gconf-editor - en to da translation catalogue (96 entries)

en: Configuration Editor
da: Konfigurationsredigering

en: Directly edit your entire configuration database
da: Ret i hele konfigurationsdatabasen

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: gconf-editor folder bookmarks
da: mappebogmærker for konfigurationsredering

en: Edit Bookmarks
da: Redigér bogmærker

en: <no value>
da: <ingen værdi>

en: Couldn't display help: %s
da: Kunne ikke vise hjælp: %s

en: An editor for the GConf configuration system.
da: Et redigeringsprogram til GConf-konfigurationssystemet.

en: Couldn't unset key. Error was:
    %s
da: Kunne ikke nulstille nøgle. Fejlen var:
    %s

en: Could not create key. The error is:
    %s
da: Kunne ikke oprette nøgle. Fejlen var:
    %s

en: Could not change key value. Error message:
    %s
da: Kunne ikke ændre værdi til nøgle. Fejlen var:
    %s

en: Currently pairs and schemas can't be edited. This will be changed in a later version.
da: I øjeblikket kan lister og par ikke redigeres. Dette vil ændre sig i en fremtidig version.

en: Could not set value. Error was:
    %s
da: Kunne ikke indstille værdi. Fejlen var:
    %s

en: Could not sync value. Error was:
    %s
da: Kunne ikke synkronisere værdi. Fejlen var:
    %s

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Search
da: _Søg

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Help
da: _Hjælp

en: New _Settings Window
da: Nyt ops_ætningsvindue

en: Open a new Configuration Editor window editing current settings
da: Åbn et nyt konfigurationsredigeringsvindue og redigér nuværende opsætning

en: New _Defaults Window
da: Nyt _standardvindue

en: Open a new Configuration Editor window editing system default settings
da: Åbn et nyt konfigurationsredigeringsvindue og redigér systemets standardopsætning

en: New _Mandatory Window
da: Nyt _obligatorisk vindue

en: Open a new Configuration Editor window editing system mandatory settings
da: Åbn et nyt konfigurationsredigeringsvindue og redigér systemets obligatoriske opsætning

en: _Close Window
da: _Luk vindue

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit the Configuration Editor
da: Afslut konfigurationsredigeringen

en: _Copy Key Name
da: _Kopiér nøglenavn

en: Copy the name of the selected key
da: Kopiér navnet på den valgte nøgle

en: _Find...
da: _Søg...

en: Find patterns in keys and values
da: Find mønstre i nøgler og værdier

en: _List Recent Keys
da: _Vis seneste nøgler

en: Show recently modified keys
da: Vis senest modificerede nøgler

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: Add a bookmark to the selected directory
da: Tilføj et bogmærke til den valgte mappe

en: _Edit Bookmarks
da: R_edigér bogmærker

en: Edit the bookmarks
da: Redigér bogmærkerne

en: _Contents
da: _Indhold

en: Open the help contents for the Configuration Editor
da: Åbn hjælp til konfigurationsredigeringen

en: _About
da: _Om

en: Show the about dialog for the Configuration Editor
da: Vis "om"-vinduet for konfigurationsredigeringen

en: _New Key...
da: _Ny nøgle...

en: Create a new key
da: Opret en ny nøgle

en: _Edit Key...
da: R_edigér nøgle...

en: Edit the selected key
da: Redigér den valgte nøgle

en: _Unset Key
da: _Ikke sat nøgle

en: Unset the selected key
da: Nulstil den valgte nøgle

en: Set as _Default
da: Sæt som _standard

en: Set the selected key to be the default
da: Sæt den valgte nøgle til at være standardnøglen

en: Set as _Mandatory
da: Sæt som _obligatorisk

en: Set the selected key to the mandatory
da: Sæt den valgte nøgle til at være den _obligatorisk nøgle

en: Configuration Editor (Default settings)
da: Konfigurationsredigering (Standardopsætning)

en: Configuration Editor (Mandatory settings)
da: Konfigurationsredigering (Obligatorisk opsætning)

en: (None)
da: (ingen)

en: Cannot create GConf engine. Error was:
    %s
da: Kunne ikke oprette GConf-motor. Fejlen var:
    %s

en: Configuration Editor (Defaults settings)
da: Konfigurationsredigering (Standardopsætning)

en: Name
da: Navn

en: Value
da: Værdi

en: Key Documentation
da: Dokumentation til nøgle

en: This key is not writable
da: Denne nøgle kan der ikke skrives til

en: This key has no schema
da: Denne nøgle er ikke en del af et par

en: Key name:
da: Nøglenavn:

en: Key owner:
da: Nøgleejer:

en: Short description:
da: Kort beskrivelse:

en: Long description:
da: Lang beskrivelse:

en: T_rue
da: _Sand

en: _False
da: _Falsk

note: These have to be ordered so the EDIT_ enum matches the * menu indices * combobox indices
en: Integer
da: Heltal

en: Boolean
da: Boolesk

en: String
da: Tekst

note: Translators: this refers to "Floating point": * see http://en.wikipedia.org/wiki/Floating_point
en: Float
da: Kommatal

en: List
da: Liste

en: Add New List Entry
da: Tilføj nyt listeelement

en: _New list value:
da: _Ny listeværdi:

en: Edit List Entry
da: Redigér listeelement

en: _Edit list value:
da: R_edigér listeværdi:

en: Path:
da: Sti:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Value:
da: _Værdi:

en: List _type:
da: Liste_type:

en: _Values:
da: _Værdier:

en: New Key
da: Ny nøgle

en: Edit Key
da: Redigér nøgle

en: Pattern not found
da: Mønster ikke fundet

en: Find
da: Søg

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Search also in key _names
da: Søg også i nøgle_navne

en: Search also in key _values
da: Søg også i nøgle_værdier

en: Close the output window
da: Luk uddatavinduet

en: Copy selected lines
da: Kopiér valgte linjer

en: Clear the output window
da: Ryd uddatavinduet

en: Output Lines
da: Uddatalinjer

en: [KEY]
da: [NØGLE]

en: - Directly edit your entire configuration database
da: - Redigere direkte i hele din konfigurationsdatabase
