gconf-editor 2.15.x - en to no translation catalogue (96 entries)

en: Configuration Editor
no: Oppsett

en: Directly edit your entire configuration database
no: Rediger heile oppsettsdatabasen direkte

en: Bookmarks
no: Bokmerke

en: gconf-editor folder bookmarks
no: mappebokmerker for gconf-editor

en: Edit Bookmarks
no: Rediger bokmerke

en: <no value>
no: <ingen verdi>

en: Couldn't display help: %s
no: Kunne ikkje visa hjelp: %s

en: An editor for the GConf configuration system.
no: Redigeringsprogram for oppsettssystemet GConf.

en: Couldn't unset key. Error was:
    %s
no: Kunne ikkje tømme nøkkel. Feil:
    %s

en: Could not create key. The error is:
    %s
no: Kunne ikkje oppretta nøkkel. Feil:
    %s

en: Could not change key value. Error message:
    %s
no: Kunne ikkje endra verdi for nøkkel: Feilmelding:
    %s

en: Currently pairs and schemas can't be edited. This will be changed in a later version.
no: Par og skjema kan ikkje redigerast ennå. Dette vil endrast i ein seinare versjon.

en: Could not sync value. Error was:
    %s
no: Kunne ikkje synkronisere verdi. Feil:
    %s

en: _File
no: _Fil

en: _Edit
no: R_ediger

en: _Search
no: _Søk

en: _Bookmarks
no: _Bokmerke

en: _Help
no: _Hjelp

en: New _Settings Window
no: Nytt vindauge for inn_stillingar

en: Open a new Configuration Editor window editing current settings
no: Opna eit nytt redigeringsvindauge for å redigere aktive innstillingar

en: New _Defaults Window
no: Nytt vindauge for _forvalgte verdiar

en: Open a new Configuration Editor window editing system default settings
no: Opna eit nytt vindauge for redigering av systemets forvalgte innstillingar

en: New _Mandatory Window
no: Nytt _obligatorisk vindauge

en: Open a new Configuration Editor window editing system mandatory settings
no: Opna eit nytt oppsettsvindauge for redigering av systemets obligatoriske innstillingar

en: _Close Window
no: _Lukk vindauge

en: Close this window
no: Lukk dette vindauget

en: _Quit
no: _Avslutt

en: Quit the Configuration Editor
no: Avslutt oppsettsredigering

en: _Copy Key Name
no: _Kopier nøkkelnamn

en: Copy the name of the selected key
no: Kopier namn for vald nøkkel

en: _Find...
no: _Finn...

en: Find patterns in keys and values
no: Finn mønstre i nøklar og verdiar

en: _List Recent Keys
no: _Vis sist endra nøklar

en: Show recently modified keys
no: Vis sist endra nøklar

en: _Add Bookmark
no: _Legg til bokmerke

en: Add a bookmark to the selected directory
no: Legg til bokmerke for vald mappe

en: _Edit Bookmarks
no: R_ediger bokmerke

en: Edit the bookmarks
no: Rediger bokmerke

en: _Contents
no: _Innhald

en: Open the help contents for the Configuration Editor
no: Opna hjelp for oppsettsredigering

en: _About
no: _Om

en: Show the about dialog for the Configuration Editor
no: Vis dialog med informasjon om oppsettsredigering

en: _New Key...
no: _Ny nøkkel...

en: Create a new key
no: Opprett ein ny nøkkel

en: _Edit Key...
no: R_ediger nøkkel...

en: Edit the selected key
no: Rediger vald nøkkel

en: _Unset Key
no: N_ullstill nøkkel

en: Unset the selected key
no: Nullstill vald nøkkel

en: Set as _Default
no: Set som _forval

en: Set the selected key to be the default
no: Set vald nøkkel som forval

en: Set as _Mandatory
no: Set som _obligatorisk

en: Set the selected key to the mandatory
no: Set vald nøkkel til obligatorisk verdi

en: Configuration Editor (Default settings)
no: Oppsettsredigering (Forvalgte innstillingar)

en: Configuration Editor (Mandatory settings)
no: Oppsettsredigering (Faste innstillingar)

en: (None)
no: (Inga)

en: Cannot create GConf engine. Error was:
    %s
no: Kunne ikkje oppretta GConf-motor. Feil:
    %s

en: Configuration Editor (Defaults settings)
no: Oppsettsredigering (Forvalgte innstillingar)

en: The Configuration Editor window type.
no: Type Oppsettredigeringsvindauge.

en: Name
no: Namn

en: Value
no: Verdi

en: Key Documentation
no: Dokumentasjon for nøkkel

en: This key is not writable
no: Denne nøkkelen er ikkje skrivbar

en: This key has no schema
no: Denne nøkkelen har ikkje eit skjema

en: Key name:
no: Nøkkelnamn:

en: Key owner:
no: Nøkkeleigar:

en: Short description:
no: Kort skildring:

en: Long description:
no: Lang skildring:

en: T_rue
no: _Sann

en: _False
no: _Usann

note: These have to be ordered so the EDIT_ enum matches the * menu indices * combobox indices
en: Integer
no: Heltal

en: Boolean
no: Boolsk

en: String
no: Streng

en: Float
no: Flyttal

en: List
no: Lista

en: Add New List Entry
no: Legg til ny listeoppføring

en: _New list value:
no: _Nytt listeverdi:

en: Edit List Entry
no: Rediger listeoppføring

en: _Edit list value:
no: R_ediger listeverdi:

en: Path:
no: Stig:

en: _Name:
no: _Namn:

en: _Value:
no: _Verdi:

en: List _type:
no: Lista_type:

en: _Values:
no: _Verdiar:

en: New Key
no: Ny nøkkel

en: Edit Key
no: Rediger nøkkel

en: Pattern not found
no: Mønster ikkje funne

en: Find
no: Finn

en: _Search for:
no: _Søk etter:

en: Search also in key _names
no: Søk i _nøkkelnamn òg

en: Search also in key _values
no: Søk i nøkkel_verdiar òg

en: Close the output window
no: Lukk utdatavindauge

en: Copy selected lines
no: Kopier valde linjer

en: Clear the output window
no: Tøm resultatvindauge

en: Output Lines
no: Utskriftslinjer

en: [KEY]
no: [NØKKEL]

en: - Directly edit your entire configuration database
no: - Rediger heile oppsettsdatabasen direkte
