kstars - en to pt translation catalogue (3092 entries)

[ctx: ActivityConfig|]
en: Automatic
pt: Automática

[ctx: ActivityConfig|]
en: OK button
pt: Botão OK

[ctx: ActivityConfig|]
en: Validate answers
pt: Validar as respostas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Advanced colors
pt: Cores avançadas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Select the butterfly of the correct color.
pt: Seleccione a borboleta com a cor correcta.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to recognize unusual colors.
pt: Aprender a reconhecer as cores não-usuais.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Can read.
pt: Saber ler.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: You will see dancing butterflies of different colors and a question. You have to find the correct butterfly and touch it.
pt: Irá ver borboletas a dançar com cores diferentes e uma pergunta. Terá de encontrar a borboleta correcta e tocar nela.

[ctx: ActivityInfo|]
en: <b>Keyboard controls:</b>
pt: <b>Controlos do teclado:</b>

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: navigate
pt: Cursores: navegação

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: select an item
pt: Espaço ou Enter: seleccionar um item

[ctx: advanced_colors|]
note: Look at https://gcompris.net/wiki/Advanced_color_translation to see all the advanced colors Color #FF7F50 ---------- Color #FF7F50
en: Find the coral butterfly
pt: Descobrir a borboleta de coral

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #7F1734
en: Find the claret butterfly
pt: Descobrir a borboleta de clarete

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #000080
en: Find the navy butterfly
pt: Descobrir a borboleta da marinha

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #FBEC5D
en: Find the corn butterfly
pt: Descobrir a borboleta de milho

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #0047AB
en: Find the cobalt butterfly
pt: Descobrir a borboleta de cobalto

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #00FFFF
en: Find the cyan butterfly
pt: Descobrir a borboleta cíana

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #954535
en: Find the chestnut butterfly
pt: Descobrir a borboleta de castanha

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #AB784E
en: Find the almond butterfly
pt: Descobrir a borboleta de amêndoa

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #0F52BA
en: Find the sapphire butterfly
pt: Descobrir a borboleta de safira

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #E0115F
en: Find the ruby butterfly
pt: Descobrir a borboleta de rubi

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #882D17
en: Find the sienna butterfly
pt: Descobrir a borboleta de Siena

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #BCB88A
en: Find the sage butterfly
pt: Descobrir a borboleta de salva

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #FF8C69
en: Find the salmon butterfly
pt: Descobrir a borboleta de salmão

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #704214
en: Find the sepia butterfly
pt: Descobrir a borboleta de lula

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #E4BB25
en: Find the sulfur butterfly
pt: Descobrir a borboleta de enxofre

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #DB6D7B
en: Find the tea butterfly
pt: Descobrir a borboleta de chá

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #BFFF00
en: Find the lime butterfly
pt: Descobrir a borboleta de lima

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #40E0D0
en: Find the turquoise butterfly
pt: Descobrir a borboleta turquesa

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #73B881
en: Find the absinthe butterfly
pt: Descobrir a borboleta de absinto

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #C04000
en: Find the mahogany butterfly
pt: Descobrir a borboleta de mogno

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #7FFFD4
en: Find the aquamarine butterfly
pt: Descobrir a borboleta de água-marinha

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #F2F0E6
en: Find the alabaster butterfly
pt: Descobrir a borboleta de alabastro

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #FFBF00
en: Find the amber butterfly
pt: Descobrir a borboleta de âmbar

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #9966CC
en: Find the amethyst butterfly
pt: Descobrir a borboleta de ametista

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #F5EACC
en: Find the anise butterfly
pt: Descobrir a borboleta de anis

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #E34234
en: Find the vermilion butterfly
pt: Descobrir a borboleta de vermelhão

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #EEEBEB
en: Find the ceruse butterfly
pt: Descobrir a borboleta de pó-de-arroz

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #E5AA70
en: Find the fawn butterfly
pt: Descobrir a borboleta do fauno

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #7FFF00
en: Find the chartreuse butterfly
pt: Descobrir a borboleta amarela

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #50C878
en: Find the emerald butterfly
pt: Descobrir a borboleta de esmeralda

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #614051
en: Find the aubergine butterfly
pt: Descobrir a borboleta de beringela

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #CC397B
en: Find the fuchsia butterfly
pt: Descobrir a borboleta fúcsia

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #6082B6
en: Find the glaucous butterfly
pt: Descobrir a borboleta-gaivota

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #A52A2A
en: Find the auburn butterfly
pt: Descobrir a borboleta-ruiva

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #458AC6
en: Find the azure butterfly
pt: Descobrir a borboleta azul

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #9F7F58
en: Find the grayish brown butterfly
pt: Descobrir a borboleta acastanhada

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #3D2B1F
en: Find the bistre butterfly
pt: Descobrir a borboleta castanha-escura

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #DC143C
en: Find the crimson butterfly
pt: Descobrir a borboleta avermelhada

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #ACE1AF
en: Find the celadon butterfly
pt: Descobrir a borboleta de porcelana

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #007BA7
en: Find the cerulean butterfly
pt: Descobrir a borboleta azulada

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #8B8E8D
en: Find the dove butterfly
pt: Descobrir a borboleta-pomba

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #943543
en: Find the garnet butterfly
pt: Descobrir a borboleta-rubi

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #4B0082
en: Find the indigo butterfly
pt: Descobrir a borboleta-índigo

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #FFFFF0
en: Find the ivory butterfly
pt: Descobrir a borboleta de marfim

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #00A86B
en: Find the jade butterfly
pt: Descobrir a borboleta de jade

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #B57EDC
en: Find the lavender butterfly
pt: Descobrir a borboleta alfazema

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #9BC4AF
en: Find the lichen butterfly
pt: Descobrir a borboleta-líquen

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #722F37
en: Find the wine butterfly
pt: Descobrir a borboleta de vinho

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #9955BB
en: Find the lilac butterfly
pt: Descobrir a borboleta lilaz

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #FF00FF
en: Find the magenta butterfly
pt: Descobrir a borboleta magenta

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #0BDA51
en: Find the malachite butterfly
pt: Descobrir a borboleta-malaquite

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #D9C3AD
en: Find the larch butterfly
pt: Descobrir a borboleta de pinho

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #EFC050
en: Find the mimosa butterfly
pt: Descobrir a borboleta de mimosas

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #CC7722
en: Find the ochre butterfly
pt: Descobrir a borboleta de ocre

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #808000
en: Find the olive butterfly
pt: Descobrir a borboleta-azeitona

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #F7F9F4
en: Find the opaline butterfly
pt: Descobrir a borboleta-opala

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #120A8F
en: Find the ultramarine butterfly
pt: Descobrir a borboleta-ultramarina

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #E0B0FF
en: Find the mauve butterfly
pt: Descobrir a borboleta-arroxeada

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #91A3B0
en: Find the grayish blue butterfly
pt: Descobrir a borboleta azul-acinzentada

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #93C572
en: Find the pistachio butterfly
pt: Descobrir a borboleta-pistáchio

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #AEADA5
en: Find the platinum butterfly
pt: Descobrir a borboleta de platina

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #32004A
en: Find the purple butterfly
pt: Descobrir a borboleta púrpura

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #5C3960
en: Find the plum butterfly
pt: Descobrir a borboleta de ameixas

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #003153
en: Find the prussian blue butterfly
pt: Descobrir a borboleta azul-prussiana

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #B7410E
en: Find the rust butterfly
pt: Descobrir a borboleta de ferrugem

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #F4C430
en: Find the saffron butterfly
pt: Descobrir a borboleta de açafrão

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #F3E5AB
en: Find the vanilla butterfly
pt: Descobrir a borboleta de baunilha

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #40826D
en: Find the veronese butterfly
pt: Descobrir a borboleta veronesa

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #529371
en: Find the verdigris butterfly
pt: Descobrir a borboleta verde-acinzentada

[ctx: advanced_colors|]
note: Color #32004A
en: Find the dark purple butterfly
pt: Descobrir a borboleta púrpura-escura

[ctx: ActivityConfig|]
en: Speed
pt: Velocidade

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Multiplication of numbers
pt: Multiplicação dos números

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Practice the multiplication operation.
pt: Praticar a operação de multiplicação.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to multiply numbers within a limited period of time.
pt: Aprender a multiplicar os números num período de tempo limitado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Multiplication tables from 1 to 10.
pt: Tabuadas de 1 a 10.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A multiplication is displayed on the screen. Quickly find the result and use your computer's keyboard or the on-screen keypad to type the product of the numbers. You have to be fast and submit the answer before the penguins in their balloon land!
pt: É apresentada uma multiplicação no ecrã. Descubra rapidamente o resultado e use o teclado do seu computador ou o teclado no ecrã para escrever o produto dos dois números. Tem de ser rápido e enviar a resposta, antes que os pinguins no balão aterrem!

[ctx: ActivityInfo|]
en: Digits: type your answer
pt: Algarismos: escreva a sua resposta

[ctx: ActivityInfo|]
en: Backspace: delete the last digit in your answer
pt: Backspace: apaga o último algarismo na sua resposta

[ctx: ActivityInfo|]
en: Enter: validate your answer
pt: Enter: validar a sua resposta

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 1.
pt: Aprender a tabuada do 1.

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 10.
pt: Aprender a tabuada do 10.

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 2.
pt: Aprender a tabuada do 2.

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 3.
pt: Aprender a tabuada do 3.

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 4.
pt: Aprender a tabuada do 4.

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 5.
pt: Aprender a tabuada do 5.

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 6.
pt: Aprender a tabuada do 6.

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 7.
pt: Aprender a tabuada do 7.

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 8.
pt: Aprender a tabuada do 8.

[ctx: Data|]
en: Learn multiplication table of 9.
pt: Aprender a tabuada do 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Division of numbers
pt: Divisão de números

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Practice the division operation.
pt: Praticar a operação de divisão.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Find the result of the division within a limited period of time.
pt: Em tempo limitado, descobrir o resultado de uma divisão.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Division of small numbers.
pt: Divisão de números pequenos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A division is displayed on the screen. Quickly find the result and use your computer's keyboard or the on-screen keypad to type it. You have to be fast and submit the answer before the penguins in their balloon land!
pt: É apresentada uma divisão no ecrã. Descubra rapidamente o resultado e use o teclado do seu computador ou o teclado no ecrã para escrever o dito resultado. Tem de ser rápido e enviar a resposta, antes que os pinguins no balão aterrem!

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 1.
pt: Aprender a tabela de divisões do 1.

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 10.
pt: Aprender a tabela de divisões do 10.

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 2.
pt: Aprender a tabela de divisões do 2.

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 3.
pt: Aprender a tabela de divisões do 3.

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 4.
pt: Aprender a tabela de divisões do 4.

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 5.
pt: Aprender a tabela de divisões do 5.

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 6.
pt: Aprender a tabela de divisões do 6.

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 7.
pt: Aprender a tabela de divisões do 7.

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 8.
pt: Aprender a tabela de divisões do 8.

[ctx: Data|]
en: Learn division table of 9.
pt: Aprender a tabela de divisões do 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Subtraction of numbers
pt: Subtracção de números

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Practice the subtraction operation.
pt: Praticar a operação de subtracção.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to find the difference between two numbers within a limited period of time.
pt: Em tempo limitado, aprender a descobrir a diferença entre dois números.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Subtraction of small numbers.
pt: Subtracção de números pequenos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A subtraction is displayed on the screen. Quickly find the result and use your computer's keyboard or the on-screen keypad to type it. You have to be fast and submit the answer before the penguins in their balloon land!
pt: É apresentada uma subtracção no ecrã. Descubra rapidamente o resultado e use o teclado do seu computador ou o teclado no ecrã para escrever o dito resultado. Tem de ser rápido e enviar a resposta, antes que os pinguins no balão aterrem!

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 1.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 1.

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 10.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 10.

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 2.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 2.

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 3.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 3.

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 4.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 4.

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 5.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 5.

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 6.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 6.

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 7.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 7.

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 8.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 8.

[ctx: Data|]
en: Learn subtraction table of 9.
pt: Aprender a tabela de subtracções do 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Addition of numbers
pt: Adição de números

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Practice the addition of numbers.
pt: Praticar a adição de números.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to find the sum of two numbers within a limited period of time.
pt: Em tempo limitado, aprender a descobrir a soma entre dois números.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Simple addition. Can recognize written numbers.
pt: Adição simples. Conseguir reconhecer números por extenso.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: An addition is displayed on the screen. Quickly find the result and use your computer's keyboard or the on-screen keypad to type it. You have to be fast and submit the answer before the penguins land in their balloon!
pt: É apresentada uma adição no ecrã. Descubra rapidamente o resultado e use o teclado do seu computador ou o teclado no ecrã para escrever o dito resultado. Tem de ser rápido e enviar a resposta, antes que os pinguins no balão aterrem!

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 1.
pt: Aprender a tabela de adições do 1.

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 10.
pt: Aprender a tabela de adições do 10.

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 2.
pt: Aprender a tabela de adições do 2.

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 3.
pt: Aprender a tabela de adições do 3.

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 4.
pt: Aprender a tabela de adições do 4.

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 5.
pt: Aprender a tabela de adições do 5.

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 6.
pt: Aprender a tabela de adições do 6.

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 7.
pt: Aprender a tabela de adições do 7.

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 8.
pt: Aprender a tabela de adições do 8.

[ctx: Data|]
en: Learn addition table of 9.
pt: Aprender a tabela de adições do 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Logical associations
pt: Associações lógicas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Look at the two sequences. Each fruit in the first sequence has been replaced by another fruit in the second sequence. Complete the second sequence by using the correct fruit, after studying this pattern.
pt: Olhe para as duas sequências. Cada fruto na primeira sequência foi substituído por outro fruto na segunda sequência. Complete a segunda sequência, usando os frutos correctos, depois de estudar este padrão.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Align four (against Tux)
pt: Quatro-em-linha (contra o Tux)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Play with Tux. Take turns to click the line in which you want to drop a token. The first player to create a line of 4 tokens wins.
pt: Jogue com o Tux. Jogue por turnos para carregar na linha onde deseja largar uma peça. O primeiro jogador a criar uma linha de 4 peças ganha.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can use the arrow buttons to manually select the difficulty level. Tux will play better when you increase the level.
pt: Poderá usar as teclas dos cursores para seleccionar manualmente o nível de dificuldade. O Tux irá jogar melhor quando o utilizador aumentar o nível.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Left arrow: move the token to the left
pt: Cursor esquerdo: move a peça para a esquerda

[ctx: ActivityInfo|]
en: Right arrow: move the token to the right
pt: Cursor direito: move a peça para a direita

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Down arrow: drop the token
pt: Espaço ou cursor Baixo: larga a peça

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Align four (with a friend)
pt: Quatro-em-linha (com um amigo)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Play with a friend. Take turns to click the line in which you want to drop a token. The first player to create a line of 4 tokens wins.
pt: Jogue com um amigo. De cada vez, carregue no quadrado que deseja marcar. O primeiro jogador a criar uma linha de 3 marcas ganha.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Alphabet sequence
pt: Sequência alfabética

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Move the helicopter to catch the clouds following the order of the alphabet.
pt: Mover o helicóptero para capturar as nuvens pela ordem alfabética.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn the alphabetical order.
pt: Aprender a ordem alfabética.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Can decode letters.
pt: Conseguir descodificar as letras.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Catch the alphabet letters. With a keyboard use the arrow keys to move the helicopter. With a pointing device you just click or tap on the target location. To know which letter you have to catch you can either remember it or check the bottom right corner.
pt: Apanhe as letras do alfabeto. Com um teclado, use as teclas dos cursores para mover o helicóptero. Num ecrã por toque, coloque um dedo no ecrã e deslize-o para a direcção desejada. Para saber qual a letra que terá de apanhar, podê-la-á recordar ou ver o canto inferior direito.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: move the helicopter
pt: Cursores: move o helicóptero

[ctx: AlphabetSequence|]
en: a/b/c/d/e/f/g/h/i/j/k/l/m/n/o/p/q/r/s/t/u/v/w/x/y/z
pt: a/b/c/d/e/f/g/h/i/j/l/m/n/o/p/q/r/s/t/u/v/x/z

[ctx: ActivityConfig|]
en: Tutorial Mode
pt: Modo de Tutorial

[ctx: ActivityConfig|]
en: Free Mode
pt: Modo Livre

[ctx: ActivityConfig|]
en: Select your mode
pt: Seleccionar o seu modo

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Analog electricity
pt: Electricidade analógica

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Create and simulate an analog electric schema.
pt: Criar e simular um esquema eléctrico analógico.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Create an analog electric schema with a real time simulation.
pt: Criar à vontade um esquema eléctrico analógico com uma simulação em tempo-real do mesmo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Requires some basic understanding of the concept of electricity.
pt: Necessita de alguma compreensão básica do conceito de electricidade.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Drag electrical components from the selector and drop them in the working area. In the working area, you can move the components by dragging them.
pt: Arraste componentes electrónicos do selector e largue-os na área de trabalho. Nesta poderá mover os componentes ao arrastá-los.

[ctx: ActivityInfo|]
en: To delete a component or wire, select the deletion tool on top of the component selector, and select the component or wire.
pt: Para apagar um componente ou fio, seleccione a ferramenta de remoção no topo do selector de componentes e seleccione o componente ou fio a apagar.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can click on the component and then on the rotate buttons to rotate it or on the info button to get information about it.
pt: Poderá carregar no componente, e depois nos botões de rotação, para o rodar ou no botão de informações para obter informações sobre o mesmo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can click on the switch to open and close it. Likewise, you can change the rheostat value by dragging its slider.
pt: Poderá carregar no interruptor para o abrir e fechar. Poderá mudar o valor do reóstato ao arrastar a sua barra respectiva.

[ctx: ActivityInfo|]
en: To connect two terminals, click on the first terminal, then on the second terminal. To deselect a terminal, click on any empty area.
pt: Para ligar dois terminais, carregue no primeiro terminal e depois no segundo. Para deseleccionar um terminal, carregue numa área vazia.

[ctx: ActivityInfo|]
en: For repairing a broken bulb or LED, click on it after disconnecting it from the circuit. The simulation is updated in real time by any user action.
pt: Para reparar uma lâmpada ou LED fundido, carregue nele depois de o desligar do circuito. A simulação é actualizada em tempo-real para qualquer acção por parte do utilizador.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The electric simulation engine is from edX:
pt: O motor de simulação electrónica é do edX:

[ctx: cktsim|]
en: Warning! Circuit has a voltage source loop or a source shorted by a wire, please remove the wire causing the short.
pt: Atenção! O circuito tem um ciclo de fontes de tensão ou uma fonte com um fio a fazer curto-circuito; por favor remova a fonte ou o fio que está a provocar o curto-circuito.

[ctx: cktsim|]
en: Warning! Simulator might produce meaningless results or no result with this circuit.
pt: Atenção! O simulador com este circuito poderá produzir resultados sem sentido ou não produzir resultados de todo.

[ctx: Battery|]
en: Battery is used for powering up electrical devices. It can supply voltage in a closed circuit. Which means there should be a path for the current to flow from one terminal of the battery to the other.
pt: A bateria é usada para alimentar os dispositivos eléctricos. Poderá fornecer tensão eléctrica num circuito fechado. O que significa que deverá existir um caminho para a corrente fluir de um terminal da bateria até o outro.

[ctx: Battery|]
en: If the current in a circuit is too high then the battery can be damaged.
pt: Se a corrente num circuito for demasiado elevada, então a bateria poder-se-á danificar.

[ctx: Bulb|]
en: Bulb glows when it has enough power. Its intensity is proportional to the supplied voltage. It will be broken if there is a power greater than a certain limit.
pt: A lâmpada brilha quando tiver potência suficiente. A sua intensidade é proporcional à tensão fornecida. Ficará avariada se ocorrer uma potência maior que um dado limite.

[ctx: Connection|]
en: A simple connection point to connect several wires in an electrical circuit.
pt: Um ponto de ligação para ligar vários fios num circuito eléctrico.

[ctx: RedLed|]
en: Red LED converts electrical energy into red light energy. It can glow only if the current flow is in the direction of the arrow. Electrical energy more than a certain limit can break it.
pt: O LED vermelho converte a energia eléctrica em energia de luz vermelha. Só poderá brilhar se o fluxo actual estiver na direcção da seta. A energia eléctrica acima de um dado limite poderá avariá-lo.

[ctx: Resistor|]
en: Resistors are used to reduce the current flow in an electrical circuit.
pt: As resistências são usadas para reduzir o fluxo de corrente num circuito eléctrico.

[ctx: Rheostat|]
en: Rheostat is used to vary resistance in an electrical circuit.
pt: O reóstato é usado para variar a resistência num circuito eléctrico.

[ctx: Switch1|]
en: Switch can connect or disconnect the conducting path in an electrical circuit.
pt: O interruptor poderá ligar ou desligar o caminho de condução num circuito eléctrico.

[ctx: Switch2|]
en: A three points switch can toggle a circuit between two connection points.
pt: Um comutador poderá comutar um circuito entre dois pontos de ligação.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Battery
pt: Bateria

[ctx: TutorialDataset|]
en: Bulb
pt: Lâmpada

[ctx: TutorialDataset|]
en: Switch
pt: Interruptor

[ctx: TutorialDataset|]
en: 3 points switch
pt: Comutador de 3 pontos

[ctx: TutorialDataset|]
en: Simple connector
pt: Ligação simples

[ctx: TutorialDataset|]
en: Rheostat
pt: Reóstato

[ctx: TutorialDataset|]
en: Resistor
pt: Resistência

[ctx: TutorialDataset|]
en: Red LED
pt: LED Vermelho

[ctx: TutorialDataset|]
en: A bulb glows when current travels through it. If there is a gap in the path, the current cannot travel and the electrical devices will not work.
pt: Uma lâmpada brilha quando passa corrente através dela. Se existir uma interrupção no caminho, a corrente não consegue passar e os dispositivos eléctricos não irão funcionar.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The travelling path is called a circuit. Electrical devices can work only in a closed circuit. Wires can be used to connect devices and create the circuit.
pt: O caminho que a corrente percorre chama-se um circuito. Os dispositivos eléctricos só funcionam se estiverem num circuito fechado. Os fios podem ser usados para ligar os componentes e criar o circuito.

[ctx: TutorialDataset|]
en: For a detailed description of battery and bulb, click on those and then click on the info button.
pt: Para uma descrição mais detalhada da bateria e da lâmpada, seleccione as mesmas e carregue no botão de informação.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Turn on the bulb using the provided battery. To connect two terminals, click on a terminal, then on a second terminal.
pt: Ligue a lâmpada com a bateria fornecida. Para ligar dois terminais, carregue no primeiro terminal e depois no segundo.

[ctx: TutorialDataset|]
en: When connecting two terminals which are not supposed to be connected, it creates a short circuit (also called short) in the electrical circuit.
pt: Ao ligar dois terminais que não é suposto estarem ligados entre si, cria um curto-circuito no circuito eléctrico.

[ctx: TutorialDataset|]
en: If both terminals of some batteries are directly connected together or they are shorted, then those batteries create a voltage source loop and they cannot act as a voltage source for the circuit.
pt: Se ambos os terminais de algumas baterias estiverem ligados directamente em conjunto ou se estiverem em curto-circuito, essas baterias criam um ciclo de fontes de tensão e não poderão funcionar como fontes de tensão para o circuito.

[ctx: TutorialDataset|]
en: For example, if two terminals of one battery are directly connected together, it creates a voltage source loop.
pt: Por exemplo, se os dois terminais de uma bateria estiverem ligados um ao outro, cria um ciclo de fontes de tensão.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Or, if two batteries are forming a closed circuit together, it creates a voltage source loop.
pt: Ou se duas baterias estiverem a formar um circuito fechado em conjunto, criam um ciclo de fontes de tensão.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a voltage source loop with the provided batteries. Then click on the warning box to make it disappear and click on the OK button.
pt: Crie um ciclo de fontes de tensão com as baterias fornecidas. Depois carregue na mensagem de aviso para a fazer desaparecer e depois carregue no botão OK.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Too much current in an electrical circuit can damage the connected devices.
pt: Demasiada corrente no circuito eléctrico poderá danificar os dispositivos ligados.

[ctx: TutorialDataset|]
en: To repair a broken bulb in this activity, click on it after disconnecting it from the circuit. Don't forget to disable the delete button after removing the connected wires.
pt: Para reparar uma lâmpada fundida, carregue nela depois de a desligar do circuito. Não se esqueça de desactivar o botão para apagar depois de remover os fios ligados.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Break the bulb by connecting it with the two batteries.
pt: Danifique a lâmpada, ligando-a às duas baterias.

[ctx: TutorialDataset|]
en: A switch can connect or disconnect the current travelling path or a circuit.
pt: O interruptor poderá ligar ou desligar o caminho de condução num circuito.

[ctx: TutorialDataset|]
en: You can click on the switch to open and close it.
pt: Poderá carregar no interruptor para o abrir e fechar.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a circuit using the provided components so that the bulb glows only when the switch is on.
pt: Crie um circuito com os componentes fornecidos, de forma que a luz se acenda apenas quando o interruptor está ligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: A simple connector can be used to connect several wires in an electrical circuit.
pt: Um ponto de ligação poderá ser usado para ligar vários fios num circuito eléctrico.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a circuit so that one bulb should be always lit and the other should be lit only when the switch is on.
pt: Crie um circuito para que uma lâmpada esteja sempre ligada e a outra só fique ligada quando o interruptor estiver ligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Electric current intensity or simply current is a flow of electric charge. One can imagine like a flow of electrons.
pt: A intensidade da corrente eléctrica, ou simplesmente corrente, é um fluxo de carga eléctrica. Poderemos imaginar um fluxo de electrões.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The conventional symbol for current is I. The unit of current is ampere under the International System of Units, which is denoted as A.
pt: O símbolo convencional para a corrente é o I. A unidade da corrente é o Ampere no Sistema de Unidades Internacionais, o qual é definido como A.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Voltage or electric potential difference is what makes a current in a circuit. It is like a "push" or "pull" for electric charge.
pt: A tensão, voltagem ou diferença de potencial eléctrica é o que provoca uma corrente num circuito. É como um "empurrão" ou um "puxão" da carga eléctrica.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The conventional symbol for voltage is V. The unit of measure of voltage is volt under the International System of Units, which is denoted as V.
pt: O símbolo convencional da tensão é o V. A unidade de medida da tensão eléctrica é o Volt segundo o Sistema de Unidades Internacionais, sendo representado como V.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb and observe the displayed values.
pt: Acenda a luz e observe os valores apresentados.

[ctx: TutorialDataset|]
en: A resistor restricts the flow of current in an electrical circuit. The restriction of current is called resistance.
pt: Uma resistência restringe o fluxo de corrente num circuito eléctrico. A restrição da corrente chama-se resistência.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The conventional symbol for resistance is R. The unit of measure of resistance is ohm under the International System of Units, which is denoted as Ω.
pt: O símbolo convencional da resistência é o R. A unidade de medida da resistência é o Ohm, segundo o Sistema de Unidades Internacionais, sendo representado como um Ω.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb so that the bulb glows with 5V using the provided components.
pt: Acenda a luz, para que a lâmpada brilhe com 5V, usando os componentes fornecidos.

[ctx: TutorialDataset|]
en: A rheostat is used to vary resistance in an electrical circuit.
pt: O reóstato é usado para variar a resistência num circuito eléctrico.

[ctx: TutorialDataset|]
en: You can change the rheostat value by dragging its slider.
pt: Poderá mudar o valor do reóstato ao arrastar a sua barra respectiva.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Connect the bulb to the appropriate terminals of the rheostat so that the light intensity of the bulb can be changed while dragging the slider.
pt: Ligue a lâmpada aos terminais adequados do reóstato, para que a intensidade da luz da lâmpada possa ser alterada ao arrastar a barra.

[ctx: TutorialDataset|]
en: A rheostat can act as a simple resistor if the terminals of the extremities are connected in a circuit.
pt: Um reóstato poderá funcionar como uma resistência simples, se os terminais das extremidades forem ligados num circuito.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Connect the bulb to the appropriate terminals of the rheostat so that the slider cannot change the light intensity of the bulb.
pt: Ligue a lâmpada aos terminais adequados do reóstato, para que a barra não consiga variar a intensidade de luz da lâmpada.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Connect the bulb to the appropriate terminals of the rheostat and set the slider so that the voltage drop in the bulb should be 10V. Note that the bulb intensity should vary while dragging the slider.
pt: Ligue a lâmpada aos terminais adequados do reóstato e configure a barra para que a queda de tensão na lâmpada seja de 10V. Lembre-se que a intensidade da lâmpada deverá variar quando arrasta a barra deslizante.

[ctx: TutorialDataset|]
en:  A red LED converts electrical energy into red light energy under particular conditions.
pt: Um LED vermelho converte a energia eléctrica em luz vermelha sob determinadas condições.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The first condition is current flow in it should be in the direction of the arrow. That means the positive terminal of the battery connected to the terminal at the tail of the arrow shown, and the negative terminal to the head side. This condition is called forward bias.
pt: A primeira condição é que o fluxo de corrente deverá ser na direcção da seta. Isto significa que o terminal positivo da bateria está ligado ao terminal na cauda da seta apresentada, enquanto o terminal negativo deve estar ligado ao lado da ponta da seta. Esta condição chama-se polarização directa.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Electrical energy more than a certain limit can break an LED. In this activity, you can click on the broken red LED after disconnecting from the circuit to repair it.
pt: A energia eléctrica acima de um determinado limite poderá danificar um LED. Nesta actividade, poderá carregar no LED vermelho danificado depois de o desligar do circuito para o reparar.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Connect the provided red LED to the battery in forward bias. Don't worry about the broken LED for now.
pt: Ligue o LED vermelho fornecido à bateria em polarização directa. Não se preocupe com o LED danificado por agora.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The battery is providing too much energy to the LED.
pt: A bateria está a fornecer demasiada energia ao LED.

[ctx: TutorialDataset|]
en: One can limit the electrical energy by restricting the current flow in a circuit. That means using a resistor.
pt: Uma pessoa poderá limitar a energia eléctrica, restringindo o fluxo de corrente num circuito. Isto significa usar uma resistência.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the red LED using the provided components.
pt: Ligue o LED vermelho, usando os componentes fornecidos.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a circuit so that the voltage drop in both bulbs are equal to the voltage source (battery).
pt: Crie um circuito, de forma que a queda de tensão em ambas as lâmpadas seja igual à da fonte de tensão (bateria).

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: A simple activity to discover the keyboard.
pt: Uma actividade simples para descobrir o teclado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Discover the keyboard.
pt: Descobrir o teclado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Type any key on the keyboard.
        Letters, numbers and other character keys will display the corresponding character on the screen.
        If there is a corresponding voice it will be played, else it will play a bleep sound.
        Other keys will just play a click sound.
pt: Escreva qualquer letra no teclado.
        As teclas das letras, números e outros caracteres irão mostrar o carácter correspondente no ecrã.
        Se existir uma voz correspondente, a mesma será reproduzida, caso contrário irá dar um pequeno apito.
        As outras teclas apenas farão um click.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Move the mouse or touch the screen and observe the result.
pt: Mover o rato ou tocar no ecrã e observar o resultado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Provide audio-visual feedback when using the mouse to help discovering its usage for young children.
pt: Fornecer uma reacção audiovisual quando o usar o rato para ajudar a descobrir a sua utilização por parte de crianças pequenas.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Mouse-manipulation.
pt: Manipulação do rato.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: The screen has 3 sections:
pt: O ecrã tem 3 secções:

[ctx: ActivityInfo|]
en: The leftmost column contains 4 ducks, clicking on one of them produces a sound and an animation.
pt: A coluna da esquerda tem 4 patos, sendo que ao carregar num deles irá produzir um som e uma animação.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The central area contains a blue duck, moving the mouse cursor or doing a drag gesture on a touchscreen makes the blue duck move.
pt: A área ao centro contém um pato azul, sendo que ao mover o cursor ou iniciar um gesto de arrastamento num ecrã táctil faz com que o pato azul se mova.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The arrows area, clicking on one of them makes the blue duck move in the corresponding direction.
pt: A área das setas, onde ao carregar numa delas faz com que o pato azul se mova na direcção indicada.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Doing a simple click in the central area shows a marker at the click position.
pt: Ao fazer um simples 'click' na área central mostra uma marcação na posição onde carregou.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Move a piece by dragging it. Use the rotation button if necessary. More complicated levels can be found in tangram activity.
pt: Mova um peça através de arrastamento. Use o botão de rotação se necessário. Os níveis mais complicados poderão ser encontrados na actividade do tangrama.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Play characters' sound when typed
pt: Tocar o som dos caracteres quando carregados

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Just type on the real or virtual keyboard like in a word processor.
        Clicking on the 'Title' button will make the text bigger. Similarly, the 'subtitle' button will make the text slightly less bigger. Clicking on 'paragraph' will remove the formatting.
pt: Basta escrever no teclado real ou no virtual como se fosse num processador de texto.
        Se carregar no botão 'Título', irá tornar o texto maior. Da mesma forma, o botão 'Sub-Título' tornará o texto ligeiramente menor. Se carregar em 'Parágrafo', irá remover a formatação.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: navigate inside the text
pt: Cursores: navegação dentro do texto

[ctx: ActivityInfo|]
en: Shift + Arrows: select a part of the text
pt: Shift + Cursores: selecciona uma parte do texto

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl + A: select all the text
pt: Ctrl + A: selecciona todo o texto

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl + C: copy selected text
pt: Ctrl + C: copiar o texto seleccionado

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl + X: cut selected text
pt: Ctrl + X: cortar o texto seleccionado

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl + V: paste copied or cut text
pt: Ctrl + V: colar o texto copiado ou colado

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl + D: delete selected text
pt: Ctrl + D: apagar o texto seleccionado

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl + Z: undo
pt: Ctrl + Z: desfazer

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl + Shift + Z: redo
pt: Ctrl + Shift + Z: refazer

[ctx: BabyWordprocessor|]
en: Title
pt: Título

[ctx: BabyWordprocessor|]
en: Subtitle
pt: Sub-Título

[ctx: BabyWordprocessor|]
en: Paragraph
pt: Parágrafo

[ctx: BabyWordprocessor|]
en: Load
pt: Carregar

[ctx: BabyWordprocessor|]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Matching items
pt: Itens correspondentes

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Drag and drop the items to match them.
pt: Arraste e largue os itens para os corresponder.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Motor coordination. Conceptual matching.
pt: Coordenação motora. Correspondência de conceitos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Cultural references.
pt: Referências culturais.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: In the main board area, a set of objects is displayed. In the side panel, another set of objects is shown. Each object in the side panel corresponds logically to one object in the main board area. Drag each object from the side panel to the correct spot in the main area.
pt: Na área principal do tabuleiro, é apresentado um conjunto de objectos. Na área lateral, aparece outro conjunto de objectos. Cada um dos objectos no painel lateral corresponde de forma lógica a um objecto na área principal. Arraste cada um dos objectos para o espaço vermelho correcto na área principal.

[ctx: board1_0|]
en: Drag and drop the items to match them.
pt: Arraste e largue os itens para os corresponder.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Complete the puzzle
pt: Completar o 'puzzle'

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Complete the puzzle by dragging each piece on the side to the matching spot.
pt: Complete o 'puzzle', arrastando cada peça do conjunto de peças à esquerda para o espaço correspondente.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The dog is provided by Andre Connes and released under the GPL
pt: O cão foi fornecido por Andre Connes e é distribuído de acordo com a GPL

[ctx: board1_0|]
en: Drag and Drop the items to match them.
pt: Arraste e largue os itens para os corresponder.

[ctx: board5_0|]
en: Hello! My name is Lock.
pt: Olá! O meu nome é Cadeado.

[ctx: board6_0|]
en: Lock with colored shapes.
pt: Cadeado com formas coloridas.

[ctx: board7_1|]
en: Pieter Bruegel the Elder, The peasants wedding - 1568
pt: Pieter Bruegel o Antigo, O casamento dos humildes - 1568

[ctx: board7_2|]
en: The Lady and the Unicorn - XVe century
pt: A Dama e o Unicórnio - Século XV

[ctx: board7_3|]
en: Vincent van Gogh, Bedroom in Arles - 1888
pt: Vincent van Gogh, Quarto em Arles - 1888

[ctx: board7_4|]
en: Ambrosius Bosschaert the Elder, Flower Still Life - 1614
pt: Ambrosius Bosschaert o Antigo, Vida Estática da Flor - 1614

[ctx: ActivityConfig|]
en: Built-in
pt: Incorporado

[ctx: ActivityConfig|]
en: User
pt: Utilizador

[ctx: ActivityConfig|]
en: Select your level set
pt: Seleccione o seu conjunto de níveis

[ctx: ActivityConfig|]
en: Start the editor
pt: Iniciar o Editor

[ctx: ActivityConfig|]
en: Start the activity to access the editor
pt: Iniciar a actividade para aceder ao editor

[ctx: ActivityConfig|]
en: Load saved levels
pt: Carregar os níveis gravados

[ctx: ActivityConfig|]
en: Start the activity to load your levels
pt: Iniciar a actividade para carregar os seus níveis

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Balance box
pt: Balanço da caixa

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Navigate the ball to the door by tilting the box.
pt: Conduza a bola à porta, agitando para tal a caixa.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Practice fine motor skills and basic counting.
pt: Praticar aptidões motoras com precisão e contagem básica.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Navigate the ball to the door. Be careful not to make it fall into the holes. Numbered-contact buttons in the box need to be touched in the correct order to unlock the door. You can move the ball by tilting your mobile device. On desktop platforms use the arrow keys to simulate tilting.
pt: Navegue a bola até à porta. Tenha cuidado em não a deixar cair nos buracos. Os botões com contactos numerados têm de ser carregados pela ordem correcta para desbloquear a porta. Poderá mover a bola se agitar o seu telemóvel. Nos computadores, use as teclas de cursores para simular a agitação.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In the activity settings menu you can choose between the default 'Built-in' level set and one that you can define yourself ('User'). To create a level set, select the 'user' level set and start the level editor by clicking on the corresponding button.
pt: No menu de configuração da actividade, poderá escolher entre o conjunto de níveis 'Incorporado' e definir os seus próprios ('Utilizador'). Poderá criar um conjunto de níveis definido pelo utilizador se escolher o conjunto 'utilizador' e iniciar o editor de níveis, carregando para tal no botão correspondente.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In the <b>level editor</b> you can create your own levels. Choose one of the editing tools on the side to modify the map cells of the currently active level in the editor:
pt: No <b>editor de níveis</b> poderá criar os seus próprios níveis. Escolha uma das ferramentas de edição ao lado para modificar as células do mapa do nível activo de momento no editor:

[ctx: ActivityInfo|]
en: Cross: clear a map cell completely
pt: Cruz: limpar por completo uma célula do mapa

[ctx: ActivityInfo|]
en: Horizontal Wall: add/remove a horizontal wall on the lower edge of a cell
pt: Parede Horizontal: adicionar/remover uma parede horizontal no extremo inferior de uma célula

[ctx: ActivityInfo|]
en: Vertical Wall: add/remove a vertical wall on the right edge of a cell
pt: Parede Vertical: adicionar/remover uma parede vertical no extremo direito de uma célula

[ctx: ActivityInfo|]
en: Hole: add/remove a hole on a cell
pt: Buraco: adicionar/remover um buraco numa célula

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ball: set the starting position of the ball
pt: Bola: define a posição inicial da bola

[ctx: ActivityInfo|]
en: Door: Set the door position
pt: Porta: Define a posição da porta

[ctx: ActivityInfo|]
en: Contact: add/remove a contact button. With the spin-box you can adjust the value of the contact button. It is not possible to set a value more than once on a map.
pt: Contacto: adicionar/remover um botão de contacto. Com o campo incremental, poderá ajustar o valor do botão de contacto. Não é possível definir um valor mais que uma vez num mapa.

[ctx: ActivityInfo|]
en: All tools (except the clear-tool) toggle their respective target on the clicked cell: An item can be placed by clicking on an empty cell, and by clicking again on the same cell with the same tool, you can remove it again.
pt: Todas as ferramentas (excepto a de limpeza) activam/desactivam o seu alvo respectivo na célula carregada: Poderá colocar um item se carregar numa célula vazia; se carregar de novo na mesma célula com a mesma ferramenta, podê-la-á remover de novo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can test a modified level by clicking on the 'Test' button on the side of the editor view. You can return from testing mode by clicking on the home-button on the bar or by pressing escape on your keyboard or the back-button on your mobile device.
pt: Poderá testar um nível modificado se carregar no botão 'Testar' de lado na janela do editor. Poderá sair do modo de teste se carregar no botão de casa na barra ou se carregar em Escape no seu teclado ou ainda no botão para Recuar no seu dispositivo móvel.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In the editor you can change the level currently edited by using the arrow buttons on the bar. Back in the editor you can continue editing the current level and test it again if needed.
pt: No editor poderá modificar o nível actualmente em edição com os botões das setas na barra. De volta ao editor, poderá continuar a editar o nível actual e testá-lo de novo se necessário.

[ctx: ActivityInfo|]
en: When your level is finished you can save it to a file by clicking on the 'Save' button on the side.
pt: Quando terminar o seu nível, podê-lo-á gravar num ficheiro, carregando para tal no botão 'Gravar' de lado.

[ctx: ActivityInfo|]
en: To return to the activity settings click on the home-button on the bar or press Escape on your keyboard or the back button on your mobile device.
pt: Para voltar à configuração da actividade, carregue no botão de casa na barra ou carregue em Escape no seu teclado ou ainda no botão para Recuar no seu dispositivo móvel.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Finally, to load your level set, click on the 'Load saved levels' button.
pt: Finalmente, para carregar o seu conjunto de níveis, carregue no botão 'Carregar os níveis gravados'.

[ctx: balancebox|]
en: Either create your levels by starting the level editor in the activity settings menu and then load your file, or choose the 'built-in' level set.
pt: Ou pode criar os seus níveis, iniciando o editor de níveis no menu de configuração da actividade e depois carregar o seu ficheiro, ou então poderá escolher o conjunto de níveis 'incorporado'.

[ctx: balancebox|]
en: The file '%1' is missing!<br>Falling back to builtin levels.
pt: Falta o ficheiro '%1'!<br/>A usar em alternativa os níveis incorporados.

[ctx: Balancebox|]
en: You selected the user-defined level set, but you have not yet loaded any user level!
pt: Seleccionou o conjunto de níveis definido pelo utilizador, mas não carregou ainda nenhum nível do utilizador!

[ctx: balanceboxeditor|]
en: You have unsaved changes!<br/> Do you really want to leave this level and lose your changes?
pt: Tem modificações por gravar!<br/> Deseja realmente sair deste nível e perdê-las?

[ctx: balanceboxeditor|]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: balanceboxeditor|]
en: No
pt: Não

[ctx: BalanceboxEditor|]
en: Load
pt: Carregar

[ctx: BalanceboxEditor|]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: BalanceboxEditor|]
en: Test
pt: Testar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Make the ball go to Tux
pt: Enviar a bola para o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Press the left and right arrow keys at the same time, to make the ball go in a straight line.
pt: Carregar nas teclas de cursores para a esquerda e direita ao mesmo tempo, para que a bola vá em linha recta.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Press the left and right arrow keys at the same time, to make the ball go in a straight line. On a touch screen you have to touch the two hands at the same time.
pt: Carregar nas teclas de cursores para a esquerda e direita ao mesmo tempo, para que a bola vá em linha recta. Num ecrã por toque, terá de carregar com as duas mãos ao mesmo tempo.

[ctx: Ballcatch|]
en: Tap both hands at the same time, to make the ball go in a straight line.
pt: Tocar em ambas as mãos ao mesmo tempo, para que a bola vá em linha recta.

[ctx: Ballcatch|]
en: Press left and right arrow keys at the same time, to make the ball go in a straight line.
pt: Carregar nas teclas de cursores para a esquerda e direita ao mesmo tempo, para que a bola vá em linha recta.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Easy
pt: Fácil

[ctx: ActivityConfig|]
en: Medium
pt: Médio

[ctx: ActivityConfig|]
en: Difficult
pt: Difícil

[ctx: ActivityConfig|]
en: Select your difficulty
pt: Seleccione a sua dificuldade

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Bargame (against Tux)
pt: Jogo de Barras (contra o Tux)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Ability to count.
pt: Capacidade de contar.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on the ball icon to select a number of balls, then click on the OK button to place the balls in the holes. You win if Tux has to place the last ball. If you want Tux to begin, just click on him.
pt: Carregue no ícone da bola para seleccionar um conjunto de bolas, carregando depois no botão OK para colocar as bolas nos buracos. Irá ganhar se o computador tiver de colocar a última bola. Se quiser que o Tux comece, basta carregar sobre ele.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Bargame (with a friend)
pt: Jogo de Barras (com um amigo)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on the ball icon to select a number of balls, then click on the OK button to place the balls in the holes. You win if your friend has to place the last ball.
pt: Carregue no ícone da bola para seleccionar um conjunto de bolas, carregando depois no botão OK para colocar as bolas nos buracos. Irá ganhar se o seu amigo tiver de colocar a última bola.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Binary bulbs
pt: Lâmpadas binárias

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: This activity helps you to learn the concept of conversion from decimal number system to binary number system.
pt: Esta actividade ajuda-o a aprender o conceito da conversão do sistema decimal para o sistema binário de números.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: To get familiar with the binary number system.
pt: Familiarizar-se com o sistema numérico binário.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Decimal number system.
pt: Sistema numérico decimal.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Turn on the right bulbs to represent the binary of the given decimal number. When you have achieved it, press OK.
pt: Acenda as lâmpadas da direita para representar em binário o número decimal indicado. Quando achar que está certo, carregue em OK.

[ctx: BinaryBulb|]
en: What is the binary representation of %1?
pt: Qual é a representação em binário de %1?

[ctx: tutorial4|]
en: 0 to 255 with
pt: 0 a 255 com

[ctx: tutorial5|]
en: 0 to 255 with
pt: 0 a 255 com

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Discover the braille system
pt: Descobrir o sistema Braille

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Learn and memorize the braille system.
pt: Aprender e memorizar o sistema Braille.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Let children discover the braille system.
pt: Permitir às crianças descobrir o sistema Braille.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: The screen has 3 sections: an interactive braille cell, an instruction telling you the character to reproduce, and at the top the braille characters to use as a reference. Each level teaches a set of 10 characters.
pt: O ecrã tem 3 secções: uma célula interactiva em Braille, uma instrução que lhe diz qual a letra a reproduzir e, no topo, as letras de Braille para usar como referência. Cada nível ensina um conjunto de 10 letras.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Reproduce the requested character in the interactive braille cell.
pt: Reproduzir o carácter pedido na célula de Braille interactiva.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can open the braille chart by clicking on the blue braille cell icon.
pt: Poderá abrir o diagrama de Braille se carregar no ícone da célula de Braille a azul.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Digits: 1 to 6 select/deselect the corresponding dots
pt: Algarismos: 1 a 6 para marcar/desmarcar os pontos correspondentes

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space: open or close the braille chart
pt: Espaço: abrir ou fechar o diagrama de Braille

[ctx: braille_alphabets|]
en: Now it's a little bit harder without the reference.
pt: Agora é um pouco mais difícil sem a referência.

[ctx: braille_alphabets|]
en: Look at the braille character chart and observe how similar the first and second lines are.
pt: Veja o mapa de caracteres em Braille e veja quão parecidas são a primeira e a segunda linha.

[ctx: braille_alphabets|]
en: Again, similar to the first line in the character chart but take care, the 'W' letter was added afterward.
pt: Agora, semelhante à primeira linha, mas cuidado, que foi adicionada a letra 'W' posteriormente.

[ctx: braille_alphabets|]
en: This is easy, numbers are the same as letters from A to J.
pt: Isto é fácil, os números são os mesmos que as letra de A a J.

[ctx: FirstScreen|]
en: Braille: Unlocking the Code
pt: Braille: Desbloquear o Código

[ctx: FirstScreen|]
en: The braille system is a method that is used by blind people to read and write.
pt: O sistema Braille é um método que é usado pelas pessoas invisuais para ler e escrever.

[ctx: FirstScreen|]
en: Each braille character, or cell, is made up of six dot positions, arranged in a rectangle containing two columns of three dots each. As seen on the left, each dot is referenced by a number from 1 to 6.
pt: Cada carácter Braille, ou célula, é composto por seis posições de pontos, organizadas num rectângulo que contém duas colunas de três pontos cada. Como é visto à esquerda, cada ponto é referenciado por um número de 1 a 6.

[ctx: FirstScreen|]
en: When you are ready, click on me and try reproducing braille characters.
pt: Quando estiver pronto, carregue em mim e tente reproduzir os caracteres em Braille.

[ctx: questions|]
en: Click on the dots in the braille cell area to produce the letter %1.
pt: Carregue nos pontos da área da célula de Braille para produzir a letra %1.

[ctx: questions|]
en: Click on the dots in the braille cell area to produce the number %1.
pt: Carregue nos pontos da área da célula de Braille para produzir o número %1.

[ctx: questions|]
en: Click on the dots in the braille cell area to produce the symbol %1.
pt: Carregue nos pontos da área da célula de Braille para produzir o símbolo %1.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Braille fun
pt: Diversão com Braille

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Practice braille letters.
pt: Praticar as letras em Braille.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Braille alphabet.
pt: Alfabeto Braille.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Create the braille cells for the letters on the banner. Check the braille chart by clicking on the blue braille cell icon if you need some help.
pt: Crie as células em Braille para as letras na fita. Verifique o mapa de Braille, carregando no ícone da célula de Braille a azul para ajuda.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Solve the Calcudoku.
pt: Resolva o Calcudoku.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Completing the puzzle requires patience and arithmetic abilities.
pt: Completar o 'puzzle' exige paciência e habilidade com aritmética.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Select a number in the list and click on its target position to fill the grid. Each number must appear only once in a row and in a column. Cages are groups of cells providing information on how to fill them. Cages made of more than one cell provide a result and an operator: all the numbers in the cage, when combined using the operator, must produce the result. Cages made of only one cell directly provide the number to enter.
pt: Seleccione um número na lista e carregue na sua posição de destino para preencher a grelha. Cada número só deverá aparecer uma vez numa linha e numa coluna. As secções são grupos de células que dão informações sobre como preenchê-las. As secções com mais que uma célula fornecem um resultado e um operador: todos os número na secção, quando forem combinados com o operador, deverão produzir esse resultado. As secções com apenas uma célula fornecem directamente o número a introduzir.

[ctx: Data|]
note: + is the unicode character for addition mathematical operator (+)
en: Small grids with + operator.
pt: Grelhas pequenas com o operador '+'.

[ctx: Data|]
note: + is the unicode character for addition mathematical operator (+), − for subtraction (-)
en: Small grids with + and − operators.
pt: Grelhas pequenas com os operadores '+' e '-'.

[ctx: Data|]
note: + is the unicode character for addition mathematical operator (+), − for subtraction (-), × for multiplication (*)
en: Small grids with +, − and × operators.
pt: Grelhas pequenas com os operadores '+', '-' e 'x'.

[ctx: Data|]
note: + is the unicode character for addition mathematical operator (+), − for subtraction (-), × for multiplication (*)
en: Medium grids with +, − and × operators.
pt: Grelhas médias com os operadores '+', '-' e 'x'.

[ctx: Data|]
note: + is the unicode character for addition mathematical operator (+), − for subtraction (-), × for multiplication (*), ∕ for division (:)
en: Large grids with +, −, × and ∕ operators.
pt: Grelhas grandes com os operadores '+', '-', 'x' e '/'.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Calendar
pt: Calendário

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Read the instructions and select the correct date on the calendar.
pt: Rever as instruções e seleccionar a data correcta no calendário.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn how to use a calendar.
pt: Aprender a usar um calendário.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Concept of week, month and year.
pt: Conceitos de semana, mês e ano.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Read the instructions and select the correct date on the calendar, and then validate your answer by clicking on the OK button.
pt: Rever as instruções e seleccionar a data correcta no calendário e depois validar a sua resposta com o botão OK.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In some levels, you need to find the day of the week for a given date. In this case, click on the corresponding day of the week in the list.
pt: Em alguns níveis, tem de encontrar o dia da semana para uma dada data. Neste caso, carregue no dia da semana correspondente na lista.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: navigate through the answers
pt: Cursores: navegação pelas respostas

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: validate your answer
pt: Espaço ou Enter: validar a sua resposta

[ctx: Calendar|]
en: Sunday
pt: Domingo

[ctx: Calendar|]
en: Monday
pt: Segunda

[ctx: Calendar|]
en: Tuesday
pt: Terça

[ctx: Calendar|]
en: Wednesday
pt: Quarta

[ctx: Calendar|]
en: Thursday
pt: Quinta

[ctx: Calendar|]
en: Friday
pt: Sexta

[ctx: Calendar|]
en: Saturday
pt: Sábado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the 23rd
pt: Seleccionar o dia 23

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the 1st
pt: Seleccionar o dia 1

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the 16th
pt: Seleccionar o dia 16

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the 28th
pt: Seleccionar o dia 28

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the 11th
pt: Seleccionar o dia 11

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the 20th
pt: Seleccionar o dia 20

[ctx: calendar_dataset|]
en: Which day of the week is the 4th of the given month?
pt: Que dia da semana é o 4º do mês indicado?

[ctx: calendar_dataset|]
en: Which day of the week is the 12th of the given month?
pt: Que dia da semana é o 12º do mês indicado?

[ctx: calendar_dataset|]
en: Which day of the week is the 20th of the given month?
pt: Que dia da semana é o 20º do mês indicado?

[ctx: calendar_dataset|]
en: Which day of the week is the 28th of the given month?
pt: Que dia da semana é o 28º do mês indicado?

[ctx: calendar_dataset|]
en: Which day of the week is the 22nd of the given month?
pt: Que dia da semana é o 22º do mês indicado?

[ctx: calendar_dataset|]
en: Which day of the week is the 16th of the given month?
pt: Que dia da semana é o 16º do mês indicado?

[ctx: calendar_dataset|]
en: Which day of the week is the 10th of the given month?
pt: Que dia da semana é o 10º do mês indicado?

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select a Monday between days 1 and 7 of the given month
pt: Seleccione uma Segunda-Feira entre os dias 1 e 7 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select a Tuesday between days 8 and 16 of the given month
pt: Seleccione uma Terça-Feira entre os dias 8 e 16 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select a Wednesday between days 15 and 22 of the given month
pt: Seleccione uma Quarta-Feira entre os dias 15 e 22 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select a Thursday between days 26 and 31 of the given month
pt: Seleccione uma Quinta-Feira entre os dias 26 e 31 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select a Friday between days 20 and 25 of the given month
pt: Seleccione uma Sexta-Feira entre os dias 20 e 25 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select a Saturday between days 13 and 23 of the given month
pt: Seleccione um Sábado entre os dias 13 e 23 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select a Sunday between days 5 and 17 of the given month
pt: Seleccione um Domingo entre os dias 5 e 17 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the second day before the 15th of the given month
pt: Seleccione o segundo dia antes do dia 15 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the fourth Sunday of the given month
pt: Seleccione o quarto Domingo do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the day one week after 13th of the given month
pt: Seleccione o dia que fica uma semana a seguir ao dia 13 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the fifth Thursday of the given month
pt: Seleccione a quinta Quinta-Feira do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Select the third day after 27th of the given month
pt: Seleccione o terceiro dia a seguir ao dia 27 do mês indicado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the month starting a Thursday and having 28 days
pt: Descubra o mês que começa a uma Quinta-Feira e tem 28 dias

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find a month starting a Monday and having 31 days
pt: Descubra um mês que começa a uma Segunda-Feira e tem 31 dias

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the month between June and August
pt: Descubra o mês entre Junho e Agosto

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find a month starting a Saturday
pt: Descubra um mês que começa num Sábado

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find a month having 30 days
pt: Descubra um mês que tem 30 dias

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the first Monday of January in the year 2019
pt: Descubra a primeira Segunda-Feira do mês de Janeiro do ano 2019

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the second Wednesday of February in the year 2019
pt: Descubra a segunda Quarta-Feira do mês de Fevereiro do ano 2019

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the third Friday of March in the year 2019
pt: Descubra a terceira Sexta-Feira do mês de Março do ano 2019

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the fifth Sunday of April in the year 2018
pt: Descubra o quinto Domingo do mês de Abril do ano 2018

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the fourth Tuesday of July in the year 2018
pt: Descubra a quarta Terça-Feira do mês de Julho do ano 2018

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the first Monday of August in the year 2018
pt: Descubra a primeira Segunda-Feira do mês de Agosto do ano 2018

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the third Thursday of September in the year 2017
pt: Descubra a terceira Quinta-Feira do mês de Setembro do ano 2017

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the fifth Sunday of October in the year 2017
pt: Descubra o quinto Domingo do mês de Outubro do ano 2017

[ctx: calendar_dataset|]
en: Find the second Friday of December in the year 2017
pt: Descubra a segunda Sexta-Feira do mês de Dezembro do ano 2017

[ctx: calendar_dataset|]
en: Human Rights Day is celebrated five days after December 5.<br> Find the date of Human Rights Day in 2017.
pt: O Dia dos Direitos Humanos celebra-se cinco dias antes de 5 de Dezembro.<br/>Descubra a data do Dia dos Direitos Humanos em 2017.

[ctx: calendar_dataset|]
en: Braille Day is celebrated one day before January 5.<br> Find the date of Braille Day in 2018
pt: O Dia de Braille celebra-se um dia antes de 5 de Janeiro.<br/>Descubra a data do Dia de Braille em 2018

[ctx: calendar_dataset|]
en: Mark's birthday is on November 4. In 2017 his party was exactly two weeks later.<br> Find the date of his party in 2017
pt: O aniversário do Marco é a 4 de Março. A sua festa é exactamente duas semanas depois.<br/>Descubra a data da sua festa em 2017

[ctx: calendar_dataset|]
en: International Women's Day is celebrated two days before March 10.<br> Find the date of International Women's Day in 2018.
pt: O Dia Internacional da Mulher celebra-se dois dias antes de 10 de Março.<br/>Descubra a data do Dia Internacional da Mulher em 2018.

[ctx: calendar_dataset|]
en: The sports competition was held on last Friday of September 2017.<br> Select the date of the sports competition on the calendar.
pt: A competição desportiva ocorreu na última Sexta-Feira de Setembro de 2017.<br/>Seleccione a data da competição no calendário.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Operate a canal lock
pt: Operar um fecho de canal

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Tux is in trouble, and needs to take his boat through a lock. Help Tux and find out how a canal lock works.
pt: O Tux está em apuros, e precisa de passar o seu barco por um portão. Ajude o Tux a descobrir como é que funciona esse fecho do canal.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Understand how a canal lock works.
pt: Compreender como funciona um fecho de canal.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: You are in charge of the canal lock. Open the gates and the locks in the right order, so that Tux can travel through the gates in both directions.
pt: Você está a comandar o fecho do canal. Abra os portões e as fechaduras pela ordem correcta, para que o Tux consiga viajar pelos portões em ambas as direcções.

[ctx: CanalLock|]
en: Your goal is to lead Tux across the canal lock to get the wooden logs, using the different types of water locks available.
pt: O seu objectivo é fazer com que o Tux atravesse o portão trancado para apanhar os troncos de madeira, usando os diferentes tipos de trancas de água disponíveis.

[ctx: CanalLock|]
en: The vertical colored bars represent the water locks, which can be operated by clicking on them. Two locks of the same type cannot be operated simultaneously.
pt: As barras coloridas verticais representam as trancas da água, que podem ser operadas ao carregar nelas. Duas trancas do mesmo tipo não podem ser manipuladas em simultâneo.

[ctx: CanalLock|]
en: The water level inside the lock will change according to the side of the canal it is connected to. Use this property to help Tux get the job done.
pt: O nível de água dentro da tranca irá mudar de acordo com o lado do canal ao qual está ligado. Use esta propriedade para ajudar o Tux a terminar a tarefa.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Put together all the items from a category (with score)
pt: Colocar em conjunto todos os elementos de uma categoria (com pontuação)

[ctx: ActivityConfig|]
en: Put together all the items from a category (without score)
pt: Colocar em conjunto todos os elementos de uma categoria (sem pontuação)

[ctx: ActivityConfig|]
en: Discover a category, grouping items together
pt: Descobrir uma categoria, agrupando os elementos em conjunto

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Categorization
pt: Categorização

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Categorize the items into correct and incorrect groups.
pt: Categorizar os elementos em grupos correctos e incorrectos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Build conceptual thinking and enrich knowledge.
pt: Construir um pensamento conceptual e enriquecer o conhecimento.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Can drag items using a mouse or touchscreen.
pt: Conseguir arrastar elementos com o rato ou o ecrã táctil.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Review the instructions and then drag and drop the items as specified.
pt: Rever as instruções e depois arrastar e largar os elementos como for indicado.

[ctx: Categorization|]
en: You don't have all the images for this activity. Click on 'Update the image set' to download the full word image set. Click on the cross or on 'Never show this dialog again' to play with the demo version.
pt: Não tem todas as imagens para esta actividade. Carregue em 'Actualizar o conjunto de imagens' para obter o conjunto de dados completo. Carregue na cruz ou em 'Nunca mostrar esta janela de novo para jogar com a versão de demonstração.

[ctx: Categorization|]
en: Update the image set
pt: Actualizar o conjunto de imagens

[ctx: Categorization|]
en: Never show this dialog again
pt: Nunca mostrar esta janela de novo

[ctx: CategoryReview|]
en: Place the majority category images to the right and other images to the left
pt: Colocar as imagens da categoria principal à direita e as outras imagens à esquerda

[ctx: Data|]
en: Very familiar categories.
pt: Categorias muito familiares.

[ctx: Data|]
en: Less familiar categories.
pt: Categorias menos familiares.

[ctx: Data|]
en: Unfamiliar categories.
pt: Categorias não familiares.

[ctx: category_alphabets|]
en: Alphabets
pt: Alfabetos

[ctx: category_alphabets|]
en: Place the LETTERS to the right and other objects to the left
pt: Colocar as LETRAS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_animals|]
en: Animals
pt: Animais

[ctx: category_animals|]
en: Place the ANIMALS to the right and other objects to the left
pt: Colocar os ANIMAIS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_birds|]
en: Birds
pt: Pássaros

[ctx: category_birds|]
en: Place the BIRDS to the right and other objects to the left
pt: Colocar os PÁSSAROS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_colors|]
en: Colors
pt: Cores

[ctx: category_colors|]
en: Place the objects matching GREEN color to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes à cor VERDE à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_colors|]
en: Place the objects matching WHITE color to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes à cor BRANCA à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_colors|]
en: Place the objects matching PINK color to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes à cor ROSA à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_colors|]
en: Place the objects matching RED color to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes à cor VERMELHA à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_colors|]
en: Place the objects matching BROWN color to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes à cor CASTANHA à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_colors|]
en: Place the objects matching PURPLE color to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes à cor ROXA à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_colors|]
en: Place the objects matching GREY color to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes à cor CINZENTA à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_colors|]
en: Place the objects matching ORANGE color to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes à cor LARANJA à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_colors|]
en: Place the objects matching YELLOW color to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes à cor AMARELA à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_fishes|]
en: Fishes
pt: Peixes

[ctx: category_fishes|]
en: Place the FISHES to the right and other objects to the left
pt: Colocar os PEIXES à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_flowers|]
en: Flowers
pt: Flores

[ctx: category_flowers|]
en: Place the FLOWERS to the right and other objects to the left
pt: Colocar as FLORES à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_food|]
en: Food
pt: Comida

[ctx: category_food|]
en: Place the FOOD ITEMS to the right and other objects to the left
pt: Colocar os OBJECTOS DE COMIDA à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_fruits|]
en: Fruits
pt: Frutas

[ctx: category_fruits|]
en: Place the FRUITS to the right and other objects to the left
pt: Colocar as FRUTAS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_household_goods|]
en: Household goods
pt: Bens domésticos

[ctx: category_household_goods|]
en: Place the HOUSEHOLD GOODS to the right and other objects to the left
pt: Colocar os BENS DOMÉSTICOS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_insects|]
en: Insects
pt: Insectos

[ctx: category_insects|]
en: Place the INSECTS to the right and other objects to the left
pt: Colocar os INSECTOS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_living_beings|]
en: Living
pt: Vida

[ctx: category_living_beings|]
en: Place the living beings to the right and other objects to the left
pt: Colocar os seres vivos à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_monuments|]
en: Monuments
pt: Monumentos

[ctx: category_monuments|]
en: Place the MONUMENTS to the right and other objects to the left
pt: Colocar os MONUMENTOS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_nature|]
en: Nature
pt: Natureza

[ctx: category_nature|]
en: Place the NATURE images to the right and other objects to the left
pt: Colocar as imagens da NATUREZA à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_numbers|]
en: Numbers
pt: Números

[ctx: category_numbers|]
en: Place the NUMBERS to the right and other objects to the left
pt: Colocar os NÚMEROS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_odd_even|]
en: Odd even numbers
pt: Números pares/ímpares

[ctx: category_odd_even|]
en: Place the EVEN Numbers to the right and the ODD Numbers to the left
pt: Colocar os números PARES à direita e os números ÍMPARES à esquerda

[ctx: category_renewable|]
en: Renewable
pt: Renováveis

[ctx: category_renewable|]
en: Place the RENEWABLE energy sources to the right and other objects to the left
pt: Coloque as fontes de energia RENOVÁVEIS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Shapes
pt: Formas

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a CIRCLE to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a CÍRCULOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a RECTANGLE to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a RECTÂNGULOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a SPHERE to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a ESFERAS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a TRAPEZOID to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a TRAPEZÓIDES à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a TRIANGLE to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a TRIÂNGULOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a SEMICIRCLE to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a SEMI-CÍRCULOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a PENTAGON to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a PENTÁGONOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a SQUARE to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a QUADRADOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a CONE to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a CONES à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a PARALLELOGRAM to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a PARALELOGRAMAS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a HEPTAGON to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a HEPTÁGONOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a CUBE to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a CUBOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a RHOMBUS to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a ROMBOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a NONAGON to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a NONÁGONOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a CUBOID to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a CUBÓIDES à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a HEXAGON to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a HEXÁGONOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching an OCTAGON to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a OCTÓGONOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a CYLINDER to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a CILINDROS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_shapes|]
en: Place the objects matching a DECAGON to the right and others to the left
pt: Colocar os objectos correspondentes a DECÁGONOS à direita e os outros à esquerda

[ctx: category_tools|]
en: Tools
pt: Ferramentas

[ctx: category_tools|]
en: Place the TOOLS to the right and other objects to the left
pt: Colocar as FERRAMENTAS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_transports|]
en: Transport
pt: Transporte

[ctx: category_transports|]
en: Place the MEANS OF TRANSPORTATION to the right and other objects to the left
pt: Colocar os MEIOS de TRANSPORTE à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: category_vegetables|]
en: Vegetables
pt: vegetais

[ctx: category_vegetables|]
en: Place the VEGETABLES to the right and other objects to the left
pt: Colocar as imagens dos VEGETAIS à direita e os outros objectos à esquerda

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Play checkers (against Tux)
pt: Jogar às damas (contra o Tux)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Checkers is played by two opponents, on opposite sides of the gameboard. One player has the dark pieces; the other has the light pieces. Players alternate turns. A player may not move an opponent's piece. A move consists of moving a piece diagonally to an adjacent unoccupied square. If the adjacent square contains an opponent's piece, and the square immediately beyond it is vacant, the piece may be captured (and removed from the game) by jumping over it.
    Only the dark squares of the checkered board are used. A piece may move only diagonally into an unoccupied square. Capturing is mandatory. The player without pieces remaining, or who cannot move due to being blocked, loses the game.
    When a man reaches the crownhead or kings row (the farthest row forward), it becomes a king, and is marked by placing an additional piece on top of the first man, and acquires additional powers including the ability to move backwards. If there is a piece in a diagonal that a king can capture, he can move any distance along the diagonal, and may capture an opposing man any distance away by jumping to any of the unoccupied squares immediately beyond it.
pt: O jogo de damas é jogado com dois adversários em lados opostos do tabuleiro. Um jogador tem as peças escuras, enquanto o outro tem as peças claras. Os jogadores jogam em vezes alternadas. Um jogador não pode mexer nenhuma peça do adversário. Uma jogada consiste em mover uma peça na diagonal para um quadrado adjacente não ocupado. Se o quadrado adjacente tiver uma peça do adversário, e caso a peça imediatamente além dele estiver vazia, a peça poderá ser capturada (e retirada do jogo), saltando sobre ela.
    Só são usados os quadrados escuros do tabuleiro. Uma peça só se pode mover na diagonal para um quadrado não ocupado. A captura é obrigatória. O jogador sem peças restantes, ou que não se consiga mexer por estar bloqueado, perde o jogo.
    Quando um jogador atinge a coroa ou a fila do rei (a fila mais longe em frente), torna-se um rei ou dama, ficando assim marcado com uma peça adicional em cima do jogador, adquirindo poderes adicionais, que incluem a capacidade de se mover para trás (e capturar para trás, que são variantes que não podem fazer normalmente). Se existir uma peça numa diagonal que uma dama consiga capturar, pode fazê-lo a qual distância na diagonal, podendo capturar qualquer peça do adversário a qualquer distância, saltando para qualquer um dos quadrados ocupados logo a seguir a ele.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The checkers library is draughts.js &lt;https://github.com/shubhendusaurabh/draughts.js&gt;. Manual is from wikipedia &lt;https://en.wikipedia.org/wiki/Draughts&gt;
pt: A biblioteca de damas é a 'draughts.js' &lt;https://github.com/shubhendusaurabh/draughts.js&gt;. O manual vem da Wikipédia &lt;https://en.wikipedia.org/wiki/Draughts&gt;

[ctx: checkers|]
en: Black's turn
pt: Vez das pretas

[ctx: checkers|]
en: White's turn
pt: Vez das brancas

[ctx: checkers|]
en: White wins
pt: Vitória das brancas

[ctx: checkers|]
en: Black wins
pt: Vitória das pretas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Play checkers (with a friend)
pt: Jogar às damas (com um amigo)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Checkers is played by two opponents, on opposite sides of the gameboard. One player has the dark pieces; the other has the light pieces. Players alternate turns. A player may not move an opponent's piece. A move consists of moving a piece diagonally to an adjacent unoccupied square. If the adjacent square contains an opponent's piece, and the square immediately beyond it is vacant, the piece may be captured (and removed from the game) by jumping over it.
    Only the dark squares of the checkered board are used. A piece may move only diagonally into an unoccupied square. Capturing is mandatory. The player without pieces remaining, or who cannot move due to being blocked, loses the game.
    When a man reaches the crownhead or kings row (the farthest row forward), it becomes a king, and is marked by placing an additional piece on top of the first man, and acquires additional powers including the ability to move backwards. If there is a piece in a diagonal that a king can capture, he can move any distance along the diagonal, and may capture an opposing man any distance away by jumping to any of the unoccupied squares immediately beyond it.
pt: O jogo de damas é jogado com dois adversários em lados opostos do tabuleiro. Um jogador tem as peças escuras, enquanto o outro tem as peças claras. Os jogadores jogam em vezes alternadas. Um jogador não pode mexer nenhuma peça do adversário. Uma jogada consiste em mover uma peça na diagonal para um quadrado adjacente não ocupado. Se o quadrado adjacente tiver uma peça do adversário, e caso a peça imediatamente além dele estiver vazia, a peça poderá ser capturada (e retirada do jogo), saltando sobre ela.
    Só são usados os quadrados escuros do tabuleiro. Uma peça só se pode mover na diagonal para um quadrado não ocupado. A captura é obrigatória. O jogador sem peças restantes, ou que não se consiga mexer por estar bloqueado, perde o jogo.
    Quando um jogador atinge a coroa ou a fila do rei (a fila mais longe em frente), torna-se um rei ou dama, ficando assim marcado com uma peça adicional em cima do jogador, adquirindo poderes adicionais, que incluem a capacidade de se mover para trás (e capturar para trás, que são variantes que não podem fazer normalmente). Se existir uma peça numa diagonal que uma dama consiga capturar, pode fazê-lo a qual distância na diagonal, podendo capturar qualquer peça do adversário a qualquer distância, saltando para qualquer um dos quadrados ocupados logo a seguir a ele.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Play chess (against Tux)
pt: Jogar xadrez (contra o Tux)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual Much of this string is shared across the three activities "chess", "chess_partyend", and "chess_2players".
en: In this activity you discover the chess game by playing against the computer. It displays the possible target positions for any selected piece which helps the children understand how pieces moves. At first level the computer is fully random to give more chances to the children. As level increases, the computer plays better. You can use the arrow buttons to manually select the difficulty level.
    
    You can achieve a mate sooner if you follow these simple rules:
        Trying to drive your opponent's king in the corner.
    <b>Explanation</b>: this way your opponent's king would have only 3 directions to move instead of 8 from a better position.
        'Making a trap'. Use your pawns as baits.
    <b>Explanation</b>: this way you can lure your opponent out of his 'comfort zone'.
        Be patient enough.
    <b>Explanation</b>: don't rush too quick, be patient. Let yourself think a little bit and try to predict your opponent's future moves, so that you can catch him or secure your pieces from his attacks.
pt: Nesta actividade, irá descobrir o jogo do xadrez a jogar contra o computador. Ele mostra a posição de destino possível para qualquer peça seleccionada, o que ajuda as crianças a perceberem como se movem as peças. No primeiro nível, o computador é completamente aleatório para dar mais hipóteses às crianças. À medida que o nível aumenta, melhor joga o computador.
    
    Poderá conseguir um xeque-mate mais rápido se seguir estas regras simples:
        Tentar conduzir o Rei do adversário para o canto.
    <b>Explicação</b>: desta forma, a peça do adversário só terá 3 direcções para se deslocar em vez de 8, caso estivesse numa posição melhor.
        'Criar uma armadilha'. Use os seus peões como iscos.
    <b>Explicação</b>: desta forma consegue trazer o adversário para fora da sua 'zona de conforto'.
        Tenha paciência suficiente.
    <b>Explicação</b>: não se apresse e tenha paciência. Pense um pouco e tente prever as futuras jogadas do seu adversário, para que o possa encurralar ou proteger as sua peças dos ataques dele.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Single click on undo button will undo one move. Single click on redo button will redo one move. To undo all the moves, press and hold the undo button for 3 seconds.
pt: Se carregar uma vez no botão 'desfazer' irá anular uma jogada. Se carregar uma vez no botão 'refazer' irá repor uma jogada anulada. Para anular todas as jogadas, carregue e mantenha carregado o botão durante 3 segundos.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The chess engine is p4wn &lt;https://github.com/douglasbagnall/p4wn&gt;.
pt: O motor de xadrez é o P4wn &lt;https://github.com/douglasbagnall/p4wn&gt;.

[ctx: chess|]
en: Black's turn
pt: Vez das pretas

[ctx: chess|]
en: White's turn
pt: Vez das brancas

[ctx: chess|white wins]
en: White mates
pt: Xeque-mate das brancas

[ctx: chess|black wins]
en: Black mates
pt: Xeque-mate das pretas

[ctx: chess|]
en: Drawn game
pt: Jogo empatado

[ctx: chess|black king is under attack]
en: White checks
pt: Xeque das brancas

[ctx: chess|white king is under attack]
en: Black checks
pt: Xeque das pretas

[ctx: chess|]
en: Invalid, your king may be in check
pt: Inválido - o seu rei poderá estar em xeque

[ctx: Chess|]
note: Translators: undo all the moves in chess activity
en: Do you really want to undo all the moves?
pt: Deseja realmente anular todas as jogadas?

[ctx: Chess|]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: Chess|]
en: No
pt: Não

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Play chess (with a friend)
pt: Jogar xadrez (com um amigo)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual Much of this string is shared across the three activities "chess", "chess_partyend", and "chess_2players".
en: In this activity you discover the chess game by playing against a friend. It displays the possible target positions for any selected piece which helps the children understand how pieces moves.
    
    You can achieve a mate sooner if you follow these simple rules:
        Trying to drive your opponent's king in the corner.
    <b>Explanation</b>: this way your opponent's king would have only 3 directions to move instead of 8 from a better position.
        'Making a trap'. Use your pawns as baits.
    <b>Explanation</b>: this way you can lure your opponent out of his 'comfort zone'.
        Be patient enough.
    <b>Explanation</b>: don't rush too quick, be patient. Let yourself think a little bit and try to predict your opponent's future moves, so that you can catch him or secure your pieces from his attacks.
pt: Nesta actividade, irá descobrir o jogo do xadrez a jogar contra um amigo. Ele mostra a posição de destino possível para qualquer peça seleccionada, o que ajuda as crianças a perceberem como se movem as peças.
    
    Poderá conseguir um xeque-mate mais rápido se seguir estas regras simples:
        Tentar conduzir o Rei do adversário para o canto.
    <b>Explicação</b>: desta forma, a peça do adversário só terá 3 direcções para se deslocar em vez de 8, caso estivesse numa posição melhor.
        'Criar uma armadilha'. Use os seus peões como iscos.
    <b>Explicação</b>: desta forma consegue trazer o adversário para fora da sua 'zona de conforto'.
        Tenha paciência suficiente.
    <b>Explicação</b>: não se apresse e tenha paciência. Pense um pouco e tente prever as futuras jogadas do seu adversário, para que o possa encurralar ou proteger as sua peças dos ataques dele.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: End of chess game
pt: Fim do jogo de xadrez

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual Much of this string is shared across the three activities "chess", "chess_partyend", and "chess_2players".
en: In this activity you discover the chess game by playing only the end of a game. It displays the possible target positions for any selected piece which helps the children understand how pieces moves.
    
    You can achieve a mate sooner if you follow these simple rules:
        Trying to drive your opponent's king in the corner.
    <b>Explanation</b>: this way your opponent's king would have only 3 directions to move instead of 8 from a better position.
        'Making a trap'. Use your pawns as baits.
    <b>Explanation</b>: this way you can lure your opponent out of his 'comfort zone'.
        Be patient enough.
    <b>Explanation</b>: don't rush too quick, be patient. Let yourself think a little bit and try to predict your opponent's future moves, so that you can catch him or secure your pieces from his attacks.
pt: Nesta actividade, irá descobrir o jogo do xadrez a jogar apenas no fim de um jogo. Ele mostra a posição de destino possível para qualquer peça seleccionada, o que ajuda as crianças a perceberem como se movem as peças.
    
    Poderá conseguir um xeque-mate mais rápido se seguir estas regras simples:
        Tentar conduzir o Rei do adversário para o canto.
    <b>Explicação</b>: desta forma, a peça do adversário só terá 3 direcções para se deslocar em vez de 8, caso estivesse numa posição melhor.
        'Criar uma armadilha'. Use os seus peões como iscos.
    <b>Explicação</b>: desta forma consegue trazer o adversário para fora da sua 'zona de conforto'.
        Tenha paciência suficiente.
    <b>Explicação</b>: não se apresse e tenha paciência. Pense um pouco e tente prever as futuras jogadas do seu adversário, para que o possa encurralar ou proteger as sua peças dos ataques dele.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Drag and Drop the items to organize the story.
pt: Arraste e largue os itens para organizar a história.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Tell a short story.
pt: Contar uma breve história.

[ctx: Data|]
en: For children who can read numbers.
pt: Para as crianças que conseguem ler números.

[ctx: Data|]
en: For children who can read words.
pt: Para as crianças que conseguem ler palavras.

[ctx: board1_0|]
en: Moonwalker
pt: Caminhante da Lua

[ctx: board2_0|]
en: The 4 Seasons
pt: As 4 Estações

[ctx: board2_0|]
en: Spring
pt: Primavera

[ctx: board2_0|]
en: Summer
pt: Versão

[ctx: board2_0|]
en: Autumn
pt: Outono

[ctx: board2_0|]
en: Winter
pt: Inverno

[ctx: board3_0|]
en: Gardening
pt: Jardinagem

[ctx: board4_0|]
en: Tux and the apple tree
pt: Tux e a macieira

[ctx: board5_0|]
en: Place each object on the date it was invented.
pt: Coloque cada imagem pela data da sua invenção.

[ctx: board5_0|]
en: 1829 Stephenson's Rocket Steam locomotive
pt: 1829 Locomotiva a Vapor Rocket Steam de Stephenson

[ctx: board5_0|]
en: 1769 Cugnot's fardier
pt: 1769 Enfardadeira de Cugnot

[ctx: board5_0|]
en: Transportation
pt: Transporte

[ctx: board5_1|]
en: Transportation
pt: Transporte

[ctx: board5_1|]
en: 1783 Montgolfier brothers' hot air balloon
pt: 1783 balão de ar quente dos irmãos Montgolfier

[ctx: board5_2|]
en: Transportation
pt: Transporte

[ctx: board5_2|]
en: 1769 Cugnot's fardier
pt: 1769 Enfardadeira de Cugnot

[ctx: board5_3|]
en: Transportation
pt: Transporte

[ctx: board5_3|]
en: 1783 Montgolfier brothers' hot air balloon
pt: 1783 Balão de ar quente dos irmãos Montgolfier

[ctx: board5_3|]
en: 1829 Stephenson's Rocket Steam locomotive
pt: 1829 Locomotiva a Vapor Rocket Steam de Stephenson

[ctx: board5_4|]
en: Transportation
pt: Transporte

[ctx: board5_4|]
en: 1829 Stephenson's Rocket Steam locomotive
pt: 1829 Locomotiva a vapor Rocket Steam de Stephenson

[ctx: board5_4|]
en: 1769 Cugnot's fardier
pt: 1769 Enfardadeira de Cugnot

[ctx: board6_0|]
en: Aviation
pt: Aviação

[ctx: board6_0|]
en: 1909 Louis Bleriot crosses the English Channel
pt: 1909 Louis Bleriot atravessa o Canal da Mancha

[ctx: board6_1|]
en: Aviation
pt: Aviação

[ctx: board6_1|]
en: 1947 Chuck Yeager breaks the sound-barrier
pt: 1947 Chuck Yeager quebra a barreira do som

[ctx: board6_1|]
en: 1927 Charles Lindbergh crosses the Atlantic Ocean
pt: 1927 Charles Lindbergh cruza o Oceano Atlântico

[ctx: board6_2|]
en: Cars
pt: Carros

[ctx: board6_2|]
en: 1878 Amédée Bollée's La Mancelle
pt: 1878 La Mancelle de Amédée Bollée

[ctx: board6_2|]
en: 1769 Cugnot's fardier
pt: 1769 Enfardadeira de Cugnot

[ctx: board6_2|]
en: 1885 The first petrol car by Benz
pt: 1885 O primeiro carro a petróleo de Benz

[ctx: board6_3|]
en: Cars
pt: Carros

[ctx: ActivityConfig|]
en: Select your locale
pt: Seleccione a sua região

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Click on a lowercase letter
pt: Carregar numa letra minúscula

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Listen to a letter and click on it.
pt: Ouvir uma letra e carregar nela.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Visual letter-recognition.
pt: Reconhecimento visual de letras.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A letter is spoken. Click on the matching letter in the main area. You can listen to the letter again by clicking on the mouth icon.
pt: É ditada uma letra. Carregue na letra correspondente na área principal. Poderá escutar a letra de novo, carregando no símbolo da boca.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space: select an item
pt: Espaço: seleccionar um item

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: repeat the question
pt: Tab: repetir a pergunta

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Click on an uppercase letter
pt: Carregar numa letra maiúscula

[ctx: ActivityConfig|]
en: Go to the next level
pt: Ir para o nível seguinte

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Click and draw
pt: Carregar e desenhar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Draw the picture by clicking on the selected points.
pt: Desenhar a imagem, carregando nos pontos seleccionados.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Can move the mouse and click accurately on points.
pt: Conseguir mover o rato e carregar com precisão sobre os pontos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Click on me
pt: Carregue em mim

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Catch all the swimming fish before they leave the fish tank.
pt: Apanhar todos os peixes antes que eles abandonem o aquário.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Catch all the moving fish by clicking or touching them with your finger.
pt: Apanhar todos os peixes em movimento, bastando para tal carregar ou tocar neles com o seu dedo.

[ctx: ActivityConfig|]
en: 12 hours
pt: 12 horas

[ctx: ActivityConfig|]
en: 24 hours
pt: 24 horas

[ctx: ActivityConfig|]
en: Select a clock system
pt: Seleccione o sistema de relógio

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Learning clock
pt: Aprender o relógio

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Learn how to tell the time on an analog clock.
pt: Aprender como dizer as horas num relógio com ponteiros.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn units of time (hours, minutes and seconds). Set the time on an analog clock.
pt: Distinguir as várias unidades de tempo (hora, minuto e segundo). Configure e veja a hora num relógio analógico.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: The concept of time.
pt: O conceito de tempo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Set the clock to the given time. Drag the different hands to control their respective unit.
pt: Acertar o relógio para a hora indicada. Arraste os diferentes ponteiros para controlar a unidade respectiva.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The shortest hand indicates the hours, a longer hand indicates the minutes, and the longest hand indicates the seconds.
pt: O ponteiro mais pequeno indica as horas, o ponteiro médio os minutos e o maior de todos indica os segundos.

[ctx: Clockgame|]
en: Set the watch to:
pt: Acertar o relógio para as:

[ctx: Clockgame|]
en: %n hour(s) | %n hour(s)
pt[0]: %n hora
pt[1]: %n horas

[ctx: Clockgame|]
en: %n minute(s) | %n minute(s)
pt[0]: %n minuto
pt[1]: %n minutos

[ctx: Clockgame|]
en: %n second(s) | %n second(s)
pt[0]: %n segundo
pt[1]: %n segundos

[ctx: Data|]
en: Full hours.
pt: Horas completas.

[ctx: Data|]
en: Half hours.
pt: Meias-horas.

[ctx: Data|]
en: Quarters of an hour.
pt: Quartos de hora.

[ctx: Data|]
en: Time containing minutes.
pt: Hora que contém os minutos.

[ctx: Data|]
en: Time containing minutes and seconds.
pt: Hora que contém os minutos e segundos.

[ctx: Data|]
en: No hints.
pt: Sem sugestões.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Mixing paint colors
pt: Misturar as cores das tintas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Discover paint color mixing.
pt: Compreender a mistura de cores de pintura.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: This activity teaches how mixing primary paint colors works (subtractive mixing).
pt: Esta actividade ensina como a mistura das tintas de cores primárias funciona (mistura subtractiva).

[ctx: ActivityInfo|]
en: Paints and inks absorb different colors of the light falling on it, subtracting it from what you see. The more ink you add, the more light is absorbed, and the darker the resulting color becomes. We can mix just three primary colors to make many new colors. The primary colors for paint/ink are cyan (a special shade of blue), magenta (a special shade of pink), and yellow.
pt: No caso das tintas, estas absorvem as diferentes cores de luz que caem sobre elas, subtraindo-as do que vê. Quanto mais tinta adicionar, mais luz é absorvida e mais escura fica a cor combinada. Só é possível adicionar três cores primárias para criar diversas cores novas. As cores primárias das tintas são o cíano (um tom de azul especial), o magenta (um tom rosa especial) e o amarelo.

[ctx: ColorMix|]
en: Match the color
pt: Corresponder a cor

[ctx: ColorMix|]
en: Not enough red
pt: Vermelho insuficiente

[ctx: ColorMix|]
en: Too much red
pt: Vermelho a mais

[ctx: ColorMix|]
en: Not enough green
pt: Verde insuficiente

[ctx: ColorMix|]
en: Too much green
pt: Demasiado verde

[ctx: ColorMix|]
en: Not enough blue
pt: Azul insuficiente

[ctx: ColorMix|]
en: Too much blue
pt: Azul a mais

[ctx: ColorMix|]
en: Not enough magenta
pt: Magenta insuficiente

[ctx: ColorMix|]
en: Too much magenta
pt: Magenta a mais

[ctx: ColorMix|]
en: Not enough yellow
pt: Amarelo insuficiente

[ctx: ColorMix|]
en: Too much yellow
pt: Amarelo a mais

[ctx: ColorMix|]
en: Not enough cyan
pt: Cíano insuficiente

[ctx: ColorMix|]
en: Too much cyan
pt: Cíano a mais

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Mixing light colors
pt: Mistura de cores da luz

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Discover light color mixing.
pt: Compreender a mistura de cores das luzes.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: This activity teaches how mixing primary light colors works (additive mixing).
pt: Esta actividade ensina como funciona a mistura de luzes de cores primárias (mistura aditiva).

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Colors
pt: Cores

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Click on the right color.
pt: Carregar na cor correcta.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Identifying colors.
pt: Identificação das cores.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Listen to the color and click on the matching duck.
pt: Escutar a cor e tocar no pato correspondente.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: select an answer
pt: Espaço ou Enter: seleccionar um item

[ctx: colors|]
en: Find the yellow duck
pt: Descobrir o pato amarelo

[ctx: colors|]
en: Find the black duck
pt: Descobrir o pato preto

[ctx: colors|]
en: Find the green duck
pt: Descobrir o pato verde

[ctx: colors|]
en: Find the red duck
pt: Descobrir o pato vermelho

[ctx: colors|]
en: Find the white duck
pt: Descobrir o pato branco

[ctx: colors|]
en: Find the blue duck
pt: Descobrir o pato azul

[ctx: colors|]
en: Find the brown duck
pt: Descobrir o pato castanho

[ctx: colors|]
en: Find the grey duck
pt: Descobrir o pato cinzento

[ctx: colors|]
en: Find the orange duck
pt: Descobrir o pato laranja

[ctx: colors|]
en: Find the purple duck
pt: Descobrir o pato púrpura

[ctx: colors|]
en: Find the pink duck
pt: Descobrir o pato rosa

[ctx: FindIt|]
en: This activity requires sound, so it will play some sounds even if the audio voices or effects are disabled in the main configuration.
pt: Esta actividade precisa de som, pelo que irá tocar alguns sons, mesmo se as vozes ou efeitos de áudio estão desactivados na configuração principal.

[ctx: FindIt|]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: FindIt|]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Compare numbers
pt: Comparar os números

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Compare the numbers and choose the corresponding sign.
pt: Comparar os números e escolher o sinal correspondente.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn how to compare number values.
pt: Aprender a comparar valores numéricos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Select a pair of numbers in the list. Then select the correct comparison symbol for this pair. When each line contains a symbol, select the OK button to validate the answers.
pt: Seleccione um par de números na lista. Depois seleccione o símbolo de comparação correcto para este par. Quando cada linha tiver um símbolo, seleccione o botão OK para validar as respostas.

[ctx: ActivityInfo|]
en: If some answers are incorrect, a cross icon will appear on the corresponding lines. Correct the errors, then select the OK button again.
pt: Se algumas respostas estiverem incorrectas, irá aparecer um ícone com uma cruz nas linhas correspondentes. Corrija os erros e depois seleccione o botão OK de novo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Up and Down arrows: select a pair of numbers in the list
pt: Cursores para Cima e Baixo: seleccionar um par de números na lista

[ctx: ActivityInfo|]
en: Left and Right arrows: select a symbol button
pt: Cursores para Esquerda e Direita: seleccionar um botão de símbolo

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space: if a symbol button is selected, enter this symbol
pt: Espaço: Se estiver seleccionado um botão de símbolo, introduzir esse símbolo

[ctx: ActivityInfo|]
en: Return: validate the answers
pt: Return: validar a sua resposta

[ctx: ActivityInfo|]
en: &lt;, &gt; or =: enter the corresponding symbol
pt: &lt;, &gt; ou =: introduzir o símbolo correspondente

[ctx: Data|]
en: Numbers from 1 to 9.
pt: Números do 1 ao 9.

[ctx: Data|]
en: 3 decimal places between 0 and 999.999.
pt: 3 casas decimais entre 0 e 999,999.

[ctx: Data|]
en: Numbers from 1 to 19.
pt: Números do 1 ao 19.

[ctx: Data|]
en: Numbers from 1 to 100.
pt: Números do 1 ao 100.

[ctx: Data|]
en: Numbers from 1 to 1000.
pt: Números do 1 ao 1000.

[ctx: Data|]
en: Numbers from 1 to 1000000.
pt: Números do 1 ao 1000000.

[ctx: Data|]
en: Numbers from 1 to 1 billion.
pt: Números do 1 a mil milhões.

[ctx: Data|]
en: 1 decimal place between 0 and 9.9, same integer part.
pt: 1 casa decimal entre 0 e 9,9, mesma parte inteira.

[ctx: Data|]
en: 1 decimal place between 0 and 9.9.
pt: 1 casa decimal entre 0 e 9,9.

[ctx: Data|]
en: 2 decimal places between 0 and 99.99.
pt: 2 casas decimais entre 0 e 99,99.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Build the same model
pt: Construir o mesmo modelo

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Drive the crane and copy the model.
pt: Conduzir a grua e copiar o modelo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Practice motor-coordination.
pt: Praticar a coordenação motora.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Mouse/keyboard manipulation.
pt: Manipulação do teclado/rato.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Move the items in the blue frame to match their position in the model frame. To select an item, just click on it. Next to the crane, you will find four arrows that let you move the selected item. You can also swipe up/down/left/right to move the selected item.
pt: Mova os elementos na área a azul para copiar a posição dos mesmos para o modelo da direita. A seguir à grua, irá encontrar quatro setas que lhe permitem mover os elementos seleccionados. Também poderá deslizar para cima/baixo/esquerda/direita para mover o elemento seleccionado.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: move the selected item
pt: Cursores: mover o item seleccionado

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter or Tab: select the next item
pt: Espaço, Enter ou Tab: seleccionar o item seguinte

[ctx: crane|]
note: Translators: NOTE: Word list for crane activity. Translate this into a list of 15–25 simple 3-letter words separated by semi-colons. The words can only contain lowercase ASCII letters (a–z). Example: cat;dog;win;red;yes
en: cat;dog;win;red;yes;big;box;air;arm;car;bus;fun;day;eat;hat;leg;ice;old;egg
pt: dez;bit;giz;cor;pai;ovo;uva;rir;luz;lua;noz;ler;rio;mar;ver

[ctx: crane|]
note: Translators: NOTE: Word list for crane activity. Translate this into a list of 10–20 simple 4-letter words separated by semi-colons. The words can only contain lowercase ASCII letters (a–z). Example: blue;best;good;area
en: blue;best;good;area;bell;coat;easy;farm;food;else;girl;give;hero;help;hour;sand;song
pt: dois;anjo;saco;bola;urso;azul;ramo;vela;gato;cubo;pato;flor

[ctx: crane|]
note: Translators: NOTE: Word list for crane activity. Translate this into a list of 10–20 simple 5-letter words separated by semi-colons. The words can only contain lowercase ASCII letters (a–z). Example: happy;child;white;apple
en: happy;child;white;apple;brown;truth;fresh;green;horse;hotel;house;paper;shape;shirt;study
pt: cinco;actor;praia;bloco;barco;caixa;bolha;balde;filho;nuvem

[ctx: Data|]
en: Play with images.
pt: Jogar com imagens.

[ctx: Data|]
en: Play with words of 3 letters.
pt: Jogar com palavras de 3 letras.

[ctx: Data|]
en: Play with words of 4 letters.
pt: Jogar com palavras de 4 letras.

[ctx: Data|]
en: Play with words of 5 letters.
pt: Jogar com palavras de 5 letras.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Find the details
pt: Descobrir os detalhes

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Drag and Drop the shapes on their respective targets.
pt: Arraste e largue as formas nos seus alvos respectivos.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The images are from Wikimedia Commons.
pt: As imagens são da Wikimedia Commons.

[ctx: Data|]
en: Play with paintings.
pt: Jogar com pinturas.

[ctx: Data|]
en: Play with simple photographs.
pt: Jogar com fotografias simples.

[ctx: Data|]
en: Play with complex photographs.
pt: Jogar com fotografias complexas.

[ctx: board10_0|]
en: Eilean Donan castle
pt: Castelo de Eilean Donan

[ctx: board11_0|]
en: Gizah Pyramids, Egypt
pt: Pirâmides de Gizé, Egipto

[ctx: board12_0|]
en: Sydney Opera House, Australia
pt: Palácio da Ópera de Sydney, Austrália

[ctx: board13_0|]
en: Tower Bridge in London
pt: Ponte da Torre em Londres

[ctx: board14_0|]
en: Eiffel Tower, seen from the champ de Mars, Paris, France
pt: Torre Eiffel, vista do campo de Marte, Paris, França

[ctx: board15_0|]
en: Courtyard of the Museum of Louvre, and its pyramid
pt: Jardins do Museu do Louvre, com a sua pirâmide

[ctx: board16_0|]
en: Panorama of Château de Chenonceau, Indre-et-Loire, France.
pt: Panorama do Château de Chenonceau, Indre-et-Loire, França.

[ctx: board17_0|]
en: Windmill in Sønderho, Fanø, Denmark
pt: Moinho em Sønderho, Fanø, Dinamarca

[ctx: board18_0|]
en: Nagoya Castle, Aichi Prefecture, Japan.
pt: Castelo Nagoya, Câmara Municipal de Aichi, Japão.

[ctx: board19_0|]
en: Taj Mahal, Agra, India
pt: Taj Mahal, Agra, Índia

[ctx: board1_0|]
en: Vincent van Gogh, Entrance Hall of Saint-Paul Hospital - 1889
pt: Vincent van Gogh, Hall de Entrada do Hospital de São-Paulo - 1889

[ctx: board20_0|]
en: Castle Neuschwanstein at Schwangau, Bavaria, Germany
pt: Castelo Neuschwanstein em Schwangau, Baviera, Alemanha

[ctx: board21_0|]
en: Egeskov Castle, Denmark
pt: Castelo de Egeskov, Dinamarca

[ctx: board2_0|]
en: Vincent van Gogh, The Bridge of Langlois at Arles with a lady with umbrella - 1888
pt: Vincent van Gogh, a Ponte de Langlois em Arles, com uma dama com sombrinha - 1888

[ctx: board3_0|]
en: Vincent van Gogh, The Church at Auvers-sur-Oise - 1890
pt: Vincent van Gogh, A Igreja de Auvers-sur-Oise - 1890

[ctx: board4_0|]
en: Vincent van Gogh, Painter on His Way to Work - 1888
pt: Vincent van Gogh, Pintor no Caminho para o Trabalho - 1888

[ctx: board5_0|]
en: Vincent van Gogh, The Harvest - 1888
pt: Vincent van Gogh, A Colheita - 1888

[ctx: board6_0|]
en: Vincent van Gogh, Cafe Terrace at Night - 1888
pt: Vincent van Gogh, Terraço do Café à Noite - 1888

[ctx: board7_0|]
en: Vincent van Gogh, The Night Café - 1888
pt: Vincent van Gogh, O Café à Noite - 1888

[ctx: board8_0|]
en: Vincent van Gogh, Portrait of Pere Tanguy 1887-8
pt: Vincent van Gogh, Retrato de Pere Tanguy 1887-8

[ctx: board9_0|]
en: Notre Dame de Paris cathedral on the Île de la Cité in Paris, France.
pt: Catedral de Notre Dame de Paris, na ilha Île de la Cité em Paris, França.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Digital electricity
pt: Electricidade digital

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Requires some basic understanding of the concept of digital electronics.
pt: Necessita de alguma compreensão básica do conceito de electrónica digital.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Drag electrical components from the side bar and drop them in the working area.
pt: Arraste componentes electrónicos da barra lateral e largue-os na área de trabalho.

[ctx: ActivityInfo|]
en: To connect two terminals with a wire, click on a first terminal, then on a second terminal.
pt: Para ligar dois terminais com um fio, carregue no primeiro terminal e depois no segundo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The simulation is updated in real time by any user action.
pt: A simulação é actualizada em tempo-real por qualquer acção de utilizador.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In the working area, you can move the components by dragging them.
pt: Na área de trabalho, poderá mover os componentes se os arrastar.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In the side bar, you can click on the tool icon to access the tool menu.
pt: Na barra lateral, poderá carregar no ícone da ferramenta para aceder ao menu de ferramentas.

[ctx: ActivityInfo|]
en: To delete a component or a wire, select the delete tool (cross icon) from the tool menu, and click on the component or on the wire you want to delete.
pt: Para apagar um componente ou fio, seleccione a ferramenta de remoção (ícone da cruz) no menu de ferramentas e carregue no componente ou no fio que deseja apagar.

[ctx: ActivityInfo|]
en: To deselect a terminal or the delete tool, click on any empty area.
pt: Para deseleccionar um terminal ou a ferramenta de remoção, carregue em qualquer área vazia.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can rotate the selected component using the rotate buttons (circle arrow icons) from the tool menu.
pt: Poderá rodar o componente seleccionado com os botões de rotação (ícones de setas circulares) no menu de ferramentas.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can read information about the selected component using the info button (i icon) from the tool menu.
pt: Poderá ler informações sobre o componente seleccionado se usar o botão de informações (ícone 'i') no menu de ferramentas.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can zoom in or out the working area using the + and - keys, using the zoom buttons from the tool menu, or using pinch gestures on a touchscreen.
pt: Poderá ampliar ou reduzir a área de trabalho com as teclas + e -, usando os botões de ampliação do menu de ferramentas, ou usando os gestos para encolher ou ampliar num ecrã táctil.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can pan the working area by clicking on an empty area and dragging it.
pt: Poderá deslocar a área de trabalho se carregar numa área vazia e a arrastar.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can click on a switch component to open and close it.
pt: Poderá carregar num componente de interruptor para o abrir e fechar.

[ctx: AndGate|]
en: An AND gate outputs 1 only if all its inputs are equal to 1. As soon as one input is equal to 0 the result is 0. The output for a 2 inputs AND gate is:
pt: A porta AND (E) devolve 1 apenas se todas as suas entradas forem iguais a 1. Assim que uma entrada seja igual a 0, o resultado será 0. O resultado para uma porta E de 2 entradas é:

[ctx: AndGate|]
en: A AND B
pt: A E B

[ctx: BcdCounter|]
en: A BCD counter usually takes a signal generator as input. The output is a BCD number starting from 0 which is increased by one at each tick.
pt: Um contador BCD normalmente recebe um gerador de sinais como entrada. O resultado é um número BCD que começa em 0 e q vai incrementando em cada impulso.

[ctx: BCDToSevenSegment|]
en: A BCD to 7 segment converter takes 4 binary inputs and gives 7 binary outputs which allow to light BCD number segments (binary-coded decimal) to display numbers between 0 and 9. The output for a BCD To 7 Segment converter is:
pt: O conversor de BCD para 7 segmentos recebe 4 entradas binárias nos seus terminais de entrada e fornece 7 saídas binárias que permitem iluminar segmentos de números BCD (decimal codificado em binário) para mostrar números entre 0 e 9. O resultado para o BCD-para-7-Segmentos convertido é:

[ctx: Comparator|]
en: A comparator takes 2 numbers as input, A and B. It compares them and outputs 3 values. The first output is 1 if A < B, otherwise it's 0. The second output is 1 if A = B, otherwise it's 0. The third output is 1 if A > B, otherwise it's 0.
pt: O comparador recebe 2 números à entrada, A e B. O mesmo compara-os e devolve 3 valores. A primeira saída é 1 se A < B, 0 caso contrário. A segunda é 1 se A = B, 0 caso contrário. Finalmente, a terceira é 1 se A > B, 0 caso contrário.

[ctx: DigitalLight|]
en: A digital light is used to check the output of other digital components. It turns green if the input is 1, and turns red if the input is 0.
pt: A luz digital é usada para verificar a saída de outros componentes digitais. Ela fica verde se a entrada for igual a 1 e fica vermelha se for 0.

[ctx: NandGate|]
en: A NAND gate outputs the opposite of an AND gate. If all the inputs are 1, the output is equal to 0 and as soon as one input is equal to 0 it gives a 1:
pt: A porta NAND (NÃO-E) devolve o oposto da porta E. Se todas as entradas forem 1, o resultado é igual a 0 e, assim que uma entrada for igual a 0, devolve o valor 1:

[ctx: NandGate|]
en: NOT (A AND B)
pt: NÃO (A E B)

[ctx: NorGate|]
en: A NOR gate outputs the opposite of an OR gate. As soon as there is a 1 in an input the output is equal to 0. To obtain a 1 all the inputs must be equal to 0:
pt: A porta NOR (NÃO-OU) devolve o oposto da porta OU. Assim que existir um valor 1 numa entrada, o resultado é igual a 0. Para obter o valor 1, todas as entradas devem ser iguais a 0:

[ctx: NorGate|]
en: NOT (A OR B)
pt: NÃO (A OU B)

[ctx: NotGate|]
en: A Not gate (also known as inverter) outputs the opposite of the input. An input 0 gives an output 1. An Input 1 gives an output 0:
pt: A porta NÃO (também conhecida como inversor) devolve o valor oposto da entrada. A entrada 0 devolve uma saída 1. A entrada 1 devolve uma saída 0:

[ctx: NotGate|]
en: NOT A
pt: NÃO A

[ctx: OrGate|]
en: An OR gate outputs 1 if any of the inputs is 1, otherwise its output is 0:
pt: A porta OU devolve 1 se alguma das entradas for igual a 1, caso contrário devolve 0:

[ctx: OrGate|]
en: A OR B
pt: A OU B

[ctx: SevenSegment|]
en: A 7 segment display takes 7 binary inputs. The display consists of 7 segments and each segment is lighted according to the input. By generating different combinations of binary inputs, the display can be used to display numbers from 0 to 9 and a few letters. The diagram is:
pt: O mostrador de 7 segmentos recebe 7 entradas binárias nos seus terminais de entrada. O mostrador consiste em 7 segmentos e cada segmento fica iluminado de acordo com a entrada. Ao gerar uma combinação diferente de entradas binárias, o mostrador pode ser usado para apresentar números de 0 a 9 e algumas letras. O diagrama é:

[ctx: SignalGenerator|]
en: A signal generator is used to generate alternating signals of 0 and 1. The time between two changes can be modified by pressing the arrows on the generator.
pt: O Gerador de Sinais é usado para gerar sinais alternados entre 0 e 1. O tempo entre as duas alterações poderá ser modificado se carregar nas setas do gerador.

[ctx: Switch|]
en: A switch is used to connect or disconnect two terminals. If the switch is turned on, the current can flow through the switch. If the switch is turned off, then the connection inside the switch is broken and the current can not flow through it.
pt: O Interruptor é usado para ligar ou desligar dois terminais. Se o interruptor estiver ligado, a corrente pode fluir através do interruptor. Se o mesmo estiver desligado, então a ligação entre os terminais é interrompida e a corrente não consegue fluir através dela.

[ctx: XorGate|]
en: An XOR gate outputs 1 if the number of 1 in inputs is odd, and 0 if number of 1 in inputs is even. In this activity, a 2 inputs XOR gate is shown. The output for a 2 inputs XOR gate is:
pt: A porta XOR (OU exclusivo) devolve 1 se o número de '1's à entrada for ímpar e 0 se o número for par. Nesta actividade, é apresentada uma porta XOR de 2 entradas. O resultado para uma porta XOR de 2 entradas é:

[ctx: DigitalElectricity|]
en: Input
pt: Entrada

[ctx: DigitalElectricity|]
en: Output
pt: Saída

[ctx: TutorialDataset|]
en: Zero input
pt: Entrada a zero

[ctx: TutorialDataset|]
en: One input
pt: Entrada a um

[ctx: TutorialDataset|]
en: Digital light
pt: Luz digital

[ctx: TutorialDataset|]
en: AND gate
pt: Porta E

[ctx: TutorialDataset|]
en: OR gate
pt: Porta OU

[ctx: TutorialDataset|]
en: NOT gate
pt: Porta NÃO

[ctx: TutorialDataset|]
en: XOR gate
pt: Porta XOR

[ctx: TutorialDataset|]
en: NAND gate
pt: Porta NÃO-E

[ctx: TutorialDataset|]
en: NOR gate
pt: Porta NÃO-OU

[ctx: TutorialDataset|]
en: Comparator
pt: Comparador

[ctx: TutorialDataset|]
en: BCD to 7 segment
pt: BCD-para-7-segmentos

[ctx: TutorialDataset|]
en: 7 segment display
pt: Mostrador de 7 segmentos

[ctx: TutorialDataset|]
en: Signal generator
pt: Gerador de sinais

[ctx: TutorialDataset|]
en: BCD counter
pt: Contador BCD

[ctx: TutorialDataset|]
en: The digital light glows when its terminal is connected with an input of 1.
pt: A luz digital irá brilhar quando o seu terminal estiver ligado a uma entrada com o valor lógico 1.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Turn on the digital light using the provided inputs.
pt: Ligar a luz digital, usando as entradas fornecidas.

[ctx: TutorialDataset|]
en: To connect two terminals, click on a first terminal, then on a second terminal.
pt: Para ligar dois terminais, carregue no primeiro terminal e depois no segundo.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The AND gate produces an output of 1 when both of its input terminals are of value 1.
pt: A porta AND (E) produz uma saída igual a '1' quando ambos os terminais de entrada têm o valor 1.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Turn on the digital light using an AND gate and the provided inputs.
pt: Ligar a luz digital, usando uma porta AND (E) e as entradas fornecidas.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The OR gate produces an output of 1 when at least one of its input terminals is of value 1.
pt: A porta OR (OU) produz uma saída igual a '1' quando pelo menos um dos terminais de entrada tiver o valor 1.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Turn on the digital light using an OR gate and the provided inputs.
pt: Ligar a luz digital, usando uma porta OR (OU) e as entradas fornecidas.

[ctx: TutorialDataset|]
en: You can draw multiple wires from the output terminal of a component.
pt: Nota: Poderá desenhar vários fios a partir do terminal de saída de um dado componente.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Turn on the digital light using the provided components.
pt: Ligar a luz digital, usando as entradas fornecidas.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The NOT gate takes a single binary input and flips the value in the output.
pt: A porta NOT (NÃO) recebe uma única entrada binária e inverte o valor à saída.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The NAND gate takes two binary inputs and produces one binary output.
pt: A porta NAND (NÃO-E) recebe duas entradas binárias e produz uma saída binária.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The output of the NAND gate is zero if both of its inputs are 1. Else, the output is one.
pt: A saída da porta NÃO-E será igual a zero se ambas as entradas forem "1". Caso contrário, o resultado será "1".

[ctx: TutorialDataset|]
en: For a more detailed description about the NAND gate, select it and click on the info button.
pt: Para uma descrição mais detalhada da porta NÃO-E, seleccione-a e carregue no botão de informação.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb using the provided NAND gate.
pt: Acender a luz com a porta NÃO-E fornecida.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a circuit using the provided components so that the bulb glows only when both of the switches are turned on.
pt: Criar um circuito com os componentes fornecidos, de forma que a luz se acenda apenas quando ambos os interruptores estiverem ligados.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a circuit using the provided components so that the bulb glows when either of the switch is turned on.
pt: Criar um circuito com os componentes fornecidos, de forma que a luz se acenda apenas quando qualquer um dos interruptores estiver ligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb using the three switches so that the bulb glows only if all the three switches are turned on.
pt: Acender a luz com os três interruptores, de forma que a luz se acenda quando estiverem todos os três interruptores ligados.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb using the three switches so that the bulb glows if any of the switches are turned on.
pt: Acender a luz com os três interruptores, de forma que a luz se acenda quando qualquer um dos interruptores estiver ligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Use the gates so that the bulb glows only when the switch is on.
pt: Use as portas lógicas de forma que a luz se acenda apenas quando o interruptor estiver ligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The XOR Gate takes two binary inputs and produces one binary output.
pt: A porta XOR recebe duas entradas binárias e produz uma saída binária.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The output of the XOR gate is one if the number of 1 in the input is odd. Else, the output is zero.
pt: A saída da porta XOR será igual a um se o número de "1"s à entrada for ímpar. Caso contrário, o resultado será "0".

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb using the provided XOR gate.
pt: Acender a luz com a porta XOR fornecida.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb using the two switches so that the bulb glows when one of the switch is on and the other is off.
pt: Acender a luz com os dois interruptores, de forma que a luz se acenda quando um dos interruptores estiver ligado e o outro desligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb using the three switches so that the bulb glows when odd number of the switches are turned on.
pt: Acender a luz com os três interruptores, de forma que a luz se acenda quando estiver ligado um número ímpar de interruptores.

[ctx: TutorialDataset|]
en: A NOR gate takes 2 binary inputs and outputs 1 if both of them are 0, otherwise produces an output of 0.
pt: Uma porta NÃO-OU recebe 2 entradas binárias e devolve 1 se ambas forem iguais a 0. Caso contrário, devolve 0 à saída.

[ctx: TutorialDataset|]
en: For a more detailed description about the NOR gate, select it and click on the info button.
pt: Para uma descrição mais detalhada da porta NÃO-OU, seleccione-a e carregue no botão de informação.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb using the provided NOR gate.
pt: Acender a luz com a porta NÃO-OU fornecida.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Use the gates so that the bulb glows only when the switch is turned off and doesn't glow when the switch is turned on.
pt: Use as portas lógicas de forma que a luz se acenda apenas quando o interruptor estiver desligado e que fique desligada quando o interruptor estiver ligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a circuit using the provided components so that the bulb glows only when both of the switches are turned off.
pt: Criar um circuito com os componentes fornecidos, de forma que a luz se acenda apenas quando ambos os interruptores estiverem desligados.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb using the provided components so that the bulb glows if the first switch is turned ON, or if both the second and the third switches are turned on.
pt: Acender a luz com os componentes fornecidos, de forma que a luz se acenda segundo as duas seguintes circunstâncias: o primeiro interruptor está LIGADO, ou o segundo e o terceiro interruptores estarem ambos ligados.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Use the gates so that the bulb glows when the switch is turned off and doesn't glow when the switch is turned on.
pt: Use as portas lógicas de forma que a luz se acenda apenas quando o interruptor estiver desligado e que fique desligada quando o interruptor estiver ligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a circuit using the provided components so that the bulb glows when either of the switches are turned on.
pt: Criar um circuito com os componentes fornecidos, de forma que a luz se acenda apenas quando qualquer um dos interruptores estiver ligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a circuit using the provided components so that the bulb glows when at least one of the switches is turned off.
pt: Criar um circuito com os componentes fornecidos, de forma que a luz se acenda apenas pelo menos um dos interruptores estiver desligado.

[ctx: TutorialDataset|]
en: A comparator takes two numbers (A and B) as input and produces 3 values as output. The first value is 1 if A < B, the second value is 1 if A = B and the third value is 1 if A > B.
pt: O comparador recebe 2 números (A e B) à entrada e produz 3 valores como saída. A primeira saída é 1 se A < B, 0 caso contrário. A segunda é 1 se A = B, 0 caso contrário. Finalmente, a terceira é 1 se A > B, 0 caso contrário.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Create a circuit using the provided components so that the bulb glows when the output of the first switch is less than or equal to the output of the second switch.
pt: Criar um circuito que usa os componentes fornecidos, de forma a que a luz se acenda quando o valor da corrente que flui pelo primeiro interruptor for menor ou igual à que passa pelo segundo interruptor.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The component in the middle is a BCD to seven segment converter.
pt: O componente no meio é um conversor de BCD para 7 segmentos.

[ctx: TutorialDataset|]
en: It takes 4 bits as input represented in the binary coded decimal (BCD) format and converts the BCD number into a seven segment code.
pt: Recebe 4 'bits' como entrada representada no formato decimal codificado em binário (BCD) e converte o número em BCD para um código de sete segmentos.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The output of the converter is connected to the seven segment display, to view the value of the input provided.
pt: A saída do conversor é ligada ao mostrador de sete segmentos, para ver o valor fornecido à entrada.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Display the number 6 in the seven segment display.
pt: Mostrar o número "6" no mostrador de sete segmentos.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The signal generator on the left is used to generate alternating signals between 0 and 1 in a given time period taken as input. The time period by default is 1 second, but it can be changed between 0.25 and 2s.
pt: O gerador de sinais à esquerda é usado para gerar sinais alternados entre 0 e 1, usando um dado período de tempo indicado à entrada. O período de tempo por omissão é 1 segundo, mas poderá variar entre 0,25 e 2 s.

[ctx: TutorialDataset|]
en: The BCD counter placed under it is a special type of counter which can count from 0 to 9 and back to 0 on application of a clock signal.
pt: O contador BCD colocado por baixo é um tipo especial de contador que consegue contar de 0 até 9 e de novo até 0, através da aplicação de um sinal de relógio.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Connect the components to make sure that the count of 0 to 9 is visible in the provided seven segment display.
pt: Ligar os componentes para garantir que a contagem de 0 a 9 fica visível no mostrador de sete segmentos fornecido.

[ctx: TutorialDataset|]
en: Light the bulb using both the switches so that the bulb glows only when either the first switch is on and the second switch is off, or when the first switch is off and the second switch is on.
pt: Acender a luz, usando ambos os interruptores, de forma que a luz se acenda apenas quando o primeiro interruptor estiver ligado e o segundo interruptor esteja desligado ou se o primeiro interruptor está desligado e o segundo esteja ligado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Draw letters
pt: Desenhar as letras

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Connect the dots to draw the letters.
pt: Ligar os pontos para desenhar as letras.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Draw numbers
pt: Desenhar os números

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Connect the dots to draw numbers from 0 to 9.
pt: Ligar os pontos para desenhar números de 0 a 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Count the items
pt: Contagem dos itens

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Place the items in the best way to count them.
pt: Colocar os itens da melhor forma para os contar.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Basic enumeration.
pt: Enumeração básica.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: First, properly organize the items so that you can count them. Then, click on an item of the answers list in the top left area and enter the corresponding answer with the keyboard.
pt: Em primeiro lugar, organize os itens para que os possa contar. Depois, seleccione o item a que deseja responder na área inferior-direita. Indique a resposta com o teclado.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Up arrow: select next item
pt: Cursor para cima: seleccionar o item seguinte

[ctx: ActivityInfo|]
en: Down arrow: select previous item
pt: Cursor para baixo: seleccionar o item anterior

[ctx: ActivityInfo|]
en: Digits: enter your answer for the selected item
pt: Algarismos: indicar a sua resposta para o item seleccionado

[ctx: ActivityInfo|]
en: Enter: validate your answer (if the 'Validate answers' option is set to 'OK button')
pt: Enter: validar a sua resposta (se a opção 'Validar as respostas' estiver configurada com o 'botão OK')

[ctx: Data|]
en: Enumerate up to 4 fruit.
pt: Contar até 4 frutos.

[ctx: Data|]
en: Enumerate up to 2 fruit.
pt: Contar até 2 frutos.

[ctx: Data|]
en: Enumerate up to 3 fruit.
pt: Contar até 3 frutos.

[ctx: Data|]
en: Group 2 types of fruit and enumerate each group (5 fruit max).
pt: Agrupar 2 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 5 frutos).

[ctx: Data|]
en: Group 2 types of fruit and enumerate each group (3 fruit max).
pt: Agrupar 2 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 3 frutos).

[ctx: Data|]
en: Group 2 types of fruit and enumerate each group (4 fruit max).
pt: Agrupar 2 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 4 frutos).

[ctx: Data|]
en: Group 3 types of fruit and enumerate each group (6 fruit max).
pt: Agrupar 3 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 6 frutos).

[ctx: Data|]
en: Group 3 types of fruit and enumerate each group (3 fruit max).
pt: Agrupar 3 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 3 frutos).

[ctx: Data|]
en: Group 3 types of fruit and enumerate each group (4 fruit max).
pt: Agrupar 3 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 4 frutos).

[ctx: Data|]
en: Group 4 types of fruit and enumerate each group (9 fruit max).
pt: Agrupar 4 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 9 frutos).

[ctx: Data|]
en: Group 4 types of fruit and enumerate each group (6 fruit max).
pt: Agrupar 4 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 6 frutos).

[ctx: Data|]
en: Group 4 types of fruit and enumerate each group (7 fruit max).
pt: Agrupar 4 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 7 frutos).

[ctx: Data|]
en: Group 4 types of fruit and enumerate each group (8 fruit max).
pt: Agrupar 4 tipos de frutos e contar cada um dos grupos (máx. de 8 frutos).

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Move the mouse or touch the screen
pt: Mover o rato ou tocar no ecrã

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Move the mouse or touch the screen on the blocks to make them disappear.
pt: Mover o rato ou tocar no ecrã até que todos os blocos desapareçam.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Double tap or double click
pt: Duplo-toque ou duplo-click

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Double tap or double click on the blocks to make them disappear.
pt: Fazer duplo-toque ou duplo-click com o rato sobre os rectângulos até que todos os blocos desapareçam.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Click or tap
pt: Carregar ou tocar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click or tap on the blocks to make them disappear.
pt: Carregar ou tocar sobre os blocos até que todos desapareçam.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Explore farm animals
pt: Explorar os animais da quinta

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Learn about farm animals, what sounds they make, and interesting facts.
pt: Aprender mais sobre os animais numa quinta, os sons que fazem e mais coisas interessantes.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to associate animal sounds with the animal name and what the animal looks like.
pt: Aprenda a associar os sons dos animais com o nome dos mesmos e com a sua imagem.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: There are three levels in this game.
pt: Existem três níveis neste jogo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In level one, players enjoy exploring each animal on the screen. Click on an animal and learn about it, what its name is, what sound it makes, and what it looks like. Study well this information, because you will be tested in level 2 and 3.
pt: No primeiro nível, os jogadores começam a explorar cada animal no ecrã. Carregue no ponto de interrogação e aprenda sobre o animal, qual o seu nome, o som que faz e como é que se parece. Estude bem esta informação, porque será testado no nível 2 e 3.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In level two, a random animal sound is played and you must find which animal makes this sound. Click on the corresponding animal. If you'd like to hear the animal sound repeated, click on the play button.
pt: No nível 2, é tocado o som de um animal aleatório e deverá descobrir qual o animal que faz este som. Carregue no animal correspondente. Se quiser ouvir o som do animal de novo, carregue no botão para reproduzir.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In level three, a random text prompt is displayed and you must click on the animal that matches the text.
pt: No nível 3, é apresentada uma mensagem de texto aleatória e deverá carregar no animal que corresponde ao texto.

[ctx: ExploreLevels|]
en: This activity requires sound, so it will play some sounds even if the audio voices or effects are disabled in the main configuration.
pt: Esta actividade precisa de som, pelo que irá tocar alguns sons, mesmo se as vozes ou efeitos de áudio estão desactivados na configuração principal.

[ctx: ExploreLevels|]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: ExploreLevels|]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: board1|]
en: Horse
pt: Cavalo

[ctx: board1|]
en: The horse goes 'neigh'. Horses are adapted to run, allowing them to quickly escape predators, and possess an excellent sense of balance. They have single-toed hooves.
pt: O cavalo relincha. Os cavalos estão treinados para correr, permitindo-lhe fugir rapidamente aos predadores, tendo um sentido de equilíbrio excelente. Têm cascos únicos por cada pata.

[ctx: board1|]
en: This animal has single-toed hooves.
pt: Este animal tem cascos.

[ctx: board1|]
en: Chicken
pt: Galinha

[ctx: board1|]
en: The chicken goes 'cluck'. Domestic chickens have wings, but are not capable of long-distance flight. They have a comb on their head.
pt: A galinha faz 'có-có'. As galinhas domésticas têm asas, mas não conseguem voar a longas distâncias. Têm uma crista na cabeça.

[ctx: board1|]
en: This animal has a comb on its head.
pt: Este animal tem uma crista na cabeça.

[ctx: board1|]
en: Cow
pt: Vaca

[ctx: board1|]
en: The cow goes 'moo'. Cows have a wide field of view of 330°. They have a well-developed sense of taste, with around 20,000 taste buds. They can detect odours 8km away.
pt: A vaca faz 'mú'. As vacas têm um campo de visão amplo de 330°. Têm um sentido de paladar bem desenvolvido, com cerca de 20 000 amostras de sabor. Eles consegue detectar odores a 8km de distância.

[ctx: board1|]
en: This animal has around 20,000 taste buds.
pt: Este animal conhece cerca de 20 000 amostras de sabores.

[ctx: board1|]
en: Cat
pt: Gato

[ctx: board1|]
en: The cat goes 'meow'. Cats are valued by humans for companionship and their ability to chase mice and other rodents. They purr to communicate various emotions.
pt: O gato faz 'miau'. Os gatos são reconhecidos pelos humanos pela capacidade de fazerem companhia e de conseguirem perseguir ratos e outros roedores. Eles ronronam para comunicar várias emoções.

[ctx: board1|]
en: This animal can purr.
pt: Este animal consegue ronronar.

[ctx: board1|]
en: Pig
pt: Porco

[ctx: board1|]
en: The pig goes 'oink'. Pigs wallow in the mud, mainly to control their body temperature.
pt: O rato faz 'óinc'. Os porcos esfregam-se na lama, principalmente para controlar a sua temperatura corporal.

[ctx: board1|]
en: This animal wallows in the mud to control its body temperature.
pt: Este animal esfrega-se na lama para controlar a sua temperatura corporal.

[ctx: board1|]
en: Duck
pt: Pato

[ctx: board1|]
en: The duck goes 'quack'. Ducks are mostly aquatic birds. They have waterproof feathers and webbed feet which enable them to swim on the water.
pt: O pato faz 'quá-quá'. Os patos são principalmente pássaros aquáticos. Têm penas à prova de água e patas com membranas que lhes permitem nadar na água.

[ctx: board1|]
en: This animal has webbed feet and can swim on the water.
pt: Este animal tem patas com membranas para nadar na água.

[ctx: board1|]
en: Owl
pt: Coruja

[ctx: board1|]
en: The owl goes 'hoot'. Owls are nocturnal birds, they have excellent vision and hearing at night.
pt: A coruja faz 'hu, hu'. As corujas são animais nocturnos, pelo que têm uma visão e audição excelentes à noite.

[ctx: board1|]
en: This animal is a nocturnal bird.
pt: Este animal é um pássaro nocturno.

[ctx: board1|]
en: Dog
pt: Cão

[ctx: board1|]
en: The dog goes 'woof'. Dogs are probably the oldest domesticated species. They are descendants of the wolf.
pt: O cão faz 'ão'. Os cães são a espécie mais antiga para domesticar. Eles são descendentes dos lobos.

[ctx: board1|]
en: This animal is a descendant of the wolf.
pt: Este animal é um descendente do lobo.

[ctx: board1|]
en: Sheep
pt: Ovelha

[ctx: board1|]
en: The sheep goes 'baa'. Most sheep breeds bear a fleece of wool. The fleece can be sheared and used to produce textile fibre.
pt: A ovelha faz 'bé'. A maior parte possui uma camada de lã. A lã poderá ser tosquiada e usada para produzir fibras têxteis.

[ctx: board1|]
en: This animal produces wool.
pt: Este animal produz lã.

[ctx: board1|]
en: Click on each farm animal to discover them.
pt: Carregue em cada animal da quinta para o descobrir.

[ctx: board1|]
en: Click on the farm animal that makes the sound you hear.
pt: Carregue no animal da quinta que faz o som que está a ouvir.

[ctx: board1|]
en: Click the animal that matches the description.
pt: Carregue no animal que corresponde à descrição.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Explore monuments
pt: Explorar os monumentos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Explore monuments around the world.
pt: Explore os monumentos em todo o mundo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn about various monuments from around the world and remember their location.
pt: Aprender sobre os diversos monumentos em todo o mundo e recordar a sua localização.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Knowledge of different monuments.
pt: Conhecimento de diferentes monumentos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on the spots to learn about the monuments and then locate them on the map.
pt: Carregue nos pontos para aprender mais sobre os monumentos e depois identificar onde se encontram os mesmos no mapa.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Photos taken from Wikipedia.
pt: As fotografias são tiradas da Wikipédia.

[ctx: board1|]
en: Chichen Itza, meaning “at the mouth of the Itza well”, is a Mayan City on the Yucatan Peninsula in Mexico, between Valladolid and Merida. It was established before the period of Christopher Colombus and probably served as the religion center of Yucatan for a while.
pt: Chichen Itza, que significa “na boca do poço de Itza”, é uma Cidade Maia na Península do Yucatán no México, entre Valladolid e Mérida. Foi edificada antes do período de Cristóvão Colombo e provavelmente serviu como o centro religioso do Yucatán durante algum tempo.

[ctx: board1|]
en: Colosseum
pt: Coliseu

[ctx: board1|]
en: The Colosseum or Coliseum is today the most recognizable of Rome's Classical buildings. Even 2000 years after it was built, and despite centuries when the abandoned building was pillaged for building materials, it is instantly recognizable as a classical template for the stadia of today. It was the first permanent amphitheatre to be raised in Rome, and the most impressive arena the Classical world had yet seen.
pt: O Coliseu é hoje o edifício mais reconhecido da Roma Clássica. Mesmo 2 000 anos após a sua construção, e apesar dos séculos em que o edifício abandonado foi pilhado para materiais de construção, é imediatamente reconhecível. Um modelo clássico para os estados dos dias de hoje, foi o primeiro anfiteatro permanente a ser construído em Roma e sendo a arena mais impressionante que o mundo clássico tinha visto até à altura.

[ctx: board1|]
en: Christ the Redeemer
pt: Cristo Redentor

[ctx: board1|]
en: Christ the Redeemer is an Art Deco statue of Jesus Christ in Rio de Janeiro, Brazil. A symbol of Christianity across the world, the statue has also become a cultural icon of both Rio de Janeiro and Brazil.
pt: O Cristo Redentor é uma estátua Art-Deco de Jesus Cristo no Rio de Janeiro, Brasil. Sendo um símbolo da Cristandade em todo o mundo, a estátua também se tornou um ícone cultural tanto no Rio de Janeiro como em todo o Brasil.

[ctx: board1|]
en: The Great Wall of China
pt: A Grande Muralha da China

[ctx: board1|]
en: The Great Wall was listed as a World Heritage by UNESCO in 1987. Just like a gigantic dragon, it winds up and down across deserts, grasslands, mountains and plateaus, stretching approximately 13170 miles (21196 kilometers) from east to west of China.
pt: A Grande Muralha foi aprensentada como Herança Mundial pela UNESCO em 1987. Tal como um dragão gigante, ela sobe e desce por vários desertos, prados, montanhas e planícies, estendendo-se por cerca de 13 170 milhas (21 196 quilómetros) de este para oeste na China.

[ctx: board1|]
en: The Machu Picchu stands 2430 meters above sea-level, in the middle of a tropical mountain forest, in an extraordinarily beautiful setting. It was probably the most amazing urban creation of the Inca Empire at its height, its giant walls, terraces and ramps seem as if they had been cut naturally in the continuous rock escarpments. The natural setting, on the eastern slopes of the Andes, encompasses the upper Amazon basin with its rich diversity of flora and fauna.
pt: Machu Picchu eleva-se a 2 430 m acima do nível do mar, no meio de uma floresta montanhosa tropical, com um cenário extraordinariamente bonito. Foi provavelmente a mais impressionante criação urbana do Império Inca na sua altura; as suas paredes, terraços e rampas gigantes parecem ter sido cortadas naturalmente nas escarpas de rocha contínuas. O cenário natural, nas escarpas orientais dos Andes, compõe a nascente superior do Amazonas com a sua rica diversidade de flora e fauna.

[ctx: board1|]
en: Petra is a historical and archaeological city in the southern Jordanian governorate of Ma'an that is famous for its rock-cut architecture and water conduit system. Established possibly as early as 312 BC as the capital city of the Arab Nabataeans, it is a symbol of Jordan, as well as Jordan's most-visited tourist attraction.
pt: Petra é uma cidade histórica e arqueológica no estado de Ma'an, ao Sul da Jordânia, que é famosa pela sua arquitectura em talhe da pedra e pelo seu sistema de condutas de água. Com uma data de criação possivelmente tão antiga quanto 312 AC, como cidade capital dos Nabateus Árabes, é um símbolo da Jordânia, assim como a atracção turística mais visitada da Jordânia.

[ctx: board1|]
en: Taj Mahal, India
pt: Taj Mahal, Índia

[ctx: board1|]
en: The Taj Mahal is a white marble mausoleum located on the southern bank of the Yamuna River in the Indian city of Agra. It was commissioned in 1632 by the Mughal emperor Shah Jahan reigned to house the tomb of his favorite wife of three, Mumtaz Mahal.
pt: O Taj Mahal é um mausoléu de mármore branco, localizado na margem Sul do Rio Yamuna, na cidade indiana de Agra. Foi encomendado em 1632 pelo imperador Mughal Shah Jahan, com o objectivo de alojar o túmulo da mais favorita das suas três mulheres, Mumtaz Mahal.

[ctx: board1|]
en: The New 7 Wonders of the World.
pt: As 7 Novas Maravilhas do Mundo.

[ctx: board1|]
en: Click on the location of the given monument.
pt: Carregue no local em que se encontra o monumento indicado.

[ctx: board2|]
en: Golden Temple
pt: Templo Dourado

[ctx: board2|]
en: Sri Harimandir Sahib, known as the Golden Temple in Amritsar, is one of the most revered spiritual sites of Sikhism. The construction was intended to build a place of worship for men and women from all walks of life and all religions to worship God equally.
pt: Sri Harimandir Sahib, conhecido como o Templo Dourado em Amritsar, é um dos locais de reverência espiritual do Sikhismo. A construção pretendia criar um local de culto para homens e mulheres de todas as formas de vida e religiões poderem adorar Deus por igual.

[ctx: board2|]
en: Hawa Mahal is a palace in Jaipur, India, so named because it was essentially a high screen wall built so that the women of the royal household could observe street festivals while unseen from the outside. Constructed of red and pink sandstone, the palace sits on the edge of the City Palace, and extends to the zenana, or women's chambers.
pt: O Hawa Mahal é um palácio em Jaipur, Índia, que teve esse nome por ser uma muralha espelhada elevada, para que as mulheres da família real pudessem observar os festivais de rua, mas que não fossem observadas do exterior. Construído com pedra areosa vermelha e rosa, o palácio situa-se no extremo do Palácio da Cidade, estendendo-se até à 'zenana', ou aposentos das mulheres.

[ctx: board2|]
en: Gateway of India
pt: Portão da Índia

[ctx: board2|]
en: The Gateway of India is one of India's most unique landmarks situated in the city of Mumbai. The colossal structure was constructed in 1924. Located at the tip of Apollo Bunder, the gateway overlooks the Mumbai harbor, bordered by the Arabian Sea in the Colaba district. The Gateway of India is a monument that marks India's chief ports and is a major tourist attraction for visitors who arrive in India for the first time.
pt: O Portão da Índia é um dos marcos mais únicos da Índia, situado na cidade de Mumbai. A estrutura colossal foi construída em 1924. Localizada na ponta do Apollo Bunder, o portão tem uma vista sobre o porto de Mumbai, rodeado pelo Mar Árabe no distrito de Colaba. O Portão da Índia é um monumento que marca os portos principais da Índia e é uma atracção turística importante para os visitantes que chegam à Índia pela primeira vez.

[ctx: board2|]
en: Great Stupa
pt: A Grande Estupa

[ctx: board2|]
en: The Great Stupa at Sanchi is the oldest stone structure in India and was originally commissioned by the emperor Ashoka the Great in the 3rd century BCE. Its nucleus was a simple hemispherical brick structure built over the relics of the Buddha. It was crowned by the chatra, a parasol-like structure symbolizing high rank, which was intended to honor and shelter the relics.
pt: A Grande Estupa, em Sanchi, é a estrutura de pedra mais antiga na Índia e foi encomendada originalmente pelo imperador Ashoka o Grande, no século III antes de Cristo. O seu núcleo era uma estrutura simples hemisférica em tijolos, criada sobre as relíquias do Buda. Foi coroada pelo 'chatra', uma estrutura em 'chapéu-de-sol' que simbolizava um estatuto elevado e que pretendia honrar e proteger as relíquias.

[ctx: board2|]
en: Ajanta Caves
pt: Grutas de Ajanta

[ctx: board2|]
en: The Ajanta Caves are about 29 rock-cut Buddhist cave monuments which date from the 2nd century BCE to about 480 CE in Aurangabad district of Maharashtra state of India. The caves include paintings and rock cut sculptures described as among the finest surviving examples of ancient Indian art, particularly expressive paintings that present emotion through gesture, pose and form. Since 1983, the caves have been a UNESCO World Heritage Site.
pt: As Grutas de Ajanta são cerca de 29 monumentos em cavernas rochosas cuja data ascende ao 2º século AC até ao ano 480 DC, no distrito de Aurangabad, na província Indiana de Maharashtra. As grutas incluem pinturas e esculturas na rocha que são descritas como os melhores exemplos vivos da antiga arte Indiana, sendo pinturas particularmente expressivas que apresentam a emoção através dos gestos, poses e formas. A partir de 1983, as grutas passaram a ser um Monumento Patrimonial Mundial da UNESCO.

[ctx: board2|]
en: Konark Sun Temple
pt: Templo do Sol de Konark

[ctx: board2|]
en: The Konark Sun Temple (also spelled Konarak) is a 13th-century Hindu temple dedicated to the Sun god. Shaped like a giant chariot, the temple is known for the exquisite stone carvings that cover the entire structure.
pt: O Tempo do Sol de Konark (também dito como Konarak) é um templo Hindu do século XIII dedicado ao deus do Sol. Com o formato de uma carroça gigante, o tempo é conhecido pelas gravações em pedra formidáveis que cobrem toda a estrutura.

[ctx: board2|]
en: Mysore Palace
pt: Palácio de Mysore

[ctx: board2|]
en: Mysore Palace or Mysore Maharaja Palace is one of the largest and most spectacular monuments in India. Also known as Amba Vilas, it is located in the heart of the city of Mysore. The palace was initially built by the Wodeyar kings in the 14th century.
pt: O Palácio de Mysore ou o Palácio do Marajá Mysore é um dos maiores e mais espectaculares monumentos do país. Também conhecido como Amba Vilas, localiza-se no coração da cidade de Mysore. O palácio foi inicialmente construído pelos reis Wodeyar no século XIV.

[ctx: board2|]
en: The Charminar in Hyderabad was constructed in 1591 by Mohammed Quli Qutab Shah. He built the Charminar to mark the end of plague in the Hyderabad city. Since the construction of the Charminar, the Hyderabad city has almost become synonymous with the monument. The Charminar is a massive and impressive structure with four minarets.
pt: O Charminar em Hyderabad foi construído em 1591 por Mohammed Quli Qutab Shah. Ele construiu o Charminar para marcar o fim da praga na cidade de Hyderabad. Desde a construção do Charminar, a cidade de Hyderabad tornou-se praticamente um sinónimo do monumento. O Charminar é uma estrutura massiva e impressionante com quatro minaretes.

[ctx: board2|]
en: Victoria Memorial
pt: Memorial de Victória

[ctx: board2|]
en: The Victoria Memorial was built to commemorate the peak of the British Empire in India. It represents the architectural climax of Kolkata city, and blends the best of the British and Mughal architecture. The Victoria Memorial hall was built with white Makrana marbles.
pt: O Memorial de Victória foi construído para comemorar o pico do Império Britânico na Índia. O Memorial de Victória, concebido pelo Lorde Curzon, representa o clímax arquitectónico da cidade de Kolkata (Calcutá), e mistura o melhor da arquitectura Britânica e a Mughal. O pavilhão do Memorial de Victória foi construído com mármore branco de Makrana.

[ctx: board2|]
en: The Rang Ghar is a two-storied building which once served as the royal sports-pavilion where Ahom kings and nobles were spectators at games like buffalo fights and other sports at Rupahi Pathar - particularly during the Rongali Bihu festival in the Ahom capital of Rangpur.
pt: O Rang Ghar é um edifício de dois andares que serviu em tempos como o pavilhão real dos desportos, onde os reis e nobres de Ahom eram espectadores de jogos como lutas de búfalos e outros desportos em Rupahi Pathar - em particular durante o festival Rongali Bihu na capital de Ahom, Rangpur.

[ctx: board2|]
en: Qutub Minar, at 74 meters, is the tallest brick minaret in the world, and the second tallest minar in India after Fateh Burj at Mohali. Along with the ancient and medieval monuments surrounding it, they form the Qutb Complex, which is a UNESCO World Heritage Site. The tower, located in the Mehrauli area of Delhi, is made of red sandstone and marble.
pt: O Qutub Minar, elevado a 74 metros, é o mais alto minarete de tijolos do mundo, sendo o segundo mais alto na Índia a seguir ao Fateh Burj em Mohali. O Qutub Minar, em conjunto com os monumentos antigos e medievais que o rodeiam, formam o Complexo de Qutb, que é um Local de Herança Mundial da UNESCO. A torre localiza-se na área de Mehrauli em Deli, Índia. É feito de granito vermelho e mármore.

[ctx: board2|]
en: Monuments of India
pt: Monumentos da Índia

[ctx: board2|]
en: Click on the location of the given monument.
pt: Carregue no local onde se localiza o monumento indicado.

[ctx: board3|]
en: Mont-Saint-Michel
pt: Monte São-Michel

[ctx: board3|]
en: Mont Saint-Michel is a rocky tidal island located in Normandy, at the mouth of the Couesnon River, near the city of Avranches. The highest point of the island is the spire at the top of the Abbey’s bell tower, 170 meters above sea level. There are currently less than 50 people living on the island. The unique feature of Mont Saint-Michel is that it is completely surrounded by water and can only be accessed at low tide.
pt: O Monte São-Michel é uma ilha rochosa na Normandia, na foz do Rio Couesnon, perto da cidade de Avranches. O ponto mais alto da ilha é a espira no topo da torre sineira da Abadia, estando a 170 metros acima do nível do mar. Existem de momento menos de 50 pessoas a viver na ilha. A característica única do Monte São-Michel é que é completamente rodeada por água e só pode ser acedida com a maré baixa.

[ctx: board3|]
en: Cité de Carcassonne
pt: Cidade de Carcassonne

[ctx: board3|]
en: With more than 4 million visitors each year, Carcassonne is among the most prestigious tourist destinations in France, on a par with Mont Saint Michel and Paris’ Notre-Dame. A UNESCO World Heritage Site since 1997, Carcassonne is a dramatic representation of medieval architecture perched on a rocky spur that towers above the River Aude, southeast of the new town.
pt: Com mais de 4 milhões de visitantes em cada ano, Carcassonne é um dos destinos turísticos com mais prestígio de França, a par com o Monte Saint Michel e a Notre-Dame de Paris. Um Local de Herança Mundial da UNESCO desde 1997, Carcassonne é uma representação dramática da arquitectura medieval escavada num bloco rochoso que se eleva acima do Rio Aude, a sueste da nova cidade.

[ctx: board3|]
en: Reims Cathedral
pt: Catedral de Reims

[ctx: board3|]
en: By size, Reims Cathedral is quite an extraordinary construction: designed to accommodate huge crowds, its gigantic dimensions include a surface area of 6650 m2 and a length of 122m. A Gothic art masterpiece and the coronation site of the Kings of France, it has been listed as a UNESCO World Heritage Site since 1991. The Mecca for tourists in the Champagne region welcomes 1500000 visitors every year.
pt: Pelo tamanho, a Catedral de Reims é uma construção bastante extraordinária: desenhada para acomodar multidões enormes, as suas dimensões gigantes incluem uma área de superfície de 6 650 m2 e um comprimento de 122m. Uma obra-prima da arte Gótica e o local de coroação dos Reis de França, foi indiciada como Local de Herança Mundial da UNESCO desde 1991. A Meca dos turistas na região de Champagne dá as boas-vindas a 1 500 000 de visitantes por ano.

[ctx: board3|]
en: Pont du Gard
pt: Ponte do Guarda

[ctx: board3|]
en: The Pont du Gard was built shortly before the Christian era to allow the aqueduct of Nîmes (which is almost 50 km long) to cross the Gardon river. The Roman architects and hydraulic engineers who designed this bridge, which stands almost 50 m high and is on three levels – the longest measuring 275 m – created a technical as well as an artistic masterpiece.
pt: A Pont do Guarda foi criada ligeiramente antes da era Cristão para permitir ao aqueduto de Nîmes (que tem quase 50 km de comprimento) atravessar o rio Gardon. Os arquitectos e engenheiros hidráulicos Romanos que desenharam esta ponte, que se eleva a quase 50 m de altura e tem três níveis – medindo o maior 275 m – criou uma obra-prima tanto técnica como artística.

[ctx: board3|]
en: Arles Amphitheatre
pt: Anfiteatro de Arles

[ctx: board3|]
en: This Roman amphitheatre dates back to the first century BC and was originally the setting for gladiator battles and chariot races during Antiquity. Modified many times, it was finally renovated during the 19th century.
pt: Este anfiteatro Romano remonta ao primeiro século antes de Cristo e foi originalmente o local de batalhas de gladiadores e de corridas de quadrigas na Antiguidade. Sendo modificado várias vezes, foi finalmente renovado durante o século XIX.

[ctx: board3|]
en: Château de Chambord
pt: Castelo de Chambord

[ctx: board3|]
en: Prestigious, majestic, colossal, extravagant, are these adjectives enough to fully describe the splendour of Chambord? The largest château of the Loire Valley is indeed full of surprises for those who are lucky enough to explore its domain. This remarkable piece of architecture is certainly more than just a castle: it is the dream of a king, transformed into reality.
pt: Prestigiante, majestoso, colossal, extravagante - são estes adjectivos suficientes para descrever por completo o esplendor de Chambord? O maior castelo do Vale do Loire é de facto cheio de surpresas para os que forem suficientemente sortudos para explorar o seu domínio. Esta peça espectacular de arquitectura é certamente mais que um castelo: é o sonho de um Rei transformado em realidade.

[ctx: board3|]
en: When coming from Cahors by road, Rocamadour suddenly appears clinging precariously against the cliff above the Alzou canyon. One of the most famous villages of Europe, Rocamadour seemingly defies the laws of gravity. The vertiginous Citadel of Faith is best summed up by an old local saying: “houses on the river, churches on the houses, rocks on the churches, castle on the rock”.
pt: Ao vir de Cahors por estrada, Rocamadour aparece de repente, preso de forma precária ao penhasco do monte de Alzou. Uma das mais famosas aldeias da Europa, Rocamadour parece desafiar as leis da gravidade. A vertiginosa Cidadela da Fé é melhor descrita com uma antiga frase típica local, que diz: “casas no rio, igrejas nas casas, pedras, nas igrejas, castelo no rochedo”.

[ctx: board3|]
en: Palais des Papes
pt: Palácio dos Papas

[ctx: board3|]
en: The star attraction of Avignon is the Palais des Papes (Palace of the Popes), a vast castle of significant historic, religious and architectural importance. It is one of the largest and most important medieval Gothic buildings in Europe.
pt: A atracção principal de Avignon é o Palácio dos Papas, um castelo vasto de importância histórica, religiosa e arquitectural significativa. É uma das maiores e mais importantes construções Góticas medievais na Europa.

[ctx: board3|]
en: Château de Chenonceau
pt: Castelo de Chenonceau

[ctx: board3|]
en: The Château de Chenonceau is among many of Loire Valley Châteaux that boast amazing architecture and historical significance drawing thousands of tourists from all over the world. Château de Chenonceau is sometimes called the Ladies Castle by some historians due to feminine figures having greatly influenced the construction and development of this French Château over the centuries.
pt: O Castelo de Chenonceau é um dos muitos dos Castelos do Vale do Loire que explodem um grande significado de espectáculo arquitectónico e histórico, trazendo milhares de turistas de todo o mundo. O Castelo de Chenonceau é normalmente chamado de Castelo das Mulheres por alguns historiadores, devido às figuras femininas que influenciaram em grande medida a construção e desenvolvimento deste Castelo Francês ao longo dos séculos.

[ctx: board3|]
en: Eiffel Tower
pt: Torre Eiffel

[ctx: board3|]
en: The world-famous metallic tower was built for the Paris International Exhibition in 1889 for the centenary of the French Revolution. At the time of its inauguration, it was the world’s tallest monument.
pt: A mundialmente famosa torre metálica foi construída para a Exibição Internacional de Paris em 1889, pelo centenário da Revolução Francesa. Na altura da sua inauguração, era o monumento mais alto do mundo.

[ctx: board3|]
en: Monuments of France
pt: Monumentos da França

[ctx: board3|]
en: Click on the location of the given monument.
pt: Carregue no local onde se localiza o monumento indicado.

[ctx: board4|]
en: Neuschwanstein Castle
pt: Castelo de Neuschwanstein

[ctx: board4|]
en: The ultimate fairytale castle, Neuschwanstein is situated on a rugged hill near Füssen in southwest Bavaria. It was the inspiration for the Sleeping Beauty castles in the Disneyland parks. The castle was commissioned by King Ludwig II of Bavaria who was declared insane when the castle was almost completed in 1886 and found dead a few days later. Neuschwanstein is the most photographed building in the country and one of the most popular tourist attractions in Germany.
pt: O pináculo dos castelos de contos de fadas, o Neuschwanstein situa-se uma colina rugosa perto de Füssen, no sudoeste da Baviera. Foi a inspiração para os castelos da Bela Adormecida nos parques da Disneylândia. O castelo foi encomendado pelo Rei Ludwig II da Baviera, o qual foi declarado como louco quando o castelo estava perto da sua conclusão em 1886, sendo encontrado morto alguns dias depois. Neuschwanstein é o edifício mais fotografado do país e é uma das mais conhecidas atracções turísticas na Alemanha.

[ctx: board4|]
en: Trier Imperial Baths
pt: Banhos Imperiais de Trier

[ctx: board4|]
en: The Trier Imperial Baths are a large Roman bath complex in Trier, Germany. It is designated as part of the Roman Monuments, Cathedral of St. Peter and Church of Our Lady in Trier UNESCO World Heritage Site.
pt: Os Banhos Imperiais de Trier são um grande complexo de banhos Romanos em Trier, na Alemanha. Designa-se como fazendo parte dos Monumentos Romanos, a Catedral de S. Pedro e a Igreja da Nossa Senhora em Trier são Locais de Herança Mundial da UNESCO.

[ctx: board4|]
en: Brandenburg Gate
pt: Porta de Bradenburgo

[ctx: board4|]
en: The Brandenburg Gate is the only surviving city gate of Berlin and symbolizes the reunification of East and West Berlin. Built in the 18th century, the Brandenburg Gate is the entry to Unter den Linden, the prominent boulevard of linden trees which once led directly to the palace of the Prussian monarchs. It is regarded as one of the most famous landmarks in Europe.
pt: A Porta de Brandenburgo é o único portão sobrevivente da cidade de Berlim e representa a reunificação da Berlim Ocidental e Oriental. Construída no século XVIII, a porta de Brandenburgo é a entrada da Unter den Linden, a avenida proeminente com árvores de tílias que conduziam em tempos directamente ao palácio dos monarcas Prussianos. É apontada como sendo um dos marcos locais mais famosos da Europa.

[ctx: board4|]
en: Berlin Cathedral
pt: Catedral de Berlim

[ctx: board4|]
en: The Cathedral of Berlin is the largest church in the city, and it serves as a vital center for the Protestant church of Germany. Reaching out well beyond the borders of the parish and of Berlin, the cathedral attracts thousands of visitors, year after year, from Germany and abroad.
pt: A Catedral de Berlim é a maior igreja da cidade e serve como centro vital para a igreja Protestante da Alemanha. Estendendo-se bastante para além das fronteiras da freguesia e de Berlim, a catedral atrai milhares de visitantes, ano após ano, da Alemanha e do estrangeiro.

[ctx: board4|]
en: Schwerin Palace
pt: Palácio de Schwerin

[ctx: board4|]
en: This romantic fairytale fortress, with all its many towers, domes and wings, is reflected in the waters of Lake Schwerin. It was completed in 1857 and symbolized the powerful dynasty of its founder, Friedrich Franz II.
pt: Esta fortaleza romântica dos contos de fadas, com todas as suas torres, alas e miradouros, reflecte-se nas águas do Lago Schwerin. Foi terminada em 1857 e simboliza a dinastia poderosa do seu fundador, Friedrich Franz II.

[ctx: board4|]
en: The long, high-ceilinged brick structure was the throne hall of the Roman emperor until the destruction of the city by Germanic tribes. The invaders built a settlement inside the roofless ruin. In the 12th century, the apse was converted into a tower to accommodate the Archbishop of Trier.
pt: A estrutura de tijolos comprida e de tectos altos foi a capital do trono do imperador Romano, até à destruição da cidade por tribos Germânicas. Os invasores construíram uma base dentro das ruínas sem telhado. No século XII, o espaço foi convertido numa torre para acomodar o Arcebispo de Trier.

[ctx: board4|]
en: Worms Cathedral
pt: Catedral de Worms

[ctx: board4|]
en: Worms Cathedral (Wormser Dom) also known as the Cathedral of St Peter is a Romanesque cathedral in the German city of Worms. A sandstone structure with distinctive conical towers, Worms Cathedral was constructed in phases throughout the twelfth century and mostly completed by 1181.
pt: A Catedral de Worms (Wormser Dom), também conhecida como Catedral de São Pedro, é uma catedral Românica na cidade alemã de Worms. Uma estrutura em granito com distintas torres cónicas, a Catedral de Worms foi construída por fases, ao longo do século XII, e foi terminada na sua maioria em 1181.

[ctx: board4|]
en: Monuments of Germany
pt: Monumentos da Alemanha

[ctx: board4|]
en: Click on the location of the given monument.
pt: Carregue no local onde se localiza o monumento indicado.

[ctx: board5|]
en: Situated on Point Loma in San Diego, California, Cabrillo National Monument commemorates the first European to land on the West Coast of the United States, Juan Rodriguez Cabrillo. Portuguese by birth, Cabrillo carried the Spanish flag in his conquests of the New World. He arrived at San Diego Bay in September 1542, three months after departing from Barra de Navidad on the west coast of Mexico.
pt: Situado em Point Loma em San Diego, Califórnia, o Monumento Nacional de Cabrillo comemora o primeiro Europeu a chegar à Costa Ocidental dos Estados Unidos, Juan Rodriguez Cabrillo. Nascido Português, Cabrillo carregou a bandeira Espanhola nas suas conquistas do Novo Mundo. Ele chegou à Baía de San Diego a Setembro de 1542, três meses depois de partir da Barra de Navidad, na costa ocidental do México.

[ctx: board5|]
en: Canyon de Chelly
pt: Escarpas de Chelly

[ctx: board5|]
en: The stoic red ruins of Canyon de Chelly in northeastern Arizona are at once part of the National Park Service and the Navajo Nation, having been established as a national monument in 1931. A number of important early Native American sites are preserved in the nearly 84000 acres of parkland, and Canyon de Chelly also offers an array of Southwestern geological formations, including Spider Rock, an 800-foot-tall sandstone spire that rises eerily from the bottom of the canyon floor.
pt: As estóicas ruínas vermelhas das Escarpas de Chelly, a nordeste do Arizona, fazem parte por um lado do Serviço de Parques Nacionais e por outro da Nação Navajo, sendo estabelecidos como monumentos nacionais em 1931. Um conjunto de locais importantes dos antigos Nativos Americanos são preservados nos cerca de 34 000 hectares do arque, sendo que as Escarpas de Chleey também oferecerem um conjunto de formações geológicas da zona Sudoeste, incluindo a Spider Rock (Rochedo da Aranha), uma espira de granito com cerca de 200 metros de altura que se eleva de forma estranha a partir do fundo da escarpa.

[ctx: board5|]
en: Castillo de San Marcos
pt: Castelo de São Marcos

[ctx: board5|]
en: Set on more than 20 acres in St. Augustine, Florida, the Castillo de San Marcos was completed as the city's defensive fort in 1695, when Florida was still a Spanish territory. Constructed out of the rare coquina limestone, the star-shaped Castillo also is the oldest masonry fort in the country.
pt: Estendendo-se em mais de 8 hectares de St. Augustine, na Flórida, o Castelo de São Marcos foi terminado como sendo o forte defensivo da cidade em 1695, quando a Flórida ainda era um território Espanhol. Construído a partir da pedra rara que é a coquina, o castelo em forma de estrela também é o mais antigo forte senhorial do país.

[ctx: board5|]
en: Castle Clinton
pt: Castelo Clinton

[ctx: board5|]
en: This round, sandstone fort sitting at the bottom of Manhattan Island predates Ellis Island by about 50 years as the first U.S. immigration checkpoint. Castle Clinton (nps.gov/cacl) was originally built as a fort to protect New York from a British invasion during the War of 1812, and was dedicated as a national monument in 1946.
pt: Este forte redondo de granito, situado no fundo da Ilha de Manhattan antecede a Ilha de Ellis em cerca de 50 anos como sendo o primeiro ponto de verificação de imigração dos EUA. O Castelo Clinton (nps.gov/cacl) foi construído originalmente como um forte para proteger Nova Iorque de uma invasão Britânica durante a guerra de 1812, sendo convertido num monumento nacional em 1946.

[ctx: board5|]
en: George Washington Birthplace
pt: Local de Nascimento de George Washington

[ctx: board5|]
en: The George Washington Birthplace National Monument is in Westmoreland County, Virginia, United States. Originally settled by John Washington, George Washington's great-grandfather, George Washington was born here on February 22, 1732. He lived here until age three, returning later as a teenager.
pt: O Monumento Nacional de Nascimento de George Washington existe no Condado de Westmoreland, em Virgínia, nos Estados Unidos. Originalmente iniciado por John Washington, o bisavô de George Washington, George Washington nasceu aqui em 22 de Fevereiro de 1732. Ele viveu lá até aos três anos, regressando mais tarde como adolescente.

[ctx: board5|]
en: Lincoln Memorial
pt: Memorial de Lincoln

[ctx: board5|]
en: Built in white stone with 36 iconic columns, The Lincoln Memorial is one of the most recognized structures in the United States. The memorial is at the west end of the National Mall, in West Potomac Park, and is an example in Neoclassical architecture. It features a solitary, 19-foot-tall statue of Abraham Lincoln sitting in contemplation, which is flanked on both side chambers with inscriptions of Lincoln’s Second Inaugural Address and arguably his most famous speech, the Gettysburg Address.
pt: Construída em pedra branca com 36 colunas imponentes, o Memorial de Lincoln é uma das estruturas mais reconhecidas nos Estados Unidos. O memorial fica no extremo ocidental do Grémio Nacional, no Parque de Potomac Ocidental, sendo um exemplo da arquitectura Neoclássica. Oferece uma estátua solitária de 6 metros de altura de Abraham Lincoln sentado em contemplação, a qual está rodeada por câmaras laterais de ambos os lados com as inscrições do Segundo Discurso Inaugural de Lincoln e, sem dúvida o seu mais famoso discurso, o Discurso de Gettysburg.

[ctx: board5|]
en: Mount Rushmore
pt: Monte Rushmore

[ctx: board5|]
en: Mt. Rushmore stands as a shrine of democracy, a monument and memorial to George Washington, this country's birth, growth and ideals. Mount Rushmore symbolizes the greatness of this nation through the greatness of its leaders. The epic sculpture of Mount Rushmore depicts the faces of four exalted American presidents that symbolize this nation's rich history, rugged determination and lasting achievements.
pt: O Monte Rushmore existe como altar da democracia, sendo um monumento e memorial a George Washington pelo nascimento, crescimento e ideais deste país. O Monte Rushmore simboliza a grandeza desta nação através da grandeza dos seus líderes. A escultura épica do Monte Rushmore contém as faces de quatro presidentes americanos importantes que simbolizam a história rica desta animação, uma enorme determinação e de feitos duradouros.

[ctx: board5|]
en: Navajo National Monument is a National Monument located within the northwest portion of the Navajo Nation territory in northern Arizona, which was established to preserve three-well preserved cliff dwellings of the Ancestral Puebloan People: Keet Seel (Kitsʼiil), Betatakin (Bitátʼahkin), and Inscription House (Tsʼah Biiʼ Kin). The monument is high on the Shonto plateau, overlooking the Tsegi Canyon system, west of Kayenta, Arizona. It features a visitor center with a museum, two short self-guided mesa top trails, two small campgrounds, and a picnic area. Rangers guide visitors on free tours of the Keet Seel and Betatakin cliff dwellings. The Inscription House site, further west, is currently closed to public access.
pt: O Monumento Nacional Navajo é um Monumento Nacional localizado dentro da parte noroeste do território da Nação Navajo, a norte do Arizona, que foi estabelecido para preservar três baixos-relevos em penhasco do Povo Ancestral Puebloan: Keet Seel (Kitsʼiil), Betatakin (Bitátʼahkin), e a Casa da Inscrição(Tsʼah Biiʼ Kin). O monumento eleva-se no planalto de Shonto, tendo uma visão geral sobre o sistema montanhoso de Tsegi, a oeste de Kayenta, Arizona. Oferece um centro aos visitantes com um museu, dois trajectos curtos às mesetas, dois parques de campismo e uma área de piqueniques. Alguns guardas guiam os visitantes em viagens gratuitas aos relevos de Keet Seel e Betatakin. O local da Casa da Inscrição, mais a oeste, está neste momento encerrado ao público.

[ctx: board5|]
en: Statue of Liberty
pt: Estátua da Liberdade

[ctx: board5|]
en: Perhaps the best-known monument and symbol of the United States is the Statue of Liberty, which sits on its own tiny island in New York City. The statue was a gift from the people of France and was dedicated in October 1886.
pt: Talvez o monumento mais conhecido e um símbolo dos Estados Unidos é a Estátua da Liberdade, que se situa na sua pequena ilha na Cidade de Nova Iorque. A estátua foi uma prenda do povo da França e foi dedicada em Outubro de 1886.

[ctx: board5|]
en: Fort Sumter
pt: Forte Sumter

[ctx: board5|]
en: Originally built as a defensive structure following the War of 1812, it was at this oceanfront fortification in Charleston Harbor, South Carolina, that the first shots of the Civil War were fired. Inside Fort Sumter, a number of exhibits offer perspectives on U.S. history, particularly the divisions between North and South that eventually resulted in the war.
pt: Originalmente construído como uma estrutura defensiva a seguir à guerra de 1812, foi nesta fortificação virada para o oceano no Porto de Charleston Harbor, na Carolina do Sul, um conjunto de exposições que oferecem diferentes perspectivas sobre a história dos E.U.A., em particular as divisões entre o Norte e o Sul que eventualmente deram origem à guerra.

[ctx: board5|]
en: Monuments of US
pt: Monumentos dos EUA

[ctx: board5|]
en: Click on the location of the given monument.
pt: Carregue no local onde se localiza o monumento indicado.

[ctx: board6|]
en: Great Pyramid of Giza
pt: Grande Pirâmide de Gizé

[ctx: board6|]
en: The Great Pyramid of Giza is also known as the Pyramid of Khufu or the Pyramid of Cheops. It is considered to be the oldest of all the Seven Wonders of the Ancient World. It is also the largest of all the three pyramids in Giza. It is situated in the Giza Necropolis, in Egypt. The initial construction has been started by Egyptian Pharaoh Khufu, then it was continued by his son Khafre and finally completed by Menkaure. It took almost 20 years to build the pyramid and approximately 2 million blocks of stone have been used in the construction. The height of the pyramid is approximately 139 meters making it the highest pyramid of Egypt.
pt: A Grande Pirâmide de Gizé também é conhecida como a Pirâmide de Khufu ou a Pirâmide de Quéops. É considerada a mais antiga de todas as Sete Maravilhas do Mundo Antigo. Também é a a maior de todas as três pirâmides em Gizé. Situa-se na Necrópole de Gizé no Egipto. A construção inicial começou com o Faraó Egípcio Khufu, sendo continuada pelo seu filho Khafre e finalmente terminada por Menkaure. Levou quase 20 anos a construir a pirâmide e aproximadamente 2 milhões de blocos de pedra na construção. A altura da pirâmide é de aproximadamente 139 metros, tornando-a a pirâmide mais alta do Egipto.

[ctx: board6|]
en: Bent Pyramid
pt: Pirâmide Curvada

[ctx: board6|]
en: The Bent Pyramid located at Dahshur was the second pyramid built by pharaoh Sneferu. Mysteriously, this true pyramid rises from the desert at an angle of 55 degrees and then suddenly changes to a more gradual angle of 43 degrees. One theory holds that due to the steepness of the original angle the weight to be added above the inner chambers and passageways became too large, forcing the builders to adopt a shallower angle. Today, the Bent Pyramid is the only pyramid in Egypt of which the outer casing of polished limestone is still largely intact.
pt: A Pirâmide Dobrada, localizada em Dahshur, foi a segunda pirâmide construída pelo faraó Sneferu. Misteriosamente, esta pirâmide real eleva-se a partir do deserto com um ângulo de 55 graus e de repente muda para um ângulo mais gradual de 43 graus. Uma teoria é de que, devido à inclinação do ângulo original, o peso a ser adicionado acima das câmaras interiores e passagens tornou-se demasiado elevado, obrigando os construtores a adoptar um ângulo mais suave. Hoje em dia, a Pirâmide Curvada é a única pirâmide no Egipto em que a cobertura exterior em pedra-lima polida ainda está intacta na sua maioria.

[ctx: board6|]
en: Pyramid of Meidum
pt: Pirâmide de Meidum

[ctx: board6|]
en: Five miles south of Saqqara in Egypt stands the mysterious tower-like pyramid of Meidum, which today scarcely resembles a typical pyramid at all. This pyramid was probably built during the reign of the 4th Dynasty pharaoh Sneferu, although it is believed by some that the pyramid may have been started by Sneferu’s predecessor, Huni. At some point during its construction the steps of the pyramid were filled with limestone encasing marking the first attempt by the ancient Egyptians at the construction of a true pyramid.
pt: Cinco milhas a Sul de Saqqara no Egipto, eleva-se a misteriosa pirâmide em torre de Meidum, que nos dias de hoje pouco se parece com uma pirâmide de todo. A pirâmide foi provavelmente construída durante o reinado do faraó da 4a Dinastia Sneferu, ainda que se acredita que parte da pirâmide tenha sido iniciada pelo antecessor de Sneferu, Huni. A determinada altura da sua construção, os degraus da pirâmide foram preenchidos com uma cobertura em pedra-lima, marcando a primeira tentativa dos antigos Egípcios na construção de uma verdadeira pirâmide.

[ctx: board6|]
en: Red Pyramid
pt: Pirâmide Vermelha

[ctx: board6|]
en: The Red Pyramid was one of the finest and most successful attempts by Pharaoh Sneferu in building world’s first ever smooth sided pyramid during the Ancient Egypt period. The height of the pyramid is 104 meters making it the world’s 4th largest pyramid in Egypt. The pyramid has been built with red limestone stones, hence the name. The local people of Egypt called it as el-heram el-watwaat meaning the Bat Pyramid.
pt: A Pirâmide Vermelha foi uma das mas melhores e bem-sucedidas tentativas do faraó Sneferu na construção da primeira pirâmide de faces suaves do mundo no período do Antigo Egipto. A altura da pirâmide é de 104 metros, tornando-se a 4a pirâmide mais alta do mundo no Egipto. A pirâmide foi construída com rochas de pedra-lima vermelha, daí o seu nome. As pessoas locais do Egipto chamavam-lhe 'el-heram el-watwaat', que significa Pirâmide-Morcego.

[ctx: board6|]
en: Egyptian pyramids
pt: Pirâmides egípcias

[ctx: board6|]
en: Click on the location of the given pyramid.
pt: Carregue no local em que se encontra a pirâmide indicada.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Explore world animals
pt: Explorar os animais do mundo

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Learn about world animals, interesting facts and their location on a map.
pt: Aprenda sobre os animais do mundo, alguns factos interessantes e a sua localização no mapa.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn about various wild animals from around the world and remember where they live.
pt: Aprender sobre os diversos animais selvagens em todo o mundo e recordar onde vivem.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: There are two levels in this game.
pt: Existem dois níveis neste jogo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In level one, players enjoy exploring each animal on the screen. Click on the question mark, and learn about the animal, what its name is, and what it looks like. Study well this information, because you will be tested in level 2.
pt: No primeiro nível, os jogadores começam a explorar cada animal no ecrã. Carregue no ponto de interrogação e aprenda sobre o animal, qual o seu nome, o som que faz e como é que se parece. Estude bem esta informação, porque será testado no nível 2.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In level two, a random text prompt is displayed and you must click on the animal that matches the text.
pt: No nível 2, é apresentada uma mensagem de texto aleatória e deverá carregar no animal que corresponde ao texto.

[ctx: board1|]
en: The jaguar's jaw is well developed. Because of this, it has the strongest bite of all the felines, being able to break even a tortoise shell!
pt: A mandíbula do jaguar está bem desenvolvida. Por causa disso, tem a mordedura mais forte de todos os felinos, sendo capaz de quebrar até uma carapaça de tartaruga!

[ctx: board1|]
en: Hedgehog
pt: Ouriço

[ctx: board1|]
en: Hedgehogs eat small animals, like frogs and insects, so many people keep them as useful pets. When in danger, they will curl up into a ball and stick up their coat of sharp spines.
pt: Os ouriços comem pequenos animais, como os sapos e os insectos, pelo que muitas pessoas usam-nos como animais de estimação úteis. Em caso de perigo, enrolam-se como uma bola e espetam os seus espinhos afiados.

[ctx: board1|]
en: Giraffe
pt: Girafa

[ctx: board1|]
en: The giraffe lives in Africa and is the tallest mammal in the world. Just their legs, which are usually 1.8 meters long, are taller than most humans!
pt: A girafa vive em África e é o mamífero mais alto do mundo. Só as suas pernas, que têm normalmente mais de 1,80 metros de comprimento, são maiores que a maioria dos humanos!

[ctx: board1|]
en: Bison
pt: Bisonte

[ctx: board1|]
en: Bisons live on the plains of North America and were hunted by the Native Americans for food.
pt: Os bisontes vivem nos planaltos da América do Norte e foram caçados pelos Nativos Americanos para comer.

[ctx: board1|]
en: Narwhal
pt: Narval

[ctx: board1|]
en: Narwhals are whales that live in the Arctic Ocean and have long tusks. These tusks remind many people of the mythical unicorn's horn.
pt: Os narvais são baleias que vivem no Oceano Árctico e têm chifres compridos. Esses chifres fazem lembrar a muita gente o chifre do mítico unicórnio.

[ctx: board1|]
en: Explore wild animals from around the world.
pt: Explore os animais selvagens em todo o mundo.

[ctx: board1|]
en: Click on the location where the given animal lives.
pt: Carregue no local em que o animal em questão vive.

[ctx: board2|]
en: Chameleon
pt: Camaleão

[ctx: board2|]
en: The chameleon lives in Africa and Madagascar and is well-known for its ability to change its skin color in a couple of seconds.
pt: O Camaleão vive na África e Madagáscar e é conhecido pela sua capacidade de mudar a cor da sua pele numa questão de segundos.

[ctx: board2|]
en: Polar bear
pt: Urso polar

[ctx: board2|]
en: The polar bear is one of the world's largest predatory mammals. It weighs up to a ton and can be as long as 3 meters!
pt: O Urso Polar é um dos maiores mamíferos predadores do mundo. Pesa cerca de uma tonelada e consegue atingir os 3 metros de tamanho!

[ctx: board2|]
en: Kangaroo
pt: Canguru

[ctx: board2|]
en: The kangaroo lives in Australia and is well-known for the pouch on its belly used to cradle baby kangaroos.
pt: O Canguru vive na Austrália e é conhecido pela bolsa na sua barriga, usada para trazer os cangurus-bebés.

[ctx: board2|]
en: Scarlet macaw
pt: Arara vermelha

[ctx: board2|]
en: The scarlet macaw lives in South America and is a big and bright colored parrot, able to learn up to 100 words!
pt: A arara vermelha vive na América do Sul e é um papagaio grande e brilhante, sendo capaz de aprender até 100 palavras!

[ctx: board2|]
en: Moose
pt: Alce

[ctx: board2|]
en: Being the largest of all the deers, the moose eats as much as 25 kg per day. However, it's not easy, so sometimes the moose has to stand on its hind legs to reach branches up to 4 meters!
pt: Sendo o maior de todos os veados, o alce come cerca de 25 kg por dia. Contudo, não é fácil, por isso às vezes o alce tem de se sustentar nas suas pernas finas para atingir os ramos até 4 metros de altura!

[ctx: board2|]
en: Explore wild animals from around the world.
pt: Explore os animais selvagens em todo o mundo.

[ctx: board2|]
en: Click on the location where the given animal lives.
pt: Carregue no local em que o animal em questão vive.

[ctx: board3|]
en: Crocodile
pt: Crocodilo

[ctx: board3|]
en: The crocodile is a large amphibious reptile. It lives mostly in large tropical rivers, where it is an ambush predator.
pt: Um crocodilo é um enorme réptil anfíbio. Vive principalmente nos grandes rios tropicais, onde actua como predador por emboscada.

[ctx: board3|]
en: Komodo dragon
pt: Dragão de Comodo

[ctx: board3|]
en: The Komodo dragon is the largest living lizard (up to 3 meters). It lives in the Indonesian islands.
pt: O dragão de Comodo é o maior lagarto vivo (até 3 metros). Habita nas ilhas da Indonésia.

[ctx: board3|]
en: Koala
pt: Coala

[ctx: board3|]
en: Koalas are herbivore marsupials that live in the eucalyptus forests of eastern Australia.
pt: Os coalas são marsupiais herbívoros que vivem nas florestas de eucaliptos da Austrália Oriental.

[ctx: board3|]
en: Ring-tailed lemur
pt: Lemur de cauda-em-anéis

[ctx: board3|]
en: The ring-tailed lemur is a primate that lives in the dry regions of southwest Madagascar. Its striped tail makes it easy to recognize.
pt: O Lemur é um primata que vive nas regiões secas do sudoeste de Madagáscar. A cauda às riscas torna-o fácil de ser reconhecido.

[ctx: board3|]
en: The panda is a bear with black and white fur that lives in a few mountain ranges in central China. Pandas mostly eat bamboo.
pt: O Panda é um urso com pêlo preto-e-branco que vive em algumas regiões montanhosas da China central. Os pandas comem principalmente bambu.

[ctx: board3|]
en: Explore wild animals from around the world.
pt: Explore os animais selvagens em todo o mundo.

[ctx: board3|]
en: Click on the location where the given animal lives.
pt: Carregue no local em que o animal em questão vive.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Explore world music
pt: Explorar as músicas do mundo

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Learn about the music of the world.
pt: Aprender sobre a música no mundo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Develop a better understanding of the variety of music present in the world.
pt: Desenvolva uma melhor compreensão da variedade de música presente no mundo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: There are three levels in this activity.
pt: Existem três níveis nesta actividade.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In the first level, enjoy exploring music from around the world. Click on each suitcase to learn about the music from that area, and listen to a short sample. Study well, because you will be tested in level 2 and 3.
pt: No primeiro nível, divirta-se a explorar a música de todo o mundo. Carregue em cada mala para aprender sobre a música dessa área, escutando uma pequena amostra. Estude bem, porque será testado no nível 2 e 3.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In the second level you will hear a sample of music, and you must select the location that corresponds to this music. Click on the play button if you'd like to hear the music again.
pt: No segundo nível irá ouvir uma amostra de música, onde deverá seleccionar a localização que corresponde a essa música. Carregue no botão de reprodução se quiser ouvir a música de novo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In the third level, you must select the location that matches the text description on the screen.
pt: No terceiro nível, deve seleccionar a localização que corresponde à descrição de texto no ecrã.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Images from https://commons.wikimedia.org/wiki, https://archive.org
pt: Imagens de https://commons.wikimedia.org/wiki, https://archive.org

[ctx: board1|]
en: Australia
pt: Austrália

[ctx: board1|]
en: Aboriginals were the first people to live in Australia. They sing and play instruments, like the didgeridoo. It is made from a log and can be up to five meters long!
pt: Os aborígenes foram as primeiras pessoas a viver na Austrália. Eles cantam e tocam instrumentos como a tuba e a vuvuzela. É feita a partir de um tronco e pode ter até cinco metros de comprimento!

[ctx: board1|]
en: Africa
pt: África

[ctx: board1|]
en: Music is a part of everyday life in Africa. African music features a great variety of drums, and they believe it is a sacred and magical instrument.
pt: A música faz parte do dia-a-dia de todos os povos em África. A música africana oferece uma grande variedade de tambores, sendo que acreditam que é um instrumento sagrado e mágico.

[ctx: board1|]
en: Middle East
pt: Médio-Oriente

[ctx: board1|]
en: Music is a very important part of middle eastern culture. Specific songs are played to call worshipers to prayer. The lute is an instrument invented thousands of years ago and still in use today.
pt: A música é uma parte muito importante na cultura do Médio-Oriente. Algumas músicas são tocadas para chamar os fiéis às orações. O alaúde é um instrumento inventado há milhares de anos e que continua ainda a ser usado hoje em dia.

[ctx: board1|]
en: Japan
pt: Japão

[ctx: board1|]
en: Taiko drumming comes from Japan. This type of drumming was originally used to scare enemies in battle. It is very loud, and performances are very exciting with crowds cheering and performers yelling!
pt: A percussão com o Taikô vem do Japão. Esse tipo de percussão era usado originalmente para assustar os inimigos nas batalhas. É bastante alto e os espectáculos são muito excitantes com a multidão e os artistas aos gritos!

[ctx: board1|]
en: Scotland and Ireland
pt: Escócia e Irlanda

[ctx: board1|]
en: Folk music of this region is called celtic music. It often incorporates a narrative poem or story. Typical instruments include bagpipes, fiddles, flutes, harps, and accordions.
pt: A música folclórica desta região chama-se música celta, incorporando normalmente um poema ou história narrativos. Os instrumentos típicos incluem gaitas-de-foles, flautas, violinos, harpas e acordeões.

[ctx: board1|]
en: Italy
pt: Itália

[ctx: board1|]
en: Italy is famous for its Opera. Opera is a musical theater where actors tell a story by acting and singing. Opera singers, both male and female, learn special techniques to sing operas.
pt: A Itália é conhecida pela sua ópera. A ópera é um teatro musical onde os actores contam uma história, interpretam papéis e cantam. Os cantores de ópera, homens ou mulheres, aprendem técnicas especiais para cantarem em óperas.

[ctx: board1|]
en: European Classical Music
pt: Música Clássica Europeia

[ctx: board1|]
en: Europe is the home of classical music. Famous composers like Bach, Beethoven, and Mozart forever changed music history.
pt: A Europa é a casa da música clássica. Os compositores famosos, como o Bach, Beethoven e Mozart, mudaram para sempre a história da música.

[ctx: board1|]
en: Mexico
pt: México

[ctx: board1|]
en: Mariachi is a famous type of Mexican music. It features guitars, trumpets, and violins. These bands play for many occasions, including weddings and parties.
pt: A música Mariachi é um tipo famoso de música mexicana. Inclui guitarras, trompetes e violinos. Estas bandas tocam em diversas ocasiões, incluindo casamentos e festas.

[ctx: board1|]
en: United States of America
pt: Estados Unidos da América

[ctx: board1|]
en: USA also has a wide variety of musical genres, but perhaps it is most famous for rock n' roll music. This music features vocalists, guitars, and drums.
pt: Os EUA também têm uma grande variedade de géneros musicais, mas talvez o mais conhecido seja a música 'rock n' roll'. Esta música inclui vocalistas, guitarras e baterias.

[ctx: board1|]
en: Explore world music. Click on the suitcases.
pt: Explore a música no mundo. Carregue nas caixas.

[ctx: board1|]
en: Click on the location that matches the music you hear.
pt: Carregue no local que corresponde à música que está a ouvir.

[ctx: board1|]
en: Click on the location that matches the text.
pt: Carregue na localização que corresponde ao texto.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Family
pt: Família

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Select the name you should call this family member.
pt: Seleccione o nome que deve atribuir a este parente.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn the relationships in a family, according to the lineal system used in most Western societies.
pt: Aprender as relações familiares, de acordo com o sistema de linhagem usado na maioria das sociedades Ocidentais.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Reading skills.
pt: Capacidades de leitura.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A family tree is shown.
    The circles are linked with lines to mark the relations. Married couples are marked with a ring on the link.
    You are the person in the white circle. Select the name you should call the person in the orange circle.
pt: É apresentada uma árvore genealógica com algumas instruções.
    Os círculos estão associados a linhas para marcar as relações. Os casais estão marcados com um anel na ligação.
    Você é a pessoa no círculo branco. Seleccione o nome que deverá dar à pessoa no círculo laranja.

[ctx: Family|]
en: Me
pt: Eu

[ctx: Family|]
en: Select one of the pairs corresponding to: %1
pt: Seleccione um dos pares que representa: %1

[ctx: FamilyDataset|]
en: Father
pt: Pai

[ctx: FamilyDataset|]
en: Grandfather
pt: Avô

[ctx: FamilyDataset|]
en: Uncle
pt: Tio

[ctx: FamilyDataset|]
en: Mother
pt: Mãe

[ctx: FamilyDataset|]
en: Grandmother
pt: Avó

[ctx: FamilyDataset|]
en: Aunt
pt: Tia

[ctx: FamilyDataset|]
en: Brother
pt: Irmão

[ctx: FamilyDataset|]
en: Cousin
pt: Primo

[ctx: FamilyDataset|]
en: Sister
pt: Irmã

[ctx: FamilyDataset|]
en: Granddaughter
pt: Neta

[ctx: FamilyDataset|]
en: Grandson
pt: Neto

[ctx: FamilyDataset|]
en: Nephew
pt: Sobrinho

[ctx: FamilyDataset|]
en: Niece
pt: Sobrinha

[ctx: FamilyDataset|]
en: Father-in-law
pt: Sogro

[ctx: FamilyDataset|]
en: Mother-in-law
pt: Sogra

[ctx: FamilyDataset|]
en: Sister-in-law
pt: Cunhada

[ctx: FamilyDataset|]
en: Brother-in-law
pt: Cunhado

[ctx: FamilyDataset|]
en: Daughter-in-law
pt: Afilhada

[ctx: FamilyDataset|]
en: Son-in-law
pt: Afilhado

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Point the relatives
pt: Indicar os parentes

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Reading, moving and clicking with the mouse.
pt: Ler, mover e carregar no botão do rato.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: The fifteen game
pt: O jogo dos quinze

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Move each item to recreate the image.
pt: Mover cada um dos itens para recriar a imagem.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click or drag on any piece next to the empty space, and it will move to the empty space.
pt: Carregue ou arraste todas as peças perto de um bloco vazio, para o mesmo se mova para o espaço vazio.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: move a piece to the empty space.
pt: Cursores: mover uma peça para o espaço vazio.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Find the day
pt: Descobrir o dia

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Find the correct date and select it on the calendar.
pt: Descobrir a data correcta e seleccioná-la no calendário.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn how to count days and find a date on a calendar.
pt: Aprender a contar os dias e a descobrir uma data no calendário.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Basics of calendar.
pt: Básicos do calendário.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Read the instructions and perform the requested calculation to find the date. Then select this date on the calendar, and validate your answer by clicking on the OK button.
pt: Rever as instruções e efectuar o cálculo pedido para descobrir uma data. Depois seleccione essa data no calendário e valide a sua resposta ao carregar no botão OK.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 13 days after May 3rd.
pt: Descobrir a data de 13 dias a seguir ao 3 de Maio.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 7 days after October 1st.
pt: Descobrir a data de 7 dias a seguir ao 1 de Outubro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 31 days after July 12th.
pt: Descobrir a data de 31 dias a seguir ao 12 de Julho.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date two weeks after November 27th.
pt: Descobrir a data duas semanas depois do 27 de Novembro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 19 days before September 1st.
pt: Descobrir a data de 19 dias antes do 1 de Setembro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 5 days before December 8th.
pt: Descobrir a data de 5 dias antes do 8 de Dezembro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 3 days after December 5th.
pt: Descobrir o dia da semana de 3 dias depois do 5 de Dezembro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 12 days before November 12th.
pt: Descobrir o dia da semana de 12 dias antes do 12 de Novembro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 32 days after January 5th.
pt: Descobrir o dia da semana de 32 dias depois do 5 de Janeiro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 5 days after February 23rd.
pt: Descobrir o dia da semana de 5 dias depois do 23 de Fevereiro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 17 days before August 16th.
pt: Descobrir o dia da semana de 17 dias depois do 16 de Agosto.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 2 weeks and 3 days after January 12th.
pt: Descobrir a data de 2 semanas e 3 dias depois do 12 de Janeiro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 3 weeks and 2 days after March 22nd.
pt: Descobrir a data de 3 semanas e 2 dias depois do 22 de Março.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 5 weeks and 6 days after October 5th.
pt: Descobrir a data de 5 semanas e 6 dias depois do 5 de Outubro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 1 week and 1 day before August 8th.
pt: Descobrir a data de 1 semana e 1 dia antes do 8 de Agosto.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 2 weeks and 5 days before July 2nd.
pt: Descobrir a data de 2 semanas e 5 dias antes do 2 de Julho.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 5 months and 2 days after July 3rd.
pt: Descobrir o dia da semana de 5 meses depois do 3 de Julho.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 2 months and 4 days after October 8th.
pt: Descobrir o dia da semana de 2 meses e 4 dias depois do 8 de Outubro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 1 month and 3 days before December 28th.
pt: Descobrir o dia da semana de 1 mês e 3 dias depois do 28 de Dezembro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 8 months and 7 days after February 28th.
pt: Descobrir o dia da semana de 8 meses e 7 dias depois do 28 de Fevereiro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the day of the week 3 months and 3 days before September 15th.
pt: Descobrir o dia da semana de 3 meses e 3 dias antes do 15 de Setembro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 2 months, 1 week and 5 days after January 12th.
pt: Descobrir a data de 2 meses, 1 semana e 5 dias antes do 12 de Janeiro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 3 months, 2 weeks and 1 day after August 23rd.
pt: Descobrir a data de 3 meses, 2 semanas e 1 dia a seguir ao 23 de Agosto.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 5 months, 3 weeks and 2 days after March 20th.
pt: Descobrir a data de 5 meses, 3 semanas e 2 dias a seguir ao 20 de Março.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 1 month 1 week and 1 day before September 10th.
pt: Descobrir a data de 1 mês, 1 semana e 1 dia antes do 10 de Setembro.

[ctx: find_the_day_dataset|]
en: Find the date 2 months, 1 week and 8 days before April 7th.
pt: Descobrir a data de 2 meses, 1 semana e 8 dias antes do 7 de Abril.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Control the hose-pipe
pt: Controlar a mangueira

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: The fireman needs to stop the fire, but the hose is blocked.
pt: O bombeiro precisa de apagar o fogo, mas a mangueira está bloqueada.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Fine motor coordination.
pt: Coordenação motora com precisão.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Move the mouse or your finger over the lock which is represented as a red part in the hose-pipe. This will move it, bringing it, part by part, up to the fire. Be careful, if you move off the hose, the lock will go backward.
pt: Mova o rato ou o seu dedo sobre a pega, que está representada como uma peça vermelha na mangueira. Esta ajuda-o a movê-la, trazê-la peça-a-peça até ao fogo. Cuidado, se move a mangueira para fora, a peça voltará para trás.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: The football game
pt: O jogo de futebol

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Kick the ball into the goal.
pt: Chutar a bola para marcar o golo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Create the fractions
pt: Criar as fracções

[ctx: fractions_create|]
en: Find the represented fraction.
pt: Procurar a fracção representada.

[ctx: Data|]
en: Simplified fractions with a pie.
pt: Fracções simplificadas com uma tarte.

[ctx: Data|]
en: Select one half of the pie.
pt: Seleccione metade da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select one-third of the pie.
pt: Seleccione um terço da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select two-thirds of the pie.
pt: Seleccione dois-terços da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select one-quarter of the pie.
pt: Seleccione um quarto da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select two-fifths of the pie.
pt: Seleccione dois-quintos da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select one pie and one-quarter of a pie.
pt: Seleccione uma tarte e um quarto de tarte.

[ctx: Data|]
en: Select one pie and two-fifths of a pie.
pt: Seleccione uma tarte e dois-quintos de tarte.

[ctx: Data|]
en: Select one pie and one-third of a pie.
pt: Seleccione uma tarte e um terço de tarte.

[ctx: Data|]
en: Select one pie and one half of a pie.
pt: Seleccione uma tarte e uma metade de tarte.

[ctx: Data|]
en: Select one pie and three-quarters of a pie.
pt: Seleccione uma tarte e três-quartos de tarte.

[ctx: Data|]
en: Specific questions with a square.
pt: Perguntas específicas com um quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select as many parts as you can without taking more than half of the square.
pt: Seleccione o máximo de partes sem levar mais de metade do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Simplified fractions with a square.
pt: Fracções simplificadas com um quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select one half of the square.
pt: Seleccione metade do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select one-third of the square.
pt: Seleccione um terço do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select two-thirds of the square.
pt: Seleccione dois-terços do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select one-quarter of the square.
pt: Seleccione um quarto do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select two-fifths of the square.
pt: Seleccione dois-quintos do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select one square and one-quarter of a square.
pt: Seleccione um quadrado e um quarto de quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select one square and two-fifths of a square.
pt: Seleccione um quadrado e dois-quintos de quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select one square and one-third of a square.
pt: Seleccione um quadrado e um terço de quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select one square and one half of a square.
pt: Seleccione um quadrado e uma metade de quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select one square and three-quarters of a square.
pt: Seleccione um quadrado e três-quartos de quadrado.

[ctx: Data|]
en: Non-simplified fractions with a pie.
pt: Fracções não simplificadas com uma tarte.

[ctx: Data|]
en: Select three-fifths of the pie.
pt: Seleccione três-quintos da tarte.

[ctx: Data|]
en: Non-simplified fractions with a square.
pt: Fracções não simplificadas com um quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select three-fifths of the square.
pt: Seleccione três-quintos do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Decimal numbers with a pie.
pt: Números decimais com uma tarte.

[ctx: Data|]
en: Select 0.5 pie.
pt: Seleccione 0,5 da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select 0.25 pie.
pt: Seleccione 0,25 da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select 0.4 pie.
pt: Seleccione 0,4 da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select 0.75 pie.
pt: Seleccione 0,75 da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select 0.8 pie.
pt: Seleccione 0,8 da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select 1.25 pies.
pt: Seleccione 1,25 da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select 1.4 pies.
pt: Seleccione 1,4 da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select 1.5 pies.
pt: Seleccione 1,5 da tarte.

[ctx: Data|]
en: Select 1.75 pies.
pt: Seleccione 1,75 da tarte.

[ctx: Data|]
en: Decimal numbers with a square.
pt: Números decimais com um quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select 0.5 square.
pt: Seleccione 0,5 do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select 0.25 square.
pt: Seleccione 0,25 do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select 0.4 square.
pt: Seleccione 0,4 do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select 0.75 square.
pt: Seleccione 0,75 do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select 0.8 square.
pt: Seleccione 0,8 do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select 1.25 squares.
pt: Seleccione 1,25 do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select 1.4 squares.
pt: Seleccione 1,4 do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select 1.5 squares.
pt: Seleccione 1,5 do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Select 1.75 squares.
pt: Seleccione 1,75 do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Percentages with a pie.
pt: Percentagens com uma tarte.

[ctx: Data|]
note: Select %1 percent of the pie.
en: Select %1% of the pie.
pt: Seleccione %1% da tarte.

[ctx: Data|]
en: Percentages with a square.
pt: Percentagens com um quadrado.

[ctx: Data|]
note: Select %1 percent of the square.
en: Select %1% of the square.
pt: Seleccione %1% do quadrado.

[ctx: Data|]
en: Specific questions with a pie.
pt: Perguntas específicas com uma tarte.

[ctx: Data|]
en: Select as many parts as you can without taking more than half of the pie.
pt: Seleccione o máximo de partes sem levar mais de metade da tarte.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Find the fractions
pt: Descobrir as fracções

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Find the correct numerator and denominator of the represented fraction.
pt: Descobrir o numerador e denominador correctos da fracção representada.

[ctx: Data|]
en: Find numerator (with a pie).
pt: Descobrir o numerador (com uma tarte).

[ctx: Data|]
en: Find numerator (with a square).
pt: Descobrir o numerador (com um quadrado).

[ctx: Data|]
en: Find denominator (with a pie).
pt: Descobrir o denominador (com um quadrado).

[ctx: Data|]
en: Find denominator (with a square).
pt: Descobrir o denominador (com um quadrado).

[ctx: Data|]
en: Find numerator and denominator (with a pie).
pt: Descobrir o numerador e o denominador (com uma tarte).

[ctx: Data|]
en: Find numerator and denominator (with a square).
pt: Descobrir o numerador e o denominador (com um quadrado).

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Locate the region
pt: Localizar a região

[ctx: Data|]
en: Countries of America.
pt: Países da América.

[ctx: Data|]
en: Countries of Asia.
pt: Países da Ásia.

[ctx: Data|]
en: Countries of Oceania.
pt: Países da Oceânia.

[ctx: Data|]
en: Countries of Europe.
pt: Países da Europa.

[ctx: board10_0|]
en: United States of America
pt: Estados Unidos da América

[ctx: board10_0|]
note: State of America: North Dakota
en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

[ctx: board10_0|]
note: State of America: South Dakota
en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

[ctx: board10_0|]
note: State of America: Nebraska
en: Nebraska
pt: Nebrasca

[ctx: board10_0|]
note: State of America: New Mexico
en: New Mexico
pt: Novo México

[ctx: board10_0|]
note: State of America: Alaska
en: Alaska
pt: Alasca

[ctx: board10_0|]
note: State of America: Hawaii
en: Hawaii
pt: Havai

[ctx: board10_0|]
note: State of America: West Virginia
en: West Virginia
pt: Virginia Ocidental

[ctx: board10_0|]
note: State of America: North Carolina
en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

[ctx: board10_0|]
note: State of America: South Carolina
en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

[ctx: board10_0|]
note: State of America: Georgia
en: Georgia
pt: Geórgia

[ctx: board10_0|]
note: State of America: Florida
en: Florida
pt: Flórida

[ctx: board10_0|]
note: State of America: New Jersey
en: New Jersey
pt: Nova Jersey

[ctx: board10_0|]
note: State of America: Pennsylvania
en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

[ctx: board10_0|]
note: State of America: New York
en: New York
pt: Nova Iorque

[ctx: board10_0|]
note: State of America: California
en: California
pt: Califórnia

[ctx: board11_0|]
en: Regions of Italy
pt: Regiões da Itália

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Liguria
en: Liguria
pt: Ligúria

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Piedmont
en: Piedmont
pt: Piemonte

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Aosta Valley
en: Aosta Valley
pt: Vale de Aosta

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Lombardy
en: Lombardy
pt: Lombardia

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Trentino-South Tyrol
en: Trentino-South Tyrol
pt: Trentino-Tirol Sul

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Tuscany
en: Tuscany
pt: Toscânia

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Campania
en: Campania
pt: Campânia

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Apulia
en: Apulia
pt: Apúlia

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Calabria
en: Calabria
pt: Calábria

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Sicily
en: Sicily
pt: Sicília

[ctx: board11_0|]
note: Region of Italy: Sardinia
en: Sardinia
pt: Sardenha

[ctx: board12_0|]
en: States and Union Territories of India
pt: Províncias e Territórios Unidos da Índia

[ctx: board12_0|]
note: State of India: Rajasthan
en: Rajasthan
pt: Rajastão

[ctx: board12_0|]
note: State of India: West Bengal
en: West Bengal
pt: Bengala Ocidental

[ctx: board12_0|]
note: Union Territory of India: Andaman and Nicobar Islands
en: Andaman and Nicobar Islands
pt: Ilhas Andaman e Nicobar

[ctx: board12_0|]
note: Union Territory of India: Delhi
en: Delhi
pt: Deli

[ctx: board12_0|]
note: Union Territory of India: Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
en: Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
pt: Dadra, Nagar Haveli e Damão e Diu

[ctx: board12_0|]
note: Union Territory of India: Jammu and Kashmir
en: Jammu and Kashmir
pt: Jammu e Caxemira

[ctx: board13_0|]
en: States and Territories of Australia
pt: Províncias e Territórios da Austrália

[ctx: board13_0|]
note: State of Australia: Western Australia
en: Western Australia
pt: Austrália Ocidental

[ctx: board13_0|]
note: Territory of Australia: Northern Territory
en: Northern Territory
pt: Território do Norte

[ctx: board13_0|]
note: State of Australia: South Australia
en: South Australia
pt: Sul da Austrália

[ctx: board13_0|]
note: State of Australia: New South Wales
en: New South Wales
pt: Nova Gales do Sul

[ctx: board13_0|]
note: State of Australia: Victoria
en: Victoria
pt: Victória

[ctx: board13_0|]
note: State of Australia: Tasmania
en: Tasmania
pt: Tasmânia

[ctx: board13_0|]
note: Territory of Australia: Australian Capital Territory
en: Australian Capital Territory
pt: Território da Capital da Austrália

[ctx: board14_0|]
en: Provinces of China
pt: Distritos da China

[ctx: board14_0|]
note: Province of China: Inner Mongolia
en: Inner Mongolia
pt: Mongólia Interior

[ctx: board14_0|]
note: Province of China: Beijing
en: Beijing
pt: Pequim

[ctx: board14_0|]
note: Province of China: Tibet
en: Tibet
pt: Tibete

[ctx: board14_0|]
note: Province of China: Shanghai
en: Shanghai
pt: Xangai

[ctx: board15_0|]
en: Council areas of Scotland (North)
pt: Áreas concelhias da Escócia (Norte)

[ctx: board15_0|]
note: Council area of Scotland: Orkney Islands
en: Orkney Islands
pt: Ilhas Orkney

[ctx: board15_0|]
note: Council area of Scotland: Shetland Islands
en: Shetland Islands
pt: Ilhas Shetland

[ctx: board15_1|]
en: Council areas of Scotland (South)
pt: Áreas concelhias da Escócia (Sul)

[ctx: board15_1|]
note: Council area of Scotland: Perth and Kinross
en: Perth and Kinross
pt: Perth e Kinross

[ctx: board15_1|]
note: Council area of Scotland: Argyll and Bute
en: Argyll and Bute
pt: Argyll e Bute

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: Scottish Borders
en: Scottish Borders
pt: Fronteiras Escocesas

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: East Lothian
en: East Lothian
pt: Lothian Oriental

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: Midlothian
en: Midlothian
pt: Lothian Central

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: West Lothian
en: West Lothian
pt: Lothian Ocidental

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: Edinburgh
en: Edinburgh
pt: Edimburgo

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: South Lanarkshire
en: South Lanarkshire
pt: Lanarkshire do Sul

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: North Lanarkshire
en: North Lanarkshire
pt: Lanarkshire do Norte

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: Dumfries and Galloway
en: Dumfries and Galloway
pt: Dumfries e Galloway

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: East Dunbartonshire
en: East Dunbartonshire
pt: Dunbartonshire Oriental

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: West Dunbartonshire
en: West Dunbartonshire
pt: Dunbartonshire Ocidental

[ctx: board15_1|]
note: Council areas of Scotland: East Renfrewshire
en: East Renfrewshire
pt: Renfrewshire Oriental

[ctx: board16_0|]
en: Historical regions of Romania
pt: Regiões históricas da Roménia

[ctx: board16_0|]
note: Historical Region of Romania: Northern Dobruja
en: Northern Dobruja
pt: Norte de Dobruja

[ctx: board16_0|]
note: Historical Region of Romania: Moldavia
en: Moldavia
pt: Moldávia

[ctx: board16_0|]
note: Historical Region of Romania: Transylvania
en: Transylvania
pt: Transilvânia

[ctx: board17_0|]
en: Cultural regions of Lithuania
pt: Regiões culturais da Lituânia

[ctx: board17_0|]
note: Cultural region of Lithuania: Lithuania Minor
en: Lithuania Minor
pt: Lituânia Menor

[ctx: board18_0|]
en: Autonomous communities or cities of Spain
pt: Comunidades autónomas ou cidades de Espanha

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Andalusia
en: Andalusia
pt: Andaluzia

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Galicia
en: Galicia
pt: Galiza

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Castile and León
en: Castile and León
pt: Castela e Leão

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Castilla-La Mancha
en: Castilla-La Mancha
pt: Castela-La Mancha

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Catalonia
en: Catalonia
pt: Catalunha

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Aragon
en: Aragon
pt: Aragão

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Valencia
en: Valencia
pt: Valência

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Murcia
en: Murcia
pt: Múrcia

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Asturias
en: Asturias
pt: Astúrias

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Basque Country
en: Basque Country
pt: País Basco

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Cantabria
en: Cantabria
pt: Cantábria

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Navarre
en: Navarre
pt: Navarro

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Extremadura
en: Extremadura
pt: Estremadura

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Canary Islands
en: Canary Islands
pt: Ilhas Canárias

[ctx: board18_0|]
note: Autonomous communities of Spain: Balearic Islands
en: Balearic Islands
pt: Ilhas Baleares

[ctx: board1_0|]
en: Regions of France
pt: Regiões da França

[ctx: board1_0|]
note: Region of France: Corsica
en: Corsica
pt: Córsega

[ctx: board1_0|]
note: Region of France: Occitanie
en: Occitanie
pt: Occitânia

[ctx: board1_0|]
note: Region of France: Provence-Alpes-Côte d'Azur
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
pt: Provença-Alpes-Côte d'Azur

[ctx: board1_0|]
note: Region of France: Brittany
en: Brittany
pt: Bretanha

[ctx: board1_0|]
note: Region of France: Normandy
en: Normandy
pt: Normandia

[ctx: board1_0|]
note: Region of France: Bourgogne-Franche-Comté
en: Bourgogne-Franche-Comté
pt: Borgonha-Franche-Comté

[ctx: board2_0|]
en: States of Germany
pt: Distritos da Alemanha

[ctx: board2_0|]
note: State of Germany: Saxony
en: Saxony
pt: Saxónia

[ctx: board2_0|]
note: State of Germany: Saxony-Anhalt
en: Saxony-Anhalt
pt: Saxónia-Anhalt

[ctx: board2_0|]
note: State of Germany: North Rhine-Westphalia
en: North Rhine-Westphalia
pt: Norte do Reno-Westfália

[ctx: board2_0|]
note: State of Germany: Lower Saxony
en: Lower Saxony
pt: Baixa Saxónia

[ctx: board2_0|]
note: State of Germany: Hamburg
en: Hamburg
pt: Hamburgo

[ctx: board2_0|]
note: State of Germany: Berlin
en: Berlin
pt: Berlim

[ctx: board2_0|]
note: State of Germany: Bavaria
en: Bavaria
pt: Baviera

[ctx: board3_0|]
en: Provinces of Argentina
pt: Distritos da Argentina

[ctx: board3_0|]
note: Province of Argentina: Santa Fe
en: Santa Fe
pt: Santa Fé

[ctx: board3_0|]
note: Province of Argentina: San Juan
en: San Juan
pt: San Juán

[ctx: board3_0|]
note: Province of Argentina: Córdoba
en: Córdoba
pt: Córdova

[ctx: board4_0|]
en: Provinces of Poland
pt: Distritos da Polónia

[ctx: board4_0|]
note: Province of Poland: Lower Silesian
en: Lower Silesian
pt: Baixa Silesian

[ctx: board4_0|]
note: Province of Poland: West Pomeranian
en: West Pomeranian
pt: Pomerânia Ocidental

[ctx: board4_0|]
note: Province of Poland: Greater Poland
en: Greater Poland
pt: Polónia-Mor

[ctx: board4_0|]
note: Province of Poland: Holy Cross
en: Holy Cross
pt: Cruz Sagrada

[ctx: board4_0|]
note: Province of Poland: Silesian
en: Silesian
pt: Silesiano

[ctx: board4_0|]
note: Province of Poland: Pomeranian
en: Pomeranian
pt: Pomerânia

[ctx: board4_0|]
note: Province of Poland: Subcarpathian
en: Subcarpathian
pt: Sub-Cárpatos

[ctx: board4_0|]
note: Province of Poland: Lesser Poland
en: Lesser Poland
pt: Polónia Menor

[ctx: board4_0|]
note: Province of Poland: Kuyavian-Pomeranian
en: Kuyavian-Pomeranian
pt: Kuyavian-Pomerânia

[ctx: board5_0|]
en: Western Provinces of Turkey
pt: Distritos Orientais da Turquia

[ctx: board5_0|]
note: Province of Turkey: İstanbul
en: İstanbul
pt: Istambul

[ctx: board5_0|]
note: Province of Turkey: Isparta
en: Isparta
pt: Esparta

[ctx: board5_0|]
note: Province of Turkey: Ankara
en: Ankara
pt: Ancara

[ctx: board5_1|]
en: Eastern Provinces of Turkey
pt: Distritos Orientais da Turquia

[ctx: board6_0|]
en: Counties of Norway
pt: Províncias da Noruega

[ctx: board7_0|]
en: Federative units of Brazil
pt: Estados federados do Brasil

[ctx: board8_0|]
en: Provinces and territories of Canada
pt: Províncias e territórios do Canadá

[ctx: board8_0|]
note: Provinces and territories of Canada: British Columbia
en: British Columbia
pt: Columbia Britânica

[ctx: board8_0|]
note: Provinces and territories of Canada: Northwest Territories
en: Northwest Territories
pt: Territórios do Noroeste

[ctx: board8_0|]
note: Provinces and territories of Canada: Ontario
en: Ontario
pt: Ontário

[ctx: board8_0|]
note: Provinces and territories of Canada: Quebec
en: Quebec
pt: Quebeque

[ctx: board8_0|]
note: Provinces and territories of Canada: Newfoundland and Labrador
en: Newfoundland and Labrador
pt: Newfoundland e Labrador

[ctx: board8_0|]
note: Provinces and territories of Canada: Nova Scotia
en: Nova Scotia
pt: Nova Escócia

[ctx: board8_0|]
note: Provinces and territories of Canada: Prince Edward Island
en: Prince Edward Island
pt: Ilha do Príncipe Eduardo

[ctx: board9_0|]
en: States of Mexico
pt: Estados do México

[ctx: board9_0|]
note: State of Mexico: Estado de México
en: Estado de México
pt: Estado do México

[ctx: board9_0|]
note: State of Mexico: Districto Federal
en: Districto Federal
pt: Distrito Federal

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Locate the countries
pt: Localizar os países

[ctx: board10_0|]
en: Central Asia
pt: Ásia Central

[ctx: board10_0|]
en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

[ctx: board10_0|]
en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

[ctx: board10_0|]
en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

[ctx: board10_0|]
en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

[ctx: board10_0|]
en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

[ctx: board11_0|]
en: South Asia
pt: Sul da Ásia

[ctx: board11_0|]
en: India
pt: Índia

[ctx: board11_0|]
en: Pakistan
pt: Paquistão

[ctx: board11_0|]
en: Afghanistan
pt: Afeganistão

[ctx: board11_0|]
en: Bhutan
pt: Butão

[ctx: board11_0|]
en: Maldives
pt: Maldivas

[ctx: board12_0|]
en: Southeast Asia
pt: Sudoeste da Ásia

[ctx: board12_0|]
en: Singapore
pt: Singapura

[ctx: board12_0|]
en: Indonesia
pt: Indonésia

[ctx: board12_0|]
en: Thailand
pt: Tailândia

[ctx: board12_0|]
en: Vietnam
pt: Vietname

[ctx: board12_0|]
en: Cambodia
pt: Cambodja

[ctx: board12_0|]
en: Malaysia
pt: Malásia

[ctx: board12_0|]
en: East Timor
pt: Timor Leste

[ctx: board12_0|]
en: Philippines
pt: Filipinas

[ctx: board13_0|]
en: East Asia
pt: Ásia Oriental

[ctx: board13_0|]
en: Japan
pt: Japão

[ctx: board13_0|]
en: Mongolia
pt: Mongólia

[ctx: board13_0|]
en: North Korea
pt: Coreia do Norte

[ctx: board13_0|]
en: South Korea
pt: Coreia do Sul

[ctx: board13_0|]
en: Taiwan
pt: Formosa

[ctx: board14_0|]
en: Oceania
pt: Oceânia

[ctx: board14_0|]
en: Pitcairn Islands
pt: Ilhas Pitcairn

[ctx: board14_0|]
en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

[ctx: board14_0|]
en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

[ctx: board14_0|]
en: Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas

[ctx: board14_0|]
en: Micronesia
pt: Micronésia

[ctx: board14_0|]
en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

[ctx: board14_0|]
en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

[ctx: board14_0|]
en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

[ctx: board14_0|]
en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

[ctx: board14_0|]
en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

[ctx: board14_0|]
en: Samoan Islands
pt: Ilhas da Samoa

[ctx: board14_0|]
en: Australia
pt: Austrália

[ctx: board14_0|]
en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Exteriores dos Estados Unidos

[ctx: board14_0|]
en: Hawaii
pt: Havai

[ctx: board14_0|]
en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

[ctx: board1_0|]
en: Continents
pt: Continentes

[ctx: board1_0|]
en: Oceania
pt: Oceânia

[ctx: board1_0|]
en: Europe
pt: Europa

[ctx: board1_0|]
en: Asia
pt: Ásia

[ctx: board1_0|]
en: Antarctica
pt: Antárctida

[ctx: board1_0|]
en: America
pt: América

[ctx: board1_0|]
en: Africa
pt: África

[ctx: board2_0|]
en: North America
pt: América do Norte

[ctx: board2_0|]
en: United States of America
pt: Estados Unidos da América

[ctx: board2_0|]
en: Mexico
pt: México

[ctx: board2_0|]
en: Greenland
pt: Gronelândia

[ctx: board2_0|]
en: Canada
pt: Canadá

[ctx: board3_0|]
en: Central America
pt: América Central

[ctx: board3_0|]
en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

[ctx: board3_0|]
en: Panama
pt: Panamá

[ctx: board3_0|]
en: Nicaragua
pt: Nicarágua

[ctx: board3_0|]
en: Mexico
pt: México

[ctx: board3_0|]
en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

[ctx: board4_0|]
en: South America
pt: América do Sul

[ctx: board4_0|]
en: Uruguay
pt: Uruguai

[ctx: board4_0|]
en: Peru
pt: Perú

[ctx: board4_0|]
en: Paraguay
pt: Paraguai

[ctx: board4_0|]
en: Panama
pt: Panamá

[ctx: board4_0|]
en: Guyana
pt: Guiana

[ctx: board4_0|]
en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

[ctx: board4_0|]
en: Ecuador
pt: Equador

[ctx: board4_0|]
en: Colombia
pt: Colômbia

[ctx: board4_0|]
en: Brazil
pt: Brasil

[ctx: board4_0|]
en: Bolivia
pt: Bolívia

[ctx: board5_0|]
en: Western Europe
pt: Ocidental

[ctx: board5_0|]
en: United Kingdom
pt: Reino Unido

[ctx: board5_0|]
en: Switzerland
pt: Suíça

[ctx: board5_0|]
en: Sweden
pt: Suécia

[ctx: board5_0|]
en: Spain
pt: Espanha

[ctx: board5_0|]
en: Norway
pt: Noruega

[ctx: board5_0|]
en: The Netherlands
pt: Holanda

[ctx: board5_0|]
en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

[ctx: board5_0|]
en: Italy
pt: Itália

[ctx: board5_0|]
en: Ireland
pt: Irlanda

[ctx: board5_0|]
en: Iceland
pt: Islândia

[ctx: board5_0|]
en: Germany
pt: Alemanha

[ctx: board5_0|]
en: France
pt: França

[ctx: board5_0|]
en: Finland
pt: Finlândia

[ctx: board5_0|]
en: Denmark
pt: Dinamarca

[ctx: board5_0|]
en: Belgium
pt: Bélgica

[ctx: board5_0|]
en: Austria
pt: Áustria

[ctx: board6_0|]
en: Eastern Europe
pt: Europa Oriental

[ctx: board6_0|]
en: Cyprus
pt: Chipre

[ctx: board6_0|]
en: Greece
pt: Grécia

[ctx: board6_0|]
en: Ukraine
pt: Ucrânia

[ctx: board6_0|]
en: Turkey
pt: Turquia

[ctx: board6_0|]
en: Slovenia
pt: Eslovénia

[ctx: board6_0|]
en: Slovak Republic
pt: Eslováquia

[ctx: board6_0|]
en: Montenegro
pt: Montebello

[ctx: board6_0|]
en: Serbia
pt: Sérvia

[ctx: board6_0|]
en: Russia
pt: Rússia

[ctx: board6_0|]
en: Romania
pt: Roménia

[ctx: board6_0|]
en: Poland
pt: Polónia

[ctx: board6_0|]
en: Moldova
pt: Moldávia

[ctx: board6_0|]
en: North Macedonia
pt: Macedónia do Norte

[ctx: board6_0|]
en: Lithuania
pt: Lituânia

[ctx: board6_0|]
en: Latvia
pt: Letónia

[ctx: board6_0|]
en: Hungary
pt: Hungria

[ctx: board6_0|]
en: Estonia
pt: Estónia

[ctx: board6_0|]
en: Czechia
pt: República Checa

[ctx: board6_0|]
en: Croatia
pt: Croácia

[ctx: board6_0|]
en: Bulgaria
pt: Bulgária

[ctx: board6_0|]
en: Bosnia Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

[ctx: board6_0|]
en: Belarus
pt: Bielorrússia

[ctx: board6_0|]
en: Albania
pt: Albânia

[ctx: board7_0|]
en: Northern Africa
pt: Norte de África

[ctx: board7_0|]
en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

[ctx: board7_0|]
en: Tunisia
pt: Tunísia

[ctx: board7_0|]
en: Sudan
pt: Sudão

[ctx: board7_0|]
en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

[ctx: board7_0|]
en: Somalia
pt: Somália

[ctx: board7_0|]
en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

[ctx: board7_0|]
en: Rwanda
pt: Ruanda

[ctx: board7_0|]
en: Nigeria
pt: Nigéria

[ctx: board7_0|]
en: Morocco
pt: Marrocos

[ctx: board7_0|]
en: Mauritania
pt: Mauritânia

[ctx: board7_0|]
en: Libya
pt: Líbia

[ctx: board7_0|]
en: Liberia
pt: Libéria

[ctx: board7_0|]
en: Kenya
pt: Quénia

[ctx: board7_0|]
en: Ivory Coast
pt: Costa do Marfim

[ctx: board7_0|]
en: Guinea
pt: Guiné

[ctx: board7_0|]
en: Guinea Bissau
pt: Guiné-Bissau

[ctx: board7_0|]
en: Ghana
pt: Gana

[ctx: board7_0|]
en: Gambia
pt: Gâmbia

[ctx: board7_0|]
en: Gabon
pt: Gabão

[ctx: board7_0|]
en: Eritrea
pt: Eritreia

[ctx: board7_0|]
en: Ethiopia
pt: Etiópia

[ctx: board7_0|]
en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

[ctx: board7_0|]
en: Egypt
pt: Egipto

[ctx: board7_0|]
en: Djibouti
pt: Djibuti

[ctx: board7_0|]
en: Chad
pt: Chade

[ctx: board7_0|]
en: Central African Republic
pt: República Africana Central

[ctx: board7_0|]
en: Cameroon
pt: Camarões

[ctx: board7_0|]
en: Benin
pt: Benim

[ctx: board7_0|]
en: Algeria
pt: Argélia

[ctx: board8_0|]
en: Southern Africa
pt: Sul de África

[ctx: board8_0|]
en: Zambia
pt: Zâmbia

[ctx: board8_0|]
en: Tanzania
pt: Tanzânia

[ctx: board8_0|]
en: South Africa
pt: África do Sul

[ctx: board8_0|]
en: Rwanda
pt: Ruanda

[ctx: board8_0|]
en: Republic of the Congo
pt: República do Congo

[ctx: board8_0|]
en: Namibia
pt: Namíbia

[ctx: board8_0|]
en: Mozambique
pt: Moçambique

[ctx: board8_0|]
en: Madagascar
pt: Madagáscar

[ctx: board8_0|]
en: Lesotho
pt: Lesoto

[ctx: board8_0|]
en: Kenya
pt: Quénia

[ctx: board8_0|]
en: Gabon
pt: Gabão

[ctx: board8_0|]
en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

[ctx: board8_0|]
en: Democratic Republic of the Congo
pt: República Democrática do Congo

[ctx: board9_0|]
en: Western Asia
pt: Ásia Ocidental

[ctx: board9_0|]
en: Turkey
pt: Turquia

[ctx: board9_0|]
en: Cyprus
pt: Chipre

[ctx: board9_0|]
note: Translators: Strip Asia| and translate only Georgia
en: Asia|Georgia
pt: Ásia|Geórgia

[ctx: board9_0|]
en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

[ctx: board9_0|]
en: Armenia
pt: Arménia

[ctx: board9_0|]
en: Iran
pt: Irão

[ctx: board9_0|]
en: Iraq
pt: Iraque

[ctx: board9_0|]
en: Syria
pt: Síria

[ctx: board9_0|]
en: Jordan
pt: Jordânia

[ctx: board9_0|]
en: Palestine
pt: Palestina

[ctx: board9_0|]
en: Lebanon
pt: Líbano

[ctx: board9_0|]
en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

[ctx: board9_0|]
en: Kuwait
pt: Koweit

[ctx: board9_0|]
en: United Arab Emirates
pt: Emiratos Árabes Unidos

[ctx: board9_0|]
en: Oman
pt: Omã

[ctx: board9_0|]
en: Yemen
pt: Iémen

[ctx: board9_0|]
en: Egypt
pt: Egipto

[ctx: ActivityConfig|]
en: Uppercase only mode
pt: Modo apenas em maiúsculas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Simple letters
pt: Letras simples

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Type the falling letters before they reach the ground.
pt: Escrever as letras em queda antes de atingirem o fundo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Gnumch equality
pt: Desigualdade do Gnumch

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title ---------- Help manual
en: Guide the Number Muncher to the expressions that equal the number at the bottom of the screen.
pt: Conduzir o Papa-Números pelas expressões iguais ao número no fundo do ecrã.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Practice addition, multiplication, division and subtraction.
pt: Praticar a adição, a multiplicação, a divisão e a subtracção.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: If you have a keyboard you can use the arrow keys to move and press space to swallow the numbers. With a mouse you can click on the block next to your position to move and click again to swallow the numbers. With a touch screen you can do like with a mouse or swipe anywhere in the direction you want to move and tap to swallow the numbers.
pt: Se tiver um teclado, poderá usar as teclas dos cursores e carregar no Espaço para engolir um número. Com um rato, poderá carregar sobre o bloco a seguir à sua posição para se mover e carregar de novo para engolir os números. Com um ecrã por toque poderá fazer como o rato e arrastar o dedo para a direcção onde se deseja mover e tocar para engolir os números.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Take care to avoid the Troggles.
pt: Tenha cuidado em evitar os ogres.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space: swallow the numbers
pt: Espaço: engolir os números

[ctx: Data|]
en: Practice addition equality.
pt: Praticar a igualdade de adições.

[ctx: Data|]
en: Practice subtraction equality.
pt: Praticar a igualdade de subtracções.

[ctx: Data|]
en: Practice multiplication equality.
pt: Praticar a igualdade de multiplicações.

[ctx: Data|]
en: Practice division equality.
pt: Praticar a igualdade de divisões.

[ctx: TopPanel|]
en: Equal to %1
pt: Igual a %1

[ctx: TopPanel|]
en: Not equal to %1
pt: Diferente de %1

[ctx: TopPanel|]
en: Factor of %1
pt: Factor de %1

[ctx: TopPanel|]
en: Multiple of %1
pt: Múltiplo de %1

[ctx: TopPanel|]
en: Primes less than %1
pt: Primos inferiores a %1

[ctx: Warning|]
en: You were eaten by a Troggle.
pt: Foi comido por um Ogre.

[ctx: Warning|]
en: You ate a wrong number.
pt: Comeu um número errado.

[ctx: Warning|]
en: 1 is not a prime number.
pt: 1 não é um número primo.

[ctx: Warning|]
en: Press "Return" or click on me to continue.
pt: Carregue em "Return" ou sobre mim para prosseguir.

[ctx: WarnMonster|]
en: Be careful, a troggle!
pt: Tenha cuidado, é um ogre!

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Gnumch factors
pt: Factores do Gnumch

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Guide the Number Muncher to all the factors of the number at the bottom of the screen.
pt: Conduza o Papa-Números em direcção a todos os factores do número no fundo do ecrã.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn about multiples and factors.
pt: Aprender sobre as multiplicações e os factores.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: The factors of a number are all the numbers that divide that number evenly. For example, the factors of 6 are 1, 2, 3 and 6. 4 is not a factor of 6 because 6 cannot be divided into 4 equal pieces. If one number is a multiple of a second number, then the second number is a factor of the first number. You can think of multiples as families, and factors are the people in those families. So 1, 2, 3 and 6 all fit into the 6 family, but 4 belongs to another family.
pt: Os factores de um número são todos os números pelos quais esse número pode ser dividido sem deixar resto. Por exemplo, os factores de 6 são o 1, 2, 3 e 6. O 4 não é um factor de 6 porque o 6 não pode ser dividido em 4 partes iguais. Se um número for um múltiplo de um segundo número, então o segundo número é um factor do primeiro. Poderá pensar nos múltiplos como se fossem famílias e os factores como as pessoas dessas famílias. Como tal, o 1, 2, 3 e 6 encaixam-se todos na família do 6, mas o 4 pertence a outra família.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Gnumch inequality
pt: Desigualdade do Gnumch

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Guide the Number Muncher to all the expressions that do not equal the number at the bottom of the screen.
pt: Conduza o Papa-Números em direcção a todas as expressões que não sejam iguais ao número no fundo do ecrã.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Practice addition, subtraction, multiplication and division.
pt: Praticar a operação da adição, subtracção, multiplicação e divisão.

[ctx: Data|]
en: Practice addition inequality.
pt: Praticar a desigualdade de adições.

[ctx: Data|]
en: Practice subtraction inequality.
pt: Praticar a desigualdade de subtracções.

[ctx: Data|]
en: Practice multiplication inequality.
pt: Praticar a desigualdade de multiplicações.

[ctx: Data|]
en: Practice division inequality.
pt: Praticar a desigualdade de divisões.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Gnumch multiples
pt: Múltiplos do Gnumch

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Guide the Number Muncher to all the multiples of the number at the bottom of the screen.
pt: Conduza o Papa-Números em direcção a todos os múltiplos do número no fundo do ecrã.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: The multiples of a number are all the numbers that are equal to the original number times another number. For example, 24, 36, 48 and 60 are all multiples of 12. 25 is not a multiple of 12 because there isn't any number that can be multiplied by 12 to get 25. If one number is a factor of a second number, then the second number is a multiple of the first number. You can think of multiples as families, and factors are the people who belong to those families. The factor 5, has parents 10, grandparents 15, great-grandparents 20, great-great-grandparents 25, and every extra step of 5 is another great- in front! But the number 5 does not belong to the 8 or 23 families. You can't fit any number of 5s into 8 or 23 with nothing left over. So 8 isn't a multiple of 5, nor is 23. Only 5, 10, 15, 20, 25 ... are multiples (or families or steps) of 5.
pt: Os múltiplos de um número são todos os números que sejam iguais ao número original multiplicado por outro número. Por exemplo, 24, 36, 48 e 60 são todos múltiplos de 12. O 25 não é um múltiplo de 12 porque não existe nenhum número que possa ser multiplicado por 12 para dar 25. Se um número for um factor de um segundo número, então o segundo número é um múltiplo do primeiro. Uma vez mais, poderá pensar nos múltiplos como famílias, sendo os factores que pertencem a essas famílias. O factor 5 tem os pais 10, os avós 15, os bisavós 20, os trisavós 25, e cada passo extra de 5 corresponde ao pai do anterior! Contudo, o número 5 não pertence às famílias do 8 ou do 23. Não consegue encaixar nenhuma quantidade de 5's para dar 8 ou 23, sem que nada fique de fora. Como tal, o 8 não é um múltiplo de 5, nem o 23. Só o 5, 10, 15, 20, 25 ... é que são múltiplos (ou famílias ou grupos) de 5.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Gnumch primes
pt: Números primos do Gnumch

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Guide the Number Muncher to all the prime numbers.
pt: Conduza o Papa-Números a todos os números primos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn about prime numbers.
pt: Aprender sobre os números primos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Prime numbers are numbers that are only divisible by themselves and 1. For example, 3 is a prime number, but 4 isn't (because 4 is divisible by 2). You can think of prime numbers as very small families: they only ever have two people in them! Only themselves and 1. You can't fit any other numbers into them with nothing left over. 5 is one of these lonely numbers (only 5 × 1 = 5), but you can see that 6 has 2 and 3 in its family as well (6 × 1 = 6, 2 × 3 = 6). So 6 is not a prime number.
pt: Os números primos são os números que só são divisíveis por eles próprios e por 1. Por exemplo, o 3 é um número primo, mas o 4 não é (porque o 4 é divisível por 2). Poderá pensar nos números primos como famílias muito pequenas: só têm duas pessoas nelas! Só eles próprios e o 1. Não consegue colocar mais números com eles, sem que nada fique de fora. O 5 é um desses números solitários (só 5 × 1 = 5), mas poderá ver que o 6 tem o 2 e o 3 na sua família também (6 × 1 = 6, 2 × 3 = 6). Como tal, o 6 não é um número primo.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Colors
pt: Cores

[ctx: ActivityConfig|]
en: Shapes
pt: Formas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Graph coloring
pt: Cores dos gráficos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Color the graph so that no two adjacent nodes have the same color.
pt: Dê cores ao gráfico para que não existam dois nós vizinhos com a mesma cor.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Ability to distinguish different colors/shapes, sense of positions.
pt: Capacidade de distinguir cores/formas diferentes, sentido das posições.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Place colors/shapes on the graph so that no two adjacent nodes have the same color. Select a node, then select an item in the list to place it on the node.
pt: Coloque as cores/formas no gráfico, de forma que não existam dois nós adjacentes com a mesma cor. Seleccione um nó, depois seleccione um item na lista para o colocar no nó.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Right and Left arrows: navigate
pt: Cursores para Esquerda e Direita: navegação

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Gravity
pt: Gravidade

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Introduction to the concept of gravity.
pt: Introdução ao conceito da gravidade.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Move the spaceship to avoid hitting the planets and reach the space station.
pt: Mova a nave, de forma a evitar bater nos planetas ou nos asteróide, e chegue à estação espacial.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Move the spaceship with the left and right keys, or with the buttons on the screen for mobile devices. Try to stay near the center of the screen and anticipate by looking at the size and direction of the arrow showing the gravity force.
pt: Mova a nave espacial com as teclas para a esquerda e direita ou com os botões no ecrã no caso dos dispositivos móveis. Tente permanecer perto do centro do ecrã e antecipe-se, olhando para o tamanho e direcção da seta que mostra a força gravítica.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Left and Right arrows: move the spaceship
pt: Cursores para Esquerda e Direita: mover a nave

[ctx: Gravity|]
en: Gravity is universal and Newton's law of universal gravitation extends gravity beyond earth. This force of gravitational attraction is directly dependent upon the mass of both objects and inversely proportional to the square of the distance between their centers.
pt: A gravidade é universal e a lei de Newton da gravitação universal é mais abrangente do que a Terra. Esta força de atracção gravítica depende directamente das massas de ambos os objectos e é inversamente proporcional ao quadrado da distância que separa os seus centros.

[ctx: Gravity|]
en: Since the gravitational force is directly proportional to the mass of both interacting objects, more massive objects will attract each other with a greater gravitational force.
pt: Dado que a força gravítica é directamente proporcional à massa de ambos os objectos em interacção, os objectos com maior massa atrair-se-ão com uma maior força gravítica.

[ctx: Gravity|]
en: But as this force is inversely proportional to the square of the distance between the two interacting objects, more distance will result in weaker gravitational force.
pt: Mas esta força é inversamente proporcional ao quadrado da distância de separação entre os dois objectos em interacção, uma maior distância de separação irá resultar em forças gravíticas mais fracas.

[ctx: Gravity|]
en: Your goal is to move the spaceship and avoid hitting the planets until you reach the space station. The arrow indicates the direction and the intensity of the gravity on your ship.
pt: O seu objectivo é mover a nave e evitar que bata nos planetas, até chegar à estação espacial. A seta indica a direcção e a intensidade da gravidade na sua nave.

[ctx: Gravity|]
en: Try to stay near the center of the screen, and anticipate by looking at the size and direction of the arrow.
pt: Tente permanecer perto do centro do ecrã e antecipe-se, olhando para o tamanho e direcção da seta.

[ctx: ActivityConfig|]
en: BuiltIn
pt: Incorporado

[ctx: ActivityConfig|]
en: Selected
pt: Seleccionado

[ctx: ActivityConfig|]
en: Not Selected
pt: Não Seleccionado

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Guesscount
pt: Conde das Adivinhas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Knowledge of arithmetic operations.
pt: conhecimento de operações aritméticas.

[ctx: Admin|]
en: Level %1
pt: Nível %1

[ctx: guesscount|]
en: result is not positive integer
pt: o resultado não é um inteiro positivo

[ctx: guesscount|]
en: result is not an integer
pt: o resultado não é um inteiro

[ctx: Guesscount|]
en: Guesscount: %1
pt: Conde das Adivinhas: %1

[ctx: OperandRow|]
en: Numbers
pt: Números

[ctx: OperatorRow|]
en: Operators
pt: Operadores

[ctx: Data|]
en: Practice algebraic calculations with a single operator.
pt: Praticar cálculos matemáticos com um único operador.

[ctx: Data|]
en: Practice algebraic calculations with two operators.
pt: Praticar cálculos matemáticos com dois operadores.

[ctx: Data|]
en: Practice algebraic calculations with three operators.
pt: Praticar cálculos matemáticos com três operadores.

[ctx: Data|]
en: Practice algebraic calculations with four operators.
pt: Praticar cálculos matemáticos com quatro operadores.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Guess a number
pt: Adivinhar um número

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Help Tux escape the cave by finding the hidden number.
pt: Ajude o Tux a fugir da caverna, descobrindo o número escondido.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Read the instructions that give you the range of the number to find. Enter a number in the top right entry box. You will be told if your number is higher or lower than the one to find. Then try again until you find the correct answer. The distance between Tux and the right side of the screen represents how far you are from the number to find. If Tux is over or under the vertical center of the screen, it means your number is over or under the number to find.
pt: Leia as instruções que lhe dão o intervalo do número a encontrar. Indique um número no campo superior direito. Ser-lhe-á dito se o seu número é maior ou menor. Depois indique outro número. A distância entre o Tux e a área de fuga à direita representa quão longe está da resposta certa. Se o Tux estiver acima ou abaixo da área de fuga, significa que o seu número está acima ou abaixo do número correcto.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Digits: enter a number
pt: Algarismos: indicar um número

[ctx: ActivityInfo|]
en: Backspace: erase a number
pt: Backspace: apagar um número

[ctx: guessnumber|]
en: Your number is too high
pt: O seu número é demasiado elevado

[ctx: guessnumber|]
en: Your number is too low
pt: O seu número é demasiado baixo

[ctx: guessnumber|]
en: You found the number!
pt: Descobriu o número!

[ctx: Data|]
en: Guess a number between 1 and %1.
pt: Adivinhar um número entre 1 e %1.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Display the image to find as hint
pt: Mostrar a imagem a descobrir como dica

[ctx: ActivityConfig|]
en: Speak the words to find (if available) when three attempts are remaining
pt: Falar as palavras para descobrir (se disponível) quando faltarem três tentativas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: The classic hangman game
pt: O clássico jogo da forca

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Guess the letters of the given word.
pt: Adivinhar as letras da palavra indicada.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: You can enter the letters using the virtual keyboard on the screen or with the real keyboard.
pt: Poderá indicar as letras com o ecrã virtual no ecrã ou com o teclado real.

[ctx: ActivityInfo|]
en: If the option 'Display the image to find as hint' is activated, on every wrong try a part of the image representing the word will be revealed.
pt: Se a opção 'Mostrar a imagem a procurar como dica' estiver activada, em cada tentativa errada, será revelada uma parte da imagem que representa a palavra.

[ctx: ActivityInfo|]
en: If the option 'Speak the words to find...' is activated, and if the corresponding voice is available, you will hear the word to find when three attempts are remaining.
pt: Se a opção 'Falar as palavras a procurar...' estiver activada e se a voz correspondente estiver disponível, irá ouvir a palavra a procurar quando faltarem três tentativas.

[ctx: hangman|]
en: Attempted: %1
pt: Tentativas: %1

[ctx: Hangman|]
en: We are sorry, we don't have yet a translation for your language.
pt: Infelizmente, ainda não temos nenhuma tradução para a sua língua.

[ctx: Hangman|]
en: GCompris is developed by the KDE community, you can translate GCompris by joining a translation team on <a href="%2">%2</a>
pt: O GCompris é desenvolvido pela comunidade do KDE; poderá traduzir o GCompris se se juntar a uma equipa de traduções em <a href="%2">%2</a>

[ctx: Hangman|]
en: We switched to English for this activity but you can select another language in the configuration dialog.
pt: Esta actividade mudou-se para o Inglês, mas poderá seleccionar outra língua na janela de configuração.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Simplified Tower of Hanoi
pt: Torre de Hanói Simplificada

[ctx: ActivityInfo|]
en: Concept taken from EPI games.
pt: Conceito retirado dos jogos EPI.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: The Tower of Hanoi
pt: A Torre de Hanói

[ctx: ActivityInfo|]
en: The puzzle was invented by the French mathematician Edouard Lucas in 1883. There is a legend about a Hindu temple whose priests were constantly engaged in moving a set of 64 discs according to the rules of the Tower of Hanoi puzzle. According to the legend, the world would end when the priests finished their work. The puzzle is therefore also known as the Tower of Brahma puzzle. It is not clear whether Lucas invented this legend or was inspired by it. (source Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_hanoi)
pt: O 'puzzle' foi inventado pelo matemático Francês Edouard Lucas em 1883. Existe uma lenda sobre um templo Hindu, cujos monges estavam constantemente encarregados de mover um conjunto de 64 discos, de acordo com as regras do 'puzzle' da Torre de Hanói. De acordo com a lenda, o mundo iria acabar quando os monges terminassem o seu trabalho. O 'puzzle' é então conhecido pelo 'puzzle' da Torre de Brahma. Não é claro se Lucas inventou essa lenda ou se se inspirou nela (fonte da Wikipédia: https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_hanoi)

[ctx: HanoiReal|]
en: Move the entire stack to the right peg, one disc at a time.
pt: Mova toda a pilha para o pino da direita, um disco de cada vez.

[ctx: HanoiReal|]
en: Build the same tower in the empty area as the one you see on the right-hand side
pt: Construa a mesma torre na área vazia da mesma forma que vê no lado direito

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Hexagon
pt: hexágono

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Find the strawberry by clicking on the blue fields.
pt: Descobrir o morango, carregando sobre os campos azuis.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Logic-training activity.
pt: Actividade de treino de lógica.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Try to find the strawberry under the blue fields. The fields become redder as you get closer.
pt: Tente descobrir o morango debaixo dos campos azuis. Os campos vão ficando mais vermelhos à medida que se aproxima.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Name the image
pt: Dar um nome à imagem

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Drag and Drop each item above its name.
pt: Arraste e largue cada um dos itens sobre o seu nome.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Reading.
pt: Leitura.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Drag each image from the side to the corresponding name in the main area. Click on the OK button to check your answer.
pt: Arraste cada imagem do lado para o nome correspondente na área principal. Carregue no botão OK para verificar a sua resposta.

[ctx: board1_0|]
en: Drag and Drop each item above its name
pt: Arraste e largue cada um dos itens sobre o seu nome

[ctx: board1_0|]
en: mail box
pt: caixa do correio

[ctx: board1_0|]
en: sailing boat
pt: barco à vela

[ctx: board1_0|]
en: lamp
pt: candeeiro

[ctx: board1_0|]
en: postcard
pt: postal

[ctx: board1_0|]
en: fishing boat
pt: barco de pesca

[ctx: board1_0|]
en: bulb
pt: lâmpada

[ctx: board2_0|]
en: bottle
pt: garrafa

[ctx: board2_0|]
en: glass
pt: copo

[ctx: board2_0|]
en: egg
pt: ovo

[ctx: board2_0|]
en: eggcup
pt: copo de ovo

[ctx: board2_0|]
en: flower
pt: flor

[ctx: board2_0|]
en: vase
pt: vaso

[ctx: board3_0|]
en: rocket
pt: foguete

[ctx: board3_0|]
en: star
pt: estrela

[ctx: board3_0|]
en: sofa
pt: sofá

[ctx: board3_0|]
en: house
pt: casa

[ctx: board3_0|]
en: light house
pt: farol

[ctx: board3_0|]
en: sailing boat
pt: barco à vela

[ctx: board4_0|]
en: apple
pt: maçã

[ctx: board4_0|]
en: tree
pt: árvore

[ctx: board4_0|]
en: bicycle
pt: bicicleta

[ctx: board4_0|]
en: car
pt: carro

[ctx: board4_0|]
en: carrot
pt: cenoura

[ctx: board4_0|]
en: grater
pt: ralador

[ctx: board5_0|]
en: pencil
pt: lápis

[ctx: board5_0|]
en: postcard
pt: postal

[ctx: board5_0|]
en: tree
pt: árvore

[ctx: board5_0|]
en: star
pt: estrela

[ctx: board5_0|]
en: truck
pt: camião

[ctx: board5_0|]
en: van
pt: carrinha

[ctx: board6_0|]
en: castle
pt: castelo

[ctx: board6_0|]
en: crown
pt: coroa

[ctx: board6_0|]
en: sailing boat
pt: barco à vela

[ctx: board6_0|]
en: flag
pt: bandeira

[ctx: board6_0|]
en: racket
pt: raquete

[ctx: board6_0|]
en: ball
pt: bola

[ctx: board7_0|]
en: tree
pt: árvore

[ctx: board7_0|]
en: mail box
pt: caixa do correio

[ctx: board7_0|]
en: sailing boat
pt: barco à vela

[ctx: board7_0|]
en: bulb
pt: lâmpada

[ctx: board7_0|]
en: bottle
pt: garrafa

[ctx: board7_0|]
en: flower
pt: flor

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Music instruments
pt: Instrumentos musicais

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Click on the correct musical instruments.
pt: Carregar nos instrumentos musicais correctos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to recognize musical instruments.
pt: Aprenda a reconhecer os instrumentos musicais.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on the correct musical instrument.
pt: Carregar nos instrumentos musicais correctos.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: repeat the instrument sound
pt: Tab: repetir o som do instrumento

[ctx: instruments|]
en: Find the clarinet
pt: Descobrir o clarinete

[ctx: instruments|]
en: Find the transverse flute
pt: Descobrir a flauta transversal

[ctx: instruments|]
en: Find the guitar
pt: Descobrir a guitarra

[ctx: instruments|]
en: Find the harp
pt: Descobrir a harpa

[ctx: instruments|]
en: Find the piano
pt: Descobrir o piano

[ctx: instruments|]
en: Find the saxophone
pt: Descobrir o saxofone

[ctx: instruments|]
en: Find the trombone
pt: Descobrir o trombone

[ctx: instruments|]
en: Find the trumpet
pt: Descobrir o trompete

[ctx: instruments|]
en: Find the violin
pt: Descobrir o violino

[ctx: instruments|]
en: Find the drum kit
pt: Descobrir a bateria

[ctx: instruments|]
en: Find the accordion
pt: Descobrir o acordeão

[ctx: instruments|]
en: Find the banjo
pt: Descobrir o banjo

[ctx: instruments|]
en: Find the electric guitar
pt: Descobrir a guitarra eléctrica

[ctx: instruments|]
en: Find the castanets
pt: Descobrir as castanholas

[ctx: instruments|]
en: Find the cymbal
pt: Descobrir o címbalo

[ctx: instruments|]
en: Find the cello
pt: Descobrir o violoncelo

[ctx: instruments|]
en: Find the harmonica
pt: Descobrir a harmónica

[ctx: instruments|]
en: Find the horn
pt: Descobrir a corneta

[ctx: instruments|]
en: Find the maracas
pt: Descobrir as maracas

[ctx: instruments|]
en: Find the organ
pt: Descobrir o órgão

[ctx: instruments|]
en: Find the snare drum
pt: Descobrir o tambor

[ctx: instruments|]
en: Find the timpani
pt: Descobrir os tímpanos

[ctx: instruments|]
en: Find the triangle
pt: Descobrir o triângulo

[ctx: instruments|]
en: Find the tambourine
pt: Descobrir o tamborim

[ctx: instruments|]
en: Find the tuba
pt: Descobrir a tuba

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Land safe
pt: Aterragem em segurança

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Pilot the spaceship towards the green landing area.
pt: Conduzir a nave espacial em direcção à zona verde de aterragem.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Understand the acceleration caused by the gravity.
pt: Compreender a aceleração devida à gravidade.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: The acceleration caused by the gravity experienced by the spaceship is directly proportional to the mass of the planet and inversely proportional to the square of the distance from the center of the planet. Thus, with every planet the acceleration will differ and as the spaceship comes closer and closer to the planet the acceleration increases.
pt: A aceleração causada pela gravidade sofrida pela nave é directamente proporcional à massa do planeta e inversamente proporcional ao quadrado da distância ao centro do planeta. Assim, com os vários planetas a aceleração irá mudar e, à medida que a nave fica cada vez mais próxima do planeta, a aceleração vai aumentando.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In first levels, use the up/down keys to control the thrust and the right/left keys to control the direction. On touch screens you can control the rocket through the corresponding on-screen buttons.
pt: Nos primeiros níveis, use as teclas para Cima/Baixo para controlar a velocidade e as teclas Esquerda/Direita para controlar a direcção. Nos ecrãs tácteis, poderá controlar o foguetão através dos botões correspondentes no ecrã.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In higher levels, you can use the right/left keys to rotate the spaceship. By rotating the spaceship you can trigger an acceleration in non-vertical direction using the up/down keys.
pt: Nos níveis superiores, poderá usar as teclas para a direita/esquerda para rodar a nave. Ao rodar a nave, poderá activar a aceleração numa direcção não-vertical com as teclas para cima/baixo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The landing platform is green if your speed is fine for a safe landing.
pt: A plataforma de aterragem fica verde se a sua velocidade for a correcta para uma aterragem segura.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The accelerometer on the right border shows your rocket's overall vertical acceleration including gravitational force. In the upper green area of the accelerometer your acceleration is higher than the gravitational force, in the lower red area it's lower, and on the blue baseline in the yellow middle area the two forces cancel each other out.
pt: O acelerómetro do lado direito mostra a aceleração vertical global da suave nave, incluindo a força gravítica. Na área superior a verde do acelerómetro, a sua aceleração é maior que a força gravítica, enquanto na área inferior a vermelho a sua aceleração é inferior e, finalmente na zona amarela do meio, as duas forças anulam-se uma à outra.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Up and Down arrows: control the thrust of the rear engine
pt: Cursores para Cima e Baixo: controlar a velocidade do motor traseiro

[ctx: ActivityInfo|]
en: Left and Right arrows: at first levels, move to the sides; at higher levels, rotate the spaceship
pt: Cursores para Esquerda e Direita: nos primeiros níveis, mover para os lados; nos níveis superiores, roda a nave

[ctx: LandSafe|]
en: Fuel: %1
pt: Combustível: %1

[ctx: LandSafe|]
en: Velocity: %1
pt: Velocidade: %1

[ctx: LandSafe|]
en: Acceleration: %1
pt: Aceleração: %1

[ctx: LandSafe|]
en: Gravity: %1
pt: Gravidade: %1

[ctx: Data|]
en: The spaceship translates when you use the direction keys.
pt: A nave espacial desloca-se quando usa as teclas de cursores.

[ctx: Data|]
en: Use the up and down keys to control the thrust.<br/>Use the right and left keys to control the direction.<br/>You must drive Tux's ship towards the landing platform.<br/>The landing platform turns green when the velocity is safe to land.
pt: Use as teclas de cursores para cima e baixo para controlar o impulso.<br/>Use as teclas para a esquerda e direita para controlar a direcção.<br/>Deverá conduzir a nave do Tux em direcção à plataforma de aterragem.<br/>A plataforma de aterragem fica verde quando a velocidade for segura o suficiente para aterrar.

[ctx: Data|]
en: Pluto
pt: Plutão

[ctx: Data|]
en: Titan
pt: Titã

[ctx: Data|]
en: Moon
pt: Lua

[ctx: Data|]
en: Mars
pt: Marte

[ctx: Data|]
en: Venus
pt: Vénus

[ctx: Data|]
en: Earth
pt: Terra

[ctx: Data|]
en: The spaceship rotates when you use the direction keys.
pt: A nave espacial roda quando usa as teclas de cursores.

[ctx: Data|]
en: The up and down keys control the thrust of the rear engine.<br/>The right and left keys now control the rotation of the ship.<br/>To move the ship in horizontal direction you must first rotate and then accelerate.
pt: As teclas de cursores para cima e baixo controlam o impulso do motor traseiro.<br/>As teclas para a esquerda e direita agora controlam a rotação da nave.<br/>Para mover a nave na direcção horizontal, tem de a rodar primeiro e depois acelerá-la.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Enrich your vocabulary
pt: Enriqueça o seu vocabulário

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Complete language learning activities.
pt: Completar as actividades de aprendizagem da língua.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Enrich your vocabulary in your native language or in a foreign one.
pt: Enriqueça o seu vocabulário na sua língua nativa ou numa estrangeira.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Review a set of words. Each word is shown with a voice, a text and an image.<br/>When done, you will have some exercises to recognize the text from the voice and the image, then only from the voice, and finally an exercise to type the text.
pt: Reveja um conjunto de palavras. Cada palavra aparece com uma voz, um texto e uma imagem.<br/>Quando terminar, ser-lhe-ão sugeridos alguns exercícios par reconhecer o texto a partir da voz e da imagem, depois só da voz e finalmente um exercício para escrever o texto.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In the configuration, you can select the language you want to learn.
pt: Na configuração, poderá seleccionar a língua que deseja aprender.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: select an item from the list
pt: Espaço ou Enter: seleccionar um item da lista

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: repeat the word
pt: Tab: repetir a palavra

[ctx: Lang|]
en: We are sorry, we don't have yet a translation for your language.
pt: Infelizmente, ainda não temos nenhuma tradução para a sua língua.

[ctx: Lang|]
en: GCompris is developed by the KDE community, you can translate GCompris by joining a translation team on <a href="%2">%2</a>
pt: O GCompris é desenvolvido pela comunidade do KDE; poderá traduzir o GCompris se se juntar a uma equipa de traduções em <a href="%2">%2</a>

[ctx: Lang|]
en: We switched to English for this activity but you can select another language in the configuration dialog.
pt: Esta actividade mudou-se para o Inglês, mas poderá seleccionar outra língua na janela de configuração.

[ctx: Lang|]
en: other
pt: outra

[ctx: Lang|]
en: action
pt: acção

[ctx: Lang|]
en: adjective
pt: adjectivo

[ctx: Lang|]
en: color
pt: cor

[ctx: Lang|]
en: number
pt: número

[ctx: Lang|]
en: people
pt: pessoas

[ctx: Lang|]
en: bodyparts
pt: órgãos do corpo humano

[ctx: Lang|]
en: clothes
pt: roupas

[ctx: Lang|]
en: emotion
pt: emoção

[ctx: Lang|]
en: job
pt: tarefa

[ctx: Lang|]
en: sport
pt: desporto

[ctx: Lang|]
en: nature
pt: natureza

[ctx: Lang|]
en: fruit
pt: fruta

[ctx: Lang|]
en: plant
pt: planta

[ctx: Lang|]
en: vegetables
pt: vegetais

[ctx: Lang|]
en: object
pt: objecto

[ctx: Lang|]
en: construction
pt: construção

[ctx: Lang|]
en: furniture
pt: mobília

[ctx: Lang|]
en: houseware
pt: casa

[ctx: Lang|]
en: tool
pt: ferramenta

[ctx: Lang|]
en: food
pt: comida

[ctx: Lang|]
en: transport
pt: transporte

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: An addition is displayed on the screen. Calculate the result, fill the corresponding number of circles and validate your answer.
pt: Aparece uma adição no ecrã. Calcule o resultado, preencha o número correspondente de círculos e valide a resposta.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space: select or deselect a circle
pt: Espaço: marcar ou desmarcar um círculo

[ctx: Data|]
en: Additions with 1 and 2.
pt: Adições com o 1 e 2.

[ctx: Data|]
en: Additions with 1, 2 and 3.
pt: Adições com o 1, 2 e 3.

[ctx: Data|]
en: Additions with 1, 2, 3 and 4.
pt: Adições com o 1, 2, 3 e 4.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Learn decimal numbers
pt: Aprender os números decimais

[ctx: Learn_decimals|]
en: Display the number: %1
pt: Mostrar o número: %1

[ctx: Learn_decimals|]
en: Display the result of: %1 + %2
pt: Mostrar o resultado de: %1 + %2

[ctx: Learn_decimals|]
en: Display the result of: %1 - %2
pt: Mostrar o resultado de: %1 - %2

[ctx: Learn_decimals|]
en: Represent the quantity: %1
pt: Representar a quantidade: %1

[ctx: Learn_decimals|]
en: Enter the result: %1
pt: Mostrar o número: %1

[ctx: Data|]
en: Between 0.1 and 1.
pt: Entre 0,1 e 1.

[ctx: Data|]
en: Between 1 and 5.
pt: Entre 1 e 5.

[ctx: ActivityInfo|]
en: If the answer is correct, type the corresponding result, and click on the OK button to validate your answer.
pt: Se o resultado estiver correcto, escreva o resultado correspondente, e depois carregue no botão OK para verificar a sua resposta.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Numbers: type the result
pt: Números: escreva o resultado

[ctx: Data|]
en: Add decimal numbers up to 1.
pt: Adicionar números decimais até 1.

[ctx: Data|]
en: Add decimal numbers up to 3.
pt: Adicionar números decimais até 3.

[ctx: Data|]
en: Add decimal numbers up to 5.
pt: Adicionar números decimais até 5.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A subtraction with two decimal numbers is displayed. The first number from the subtraction is represented with bars. Each bar represents one unit, and each square in the bar represent one tenth of this unit. Click on the squares to subtract the second number and represent the result of the operation
pt: É apresentada uma subtracção com dois números decimais. O primeiro número da subtracção é representado com barras. Cada barra representa uma unidade, e cada quadrado na barra representa um décimo dessa unidade. Carregue nos quadrados para subtrair o segundo número e represente o resultado da operação

[ctx: Data|]
en: Subtract decimal numbers up to 1.
pt: Subtrair os números decimais até 1.

[ctx: Data|]
en: Subtract decimal numbers up to 3.
pt: Subtrair os números decimais até 3.

[ctx: Data|]
en: Subtract decimal numbers up to 5.
pt: Subtrair os números decimais até 5.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Arabic numerals
pt: Números árabes

[ctx: ActivityConfig|]
en: Dots
pt: Pontos

[ctx: ActivityConfig|]
en: Fingers
pt: Dedos

[ctx: ActivityConfig|]
en: Digits representation
pt: Representação dos algarismos

[ctx: ActivityConfig|]
en: Enable voices
pt: Activar as vozes

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: say the digit again
pt: Tab: dizer o número de novo

[ctx: Data|]
en: Digits from 1 to 2.
pt: Algarismos do 1 ao 2.

[ctx: Data|]
en: Digits from 1 to 3.
pt: Algarismos do 1 ao 3.

[ctx: Data|]
en: Digits from 1 to 4.
pt: Algarismos do 1 ao 4.

[ctx: Data|]
en: Digits from 1 to 5.
pt: Algarismos do 1 ao 5.

[ctx: Data|]
en: Digits from 1 to 6.
pt: Algarismos do 1 ao 6.

[ctx: Data|]
en: Digits from 1 to 7.
pt: Algarismos do 1 ao 7.

[ctx: Data|]
en: Digits from 1 to 8.
pt: Algarismos do 1 ao 8.

[ctx: Data|]
en: Digits from 1 to 9.
pt: Algarismos do 1 ao 9.

[ctx: Data|]
en: Digits from 0 to 9.
pt: Algarismos do 0 ao 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Learn quantities
pt: Aprender as quantidades

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Learn to represent a quantity of objects.
pt: Aprender a representar uma quantidade de objectos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn quantities by counting how many oranges are needed to represent the requested quantity.
pt: Aprender as quantidades, contando quantas laranjas são necessárias para representar a quantidade pedida.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A quantity is requested. Drag the arrow to select a number of oranges, and drag the selected oranges to the empty area. Repeat these steps until the number of dropped oranges corresponds to the requested quantity. Then click on the OK button to validate your answer.
pt: É pedida uma quantidade. Arraste a seta para seleccionar um número de laranjas e arraste as mesmas para a área vazia. Repita estes passos até que o número de laranjas largadas corresponda ao resultado da adição. Depois carregue no botão OK para validar a sua resposta.

[ctx: Data|]
en: Between 1 and 3.
pt: Entre 1 e 3.

[ctx: Data|]
en: Between 1 and 4.
pt: Entre 1 e 4.

[ctx: Data|]
en: Between 1 and 6.
pt: Entre 1 e 6.

[ctx: Data|]
en: Between 1 and 10.
pt: Entre 1 e 10.

[ctx: Data|]
en: Between 10 and 20.
pt: Entre 10 e 20.

[ctx: Data|]
en: Between 20 and 50.
pt: Entre 20 e 50.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A subtraction is displayed on the screen. Calculate the result, fill the corresponding number of circles and validate your answer.
pt: Aparece uma subtracção no ecrã. Calcule o resultado, preencha o número correspondente de círculos e valide a resposta.

[ctx: Data|]
en: Subtractions with 1, 2 and 3.
pt: Subtracções com o 1, 2 e 3.

[ctx: Data|]
en: Subtractions with 1, 2, 3 and 4.
pt: Subtracções com o 1, 2, 3 e 4.

[ctx: Data|]
en: Subtractions with 1, 2, 3, 4 and 5.
pt: Subtracções com o 1, 2, 3, 4 e 5.

[ctx: Data|]
en: Subtractions with 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7.
pt: Subtracções com o 1, 2, 3, 4, 5, 6 e 7.

[ctx: Data|]
en: Subtractions with 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 and 9.
pt: Subtracções com o 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 e 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Mouse click training
pt: Treino dos botões do rato

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Move animals to their homes using a left click or right click on your mouse.
pt: Mover os animais para as suas casas, usando um 'click' com o botão esquerdo ou direito do seu rato.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Using the mouse. Left and right click training.
pt: Utilização do rato. Treino de 'clicks' com o botão esquerdo e direito.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A left click on a fish will move it to the pond. A right click on a monkey will move it to the tree. A message will show if you make the wrong click.
pt: Se carregar com o botão esquerdo sobre um peixe, levá-lo-á para o lago. Se carregar com o botão direito sobre um macaco, movê-lo-á para a árvore. Irá aparecer uma mensagem se tiver carregado com o botão errado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Find your left and right hands
pt: Descobrir as suas mãos esquerda e direita

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Determine if a hand is a right or a left hand.
pt: Distinguir se uma mão é a esquerda ou a direita.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Distinguish right and left hands from different points of view. Spatial representation.
pt: Distinguir as mãos esquerda e direita a partir de diferentes pontos de vista. Representação espacial.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: You can see a hand: is it a left hand or a right hand? Click on the left button, or the right button depending on the displayed hand.
pt: Consegue ver uma mão: é uma mão esquerda ou uma direita? Carregue no botão esquerdo ou direito do rato, dependendo da mão apresentada.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Left arrow: left hand answer
pt: Cursor para Esquerda: resposta da mão esquerda

[ctx: ActivityInfo|]
en: Right arrow: right hand answer
pt: Cursor para Direita: resposta da mão direita

[ctx: Leftright|]
en: Left hand
pt: Mão esquerda

[ctx: Leftright|]
en: Right hand
pt: Mão direita

[ctx: ActivityConfig|]
en: All the words
pt: Todas as palavras

[ctx: ActivityConfig|]
en: Only 5 words
pt: Apenas 5 palavras

[ctx: ActivityConfig|]
en: Select the case for the letters to search
pt: Seleccione a capitalização (maiúsculas/minúsculas) das letras a pesquisar

[ctx: ActivityConfig|]
en: Mixed Case
pt: Mista

[ctx: ActivityConfig|]
en: Upper Case
pt: Maiúsculas

[ctx: ActivityConfig|]
en: Lower Case
pt: Minúsculas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Letter in which word
pt: Letra de uma palavra

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Spelling, letter recognition.
pt: Soletrar, reconhecer letras.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A letter is displayed on the flag attached to the plane. Select all the words in the list containing this letter and then press the OK button.
pt: Uma letra é apresentada na bandeira ligada ao avião; seleccione todas as palavras ou objectos nos quais aparece a letra e carregue depois em OK.

[ctx: LetterInWord|]
en: We are sorry, we don't have yet a translation for your language.
pt: Infelizmente, ainda não temos nenhuma tradução para a sua língua.

[ctx: LetterInWord|]
en: GCompris is developed by the KDE community, you can translate GCompris by joining a translation team on <a href="%2">%2</a>
pt: O GCompris é desenvolvido pela comunidade do KDE; poderá traduzir o GCompris se se juntar a uma equipa de traduções em <a href="%2">%2</a>

[ctx: LetterInWord|]
en: We switched to English for this activity but you can select another language in the configuration dialog.
pt: Esta actividade mudou-se para o Inglês, mas poderá seleccionar outra língua na janela de configuração.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Lights off
pt: Luzes apagadas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: The effect of pressing a window is to toggle the state of that window, and of its immediate vertical and horizontal neighbors. You must turn off all the lights. If you click on Tux, the solution is shown.
pt: O efeito de carregar numa janela é mudar o estado da mesma, bem como o dos seus vizinhos próximos verticais e horizontais. O sol e a cor do céu dependem do número de 'clicks' necessários para resolver o 'puzzle'. Se carregar sobre o Tux, aparece a solução.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The solver algorithm is described on Wikipedia. To know more about the Lights Off game: &lt;https://en.wikipedia.org/wiki/Lights_Out_(game)&gt;
pt: O algoritmo de resolução está descrito na Wikipédia. Para saber mais sobre este jogo: &lt;https://en.wikipedia.org/wiki/Lights_Out_(game)&gt;

[ctx: Data|]
en: 5×5 grids, Very easy.
pt: Grelhas 5×5, Muito fácil.

[ctx: Data|]
en: 5×5 grids, Easy.
pt: Grelhas 5×5, Fácil.

[ctx: Data|]
en: 5×5 grids, Medium.
pt: Grelhas 5×5, Médio.

[ctx: Data|]
en: 5×5 grids, Difficult.
pt: Grelhas 5×5, Difícil.

[ctx: Data|]
en: 5×5 grids, Very Difficult.
pt: Grelhas 5×5, Muito Difícil.

[ctx: Data|]
en: 6×6 grids, Very Difficult.
pt: Grelhas 6×6, Muito Difícil.

[ctx: Data|]
en: 7×7 grids, Very Difficult.
pt: Grelhas 7×7, Muito Difícil.

[ctx: Data|]
en: 8×8 grids, Very Difficult.
pt: Grelhas 8×8, Muito Difícil.

[ctx: Data|]
en: 9×9 grids, Very Difficult.
pt: Grelhas 9×9, Muito Difícil.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: The history of Louis Braille
pt: A história de Louis Braille

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Read the history of Louis Braille, his biography, and the invention of the braille system. Click on the previous and next buttons to move between the story pages. At the end, arrange the sequence in chronological order.
pt: Ler a história de Louis Braille, a sua biografia e a descoberta do sistema Braille. Carregue nos botões Anterior e Seguinte para ir para a página respectiva da história. No fim, organize a sequência pela ordem cronológica.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: select an item and change its position
pt: Espaço ou Enter: seleccionar um item e mudar a sua posição

[ctx: ActivityInfo|]
en: Louis Braille Video: &lt;https://www.youtube.com/watch?v=9bdfC2j_4x4&gt;
pt: Vídeo de Louis Braille: &lt; https://www.youtube.com/watch?v=9bdfC2j_4x4&gt;

[ctx: louis_braille_data|]
en: Born on January 4th 1809 in Coupvray near Paris in France.
pt: Nascido a 4 de Janeiro de 1809 em Coupvary, perto de Paris, França.

[ctx: louis_braille_data|]
en: Louis Braille injured his right eye with a stitching awl from his father's workshop.
pt: Louis Braille feriu o seu olho direito com uma ferramenta de corte da oficina do seu pai.

[ctx: louis_braille_data|]
en: At the age of three, Louis became blind due to a severe infection that spread to his left eye.
pt: Com três anos, Louis ficou cego devido a uma infecção grave que se espalhou para o seu olho esquerdo.

[ctx: louis_braille_data|]
en: At the age of 10, he was sent to Paris to study at the Royal Institute for Blind Youth.
pt: Com 10 anos, foi enviado para Paris para estudar no Instituto Real para Jovens Cegos.

[ctx: louis_braille_data|]
en: He impressed his classmates and began to play the piano and the organ.
pt: Ele impressionou os seus colegas e começou a tocar piano e órgão.

[ctx: louis_braille_data|]
en: Charles Barbier, a French soldier, visited his school and shared his invention of night writing, a code of 12 raised dots to share information on battlefields.
pt: Charles Barbier, um soldado Francês, visitou a sua escola e partilhou a sua invenção de escrita nocturna, um código de 12 pontos em relevo para partilhar informações nos campos de batalha.

[ctx: louis_braille_data|]
en: Louis trimmed Barbier's 12 dots into 6 and invented the braille system.
pt: Louis reduziu os 12 pontos de Barbier para 6 e inventou o sistema Braille.

[ctx: louis_braille_data|]
en: He became a teacher after graduating and promoted his method while secretly teaching it at the Institute.
pt: Tornou-se um professor após o fim do curso e promoveu o seu método, enquanto o ensinava de forma secreta no Instituto.

[ctx: louis_braille_data|]
en: He revised and extended braille to include mathematics, symbols, punctuations and music notations.
pt: Ele reviu e ampliou o Braille para incluir símbolos gerais, matemáticos, pontuações e notações musicais.

[ctx: louis_braille_data|]
en: He died of tuberculosis. He is buried in the Pantheon in Paris. A monument is erected to honor him.
pt: Ele morreu de tuberculose. Está enterrado no Panteão de Paris. Foi erigido um monumento para o homenagear.

[ctx: louis_braille_data|]
en: Braille got accepted as a world wide standard. Louis Braille proved that if you have motivation you can do incredible things.
pt: O Braille foi aceite como norma mundial. Louis Braille provou que, se tiver motivação, você pode fazer coisas incríveis.

[ctx: ReorderList|]
en: Arrange the events in the order in which they happened. Select the line to move, then select its target position.
pt: Organize os eventos pela ordem em que ocorreram. Seleccione a linha a mover e depois carregue na sua posição de destino.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: The magician hat
pt: A cartola do mágico

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Calculate how many stars are under the magic hat.
pt: Contar quantas estrelas estão debaixo da cartola do mágico.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on the hat to open it. Stars go in and a few stars escape. You have to calculate how many stars are still under the hat. Click on the bottom area to input your answer and on the OK button to validate it.
pt: Carregue sobre a cartola para a abrir. Algumas estrelas entram e outras saem. Terá de contar quantas ficam debaixo da cartola. Carregue na área inferior para introduzir a sua resposta e no botão OK para a validar.

[ctx: MagicHat|]
en: Click on the hat to begin the game
pt: Carregue no chapéu para iniciar o jogo

[ctx: Data|]
en: Calculate remaining stars up to 3.
pt: Calcular as estrelas que faltam até 3.

[ctx: Data|]
en: Calculate remaining stars up to 4.
pt: Calcular as estrelas que faltam até 4.

[ctx: Data|]
en: Calculate remaining stars up to 5.
pt: Aprenda a calcular as estrelas que faltam até 5.

[ctx: Data|]
en: Calculate remaining stars up to 10.
pt: Aprenda a calcular as estrelas que faltam até 10.

[ctx: Data|]
en: Calculate remaining stars up to 30.
pt: Aprenda a calcular as estrelas que faltam até 30.

[ctx: Data|]
note: Coefficients are the numbers by which the numbers of stars are multiplied to get the total
en: Calculate remaining stars up to 100 with coefficients.
pt: Aprenda a calcular as estrelas que faltam até 100 com coeficientes.

[ctx: Data|]
note: Coefficients are the numbers by which the numbers of stars are multiplied to get the total
en: Calculate remaining stars up to 1000 with coefficients.
pt: Aprenda a calcular as estrelas que faltam até 1000 com coeficientes.

[ctx: Data|]
note: Coefficients are the numbers by which the numbers of stars are multiplied to get the total
en: Calculate remaining stars up to 10000 with coefficients.
pt: Aprenda a calcular as estrelas que faltam até 10000 com coeficientes.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Count how many stars are under the magic hat.
pt: Contar quantas estrelas estão debaixo da cartola do mágico.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on the hat to open it. How many stars went under it? Count carefully. Click on the bottom area to input your answer and on the OK button to validate it.
pt: Carregue sobre a cartola para a abrir. Debaixo da mesma, quantas estrelas consegue ver em movimento? Conte com cuidado. Carregue na área inferior direita para escrever a resposta e no botão OK para a validar.

[ctx: Data|]
en: Add stars up to 3.
pt: Adicionar estrelas até às 3.

[ctx: Data|]
en: Add stars up to 4.
pt: Adicionar estrelas até às 4.

[ctx: Data|]
en: Add stars up to 5.
pt: Adicionar estrelas até às 5.

[ctx: Data|]
en: Add stars up to 10.
pt: Adicionar estrelas até às 10.

[ctx: Data|]
en: Add stars up to 30.
pt: Adicionar estrelas até às 30.

[ctx: Data|]
note: Coefficients are the numbers by which the numbers of stars are multiplied to get the total
en: Add stars up to 100 with coefficients.
pt: Adicionar estrelas até às 100 com coeficientes.

[ctx: Data|]
note: Coefficients are the numbers by which the numbers of stars are multiplied to get the total
en: Add stars up to 1000 with coefficients.
pt: Adicionar estrelas até às 1000 com coeficientes.

[ctx: Data|]
note: Coefficients are the numbers by which the numbers of stars are multiplied to get the total
en: Add stars up to 10000 with coefficients.
pt: Adicionar estrelas até às 10000 com coeficientes.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Maze
pt: Labirinto

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Help Tux get out of this maze.
pt: Ajudar o Tux a sair deste labirinto.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Use the arrow keys or swipe the screen to move Tux to the door.
pt: Usar as teclas de cursores ou varrer o ecrã com o dedo para fazer o Tux subir até à porta.

[ctx: ActivityInfo|]
en: In first levels, Tux walks comfortably, one step on each move request, through the maze.
pt: Nos primeiros níveis, o Tux anda de forma confortável, um passo de cada vez, pelo labirinto.

[ctx: ActivityInfo|]
en: For larger mazes, there is a special walking mode, called "run-fast-mode". If this run-fast-mode is enabled, Tux will run all the way automatically until he reaches a fork and you have to decide which way to go further.
pt: Para os labirintos maiores, existe um modo de andar especial, chamado "modo-de-corrida". Se este modo estiver activo, o Tux irá percorrer todo o caminho automaticamente até que chegue a um cruzamento e tenha de decidir o próximo passo a seguir.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can see whether this mode is enabled or not, by looking at Tux's feet: If Tux is barefoot, "run-fast-mode" is disabled. And if he wears red sport shoes, "run-fast-mode" is enabled.
pt: Poderá ver se este modo está activo ou não, olhando para os pés do Tux: se o Tux estiver descalço, o modo de corrida está desactivado. Se tiver sapatos vermelhos calçados, o modo de corrida está activo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: At higher levels, run-fast-mode will be enabled automatically. If you want to use this feature in earlier levels or want to disable it in advanced levels, click on the "barefoot / sportshoe" icon in the upper left corner of the screen to toggle the run-fast-mode.
pt: Nos níveis superiores, o modo de corrida ficará activo automaticamente. Se quiser usar esta funcionalidade nos níveis anteriores, ou caso a queira desactivar nos níveis avançados, carregue no ícone de "descalço / calçado" do canto superior esquerdo do ecrã para activar ou desactivar este modo.

[ctx: Maze|]
en: Look at your position, then switch back to invisible mode to continue your moves
pt: Veja a sua posição e volte outra vez para o modo invisível, para prosseguir com os seus movimentos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Invisible maze
pt: Labirinto invisível

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Guide Tux out of the invisible maze.
pt: Conduzir o Tux para fora do labirinto invisível.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Use the arrow keys or swipe the screen to move Tux to the door. Use the maze icon or the spacebar to switch between invisible and visible modes. Visible mode just gives you an indication of your position, like a map. You cannot move Tux in visible mode.
pt: Use as teclas de cursores ou passe o dedo sobre o ecrã para mover o Tux até à porta. Use o ícone do labirinto ou a barra de espaços para alterar entre os modos visível e invisível. O modo visível apenas lhe dá uma indicação da sua posição, como num mapa. Não consegue mover o Tux no modo visível.

[ctx: ActivityInfo|]
en: At the first levels, Tux walks comfortably, one step on each move request, through the maze.
pt: Nos primeiros níveis, o Tux anda de forma confortável, um passo de cada vez, pelo labirinto.

[ctx: ActivityInfo|]
en: You can see whether this mode is enabled or not, by looking at Tux's feet: If Tux is barefooted, "run-fast-mode" is disabled. And if he wears red sport shoes, "run-fast-mode" is enabled.
pt: Poderá ver se este modo está activo ou não, olhando para os pés do Tux: se o Tux estiver descalço, o modo de corrida está desactivado. Se tiver sapatos vermelhos calçados, o modo de corrida está activo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space: switch between invisible and visible modes
pt: Espaço: alternar entre os modos visível e invisível

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Relative maze
pt: Labirinto relativo

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Help Tux get out of this maze (moves are relative).
pt: Ajudar o Tux a sair deste labirinto (Os movimentos são relativos).

[ctx: ActivityInfo|]
en: In this maze, the moves are relative (first person). Left and right are used to turn and up to move forward.
pt: Neste labirinto, o movimento é relativo (na primeira pessoa). As teclas para a esquerda e direita são usadas para virar e a tecla para cima é usada para avançar.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Left and Right arrows: turn left and right
pt: Cursores para Esquerda e Direita: virar à esquerda ou direita

[ctx: ActivityInfo|]
en: Down arrow: turn backward
pt: Cursor para Baixo: andar para trás

[ctx: ActivityInfo|]
en: Up arrow: move forward
pt: Cursor para Cima avançar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Melody
pt: Melodia

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Reproduce a sound sequence.
pt: Reproduzir uma sequência de sons.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Ear-training activity.
pt: Actividade de treino de audição.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Move and click the mouse.
pt: Mover e carregar no botão do rato.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Listen to the sound sequence played, and repeat it by clicking on the xylophone's bars. You can listen again the sound sequence by clicking on the repeat button.
pt: Escute a sequência de sons tocada e repita-a, carregando para tal nas barras do xilofone. Poderá escutar de novo se carregar no botão de repetição.

[ctx: Melody|]
en: This activity requires sound, so it will play some sounds even if the audio voices or effects are disabled in the main configuration.
pt: Esta actividade precisa de som, pelo que irá tocar alguns sons, mesmo se as vozes ou efeitos de áudio estão desactivados na configuração principal.

[ctx: Melody|]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: Melody|]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Case association memory game against Tux
pt: Jogo de memória de associação de maiúsculas/minúsculas contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to find the uppercase and lowercase of the same letter, playing against Tux.
pt: Virar as cartas para descobrir a letra maiúscula e a sua respectiva minúscula, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Knowing alphabets.
pt: Conhecer os alfabetos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding a letter, lowercase or uppercase. You have to match the lowercase and uppercase of the same letter.
pt: Cada carta esconde uma letra, seja em maiúsculas ou minúsculas. Terá de corresponder as maiúsculas ou minúsculas da mesma letra.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: flip the selected card
pt: Espaço ou Enter: virar a carta seleccionada

[ctx: ActivityConfig|]
en: 1 player
pt: 1 jogador

[ctx: ActivityConfig|]
en: 2 players
pt: 2 jogadores

[ctx: ActivityConfig|]
en: Choose number of players
pt: Escolha o número de jogadores

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Case association memory game
pt: Jogo de memória de associação de maiúsculas/minúsculas

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to find the uppercase and lowercase of the same letter.
pt: Inverter as cartas para descobrir as maiúsculas/minúsculas da mesma letra.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Enumeration memory game
pt: Jogo de enumeração por memória

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a number with a picture.
pt: Virar as cartas para corresponder o número à imagem.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding either a picture with a number of items, or a number. You have to match the numbers with the corresponding pictures.
pt: Cada carta esconde uma imagem com o número de itens ou um número. Tem de corresponder os números com as imagens correspondentes.

[ctx: Data|]
en: Match the numbers up to 2.
pt: Corresponda os números até 2.

[ctx: Data|]
en: Match the numbers up to 3.
pt: Corresponda os números até 3.

[ctx: Data|]
en: Match the numbers up to 4.
pt: Corresponda os números até 4.

[ctx: Data|]
en: Match the numbers up to 5.
pt: Corresponda os números até 5.

[ctx: Data|]
en: Match the numbers up to 6.
pt: Corresponda os números até 6.

[ctx: Data|]
en: Match the numbers up to 7.
pt: Corresponda os números até 7.

[ctx: Data|]
en: Match the numbers up to 8.
pt: Corresponda os números até 8.

[ctx: Data|]
en: Match the numbers up to 9.
pt: Corresponda os números até 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: All operations memory game against Tux
pt: Jogo de memória de todas as operações contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match an operation with its result, playing against Tux.
pt: Virar as cartas para corresponder uma operação ao seu resultado, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding either an operation, or a result. You have to match the operations with their result.
pt: Cada carta esconde uma operação ou um resultado. Tem de corresponder as operações com os seus resultados.

[ctx: Data|]
en: Table of 1.
pt: Tabela do 1.

[ctx: Data|]
en: Table of 10.
pt: Tabela do 10.

[ctx: Data|]
en: Table of 2.
pt: Tabela do 2.

[ctx: Data|]
en: Table of 3.
pt: Tabela do 3.

[ctx: Data|]
en: Table of 4.
pt: Tabela do 4.

[ctx: Data|]
en: Table of 5.
pt: Tabela do 5.

[ctx: Data|]
en: Table of 6.
pt: Tabela do 6.

[ctx: Data|]
en: Table of 7.
pt: Tabela do 7.

[ctx: Data|]
en: Table of 8.
pt: Tabela do 8.

[ctx: Data|]
en: Table of 9.
pt: Tabela do 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: All operations memory game
pt: Jogo de memória de todas as operações

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match an operation with its result.
pt: Virar as cartas para corresponder uma operação ao seu resultado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Addition and subtraction memory game against Tux
pt: Jogo de memória da adição e subtracção contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match an addition or a subtraction with its result, playing against Tux.
pt: Virar as cartas para corresponder uma adição ou subtracção com o seu resultado, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding either an operation (an addition or a subtraction), or a result. You have to match the operations with their result.
pt: Cada carta esconde uma operação (uma soma ou uma subtracção) ou um resultado. Tem de corresponder as operações com os seus resultados.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Addition and subtraction memory game
pt: Jogo de memória da adição e subtracção

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match an addition or a subtraction with its result.
pt: Inverter as cartas para corresponder uma soma ou subtracção com o seu resultado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Addition memory game against Tux
pt: Jogo de memória da adição contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match an addition with its result, playing against Tux.
pt: Virar as cartas para corresponder uma adição com o seu resultado, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding either an addition, or a result. You have to match the additions with their result.
pt: Cada carta esconde uma adição ou um resultado. Tem de corresponder as adições com os seus resultados.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 1.
pt: Tabela de adições do 1.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 10.
pt: Tabela de adições do 10.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 2.
pt: Tabela de adições do 2.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 3.
pt: Tabela de adições do 3.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 4.
pt: Tabela de adições do 4.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 5.
pt: Tabela de adições do 5.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 6.
pt: Tabela de adições do 6.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 7.
pt: Tabela de adições do 7.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 8.
pt: Tabela de adições do 8.

[ctx: Data|]
en: Addition table of 9.
pt: Tabela de adições do 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Addition memory game
pt: Jogo de memória da adição

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match an addition with its result.
pt: Inverter as cartas para corresponder uma adição (soma) com o seu resultado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Division memory game against Tux
pt: Jogo de memória da divisão contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a division with its result, playing against Tux.
pt: Virar as cartas para corresponder uma divisão com o seu resultado, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding either a division, or a result. You have to match the divisions with their result.
pt: Cada carta esconde uma divisão ou um resultado. Tem de corresponder as divisões com os seus resultados.

[ctx: Data|]
en: Division table of 1.
pt: Tabela de divisões do 1.

[ctx: Data|]
en: Division table of 10.
pt: Tabela de divisões do 10.

[ctx: Data|]
en: Division table of 2.
pt: Tabela de divisões do 2.

[ctx: Data|]
en: Division table of 3.
pt: Tabela de divisões do 3.

[ctx: Data|]
en: Division table of 4.
pt: Tabela de divisões do 4.

[ctx: Data|]
en: Division table of 5.
pt: Tabela de divisões do 5.

[ctx: Data|]
en: Division table of 6.
pt: Tabela de divisões do 6.

[ctx: Data|]
en: Division table of 7.
pt: Tabela de divisões do 7.

[ctx: Data|]
en: Division table of 8.
pt: Tabela de divisões do 8.

[ctx: Data|]
en: Division table of 9.
pt: Tabela de divisões do 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Division memory game
pt: Jogo de memória da divisão

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a division with its result.
pt: Virar as cartas para corresponder uma divisão com o seu resultado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Subtraction memory game against Tux
pt: Jogo de memória da subtracção contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a subtraction with its result, playing against Tux.
pt: Virar as cartas para corresponder uma subtracção com o seu resultado, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding either a subtraction, or a result. You have to match the subtractions with their result.
pt: Cada carta esconde uma subtracção ou um resultado. Tem de corresponder as subtracções com os seus resultados.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 1.
pt: Tabela de subtracções do 1.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 10.
pt: Tabela de subtracções do 10.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 2.
pt: Tabela de subtracções do 2.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 3.
pt: Tabela de subtracções do 3.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 4.
pt: Tabela de subtracções do 4.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 5.
pt: Tabela de subtracções do 5.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 6.
pt: Tabela de subtracções do 6.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 7.
pt: Tabela de subtracções do 7.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 8.
pt: Tabela de subtracções do 8.

[ctx: Data|]
en: Subtraction table of 9.
pt: Tabela de subtracções do 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Subtraction memory game
pt: Jogo de memória da subtracção

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a subtraction with its result.
pt: Virar as cartas para corresponder uma subtracção com o seu resultado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Multiplication and division memory game against Tux
pt: Jogo de memória da multiplicação e divisão contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a multiplication or a division with its result, playing against Tux.
pt: Inverter as cartas para corresponder uma multiplicação ou uma divisão com o seu resultado, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding either an operation (a multiplication or a division), or a result. You have to match the operations with their result.
pt: Cada carta esconde uma operação (uma multiplicação ou uma divisão) ou um resultado. Tem de corresponder as operações com os seus resultados.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Multiplication and division memory game
pt: Jogo de memória da multiplicação e divisão

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a multiplication or a division with its result.
pt: Inverter as cartas para corresponder uma multiplicação ou uma divisão com o seu resultado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Multiplication memory game against Tux
pt: Jogo de memória da multiplicação contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a multiplication with its result, playing against Tux.
pt: Virar as cartas para corresponder uma multiplicação com o seu resultado, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding either a multiplication, or a result. You have to match the multiplications with their result.
pt: Cada carta esconde uma multiplicação ou um resultado. Tem de corresponder as multiplicações com os seus resultados.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 1.
pt: Tabuada do 1.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 10.
pt: Tabuada do 10.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 2.
pt: Tabuada do 2.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 3.
pt: Tabuada do 3.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 4.
pt: Tabuada do 4.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 5.
pt: Tabuada do 5.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 6.
pt: Tabuada do 6.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 7.
pt: Tabuada do 7.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 8.
pt: Tabuada do 8.

[ctx: Data|]
en: Multiplication table of 9.
pt: Tabuada do 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Multiplication memory game
pt: Jogo de memória da multiplicação

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a multiplication with its result.
pt: Virar as cartas para corresponder uma multiplicação com o seu resultado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Audio memory game against Tux
pt: Jogo de memória do áudio contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match the sound pairs, playing against Tux.
pt: Virar as cartas para corresponder os pares de sons, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Train your audio memory.
pt: Treinar a sua memória de áudio.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card plays a sound when you flip it, and each card has a twin with exactly the same sound. Click on a card to hear its hidden sound, and try to match the twins. You can only flip two cards at once, so you need to remember where a sound is, while you search for its twin. When you flip the twins, they both disappear.
pt: Cada carta tem um som associado, e cada som tem um gémeo exactamente igual. Carregue numa carta, para ouvir o seu som escondido, e depois tente corresponder os gémeos. Só poderá activar duas cartas de cada vez, pelo que terá de recordar onde está um dado som, quando ouvir o seu 'gémeo'. Quando virar ambos os gémeos, estes desaparecem.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Audio memory game
pt: Jogo de memória do áudio

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match the sound pairs.
pt: Virar as cartas para descobrir os pares de sons.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Memory game with images against Tux
pt: Jogo de memória com imagens contra o Tux

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to find the matching pairs, playing against Tux.
pt: Virar as cartas para descobrir os pares correspondentes, jogando contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card has a picture on the hidden side, and each card has a twin with exactly the same picture. Click on a card to see its hidden picture, and try to match the twins. You can only flip two cards at once, so you need to remember where a picture is, while you look for its twin. When you flip the twins, they both disappear.
pt: Cada carta tem uma imagem do outro lado, e cada imagem tem uma gémea exactamente igual. Carregue numa carta para ver a sua imagem escondida, e tente fazer corresponder as gémeas. Só poderá virar uma carta de cada vez, pelo que terá de se recordar onde está uma dada imagem, quando procurar pela sua gémea. Quando descobrir as cartas gémeas, irão ambas desaparecer.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Wordnumber memory game
pt: Jogo de memória de números e palavras

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to match a numeral with its number name.
pt: Virar as cartas para corresponder o número à imagem desenhada.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each card is hiding either a numeral (a number written in figures), or a number name (a number written in words). You have to match the numerals with the corresponding number names.
pt: Cada carta esconde um numeral (um número escrito com figuras) ou o nome de um número (um número escrito por extenso). Tem de corresponder os numerais com os respectivos nomes dos números.

[ctx: dataset|]
en: one
pt: um

[ctx: dataset|]
en: two
pt: dois

[ctx: dataset|]
en: three
pt: três

[ctx: dataset|]
en: four
pt: quatro

[ctx: dataset|]
en: five
pt: cinco

[ctx: dataset|]
en: six
pt: seis

[ctx: dataset|]
en: seven
pt: sete

[ctx: dataset|]
en: eight
pt: oito

[ctx: dataset|]
en: nine
pt: nove

[ctx: dataset|]
en: ten
pt: dez

[ctx: dataset|]
en: eleven
pt: onze

[ctx: dataset|]
en: twelve
pt: doze

[ctx: dataset|]
en: thirteen
pt: treze

[ctx: dataset|]
en: fourteen
pt: catorze

[ctx: dataset|]
en: fifteen
pt: quinze

[ctx: dataset|]
en: sixteen
pt: dezasseis

[ctx: dataset|]
en: seventeen
pt: dezassete

[ctx: dataset|]
en: eighteen
pt: dezoito

[ctx: dataset|]
en: nineteen
pt: dezanove

[ctx: dataset|]
en: twenty
pt: vinte

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Memory game with images
pt: Jogo de memória com imagens

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Flip the cards to find the matching pairs.
pt: Virar as cartas para descobrir os pares correspondentes.

[ctx: MemoryCommon|]
en: This activity requires sound, so it will play some sounds even if the audio voices or effects are disabled in the main configuration.
pt: Esta actividade precisa de som, pelo que irá tocar alguns sons, mesmo se as vozes ou efeitos de áudio estão desactivados na configuração principal.

[ctx: MemoryCommon|]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: MemoryCommon|]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: GCompris Main Menu
pt: Menu Principal do GCompris

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Select an activity to run it.
pt: Seleccione uma actividade para a executar.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: GCompris is a high quality educational software suite, including a large number of activities for children aged 2 to 10.
pt: O GCompris é um pacote de programas educativos de alta qualidade, composto por uma grande quantidade de actividades para as crianças dos 2 aos 10 anos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Some of the activities are game orientated, but still educational.
pt: Algumas das actividades são orientadas a jogos, mas são educativas à mesma.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Select an icon to enter an activity or to display a list of activities in a category.
    At the bottom of the screen is the GCompris control bar. Notice that you can hide or show the bar by touching its anchor.
pt: Seleccione um ícone para entrar numa actividade ou para mostrar uma lista de actividades numa categoria.
    No fundo do ecrã existe a barra de controlo do GCompris. Lembre-se que poderá esconder ou mostrar a barra se tocar na sua âncora.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The following icons are displayed:
    (note that each icon is displayed only if available in the current activity)
pt: São apresentados os seguintes ícones:
    (repare que cada ícone aparece apenas se estiver disponível na actividade actual)

[ctx: ActivityInfo|]
en: Home - Exit an activity, go back to menu (Ctrl+W or Escape key)
pt: Casa - Sair de uma actividade, voltar ao menu (teclas Ctrl+W ou Escape)

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows - Display the current level. Click to select another level
pt: Cursores - Mostrar o nível actual. Carregar para seleccionar outro nível

[ctx: ActivityInfo|]
en: Lips - Repeat the question
pt: Lábios - Repetir a pergunta

[ctx: ActivityInfo|]
en: Question Mark - Help
pt: Ponto de Interrogação - Ajuda

[ctx: ActivityInfo|]
en: Reload - Start the activity from the beginning again
pt: Recarregar - Iniciar a actividade do início outra vez

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tool - The configuration menu
pt: Ferramenta - O menu de configuração

[ctx: ActivityInfo|]
en: Three lines - The activity settings menu
pt: três linhas - O menu de configuração da actividade

[ctx: ActivityInfo|]
en: G - About GCompris
pt: G - Acerca do GCompris

[ctx: ActivityInfo|]
en: Quit - Quit GCompris (Ctrl+Q)
pt: Sair - Sair do GCompris (Ctrl+Q)

[ctx: ActivityInfo|]
en: The stars show suitable age groups for each activity:
pt: As estrelas mostram os grupos etários adequados para cada actividade:

[ctx: ActivityInfo|]
en: 1, 2 or 3 yellow stars - from 2 to 6 years old
pt: 1, 2 ou 3 estrelas amarelas - dos 2 aos 6 anos

[ctx: ActivityInfo|]
en: 1, 2 or 3 red stars - 7 years and up
pt: 1, 2 ou 3 estrelas vermelhas - 7 ou mais anos

[ctx: ActivityInfo|]
en: If there are two different star icons on an activity, the first one shows the minimum difficulty, and the second one the maximum difficulty.
pt: Se existirem dois ícones de estrelas diferentes, a primeira mostra a dificuldade mínima e a segunda a dificuldade máxima.

[ctx: ActivityInfo|]
en: <b>Keyboard shortcuts:</b>
pt: <b>Atalhos do teclado:</b>

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl+B: Show or Hide the control bar
pt: Ctrl+B: Mostrar ou Esconder a barra de controlo

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl+F: Toggle full screen
pt: Ctrl+F: Comutar o ecrã completo

[ctx: ActivityInfo|]
en: Ctrl+S: Toggle the activity section bar
pt: Ctrl+S: Comutar a barra da secção da actividade

[ctx: BackgroundMusicList|]
en: Background music
pt: Música de fundo

[ctx: BackgroundMusicList|]
en: Disable the background music if you don't want to play them.
pt: Desactive a música de fundo, caso não a queira ouvir a tocar.

[ctx: BackgroundMusicList|]
note: Current background music playing
en: Now Playing:
pt: Agora a Tocar:

[ctx: BackgroundMusicList|]
note: Title of the current background music playing
en: Title: %1
pt: Título: %1

[ctx: BackgroundMusicList|]
note: Artist of the current background music playing
en: Artist: %1
pt: Artista: %1

[ctx: BackgroundMusicList|]
note: Year of the current background music playing
en: Year: %1
pt: Ano: %1

[ctx: BackgroundMusicList|]
note: Copyright of the current background music playing
en: Copyright: %1
pt: 'Copyright': %1

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Difficulty filter
pt: Filtro de dificuldade

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Language selector
pt: Selector de línguas

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Localized voices
pt: Vozes traduzidas

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Check for updates
pt: Verificar as actualizações

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Download
pt: Transferir

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Enable audio voices
pt: Activar as vozes por áudio

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Enable audio effects
pt: Activar os efeitos de áudio

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Audio effects volume
pt: Volume dos efeitos de áudio

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Download background music
pt: Obter a música de fundo

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Enable background music
pt: Activar a música de fundo

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Background Music
pt: Música de Fundo

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Not playing
pt: Nada a tocar

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Title: %1  Artist: %2
pt: Título: %1  Artista: %2

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Introduction music
pt: Música introdutória

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Background music volume
pt: Volume da música de fundo

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Full word image set is installed
pt: O conjunto completo de imagens das palavras está instalado

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Full word image set is not installed
pt: O conjunto completo de imagens das palavras não está instalado

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Download full word image set
pt: Obter o conjunto completo de imagens das palavras

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Fullscreen
pt: Ecrã completo

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Virtual Keyboard
pt: Teclado Virtual

[ctx: ConfigurationItem|]
en: The activity section menu is visible
pt: O menu da secção da actividade está visível

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Ask for confirmation to exit
pt: Pedir a confirmação à saída

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Font selector
pt: Selector de tipos de letra

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Font size
pt: Tamanho da letra

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Font Capitalization
pt: Capitalização do Texto

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Font letter spacing
pt: Espaço entre letras do tipo de letra

[ctx: ConfigurationItem|]
en: Mixed case (default)
pt: Capitalização mista (por omissão)

[ctx: ConfigurationItem|]
en: All uppercase
pt: Tudo em maiúsculas

[ctx: ConfigurationItem|]
en: All lowercase
pt: Tudo em minúsculas

[ctx: Menu|]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: Menu|]
en: No
pt: Não

[ctx: Menu|]
en: Logic
pt: Lógico

[ctx: Menu|]
en: Fine Arts
pt: Arte

[ctx: Menu|]
en: Music
pt: Música

[ctx: Menu|]
en: Experiment
pt: Experiências

[ctx: Menu|]
en: History
pt: História

[ctx: Menu|]
en: Geography
pt: Geografia

[ctx: Menu|]
en: Numeration
pt: Numeração

[ctx: Menu|]
en: Arithmetic
pt: Matemática

[ctx: Menu|]
en: Measures
pt: Medidas

[ctx: Menu|]
en: Letters
pt: Letras

[ctx: Menu|]
en: Words
pt: Palavras

[ctx: Menu|]
en: Vocabulary
pt: Vocabulário

[ctx: Menu|]
en: Put your favorite activities here by clicking on the sun at the top right of that activity.
pt: Coloque aqui as suas actividades favoritas se seleccionar o Sol na parte superior direita de cada actividade.

[ctx: Menu|]
en: Search specific activities
pt: Procurar por actividades específicas

[ctx: Menu|]
en: Activity Settings
pt: Configuração da Actividade

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Mining for gold
pt: Escavação do ouro

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Use the mousewheel to approach the rockwall and look for gold nuggets.
pt: Usar a roda do rato para se aproximar da rocha e procurar por pepitas de ouro.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to use the mousewheel or the zoom / pinch gesture to zoom in and out.
pt: Aprender a usar a roda do rato ou o gesto de ampliação / redução.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: You should be familiar with moving the mouse and clicking.
pt: Dever-se-á familiarizar com a movimentação e os botões do rato.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Looking at the rockwall, you can see a sparkle somewhere. Move next to this sparkle and use the mousewheel or the zoom gesture to zoom in. When you reach the maximum zoom level, a gold nugget will appear at the position of the sparkle. Click on the gold nugget to collect it.
pt: Se olhar para o rochedo, poderá ver uma faísca algures. Vá para perto dessa faísca e use a roda do rato ou o gesto de ampliação para ampliar. Quando atingir o nível de ampliação máximo, irá aparecer uma pepita de ouro na posição da faísca. Carregue na pepita de ouro para a recolher.

[ctx: ActivityInfo|]
en: After collecting the nugget, use the mousewheel or the pinch gesture to zoom out again. When you reach the minimum zoom level, another sparkle will appear, showing the next gold nugget to collect. Collect enough nuggets to complete the level.
pt: Depois de recolher a pepita, use a roda do rato ou o gesto de redução para reduzir a ampliação de novo. Quando atingir o nível mínimo, irá aparecer outra faísca, mostrando a próxima pepita de ouro a recolher. Recolha as pepitas suficientes para terminar o nível.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The wagon in the lower right corner of the screen will tell you the number of already collected nuggets and the total number of nuggets to collect in this level.
pt: A carruagem no canto inferior direito do ecrã indicar-lhe-á o número de pepitas já recolhidas e o número total de pepitas a recolher neste nível.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Thanks to the Tuxpaint team for providing the following sounds under GPL:
pt: Obrigado à equipa do Tuxpaint por oferecer os seguintes sons segundo a GPL:

[ctx: ActivityInfo|]
en: realrainbow.ogg - used when a new gold nugget appears
pt: realrainbow.ogg - usado quando aparece uma nova pepita de ouro

[ctx: ActivityInfo|]
en: metalpaint.wav - remixed and used when a gold nugget is collected
pt: metalpaint.wav - misturado e usado quando é recolhida uma pepita de ouro

[ctx: Mining|]
en: Find the sparkle and zoom in around it. If you have a mouse, point the cursor on the sparkle then use the scroll wheel. If you have a trackpad, point the cursor on the sparkle then drag one finger on the right area or two fingers on the center. On a touch area, drag two fingers away from the sparkle, one in each direction.
pt: Descubra o brilho e amplie a área em torno dele. Se tiver um rato, aponte o cursor sobre o brilho e use depois a roda do rato. Se tiver um painel por toque, aponte o cursor sobre o brilho e depois arraste um dedo na área da direita ou os dois dedos no centro. Numa área por toque, arraste dois dedos para longe do brilho, indo um em cada direcção.

[ctx: Mining|]
en: Perfect you are zooming. Continue until you see the nugget.
pt: Perfeito, está a ampliar. Continue até que encontre a pepita.

[ctx: Mining|]
en: Hum, take care, you are zooming too far from the sparkle.
pt: Hum, tenha cuidado, está a ampliar muito longe do brilho.

[ctx: Mining|]
en: Now you see the nugget, click on it to catch it.
pt: Agora já consegue ver a pepita; carregue nela para a apanhar.

[ctx: Mining|]
en: Hum, you are too far from the nugget to see it. Unzoom then zoom again as close as you can from the sparkle.
pt: Hum, está muito longe da pepita para a ver. Reduza e depois amplie de novo o mais perto que conseguir do brilho.

[ctx: Mining|]
en: Now unzoom and try to find another sparkle.
pt: Agora reduza e tente descobrir outro brilho.

[ctx: Mining|]
en: Continue to unzoom until you see the sparkle.
pt: Continue a reduzir até que veja o brilho.

[ctx: Mining|]
en: Now you see the sparkle, go ahead, you can zoom on it.
pt: Agora que vê o brilho, vá em frente, poderá ampliá-la.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Missing letter
pt: Letra em falta

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Find the missing letter to complete the word.
pt: Descobrir a letra em falta para completar a palavra.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Word reading.
pt: Leitura de palavras.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A picture is displayed in the main area, and an incomplete word is written under the picture. Click on the missing letter to complete the word, or type the letter on your keyboard.
pt: Um objecto aparece na área principal, sendo apresentada uma palavra incompleta debaixo da imagem. Seleccione a letra em falta para a terminar ou escreva a letra no seu teclado.

[ctx: MissingLetter|]
en: We are sorry, we don't have yet a translation for your language.
pt: Infelizmente, ainda não temos nenhuma tradução para a sua língua.

[ctx: MissingLetter|]
en: GCompris is developed by the KDE community, you can translate GCompris by joining a translation team on <a href="%2">%2</a>
pt: O GCompris é desenvolvido pela comunidade do KDE; poderá traduzir o GCompris se se juntar a uma equipa de traduções em <a href="%2">%2</a>

[ctx: MissingLetter|]
en: We switched to English for this activity but you can select another language in the configuration dialog.
pt: Esta actividade mudou-se para o Inglês, mas poderá seleccionar outra língua na janela de configuração.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Money
pt: Dinheiro

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Practice money usage.
pt: Praticar a utilização do dinheiro.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Can count.
pt: Sabe contar.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click or tap on the coins or on the notes at the bottom of the screen to pay. If you want to remove a coin or a note, click or tap on it on the upper screen area.
pt: Carregue nas moedas ou nas notas no fundo do ecrã para pagar. Se quiser remover uma moeda ou nota, carregue ou toque sobre ela na área superior do ecrã.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Left and Right arrows: navigate inside an area
pt: Cursores para Esquerda e Direita: navegar dentro de uma área

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: navigate between the bottom and the top areas
pt: Tab: alternar entre a área superior e a inferior

[ctx: money|]
en: Click on the coins or on the notes at the bottom of the screen to pay. If you want to remove a coin or a note, click on it on the upper screen area.
pt: Carregue nas moedas ou nas notas no fundo do ecrã para pagar. Se quiser remover uma moeda ou nota, carregue sobre ela na área superior do ecrã.

[ctx: money|]
en: Tux just bought some items in your shop.
    He gives you %1, please give back his change.
pt: O Tux acabou de comprar alguns itens na sua loja.
    Ele deu-lhe %1; dê-lhe o troco respectivo.

[ctx: Data|]
en: Amount up to 10 units.
pt: Montantes até 10 unidades.

[ctx: Data|]
en: Amount up to 100 units.
pt: Montantes até 100 unidades.

[ctx: Data|]
en: Amount up to 1000 units.
pt: Montantes até 1000 unidades.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Give Tux his change
pt: Dar ao Tux o troco

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Practice money usage by giving Tux his change.
pt: Praticar a utilização do dinheiro, dando ao Tux o seu troco.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Give Tux his change, including cents
pt: Dar ao Tux o troco, incluindo os cêntimos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Money with cents
pt: Dinheiro com cêntimos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Practice money usage including cents.
pt: Praticar a utilização do dinheiro, incluindo os cêntimos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on the coins or on the notes at the bottom of the screen to pay. If you want to remove a coin or a note, click on it on the upper screen area.
pt: Carregue nas moedas ou nas notas no fundo do ecrã para pagar. Se quiser remover uma moeda ou nota, carregue sobre ela na área superior do ecrã.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Discover the International Morse code
pt: Descobrir o código Morse internacional

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Knowledge of alphabets and digits.
pt: Conhecimento do alfabeto e dos números.

[ctx: FirstScreen|]
en: Exploring Morse Code
pt: Explorar o Código Morse

[ctx: FirstScreen|]
en: Morse code was developed by Samuel Morse. It is a method of transmitting text information as a series of on-off tones, lights, or clicks.
pt: O código Morse foi desenvolvido por Samuel Morse. É um método de transmissão de informação em texto como uma série de tons ligado-desligado, luzes ou 'clicks'.

[ctx: FirstScreen|]
en: Each Morse code symbol represents either a text character (letter or numeral) or a prosign and is represented by a unique sequence of dots and dashes. The duration of a dash is three times the duration of a dot. To increase the speed of the communication, the code was designed so that the most common letters have the shorter sequences of dots and dashes.
    For example, the most common letter in English, the letter "E", has the shortest code, a single dot.
pt: Cada símbolo de código Morse representa um carácter de texto (letra ou número) ou um símbolo, sendo representado por uma sequência única de pontos e traços. A duração de um traço é três vezes superior à de um ponto. Para aumentar a velocidade da comunicação, o código foi desenhado para que as letras mais comuns tenham as sequências de pontos e traços mais curtas.
    Por exemplo, a letra mais comum no Inglês, a letra "E", tem o código mais curto, que é um único ponto.

[ctx: FirstScreen|]
en: When you are ready, click on Tux and we will converse in Morse code.
pt: Quando estiver pronto, carregue no Tux e iremos então converter para o código Morse.

[ctx: MorseCode|]
en: Morse value: %1
pt: Valor em Morse: %1

[ctx: MorseCode|]
en: Alphabet/Numeric value: %1
pt: Valor alfanumérico: %1

[ctx: Data|]
en: Letters.
pt: Letras.

[ctx: Data|]
en: Send the message %1 in Morse code.
pt: Enviar a mensagem %1 em código Morse.

[ctx: Data|]
en: Convert the message %1 to letters.
pt: Converter a mensagem %1 para letras.

[ctx: Data|]
en: Find the corresponding letter.
pt: Descobrir a letra correspondente.

[ctx: Data|]
en: Digits.
pt: Números.

[ctx: Data|]
en: Convert the message %1 to digits.
pt: Converter a mensagem %1 para números.

[ctx: Data|]
en: Find the corresponding digit.
pt: Descobrir o número correspondente.

[ctx: Data|]
en: Words.
pt: Palavras.

[ctx: Data|]
en: Write the Morse code you hear.
pt: Escreva o código Morse que ouve.

[ctx: Data|]
en: Convert the message in a word.
pt: Converter a mensagem para uma palavra.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Rebuild the mosaic
pt: Reconstruir o mosaico

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Put each item at the same place as in the given example.
pt: Colocar cada item no mesmo lugar do exemplo apresentado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: First select an item from the list, and then click on a spot of the mosaic to place the item.
pt: Seleccione primeiro o item na lista que deseja colocar, carregando depois sobre um ponto da área vazia.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: navigate inside an area
pt: Cursores: navegação dentro da área

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: select or place an item
pt: Espaço ou Enter: seleccionar ou colocar um item

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: navigate between the item list and the mosaic
pt: Tab: alternar entre a lista de itens e o mosaico

[ctx: Data|]
en: Up to 5 items, on a single line.
pt: São colocados até 5 itens numa única linha.

[ctx: Data|]
en: Up to 8 items, on a single line.
pt: São colocados até 8 itens numa única linha.

[ctx: Data|]
en: Up to 16 items, on multiple lines.
pt: São colocados até 16 itens em várias linhas.

[ctx: Data|]
en: Up to 24 items, on multiple lines.
pt: São colocados até 24 itens em várias linhas.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Nine men's morris (against Tux)
pt: Morris com nove homens (contra o Tux)

[ctx: nine_men_morris|]
en: Place a piece
pt: Colocar uma peça

[ctx: nine_men_morris|]
en: Move a piece
pt: Mover uma peça

[ctx: nine_men_morris|]
en: Remove a piece
pt: Remover uma peça

[ctx: nine_men_morris|]
en: Congratulations
pt: Parabéns

[ctx: nine_men_morris|]
en: Congratulations Player 1
pt: Parabéns Jogador 1

[ctx: nine_men_morris|]
en: Congratulations Player 2
pt: Parabéns Jogador 2

[ctx: nine_men_morris|]
en: Try again
pt: Tentar de novo

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Nine men's morris (with a friend)
pt: Morris de nove homens (com um amigo)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Name that note
pt: Nome desta nota

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Learn the names of the notes, in bass and treble clef.
pt: Aprender os nomes das notas, na clave de fá e de sol.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Develop a good understanding of note position and naming convention. Prepare for the 'Play Piano' and 'Piano Composition' activities.
pt: Desenvolver uma boa compreensão da posição e as convenções de nomes das notas. Preparar-se para a actividade de compositor e tocador de piano.

[ctx: NoteNames|]
en: New note: %1
pt: Nova nota: %1

[ctx: NoteNames|]
en: This activity requires sound, so it will play some sounds even if the audio voices or effects are disabled in the main configuration.
pt: Esta actividade precisa de som, pelo que irá tocar alguns sons, mesmo se as vozes ou efeitos de áudio estão desactivados na configuração principal.

[ctx: NoteNames|]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: NoteNames|]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: dataset_01|]
en: This activity will teach you to read notes from F1 in bass clef up to D6 in treble clef.<br>On each level you will learn new notes and practice the ones you have already learned.<br>Reference notes are colored in red and will help you to read the notes placed around them.
pt: Esta actividade ensiná-lo-á a ler as notas desde Fá1 (F1) na clave de fá até ao Ré6 (D6) na clave de sol.<br/>Para cada nível irá aprender notas novas e exercitar as que já aprendeu antes.<br/>As notas de referência estão coloridas a vermelho e ajudá-lo-ão a ler as notas à volta delas.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Number sequence
pt: Sequência de números

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Even and odd numbers
pt: Números pares e ímpares

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Move the helicopter to catch the clouds having even or odd numbers.
pt: Mova o helicóptero para apanhar as nuvens que têm números pares ou ímpares.

[ctx: NumbersOddEven|]
en: This activity teaches about even and odd numbers.
pt: Esta actividade ensina os números pares e ímpares.

[ctx: NumbersOddEven|]
en: Even numbers are numbers which leave a remainder of 0 when divided by 2.
pt: Os números pares são os números que deixam um resto 0 quando são divididos por 2.

[ctx: NumbersOddEven|]
en: What is meant by remainder?
pt: O que significa o resto de um número?

[ctx: NumbersOddEven|]
en: Odd numbers are numbers which do not leave a remainder of 0 when divided by 2.
pt: Os números ímpares são os números que deixam um resto diferente de 0 quando são divididos por 2.

[ctx: NumbersOddEven|]
en: Exercise to test your understanding.
pt: Exercício para testar a sua compreensão.

[ctx: Tutorial1|]
en: The remainder is the amount "left over" after dividing a number with another number.
     If 6 is divided by 2 the result is 3 and the remainder is 0.
     If 7 is divided by 2 the result is 3 and the remainder is 1.
pt: O resto é o valor "que fica" depois de dividir o número indicado pelo outro número.
     Se o 6 for dividido por 2, o resultado é 3 e o resto é 0.
     Se o 7 for dividido por 2, o resultado é 3 e o resto é 1.

[ctx: Tutorial2|]
en: For example: 12, 38, 52, 68, 102, 118, 168, 188, 502, 532, 700, 798, 842, 892, 1000. All of these numbers are even numbers as they leave a remainder of 0 when divided by 2.
pt: Por exemplo: 12, 38, 52, 68, 102, 118, 168, 188, 502, 532, 700, 798, 842, 892, 1000. Todos esses números são pares, já que deixam um resto igual a 0 quando são divididos por 2.

[ctx: Tutorial3|]
en: For example: 15, 19, 51, 65, 103, 119, 169, 185, 505, 533, 701, 799, 845, 897, 1001. All of these numbers are odd numbers as they do not leave a remainder of 0 when divided by 2.
pt: Por exemplo: 15, 19, 51, 65, 103, 119, 169, 185, 505, 533, 701, 799, 845, 897, 1001. Todos esses números são ímpares, já que deixam um resto diferente de 0 quando são divididos por 2.

[ctx: TutorialBase|]
en: Choose the even number:
pt: Escolha o número par:

[ctx: TutorialBase|]
en: Choose the odd number:
pt: Escolha o número ímpar:

[ctx: TutorialBase|]
en: Great
pt: Óptimo

[ctx: TutorialBase|]
en: There is an error: when divided by 2, %1 leaves a remainder of 1. Therefore this is an odd number.
pt: Está errado: quando é dividido por 2, o %1 deixa um resto igual a 1. Como tal, é um número ímpar.

[ctx: TutorialBase|]
en: There is an error: when divided by 2, %1 leaves a remainder of 0. Therefore this is an even number.
pt: Está errado: quando é dividido por 2, o %1 deixa um resto igual a 0. Como tal, é um número par.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Ordering letters
pt: Ordenar as letras

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Arrange the given letters in alphabetical order or in reverse alphabetical order as requested.
pt: Organize as letras indicadas por ordem ascendente ou descendente, tal como for indicado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: You are provided with some letters. Drag and drop them to the upper area in alphabetical order or in reverse alphabetical order as requested.
pt: São-lhe apresentadas algumas letras. Arraste e largue estas na área superior para a sua ordem alfabética ou na ordem alfabética inversa, como for pedido.

[ctx: Data|]
en: Ascending order, 5 defined letters.
pt: Ordem ascendente, 5 letras definidas.

[ctx: Data|]
en: Descending order, 5 defined letters.
pt: Ordem descendente, 5 letras definidas.

[ctx: Data|]
en: Ascending order, 5 random letters.
pt: Ordem ascendente, 5 letras aleatórias.

[ctx: Data|]
en: Descending order, 5 random letters.
pt: Ordem descendente, 5 letras aleatórias.

[ctx: Data|]
en: Ascending order, 8 random letters.
pt: Ordem ascendente, 8 letras aleatórias.

[ctx: Data|]
en: Descending order, 8 random letters.
pt: Ordem descendente, 8 letras aleatórias.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Ordering chronology
pt: Ordenação cronológica

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Arrange the given events in their chronological order.
pt: Organizar os eventos indicados pela sua ordem cronológica.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: You are provided with some images. Drag and drop them to the upper area in their chronological order.
pt: São-lhe apresentadas algumas imagens. Arraste e largue estas imagens na área superior para a sua ordem cronológica correcta.

[ctx: Data|]
en: Cycle of life of a flower.
pt: Ciclo da vida de uma flor.

[ctx: Data|]
en: Travel to the Moon.
pt: Viagem à Lua.

[ctx: Data|]
en: Tux gathers an apple.
pt: O Tux apanha uma maçã.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Ordering numbers
pt: Ordenar os números

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Arrange the given numbers in ascending or descending order as requested.
pt: Organize os números indicados por ordem ascendente ou descendente, tal como indicado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Counting.
pt: Contagem.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: You are provided with some numbers. Drag and drop them to the upper area in ascending or descending order as requested.
pt: São-lhe apresentados alguns números. Arraste e largue os números na sua posição correcta para reordenar os números por ordem ascendente ou descendente, tal como pedido.

[ctx: ordering|]
en: Drag and drop the items in ascending order.
pt: Arraste e largue os itens por ordem ascendente.

[ctx: ordering|]
en: Drag and drop the items in descending order.
pt: Arraste e largue os itens por ordem descendente.

[ctx: ordering|]
en: Drag and drop the letters in alphabetical order.
pt: Arraste e largue as letras por ordem alfabética.

[ctx: ordering|]
en: Drag and drop the letters in reverse alphabetical order.
pt: Arraste e largue as letras por ordem alfabética inversa.

[ctx: ordering|]
en: Drag and drop the items in chronological order.
pt: Arraste e largue as letras por ordem cronológica.

[ctx: ordering|]
en: Drag and drop the words to the upper box to form a meaningful sentence.
pt: Arraste e largue as palavras na área superior para formar uma frase com sentido.

[ctx: Data|]
en: Ascending order, 5 defined numbers between 1 and 5.
pt: Ordem ascendente, 5 números definidos entre 1 e 5.

[ctx: Data|]
en: Descending order, 5 defined numbers between 1 and 5.
pt: Ordem descendente, 5 números definidos entre 1 e 5.

[ctx: Data|]
en: Ascending order, 5 random numbers between 2 and 10.
pt: Ordem ascendente, 5 números aleatórios entre 2 e 10.

[ctx: Data|]
en: Descending order, 5 random numbers between 2 and 10.
pt: Ordem descendente, 5 números aleatórios entre 2 e 10.

[ctx: Data|]
en: Ascending order, 5 random numbers between 8 and 20.
pt: Ordem ascendente, 5 números aleatórios entre 8 e 20.

[ctx: Data|]
en: Descending order, 5 random numbers between 8 and 20.
pt: Ordem descendente, 5 números aleatórios entre 8 e 20.

[ctx: Data|]
en: Ascending order, 8 random numbers between 2 and 30.
pt: Ordem ascendente, 8 números aleatórios entre 2 e 30.

[ctx: Data|]
en: Descending order, 8 random numbers between 2 and 30.
pt: Ordem descendente, 8 números aleatórios entre 2 e 30.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Ordering sentences
pt: Ordenação de frases

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Arrange the given words to form a meaningful sentence.
pt: Organize as palavras fornecidas para formar uma frase com sentido.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: You are provided with some words. Drag and drop them to the upper area to form a meaningful sentence.
pt: São-lhe fornecidas algumas palavras. Arraste e largue as mesmas na área superior para formar uma frase com sentido.

[ctx: Data|]
en: Below 5 words.
pt: Abaixo de 5 palavras.

[ctx: Data|]
note: These sentences should not need to be translated word by word. Please add at least 10 sentences, each one being between 3 and 5 words. Use | to separate group of words. The aim of the string is to shuffle the group of words and let the child reorder them correctly. We should not be able to form a co
en: The|dog|barks.
    The|house|is|red.
    The|boy|reads|a book.
    My|friend|is|nice.
    What|a|beautiful|sight!
    Steve|jumps|into|the|pool.
    Jessica|wants|a|new|book.
    Mom|made|me|a|sandwich.
    Tigers|live|in|forests.
    Football|is|a|team|game.
pt: O|cão|ladra.
    A|casa|é|vermelha.
    O|menino|lê|um livro.
    O|meu|amigo|é|fixe.
    Que|vista|maravilhosa!
    O|João|mergulha|na|piscina.
    A|Joana|quer|um|livro.
    A|mãe|fez-me|uma|sandes.
    Os|tigres|vivem|nas|florestas.
    O|futebol|é|um|jogo|em equipa.

[ctx: Data|]
en: Below 10 words.
pt: Abaixo de 10 palavras.

[ctx: Data|]
note: These sentences should not need to be translated word by word. Please add at least 10 sentences, each one being between 6 and 10 words. Use | to separate group of words. The aim of the string is to shuffle the group of words and let the child reorder them correctly. We should not be able to form a c
en: The|sun|is|shining|in|the|sky.
    Kids|enjoy|playing|outside|in|the|evening.
    Are|you|going|out|for|lunch?
    The|girl|tied|her|tennis|shoes|and|went|outside.
    Sam|felt|sick|after|eating|five|huge|candy|bars.
    Our|family|takes|a|vacation|to|the|beach|every|year.
    Uncle|Joe|gave|me|a|red|toy|truck.
    When|you|finish|your|rice|you|can|eat|dessert.
    Mom|has|asked|me|to|play|in|the|room.
    I|think|we|are|going|to|have|a|good|day.
pt: O|Sol|brilha|no|céu.
    As|crianças|gostam|de|se|divertir|à|noite.
    Vais|sair|para|almoçar?
    A|menina|calçou|os|sapatos|e|saiu.
    O|José|ficou|doente|depois|de|comer|chocolates|grandes.
    A|nossa|família|vai|de|férias|para|a|praia|todos|os|anos.
    O|tio|Paulo|deu-me|um|camião|vermelho.
    Quando|terminares|o|arroz|podes|comer|a|sobremesa.
    A|mãe|pediu-me|para|brincar|no|quarto.
    Penso|que|vamos|ter|um|bom|dia.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Play oware (against Tux)
pt: Jogar Oware (contra o Tux)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Play the Oware strategy game against Tux.
pt: Jogar o jogo de estratégia Oware contra o Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Capturing occurs only when a player brings the count of an opponent's house to exactly two or three with the final seed he sowed in that turn. This always captures the seeds in the corresponding house, and possibly more: if the previous-to-last seed also brought an opponent's house to two or three, these are captured as well, and so on until a house is reached which does not contain two or three seeds or does not belong to the opponent. The captured seeds are placed in the player's scoring house. However, if a move would capture all of an opponent's seeds, the capture is forfeited since this would prevent the opponent from continuing the game, and the seeds are instead left on the board.
pt: A captura só ocorre quando um jogador mudar a contagem da casa de um adversário para exactamente dois ou três com a semente final que colheu nessa jogada. Isto captura sempre as sementes na casa correspondente, e quem sabe mais ainda: se a penúltima semente também deixar a casa de um adversário com duas ou três, estas também são capturadas, e assim por diante até que se chegue a uma casa que não tenha duas ou três sementes ou que não pertença a um adversário. As sementes capturadas são colocadas na casa de pontuação do jogador. Contudo, se uma jogada puder capturar todas as sementes de um adversário, a captura é anulada, dado que isso iria impedir o adversário de prosseguir com o jogo, sendo assim as sementes deixadas como tal no tabuleiro.

[ctx: ActivityInfo|]
en: If an opponent's houses are all empty, the current player must make a move that gives the opponent seeds. If no such move is possible, the current player captures all seeds in their own territory, ending the game.
pt: Se as casas de um adversário ficarem todas vazias, o jogador actual deverá fazer uma jogada que atribua sementes ao adversário. Se não for possível essa jogada, o jogador actual captura todas as sementes no seu próprio território, terminando assim o jogo.

[ctx: oware|]
en: Invalid Move!
pt: Jogada Inválida!

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Play oware (with a friend)
pt: Jogar o Oware (com um amigo)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Play the Oware strategy game with a friend.
pt: Jogar o jogo de estratégia Oware com um amigo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Assemble the puzzle
pt: Montar o 'puzzle'

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Drag and Drop the pieces to rebuild the original paintings.
pt: Arraste e largue os itens para recompor a pintura original.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Mouse-manipulation: movement, drag and drop.
pt: Manipulação do rato: movimento, arrastamento e largada.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Drag the pieces to the right place to rebuild the painting.
pt: Arraste e largue os itens para recompor a pintura original.

[ctx: board10_0|]
en: Katsushika Hokusai, Viewing Sunset over the Ryogoku Bridge from the Ommaya Embankment - 1830
pt: Katsushika Hokusai, Vista do Pôr-do-Sol na Ponte Ryogoku no Dique de Ommaya - 1830

[ctx: board11_0|]
en: Katsushika Hokusa, Poppies - 1833-1834
pt: Katsushika Hokusa, Papoilas - 1833-1834

[ctx: board12_0|]
en: Katsushika Hokusai, Kazusa sea Route - 1830.
pt: Katsushika Hokusai, Marginal de Kazusa - 1830.

[ctx: board13_0|]
en: Michelangelo, Pieta - 1499
pt: Michelangelo, Pietá - 1499

[ctx: board15_0|]
en: Giovanni Bellini, La Pala di Pesaro - 1475-85
pt: Giovanni Bellini, O Retábulo de Pesaro - 1475-85

[ctx: board16_0|]
en: Albrecht Dürer, Lion - 1494
pt: Albrecht Dürer, Leão - 1494

[ctx: board17_0|]
en: Pieter Brugel, The Harvesters - 1565
pt: Pieter Brugel, Os Agricultores - 1565

[ctx: board18_0|]
en: Pierre-Auguste Renoir, Girls At The Piano - 1892
pt: Pierre-Auguste Renoir, Meninas ao Piano - 1892

[ctx: board19_0|]
en: Wassily Kandinsky, Composition VIII - 1923
pt: Wassily Kandinsky, Composição VIII - 1923

[ctx: board1_0|]
en: Pierre-Auguste Renoir, Bal du moulin de la Galette - 1876
pt: Pierre-Auguste Renoir, O Moinho de la Galette - 1876

[ctx: board20_0|]
en: Bazille, The Ramparts at Aigues-Mortes - 1867
pt: Bazille, As Muralhas de Aigues-Mortes - 1867

[ctx: board21_0|]
en: Mary Cassatt, Summertime - 1894
pt: Mary Cassatt, Tempo de Verão - 1894

[ctx: board22_0|]
en: Vincent Van Gogh, Village Street in Auvers - 1890
pt: Vincent van Gogh, Rua de Auvers - 1890

[ctx: board2_0|]
en: Giuseppe Arcimboldo, Spring - 1573
pt: Giuseppe Arcimboldo, Primavera - 1573

[ctx: board3_0|]
en: Giuseppe Arcimboldo, The Librarian - 1566
pt: Giuseppe Arcimboldo, O Bibliotecário - 1566

[ctx: board4_0|]
en: Katsushika Hokusai, Oiran and Kamuro
pt: Katsushika Hokusai, Oiran e Kamuro

[ctx: board5_0|]
en: Katsushika Hokusai, Woman holding a fan
pt: Katsushika Hokusai, Mulher a segurar um leque

[ctx: board6_0|]
en: Katsushika Hokusai, Ejiri in Suruga Province - 1830-1833
pt: Katsushika Hokusai, Ejiri na Província de Suruga - 1830-1833

[ctx: board7_0|]
en: Katsushika Hokusai, The Great Wave off Kanagawa - 1823-1829
pt: Katsushika Hokusai, A Grande Onda de Kanagawa - 1823-1829

[ctx: board8_0|]
en: Utagawa Hiroshige, The Benzaiten Shrine at Inokashira in Snow - 1760-70
pt: Utagawa Hiroshige, O Templo de Benzaiten em Inokashira sob a Neve - 1760-70

[ctx: board9_0|]
en: Utagawa Hiroshige, Horse-mackerel and Prawn - 1840
pt: Utagawa Hiroshige, Carapaus e Gambas - 1840

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Path decoding
pt: Descodificação de caminhos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Follow the given directions to help Tux reach the target.
pt: Siga as direcções indicadas para ajudar o Tux a chegar ao destino.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The directions are absolute, they do not depend on the current orientation of Tux.
pt: As direcções são absolutas; não dependem da orientação actual do Tux.

[ctx: Data|]
en: %1x%2 grids.
pt: Grelhas %1x%2.

[ctx: ActivityInfo|]
en: The directions are relative to the current orientation of Tux.
pt: As direcções são relativas à orientação actual do Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
en: This means that UP moves forward, DOWN moves backward, LEFT moves to the left side of Tux and RIGHT moves to the right side of Tux.
pt: Isto significa que o CIMA anda em frente, o BAIXO anda para trás, a ESQUERDA anda para o lado esquerdo do Tux e a DIREITA anda para o lado direito do Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Path encoding
pt: Codificação de caminhos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Move Tux along the path to reach the target.
pt: Mover o Tux ao longo do caminho para chegar ao destino.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Use the arrow buttons to move Tux along the path until he reaches the target.
pt: Use os cursores para mover o Tux ao longo do caminho até que chegue ao destino.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Keyboard controls:
pt: Controlos do teclado:

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: directions
pt: Cursores: direcções

[ctx: GridPath|]
en: Errors: %1
pt: Erros: %1

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Penalty kick
pt: Grande penalidade

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Double click or double tap on any side of the goal in order to score.
pt: Faça duplo-click ou duplo-toque sobre qualquer lado da baliza para onde deseja enviar a bola.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Double click or double tap on a side of the goal to kick the ball. You can double click the left, right or middle mouse button. If you do not double click fast enough, Tux catches the ball. You must click on it to bring it back to its initial position.
pt: Faça duplo-click com o rato ou duplo-toque com o dedo sobre a bola para a chutar. Poderá fazer duplo-click com o botão esquerdo, direito ou do meio do rato. Se perder, o Tux apanha a bola. Terá de carregar sobre ele para o voltar a pôr na sua posição inicial.

[ctx: Penalty|]
en: Double click or double tap on the side of the goal you want to put the ball in.
pt: Faça duplo-click ou duplo-toque sobre o lado da baliza para onde deseja enviar a bola.

[ctx: Penalty|]
en: Click or tap on the ball to bring it back to its initial position.
pt: Carregar ou tocar na bola para a repor na posição original.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Photo hunter
pt: Caçador de fotografias

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Find the differences between the two pictures.
pt: Descubra as diferenças entre as duas imagens.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Observe the two pictures carefully. There are some slight differences. When you find a difference you must click on it.
pt: Observe as duas imagens com cuidado. Existem algumas diferenças subtis. Quando descobrir uma diferença, deverá carregar na mesma.

[ctx: PhotoHunter|]
en: Drag the slider to show the differences.
pt: Arraste a barra deslizante para mostrar as diferenças.

[ctx: PhotoHunter|]
en: Click on the differences between the two images.
pt: Carregue nas diferenças entre as duas imagens.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Piano composition
pt: Composição de piano

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Learn how the piano keyboard works, and how notes are written on a musical staff.
pt: Compreender como o teclado do piano consegue tocar música, tal como está escrita na pauta musical.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Develop an understanding of music composition, and increase interest in making music with a piano keyboard. This activity covers many fundamental aspects of music, but there is much more to explore about music composition. If you enjoy this activity but want a more advanced tool, try downloading Minuet (https://minuet.kde.org/), an open source software for music education or MuseScore (https://musescore.org), an open source music notation tool.
pt: Desenvolver uma compreensão da composição de músicas e aumentar o interesse na criação de música com um teclado de piano. Esta actividade cobre muitos aspectos fundamentais da música, se bem que ainda há muito mais para explorar sobre a composição musical. Se gostar desta actividade mas quiser algo mais avançado, tente obter o Minuet (https://minuet.kde.org), uma aplicação de software livre para educação musical ou o MuseScore (https://musescore.org), uma ferramenta de notação musical de código aberto.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Familiarity with note naming conventions.
pt: Familiarização com as convenções de nomes das notas.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: This activity has several levels, each level adding a new functionality to the previous one.
pt: Esta actividade tem diversos níveis, sendo que cada nível adiciona uma nova funcionalidade ao nível anterior.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Level 1: Basic piano keyboard (white keys only) where users can experiment with clicking the colored rectangle keys to write music.
pt: Nível 1: Teclado de piano básico (apenas as teclas brancas) onde os utilizadores podem experimentar e carregar nas teclas rectangulares coloridas para compor músicas.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Level 2: The musical staff switches to bass clef, so notes are lower than in previous level.
pt: Nível 2: A pauta musical muda para a clave de fá, pelo que as notas são mais graves que no nível anterior.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Level 3: Option to choose between treble and bass clef, addition of black keys (sharp keys).
pt: Nível 3: Opção para escolher entre a clave de sol e de fá, assim como a adição das teclas pretas.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Level 4: Flat notation used for black keys.
pt: Nível 4: Notação de sustenidos e bemóis nas teclas pretas.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Level 5: Option to select a note duration (whole, half, quarter, eighth notes).
pt: Nível 5: Opção para seleccionar a duração de uma nota (semibreve, mínima, semínima, colcheia).

[ctx: ActivityInfo|]
en: Level 6: Addition of rests (whole, half, quarter, eighth rests).
pt: Nível 6: Adição das pausas (pausas em semibreve, mínima, semínima, colcheia).

[ctx: ActivityInfo|]
en: Level 7: Save your compositions and load pre-defined or saved melodies.
pt: Nível 7: Gravação das suas composições e carregamento de melodias predefinidas ou gravadas.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Digits 1 to 7: white keys
pt: Números 1 a 7: teclas brancas

[ctx: ActivityInfo|]
en: F2 to F7: black keys
pt: F2 a F7: teclas pretas

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space: play
pt: Espaço: reproduzir

[ctx: ActivityInfo|]
en: Left and Right arrows: switch keyboard octave
pt: Cursores para Esquerda e Direita: mudar a oitava do teclado

[ctx: ActivityInfo|]
en: Backspace: undo
pt: Backspace: desfazer

[ctx: ActivityInfo|]
en: Delete: erase selected note or everything
pt: Delete: apagar a nota seleccionada ou tudo

[ctx: ActivityInfo|]
en: The synthesizer original code is from https://github.com/vsr83/miniSynth
pt: O código original do sintetizador está em https://github.com/vsr83/miniSynth

[ctx: KeyOption|]
note: Treble clef and Bass clef are the notations to indicate the pitch of the sound written on it.
en: Treble clef
pt: Clave de sol

[ctx: KeyOption|]
en: Bass clef
pt: Chave de fá

[ctx: KeyOption|]
en: Treble clef added
pt: Clave de sol adicionada

[ctx: KeyOption|]
en: Bass clef added
pt: Chave de fá adicionada

[ctx: LyricsArea|]
en: Title: %1
pt: Título: %1

[ctx: LyricsArea|]
en: Origin: %1
pt: Origem: %1

[ctx: melodies|]
en: America: English Lullaby
pt: América: Melodia Inglesa

[ctx: melodies|]
en: America: Patriotic
pt: América: Patriótico

[ctx: melodies|]
en: America: Shaker Tune
pt: América: Ritmo Agitado

[ctx: melodies|]
en: America: Nursery Rhyme
pt: América: Música Infantil

[ctx: melodies|]
en: Mexico
pt: México

[ctx: melodies|]
en: Italy
pt: Itália

[ctx: melodies|]
en: Spain
pt: Espanha

[ctx: melodies|]
en: German Kid's Song
pt: Música Infantil Alemã

[ctx: melodies|]
en: Children's Song from Brazil
pt: Música para Crianças do Brasil

[ctx: melodies|]
en: Germany
pt: Alemanha

[ctx: melodies|]
en: France
pt: França

[ctx: melodies|]
en: Brazil
pt: Brasil

[ctx: melodies|]
en: Hungary, Nursery Rhyme
pt: Hungria, Música Infantil

[ctx: melodies|]
en: Hungary, Children's Song
pt: Hungria, Música para Crianças

[ctx: melodies|]
en: Serbia
pt: Sérvia

[ctx: melodies|]
en: Britain
pt: Grã-Bretanha

[ctx: melodies|]
en: Poland
pt: Polónia

[ctx: melodies|]
en: Greece
pt: Grécia

[ctx: melodies|]
en: Ukraine
pt: Ucrânia

[ctx: melodies|]
en: Mexican song to break a piñata
pt: Música mexicana para partir uma pinhata

[ctx: melodies|]
en: Finland
pt: Finlândia

[ctx: MelodyList|]
en: Melodies
pt: Melodias

[ctx: OptionsRow|]
note: Whole note, Half note, Quarter note and Eighth note are the different length notes in the musical notation.
en: Whole note
pt: Semibreve

[ctx: OptionsRow|]
en: Half note
pt: Mínima

[ctx: OptionsRow|]
en: Quarter note
pt: Semínima

[ctx: OptionsRow|]
en: Eighth note
pt: Colcheia

[ctx: OptionsRow|]
note: Whole rest, Half rest, Quarter rest and Eighth rest are the different length rests (silences) in the musical notation.
en: Whole rest added
pt: Pausa de semibreve adicionada

[ctx: OptionsRow|]
en: Half rest added
pt: Pausa de mínima adicionada

[ctx: OptionsRow|]
en: Quarter rest added
pt: Pausa de semínima adicionada

[ctx: OptionsRow|]
en: Eighth rest added
pt: Pausa de colcheia adicionada

[ctx: OptionsRow|]
en: Whole rest
pt: Pausa de semibreve

[ctx: OptionsRow|]
en: Half rest
pt: Pausa de mínima

[ctx: OptionsRow|]
en: Quarter rest
pt: Pausa de semínima

[ctx: OptionsRow|]
en: Eighth rest
pt: Pausa de colcheia

[ctx: OptionsRow|]
en: Lyrics
pt: Letras Musicais

[ctx: OptionsRow|]
en: Play melody
pt: Tocar a melodia

[ctx: OptionsRow|]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: OptionsRow|]
note: Sharp notes and Flat notes represents the accidental style of the notes in the music.
en: Sharp notes
pt: Notas sustenidas

[ctx: OptionsRow|]
en: Flat notes
pt: Notas bemóis

[ctx: piano_composition|]
en: This is the treble clef staff for high pitched notes.
pt: Esta é a pauta da clave de sol, para as notas mais agudas.

[ctx: piano_composition|]
en: This is the bass clef staff for low pitched notes.
pt: Esta é a pauta da clave de fá, para as notas mais graves.

[ctx: piano_composition|]
en: The black keys are sharp and flat keys. Sharp notes have a ♯ sign.
pt: As teclas pretas são as notas sustenidas e bemóis. As notas sustenidas têm um símbolo ♯.

[ctx: piano_composition|]
en: Each black key has two names: flat and sharp. Flat notes have ♭ sign.
pt: Cada tecla preta tem dois nomes: bemóis e sustenidos. As notas bemóis têm o símbolo ♭.

[ctx: piano_composition|]
en: Click on the note symbol to write different length notes such as whole notes, half notes, quarter notes and eighth notes.
pt: Carregue no símbolo da nota para escrever as notas com as diferentes durações, como as semibreves, mínimas, semínimas e colcheias.

[ctx: piano_composition|]
en: Rests are equivalent to notes during which silence is maintained. Click on the rest symbol to select the rest length and then click on the add button to enter it to the staff.
pt: As pausas são equivalentes às notas, nas quais é mantido o silêncio. Carregue no símbolo da pausa para seleccionar a duração da pausa e depois carregue no botão para o adicionar na pauta.

[ctx: piano_composition|]
en: Now you can load music and also save your compositions.
pt: Agora pode carregar músicas e gravar as que compor.

[ctx: piano_composition|]
en: Error saving melody to your file (%1)
pt: Erro ao gravar a melodia no seu ficheiro (%1)

[ctx: piano_composition|]
en: Melody saved to your file (%1)
pt: Foi gravada a melodia no seu ficheiro (%1)

[ctx: Piano_composition|]
en: You have not selected any note. Do you want to erase all the notes?
pt: Não seleccionou nenhuma nota. Deseja apagar todas as notas?

[ctx: Piano_composition|]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: Piano_composition|]
en: No
pt: Não

[ctx: Piano_composition|]
en: Select the type of melody to load.
pt: Seleccione o tipo de melodia a carregar.

[ctx: Piano_composition|]
en: Pre-defined melodies
pt: Melodias predefinidas

[ctx: Piano_composition|]
en: Your saved melodies
pt: As suas melodias gravadas

[ctx: Piano_composition|]
en: This activity requires sound, so it will play some sounds even if the audio voices or effects are disabled in the main configuration.
pt: Esta actividade precisa de som, pelo que irá tocar alguns sons, mesmo se as vozes ou efeitos de áudio estão desactivados na configuração principal.

[ctx: Piano_composition|]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: Piano_composition|]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
note: Translators, C, D, E, F, G, A and B are the note notations in English musical notation system. The numbers in the arguments represents the octave number of the note. For instance, C4 is a C note in the 4th octave.
en: F%1
pt: Fá%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: G%1
pt: Sol%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: A%1
pt: Lá%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: B%1
pt: Si%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: C%1
pt: Dó%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: D%1
pt: Ré%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: E%1
pt: Mi%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
note: Translators, C♯, D♯, F♯, G♯, and A♯ are the note notations in English musical notation system. The numbers in the arguments represents the octave number of the note. For instance, C♯4 is a C♯ note in the 4th octave.
en: F♯%1
pt: Fá♯%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: G♯%1
pt: Sol♯%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: A♯%1
pt: Lá♯%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: C♯%1
pt: Dó♯%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: D♯%1
pt: Ré♯%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
note: Translators, D♭, E♭, G♭, A♭, B♭ are the note notations in English musical notation system. The numbers in the arguments represents the octave number of the note. For instance, D♭4 is a D♭ note in the 4th octave.
en: G♭%1
pt: Sol♭%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: A♭%1
pt: Lá♭%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: B♭%1
pt: Si♭%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: D♭%1
pt: Ré♭%1

[ctx: PianoOctaveKeyboard|]
en: E♭%1
pt: Mi♭%1

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Move the helicopter to catch the clouds in the correct order.
pt: Mova o helicóptero para apanhar as nuvens pela ordem correcta.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Catch the clouds in increasing order. With a keyboard, use the arrow keys to move the helicopter. With a pointing device, just click or tap on the target location. To know which number you have to catch you can either remember it or check the number on the bottom right corner.
pt: Apanhe as nuvens por ordem ascendente. Com um teclado, use as teclas de cursores para mover o helicóptero. Num ecrã por toque, coloque um dedo no ecrã e arraste-o rapidamente na direcção desejada. Para saber o número que terá de apanhar, tanto poderá recordá-lo como vê-lo no canto inferior direito.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Display colored notes.
pt: Mostrar as notas coloridas.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Display colorless notes.
pt: Mostrar as notas sem cores.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Play piano
pt: Tocar piano

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Understand how the piano keyboard can play music as written on the musical staff.
pt: Compreender como o teclado do piano consegue tocar música, tal como está escrita na pauta musical.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Knowledge of musical notation and musical staff.
pt: Conhecimento das notações e pautas musicais.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Some notes are played on the staff. Click on the keyboard keys matching the notes on the staff.
pt: Algumas notas são tocadas na pauta. Carregue nas teclas do teclado que correspondem às notas da pauta.

[ctx: ActivityInfo|]
en: On levels 1 to 5 you will practice treble clef notes and on levels 6 to 10 you will practice bass clef notes.
pt: Nos níveis 1 a 5, irá praticar as notas da clave de sol e nos níveis 6 a 10 irá praticar as notas da clave de fá.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Backspace or Delete: undo
pt: Backspace ou Delete: desfazer

[ctx: PlayPiano|]
en: Click on the piano keys that match the given notes.
pt: Carregue nas teclas do piano correspondentes às notas indicadas.

[ctx: PlayPiano|]
en: This activity requires sound, so it will play some sounds even if the audio voices or effects are disabled in the main configuration.
pt: Esta actividade precisa de som, pelo que irá tocar alguns sons, mesmo se as vozes ou efeitos de áudio estão desactivados na configuração principal.

[ctx: PlayPiano|]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: PlayPiano|]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Play rhythm
pt: Tocar o ritmo

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to follow a rhythm accurately.
pt: Aprender a seguir um ritmo com precisão.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Simple understanding of musical rhythm.
pt: Compreensão simples do ritmo e das batidas musicais.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Listen to the rhythm played. When you're ready, click on the drum following the same rhythm. If you clicked at correct times, another rhythm is played. If not, you must try again.
pt: Escute o ritmo tocado. Quando estiver pronto, carregue no tambor a seguir o mesmo ritmo. Se carregar nas alturas correctas, será tocado outro ritmo. Caso contrário, terá de tentar de novo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Odd levels display a vertical line on the staff following the rhythm: click on the drum when the line is in the middle of the notes.
pt: Os níveis ímpares mostram uma linha vertical na pauta que segue o ritmo: carregue no tambor quando a linha estiver a meio das notas.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Even levels are harder, because there is no vertical line. You must read the notes length and play the rhythm accordingly. You can also click on the metronome to hear the quarter notes as reference.
pt: Os níveis pares são mais difíceis, porque não existe nenhuma linha vertical. Deve ler o tamanho das notas e tocar o ritmo de acordo com isso. Poderá também carregar no metrónomo para ouvir as semínimas como referência.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Click on the reload button if you want to replay the rhythm.
pt: Carregue no botão Recarregar se quiser repetir o ritmo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space bar: click on the drum
pt: Barra de Espaço: carregar na bateria

[ctx: ActivityInfo|]
en: Enter or Return: replay the rhythm
pt: Enter ou Return: repetir o ritmo

[ctx: ActivityInfo|]
en: Up and Down: increase or decrease the tempo
pt: Cima e Baixo: aumentar ou diminuir o tempo

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: Start or stop the metronome if it is visible
pt: Tab: Iniciar ou parar o metrónomo se estiver visível

[ctx: PlayRhythm|]
en: Use the metronome to estimate the time intervals and play the rhythm correctly.
pt: Use o metrónomo para estimar os intervalos de tempo e toque o ritmo de forma correcta.

[ctx: PlayRhythm|]
en: Follow the vertical line and click on the drum or press space key to play the rhythm correctly.
pt: Siga a linha vertical e carregue na bateria ou na tecla de Espaço para tocar o ritmo de forma correcta.

[ctx: PlayRhythm|]
en: This activity requires sound, so it will play some sounds even if the audio voices or effects are disabled in the main configuration.
pt: Esta actividade precisa de som, pelo que irá tocar alguns sons, mesmo se as vozes ou efeitos de áudio estão desactivados na configuração principal.

[ctx: PlayRhythm|]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: PlayRhythm|]
en: Continue
pt: Continuar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Positions
pt: Posições

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Find the boy's position in relation to the box.
pt: Descubra a posição do menino em relação à caixa.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Describe the relative position of an object.
pt: Descrever a posição relativa de um objecto.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: You will see different images representing a boy and a box, you have to find out the position of the boy in relation to the box and select the correct answer.
pt: Irá ver diferentes imagens que representam um menino e uma caixa, onde terá de descobrir a posição do menino em relação à caixa e seleccionar a resposta correcta.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: validate selected answer
pt: Espaço ou Enter: validar a resposta seleccionada

[ctx: Data|]
en: Basic positions.
pt: Posições básicas.

[ctx: Data|]
note: it refers to the next to position
en: beside
pt: ao lado

[ctx: Data|]
en: Select the image where the child is beside the box.
pt: Seleccione a imagem onde a criança está ao lado da caixa.

[ctx: Data|]
note: it refers to the behind position
en: behind
pt: atrás

[ctx: Data|]
en: Select the image where the child is behind the box.
pt: Seleccione a imagem onde a criança está atrás da caixa.

[ctx: Data|]
note: it refers to the in front of position
en: in front of
pt: à frente

[ctx: Data|]
en: Select the image where the child is in front of the box.
pt: Seleccione a imagem onde a criança está à frente da caixa.

[ctx: Data|]
note: it refers to the inside position
en: inside
pt: dentro

[ctx: Data|]
en: Select the image where the child is inside the box.
pt: Seleccione a imagem onde a criança está dentro da caixa.

[ctx: Data|]
note: it refers to the above position
en: above
pt: em cima

[ctx: Data|]
en: Select the image where the child is above the box.
pt: Seleccione a imagem onde a criança está em cima da caixa.

[ctx: Data|]
note: it refers to the beneath position
en: under
pt: debaixo

[ctx: Data|]
en: Select the image where the child is under the box.
pt: Seleccione a imagem onde a criança está debaixo da caixa.

[ctx: Data|]
en: All positions (with left and right).
pt: Todas as posições (com a esquerda e a direita).

[ctx: Data|]
note: it refers to the position on the right side
en: right
pt: direita

[ctx: Data|]
en: Select the image where the child is at the right of the box.
pt: Seleccione a imagem onde a criança está à direita da caixa.

[ctx: Data|]
note: it refers to the position on the left side
en: left
pt: esquerda

[ctx: Data|]
en: Select the image where the child is at the left of the box.
pt: Seleccione a imagem onde a criança está à esquerda da caixa.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Can read instructions, and think logically to find a path.
pt: Consegue ler instruções. Pensar de forma lógica no caminho.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Choose the instructions from the menu, and arrange them in order to lead Tux to his goal.
pt: Escolha as instruções no menu indicado e organize-as por ordem para que façam com que o Tux chegue ao seu objectivo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Left and Right arrows: navigate inside selected area
pt: Cursores para Esquerda e Direita: navegar dentro da área seleccionada

[ctx: ActivityInfo|]
en: Up and Down arrows: increase or decrease the loop counter if the loop area is selected
pt: Cursores para Cima e Baixo: aumentar ou diminuir o contador do ciclo, caso esteja seleccionada a área do ciclo

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space: select an instruction or append selected instruction in main/procedure/loop area
pt: Espaço: seleccionar uma instrução ou adicionar a seleccionada na área de código do procedimento/ciclo/principal

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: switch between instructions area and main/procedure/loop area
pt: Tab: alternar entre a área de instruções e a área de código do procedimento/ciclo/principal

[ctx: ActivityInfo|]
en: Delete: remove selected instruction from main/procedure/loop area
pt: Delete: apagar a instrução seleccionada na área de código do procedimento/ciclo/principal

[ctx: ActivityInfo|]
en: Enter: run the code or reset Tux when it fails to reach the fish
pt: Enter: executar o código ou reiniciar o Tux, quando não conseguir chegar ao peixe

[ctx: ActivityInfo|]
en: To add an instruction in main/procedure/loop area, select it from instructions area, then switch to the main/procedure/loop area and press Space.
pt: Para adicionar uma instrução da área de instruções à área de código do procedimento/ciclo/principal, seleccione-a na área de instruções, depois mude para a área do procedimento/principal e carregue em Espaço.

[ctx: ActivityInfo|]
en: To modify an instruction in main/procedure/loop area, select it from main/procedure/loop area, then switch to instructions area, choose the new instruction and press Space.
pt: Para modificar uma instrução na área principal/procedimentos/ciclos, seleccione-a na área em questão, depois vá para a área de instruções, escolha a nova instrução e carregue em Espaço.

[ctx: InstructionArea|]
en: Choose the instructions
pt: Escolha as instruções

[ctx: ProgrammingMaze|]
en: Reach the fish in less than %1 instructions.
pt: Chegue ao peixe em menos de %1 instruções.

[ctx: ProgrammingMaze|]
en: Main function
pt: Função principal

[ctx: ProgrammingMaze|]
en: Procedure
pt: Procedimento

[ctx: ProgrammingMaze|]
en: Loop
pt: Ciclo

[ctx: Data|]
en: Using the main area only.
pt: A usar apenas a área principal.

[ctx: Data|]
en: Using both the main area and the procedure area.
pt: A usar tanto a área principal como a de procedimentos.

[ctx: Data|]
en: Using both the main area and the loop area.
pt: A usar tanto a área principal como a do ciclo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Rebuild the train model at the top of the screen.
pt: Reconstruir o comboio apresentado no topo do ecrã.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Memory training.
pt: Treino de memória.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A train is displayed for a few seconds. Rebuild it at the top of the screen by dragging the appropriate items. Remove an item from the answer area by dragging it down.
pt: Um comboio aparece no topo da área principal durante alguns segundos. Reconstrua-o no topo do ecrã, arrastando os itens apropriados. Remova um item da área de resposta, arrastando-o para baixo.

[ctx: ActivityInfo|]
en: <b>Keyboard Controls:</b>
pt: <b>Controlos do Teclado:</b>

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: navigate in the sample area and in the answer area
pt: Cursores: navegar na área do exemplo e na da resposta

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space: add an item from the samples to the answer area, or swap two items in the answer area
pt: Espaço: adicionar um item das amostras para a área de resposta ou trocar dois itens na área de resposta

[ctx: ActivityInfo|]
en: Delete or Backspace: remove the selected item from the answer area
pt: Delete ou Backspace: remove o item seleccionado da área de resposta

[ctx: ActivityInfo|]
en: Enter or Return: submit your answer
pt: Enter ou Return: enviar a resposta

[ctx: Railroad|]
en: Observe and remember the train before the timer ends and then drag the items to set up a similar train.
pt: Observe e memorize o comboio antes de o tempo terminar e depois arraste os itens para configurar um comboio semelhante.

[ctx: Railroad|]
en: If you forgot the model, you can click on the Hint button to view it again.
pt: Se se esquecer do modelo, poderá carregar no botão de Dica para o ver de novo.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Horizontal reading practice
pt: Exercício de leitura na horizontal

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Read a list of words and say if a given word is in it.
pt: Ler uma lista de palavras e descobrir se uma dada palavra se encontra lá.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Reading training in a limited time.
pt: Treino de leitura em tempo limitado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A word is shown on the board. A list of words, displayed horizontally, will appear and disappear. Did the given word appear in the list?
pt: Aparece uma palavra no tabuleiro. Irá aparecer e desaparecer na horizontal uma lista de palavras. Será que a palavra indicada aparece na lista?

[ctx: Readingh|]
en: <font color="#373737">Check if the word<br/></font><b><font color="#315AAA">%1</font></b><br/><font color="#373737">is displayed</font>
pt: <font color="#373737">Verifique se a palavra<br/></font><b><font color="#315AAA">%1</font></b><br/><font color="#373737">está visível</font>

[ctx: Readingh|]
en: Yes, I saw it!
pt: Sim, eu vi-a!

[ctx: Readingh|]
en: No, it was not there!
pt: Não, não estava lá!

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Vertical reading practice
pt: Exercício de leitura na vertical

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Read a vertical list of words and say if a given word is in it.
pt: Ler uma lista vertical de palavras e perceber se uma dada palavra está lá.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: A word is shown on the board. A list of words, displayed vertically, will appear and disappear. Did the given word appear in the list?
pt: Aparece uma palavra no tabuleiro. Irá aparecer e desaparecer na vertical uma lista de palavras. Será que a palavra indicada aparece na lista?

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Redraw the given image
pt: Voltar a desenhar a imagem actual

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Draw perfectly the given image on the empty grid.
pt: Desenhar perfeitamente a imagem indicada na grelha vazia.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: First, select the proper color from the toolbar. Click on the grid and drag to paint, then release the click to stop painting.
pt: Primeiro, seleccione a cor adequada na barra de ferramentas. Depois, carregue na grelha e arraste o rato para pintar, largando o botão para parar a pintura.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Digits: select a color
pt: Algarismos: seleccionar uma cor

[ctx: ActivityInfo|]
en: Arrows: navigate in the grid
pt: Cursores: navegação dentro da grelha

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: paint
pt: Espaço ou Enter: pintar

[ctx: Data|]
en: Small grids.
pt: Grelhas pequenas.

[ctx: Data|]
en: Medium grids.
pt: Grelhas médias.

[ctx: Data|]
en: Large grids.
pt: Grelhas grandes.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Mirror the given image
pt: Espelho da imagem indicada

[ctx: Data|]
en: Small grids (3×3).
pt: Grelhas pequenas (3×3).

[ctx: Data|]
en: Medium grids (5×5).
pt: Grelhas médias (5×5).

[ctx: Data|]
en: Large grids (7×7).
pt: Grelhas grandes (7×7).

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Renewable energy
pt: Energia renovável

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Tux has come back from fishing on his boat. Bring the electrical system back up so he can have light in his home.
pt: O Tux regressou de uma grande festa de pesca no seu barco. Reponha o sistema eléctrico de volta, para que ele possa ter luz em sua casa.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn about an electrical system based on renewable energy.
pt: Aprender sobre o sistema eléctrico, usando energias renováveis.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on different active elements: sun, cloud, dam, solar array, wind farm and transformers, in order to reactivate the entire electrical system. When the system is back up and Tux is in his home, push the light button for him. To win you must switch on all the consumers while all the producers are up.
pt: Carregue nos diferentes elementos activos: Sol, nuvem, dique, painel solar, parque eólico e transformadores, para poder reactivar todo o sistema eléctrico. Quando o sistema estiver todo a funcionar e o Tux estiver na sua casa, carregue no interruptor de luz para ele. Para ganhar, terá de ligar todos os consumidores enquanto todos os produtores estiverem a funcionar.

[ctx: RenewableEnergy|]
en: Tux has come back from fishing on his boat. Bring the electrical system back up so he can have light in his home.
pt: O Tux regressou de uma grande festa de pesca no seu barco. Reponha o sistema eléctrico de volta, para que ele possa ter luz em sua casa.

[ctx: RenewableEnergy|]
en: Click on different active elements: sun, cloud, dam, solar array, wind farm and transformers, in order to reactivate the entire electrical system.
pt: Carregue nos diferentes elementos activos: Sol, nuvem, dique, painel solar, parque eólico e transformadores, para reactivar todo o sistema eléctrico.

[ctx: RenewableEnergy|]
en: When the system is back up and Tux is in his home, push the light button for him. To win you must switch on all the consumers while all the producers are up.
pt: Quando o sistema estiver de novo a funcionar e o Tux estiver na sua casa, carregue no interruptor de luz por ele. Para ganhar, terá de ligar todos os consumidores enquanto todos os produtores estiverem a funcionar.

[ctx: RenewableEnergy|]
en: Learn about an electrical system based on renewable energy. Enjoy.
pt: Aprenda sobre um sistema eléctrico baseado em energia renovável. Divirta-se.

[ctx: RenewableEnergy|]
en: It is not possible to consume more electricity than what is produced. There is a key limitation in the distribution of electricity, with minor exceptions, electrical energy cannot be stored, and therefore it must be generated as it is needed. A sophisticated system of control is therefore required to ensure electric generation very closely matches the demand. If supply and demand are not in balance, generation plants and transmission equipment can shut down which, in the worst cases, can lead to a major regional blackout.
pt: Não é possível consumir mais electricidade do que a produzida. Esta é uma limitação-chave na distribuição de electricidade, existindo algumas pequenas excepções, sendo que a energia eléctrica não pode ser armazenada, pelo que terá de ser gerada de acordo com as necessidades. Um sistema sofisticado de controlo é assim necessário para garantir que a geração de electricidade corresponde de forma muito próxima da procura. Se a oferta e a procura não estiverem equilibradas, as centrais eléctricas e o equipamento de transmissão poder-se-ão desligar, o que, no pior dos casos, poderá conduzir a um grande apagão numa dada região.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Arabic numbers
pt: Números árabes

[ctx: ActivityConfig|]
en: Roman numbers
pt: Números romanos

[ctx: ActivityConfig|]
en: Images
pt: Imagens

[ctx: ActivityConfig|]
en: Select Domino Representation
pt: Seleccionar a Representação do Dominó

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Count intervals
pt: Contagem dos intervalos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Tux is hungry. Help him find fish by counting to the correct ice spot.
pt: O Tux tem fome. Ajude-o a encontrar peixe, contando até ao ponto de gelo correcto.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Can read numbers on a domino.
pt: Seleccione um número nos dominós.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on the domino to show how many ice spots there are between Tux and the fish. Click the domino with the right mouse button to count backwards. When done, click on the OK button or hit the Enter key.
pt: Carregue no dado para mostrar quantos pontos de gelo estão entre o Tux e o peixe. Carregue no dado com o botão direito do rato para contar para trás. Quando terminar, carregue no botão OK ou carregue na tecla Enter.

[ctx: Data|]
en: Numbers between %1 and %2.
pt: Números entre %1 e %2.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Roman numerals
pt: Números romanos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Roman numerals are a numeral system that originated in ancient Rome and remained the usual way of writing numbers throughout Europe well into the Late Middle Ages. Numbers in this system are represented by combinations of letters from the Latin alphabet.
pt: Os numerais romanos são um sistema numérico que tem origem na Roma antiga e que permanece como forma normal de escrever os números em toda a Europa até ao fim da Idade Média. Os números neste sistema são representados por combinações de letras no alfabeto Latim.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Digits: type arabic numerals
pt: Algarismos: escrever números árabes

[ctx: ActivityInfo|]
en: Letters: type roman numerals (with I, V, X, L, C, D and M)
pt: Letras: escrever os numerais romanos (com o I, V, X, L, C, D e M)

[ctx: RomanNumerals|]
en: The roman numbers are all built out of these 7 numbers:
    I and V (units, 1 and 5)
    X and L (tens, 10 and 50)
    C and D (hundreds, 100 and 500)
     and M (1000).
     An interesting observation here is that the roman numeric system lacks the number 0.
pt: Os números romanos são todos compostos destes 7 números:
    I e V (unidades, 1 e 5)
    X e L (dezenas, 10 e 50)
    C e D (centenas, 100 e 500)
    e M (1000)
     Um facto interessante aqui é que o sistema romano não possui o número 0.

[ctx: RomanNumerals|]
en: Convert the roman number %1 to arabic.
pt: Converter o número romano %1 para árabe.

[ctx: RomanNumerals|]
en: Convert the arabic number %1 to roman.
pt: Converter o número árabe %1 para romano.

[ctx: RomanNumerals|]
en: All the units except 4 and 9 are built using sums of I and V:
    I, II, III, V, VI, VII, VIII.
     The 4 and the 9 units are built using differences:
    IV (5 – 1) and IX (10 – 1).
pt: Todas as unidades, excepto o 4 e o 9, são compostas por somas do I e do V:
    I, II, III, V, VI, VII, VIII.
     As unidades 4 e 9 são construídas com subtracções:
    IV (5 – 1) e IX (10 – 1).

[ctx: RomanNumerals|]
en: All the tens except 40 and 90 are built using sums of X and L:
    X, XX, XXX, L, LX, LXX, LXXX.
    The 40 and the 90 tens are built using differences:
    XL (10 taken from 50) and XC (10 taken from 100).
pt: Todas as dezenas, excepto o 40 e o 90, são compostas por somas do X e do L:
    X, XX, XXX, L, LX, LXX, LXXX
    As dezenas 40 e 90 são construídas com subtracções:
    XL (10 subtraídos a 50) e XC (10 subtraídos a 100).

[ctx: RomanNumerals|]
en: All the hundreds except 400 and 900 are built using sums of C and D:
    C, CC, CCC, D, DC, DCC, DCCC.
    The 400 and the 900 hundreds are built using differences:
    CD (100 taken from 500) and CM (100 taken from 1000).
pt: Todas as centenas, excepto o 400 e o 900, são compostas por somas do C e do D:
    C, CC, CCC, D, DC, DCC, DCCC
    As centenas 400 e 900 são construídas com diferenças:
    CD (100 subtraídos a 500) e CM (100 subtraídos a 1000).

[ctx: RomanNumerals|]
en: Sums of M are used for building thousands: M, MM, MMM.
    Notice that you cannot join more than three identical symbols. The first implication of this rule is that you cannot use just sums for building all possible units, tens or hundreds, you must use differences too. On the other hand, it limits the maximum roman number to 3999 (MMMCMXCIX).
pt: São usadas somas do M para construir os milhares: M, MM, MMM.
    Repare que não pode juntar mais de três símbolos idênticos. A primeira implicação desta regra é que não pode usar apenas somas para construir todas as unidades, dezenas ou centenas possíveis, tendo que utilizar também as diferenças. Por outro lado, limita o número romano máximo a 3999 (MMMCMXCIX).

[ctx: RomanNumerals|]
en: Now you know the rules, you can read and write numbers in roman numerals.
pt: Agora que sabe as regras, poderá ler e escrever qualquer número em numeração romana.

[ctx: RomanNumerals|]
en: Roman value: %1
pt: Valor romano: %1

[ctx: RomanNumerals|]
en: Arabic value: %1
pt: Valor árabe: %1

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Balance the scales properly
pt: Equilibrar as balanças correctamente

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Drag and Drop some weights to balance the scales.
pt: Arraste e largue pesos para equilibrar as balanças.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Mental calculation, arithmetic equality.
pt: Cálculo mental, igualdade matemática.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: To balance the scales, move some weights to the left or the right side (on higher levels). The weights can be arranged in any order.
pt: Para equilibrar as balanças, mova os pesos para o lado esquerdo ou para o direito (nos níveis superiores). Os pesos podem ser colocados por qualquer ordem.

[ctx: Data|]
en: Balance up to %1.
pt: Balança até %1.

[ctx: Data|]
en: Drop weights on the left side to balance the scales.
pt: Largue pesos do lado esquerdo para equilibrar a balança.

[ctx: Data|]
en: Take care, you can drop weights on both sides of the scales.
pt: Tenha cuidado, poderá colocar pesos em ambos os lados da balança.

[ctx: Data|]
en: Now you have to guess the weight of the gift.
pt: Agora terá de adivinhar o peso do presente.

[ctx: Data|]
en: Enter the weight of the gift: %1
pt: Indique o peso do presente: %1

[ctx: Data|]
en: Balance up to 20.
pt: Balança até 20.

[ctx: Data|]
en: Balance up to 50.
pt: Balança até 50.

[ctx: Data|]
en: Balance up to 100.
pt: Balança até 100.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Balance using the International System of Units
pt: Balança que usam o Sistema Internacional de Unidades

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Drag and Drop some masses to balance the scales and calculate the weight.
pt: Arraste e largue os pesos para equilibrar as balanças e calcular o peso.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Mental calculation, arithmetic equality, unit conversion.
pt: Cálculo mental, igualdade matemática, conversão de unidades.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: To balance the scales, move some masses to the left or the right side (on higher levels). They can be arranged in any order. Take care of the weight and the unit of the masses, remember that a kilogram (kg) is 1000 grams (g).
pt: Para equilibrar as balanças, mova os pesos para o lado esquerdo ou para o lado direito (nos níveis superiores). Eles podem ser colocados em qualquer ordem. Tenha atenção ao peso e à unidade dos pesos e lembre-se que um quilograma (kg) é igual a 1000 gramas (g).

[ctx: Data|]
en: Balance up to 5 grams.
pt: Equilibrar as balanças até 5 gramas.

[ctx: Data|]
en: The "g" symbol at the end of a number means gram.
pt: O símbolo "g" no fim de um número corresponde a gramas.

[ctx: Data|]
en: Take care, you can drop weights on both sides of the scale.
pt: Tenha cuidado, poderá colocar pesos em ambos os lados da balança.

[ctx: Data|]
en: Enter the weight of the gift in grams: %1
pt: Indique o peso do presente em gramas: %1

[ctx: Data|]
en: Balance up to 10 grams.
pt: Equilibrar as balanças até 10 gramas.

[ctx: Data|]
en: The "g" symbol at the end of a number means gram. 
     Drop weights on the left side to balance the scales.
pt: O símbolo "g" no fim de um número corresponde a gramas.
    Largue os pesos do lado esquerdo para equilibrar a balança.

[ctx: Data|]
en: Enter the weight of the gift in gram: %1
pt: Indique o peso do presente em gramas: %1

[ctx: Data|]
en: Balance up to 20 grams.
pt: Equilibrar as balanças até 20 gramas.

[ctx: Data|]
en: Balance up to 10 kilograms.
pt: Equilibrar as balanças até 10 quilogramas.

[ctx: Data|]
en: The "kg" symbol at the end of a number means kilogram.
pt: O símbolo "kg" no fim de um número corresponde a quilogramas.

[ctx: Data|]
en: The kilogram is a unit of mass, a property which corresponds to the common perception of how "heavy" an object is. 
     Drop weights on the left side to balance the scales.
pt: O quilograma é uma unidade de massa, uma propriedade que corresponde à sensação comum de quão "pesado" é um objecto.
    Largue pesos do lado esquerdo para equilibrar a balança.

[ctx: Data|]
en: Enter the weight of the gift in kilogram: %1
pt: Indique o peso do presente em quilogramas: %1

[ctx: Data|]
en: Balance up to 100 grams.
pt: Equilibrar as balanças até 100 gramas.

[ctx: Data|]
en: Balance up to 10 kilograms including grams.
pt: Equilibre as balanças até 10 quilogramas, incluindo as gramas.

[ctx: Data|]
en: The "kg" symbol at the end of a number means kilogram. The kilogram is a unit of mass, a property which corresponds to the common perception of how "heavy" an object is. 
     Drop weights on the left side to balance the scales.
pt: O símbolo "kg" no fim de um número significa quilogramas. O quilograma é uma unidade de massa, uma propriedade que corresponde à sensação comum de quão "pesado" é um objecto.
    Largue pesos do lado esquerdo para equilibrar a balança.

[ctx: Data|]
en: Remember, one kilogram ("kg") equals 1000 grams ("g"). 
     Drop weights on the left side to balance the scales.
pt: Lembre-se, um quilograma ("kg") é igual a 1000 gramas ("g").
    Largue pesos do lado esquerdo para equilibrar a balança.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Balance using the imperial system of units
pt: Balança que usa o sistema imperial de unidades

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: To balance the scales, move some masses to the left or the right side (on higher levels). They can be arranged in any order. Take care of the weight and the unit of the masses, remember that a pound (lb) is 16 ounce (oz).
pt: Para equilibrar as balanças, mova os pesos para o lado esquerdo ou para o lado direito (nos níveis superiores). Eles podem ser colocados em qualquer ordem. Tenha atenção ao peso e à unidade dos pesos e lembre-se que uma libra (lb) é igual a 16 onças (oz).

[ctx: Data|]
en: Balance up to 5 ounces.
pt: Equilibrar as balanças até 5 onças.

[ctx: Data|]
en: The "oz" symbol at the end of a number means ounce. One pound equals sixteen ounces. 
     Drop weights on the left side to balance the scales.
pt: O símbolo "oz" no fim de um número corresponde à onça. Uma libra é igual a dezasseis onças.
    Largue pesos do lado esquerdo para equilibrar a balança.

[ctx: Data|]
en: Enter the weight of the gift in ounce: %1
pt: Indique o peso do presente em onças: %1

[ctx: Data|]
en: Balance up to 10 ounces.
pt: Equilibrar as balanças até 10 onças.

[ctx: Data|]
en: Balance up to 20 ounces.
pt: Equilibrar as balanças até 20 onças.

[ctx: Data|]
en: Balance up to 10 pounds.
pt: Equilibrar as balanças até 10 libras.

[ctx: Data|]
en: The "lb" symbol at the end of a number means pound. The pound is a unit of mass, a property which corresponds to the common perception of how "heavy" an object is. This unit is used in the USA.
pt: O símbolo "lb" no fim de um número significa libras. A libra é uma unidade de massa, uma propriedade que corresponde à sensação comum de quão "pesado" é um objecto. Esta unidade é usada nos EUA.

[ctx: Data|]
en: Enter the weight of the gift in pound: %1
pt: Indique o peso do presente em libras: %1

[ctx: Data|]
en: Balance up to 100 ounces.
pt: Equilibrar as balanças até 100 onças.

[ctx: Data|]
en: The "oz" symbol at the end of a number means ounce. 
     Drop weights on the left side to balance the scales.
pt: O símbolo "oz" no fim de um número corresponde à onça.
    Largue pesos do lado esquerdo para equilibrar a balança.

[ctx: Data|]
en: Balance up to 10 pounds including ounces.
pt: Equilibre as balanças até 10 libras, incluindo as onças.

[ctx: Data|]
en: Remember, one pound ("lb") equals sixteen ounces ("oz"). 
     Drop the weights on the left side of the scales to balance it.
pt: Lembre-se, uma libra ("lb") é igual a dezasseis onças ("oz").
    Largue pesos do lado esquerdo para equilibrar a balança.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Display counters
pt: Mostrar os contadores

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Share pieces of candy
pt: Partilhar pedaços de doces

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Try to split the pieces of candy between a given number of children.
pt: Tentar dividir os pedaços de doces por um dado conjunto de crianças.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Know how to count.
pt: Aprender a contar.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Follow the instructions shown on the screen: first, drag the given number of boys/girls to the center, then drag pieces of candy to each child's rectangle.
pt: Siga as instruções visíveis no ecrã: primeiro, arraste o número indicado de meninos/meninas para o meio, depois arrastando os pedaços de doces para o rectângulo de cada criança.

[ctx: ActivityInfo|]
en: If there is a rest, it needs to be placed inside the candy jar.
pt: Se existir um resto, deverá ser colocado dentro do frasco de doces.

[ctx: Data|]
en: Maximum 25 pieces of candy and 5 kids, no rest.
pt: Máximo de 25 doces e 5 crianças, sem resto.

[ctx: Data|]
en: Paul wants to share 2 pieces of candy equally between 2 of his girl friends. Can you help him? First, place the children in the center, then drag the pieces of candy to each of them.
pt: O Paulo quer partilhar igualmente 2 doces pelas suas 2 amigas. Pode ajudá-lo? Coloque primeiro as crianças no centro e depois arraste os pedaços de doces para cada um deles.

[ctx: Data|]
en: Now he wants to share 4 pieces of candy equally among his friends.
pt: Agora ele quer partilhar 4 pedaços de doces por igual com os seus amigos.

[ctx: Data|]
en: Can you now share 6 of Paul's pieces of candy equally among his friends?
pt: Consegue agora partilhar 6 dos pedaços de doces do Paulo entre os seus amigos?

[ctx: Data|]
en: Some of his friends already have pieces of candy. He wants to give them 7 more pieces so that they all have the same amount.
pt: Alguns dos seus amigos já têm doces. Ele deseja dar-lhes mais 7 pedaços para que todos tenham a mesma quantidade.

[ctx: Data|]
en: Paul has only 12 pieces of candy left. He eats 2 pieces of candy and he gives the rest to his friends. Can you help him split equally the 10 remaining pieces of candy?
pt: O Paulo já só tem 12 pedaços de doces. Ele come 2 pedaços de doces e dá o resto aos seus amigos. Pode ajudá-lo a dividir por igual os 10 pedaços de doces que restam?

[ctx: Data|]
en: George wants to share 3 pieces of candy equally between 3 of his girl friends. Can he split the pieces of candy equally?
pt: O Jorge quer partilhar 3 pedaços de doces por 3 das suas amigas. Será que consegue dividir os pedaços de doces por igual?

[ctx: Data|]
en: Maria wants to share 6 pieces of candy equally between 3 of her friends: 1 girl and 2 boys. Can she split the pieces of candy equally?
pt: A Maria quer partilhar 6 pedaços de doces por igual com 3 dos suas amigos. Será que consegue dividir os pedaços de doces por igual?

[ctx: Data|]
en: John wants to share 8 pieces of candy equally between 3 of his friends: 1 boy and 2 girls. The boy already has one. Can he make sure that they all have the same amount?
pt: O João quer partilhar por igual 8 pedaços de doces por 3 dos seus amigos: um menino e duas meninas. O menino já tem um. Será que consegue garantir que todos têm a mesma quantidade?

[ctx: Data|]
en: Paul wants to share 12 pieces of candy equally between 3 of his friends: 2 boys and 1 girl. Can he split the pieces of candy equally?
pt: O Paulo quer partilhar 12 pedaços de doces por 3 dos seus amigos: 2 meninos e 1 menina. Será que consegue dividir os pedaços de doces por igual?

[ctx: Data|]
en: Maria wants to share 11 pieces of candy between 3 of her friends: 1 boy and 2 girls. The girls already have some pieces of candy. Can she split the pieces of candy so that they all have the same amount?
pt: A Maria quer dividir por igual 11 pedaços de doces por 3 dos seus amigos: um menino e duas meninas. Será que consegue dividir por igual os pedaços de doces pelo seus amigos de forma a ficarem todos com a mesma quantidade?

[ctx: Data|]
en: Alice wants to share 4 pieces of candy equally between 4 of her girl friends. Can you help her?
pt: A Alice quer partilhar 4 pedaços de doces por igual entre 4 das suas amigas. Consegue ajudá-la?

[ctx: Data|]
en: Now, Alice wants to give 8 pieces of candy to her friends.
pt: Agora a Alice quer dar 8 pedaços de doces aos seus amigos.

[ctx: Data|]
en: Alice wants to give 10 pieces of candy to her friends, 1 girl and 3 boys, so that they all have the same amount. The girls already have some pieces of candy.
pt: A Alice deseja dar 10 pedaços de doces aos seus amigos, 1 menina e 3 meninos, de forma que todos tenham a mesma quantidade. As meninas já têm alguns doces.

[ctx: Data|]
en: Alice wants to give 16 pieces of candy to her friends.
pt: Agora a Alice quer dar 16 pedaços de doces aos seus amigos.

[ctx: Data|]
en: Alice wants to give pieces of candy to 4 friends. Some of them already have some pieces of candy. Can you help her split 14 pieces of candy so that all her friends have the same amount?
pt: A Alice quer dar doces a 4 amigos. Alguns deles já tem alguns doces. Consegue ajudá-la a dividir 14 pedaços para que todos fiquem com a mesma quantidade?

[ctx: Data|]
en: Michael wants to share 5 pieces of candy equally between 5 of his girl friends. Can you help him?
pt: O Miguel quer partilhar 5 pedaços de doces por igual por 5 das suas amigas. Pode ajudá-lo?

[ctx: Data|]
en: Helen has 5 friends: 2 boys and 3 girls. She wants to give them 10 pieces of candy. Help her split the pieces of candy equally between her friends.
pt: A Helena tem 5 amigos: dois meninos e três meninas. Ela quer dar-lhe 10 pedaços de doces. Ajude-a a dividir os mesmos pelos seus amigos.

[ctx: Data|]
en: Michelle wants to share 12 pieces of candy equally between her 4 brothers and 1 sister, so that they all have the same amount. Her sister already has some pieces of candy.
pt: A Joana quer partilhar 12 pedaços de doces por igual pelos seus 4 irmãos e 1 irmã, para que fiquem com a mesma quantidade. A sua irmã já tem alguns doces.

[ctx: Data|]
en: Thomas wants to share his 20 pieces of candy with his friends: 1 boy and 4 girls. Can you help him?
pt: O Tomás quer dividir os seus 20 pedaços de doces pelos seus amigos: um menino e quatro meninas. Pode ajudá-lo?

[ctx: Data|]
en: Paul wants to share 20 pieces of candy equally between 5 of his friends. They already have one piece of candy each. Can you help him?
pt: O Paulo quer partilhar os seus 20 pedaços de doces com 5 dos seus amigos. Cada um deles já tem um pedaço. Pode ajudá-lo?

[ctx: Data|]
en: Charles wants to share his 6 pieces of candy equally with 2 of his girl friends. Can he split the pieces of candy equally?
pt: O Carlos quer partilhar os seus 6 pedaços de doces por 2 das suas amigas. Será que consegue dividir os pedaços de doces por igual?

[ctx: Data|]
en: For her birthday, Elizabeth has 8 pieces of candy to share with 3 of her friends: 2 girls and 1 boy. The girls already have some pieces of candy. How should she split the pieces of candy so that they all have the same amount?
pt: Para o seu aniversário, a Isabel tem 8 pedaços de doces para partilhar por 3 dos seus amigos: duas meninas e um menino. As meninas já têm alguns. Como é que deve dividir os pedaços de doces pelos seus amigos, para que fiquem todos com a mesma quantidade?

[ctx: Data|]
en: Jason's father gave him 16 pieces of candy to share equally with his friends: 2 boys and 2 girls. Help him give the pieces of candy to his friends.
pt: O pai do Júlio deu-lhe 16 pedaços de doces para dividir pelos seus amigos: dois meninos e duas meninas. Ajude-o a dar os pedaços de doces aos seus amigos.

[ctx: Data|]
en: George wants to share 14 pieces of candy between 4 of his friends: 2 girls and 2 boys. The boys already have one piece of candy each. He wants all of them to have the same amount.
pt: O Jorge quer dividir por igual 14 pedaços de doces por 4 dos seus amigos: dois meninos e duas meninas. Os meninos já têm um pedaço. Ele quer que todos fiquem com a mesma quantidade.

[ctx: Data|]
en: Maria wants to share 25 pieces of candy equally between 5 of her friends: 3 girls and 2 boys. Can she split the pieces of candy equally?
pt: A Maria quer partilhar 25 pedaços de doces por igual com 5 dos suas amigos: 3 meninas e 2 meninos. Será que consegue dividir os pedaços de doces por igual?

[ctx: Data|]
en: Maximum 25 pieces of candy and 5 kids, possible rest.
pt: Máximo de 25 doces e 5 crianças, sendo possível o resto.

[ctx: Data|]
en: Now he wants to share 5 pieces of candy among his friends.
pt: Agora ele quer partilhar 5 pedaços de doces com os seus amigos.

[ctx: Data|]
en: Can you now share 7 of Paul's pieces of candy among his friends?
pt: Consegue agora partilhar 7 dos pedaços de doces do Paulo entre os seus amigos?

[ctx: Data|]
en: Can you now share 8 of Paul's pieces of candy among his friends?
pt: Consegue agora partilhar 8 dos pedaços de doces do Paulo entre os seus amigos?

[ctx: Data|]
en: Paul has only 11 pieces of candy left. He eats 2 pieces of candy and he gives the rest to his friends. Can you help him split equally the 9 remaining pieces of candy?
pt: O Paulo já só tem 11 pedaços de doces. Ele come 2 pedaços de doces e dá o resto aos seus amigos. Pode ajudá-lo a dividir por igual os 9 pedaços de doces que restam?

[ctx: Data|]
en: Bob wants to share 3 pieces of candy equally between 3 of his girl friends. Can he split the pieces of candy equally?
pt: O Jorge quer partilhar 3 pedaços de doces por 3 das suas amigas. Será que consegue dividir os pedaços de doces por igual?

[ctx: Data|]
en: Harry wants to share 8 pieces of candy between 3 of his friends: 1 boy and 2 girls. The boy already has one piece of candy. Can he split the pieces of candy so that they all have the same amount?
pt: O Henrique quer dividir por igual 8 pedaços de doces por 3 dos seus amigos: um menino e duas meninas. O menino já tem um pedaço. Será que consegue dividir por igual os pedaços de doces pelo seus amigos de forma a ficarem todos com a mesma quantidade?

[ctx: Data|]
en: Maria wants to share 8 pieces of candy between 3 of her friends: 1 boy and 2 girls. The girls already have some pieces of candy. Can she split the pieces of candy so that they all have the same amount?
pt: A Maria quer dividir por igual 8 pedaços de doces por 3 dos seus amigos: um menino e duas meninas. Será que consegue dividir por igual os pedaços de doces pelo seus amigos de forma a ficarem todos com a mesma quantidade?

[ctx: Data|]
en: Harry wants to share 12 pieces of candy between 3 of his friends: 1 boy and 2 girls. The boy already has some pieces of candy. Can he split the pieces of candy so that they all have the same amount?
pt: O Henrique quer dividir por igual 12 pedaços de doces por 3 dos seus amigos: um menino e duas meninas. O menino já tem alguns pedaços. Será que consegue dividir por igual os pedaços de doces pelo seus amigos de forma a ficarem todos com a mesma quantidade?

[ctx: Data|]
en: Now, Alice wants to share 8 pieces of candy equally among her friends.
pt: Agora a Alice quer partilhar 8 pedaços de doces por igual com os seus amigos.

[ctx: Data|]
en: Can you help Alice share 10 pieces of candy equally among her friends: 1 girl and 3 boys? The girl already has some pieces of candy.
pt: Pode ajudar a Alice a partilhar 10 pedaços de doces com os amigos dela: uma menina e três meninos? A menina já tem alguns pedaços.

[ctx: Data|]
en: Alice wants to share 16 pieces of candy equally among her friends.
pt: Agora ele quer partilhar 16 pedaços de doces por igual com os seus amigos.

[ctx: Data|]
en: Alice has 14 pieces of candy left. She wants to share them equally among her friends. The boys already have some pieces of candy. Can you help her split the pieces of candy equally?
pt: A Alice tem 14 pedaços de doces. Quer partilhá-los por igual com os amigos dela. Os meninos já têm alguns pedaços. Pode ajudá-la a dividir os pedaços de doces por igual?

[ctx: Data|]
en: Help Jon share 11 pieces of candies equally between five girls. The rest will remain to Jon.
pt: Ajude o Jaime a dividir 11 pedaços de doces por cinco meninas. O resto ficará para o Jaime.

[ctx: Data|]
en: Jon wants to share the rest of his pieces of candies with his brothers and his sisters. Can you split them equally, knowing that his brothers already have 2 pieces of candy?
pt: O Jaime quer dividir o resto dos seus pedaços de doces pelos seus irmãos e irmãs. Consegue dividi-los por igual, sabendo que os seus irmãos já têm 2 pedaços de doces?

[ctx: Data|]
en: Help Tux split 19 pieces of candies between his friends: 4 boys and 1 girl.
pt: Ajude o Tux a dividir 19 pedaços de doces pelos seus amigos: quatro meninos e uma menina.

[ctx: Data|]
en: Help Maria share 18 pieces of candy equally between 3 boys and 2 girls.
pt: Ajude a Maria a dividir 18 pedaços de doces por três meninos e duas meninas.

[ctx: Data|]
en: Charles wants to share his 6 pieces of candy equally between 2 of his girl friends. Can he split the pieces of candy equally?
pt: O Carlos quer partilhar os seus 6 pedaços de doces por 2 das suas amigas. Será que consegue dividir os pedaços de doces por igual?

[ctx: Data|]
en: For her birthday, Elizabeth has 8 pieces of candy to share with 3 of her friends equally: 2 girls and 1 boy. How should she split the pieces of candy between her friends?
pt: Para o seu aniversário, a Isabel tem 8 pedaços de doces para partilhar por 3 dos seus amigos: duas meninas e um menino. Como é que deve dividir os pedaços de doces pelos seus amigos?

[ctx: Data|]
en: Jason's father gave him 17 pieces of candy to share equally between his friends: 2 boys and 2 girls. Help him give the pieces of candy to his friends.
pt: O pai do Júlio deu-lhe 17 pedaços de doces para dividir pelos seus amigos: dois meninos e duas meninas. Ajude-o a dar os pedaços de doces aos seus amigos.

[ctx: Data|]
en: George wants to share 14 pieces of candy equally between 4 of his friends: 2 girls and 2 boys. Can he equally split the pieces of candy between his friends?
pt: O Jorge quer dividir por igual 14 pedaços de doces por 4 dos seus amigos: duas meninas e dois meninos. Será que consegue dividir por igual pelos seus amigos?

[ctx: Data|]
en: Maria wants to share 23 pieces of candy equally between 5 of her friends: 3 girls and 2 boys. Can she share the pieces of candy equally between her friends?
pt: A Maria quer partilhar 23 pedaços de doces por igual com 5 dos suas amigos: 3 meninas e 2 meninos. Será que consegue dividir os pedaços de doces por igual?

[ctx: Data|]
en: Maximum 30 pieces of candy and 6 kids, possible rest.
pt: Máximo de 30 doces e 6 crianças, sendo possível o resto.

[ctx: share|First part of Place %n boy(s) and %n girl(s) in the center. Then split %n pieces of candy equally between them.]
en: Place %n boy(s)  | Place %n boy(s)
pt[0]: Coloque %n menino
pt[1]: Coloque %n meninos

[ctx: share|Second part of Place %n boy(s) and %n girl(s) in the center. Then split %n pieces of candy equally between them.]
en: and %n girl(s) in the center.  | and %n girl(s) in the center.
pt[0]: e %n menina no centro.
pt[1]: e %n meninas no centro.

[ctx: share|Third part of Place %n boy(s) and %n girl(s) in the center. Then split %n pieces of candy equally between them.]
en: Then split %n pieces of candy equally between them. | Then split %n pieces of candy equally between them.
pt[0]: Depois divida por igual %n pedaço de doce entre eles.
pt[1]: Depois divida por igual %n pedaços de doces entre eles.

[ctx: Share|]
en: You can't put more than %1 pieces of candy in the same rectangle
pt: Não consegue colocar mais que %1 pedaços de doces no mesmo elemento

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Create your own drawing.
pt: Criar o seu próprio desenho.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Select a color and paint the rectangles as you like to create a drawing.
pt: Seleccione uma cor e pinte os rectângulos à vontade para criar um desenho.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: switch between the color selector and the painting area
pt: Tab: alternar entre o selector de cores e a área de pintura

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Numbers with dice
pt: Números com dados

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Count the number of dots on the dice before it reaches the ground.
pt: Conte o número de pontos nos dados, antes de eles chegarem ao chão.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Counting skills.
pt: Aptidão na contagem.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Type the number of dots you see on each falling dice.
pt: Escreva o número de pontos que vê nos dados a cair.

[ctx: Data|]
en: Numbers up to 3.
pt: Números até 3.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the dice, 1 or 2.
pt: Seleccione o número nos dados, 1 ou 2.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the dice, from 1 to 3.
pt: Escreva o número nos dados, de 1 a 3.

[ctx: Data|]
en: Numbers up to 4.
pt: Números até 4.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the dice, from 1 to 4.
pt: Escreva o número nos dados, de 1 a 4.

[ctx: Data|]
en: Numbers up to 5.
pt: Números até 5.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the dice, from 1 to 5.
pt: Escreva o número nos dados, de 1 a 5.

[ctx: Data|]
en: Numbers up to 6.
pt: Números até 6.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the dice, from 1 to 6.
pt: Escreva o número nos dados, de 1 a 6.

[ctx: Data|]
en: Numbers up to 7.
pt: Números até 7.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the dice, from 1 to 7.
pt: Escreva o número nos dados, de 1 a 7.

[ctx: Data|]
en: Numbers up to 8.
pt: Números até 8.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the dice, from 1 to 8.
pt: Escreva o número nos dados, de 1 a 8.

[ctx: Data|]
en: Numbers up to 9.
pt: Números até 9.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the dice, from 1 to 9.
pt: Escreva o número nos dados, de 1 a 9.

[ctx: Data|]
en: Numbers from 0 to 9.
pt: Números do 0 ao 9.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the dice, from 0 to 9.
pt: Escreva o número nos dados, de 0 a 9.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Numbers with dominoes
pt: Números com dominós

[ctx: Data|]
en: Type the number on the domino, 1 or 2.
pt: Escreva o número no dominós, 1 ou 2.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the domino, from 1 to 3.
pt: Escreva o número nos dominós, de 1 a 3.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the domino, from 1 to 4.
pt: Escreva o número nos dominós, de 1 a 4.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the domino, from 1 to 5.
pt: Escreva o número nos dominós, de 1 a 5.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the domino, from 1 to 6.
pt: Escreva o número nos dominós, de 1 a 6.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the domino, from 1 to 7.
pt: Escreva o número nos dominós, de 1 a 7.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the domino, from 1 to 8.
pt: Escreva o número nos dominós, de 1 a 8.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the domino, from 1 to 9.
pt: Escreva o número nos dominós, de 1 a 9.

[ctx: Data|]
en: Type the number on the domino, from 0 to 9.
pt: Escreva o número nos dominós, de 0 a 9.

[ctx: ActivityConfig|]
en: Learning Mode
pt: Modo de Aprendizagem

[ctx: ActivityConfig|]
en: Assessment Mode
pt: Modo do Exercício

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Solar system
pt: Sistema solar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn information about the solar system. If you want to learn more about astronomy, try downloading KStars (https://edu.kde.org/kstars/) or Stellarium (https://stellarium.org/) which are astronomy Free Software.
pt: Aprender informações sobre o sistema solar. Se quiser aprender mais sobre astronomia, tente obter o KStars (https://edu.kde.org/kstars/) ou o Stellarium (https://stellarium.org/), que são aplicações de astronomia em Software Livre.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on a planet or on the Sun, and answer the corresponding questions. Each question contains 4 options. One of those is 100% correct. Try to answer the questions until you get 100% in the closeness meter.
pt: Carregue num planeta ou no Sol para revelar as perguntas. Cada pergunta tem 4 opções. Uma destas está 100% correcta. Tente responder às perguntas até que tenha uma proximidade de 100% no medidor de proximidade.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Space or Enter: select
pt: Espaço ou Enter: seleccionar

[ctx: ActivityInfo|]
en: Escape: return to previous screen
pt: Escape: voltar ao ecrã anterior

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tab: view the hint (only when the hint icon is visible)
pt: Tab: ver a sugestão (só quando o ícone da sugestão está visível)

[ctx: Dataset|]
en: Sun
pt: Sol

[ctx: Dataset|]
en: How large is the Sun compared to the planets in our Solar System?
pt: Quão grande é o Sol em comparação com os outros planetas no nosso Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Sixth largest
pt: Sexto maior

[ctx: Dataset|]
en: Third largest
pt: Terceiro maior

[ctx: Dataset|]
en: Largest
pt: Maior

[ctx: Dataset|]
en: Seventh largest
pt: Sétimo maior

[ctx: Dataset|]
en: The temperature of the Sun is around:
pt: A temperatura do Sol é de aproximadamente:

[ctx: Dataset|]
en: How old is the Sun?
pt: Que idade tem o Sol?

[ctx: Dataset|]
en: 1.2 billion years
pt: 1200 milhões de anos

[ctx: Dataset|]
en: 3 billion years
pt: 3000 milhões de anos

[ctx: Dataset|]
en: 7 billion years
pt: 7000 milhões de anos

[ctx: Dataset|]
en: 4.5 billion years
pt: 4500 milhões de anos

[ctx: Dataset|]
en: How long does it take for the Sun’s light to reach the Earth?
pt: Quanto tempo leva a luz do Sol a chegar à Terra?

[ctx: Dataset|]
en: 8 minutes
pt: 8 minutos

[ctx: Dataset|]
en: 30 minutes
pt: 30 minutos

[ctx: Dataset|]
en: 60 minutes
pt: 60 minutos

[ctx: Dataset|]
en: 15 minutes
pt: 15 minutos

[ctx: Dataset|]
en: The Sun is as big as:
pt: O Sol é tão grande quanto:

[ctx: Dataset|]
en: 1 million Earths
pt: 1 milhão de Terras

[ctx: Dataset|]
en: 2.6 million Earths
pt: 2,6 milhão de Terras

[ctx: Dataset|]
en: 1.3 million Earths
pt: 1,3 milhões de Terras

[ctx: Dataset|]
en: 5 million Earths
pt: 5 milhões de Terras

[ctx: Dataset|]
en: Mercury
pt: Mercúrio

[ctx: Dataset|]
en: The maximum temperature on Earth is 58 °C.
pt: A temperatura máxima na Terra é de 58 °C.

[ctx: Dataset|]
en: The length of a year on Venus is 225 Earth days.
pt: A duração de um ano em Vénus é de 225 dias da Terra.

[ctx: Dataset|]
en: At which position is Mercury in the Solar System?
pt: Em que posição fica Mercúrio no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Seventh
pt: Sétima

[ctx: Dataset|]
en: Sixth
pt: Sexta

[ctx: Dataset|]
en: First
pt: Primeira

[ctx: Dataset|]
en: Fourth
pt: Quarta

[ctx: Dataset|]
en: How small is Mercury compared to other planets in our Solar System?
pt: Quão pequeno é Mercúrio em comparação com os outros planetas no nosso Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Smallest
pt: Menor

[ctx: Dataset|]
en: Second smallest
pt: Segundo menor

[ctx: Dataset|]
en: Third smallest
pt: Terceiro menor

[ctx: Dataset|]
en: Fifth smallest
pt: Quinto menor

[ctx: Dataset|]
en: How many moons has Mercury?
pt: Quantas luas tem Mercúrio?

[ctx: Dataset|]
en: The maximum temperature on Mercury is:
pt: A temperatura máxima em Mercúrio é de:

[ctx: Dataset|]
en: How long is a year on Mercury?
pt: Quanto tempo dura um ano em Mercúrio?

[ctx: Dataset|]
en: 365 Earth days
pt: 365 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 433 Earth days
pt: 433 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 88 Earth days
pt: 88 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 107 Earth days
pt: 107 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: How long is one rotation on Mercury?
pt: Quanto tempo dura uma rotação em Mercúrio?

[ctx: Dataset|]
en: 50 Earth days
pt: 50 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 59 Earth days
pt: 59 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: Venus
pt: Vénus

[ctx: Dataset|]
en: The length of a year on Earth is 365 days.
pt: A duração de um ano na Terra é de 365 dias.

[ctx: Dataset|]
en: At which position is Venus in the Solar System?
pt: Em que posição fica Vénus no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Second
pt: Segunda

[ctx: Dataset|]
en: Venus is as heavy as:
pt: Vénus é tão pesada quanto:

[ctx: Dataset|]
en: 0.7 Earths
pt: 0,7 Terras

[ctx: Dataset|]
en: 0.8 Earths
pt: 0,8 Terras

[ctx: Dataset|]
en: 1.3 Earths
pt: 1,3 Terras

[ctx: Dataset|]
en: 2.5 Earths
pt: 2,5 Terras

[ctx: Dataset|]
en: How large is Venus compared to other planets in our Solar System?
pt: Quão grande é Vénus em comparação com os outros planetas no nosso Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Fifth largest
pt: Quinto maior

[ctx: Dataset|]
en: Fourth largest
pt: Quarto maior

[ctx: Dataset|]
en: How long is a year on Venus?
pt: Quanto tempo dura um ano em Vénus?

[ctx: Dataset|]
en: 225 Earth days
pt: 225 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 116 Earth days
pt: 116 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 100 Earth days
pt: 100 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: How long is one rotation on Venus?
pt: Quanto tempo dura uma rotação em Vénus?

[ctx: Dataset|]
en: 243 Earth days
pt: 243 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: The maximum temperature on Venus is:
pt: A temperatura máxima em Vénus é de:

[ctx: Dataset|]
en: How many moons has Venus?
pt: Quantas luas tem Vénus?

[ctx: Dataset|]
en: Earth
pt: Terra

[ctx: Dataset|]
en: The maximum temperature on Mars is 20 °C.
pt: A temperatura máxima em Marte é de 20 °C.

[ctx: Dataset|]
en: At which position is Earth in the Solar System?
pt: Em que posição fica a Terra no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Third
pt: Terceira

[ctx: Dataset|]
en: Fifth
pt: Quinta

[ctx: Dataset|]
en: How long does it take for Earth to make one revolution around the Sun?
pt: Quanto tempo demora a Terra a dar uma volta em torno do Sol?

[ctx: Dataset|]
en: 200 days
pt: 200 dias

[ctx: Dataset|]
en: 30 days
pt: 30 dias

[ctx: Dataset|]
en: 7 days
pt: 7 dias

[ctx: Dataset|]
en: 365 days
pt: 365 dias

[ctx: Dataset|]
en: How many moons has Earth?
pt: Quantas luas tem a Terra?

[ctx: Dataset|]
en: How long is one rotation on Earth?
pt: Quanto tempo dura uma rotação na Terra?

[ctx: Dataset|]
en: 12 hours
pt: 12 horas

[ctx: Dataset|]
en: 24 hours
pt: 24 horas

[ctx: Dataset|]
en: 365 hours
pt: 365 horas

[ctx: Dataset|]
en: 48 hours
pt: 48 horas

[ctx: Dataset|]
en: How many seasons has Earth?
pt: Quantas estações tem a Terra?

[ctx: Dataset|]
en: The maximum temperature on Earth is:
pt: A temperatura máxima na Terra é de:

[ctx: Dataset|]
en: How large is Earth compared to other planets in our Solar System?
pt: Quão grande é a Terra em comparação com os outros planetas no nosso Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Mars
pt: Marte

[ctx: Dataset|]
en: At which position is Mars in the Solar System?
pt: Em que posição fica Marte no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: The maximum temperature on Mars is:
pt: A temperatura máxima em Marte é de:

[ctx: Dataset|]
en: How big is the size of Mars compared to Earth?
pt: Quão grande é Marte em comparação com a Terra?

[ctx: Dataset|]
en: The same
pt: Iguais

[ctx: Dataset|]
en: Half
pt: Metade

[ctx: Dataset|]
en: Two times
pt: Duas vezes

[ctx: Dataset|]
en: Three times
pt: Três vezes

[ctx: Dataset|]
en: How many moons has Mars?
pt: Quantas luas tem Marte?

[ctx: Dataset|]
en: How long is one rotation on Mars?
pt: Quanto tempo dura uma rotação em Marte?

[ctx: Dataset|]
en: 24.5 hours
pt: 24,5 horas

[ctx: Dataset|]
en: How long does it take for Mars to make one revolution around the Sun?
pt: Quanto tempo demora Marte a dar uma volta em torno do Sol?

[ctx: Dataset|]
en: 687 Earth days
pt: 687 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 30 Earth days
pt: 30 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 7 Earth days
pt: 7 dias da Terra

[ctx: Dataset|]
en: How small is Mars compared to other planets in our Solar System?
pt: Quão pequeno é Marte em comparação com os outros planetas no nosso Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Jupiter
pt: Júpiter

[ctx: Dataset|]
en: The length of a year on Saturn is 29.5 Earth years.
pt: A duração de um ano em Saturno é de 29,5 anos da Terra.

[ctx: Dataset|]
en: At which position is Jupiter in the Solar System?
pt: Em que posição fica Júpiter no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: How large is Jupiter compared to other planets in the Solar System?
pt: Quão grande é Júpiter em comparação com os outros planetas no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Second largest
pt: Segundo maior

[ctx: Dataset|]
en: The minimum temperature on Jupiter is:
pt: A temperatura mínima em Júpiter é de:

[ctx: Dataset|]
en: How many moons has Jupiter?
pt: Quantas luas tem Júpiter?

[ctx: Dataset|]
en: How long is one rotation on Jupiter?
pt: Quanto tempo dura uma rotação em Júpiter?

[ctx: Dataset|]
en: 10 hours
pt: 10 horas

[ctx: Dataset|]
en: How long does it take for Jupiter to make one revolution around the Sun?
pt: Quanto tempo demora Júpiter a dar uma volta em torno do Sol?

[ctx: Dataset|]
en: 5 Earth years
pt: 5 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 12 Earth years
pt: 12 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 30 Earth years
pt: 30 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 1 Earth year
pt: 1 ano da Terra

[ctx: Dataset|]
en: Saturn
pt: Saturno

[ctx: Dataset|]
en: The minimum temperature on Jupiter is -145 °C.
pt: A temperatura mínima em Júpiter é de -145 °C.

[ctx: Dataset|]
en: The length of a year on Jupiter is 12 Earth years.
pt: A duração de um ano em Júpiter é de 12 anos da Terra.

[ctx: Dataset|]
en: At which position is Saturn in the Solar System?
pt: Em que posição fica Saturno no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: How large is Saturn compared to other planets in the Solar System?
pt: Quão grande é Saturno em comparação com os outros planetas no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: How many moons has Saturn?
pt: Quantas luas tem Saturno?

[ctx: Dataset|]
en: How long is one rotation on Saturn?
pt: Quanto tempo dura uma rotação em Saturno?

[ctx: Dataset|]
en: 10.5 hours
pt: 10,5 horas

[ctx: Dataset|]
en: The minimum temperature on Saturn is:
pt: A temperatura mínima em Saturno é de:

[ctx: Dataset|]
en: How long does it take for Saturn to make one revolution around the Sun?
pt: Quanto tempo demora Saturno a dar uma volta em torno do Sol?

[ctx: Dataset|]
en: 29.5 Earth years
pt: 29,5 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 20 Earth years
pt: 20 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 10 Earth years
pt: 10 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: Uranus
pt: Urano

[ctx: Dataset|]
en: The temperature on Saturn is -178 °C.
pt: A temperatura em Saturno é de -178 °C.

[ctx: Dataset|]
en: At which position is Uranus in the Solar System?
pt: Em que posição fica Urano no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: Eighth
pt: Oitava

[ctx: Dataset|]
en: How many years does it take for Uranus to go once around the Sun?
pt: Quantos anos demora Urano a dar uma volta em torno do Sol?

[ctx: Dataset|]
en: 24 Earth years
pt: 24 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 68 Earth years
pt: 68 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 84 Earth years
pt: 84 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: How many moons has Uranus?
pt: Quantas luas tem Urano?

[ctx: Dataset|]
en: How long is one rotation on Uranus?
pt: Quando tempo dura uma rotação em Urano?

[ctx: Dataset|]
en: 27 hours
pt: 27 horas

[ctx: Dataset|]
en: 17 hours
pt: 17 horas

[ctx: Dataset|]
en: How large is Uranus compared to other planets in the Solar System?
pt: Quão grande é Urano em comparação com os outros planetas no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: The maximum temperature on Uranus is:
pt: A temperatura máxima em Urano é de:

[ctx: Dataset|]
en: Neptune
pt: Neptuno

[ctx: Dataset|]
en: The maximum temperature on Saturn is -178 °C.
pt: A temperatura máxima em Saturno é de -178 °C.

[ctx: Dataset|]
en: The length of a year on Uranus is 84 Earth years.
pt: A duração de um ano em Urano é de 84 anos da Terra.

[ctx: Dataset|]
en: At which position is Neptune in the Solar System?
pt: Em que posição fica Neptuno no Sistema Solar?

[ctx: Dataset|]
en: How long does it take for Neptune to make one revolution around the Sun?
pt: Quanto tempo demora Neptuno a dar uma volta em torno do Sol?

[ctx: Dataset|]
en: 165 Earth years
pt: 165 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 3 Earth years
pt: 3 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: 100 Earth years
pt: 100 anos da Terra

[ctx: Dataset|]
en: How many moons has Neptune?
pt: Quantas luas tem Neptuno?

[ctx: Dataset|]
en: How long is one rotation on Neptune?
pt: Quanto tempo dura uma rotação em Neptuno?

[ctx: Dataset|]
en: 16 hours
pt: 16 horas

[ctx: Dataset|]
en: The average temperature on Neptune is:
pt: A temperatura média em Neptuno é de:

[ctx: Dataset|]
en: How large is Neptune compared to other planets in the Solar System?
pt: Quão grande é Neptuno em comparação com os outros planetas no Sistema Solar?

[ctx: QuizScreen|]
en: Accuracy: %1%
pt: Precisão: %1

[ctx: QuizScreen|]
en: Your final score is: <font color="#3bb0de">%1%</font>.<br><br>%2
pt: A sua pontuação final é: <font color="#3bb0de">%1%</font>.<br/><br/>%2

[ctx: QuizScreen|]
en: You should score above 90% to become a Solar System expert!<br>Retry to test your skills again or train in normal mode to learn more about the Solar System.
pt: Deveria pontuar acima dos 90% para se tornar um perito no Sistema Solar!<br/>Repita para testar mais as suas aptidões ou praticar no modo normal para explorar mais sobre o Sistema Solar.

[ctx: QuizScreen|]
en: Great! You can replay the assessment to test your knowledge on more questions.
pt: Excelente! Poderá repetir o exercício para testar os seus conhecimentos em mais questões.

[ctx: SolarSystem|]
en: Mode: <font color="#3bb0de">%1</font><br><br>There are two modes in the activity which you can switch from the configuration window:<br><b>1. Learning mode</b> - In this mode you can play and learn about the Solar System.<br><b>2. Assessment mode</b> - In this mode you can test your knowledge about the Solar System.
pt: Modo: <font color="#3bb0de">%1</font><br/><br/>Existem dois modos na actividade que poderá mudar na janela de configuração:<br/><b>1. Modo de aprendizagem</b> - Neste modo, poderá jogar e aprender mais sobre o Sistema Solar.<br/><b>2. Modo de exercício</b> - Neste modo, poderá testar os seus conhecimentos sobre o Sistema Solar.

[ctx: SolarSystem|]
en: Assessment
pt: Exercício

[ctx: SolarSystem|]
en: Learning
pt: Aprendizagem

[ctx: SolarSystem|]
en: Click on the Sun or any planet to reveal questions. Each question has 4 options, out of which one is correct.
pt: Carregue no Sol ou em qualquer planeta para revelar as perguntas. Cada pergunta terá 4 opções, das quais apenas uma está correcta.

[ctx: SolarSystem|]
en: After a planet is clicked, the Closeness meter at the bottom-right corner of the screen represents the degree of correctness of your selected answer. The least correct answer is represented by 1%. Try again until you reach a 100% closeness by following the closeness meter. If the hint button is visible, you can click on it to get a hint to find the answer.
pt: Depois de carregar num planeta, o medidor de Proximidade no canto inferior direito representa o grau de correcção da sua resposta seleccionada. A resposta menos correcta é representada pelo valor 1%. Tente de novo até atingir uma proximidade de 100%, acompanhando o medidor de proximidade. Se o botão da dica estiver visível, pode carregar nele para obter uma dica que indique a resposta correcta.

[ctx: SolarSystem|]
en: There are 20 questions initially with 4 options each. The progress bar at the bottom right of the screen shows your percentage score.
pt: Existem 20 perguntas iniciais com 4 opções em cada uma. A barra de progresso na parte inferior direita do ecrã mostra a sua pontuação em percentagem.

[ctx: SolarSystem|]
en: If your answer is correct, your score increases.<br>If your answer is wrong, your score decreases and one more question will be asked in the end along with the incorrectly answered question.<br>A maximum of 25 questions will be asked after which no more question will be added.
pt: Se a sua resposta estiver correcta, a sua pontuação irá aumentar.<br/>Se a sua resposta estiver errada, a sua pontuação diminui e será feita mais uma pergunta no fim, em conjunto com a pergunta respondida incorrectamente.<br/>Será feito um máximo de 25 perguntas, após as quais não serão adicionadas mais perguntas.

[ctx: SolarSystem|]
en: You should score above 90% to pass the assessment and become a Solar System expert!
pt: Deverá ter uma pontuação superior a 90% para passar o exercício e tornar-se um perito no Sistema Solar!

[ctx: SolarSystem|]
en: 1. The <b>farther</b> a planet from the Sun, the <b>lower</b> is its temperature.<br><font color="#3bb0de">%1</font>
pt: 1. Quanto mais <b>longe</b> está um planeta do Sol, <b>menor</b> é a sua temperatura.<br/><font color="#3bb0de">%1</font>

[ctx: SolarSystem|]
en: 2. The duration of a year on a planet <b>increases as we go away from the Sun</b>.<br><font color="#3bb0de">%1</font>
pt: 2. A duração de um ano num planeta vai <b>aumentando à medida que nos afastamos do Sol</b>.<br/><font color="#3bb0de">%1</font>

[ctx: SolarSystem|]
note: find an equivalent rhyme in your language where the first letter of each word corresponds to the first letter of the planet in proper sequence
en: 3. Always remember this rhyme to learn the position of planets, examine the first letter in each word - <b>M</b>y <b>V</b>ery <b>E</b>xcellent <b>M</b>other <b>J</b>ust <b>S</b>erved <b>U</b>s <b>N</b>oodles.<br>
pt: 3. Aprenda sempre esta rima para aprender a posição dos planetas, usando a primeira letra de cada palavra - <b>M</b>inha <b>V</b>alente e <b>E</b>xcelente <b>M</b>ãe <b>J</b>á nos <b>S</b>erviu <b>U</b>vas <b>N</b>egras.<br>

[ctx: SolarSystem|]
en: Hint
pt: Dica

[ctx: SolarSystem|]
en: View the solar system
pt: Ver o sistema solar

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Pilot a submarine
pt: Conduzir um submarino

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Drive the submarine to the end point.
pt: Conduzir o submarino até ao ponto final.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn how to control a submarine.
pt: Aprender a controlar um submarino.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Move and click using the mouse, physics basics.
pt: Mover e carregar com o rato, bases de física.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Control the various parts of the submarine (the engine, ballast tanks and diving planes) to reach the end point.
pt: Controle as diversas partes do submarino (o motor, os tanques de lastro e os planos de mergulho) para atingir o ponto final.

[ctx: ActivityInfo|]
en: <b>Engine</b>
pt: <b>Motor</b>

[ctx: ActivityInfo|]
en: D or Right arrow: increase the velocity
pt: D ou cursor para Direita: aumentar a velocidade

[ctx: ActivityInfo|]
en: A or Left arrow: decrease the velocity
pt: A ou cursor para Esquerda: diminuir a velocidade

[ctx: ActivityInfo|]
en: <b>Ballast tanks</b>
pt: <b>Tanques de lastro</b>

[ctx: ActivityInfo|]
en: W or Up arrow: switch filling of the central ballast tank
pt: W ou cursor para Cima: activar o enchimento do tanque de lastro central

[ctx: ActivityInfo|]
en: S or Down arrow: switch flushing of the central ballast tank
pt: S ou cursor para Baixo: activar o despejo do tanque de lastro central

[ctx: ActivityInfo|]
en: R: switch filling of the left ballast tank
pt: R: activar o enchimento do tanque de lastro esquerdo

[ctx: ActivityInfo|]
en: F: switch flushing of the left ballast tank
pt: F: activar o despejo do tanque de lastro esquerdo

[ctx: ActivityInfo|]
en: T: switch filling of the right ballast tank
pt: T: activar o enchimento do tanque de lastro direito

[ctx: ActivityInfo|]
en: G: switch flushing of the right ballast tank
pt: G: activar o despejo do tanque de lastro direito

[ctx: ActivityInfo|]
en: <b>Diving planes</b>
pt: <b>Planos de mergulho</b>

[ctx: ActivityInfo|]
en: +: increase diving planes angle
pt: +: aumentar o ângulo dos planos de mergulho

[ctx: ActivityInfo|]
en: -: decrease diving planes angle
pt: -: diminuir o ângulo dos planos de mergulho

[ctx: Controls|]
en: Left Ballast Tank
pt: Tanque de Lastro Esquerdo

[ctx: Controls|]
en: Central Ballast Tank
pt: Tanque de Lastro Central

[ctx: Controls|]
en: Right Ballast Tank
pt: Tanque de Lastro Direito

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Completing the puzzle requires patience and logical ability.
pt: Completar o 'puzzle' exige paciência e habilidade lógica.

[ctx: Data|]
en: Small grids using symbols.
pt: Grelhas menores que usam símbolos.

[ctx: Data|]
en: Medium grids using symbols.
pt: Grelhas médias que usam símbolos.

[ctx: Data|]
en: Medium grids using numbers and symbols.
pt: Grelhas médias que usam números e símbolos.

[ctx: Data|]
en: Large grids using numbers.
pt: Grelhas grandes que usam números.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Super brain
pt: Super cérebro

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Tux has hidden several items. Find them in the correct order.
pt: O Tux escondeu diversos itens. Descubra-os de novo pela ordem correcta.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on the items until you find what you think is the correct answer. Then, click on the OK button. A black dot means that you found the correct item in the correct position, while a white dot means an item is correct but in the wrong position. At lower levels, Tux also gives you an indication with a black square on correct items in the correct position, and a white square on the correct items in the wrong position. In the levels 4 and 8 an item may be hidden several times.<br/>You can use the right mouse button to flip the items in the opposite order, or the item chooser to directly pick an item from the list. Press two seconds on an item to automatically choose the last item selected in this position. Double click on a previously selected item in your guess history to mark it as 'correct'. Such marked items are automatically selected in your current and future guesses until you un-mark them, by double clicking on them again.
pt: Carregue nos itens até que descubra o que pensa ser a resposta certa. Depois, carregue no botão OK. Nos níveis inferiores, o Tux dá-lhe uma indicação se descobriu um local escondido, marcando o item com uma caixa preta. Nos níveis 4 a 8, um item poderá ser escondido várias vezes.<br/>Poderá usar o botão direito do rato para inverter os itens no sentido inverso ou o selector de itens para escolher directamente um item. Carregue e mantenha carregado um botão do rato ou no ecrã por toque para escolher automaticamente o último item seleccionado numa coluna. Faça duplo-click ou toque sobre uma cor seleccionada anteriormente no seu histórico de adivinhas  para o marcar como 'correcto'. Essas cores marcadas são seleccionadas automaticamente nas suas adivinhas actuais e futuras até que as desmarque, fazendo uma vez mais duplo-click ou um toque com o dedo.

[ctx: Superbrain|]
en: This item is well placed.
pt: Este item está bem colocado.

[ctx: Superbrain|]
en: This item is misplaced.
pt: Este item está mal colocado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: The tangram puzzle game
pt: O jogo do 'puzzle' Tangram (Tangrama)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Practice addition with a target game
pt: Praticar a adição com um jogo de alvos

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Throw darts at a target and count your score.
pt: Lance dados para um alvo e conte os seus pontos.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Can move the mouse, can read numbers and count up to 15 for the first level.
pt: Conseguir mover o rato, conseguir contar números e contar até 15 no primeiro nível.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Check the speed and direction of the target, and then click on it to launch a dart. When all your darts are thrown, you are asked to count your score. Enter the score with the keyboard.
pt: Verifique a velocidade e a direcção do alvo, carregando depois sobre ele para lançar um dado. Quando tiver lançado todos os seus dardos, ser-lhe-á pedido para contar os seus pontos. Indique a pontuação com o teclado.

[ctx: Data|]
en: Maximum value: 10.
pt: Valor máximo: 10.

[ctx: Data|]
en: Maximum value: 50.
pt: Valor máximo: 50.

[ctx: Data|]
en: Maximum value: 500.
pt: Valor máximo: 500.

[ctx: Data|]
en: Maximum value: 50000.
pt: Valor máximo: 50000.

[ctx: Data|]
en: Maximum value: 500000.
pt: Valor máximo: 500000.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Numbers from 1 to 30 and additions.
pt: Números do 1 ao 30 e adições.

[ctx: Data|]
en: 2 pairs to make from 5 numbers.
pt: 2 pares para fazer a partir de 5 números.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Find ten's complement
pt: Descobrir o complemento de dez

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Find the ten's complement of each number.
pt: Descobrir o complemento de dez para cada número.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to find ten's complement.
pt: Aprender a descobrir o complemento de dez.

[ctx: ActivityInfo|]
en: When all the lines are completed, press the OK button to validate the answers. If some answers are incorrect, a cross icon will appear on the corresponding lines. To correct the errors, click on the wrong numbers to remove them and repeat the previous steps.
pt: Quando todas as linhas estiverem completas, carregue no botão OK para validar as respostas. Se algumas respostas estiverem incorrectas, irá aparecer um ícone com uma cruz nas linhas correspondentes. Para corrigir os erros, carregue nos números errados para os remover e repita os passos anteriores.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Create pairs of numbers equal to ten. Select a number in the list, then select an empty spot of an operation to move the selected number there.
pt: Crie pares de números iguais a dez. Seleccione um número na lista, depois seleccione um lugar vazio para uma operação para mover o número seleccionado para aí.

[ctx: Data|]
en: First number from 1 to 4.
pt: Primeiro número de 1 a 4.

[ctx: Data|]
en: First number from 5 to 9.
pt: Primeiro número de 5 a 9.

[ctx: Data|]
en: Find both numbers.
pt: Descobrir ambos os números.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Swap ten's complement
pt: Trocar o complemento de dez

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Swap the numbers to create pairs equal to ten.
pt: Trocar os números para criar pares iguais a dez.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn to use ten's complement to optimize the order of numbers in an operation.
pt: Aprender a usar o complemento de dez para optimizar a ordem dos números numa operação.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Create pairs of numbers equal to ten within each parentheses. Select a number, then select another number of the same operation to swap their position. When all the lines are completed, press the OK button to validate the answers. If some answers are incorrect, a cross icon will appear on the corresponding lines. Correct the errors, then press the OK button again.
pt: Crie pares de números iguais a dez dentro de cada parêntesis. Seleccione um número, depois seleccione outro número da mesma operação para trocar as suas posições. Quando todas as linhas estiverem completas, carregue no botão OK para validar as respostas. Se algumas delas estiverem incorrectas, irá aparecer um ícone com uma cruz nas linhas correspondentes. Corrija os erros e depois carregue no botão OK de novo.

[ctx: Data|]
en: 2 pairs to make from 4 numbers.
pt: 2 pares para fazer a partir de 4 números.

[ctx: Data|]
en: 3 pairs to make from 6 numbers.
pt: 3 pares para fazer a partir de 6 números.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Use ten's complement
pt: Usar o complemento de dez

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Use a ten's complement to simplify the operation.
pt: Usar o complemento de dez para simplificar a operação.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help goal
en: Learn a practical use of ten's complement.
pt: Aprender um uso prático do complemento de dez.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Decompose the additions to create pairs of numbers equal to ten within each parentheses. Select a number in the list, then select an empty spot of an operation to move the selected number there.
pt: Decompor as adições para criar pares de números iguais a dez dentro de cada parêntesis. Seleccione um número da lista, depois seleccione um lugar vazio de uma operação para mover o número seleccionado para lá.

[ctx: Data|]
en: Result between 11 and 19.
pt: Resultado entre 11 e 19.

[ctx: Data|]
en: Result between 20 and 29.
pt: Resultado entre 20 e 29.

[ctx: Data|]
en: Result between 30 and 50.
pt: Resultado entre 30 e 50.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Tic tac toe (against Tux)
pt: Jogo do galo (contra o Tux)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Place three marks in a row.
pt: Coloque três marcações em linha.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Play with Tux. Take turns to click on the square which you want to mark. The first player to create a line of 3 marks wins.
pt: Jogue com o Tux. De cada vez, carregue no quadrado que deseja marcar. O primeiro jogador a criar uma linha de 3 marcas ganha.

[ctx: ActivityInfo|]
en: Tux will play better when you increase the level.
pt: O Tux irá jogar melhor quando aumentar o nível.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Tic tac toe (with a friend)
pt: Jogo do galo (com um amigo)

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Play with a friend. Take turns to click on the square which you want to mark. The first player to create a line of 3 marks wins.
pt: Jogue com um amigo. De cada vez, carregue no quadrado que deseja marcar. O primeiro jogador a criar uma linha de 3 marcas ganha.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: A sliding-block puzzle game
pt: Um 'puzzle' de blocos deslizantes

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Remove the red car from the parking lot through the gate on the right.
pt: Retirar o carro vermelho do parque de estacionamento através do portão à direita.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Each car can only move either horizontally or vertically. You must make some room in order to let the red car move through the gate on the right.
pt: Cada carro só se pode mover na horizontal ou na vertical. Terá de arranjar algum espaço para deixar que o carro vermelho passe pelo portão à direita.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Watercycle
pt: Ciclo da água

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Tux has come back from fishing on his boat. Bring the water system back up so he can take a shower.
pt: O Tux regressou de uma grande festa de pesca no seu barco. Reponha o sistema de água de volta, para que ele possa tomar um banho.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Click on different active elements: sun, cloud, pumping station, and the sewage treatment plant, in order to reactivate the entire water system. When the system is back up and Tux is in the shower, push the shower button for him.
pt: Carregue nos diferentes elementos activos: Sol, nuvem, bombas de água, estação de tratamento de águas, para poder reactivar todo o sistema de águas. Quando o sistema estiver todo a funcionar e o Tux estiver na casa de banho, carregue no botão do chuveiro para ele.

[ctx: Watercycle|]
en: The sun is the main component of the water cycle. Click on the sun to start the water cycle.
pt: O Sol é o componente principal do ciclo da água. Carregue no Sol para iniciar o ciclo da água.

[ctx: Watercycle|]
en: As the sun rises, the water of the sea starts heating and evaporates.
pt: À medida que o Sol se vai elevando, a água do mar começa a aquecer e a evaporar.

[ctx: Watercycle|]
en: Water vapor condenses to form clouds and when clouds become heavy, it rains. Click on the cloud.
pt: O vapor de água condensa-se para formar as nuvens e, quando as nuvens ficam pesadas, chove. Carregue na nuvem.

[ctx: Watercycle|]
en: The rain causes rivers to swell up and this water is transported to us via motor pumps through water-towers. Click on the motor pump to supply water to residents.
pt: A chuva faz com que os rios se encham, sendo essa água transportada até nós por bombas a motor nas barragens. Carregue na bomba de água para fornecer água aos residentes.

[ctx: Watercycle|]
en: See the tower filled with water. Activate the sewage treatment station by clicking on it.
pt: Veja a barragem cheia com água. Active a estação de tratamento de águas, carregando sobre ela.

[ctx: Watercycle|]
en: Great, click on the shower, as Tux arrives home.
pt: Óptimo, carregue no chuveiro, assim que o Tux chegar a casa.

[ctx: Watercycle|]
en: Fantastic, you have completed the water cycle. You can continue playing.
pt: Fantástico, completou o ciclo da água. Poderá continuar a jogar.

[ctx: Watercycle|]
en: The water cycle (also known as the hydrologic cycle) is the journey water takes as it circulates from the land to the sky and back again. The sun's heat provides energy to evaporate water from water bodies like oceans.
pt: O ciclo da água (também conhecido por ciclo hidrográfico) é a viagem que a água percorre, desde que circula da terra para o céu e regressa. O calor do Sol oferece a energia para evaporar a água das massas de água, como os oceanos.

[ctx: Watercycle|]
en: Plants also lose water to the air through transpiration. The water vapor cools down forming tiny droplets in clouds. When the clouds meet cool air over the land, precipitation is triggered and falls down as rain.
pt: As plantas também perdem água através da transpiração. O vapor de água eventualmente arrefecerá, formando pequenas gotículas nas nuvens. Quando as nuvens se encontram com o ar frio sobre a terra, inicia-se a sua precipitação, caindo sob a forma de chuva.

[ctx: Watercycle|]
en: Some of the water is trapped between rock or clay layers, called groundwater. But most of the water flows as runoff, eventually returning to the seas via rivers.
pt: Alguma da água está encurralada entre camadas de rocha ou argila, chamada de água subterrânea. Contudo, muitas dessas fontes irão jorrar para fora, eventualmente regressando aos mares através dos rios.

[ctx: Watercycle|]
en: Your goal is to complete the water cycle before Tux reaches home. Click on the different components which make up the water cycle. First click on the sun, then on the cloud, the water pumping station near the river, the sewage treatment, and at last regulate the switch to provide water to Tux's shower.
pt: O seu objectivo é completar o ciclo da água antes de o Tux chegar a casa. Carregue nos diferentes componentes que pertencem ao ciclo da água. Primeiro, carregue no Sol, depois na nuvem, depois na estação de bombas de água, depois no tratamento das águas e por fim regule o botão para oferecer água ao chuveiro do Tux.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Activity title
en: Falling words
pt: Palavras em queda

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help title
en: Type the falling words before they reach the ground.
pt: Escreva as palavras em queda, antes que elas cheguem ao chão.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help prerequisite
en: Keyboard manipulation.
pt: Manipulação do teclado.

[ctx: ActivityInfo|]
note: Help manual
en: Type the complete word as it falls, before it reaches the ground.
pt: Escreva a palavra completa, à medida que vai caindo, antes de chegar ao chão.

[ctx: ChangeLog|]
en: Many usability improvements
pt: Diversas melhorias de usabilidade

[ctx: ChangeLog|]
en: Many bug fixes
pt: Muitas correcções de erros

[ctx: ChangeLog|]
en: Many new images
pt: Muitas imagens novas

[ctx: ChangeLog|]
en: Translations added for Arabic and Esperanto
pt: Traduções adicionada para Árabe e Esperanto

[ctx: ChangeLog|]
en: Many translation updates
pt: Muitas actualizações de traduções

[ctx: ChangeLog|]
en: New command-line option (--difficulty {value|min-max}) to start GCompris at specific difficulty
pt: Nova opção da linha de comandos (-difficulty {valor|mín-máx}) para iniciar o GCompris com um dado nível de dificuldade

[ctx: ChangeLog|]
en: Fix issue in comparator activity
pt: Correcção de um problema na actividade de comparações

[ctx: ChangeLog|]
en: Map of Spain added for geography activity
pt: Mapa de Espanha adicionado para a actividade de geografia

[ctx: ChangeLog|]
en: Voices added for Ukrainian
pt: Vozes em Ucraniano adicionadas

[ctx: ChangeLog|]
en: New command-line option to list all the activities and start on a specific one
pt: Nova opção da linha de comandos para apresentar todas as actividades e iniciar uma específica

[ctx: ChangeLog|]
en: Reduce the size of the packages for all platforms and of the external word images set
pt: Reduz o tamanho dos pacotes para todas as plataformas e do conjunto de imagens da palavra externa

[ctx: ChangeLog|]
en: Improve images quality in several activities
pt: Melhoria da qualidade das imagens em diversas actividades

[ctx: ChangeLog|]
en: Fix some transitions in renewable_energy/watercycle on some platforms
pt: Correcção de algumas transições no 'renewable_energy/watercycle' em algumas plataformas

[ctx: ChangeLog|]
en: Fix dead keys ignored on Linux for typing activities
pt: Correcção de teclas mortas ignoradas no Linux para as actividades de escrita

[ctx: ChangeLog|]
en: Fix level reset when changing level manually in Logical associations
pt: Correcção da reposição do nível ao mudar manualmente de nível nas associações lógicas

[ctx: ChangeLog|]
en: Fix Alphabet sequence, Even and odd numbers and Numbers in order activities
pt: Corrigir sequências alfabéticas, de números pares e ímpares e números nas actividades de ordenação

[ctx: ChangeLog|]
en: Several bug fixes
pt: Diversas correcções de erros

[ctx: ChangeLog|]
en: Translation updated for Russian
pt: Adição de traduções para Russo

[ctx: ChangeLog|]
en: New voices for Norwegian Nynorsk
pt: Novas vozes para Norueguês (Nynorsk)

[ctx: ChangeLog|]
en: Translations added for Breton, Czech and Macedonian
pt: Adição de traduções para Bretão, Checo e Macedónio

[ctx: ChangeLog|]
en: Translation added for Azerbaijani
pt: Adição de traduções para Azerbaijano

[ctx: ChangeLog|]
en: New maps and update of the maps for geography activities
pt: Novo mapas e actualização dos mesmos para as actividades de geografia

[ctx: ChangeLog|]
en: New dataset containing loops operations for programming maze, and make tutorial images translated
pt: Novo conjunto de dados que contém operações de ciclos para o labirinto de programação, e possibilidade de traduzir as imagens do tutorial

[ctx: ChangeLog|]
en: Addition of a level to teach voltage source loop in analog electricity activity
pt: Adição de um nível para ensinar os fluxos de fontes de tensão na actividade de electricidade analógica

[ctx: ChangeLog|]
en: New Activity Settings menu, with dataset selection
pt: Novo menu de Configuração da Actividade, com a selecção do conjunto de dados

[ctx: ChangeLog|]
en: New sub-categories to organize activities
pt: Novas sub-categorias para organizar as actividades

[ctx: ChangeLog|]
en: Translation added for Macedonian.
pt: Adição de traduções para Macedónio.

[ctx: ChangeLog|]
en: New activities Programming Maze and Baby Tangram
pt: Novas actividades Labirinto de Programação e Tangrama para Bebés

[ctx: ChangeLog|]
en: New background music and volume settings.
pt: Novas configurações de volume e da música de fundo.

[ctx: ChangeLog|]
en: New speed setting in several activities.
pt: Nova configuração da velocidade em diversas actividades.

[ctx: ChangeLog|]
en: New option in chess to display captured pieces.
pt: Nova opção no xadrez para mostrar as peças capturadas.

[ctx: ChangeLog|]
en: New images in Colors, Advanced colors and Target game.
pt: Novas imagens no jogo das Cores, Cores Avançadas e Alvo.

[ctx: ChangeLog|]
en: New voices for US English.
pt: Novas vozes para o Inglês do EUA.

[ctx: ChangeLog|]
en: Many little fixes and improvements.
pt: Diversas correcções e melhorias pequenas.

[ctx: ChangeLog|]
en: Translation updated for multiple languages (Breton, Brazilian Portuguese, Finnish...).
pt: Traduções actualizadas para várias línguas (Bretão, Português do Brasil, Finlandês...).

[ctx: ChangeLog|]
en: Add Russian dataset for Click on letter activity.
pt: Adição do conjunto de dados Russo para a actividade 'Carregar na Letra'.

[ctx: ChangeLog|]
en: Lang activity now available in Dutch.
pt: A actividade de línguas está agora disponível em Holandês.

[ctx: ChangeLog|]
en: Merge Norwegian counties Nord-Trøndelag and Sør-Trøndelag into Trøndelag in geo-country activity.
pt: Reunião das províncias Norueguesas de Nord-Trøndelag e Sør-Trøndelag como Trøndelag na actividade de geografia dos países.

[ctx: ChangeLog|]
en: Fix in braille activities where the cells start at 1, not 0.
pt: Correcção nas actividades em Braille, onde as células começam em 1, não em 0.

[ctx: ChangeLog|]
en: Translation added for Basque, Hungarian and Malayalam.
pt: Adição de traduções para Basco, Húngaro e Malayalam.

[ctx: ChangeLog|]
en: Loading/saving of creations (Baby Wordprocessor, Balance Box and Piano Composition).
pt: Carregamento/gravação das criações (Processador de Texto para Bebés, Balança e Composição em Piano).

[ctx: ChangeLog|]
en: Translations added for Scottish Gaelic.
pt: Adição de traduções para Escocês Gaélico.

[ctx: ChangeLog|]
en: License page added in configuration.
pt: Página da licença adicionada à configuração.

[ctx: ChangeLog|]
en: Multiple changes on layouts to improve the ergonomy.
pt: Diversas alterações nas disposições para melhorar a ergonomia.

[ctx: ChangeLog|]
en: Lang activity now available in Polish, Swedish and Ukrainian.
pt: A actividade de línguas agora está disponível em Polaco, Sueco e Ucraniano.

[ctx: ChangeLog|]
en: Search feature.
pt: Funcionalidade de pesquisa.

[ctx: ChangeLog|]
en: A Changelog.
pt: Um registo de alterações.

[ctx: ChangeLog|]
en: Many little fixes.
pt: Muitas pequenas correcções.

[ctx: ChangeLog|]
en: Lang activity now available in French.
pt: A actividade de línguas está agora disponível em Francês.

[ctx: ChangeLog|]
en: Adding a loading overlay to let the user know that some actions are taking place (loading an activity for example) and can take some seconds.
pt: A adição de uma camada de carregamento para que o utilizador saiba que estão acções em curso (por exemplo, o carregamento de uma actividade) e poderá levar alguns segundos.

[ctx: ChangeLog|]
en: Translations added for: Catalan (Valencian), Chinese Traditional, Finnish (92% translated), Russian (98% translated), Slovak (92% translated), Turkish.
pt: Foram adicionadas traduções para: Catalão (Valenciano), Chinês Tradicional, Finlandês (92% traduzido), Russo (98% traduzido), Eslovaco (92%) e Turco.

[ctx: ChangeLog|]
en: Translations added for: Slovenian, German, Galician.
pt: Adição de traduções para: Esloveno, Alemão, Galega.

[ctx: ChangeLog|]
en: Version %1:
pt: Versão %1:

[ctx: core|]
en: Missing sound files!
pt: Faltam os ficheiros de som!

[ctx: core|]
en: This activity uses language sound files, that are not yet installed on your system.
pt: Esta actividade usa ficheiros de som específicos da língua, mas que ainda não estão instalados no seu sistema.

[ctx: core|]
en: Download in progress
pt: Transferência em curso

[ctx: core|]
en: Download in progress.<br/>'Abort' it to quit immediately.
pt: A transferência está em curso.<br/>Carregue em 'Interromper' para sair imediatamente.

[ctx: core|]
en: Quit?
pt: Sair?

[ctx: core|]
en: Do you really want to quit GCompris?
pt: Deseja realmente sair do Gcompris?

[ctx: core|]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: core|]
en: No
pt: Não

[ctx: DialogAbout|]
en: About GCompris
pt: Acerca do GCompris

[ctx: DialogAbout|]
en: License
pt: Licença

[ctx: DialogAbout|]
en: Based on Qt %1 and %2
pt: Baseado no Qt %1 e %2

[ctx: DialogAbout|]
en: GCompris Home Page: https://gcompris.net
pt: Página Web do GCompris: https://gcompris.net

[ctx: DialogAbout|]
note: Replace the link with the page in your language if it exists, else keep the english page link
en: You can provide financial support for the development of <b>GCompris</b>, please visit <a href='https://gcompris.net/donate-en.html'>https://gcompris.net/donate-en.html</a>.
pt: Poderá oferecer algum suporte financeiro para o desenvolvimento do <b>GCompris</b>; por favor visite <a href='https://gcompris.net/donate-en.html'>https://gcompris.net/donate-en.html</a>.

[ctx: DialogAbout|]
en: <b>GCompris</b> is a Free Software developed within the KDE community.
pt: O <b>GCompris</b> é uma aplicação de 'software' livre desenvolvida dentro da comunidade do KDE.

[ctx: DialogAbout|]
en: <b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE frameworks, workspaces and applications.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.
pt: O <b>KDE</b> é uma rede mundial de engenheiros de 'software', artistas, escritores, tradutores e outros colaboradores que estão comprometidos no desenvolvimento de <a href="%1">'Software' Livre</a>. Esta comunidade criou centenas de aplicações de 'Software' Livre como parte das plataformas do KDE, das suas áreas de trabalho e aplicações.<br /><br />O KDE é uma empresa corporativa em que nenhuma entidade única controla os esforços ou produtos do KDE em detrimento de outros. Toda a gente é bem-vinda para se juntar e contribuir para o KDE, incluindo você.<br /><br />Visite o <a href="%2">%2</a> para saber mais informações sobre a comunidade do KDE e das aplicações que produzimos.

[ctx: DialogAbout|]
en: Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> to report a bug.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".
pt: O 'software' pode ser sempre melhorado, e a equipa do KDE está disposta a fazê-lo. Contudo, você - o utilizador -, dever-nos-á dizer quando algo não funciona como seria de esperar ou poderia ser feito de melhor forma.<br /><br />O KDE tem um sistema de registo de erros. Vá a <a href="%1">%1</a> para comunicar um erro.<br /><br />Se tiver uma sugestão de melhoria, então está convidado a usar o sistema de registo de erros para registar o seu pedido. Certifique-se que usa a criticidade "Wishlist" (pedido).

[ctx: DialogAbout|]
en: To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.
pt: Para suportar o desenvolvimento, a comunidade do KDE criou a KDE e.V., uma organização sem fins lucrativos, fundada a nível legal na Alemanha. O KDE e.V. representa a comunidade do KDE em questões legais e financeiras. Veja em <a href="%1">%1</a> algumas informações sobre o KDE e.V.<br /><br />O KDE beneficia de diversos tipos de contribuições, incluindo as financeiras. Usamos os fundos para reembolsar os membros e outros colaboradores para as despesas que incorram nas suas contribuições. Existem outros fundos usados para o suporte legal e para organizar conferências e reuniões.<br /> <br />Gostaríamos de o encorajar a suportar os nossos esforços com uma doação financeira, usando uma das formas descritas em <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Desde já, muito obrigado pelo seu suporte.

[ctx: DialogAbout|]
en: <b>A big thanks to the development team:</b> %1
pt: <b>Um enorme obrigado à equipa de desenvolvimento:</b> %1

[ctx: DialogAbout|]
en: <b>A big thanks to the translation team:</b> %1
pt: <b>Um enorme obrigado à equipa de traduções:</b> %1

[ctx: DialogActivityConfig|]
en: %1 configuration
pt: Configuração do %1

[ctx: DialogActivityConfig|]
en: Configuration
pt: Configuração

[ctx: DialogChooseLevel|]
en: %1 settings
pt: Configuração da %1

[ctx: DialogChooseLevel|]
en: Dataset
pt: Conjunto de dados

[ctx: DialogChooseLevel|]
en: Options
pt: Opções

[ctx: DialogChooseLevel|]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: DialogChooseLevel|]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: DialogChooseLevel|]
en: Save and start
pt: Gravar e iniciar

[ctx: DialogHelp|]
en: Author:
pt: Autor:

[ctx: DialogHelp|]
en: Prerequisite:
pt: Pré-requisito:

[ctx: DialogHelp|]
en: Goal:
pt: Objectivo:

[ctx: DialogHelp|]
en: Credit:
pt: Créditos:

[ctx: DialogHelp|]
en: Section:
pt: Secção:

[ctx: Domino|]
note: "Dots" is for representation of the points in a domino in the form of dots
en: Dots
pt: Pontos

[ctx: Domino|]
note: "Arabic Numbers" is for representation of the points in a domino in the form of integer numbers
en: Arabic Numbers
pt: Números Árabes

[ctx: Domino|]
note: "Roman Numbers" is for representation of the points in a domino in the form of roman numbers
en: Roman Numbers
pt: Números Romanos

[ctx: Domino|]
note: "Images" is for representation of the points in a domino in the form of an image (containing a specific count of same elements)
en: Images
pt: Imagens

[ctx: DownloadDialog|]
en: Downloading...
pt: A transferir...

[ctx: DownloadDialog|]
note: Run this task in background
en: Background
pt: Segundo Plano

[ctx: DownloadDialog|]
en: Abort
pt: Interromper

[ctx: DownloadDialog|]
en: Download error (code: %1): %2
pt: Erro de transferência (código: %1): %2

[ctx: DownloadDialog|]
en: Your download finished successfully. The data files are now available.
pt: A sua transferência terminou com sucesso. Os ficheiros de dados estão agora disponíveis.

[ctx: DownloadDialog|]
en: Restart any currently active activity.
pt: Reiniciar todas as actividades activas de momento.

[ctx: DownloadDialog|]
en: Your local data files are up-to-date.
pt: Os seus ficheiros de dados locais estão actualizados.

[ctx: QObject|]
en: Download cancelled by user
pt: Transferência cancelada pelo utilizador

[ctx: QObject|]
en: Could not create resource path
pt: Não foi possível criar a localização do recurso

[ctx: QObject|]
en: Could not open target file %1
pt: Não foi possível obter o ficheiro de destino %1

[ctx: QObject|]
en: Invalid format of Contents file
pt: Formato inválido do ficheiro do Conteúdo

[ctx: QObject|]
en: The url %1 does not exist.
pt: O URL %1 não existe.

[ctx: QObject|]
en: Checksum of downloaded file does not match: %1
pt: O código de validação do ficheiro transferido não corresponde: %1

[ctx: GCCreationHandler|]
en: %1 deleted successfully!
pt: O %1 foi removido com sucesso!

[ctx: GCCreationHandler|]
en: Unable to delete %1!
pt: Não foi possível remover o %1!

[ctx: GCCreationHandler|]
en: A file with this name already exists. Do you want to replace it?
pt: Já existe um ficheiro com este nome. Deseja substituí-lo?

[ctx: GCCreationHandler|]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: GCCreationHandler|]
en: No
pt: Não

[ctx: GCCreationHandler|]
en: Saved successfully!
pt: Gravado com sucesso!

[ctx: GCCreationHandler|]
en: Enter file name
pt: Indique o nome do ficheiro

[ctx: GCCreationHandler|]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: GCCreationHandler|]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: GCCreationHandler|]
en: Load
pt: Carregar

[ctx: GCCreationHandler|]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: IntroMessage|]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: IntroMessage|]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: IntroMessage|]
en: Skip
pt: Ignorar

[ctx: IntroMessage|]
en: Start
pt: Iniciar

[ctx: LanguageList|]
en: Your system default
pt: O predefinido do seu sistema

[ctx: LanguageList|]
en: GCompris' language
pt: Língua do GCompris

[ctx: QObject|]
en: Run GCompris with the default system cursor.
pt: Executa o GCompris com o cursor predefinido do sistema.

[ctx: QObject|]
en: Run GCompris without cursor (touch screen mode).
pt: Executa o GCompris sem o cursor (modo de ecrã por toque).

[ctx: QObject|]
en: Run GCompris in fullscreen mode.
pt: Executa o GCompris no modo de ecrã total.

[ctx: QObject|]
en: Run GCompris in window mode.
pt: Executa o GCompris no modo em janela.

[ctx: QObject|]
en: Run GCompris with sound enabled.
pt: Executa o GCompris com o som activo.

[ctx: QObject|]
en: Run GCompris without sound.
pt: Executa o GCompris sem som.

[ctx: QObject|]
en: Disable the kiosk mode (default).
pt: Desactivar o modo de quiosque (por omissão).

[ctx: QObject|]
en: Enable the kiosk mode.
pt: Activar o modo de quiosque.

[ctx: QObject|]
en: Specify the activity when starting GCompris.
pt: Indique a actividade ao iniciar o GCompris.

[ctx: QObject|]
en: Outputs all the available activities on the standard output.
pt: Apresenta todas as actividades disponíveis no 'standard output'.

[ctx: QObject|]
en: Specify the range of activity difficulty to display for the session. Either a single value (2), or a range (3-6). Values must be between 1 and 6.
pt: Define o intervalo de dificuldades da actividade a apresentar na sessão. Tanto pode ser um único valor (2) ou um intervalo (3-6). Os valores deverão ser entre 1 e 6.

[ctx: main|]
en: Voices for your language
pt: Vozes da sua língua

[ctx: main|]
en: Full word image set
pt: Conjunto completo de imagens das palavras

[ctx: main|]
en: Background music
pt: Música de fundo

[ctx: main|]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: main|]
en: No
pt: Não

[ctx: main|]
en: Welcome to GCompris!
pt: Bem-vindo ao GCompris!

[ctx: main|]
en: You are running GCompris for the first time.
pt: Está a correr o GCompris pela primeira vez.

[ctx: main|]
en: Have Fun!
pt: Divirta-se!

[ctx: main|]
en: Your current language is %1 (%2).
pt: A sua língua actual é '%1' (%2).

[ctx: main|]
en: GCompris has been updated! Here are the new changes:<br/>
pt: O GCompris foi actualizado! Aqui estão as novas alterações:<br/>

[ctx: ReadyButton|]
en: I am Ready
pt: Estou Pronto

[ctx: Tutorial|]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: Tutorial|]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: Tutorial|]
en: Skip
pt: Ignorar

[ctx: Tutorial|]
en: Start
pt: Iniciar
