com -v però les opcions i ordres entr "" no estan
                               executades

en:   -E                       Preprocess only; do not compile, assemble or link
ca:   -E                       Solament preprocessa; no compila, ensambla o enllaça

en:   -S                       Compile only; do not assemble or link
ca:   -S                       Solament compila; no ensambla o enllaça

en:   -c                       Compile and assemble, but do not link
ca:   -c                       Compila i ensambla, però no enllaça

en:   -o <file>                Place the output into <file>
ca:   -o <fitxer>              Col·loca la sortida en el <fitxer>

en:   -x <language>            Specify the language of the following input files
                               Permissible languages include: c c++ assembler none
                               'none' means revert to the default behavior of
                               guessing the language based on the file's extension
ca:   -x <llenguatge>          Especifica el llenguatge dels següents fitxers d''
                               entrada. Els llenguatges permesos inclouen: c c++
                               assembler none. "none" significa revertir a la
                               conducta habitual de endevinar el llenguatge basat
                               en l'extensió del fitxer

en: 
    Options starting with -g, -f, -m, -O, -W, or --param are automatically
     passed on to the various sub-processes invoked by %s.  In order to pass
     other options on to these processes the -W<letter> options must be used.
ca: 
    Les opcions que comencen amb -g, -f, -m, -O, -W, o --param es passen
     automàticament als varis subprocesos invocats per %s. Per passar altres
     opcions a aquests processos es deuen usar les opcions -W<lletra>

en: `-%c' option must have argument
ca: l'opció "-%c" ha de tenir arguments

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ca: Això és programari lliure; vegi el codi font per a les condicions de còpia.
    No hi ha CAP garantia; ni tan sols de COMERCIABILITAT o
    ADEQUACIÓ A UN PROPÒSIT PARTICULAR.

en: argument to `-Xlinker' is missing
ca: falta l'argument per a "-Xlinker"

en: argument to `-Xpreprocessor' is missing
ca: falta l'argument per a "-Xpreprocessor"

en: argument to `-Xassembler' is missing
ca: falta l'argument per a "-Xassembler"

en: argument to `-l' is missing
ca: falta l'argument per a "-I"

en: argument to `-specs' is missing
ca: falta l'argument per a "-specs"

en: argument to `-specs=' is missing
ca: falta l'argument per a "-specs="

en: argument to `-B' is missing
ca: falta l'argument per a "-B"

en: warning: -pipe ignored because -save-temps specified
ca: Avís: s'ignora -pipe perquè es va especificar -save-temps

en: warning: -pipe ignored because -time specified
ca: Avís: s'ignora -pipe perquè es va especificar -time

en: argument to `-x' is missing
ca: falta l'argument per a "-x"

en: argument to `-%s' is missing
ca: falta l'argument per a "-%s"

en: warning: `-x %s' after last input file has no effect
ca: avís: "-x %s" després de l'últim fitxer d'entrada no té efecte

en: invalid specification!  Bug in cc
ca: Especificació no vàlida!  Bug en cc.

note: Catch the case where a spec string contains something like '%{foo:%*}'.  ie there is no * in the pattern on the left hand side of the :.
en: spec failure: '%%*' has not been initialized by pattern match
ca: Falla en spec: "%%*" no ha estat iniciat per coincidència de patró

en: warning: use of obsolete %%[ operator in specs
ca: Avís: ús de l'operador obsolet %%[ en specs

en: Processing spec %c%s%c, which is '%s'
ca: Processant l'especificació %c%s%c, el qual és "%s"

en: spec failure: unrecognized spec option '%c'
ca: Falla en spec: Opció d'especificació "%c" no reconeguda

en: unknown spec function `%s'
ca: funció d'especificació "%s" desconeguda

en: error in args to spec function `%s'
ca: error en els arguments per a la funció d'especificació "%s"

en: malformed spec function name
ca: nom de la funció d'especificació malformat

note: )
en: no arguments for spec function
ca: molt pocs arguments per a la funció spec

en: unrecognized option `-%s'
ca: opció "-%s" no reconeguda

en: install: %s%s
ca: instal·lar: %s%s

en: programs: %s
ca: programes: %s

en: libraries: %s
ca: biblioteques: %s

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
ca: 
    Per a instruccions de report de bug, si us plau per favor vegi:

en: Configured with: %s
ca: Configurat amb: %s

en: Thread model: %s
ca: Model de fils: %s

en: gcc version %s
ca: gcc versió %s

en: gcc driver version %s executing gcc version %s
ca: controlador gcc versió %s executant gcc versió %s

en: no input files
ca: no hi ha fitxers d'entrada

en: %s: linker input file unused because linking not done
ca: %s: fitxer d'entrada de l'enllaçador sense ùs perquè no es va fer enllaç

en: cannot specify -o with -c or -S and multiple languages
ca: no es pot especificar -o amb -c o -S i múltiples llenguatges

en: %s: %s compiler not installed on this system
ca: %s: el compilador %s no està instal·lat en aquest sistema

en: language %s not recognized
ca: no es reconeix el llenguatge %s

en: internal gcc abort
ca: avortament intern de gcc

en: Internal gcov abort.
ca: avortament intern de gcov.

en: Usage: gcov [OPTION]... SOURCEFILE
ca: Us: gcov [OPCIO]... FITXERFONT

en: Print code coverage information.
ca: Escriure les informacions de la covertura del codi.

en:   -h, --help                      Print this help, then exit
ca:   -h, --help                      Mostra aquesta informació, i surt

en:   -v, --version                   Print version number, then exit
ca:   -v, --version                   Mostra el numero de versió, i surt

en:   -b, --branch-probabilities      Include branch probabilities in output
ca:   -b, --branch-probabilities      Incloure les probabilitats de brancament en la sortida

en:   -c, --branch-counts             Given counts of branches taken
                                        rather than percentages
ca:   -c, --branch-counts             Dóna el compte de branques preses
                                        enlloc de percentatges

en:   -n, --no-output                 Do not create an output file
ca:   -n, --no-output                 No crea un fitxer de sortida

en:   -l, --long-file-names           Use long output file names for included
                                        source files
ca:   -l, --long-file-names           Usar nom de fitxers de sortida llargs pels
                                        fitxers font inclòs

en:   -f, --function-summaries        Output summaries for each function
ca:   -f, --function-summaries        Fer un resum per a cada funció

en:   -o, --object-directory DIR|FILE Search for object files in DIR or called FILE
ca:   -o, --object-directory DIR|FIT   Cerca els fitxers objectes en DIR o el FITxer

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
ca: 
    Per a instrucions d'informe de bug, si us plau consulta:
    %s.

en: This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or 
    FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ca: Això és programari lliure; vegi el codi font per a les condicions de còpia.
    No hi ha CAP garantia; ni tan sols de COMERCIABILITAT o
    ADEQUACIÓ A UN PROPÒSIT PARTICULAR.

en: %s:no functions found
ca: %s:no es troben funcions

en: %s:creating `%s'
ca: %s:creant "%s"

en: %s:error writing output file `%s'
ca: %s:error escrivint al fitxer de sortida "%s"

en: %s:could not open output file `%s'
ca: %s:no es pot obrir el fitxer de sortida "%s"

en: %s:cannot open graph file
ca: %s:no es pot obrir el fitxer de graf

en: %s:not a gcov graph file
ca: %s:no és un fitxer de graf gcov

en: %s:version `%.4s', prefer `%.4s'
ca: %s:versió "%.4s", prefereix "%.4s"

en: %s:corrupted
ca: %s:corromput

en: %s:cannot open data file
ca: %s:no es pot obrir el fitxer de dades

en: %s:not a gcov data file
ca: %s:no és un fitxer de dades gcov

en: %s:unknown function `%u'
ca: %s:funció "%u" desconeguda

en: %s:overflowed
ca: %s:sobreeixit

en: %s `%s'
ca: %s "%s"

en: Lines executed:%s of %d
ca: Es van executar %s de %d línies

en: No executable lines
ca: No hi ha línies de codi font executable

en: Branches executed:%s of %d
ca: %s de %d ramificacions executades

en: Taken at least once:%s of %d
ca: %s de %d ramificacions visitades almenys una vegada

en: No branches
ca: No hi ha ramificacions

en: Calls executed:%s of %d
ca: %s de %d crides executades

en: No calls
ca: No hi ha crides

en: %s:no lines for `%s'
ca: %s:no línies per a "%s"

en: call   %2d returned %s
ca: la crida   %2d retorna %s

en: call   %2d never executed
ca: la crida   %2d mai s'executa

en: branch %2d taken %s%s
ca: ramificació %2d presa %s%s

en: branch %2d never executed
ca: la ramificació %2d mai s'executa

en: unconditional %2d taken %s
ca: incondicional %2d va prendre %s

en: unconditional %2d never executed
ca: l'incondicional %2d mai s'executa

en: %s:cannot open source file
ca: %s:no es pot obrir el fitxer font

en: %s:source file is newer than graph file `%s'
ca: %s:el fitxer font és més nou qu'el fitxer graf "%s"

note: Return if there's nothing to do, or it is too expensive.
en: GCSE disabled
ca: GCSE desactivat

en: NULL pointer checks disabled
ca: verificacions de punters "NULL" desactivades

note: Return if there's nothing to do, or it is too expensive.
en: jump bypassing disabled
ca: evitació de salts desactivada

en: can't write PCH file: %m
ca: no es pot escriure el fitxer PCH: %m

en: can't read PCH file: %m
ca: no es pot llegir el fitxer PCH: %m

en: can't write PCH file
ca: no es pot escriure el fitxer PCH

en: fix_sched_param: unknown param: %s
ca: fix_sched_param: paràmetre desconegut: %s

en: function cannot be inline
ca: la funció no pot ser «inline»

en: varargs function cannot be inline
ca: la funció varargs no pot ser «inline»

en: function using alloca cannot be inline
ca: la funció que usa alloca no pot ser «inline»

en: function using setjmp cannot be inline
ca: la funció que usa setjmp no pot ser «inline»

en: function uses __builtin_eh_return
ca: la funció usa __builtin_eh_return

en: function with nested functions cannot be inline
ca: una funció amb funcions niades no pot ser «inline»

en: function with label addresses used in initializers cannot inline
ca: una funció amb adreces d'etiquetes usada en iniciadors no pot ser «inline»

en: function too large to be inline
ca: la funció és massa gran per a ser «inline»

en: no prototype, and parameter address used; cannot be inline
ca: no hi ha prototip, i s'usen adreces de paràmetre; no pot ser «inline»

en: inline functions not supported for this return value type
ca: no es dóna suport a funcions «inline» per a aquest tipus de valor de retorn

en: function with varying-size return value cannot be inline
ca: una funció amb valor de retorn de grandària variable no pot ser «inline»

en: function with varying-size parameter cannot be inline
ca: una funció amb paràmetre de grandària variable no pot ser «inline»

en: function with transparent unit parameter cannot be inline
ca: una funció amb paràmetre d'unitat transparent no pot ser «inline»

en: function with computed jump cannot inline
ca: una funció amb salt calculat no pot ser «inline»

en: function with nonlocal goto cannot be inline
ca: una funció amb goto no local no pot ser «inline»

en: function with target specific attribute(s) cannot be inlined
ca: una funció amb atribut(s) específic(s) de l'objectiu no pot ser «inline»

en: In file included from %s:%u
ca: En el fitxer inclòs des de %s:%u

note: Translators note: this message is used in conjunction with "In file included from %s:%ld" and some other tricks.  We want something like this: | In file included from sys/select.h:123, |                  from sys/types.h:234, |                  from userfile.c:31: | bits/select.h:45: <error message 
en: ,
                     from %s:%u
ca: ,
                     des de %s:%u

note: Eventually this should become a hard error IMO.
en: command line option "%s" is valid for %s but not for %s
ca: l'opció de línia d'ordres "%s" és vàlida per a %s però no per a %s

en: missing argument to "%s"
ca: falten arguments per a "%s"

en: argument to "%s" should be a non-negative integer
ca: l'argument per a "%s" ha de ser un enter non negatiu

en: unrecognized command line option "%s"
ca: opció de línia d'ordres "%s" desconeguda

en: -Wuninitialized is not supported without -O
ca: no es dóna suport a -Wuninitialized sense -O

en: unrecognized register name "%s"
ca: no es reconeix el nom de registre "%s"

en: unknown tls-model "%s"
ca: tls-model "%s" desconegut

en: -fwritable-strings is deprecated; see documentation for details
ca: -fwritable-strings és obsolet, per favor vegi la documentació per a més detalls

en: invalid --param value `%s'
ca: valor de --param "%s" no vàlid

en: target system does not support debug output
ca: el sistema objectiu no té suport per a sortides de depuració

en: debug format "%s" conflicts with prior selection
ca: format de depuració "%s" en conflicte amb una selecció prèvia

en: unrecognised debug output level "%s"
ca: no es reconeix el nivell de sortida de depuració "%s"

en: debug output level %s is too high
ca: el nivell de sortida de depuració %s és massa alt

note: If we didn't find this parameter, issue an error message.
en: invalid parameter `%s'
ca: el paràmetre "%s" no és vàlid

en: corrupted profile info: edge from %i to %i exceeds maximal count
ca: informació de perfil corrupta: el tall des de %i fins a %i excedeix el compte màxim

en: corrupted profile info: number of iterations for basic block %d thought to be %i
ca: informació de perfil corrupta: el nombre d'iteracions pel bloc bàsica %d hauria de ser %i

en: corrupted profile info: number of executions for edge %d-%d thought to be %i
ca: informació de perfil corrupta: el nombre d'execicions pel tall %d-%d hauria de ser %i

en: %s: internal abort
ca: %s: abandó intern

en: %s: error writing file `%s': %s
ca: %s: error escrivint el fitxer "%s": %s

en: %s: usage '%s [ -VqfnkN ] [ -i <istring> ] [ filename ... ]'
ca: %s: ùs "%s [ -VqfnkN ] [ -i <istring> ] [ nom_fitxer ... ]"

en: %s: usage '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <dirname> ] [ filename ... ]'
ca: %s: ùs "%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <nom_directori> ] [ nom_fitxer ... ]"

en: %s: warning: no read access for file `%s'
ca: %s: avís: no hi ha accés de lectura pel fitxer "%s"

en: %s: warning: no write access for file `%s'
ca: %s: avís: no hi ha accés d'escriptura pel fitxer "%s"

en: %s: warning: no write access for dir containing `%s'
ca: %s: avís: no hi ha accés d'escriptura pel directori que conté "%s"

note: Catch cases like /.. where we try to backup to a point above the absolute root of the logical file system.
en: %s: invalid file name: %s
ca: %s: nom de fitxer no vàlid: %s

en: %s: %s: can't get status: %s
ca: %s: %s: no es pot obtenir l'estat: %s

en: 
    %s: fatal error: aux info file corrupted at line %d
ca: 
    %s: error fatal: fitxer d'informació auxiliar corrupte a la línia %d

en: %s:%d: declaration of function `%s' takes different forms
ca: %s:%d: la declaració de la funció `%s' pren formes diferents

en: %s: compiling `%s'
ca: %s: compilant `%s'

en: %s: wait: %s
ca: %s: esperar: %s

en: %s: subprocess got fatal signal %d
ca: %s: el subproces va rebre el senyal fatal %d

en: %s: %s exited with status %d
ca: %s: %s va acabar amb estat %d

en: %s: warning: missing SYSCALLS file `%s'
ca: %s: avís: falta el fitxer SYSCALLS "%s"

en: %s: can't read aux info file `%s': %s
ca: %s: no es pot llegir el fitxer d'informació auxiliar "%s": %s

en: %s: can't get status of aux info file `%s': %s
ca: %s: no es pot obtenir l'estat del fitxer d'informació auxiliar "%s": %s

en: %s: can't open aux info file `%s' for reading: %s
ca: %s: no es pot obrir el fitxer d'informació auxiliar "%s" per a lectura: %s

en: %s: error reading aux info file `%s': %s
ca: %s: error llegint el fitxer d'informació auxiliar "%s": %s

en: %s: error closing aux info file `%s': %s
ca: %s: error tancant el fitxer d'informació auxiliar "%s": %s

en: %s: can't delete aux info file `%s': %s
ca: %s: no es pot esborrar el fitxer d'informació auxiliar "%s": %s

en: %s: can't delete file `%s': %s
ca: %s: no es pot esborrar el fitxer "%s": %s

en: %s: warning: can't rename file `%s' to `%s': %s
ca: %s: avís: no es pot renomenar el fitxer "%s" a "%s": %s

en: %s: conflicting extern definitions of '%s'
ca: %s: definicions externes de "%s" en conflicte

en: %s: declarations of '%s' will not be converted
ca: %s: les declaracions de "%s" no es convertiran

en: %s: conflict list for '%s' follows:
ca: %s: llistes de conflictes per a "%s" a continuació:

en: %s: warning: using formals list from %s(%d) for function `%s'
ca: %s: avís: usant llistes formals de %s(%d) per a la funció "%s"

en: %s: %d: `%s' used but missing from SYSCALLS
ca: %s: %d: s'usa "%s" però falta en SYSCALLS

en: %s: %d: warning: no extern definition for `%s'
ca: %s: %d: avís: no hi ha definició extern per a "%s"

en: %s: warning: no static definition for `%s' in file `%s'
ca: %s: avís: no hi ha definició static per a "%s" en el fitxer "%s"

en: %s: multiple static defs of `%s' in file `%s'
ca: %s: definicions static múltiples de "%s" en el fitxer "%s"

en: %s: %d: warning: source too confusing
ca: %s: %d: avís: codi font massa confús

en: %s: %d: warning: varargs function declaration not converted
ca: %s: %d: avís: no es va convertir la declaració de la funció varargs

en: %s: declaration of function `%s' not converted
ca: %s: no es va convertir la declaració de la funció "%s"

en: %s: warning: too many parameter lists in declaration of `%s'
ca: %s: avís: massa llistes de paràmetres en la declaració de "%s"

en: 
    %s: warning: too few parameter lists in declaration of `%s'
ca: 
    %s: avís: molt poques llistes de paràmetres en la declaració de "%s"

en: %s: %d: warning: found `%s' but expected `%s'
ca: %s: %d: avís: es va trobar "%s" però s'esperava "%s"

en: %s: local declaration for function `%s' not inserted
ca: %s: no es va inserir la declaració local per a la funció "%s"

en: 
    %s: %d: warning: can't add declaration of `%s' into macro call
ca: 
    %s: %d: avís: no es pot afegir la declaració per a"%s" en la crida de macro

en: %s: global declarations for file `%s' not inserted
ca: %s: no es van inserir les declaracions globals pel fitxer "%s"

en: %s: definition of function `%s' not converted
ca: %s: no es va convertir la definició de la funció "%s"

en: %s: %d: warning: definition of %s not converted
ca: %s: %d: avís: no es va convertir la definició de %s

en: %s: found definition of `%s' at %s(%d)
ca: %s: es va trobar la definició de "%s" en %s(%d)

note: If we make it here, then we did not know about this function definition.
en: %s: %d: warning: `%s' excluded by preprocessing
ca: %s: %d: avís: "%s" va ser exclòs pel preprocessament

en: %s: function definition not converted
ca: %s: no es va convertir la definició de la funció

en: %s: `%s' not converted
ca: %s: no es va convertir "%s"

en: %s: would convert file `%s'
ca: %s: es podria convertir el fitxer "%s"

en: %s: converting file `%s'
ca: %s: convertint el fitxer "%s"

en: %s: can't get status for file `%s': %s
ca: %s: no es pot obtenir l'estat del fitxer "%s": %s

en: %s: can't open file `%s' for reading: %s
ca: %s: no es pot obrir el fitxer "%s" per a lectura: %s

en: 
    %s: error reading input file `%s': %s
ca: 
    %s: error al llegint el fitxer d'entrada "%s": %s

en: %s: can't create/open clean file `%s': %s
ca: %s: no es pot crear/obrir el fitxer net "%s": %s

en: %s: warning: file `%s' already saved in `%s'
ca: %s: avís: el fitxer "%s" ja havia estat guardat en "%s"

en: %s: can't link file `%s' to `%s': %s
ca: %s: no es pot enllaçar el fitxer "%s" a "%s": %s

en: %s: can't create/open output file `%s': %s
ca: %s: no es pot crear/obrir el fitxer de sortida "%s": %s

en: %s: can't change mode of file `%s': %s
ca: %s: no es pot canviar el mode del fitxer "%s": %s

en: %s: cannot get working directory: %s
ca: %s: no es pot obtenir el directori de treball: %s

en: %s: input file names must have .c suffixes: %s
ca: %s: els noms de fitxer d'entrada deuen tenir sufixos .c: %s

en: output constraint %d must specify a single register
ca: la restricció de sortida %d s'ha d'especificar un sol registre

en: output constraint %d cannot be specified together with "%s" clobber
ca: la restricció de sortida %d no es pot especificar amb el clobber "%s"

en: output regs must be grouped at top of stack
ca: els registres de sortida deuen ser agrupats en la part superior de la pila

en: implicitly popped regs must be grouped at top of stack
ca: els registres extrets implícitament deuen ser agrupats en la part superior de la pila

en: output operand %d must use `&' constraint
ca: l'operand de sortida %d ha d'usar la restricció "&"

en: can't use '%s' as a %s register
ca: no es pot usar "%s" com un registre %s

en: unknown register name: %s
ca: nom de registre desconegut: %s

en: global register variable follows a function definition
ca: la variable de registre global segueix a una definició de funció

en: register used for two global register variables
ca: nom de registre usat per dues variables de registre globals

en: call-clobbered register used for global register variable
ca: registre de cridada alterada usat per a una variable de registre global

en: validate_value_data: [%u] Bad next_regno for empty chain (%u)
ca: validate_value_data: [%u] next_regno erroni per a la cadena buida (%u)

en: validate_value_data: Loop in regno chain (%u)
ca: validate_value_data: Cicle en la cadena regno (%u)

en: validate_value_data: [%u] Bad oldest_regno (%u)
ca: validate_value_data: [%u] oldest_regno erroni (%u)

en: validate_value_data: [%u] Non-empty reg in chain (%s %u %i)
ca: validate_value_data: [%u] Registre no buit en la cadena (%s %u %i)

en: cannot reload integer constant operand in `asm'
ca: no es pot recarregar un operador constant enter en "asm"

en: impossible register constraint in `asm'
ca: restricció de registres impossible en "asm"

en: `&' constraint used with no register class
ca: es va usar la restricció "&" sense classe de registre

en: unable to generate reloads for:
ca: no es poden generar recarregues per a:

en: inconsistent operand constraints in an `asm'
ca: restriccions d'operand inconsistents en un "asm"

en: frame size too large for reliable stack checking
ca: la grandària del marc és massa gran per a una revisió fiable de la pila

en: try reducing the number of local variables
ca: intenti reduir el nombre de variables locals

en: can't find a register in class `%s' while reloading `asm'
ca: no es pot trobar un registre en la classe "%s" mentre es recarrega "asm".

en: unable to find a register to spill in class `%s'
ca: no es pot trobar un registre per a buidar la classe "%s".

en: this is the insn:
ca: això és el insn:

en: `asm' operand requires impossible reload
ca: l'operand "asm" requereix una recarrega impossible

note: It's the compiler's fault.
en: could not find a spill register
ca: no es pot trobar un registre de buidat

en: `asm' operand constraint incompatible with operand size
ca: la restricció de l'operand "asm" és incompatible amb la grandària de l'operand

note: It's the compiler's fault.
en: VOIDmode on an output
ca: VOIDmode en una sortida

en: output operand is constant in `asm'
ca: l'operand de sortida és constant en "asm"

en: unrecognizable insn:
ca: insn no recognoscible:

en: insn does not satisfy its constraints:
ca: insn no satisfà les seves restriccions:

en: RTL check: access of elt %d of `%s' with last elt %d in %s, at %s:%d
ca: revisió RTL: accés de elt %d de "%s" amb l'últim elt %d en %s, en %s:%d

en: RTL check: expected elt %d type '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
ca: revisió RTL: s'esperava el tipus elt %d "%c", es té "%c" (rtx %s) en %s, en %s:%d

en: RTL check: expected elt %d type '%c' or '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
ca: revisió RTL: s'esperava el tipus elt %d "%c" o "%c", es té "%c" (rtx %s) en %s, en %s:%d

en: RTL check: expected code `%s', have `%s' in %s, at %s:%d
ca: Revisió RTL: s'esperava el codi "%s", es té "%s" en %s, en %s:%d

en: RTL check: expected code `%s' or `%s', have `%s' in %s, at %s:%d
ca: Revisió RTL: s'esperava el codi "%s" o "%s", es té "%s" en %s, en %s:%d

en: RTL check: access of elt %d of vector with last elt %d in %s, at %s:%d
ca: Revisió RTL: accés de elt %d de vector amb l'últim elt %d en %s, en %s:%d

en: RTL flag check: %s used with unexpected rtx code `%s' in %s, at %s:%d
ca: Revisió RTL: es va usar %s amb el codi rtx inesperat "%s" en %s, en %s:%d

en: jump to `%s' invalidly jumps into binding contour
ca: el salt a "%s" salta de forma no vàlida a un contorn d'unió

en: %Jlabel '%D' used before containing binding contour
ca: %Jes va usar l'etiqueta "%D" abans que contingués un contorn d'unió

en: output operand constraint lacks `='
ca: la restricció d'operand de sortida manca de "="

en: output constraint `%c' for operand %d is not at the beginning
ca: la restricció de sortida "%c" per a l'operand %d no està al principi

en: operand constraint contains incorrectly positioned '+' or '='
ca: la restricció d'operand conté "+" o "=" mal posicionat

en: `%%' constraint used with last operand
ca: restricció "%%" utilitzada amb l'últim operand

en: matching constraint not valid in output operand
ca: la restricció coincident no és vàlida en l'operand de sortida

en: input operand constraint contains `%c'
ca: la restricció d'operand d'entrada conté "%c"

en: matching constraint references invalid operand number
ca: la restricció de coincidència fa referència a un nombre d'operand no vàlid

en: invalid punctuation `%c' in constraint
ca: puntuació no vàlida "%c" en la restricció

en: asm-specifier for variable `%s' conflicts with asm clobber list
ca: els qualificadors asm per a la variable "%s" generen conflicte amb la lista d'agrupació asm

en: unknown register name `%s' in `asm'
ca: nom de registre "%s" desconegut  en "asm"

en: more than %d operands in `asm'
ca: no més de %d operands en "asm"

en: output number %d not directly addressable
ca: el nombre de sortida %d no és directament adreçable

en: asm operand %d probably doesn't match constraints
ca: l'operand asm %d probablement no coincideix amb les restriccions

en: asm clobber conflict with output operand
ca: l'agrupació asm causa conflictes amb l'operand de sortida

en: asm clobber conflict with input operand
ca: l'agrupació asm causa conflictes amb l'operand d'entrada

en: too many alternatives in `asm'
ca: massa alternatives en "asm"

en: operand constraints for `asm' differ in number of alternatives
ca: les restriccions d'operands per a "asm" difereixen en el nombre d'alternatives

en: duplicate asm operand name '%s'
ca: nom d'operand asm "%s" duplicat

en: missing close brace for named operand
ca: falta la clau final per a l'operand nomenat

en: undefined named operand '%s'
ca: operand nomenat no definit "%s"

en: enumeration value `%s' not handled in switch
ca: el valor d'enumeració "%s" no es gestiona en un «switch»

en: case value `%ld' not in enumerated type
ca: el valor de «case» "%ld" no és un tipus enumerat

en: case value `%ld' not in enumerated type `%s'
ca: el valor de «case» "%ld" no és un tipus enumerat "%s"

en: switch missing default case
ca: manca el «case» per defecte per a un «switch»

en: type size can't be explicitly evaluated
ca: la grandària del tipus no pot ser avaluat explícitament

en: variable-size type declared outside of any function
ca: tipus de grandària variable declarat fora de qualsevol funció

en: padding struct size to alignment boundary
ca: grandària de l'estructura de farcit pels límits d'alineació

en: packed attribute causes inefficient alignment for `%s'
ca: l'atribut packed causa una alineació ineficient per a "%s"

en: packed attribute is unnecessary for `%s'
ca: no és necessari l'atribut packed per a "%s"

en: packed attribute causes inefficient alignment
ca: l'atribut packed causa una alineació ineficient

en: packed attribute is unnecessary
ca: no és necessari l'atribut packed

en: __builtin_saveregs not supported by this target
ca: no es dóna suport a _builtin_saveregs en aquest objectiu

en: 
    Execution times (seconds)
ca: 
    Temps d'execució (segons)

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
ca: temps en %s: %ld.%06ld (%ld%%)

en: collect: reading %s
ca: collect: llegint %s

en: collect: recompiling %s
ca: collect: recompilant %s

en: collect: tweaking %s in %s
ca: collect: alterant %s en %s

en: collect: relinking
ca: collect: reenllaçant

en: ld returned %d exit status
ca: ld va retornar l'estat de sortida %d

en: `%s' is deprecated (declared at %s:%d)
ca: "%s" és depreciat (declarat a %s:%d)

en: `%s' is deprecated
ca: "%s" és depreciat

en: type is deprecated (declared at %s:%d)
ca: type és depreciat (declarat a %s:%d)

en: type is deprecated
ca: type és depreciat

en: invalid register name `%s' for register variable
ca: el nom de registre "%s" no és vàlid per a variable de registre

en: 
    Target specific options:
ca: 
    Opcions específiques de l'objectiu:

en: 
    There are undocumented target specific options as well.
ca: 
    A més hi ha opcions específiques de l'objectiu sense documentar.

en:   They exist, but they are not documented.
ca:   Existeixen, però no estan documentades.

en: unrecognized gcc debugging option: %c
ca: opció de depuració de gcc no reconeguda: %c

en: invalid option `%s'
ca: opció "%s" no vàlida

en: %s%s%s version %s (%s)
    %s	compiled by GNU C version %s.
    %s%s%s version %s (%s) compiled by CC.
ca: %s%s%s versió %s (%s)
    %s	compilat amb GNU C versió %s.
    %s%s%s versió %s (%s) compilada per a CC.

en: options passed:
ca: opcions passades:

en: options enabled:
ca: opcions activades:

en: instruction scheduling not supported on this target machine
ca: no es dóna suport a la planificació d'instruccions en aquest objectiu

en: this target machine does not have delayed branches
ca: aquesta màquina objectiu no té ramificacions alentides

en: -f%sleading-underscore not supported on this target machine
ca: no es dóna suport a -f%sleading-underscore en aquest objectiu

en: -ffunction-sections not supported for this target
ca: no es dóna suport a -ffunction-sections en aquest objectiu

en: -fdata-sections not supported for this target
ca: no es dóna suport a -fdata-sections en aquest objectiu

en: -ffunction-sections disabled; it makes profiling impossible
ca: -ffunction-sections desactivat; fa impossible l'anàlisi de perfil

en: -fprefetch-loop-arrays not supported for this target
ca: no es dóna suport a -fprefetch-loop-arrays en aquest objectiu

en: -fprefetch-loop-arrays not supported for this target (try -march switches)
ca: no es dóna suport a -fprefetch-loop-arrays en aquest objectiu (prova opcions -march)

en: -fprefetch-loop-arrays is not supported with -Os
ca: no es dóna suport a -fprefetch-loop-arrays amb -Os

en: -ffunction-sections may affect debugging on some targets
ca: -ffunction-sections podria afectar la depuració en alguns objectius

en: could not open dump file `%s'
ca: no es pot obrir el fitxer de dump "%s"

en: arrays of functions are not meaningful
ca: les matrius de funcions no tenen significat

en: function return type cannot be function
ca: el tipus de retorn d'una funció no pot ser una funció

en: invalid initializer for bit string
ca: assignador no vàlid per a cadena de bits

en: tree check: expected %s, have %s in %s, at %s:%d
ca: revisió d'arbre: s'esperava %s, es té %s en %s, en %s:%d

en: tree check: expected class '%c', have '%c' (%s) in %s, at %s:%d
ca: revisió d'arbre: s'esperava classe "%c", es té "%c" (%s) en %s, en %s:%d

en: tree check: accessed elt %d of tree_vec with %d elts in %s, at %s:%d
ca: revisió d'arbre: accés de *elt %d de tree_vec amb %d elts en %s, en %s:%d

en: global register variable has initial value
ca: la variable de registre global té valor inicial

en: volatile register variables don't work as you might wish
ca: les variables de registre volatile no funcionen com vostè volgués

en: initializer for integer value is too complicated
ca: el assignador per a un valor enter és massa complicat

en: initializer for floating value is not a floating constant
ca: el assignador per a un valor de coma flotant no és una constant de coma flotant

en: unknown set constructor type
ca: conjunt de tipus constructor desconegut

en: invalid initial value for member `%s'
ca: valor inicial no vàlid per al membre "%s"

en: only weak aliases are supported in this configuration
ca: només els aliessis febles tenen suport en aquesta configuració

en: alias definitions not supported in this configuration; ignored
ca: les definicions d'alies no tenen suport en aquesta configuració; ignorades

en: visibility attribute not supported in this configuration; ignored
ca: els atributs de visibilitat no tenen suport en aquesta configuració; ignorats

en: virtual array %s[%lu]: element %lu out of bounds in %s, at %s:%d
ca: matriu virtual %s[%lu]: l'element %lu està fora dels límits en %s, en %s:%d

note: Print an error message for unrecognized stab codes.
en: no sclass for %s stab (0x%x)
ca: no hi ha sclass per al stab %s (0x%x)

en: The maximum number of instructions in a single function eligible for inlining
ca: El nombre màxim d'instruccions en una sola funció elegible per a inlining

en: The maximum number of instructions when automatically inlining
ca: El nombre màxim d'instruccions quan es fa inlining automàticament

en: The maximum number of instructions for the RTL inliner
ca: El nombre màxim d'instruccions pel inliner RTL

en: The maximum number of instructions to consider to fill a delay slot
ca: El nombre màxim d'instruccions per a considerar l'omplert d'una ranura de retard

en: The maximum number of instructions to consider to find accurate live register information
ca: El nombre màxim d'instruccions per a considerar la recerca d'informació de registres en viu exacta

en: The maximum length of scheduling's pending operations list
ca: La longitud màxima de la llista d'operacions pendents del planificador de tasques

en: The maximum amount of memory to be allocated by GCSE
ca: La quantitat màxima de memòria a ser assignada per GCSE

en: The maximum number of passes to make when doing GCSE
ca: El nombre màxim de passos a realitzar quan es fa GCSE

en: The maximum number of instructions to consider to unroll in a loop
ca: El nombre màxim d'instruccions per a considerar el desenrotllo en un cicle

en: The maximum number of incoming edges to consider for crossjumping
ca: El nombre màxim de vores d'entrada per a considerar el salt creuat

en: too many #pragma options align=reset
ca: massa opcions #pragma align=reset

en: malformed '#pragma options', ignoring
ca: "#pragma opcions" malformat, ignorant

en: junk at end of '#pragma options'
ca: escombraries al final de "#pragma opcions"

en: malformed '#pragma options align={mac68k|power|reset}', ignoring
ca: "#pragma opcions align={mac68k|power|reset}" malformat, ignorant

en: missing '(' after '#pragma unused', ignoring
ca: "(" faltant després de '#pragma unused', ignorant

en: missing ')' after '#pragma unused', ignoring
ca: ")" faltant després de '#pragma unused', ignorant

en: junk at end of '#pragma unused'
ca: escombraries al final de "#pragma unused"

en: -msystem-v and -p are incompatible
ca: -msystem-v i -p són incompatibles

en: -msystem-v and -mthreads are incompatible
ca: -msystem-v i -mthreads són incompatibles

en: -f%s ignored for Unicos/Mk (not supported)
ca: s'ignora -f%s per a Unicos/Mk (no es dóna suport)

en: -mieee not supported on Unicos/Mk
ca: no es dóna suport a -mieee en Unicos/Mk

en: -mieee-with-inexact not supported on Unicos/Mk
ca: no es dóna suport a -mieee-with-inexact en Unicos/Mk

en: bad value `%s' for -mtrap-precision switch
ca: valor erroni "%s" per a l'opció -mtrap-precision

en: bad value `%s' for -mfp-rounding-mode switch
ca: valor erroni "%s" per a l'opció -mfp-rounding-mode

en: bad value `%s' for -mfp-trap-mode switch
ca: valor erroni "%s" per a l'opció -mfp-trap-mode

en: bad value `%s' for -mtls-size switch
ca: valor erroni "%s" per a l'opció -mtls-size

en: bad value `%s' for -mcpu switch
ca: valor erroni "%s" per a l'opció -mcpu

en: trap mode not supported on Unicos/Mk
ca: no es dóna suport al mode trap en Unicos/Mk

en: fp software completion requires -mtrap-precision=i
ca: el completat per programari de fp requereix una opció -mtrap-precision=i

en: rounding mode not supported for VAX floats
ca: el mode d'arrodoniment no té suport per a floats de VAX

en: trap mode not supported for VAX floats
ca: el mode de captura no té suport per a valors de coma flotant VAX

en: L%d cache latency unknown for %s
ca: latència de cau L%d desconeguda per a %s

en: bad value `%s' for -mmemory-latency
ca: valor erroni "%s" per a -mmemory-latency

en: invalid %%H value
ca: valor %%H no vàlid

en: invalid %%J value
ca: valor %%J no vàlid

en: invalid %%r value
ca: valor %%r no vàlid

en: invalid %%R value
ca: valor %%R no vàlid

en: invalid %%N value
ca: valor %%N no vàlid

en: invalid %%P value
ca: valor %%P no vàlid

en: invalid %%h value
ca: valor %%h no vàlid

en: invalid %%L value
ca: valor %%L no vàlid

en: invalid %%m value
ca: valor %%m no vàlid

en: invalid %%M value
ca: valor %%M no vàlid

en: invalid %%U value
ca: valor %%U no vàlid

en: invalid %%s value
ca: valor %%s no vàlid

en: invalid %%C value
ca: valor %%C no vàlid

en: invalid %%E value
ca: valor %%E no vàlid

en: unknown relocation unspec
ca: reubicació unspec desconeguda

en: invalid %%xn code
ca: codi %%xn no vàlid

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Use hardware fp
ca: Usar fp de maquinari

en: Do not use hardware fp
ca: No usar fp de maquinari

en: Use fp registers
ca: Usar registres fp

en: Do not use fp registers
ca: No usar registres fp

en: Do not assume GAS
ca: No assumir GAS

en: Assume GAS
ca: Assumir GAS

en: Request IEEE-conformant math library routines (OSF/1)
ca: Requerir rutines de biblioteca matemàtica que compleixin amb IEEE (OSF/1)

en: Emit IEEE-conformant code, without inexact exceptions
ca: Emetre codi que compleixi amb IEEE, sense excepcions inexactes

en: Emit IEEE-conformant code, with inexact exceptions
ca: Emetre codi que compleixi amb IEEE, amb excepcions inexactes

en: Do not emit complex integer constants to read-only memory
ca: No emetre constants enteres complexes a memòria de només lectura

en: Use VAX fp
ca: Usar fp VAX

en: Do not use VAX fp
ca: No usar fp VAX

en: Emit code for the byte/word ISA extension
ca: Emetre codi per a l'extensió ISA octet/word

en: Emit code for the motion video ISA extension
ca: Emetre codi per a l'extensió ISA de vídeo en moviment

en: Emit code for the fp move and sqrt ISA extension
ca: Emetre codi per a l'extensió ISA de move i sqrt de fp

en: Emit code for the counting ISA extension
ca: Emetre codi per a l'extensió ISA de compte

en: Emit code using explicit relocation directives
ca: Emetre codi utilitzant directives explícites de reassignació

en: Emit 16-bit relocations to the small data areas
ca: Emetre reassignació de 16 bits per a les àrees de dades petites

en: Emit 32-bit relocations to the small data areas
ca: Emetre reassignació de 32 bits per a les àrees de dades petites

note: For -mcpu= For -mtune= For -mfp-rounding-mode=[n|m|c|d] For -mfp-trap-mode=[n|u|su|sui] For -mtrap-precision=[p|f|i] For -mmemory-latency= For -mtls-size=
en: Use features of and schedule given CPU
ca: Usar les característiques d'el i el planificador del CPU donat

en: Schedule given CPU
ca: planificat per al CPU donat

en: Control the generated fp rounding mode
ca: Controlar el mode d'arrodoniment generat de fp

en: Control the IEEE trap mode
ca: Controlar el mode de captura IEEE

en: Control the precision given to fp exceptions
ca: Controlar la precisió donada a les excepcions de fp

en: Tune expected memory latency
ca: Ajustar la latència esperada de memòria

en: bad value (%s) for -mcpu switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -mcpu

en: argument of `%s' attribute is not a string constant
ca: l'argument de l'atribut "%s" no es una cadena constant

en: argument of `%s' attribute is not "ilink1" or "ilink2"
ca: l'argument de l'atribut "%s" no es "ilink1" o "ilink2"

en: invalid operand to %%R code
ca: operand no vàlid per al codi %%R

en: invalid operand to %%H/%%L code
ca: operand no vàlid per al codi %%H/%%L

en: invalid operand to %%U code
ca: operand no vàlid per al codi %%U

en: invalid operand to %%V code
ca: operand no vàlid per al codi %%V

note: Unknown flag.
en: invalid operand output code
ca: operand no vàlid per al codi de sortida

en: switch -mcpu=%s conflicts with -march= switch
ca: l'opció -mcpu=%s genera conflictes amb l'opció -march=

en: bad value (%s) for %s switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció %s

en: target CPU does not support APCS-32
ca: el CPU objectiu no té suport per a APCS-32

en: target CPU does not support APCS-26
ca: el CPU objectiu no té suport per a APCS-26

en: target CPU does not support interworking
ca: el CPU objectiu no té suport per a treball intern

en: target CPU does not support THUMB instructions
ca: el CPU objectiu no té suport les instruccions THUMB

en: enabling backtrace support is only meaningful when compiling for the Thumb
ca: habilitar el suport de rastrejat cap a endarrere només té significat quan es compila per al Thumb

en: enabling callee interworking support is only meaningful when compiling for the Thumb
ca: habilitar el suport de treball intern de crides només té significat quan es compila per al Thumb

en: enabling caller interworking support is only meaningful when compiling for the Thumb
ca: habilitar el suport de treball intern de cridat només té significat quan es compila per al Thumb

en: interworking forces APCS-32 to be used
ca: el treball intern força l'ús de APCS-32

en: -mapcs-stack-check incompatible with -mno-apcs-frame
ca: -mapcs-stack-check és incompatible amb -mno-apcs-frame

en: -fpic and -mapcs-reent are incompatible
ca: -fpic i -mapcs-reent són incompatibles

en: APCS reentrant code not supported.  Ignored
ca: no se suporta el codi APCS que es torna a introduir.Ignorat

en: -g with -mno-apcs-frame may not give sensible debugging
ca: -g amb -mno-apcs-frame no permet una depuració sensible

en: passing floating point arguments in fp regs not yet supported
ca: encara no se suporta passar arguments de nombre de coma flotant en registres fp

en: invalid floating point emulation option: -mfpe-%s
ca: opció d'emulació de coma flotant no vàlida: -mfpe-%s

en: structure size boundary can only be set to 8 or 32
ca: El límit de la grandària de l'estructura només pot establir-se a 8 o 32

en: -mpic-register= is useless without -fpic
ca: -mpic-register= és inútil sense -fpic

en: unable to use '%s' for PIC register
ca: no es pot usar "%s" per a registre PIC

en: `%s' attribute only applies to functions
ca: l'atribut "%s" nomès s'aplica a funcions

en: unable to compute real location of stacked parameter
ca: no es pot calcular la ubicació real del paràmetre apilat

note: @@@ better error message
en: selector must be an immediate
ca: el selector ha de ser immediat

note: @@@ better error message
en: mask must be an immediate
ca: la màscara ha de ser immediat

en: no low registers available for popping high registers
ca: no hi ha registres inferiors disponibles per a emmagatzemar registres superiors

en: interrupt Service Routines cannot be coded in Thumb mode
ca: no es poden codificar les Rutines de Serveis d'Interrupció en el mode Thumb

en: Generate APCS conformant stack frames
ca: Generar marcs de pila que compleixin amb APCS

en: Store function names in object code
ca: Emmagatzemar noms de funció en el codi objecte

en: Use the 32-bit version of the APCS
ca: Usar la versió 32-bit del APCS

en: Pass FP arguments in FP registers
ca: Passar els arguments FP en els registres FP

en: Generate re-entrant, PIC code
ca: Generar codi PIC que es torna a introduir

en: The MMU will trap on unaligned accesses
ca: La MMU atraparà els accessos no alineats

en: Use library calls to perform FP operations
ca: Usar crides a biblioteques per a realitzar les operacions de FP

en: Use hardware floating point instructions
ca: Usar instruccions de maquinari per a coma flotant

en: Assume target CPU is configured as big endian
ca: Assumir que el CPU destinació està configurat com big endian

en: Assume target CPU is configured as little endian
ca: Assumir que el CPU destinació està configurat com little endian

en: Assume big endian bytes, little endian words
ca: Assumir octets big endian ,mots little endian

en: Support calls between Thumb and ARM instruction sets
ca: Suport a crides entre els conjunts d'instruccions Thumb i ARM

en: Generate a call to abort if a noreturn function returns
ca: Generar una cridada a avortar si una funció "noreturn" retorna

en: Do not move instructions into a function's prologue
ca: No moure les instruccions al pròleg d'una funció

en: Do not load the PIC register in function prologues
ca: No carregar el registre PIC en els pròlegs de funció

en: Generate call insns as indirect calls, if necessary
ca: Generar les crides insns com crides indirectes, si és necessari

en: Compile for the Thumb not the ARM
ca: Compilar per al Thumb on per al ARM

en: Thumb: Generate (non-leaf) stack frames even if not needed
ca: Thumb: Generar marcs de pila (no-fulles) encara si no és necessari

en: Thumb: Generate (leaf) stack frames even if not needed
ca: Thumb: Generar marcs de pila (fulles) encara si no és necessari

en: Thumb: Assume non-static functions may be called from ARM code
ca: Thumb: Assumir que les funcions no static poden ser crides des de codi ARM

en: Thumb: Assume function pointers may go to non-Thumb aware code
ca: Thumb: Assumir que els punters de funció poden anar a codi no informat sobre Thumb

en: Specify the name of the target CPU
ca: Especificar el nom del CPU destinació

en: Specify the name of the target architecture
ca: Especificar el nom de l'arquitectura destinació

en: Specify the version of the floating point emulator
ca: Especifica la versió de l'emulador de nombre de coma flotant

en: Specify the minimum bit alignment of structures
ca: Especificar l'alineació mínima de bit de les estructures

en: Specify the register to be used for PIC addressing
ca: Especificar el registre a usar per l'adreçament PIC

en: Ignore dllimport attribute for functions
ca: Ignorar l'atribut dllimport per a les funcions

en: large frame pointer change (%d) with -mtiny-stack
ca: canvi de punter gran de marc (%d) amb -mtiny-stack

en: bad address, not (reg+disp):
ca: adreça errònia, no (reg+disp)

en: internal compiler error.  Bad address:
ca: error intern del compilador.  Direcció errònia:

en: internal compiler error.  Unknown mode:
ca: error intern del compilador.  Mode desconegut:

en: invalid insn:
ca: insn no vàlid:

en: incorrect insn:
ca: insn incorrecte:

en: unknown move insn:
ca: desplaçament insn desconegut:

en: bad shift insn:
ca: desplaçament insn erròni:

en: internal compiler error.  Incorrect shift:
ca: error intern del compilador.  Direcció errònia:

en: only initialized variables can be placed into program memory area
ca: Només les variables iniciades es poden ubicar en l'àrea de memòria del programa.

en: only uninitialized variables can be placed in the .noinit section
ca: Només les variables sense inicialitzar es poden col·locar en la secció noinit

en: MCU `%s' supported for assembler only
ca: MCU "%s" només té suport per a ensamblador

en: Assume int to be 8 bit integer
ca: Assumir que int sigui enter de 8 bit

en: Change the stack pointer without disabling interrupts
ca: Canviar el punter de la pila sense desactivar les interrupcions

en: Use subroutines for function prologue/epilogue
ca: Usar subrutines per al pròleg/epíleg de funció

en: Change only the low 8 bits of the stack pointer
ca: Canviar només els 8 bits baixos del punter de pila

en: Do not generate tablejump insns
ca: No generar insns de salt de matriu

en: Output instruction sizes to the asm file
ca: Grandàries d'instrucció de sortida al fitxer asm

en: Specify the initial stack address
ca: Especificar l'adreça inicial de la pila

en: Specify the MCU name
ca: Especificar el nom MCU

note: `GIV_SORT_CRITERION(GIV1, GIV2)' In some cases, the strength reduction optimization pass can produce better code if this is defined.  This macro controls the order that induction variables are combined.  This macro is particularly useful if the target has limited addressing modes. For instance, the 
en: trampolines not supported
ca: els trampolins no tenen suport

en: missing '(' after '#pragma %s' - ignored
ca: "(" faltant desprès de "#pragma %s" - ignorat

en: missing function name in '#pragma %s' - ignored
ca: nom de funcció faltant en "#pragma %s" - ignorat

en: malformed '#pragma %s' - ignored
ca: "#pragma %s" malformat - ignorat

en: missing section name in '#pragma %s' - ignored
ca: nom de secció faltant en "#pragma %s" - ignorat

en: missing ')' for '#pragma %s' - ignored
ca: ")" faltant per a "#pragma %s" - ignorat

en: junk at end of '#pragma %s'
ca: escombraries al final de "#pragma %s"

en: unknown CPU version %d, using 40.
ca: versió desconeguda de CPU %d, usant 40.

en: ISR %s requires %d words of local vars, max is 32767
ca: El ISR %s requereix de %d words de variables locals,el màxim és 32767.

en: using CONST_DOUBLE for address
ca: ùs de CONST_DOUBLE per a l'adreça

en: c4x_address_cost: Invalid addressing mode
ca: c4x_address_cost: Moda d'adreçament no vàlid

en: c4x_print_operand: %%L inconsistency
ca: c4x_print_operand: inconsistència %%L

en: c4x_print_operand: %%N inconsistency
ca: c4x_print_operand: inconsistència %%N

en: c4x_print_operand: %%O inconsistency
ca: c4x_print_operand: inconsistència %%O

en: c4x_print_operand: Bad operand case
ca: c4x_print_operand: Operand «case» erroni

en: c4x_print_operand_address: Bad post_modify
ca: c4x_print_operand_address: post_modify erroni

en: c4x_print_operand_address: Bad pre_modify
ca: c4x_print_operand_address: pre_modify erroni

en: c4x_print_operand_address: Bad operand case
ca: c4x_print_operand_address: Operand «case» erroni

en: c4x_rptb_insert: Cannot find start label
ca: c4x_rptb_insert: No es pot trobar l'etiqueta d'inici

en: mode not QImode
ca: el moda no és QImode

en: invalid indirect memory address
ca: adreça indirecta de memòria no vàlida

en: invalid indirect (S) memory address
ca: adreça indirecta de memòria (S) no vàlida

en: c4x_valid_operands: Internal error
ca: c4x_valid_operands: error intern

en: c4x_operand_subword: invalid mode
ca: c4x_operand_subword: mode no vàlid

en: c4x_operand_subword: invalid operand
ca: c4x_operand_subword: operand no vàlid

note: We could handle these with some difficulty. e.g., *p-- => *(p-=2); *(p+1).
en: c4x_operand_subword: invalid autoincrement
ca: c4x_operand_subword: autoincrement no vàlid

en: c4x_operand_subword: invalid address
ca: c4x_operand_subword: adreça no vàlid

en: c4x_operand_subword: address not offsettable
ca: c4x_operand_subword: adreça no desplaçada

en: c4x_rptb_rpts_p: Repeat block top label moved
ca: c4x_rptb_rpts_p: etiqueta superior de bloc de repetició desplaçada

note: ??? HACK.  We shouldn't have flag_inline_trees at all. Name of the c4x assembler. Name of the c4x linker. Define assembler options. Define linker options. Specify the end file to link with. Target compilation option flags. Small memory model. Use 24-bit MPYI for C3x. Fast fixing of floats. Allow use
en: Small memory model
ca: Model de memòria small

en: Big memory model
ca: Model de memòria big

en: Use MPYI instruction for C3x
ca: Usar instrucció MPYI per a C3x

en: Do not use MPYI instruction for C3x
ca: No usar instrucció MPYI per a C3x

en: Use fast but approximate float to integer conversion
ca: Usar conversió de coma flotant a enter ràpida però aproximada

en: Use slow but accurate float to integer conversion
ca: Usar conversió de coma flotant a enter lenta però exacta

en: Enable use of RTPS instruction
ca: Activar l'ús de la instrucció RTPS

en: Disable use of RTPS instruction
ca: Desactivar l'ús de la instrucció RTPS

en: Enable use of RTPB instruction
ca: Activar l'ús de la instrucció RTPB

en: Disable use of RTPB instruction
ca: Desactivar l'ús de la instrucció RTPB

en: Generate code for C30 CPU
ca: Generar codi per al CPU C30

en: Generate code for C31 CPU
ca: Generar codi per al CPU C31

en: Generate code for C32 CPU
ca: Generar codi per al CPU C32

en: Generate code for C33 CPU
ca: Generar codi per al CPU C33

en: Generate code for C40 CPU
ca: Generar codi per al CPU C40

en: Generate code for C44 CPU
ca: Generar codi per al CPU C44

en: Emit code compatible with TI tools
ca: Emetre codi compatible amb les eines TI

en: Emit code to use GAS extensions
ca: Emetre codi per a usar les extensions de GAS

en: Save DP across ISR in small memory model
ca: Guardar DP entre ISR en el model de memòria small

en: Don't save DP across ISR in small memory model
ca: No guardar DP entre ISR en el model de memòria small

en: Pass arguments on the stack
ca: Passar els arguments en la pila

en: Pass arguments in registers
ca: Passar els arguments en els registres

en: Enable new features under development
ca: Activar noves característiques en desenvolupament

en: Disable new features under development
ca: Desactivar noves característiques en desenvolupament

en: Use the BK register as a general purpose register
ca: Usar el registre BK com un registre de propòsit general

en: Do not allocate BK register
ca: No assignar el registre BK

en: Enable use of DB instruction
ca: Activar l'ús de la instrucció DB

en: Disable use of DB instruction
ca: Desactivar l'ús de la instrucció DB

en: Enable debugging
ca: Activar la depuració

en: Disable debugging
ca: Desactivar la depuració

en: Force constants into registers to improve hoisting
ca: Forçar les constants dintre de registres per a millorar l'aixecament

en: Don't force constants into registers
ca: No forçar les constants en els registres

en: Force RTL generation to emit valid 3 operand insns
ca: Forçar que la generació de RTL emeti 3 operandes insns vàlids

en: Allow RTL generation to emit invalid 3 operand insns
ca: Permetre que la generació de RTL emeti 3 operandes insns no vàlids

en: Allow unsigned iteration counts for RPTB/DB
ca: Permetre comptes d'iteracions unsigned per a RPTB/DB

en: Disallow unsigned iteration counts for RPTB/DB
ca: No permetre comptes d'iteracions unsigned per a RPTB/DB

en: Preserve all 40 bits of FP reg across call
ca: Preservar els 40 bits del registre FP entre crides

en: Only preserve 32 bits of FP reg across call
ca: Només preservar 32 bits del registre FP entre crides

en: Enable parallel instructions
ca: Activar les funcions paral·leles

en: Disable parallel instructions
ca: Desactivar les funcions paral·leles

en: Enable MPY||ADD and MPY||SUB instructions
ca: Activar les instruccions MPY||ADD i MPY||SUB

en: Disable MPY||ADD and MPY||SUB instructions
ca: Desactivar les instruccions MPY||ADD i MPY||SUB

en: Assume that pointers may be aliased
ca: Assumir que es poden fer alies dels punters

en: Assume that pointers not aliased
ca: Assumir que els punters no tenen alies

en: Specify maximum number of iterations for RPTS
ca: Especificar el nombre màxim d'iteracions per a RPTS

en: Select CPU to generate code for
ca: Seleccionar el CPU per al qual es genera codi

en: unexpected index-type in cris_print_index
ca: index-type inesperat en cris_print_index

en: unexpected base-type in cris_print_base
ca: base-type inesperat en cris_print_base

en: stackframe too big: %d bytes
ca: marc de pila massa grand: %d bytes

en: allocated but unused delay list in epilogue
ca: llista d'alenteixo assignada però sense ús en l'epíleg

en: unexpected function type needing stack adjustment for __builtin_eh_return
ca: el tipus de funció inesperat necessita un ajustament de pila per a _builtin_eh_return

en: invalid operand for 'b' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "b"

en: invalid operand for 'v' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "v"

en: invalid operand for 'P' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "P"

en: invalid operand for 'p' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "p"

en: invalid operand for 'z' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "z"

en: invalid operand for 'H' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "H"

en: bad register
ca: registre erroni

en: invalid operand for 'e' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "e"

en: invalid operand for 'm' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "m"

en: invalid operand for 'A' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "A"

en: invalid operand for 'D' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "D"

en: invalid operand for 'T' modifier
ca: operand no vàlid per al modificador "T"

en: invalid operand modifier letter
ca: lletra de modificador d'operand no vàlid

en: internal error: bad register: %d
ca: error intern: registre erroni: %d

en: unexpected multiplicative operand
ca: operand multiplicatiu inesperat

en: unexpected operand
ca: operand inesperat

en: unrecognized address
ca: adreça no reconeguda

en: internal error: sideeffect-insn affecting main effect
ca: error intern: sideeffect-insn afectant el efecte principal

note: If we get here, the caller got its initial tests wrong.
en: internal error: cris_side_effect_mode_ok with bad operands
ca: error intern: cris_side_effect_mode_ok amb operands erronis

en: unrecognized supposed constant
ca: suposada constant no reconeguda

en: unrecognized supposed constant in cris_global_pic_symbol
ca: suposada constant no reconeguda en cris_global_pic_symbol

en: -max-stackframe=%d is not usable, not between 0 and %d
ca: no es pot usar -max-stackframe=%d, no està entre 0 i %d

en: unknown CRIS version specification in -march= or -mcpu= : %s
ca: especificació de versió CRIS desconeguda en -march= o -mcpu= : %s

en: unknown CRIS cpu version specification in -mtune= : %s
ca: especificació de versió de cpu de CRIS desconeguda en -mtune= : %s

en: -fPIC and -fpic are not supported in this configuration
ca: no es dóna suport a -fPIC i -fpic en aquesta configuració

en: that particular -g option is invalid with -maout and -melinux
ca: aquesta opció particular -g no és vàlid amb -maout i -melinux

en: unexpected side-effects in address
ca: effecte de vora inesperat en l'adreça

note: Labels are never marked as global symbols.
en: unexpected PIC symbol
ca: símbol PIC inesperat

en: PIC register isn't set up
ca: el registre PIC no està preparat

en: unexpected address expression
ca: expressió d'adreça inesperada

en: emitting PIC operand, but PIC register isn't set up
ca: emetent un operand PIC, però el registre PIC no està preparat

en: unexpected NOTE as addr_const:
ca: NOTE com a addr_const inesperat:

en: Compile for the MMU-less Etrax 100-based elinux system
ca: Compilar per al sistema elinux Etrax basat en 100 sense MMU

en: For elinux, request a specified stack-size for this program
ca: Per a elinux, sol·licitar una grandària de pila especificada per a aquest programa

note: No "no-etrax" as it does not really imply any model.		     On the other hand, "etrax" implies the common (and large)		     subset matching all models.
en: Compile for ETRAX 4 (CRIS v3)
ca: Compilar per a ETRAX 4 (CRIS v3)

en: Compile for ETRAX 100 (CRIS v8)
ca: Compilar per a ETRAX 100 (CRIS v8)

en: Emit verbose debug information in assembly code
ca: Emetre informació de depuració detallada en el codi ensamblador

en: Do not use condition codes from normal instructions
ca: No usar codis de condició per a les instruccions normals

en: Do not emit addressing modes with side-effect assignment
ca: No emetre modes d'adreçament amb assignacions col·laterals

en: Do not tune stack alignment
ca: No ajustar l'alineació de la pila

en: Do not tune writable data alignment
ca: No ajustar l'alineació de les dades modificables

en: Do not tune code and read-only data alignment
ca: No ajustar l'alineació del codi i de dades només de lectura

en: Align code and data to 32 bits
ca: Alinear codi i dades a 32 bits

en: Don't align items in code or data
ca: No alinear elements en el codi o les dades

en: Do not emit function prologue or epilogue
ca: No emetre pròleg o epíleg de funcions

note: We have to handle this m-option here since we can't wash it off in      both CC1_SPEC and CC1PLUS_SPEC.
en: Use the most feature-enabling options allowed by other options
ca: Usar la major quantitat de característiques permeses per altres opcions

note: We must call it "override-" since calling it "no-" will cause	     gcc.c to forget it, if there's a "later" -mbest-lib-options.	     Kludgy, but needed for some multilibbed files.
en: Override -mbest-lib-options
ca: Anular -mbest-lib-options

en: Generate code for the specified chip or CPU version
ca: Generar codi per al xip especificat o la versió de CPU

en: Tune alignment for the specified chip or CPU version
ca: Ajustar alineació per al xip especificat o la versió de CPU

en: Warn when a stackframe is larger than the specified size
ca: Avisar quan un marc de pila sigui més gran que la grandària especificada

note: Node: Profiling
en: no FUNCTION_PROFILER for CRIS
ca: no FUNCTION_PROFILER per a CRIS

en: Together with -fpic and -fPIC, do not use GOTPLT references
ca: Juntament amb -fpic i -fPIC, no utilitzar referències GOTPLT

en: bad modes_tieable_p for register %s, mode1 %s, mode2 %s
ca: modes_tieable_p erroni per al registre %s, mode1 %s, mode2 %s

en: bad insn to d30v_print_operand_address:
ca: insn erronia per a d30v_print_operand_address:

en: bad insn to d30v_print_operand_memory_reference:
ca: insn erroni per a d30v_print_operand_memory_reference:

en: bad insn to d30v_print_operand, 'f' modifier:
ca: insn erroni per a d30v_print_operand, modificador "f":

en: bad insn to d30v_print_operand, 'A' modifier:
ca: insn erroni per a d30v_print_operand, modificador "A":

en: bad insn to d30v_print_operand, 'M' modifier:
ca: insn erroni per a d30v_print_operand, modificador "M":

en: bad insn to print_operand, 'F' or 'T' modifier:
ca: insn erroni per a print_operand, modificador "F" o "T":

en: bad insn to print_operand, 'B' modifier:
ca: insn erroni per a print_operand, modificador "B":

en: bad insn to print_operand, 'E' modifier:
ca: insn erroni per a print_operand, modificador "E":

en: bad insn to print_operand, 'R' modifier:
ca: insn erroni per a print_operand, modificador "R":

en: bad insn to print_operand, 's' modifier:
ca: insn erroni per a print_operand, modificador "s":

en: bad insn in d30v_print_operand, 0 case
ca: insn erroni per a d30v_print_operand, «case» 0

en: bad call to d30v_move_2words
ca: cirdada ad30v_move_2words errònia

en: Enable use of conditional move instructions
ca: Activar l'ús de les instruccions condicionals move

en: Disable use of conditional move instructions
ca: Desactivar l'ús de les instruccions condicionals move

en: Debug argument support in compiler
ca: Suport per a depuració d'arguments en el compilador

en: Debug stack support in compiler
ca: Suport per a depuració de pila en el compilador

en: Debug memory address support in compiler
ca: Suport per a depuració d'adreces de memòria en el compilador

en: Make adjacent short instructions parallel if possible
ca: Fer paral·leles les instruccions adjacents talles siés possible.

en: Do not make adjacent short instructions parallel
ca: No fer paral·leles les instruccions adjacents.

en: Link programs/data to be in external memory by default
ca: Enllaçar programes/dades per a estar en la memòria externa per omissió

en: Link programs/data to be in onchip memory by default
ca: Enllaçar programes/dades per a estar en la memòria del xip per omissió

en: Change the branch costs within the compiler
ca: Canviar els costos de ramificació dintre del compilador

en: Change the threshold for conversion to conditional execution
ca: Canviar el llindar per a la conversió a execució condicional

en: stack size > 32k
ca: Grandària de la pila > 32k

en: invalid addressing mode
ca: mode d'adreçament no vàlid

en: bad register extension code
ca: codi d'extensió de registre erroni

en: invalid offset in ybase addressing
ca: desplaçament no vàlid en l'adreçament de ybase

en: invalid register in ybase addressing
ca: registre no vàlid en l'adreçament de ybase

en: invalid shift operator in emit_1600_core_shift
ca: operador de desplaçament no vàlid en emit_1600_core_shift

en: invalid mode for gen_tst_reg
ca: mode no vàlid per a gen_tst_reg

en: invalid mode for integer comparison in gen_compare_reg
ca: mode no vàlid per a la comparança entera en gen_compari_reg

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Pass parameters in registers (default)
ca: Passar els paràmetres en els registres (per omissió)

en: Don't pass parameters in registers
ca: No passar els paràmetres en els registres

en: Generate code for near calls
ca: Genera codi per a crides near

en: Don't generate code for near calls
ca: No generis codi per a crides near

en: Generate code for near jumps
ca: Genera codi per a salts near

en: Don't generate code for near jumps
ca: No generis codi per a salts near

en: Generate code for a bit-manipulation unit
ca: Genera codi per a una unitat de manipulació de bits

en: Don't generate code for a bit-manipulation unit
ca: No generar codi per a una unitat de manipulació de bits

en: Generate code for memory map1
ca: Generar codi per a memory map1

en: Generate code for memory map2
ca: Generar codi per a memory map2

en: Generate code for memory map3
ca: Generar codi per a memory map3

en: Generate code for memory map4
ca: Generar codi per a memory map4

en: Ouput extra code for initialized data
ca: Generar codi extra per a dades inicialitzades

en: Don't let reg. allocator use ybase registers
ca: No permetre que el assignador de registres usi registres ybase

en: Output extra debug info in Luxworks environment
ca: Generar informació extra de depuració en l'ambit Luxworks

en: Save temp. files in Luxworks environment
ca: Guardar els fitxers temporals en l'ambit Luxworks

en: Specify alternate name for text section
ca: Especificar un nom alternatiu per a la secció de text

en: Specify alternate name for data section
ca: Especificar un nom alternatiu per a la secció de dades

en: Specify alternate name for bss section
ca: Especificar un nom alternatiu per a la secció bss

en: Specify alternate name for constant section
ca: Especificar un nom alternatiu per a la secció constant

en: Specify alternate name for dsp16xx chip
ca: Especificar un nom alternatiu per a el xip dsp16xx

note: Output assembler code to FILE to increment profiler label # LABELNO for profiling a function entry.
en: profiling not implemented yet
ca: no s'ha implementat encara profiling

note: Emit RTL insns to initialize the variable parts of a trampoline. FNADDR is an RTX for the address of the function's pure code. CXT is an RTX for the static chain value for the function.
en: trampolines not yet implemented
ca: no s'han implementat encara trampolin

en: fr30_print_operand_address: unhandled address
ca: fr30_print_operand_address: adreça sense manejar

en: fr30_print_operand: unrecognized %%p code
ca: fr30_print_operand_address: no es reconeix el codi %%p

en: fr30_print_operand: unrecognized %%b code
ca: fr30_print_operand_address: no es reconeix el codi %%b

en: fr30_print_operand: unrecognized %%B code
ca: fr30_print_operand_address: no es reconeix el codi %%B

en: fr30_print_operand: invalid operand to %%A code
ca: fr30_print_operand: operand no vàlid per al codi %%A

en: fr30_print_operand: invalid %%x code
ca: fr30_print_operand: codi %%x no vàlid

en: fr30_print_operand: invalid %%F code
ca: fr30_print_operand: codi %%F no vàlid

en: fr30_print_operand: unknown code
ca: fr30_print_operand: codi desconegut

en: fr30_print_operand: unhandled MEM
ca: fr30_print_operand: MEM sense manejar

en: Assume small address space
ca: Assumint espai d'adreces petit

en: Bad insn to frv_print_operand_address:
ca: insn erroni per a frv_print_operand_address:

en: Bad register to frv_print_operand_memory_reference_reg:
ca: insn erroni per a frv_print_operand_memory_reference_reg:

en: Bad insn to frv_print_operand_memory_reference:
ca: insn erroni per a frv_print_operand_memory_reference:

en: Bad insn in frv_print_operand, bad const_double
ca: insn erroni per a frv_print_operand,·bad·const_double

en: Bad insn to frv_print_operand, 'C' modifier:
ca: insn erroni per a frv_print_operand, modificador "C":

en: Bad insn to frv_print_operand, 'c' modifier:
ca: insn erroni per a frv_print_operand, modificador "c":

en: Bad insn to frv_print_operand, 'e' modifier:
ca: insn erroni per a frv_print_operand, modificador "e":

en: Bad insn to frv_print_operand, 'F' modifier:
ca: insn erroni per a frv_print_operand, modificador "F":

en: Bad insn to frv_print_operand, 'f' modifier:
ca: insn erroni per a frv_print_operand, modificador "f":

en: Bad insn to frv_print_operand, 'L' modifier:
ca: insn erroni per a frv_print_operand, modificador "L":

en: Bad insn to frv_print_operand, 'M/N' modifier:
ca: insn erroni per a frv_print_operand, modificador "M/N":

en: Bad insn to frv_print_operand, 'O' modifier:
ca: insn erroni per a frv_print_operand, modificador "O":

en: Bad insn to frv_print_operand, P modifier:
ca: insn erroni per a frv_print_operand, modificador "P":

en: Bad insn in frv_print_operand, z case
ca: insn erroni per a frv_print_operand, «case» z

en: Bad insn in frv_print_operand, 0 case
ca: insn erroni per a frv_print_operand, «case» 0

en: frv_print_operand: unknown code
ca: frv_print_operand: codi desconegut

en: Bad output_move_single operand
ca: Operand output_move_single erroni

en: Bad output_condmove_single operand
ca: Operand output_condmove_single erroni

en: accumulator is not a constant integer
ca: el acumulador no és una constant entera

en: inappropriate accumulator for `%s'
ca: acumulador inadequat per a "%s"

en: `%s' expects a constant argument
ca: l'atribut "%s" espera una constant com argument

en: constant argument out of range for `%s'
ca: l'argument constant està fora de límits per a "%s"

en: -ms2600 is used without -ms
ca: es va usar -ms2600 sense -ms

en: -mn is used without -mh or -ms
ca: es va usar -mn sense -mh o -ms

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Generate H8S code
ca: Generar codi H8S

en: Do not generate H8S code
ca: No generar codi H8S

en: Generate H8S/2600 code
ca: Generar codi H8S/2600

en: Do not generate H8S/2600 code
ca: No generar codi H8S/2600

en: Make integers 32 bits wide
ca: Fer enters de 32 bits d'amplària

en: Use registers for argument passing
ca: Usar registres per a pas de paràmetres

en: Do not use registers for argument passing
ca: No usar registres per a pas de paràmetres

en: Consider access to byte sized memory slow
ca: Considerar lent l'accés a la memòria de grandària octet

en: Enable linker relaxing
ca: Activar la relaxació del enllaçador

en: Generate H8/300H code
ca: Generar codi H8/300H

en: Do not generate H8/300H code
ca: No generar codi H8/300H

en: Use H8/300 alignment rules
ca: Usar regles d'alineació H8/300

en: junk at end of #pragma map
ca: escombraries al final de #pragma map

en: malformed #pragma map, ignored
ca: #pragma map malformat, ignorat

en: real name is too long - alias ignored
ca: el nom real és massa llargària - s'ignora l'alies

en: alias name is too long - alias ignored
ca: el nom d'alies és massa llargària - s'ignora l'alies

en: internal error--no jump follows compare:
ca: error intern--no hi ha salts a continuació de la comparança:

note: Macro to define tables used to set the flags.  This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Generate char instructions
ca: Generar instruccions char

en: Do not generate char instructions
ca: No generar instruccions char

en: code model %s not supported in PIC mode
ca: el model de codi %s no té suport en el mode PIC

en: bad value (%s) for -mcmodel= switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -mcmodel=

en: bad value (%s) for -masm= switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -masm=

en: code model `%s' not supported in the %s bit mode
ca: el model de codi %s no té suport en el mode %s bit

en: code model `large' not supported yet
ca: el model de codi "large" not té suport

en: %i-bit mode not compiled in
ca: no està compilat el mode %i-bit

en: bad value (%s) for -march= switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -march=

en: -mregparm=%d is not between 0 and %d
ca: -mregparm=%d no està entre 0 i %d

en: -malign-loops is obsolete, use -falign-loops
ca: -malign-loops és obsolet, usi -falign-loops

en: -malign-loops=%d is not between 0 and %d
ca: -malign-loops=%d no està entre 0 i %d

en: -malign-jumps is obsolete, use -falign-jumps
ca: -malign-jumps és obsolet, usi -falign-jumps

en: -malign-functions is obsolete, use -falign-functions
ca: -malign-functions és obsolet, usi -falign-functions

en: -mpreferred-stack-boundary=%d is not between %d and 12
ca: -mpreferred-stack-boundary=%d no està entre %d i 12

en: -mbranch-cost=%d is not between 0 and 5
ca: -mbranch-cost=%d no està entre 0 i 5

en: bad value (%s) for -mtls-dialect= switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -mtls-dialect=

en: -malign-double makes no sense in the 64bit mode
ca: -malign-double no té sentit en el mode 64 bit

en: -mrtd calling convention not supported in the 64bit mode
ca: la convenció de crides -mrtd no té suport en el mode 64 bit

en: SSE instruction set disabled, using 387 arithmetics
ca: el conjunt d'instruccions SSE està desactivat, usant l'aritmètica 387

en: 387 instruction set disabled, using SSE arithmetics
ca: el conjunt d'instruccions 387 està desactivat, usant l'aritmètica SSE

en: bad value (%s) for -mfpmath= switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -mfpmath=

en: `%s' attribute requires an integer constant argument
ca: l'atribut "%s" requereix una constant entera com argument

en: argument to `%s' attribute larger than %d
ca: l'argument per a l'atribut "%s" és més gran que %d

en: invalid UNSPEC as operand
ca: UNSPEC no vàlid com a operand

en: extended registers have no high halves
ca: els registres estesos no tenen meitats superiors

en: unsupported operand size for extended register
ca: mida d'operand sense suport per al registre estès

en: operand is neither a constant nor a condition code, invalid operand code 'c'
ca: l'operand no és una constant ni un codi de condició, codi d'operand "c" no vàlid

en: invalid operand code `%c'
ca: codi d'operand "%c" no vàlid

en: invalid constraints for operand
ca: restriccions no vàlides per a l'operand

en: unknown insn mode
ca: mode insn desconegut

en: shift must be an immediate
ca: el desplaçament ha de ser immediat

en: `%s' attribute only applies to variables
ca: l'atribut "%s" solament aplica a variables

en: `%s' declared as both exported to and imported from a DLL
ca: "%s" és declarat com exportat a i importat d'una DLL al mateix temps

en: Use the Cygwin interface
ca: Usar la interfície Cygwin

en: Use the Mingw32 interface
ca: Usar la interfície Mingw32

en: Create GUI application
ca: Crear una aplicació amb interfície gràfica d'usuari (GUI)

en: Don't set Windows defines
ca: No establir les definicions de Windows

en: Set Windows defines
ca: Establir les definicions de Windows

en: Create console application
ca: Crear una aplicació de consola

en: Generate code for a DLL
ca: Generar codi per a una DLL

en: Ignore dllimport for functions
ca: Ignorar dllimport per a funcions

en: Use Mingw-specific thread support
ca: Usar suport de fils específic de Mingw

en: -f%s ignored for target (all code is position independent)
ca: s'ignora -f%s per a l'objectiu (tot el codi és independent de posició)

en: -mbnu210 is ignored (option is obsolete)
ca: s'ignora -mbnu210 (l'opció és obsoleta).

note: Deprecated.
en: Alternate calling convention
ca: Convenció de cridada alternativa

en: Use normal calling convention
ca: Usar convenció de cridada normal

en: Align some doubles on dword boundary
ca: Alinear alguns dobles en límits de dword

en: Align doubles on word boundary
ca: Alinear dobles en límits de word

en: Uninitialized locals in .bss
ca: Locals sense valors inicials en .bss

en: Uninitialized locals in .data
ca: Locals sense valors inicials en .data

en: Use IEEE math for fp comparisons
ca: Usar matemàtica IEEE per a comparances fp

en: Do not use IEEE math for fp comparisons
ca: No usar matemàtica IEEE per a comparances fp

en: Return values of functions in FPU registers
ca: Retornar valors de funcions en registres FPU

en: Do not return values of functions in FPU registers
ca: No retornar valors de funcions en registres FPU

en: Do not generate sin, cos, sqrt for FPU
ca: No generar sin, cos, sqrt per a FPU

en: Generate sin, cos, sqrt for FPU
ca: Generar sin, cos, sqrt per a FPU

en: Omit the frame pointer in leaf functions
ca: Ometre el marc de referència per a les funcions fulles

en: Enable stack probing
ca: Habilitar la prova de la pila

note: undocumented
en: Align destination of the string operations
ca: Alinear destinació de les operacions de cadenes

en: Do not align destination of the string operations
ca: No alinear destinació de les operacions de cadenes

en: Inline all known string operations
ca: Convertir a «inline» totes les operacions de cadenes conegudes

en: Do not inline all known string operations
ca: No convertir a «inline» totes les operacions de cadenes conegudes

en: Use push instructions to save outgoing arguments
ca: Usar instruccions push per a guardar els arguments de sortida

en: Do not use push instructions to save outgoing arguments
ca: No usar instruccions push per a guardar els arguments de sortida

en: Support MMX built-in functions
ca: Donar suport per a funcions internes MMX

en: Do not support MMX built-in functions
ca: No donar suport per a funcions internes MMX

en: Support 3DNow! built-in functions
ca: Donar suport per a funcions internes 3DNow!

en: Do not support 3DNow! built-in functions
ca: No donar suport per a funcions internes 3DNow!

en: Support MMX and SSE built-in functions and code generation
ca: Donar suport per a funcions internes MMX i SSE i generació de codi

en: Do not support MMX and SSE built-in functions and code generation
ca: No donar suport per a funcions internes MMX i SSE i generació de codi

en: Support MMX, SSE and SSE2 built-in functions and code generation
ca: Donar suport per a funcions internes MMX, SSE i SSE2 i generació de codi

en: Do not support MMX, SSE and SSE2 built-in functions and code generation
ca: No donar suport per a funcions internes MMX, SSE i SSE2 i generació de codi

en: Support MMX, SSE, SSE2 and SSE3 built-in functions and code generation
ca: Donar suport per a funcions internes MMX, SSE, SSE2 i SSE3 i generació de codi

en: Do not support MMX, SSE, SSE2 and SSE3 built-in functions and code generation
ca: No donar suport per a funcions internes MMX, SSE, SSE2 i SSE3 i generació de codi

en: sizeof(long double) is 16
ca: sizeof(long double) és 16.

en: sizeof(long double) is 12
ca: sizeof(long double) és 12.

en: Generate 64bit x86-64 code
ca: Generar codi 64 bit per a x86-64

en: Generate 32bit i386 code
ca: Generar codi 32 bit per a i386

en: Use red-zone in the x86-64 code
ca: Usar red-zone en el codi x86-64

en: Do not use red-zone in the x86-64 code
ca: No usar red-zone en el codi x86-64

note: This macro is similar to `TARGET_SWITCHES' but defines names of command options that have values.  Its definition is an initializer with a subgrouping for each command option. Each subgrouping contains a string constant, that defines the fixed part of the option name, and the address of a variable. 
en: Schedule code for given CPU
ca: Codi de planificador per al CPU donat

en: Generate floating point mathematics using given instruction set
ca: Generar matemàtiques de coma flotant usant el conjunt d'instruccions donat

en: Generate code for given CPU
ca: Generar codi per al CPU donat

en: Number of registers used to pass integer arguments
ca: Nombre de registres usats per a passar arguments enters

note: TARGET_DEFAULT is defined in m68k-none.h, netbsd.h, etc. This macro is similar to `TARGET_SWITCHES' but defines names of command options that have values.  Its definition is an initializer with a subgrouping for each command option. Each subgrouping contains a string constant, that defines the fixed
en: Loop code aligned to this power of 2
ca: El codi de cicle és alineat a aquesta potència de 2

en: Jump targets are aligned to this power of 2
ca: Els objectius de salt són alineats a aquesta potència de 2

en: Function starts are aligned to this power of 2
ca: Els inicis de les funcions són alineats a aquesta potència de 2

en: Attempt to keep stack aligned to this power of 2
ca: Es tracta de mantenir la pila alineada a aquesta potència de 2

en: Branches are this expensive (1-5, arbitrary units)
ca: Les ramificacions són així de cares (1-5, unitats arbitràries)

en: Use given x86-64 code model
ca: Usar el mpdel de codi x86-64 donat

note: Undocumented.
en: Use given assembler dialect
ca: Usar el dialecte de l'ensamblador donat

en: Use given thread-local storage dialect
ca: Usar el dialecte d'emmagatzematge thread-local donat

en: Generate ELF output
ca: Generar sortida ELF

note: If the environment variable DJDIR is not defined, then DJGPP is not        installed correctly and GCC will quickly become confused with the        default prefix settings. Report the problem now so the user doesn't        receive deceptive "file not found" error messages later. DJDIR is automatical
en: environment variable DJGPP not defined
ca: no es va definir la variable d'ambient DJGPP

en: environment variable DJGPP points to missing file '%s'
ca: la variable d'ambient DJGPP punta al fitxer faltant"%s"

en: environment variable DJGPP points to corrupt file '%s'
ca: la variable d'ambient DJGPP punta al fitxer corrupte "%s"

en: sorry, not implemented: #pragma align NAME=SIZE
ca: disculpi, no s'ha implementar: #pragma align NAME=SIZE

en: malformed #pragma align - ignored
ca: #pragma align mal format - ignorat

en: sorry, not implemented: #pragma noalign NAME
ca: disculpi, no s'ha implementat: #pragma noalign NAME

en: conflicting architectures defined - using C series
ca: es van definir arquitectures en conflicte - usant les sèries C

en: conflicting architectures defined - using K series
ca: es van definir arquitectures en conflicte - usant les sèries K

en: iC2.0 and iC3.0 are incompatible - using iC3.0
ca: iC2.0 i iC3.0 són incompatibles - usant iC3.0

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE. ??? Not all ten of these architecture variations actuall
en: Generate SA code
ca: Generar codi SA

en: Generate SB code
ca: Generar codi SB

note: {"sc", (TARGET_FLAG_NUMERICS|TARGET_FLAG_PROTECTED|						TARGET_FLAG_MC|TARGET_FLAG_COMPLEX_ADDR),	       N_("Generate SC code")},
en: Generate KA code
ca: Generar codi KA

en: Generate KB code
ca: Generar codi KB

note: {"kc", (TARGET_FLAG_NUMERICS|TARGET_FLAG_PROTECTED|						TARGET_FLAG_MC|TARGET_FLAG_COMPLEX_ADDR),	       N_("Generate KC code")},
en: Generate JA code
ca: Generar codi JA

en: Generate JD code
ca: Generar codi JD

en: Generate JF code
ca: Generar codi JF

en: generate RP code
ca: generar codi RP

en: Generate MC code
ca: Generar codi MC

en: Generate CA code
ca: Generar codi CA

note: {"cb", (TARGET_FLAG_NUMERICS|TARGET_FLAG_C_SERIES|						TARGET_FLAG_BRANCH_PREDICT|TARGET_FLAG_CODE_ALIGN),       N_("Generate CB code")},						    {"cc", (TARGET_FLAG_NUMERICS|TARGET_FLAG_PROTECTED|						TARGET_FLAG_C_SERIES|TARGET_FLAG_BRANCH_PREDICT|			TARGET_FLAG_CODE_ALIGN),			       N_("Genera
en: Generate CF code
ca: Generar codi CF

en: Use software floating point
ca: Usar coma flotant de programari

en: Use alternate leaf function entries
ca: Usar entrades de funció fulles alternades

en: Do not use alternate leaf function entries
ca: No usar entrades de funció fulles alternades

en: Perform tail call optimization
ca: Realitzar optimització de la crida de l'extrem

en: Do not perform tail call optimization
ca: No realitzar optimització de la crida de l'extrem

en: Use complex addressing modes
ca: Usar modes d'adreçament complexos

en: Do not use complex addressing modes
ca: No usar modes d'adreçament complexos

en: Align code to 8 byte boundary
ca: Alinear el codi a límits de 8 octet

en: Do not align code to 8 byte boundary
ca: No alinear el codi a límits de 8 octet

note: {"clean-linkage", (TARGET_FLAG_CLEAN_LINKAGE),			       N_("Force use of prototypes")},					    {"no-clean-linkage", -(TARGET_FLAG_CLEAN_LINKAGE),			       N_("Do not force use of prototypes")},
en: Enable compatibility with iC960 v2.0
ca: Activar la compatibilitat amb iC960 v2.0

en: Enable compatibility with iC960 v3.0
ca: Activar la compatibilitat amb iC960 v3.0

en: Enable compatibility with ic960 assembler
ca: Activar la compatibilitat amb el ensamblador ic960

en: Do not permit unaligned accesses
ca: No permetre accessos sense alinear

en: Permit unaligned accesses
ca: Permetre accessos sense alinear

en: Layout types like Intel's v1.3 gcc
ca: Presentar tipus com en el gcc v1.3 de Intel

en: Do not layout types like Intel's v1.3 gcc
ca: No presentar tipus com en el gcc v1.3 de Intel

en: Use 64 bit long doubles
ca: Usar long doubles de 64 bit

en: Enable linker relaxation
ca: Activar la relaxació del enllaçador

en: Do not enable linker relaxation
ca: Desactivar la relaxació del enllaçador

en: malformed #pragma builtin
ca: secció #pragma builtin malformada

en: invalid argument of `%s' attribute
ca: no vàlid argument per a l'atribut "%s"

en: %Jan address area attribute cannot be specified for local variables
ca: %Jno es pot especificar un atribut d'àrea de dades per a variables locals

en: %Jaddress area of '%s' conflicts with previous declaration
ca: %Jl'àrea d'adreça de "%s" és en conflicte amb una declaració prèvia

en: %Jaddress area attribute cannot be specified for functions
ca: %Jno es pot especificar un atribut d'àrea d'adreça per a funcions

en: ia64_print_operand: unknown code
ca: ia64_print_operand: codi desconegut

en: value of -mfixed-range must have form REG1-REG2
ca: el valor de -mfixed-range ha de ser de la forma REG1-REG2

en: %s-%s is an empty range
ca: %s-%s és un rang buit

en: cannot optimize floating point division for both latency and throughput
ca: no es pot optimitzar la divisió de coma flotant per a latència i sortida al mateix temps

en: cannot optimize integer division for both latency and throughput
ca: no es pot optimitzar la divisió entera per a latència i sortida al mateix temps

en: bad value (%s) for -mtls-size= switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -mtls-size=

note: This macro defines names of command options to set and clear bits in `target_flags'.  Its definition is an initializer with a subgrouping for each command option.
en: Generate big endian code
ca: Generar codi big endian

en: Generate little endian code
ca: Generar codi little endian

en: Generate code for GNU as
ca: Generar codi per a GNU as

en: Generate code for Intel as
ca: Generar codi per a Intel as

en: Generate code for GNU ld
ca: Generar codi per a GNU ld

en: Generate code for Intel ld
ca: Generar codi per a Intel ld

en: Generate code without GP reg
ca: Generar codi sense registre GP

en: Emit stop bits before and after volatile extended asms
ca: Emetre bits de desocupada abans i després de asms estesos amb volatile

en: Don't emit stop bits before and after volatile extended asms
ca: No emetre bits de desocupada abans i després d'asms extesos amb volatile

en: Emit code for Itanium (TM) processor B step
ca: Emetre codi per a Itanium (TM) processador de pas B

en: Use in/loc/out register names
ca: Usar noms de registre in/loc/out

en: Disable use of sdata/scommon/sbss
ca: Desactivar l'ús de sdata/scommon/sbss

en: Enable use of sdata/scommon/sbss
ca: Activar l'ús de sdata/scommon/sbss

en: gp is constant (but save/restore gp on indirect calls)
ca: gp és constant (però hi ha save/restore de gp en crides indirectes)

en: Generate self-relocatable code
ca: Generar codi self-relocatable

en: Generate inline floating point division, optimize for latency
ca: Generar divisió de coma flotant «inline», optimitzar per a latència

en: Generate inline floating point division, optimize for throughput
ca: Generar divisió de coma flotant «inline», optimitzar per a sortida

en: Generate inline integer division, optimize for latency
ca: Generar divisió entera «inline», optimitzar per a latència

en: Generate inline integer division, optimize for throughput
ca: Generar divisió entera «inline», optimitzar per a sortida

en: Generate inline square root, optimize for latency
ca: Generar arrel quadrada «inline», optimitzar per a latència

en: Generate inline square root, optimize for throughput
ca: Generar arrel quadrada «inline», optimitzar per a sortida

en: Enable Dwarf 2 line debug info via GNU as
ca: Activar la informació de la línia de depuració Dwarf2 a través com de GNU

en: Disable Dwarf 2 line debug info via GNU as
ca: Desactivar la informació de la línia de depuració Dwarf 2 a través com de GNU

en: Specify range of registers to make fixed
ca: Especifica el rang de registres a convertir en fixos

en: bad operand
ca: operand no vàlid

en: bad value (%s) for -mcpu= switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -mcpu=

en: The compiler does not support -march=%s.
ca: El compilador no dóna suport a -march=%s.

en: gp_offset (%ld) or end_offset (%ld) is less than zero.
ca: gp_offset (%ld) o end_offset (%ld) és menys de zero

en: argument `%d' is not a constant
ca: l'argument "%d" no és una constant

en: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null pointer
ca: PRINT_OPERAND_ADDRESS, punter nul

en: PRINT_OPERAND null pointer
ca: PRINT_OPERAND punter nul

en: invalid %%P operand
ca: operand no vàlid per a %%P

en: invalid %%p value
ca: valor no vàlid per a %%p

en: invalid use of %%d, %%x, or %%X
ca: ùs no vàlid de %%d, %%x, o %%X

en: No default crt0.o
ca: No està el crt0.o per omissió

en: Use GP relative sdata/sbss sections
ca: Usar seccions sdata/sbss relatives a GP

en: Don't use GP relative sdata/sbss sections
ca: No usar seccions sdata/sbss relatives a GP

en: Use ROM instead of RAM
ca: Usar ROM enlloc de RAM

en: Don't use ROM instead of RAM
ca: No usar ROM enlloc de RAM

en: Put uninitialized constants in ROM (needs -membedded-data)
ca: Posar les constants sense inicialitzar en ROM (necessita -membedded-data)

en: Don't put uninitialized constants in ROM
ca: No posar les constants sense inicialitzar en ROM

en: Specify CPU for scheduling purposes
ca: Especificar el CPU per a propòsits de calendarització

en: Specify CPU for code generation purposes
ca: Especificar el CPU per a propòsits de generació de codi

en: bad value (%s) for -mmodel switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -mmodel

en: bad value (%s) for -msdata switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -msdata

en: bad value (%s) for -flush-trap=n (0=<n<=15)
ca: valor erroni (%s) per a -flush-trap=n (0=<n<=15)

en: invalid operand to %%s code
ca: no vàlid operand per al codi %%s

en: invalid operand to %%p code
ca: no vàlid operand per al codi %%p

en: bad insn for 'A'
ca: insn erroni per a "A"

en: invalid operand to %%T/%%B code
ca: no vàlid operand per al codi %%T/%%B

en: invalid operand to %%N code
ca: no vàlid operand per al codi %%N

en: pre-increment address is not a register
ca: l'adreça de pre-increment no és un registre

en: pre-decrement address is not a register
ca: l'adreça de pre-decrement no és un registre

en: post-increment address is not a register
ca: l'adreça de post-increment no és un registre

en: bad address
ca: adreça erroni

en: lo_sum not of register
ca: lo_sum no és un registre

note: { "relax",			TARGET_RELAX_MASK, "" },		    { "no-relax",		-TARGET_RELAX_MASK, "" },
en: Display compile time statistics
ca: Mostrar estadístiques de tepms de compilació

en: Align all loops to 32 byte boundary
ca: Alinear tots els cicles al límit de 32 octet

en: Only issue one instruction per cycle
ca: Només executar una instrucció per cicle

en: Prefer branches over conditional execution
ca: Preferir les branques sobre l'execució condicional

en: Code size: small, medium or large
ca: Grandària del codi: small, medium o large

en: Small data area: none, sdata, use
ca:  Àrea de dades small: none, sdata, use

en: Don't call any cache flush functions
ca: No cridar cap funció de neteja de memòria cau

en: Specify cache flush function
ca: Especificar una funció de neteja de memòria cau

en: -f%s ignored for 68HC11/68HC12 (not supported)
ca: s'ignora -f%s per a 68HC11/68HC12 (sense suport)

en: `trap' attribute is already used
ca: l'atribut "trap" ja està en ús

note: !!!! SCz wrong here.
en: move insn not handled
ca: no es maneja move insn

en: invalid register in the move instruction
ca: registre no vàlid en la instrucció move

en: invalid operand in the instruction
ca: operand no vàlid en la instrucció

en: invalid register in the instruction
ca: registre no vàlid en la instrucció

en: operand 1 must be a hard register
ca: l'operand 1 ha de ser un registre fix

en: invalid rotate insn
ca: rotació de insn no vàlida

en: registers IX, IY and Z used in the same INSN
ca: es van usar els registres IX, IY i Z en el mateix INSN

en: cannot do z-register replacement
ca: no es pot reemplaçar el registre-z

en: invalid Z register replacement for insn
ca: reemplaçament de registre Z no vàlid per al insn

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Compile with 16-bit integer mode
ca: Compilar amb el mode enter de 16-bit

en: Compile with 32-bit integer mode
ca: Compilar amb el mode enter de 32-bit

en: Auto pre/post decrement increment allowed
ca: Es permet el pre/post decrement increment automàtic

en: Auto pre/post decrement increment not allowed
ca: No es permet el pre/post decrement increment automàtic

en: Use call and rtc for function calls and returns
ca: Usar call i rtc per a crides i retorns de funció

en: Use jsr and rts for function calls and returns
ca: Usar jsr i rts per a crides i retorns de funció

en: Do not use direct addressing mode for soft registers
ca: No usar el mode d'adreçament direct per a registres soft

en: Use direct addressing mode for soft registers
ca: Usar el mode d'adreçament direct per a registres soft

en: Compile for a 68HC11
ca: Compilar per a un 68HC11

en: Compile for a 68HC12
ca: Compilar per a un 68HC12

en: Compile for a 68HCS12
ca: Compilar per a un 68HCS12

note: This macro is similar to `TARGET_SWITCHES' but defines names of command options that have values.  Its definition is an initializer with a subgrouping for each command option. Each subgrouping contains a string constant, that defines the fixed part of the option name, and the address of a variable. 
en: Specify the register allocation order
ca: Especificar l'ordre d'assignació de registres

en: Indicate the number of soft registers available
ca: Indicar el nombre de registres suaus disponibles

en: -malign-loops=%d is not between 1 and %d
ca: -malign-loops=%d no és entre 1 i %d

en: -malign-jumps=%d is not between 1 and %d
ca: -malign-jumps=%d no és entre 1 i %d

en: -malign-functions=%d is not between 1 and %d
ca: -malign-functions=%d no és entre 1 i %d

en: -fPIC is not currently supported on the 68000 or 68010
ca:  -fPIC actualment no té suport en el 68000 o 68010

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Generate code for a 68020
ca: Generar codi per a un 68020

en: Generate code for a 68000
ca: Generar codi per a un 68000

en: Use the bit-field instructions
ca: Usar instruccions de camps de bit

en: Do not use the bit-field instructions
ca: No usar instruccions de camps de bit

en: Consider type `int' to be 16 bits wide
ca: Considerar que el tipus "int" és de 16 bits d'amplària

en: Consider type `int' to be 32 bits wide
ca: Considerar que el tipus "int" és de 32 bits d'amplària

en: Generate code with library calls for floating point
ca: Generar codi amb crides a biblioteques per a coma flotant

en: Generate code for a 68040, without any new instructions
ca: Generar codi per a un 68040, sense cap instrucció nova

en: Generate code for a 68060, without any new instructions
ca: Generar codi per a un 68060, sense cap instrucció nova

en: Generate code for a 68030
ca: Generar codi per a un 68030

en: Generate code for a 68040
ca: Generar codi per a un 68040

en: Generate code for a 68060
ca: Generar codi per a un 68060

en: Generate code for a 520X
ca: Generar codi per a un 520X

en: Generate code for a 68851
ca: Generar codi per a un 68851

en: Do no generate code for a 68851
ca: No generar codi per a un 68851

en: Generate code for a 68302
ca: Generar codi per a un 68302

en: Generate code for a 68332
ca: Generar codi per a un 68332

en: Generate code for a cpu32
ca: Generar codi per a un cpu32

en: Align variables on a 32-bit boundary
ca: Alinear les variables en un límit de 32-bit

en: Align variables on a 16-bit boundary
ca: Alinear les variables en un límit de 16-bit

en: Generate pc-relative code
ca: Generar codi relatiu al pc

en: Do not use unaligned memory references
ca: No permetre referències a memòria sense alinear

en: Use unaligned memory references
ca: Usar referències a memòria sense alinear

en: Use different calling convention using 'rtd'
ca: Usar la convenció de cridada diferent usant 'rtd'

en: invalid option `-mstack-increment=%s'
ca: opció no vàlida "-mstack-increment=%s"

en: Inline constants if it can be done in 2 insns or less
ca: «inline» constants si pot ser fet en 2 insns o menys

en: Inline constants if it only takes 1 instruction
ca: «inline» constants si només pren 1 instrucció

en: Set maximum alignment to 4
ca: Establir l'alineació màxima a 4

en: Set maximum alignment to 8
ca: Establir l'alineació màxima a 8

en: Do not use the divide instruction
ca: No usar la instrucció divideix

en: Do not arbitrary sized immediates in bit operations
ca: No intervenir en immediats de grandàries arbitràries en operacions de bit

en: Always treat bit-field as int-sized
ca: Tractar sempre als camps de bit com de grandària int

en: Force functions to be aligned to a 4 byte boundary
ca: Forçar que les funcions s'alineïn a un límit de 4 octet

en: Force functions to be aligned to a 2 byte boundary
ca: Forçar que les funcions s'alineïn a un límit de 2 octet

en: Emit call graph information
ca: Emetre informació de graf de crides

en: Prefer word accesses over byte accesses
ca: Preferir accessos word sobre accés octet

en: Generate code for the M*Core M340
ca: Generar codi per a M*Core M340

en: Maximum amount for a single stack increment operation
ca: Quantitat màxima per a una sola operació d'increment de pila

en: bad test
ca: prova errònia

en: bad value (%s) for -mabi= switch
ca: valor erroni (%s) per a l'opció -mabi=

en: -mgp32 used with a 64-bit ABI
ca: s'utilitza -mgp32 amb una ABI de 64-bit

en: -mgp64 used with a 32-bit ABI
ca: s'utilitza -mgp64 amb una ABI de 32-bit

en: unsupported combination: %s
ca: combinació sense suport: %s

en: -g option disabled
ca: opció -g desactivada

en: -G is incompatible with PIC code which is the default
ca: -G és incompatible amb el codi PIC el qual és per omissió

en: -membedded-pic and -mabicalls are incompatible
ca: -membedded-pic i -mabicalls són incompatibles

en: -G and -membedded-pic are incompatible
ca: -G i -membedded-pic són incompatibles

en: internal error: %%) found without a %%( in assembler pattern
ca: error intern: es va trobar %%) sense un %%( en el patró de l'ensamblador

en: internal error: %%] found without a %%[ in assembler pattern
ca: error intern: es va trobar %%] sense un %%[ en el patró de l'ensamblador

en: internal error: %%> found without a %%< in assembler pattern
ca: error intern: es va trobar %%> sense un %%< en el patró de l'ensamblador

en: internal error: %%} found without a %%{ in assembler pattern
ca: error intern: es va trobar %%} sense un %%{ en el patró de l'ensamblador

en: PRINT_OPERAND: unknown punctuation '%c'
ca: PRINT_OPERAND: puntuació desconeguda "%c"

en: can not handle inconsistent calls to `%s'
ca: no es poden manejar les crides inconsistents a "%s"

en: the cpu name must be lower case
ca: el nom de cpu ha de estar en minúscules

en: bad value (%s) for %s
ca: valor erroni (%s) per a %s

note: Target CPU builtins. We do this here because __mips is defined below		 and so we can't use builtin_define_std. Treat _R3000 and _R4000 like register-size defines,		 which is how they've historically been used. Macros dependent on the C dialect. Bizarre, but needed at least for Irix. Macro to define 
en: Use 64-bit int type
ca: Usar tipus int de 64 bits

en: Use 64-bit long type
ca: Usar tipus long de 64 bits

en: Use 32-bit long type
ca: Usar tipus long de 32 bits

en: Optimize lui/addiu address loads
ca: Optimitzar les càrregues de les adreces lui/addiu

en: Don't optimize lui/addiu address loads
ca: No optimitzar les càrregues de les adreces lui/addiu

en: Use MIPS as
ca: Usar l'as de MIPS

en: Use GNU as
ca: Usar l'as de GNU

en: Use symbolic register names
ca: Usar noms simbòlics de registre

en: Don't use symbolic register names
ca: No usar noms simbòlics de registre

en: Don't output compiler statistics
ca: No mostrar la sortida d'estadístiques del compilador

en: Don't optimize block moves
ca: No optimitzar els moviments de blocs

en: Optimize block moves
ca: Optimitzar els moviments de blocs

en: Use mips-tfile asm postpass
ca: Usar mips-tfile asm postpass

en: Don't use mips-tfile asm postpass
ca: No usar mips-tfile asm postpass

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of triplets in braces, each triplet being { "NAME", VALUE, DOC } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear and DOC is the documentation for --help (NULL if intentionally undocumented). An empty string NAME is used
en: Use hardware floating point
ca: Usar coma flotant de maquinari

en: Use 64-bit FP registers
ca: Usar registres FP de 64 bits

en: Use 32-bit FP registers
ca: Usar registres FP de 32 bits

en: Use 64-bit general registers
ca: Usar registres generals de 64 bits

en: Use 32-bit general registers
ca: Usar registres generals de 32 bits

en: Use Irix PIC
ca: Usar PIC de Irix

en: Don't use Irix PIC
ca: No usar PIC de Irix

en: Use indirect calls
ca: Usar crides indirectes

en: Don't use indirect calls
ca: No usar crides indirectes

en: Use embedded PIC
ca: Usar el PIC incrustat

en: Don't use embedded PIC
ca: No usar el PIC incrustat

en: Use big-endian byte order
ca: Usar ordre de bit big-endian

en: Use little-endian byte order
ca: Usar ordre de bit little-endian

en: Use single (32-bit) FP only
ca: Usar únicament una sola FP (32-bit)

en: Don't use single (32-bit) FP only
ca: No usar únicament una sola FP (32-bit)

en: Use multiply accumulate
ca: Usar el acumulador de multiplicació

en: Don't use multiply accumulate
ca: No usar el acumulador de multiplicació

en: Don't generate fused multiply/add instructions
ca: No generar instruccions multiply/add de curt circuit

en: Generate fused multiply/add instructions
ca: Generar instruccions multiply/add de curt circuit

en: Work around early 4300 hardware bug
ca: Evitar el bug del primer maquinari 4300

en: Don't work around early 4300 hardware bug
ca: No evitar el bug del primer maquinari 4300

en: Trap on integer divide by zero
ca: Atrapar la divisió entera per zero

en: Don't trap on integer divide by zero
ca: No atrapar la divisió entera per zero

en: Specify an ABI
ca: Especificar un ABI

en: Specify a Standard MIPS ISA
ca: Especificar el ISA de MIPS standard

note: Output assembler code to FILE to increment profiler label # LABELNO for profiling a function entry.
en: mips16 function profiling
ca: anàlisi de perfil de les funcions mips16

en: -f%s not supported: ignored
ca: -f%s no té suport: ignorat

en: too large function value type, needs %d registers, have only %d registers for this
ca: el valor del tipus de la funció és massa gran, necessita %d registres, només es tenen %d registres per a això

en: function_profiler support for MMIX
ca: suport per a function_profiler per a MMIX

en: MMIX Internal: Last named vararg would not fit in a register
ca: MMIX intern: L'últim vararg nomenat no conté en un registre

en: MMIX Internal: Expected a CONST_INT, not this
ca: MMIX intern: Esperant un CONS_INT, no això

en: MMIX Internal: Bad register: %d
ca: MMIX intern: registre erroni: %d

en: MMIX Internal: Bad value for 'm', not a CONST_INT
ca: MMIX intern: valor erroni per a "m", no és un CONST_INT

en: MMIX Internal: Expected a register, not this
ca: MMIX intern: Esperant un registre, no això

en: MMIX Internal: Expected a constant, not this
ca: MMIX intern: Esperant una constant, no això

note: Presumably there's a missing case above if we get here.
en: MMIX Internal: Missing `%c' case in mmix_print_operand
ca: MMIX intern: «case» "%c" faltant en mmix_print_operand

note: We need the original here.
en: MMIX Internal: Cannot decode this operand
ca: MMIX intern: aquest operand no es pot dexifrar

en: MMIX Internal: This is not a recognized address
ca: MMIX intern: adreça no reconeguda

en: stack frame not a multiple of 8 bytes: %d
ca: el marc de pila no és un múltiple de 8 octets: %d

en: stack frame not a multiple of octabyte: %d
ca: el marc de pila no és un múltiple de octabyte: %d

en: MMIX Internal: %s is not a shiftable int
ca: MMIX intern: %s no és un enter desplaçable

en: MMIX Internal: Trying to output invalidly reversed condition:
ca: MMIX intern: Intentant de mostrar una condició invertida de forma no vàlida:

en: MMIX Internal: What's the CC of this?
ca: MMIX Internal: Quin és el CC per això

en: MMIX Internal: What is the CC of this?
ca: MMIX Internal: Quin és el CC per això

en: MMIX Internal: This is not a constant:
ca: MMIX Internal: Això no és una constant:

note: For these target macros, there is no generic documentation here.  You should read `Using and Porting GCC' for that.  Only comments specific to the MMIX target are here. There are however references to the specific texinfo node (comments with "Node:"), so there should be little or nothing amiss.  Pro
en: Set start-address of the program
ca: Definir l'adreça d'inici del programa

en: Set start-address of data
ca: Definir l'adreça d'inici de les dades

note: FIXME: Provide a way to *load* the epsilon register.
en: For intrinsics library: pass all parameters in registers
ca: Per a biblioteques intrínsiques: passar els paràmetres en registres

en: Use register stack for parameters and return value
ca: Usar registres de pila per a paràmetres i valors de retorn

en: Use call-clobbered registers for parameters and return value
ca: Usar registres maltractats per a paràmetres i valors de retorn

en: Use epsilon-respecting floating point compare instructions
ca: Usar instuccions de comparança en coma flotant que respectent epsilon

en: Use zero-extending memory loads, not sign-extending ones
ca: Usar càrregues de memòria d'extensió zero, no les d'extensió amb signe

en: Generate divide results with reminder having the same sign as the divisor (not the dividend)
ca: Generar resultats de divisió amb residu que tingui el mateix signe que el divisor (no el del dividend)

en: Prepend global symbols with ":" (for use with PREFIX)
ca: Precedir als símbols globals amb ":" (per a usar-se amb PREFIX)

en: Do not provide a default start-address 0x100 of the program
ca: No proveir una adreça d'inici per omissió 0x100 del programa

en: Link to emit program in ELF format (rather than mmo)
ca: Enllaçar per a emetre el programa en format ELF (en lloc de mmo)

en: Use P-mnemonics for branches statically predicted as taken
ca: Usar Mnemónicos-P per a ramificacions predites estàticament com preses

en: Don't use P-mnemonics for branches
ca: No usar Mnemónicos-P per a ramificacions

en: Use addresses that allocate global registers
ca: Usar adreces que reservin registres globals

en: Do not use addresses that allocate global registers
ca: No usar adreces que reservin registres globals

en: Generate a single exit point for each function
ca: Generar només un punt de sortida per a cada funció

en: Do not generate a single exit point for each function
ca: No generar només un punt de sortida per a cada funció

en: Target the AM33 processor
ca: Apuntar al processador AM33

en: Enable linker relaxations
ca: Activar la relaxació del enllaçador

en: Work around hardware multiply bug
ca: Evitar el error de multiplicació de maquinari

en: Do not work around hardware multiply bug
ca: No evitar el error de multiplicació de maquinari

en: Don't use hardware fp
ca: No usar el fp de maquinari

en: Alternative calling convention
ca: Convenció de cridada alternativa

en: Pass some arguments in registers
ca: Passar alguns arguments en registres

en: Pass all arguments on stack
ca: Passar tots els arguments en la pila

en: Optimize for 32532 cpu
ca: Optimitzar per al cpu 32532

en: Optimize for 32332 cpu
ca: Optimitzar per al cpu 32332

en: Optimize for 32032
ca: Optimitzar per a 32032

en: Register sb is zero. Use for absolute addressing
ca: El registre sb és zero. S'usa per a adreçament absolut

en: Do not use register sb
ca: No usar el registre sb

en: Use bit-field instructions
ca: Usar instruccions de camps de bit

en: Do not use bit-field instructions
ca: No usar instruccions de camps de bit

en: Generate code for high memory
ca: Generar codi per a memòria alta

en: Generate code for low memory
ca: Generar codi per a memòria baixa

en: 32381 fpu
ca: fpu 32381

en: Use multiply-accumulate fp instructions
ca: Usar instruccions de fp per a multiplicar-acumular

en: Do not use multiply-accumulate fp instructions
ca: No usar instruccions de fp per a multiplicar-acumular

en: "Small register classes" kludge
ca: kludge de "Classes de registre petites"

en: No "Small register classes" kludge
ca: No kludge de "Classes de registre petites"

en: unknown -mschedule= option (%s).
    Valid options are 700, 7100, 7100LC, 7200, 7300, and 8000
ca: opció -mschedule= desconeguda (%s).
    Les opcions vàlides són 700, 7100, 7100LC, 7200, 7300, i 8000

en: unknown -march= option (%s).
    Valid options are 1.0, 1.1, and 2.0
ca: opció -march= desconeguda (%s).
    Les opcions vàlides són 1.0, 1.1, i 2.0

en: PIC code generation is not supported in the portable runtime model
ca: La generació de codi PIC no té suport en el model portable de temps d'execució

en: PIC code generation is not compatible with fast indirect calls
ca: La generació de codi PIC no és compatible amb les crides ràpides indirectes

en: -g is only supported when using GAS on this processor,
ca: -g només té suport quan s'usa GAS en aquest processador,

en: Generate cpp defines for server IO
ca: Generar definicions cpp per a IO de servidor

en: Generate cpp defines for workstation IO
ca: Generar definicions cpp per a IO d'estació de treball

note: Macro to define tables used to set the flags.  This is a list in braces of target switches with each switch being { "NAME", VALUE, "HELP_STRING" }.  VALUE is the bits to set, or minus the bits to clear.  An empty string NAME is used to identify the default VALUE.  Do not mark empty strings for trans
en: Generate PA1.1 code
ca: Generar codi PA1.1

en: Generate PA1.0 code
ca: Generar codi PA1.0

en: Disable FP regs
ca: Desactivar els registres FP

en: Do not disable FP regs
ca: No desactivar registres FP

en: Do not disable space regs
ca: No desactivar registres d'espai

en: Disable indexed addressing
ca: Desactivar adreçament d'index

en: Do not disable indexed addressing
ca: No desactivar adreçament indexat

en: Use portable calling conventions
ca: Usar convencions de cridada portable

en: Do not use portable calling conventions
ca: No usar convencions de cridada portable

en: Do not use software floating point
ca: No usa coma flotant de programari

en: Do not emit long load/store sequences
ca: No emetre seqüències load/store llargues

en: Generate fast indirect calls
ca: Generar crides indirectes ràpides

en: Do not generate fast indirect calls
ca: No generar crides indirectes ràpides

en: Generate code for huge switch statements
ca: Generar codi per a declaracions «switch» llargues

en: Do not generate code for huge switch statements
ca: No generar codi per a declaracions «switch» llargues

en: Always generate long calls
ca: Generar sempre crides llargues

en: Enable linker optimizations
ca: Activar les optimitzacions del enllaçador

en: Do not use hardware floating point
ca: No usa coma flotant de maquinari

note: return float result in ac0
en: Return floating point results in ac0
ca: Retorna els resultats en coma flotant en ac0

en: Return floating point results in memory
ca: Retorna els resultats en coma flotant en memòria

note: is 11/40
en: Generate code for an 11/40
ca: Generar codi per a un 11/40

note: is 11/45
en: Generate code for an 11/45
ca: 5Generar codi per a un 11/45

note: is 11/10
en: Generate code for an 11/10
ca: Generar codi per a un 11/10

note: use movstrhi for bcopy use 32 bit for int
en: Use 32 bit int
ca: Usar int de 32 bits

en: Use 16 bit int
ca: Usar int de 16 bits

note: use 32 bit for float
en: Use 32 bit float
ca: Usar float de 32 bits

en: Use 64 bit float
ca: Usar float de 64 bits

note: allow abshi pattern? - can trigger "optimizations" which make code SLOW! is branching expensive - on a PDP, it's actually really cheap this is just to play around and check what code gcc generates split instruction and data memory?
en: Target has split I&D
ca: L'objectiu té un I&D dividit

en: Target does not have split I&D
ca: L'objectiu no té un I&D dividit

note: UNIX assembler syntax?
en: Use UNIX assembler syntax
ca: Usar sintaxi de l'ensamblador UNIX

en: Use DEC assembler syntax
ca: Usar sintaxi de l'ensamblador DEC

note: Handle the machine specific pragma longcall.  Its syntax is # pragma longcall ( TOGGLE ) where TOGGLE is either 0 or 1. rs6000_default_long_calls is set to the value of TOGGLE, changing whether or not new function declarations receive a longcall attribute by default.
en: ignoring malformed #pragma longcall
ca: ignorant el #pragma longcall malformats

en: missing open paren
ca: "(" faltant

en: missing number
ca: falta valor

en: missing close paren
ca: ")" faltant

en: junk at end of #pragma longcall
ca: escombraries al final de #pragma longcall

en: -mmultiple is not supported on little endian systems
ca: -mmultiple no té suport en sistemes little endian

en: -mstring is not supported on little endian systems
ca: -mstringe no té suport en sistemes little endian

en: unknown -mdebug-%s switch
ca: interruptor -mdebug-%s desconegut

en: Unknown switch -mlong-double-%s
ca: Opció -mlong-double-%s desconegut

en: unknown ABI specified: '%s'
ca: ABI especificada desconeguda: "%s"

en: argument 1 must be a 5-bit signed literal
ca: l'argument 1 ha de ser una literal amb signe de 5-bit

en: argument 2 must be a 5-bit unsigned literal
ca: l'argument 2 ha de ser una literal sense signe de 5-bit

en: argument 1 of __builtin_altivec_predicate must be a constant
ca: l'argument 1 de _builtin_altivec_predicate ha de ser una constant

en: argument 1 of __builtin_altivec_predicate is out of range
ca: l'argument 1 de _builtin_altivec_predicate es fora de límits

en: argument 3 must be a 4-bit unsigned literal
ca: l'argument 3 ha de ser una literal sense signe de 4-bit

en: argument to `%s' must be a 2-bit unsigned literal
ca: l'argument per a "%s" ha de ser una literal sense signe de 2-bit

en: argument to dss must be a 2-bit unsigned literal
ca: l'argument per a dss ha de ser una literal sense signe de 2-bit

en: argument 1 of __builtin_spe_predicate must be a constant
ca: l'argument 1 de __builtin__spe_predicate ha de ser una constant

en: argument 1 of __builtin_spe_predicate is out of range
ca: l'argument 1 de __builtin_spe_predicate està fora de límits

en: invalid %%f value
ca: valor %%f no vàlid

en: invalid %%F value
ca: valor %%F no vàlid

en: invalid %%G value
ca: valor %%G no vàlid

en: invalid %%j code
ca: valor %%j no vàlid

en: invalid %%J code
ca: valor %%J no vàlid

en: invalid %%k value
ca: valor %%k no vàlid

en: invalid %%K value
ca: valor %%K no vàlid

en: invalid %%O value
ca: valor %%O no vàlid

en: invalid %%q value
ca: valor no vàlid per a %%q

en: invalid %%S value
ca: valor %%S no vàlid

en: invalid %%T value
ca: valor %%T no vàlid

en: invalid %%u value
ca: valor %%u no vàlid

en: invalid %%v value
ca: valor %%v no vàlid

en: Always pass floating-point arguments in memory
ca: Passar sempre els arguments de coma flotant en memòria

en: Don't always pass floating-point arguments in memory
ca: No passar sempre els arguments de coma flotant en memòria

en: Support message passing with the Parallel Environment
ca: Suport per al pas de missatges amb l'Ambient Paral·lel

en: Compile for 64-bit pointers
ca: Compilar per a punters de 64-bit

en: Compile for 32-bit pointers
ca: Compilar per a punters de 32-bit

en: -maix64 and POWER architecture are incompatible
ca: -maix64 i l'arquitectura POWER són incompatibles

en: -maix64 requires PowerPC64 architecture remain enabled
ca: -maix64 requereix que l'arquitectura PowerPC64 romangui activada

en: -maix64 required: 64-bit computation with 32-bit addressing not yet supported
ca: es requereix -maix64: càlcul de 64 bits amb adreçament de 32 bits no té suport encara

note: Run-time compilation parameters selecting different hardware subsets. Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the d
en: Use POWER instruction set
ca: Usar el conjunt d'instruccions POWER

en: Use POWER2 instruction set
ca: Usar el conjunt d'instruccions POWER2

en: Do not use POWER2 instruction set
ca: No usar el conjunt d'instruccions POWER2

en: Do not use POWER instruction set
ca: No usar el conjunt d'instruccions POWER

en: Use PowerPC instruction set
ca: Usar el conjunt d'instruccions PowerPC

en: Do not use PowerPC instruction set
ca: No usar el conjunt d'instruccions PowerPC

en: Use PowerPC General Purpose group optional instructions
ca: Usar el grup opcional d'instruccions PowerPC de Propòsit General

en: Use PowerPC Graphics group optional instructions
ca: Usar el grup opcional d'instruccions PowerPC de Gràfiques

en: Use PowerPC-64 instruction set
ca: Usar el conjunt d'instruccions PowerPC-64

en: Use AltiVec instructions
ca: Usar instruccions AltiVec

en: Use new mnemonics for PowerPC architecture
ca: Usar els mnemònics nous per a l'arquitectura PowerPC

en: Use old mnemonics for PowerPC architecture
ca: Usar els mnemònics vells per a l'arquitectura PowerPC

en: Put everything in the regular TOC
ca: Col·locar tot en el TOC normal

en: Place floating point constants in TOC
ca: Col·locar les constants de coma flotant en TOC

en: Place symbol+offset constants in TOC
ca: Col·locar les constants símbol+desplaçament en TOC

en: Place variable addresses in the regular TOC
ca: Col·locar les adreces variables en el TOC normal

en: Generate load/store multiple instructions
ca: Generar múltiples instruccions load/store

en: Do not generate load/store multiple instructions
ca: No generar múltiples instruccions load/store

en: Generate string instructions for block moves
ca: Generar instruccions de cadena per a moviment de blocs

en: Do not generate string instructions for block moves
ca: No generar instruccions de cadena per a moviment de blocs

en: Generate load/store with update instructions
ca: Generar load/store amb instruccions d'actualització

en: Do not generate load/store with update instructions
ca: No generar load/store amb instruccions d'actualització

en: Return all structures in memory (AIX default)
ca: Regressar totes les estructures en memòria (per omissió en AIX)

en: Return small structures in registers (SVR4 default)
ca: Regressar les petites estructures en registres (per omissió en SVR4)

en: Use features of and schedule code for given CPU
ca: Usar característiques i calendaritzar el codi per al CPU donat

en: Enable debug output
ca: Activar la sortida de depuració

en: Specify ABI to use
ca: Especificar el ABI a utilitzar

en: Specify size of long double (64 or 128 bits)
ca: Especificar la grandària de long double (64 o 128 bits)

note: Definitions for __builtin_return_address and __builtin_frame_address. __builtin_return_address (0) should give link register (65), enable this. This should be uncommented, so that the link register is used, but currently this would result in unmatched insns and spilling fixed registers so we'll leav
en: RETURN_ADDRESS_OFFSET not supported
ca: No es dóna suport a RETURN_ADDRESS_OFFSET

en: Select ABI calling convention
ca: Seleccionar la convenció de cridada ABI

en: Select method for sdata handling
ca: Seleccionar el mètode per al maneig de sdata

en: Align to the base type of the bit-field
ca: Alinear al tipus base del camp de bit

en: Don't align to the base type of the bit-field
ca: No alinear al tipus base del camp de bit

en: Don't assume that unaligned accesses are handled by the system
ca: No assumir que els accessos sense alinear són manejats pel sistema

en: Assume that unaligned accesses are handled by the system
ca: Assumir que els accessos sense alinear són manejats pel sistema

en: Produce code relocatable at runtime
ca: Produir codi re-ubicable en el moment d'execució

en: Don't produce code relocatable at runtime
ca: No produir codi re-ubicable en el moment d'execució

en: Produce little endian code
ca: Produir codi little endian

en: Produce big endian code
ca: Produir codi big endian

en: no description yet
ca: sense descripció encara

en: Use EABI
ca: Usar EABI

en: Don't use EABI
ca: No usar EABI

en: Do not allow bit-fields to cross word boundaries
ca: No permetre que els camps de bits creuin els límits de word

en: Use alternate register names
ca: Usar noms de registre alternats

en: Don't use alternate register names
ca: No usar noms de registre alternats

en: Link with libsim.a, libc.a and sim-crt0.o
ca: Enllaçar amb libsim.a, libc.a i sim-crt0.o

en: Link with libads.a, libc.a and crt0.o
ca: Enllaçar amb libads.a, libc.a i crt0.o

en: Link with libyk.a, libc.a and crt0.o
ca: Enllaçar amb libyk.a, libc.a i crt0.o

en: Link with libmvme.a, libc.a and crt0.o
ca: Enllaçar amb libmvme.a, libc.a i crt0.o

en: Set the PPC_EMB bit in the ELF flags header
ca: Activar el bit PPC_EMB en els interruptors de l'encapçalat ELF

note: Sometimes certain combinations of command options do not make sense on a particular target machine.  You can define a macro `OVERRIDE_OPTIONS' to take account of this.  This macro, if defined, is executed once just after all the command options have been parsed. The macro SUBTARGET_OVERRIDE_OPTIONS 
en: bad value for -mcall-%s
ca: valor erroni per a -mcall-%s

en: bad value for -msdata=%s
ca: valor erroni per a -msdata=%s

en: -mrelocatable and -msdata=%s are incompatible
ca: -mrelocatable and i -msdata=%s són incompatibles

en: -f%s and -msdata=%s are incompatible
ca: -f%s i -msdata=%s són incompatibles

en: -msdata=%s and -mcall-%s are incompatible
ca: -msdata=%s i -mcall-%s són incompatibles

en: -mrelocatable and -mno-minimal-toc are incompatible
ca: -mrelocatable i -mno-minimal-toc són incompatibles

en: -mrelocatable and -mcall-%s are incompatible
ca: -mrelocatable i -mcall-%s són incompatibles

en: -fPIC and -mcall-%s are incompatible
ca: -fPIC i -mcall-%s són incompatibles

en: -mcall-aixdesc must be big endian
ca: -mcall-aixdesc ha de ser big endian

en: invalid UNSPEC as operand (1)
ca: UNSPEC no vàlid com a operand (1)

en: invalid UNSPEC as operand (2)
ca: UNSPEC no vàlid com a operand (2)

en: UNKNOWN in s390_output_symbolic_const !?
ca: UNKNOWN en s390_output_symbolic_const !?

en: Cannot decompose address.
ca: No es pot descompondre l'adreça.

en: UNKNOWN in print_operand !?
ca: UNKNOWN en print_operand !?

en: Set backchain
ca: Establir la cadena cap a endarrere

en: Don't set backchain (faster, but debug harder
ca: No establir la cadena cap a endarrere (més ràpid, però més difícil de depurar

en: Use bras for executable < 64k
ca: Usar bras per a executable < 64k

en: Don't use bras
ca: No usar bras

en: Additional debug prints
ca: Impressions addicionals de depuració

en: Don't print additional debug prints
ca: No imprimir impressions addicionals de depuració

en: mvcle use
ca: ùs de mvcle

en: __builtin_saveregs not supported by this subtarget
ca: no es dóna suport a _builtin_saveregs en aquest subobjectiu

note: The sp_switch attribute only has meaning for interrupt functions.
en: `%s' attribute only applies to interrupt functions
ca: l'atribut "%s" aplica solament a funcions d'interrupció

note: The argument must be a constant string.
en: `%s' attribute argument not a string constant
ca: l'argument de l'atribut "%s" no és una cadena constant

note: The argument must be a constant integer.
en: `%s' attribute argument not an integer constant
ca: l'argument de l'atribut "%s" no és una cadena entera

note: There are no delay slots on SHmedia. Relaxation isn't yet supported for SHmedia -fprofile-arcs needs a working libgcov .  In unified tree		 configurations with newlib, this requires to configure with		 --with-newlib --with-headers.  But there is no way to check		 here we have a working libgcov, so j
en: Profiling is not supported on this target.
ca: No es dóna suport a anàlisi de perfil en aquest objectiu.

en: %s is not supported by this configuration
ca: %s no té suport en aquesta configuració

en: -mlong-double-64 not allowed with -m64
ca: no es permet -mlong-double-64 amb -m64

en: -mcmodel= is not supported on 32 bit systems
ca: -mcmodel= no té suport en sistemes de 32 bit

en: invalid %%Y operand
ca: operand %%Y no vàlid

en: invalid %%A operand
ca: operand %%A no vàlid

en: invalid %%B operand
ca: operand %%B no vàlid

en: invalid %%c operand
ca: operand %%c no vàlid

en: invalid %%C operand
ca: operand %%C no vàlid

en: invalid %%d operand
ca: operand %%d no vàlid

en: invalid %%D operand
ca: operand %%D no vàlid

en: invalid %%f operand
ca: operand %%f no vàlid

en: invalid %%s operand
ca: operand %%s no vàlid

en: long long constant not a valid immediate operand
ca: la constant long long no és un operand immediat vàlid

en: floating point constant not a valid immediate operand
ca: la constant de coma flotant no és un operand immediat vàlid

en: Use 128 bit long doubles
ca: Usar long doubles de 128 bits

en: Generate code for big endian
ca: Generar codi per a big endian

en: Generate code for little endian
ca: Generar codi per a little endian

en: Use little-endian byte order for data
ca: Usar l'ordre d'octet little-endian per a les dades

en: Assume possible double misalignment
ca: Assumir desalineació de double possible

en: Assume all doubles are aligned
ca: Assumir que tots els doubles estan alineats

en: Pass -assert pure-text to linker
ca: Passar el text pur de -assert al enllaçador

en: Do not pass -assert pure-text to linker
ca: No passar el text pur de -assert al enllaçador

en: Use flat register window model
ca: Usar el model pla de finestra de registre

en: Do not use flat register window model
ca: No usar el model pla de finestra de registre

en: Use ABI reserved registers
ca: Usar els registres ABI reservats

en: Do not use ABI reserved registers
ca: No usar els registres ABI reservats

en: Use hardware quad fp instructions
ca: Usar instruccions de fp quad de maquinari

en: Do not use hardware quad fp instructions
ca: No usar instruccions de fp quad de maquinari

en: Compile for v8plus ABI
ca: Compilar per a el ABI de v8plus

en: Do not compile for v8plus ABI
ca: No compilar per a el ABI de v8plus

en: Utilize Visual Instruction Set
ca: Utilitzar el Conjunt d'Instruccions Visuals

en: Do not utilize Visual Instruction Set
ca: No utilitzar el Conjunt d'Instruccions Visuals

note: ??? These are deprecated, coerced to -mcpu=.  Delete in 2.9.
en: Optimize for Cypress processors
ca: Optimitzar per als processadors Cypress

en: Optimize for SPARCLite processors
ca: Optimitzar per als processadors SPARCLite

en: Optimize for F930 processors
ca: Optimitzar per als processadors F930

en: Optimize for F934 processors
ca: Optimitzar per als processadors F934

en: Use V8 SPARC ISA
ca: Usar el ISA V8 de SPARC

en: Optimize for SuperSPARC processors
ca: Optimitzar per als processadors SuperSPARC

note: End of deprecated options.
en: Pointers are 64-bit
ca: El punters són de 64 bits

en: Pointers are 32-bit
ca: El punters són de 32 bits

en: Use 32-bit ABI
ca: Usar el ABI 32 bits

en: Use 64-bit ABI
ca: Usar el ABI 64 bits

en: Use stack bias
ca: Usar tendència de la pila

en: Do not use stack bias
ca: No usar tendència de la pila

en: Use structs on stronger alignment for double-word copies
ca: Usar structs en alineació més forta per a còpies double-word

en: Do not use structs on stronger alignment for double-word copies
ca: No usar structs en alineació més forta per a còpies double-word

en: Optimize tail call instructions in assembler and linker
ca: Optimitzar les instruccions de la crida extrem en l'ensamblador i l'enllaçador

en: Do not optimize tail call instructions in assembler or linker
ca: No optimitzar les instruccions de la crida extrem en l'ensamblador i l'enllaçador

en: Use given SPARC code model
ca: Usar el model de codi del SPARC donat

en: cannot use va_start in interrupt function
ca: no es pot usar va_start en una funció d'interrupció

en: `B' operand is not constant
ca: l'operand "B" no és una constant

en: `B' operand has multiple bits set
ca: l'operand "B" té establerts múltiples bits

en: `o' operand is not constant
ca: l'operand "o" no és una constant

en: xstormy16_print_operand: unknown code
ca: xstormy16_print_operand: codi desconegut

en: switch statement of size %lu entries too large
ca: la declaració «switch» de grandària %lu entrades és massa gran

en: #pragma GHS endXXXX found without previous startXXX
ca: es va trobar un #pragma GHS endXXXX sense un startXXX previ

en: #pragma GHS endXXX does not match previous startXXX
ca: el #pragma GHS endXXXX no coincideix amb el startXXX previ

en: cannot set interrupt attribute: no current function
ca: no es pot establir l'atribut d'interrupció: no hi ha funció actual

en: cannot set interrupt attribute: no such identifier
ca: no es pot establir l'atribut d'interrupció: no hi ha tal identificador

en: junk at end of #pragma ghs section
ca: escombraries al final de la secció #pragma ghs

en: unrecognized section name "%s"
ca: no es reconeix el nom de secció "%s"

en: malformed #pragma ghs section
ca: secció #pragma ghs malformada

en: junk at end of #pragma ghs interrupt
ca: escombraries al final del #pragma ghs interrupt

en: junk at end of #pragma ghs starttda
ca: escombraries al final del #pragma ghs starttda

en: junk at end of #pragma ghs startsda
ca: escombraries al final del #pragma ghs startsda

en: junk at end of #pragma ghs startzda
ca: escombraries al final del #pragma ghs startzda

en: junk at end of #pragma ghs endtda
ca: escombraries al final del #pragma ghs endtda

en: junk at end of #pragma ghs endsda
ca: escombraries al final del #pragma ghs endsda

en: junk at end of #pragma ghs endzda
ca: escombraries al final del #pragma ghs endzda

en: %s=%s is not numeric
ca: %s=%s no és numèric

en: %s=%s is too large
ca: %s=%s é massa gran

en: const_double_split got a bad insn:
ca: const_double_split va rebre un insn erroni:

en: bogus JR construction: %d
ca: construcció JR ambigua: %d

en: bad amount of stack space removal: %d
ca: quantitat errònia d'eliminació d'espai de pila: %d

en: bogus JARL construction: %d
ca: construcció JARL ambigua: %d

en: Bogus DISPOSE construction: %d
ca: construcció DISPOSE ambigua: %d

en: Bogus PREPEARE construction: %d
ca: construcció PREPEARE ambigua: %d

en: Too much stack space to prepare: %d
ca: Massa espai de pila per a preparar: %d

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Support Green Hills ABI
ca: Dóna suport a l'ABI Green Hills

en: Prohibit PC relative function calls
ca: Prohibir la crida a funcions relatives al PC

en: Reuse r30 on a per function basis
ca: Reusar r30 basat per funció

en: Use stubs for function prologues
ca: Usar caps per als pròlegs de funció

en: Same as: -mep -mprolog-function
ca: Igual que: -mep -mprolog-function

en: Enable backend debugging
ca: Habilitar la depuració per la fi

en: Compile for the v850 processor
ca: Compilar per al processador v850

note: Make sure that the other bits are cleared.
en: Compile for v850e processor
ca: Compilar per al processador v850e

note: Make sure that the other bits are cleared.
en: Enable the use of the short load instructions
ca: Activar l'ús de les instruccions short load

en: Do not use the callt instruction
ca: No usar la instrucció callt

en: Do not use registers r2 and r5
ca: No usar els registres r2 i r5

en: Enforce strict alignment
ca: Reforçar l'alineació estricta

en: Use 4 byte entries in switch tables
ca: Usar entrades de 4 octet en les matrius de «switch»

en: Set the max size of data eligible for the TDA area
ca: Establir la grandària màxima de dades elegibles per a l'àrea TDA

en: Set the max size of data eligible for the SDA area
ca: Establir la grandària màxima de dades elegibles per a l'àrea SDA

en: Set the max size of data eligible for the ZDA area
ca: Establir la grandària màxima de dades elegibles per a l'àrea ZDA

en: boolean registers required for the floating-point option
ca: es requereixen registres booleans per a l'opció de coma flotant

en: invalid %%D value
ca: valor no vàlid per a %%D

en: invalid mask
ca: màscara no vàlida

en: invalid address
ca: adreça no vàlida

en: no register in address
ca: no hi ha registre en l'adreça

en: address offset not a constant
ca: el desplaçament d'adreça no és una constant

en: only uninitialized variables can be placed in a .bss section
ca: només les variables sense inicialitzar es poden col·locar en una secció .bss

en: Disable fused multiply/add and multiply/subtract FP instructions
ca: Desactivar les instruccions FP multiply/add i multiply/substract de curt circuit

en: Enable fused multiply/add and multiply/subtract FP instructions
ca: Activar les instruccions FP multiply/add i multiply/substract de curt circuit

en: Intersperse literal pools with code in the text section
ca: Entremesclar els conjunts de literals amb codi en la secció de text

en: Put literal pools in a separate literal section
ca: Posar els conjunts de literals en una secció literal separada

en: Automatically align branch targets to reduce branch penalties
ca: Alinear automàticament els objectius de les ramificacions per a reduir les faltes de ramificació

en: Do not automatically align branch targets
ca: No alinear automàticament els objectius de les ramificacions

en: Use indirect CALLXn instructions for large programs
ca: Usar instruccions CALLXn indirectes per a programes grans

en: Use direct CALLn instructions for fast calls
ca: Usar instruccions CALLn directes per a crides ràpides

en: missing argument to "-%s"
ca: Falten arguments per a "-%s"

en: `-gnat' misspelled as `-gant'
ca: "-gnat" mal lletrejat com "-gant"

en: unable to call pointer to member function here
ca: no es pot cridar un punter a una funció membre aquí

en: %s %D(%T, %T, %T) <built-in>
ca: %s %D(%T, %T, %T) <intern>

en: %s %D(%T, %T) <built-in>
ca: %s %D(%T, %T) <intern>

en: %s %D(%T) <built-in>
ca: %s %D(%T) <intern>

en: %s %T <conversion>
ca: %s %T <conversió>

en: conversion from `%T' to `%T' is ambiguous
ca: la conversió de "%T" a "%T" és ambigua

en: no matching function for call to `%D(%A)'
ca: no hi ha una funció coincident per a la crida a "%D(%A)"

en: call of overloaded `%D(%A)' is ambiguous
ca: la crida del "%D(%A)" sobrecarregat és ambigua

note: It's no good looking for an overloaded operator() on a pointer-to-member-function.
en: pointer-to-member function %E cannot be called without an object; consider using .* or ->*
ca: la funció punter-a-membre %E no es pot cridar dintre d'un objecte; consideri utilitzar .* o ->*

en: no match for call to `(%T) (%A)'
ca: no hi ha coincidència per a la crida a "(%T) (%A)"

en: call of `(%T) (%A)' is ambiguous
ca: la crida de "(%T) (%A)" és ambigua

en: %s for 'operator%s' in '%E%s'
ca: %s per a "operator%s" en "%E%s"

en: %s for 'operator%s' in '%s%E'
ca: %s per a "operador%s" en "%s%E"

en: ISO C++ forbids omitting the middle term of a ?: expression
ca: ISO C++ prohibeix l'omissió del terme mig d'una expressió ?:

en: `%E' has type `void' and is not a throw-expression
ca: "%E" té tipus "void" i no és una expressió throw

en: operands to ?: have different types
ca: els operands de ?: tenen tipus diferents

en: enumeral mismatch in conditional expression: `%T' vs `%T'
ca: no coincideix el enumeral en l'expressió condicional: "%T" vs "%T"

en: enumeral and non-enumeral type in conditional expression
ca: tipus enumeral i no enumeral en l'expressió condicional

en: no `%D(int)' declared for postfix `%s', trying prefix operator instead
ca: no es va declarar "%D(int)" per al "%s" postfix, intentant en el seu lloc l'operador prefix

en: using synthesized `%#D' for copy assignment
ca: usant "%#D" sintetitzat per a assignació de còpia

en:   where cfront would use `%#D'
ca:   on cfront podria usar "%#D"

en: comparison between `%#T' and `%#T'
ca: comparança entre "%#T" i "%#T"

en: `%+#D' is private
ca: "%+#D" és privat

en: `%+#D' is protected
ca: "%+#D" està protegit

en: `%+#D' is inaccessible
ca: "%+#D" és inaccessible

en: within this context
ca: des d'aquest context

en: invalid conversion from `%T' to `%T'
ca: conversió no vàlida de "%T" a "%T"

en:   initializing argument %P of `%D'
ca:   inicialitzant l'argument %P de "%D"

en: cannot pass objects of non-POD type `%#T' through `...'; call will abort at runtime
ca: no es pot passar objectes de tipus "%#T" que no és POD a través de "..."; la cridada avortarà en temps d'execució

en: passing `%T' as `this' argument of `%#D' discards qualifiers
ca: passar "%T" com l'argument "this" de "%#D" descarta als qualificadors

en: `%T' is not an accessible base of `%T'
ca: "%T" no és una base inaccessible de "%T"

en: could not find class$ field in java interface type `%T'
ca: no es va poder trobar un camp class$ en el tipus d'interfície java "%T"

en: call to non-function `%D'
ca: cridada a "%D" que no és funció

en: request for member `%D' in `%E', which is of non-aggregate type `%T'
ca: sol·licitud pel membre "%D" en "%E" el qual és del tipus no agregat "%T"

en: cannot call member function `%D' without object
ca: no es pot cridar a la funció membre "%D" sense un objecte

en: passing `%T' chooses `%T' over `%T'
ca: passar "%T" escull "%T" sobre "%T"

en:   in call to `%D'
ca:   en la crida a "%D"

en: choosing `%D' over `%D'
ca: escollint "%D" sobre "%D"

en:   for conversion from `%T' to `%T'
ca:   per a la conversió de "%T" a "%T"

en:   because conversion sequence for the argument is better
ca:   perquè la seqüència de conversió per a l'argument és millor

en: could not convert `%E' to `%T'
ca: no es pot convertir "%E" a "%T"

en: invalid initialization of non-const reference of type '%T' from a temporary of type '%T'
ca: const_cast no vàlid d'un rvalue de tipus "%T" al tipus "%T"

en: invalid initialization of reference of type '%T' from expression of type '%T'
ca: initialització no vàlida de reference de tipus "%T" a partir d'una expressió de tipus "%T"

en: cannot convert from base `%T' to derived type `%T' via virtual base `%T'
ca: no es pot convertir de la base "%T" al tipus derivat "%T" a través de la base virtual "%T"

en: `%#D' and `%#D' cannot be overloaded
ca: no es poden sobrecarregar "%#D" i "%#D"

en: conflicting access specifications for method `%D', ignored
ca: especificacions d'accés en conflicte per al mètode "%D", ignorat

en: conflicting access specifications for field `%s', ignored
ca: especificacions d'accés en conflicte per al camp "%s", ignorat

en: `%D' names constructor
ca: "%D" nomena al constructor

en: `%D' invalid in `%T'
ca: "%D" no vàlid en "%#T"

en: no members matching `%D' in `%#T'
ca: no hi ha membres que coincideixin amb "%D" en "%#T"

en: `%D' invalid in `%#T'
ca: "%D" no vàlid en "%#T"

en:   because of local method `%#D' with same name
ca:   a causa del mètode local "%D" amb el mateix nom

en:   because of local member `%#D' with same name
ca:   a causa del membre local "%D" amb el mateix nom

en: base class `%#T' has a non-virtual destructor
ca: la classe base "%#T" té un destructor no virtual

en: base `%T' with only non-default constructor in class without a constructor
ca: base "%#T" amb només un constructor que no és per omissió en una classe sense un constructor

en: all member functions in class `%T' are private
ca: tots les funcions membres en la classe "%#T" són privades

en: `%#T' only defines a private destructor and has no friends
ca: "%#T" solament defineix un destructor privat i no té friends

en: `%#T' only defines private constructors and has no friends
ca: "%#T" solament defineix constructors privats i no té friends

en: no unique final overrider for `%D' in `%T'
ca: no hi ha un eixafador únic final per a "%D" en "%#T"

note: Here we know it is a hider, and no overrider exists.
en: `%D' was hidden
ca: "%D" estava amagat

en:   by `%D'
ca:   per "%D"

en: `%#D' invalid; an anonymous union can only have non-static data members
ca: "%D" no vàlid; un union anònim només pot tenir membres amb dades no estàtiques

en: private member `%#D' in anonymous union
ca: membre privat "%D" en union anònima

en: protected member `%#D' in anonymous union
ca: membre protegit "%D" en union anònima

en: bit-field `%#D' with non-integral type
ca: camp de bits "%D" amb tipus no enter

en: bit-field `%D' width not an integer constant
ca: l'amplària del camp de bits "%D" no és una constant entera

en: negative width in bit-field `%D'
ca: amplària negativa en el camp de bit "%D"

en: zero width for bit-field `%D'
ca: amplària zero per al camp de bits "%D"

en: width of `%D' exceeds its type
ca: l'amplària de "%D" excedeix el seu tipus

en: `%D' is too small to hold all values of `%#T'
ca: "%D" és massa petit per a guardar tots els valors de "%#T"

en: member `%#D' with constructor not allowed in union
ca: no es permet el membre "%D" amb constructor en la union

en: member `%#D' with destructor not allowed in union
ca: no es permet el membre "%D" amb destructor en la union

en: member `%#D' with copy assignment operator not allowed in union
ca: no es permet el membre "%D" amb operador d'assignació de còpia en la union

en: multiple fields in union `%T' initialized
ca: múltiples camps inicialitzats en la unió "%#T"

en: field `%D' in local class cannot be static
ca: el camp "%D" en la classe local no pot ser static

en: field `%D' invalidly declared function type
ca: el camp "%D" és declarat no vàlidament com un tipus de funció

en: field `%D' invalidly declared method type
ca: el camp "%D" és declarat no vàlidament com un tipus de mètode

en: non-static reference `%#D' in class without a constructor
ca: referència "%D" que no és static en una classe sense un constructor

en: non-static const member `%#D' in class without a constructor
ca: membre const "%D" que no és static en una classe sense un constructor

en: field `%#D' with same name as class
ca: camp "%D" amb el mateix nom que la classe

en: `%#T' has pointer data members
ca: "%#T" té membres punters a dades

en:   but does not override `%T(const %T&)'
ca:   però no s'imposa a "%T(const %T&)"

en:   or `operator=(const %T&)'
ca:   o a "operator=(cont %T&)"

en:   but does not override `operator=(const %T&)'
ca:   però no s'imposa a "operator=(const %T&)"

en: initializer specified for non-virtual method `%D'
ca: es va especificar un inicialitzador per al mètode no virtual "%D"

en: direct base `%T' inaccessible in `%T' due to ambiguity
ca: base directa "%T" inaccessible en "%T" a causa d'ambigüitat

en: virtual base `%T' inaccessible in `%T' due to ambiguity
ca: base virtual "%T" inaccessible en "%T" a causa d'ambigüitat

en: redefinition of `%#T'
ca: redefinició de "%#T"

en: `%#T' has virtual functions but non-virtual destructor
ca: "%#T" té funcions virtuals però destructors no virtuals

en: trying to finish struct, but kicked out due to previous parse errors
ca: es va tractar d'acabar struct, però va ser tret a causa d'errors previs de decodificació

en: language string `"%s"' not recognized
ca: cadena de llenguatge ""%s"" no reconeguda

en: cannot resolve overloaded function `%D' based on conversion to type `%T'
ca: no es pot resoldre la funció sobrecarregada "%D" basant-se en la conversió al tipus "%T"

en: no matches converting function `%D' to type `%#T'
ca: no hi ha coincidències al convertir la funció "%D" al tipus "%#T"

en: converting overloaded function `%D' to type `%#T' is ambiguous
ca: la conversió de la funció sobrecarregada "%D" al tipus "%#T" és ambigua

en: assuming pointer to member `%D'
ca: assumint el punter a membre "%D"

en: (a pointer to member can only be formed with `&%E')
ca: (un punter a membre solament es pot formar amb "&%E")

en: not enough type information
ca: no hi ha suficient informació de tipus

en: argument of type `%T' does not match `%T'
ca: l'argument de tipus "%T" no coincideix amb "%T"

en: invalid operation on uninstantiated type
ca: operació no vàlida en tipus no instanciat

note: [basic.scope.class] A name N used in a class S shall refer to the same declaration in its context and when re-evaluated in the completed scope of S.
en: declaration of `%#D'
ca: la declaració de "%#D"

en: changes meaning of `%D' from `%+#D'
ca: canvia el significat de "%D" a partir de "%+#D"

en: can't convert from incomplete type `%T' to `%T'
ca: no es pot convertir des del tipus de dada incompleta "%T" a "%T"

en: conversion of `%E' from `%T' to `%T' is ambiguous
ca: la conversió de "%E" des de "%T" a "%T" és ambigua

en: converting from `%T' to `%T'
ca: convertint de "%T" a "%T"

en: cannot convert `%E' from type `%T' to type `%T'
ca: no es pot convertir "%E" des del tipus "%T" al tipus "%T"

en: pointer to member cast from `%T' to `%T' is via virtual base
ca: el punter a la conversió de membre de "%T" a "%T" és a través d'una base virtual

en: invalid conversion from '%T' to '%T'
ca: conversió no vàlida de "%T" a "%T"

en: conversion from `%T' to `%T' discards qualifiers
ca: la conversió de "%T" a "%T" descarta els qualificadors

en: casting `%T' to `%T' does not dereference pointer
ca: la conversió de "%T" a "%T" no dereferencia els punters

en: cannot convert type `%T' to type `%T'
ca: no es pot convertir del tipus "%T" al tipus "%T"

en: conversion from `%#T' to `%#T'
ca: conversió de "%#T" a "%#T"

en: `%#T' used where a `%T' was expected
ca: es va usar un "%#T" on s'esperava un "%T"

en: `%#T' used where a floating point value was expected
ca: es va usar un "%#T" on s'esperava un valor de coma flotant

en: conversion from `%T' to non-scalar type `%T' requested
ca: es va sol·licitar la conversió des de "%T" al tipus no escalar "%T"

en: object of incomplete type `%T' will not be accessed in %s
ca: l'objecte de tipus incomplet "%T" no es accesará en %s

en: object of type `%T' will not be accessed in %s
ca: l'objecte de tipus "%T" no es accesará en %s

en: object `%E' of incomplete type `%T' will not be accessed in %s
ca: l'objecte "%E" de tipus incomplet "%T" no es accesará en %s

note: [over.over] enumerates the places where we can take the address of an overloaded function, and this is not one of them.
en: %s cannot resolve address of overloaded function
ca: %s no es pot resoldre l'adreça de la funció sobrecarregada

note: Only warn when there is no &.
en: %s is a reference, not call, to function `%E'
ca: %s és una referència, no una cridada, a la funció "%E"

en: converting NULL to non-pointer type
ca: convertint NULL a un tipus que no és punter

en: ambiguous default type conversion from `%T'
ca: conversió de tipus per omissió ambigua des de "%T"

en:   candidate conversions include `%D' and `%D'
ca:   les conversions candidates inclouen "%D" i "%D"

en: label `%D' used but not defined
ca: s'usa l'etiqueta "%D" però no està definida

en: label `%D' defined but not used
ca: s'usa l'etiqueta "%D" però no està definida

en: previous declaration of `%D'
ca: declaració prèvia de "%D"

en: shadowing %s function `%#D'
ca: enfosquint la funció de biblioteca "%#D"

en: library function `%#D' redeclared as non-function `%#D'
ca: la funció de biblioteca "%#D" és redeclarada com "%#D" que no és funció

en: conflicts with built-in declaration `%#D'
ca: causa conflicte amb la declaració interna "%#D"

en: new declaration `%#D'
ca: declaració nova "%#D"

en: ambiguates built-in declaration `%#D'
ca: fa ambigua la declaració interna "%#D"

en: `%#D' redeclared as different kind of symbol
ca: "%#D" redeclarat com un tipus diferent de símbol

en: previous declaration of `%#D'
ca: declaració prèvia de "%#D"

en: declaration of template `%#D'
ca: declaració del patró "%#D"

en: conflicts with previous declaration `%#D'
ca: causa conflictes amb la declaració prèvia "%#D"

en: ambiguates old declaration `%#D'
ca: fa ambigua la declaració antiga "%#D"

en: declaration of C function `%#D' conflicts with
ca: la declaració de la funció C "%#D" té conflictes amb

en: previous declaration `%#D' here
ca: declaració prèvia de "%#D" aquí

en: `%#D' previously defined here
ca: es va definir "%#D" prèviament aquí

en: `%#D' previously declared here
ca: es va declarar "%#D" prèviament aquí

note: Prototype decl follows defn w/o prototype.
en: prototype for `%#D'
ca: el prototip per a "%#D"

en: previous declaration of `%#D' with %L linkage
ca: declaració prèvia de "%#D" amb l'enllaç %L

en: conflicts with new declaration with %L linkage
ca: té conflictes amb la declaració nova amb l'enllaç %L

en: default argument given for parameter %d of `%#D'
ca: argument per omissió donat per al paràmetre %d de "%#D"

en: after previous specification in `%#D'
ca: després de l'especificació prèvia en "%#D"

en: `%#D' was used before it was declared inline
ca: es va usar "%#D" abans que sigui declarat «inline»

en: redundant redeclaration of `%D' in same scope
ca: declaració redundant de "%D" en el mateix àmbit

en: declaration of `%F' throws different exceptions
ca: la declaració de "%F" llança excepcions diferents

en: than previous declaration `%F'
ca: que la declaració prèvia "%F"

note: From [temp.expl.spec]: If a template, a member template or the member of a class template is explicitly specialized then that specialization shall be declared before the first use of that specialization that would cause an implicit instantiation to take place, in every translation unit in which such
en: explicit specialization of %D after first use
ca: especialització explícita de %D després del primer ús

en: implicit declaration of function `%#D'
ca: declaració implícita de la funció "%#D"

en: label `%s' referenced outside of any function
ca: l'etiqueta "%s" es va referenciar fora de qualsevol funció

en: jump to label `%D'
ca: salt a l'etiqueta "%D"

en: jump to case label
ca: salt a l'etiqueta «case»

en:   crosses initialization of `%#D'
ca:   creua la inicialització de "%#D"

en:   enters scope of non-POD `%#D'
ca:   entra en l'àmbit de "%#D" que no és POD

en:   enters try block
ca:   entra intent de bloc

en:   enters catch block
ca:   entra captura de bloc

en:   from here
ca:   des d'aquí

en:   skips initialization of `%#D'
ca:   salta la inicialización de "%#D"

en: label named wchar_t
ca: etiqueta nomenada wchar_t

en: duplicate label `%D'
ca: etiqueta duplicada "%D"

en: `%D' used without template parameters
ca: s'usa "%D" sense paràmetres de patró

en: no class template named `%#T' in `%#T'
ca: no hi ha una patró de classe cridada "%#T" en "%#T"

en: no type named `%#T' in `%#T'
ca: no hi ha un tipus cridat "%#T" en "%#T"

en: member %#D' with constructor not allowed in anonymous aggregate
ca: no es permet el membre "%#D" amb constructor en un agregat anònim

en: member %#D' with destructor not allowed in anonymous aggregate
ca: no es permet el membre "%#D" amb destructor en un agregat anònim

en: member %#D' with copy assignment operator not allowed in anonymous aggregate
ca: no es permet el membre "%#D" amb operador d'assignació de còpia en un agregat anònim

en: redeclaration of C++ built-in type `%T'
ca: redeclaració del tipus intern de C++ "%T"

en: multiple types in one declaration
ca: tipus múltiples en una declaració

en: missing type-name in typedef-declaration
ca: falta el nom del tipus en la declaració typedef

en: ISO C++ prohibits anonymous structs
ca: ISO C++ prohibeix structs anònims

en: `%D' can only be specified for functions
ca: "%D" només pot ser especificat per a funcions

en: `%D' can only be specified inside a class
ca: "%D" només pot ser especificat dintre d'una classe

en: `%D' can only be specified for constructors
ca: "%D" només pot ser especificat per a constructors

en: `%D' can only be specified for objects and functions
ca: "%D" només pot ser especificat per a objectes i funcions

en: typedef `%D' is initialized (use __typeof__ instead)
ca: typedef "%D" està inicialitzat (utilitzi __typeof__ en el seu lloc)

en: function `%#D' is initialized like a variable
ca: la funció "%#D" està inicialitzada com una variable

en: declaration of `%#D' has `extern' and is initialized
ca: la declaració de "%#D" té "extern" i està inicialitzada

en: `%#D' is not a static member of `%#T'
ca: "%#D" no és un membre static de "%#T"

en: ISO C++ does not permit `%T::%D' to be defined as `%T::%D'
ca: ISO C++ no permet que "%T::%D" es defineixi com "%T::%D"

en: duplicate initialization of %D
ca: inicialització duplicada de %D

en: declaration of `%#D' outside of class is not definition
ca: la declaració de "%#D" fora de la classe no és una definició

en: variable `%#D' has initializer but incomplete type
ca: la variable "%#D" té inicializador però de tipus de dada incompleta

en: elements of array `%#D' have incomplete type
ca: alguns elements de la matriu "%#D" tenen tipus de dada incompleta

en: aggregate `%#D' has incomplete type and cannot be defined
ca: l'agregat "%#D" té un tipus incomplet i no es pot definir

en: `%D' declared as reference but not initialized
ca: "%D" declarat com referència però no està inicialitzat

en: ISO C++ forbids use of initializer list to initialize reference `%D'
ca: ISO C++ prohibeix l'ús d'una llista de inicialitzadors per a inicialitzar la referència "%D"

en: cannot initialize `%T' from `%T'
ca: no es pot inicialitzar "%T" des de "%T"

en: initializer fails to determine size of `%D'
ca: l'inicializador no pot determinar la grandària de "%D"

en: array size missing in `%D'
ca: falta la grandària de la matriu en "%D"

en: zero-size array `%D'
ca: matriu "%D" de grandària zero

note: An automatic variable with an incomplete type: that is an error. Don't talk about array types here, since we took care of that message in grokdeclarator.
en: storage size of `%D' isn't known
ca: no es coneix la grandària d'emmagatzematge de "%D"

en: storage size of `%D' isn't constant
ca: la grandària d'emmagatzematge de "%D" no és constant

en: sorry: semantics of inline function static data `%#D' are wrong (you'll wind up with multiple copies)
ca: perdó: la semàntica de les dades static de la funció «inline» "%#D" és errònia (acabarà amb múltiples còpies)

en: uninitialized const `%D'
ca: const "%D" sense inicialitzar

en: brace-enclosed initializer used to initialize `%T'
ca: es va utilitzar un inicialitzador entre parèntesis per a inicialitzar "%T"

en: initializer for `%T' must be brace-enclosed
ca: l'inicialitzador per a "%T" ha d'estar tancat entre parèntesis

en: ISO C++ does not allow designated initializers
ca: ISO C++ no permet inicialitzadors designats

en: `%T' has no non-static data member named `%D'
ca: "%T" té una dada membre que no és non-static cridada "%D"

en: too many initializers for `%T'
ca: massa inicialitzadors per a "%T"

en: variable-sized object `%D' may not be initialized
ca: l'objecte de grandària variable "%D" no pot ser inicialitzat

en: `%D' has incomplete type
ca: "%D" té un tipus de dada incompleta

en: `%D' must be initialized by constructor, not by `{...}'
ca: "%D" ha de ser inicialitzat per un constructor, no per "{...}"

en: structure `%D' with uninitialized const members
ca: estructura "%D" amb membres const sense inicialitzar

en: structure `%D' with uninitialized reference members
ca: estructura "%D" amb membres de referència sense inicialitzar

en: assignment (not initialization) in declaration
ca: assignació (no inicialització) en la declaració

en: cannot initialize `%D' to namespace `%D'
ca: no es poden inicialitzar "%D" per a l'espai de noms "%D"

en: shadowing previous type declaration of `%#D'
ca: enfosquint la declaració de tipus prèvia de "%#D"

en: `%D' cannot be thread-local because it has non-POD type `%T'
ca: "%D" no pot ser thread-local perquè és de tipus "%T" que no és POD

en: `%D' is thread-local and so cannot be dynamically initialized
ca: "%D" és thread-local i per tant no es pot inicialitzar dinàmicament

en: invalid catch parameter
ca: paràmetre de captura no vàlid

en: destructor for alien class `%T' cannot be a member
ca: el destructor per a la classe estrangera "%T" no pot ser un membre

en: constructor for alien class `%T' cannot be a member
ca: el constructor per a la classe estrangera "%T" no pot ser un membre

en: `%D' declared as a `virtual' %s
ca: "%D" va ser declarat com un %s "virtual"

en: `%D' declared as an `inline' %s
ca: "%D" va ser declarat com un %s "inline"

en: `const' and `volatile' function specifiers on `%D' invalid in %s declaration
ca: especificadors de funció "const" i "volatile" en "%D" no vàlids en la declaració %s

en: `%D' declared as a friend
ca: "%D" declarat com un friend

en: `%D' declared with an exception specification
ca: "%D" declarat amb una excepció d'especificació

en: cannot declare `::main' to be a template
ca: no es pot declarar "::main" com template

en: cannot declare `::main' to be inline
ca: no es pot declarar "::main" com «inline»

en: cannot declare `::main' to be static
ca: no es pot declarar "::main" com static

en: `main' must return `int'
ca: "main" ha de retornar "int"

en: non-local function `%#D' uses anonymous type
ca: la funció "%#D" que no és local usa un tipus anònim

en: `%#D' does not refer to the unqualified type, so it is not used for linkage
ca: "%#D" no es refereix al tipus sense qualificar, així que no s'usa per a l'enllaçat

en: non-local function `%#D' uses local type `%T'
ca: la funció "%#D" que no és local utilitza el tipus local "%T"

en: %smember function `%D' cannot have `%T' method qualifier
ca: %sfunció membre "%D" no pot tenir el qualificador de mètode "%T"

en: defining explicit specialization `%D' in friend declaration
ca: definint l'especialització explícita "%D" en la declaració friend

note: Something like `template <class T> friend void f<T>()'.
en: invalid use of template-id `%D' in declaration of primary template
ca: ús no vàlid de l'aneu de patró "%D" en la declaració del patró primàri

en: default arguments are not allowed in declaration of friend template specialization `%D'
ca: no es permeten els argument per omissió en la declaració de l'especialització friend del patró "%D"

en: `inline' is not allowed in declaration of friend template specialization `%D'
ca: no es permet "inline" en la declaració de l'especialització friend del patró "%D"

en: definition of implicitly-declared `%D'
ca: la definició de "%D" declarat implícitament

en: no `%#D' member function declared in class `%T'
ca: no hi ha una funció membre "%#D" declarada en la classe "%T"

en: ISO C++ forbids in-class initialization of non-const static member `%D'
ca: ISO C++ prohibeix la inicialización en la classe del membre static "%D" que no és constant

en: ISO C++ forbids initialization of member constant `%D' of non-integral type `%T'
ca: ISO C++ prohibeix la inicialització del membre constant "%D" del tipus "%T" que no és enter

en: size of array `%D' is negative
ca: la grandària de la matriu "%D" és negatiu

en: size of array is negative
ca: la grandària de la matriu és negatiu

en: ISO C++ forbids zero-size array `%D'
ca: ISO C++ prohibeix la matriu "%D" de grandària zero

en: ISO C++ forbids zero-size array
ca: ISO C++ prohibeix la matriu de grandària zero

en: size of array `%D' is not an integral constant-expression
ca: la grandària de la matriu "%D" no és una expressió constant integral

en: size of array is not an integral constant-expression
ca: la grandària de la matriu no és una expressió constant integral

en: ISO C++ forbids variable-size array `%D'
ca: ISO C++ prohibeix la matriu "%D" de grandària variable

en: ISO C++ forbids variable-size array
ca: ISO C++ prohibeix la matriu de grandària variable

en: overflow in array dimension
ca: desbordament en la dimensió de la matriu

en: declaration of `%D' as %s
ca: declaración de "%D" com %s

en: creating %s
ca: creant %s

en: declaration of `%D' as multidimensional array must have bounds for all dimensions except the first
ca: la declaració de "%D" com una matriu multidimensional ha de tenir límits per a totes les dimensions excepte la primera

en: multidimensional array must have bounds for all dimensions except the first
ca: una matriu multidimensional ha de tenir límits per a totes les dimensions excepte per a la primera

en: return type specification for constructor invalid
ca: l'especificació del tipus de retorn per al constructor no és vàlid

en: return type specification for destructor invalid
ca: l'especificació del tipus de retorn per al destructor no és vàlid

en: operator `%T' declared to return `%T'
ca: l'operador "%T" es va declarar per a retornar "%T"

en: return type specified for `operator %T'
ca: es va especificar un tipus de retorn per a "operator %T"

en: unnamed variable or field declared void
ca: variable sense nom o camp declarat void

en: variable or field declared void
ca: variable o camp declarat void

en: destructors must be member functions
ca: els destructors deuen ser funcions membre

en: destructor `%T' must match class name `%T'
ca: el destructor "%T" ha de coincidir amb el nom de la classe "%T"

en: declarator-id missing; using reserved word `%D'
ca: falta l'identificador del declarador; utilitzant la paraula reservada "%D"

en: type `%T' is not derived from type `%T'
ca: el tipus "%T" no és derivat del tipus "%T"

note: Parse error puts this typespec where a declarator should go.
en: `%T' specified as declarator-id
ca: "%T" especificat com identificador de declarador

en:   perhaps you want `%T' for a constructor
ca:   potser vol "%T" per a un constructor

note: Sometimes, we see a template-name used as part of a decl-specifier like in std::allocator alloc; Handle that gracefully.
en: invalid use of template-name '%E' in a declarator
ca: ús no vàlid del nom de patró "%E" en un declarador

en: declaration of `%D' as non-function
ca: la declaració de "%D" com una no funció

en: `bool' is now a keyword
ca: `bool' ara és una paraula clau

en: extraneous `%T' ignored
ca: "%T" extra ignorat

en: multiple declarations `%T' and `%T'
ca: declaracions múltiples "%T" i "%T"

en: ISO C++ does not support `long long'
ca: ISO C++ no dóna suport a "long long"

en: ISO C++ forbids declaration of `%s' with no type
ca: ISO C++ prohibeix la declaració de "%s" sense tipus

en: short, signed or unsigned invalid for `%s'
ca: short, signed o unsigned no vàlid per a "%s"

en: long and short specified together for `%s'
ca: long i short especificats junts per a "%s"

en: signed and unsigned given together for `%s'
ca: es van donar junts signed i unsigned per a "%s"

en: qualifiers are not allowed on declaration of `operator %T'
ca: no es permeten qualificadors en la declaració de "operator %T"

en: `%T::%D' is not a valid declarator
ca: "%T::%D" no és una declaració vàlida

en: storage class specifiers invalid in parameter declarations
ca: especificadors de classe d'emmagatzematge no vàlids en les declaracions de paràmetres

en: typedef declaration invalid in parameter declaration
ca: declaració typedef no vàlida en la declaració de paràmetres

en: virtual outside class declaration
ca: declaració de virtual fora de class

en: storage class specified for %s `%s'
ca: classe d'emmagatzematge especificada per %s "%s"

en: top-level declaration of `%s' specifies `auto'
ca: la declaració del nivell superior de "%s" especifica "auto"

en: storage class specifiers invalid in friend function declarations
ca: especificadors de classe d'emmagatzematge no vàlids en les declaracions de funcions friend

en: destructor cannot be static member function
ca: el destructor no pot ser una funció membre de tipus static

en: destructors may not be `%s'
ca: els destructors no poden ser "%s"

en: constructor cannot be static member function
ca: el constructor no pot ser una funció membre de tipus static

en: constructors cannot be declared virtual
ca: els constructors no poden ser declarats virtual

en: constructors may not be `%s'
ca: els constructors no poden ser "%s"

en: return value type specifier for constructor ignored
ca: l'especificador de tipus del valor retornat per al constructor és ignorat

en: can't initialize friend function `%s'
ca: no es pot inicialitzar la funció friend "%s"

note: Cannot be both friend and virtual.
en: virtual functions cannot be friends
ca: les funcions virtuals no poden ser friend

en: friend declaration not in class definition
ca: la declaració friend no està en una definició de classe

en: can't define friend function `%s' in a local class definition
ca: no es pot definir la funció friend "%s" en una definició de classe local

en: destructors may not have parameters
ca: els destructors no poden tenir paràmetres

en: cannot declare reference to `%#T'
ca: no es poden declarar referències a "%#T"

en: cannot declare pointer to `%#T'
ca: no es pot declarar un punter a "%#T"

en: cannot declare pointer to `%#T' member
ca: no es pot declarar un punter al membre "%#T"

en: extra qualification `%T::' on member `%s' ignored
ca: s'ignora la qualificació extra `%T::' en el membre "%s"

en: cannot declare member function `%T::%s' within `%T'
ca: no es pot declarar la funció membre "%T::%s" dintre de "%T"

en: cannot declare member `%T::%s' within `%T'
ca: no es pot declarar el membre "%T::%s" dintre de "%T"

note: [dcl.fct.spec] The explicit specifier shall only be used in declarations of constructors within a class definition.
en: only declarations of constructors can be `explicit'
ca: solament les declaracions de constructors poden ser "explicit"

en: non-member `%s' cannot be declared `mutable'
ca: el no-membre "%s" no pot ser declarat "mutable"

en: non-object member `%s' cannot be declared `mutable'
ca: el membre non-objecte "%s" no pot ser declarat "mutable"

en: function `%s' cannot be declared `mutable'
ca: la funció "%s" no pot ser declarada "mutable"

en: static `%s' cannot be declared `mutable'
ca: static "%s" no pot ser declarat "mutable"

en: const `%s' cannot be declared `mutable'
ca: const "%s" no pot ser declarat "mutable"

en: template-id `%D' used as a declarator
ca: l'identificador de patró "%D" s'usa com un declarador

en: ISO C++ forbids nested type `%D' with same name as enclosing class
ca: ISO C++ prohibeix el tipus niat "%D" amb el mateix nom que la classe que ho conté

en: type qualifiers specified for friend class declaration
ca: es van especificar qualificadors de tipus en una declaració de classe friend

en: `inline' specified for friend class declaration
ca: es va especificar "inline" per a la declaració de classe friend

en: template parameters cannot be friends
ca: els paràmetres del patró no poden ser friends

en: friend declaration requires class-key, i.e. `friend class %T::%D'
ca: la declaració friend requereix una clau de classe, ex. "friend class %T::%D"

en: friend declaration requires class-key, i.e. `friend %#T'
ca: la declaració friend requereix una clau de classe, ex. "friend %#T"

en: trying to make class `%T' a friend of global scope
ca: tractant fer que la classe "%T" sigui un friend d'àmbit global

en: invalid qualifiers on non-member function type
ca: qualificadors no vàlids en el tipus de funció no membre

en: abstract declarator `%T' used as declaration
ca: el declarador abstracte "%T" es va utilitzar com una declaració

en: cannot use `::' in parameter declaration
ca: no es pot usar "::" en la declaració de paràmetres

note: Something like struct S { int N::j; };
en: invalid use of `::'
ca: ús no vàlid de "::"

en: function `%D' cannot be declared friend
ca: la funció "%D" no pot ser declarada friend

en: can't make `%D' into a method -- not in a class
ca: no es pot fer "%D" en un mètode -- no està en una classe

en: function `%D' declared virtual inside a union
ca: la funció "%s" es va declarar virtual dintre d'un union

en: `%D' cannot be declared virtual, since it is always static
ca: "%D" no es pot declarar virtual, ja que sempre és static

en: field `%D' has incomplete type
ca: el camp "%D" té tipus de dada incompleta

en: name `%T' has incomplete type
ca: el nom "%T" té tipus de dada incompleta

en:   in instantiation of template `%T'
ca:   en la instanciació det patró "%T"

en: `%s' is neither function nor member function; cannot be declared friend
ca: "%s" no és ni funció ni funció membre; no pot ser declarat friend

en: member functions are implicitly friends of their class
ca: les funcions membres són implícitament friends de la seva classe

note: An attempt is being made to initialize a non-static member.  But, from [class.mem]: 4 A member-declarator can contain a constant-initializer only if it declares a static member (_class.static_) of integral or enumeration type, see _class.static.data_. This used to be relatively common practice, but 
en: ISO C++ forbids initialization of member `%D'
ca: ISO C++ prohibeix la inicialización del membre "%D"

en: making `%D' static
ca: fent a "%D" static

en: storage class `auto' invalid for function `%s'
ca: la classe d'emmagatzematge "auto" no és vàlida per a la funció "%s"

en: storage class `register' invalid for function `%s'
ca: la classe d'emmagatzematge "register" no és vàlida per a la funció "%s"

en: storage class `__thread' invalid for function `%s'
ca: la classe d'emmagatzematge "__thread" no és vàlida per a la funció "%s"

en: storage class `static' invalid for function `%s' declared out of global scope
ca: la classe d'emmagatzematge "static" no és vàlida per a la funció "%s" declarada fora de l'àmbit global

en: storage class `inline' invalid for function `%s' declared out of global scope
ca: la classe d'emmagatzematge "inline" no és vàlida per a la funció "%s" declarada fora de l'àmbit global

en: virtual non-class function `%s'
ca: la funció virtual "%s" no és classe

en: cannot declare member function `%D' to have static linkage
ca: no es pot declarar que la funció membre "%D" tingui enllaçat estàtic

note: FIXME need arm citation
en: cannot declare static function inside another function
ca: no es pot declarar una funció static dintre d'altra funció

en: `static' may not be used when defining (as opposed to declaring) a static data member
ca: "static" pot no ser utilitzat quan es defineix (oposat a la declaració) una dada membre static

en: static member `%D' declared `register'
ca: es va declarar el membre static "%D" com "register"

en: cannot explicitly declare member `%#D' to have extern linkage
ca: no es pot declarar explícitament que el membre "%#D" tingui un enllaçat extern

en: default argument for `%#D' has type `%T'
ca: l'argument per omissió de "%#D" té tipus "%T"

en: default argument for parameter of type `%T' has type `%T'
ca: l'argument per omissió per al paràmetre del tipus "%T" té el tipus "%T"

en: default argument `%E' uses local variable `%D'
ca: l'argument per omissió "%E" usa la variable local "%D"

en: invalid string constant `%E'
ca: constant de cadena no vàlida "%E"

en: invalid integer constant in parameter list, did you forget to give parameter name?
ca: constant entera no vàlida en la llista de paràmetres, va oblidar proporcionar nom(s) de paràmetre(s)?

en: parameter `%D' invalidly declared method type
ca: el paràmetre "%D" es va declarar no vàlidament com tipus de mètode

en: parameter `%D' includes %s to array of unknown bound `%T'
ca: el paràmetre "%D" inclou %s per a la matriu "%T" de límit desconegut

note: [class.copy] A declaration of a constructor for a class X is ill-formed if its first parameter is of type (optionally cv-qualified) X and either there are no other parameters or else all other parameters have default arguments. We *don't* complain about member template instantiations that have this 
en: invalid constructor; you probably meant `%T (const %T&)'
ca: constructor no vàlid; tal vegada va voler dir "%T (const %T&)"

en: `%D' must be a nonstatic member function
ca: "%D" ha de ser una funció membre que no sigui static

en: `%D' must be either a non-static member function or a non-member function
ca: "%D" ha de ser una funció membre no estàtic o una funció no membre

en: `%D' must have an argument of class or enumerated type
ca: "%D" ha de tenir un argument de tipus classe o enumerat

en: conversion to %s%s will never use a type conversion operator
ca: la conversió a %s%s mai usarà un operador de conversió de tipus

note: 13.4.0.3
en: ISO C++ prohibits overloading operator ?:
ca: ISO C++ prohibeix la sobrecàrrega de l'operador ?:

en: postfix `%D' must take `int' as its argument
ca: el postfix "%D" ha de prendre "int" com el seu argument

en: postfix `%D' must take `int' as its second argument
ca: el postfix "%D" ha de prendre "int" com el seu segon argument

en: `%D' must take either zero or one argument
ca: "%D" ha de prendre zero o un argument

en: `%D' must take either one or two arguments
ca: "%D" ha de prendre un o dos arguments

en: prefix `%D' should return `%T'
ca: el prefix "%D" ha de regressar "%T"

en: postfix `%D' should return `%T'
ca: el postfix "%D" ha de regressar "%T"

en: `%D' must take `void'
ca: "%D" ha de prendre "void"

en: `%D' must take exactly one argument
ca: "%D" ha de prendre un argument exactament

en: `%D' must take exactly two arguments
ca: "%D" ha de prendre dos arguments exactament

en: user-defined `%D' always evaluates both arguments
ca: el "%D" definit per l'usuari sempre avalua ambdós arguments

en: `%D' should return by value
ca: "%D" ha de regressar per valor

en: `%D' cannot have default arguments
ca: "%D" no pot tenir arguments per omissió

en: using typedef-name `%D' after `%s'
ca: usant el nom de definició de tipus "%D" després de "%s"

en: using template type parameter `%T' after `%s'
ca: usant el paràmetre de tipus patró "%T" després de "%s"

en: use of enum `%#D' without previous declaration
ca: ús del enum "%#D" sense declaració prèvia

en: derived union `%T' invalid
ca: union derivada "%T" no vàlida

en: base type `%T' fails to be a struct or class type
ca: el tipus base "%T" falla a ser un tipus struct o classe

en: recursive type `%T' undefined
ca: tipus recursivo "%T" sense definir

en: duplicate base type `%T' invalid
ca: tipus base duplicat "%T" no vàlid

en: multiple definition of `%#T'
ca: definició múltiple de "%#T"

en: enumerator value for `%D' not integer constant
ca: el valor de enumerador per a "%D" no és una constant entera

en: overflow in enumeration values at `%D'
ca: desbordament en valors d'enumeració en "%D"

en: return type `%#T' is incomplete
ca: el tipus de retorn "%#T" és un tipus de dada incompleta

en: return type for `main' changed to `int'
ca: el tipus de retorn per a "main" va canviar a "int"

en: `%D' implicitly declared before its definition
ca: "%D" declarat implícitament abans de la seva definició

en: `operator=' should return a reference to `*this'
ca: "operator=" ha de retornar una referència a "*this"

en: parameter `%D' declared void
ca: el paràmetre "%D" es va declarar void

en: `%D' is already defined in class `%T'
ca: "%D" ja es va definir en la classe "%T"

en: static member function `%#D' declared with type qualifiers
ca: la funció membre static "%#D" és declarada amb qualificadors de tipus

en: duplicate type qualifiers in %s declaration
ca: qualificadors de tipus duplicats en la declaració %s

en: name missing for member function
ca: falta el nom per a la funció membre

en: ambiguous conversion for array subscript
ca: conversió ambigua per a índex de matriu

en: invalid types `%T[%T]' for array subscript
ca: tipus no vàlids "%T[%T]" per a índex de matriu

en: deleting array `%#D'
ca: esborrant la matriu "%#D"

en: type `%#T' argument given to `delete', expected pointer
ca: es va donar un argument de tipus "%#T" a "delete", s'esperava un punter

en: cannot delete a function.  Only pointer-to-objects are valid arguments to `delete'
ca: no es pot esborrar una funció. Solament els punters a objectes són arguments vàlids per a "delete"

en: deleting `%T' is undefined
ca: esborrar "%T" està indefinit

note: 14.5.2.2 [temp.mem] A local class shall not have member templates.
en: invalid declaration of member template `%#D' in local class
ca: declaració no vàlida del patró membre "%#D" en la classe local

en: invalid use of `virtual' in template declaration of `%#D'
ca: ús no vàlid de "virtual" en la declaració de patró de "%#D"

en: template declaration of `%#D'
ca: declaració en patró de "%#D"

en: Java method '%D' has non-Java return type `%T'
ca: el mètode Java "%D" té un tipus de retorn "%T" que no és de Java

en: Java method '%D' has non-Java parameter type `%T'
ca: el mètode Java "%D" té un tipus de paràmetre "%T" que no és de Java

en: prototype for `%#D' does not match any in class `%T'
ca: el prototip per a "%#D" no coincideix amb cap altre en la classe "%T"

en: local class `%#T' shall not have static data member `%#D'
ca: la classe local "%#T" no ha de tenir el membre static "%#D"

en: initializer invalid for static member with constructor
ca: inicializador no vàlid per al membre static amb constructor

en: (an out of class initialization is required)
ca: (es requereix una inicialització fora de la classe)

en: member `%D' conflicts with virtual function table field name
ca: el membre "%D" té conflictes amb el nom de camp de la matriu de funcions virtuals

en: `%D' is already defined in `%T'
ca: "%D" ja està definit en "%T"

en: field initializer is not constant
ca: l'inicializador del camp no és constant

en: `asm' specifiers are not permitted on non-static data members
ca: no es permeten els especificadores "asm" en membres de dades no estàtiques

en: cannot declare `%D' to be a bit-field type
ca: no es pot declarar "%D" que sigui un tipus de camp de bits

en: cannot declare bit-field `%D' with function type
ca: no es pot declarar el camp de bits "%D" amb un tipus de funció

en: `%D' is already defined in the class %T
ca: "%D" ja està definit en la classe %T

en: static member `%D' cannot be a bit-field
ca: el membre static "%D" no pot ser un camp de bits

en: initializer specified for non-member function `%D'
ca: es va especificar un inicialitzador per a la funció no-membre "%D"

en: invalid initializer for virtual method `%D'
ca: inicialitzador no vàlid per al mètode virtual "%D"

en: anonymous struct not inside named type
ca: struct anònim no es troba dintre d'un tipus nomenat

en: namespace-scope anonymous aggregates must be static
ca: els agregats anònims d'abast de nom d'espai deuen ser static

en: `operator new' must return type `%T'
ca: "operator new" ha de retornar el tipus "%T"

en: `operator new' takes type `size_t' (`%T') as first parameter
ca: "operator new" pren el tipus "size_t" ("%T") com primer argument

en: `operator delete' must return type `%T'
ca: "operator delete" ha de retornar el tipus "%T"

en: `operator delete' takes type `%T' as first parameter
ca: "operator delete" pren el tipus "%T" com primer argument

en: inline function `%D' used but never defined
ca: s'usa la funció «inline» "%D" però mai es va definir

en: default argument missing for parameter %P of `%+#D'
ca: falta l'argument per omissió per al paràmetre %P de "%+#D"

note: damn ICE suppression
en: unexpected letter `%c' in locate_error
ca: lletra "%c" inesperada en locate_error

note: Can't throw a reference.
en: type `%T' is disallowed in Java `throw' or `catch'
ca: el tipus "%T" no està permès en "throw" o "catch" de Java

en: call to Java `catch' or `throw' with `jthrowable' undefined
ca: cridada a "catch" o "throw" de Java amb "jthrowable" sense definir

note: Thrown object must be a Throwable.
en: type `%T' is not derived from `java::lang::Throwable'
ca: el tipus "%T" no és derivat de "java::lang::Throwable"

en: mixing C++ and Java catches in a single translation unit
ca: barrejant "catches" de C++ i Java en una sola unitat de traducció

en: throwing NULL, which has integral, not pointer type
ca: llançant NULL, que té un tipus integral, no un tipus punter

en:   in thrown expression
ca:   en expressió thrown

en: expression '%E' of abstract class type '%T' cannot be used in throw-expression
ca: no es pot usar l'expressió "%E" del tipus de classe abstracta "%T" en les expressions thrown

en: exception of type `%T' will be caught
ca: l'excepció del tipus "%T" serà atrapada

en:    by earlier handler for `%T'
ca:    per un gestor anterior per a "%T"

en: `...' handler must be the last handler for its try block
ca: el gestor "..." ha de ser l'últim gestor per al seu bloc try

en: `%D' is already a friend of class `%T'
ca: "%D" ja és un friend de la classe "%T"

en: invalid type `%T' declared `friend'
ca: el tipus no vàlid "%T" va ser declarat "friend"

note: [temp.friend] Friend declarations shall not declare partial specializations.
en: partial specialization `%T' declared `friend'
ca: l'especialització parcial "%T" es va declarar "friend"

en: class `%T' is implicitly friends with itself
ca: la classe "%T" és implícitament friend amb si mateixa

note: template <class T> friend typename S<T>::X;
en: typename type `%#T' declared `friend'
ca: el tipus de nom de tipus "%#T" es va declarar "friend"

note: template <class T> friend class T;
en: template parameter type `%T' declared `friend'
ca: el tipus de paràmetre de patró "%T" es va declarar "friend"

note: template <class T> friend class A; where A is not a template
en: `%#T' is not a template
ca: "%#T" no és un patró

en: `%T' is already a friend of `%T'
ca: "%T" ja és un friend de "%T"

en: member `%D' declared as friend before type `%T' defined
ca: el membre "%D" és declarat friend abans que es defineixi el tipus "%T"

en: friend declaration `%#D' declares a non-template function
ca: la declaració friend "%#D" declara una funció que no és patró

en: (if this is not what you intended, make sure the function template has already been declared and add <> after the function name here) -Wno-non-template-friend disables this warning
ca: (si aquesta no és la seva intenció, asseguri's qu'el patró de la funció ja ha estat declarada i agregui <> aquí després del nom de la funció) -Wno-non-template-friend desactiva aquest avís

en: argument to `%s' missing
ca: falta l'argument per a `%s'

en: default-initialization of `%#D', which has reference type
ca: l'inicialització per omissió de "%#D", el qual té el tipus de referència

en: uninitialized reference member `%D'
ca: membre referència "%D" sense inicialitzar

en: `%D' will be initialized after
ca: "%D" s'inicialitzarà després

en: base `%T' will be initialized after
ca: la base "%T" s'inicialitzarà després

en:   `%#D'
ca:   "#%D"

en:   base `%T'
ca:   base "%T"

en: multiple initializations given for `%D'
ca: es van donar inicialitzacions múltiples per a "%D"

en: multiple initializations given for base `%T'
ca: es van donar inicialitzacions múltiples per a la base "%T"

en: initializations for multiple members of `%T'
ca: inicialitzacions per a múltiples membres de "%T"

en: base class `%#T' should be explicitly initialized in the copy constructor
ca: la classe base "%#T" ha de ser inicialitzada explícitament en la còpia del constructor

en: class `%T' does not have any field named `%D'
ca: la classe "%T" no té cap camp cridat "%D"

en: unnamed initializer for `%T', which has no base classes
ca: inicialitzador sense nom per a "%T", el qual no té una classe base

en: unnamed initializer for `%T', which uses multiple inheritance
ca: inicialitzador sense nom per a "%T", el qual usa herència múltiple

en: type `%D' is not a direct or virtual base of `%T'
ca: el tipus "%D" no és una base directa o virtual de "%T"

en: type `%D' is not a direct base of `%T'
ca: el tipus "%D" no és una base directa de "%T"

note: Handle bad initializers like: class COMPLEX { public: double re, im; COMPLEX(double r = 0.0, double i = 0.0) {re = r; im = i;}; ~COMPLEX() {}; }; int main(int argc, char **argv) { COMPLEX zees(1.0, 0.0)[10]; }
en: bad array initializer
ca: inicialitzador de matriu erroni

en: `%T' is not an aggregate type
ca: "%T" no és un tipus agregat

en: `%T' fails to be an aggregate typedef
ca: "%T" falla a ser un tipus agregat

en: type `%T' is of non-aggregate type
ca: el tipus "%T" és d'un tipus no agregat

en: qualified type `%T' does not match destructor name `~%T'
ca: el tipus qualificat "%T" no coincideix amb el nom del destructor "~%T"

en: incomplete type `%T' does not have member `%D'
ca: el tipus incomplet "%T" no té al membre "%D"

en: `%D' is not a member of type `%T'
ca: "%D" no és un membre de tipus "%T"

en: invalid pointer to bit-field `%D'
ca: punter no vàlid al camp de bit "%D"

en: new of array type fails to specify size
ca: new de matriu falla a l'especificar la grandària

en: size in array new must have integral type
ca: la grandària de la matriu nova ha de tenir un tipus integral

en: zero size array reserves no space
ca: la matriu de grandària zero no reserva espai

en: new cannot be applied to a reference type
ca: new no pot ser aplicat a un tipus de referència

en: new cannot be applied to a function type
ca: new no pot ser aplicat a una funcció de referència

en: call to Java constructor, while `jclass' undefined
ca: cridada a constructor Java, mentre "jclass" està indefinit

en: can't find class$
ca: no es pot trobar class$

en: invalid type `void' for new
ca: tipus "void" no vàlid per a new

en: uninitialized const in `new' of `%#T'
ca: const sense inicialitzar en "new" de "%#T"

en: call to Java constructor with `%s' undefined
ca: cridada a constructor Java amb "%s" sense definir

en: request for member `%D' is ambiguous
ca: a petició per al membre "%D" és ambigua

en: ISO C++ forbids initialization in array new
ca: ISO C++ prohibeix la inicialització en la matriu new

en: initializer ends prematurely
ca: l'inicialitzador acaba prematurament

en: cannot initialize multi-dimensional array with initializer
ca: no es poden inicialitzar matrius multidimensionals amb l'inicialitzador

en: unknown array size in delete
ca: grandària de matriu desconeguda en delete

en: type to vector delete is neither pointer or array type
ca: el tipus de vector delete no és del tipus punter ni matriu

en: type name expected before `*'
ca: s'esperava nom de tipus abans de "*"

en: junk at end of #pragma %s
ca: escombraries al final de #pragma %s

en: invalid #pragma %s
ca: #pragma %s no vàlid

en: #pragma vtable no longer supported
ca: #pragma vtable ja no té suport

en: #pragma implementation for %s appears after file is included
ca: implementació de #pragma per a %s apareix després que el fitxer és inclòs

en: junk at end of #pragma GCC java_exceptions
ca: escombraries al final del #pragma GCC java_exceptions

en: `%D' not defined
ca: "%D" no està definit

en: `%D' was not declared in this scope
ca: "%D" no es va declarar en aquest àmbit

en: `%D' undeclared (first use this function)
ca: "%D" sense declarar (primer ús en aquesta funció)

en: (Each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in.)
ca: (Cada identificador sense declarar és reportat només una vegada per a cada funció en el qual apareix.)

en: generic thunk code fails for method `%#D' which uses `...'
ca: el codi de thunk genèric ha fallat per al mètode "%#D" que utilitza "..."

en: non-static const member `%#D', can't use default assignment operator
ca: el membre const "%#D" que no és static, no pot usar l'operador d'assignació per omissió

en: non-static reference member `%#D', can't use default assignment operator
ca: el membre de referència "%#D" que no és static, no pot usar l'operador d'assignació per omissió

en: `%#D' used prior to declaration
ca: s'usa "%#D" previ a la declaració

en: redeclaration of `wchar_t' as `%T'
ca: redeclaración de "wchar_t" com "%T"

note: A redeclaration of main, but not a duplicate of the previous one. [basic.start.main] This function shall not be overloaded.
en: invalid redeclaration of `%D'
ca: redeclaración no vàlida de "%D"

en: as `%D'
ca: com "%D"

en: previous external decl of `%#D'
ca: declaració externa prèvia de "%#D"

en: `%D' was previously implicitly declared to return `int'
ca: "%D" va ser declarat prèvia i implícitament per a retornar "int"

en: extern declaration of `%#D' doesn't match
ca: la declaració externa de "%#D" no coincideix

en: global declaration `%#D'
ca: amb la declaració global "%#D"

en: name lookup of `%D' changed
ca: la recerca de nom de "%D" va canviar

en: `%#D' hides constructor for `%#T'
ca: "%#D" amaga el destructor per a "%#T"

en: `%#D' conflicts with previous using declaration `%#D'
ca: "%#D" causa conflicte amb la declaració prèvia en ús "%#D"

en: previous non-function declaration `%#D'
ca: la declaració prèvia "%#D" que no és funció

en: conflicts with function declaration `%#D'
ca: causa conflicte amb la declaració de la funció "%#D"

note: 7.3.3/5 A using-declaration shall not name a template-id.
en: a using-declaration cannot specify a template-id.  Try `using %D'
ca: una declaració d'ús no pot especificar un identificador de patró. Intenti "using %D"

en: namespace `%D' not allowed in using-declaration
ca: no es permet l'espai de noms "%D" en la declaració d'ús

note: It's a nested name with template parameter dependent scope. This can only be using-declaration for class member.
en: `%T' is not a namespace
ca: "%T" no és un nom d'espai

en: `%D' not declared
ca: no es va declarar "%D"

note: If the OLD_FN was really declared, the declarations don't match.
en: `%D' is already declared in this scope
ca: "%D" ja es va declarar en aquest àmbit

en: using declaration `%D' introduced ambiguous type `%T'
ca: l'ús de la declaració "%D" va introduir el tipus ambigu "%T"

note: Definition isn't the kind we were looking for.
en: `%#D' redeclared as %C
ca: "%#D" redeclarat com %C

en: using-declaration for non-member at class scope
ca: declaració d'ús per a un no membre en l'àmbit de la classe

en: declaration of `%D' not in a namespace surrounding `%D'
ca: la declaració de "%D" no està en un espai de noms al voltant de "%D"

en: `%D' should have been declared inside `%D'
ca: "%D" deuria ser declarat dintre de "%D"

en: namespace alias `%D' not allowed here, assuming `%D'
ca: no es permet aquí l'alies de l'espai de noms "%D", assumint que és "%D"

note: The parser did not find it, so it's not there.
en: unknown namespace `%D'
ca: espai de noms "%D" desconegut

en: namespace `%T' undeclared
ca: espai de noms "%T" sense declarar

en: use of `%D' is ambiguous
ca: l'ús de "%D" és ambigu

en:   first declared as `%#D' here
ca:   declarat inicialment com "%#D" aquí

en:   also declared as `%#D' here
ca:   també declarat com "%#D" aquí

en: `%D' denotes an ambiguous type
ca: "%D" denota un tipus ambigu

note: This happens for A::B where B is a template, and there are no template arguments.
en: invalid use of `%D'
ca: ús no vàlid de "%D"

en: `%D::%D' is not a template
ca: "%D::%D" no és un patró

en: `%D' undeclared in namespace `%D'
ca: "%D" no declarat en l'espai de noms "%D"

en: `%D' is not a function,
ca: "%D" no és una funció,

en:   conflict with `%D'
ca:   té conflicte amb "%D"

en: `%T' is not a template
ca: "%T" no és un patró

en: ISO C++ forbids braced-groups within expressions
ca: ISO C++ prohibeix grups de parèntesis dintre de les expressions

en: use of old-style cast
ca: ús de la conversió d'estil antic

en: case label `%E' not within a switch statement
ca: l'etiqueta «case» "%E" no es troba dintre d'una declaració «switch»

en: ISO C++ forbids computed gotos
ca: ISO C++ prohibeix gotos calculats

note: Warn that we do not support `export'.
en: keyword `export' not implemented, and will be ignored
ca: la paraula clau "export" no està implementada, i serà ignorada

en: using `typename' outside of template
ca: usant "typename" fora de la plantilla

en: declaration of `%D' in `%D' which does not enclose `%D'
ca: declaració de "%D" en "%D" la qual no inclou a "%D"

en: `%s' tag used in naming `%#T'
ca: es va usar la marca "%s" al nomenar a"%#T"

en: data member `%D' cannot be a member template
ca: les dades membres "%D" no poden ser un patró membre

en: invalid member template declaration `%D'
ca: declaració del patró membre "%D" no vàlida

en: explicit specialization in non-namespace scope `%D'
ca: especialització explícita en l'àmbit "%D" que no és espai de noms

en: enclosing class templates are not explicitly specialized
ca: les patrons de classe contingudes no són especialitzades explícitament

en:   from definition of `%#D'
ca:   de la definició de "%#D"

en: specialization of `%T' after instantiation
ca: especialització de "%T" després de la instanciació

en: specializing `%#T' in different namespace
ca: especialitzant "%#T" en diferents espais de noms

en: specialization `%T' after instantiation `%T'
ca: especialització de "%T" després de la instanciació "%T"

en: explicit specialization of non-template `%T'
ca: especialització explícita de "%T" que no és patró

en: specialization of %D after instantiation
ca: especialització de %D després de la instanciació

en: `%D' is not a function template
ca: "%D" no és un patró de funció

en: template-id `%D' for `%+D' does not match any template declaration
ca: l'idenfificador de patró "%D" per a "%+D" no coincideix amb cap declaració de patró

en: ambiguous template specialization `%D' for `%+D'
ca: especialització de patró ambigua "%D" per a "%+D"

note: This case handles bogus declarations like template <> template <class T> void f<int>();
en: template-id `%D' in declaration of primary template
ca: identificador de patró "%D" en la declaració del patró primari

en: template parameter list used in explicit instantiation
ca: es va usar una llista de paràmetres de patró en una instanciació explícita

en: definition provided for explicit instantiation
ca: es proveeix una definició per a instanciació explícita

en: too many template parameter lists in declaration of `%D'
ca: massa llistes de paràmetres de patró en la declaració de "%D"

en: too few template parameter lists in declaration of `%D'
ca: molt poques llistes de paràmetres de patró en la declaració de "%D"

en: explicit specialization not preceded by `template <>'
ca: especialització explícita no precedida per "template <>"

en: partial specialization `%D' of function template
ca: especialització parcial "%D" del patró de funció

en: default argument specified in explicit specialization
ca: es va especificar un argument per omissió en l'especialització explícita

en: template specialization with C linkage
ca: especialització de patró amb enllaç C

note: From [temp.expl.spec]: If such an explicit specialization for the member of a class template names an implicitly-declared special member function (clause _special_), the program is ill-formed. Similar language is found in [temp.explicit].
en: specialization of implicitly-declared special member function
ca: especialització de la funció membre especial declarada implícitament

en: no member function `%D' declared in `%T'
ca: la funció no membre "%D" es va declarar en "%T"

note: There are two many template parameter lists.
en: too many template parameter lists in declaration of `%T'
ca: massa llistes de paràmetres de patró en la declaració de "%T"

en:  shadows template parm `%#D'
ca:  enfosquen el paràmetre de patró "%#D"

en: template parameters not used in partial specialization:
ca: no s'usen els paràmetres de patró en l'especialització parcial:

en:         `%D'
ca:         "%D"

en: partial specialization `%T' does not specialize any template arguments
ca: l'especialització parcial "%T" no especialitza cap argument de patró

en: template argument `%E' involves template parameter(s)
ca: l'argument de patró "%E" involucra el(s) paràmetre(s) de patró

en: type `%T' of template argument `%E' depends on template parameter(s)
ca: el tipus "%T" de l'argument de patró "%E" depèn del(s) paràmetre(s) de patró

en: no default argument for `%D'
ca: no hi ha un argument per omissió per a "%D"

en: template with C linkage
ca: patró amb enllaç C

en: template class without a name
ca: classe de patró sense nom

en: `%D' does not declare a template type
ca: "%D" no declara un tipus de patró

en: template definition of non-template `%#D'
ca: definició de patró de "%#D" que no és patró

en: expected %d levels of template parms for `%#D', got %d
ca: s'esperaven %d nivells de paràmetres de patró per a "%#D", es van obtenir %d

en: got %d template parameters for `%#D'
ca: es van obtenir %d paràmetres de patró per a "%#D"

en: got %d template parameters for `%#T'
ca: es van obtenir %d paràmetres de patró per a "%#T"

en:   but %d required
ca:   però es requereixen %d

en: `%T' is not a template type
ca: "%T" no és un tipus patró

en: previous declaration `%D'
ca: declaració prèvia de "%D"

en: used %d template parameter%s instead of %d
ca: es van usar %d paràmetre%s de patró en lloc de %d

en: template parameter `%#D'
ca: paràmetre de patró "%#D"

en: redeclared here as `%#D'
ca: redeclarat aquí com "%#D"

note: We have in [temp.param]: A template-parameter may not be given default arguments by two different declarations in the same scope.
en: redefinition of default argument for `%#D'
ca: redefinició de l'argument per omissió per a "%#D"

en: `%E' is not a valid template argument
ca: "%E" no és un argument de patró vàlid

en: it must be the address of a function with external linkage
ca: ha de ser l'adreça d'una funció amb enllaç extern

en: it must be the address of an object with external linkage
ca: ha de ser l'adreça d'un objecte amb enllaç extern

en: it must be a pointer-to-member of the form `&X::Y'
ca: ha de ser un punter-a-membre de la forma "&X::I"

en: string literal %E is not a valid template argument because it is the address of an object with static linkage
ca: la cadena literal %E no és un argument vàlid de patró perquè és l'adreça d'un objecte amb enllaç estàtic

en: address of non-extern `%E' cannot be used as template argument
ca: no es pot usar l'adreça de "%E" que no és extern com un argument de patró

en: non-constant `%E' cannot be used as template argument
ca: "%E" que no és constant no es pot usar com un argument de patró

en: to refer to a type member of a template parameter, use `typename %E'
ca: per a fer referència a un tipus membre d'un paràmetre de patró, usi "typename %E"

en: type/value mismatch at argument %d in template parameter list for `%D'
ca: no coincideix el tipus/valor en l'argument %d en la llista de paràmetres de patró per a "%D"

en:   expected a constant of type `%T', got `%T'
ca:   s'esperava una constant de tipus "%T", es va obtenir "%T"

en:   expected a type, got `%E'
ca:   s'esperava un tipus, es va obtenir "%E"

en:   expected a type, got `%T'
ca:   s'esperava un tipus, es va obtenir "%T"

en:   expected a class template, got `%T'
ca:   s'esperava un patró de classe, es va obtenir "%T"

en:   expected a template of type `%D', got `%D'
ca:   s'esperava un patró de tipus "%D", es va obtenir "%D"

en: could not convert template argument `%E' to `%T'
ca: no es pot convertir l'argument de patró "%E" a "%T"

en: wrong number of template arguments (%d, should be %d)
ca: nombre erroni d'arguments de patró (%d, deuria ser %d)

en: provided for `%D'
ca: proveït per "%D"

en: template argument %d is invalid
ca: l'argument de patró %d no és vàlid

en: non-template used as template
ca: s'usa un no-patró com patró

en: non-template type `%T' used as a template
ca: s'usa el tipus "%T" que és no-patró com patró

en: for template declaration `%D'
ca: per a la declaració de patró "%D"

en: template instantiation depth exceeds maximum of %d (use -ftemplate-depth-NN to increase the maximum) instantiating `%D'
ca: la profunditat d'instanciació del patró excedeix el màxim de %d (usi -ftemplate-depth-NN per a incrementar el màxim) al instanciar "%D"

en: ambiguous class template instantiation for `%#T'
ca: instanciació de patró classe ambigua per a "%#T"

en: instantiation of `%D' as type `%T'
ca: instanciació de "%D" com tipus "%T"

en: invalid parameter type `%T'
ca: tipus de paràmetre "%T" no vàlid

en: in declaration `%D'
ca: en la declaració "%D"

en: creating pointer to member function of non-class type `%T'
ca: creant un punter a funció membre del tipus "%T" que no és classe

en: creating array with size zero
ca: creant la matriu amb grandària zero

en: creating array with size zero (`%E')
ca: creant la matriu amb grandària zero ("%E")

en: forming reference to void
ca: formant la referència a void

en: forming %s to reference type `%T'
ca: formant %s per a referenciar al tipus "%T"

en: creating pointer to member of non-class type `%T'
ca: creant un punter al membre del tipus "%T" que no és classe

en: creating pointer to member reference type `%T'
ca: creant un punter al membre de referència de tipus "%T"

en: creating array of `%T'
ca: creant la matriu de "%T"

en: `%T' is not a class, struct, or union type
ca: "%T" no és de tipus classe, struct o union

en: use of `%s' in template
ca: ús de "%s" en el patró

en:   trying to instantiate `%D'
ca:   tractant d'instanciar "%D"

en: incomplete type unification
ca: unificació de tipus incomplet

en: use of `%s' in template type unification
ca: ús de "%s" en la unificació de tipus de patró

en: explicit instantiation of non-template `%#D'
ca: instanciació explícita de "%#D" que no és patró

en: no matching template for `%D' found
ca: no es troba una patró coincident per a "%D"

en: explicit instantiation of `%#D'
ca: instanciació explícita de "%#D"

en: duplicate explicit instantiation of `%#D'
ca: instanciació explícita duplicada de "%#D"

en: ISO C++ forbids the use of `extern' on explicit instantiations
ca: ISO C++ prohibeix l'ús de "extern" en instanciacions explícites

en: storage class `%D' applied to template instantiation
ca: classe d'emmagatzematge "%D" aplicada a la instanciació d'un patró

en: explicit instantiation of non-template type `%T'
ca: instanciació explícita del tipus "%T" del tipus no-patró

en: explicit instantiation of `%#T' before definition of template
ca: instanciació explícita de "%#T" abans de la definició del patró

en: ISO C++ forbids the use of `%s' on explicit instantiations
ca: ISO C++ prohibeix l'ús de "%s" en les instanciacions explícites

en: duplicate explicit instantiation of `%#T'
ca: instanciació explícita duplicada de "%#T"

en: explicit instantiation of `%D' but no definition available
ca: instanciació explícita de "%D" però no hi ha una definició disponible

en: `%#T' is not a valid type for a template constant parameter
ca: "%#T" no és un tipus vàlid per a un paràmetre constant de patró

en: -frepo must be used with -c
ca: -frepo ha de ser usat amb -c

en: mysterious repository information in %s
ca: informació de "repository" misteriosa en %s

en: can't create repository information file `%s'
ca: no es pot crear el fitxer d'informació de "repository" "%s"

en: cannot use typeid with -fno-rtti
ca: no es pot usar typeid sense -fno-rtti

en: must #include <typeinfo> before using typeid
ca: ha de fer #include <typeinfo> abans d'usar typeid

en: cannot create type information for type `%T' because its size is variable
ca: no es pot crear la informació de tipus per al tipus "%T" perquè la seva grandària és variable

en: dynamic_cast of `%#D' to `%#T' can never succeed
ca: dynamic_cast de "%#D" a "%#T" mai podrà tenir èxit

en: cannot dynamic_cast `%E' (of type `%#T') to type `%#T' (%s)
ca: no es pot fer dynamic_cast "%E" (de tipus "%#T") al tipus "%#T" (%s)

en: `%T' is an ambiguous base of `%T'
ca: "%T" és una base ambigua de "%T"

en: `%T' is an inaccessible base of `%T'
ca: "%T" és una base inaccessible de "%T"

en: invalid covariant return type for `%#D'
ca: tipus de retorn covariant no vàlid per a "%#D"

en:   overriding `%#D'
ca:   substituint "%#D"

en: conflicting return type specified for `%#D'
ca: tipus de retorn en conflicte especificats per a "%#D"

en: looser throw specifier for `%#F'
ca: especificador thrown més flexible per a "%#F"

en:   overriding `%#F'
ca:   substituint "%#F"

note: A static member function cannot match an inherited virtual member function.
en: `%#D' cannot be declared
ca: "%#D" no pot ser declarat

en:   since `%#D' declared in base class
ca:   ja que es va declarar "%#D" en la classe base

en: `%#D' needs a final overrider
ca: "%#D" necessita un substituent final

en: type of asm operand `%E' could not be determined
ca: no es pot determinar el tipus de l'operand asm "%E"

en: invalid use of member `%D' in static member function
ca: ús no vàlid del membre "%D" en la funció membre static

en: `this' is unavailable for static member functions
ca: "this" no està disponible per a funcions membre static

en: invalid use of `this' in non-member function
ca: ús no vàlid de "this" en la funció no membre

en: invalid use of `this' at top level
ca: ús no vàlid de "this" en el nivell principal

en: `%E' is not of type `%T'
ca: "%E" no és de tipus "%T"

en: template type parameters must use the keyword `class' or `typename'
ca: els paràmetres de tipus patró ha d'usar la paraula clau "class" o "typename"

en: definition of `%#T' inside template parameter list
ca: definició de "%#T" dintre d'una llista de paràmetres de patró

en: invalid definition of qualified type `%T'
ca: definició no vàlida del tipus qualificat "%T"

en: previous definition of `%#T'
ca: definició prèvia de "%#T"

en: invalid base-class specification
ca: especificació de classe base no vàlida

en: base class `%T' has cv qualifiers
ca: la classe base "%T" té qualificadors cv

en: multiple declarators in template declaration
ca: múltiples declaradors en una declaració de patró

en: `%D' is not a member of `%T'
ca: "%D" no és un membre de "%T"

en: use of namespace `%D' as expression
ca: ús de l'espai de noms "%D" com una expressió

en: use of class template `%T' as expression
ca: ús de la plantilla de classe "%T" com una expressió

note: Ambiguous reference to base members.
en: request for member `%D' is ambiguous in multiple inheritance lattice
ca: la petició pel membre "%D" és ambigua en la xarxa d'herència múltiple

en: use of %s from containing function
ca: ús de %s des d'una funció contenidora

en:   `%#D' declared here
ca:    "%#D" declarat aquí

en: type of `%E' is unknown
ca: el tipus de "%E" és desconegut

en: non-lvalue in %s
ca: non-lvalue dintre %s

en: `%V' qualifiers cannot be applied to `%T'
ca: els qualificadors "%V" no es poden aplicar a "%T"

en: `%s' attribute can only be applied to Java class definitions
ca: l'atribut "%s" només es pot aplicar a definicions de classes Java

en: `%s' attribute can only be applied to class definitions
ca: l'atribut "%s" sol es pot aplicar a definicions de classe

en: `%s' is obsolete; g++ vtables are now COM-compatible by default
ca: "%s" és obsolet; les vtables de g++ ara són compatibles amb COM per omissió

en: requested init_priority is not an integer constant
ca: la init_priority sol·licitada no és una constant entera

en: can only use `%s' attribute on file-scope definitions of objects of class type
ca: sol es pot usar l'atribut "%s" en definicions de rang de fitxer d'objectes de tipus class

en: requested init_priority is out of range
ca: la init_priority sol·licitada està fora de límits

en: requested init_priority is reserved for internal use
ca: la init_priority sol·licitada està reservada per a ús intern

en: `%s' attribute is not supported on this platform
ca: l'atribut "%s" no té suport en aquesta plataforma

en: lang_* check: failed in %s, at %s:%d
ca: revisió lang_*: ha fallat en %s, en %s:%d

en: %s between distinct pointer types `%T' and `%T' lacks a cast
ca: %s entre diferents tipus de punter "%T" i "%T" manca d'una conversió

en: ISO C++ forbids %s between pointer of type `void *' and pointer-to-function
ca: ISO C++ prohibeix %s entre punters de tipus "void *" i punters a funcions

en: invalid application of `%s' to a member function
ca: aplicació no vàlida de "%s" a una funció membre

en: deprecated conversion from string constant to `%T'
ca: conversió obsoleta d'una constant de cadena a "%T"

en: request for member `%D' in `%E', which is of non-class type `%T'
ca: sol·licitud pel membre "%D" en "%E", el qual és del tipus no agregat "%T"

en: invalid access to non-static data member `%D' of NULL object
ca: accés no vàlid a dades del membre que no és static "%D" de l'objecte NULL

en: `%D::%D' is not a member of `%T'
ca: "%D::%D" no és un membre de "%T"

en: `%T' is not a base of `%T'
ca: "%T" no és una base de "%T"

en: '%D' has no member named '%E'
ca: "%D" no té un membre cridat "%E"

en: `%D' is not a member template function
ca: "%D" no és una funció patró membre

note: A pointer to incomplete type (other than cv void) can be dereferenced [expr.unary.op]/1
en: `%T' is not a pointer-to-object type
ca: "%T" no és de tipus punter-a-objecte

en: invalid use of `%s' on pointer to member
ca: ús no vàlid de "%s" en punter a membre

en: invalid type argument
ca: argument de tipus no vàlid

en: ISO C++ forbids subscripting non-lvalue array
ca: ISO C++ prohibeix el subindici d'una matriu de l-valors

en: subscripting array declared `register'
ca: es va declarar el subindici de la matriu com "register"

en: object missing in use of `%E'
ca: falta un objecte en "%E"

en: ISO C++ forbids calling `::main' from within program
ca: ISO C++ prohibeix la crida "::main" dintre del mateix programa

en: must use .* or ->* to call pointer-to-member function in `%E (...)'
ca: es ha d'usar .* o ->* en la crida a la funció punter-a-membre en "%E (...)"

en: `%E' cannot be used as a function
ca: no es pot usar "%E" com una funció

en: too many arguments to %s `%+#D'
ca: massa arguments per a %s "%+#D"

en: at this point in file
ca: en aquest punt en el fitxer

en: too few arguments to %s `%+#D'
ca: molt pocs arguments per a %s "%+#D"

en: assuming cast to type `%T' from overloaded function
ca: assumint la conversió al tipus "%T" des de la funció sobrecarregada

en: division by zero in `%E / 0'
ca: divisió per zero en "%E / 0"

en: division by zero in `%E / 0.'
ca: divisió per zero en "%E / 0."

en: division by zero in `%E %% 0'
ca: divisió per zero en "%E %% 0"

en: division by zero in `%E %% 0.'
ca: divisió per zero en "%E %% 0."

en: %s rotate count is negative
ca: el compte de rotació %s és negatiu

en: %s rotate count >= width of type
ca: el compte de rotació %s >= amplària del tipus

en: ISO C++ forbids comparison between pointer and integer
ca: ISO C++ prohibeix la comparança entre punters i enters

en: comparison between types `%#T' and `%#T'
ca: comparança entre els tipus "%#T" i "%#T"

en: comparison between signed and unsigned integer expressions
ca: comparança entre expressions enteres signed i unsigned

en: invalid operands of types `%T' and `%T' to binary `%O'
ca: operadors no vàlids de tipus "%T" i "%T" per al binari "%O"

note: Some sort of arithmetic operation involving NULL was performed.  Note that pointer-difference and pointer-addition have already been handled above, and so we don't end up here in that case.
en: NULL used in arithmetic
ca: es va usar NULL en l'aritmètica

en: ISO C++ forbids using pointer of type `void *' in subtraction
ca: ISO C++ prohibeix l'ús d'un punter de tipus "void *" en la substracció

en: ISO C++ forbids using pointer to a function in subtraction
ca: ISO C++ prohibeix l'ús d'un punter a una funció en la substracció

en: ISO C++ forbids using pointer to a method in subtraction
ca: ISO C++ prohibeix l'ús d'un punter a un mètode en la substracció

en: invalid use of a pointer to an incomplete type in pointer arithmetic
ca: ús no vàlid d'un punter a un tipus incomplet en aritmètica de punters

en: taking address of temporary
ca: prenent l'adreça del temporal

en: ISO C++ forbids %sing an enum
ca: ISO C++ prohibeix %sing un enum

en: cannot %s a pointer to incomplete type `%T'
ca: no es pot %s un punter a un tipus incomplet "%T"

en: ISO C++ forbids %sing a pointer of type `%T'
ca: ISO C++ prohibeix %sing un punter de tipus "%T"

en: cast to non-reference type used as lvalue
ca: s'usa la conversió a un tipus no referenciat com un lvalue

en: invalid use of `--' on bool variable `%D'
ca: ús no vàlid de "--" en la variable booleana "%D"

note: ARM $3.4
en: ISO C++ forbids taking address of function `::main'
ca: ISO C++ prohibeix prendre l'adreça de la funció "::main"

en: ISO C++ forbids taking the address of a bound member function to form a pointer to member function.  Say `&%T::%D'
ca: ISO C++ prohibeix prendre l'adreça d'una funció membre límitada per a formar un punter a la funció membre. Com "&%T::%D"

en: ISO C++ forbids taking the address of a cast to a non-lvalue expression
ca: ISO C++ prohibeix prendre l'adreça d'una conversió a una expressió no lvalue

en: taking address of destructor
ca: prenent l'adreça del destructor

en: taking address of bound pointer-to-member expression
ca: prenent l'adreça de l'expressió límitada punter-a-membre

en: cannot create pointer to reference member `%D'
ca: no es pot crear un punter al membre referència "%D"

en: cannot take the address of `this', which is an rvalue expression
ca: no es pot prendre l'adreça de "this" que és una expressió rvalue

en: address requested for `%D', which is declared `register'
ca: es va sol·licitar l'adreça de "%D", el qual es va declarar com "register"

en: invalid static_cast from type `%T' to type `%T'
ca: static_cast no vàlid del tipus "%T" al tipus "%T"

en: invalid reinterpret_cast of an rvalue expression of type `%T' to type `%T'
ca: reinterpret_cast no vàlid d'una expressió rvalue del tipus "%T" al tipus "%T"

en: reinterpret_cast from `%T' to `%T' loses precision
ca: reinterpret_cast de "%T" a "%T" perd precisió

en: ISO C++ forbids casting between pointer-to-function and pointer-to-object
ca: ISO C++ prohibeix la conversió entre punter a funció i punter a objecte

en: invalid reinterpret_cast from type `%T' to type `%T'
ca: reinterpret_cast no vàlid del tipus "%T" al tipus "%T"

en: invalid use of const_cast with type `%T', which is not a pointer, reference, nor a pointer-to-data-member type
ca: ús no vàlid de const_cast amb tipus "%T", que no és un punter, referència, ni un tipus punter-a-dades-membres

en: invalid use of const_cast with type `%T', which is a pointer or reference to a function type
ca: ús no vàlid de const_cast amb tipus "%T", el qual és un punter o referència a un tipus de funció

en: invalid const_cast of an rvalue of type `%T' to type `%T'
ca: const_cast no vàlid d'un rvalue de tipus "%T" al tipus "%T"

en: invalid const_cast from type `%T' to type `%T'
ca: const_cast no vàlid del tipus "%T" al tipus "%T"

en: ISO C++ forbids casting to an array type `%T'
ca: ISO C++ prohibeix la conversió a un tipus de matriu "%T"

en: invalid cast to function type `%T'
ca: conversió no vàlida al tipus de funció "%T"

en: cast from `%T' to `%T' discards qualifiers from pointer target type
ca: la conversió de "%T" a "%T" descarta els qualificadors del tipus de la destinació del punter

en: cast from `%T' to `%T' increases required alignment of target type
ca: la conversió de "%T" a "%T" incrementa l'alineació requerida del tipus de la destinació

en:   in evaluation of `%Q(%#T, %#T)'
ca:   en l'avaluació de "%Q(%#T, %#T)"

en: ISO C++ forbids cast to non-reference type used as lvalue
ca: ISO C++ prohibeix la conversió a un tipus no referent usat com lvalue

en: incompatible types in assignment of `%T' to `%T'
ca: tipus incompatible en l'assignació de "%T" a "%T"

en: ISO C++ forbids assignment of arrays
ca: ISO C++ prohibeix l'assignació de matrius

en:    in pointer to member function conversion
ca:    en la conversió del punter a funció membre

en:    in pointer to member conversion
ca:    en la conversió del punter a membre

en: invalid conversion to type `%T' from type `%T'
ca: conversió no vàlida del tipus "%T" a partir del tipus "%T"

en: passing NULL used for non-pointer %s %P of `%D'
ca: passant NULL usat per al no punter %s %P de "%D"

en: %s to non-pointer type `%T' from NULL
ca: %s al tipus "%T" que no és un punter des de NULL

en: passing `%T' for %s %P of `%D'
ca: passant "%T" per a %s %P de "%D"

en: %s to `%T' from `%T'
ca: %s a "%T" des de "%T"

en: passing negative value `%E' for %s %P of `%D'
ca: passant el valor negatiu `%E' per a %s %P de "%D"

en: %s of negative value `%E' to `%T'
ca: %s de valor negatiu `%I' a "%T"

en: cannot convert `%T' to `%T' for argument `%P' to `%D'
ca: no es pot convertir "%T" a "%T" per a l'argument `%P' per a "%D"

en: cannot convert `%T' to `%T' in %s
ca: no es pot convertir "%T" a "%T" en %s

en: in passing argument %P of `%+D'
ca: en el pas de l'argument %P de "%+D"

en: returning reference to temporary
ca: retornant la referència al temporal

en: reference to non-lvalue returned
ca: es va retornar una referència a un non-lvalue

en: reference to local variable `%D' returned
ca: es va retornar una referència a la variable local "%D"

en: address of local variable `%D' returned
ca: es va retornar l'adreça de la variable local "%D"

en: returning a value from a destructor
ca: retornant un valor d'un destructor

note: If a return statement appears in a handler of the function-try-block of a constructor, the program is ill-formed.
en: cannot return from a handler of a function-try-block of a constructor
ca: no es pot retornar d'un gestor d'una function-try-block d'un constructor

note: You can't return a value from a constructor.
en: returning a value from a constructor
ca: retornant un valor d'un constructor

en: `operator new' must not return NULL unless it is declared `throw()' (or -fcheck-new is in effect)
ca: "operator new" no ha de regressar NULL a menys que es declari "throw()" (o -fcheck-new estigui en efecte)

en: type `%T' is not a base type for type `%T'
ca: el tipus "%T" no és un tipus base per al tipus "%T"

en: cannot declare variable `%D' to be of type `%T'
ca: no es pot declarar que la variable "%D" sigui de tipus "%T"

en: cannot declare parameter `%D' to be of type `%T'
ca: no es pot declarar que el paràmetre "%D" sigui de tipus "%T"

en: cannot declare field `%D' to be of type `%T'
ca: no es pot declarar que el camp "%D" sigui de tipus "%T"

en: invalid return type for member function `%#D'
ca: tipus de retorn no vàlid per a la funció membre "%#D"

en: invalid return type for function `%#D'
ca: tipus de retorn no vàlid per a la funció "%#D"

en: cannot allocate an object of type `%T'
ca: no es pot assignar un objecte de tipus "%T"

en:   because the following virtual functions are abstract:
ca:   perquè les següents funcions virtuals són abstractes:

en:   since type `%T' has abstract virtual functions
ca:   ja que el tipus "%T" té funcions virtuals abstractes

en: constructor syntax used, but no constructor declared for type `%T'
ca: es va usar la sintaxi de constructor, però no es va declarar un constructor per al tipus "%T"

en: cannot initialize arrays using this syntax
ca: no es poden inicialitzar matrius usant aquesta sintaxi

en: initializing array with parameter list
ca: inicialitzant una matriu amb una llista de paràmetres

en: initializer for scalar variable requires one element
ca: l'inicialitzador per a una variable escalar requereix un element

en: braces around scalar initializer for `%T'
ca: parèntesis al voltant de l'inicialitzador per a "%T"

en: ignoring extra initializers for `%T'
ca: ignorant els inicialitzadors extra per a "%T"

en: variable-sized object of type `%T' may not be initialized
ca: un objecte de grandària variable de tipus "%T" no pot ser inicialitzat

en: subobject of type `%T' must be initialized by constructor, not by `%E'
ca: el subobjecte de tipus "%T" ha de ser inicialitzat per un constructor, no per "%E"

en: aggregate has a partly bracketed initializer
ca: l'agregat té un inicialitzador amb parèntesis parcials

en: non-trivial labeled initializers
ca: inicialitzadors etiquetats com no trivials

en: non-empty initializer for array of empty elements
ca: inicialitzador no-buit per a una matriu d'elements buits

en: initializer list for object of class with virtual base classes
ca: llista d'inicialitzadors per a un objecte d'una classe amb classes base virtual

en: initializer list for object of class with base classes
ca: llista d'inicialitzadors per a un objecte d'una classe amb classes base

en: initializer list for object using virtual functions
ca: llista d'inicialitzadors per a un objecte que usa funcions virtuals

en: missing initializer for member `%D'
ca: falta e l'inicialitzador pel membre "%D"

en: uninitialized const member `%D'
ca: membre const "%D" sense inicialitzar

en: member `%D' with uninitialized const fields
ca: membre "%D" amb camps const sense inicialitzar

en: member `%D' is uninitialized reference
ca: el membre "%D" és una referència sense inicialitzar

en: index value instead of field name in union initializer
ca: valor d'índex en lloc del nom del camp en l'inicialitzador d'union

en: no field `%D' in union being initialized
ca: no existeix el camp "%D" en el union que s'està inicialitzant

en: union `%T' with no named members cannot be initialized
ca: no es pot inicialitzar el union "%T" sense membres nomenats

en: excess elements in aggregate initializer
ca: excés d'elements en l'inicialitzador agregat

en: circular pointer delegation detected
ca: es va detectar una delegació de punter circular

en: base operand of `->' has non-pointer type `%T'
ca: l'operand base de "->" té el tipus "%T" que no és punter

en: result of `operator->()' yields non-pointer result
ca: el resultat de "operator->()" produeix un resultat que no és un punter

en: base operand of `->' is not a pointer
ca: l'operand base de "->" no és un punter

en: `%E' cannot be used as a member pointer, since it is of type `%T'
ca: no es pot usar "%E" com un punter membre, perquè és de tipus "%T"

en: cannot apply member pointer `%E' to `%E', which is of non-aggregate type `%T'
ca: no es pot aplicar el punter a membre "%E" a "%E", el qual és del tipus no agregat "%T"

en: member type `%T::' incompatible with object type `%T'
ca: el tipus de membre "%T::" és incompatible amb el tipus objecte "%T"

en: call to function `%D' which throws incomplete type `%#T'
ca: cridada a la funció "%D" la qual llança el tipus incomplet "%#T"

en: call to function which throws incomplete type `%#T'
ca: cridada a una funció la qual llança el tipus incomplet "%#T"

note: XXX Not i18n clean.
en: %s is deprecated, please see the documentation for details
ca: %s és obsolet, per favor vegi la documentació per a més detalls

en: note:
ca: nota:

en: warning:
ca: avís:

en: (continued):
ca: (continuat):

en: [REPORT BUG!!] %
ca: [REPORTAR error!!] %

en: [REPORT BUG!!]
ca: [REPORTAR error!!]

en: ASSIGN'ed label cannot fit into `%A' at %0 -- using wider sibling
ca: l'etiqueta ASSIGNada no entra en "%A" a %0 -- utilitzant una similar més ample

en: no INTEGER type can hold a pointer on this configuration
ca: cap tipus INTEGER pot guardar un punter en aquesta configuració

en: configuration: REAL, INTEGER, and LOGICAL are %d bits wide,
ca: configuració: REAL, INTEGER, i LOGICAL són de %d bits d'amplària,

en: and pointers are %d bits wide, but g77 doesn't yet work
ca: i els punters són de %d bits d'amplària, però g77 encara no treballa

en: properly unless they all are 32 bits wide
ca: de forma adequada a menys que tots siguin de 32 bits d'amplària

en: Please keep this in mind before you report bugs.
ca: Per favor tingui això presenti abans de reportar errors.

note: I/O will probably crash.
en: configuration: char * holds %d bits, but ftnlen only %d
ca: configuració: char * guarda %d bits, però ftnlen només %d

note: ASSIGN 10 TO I will crash.
en: configuration: char * holds %d bits, but INTEGER only %d --
     ASSIGN statement might fail
ca: configuració: char * guarda %d bits, però INTEGER només %d --
     la declaració ASSIGN pot fallar

en: In statement function
ca: En la declaració de la funció

en: Outside of any program unit:
ca: Fora de qualsevol unitat de programa:

en: %A from %B at %0%C
ca: %A des de %B en %0%C

en: At %0, INCLUDE file %A exists, but is not readable
ca: En %0, el fitxer INCLUDE %A existeix, però no és llegible

en: At %0, INCLUDE nesting too deep
ca: En %0, la "niació" de INCLUDE és massa profunda

en: Two arithmetic operators in a row at %0 and %1 -- use parentheses
ca: Dos operadors aritmètics en una fila en %0 i %1 -- usi parèntesi

en: Operator at %0 has lower precedence than that at %1 -- use parentheses
ca: L'operador en %0 té una preferència menor que aquell en %1 -- usi parèntesi

en: Use .EQV./.NEQV. instead of .EQ./.NE. at %0 for LOGICAL operands at %1 and %2
ca: Usi .EQV./.NEQV. en lloc de .EQ./.NE en %0 pels operands LOGICAL en %1 i %2

en: Unsupported operand for ** at %1 -- converting to default INTEGER
ca: Operand sense suport per a ** en %1 -- es va convertir a INTEGER per omissió

en: overflowed output arg list for `%s'
ca: llista d'arguments de sortida desbordada per a "%s"

en: --driver no longer supported
ca: --driver ja no té suport

en: argument to `%s' missing
ca: falta l'argument per a "%s"

en: no input files; unwilling to write output files
ca: no hi ha fitxers d'entrada; incapaç d'escriure fitxers de sortida

en: Implicit declaration of `%A' at %0
ca: Declaració implícita de "%A" en %0

en: Non-ISO-C-standard escape sequence `\%A' at %0
ca: Seqüència d'escapament que no és estàndard ISO "\%A" en %0

en: Unknown escape sequence `\%A' at %0
ca: Seqüència d'escapament és desconeguda "\%A" en %0

en: Unterminated escape sequence `\' at %0
ca: Seqüència d'escapament sense acabar "\" en %0

en: Unknown escape sequence `\' followed by char code 0x%A at %0
ca: Seqüència d'escapament és desconeguda: "\" seguida pel codi de caràcter 0x%A en %0

en: \x used at %0 with no following hex digits
ca: es va usar \x en %0 sense dígits hexadecimals a continuació

en: Hex escape at %0 out of range
ca: Escapament hex a %0 fora de límits

en: Escape sequence at %0 out of range for character
ca: Seqüència d'escapament en %0 fora de límits pel caràcter

en: hex escape out of range
ca: Escapament hex fora de límits

en: non-ANSI-standard escape sequence, `\%c'
ca: seqüència d'escapament que no és estàndard ANSI, "\%c"

en: non-ISO escape sequence `\%c'
ca: seqüència d'escapament que no és ISO, "\%c"

en: unknown escape sequence `\%c'
ca: seqüència d'escapament és desconeguda, "\%c"

en: unknown escape sequence: `\' followed by char code 0x%x
ca: seqüència d'escapament és desconeguda, "\" seguida pel codi de caràcter 0x%x

en: badly formed directive -- no closing quote
ca: directiva mal formada -- cometa sense tancar

en: #-lines for entering and leaving files don't match
ca: el nombre de #-lines per a entrar i sortir dels fitxers no coincideixen

en: bad directive -- missing close-quote
ca: directiva errònia -- falta una cometa que tanqui

en: invalid #ident
ca: #ident no vàlid

en: undefined or invalid # directive
ca: directiva # no definida o no vàlida

en: invalid #line
ca: #line no vàlid

en: use `#line ...' instead of `# ...' in first line
ca: usi "#line ..." en lloc de "# ..." en la primera línia

en: invalid #-line
ca: #-line no vàlid

en: Null character at %0 -- line ignored
ca: Caràcter nul en %0 -- línia ignorada

en: INCLUDE at %0 not the only statement on the source line
ca: INCLUDE en %0 no és la primera declaració en la línia de codi

en: ASSIGNed FORMAT specifier is too small
ca: l'especificador ASSIGNed FORMAT és massa petit

note: ~~~Someday handle CHARACTER*1, CHARACTER*N
en: SELECT CASE on CHARACTER type (at %0) not supported -- sorry
ca: SELECT CASE en el tipus CHARACTER (en %0) no té suport -- perdó

en: ASSIGN to variable that is too small
ca: ASSIGN a una variable que és massa petita

en: ASSIGNed GOTO target variable is too small
ca: la variable de l'objectiu ASSIGNed GOTO és massa petita

en: Local adjustable symbol `%A' at %0
ca: Símbol local ajustable "%A" en %0

en: data initializer on host with different endianness
ca: inicialitzador de dades en l'ordinador amb "endianness" diferent

en: Missing first operand for binary operator at %0
ca: Falta el primer operand binari per a l'operador binari en %0

en: Zero-length character constant at %0
ca: Constant de caràcter de longitud zero en %0

en: Invalid token at %0 in expression or subexpression at %1
ca: Element no vàlid en %0 en l'expressió o subexpressió en %1

en: Missing operand for operator at %1 at end of expression at %0
ca: Falta un operand per a l'operador en %1 al final de l'expressió en %0

en: Label %A already defined at %1 when redefined at %0
ca: L'etiqueta %A ja es va definir en %1 quan es va redefinir en %0

en: Unrecognized character at %0 [info -f g77 M LEX]
ca: Caràcter no reconegut en %0 [info -f g77 M LEX]

en: Label definition %A at %0 on empty statement (as of %1)
ca: La definició de l'etiqueta %A en %0 en una declaració buida (per a %1)

en: Invalid first character at %0 [info -f g77 M LEX]
ca: Primer caràcter no vàlid en %0 [info -f g77 M LEX]

en: Line too long as of %0 [info -f g77 M LEX]
ca: Línia massa deixa anar per a %0 [info -f g77 M LEX]

en: Non-numeric character at %0 in label field [info -f g77 M LEX]
ca: Caràcter no numèric en %0 en el camp d'etiqueta [info -f g77 M LEX]

en: Label number at %0 not in range 1-99999
ca: El nombre d'etiqueta en %0 no està en el rang 1-99999

en: Continuation indicator at %0 must appear in column 6 [info -f g77 M LEX]
ca: L'indicador de continuació en %0 ha d'aparèixer en la columna 6 [info -f g77 M LEX]

en: Label at %0 invalid with continuation line indicator at %1 [info -f g77 M LEX]
ca: Etiqueta en %0 no vàlida amb indicador de continuació de línia en %1 [info -f g77 M LEX]

en: Character constant at %0 has no closing apostrophe at %1
ca: La constant de caràcter en %0 no té l'apòstrofe que tanca en %1

en: Hollerith constant at %0 specified %A more characters than are present as of %1
ca: La constant hollerith en %0 especifica %A més caràcters que els presents en %1

en: Missing close parenthese at %0 needed to match open parenthese at %1
ca: Falta el parèntesi que tanca en %0 necessari per a coincidir amb els parèntesis oberts en %1

en: Integer at %0 too large
ca: Enter en %0 massa gran

en: Period at %0 not followed by digits for floating-point number or by `NOT.', `TRUE.', or `FALSE.'
ca: El punt en %0 no està seguit de dígits per a un nombre de coma flotant o per "NOT.", "TRUE." o "FALSE."

en: Missing close-period between `.%A' at %0 and %1
ca: Falta el punt que tanca entri ".%A" en %0 i %1

en: Invalid exponent at %0 for real constant at %1; nondigit `%A' in exponent field
ca: Exponent no vàlid en %0 per a la constant real en %1; "%A" que no és dígit en el camp de l'exponent

en: Missing value at %1 for real-number exponent at %0
ca: Falta un valor en %1 per a l'exponent de nombre real en %0

en: Expected binary operator between expressions at %0 and at %1
ca: S'esperava un operador binari entre les expressions en %0 i en %1

en: Semicolon at %0 is an invalid token
ca: El punt i coma en %0 és un element no vàlid

en: Extraneous comma in FORMAT statement at %0
ca: Coma sobrant en la declaració FORMAT en %0

en: Missing comma in FORMAT statement at %0
ca: Coma faltant en la declaració FORMAT en %0

en: Spurious sign in FORMAT statement at %0
ca: Signe espuri en la declaració FORMAT en %0

en: Spurious number in FORMAT statement at %0
ca: Nombre espuri en la declaració FORMAT en %0

en: Spurious text trailing number in FORMAT statement at %0
ca: Text espuri addicional al nombre en la declaració FORMAT en %0

en: Unrecognized FORMAT specifier at %0
ca: Especificador FORMAT no reconegut en %0

en: Missing close-parenthese(s) in FORMAT statement at %0
ca: Falta(en) parèntesi(s) que tanquen en la declaració FORMAT en %0

en: Missing number following period in FORMAT statement at %0
ca: Falta un nombre a continuació del punt en la declaració FORMAT en %0

en: Missing number following `E' in FORMAT statement at %0
ca: Falta un nombre a continuació de "E" en la declaració FORMAT en %0

en: Spurious trailing comma preceding terminator at %0
ca: Coma final espúria precedint al terminador en %0

en: At %0, specify OPERATOR instead of ASSIGNMENT for INTERFACE statement not specifying the assignment operator (=)
ca: En %0, especifiqui OPERATOR en lloc de ASSIGNMENT per a la declaració INTERFACE que no especifica l'operador d'assignació (=)

en: At %0, specify ASSIGNMENT instead of OPERATOR for INTERFACE statement specifying the assignment operator (=)
ca: En %0, especifiqui ASSIGNMENT en lloc de OPERATOR per a la declaració INTERFACE que especifica l'operador d'assignació (=)

en: Cannot specify =initialization-expr at %0 unless `::' appears before list of objects
ca: No es pot especificar =expr-iniciació en %0 a menys que "::" aparegui abans que la llista dels objectes

en: Reference to label at %1 inconsistent with its definition at %0
ca: La referència a l'etiqueta en %1 és inconsistenta amb la seva definició en %0

en: Reference to label at %1 inconsistent with earlier reference at %0
ca: La referència a l'etiqueta en %1 és inconsistenta amb la referència anterior en %0

en: DO-statement reference to label at %1 follows its definition at %0
ca: La referència de la declaració DO a l'etiqueta en %1 segueix la seva definició en %0

en: Reference to label at %1 is outside block containing definition at %0
ca: La referència a l'etiqueta en %1 està fora del bloc que conté la definició en %0

en: DO-statement references to label at %0 and %2 separated by unterminated block starting at %1
ca: Les referències de la declaració DO a l'etiqueta en %0 i %2 estan separades per un bloc sense acabar que comença en %1

en: DO-statement reference to label at %0 and label definition at %2 separated by unterminated block starting at %1
ca: La referència de la declaració DO a l'etiqueta en %0 i la definició de l'etiqueta en %2 estan separades per un bloc sense acabar que comença en %1

en: Label definition at %0 invalid on this kind of statement
ca: La definició d'etiqueta en %0 no és vàlida en aquest tipus de declaració

en: Statement at %0 invalid in this context
ca: La declaració en %0 no és vàlida en aquest context

en: Statement at %0 invalid in context established by statement at %1
ca: La declaració en %0 no és vàlida en el context establert per la declaració en %1

en: Statement at %0 must specify construct name specified at %1
ca: La declaració en %0 ha d'especificar el nom de la construcció especificada en %1

en: Construct name at %0 superfluous, no construct name specified at %1
ca: El nom de la construcció en %0 és superflu, no es va especificar un nom de construcció en %1

en: Construct name at %0 not the same as construct name at %1
ca: El nom de construcció en %0 no és el mateix que el nom de construcció en %1

en: Construct name at %0 does not match construct name for any containing DO constructs
ca: El nom de construcció en %0 no coincideix amb el nom de construcció per a qualsevol construcció DO contenidora

en: Label definition missing at %0 for DO construct specifying label at %1
ca: Falta la definició d'etiqueta en %0 per a la construcció DO que especifica l'etiqueta en %1

en: Statement at %0 follows ELSE block for IF construct at %1
ca: La declaració en %0 segueix al bloc ELSE per a la construcció IF en %1

en: No label definition for FORMAT statement at %0
ca: No hi ha definició d'etiqueta per a la declaració FORMAT en %0

en: Second occurrence of ELSE WHERE at %0 within WHERE at %1
ca: Segona ocurrència de ELSE WHERE en %0 dintre de WHERE en %1

en: END statement at %0 missing `%A' keyword required for internal or module procedure(s) bounded by %1
ca: A la declaració END en %0 li falta la paraula clau `%A' requerida per a procediment(s) intern(s) o mòdul(s) units per %1

en: MODULE PROCEDURE statement at %0 disallowed because INTERFACE at %1 specifies no generic name, operator, or assignment
ca: No es permet la declaració MODULE PROCEDURE en %0 perquè INTERFACE en %1 no especifica un nom genèric, operador o assignació

en: BLOCK DATA name at %0 superfluous, no name specified at %1
ca: El nom de BLOCK DATA en %0 és superflu, no es va especificar un nom en %1

en: Program name at %0 superfluous, no PROGRAM statement specified at %1
ca: El nom de programa en %0 és superflu, no es va especificar una declaració PROGRAM en %1

en: Program unit name at %0 not the same as name at %1
ca: El nom d'unitat de programa en %0 no és el mateix que el nom en %1

en: Type name at %0 not the same as name at %1
ca: El nom de tipus en %0 no és el mateix que el nom en %1

en: End of source file before end of block started at %0
ca: Fi del fitxer font abans que comencés el bloc en %0

en: Undefined label, first referenced at %0
ca: Etiqueta indefinida, primer referenciada en %0

en: SAVE statement or attribute at %1 cannot be specified along with SAVE statement or attribute at %0
ca: La declaració o atribut SAVE en %1 no es pot especificar juntament amb la declaració o atribut SAVE en %0

en: PUBLIC or PRIVATE statement at %1 cannot be specified along with PUBLIC or PRIVATE statement at %0
ca: La declaració PUBLIC o PRIVATE en %1 no es pot especificar juntament amb la declaració PUBLIC o PRIVATE en %0

en: RETURN statement at %0 invalid within a main program unit
ca: La declaració RETURN en %0 no és vàlida dintre d'una unitat de programa principal

en: Alternate return specifier at %0 invalid within a main program unit
ca: L'especificador de retorn alternatiu en %0 no és vàlid dintre d'una unitat de programa principal

en: Alternate return specifier at %0 invalid within a function
ca: L'especificador de retorn alternatiu en %0 no és vàlid dintre d'una funció

en: Access specifier or PRIVATE statement at %0 invalid for derived-type definition within other than the specification part of a module
ca: L'especificador d'accés o la declaració PRIVATE en %0 no és vàlid per a la definició de tipus derivat dintre d'un altre que la part d'especificació d'un mòdul

en: Access specifier at %0 must immediately follow derived-type statement at %1 with no intervening statements
ca: L'especificador d'accés en %0 ha de seguir immediatament a la declaració de tipus derivat en %1 sense declaracions que intervinguin

en: No components specified as of %0 for derived-type definition beginning at %1
ca: No es van especificar components per a %0 per a la definició de tipus derivat que comença en %1

en: No components specified as of %0 for structure definition beginning at %1
ca: No es van especificar components per a %0 per a la la definició de l'estructura que comença en %1

en: Missing structure name for outer structure definition at %0
ca: Falta el nom de l'estructura per a la definició de l'estructura externa en %0

en: Field names at %0 for outer structure definition -- specify them in a subsequent RECORD statement instead
ca: Noms de camps en %0 per a la definició de l'estructura exterior -- especifiqui'ls en el seu lloc en una declaració RECORD subsecuents

en: Missing field name(s) for structure definition at %0 within structure definition at %1
ca: Manca(en) el(s) nom(s) de camp(s) per a la definició de l'estructura en %0 dintre de la definició de l'estructura en %1

en: No components specified as of %0 for map beginning at %1
ca: No es van especificar component en %0 per al mapa que comença en %1

en: Zero or one maps specified as of %0 for union beginning at %1 -- at least two are required
ca: Es van especificar zero o un mapa en %0 per a la unió que comença en %1 -- es requereixen almenys dos

en: Missing %A specifier in statement at %0
ca: Falta l'especificador %A en la declaració en %0

en: Items in I/O list starting at %0 invalid for namelist-directed I/O
ca: Els elements en la llista d'I/O que comença en %0 són no vàlids pel I/O dirigit per una llista de noms

en: Conflicting I/O control specifications at %0 and %1
ca: Especificacions de control d'I/O en conflicte en %0 i %1

en: No UNIT= specifier in I/O control list at %0
ca: No hi ha un especificador UNIT= en la llista de control d'I/O en %0

en: Specification at %0 requires ADVANCE=`NO' specification in same I/O control list
ca: L'especificació en %0 requereix l'especificació ADVANCE="NO" en la mateixa llista de control d'I/O

en: Specification at %0 requires explicit FMT= specification in same I/O control list
ca: L'especificació en %0 requereix l'especificació FMT= explícita en la mateixa llista de control d'I/O

en: Second occurrence of CASE DEFAULT at %0 within SELECT CASE at %1
ca: Segona ocurrència de CASE DEFAULT en %0 dintre d'un SELECT CASE en %1

en: Duplicate or overlapping case values/ranges at %0 and %1
ca: Valors o rangs del «case» duplicats o sobreposats en %0 i %1

en: Type and/or kind-type parameter disagreement between CASE value or value within range at %0 and SELECT CASE at %1
ca: Desacord de tipus i/o paràmetre de tipus entre el valor CASE o el valor dintre del rang en %0 i SELECT CASE en %1

en: Range specification at %0 invalid for CASE statement within logical-type SELECT CASE statement
ca: Especificació de rang en %0 no vàlida per a la declaració CASE dintre de la declaració SELECT CASE de tipus lògic

en: Fortran 90 feature at %0 unsupported
ca: Característica Fortran 90 en %0 sense suport

en: Invalid declaration of or reference to symbol `%A' at %0 [initially seen at %1]
ca: Declaració no vàlida de/o referència al símbol "%A" en %0 [observat inicialment en %1]

en: Null element at %0 for array reference at %1
ca: Element null en %0 per a la referència de matriu en %1

en: Too few elements (%A missing) as of %0 for array reference at %1
ca: Molt pocs elements (falta %A) per a %0 per a la referència de matriu en %1

en: Too many elements as of %0 for array reference at %1
ca: Massa elements per a %0 per a la referència de matriu en %1

en: Missing colon as of %0 in substring reference for %1
ca: Falten dos punts en %0 en la referència de subcadene per a %1

en: Invalid use at %0 of substring operator on %1
ca: ùs no vàlid en %0 de l'operador de subcadenes en %1

en: Substring begin/end point at %0 out of defined range
ca: El punt d'inici/fi de la subcadena en %0 està fora del rang definit

en: Array element value at %0 out of defined range
ca: Valor de l'element de la matriu en %0 està fora del rang definit

en: Expression at %0 has incorrect data type or rank for its context
ca: L'expressió en %0 té el tipus de dada o rang incorrecte per al seu context

en: Division by 0 (zero) at %0 (IEEE not yet supported)
ca: Divisió per 0 (zero) en %0 (IEEE encara no té suport)

en: %A step count known to be 0 (zero) at %0
ca: Se sap que el compte de passada %A és 0 (zero) en %0

en: %A end value plus step count known to overflow at %0
ca: Se sap que el valor final %A mes el compte de passada es desborda en %0

en: %A begin, end, and step-count values known to result in implementation-dependent behavior due to overflow(s) in intermediate calculations at %0
ca: Se sap que els valors d'inici, fi i compte de passada %A resulten en conducta depenent de la implementació a causa de desbordament(s) en càlculs intermedis en %0

en: %A begin, end, and step-count values known to result in no iterations at %0
ca: Se sap que els valors d'inici, fi i compte de passada %A resulten en falta d'iteracions en %0

en: Type disagreement between expressions at %0 and %1
ca: Desacord de tipus entre les expressions en %0 i %1

en: No specification for implied-DO iterator `%A' at %0
ca: No hi ha especificació per al iterador del DO implícit `%A' en %0

en: Gratuitous parentheses surround implied-DO construct at %0
ca: Parèntesis gratuïts al voltant de la construcció amb DO implícit en %0

en: Zero-size specification invalid at %0
ca: Especificació de grandària zero no vàlida en %0

en: Zero-size array at %0
ca: Matriu de grandària zero en %0

en: declaration of `%s' shadows a parameter
ca: la declaració de "%s" enfosquí un paràmetre

en: declaration of `%s' shadows a symbol from the parameter list
ca: la declaració de "%s" enfosquí un símbol de la llista de paràmetres

en: `%s' redeclared as different kind of symbol
ca: "%s" redeclarat com un tipus diferent de símbol

en: undeclared selector `%s'
ca: selector "%s" sense declarar

en: previous declaration of `%s'
ca: declaració prèvia de "%s"

en: Warn about returning structures, unions or arrays
ca: Avisar sobre la retorn d'estructures, unions o matrius

en: Enable most warning messages
ca: Activar gairebé tots els missatges d'avís

en: Warn about casting functions to incompatible types
ca: Avisar per funcions de conversió a tipus incompatibles

en: Warn about pointer casts which increase alignment
ca: Avisar sobre conversió de punters que incrementi l'alineació

en: Warn about casts which discard qualifiers
ca: Avisar sobre conversions que descarten calificators

en: Warn about possibly confusing type conversions
ca: Avisar sobre la possibilitat de conversió de tipus confuses

en: Warn about uses of __attribute__((deprecated)) declarations
ca: Avisar sobre el ùs de declaracions __attribute__((deprecated))

en: Warn when an optimization pass is disabled
ca: Avisar quan es va desactivar un pas d'optimització

en: Warn about violations of Effective C++ style rules
ca: Avisar violacions de regles d'estil de Effective C++

en: Treat all warnings as errors
ca: Tractar tots els avisos com errors

en: Warn about possible security problems with format functions
ca: Avisar sobre possibles problemes de seguretat amb funcions de format

en: Warn about implicit function declarations
ca: Avisar sobre la declaració implícita de funcions

en: Warn when a declaration does not specify a type
ca: Avisar quan una declaració no especifiqui un tipus

en: Warn when an inlined function cannot be inlined
ca: Avisar quan una funció «inline» no pot ser «inline»

en: Warn about possibly missing braces around initializers
ca: Avisar sobre possibles claus faltantes al voltant d'assignadorsº

en: Warn about functions which might be candidates for format attributes
ca: Avisar per funcions que podrien ser candidates per a atributs de format

en: Warn about overloaded virtual function names
ca: Avisar sobre noms de funcions virtual sobrecarregades

en: Warn when the packed attribute has no effect on struct layout
ca: Avisar quan l'atribut packed no té efecte en la disposició d'un struct

en: Warn about function pointer arithmetic
ca: Avisar sobre l'aritmètica de punters de funcions

en: Warn about multiple declarations of the same object
ca: Avisar sobre declaracions múltiples del mateix objecte

en: Warn when the compiler reorders code
ca: Avisar quan el compilador reordeni codi

en: Warn about possible violations of sequence point rules
ca: Avisar sobre possibles violacions a les regles de seqüència de punt

en: Warn when one local variable shadows another
ca: Avisar quan una variable local enfosque una altra

en: Warn when overload promotes from unsigned to signed
ca: Avisar quan la sobrecàrrega promogui de unsigned a signed

en: Warn about enumerated switches, with no default, missing a case
ca: Avisar sobre «switch» enumerats, sense valor per defecte, que manquin d'un «case»

en: Warn about all enumerated switches missing a specific case
ca: Avisar sobre tots els «switch» enumerats que manquin d'un «case» específic

en: Warn when synthesis behavior differs from Cfront
ca: Avisar quan el comportament de síntesi difereixi de Cfront

en: Do not suppress warnings from system headers
ca: No suprimir els avisos dels encapçalats del sistema

en: Warn about uninitialized automatic variables
ca: Avisar sobre variables automàtiques sense iniciar

en: Warn about unrecognized pragmas
ca: Avisar sobre pragmas no reconeguts

en: Warn about code that will never be executed
ca: Avisar sobre codi que mai s'executarà

en: Warn when a function is unused
ca: Avisar quan no s'usi una funció

en: Warn when a label is unused
ca: Avisar quan no s'usi una etiqueta

en: Warn when a function parameter is unused
ca: Avisar quan no s'usi un paràmetre d'una funció

en: Warn when an expression value is unused
ca: Avisar quan no s'usi un valor d'una expressió

en: Warn when a variable is unused
ca: Avisar quan no s'usi una variable

en: Align the start of functions
ca: Alinear l'inici de les funcions

en: Align labels which are only reached by jumping
ca: Alinear les etiquetes que solament s'arriben a saltant

en: Align all labels
ca: Alinear totes les etiquetes

en: Align the start of loops
ca: Alinear l'inici dels cicles

en: Change when template instances are emitted
ca: Canviar quan s'emetin les instàncies del patró

en: Assume arguments may alias globals but not each other
ca: Assumir que els arguments poden ser alies de globals però no de cada altre

en: Generate code to check bounds before indexing arrays
ca: Generar codi per a revisar els límits abans de matrius

en: Use profiling information for branch probabilities
ca: Usar la informació d'anàlisi de perfil per a les probabilitats de ramificació

en: Check the return value of new
ca: Revisar el valor de retorn de new

en: Do not put uninitialized globals in the common section
ca: No posar globals sense iniciar en la secció comuna

en: Perform cross-jumping optimization
ca: Realitzar optimitzacions de salts creuats

en: When running CSE, follow jumps to their targets
ca: Quan s'estigui executant CSE, seguir als salts als seus objectius

en: When running CSE, follow conditional jumps
ca: Quan s'estigui executant CSE, seguir als salts condicionals

en: Inline member functions by default
ca: Fer que les funcions membre siguin «inline» per omissió

en: Defer popping functions args from stack until later
ca: Diferir l'extracció d'arguments de funcions de la pila fins més tard

en: Attempt to fill delay slots of branch instructions
ca: Intentar emplenar les ranures de retard de les instruccions de ramificació

en: Delete useless null pointer checks
ca: Esborrar les revisions de punters nuls sense ús

en: Suppress output of instruction numbers and line number notes in debugging dumps
ca: Suprimir la sortida de notes de nombres d'instrucció i nombres de línia en els bolcats de depuració

en: Perform DWARF2 duplicate elimination
ca: Realitzar l'eliminació de DWARF2 duplicats

en: Enable exception handling
ca: Activar el maneig d'excepcions

en: Perform a number of minor, expensive optimizations
ca: Realitzar un nombre menor d'optimitzacions costoses

en: Do not store floats in registers
ca: No guardar floats en els registres

en: Allow function addresses to be held in registers
ca: Permetre que les adreces de les funcions es conserven en registres

en: Assume normal C execution environment
ca: Assumir l'ambient normal d'execució C

en: Enable support for huge objects
ca: Activar el suport per a objectes enormes

en: Process #ident directives
ca: Processar directives #ident

en: Perform conversion of conditional jumps to conditional execution
ca: Realitzar la conversió de salts condicionals a execució condicional

en: Export functions even if they can be inlined
ca: Exportar funcions encara si poden ser «inline»

en: Do not generate .size directives
ca: No generar directives .size

en: Integrate simple functions into their callers
ca: Integrar les funcions simples en els seus invocators

en: Emit static const variables even if they are not used
ca: Emetre variables static const encara si no s'usen

en: Set errno after built-in math functions
ca: Establir errno després de les funcions matemàtiques internes

en: Attempt to merge identical constants and constant variables
ca: Intentar barrejar constants idèntiques i variables constants

en: Attempt to merge identical constants across compilation units
ca: Intentar barrejar constants idèntiques a través de les unitats de compilació

en: Force all loop invariant computations out of loops
ca: Forçar que totes les computacions invariantes del cicle siguin fora del cicle

en: Support synchronous non-call exceptions
ca: Suport per a excepcions síncrones no de crides

en: Perform loop unrolling for all loops
ca: Realitzar el desenrollament del cicle per a tots els cicles

en: Perform loop unrolling when iteration count is known
ca: Realitzar el desenrollament del cicle quan es coneix el compte d'iteració

en: When possible do not generate stack frames
ca: Quan sigui possible no generar marcs de pila

en: Optimize sibling and tail recursive calls
ca: Optimitzar les crides recursives germanades i d'extrem

en: Pack structure members together without holes
ca: Empaqueta junts als membres de l'estructura sense forats

en: Enable machine specific peephole optimizations
ca: Activar les optimitzacions de forats específiques de la màquina

en: Downgrade conformance errors to warnings
ca: Degradar els errors de concordança a advertiments

en: Generate prefetch instructions, if available, for arrays in loops
ca: Generar instruccions de precarregament, si estan disponibles, per a matrius en cicles

en: Enable basic program profiling code
ca: Activar el codi bàsic d'anàlisi de perfil del programa

en: Strength reduce all loop general induction variables
ca: Enfortir la reducció de totes les variables generals d'inducció de cicle

en: Enables a register move optimization
ca: Permet una optimització de moviment de registres

en: Reorder basic blocks to improve code placement
ca: Reordenar els blocs bàsics per a millorar la ubicació del codi

en: Reorder functions to improve code placement
ca: Reordenar les funcions per a millorar la ubicació del codi

en: Enable automatic template instantiation
ca: Activar l'instanciació automàtica de patrons

en: Run the loop optimizer twice
ca: Executar el optimizador de cicles dues vegades

en: Enable scheduling across basic blocks
ca: Activar la calendarització entre blocs bàsics

en: Allow speculative motion of non-loads
ca: Permetre el moviment especulatiu de cap càrrega

en: Allow speculative motion of some loads
ca: Permetre el moviment especulatiu d'unes càrregues

en: Allow speculative motion of more loads
ca: Permetre el moviment especulatiu de més càrregues

en: Reschedule instructions before register allocation
ca: Recalendaritzar les instruccions abans de l'allotjament de registres

en: Reschedule instructions after register allocation
ca: Recalendaritzar les instruccions després de l'allotjament de registres

en: Mark data as shared rather than private
ca: Marcar dades com compartits en lloc de privats

en: Use the same size for double as for float
ca: Usar la mateixa grandària per a double que per a float

en: Insert stack checking code into the program
ca: Insereix codi de revisió de la pila en el programa

en: Display statistics accumulated during compilation
ca: Mostrar les estadístiques acumulades durant la compilació

en: Perform strength reduction optimizations
ca: Realitzar optimitzacions de reducció de força

en: Assume strict aliasing rules apply
ca: Assumir que s'apliquen les regles estrictes d'alies

en: Check for syntax errors, then stop
ca: Buscar errors de sintaxi, i aleshores detenir-se

en: Perform jump threading optimizations
ca: Realitzar optimitzacions de filat de salts

en: Make "char" unsigned by default
ca: Fer que "char" sigui unsigned per omissió

en: Just generate unwind tables for exception handling
ca: Només generar matrius de desembolico per a maneig d'excepcions

en: Use __cxa_atexit to register destructors
ca: Usar __cxa_atexit per a registrar destructors

en: Add extra commentary to assembler output
ca: Agregar comentaris extra a la sortida de l'ensamblador

en: Discard unused virtual functions
ca: Descartar funcions virtual sense usar

en: Implement vtables using thunks
ca: Implementar vtables usant thunks

en: Emit common-like symbols as weak symbols
ca: Emetre símbols comuns com símbols febles

en: Store strings in writable data section
ca: Guardar les cadenes en la secció de dades modificables

en: Emit cross referencing information
ca: Emetre informació de referència creuada

en: Put zero initialized data in the bss section
ca: Posar dades inicialitzades a zero en la secció bss

en: Generate debug information in default format
ca: Generar informació de depuració en el format per omissió

en: Generate debug information in COFF format
ca: Generar informació de depuració en el format COFF

en: Generate debug information in DWARF v2 format
ca: Generar informació de depuració en el format DWARF v2

en: Generate debug information in default extended format
ca: Generar informació de depuració en el format estès per omissió

en: Generate debug information in STABS format
ca: Generar informació de depuració en el format STABS

en: Generate debug information in extended STABS format
ca: Generar informació de depuració en el format STABS estès

en: Generate debug information in VMS format
ca: Generar informació de depuració en el format VMS

en: Generate debug information in XCOFF format
ca: Generar informació de depuració en el format XCOFF

en: Generate debug information in extended XCOFF format
ca: Generar informació de depuració en el format XCOFF estès

en: -o <file>	Place output into <file>
ca: -o <fitxer>	Situar la sortida en el <fitxer>

en: Enable function profiling
ca: Habilitar l'anàlisi de perfil de les funcions

en: Issue warnings needed for strict compliance to the standard
ca: Activar els avisos necessaris per a complir strictament amb ISO C

en: Do not display functions compiled or elapsed time
ca: No mostrar les funcions compilades o el temps transcorregut

en: Enable verbose output
ca: Activar la sortida de depuració verbosa

en: Display the compiler's version
ca: Mostra la versió del compilador

en: GCC does not support -C without using -E
ca: GCC no dóna suport a -C sense usar -E

en: GCC does not support -CC without using -E
ca: GCC no dóna suport a -CC sense usar -E

en: -pg not supported on this platform
ca: -pg no té suport en aquesta plataforma

en: -p and -pp specified - pick one
ca: -p i -pp especificats - tria un

en: -G and -static are mutually exclusive
ca: -G·i·-static són mútuament exclusius

en: does not support multilib
ca: no es dóna suport a multilib

en: -bundle not allowed with -dynamiclib
ca: no es permet -bundle amb -dynamiclib

en: -bundle_loader not allowed with -dynamiclib
ca: no es permet -bundle_loader amb -dynamiclib

en: -client_name not allowed with -dynamiclib
ca: no es permet -client_name amb -dynamiclib

en: -private_bundle not allowed with -dynamiclib
ca: no es permet -private_bundle amb -dynamiclib

en: The -shared option is not currently supported for VAX ELF.
ca: L'opció -shared no se suporta actualment per a ELF de VAX.

en: -pg or -p and -fomit-frame-pointer are incompatible
ca: punters -pg o -p i -fomit-frame són incompatibles

en: GCC does not support -C or -CC without -E
ca: GCC no dóna suport a -C o -CC sense usar -E
