gnome-keyring master - en to cs translation catalogue (264 entries)

en: Domain Component
cs: Součást domény

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Email Address
cs: E-mailová adresa

en: Date of Birth
cs: Datum narození

en: Place of Birth
cs: Místo narození

en: Gender
cs: Pohlaví

en: Country of Citizenship
cs: Státní příslušnost

en: Country of Residence
cs: Místo pobytu

en: Common Name
cs: Běžný název

en: Surname
cs: Příjmení

en: Serial Number
cs: Sériové číslo

en: Country
cs: Země

en: Locality
cs: Lokalita

en: State
cs: Stát

en: Street
cs: Ulice

en: Organization
cs: Organizace

en: Organizational Unit
cs: Organizační jednotka

en: Title
cs: Titul

en: Telephone Number
cs: Telefonní číslo

en: Given Name
cs: Křestní jméno

en: Initials
cs: Iniciály

en: Generation Qualifier
cs: Kvalifikátor generování

en: DN Qualifier
cs: Kvalifikátor DN

en: MD2 with RSA
cs: MD2 s RSA

en: MD5 with RSA
cs: MD5 s RSA

en: SHA1 with RSA
cs: SHA1 s RSA

en: SHA1 with DSA
cs: SHA1 s DSA

en: Elliptic Curve
cs: Eliptické křivky

en: SHA1 with ECDSA
cs: SHA1 s ECDSA

en: SHA224 with ECDSA
cs: SHA224 s ECDSA

en: SHA256 with ECDSA
cs: SHA256 s ECDSA

en: SHA384 with ECDSA
cs: SHA384 s ECDSA

en: SHA512 with ECDSA
cs: SHA512 s ECDSA

en: GOST R 34.11-94 with GOST R 34.10-2001
cs: GOST R 34.11-94 s GOST R 34.10-2001

en: GOST R 34.10-2012 256-bit curve
cs: GOST R 34.10-2012 256bitová křivka

en: GOST R 34.10-2012 512-bit curve
cs: GOST R 34.10-2012 512bitová křivka

en: GOST R 34.11-2012/256 with GOST R 34.10-2012 256-bit curve
cs: GOST R 34.11-2012/256 s GOST R 34.10-2012 256bitová křivka

en: GOST R 34.11-2012/512 with GOST R 34.10-2012 512-bit curve
cs: GOST R 34.11-2012/512 s GOST R 34.10-2012 512bitová křivka

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
cs: Autentizace serveru

en: Client Authentication
cs: Autentizace klienta

en: Code Signing
cs: Podepisování kódu

en: Email Protection
cs: Ochrana e-mailu

en: Time Stamping
cs: Časové razítko

en: Error loading PKCS#11 module: %s
cs: Chyba při načítání modulu PKCS#11: %s

en: Couldn’t initialize PKCS#11 module: %s
cs: Nezdařilo se inicializovat modul PKCS#11: %s

en: Couldn’t initialize registered PKCS#11 modules: %s
cs: Nezdařilo se inicializovat registrovaný modul PKCS#11: %s

en: The URI has invalid encoding.
cs: Adresa URI má neplatné kódování.

en: The URI does not have the “pkcs11” scheme.
cs: Adresa URI nemá schéma „pkcs11“.

en: The URI has bad syntax.
cs: Adresa URI má chybnou syntaxi.

en: The URI has a bad version number.
cs: Adresa URI má špatné číslo verze.

en: The stream was closed
cs: Proud byl uzavřen

[ctx: column]
note: later
en: Name
cs: Název

[ctx: column]
en: Issued By
cs: Vydal

[ctx: column]
note: later
en: Expires
cs: Vyprší

en: Certificate
cs: Certifikát

en: Other Name
cs: Jiný název

en: XMPP Addr
cs: Adresa XMPP

en: DNS SRV
cs: Záznam DNS SRV

en: Email
cs: E-mail

en: X400 Address
cs: Adresa X400

en: Directory Name
cs: Adresářový název

en: EDI Party Name
cs: Název EDI skupiny

en: URI
cs: Adresa URI

en: IP Address
cs: Adresa IP

en: Registered ID
cs: Registrované ID

en: Unsupported key type for certificate request
cs: Nepodporovaný typ klíče pro požadavek o certifikát

en: The key cannot be used to sign the request
cs: Klíč nemůže být použit k podepsání požadavku

en: GnuPG Keyring
cs: Klíčenka GnuPG

en: GnuPG Keyring: %s
cs: Klíčenka GnuPG: %s

en: PGP Key
cs: Klíč PGP

[ctx: column]
en: Key ID
cs: ID klíče

en: Gnupg process exited with code: %d
cs: Proces gnupg skončil kódem: %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
cs: Proces gnupg byl ukončen signálem: %d

en: The operation was cancelled
cs: Operace byla zrušena

en: Private Key
cs: Soukromý klíč

en: Public Key
cs: Veřejný klíč

en: Certificate Request
cs: Požadavek o certifikát

en: Unrecognized or unsupported data.
cs: Nerozpoznaná nebo nepodporovaná data.

en: Could not parse invalid or corrupted data.
cs: Nelze analyzovat neplatná nebo poškozená data.

en: The data is locked
cs: Data jsou uzamčena

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Unlock password for: %s
cs: Odemykací heslo pro: %s

en: Unlock private key
cs: Odemknutí soukromého klíče

en: Enter password to unlock the private key
cs: Zadejte heslo pro odemknutí soukromého klíče

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
cs: Nějaká aplikace chce přístup k soukromému klíči „%s“, ale ten je zamknutý.

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
cs: Automaticky odemknout tento klíč, kdykoliv se přihlásím

en: Unlock
cs: Odemknout

en: The unlock password was incorrect
cs: Heslo pro odemknutí nebylo správně

en: Unnamed
cs: bez názvu

en: Enter your OpenSSH passphrase
cs: Zadejte svoje heslo pro OpenSSH

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
cs: Nerozpoznaný nebo nedostupný atribut pro klíč

en: Couldn’t build public key
cs: Nezdařilo se sestavit veřejný klíč

en: Another prompt is already in progress
cs: Jiný dotaz již probíhá

note: Translators: A pinned certificate is an exception which trusts a given certificate explicitly for a purpose and communication with a certain peer.
en: Couldn’t find a place to store the pinned certificate
cs: Nezdařilo se najít místo, kde se mají uchovávat vyznačené certifikáty

en: Basic Constraints
cs: Základní omezení

en: Certificate Authority
cs: Certifikační autorita

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Max Path Length
cs: Maximální délka cesty

en: Unlimited
cs: Bez omezení

en: Extended Key Usage
cs: Použití rozšířeného klíče

en: Allowed Purposes
cs: Povolené účely

en: Subject Key Identifier
cs: Identifikátor klíče subjektu

en: Key Identifier
cs: Identifikátor klíče

en: Digital signature
cs: Digitální podpis

en: Non repudiation
cs: Nepopíratelnost

en: Key encipherment
cs: Šifrování klíče

en: Data encipherment
cs: Šifrování dat

en: Key agreement
cs: Dohoda na klíči

en: Certificate signature
cs: Podpis certifikátu

en: Revocation list signature
cs: Podpis seznamu odvolaných

en: Encipher only
cs: Pouze šifrování

en: Decipher only
cs: Pouze dešifrování

en: Key Usage
cs: Použití klíče

en: Usages
cs: Použití

en: Subject Alternative Names
cs: Alternativní názvy subjektu

en: Extension
cs: Rozšíření

en: Identifier
cs: Identifikátor

en: Value
cs: Hodnota

en: Couldn’t export the certificate.
cs: Nezdařilo se exportovat certifikát.

en: Identity
cs: Identita

en: Verified by
cs: Ověřil

en: Expires
cs: Vyprší

note: The subject
en: Subject Name
cs: Název subjektu

note: The Issuer
en: Issuer Name
cs: Název vydavatele

note: The Issued Parameters
en: Issued Certificate
cs: Vydaný certifikát

en: Version
cs: Verze

en: Not Valid Before
cs: Není platný před

en: Not Valid After
cs: Není platný po

note: Fingerprints
en: Certificate Fingerprints
cs: Otisky certifikátů

note: Public Key Info
en: Public Key Info
cs: Informace o veřejném klíči

note: Signature
en: Signature
cs: Podpis

en: Export Certificate…
cs: Exportovat certifikát…

en: Key Algorithm
cs: Algoritmus klíče

en: Key Parameters
cs: Parametry klíče

en: Key Size
cs: Velikost klíče

en: Key SHA1 Fingerprint
cs: Otisk SHA1 klíče

en: Signature Algorithm
cs: Algoritmus podpisu

en: Signature Parameters
cs: Parametry podpisu

en: Critical
cs: Kritické

note: The certificate request type
en: Certificate request
cs: Požadavek o certifikát

en: Attribute
cs: Atribut

en: Type
cs: Typ

en: Challenge
cs: Zpochybnění

en: _Details
cs: Po_drobnosti

en: Could not display “%s”
cs: Nezdařilo se zobrazit „%s“

en: Could not display file
cs: Nelze zobrazit soubor

en: Reason
cs: Důvod

en: Cannot display a file of this type.
cs: Nelze zobrazit soubor tohoto typu.

en: Encrypt
cs: šifrování

en: Sign
cs: podepisování

en: Certify
cs: certifikování

en: Authenticate
cs: autentizace

[ctx: capability]
en: Disabled
cs: zakázaný

en: Unknown
cs: neznámý

en: Invalid
cs: neplatný

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
cs: zakázaný

en: Revoked
cs: odvolaný

en: Expired
cs: vypršel

en: Undefined trust
cs: nedefinovaná důvěra

en: Distrusted
cs: nedůvěryhodný

en: Marginally trusted
cs: trochu důvěryhodný

en: Fully trusted
cs: plně důvěryhodný

en: Ultimately trusted
cs: bezmezně důvěryhodný

en: The information in this key has not yet been verified
cs: Informace v tomto klíči ještě nebyly ověřeny

en: This key is invalid
cs: Tento klíč je neplatný

en: This key has been disabled
cs: Tento klíč byl zakázán

en: This key has been revoked
cs: Tento klíč byl odvolán

en: This key has expired
cs: Tomuto klíči skončila platnost

en: This key is distrusted
cs: Tento klíč je nedůvěryhodný

en: This key is marginally trusted
cs: Tento klíč je trochu důvěryhodný

en: This key is fully trusted
cs: Tento klíč je plně důvěryhodný

en: This key is ultimately trusted
cs: Tento klíč je bezmezně důvěryhodný

en: Key ID
cs: ID klíče

en: Algorithm
cs: Algoritmus

en: Created
cs: Vytvořen

en: Expiry
cs: Vyprší

en: Capabilities
cs: Použitelnost

en: Owner trust
cs: Důvěra ve vlastníka

en: Name
cs: Jméno

en: Comment
cs: Poznámka

en: User Attribute
cs: Uživatelský atribut

en: Size
cs: Velikost

en: Signature of a binary document
cs: Podpis binárního dokumentu

en: Signature of a canonical text document
cs: Podpis uznávaného textového dokumentu

en: Standalone signature
cs: Samostatný podpis

en: Generic certification of key
cs: Obecný certifikát klíče

en: Persona certification of key
cs: Osobní certifikát klíče

en: Casual certification of key
cs: Příčinný certifikát klíče

en: Positive certification of key
cs: Souhlasný certifikát klíče

en: Subkey binding signature
cs: Podpis vazby podřízeného klíče

en: Primary key binding signature
cs: Podpis vazby hlavního klíče

en: Signature directly on key
cs: Podpis přímo na klíči

en: Key revocation signature
cs: Podpis odvolání klíče

en: Subkey revocation signature
cs: Podpis odvolání podřízeného klíče

en: Certification revocation signature
cs: Podpis odvolání certifikátu

en: Timestamp signature
cs: Časové razítko

en: Third-party confirmation signature
cs: Podpis potvrzení třetí strany

en: Class
cs: Třída

en: Local only
cs: Pouze lokální

en: Exportable
cs: Exportovatelný

en: Revocation Key
cs: Odvolací klíč

en: Fingerprint
cs: Otisk

en: Public Subkey
cs: Veřejný podřízený klíč

en: Secret Key
cs: Tajný klíč

en: Secret Subkey
cs: Tajný podřízený klíč

en: Initializing…
cs: Inicializuje se…

en: Import is in progress…
cs: Probíhá import…

en: Imported to: %s
cs: Naimportováno do: %s

en: Import to: %s
cs: Import do: %s

en: Cannot import because there are no compatible importers
cs: Nelze importovat, protože nejsou k dispozici kompatibilní importní funkce

en: No data to import
cs: Nejsou žádná data, která by šlo importovat

en: Key
cs: Klíč

en: Private RSA Key
cs: Soukromý klíč (RSA)

en: Private DSA Key
cs: Soukromý klíč (DSA)

en: Private Elliptic Curve Key
cs: Soukromý klíč (eliptické křivky)

en: Public DSA Key
cs: Veřejný klíč (DSA)

en: Public Elliptic Curve Key
cs: Veřejný klíč (eliptické křivky)

en: %u bit | %u bits
cs[0]: %u bit
cs[1]: %u bity
cs[2]: %u bitů

en: Strength
cs: Síla

note: Fingerprints
en: Fingerprints
cs: Otisky

note: Add our various buttons
en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _OK
cs: _Budiž

en: Automatically chosen
cs: Automaticky zvolený

en: The user cancelled the operation
cs: Uživatel operaci zrušil

en: In order to import, please enter the password.
cs: Pokud chcete importovat, zadejte prosím heslo.

note: The password label
en: Password:
cs: Heslo:

en: Token:
cs: Kupon:

en: Label:
cs: Popisek:

en: Import settings
cs: Nastavení importu

note: The confirm label
en: Confirm:
cs: Ověření:

en: Passwords do not match.
cs: Hesla si neodpovídají.

en: Password cannot be blank
cs: Heslo nemůže být prázdné

en: Access Prompt
cs: Dotaz na přístup

en: Unlock access to passwords and other secrets
cs: Odemknout přístup k heslům a dalším utajovaným informacím

en: A file already exists with this name.
cs: Soubor s tímto názvem již existuje.

en: Do you want to replace it with a new file?
cs: Chcete jej nahradit novým souborem?

en: _Replace
cs: _Nahradit

en: The operation was cancelled.
cs: Operace byla zrušena.

en: Export certificate
cs: Export certifikátu

en: _Save
cs: _Uložit

en: Certificate files
cs: Soubory s certifikáty

en: PEM files
cs: Soubory PEM

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
cs: Automaticky odemknout klíčenku, kdykoliv se přihlásím

en: Lock this keyring when I log out
cs: Uzamknout klíčenku, pokud se odhlásím

en: Lock this keyring after
cs: Uzamknout tuto klíčenku za

en: Lock this keyring if idle for
cs: Uzamknout tuto klíčenku při nečinnosti delší než

note: Translators: The 'minutes' from 'Lock this keyring if idle for x minutes'.
en: minutes
cs: minut

en: Unlock: %s
cs: Odemknutí: %s

en: Password
cs: Heslo

en: The contents of “%s” are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
cs: Obsah „%s“ je zamknutý. Pro zobrazení obsahu musíte zadat správné heslo.

en: The contents are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
cs: Obsah je zamknutý. Pro zobrazení obsahu musíte zadat správné heslo.

en: View file
cs: Zobrazení souboru

en: GCR Certificate and Key Viewer
cs: Prohlížeč certifikátů a klíčů GCR

en: Show the application's version
cs: Zobrazit verzi aplikace

en: [file...]
cs: [soubor…]

en: - View certificate and key files
cs: – Zobrazit certifikáty a soubory s klíči

en: Certificate Viewer
cs: Prohlížeč certifikátů

en: The password was incorrect
cs: Heslo nebylo správné

en: Imported
cs: Naimportováno

en: Import failed
cs: Import selhal

en: Import
cs: Importovat

en: _Close
cs: _Zavřít
