gconf - en to sv translation catalogue (493 entries)

en: Failed to get configuration file path from '%s'
sv: Misslyckades med att hämta sökväg till konfigurationsfil från "%s"

en: Created Evolution/LDAP source using configuration file '%s'
sv: Skapade Evolution/LDAP-källa genom att använda konfigurationsfilen "%s"

en: Unable to parse XML file '%s'
sv: Kan inte tolka XML-filen "%s"

en: Config file '%s' is empty
sv: Konfigurationsfilen "%s" är tom

en: Root node of '%s' must be <evoldap>, not <%s>
sv: Rotnoden för "%s" måste vara <evoldap>, inte <%s>

en: No <template> specified in '%s'
sv: Ingen <template> angiven i "%s"

en: No "filter" attribute specified on <template> in '%s'
sv: Inget "filter"-attribut angivet för <template> i "%s"

en: No LDAP server or base DN specified in '%s'
sv: Ingen LDAP-server eller bas-DN angiven i "%s"

en: Contacting LDAP server: host '%s', port '%d', base DN '%s'
sv: Kontaktar LDAP-servern: värd "%s", port "%d", bas-DN "%s"

en: Failed to contact LDAP server: %s
sv: Misslyckades med att kontakta LDAP-servern: %s

en: Searching for entries using filter: %s
sv: Söker efter poster genom att använda filtret: %s

en: Error querying LDAP server: %s
sv: Fel när LDAP-servern frågades: %s

en: Got %d entries using filter: %s
sv: Fick %d poster genom att använda filtret: %s

en: Cannot find directory %s
sv: Kan inte hitta katalogen %s

en: Error saving GConf tree to '%s': %s
sv: Fel vid sparande av GConf-träd till "%s": %s

en: Usage: %s <dir>
sv: Användning: %s <kat>

en: Usage: %s <dir>
      Merges a markup backend filesystem hierarchy like:
        dir/%%gconf.xml
            subdir1/%%gconf.xml
            subdir2/%%gconf.xml
      to:
        dir/%%gconf-tree.xml
sv: Användning: %s <kat>
      Slår samman en hierarki med markupbakändesfilsystem som:
        kat/%%gconf.xml
            underkat1/%%gconf.xml
            underkat2/%%gconf.xml
      till:
        kat/%%gconf-tree.xml

en: Unloading text markup backend module.
sv: Kopplar bort bakändesmodulen för textmarkup.

en: Couldn't find the XML root directory in the address `%s'
sv: Kunde inte hitta XML-rotkatalogen i adressen "%s"

en: Could not make directory `%s': %s
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s": %s

en: Can't read from or write to the XML root directory in the address "%s"
sv: Kan inte läsa eller skriva till XML-rotkatalogen i adressen "%s"

en: Directory/file permissions for XML source at root %s are: %o/%o
sv: Katalog- och filrättigheterna för XML-koden vid roten %s är: %o/%o

en: Remove directory operation is no longer supported, just remove all the values in the directory
sv: Katalogborttagningsåtgärden stöds inte längre, ta bara bort alla värden i katalogen

en: Could not open lock directory for %s to remove locks: %s
sv: Kunde inte öppna låskatalogen för %s för att ta bort lås: %s

en: Could not remove file %s: %s
sv: Kunde inte ta bort filen %s: %s

en: Initializing Markup backend module
sv: Initierar markupbakändesmodulen

en: Failed to give up lock on XML directory "%s": %s
sv: Misslyckades med att ge upp lås på XML-katalogen "%s": %s

en: Failed to write some configuration data to disk
sv: Misslyckades med att skriva en del konfigurationsdata till disk

en: Could not make directory "%s": %s
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s": %s

en: Could not remove "%s": %s
sv: Kunde inte ta bort filen "%s": %s

en: Failed to write "%s": %s
sv: Misslyckades med att skriva "%s": %s

en: Failed to load file "%s": %s
sv: Misslyckades med att läsa in filen "%s": %s

en: Line %d character %d: %s
sv: Rad %d tecken %d: %s

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
sv: Attributet "%s" är ogiltigt på <%s>-element i detta sammanhang

en: Didn't understand `%s' (expected integer)
sv: Förstod inte "%s" (ett heltal förväntades)

en: Integer `%s' is too large or small
sv: Heltalet "%s" är för stort eller för litet

en: Didn't understand `%s' (expected true or false)
sv: Förstod inte "%s" (true eller false förväntades)

en: Didn't understand `%s' (expected real number)
sv: Förstod inte "%s" (ett reellt tal förväntades)

en: Unknown value "%s" for "%s" attribute on element <%s>
sv: Okänt värde "%s" för "%s"-attributet på <%s>-elementet

en: No "%s" attribute on element <%s>
sv: Inget "%s"-attribut för elementet <%s>

en: Invalid ltype "%s" on <%s>
sv: Ogiltig ltype "%s" på <%s>

en: Invalid first-element type "%s" on <%s>
sv: Ogiltig first-element-typ "%s" på <%s>

en: Invalid cdr_type "%s" on <%s>
sv: Ogiltig cdr_type "%s" på <%s>

en: Invalid list_type "%s" on <%s>
sv: Ogiltig list_type "%s" på <%s>

en: Two <default> elements below a <local_schema>
sv: Två <default>-element under ett <local_schema>

en: Two <longdesc> elements below a <local_schema>
sv: Två <longdesc>-element under ett <local_schema>

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet under <%s>

en: <%s> provided but current element does not have type %s
sv: <%s> tillhandahölls men aktuella elementet har inte typen %s

en: Two <car> elements given for same pair
sv: Två <car>-element angivna för samma par

en: Two <cdr> elements given for same pair
sv: Två <cdr>-element angivna för samma par

en: <li> has wrong type %s
sv: <li> har felaktig typ %s

en: <%s> provided but parent <entry> does not have a value
sv: <%s> tillhandahållet men förälder-<entry> har inget värde

en: Element <%s> is not allowed inside current element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti det aktuella elementet

en: Outermost element in menu file must be <gconf> not <%s>
sv: Det yttersta elementet i en menyfil måsta vara <gconf>, inte <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett <%s>-element

en: No text is allowed inside element <%s>
sv: Ingen text är tillåten inuti elementet <%s>

en: Failed to open "%s": %s
sv: Misslyckades med att öppna "%s": %s

en: Error reading "%s": %s
sv: Fel vid läsning av "%s": %s

en: Could not flush file '%s' to disk: %s
sv: Kunde inte skriva ner filen "%s" till disk: %s

en: Error writing file "%s": %s
sv: Fel vid skrivning av filen "%s": %s

en: Failed to move temporary file "%s" to final location "%s": %s
sv: Misslyckades med att flytta den temporära filen "%s" till den slutgiltiga platsen "%s": %s

en: Unloading XML backend module.
sv: Kopplar bort XML-bakändesmodulen.

en: Error syncing the XML backend directory cache: %s
sv: Fel vid synkronisering av katalogcachen för XML-bakänden: %s

en: Initializing XML backend module
sv: Initierar XML-bakändesmodulen

en: Failed to sync XML cache contents to disk
sv: Misslyckades med att synkronisera innehållet i XML-cache till disk

en: Unable to remove directory `%s' from the XML backend cache, because it has not been successfully synced to disk
sv: Kunde inte ta bort katalogen "%s" från XML-bakänden eftersom den inte har synkroniserats korrekt till disk

en: Could not stat `%s': %s
sv: Kunde inte ta status på "%s": %s

en: XML filename `%s' is a directory
sv: XML-filnamnet "%s" är en katalog

en: Failed to delete "%s": %s
sv: Misslyckades med att ta bort "%s": %s

en: Failed to write file `%s': %s
sv: Misslyckades med att skriva filen "%s": %s

en: Failed to set mode on `%s': %s
sv: Misslyckades med att ställa in rättigheter på "%s": %s

en: Failed to write XML data to `%s': %s
sv: Misslyckades med att skriva XML-data till "%s": %s

en: Failed to close file `%s': %s
sv: Misslyckades med att stänga filen "%s": %s

en: Failed to rename `%s' to `%s': %s
sv: Misslyckades med att byta namn på "%s" till "%s": %s

en: Failed to restore `%s' from `%s': %s
sv: Misslyckades med att återskapa "%s" från "%s": %s

en: Failed to delete old file `%s': %s
sv: Misslyckades med att ta bort den gamla filen "%s": %s

note: These are all fatal errors
en: Failed to stat `%s': %s
sv: Misslyckades med att ta status på "%s": %s

en: Duplicate entry `%s' in `%s', ignoring
sv: Dubbla "%s"-poster i "%s", ignorerar

en: Entry with no name in XML file `%s', ignoring
sv: Post utan namn i XML-filen "%s", ignorerar

en: A toplevel node in XML file `%s' is <%s> rather than <entry>, ignoring
sv: Översta noden i XML-filen "%s" är <%s> istället för <entry>, ignorerar

en: Failed to create file `%s': %s
sv: Misslyckades med att skapa filen "%s": %s

en: Failed to parse XML file "%s"
sv: Misslyckades med att tolka XML-filen "%s"

note: There was an error
en: Ignoring XML node with name `%s': %s
sv: Ignorerar XML-noden med namnet "%s": %s

en: Ignoring schema name `%s', invalid: %s
sv: Ignorerar schemanamnet "%s", ogiltigt: %s

en: Ignoring XML node `%s': %s
sv: Ignorerar XML-noden "%s": %s

en: Failed reading default value for schema: %s
sv: Misslyckades med att läsa standardvärdet för schema: %s

en: No "type" attribute for <%s> node
sv: Inget "type"-attribut för noden <%s>

en: A node has unknown "type" attribute `%s', ignoring
sv: En nod har okänt "type"-attribut "%s", ignorerar

en: No "value" attribute for node
sv: Inget "value"-attribut för nod

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML list node
sv: Förstod inte XML-noden <%s> inuti en XML-listnod

en: Invalid type (list, pair, or unknown) in a list node
sv: Ogiltig typ (lista, par eller okänd) i en listnod

en: Bad XML node: %s
sv: Felaktig XML-nod: %s

en: List contains a badly-typed node (%s, should be %s)
sv: Listan innehåller en felaktigt skriven nod (%s, borde varit %s)

en: Ignoring bad car from XML pair: %s
sv: Ignorerar felaktig car i XML-par: %s

en: parsing XML file: lists and pairs may not be placed inside a pair
sv: tolkar XML-fil: listor och par får inte placeras inuti par

en: Ignoring bad cdr from XML pair: %s
sv: Ignorerar felaktig cdr i XML-par: %s

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML pair node
sv: Förstod inte XML-noden <%s> inuti en XML-parnod

en: Didn't find car and cdr for XML pair node
sv: Hittade inte car och cdr för XML-parnoden

en: Missing cdr from pair of values in XML file
sv: Cdr saknas i ett par med värden i XML-filen

en: Missing car from pair of values in XML file
sv: Car saknas i ett par med värden i XML-filen

en: Missing both car and cdr values from pair in XML file
sv: Både car- och cdr-värden saknas i ett par med värden i XML-filen

en: Change GConf mandatory values
sv: Ändra obligatoriska GConf-värden

en: Change GConf system values
sv: Ändra GConf-systemvärden

en: Privileges are required to change GConf mandatory values
sv: Behörighet krävs för att ändra obligatoriska GConf-värden

en: Privileges are required to change GConf system values
sv: Behörighet krävs för att ändra GConf-systemvärden

en: `%c' is an invalid character in a configuration storage address
sv: "%c" är ett ogiligt tecken i en konfigurationslagringsadress

note: -- end debug only
en: No such file `%s'
sv: Filen "%s" finns inte

en: Backend `%s' failed to return a vtable
sv: Bakänden "%s" misslyckades med att returnera ett vtable

en: Backend `%s' missing required vtable member `%s'
sv: Bakänden "%s" saknar nödvändiga vtable-medlemmen "%s"

en: Bad address `%s': %s
sv: Felaktig adress "%s": %s

en: Bad address `%s'
sv: Felaktig adress "%s"

en: GConf won't work without dynamic module support (gmodule)
sv: GConf fungerar inte utan dynamisk modulsupport (gmodule)

en: Error opening module `%s': %s
sv: Fel vid öppnande av modulen "%s": %s

en: Error initializing module `%s': %s
sv: Fel vid initiering av modulen "%s": %s

en: Couldn't locate backend module for `%s'
sv: Kunde inte hitta bakändesmodulen för "%s"

en: Failed to shut down backend
sv: Fel vid avstängning av bakände

en: GConf Error: %s
sv: GConf-fel: %s

en: GConf warning: failure listing pairs in `%s': %s
sv: GConf-varning: misslyckades med att lista par i "%s": %s

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
sv: "%s" förväntades, fick "%s" för nyckeln "%s"

en: Received invalid value in set request
sv: Mottog ogiltigt värde i inställningsbegäran

en: Couldn't make sense of CORBA value received in set request for key `%s'
sv: Kunde inte få ut något vettigt av CORBA-värdet som mottogs i inställningsbegäran för nyckeln "%s"

en: Received request to drop all cached data
sv: Mottog begäran att släppa all cachad data

en: Received request to sync synchronously
sv: Mottog begäran att synkronisera synkront

en: Fatal error: failed to get object reference for ConfigDatabase
sv: Allvarligt fel: misslyckades med att få objektreferens för ConfigDatabase

en: Failed to sync one or more sources: %s
sv: Misslyckades med att synkronisera med en eller flera källor: %s

en: Error obtaining new value for `%s' after change notification from backend `%s': %s
sv: Fel vid hämtning av nytt värde för "%s" efter ändringsnotifiering från bakänden "%s": %s

en: Failed to log addition of listener %s (%s); will not be able to restore this listener on gconfd restart, resulting in unreliable notification of configuration changes.
sv: Misslyckades med att logga tilläggningen av lyssnaren %s (%s); kommer inte att kunna återställa den här lyssnaren vid omstart av gconfd, vilket kommer att innebära otillförlitliga meddelanden om konfigurationsändringar.

en: Listener ID %lu doesn't exist
sv: Lyssnar-ID %lu finns inte

en: Failed to log removal of listener to logfile (most likely harmless, may result in a notification weirdly reappearing): %s
sv: Misslyckades med att logga borttagningen av lyssnare i loggfilen (troligtvis ofarligt, men kan resultera i att ett meddelande plötsligt återkommer): %s

en: Error getting value for `%s': %s
sv: Fel vid hämtning av värde för "%s": %s

en: Error setting value for `%s': %s
sv: Fel när värde för "%s" sattes: %s

en: Error unsetting `%s': %s
sv: Fel vid återställning av "%s": %s

en: Error getting default value for `%s': %s
sv: Fel vid hämtning av standardvärde för "%s": %s

en: Error unsetting "%s": %s
sv: Fel vid återställning av "%s": %s

en: Error getting new value for "%s": %s
sv: Fel vid hämtning av nytt värde för "%s": %s

en: Error checking existence of `%s': %s
sv: Fel vid existenskontroll av "%s": %s

en: Error removing directory "%s": %s
sv: Fel vid borttagning av katalogen "%s": %s

en: Failed to get all entries in `%s': %s
sv: Misslyckades med att hämta alla poster i "%s": %s

en: Error listing dirs in `%s': %s
sv: Fel vid listning av kataloger i "%s": %s

en: Error setting schema for `%s': %s
sv: Fel när schema för "%s" sattes: %s

en: Notification on %s doesn't exist
sv: Notifiering på %s finns inte

en: D-BUS error: %s
sv: D-BUS-fel: %s

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error %s: %s
sv: Okänt fel %s: %s

en: No D-BUS daemon running
sv: Ingen D-BUS-demon är igång

en: Failed to activate configuration server: %s
sv: Misslyckades med att aktivera konfigurationsserver: %s

en: Server couldn't resolve the address `%s'
sv: Servern kunde inte slå upp adressen "%s"

en: Can't add notifications to a local configuration source
sv: Kan inte lägga till notifikationer till lokal konfigurationskälla

en: Couldn't get value
sv: Kunde inte få värdet

en: Success
sv: Framgång

en: Failed
sv: Misslyckande

en: Configuration server couldn't be contacted
sv: Konfigurationsservern kunde inte nås

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: Couldn't resolve address for configuration source
sv: Kunde inte slå upp adressen till konfigurationskällan

en: Bad key or directory name
sv: Felaktigt nyckel- eller katalognamn

en: Parse error
sv: Tolkningsfel

en: Corrupt data in configuration source database
sv: Felaktig data i konfigurationskälldatabasen

en: Type mismatch
sv: Felaktig inmatning

en: Key operation on directory
sv: Nyckeloperation på katalog

en: Directory operation on key
sv: Katalogoperation på nyckel

en: Can't overwrite existing read-only value
sv: Kan inte skriva över ett befintligt skrivskyddat värde

en: Object Activation Framework error
sv: Object Activation Framework-fel

en: Operation not allowed without configuration server
sv: Operationen inte tillåten utan en konfigurationsserver

en: Failed to get a lock
sv: Misslyckades med att få ett lås

en: No database available to save your configuration
sv: Ingen databas tillgänglig för sparande av din konfiguration

en: No '/' in key "%s"
sv: Inget "/" i nyckeln "%s"

en: Invalid UTF-8 in string value in '%s'
sv: Ogiltig UTF-8 i strängvärde i "%s"

en: Couldn't interpret CORBA value for list element
sv: Kunde inte tolka CORBA-värde för listelement

en: Incorrect type for list element in %s
sv: Fel typ för listelement i %s

en: Received list from gconfd with a bad list type
sv: Mottog lista från gconfd med en felaktig listtyp

en: Failed to convert object to IOR
sv: Misslyckades med att konvertera objekt till IOR

en: Invalid UTF-8 in locale for schema
sv: Ogiltig UTF-8 i lokal för schema

en: Invalid UTF-8 in short description for schema
sv: Ogiltig UTF-8 i kort beskrivning för schema

en: Invalid UTF-8 in long description for schema
sv: Ogiltig UTF-8 i lång beskrivning för schema

en: Invalid UTF-8 in owner for schema
sv: Ogiltig UTF-8 i ägare för schema

en: Couldn't open path file `%s': %s
sv: Kunde inte öppna sökvägsfilen "%s": %s

en: Adding source `%s'
sv: Lägger till källan "%s"

en: Read error on file `%s': %s
sv: Fel vid läsning av filen "%s": %s

en: Text contains invalid UTF-8
sv: Texten innehåller ogiltig UTF-8

en: Expected list, got %s
sv: Lista förväntades, fick %s

en: Expected list of %s, got list of %s
sv: Lista med %s förväntades, fick lista med %s

en: Expected pair, got %s
sv: Par förväntades, fick %s

en: Expected (%s,%s) pair, got a pair with one or both values missing
sv: (%s,%s)-par förväntades, fick ett par där ett eller båda värdena saknades

en: Expected pair of type (%s,%s) got type (%s,%s)
sv: Par av typen (%s,%s) förväntades, men fick typen (%s,%s)

en: Quoted string doesn't begin with a quotation mark
sv: Citerad sträng börjar inte med ett citationstecken

en: Quoted string doesn't end with a quotation mark
sv: Citerad sträng slutar inte med ett citationstecken

en: Encoded value is not valid UTF-8
sv: Kodat värde är inte giltig UTF-8

en: Could not lock temporary file '%s': %s
sv: Kunde inte låsa temporära filen "%s": %s

en: Could not create file '%s', probably because it already exists
sv: Kunde inte skapa filen "%s", troligtvis på grund av att den redan finns

en: Failed to create or open '%s'
sv: Misslyckades med att skapa eller öppna "%s"

en: Failed to lock '%s': probably another process has the lock, or your operating system has NFS file locking misconfigured (%s)
sv: Misslyckades med att låsa "%s": en annan process har låset, eller så har operativsystemet en felaktigt konfigurerad NFS-fillåsning (%s)

en: Failed to remove '%s': %s
sv: Misslyckades med att ta bort "%s": %s

en: Not running within active session
sv: Kör inte inom aktiv session

en: Failed to get connection to session: %s
sv: Misslyckades med att få anslutning till session: %s

en: GetIOR failed: %s
sv: GetIOR misslyckades: %s

en: couldn't contact ORB to resolve existing gconfd object reference
sv: kunde inte kontakta ORB för slå upp befintlig gconfd-objektreferens

en: Failed to convert IOR '%s' to an object reference
sv: Misslyckades med att konvertera IOR "%s" till en objektreferens

en: couldn't create directory `%s': %s
sv: kunde inte skapa katalogen "%s": %s

en: Can't write to file `%s': %s
sv: Kan inte skriva till filen "%s": %s

en: We didn't have the lock on file `%s', but we should have
sv: Vi hade inte låset på filen "%s", men vi borde haft det

en: Failed to link '%s' to '%s': %s
sv: Misslyckades med att länka "%s" till "%s": %s

en: Failed to remove lock file `%s': %s
sv: Misslyckades med att ta bort låsfilen "%s": %s

en: Failed to clean up file '%s': %s
sv: Misslyckades med att städa filen "%s": %s

en: Failed to remove lock directory `%s': %s
sv: Misslyckades med att ta bort låskatalogen "%s": %s

en: Server ping error: %s
sv: Serverpingfel: %s

en: Failed to contact configuration server; the most common cause is a missing or misconfigured D-Bus session bus daemon. See http://projects.gnome.org/gconf/ for information. (Details - %s)
sv: Misslyckades med att kontakta konfigurationsservern. Den mest möjliga orsaken kan vara en saknad eller felkonfigurerad D-Bus-sessionsbussdemon. Se http://projects.gnome.org/gconf/ för mer information. (Detaljer - %s)

en: none
sv: inga

en: - Sanity checks for GConf
sv: - Sanitetskontroller för GConf

en: Error while parsing options: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: Fel vid tolkning av flaggor %s.
    Kör "%s --help" för att se en fullständig lista av tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not open or create the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your configuration, as many programs will need to create files in your home directory. The error was "%s" (errno = %d).
sv: Kontakta din systemadministratör för att lösa följande problem:
    Kunde inte öppna eller skapa filen "%s"; detta indikerar att det kan finnas ett problem med din konfiguration, eftersom många program kommer att behöva skapa filer i din hemkatalog. Felet var "%s" (felnummer = %d).

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not lock the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your operating system configuration. If you have an NFS-mounted home directory, either the client or the server may be set up incorrectly. See the rpc.statd and rpc.lockd documentation. A common cause of this error is that the "nfslock" service has been disabled.The error was "%s" (errno = %d).
sv: Kontakta din systemadministratör för att lösa följande problem:
    Kunde inte låsa filen "%s"; detta indikerar att det kan finnas ett problem med din operativsystemskonfiguration. Om du har en NFS-monterad hemkatalog kan antingen klienten eller servern vara felaktigt konfigurerad. Se dokumentationen för rpc.statd och rpc.lockd. En vanlig orsak till detta fel är att tjänsten "nfslock" har deaktiverats. Felet var "%s" (felnummer = %d).

en: Can't remove file %s: %s
sv: Kan inte ta bort filen %s: %s

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    No configuration sources in the configuration file "%s"; this means that preferences and other settings can't be saved. %s%s
sv: Kontakta din systemadministratör för att lösa följande problem:
    Inga konfigurationskällor i konfigurationsfilen "%s"; detta indikerar att inställningar inte kan sparas. %s%s

en: Error reading the file:
sv: Fel vid läsning av filen:

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not resolve the address "%s" in the configuration file "%s": %s
sv: Kontakta din systemadministratör för att lösa följande problem:
    Kunde inte slå upp adressen "%s" i konfigurationsfilen "%s": %s

en: The files that contain your preference settings are currently in use.
    
    You might be logged in to a session from another computer, and the other login session is using your preference settings files.
    
    You can continue to use the current session, but this might cause temporary problems with the preference settings in the other session.
    
    Do you want to continue?
sv: Filerna som innehåller dina inställningar används för tillfället.
    
    Du kan vara inloggad i en session från en annan dator, och den andra sessionen använder dina inställningsfiler.
    
    Du kan fortsätta att använda den aktuella sessionen, men detta kan orsaka temporära problem med inställningarna i den andra sessionen.
    
    Vill du fortsätta?

en: _Log Out
sv: _Logga ut

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: %s Continue (y/n)?
sv: %s Fortsätt (y/n)?

en: Schema contains invalid UTF-8
sv: Schemat innehåller ogiltig UTF-8

en: Schema specifies type list but doesn't specify the type of the list elements
sv: Schemat anger typlista men anger inte typen av listelement

en: Schema specifies type pair but doesn't specify the type of the car/cdr elements
sv: Schemat anger typen par men anger inte typen av car-/cdr-element

en: Failed to load source "%s": %s
sv: Misslyckades med att läsa in källan "%s": %s

en: Resolved address "%s" to a writable configuration source at position %d
sv: Slog upp adressen "%s" till en skrivbar konfigurationskälla på position %d

en: Resolved address "%s" to a read-only configuration source at position %d
sv: Slog upp adressen "%s" till en skrivskyddad konfigurationskälla på position %d

en: Resolved address "%s" to a partially writable configuration source at position %d
sv: Slog upp adressen "%s" till en delvis skrivbar konfigurationskälla på position %d

en: None of the resolved addresses are writable; saving configuration settings will not be possible
sv: Inga av de uppslagna adresserna är skrivbara; att spara konfigurationsinställningar kommer inte att vara möjligt

en: Schema `%s' specified for `%s' stores a non-schema value
sv: Schemat "%s" som är angivet för "%s" lagrar ett icke-schema-värde

en: The '/' name can only be a directory, not a key
sv: Namnet "/" kan bara vara en katalog, inte en nyckel

en: Value for `%s' set in a read-only source at the front of your configuration path
sv: Värdet för "%s" är satt i en skrivskyddad källa i början på din konfigurationssökväg

en: Unable to store a value at key '%s', as the configuration server has no writable databases. There are some common causes of this problem: 1) your configuration path file %s/path doesn't contain any databases or wasn't found 2) somehow we mistakenly created two gconfd processes 3) your operating system is misconfigured so NFS file locking doesn't work in your home directory or 4) your NFS client machine crashed and didn't properly notify the server on reboot that file locks should be dropped. If you have two gconfd processes (or had two at the time the second was launched), logging out, killing all copies of gconfd, and logging back in may help. If you have stale locks, remove ~/.gconf*/*lock. Perhaps the problem is that you attempted to use GConf from two machines at once, and ORBit still has its default configuration that prevents remote CORBA connections - put "ORBIIOPIPv4=1" in /etc/orbitrc. As always, check the user.* syslog for details on problems gconfd encountered. There can only be one gconfd per home directory, and it must own a lockfile in ~/.gconfd and also lockfiles in individual storage locations such as ~/.gconf
sv: Kan inte lagra ett värde på nyckeln "%s" eftersom konfigurationsservern inte har några skrivbara databaser. Det finns några vanliga orsaker till detta problem: 1) din konfigurationssökvägsfil %s/path innehöll inga databaser eller hittades inte, 2) alternativt så skapade vi av misstag två gconfd-processer, 3) ditt operativsystem är felkonfigurerat så att NFS-fillåsning inte fungerar i din hemkatalog eller 4) din NFS-klientmaskin kraschade och upplyste inte servern korrekt vid omstart om att fillås skulle låsas upp. Om du har två gconfd-processer (eller hade två då den andra startades) kan det hjälpa att logga ut, döda alla kopior av gconfd, och logga in igen. Kanske beror problemet på att du försökte använda GConf samtidigt från två maskiner, och ORBit fortfarande har standardkonfigurationen som förhindrar CORBA-fjärranslutningar - stoppa "ORBIIOPIPv4=1" i /etc/orbitrc. Som alltid, kontrollera user.*-systemloggen för detaljer om problem som gconfd har stött på. Det kan endast finnas en gconfd per hemkatalog, och den måste ha en låsfil i ~/.gconfd och även låsfiler i individuella lagringsplatser som ~/.gconf

en: Error finding metainfo: %s
sv: Fel vid sökning av metainformation: %s

en: Error getting metainfo: %s
sv: Fel vid hämtning av metainformation: %s

en: Key `%s' listed as schema for key `%s' actually stores type `%s'
sv: Nyckeln "%s" listad som schema för nyckeln "%s" lagrar egentligen typen "%s"

en: Didn't understand `%s' (list must start with a '[')
sv: Förstod inte "%s" (listan måste börja med ett "[")

en: Didn't understand `%s' (list must end with a ']')
sv: Förstod inte "%s" (listan måste sluta med ett "]")

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ']' found inside list)
sv: Förstod inte "%s" (ett extra "]" utan escape hittades i listan)

en: Didn't understand `%s' (extra trailing characters)
sv: Förstod inte "%s" (ytterligare skräptecken)

en: Didn't understand `%s' (pair must start with a '(')
sv: Förstod inte "%s" (par måste inledas med ett "(")

en: Didn't understand `%s' (pair must end with a ')')
sv: Förstod inte "%s" (par måste avslutas med ett ")")

en: Didn't understand `%s' (wrong number of elements)
sv: Förstod inte "%s" (felaktigt antal element)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ')' found inside pair)
sv: Förstod inte "%s" (ett extra ")" utan escape hittades inuti par)

en: Key is NULL
sv: Nyckeln är NULL

en: Adding client to server's list failed, CORBA error: %s
sv: Tillägg av klient till serverns lista misslyckades, CORBA-fel: %s

en: Must begin with a slash '/'
sv: Måste börja med ett snedstreck "/"

en: Can't have two slashes '/' in a row
sv: Kan inte ha två snedstreck "/" i en rad

en: Can't have a period '.' right after a slash '/'
sv: Kan inte ha en punkt "." precis efter ett snedstreck "/"

en: '\%o' is not an ASCII character and thus isn't allowed in key names
sv: "\%o" är inte ett ASCII-tecken, så det är inte tillåtet i nyckelnamn

en: `%c' is an invalid character in key/directory names
sv: "%c" är ett ogiligt tecken i nyckel/katalognamn

en: Key/directory may not end with a slash '/'
sv: Nyckel/katalog kan inte sluta med ett snedstreck "/"

en: Failure shutting down configuration server: %s
sv: Misslyckades med att stänga ner konfigurationsservern: %s

en: Expected float, got %s
sv: Flyttal förväntades, fick %s

en: Expected int, got %s
sv: Heltal förväntades, fick %s

en: Expected string, got %s
sv: Sträng förväntades, fick %s

en: Expected bool, got %s
sv: Boolean förväntades, fick %s

en: Expected schema, got %s
sv: Schema förväntades, fick %s

en: CORBA error: %s
sv: CORBA-fel: %s

en: Shutdown request received
sv: Avstängningsbegäran mottagen

en: gconfd compiled with debugging; trying to load gconf.path from the source directory
sv: gconfd kompilerades med felsökning; försök att läsa in gconf.path från källkatalogen

en: No configuration files found. Trying to use the default configuration source `%s'
sv: Inga konfigurationsfiler hittades. Försöker att använda standardkonfigurationskällan "%s"

note: We want to stay alive but do nothing, because otherwise every request would result in another failed gconfd being spawned.
en: No configuration sources in the source path. Configuration won't be saved; edit %s%s
sv: Inga konfigurationskällor i källsökvägen. Konfigurationen kommer inte att sparas; redigera %s%s

en: Error loading some configuration sources: %s
sv: Fel vid inläsning av vissa konfigurationskällor: %s

en: No configuration source addresses successfully resolved. Can't load or store configuration data
sv: Inga konfigurationskällor kunde slås upp korrekt. Kan inte läsa in eller spara konfigurationsdata

en: No writable configuration sources successfully resolved. May be unable to save some configuration changes
sv: Inga skrivbara konfigurationskällor kunde slås upp korrekt. Kommer kanske inte att kunna spara vissa konfigurationsändringar

en: Could not connect to session bus: %s
sv: Kunde inte ansluta till sessionsbuss: %s

en: Failed to get bus name for daemon, exiting: %s
sv: Misslyckades med att få bussnamn för demonen, avslutar: %s

en: Could not connect to system bus: %s
sv: Kunde inte ansluta till systembuss: %s

en: starting (version %s), pid %u user '%s'
sv: startar (version %s), pid %u användare "%s"

en: Failed to get object reference for ConfigServer
sv: Misslyckades med att få objektreferensen för konfigurationsservern

en: Failed to write byte to pipe file descriptor %d so client program may hang: %s
sv: Misslyckades med att skriva byte till rörfilhandtaget %d, så programmet kan hänga: %s

en: Error releasing lockfile: %s
sv: Fel när låsfil skulle släppas: %s

en: Exiting
sv: Avslutar

en: SIGHUP received, reloading all databases
sv: SIGHUP mottogs, läser om alla databaser

en: GConf server is not in use, shutting down.
sv: GConf-servern används inte, stänger ner.

en: Error obtaining new value for `%s': %s
sv: Fel vid hämtning av nytt värde för "%s": %s

en: Returning exception: %s
sv: Returnerar undantag: %s

en: Failed to open gconfd logfile; won't be able to restore listeners after gconfd shutdown (%s)
sv: Misslyckades med att öppna gconfd-loggfilen; kommer inte att kunna återställa lyssnare efter avslutning av gconfd (%s)

en: Failed to close gconfd logfile; data may not have been properly saved (%s)
sv: Misslyckades med att stänga gconfd-loggfilen; data kanske inte har sparats korrekt (%s)

en: Could not open saved state file '%s' for writing: %s
sv: Kunde inte öppna tillståndsfilen "%s" för skrivning: %s

en: Could not write saved state file '%s' fd: %d: %s
sv: Kunde inte skriva filidentifieraren för tillståndsfilen "%s": %d: %s

en: Could not flush saved state file '%s' to disk: %s
sv: Kunde inte skriva ner sparad tillståndsfil "%s" till disk: %s

en: Failed to close new saved state file '%s': %s
sv: Misslyckades med att stänga den nya tillståndsfilen "%s": %s

en: Could not move aside old saved state file '%s': %s
sv: Kunde inte flytta undan den gamla tillståndsfilen "%s": %s

en: Failed to move new saved state file into place: %s
sv: Misslyckades med att flytta den nya tillståndsfilen på plats: %s

en: Failed to restore original saved state file that had been moved to '%s': %s
sv: Misslyckades med att återskapa den ursprungliga tillståndsfilen som hade flyttats till "%s": %s

en: Unable to restore a listener on address '%s', couldn't resolve the database
sv: Kunde inte återställa lyssnaren på adress "%s", kunde inte slå upp databasen

en: Error reading saved state file: %s
sv: Fel vid läsning av tillståndsfilen: %s

en: Unable to open saved state file '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna tillståndsfilen "%s": %s

en: Failed to log addition of listener to gconfd logfile; won't be able to re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
sv: Misslyckades med att logga inläggningen av en lyssnare i gconfd-loggfilen; kommer inte att kunna lägga in lyssnaren igen om gconfd avslutar eller stängs av (%s)

en: Failed to log removal of listener to gconfd logfile; might erroneously re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
sv: Misslyckades med att logga borttagningen av en lyssnare i gconfd-loggfilen; kan komma att felaktigt lägga in lyssnaren igen om gconfd avslutar eller stängs ner (%s)

en: Failed to get IOR for client: %s
sv: Misslyckades med att få IOR för klienten: %s

en: Failed to open saved state file: %s
sv: Misslyckades med att öppna tillståndsfilen: %s

en: Failed to write client add to saved state file: %s
sv: Misslyckades med att skriva klienttillägg till tillståndsfilen: %s

en: Failed to flush client add to saved state file: %s
sv: Misslyckades med att tömma klienttillägg till tillståndsfilen: %s

en: Some client removed itself from the GConf server when it hadn't been added.
sv: Någon klient tog bort sig själv från GConf-servern när den inte var tillagd.

en: Daemon failed to connect to the D-BUS daemon:
    %s
sv: Demonen misslyckades med att ansluta till D-BUS-demonen:
    %s

en: Daemon failed to acquire gconf service:
    %s
sv: Demonen misslyckades med att ta över gconf-tjänsten:
    %s

en: Failed to register server object with the D-BUS bus daemon
sv: Misslyckades med att registrera serverobjekt med D-BUS-bussdemonen

en: Got a malformed message.
sv: Fick ett felformulerat meddelande.

en: The GConf daemon is currently shutting down.
sv: GConf-demonen är på väg att stängas av.

en: Set a key to a value and sync. Use with --type.
sv: Ställ in en nyckel till ett värde och synkronisera. Används med --type.

en: Print the value of a key to standard output.
sv: Skriv ut värdet av en nyckel till standard ut.

en: Unset the keys on the command line
sv: Nollställ nycklarna på kommandoraden

en: Recursively unset all keys at or below the key/directory names on the command line
sv: Nollställ alla nycklar rekursivt på eller under nyckelnamnet/katalognamnet på kommandoraden

en: Toggles a boolean key.
sv: Växlar en boolesk nyckel.

en: Print all key/value pairs in a directory.
sv: Skriv ut alla nyckel-/värdepar i en katalog.

en: Print all subdirectories in a directory.
sv: Skriv ut alla underkataloger i en katalog.

en: Print all subdirectories and entries under a directory, recursively.
sv: Skriv ut alla underkataloger och poster under en katalog, rekursivt.

en: Search for a key, recursively.
sv: Sök efter en nyckel, rekursivt.

en: Get the short doc string for a key
sv: Hämta den korta dokumentationssträngen för en nyckel

en: Get the long doc string for a key
sv: Hämta den långa dokumentationssträngen för en nyckel

en: Return 0 if the directory exists, 2 if it does not.
sv: Returnera 0 om katalogen finns, 2 om den inte finns.

en: Ignore schema defaults when reading values.
sv: Ignorera standardvärden i schema vid inläsning av värden.

en: Dump to standard output an XML description of all entries under a directory, recursively.
sv: Dumpa en XML-beskrivning av alla poster under en katalog, rekursivt, till standard ut.

en: Load from the specified file an XML description of values and set them relative to a directory.
sv: Läs in en XML-beskrivning med värden från den angivna filen och ställ in dem relativt en katalog.

en: Unload a set of values described in an XML file.
sv: Koppla bort en samling värden som beskrivs i en XML-fil.

en: Get the name of the default source
sv: Hämta namnet på standardkällan

en: Shut down gconfd. DON'T USE THIS OPTION WITHOUT GOOD REASON.
sv: Stäng ner gconfd. ANVÄND INTE DETTA ALTERNATIV SÅVIDA DU INTE HAR EN BRA ANLEDNING.

en: Return 0 if gconfd is running, 2 if not.
sv: Returnera 0 om gconfd är igång, 2 om den inte är igång.

en: Launch the configuration server (gconfd). (Normally happens automatically when needed.)
sv: Starta konfigurationsservern (gconfd). (Sker oftast automatiskt när det behövs).

en: Specify the type of the value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
sv: Ange typen av värde som ska ställas in, eller typen av värde som ett schema beskriver. Unika förkortningar är ok.

en: Print the data type of a key to standard output.
sv: Skriv ut datatypen av en nyckel till standard ut.

en: Get the number of elements in a list key.
sv: Hämta antalet element i en listnyckel.

en: Get a specific element from a list key, numerically indexed.
sv: Hämta ett specifikt element från en listnyckel, numeriskt indexerad.

en: Specify the type of the list value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
sv: Ange typen av listvärde som ska ställas in, eller typen av värde som ett schema beskriver. Unika förkortningar är ok.

en: Specify the type of the car pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
sv: Ange typen av car-parvärde som ska ställas in, eller typen av värde som ett schema beskriver. Unika förkortningar är ok.

en: Specify the type of the cdr pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
sv: Ange typen av cdr-parvärde som ska ställas in, eller typen av värde som ett schema beskriver. Unika förkortningar är ok.

en: Specify a schema file to be installed
sv: Ange en schemafil som ska installeras

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: Specify a configuration source to use rather than the default path
sv: Ange en konfigurationskälla som ska användas istället för standardsökvägen

en: SOURCE
sv: KÄLLA

en: Bypass server, and access the configuration database directly. Requires that gconfd is not running.
sv: Använd konfigurationsdatabasen direkt och gå förbi servern. Kräver att gconfd inte är igång.

en: Properly installs schema files on the command line into the database. Specify a custom configuration source in the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable, or set set the variable to an empty string to use the default configuration source.
sv: Installerar korrekt schemafiler på kommandoraden i databasen. Ange en anpassad konfigurationskälla i miljövariabeln GCONF_CONFIG_SOURCE eller ställ in variabeln till en tom sträng för att använda standardkonfigurationskällan.

en: Properly uninstalls schema files on the command line from the database. GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable should be set to a non-default configuration source or set to the empty string to use the default.
sv: Avinstallerar korrekt schemafiler på kommandoraden i databasen. Miljövariabeln GCONF_CONFIG_SOURCE bör vara satt till en konfigurationskälla som inte är standard eller inställd till en tom sträng för att använda standardvärdet.

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of values of different types for keys on the command line.
sv: Tortyrtesta ett program genom att ställa in och nollställa en massa värden av olika typer för nycklar på kommandoraden.

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of keys inside the directories on the command line.
sv: Tortyrtesta ett program genom att ställa in och nollställa en massa nycklar inuti katalogerna på kommandoraden.

en: Set a schema and sync. Use with --short-desc, --long-desc, --owner, and --type.
sv: Ställ in ett schema och synkronisera. Används med --short-desc, --long-desc, --owner, och --type.

en: Specify a short half-line description to go in a schema.
sv: Ange en kort halvradsbeskrivning som ska ingå i ett schema.

en: DESCRIPTION
sv: BESKRIVNING

en: Specify a several-line description to go in a schema.
sv: Ange en mångradsbeskrivning som ska ingå i ett schema.

en: Specify the owner of a schema
sv: Ange ägaren av ett schema

en: OWNER
sv: ÄGARE

en: Get the name of the schema applied to this key
sv: Hämta namnet på det schema som tillämpas på denna nyckel

en: Specify the schema name followed by the key to apply the schema name to
sv: Ange schemanamnet följt av nyckeln att tillämpa schemanamnet på

en: Remove any schema name applied to the given keys
sv: Ta bort alla schemanamn tillämpade på de angivna nycklarna

en: Print version
sv: Skriv ut version

en: [FILE...]|[KEY...]|[DIR...]
sv: [FIL...]|[NYCKEL...]|[KAT...]

en: - Tool to manipulate a GConf configuration
sv: - Verktyg för att manipulera en GConf-konfiguration

en: Client options:
sv: Klientflaggor:

en: Show client options
sv: Visa klientflaggor

en: Key type options:
sv: Nyckeltypsflaggor:

en: Show key type options
sv: Visa nyckeltypsflaggor

en: Load/Save options:
sv: Flaggor för läsa/spara:

en: Show load/save options
sv: Visa flaggor för läsa/spara

en: Server options:
sv: Serverflaggor:

en: Show server options
sv: Visa serverflaggor

en: Installation options:
sv: Installationsflaggor:

en: Show installation options
sv: Visa installationsflaggor

en: Test options:
sv: Testflaggor:

en: Show test options
sv: Visa testflaggor

en: Schema options:
sv: Schemaflaggor:

en: Show schema options
sv: Visa schemaflaggor

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: Kör "%s --help" för att se en fullständig lista av tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Can't get and set/unset simultaneously
sv: Kan inte hämta och ställa in/nollställa samtidigt

en: Can't set and get/unset simultaneously
sv: Kan inte ställa in och hämta/nollställa samtidigt

en: Can't get type and set/unset simultaneously
sv: Kan inte hämta typ och ställa in/nollställa samtidigt

en: Can't toggle and get/set/unset simultaneously
sv: Kan inte växla och hämta/ställa in/nollställa samtidigt

en: Can't use --all-entries with --get or --set
sv: Kan inte använda --all-entries med --get eller --set

en: Can't use --all-dirs with --get or --set
sv: Kan inte använda --all-dirs med --get eller --set

en: --recursive-list should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
sv: --recursive-list kan inte användas med --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs eller --search-key

en: --set_schema should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
sv: --set_schema kan inte användas med --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs eller --search-key

en: Value type is only relevant when setting a value
sv: Värdetyp är bara relevant när ett värde ställs in

en: Must specify a type when setting a value
sv: Måste ange en typ när värde ställs in

en: --ignore-schema-defaults is only relevant with --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size or --get-list-element
sv: --ignore-schema-defaults är endast relevant med --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size eller --get-list-element

en: %s option must be used by itself.
sv: Flaggan %s måste användas för sig själv.

en: You must specify a configuration source with --config-source when using --direct
sv: Du måste ange en konfigurationskälla med --config-source när --direct används

en: Failed to init GConf: %s
sv: Misslyckades med att initiera GConf: %s

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
sv: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL är satt, installerar inte scheman

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_UNINSTALL is set, not uninstalling schemas
sv: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_UNINSTALL är satt, avinstallerar inte scheman

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
sv: Måste ställa in miljövariabeln GCONF_CONFIG_SOURCE

en: Failed to access configuration source(s): %s
sv: Misslyckades med att få tillgång till konfigurationskällor: %s

en: Shutdown error: %s
sv: Avstängningsfel: %s

en: Must specify one or more directories to recursively list.
sv: Måste ange en eller flera kataloger att rekursivt lista.

en: Failure listing entries in `%s': %s
sv: Misslyckades med att lista poster i "%s": %s

en: (no value set)
sv: (inget värde satt)

en: Must specify a key pattern to search for.
sv: Måste ange ett nyckelmönster att söka efter.

en: Must specify a PCRE regex to search for.
sv: Måste ange ett PCRE-reguljärt uttryck att söka efter.

en: Error compiling regex: %s
sv: Fel vid kompilering av reguljärt uttryck: %s

en: Must specify one or more directories to dump.
sv: Måste ange en eller flera kataloger att dumpa.

en: Failed to spawn the configuration server (gconfd): %s
sv: Misslyckades med att starta konfigurationsservern (gconfd): %s

en: Must specify a key or keys to get
sv: Måste ange en nyckel eller flera att hämta

en: Type: %s
sv: Typ: %s

en: List Type: %s
sv: Listtyp: %s

en: Car Type: %s
sv: Car-typ: %s

en: Cdr Type: %s
sv: Cdr-typ: %s

en: Default Value: %s
sv: Standardvärde: %s

en: Unset
sv: Nollställ

en: Owner: %s
sv: Ägare: %s

en: Short Desc: %s
sv: Kort beskrivning: %s

en: Long Desc: %s
sv: Lång beskrivning: %s

en: No value set for `%s'
sv: Inget värde satt för "%s"

en: Failed to get value for `%s': %s
sv: Misslyckades med att få värdet för "%s": %s

en: Don't understand type `%s'
sv: Förstår inte typen "%s"

en: Must specify alternating keys/values as arguments
sv: Du måste ange alternativa nycklar/värden som argument

en: No value to set for key: `%s'
sv: Inget värde satt för nyckel: "%s"

en: Cannot set schema as value
sv: Kan inte ställa in schema som värde

en: When setting a list you must specify a primitive list-type
sv: När du anger en lista måste du ange en primitiv listtyp

en: When setting a pair you must specify a primitive car-type and cdr-type
sv: När du anger ett par måste du ange en primitiv car-typ och cdr-typ

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Error setting value: %s
sv: Fel när värde sattes: %s

en: Error syncing: %s
sv: Fel vid synkronisering: %s

en: Must specify one or more keys as arguments
sv: Måste ange en eller flera nycklar som argument

en: No value found for key %s
sv: Inget värde hittades för nyckeln %s

en: Not a boolean value: %s
sv: Inte ett booleskt värde: %s

en: Must specify a key or keys to get type
sv: Måste ange en nyckel eller nycklar för att hämta typ

en: Must specify a key to lookup size of.
sv: Måste ange en nyckel att slå upp storleken av.

en: Key %s is not a list.
sv: Nyckeln %s är ingen lista.

en: Must specify a key from which to get list element.
sv: Måste ange en nyckel som listelement kan hämtas från.

en: Must specify list index.
sv: Måste ange ett listindex.

en: List index must be non-negative.
sv: Listindexet måste vara ickenegativt.

en: List index is out of bounds.
sv: Listindexet är utanför sina gränser.

en: Must specify a key or keys on the command line
sv: Måste ange en nyckel eller nycklar på kommandoraden

en: No schema known for `%s'
sv: Inget schema är känt för "%s"

en: No doc string stored in schema at '%s'
sv: Ingen dokumentationssträng är lagrad i schema på "%s"

en: Error getting schema at '%s': %s
sv: Fel vid hämtning av schema på "%s": %s

en: No schema stored at '%s'
sv: Inget schema är lagrat på "%s"

en: Value at '%s' is not a schema
sv: Värdet på "%s" är inte ett schema

en: Must specify a schema name followed by the key name to apply it to
sv: Måste ange ett schemanamn följt av nyckelnamnet att tillämpa det på

en: Error associating schema name '%s' with key name '%s': %s
sv: Fel vid associering av schemanamnet "%s" med nyckelnamnet "%s": %s

en: Must specify keys to unapply schema from
sv: Måste ange nycklar att inte tillämpa schema från

en: Error removing schema name from '%s': %s
sv: Fel vid borttagning av schemanamn från "%s": %s

en: Must specify key (schema name) as the only argument
sv: Måste ange nyckel (schemanamn) som det enda argumentet

en: List type must be a primitive type: string, int, float or bool
sv: Listtypen måste vara en primitiv typ: string, int, float eller bool

en: Pair car type must be a primitive type: string, int, float or bool
sv: Car-partypen måste vara en primitiv typ: string, int, float eller bool

en: Pair cdr type must be a primitive type: string, int, float or bool
sv: Cdr-partypen måste vara en primitiv typ: string, int, float eller bool

en: Error setting value: %s
sv: Fel när värde sattes: %s

en: Error syncing: %s
sv: Fel vid synkronisering: %s

en: Must specify one or more directories to get key/value pairs from.
sv: Måste ange en eller flera kataloger att få nyckel-/värdepar från.

en: Must specify one or more keys to unset.
sv: Måste ange en eller flera nycklar att nollställa.

en: Error unsetting `%s': %s
sv: Fel vid nollställning av "%s": %s

en: Must specify one or more keys to recursively unset.
sv: Måste ange en eller flera nycklar att rekursivt nollställa.

en: Failure during recursive unset of "%s": %s
sv: Misslyckande med rekursiv återställning av "%s": %s

en: Must specify one or more directories to get subdirs from.
sv: Måste ange en eller flera kataloger att få underkataloger från.

en: Error listing dirs: %s
sv: Fel vid listning av kataloger: %s

en: WARNING: must specify both a <car> and a <cdr> in a <pair>
sv: VARNING: måste ange både ett <car> och ett <cdr> i ett <pair>

en: WARNING: key specified (%s) for schema under a <value> - ignoring
sv: VARNING: nyckel angiven (%s) för schema under ett <value> - ignorerar

en: WARNING: must have a child node under <value>
sv: VARNING: måste ha en barnnod under <value>

en: WARNING: node <%s> not understood
sv: VARNING: noden <%s> kan inte förstås

en: WARNING: Failed to parse int value `%s'
sv: VARNING: Misslyckades med att tolka heltalsvärdet "%s"

en: WARNING: Failed to parse float value `%s'
sv: VARNING: Misslyckades med att tolka flyttalet "%s"

en: WARNING: Failed to parse string value `%s'
sv: VARNING: Misslyckades med att tolka strängvärdet "%s"

en: WARNING: Failed to parse boolean value `%s'
sv: VARNING: Misslyckades med att tolka booleska värdet "%s"

en: WARNING: failed to associate schema `%s' with key `%s': %s
sv: VARNING: misslyckades med att associera schemat "%s" med nyckeln "%s": %s

en: WARNING: invalid or missing type for schema (%s)
sv: VARNING: ogiltig eller saknad typ för schema (%s)

en: WARNING: invalid or missing list_type for schema (%s)
sv: VARNING: ogiltig eller saknad list_type för schema (%s)

en: WARNING: Failed to parse default value `%s' for schema (%s)
sv: VARNING: Misslyckades med att tolka standardvärde "%s" för schema (%s)

en: WARNING: invalid or missing car_type or cdr_type for schema (%s)
sv: VARNING: ogiltig eller saknad car_type eller cdr_type för schema (%s)

en: WARNING: You cannot set a default value for a schema
sv: VARNING: Du kan inte ställa in ett standardvärde för ett schema

en: WARNING: gconftool internal error, unknown GConfValueType
sv: VARNING: internt fel i gconftool, okänd GConfValueType

en: WARNING: failed to parse type name `%s'
sv: VARNING: misslyckades med att tolka typnamnet "%s"

en: WARNING: list_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
sv: VARNING: list_type kan bara vara int, float, string eller bool och inte "%s"

en: WARNING: car_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
sv: VARNING: car_type kan bara vara int, float, string eller bool och inte "%s"

en: WARNING: cdr_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
sv: VARNING: cdr_type kan bara vara int, float, string eller bool och inte "%s"

en: WARNING: empty <applyto> node
sv: VARNING: tom <applyto>-nod

en: WARNING: node <%s> not understood below <schema>
sv: VARNING: noden <%s> kan inte förstås under <schema>

en: WARNING: no <list_type> specified for schema of type list
sv: VARNING: ingen <list_type> angiven för schema av typen lista

en: WARNING: no <car_type> specified for schema of type pair
sv: VARNING: ingen <car_type> angiven för schema av typen par

en: WARNING: no <cdr_type> specified for schema of type pair
sv: VARNING: ingen <cdr_type> angiven för schema av typen par

en: WARNING: <locale> node has no `name="locale"' attribute, ignoring
sv: VARNING: <locale>-noden har inget 'name="locale"'-attribut, ignorerar

en: WARNING: multiple <locale> nodes for locale `%s', ignoring all past first
sv: VARNING: flera <locale>-noder för platsen "%s", ignorerar allt föregående först

en: WARNING: Invalid node <%s> in a <locale> node
sv: VARNING: Ogiltig nod <%s> i en <locale>-nod

en: Attached schema `%s' to key `%s'
sv: Kopplade ihop schemat "%s" med nyckeln "%s"

en: You must have at least one <locale> entry in a <schema>
sv: Du måste ha minst en <locale>-post i ett <schema>

en: WARNING: failed to install schema `%s', locale `%s': %s
sv: VARNING: misslyckades med att installera schemat "%s", lokalen "%s": %s

en: Installed schema `%s' for locale `%s'
sv: Installerade schemat "%s" för lokalen "%s"

en: WARNING: failed to uninstall schema `%s', locale `%s': %s
sv: VARNING: misslyckades med att avinstallera schemat "%s", lokalen "%s": %s

en: Uninstalled schema `%s' from locale `%s'
sv: Avinstallerade schemat "%s" för lokalen "%s"

en: WARNING: no key specified for schema
sv: VARNING: ingen nyckel angiven för schema

en: WARNING: node <%s> not understood below <%s>
sv: VARNING: noden <%s> kan inte förstås under <%s>

en: Failed to open `%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna "%s": %s

en: Document `%s' is empty?
sv: Dokumentet "%s" är tomt?

en: Document `%s' has the wrong type of root node (<%s>, should be <%s>)
sv: Dokumentet "%s" har fel typ av rotnod (<%s>, borde vara <%s>)

en: Document `%s' has no top level <%s> node
sv: Dokumentet "%s" har ingen toppnivånod <%s>

en: WARNING: node <%s> below <%s> not understood
sv: VARNING: noden <%s> nedanför <%s> kan inte förstås

en: Error syncing configuration data: %s
sv: Fel vid synkronisering av konfigurationsdata: %s

en: Must specify some schema files to install
sv: Måste ange några schemafiler att installera

en: Failed to unset breakage key %s: %s
sv: Misslyckades med att nollställa knäcknyckeln %s: %s

en: Must specify some keys to break
sv: Måste ange några nycklar att knäcka

en: Trying to break your application by setting bad values for key:
      %s
sv: Försöker att knäcka ditt program genom att ställa in felaktiga värden för nyckeln:
      %s

en: Must specify some directories to break
sv: Måste ange några kataloger att knäcka

en: Trying to break your application by setting bad values for keys in directory:
      %s
sv: Försöker att knäcka ditt program genom att ställa in felaktiga värden för nyckeln i katalogen:
      %s

en: GSettings Data Conversion
sv: GSettings-datakonvertering

en: Migrates user settings from GConf to dconf
sv: Migrerar användarinställningar från GConf till dconf
