GConf - en to da translation catalogue (492 entries)

en: Failed to get configuration file path from '%s'
da: Det mislykkeds at hente stien til konfigurationsfilen fra "%s"

en: Created Evolution/LDAP source using configuration file '%s'
da: Oprettede Evolution/LDAP-kilde med konfigurationsfilen "%s"

en: Unable to parse XML file '%s'
da: Kunne ikke fortolke XML-filen "%s"

en: Config file '%s' is empty
da: Konfigurationsfilen "%s" er tom

en: Root node of '%s' must be <evoldap>, not <%s>
da: Rod-knuden for "%s" skal være <evoldap>, ikke <%s>

en: No <template> specified in '%s'
da: Ingen <template> angivet i "%s"

en: No "filter" attribute specified on <template> in '%s'
da: Ingen "filter"-attribut angivet på <template> i "%s"

en: No LDAP server or base DN specified in '%s'
da: Ingen LDAP-server eller base-DN angivet i "%s"

en: Contacting LDAP server: host '%s', port '%d', base DN '%s'
da: Kontakter LDAP-server: vært "%s", port "%d", base-DN "%s"

en: Failed to contact LDAP server: %s
da: Det mislykkedes at kontakte LDAP-serveren: %s

en: Searching for entries using filter: %s
da: Søger efter poster vha. filteret: %s

en: Error querying LDAP server: %s
da: Fejl under forespørgsel til LDAP-server: %s

en: Got %d entries using filter: %s
da: Fandt %d poster med filteret: %s

en: Cannot find directory %s
da: Kan ikke finde mappen %s

en: Error saving GConf tree to '%s': %s
da: Fejl ved gemning af GConf-træ til "%s": %s

en: Usage: %s <dir>
da: Brug: %s <mappe>

en: Usage: %s <dir>
      Merges a markup backend filesystem hierarchy like:
        dir/%%gconf.xml
            subdir1/%%gconf.xml
            subdir2/%%gconf.xml
      to:
        dir/%%gconf-tree.xml
da: Brug: %s <mappe>
      Forener et opmærket bagendefilhierarki som:
        dir/%%gconf.xml
            undermappe1/%%gconf.xml
            undermappe2/%%gconf.xml
      til:
        dir/%%gconf-tree.xml

en: Unloading text markup backend module.
da: Fjerner tekst-opmærknings-bagendemodulet fra hukommelsen.

en: Couldn't find the XML root directory in the address `%s'
da: Kunne ikke finde XML-rodmappen i adressen "%s"

en: Could not make directory `%s': %s
da: Kunne ikke oprette mappen "%s": %s

en: Can't read from or write to the XML root directory in the address "%s"
da: Kunne ikke læse fra eller skrive til XML-rodmappe adressen "%s"

en: Directory/file permissions for XML source at root %s are: %o/%o
da: Mappe-/filrettigheder for XML-kilde ved roden %s er %o/%o

en: Remove directory operation is no longer supported, just remove all the values in the directory
da: Fjernelse af mappe er ikke længere understøttet, fjern blot alle værdier i mappen

en: Could not open lock directory for %s to remove locks: %s
da: Kunne ikke oprette låsemappen til %s for at fjerne låse: %s

en: Could not remove file %s: %s
da: Kunne ikke slette filen %s: %s

en: Initializing Markup backend module
da: Klargører opmærknings-bagendemodul

en: Failed to give up lock on XML directory "%s": %s
da: Kunne ikke opgive lås på XML-mappen "%s": %s

en: Failed to write some configuration data to disk
da: Kunne ikke skrive nogle konfigurationsdata på disk

en: Could not make directory "%s": %s
da: Kunne ikke oprette mappen "%s": %s

en: Could not remove "%s": %s
da: Kunne ikke slette filen "%s": %s

en: Failed to write "%s": %s
da: Kunne ikke slette "%s": %s

en: Failed to load file "%s": %s
da: Kunne ikke indlæse filen "%s": %s

en: Line %d character %d: %s
da: Linje %d tegn %d: %s

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
da: Attribut "%s" kan ikke bruges på <%s>-element i denne sammenhæng

en: Didn't understand `%s' (expected integer)
da: Forstod ikke "%s" (forventede heltal)

en: Integer `%s' is too large or small
da: Heltal "%s" er for stort eller lille

en: Didn't understand `%s' (expected true or false)
da: Forstod ikke "%s" (forventede sand eller falsk)

en: Didn't understand `%s' (expected real number)
da: Forstod ikke "%s" (forventet kommatal)

en: Unknown value "%s" for "%s" attribute on element <%s>
da: Værdien "%s" for "%s" attributten på elementet <%s> er ukendt

en: No "%s" attribute on element <%s>
da: Ingen "%s" attribut på element <%s>

en: Invalid ltype "%s" on <%s>
da: Ugyldig ltype "%s" på <%s>

en: Invalid first-element type "%s" on <%s>
da: Ugyldig type på første element "%s" på <%s>

en: Invalid cdr_type "%s" on <%s>
da: Ugyldig cdr_type "%s" på <%s>

en: Invalid list_type "%s" on <%s>
da: Ugyldig list_type "%s" på <%s>

en: Two <default> elements below a <local_schema>
da: To <default>-elementer under et <local_schema>

en: Two <longdesc> elements below a <local_schema>
da: To <longdesc>-elementer under et <local_schema>

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
da: Element <%s> er ikke tilladt under <%s>

en: <%s> provided but current element does not have type %s
da: <%s> givet, men nuværende element har ikke typen %s

en: Two <car> elements given for same pair
da: To <car>-elementer givet for samme par

en: Two <cdr> elements given for same pair
da: To <cdr>-elementer givet for samme par

en: <li> has wrong type %s
da: <li> har forkert type %s

en: <%s> provided but parent <entry> does not have a value
da: <%s> givet men forældre <entry> har ikke en værdi

en: Element <%s> is not allowed inside current element
da: Element <%s> er ikke tilladt inden i nuværende element

en: Outermost element in menu file must be <gconf> not <%s>
da: Yderste element i menuen filer skal være <gconf> ikke <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
da: Element <%s> er ikke tilladt inden i et <%s>-element

en: No text is allowed inside element <%s>
da: Ingen tekst er tilladt inden i element <%s>

en: Failed to open "%s": %s
da: Kunne ikke åbne "%s": %s

en: Error reading "%s": %s
da: Fejl ved læsning af "%s": %s

en: Could not flush file '%s' to disk: %s
da: Kunne ikke tømme skrivebuffer for filen "%s" til disken: %s

en: Error writing file "%s": %s
da: Fejl ved skrivning af fil "%s": %s

en: Failed to move temporary file "%s" to final location "%s": %s
da: Kunne ikke flytte temporær fil "%s" til endelig destination "%s": %s

en: Unloading XML backend module.
da: Fjerner XML-bagendemodulet fra hukommelsen.

en: Error syncing the XML backend directory cache: %s
da: Fejl ved synkronisering af XML-bagendens mappemellemlager: %s

en: Initializing XML backend module
da: Klargører XML-bagendemodul

en: Failed to sync XML cache contents to disk
da: Fejl ved synkronisering af XML-mellemlageret med disken

en: Unable to remove directory `%s' from the XML backend cache, because it has not been successfully synced to disk
da: Kan ikke fjerne mappen "%s" fra XML-bagendemellemlageret fordi den ikke er synkroniseret med disken

en: Could not stat `%s': %s
da: Kunne ikke finde filen "%s": %s

en: XML filename `%s' is a directory
da: XML-filnavnet "%s" er en mappe

en: Failed to delete "%s": %s
da: Kunne ikke slette "%s": %s

en: Failed to write file `%s': %s
da: Kunne ikke skrive filen "%s": %s

en: Failed to set mode on `%s': %s
da: Kunne ikke sætte tilstand for "%s": %s

en: Failed to write XML data to `%s': %s
da: Kunne ikke skrive XML-data til "%s": %s

en: Failed to close file `%s': %s
da: Kunne ikke lukke filen "%s": %s

en: Failed to rename `%s' to `%s': %s
da: Kunne ikke omdøbe "%s" til "%s": %s

en: Failed to restore `%s' from `%s': %s
da: Kunne ikke genskabe "%s" fra "%s": %s

en: Failed to delete old file `%s': %s
da: Kunne ikke slette gammel fil "%s": %s

note: These are all fatal errors
en: Failed to stat `%s': %s
da: Kunne ikke finde filen "%s": %s

en: Duplicate entry `%s' in `%s', ignoring
da: Duplikeret punkt "%s" i "%s", ignorerer

en: Entry with no name in XML file `%s', ignoring
da: Punkt uden navn i XML-fil "%s", ignorerer

en: A toplevel node in XML file `%s' is <%s> rather than <entry>, ignoring
da: Topniveau-punkt i XML-filen "%s" er <%s> i stedet for <entry>, ignorerer

en: Failed to create file `%s': %s
da: Kunne ikke oprette filen "%s": %s

en: Failed to parse XML file "%s"
da: Kunne ikke fortolke XML-filen "%s"

note: There was an error
en: Ignoring XML node with name `%s': %s
da: Ignorerer XML-element med navnet "%s": %s

en: Ignoring schema name `%s', invalid: %s
da: Ignorerer skemanavn "%s", ugyldigt: %s

en: Ignoring XML node `%s': %s
da: Ignorerer XML-element "%s": %s

en: Failed reading default value for schema: %s
da: Kunne ikke læse standardværdi for skema: %s

en: No "type" attribute for <%s> node
da: Ingen "type"-egenskab for <%s>-element

en: A node has unknown "type" attribute `%s', ignoring
da: Et element har en ukendt "type"-egenskab "%s", ignorerer

en: No "value" attribute for node
da: Ingen "værdi"-egenskab for element

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML list node
da: Forstod ikke XML-elementet <%s> inde i et XML-listeelement

en: Invalid type (list, pair, or unknown) in a list node
da: Ugyldig type (liste, par, eller ukendt) i et listeelement

en: Bad XML node: %s
da: Ugyldigt XML-element: %s

en: List contains a badly-typed node (%s, should be %s)
da: Listen indeholder et forkert stavet element (%s, skulle være %s)

en: Ignoring bad car from XML pair: %s
da: Ignorerer ugyldig car fra XML-par: %s

en: parsing XML file: lists and pairs may not be placed inside a pair
da: fortolker XML-fil: lister og par kan ikke placeres inde i et par

en: Ignoring bad cdr from XML pair: %s
da: Ignorerer ugyldig cdr fra XML-par: %s

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML pair node
da: Forstod ikke XML-element <%s> inde i et XML-parelement

en: Didn't find car and cdr for XML pair node
da: Fandt ikke car og cdr for XML-parelement

en: Missing cdr from pair of values in XML file
da: Manglende cdr fra værdipar i XML-fil

en: Missing car from pair of values in XML file
da: Manglende car fra værdipar i XML-fil

en: Missing both car and cdr values from pair in XML file
da: Mangler både car- og cdr-værdier fra par i XML-fil

en: Change GConf mandatory values
da: Ændr obligatoriske GConf-værdier

en: Change GConf system values
da: Ændr GConf-systemværdier

en: Privileges are required to change GConf mandatory values
da: Der kræves rettigheder til at ændre obligatoriske GConf-værdier

en: Privileges are required to change GConf system values
da: Der kræves rettigheder til at ændre GConf-systemværdier

en: `%c' is an invalid character in a configuration storage address
da: "%c" er et ugyldigt tegn i en adresse for lagring af konfiguration

note: -- end debug only
en: No such file `%s'
da: Ingen fil ved navn "%s"

en: Backend `%s' failed to return a vtable
da: Bagenden "%s" returnerede ikke en vtable

en: Backend `%s' missing required vtable member `%s'
da: Bagenden "%s" mangler det nødvendige vtable-medlem "%s"

en: Bad address `%s': %s
da: Ugyldig adresse "%s": %s

en: Bad address `%s'
da: Ugyldig adresse "%s"

en: GConf won't work without dynamic module support (gmodule)
da: GConf virker ikke uden understøttelse for dynamiske moduler (gmodule)

en: Error opening module `%s': %s
da: Fejl ved åbning af modul "%s": %s

en: Error initializing module `%s': %s
da: Fejl ved åbning af modul "%s": %s

en: Couldn't locate backend module for `%s'
da: Kunne ikke finde bagendemodul for "%s"

en: Failed to shut down backend
da: Kunne ikke lukke bagende ned

en: GConf Error: %s
da: GConf-fejl: %s

en: GConf warning: failure listing pairs in `%s': %s
da: GConf-advarsel: fejl ved visning af par i "%s": %s

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
da: Forventede "%s", fik "%s" for nøglen %s

en: Received invalid value in set request
da: Modtog ugyldig værdi i sæt-forespørgsel

en: Couldn't make sense of CORBA value received in set request for key `%s'
da: Kunne ikke forstå CORBA-værdien modtaget i sæt-forespørgsel efter nøglen "%s"

en: Received request to drop all cached data
da: Modtog forespørgsel om at droppe alle mellemlagrede data

en: Received request to sync synchronously
da: Modtog forespørgsel om at udføre synkron synkronisering

en: Fatal error: failed to get object reference for ConfigDatabase
da: Fatal fejl: kunne ikke hente objektreference for ConfigDatabase

en: Failed to sync one or more sources: %s
da: Det mislykkedes at synkronise af en eller flere kilder: %s

en: Error obtaining new value for `%s' after change notification from backend `%s': %s
da: Fejl ved hentning af ny værdi for "%s" efter ændringsunderettelse fra bagenden "%s": %s

en: Failed to log addition of listener %s (%s); will not be able to restore this listener on gconfd restart, resulting in unreliable notification of configuration changes.
da: Kunne ikke logge tilføjelse af lytteren %s (%s); vil ikke kunne genoprette denne lytter ved genstart af gconfd, noget som vil resultere i upålidelig underrettelse om konfigurationsændringer.

en: Listener ID %lu doesn't exist
da: Lytter-id %lu eksisterer ikke

en: Failed to log removal of listener to logfile (most likely harmless, may result in a notification weirdly reappearing): %s
da: Kunne ikke logge fjernelse af lytter til logfil (højst sandsynligt harmløst, kan resultere i at en ændringsunderrettelse genindtræffer på mystisk vis): %s

en: Error getting value for `%s': %s
da: Fejl ved forespørgsel af værdien af "%s": %s

en: Error setting value for `%s': %s
da: Fejl ved tildeling af værdi til "%s": %s

en: Error unsetting `%s': %s
da: Fejl ved nulstilling af "%s": %s

en: Error getting default value for `%s': %s
da: Fejl ved forespørgsel af standardværdi for "%s": %s

en: Error unsetting "%s": %s
da: Fejl ved nulstilling af "%s": %s

en: Error getting new value for "%s": %s
da: Fejl ved forespørgsel af ny værdi for "%s": %s

en: Error checking existence of `%s': %s
da: Fejl ved kontrol af eksistens af "%s": %s

en: Error removing directory "%s": %s
da: Fejl ved fjernelse af mappen "%s": %s

en: Failed to get all entries in `%s': %s
da: Kunne ikke få alle indgange i "%s": %s

en: Error listing dirs in `%s': %s
da: Fejl under visning af mapper i "%s": %s

en: Error setting schema for `%s': %s
da: Fejl under opsætning af skema for "%s": %s

en: Notification on %s doesn't exist
da: Påmindelse om %s findes ikke

en: D-BUS error: %s
da: D-BUS-fejl: %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error %s: %s
da: Ukendt fejl %s: %s

en: No D-BUS daemon running
da: Der kører ingen D-BUS-dæmon

en: Failed to activate configuration server: %s
da: Kunne ikke aktivere konfigurationsserver: %s

en: Server couldn't resolve the address `%s'
da: Serveren kunne ikke åbne adressen "%s"

en: Can't add notifications to a local configuration source
da: Kan ikke tilføje ændringsunderrettelser til en lokal konfigurationskilde

en: Couldn't get value
da: Kunne ikke hente værdi

en: Success
da: Succes

en: Failed
da: Fejlede

en: Configuration server couldn't be contacted
da: Konfigurationsserveren kunne ikke kontaktes

en: Permission denied
da: Adgang nægtet

en: Couldn't resolve address for configuration source
da: Kunne ikke finde adresse for konfigurationskilde

en: Bad key or directory name
da: Ugyldig nøgle eller mappenavn

en: Parse error
da: Fortolkningsfejl

en: Corrupt data in configuration source database
da: Ødelagt data i konfigurationskildedatabasen

en: Type mismatch
da: Typefejl

en: Key operation on directory
da: Nøgleoperation på mappe

en: Directory operation on key
da: Mappeoperation på nøgle

en: Can't overwrite existing read-only value
da: Kan ikke overskrive eksisterende skrivebeskyttet værdi

en: Object Activation Framework error
da: Object Activation Framework-fejl

en: Operation not allowed without configuration server
da: Operation ikke tilladt uden konfigurationsserver

en: Failed to get a lock
da: Kunne ikke låse

en: No database available to save your configuration
da: Ingen database tilgængelig for lagring af din konfiguration

en: No '/' in key "%s"
da: Ingen "/" i nøglen "%s"

en: Invalid UTF-8 in string value in '%s'
da: Ugyldig UTF-8 i tekstværdi i "%s"

en: Couldn't interpret CORBA value for list element
da: Kunne ikke tolke CORBA-værdi for listeelement

en: Incorrect type for list element in %s
da: Forkert type af listeelement i %s

en: Received list from gconfd with a bad list type
da: Modtog liste fra gconfd med en ugyldig listetype

en: Failed to convert object to IOR
da: Kunne ikke konvertere objekt til IOR

en: Invalid UTF-8 in locale for schema
da: Ugyldig UTF-8 i regionaldata i skema

en: Invalid UTF-8 in short description for schema
da: Ugyldig UTF-8 i kort beskrivelse i skema

en: Invalid UTF-8 in long description for schema
da: Ugyldig UTF-8 i lang beskrivelse i skema

en: Invalid UTF-8 in owner for schema
da: Ugyldig UTF-8 i ejer i skema

en: Couldn't open path file `%s': %s
da: Kunne ikke åbne sti-fil "%s": %s

en: Adding source `%s'
da: Tilføjer kilde "%s"

en: Read error on file `%s': %s
da: Læsefejl på fil "%s": %s

en: Text contains invalid UTF-8
da: Tekst indeholder ugyldig UTF-8

en: Expected list, got %s
da: Forventede liste, fik %s

en: Expected list of %s, got list of %s
da: Forventede liste af %s, fik liste af %s

en: Expected pair, got %s
da: Forventede par, fik %s

en: Expected (%s,%s) pair, got a pair with one or both values missing
da: Forventede (%s,%s) par, fik par hvor én eller begge værdier manglede

en: Expected pair of type (%s,%s) got type (%s,%s)
da: Forventede par af typen (%s,%s) fik typen (%s,%s)

en: Quoted string doesn't begin with a quotation mark
da: Tekst i citationstegn begynder ikke med et citationstegn

en: Quoted string doesn't end with a quotation mark
da: Tekst i citationstegn slutter ikke med et citationstegn

en: Encoded value is not valid UTF-8
da: Kodet værdi er ikke gyldig UTF-8

en: Could not lock temporary file '%s': %s
da: Kunne ikke låse midlertidig fil "%s": %s

en: Could not create file '%s', probably because it already exists
da: Kunne ikke oprette fil "%s", nok fordi den allerede eksisterer

en: Failed to create or open '%s'
da: Kunne ikke oprette eller åbne "%s"

en: Failed to lock '%s': probably another process has the lock, or your operating system has NFS file locking misconfigured (%s)
da: Kunne ikke låse "%s": sandsynligvis besidder en anden proces låsen, eller styresystemet har ikke NFS-fillåsning konfigureret korrekt (%s)

en: Failed to remove '%s': %s
da: Det mislykkedes at fjerne "%s": %s

en: Not running within active session
da: Kører ikke inden i aktive session

en: Failed to get connection to session: %s
da: Kunne ikke opnå forbindelse til session: %s

en: GetIOR failed: %s
da: GetIOR fejlede: %s

en: couldn't contact ORB to resolve existing gconfd object reference
da: kunne ikke kontakte ORB for at løse eksisterende gconfd objektreference

en: Failed to convert IOR '%s' to an object reference
da: Kunne ikke konvertere IOR "%s" til en objektreference

en: couldn't create directory `%s': %s
da: kunne ikke oprette mappen "%s": %s

en: Can't write to file `%s': %s
da: Kan ikke skrive til filen "%s": %s

en: We didn't have the lock on file `%s', but we should have
da: Vi har ikke låsen på filen "%s", men vi burde have den

en: Failed to link '%s' to '%s': %s
da: Kunne ikke lænke "%s" til "%s": %s

en: Failed to remove lock file `%s': %s
da: Kunne ikke fjerne låsefilen "%s": %s

en: Failed to clean up file '%s': %s
da: Kunne ikke rense fil "%s": %s

en: Failed to remove lock directory `%s': %s
da: Kunne ikke frigive låsemappen "%s": %s

en: Server ping error: %s
da: Serverpingfejl: %s

en: Failed to contact configuration server; the most common cause is a missing or misconfigured D-Bus session bus daemon. See http://projects.gnome.org/gconf/ for information. (Details - %s)
da: Kunne ikke kontakte konfigurationsserver; den mest almindelige årsag er at sessionsbussen D-Bus' dæmon mangler eller er fejlkonfigureret. Se http://projects.gnome.org/gconf/ for yderligere oplysninger. (Detaljer - %s).

en: none
da: ingen

en: - Sanity checks for GConf
da: - Kontrol af GConf-indstillinger

en: Error while parsing options: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: Fejl ved fortolkning af tilvalg: %s.
    Kør "%s --help" for at se en komplet liste over kommandolinje-tilvalg.

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not open or create the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your configuration, as many programs will need to create files in your home directory. The error was "%s" (errno = %d).
da: Kontakt venligst systemadministratoren for at løse det følgende problem:
    Kunne ikke åbne eller oprette filen "%s"; dette indikerer at der kan være et problem med konfigurationen eftersom mange programmer har brug for at oprette filer i din hjemmemappe. Fejlen var "%s" (fejlkode = %d).

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not lock the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your operating system configuration. If you have an NFS-mounted home directory, either the client or the server may be set up incorrectly. See the rpc.statd and rpc.lockd documentation. A common cause of this error is that the "nfslock" service has been disabled.The error was "%s" (errno = %d).
da: Kontakt venligst systemadministratoren for at løse det følgende problem:
    Kunne ikke skaffe en lås til filen "%s"; dette indikerer at der kan være et problem med konfigurationen af styresystemet. Hvis du har en NFS-monteret hjemmemappe, kan enten klienten eller serveren være sat forkert op. Se dokumentation til rpc.statd og rpc.lockd. Ofte skyldes fejlen at tjenesten "nfslock" er blev deaktiveret. Fejlen var "%s" (fejlkode = %d).

en: Can't remove file %s: %s
da: Kan slette filen %s: %s

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    No configuration sources in the configuration file "%s"; this means that preferences and other settings can't be saved. %s%s
da: Kontakt venligst systemadministratoren for at løse det følgende problem:
    Ingen konfigurationskilder i konfigurationsfilen "%s"; dette betyder at indstillinger ikke kan gemmes. %s%s

en: Error reading the file:
da: Fejl ved læsning af filen:

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not resolve the address "%s" in the configuration file "%s": %s
da: Kontakt venligst systemadministratoren for at løse det følgende problem:
    Kunne ikke finde adressen "%s" i konfigurationsfilen "%s": %s

en: The files that contain your preference settings are currently in use.
    
    You might be logged in to a session from another computer, and the other login session is using your preference settings files.
    
    You can continue to use the current session, but this might cause temporary problems with the preference settings in the other session.
    
    Do you want to continue?
da: De filer som indeholder dine indstillinger, bliver i øjeblikket benyttet.
    
    Muligvis er du logget ind på en session fra en anden computer hvor filerne til indstillinger benyttes.
    
    Du kan fortsætte med at bruge den nuværende session, men det kan forårsage midlertidige problemer med indstillingerne i den anden session.
    
    Vil du fortsætte?

en: _Log Out
da: _Log ud

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: %s Continue (y/n)?
da: %s fortsæt (y/n)?

en: Schema contains invalid UTF-8
da: Skema indeholder ugyldig UTF-8

en: Schema specifies type list but doesn't specify the type of the list elements
da: Skema angiver typen list, men angiver ikke typen af listelementerne

en: Schema specifies type pair but doesn't specify the type of the car/cdr elements
da: Skema angiver typen par, men angiver ikke typen af car-/cdr-elementerne

en: Failed to load source "%s": %s
da: Kunne ikke indlæse kilden "%s": %s

en: Resolved address "%s" to a writable configuration source at position %d
da: Bestemte adressen "%s" til en skrivbar konfigureringskilde ved position %d

en: Resolved address "%s" to a read-only configuration source at position %d
da: Bestemte adressen "%s" til en skrivebeskyttet konfigureringskilde ved position %d

en: Resolved address "%s" to a partially writable configuration source at position %d
da: Bestemte adressen "%s" til en delvist skrivbar konfigureringskilde ved position %d

en: None of the resolved addresses are writable; saving configuration settings will not be possible
da: Ingen af de fundne adresser er skrivbare; gemning af konfigurationsindstillinger vil ikke være muligt

en: Schema `%s' specified for `%s' stores a non-schema value
da: Skemaet "%s" angivet for "%s" lagrer en ikke-skemaværdi

en: The '/' name can only be a directory, not a key
da: Navnet "/" kan kun være en mappe, ikke en nøgle

en: Value for `%s' set in a read-only source at the front of your configuration path
da: Værdi for "%s" sat i en skrivebeskyttet kilde i begyndelsen af din konfigurationssti

en: Unable to store a value at key '%s', as the configuration server has no writable databases. There are some common causes of this problem: 1) your configuration path file %s/path doesn't contain any databases or wasn't found 2) somehow we mistakenly created two gconfd processes 3) your operating system is misconfigured so NFS file locking doesn't work in your home directory or 4) your NFS client machine crashed and didn't properly notify the server on reboot that file locks should be dropped. If you have two gconfd processes (or had two at the time the second was launched), logging out, killing all copies of gconfd, and logging back in may help. If you have stale locks, remove ~/.gconf*/*lock. Perhaps the problem is that you attempted to use GConf from two machines at once, and ORBit still has its default configuration that prevents remote CORBA connections - put "ORBIIOPIPv4=1" in /etc/orbitrc. As always, check the user.* syslog for details on problems gconfd encountered. There can only be one gconfd per home directory, and it must own a lockfile in ~/.gconfd and also lockfiles in individual storage locations such as ~/.gconf
da: Kunne ikke gemme en værdi ved nøglen "%s" fordi konfigurationsserveren ikke har nogen skrivbare databaser. Der er nogle almindelige årsager til dette problem: 1) din konfigurationsstifil %s/path indeholder ikke nogen databaser eller blev ikke fundet, 2) der er ved en fejltagelse blevet opstartet to gconfd-processer, 3) dit styresystem er forkert sat op så NFS-fillåsning ikke virker i din hjemmemappe eller 4) din NFS-klientmaskine gik ned og gjorde ved opstart igen ikke serveren korrekt opmærksom på at fillåsene skulle smides væk. Hvis du har to gconfd-processer (eller havde to da den anden blev startet), kan det måske hjælpe at logge ud, dræbe alle kopier af gconfd og logge ind igen. Måske er problemet at du forsøgte at bruge GConf fra to maskiner på samme tid, og ORBit stadig har sin forvalgte konfiguration som forhindrer eksterne CORBA-forbindelser - anbring "ORBIIOPIPv4=1" i /etc/orbitrc. Tjek som altid user.*-sysloggen for detaljer om problemer gconfd stødte på. Der kan kun eksistere én gconfd pr. hjemmemappe, og den skal eje en låsefil i ~/.gconfd og også låsefiler i de individuelle lagringssteder som ~/.gconf

en: Error finding metainfo: %s
da: Fejl ved søgning af metainfo: %s

en: Error getting metainfo: %s
da: Fejl ved hentning af metainfo: %s

en: Key `%s' listed as schema for key `%s' actually stores type `%s'
da: Nøglen "%s" listet som skema for nøglen "%s" lagrer faktisk typen "%s"

en: Didn't understand `%s' (list must start with a '[')
da: Forstod ikke "%s" (listen skal starte med en "[")

en: Didn't understand `%s' (list must end with a ']')
da: Forstod ikke "%s" (listen skal slutte med en "]")

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ']' found inside list)
da: Forstod ikke "%s" (ekstra ikke-undvegen "]" fundet i listen)

en: Didn't understand `%s' (extra trailing characters)
da: Forstod ikke "%s" (ekstra efterfølgende tegn)

en: Didn't understand `%s' (pair must start with a '(')
da: Forstod ikke "%s" (par skal begynde med en "(")

en: Didn't understand `%s' (pair must end with a ')')
da: Forstod ikke "%s" (par skal slutte med en ")")

en: Didn't understand `%s' (wrong number of elements)
da: Forstod ikke "%s" (forkert antal elementer)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ')' found inside pair)
da: Forstod ikke "%s" (ekstra ikke-undvegne ")" fundet inde i par)

en: Key is NULL
da: Nøglen er NULL

en: Adding client to server's list failed, CORBA error: %s
da: Tilføjelse af klient til serverens liste mislykkedes, CORBA fejl: %s

en: Must begin with a slash '/'
da: Skal begynde med en skråstreg "/"

en: Can't have two slashes '/' in a row
da: Kan ikke have to skråstreger "/" efter hinanden

en: Can't have a period '.' right after a slash '/'
da: Kan ikke have et punktum "." lige efter en skråstreg "/"

en: '\%o' is not an ASCII character and thus isn't allowed in key names
da: "\%o" er ikke et ASCII-tegn, så det er ikke tilladt i nøglenavne

en: `%c' is an invalid character in key/directory names
da: "%c" er et ugyldigt tegn i nøgle-/mappenavne

en: Key/directory may not end with a slash '/'
da: Nøgle/mappe må ikke slutte med en skråstreg "/"

en: Failure shutting down configuration server: %s
da: Fejl ved nedlukning af konfigurationsserver: %s

en: Expected float, got %s
da: Forventede kommatal, fik %s

en: Expected int, got %s
da: Forventede heltal, fik %s

en: Expected string, got %s
da: Forventede streng, fik %s

en: Expected bool, got %s
da: Forventede boolsk, fik %s

en: Expected schema, got %s
da: Forventede skema, fik %s

en: CORBA error: %s
da: CORBA-fejl: %s

en: Shutdown request received
da: Nedlukningsforespørgsel modtaget

en: gconfd compiled with debugging; trying to load gconf.path from the source directory
da: gconfd oversat med fejlanalyseinfo; forsøger at hente gconf.path fra kildemappen

en: No configuration files found. Trying to use the default configuration source `%s'
da: Ingen konfigurationsfiler fundet, forsøger at bruge standardkonfigurationskilden "%s"

note: We want to stay alive but do nothing, because otherwise every request would result in another failed gconfd being spawned.
en: No configuration sources in the source path. Configuration won't be saved; edit %s%s
da: Ingen konfigurationskilder i kildestien, konfigurationen vil ikke blive gemt; redigér %s%s

en: Error loading some configuration sources: %s
da: Fejl ved indlæsning af nogle konfigurationskilder: %s

en: No configuration source addresses successfully resolved. Can't load or store configuration data
da: Kunne ikke bestemme nogen adresser for konfigurationskilder. Kan ikke hente eller gemme konfigurationsdata

en: No writable configuration sources successfully resolved. May be unable to save some configuration changes
da: Ingen skrivbare konfigurationskilder fundet. Kan måske ikke gemme dele af konfigurationsændringerne

en: Could not connect to session bus: %s
da: Kunne ikke opnå forbindelse til sessions-bus: %s

en: Failed to get bus name for daemon, exiting: %s
da: Kunne ikke hente bus-navn for dæmon, afslutter: %s

en: Could not connect to system bus: %s
da: Kunne ikke opnå forbindelse til system-bus: %s

en: starting (version %s), pid %u user '%s'
da: starter (version %s), pid %u bruger "%s"

en: Failed to get object reference for ConfigServer
da: Kunne ikke hente objektreference til ConfigServer

en: Failed to write byte to pipe file descriptor %d so client program may hang: %s
da: Kunne ikke skrive byte til kanal-fildeskriptor %d så klientprogramet hænger muligvis: %s

en: Error releasing lockfile: %s
da: Fejl ved frigivelse af låsefil: %s

en: Exiting
da: Afslutter

en: SIGHUP received, reloading all databases
da: SIGHUP modtaget, genindlæser alle databaser

en: GConf server is not in use, shutting down.
da: GConf-server er ikke i brug, lukker ned.

en: Error obtaining new value for `%s': %s
da: Fejl ved henting af ny værdi for "%s": %s

en: Returning exception: %s
da: Returnerede undtagelse: %s

en: Failed to open gconfd logfile; won't be able to restore listeners after gconfd shutdown (%s)
da: Kunne ikke åbne gconfd-logfil; vil ikke kunne genoprette lyttere efter nedlukning af gconfd (%s)

en: Failed to close gconfd logfile; data may not have been properly saved (%s)
da: Kunne ikke lukke gconfd-logfil; data blev måske ikke gemt rigtigt (%s)

en: Could not open saved state file '%s' for writing: %s
da: Kunne ikke åbne tilstandsgemningsfilen "%s" til skrivning: %s

en: Could not write saved state file '%s' fd: %d: %s
da: Kunne ikke skrive tilstandsgemningsfilen "%s" fd: %d: %s

en: Could not flush saved state file '%s' to disk: %s
da: Kunne ikke tømme skrivebuffer for tilstandsfilen "%s" til disken: %s

en: Failed to close new saved state file '%s': %s
da: Kunne ikke lukke ny tilstandsgemningsfil "%s": %s

en: Could not move aside old saved state file '%s': %s
da: Kunne ikke flytte gammel tilstandsgemningsfil "%s": %s

en: Failed to move new saved state file into place: %s
da: Kunne ikke flytte nygemt tilstandsfil på plads: %s

en: Failed to restore original saved state file that had been moved to '%s': %s
da: Kunne ikke genoprette oprindelig tilstandsgemningsfil som er blevet flyttet til "%s": %s

en: Unable to restore a listener on address '%s', couldn't resolve the database
da: Kunne ikke genoprette en lytter på adressen "%s", kunne ikke finde databasen

en: Error reading saved state file: %s
da: Fejl ved læsning af tilstandsgemningsfil: %s

en: Unable to open saved state file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne tilstandsgemningsfilen "%s": %s

en: Failed to log addition of listener to gconfd logfile; won't be able to re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
da: Kunne ikke logge tilføjelse af lytter til gconfd-logfilen; vil ikke kunne tilføje lytteren hvis gconfd afslutter eller lukker ned (%s)

en: Failed to log removal of listener to gconfd logfile; might erroneously re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
da: Kunne ikke logge fjernelse af lytter i gconfd-logfilen; kan medføre at lytteren tilføjes igen hvis gconfd afsluttes eller maskinen lukkes ned (%s)

en: Failed to get IOR for client: %s
da: Kunne ikke få IOR for klient: %s

en: Failed to open saved state file: %s
da: Kunne ikke åbne tilstandsgemningsfil: %s

en: Failed to write client add to saved state file: %s
da: Kunne ikke skrive tilføjelse af klient til tilstandsgemningsfil: %s

en: Failed to flush client add to saved state file: %s
da: Kunne ikke afslutte tilføjelse af klient til tilstandsgemningsfil: %s

en: Some client removed itself from the GConf server when it hadn't been added.
da: En klient fjernede sig selv fra GConf-serveren da den ikke blev tilføjet.

en: Daemon failed to connect to the D-BUS daemon:
    %s
da: Det lykkedes ikke for dæmonen at komme i forbindelse med D-BUS-dæmonen:
    %s

en: Daemon failed to acquire gconf service:
    %s
da: Det lykkedes ikke for dæmonen at få fat på gconf-tjenesten:
    %s

en: Failed to register server object with the D-BUS bus daemon
da: Det lykkedes ikke at registrere serverobjekt med D-BUS-busdæmonen

en: Got a malformed message.
da: Fik en forkert udformet meddelelse.

en: The GConf daemon is currently shutting down.
da: GConf-dæmonen er ved at lukke ned.

en: Set a key to a value and sync. Use with --type.
da: Sæt en nøgle til en værdi og synkronisér. Benyttes med --type.

en: Print the value of a key to standard output.
da: Udskriv værdien for en nøgle til standard-ud.

en: Unset the keys on the command line
da: Nulstil nøglerne fra kommandolinjen

en: Recursively unset all keys at or below the key/directory names on the command line
da: Nulstil rekursivt alle nøgler ved eller under nøgle-/mappenavnene i kommandolinjen

en: Toggles a boolean key.
da: Aktiverer/deaktiverer en boolsk nøgle.

en: Print all key/value pairs in a directory.
da: Udskriv alle nøgle/værdi-par i en mappe.

en: Print all subdirectories in a directory.
da: Udskriv alle undermapper i en mappe.

en: Print all subdirectories and entries under a directory, recursively.
da: Udskriv alle underundermapper og indgange under en mappe, rekursivt.

en: Search for a key, recursively.
da: Søg efter en nøgle, rekursivt.

en: Get the short doc string for a key
da: Hent den korte dokumentationstekst for en nøgle

en: Get the long doc string for a key
da: Hent den lange dokumentationstekst for en nøgle

en: Return 0 if the directory exists, 2 if it does not.
da: Returnér 0 hvis mappen eksisterer, 2 hvis ikke.

en: Ignore schema defaults when reading values.
da: Ignorer schema-standardværdier når værdier læses.

en: Dump to standard output an XML description of all entries under a directory, recursively.
da: Send en XML-beskrivelse af alle indgange i en mappe til standarduddata, rekursivt.

en: Load from the specified file an XML description of values and set them relative to a directory.
da: Indlæs fra den angivne fil en XML-beskrivelse af værdier og sæt dem relativt til en mappe.

en: Unload a set of values described in an XML file.
da: Aflæs et sæt af værdier beskrevet i en XML fil.

en: Get the name of the default source
da: Hent navnet på standardkilden

en: Shut down gconfd. DON'T USE THIS OPTION WITHOUT GOOD REASON.
da: Luk gconfd ned. BRUG IKKE DETTE TILVALG UDEN GOD GRUND.

en: Return 0 if gconfd is running, 2 if not.
da: Returnér 0 hvis gconfd kører, 2 hvis ikke.

en: Launch the configuration server (gconfd). (Normally happens automatically when needed.)
da: Start konfigurationsserveren (gconfd) (sker normalt automatisk når det er nødvendigt).

en: Specify the type of the value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
da: Angiv typen af værdien som sættes, eller typen af værdien som et skema beskriver. Unikke forkortelser er i orden.

en: Print the data type of a key to standard output.
da: Udskriv datatypen for en nøgle til standard-ud.

en: Get the number of elements in a list key.
da: Bestem antallet af elementer i en listenøgle.

en: Get a specific element from a list key, numerically indexed.
da: Hent et specifikt element fra en listenøgle, numerisk indekseret.

en: Specify the type of the list value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
da: Angiv typen af listeværdien som sættes, eller typen for værdien som et skema beskriver. Unikke forkortelser er i orden.

en: Specify the type of the car pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
da: Angiv typen af car-værdien for som sættes, eller typen for værdien som et skema beskriver. Unikke forkortelser er i orden.

en: Specify the type of the cdr pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
da: Angiv typen af cdr-værdien for par som sættes, eller typen for værdien som et skema beskriver. Unikke forkortelser er i orden.

en: Specify a schema file to be installed
da: Angiv en skemafil som skal installeres

en: FILENAME
da: FILNAVN

en: Specify a configuration source to use rather than the default path
da: Angiv en konfigurationskilde som skal bruges i stedet for standard-stien

en: SOURCE
da: KILDE

en: Bypass server, and access the configuration database directly. Requires that gconfd is not running.
da: Tilgå konfigurationsdatabasen direkte, uden om serveren. Kræver at gconfd ikke kører.

en: Properly installs schema files on the command line into the database. Specify a custom configuration source in the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable, or set set the variable to an empty string to use the default configuration source.
da: Installerer skemafiler fra kommandolinjen i databasen på den rigtige måde. Angiv en brugertilpasset konfigurationskilde i GCONF_CONFIG_SOURCE-miljøvariablen, eller sæt variablen til en tom streng for at bruge standardkonfigurationskilden.

en: Properly uninstalls schema files on the command line from the database. GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable should be set to a non-default configuration source or set to the empty string to use the default.
da: Afinstallerer skemafiler fra databasen fra kommandolinjen på den rigtige måde. GCONF_CONFIG_SOURCE-miljøvariablen skal være sat til noget andet end standardværdien for konfigurationskilde eller være tom for at standardværdien skal bruges.

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of values of different types for keys on the command line.
da: Udfør en torturprøvning af et program ved at sætte og tømme en række værdier af forskellige typer for nøgler fra kommandolinjen.

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of keys inside the directories on the command line.
da: Udfør en torturprøvning af et program ved at sætte og tømme en række nøgler inde i mapperne fra kommandolinien.

en: Set a schema and sync. Use with --short-desc, --long-desc, --owner, and --type.
da: Sæt et skema og synkroniser. Benyttes med --short-desc, --long-desc, --owner, og --type.

en: Specify a short half-line description to go in a schema.
da: Angiv en kort halv-linjes beskrivelse som skal bruges i et skema.

en: DESCRIPTION
da: BESKRIVELSE

en: Specify a several-line description to go in a schema.
da: Angiv en flerlinjers beskrivelse som skal bruges i et skema.

en: Specify the owner of a schema
da: Angiv ejeren af et skema

en: OWNER
da: EJER

en: Get the name of the schema applied to this key
da: Hent navnet på skemaet som er anvendt på denne nøgle

en: Specify the schema name followed by the key to apply the schema name to
da: Angiv skemanavnet efterfulgt af nøglen som skemanavnet skal anvendes på

en: Remove any schema name applied to the given keys
da: Fjern ethvert skemanavn som anvendes med de givne nøgler

en: Print version
da: Udskriv version

en: [FILE...]|[KEY...]|[DIR...]
da: [FIL...][NØGLE...][KAT...]

en: - Tool to manipulate a GConf configuration
da: - Værktøj til at ændre en GConf-konfiguration

en: Client options:
da: Klienttilvalg:

en: Show client options
da: Vis klienttilvalg

en: Key type options:
da: Nøgletype-tilvalg:

en: Show key type options
da: Vis nøgletype-tilvalg

en: Load/Save options:
da: Indlæs/Gem-tilvalg:

en: Show load/save options
da: Vis indlæs/gem-tilvalg

en: Server options:
da: Servertilvalg:

en: Show server options
da: Vis servertilvalg

en: Installation options:
da: Installationstilvalg:

en: Show installation options
da: Vis installationstilvalg

en: Test options:
da: Testtilvalg:

en: Show test options
da: Vis testtilvalg

en: Schema options:
da: Skematilvalg:

en: Show schema options
da: Vis skematilvalg

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: Kør "%s --help" for at se en komplet liste over kommandolinjetilvalg.

en: Can't get and set/unset simultaneously
da: Kan ikke hente og sætte/nulstille samtidig

en: Can't set and get/unset simultaneously
da: Kan ikke sætte og hente/nulstille samtidig

en: Can't get type and set/unset simultaneously
da: Kan ikke hente type og sætte/nulstille samtidig

en: Can't toggle and get/set/unset simultaneously
da: Kan ikke aktivere/deaktivere og hente/sætte/nulstille samtidig

en: Can't use --all-entries with --get or --set
da: Kan ikke bruge --all-entries med --get eller --set

en: Can't use --all-dirs with --get or --set
da: Kan ikke bruge --all-dirs med --get eller --set

en: --recursive-list should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
da: --recursive-list bør ikke bruges med --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs eller --search-key

en: --set_schema should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
da: --set_schema bør ikke bruges med --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs eller --search-key

en: Value type is only relevant when setting a value
da: Værditype er kun interessant når en værdi skal sættes

en: Must specify a type when setting a value
da: En type skal angives hvis en værdi skal sættes

en: --ignore-schema-defaults is only relevant with --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size or --get-list-element
da: --ignore-schema-defaults er kun relevant med --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size eller --get-list-element

en: %s option must be used by itself.
da: Tilvalget %s skal bruges alene.

en: You must specify a configuration source with --config-source when using --direct
da: Du skal angive en konfigurationskilde med --config-source når du bruger --direct

en: Failed to init GConf: %s
da: Kunne ikke starte GConf: %s

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
da: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL er sat, installerer ikke skemaer

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_UNINSTALL is set, not uninstalling schemas
da: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_UNINSTALL er sat, afinstallerer ikke skemaer

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
da: Skal sætte GCONF_CONFIG_SOURCE-miljøvariablen

en: Failed to access configuration source(s): %s
da: Kunne ikke få adgang til konfigurationskilder: %s

en: Shutdown error: %s
da: Nedlukningsfejl: %s

en: Must specify one or more directories to recursively list.
da: Du skal angive en eller flere mapper til rekursiv fremvisning.

en: Failure listing entries in `%s': %s
da: Fejl under visning af poster i "%s": %s

en: (no value set)
da: (ingen værdi sat)

en: Must specify a key pattern to search for.
da: Du skal angive et nøglemønster der skal søges efter.

en: Must specify a PCRE regex to search for.
da: Du skal angive et regulært PCRE-udtryk, der skal søges efter.

en: Error compiling regex: %s
da: Fejl ved kompilering af regulært udtryk: %s

en: Must specify one or more directories to dump.
da: Der skal angives en eller flere mapper der skal dumpes.

en: Failed to spawn the configuration server (gconfd): %s
da: Fejl under dannelse af konfigurationsserveren (gconfd): %s

en: Must specify a key or keys to get
da: Skal angive nøgle eller nøgler for at få

en: List Type: %s
da: Listetype: %s

en: Car Type: %s
da: Car-type: %s

en: Cdr Type: %s
da: Cdr-type: %s

en: Default Value: %s
da: Standardværdi: %s

en: Unset
da: Nulstil

en: Owner: %s
da: Ejer: %s

en: Short Desc: %s
da: Kort beskriv.: %s

en: Long Desc: %s
da: Lang beskriv.: %s

en: No value set for `%s'
da: Ingen værdi sat for "%s"

en: Failed to get value for `%s': %s
da: Kunne ikke få værdi for "%s": %s

en: Don't understand type `%s'
da: Forstår ikke typen "%s"

en: Must specify alternating keys/values as arguments
da: Nøgler/værdier skal angives skiftevis som parametre

en: No value to set for key: `%s'
da: Ingen værdi sat for nøgle: "%s"

en: Cannot set schema as value
da: Kan ikke sætte skema som værdi

en: When setting a list you must specify a primitive list-type
da: Når en liste sættes, skal du angive en primitiv listetype

en: When setting a pair you must specify a primitive car-type and cdr-type
da: Når et par sættes skal du angive en primitiv car-type og cdr-type

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Error setting value: %s
da: Fejl under sætning af værdi: %s

en: Error syncing: %s
da: Fejl ved synkronisering: %s

en: Must specify one or more keys as arguments
da: Der skal angives en eller flere nøgler som argument

en: No value found for key %s
da: Ingen værdi fundet for nøglen: %s

en: Not a boolean value: %s
da: Ikke en boolsk værdi: %s

en: Must specify a key or keys to get type
da: Skal angive nøgle eller nøgler for at få type

en: Must specify a key to lookup size of.
da: Skal angive nøgle eller nøgler for at slå størrelse op.

en: Key %s is not a list.
da: Nøglen %s er ikke en liste.

en: Must specify a key from which to get list element.
da: Skal angive en nøgle som liste-element skal hentes fra.

en: Must specify list index.
da: Skal antive et listeindeks.

en: List index must be non-negative.
da: Listeindeks må ikke være negativ.

en: List index is out of bounds.
da: Listeindeks er uden for det gyldige interval.

en: Must specify a key or keys on the command line
da: Skal angive en eller flere nøgler ved kommandolinjen

en: No schema known for `%s'
da: Intet skema kendt for "%s"

en: No doc string stored in schema at '%s'
da: Ingen dokumentationstekst gemt i skemaet ved "%s"

en: Error getting schema at '%s': %s
da: Fejl under hentning af skema ved "%s": %s

en: No schema stored at '%s'
da: Intet skema gemt ved "%s"

en: Value at '%s' is not a schema
da: Værdien ved "%s" er ikke et skema

en: Must specify a schema name followed by the key name to apply it to
da: Et skemanavn efterfulgt af nøglenavnet som det skal anvendes på, skal angives

en: Error associating schema name '%s' with key name '%s': %s
da: Fejl ved associering af skemanavnet "%s" med nøglenavnet "%s": %s

en: Must specify keys to unapply schema from
da: Skal angive nøgler at afanvende skema fra

en: Error removing schema name from '%s': %s
da: Fejl under fjernelse af skemanavn fra "%s": %s

en: Must specify key (schema name) as the only argument
da: Du skal angive nøgle (skemanavn) som eneste parameter

en: List type must be a primitive type: string, int, float or bool
da: Listetype skal være en primitiv type: string, int, float eller bool

en: Pair car type must be a primitive type: string, int, float or bool
da: Parrets car-type skal være en primitiv type: string, int, float eller bool

en: Pair cdr type must be a primitive type: string, int, float or bool
da: Parrets cdr-type skal være en primitiv type: string, int, float eller bool

en: Error setting value: %s
da: Fejl under sætning af værdi: %s

en: Error syncing: %s
da: Fejl ved synkronisering: %s

en: Must specify one or more directories to get key/value pairs from.
da: Der skal angives en eller flere mapper at hente nøgle/værdi-par fra.

en: Must specify one or more keys to unset.
da: Der skal angives en eller flere nøgler som skal nulstilles.

en: Error unsetting `%s': %s
da: Fejl under nulstilling af "%s": %s

en: Must specify one or more keys to recursively unset.
da: Du skal angive en eller flere nøgler til rekursiv nulstilling.

en: Failure during recursive unset of "%s": %s
da: Fejl under rekursiv nulstilling af "%s": %s

en: Must specify one or more directories to get subdirs from.
da: Der skal angives en eller flere mapper til at hente undermapper fra.

en: Error listing dirs: %s
da: Fejl ved visning af mapper: %s

en: WARNING: must specify both a <car> and a <cdr> in a <pair>
da: ADVARSEL: skal angive både en <car> og en <cdr> i et <pair>

en: WARNING: key specified (%s) for schema under a <value> - ignoring
da: ADVARSEL: nøgle angivet (%s) for skema under en <value> - ignorerer

en: WARNING: must have a child node under <value>
da: ADVARSEL: skal have et underelement under <value>

en: WARNING: node <%s> not understood
da: ADVARSEL: elementet <%s> ikke forstået

en: WARNING: Failed to parse int value `%s'
da: ADVARSEL: kunne ikke fortolke heltalsværdi "%s"

en: WARNING: Failed to parse float value `%s'
da: ADVARSEL: kunne ikke fortolke kommatalsværdi "%s"

en: WARNING: Failed to parse string value `%s'
da: ADVARSEL: kunne ikke fortolke strengværdi "%s"

en: WARNING: Failed to parse boolean value `%s'
da: ADVARSEL: kunne ikke fortolke boolsk værdi "%s"

en: WARNING: failed to associate schema `%s' with key `%s': %s
da: ADVARSEL: kunne ikke associere skema "%s" med nøglen "%s": %s

en: WARNING: invalid or missing type for schema (%s)
da: ADVARSEL: ugyldig eller manglende type for skema (%s)

en: WARNING: invalid or missing list_type for schema (%s)
da: ADVARSEL: ugyldig eller manglende list_type for skema (%s)

en: WARNING: Failed to parse default value `%s' for schema (%s)
da: ADVARSEL: Kunne ikke fortolke standardværdi "%s" for skema (%s)

en: WARNING: invalid or missing car_type or cdr_type for schema (%s)
da: ADVARSEL: ugyldig eller manglende car_type eller cdr_type for skema (%s)

en: WARNING: You cannot set a default value for a schema
da: ADVARSEL: Du kan ikke sætte en standardværdi for et skema

en: WARNING: gconftool internal error, unknown GConfValueType
da: ADVARSEL: gconftool, intern fejl, ukendt GConfValueType

en: WARNING: failed to parse type name `%s'
da: ADVARSEL: kunne ikke fortolke typenavn "%s"

en: WARNING: list_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
da: ADVARSEL: list_type kan kun være int, float, string eller bool og ikke "%s"

en: WARNING: car_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
da: ADVARSEL: car_type kan kun være int, float, string eller bool og ikke "%s"

en: WARNING: cdr_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
da: ADVARSEL: cdr_type kan kun være int, float, string eller bool og ikke "%s"

en: WARNING: empty <applyto> node
da: ADVARSEL: tomt <applyto>-element

en: WARNING: node <%s> not understood below <schema>
da: ADVARSEL: elementet <%s> ikke forstået under <skema>

en: WARNING: no <list_type> specified for schema of type list
da: ADVARSEL: ingen <list_type> angivet for skema af typen liste

en: WARNING: no <car_type> specified for schema of type pair
da: ADVARSEL: ingen <car_type> angivet for skema af typen par

en: WARNING: no <cdr_type> specified for schema of type pair
da: ADVARSEL: ingen <cdr_type> angivet for skema af typen par

en: WARNING: <locale> node has no `name="locale"' attribute, ignoring
da: ADVARSEL: <locale>-elementet har ingen "name="locale""-egenskab, ignorerer

en: WARNING: multiple <locale> nodes for locale `%s', ignoring all past first
da: ADVARSEL: flere <locale>-elementer for regionen "%s", ignorerer alle andre end det første

en: WARNING: Invalid node <%s> in a <locale> node
da: ADVARSEL: Ugyldigt element <%s> i et <locale>-element

en: Attached schema `%s' to key `%s'
da: Vedhæftede skema "%s" til nøglen "%s"

en: You must have at least one <locale> entry in a <schema>
da: Du skal have mindst et <locale> i et <schema>

en: WARNING: failed to install schema `%s', locale `%s': %s
da: ADVARSEL: Kunne ikke installere skema "%s", region "%s": %s

en: Installed schema `%s' for locale `%s'
da: Installerede skema "%s" for region "%s"

en: WARNING: failed to uninstall schema `%s', locale `%s': %s
da: ADVARSEL: Kunne ikke afinstallere skema "%s", region "%s": %s

en: Uninstalled schema `%s' from locale `%s'
da: Afinstallerede skema "%s" fra region "%s"

en: WARNING: no key specified for schema
da: ADVARSEL: ingen nøgle angivet for skema

en: WARNING: node <%s> not understood below <%s>
da: ADVARSEL: elementet <%s> ikke forstået under <%s>

en: Failed to open `%s': %s
da: Kunne ikke åbne "%s": %s

en: Document `%s' is empty?
da: Dokumentet "%s" er tomt?

en: Document `%s' has the wrong type of root node (<%s>, should be <%s>)
da: Dokumentet "%s" har forkert type rod-element (<%s>, skulle være <%s>)

en: Document `%s' has no top level <%s> node
da: Dokument "%s" har intet <%s>-element på øverste niveau

en: WARNING: node <%s> below <%s> not understood
da: ADVARSEL: element <%s> under <%s> ikke forstået

en: Error syncing configuration data: %s
da: Fejl ved synkronisering af konfigurationsdata: %s

en: Must specify some schema files to install
da: Skal angive nogle skemafiler til installering

en: Failed to unset breakage key %s: %s
da: Kunne ikke nulstille ødelæggelsesnøgle %s: %s

en: Must specify some keys to break
da: Skal angive en eller flere nøgler at ødelægge

en: Trying to break your application by setting bad values for key:
      %s
da: Forsøger at ødelægge din program ved at sætte forkerte værdier for nøgle:
      %s

en: Must specify some directories to break
da: Skal angive nogle mapper som skal ødelægges

en: Trying to break your application by setting bad values for keys in directory:
      %s
da: Forsøger at ødelægge dit program ved at sætte forkerte værdier til nøgler i mappen:
      %s

en: GSettings Data Conversion
da: Datakonvertering til GSettings

en: Migrates user settings from GConf to dconf
da: Overflytter brugerindstillinger fra GConf til dconf
