gcc 3.2 - en to el translation catalogue (116 entries)

en: %s at end of input
el: %s στο τέλος της εισόδου

en: %s before %s'%c'
el: %s πριν από %s'%c'

en: %s before %s'\x%x'
el: %s πριν από %s'\x%x'

en: %s before numeric constant
el: %s πριν από αριθμητική σταθερά

en: %s before "%s"
el: %s πριν από "%s"

en: %s before '%s' token
el: %s πριν από το σύμβολο '%s'

en: implicit declaration of function `%s'
el: αυτονόητη διακύρηξη της συνάρτησης `%s'

en: union
el: ένωση

en: structure
el: δομή

en: struct
el: δομή

en: named members
el: επώνυμα μέλη

en: members
el: μέλη

en: return type defaults to `int'
el: ο επιστρεφόμενος τύπος προκαθορίζεται σε `int'

en: field width
el: μέγεθος πεδίου

en: precision
el: ακρίβεια

en: missing terminating %c character
el: έχει παραληφθεί τερματικός χαρακτήρας %c

note: Like YYERROR but do call yyerror.
en: syntax error
el: σφάλμα σύνταξης

en: parse error
el: σφάλμα επεξεργασίας

en: syntax error at '%s' token
el: συντακτικό σφάλμα στο σύμβολο '%s'

en: %s makes pointer from integer without a cast
el: %s μετατρέπει ακέραιο σε δείκτη χωρίς μετατροπέα

note: Function name is known; supply it.
en: passing arg %d of `%s'
el: το πέρασμα του ορίσματος %d από `%s'

note: Function name unknown (call through ptr); just give arg number.
en: passing arg %d of pointer to function
el: το πέρασμα του ορίσματος %d του δείκτη στη συνάρτηση

en: initialization
el: αρχικοποίηση

en: `return' with no value, in function returning non-void
el: `return' χωρίς τιμή, σε συνάρτηση που επιστρέφει μη-κενό

en: return
el: επιστροφή

en: division by zero
el: διαίρεση με μηδέν

en: internal error
el: εσωτερικό σφάλμα

en: no arguments
el: χωρίς ορίσματα

en: pipe
el: σωλήνωση

en: not found
el: δε βρέθηκε

en: dynamic dependencies.
el: δυναμικές εξαρτήσεις.

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: internal error:
el: εσωτερικό σφάλμα:

en: #else after #else
el: #else μετά από #else

en: #elif after #else
el: #elif μετά από #else

en: too many input files
el: υπερβολικά πολλά αρχεία εισόδου

en: control reaches end of non-void function
el: ο έλεγχος φθάνει στο τέλος μη-κενής συνάρτησης

en: -pipe not supported
el: το -pipe δεν υποστηρίζεται

en: 
    Go ahead? (y or n)
el: 
    Να συνεχίσετε; (y ή n)

en: Usage: %s [options] file...
el: χρήση: %s [επιλογές] αρχείο...

en: Options:
el: Επιλογές:

en:   -pass-exit-codes         Exit with highest error code from a phase
el:   -pass-exit-codes         Έξοδος με το υψηλότερο κωδικό σφάλματος της φάσης

en:   --help                   Display this information
el:   --help                   Εμφάνιση αυτών των πληροφοριών

en:   --target-help            Display target specific command line options
el:   --target-help            Εμφάνιση επιλογές γραμμών εντολής σχετικές με το στόχο

en:   (Use '-v --help' to display command line options of sub-processes)
el:   (Χρήση '-v --help' για την εμφάνιση επιλογών γραμμής εντολής υποδιεργασιών)

en:   -dumpspecs               Display all of the built in spec strings
el:   -dumpspecs               Εμφάνιση όλων των προκαθορισμένων αλφαριθμητικών των προσδιορισμών

en:   -dumpversion             Display the version of the compiler
el:   -dumpversion             Εμφάνιση της έκδοσης του μεταγλωττιστή

en:   -dumpmachine             Display the compiler's target processor
el:   -dumpmachine             Εμφάνιση του επεξεργαστή στόχου του μεταγλωττιστή

en:   -print-search-dirs       Display the directories in the compiler's search path
el:   -print-search-dirs       Εμφάνιση των καταλόγων στις διαδρομές αναζήτησης του μεταγλωττιστή

en:   -print-libgcc-file-name  Display the name of the compiler's companion library
el:   -print-libgcc-file-name  Εμφάνιση του ονόματος της συνοδευτικής βιβλιοθήκης του μεταγλωττιστή

en:   -print-file-name=<lib>   Display the full path to library <lib>
el:   -print-file-name=<βιβλιοθ> Εμφάνιση της πλήρης διαδρομής στη βιβλιοθήκη <βιβλιοθ>

en:   -print-prog-name=<prog>  Display the full path to compiler component <prog>
el:   -print-prog-name=<πρόγρ> Εμφάνιση της πλήρης διαδρομής στο συστατικό μεταγλωττιστή <πρόγρ>

en:   -print-multi-directory   Display the root directory for versions of libgcc
el:   -print-multi-directory   Εμφάνιση του ριζικού καταλόγου για εκδόσεις της libgcc

en:   -print-multi-lib         Display the mapping between command line options and
                               multiple library search directories
el:   -print-multi-lib         Εμφάνιση της αντιστοίχισης μεταξύ επιλογών γραμμής
                               εντολής και καταλόγων αναζήτησης πολλαπλών
                               βιβλιοθηκών

en:   -Wa,<options>            Pass comma-separated <options> on to the assembler
el:   -Wa,<επιλογές>            Πέρασμα <επιλογών> διαχωρισμένων με κόμμα στο συναρμολογητή

en:   -Wp,<options>            Pass comma-separated <options> on to the preprocessor
el:   -Wp,<επιλογές>            Πέρασμα <επιλογών> διαχωρισμένων με κόμμα στον προ-επεξεργαστή

en:   -Wl,<options>            Pass comma-separated <options> on to the linker
el:   -Wl,<επιλογές>            Πέρασμα <επιλογών> διαχωρισμένων με κόμμα στο συνδέτη

en:   -Xlinker <arg>           Pass <arg> on to the linker
el:   -Xlinker <όρισμα>        Πέρασμα <ορίσματος> στο συνδέτη

en:   -save-temps              Do not delete intermediate files
el:   -save-temps              Να μη διαγραφούν τα ενδιάμεσα αρχεία

en:   -pipe                    Use pipes rather than intermediate files
el:   -pipe                    Χρήση σωληνώσεων αντί ενδιάμεσων αρχείων

en:   -time                    Time the execution of each subprocess
el:   -time                    Μέτρηση του χρόνου εκτέλεσης κάθε υποδιεργασίας

en:   -specs=<file>            Override built-in specs with the contents of <file>
el:   -specs=<αρχείο>           Χρήση του περιεχομένου του <αρχείου> αντί των προκαθορισμένων προσδιορισμών

en:   -std=<standard>          Assume that the input sources are for <standard>
el:   -std=<πρότυπο>           Θεώρησε ότι οι πηγές κώδικα είναι για το <πρότυπο>

en:   -B <directory>           Add <directory> to the compiler's search paths
el:   -B <κατάλογος>           Προσθήκη του <καταλόγου> στις διαδρομές αναζήτησης του μεταγλωττιστή

en:   -b <machine>             Run gcc for target <machine>, if installed
el:   -b <μηχανή>              Εκτέλεση του gcc για το στόχο <μηχανή>, αν είναι εγκατεστημένος

en:   -V <version>             Run gcc version number <version>, if installed
el:   -V <έκδοση>              Εκτέλεση της έκδοσης <έκδοση> του gcc, αν είναι εγκατεστημένη

en:   -v                       Display the programs invoked by the compiler
el:   -v                       Εμφάνιση των προγραμμάτων που καλεί ο μεταγλωττιστής

en:   -E                       Preprocess only; do not compile, assemble or link
el:   -E                       Προεπεξεργασία μόνο· όχι μεταγλώττιση, συναρμολόγηση ή σύνδεση

en:   -S                       Compile only; do not assemble or link
el:   -S                       Μεταγλώττιση μόνο· όχι συναρμολόγηση ήσύνδεση

en:   -c                       Compile and assemble, but do not link
el:   -c                       Μεταγλώττιση και συναρμολόγηση, όχιόμως σύνδεση

en:   -o <file>                Place the output into <file>
el:   -o <αρχείο>              Τοποθέτηση της εξόδου στο <αρχείο>

en: 
    Options starting with -g, -f, -m, -O, -W, or --param are automatically
     passed on to the various sub-processes invoked by %s.  In order to pass
     other options on to these processes the -W<letter> options must be used.
el: 
    Οι επιλογές που ξεκινούν με -g, -f, -m, -O, -W ή --param περνούν αυτόματα
     στις διάφορες υποδιεργασίες που καλεί το %s.  Για να περάσετε άλλες
     επιλογές σε αυτές τις διεργασίες, πρέπει να χρησιμοποιήσετε τις επιλογές
     -W<γράμμα>.

en: unrecognized option `-%s'
el: μη αναγνωρίσημη επιλογή `-%s'

en: install: %s%s
el: εγκατάσταση: %s%s

en: programs: %s
el: προγράμματα: %s

en: libraries: %s
el: βιβλιοθήκες: %s

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
el: 
    Για οδηγίες για αναφορές σφαλμάτων. παρακαλώ δείτε:

en: Configured with: %s
el: Έχει ρυθμιστεί με: %s

en: Thread model: %s
el: Μοντέλο νημάτων: %s

en: gcc version %s
el: έκδοση gcc %s

en: gcc driver version %s executing gcc version %s
el: έκδοση οδηγού gcc %s εκτελεί την έκδοση gcc %s

en: no input files
el: δεν υπάρχουν αρχεία εισόδου

en: %s: %s compiler not installed on this system
el: %s: ο μεταγλωττιστής %s δεν έχει εγκατασταθεί στο σύστημα αυτό

en: internal gcc abort
el: εσωτερικό σφάλμα gcc

en: Usage: gcov [OPTION]... SOURCEFILE
el: Χρήση: gcov [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΑΡΧΕΊΟΠΗΓΗΣ]

en: Print code coverage information.
el: Eμφάνιση πληροφοριών κάλυψης κώδικα.

en:   -h, --help                      Print this help, then exit
el:   -h, --help                      Εμφάνιση αυτής της βοήθειας, μετά έξοδος

en:   -v, --version                   Print version number, then exit
el:   -v, --version                   Εμφάνιση αριθμού έκδοσης, μετά έξοδος

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
el: 
    Για οδηγίες στις αναφορές σφαλμάτων, παρακαλώ δείτε:
    %s.

note: Print total time.
en:  TOTAL                 :
el:  ΣΥΝΟΛΙΚΑ              :

en: ld returned %d exit status
el: η ld επέστρεψε κατάσταση εξόδου %d

en: invalid option `%s'
el: μη έγκυρη επιλογή `%s'

en: Use 32-bit ABI
el: Χρήση ABI 32-bit

en: Use 64-bit ABI
el: Χρήση ABI 64-bit

en:   by `%D'
el:   κατά `%D'

en: implicit declaration of function `%#D'
el: αυτονόητη διακύρηξη της συνάρτησης `%#D'

en:   but %d required
el:   αλλά %d απαιτούνται

en: note:
el: σημείωση:

en: fatal:
el: μοιραίο:

en: (continued):
el: (συνεχίζεται):

en: [REPORT BUG!!] %
el: [ΑΝΑΦΈΡΕΤΕ ΤΟ ΣΦΆΛΜΑ!!] %

en: [REPORT BUG!!]
el: [ΑΝΑΦΈΡΕΤΕ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ!!]

en: In function
el: Στη συνάρτηση

en: In subroutine
el: Στην υπορουτίνα

en: In program
el: Στο πρόγραμμα

en: In block-data unit
el: Στη μονάδα μπλοκ-δεδομένων

en: In common block
el: Στο κοινό μπλοκ

en: ';' expected
el: αναμενόταν ';'

en: '*' expected
el: αναμενόταν '*'

en: '{' expected
el: αναμενόταν '{'

en: ']' expected
el: αναμενόταν ']'

en: ')' expected
el: αναμενόταν '('

en: ':' expected
el: αναμενόταν ':'

en: '(' expected
el: αναμενόταν '('

en: '[' expected
el: αναμενόταν '['

en: -pipe is not supported
el: το -pipe δεν υποστηρίζεται
