gnome-keyring - en to nl translation catalogue (247 entries)

en: Domain Component
nl: Domeincomponent

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Date of Birth
nl: Geboortedatum

en: Place of Birth
nl: Geboorteplaats

en: Gender
nl: Geslacht

en: Country of Citizenship
nl: Nationaliteit

en: Country of Residence
nl: Verblijfplaats

en: Common Name
nl: Algemene naam

en: Surname
nl: Achternaam

en: Serial Number
nl: Serienummer

en: Country
nl: Land

en: Locality
nl: Gebied

en: State
nl: Staat

en: Street
nl: Straat

en: Organization
nl: Organisatie

en: Organizational Unit
nl: Organisatieonderdeel

en: Title
nl: Titel

en: Telephone Number
nl: Telefoonnummer

en: Given Name
nl: Voornaam

en: Initials
nl: Initialen

en: Pseudonym
nl: Pseudoniem

en: MD2 with RSA
nl: MD2 met RSA

en: MD5 with RSA
nl: MD5 met RSA

en: SHA1 with RSA
nl: SHA1 met RSA

en: SHA1 with DSA
nl: SHA1 met DSA

en: Elliptic Curve
nl: Elliptische kromme

en: SHA1 with ECDSA
nl: SHA1 met ECDSA

en: SHA224 with ECDSA
nl: SHA224 met ECDSA

en: SHA256 with ECDSA
nl: SHA256 met ECDSA

en: SHA384 with ECDSA
nl: SHA384 met ECDSA

en: SHA512 with ECDSA
nl: SHA512 met ECDSA

en: GOST R 34.11-94 with GOST R 34.10-2001
nl: GOST R 34.11-94 met GOST R 34.10-2001

en: GOST R 34.10-2012 256-bit curve
nl: GOST R 34.10-2012 256-bits curve

en: GOST R 34.10-2012 512-bit curve
nl: GOST R 34.10-2012 512-bits curve

en: GOST R 34.11-2012/256 with GOST R 34.10-2012 256-bit curve
nl: GOST R 34.11-2012/256 met GOST R 34.10-2012 256-bits curve

en: GOST R 34.11-2012/512 with GOST R 34.10-2012 512-bit curve
nl: GOST R 34.11-2012/512 met GOST R 34.10-2012 512-bits curve

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
nl: Server-authenticatie

en: Client Authentication
nl: Client-authenticatie

en: Code Signing
nl: Ondertekenen van code

en: Email Protection
nl: E-mailbeveiliging

en: Time Stamping
nl: Toevoegen van tijdstempel

en: Error loading PKCS#11 module: %s
nl: Fout bij laden PKCS#11-module: %s

en: Couldn’t initialize PKCS#11 module: %s
nl: Kan PKCS#11-module niet initialiseren: %s

en: Couldn’t initialize registered PKCS#11 modules: %s
nl: Kan geregistreerde PKCS#11-modules niet initialiseren: %s

en: The URI has invalid encoding.
nl: De URI heeft ongeldige codering.

en: The URI does not have the “pkcs11” scheme.
nl: De URI heeft niet het ‘pkcs11’-schema.

en: The URI has bad syntax.
nl: De URI heeft ongeldige syntaxis.

en: The URI has a bad version number.
nl: De URI heeft een ongeldig versienummer.

en: The stream was closed
nl: De stream werd gesloten

[ctx: column]
note: later
en: Name
nl: Naam

[ctx: column]
en: Issued By
nl: Uitgegeven door

[ctx: column]
note: later
en: Expires
nl: Verloopt op

en: Certificate
nl: Certificaat

en: Other Name
nl: Andere naam

en: XMPP Addr
nl: XMPP-adres

en: Email
nl: E-mail

en: X400 Address
nl: X400-adres

en: Directory Name
nl: Mapnaam

en: EDI Party Name
nl: EDI-partijnaam

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Registered ID
nl: Geregistreerd ID

en: Unsupported key type for certificate request
nl: Niet-ondersteund sleuteltype voor certificaatverzoek

en: The key cannot be used to sign the request
nl: De sleutel kan niet gebruikt worden om het verzoek te ondertekenen

en: GnuPG Keyring
nl: GnuPG-sleutelbos

en: GnuPG Keyring: %s
nl: GnuPG-sleutelbos: %s

en: PGP Key
nl: PGP-sleutel

[ctx: column]
en: Key ID
nl: Sleutel-ID

en: Gnupg process exited with code: %d
nl: GnuPG-proces is beëindigd met code: %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
nl: GnuPG-proces is beëindigd met signaal:%d

en: The operation was cancelled
nl: De bewerking werd geannuleerd

en: Private Key
nl: Privé-sleutel

en: Public Key
nl: Publieke sleutel

en: Certificate Request
nl: Certificaatverzoek

en: Unrecognized or unsupported data.
nl: Onherkenbare of niet ondersteunde gegevens.

en: Could not parse invalid or corrupted data.
nl: Kon ongeldige of kapotte gegevens niet verwerken.

en: The data is locked
nl: De gegevens zijn vergrendeld

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Enter your OpenSSH passphrase
nl: Voer uw OpenSSH-wachtwoord in

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
nl: Onherkende of onbeschikbare eigenschappen voor sleutel

en: Couldn’t build public key
nl: Kon publieke sleutel niet bouwen

en: Another prompt is already in progress
nl: Er is al een andere prompt actief

note: Translators: A pinned certificate is an exception which trusts a given certificate explicitly for a purpose and communication with a certain peer.
en: Couldn’t find a place to store the pinned certificate
nl: Kon geen locatie vinden om het ‘pinned’ certificaat op te slaan

en: Basic Constraints
nl: Basisbeperkingen

en: Certificate Authority
nl: Certificaatauthoriteit

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Max Path Length
nl: Maximale padlengte

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Extended Key Usage
nl: Uitgebreid sleutelgebruik

en: Allowed Purposes
nl: Toegestane doeleinden

en: Key Identifier
nl: Sleutel-identificatie

en: Digital signature
nl: Digitale handtekening

en: Non repudiation
nl: Onweerlegbaarheid

en: Key encipherment
nl: Sleutelcodering

en: Data encipherment
nl: Gegevenscodering

en: Key agreement
nl: Sleutelovereenkomst

en: Certificate signature
nl: Certificaatondertekening

en: Revocation list signature
nl: Ondertekening van intrekkingslijst

en: Encipher only
nl: Enkel coderen

en: Decipher only
nl: Enkel decoderen

en: Key Usage
nl: Sleutelgebruik

en: Usages
nl: Gebruik

en: Extension
nl: Extensie

en: Identifier
nl: Identificatie

en: Value
nl: Waarde

en: Couldn’t export the certificate.
nl: Kon het certificaat niet exporteren.

en: Identity
nl: Identiteit

en: Verified by
nl: Geverifieerd door

en: Expires
nl: Verloopt op

note: The subject
en: Subject Name
nl: Naam van subject

note: The Issuer
en: Issuer Name
nl: Naam uitgever

note: The Issued Parameters
en: Issued Certificate
nl: Uitgegeven certificaat

en: Version
nl: Versie

en: Not Valid Before
nl: Niet geldig voor

en: Not Valid After
nl: Niet geldig na

note: Fingerprints
en: Certificate Fingerprints
nl: Vingerafdrukken van certificaat

note: Public Key Info
en: Public Key Info
nl: Publieke sleutelinformatie

note: Signature
en: Signature
nl: Ondertekening

en: Export Certificate…
nl: Certificaat exporteren…

en: Key Algorithm
nl: Sleutelalgoritme

en: Key Parameters
nl: Sleutelparameters

en: Key Size
nl: Sleutelgrootte

en: Key SHA1 Fingerprint
nl: SHA1-vingerafdruk van sleutel

en: Signature Algorithm
nl: Algoritme voor ondertekening

en: Signature Parameters
nl: Parameters voor ondertekening

en: Critical
nl: Kritiek

note: The certificate request type
en: Certificate request
nl: Certificaatverzoek

en: Attribute
nl: Eigenschap

en: Challenge
nl: Uitdaging

en: Could not display “%s”
nl: Kan ‘%s’ niet weergeven

en: Could not display file
nl: Kan bestand niet weergeven

en: Reason
nl: Reden

en: Cannot display a file of this type.
nl: Kan dit type bestanden niet weergeven.

en: Encrypt
nl: Versleutelen

en: Sign
nl: Ondertekenen

en: Certify
nl: Certificeren

en: Authenticate
nl: Authenticeren

[ctx: capability]
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Invalid
nl: Ongeldig

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Revoked
nl: Ingetrokken

en: Expired
nl: Verlopen

en: Undefined trust
nl: Vertrouwen niet gedefinieerd

en: Distrusted
nl: Niet vertrouwd

en: Marginally trusted
nl: Beperkt vertrouwd

en: Fully trusted
nl: Volledig vertrouwd

en: Ultimately trusted
nl: Ultiem vertrouwd

en: The information in this key has not yet been verified
nl: De informatie in deze sleutel is niet geverifieerd

en: This key is invalid
nl: Deze sleutel is ongeldig

en: This key has been disabled
nl: Deze sleutel is uitgeschakeld

en: This key has been revoked
nl: Deze sleutel is ingetrokken

en: This key has expired
nl: Deze sleutel is verlopen

en: This key is distrusted
nl: Deze sleutel is niet vertrouwd

en: This key is marginally trusted
nl: Deze sleutel is beperkt vertrouwd

en: This key is fully trusted
nl: Deze sleutel is volledig vertrouwd

en: This key is ultimately trusted
nl: Deze sleutel is ultiem vertrouwd

en: Key ID
nl: Sleutel-ID

en: Algorithm
nl: Algoritme

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Expiry
nl: Verloopdatum

en: Capabilities
nl: Mogelijkheden

en: Owner trust
nl: Vertrouwen eigenaar

en: Name
nl: Naam

en: Comment
nl: Commentaar

en: User Attribute
nl: Gebruikersattribuut

en: Size
nl: Grootte

en: Signature of a binary document
nl: Ondertekening van een binair document

en: Signature of a canonical text document
nl: Ondertekening van een canonical-tekstdocument

en: Standalone signature
nl: Losstaande ondertekening

en: Generic certification of key
nl: Algemene certificatie van sleutel

en: Persona certification of key
nl: Persoonlijke certificatie van sleutel

en: Casual certification of key
nl: Eenvoudige certificatie van sleutel

en: Positive certification of key
nl: Positieve certificatie van sleutel

en: Subkey binding signature
nl: Ondertekening verbonden op subsleutel

en: Primary key binding signature
nl: Ondertekening verbonden aan primaire sleutel

en: Signature directly on key
nl: Ondertekening direct op de sleutel

en: Key revocation signature
nl: Handtekening voor intrekking sleutel

en: Subkey revocation signature
nl: Handtekening voor intrekking subsleutel

en: Certification revocation signature
nl: Handtekening voor intrekking certificaat

en: Timestamp signature
nl: Digitale handtekening

en: Third-party confirmation signature
nl: Bevestigingsondertekening van derde partij

en: Class
nl: Klasse

en: Local only
nl: Alleen lokaal

en: Exportable
nl: Exporteerbaar

en: Revocation Key
nl: Intrekkings sleutel

en: Fingerprint
nl: Vingerafdruk

en: Public Subkey
nl: Publieke subsleutel

en: Secret Key
nl: Geheime sleutel

en: Secret Subkey
nl: Geheime subsleutel

en: Initializing…
nl: Initialiseren…

en: Import is in progress…
nl: Aan het importeren…

en: Imported to: %s
nl: Geïmporteerd naar: %s

en: Import to: %s
nl: Importeren naar: %s

en: Cannot import because there are no compatible importers
nl: Kan niet importeren, omdat er geen geschikte importeermethode beschikbaar is

en: No data to import
nl: Geen data om te importeren

en: Key
nl: Sleutel

en: Private RSA Key
nl: Privé-sleutel (RSA)

en: Private DSA Key
nl: Privé-sleutel (DSA)

en: Private Elliptic Curve Key
nl: Privésleutel met elliptische kromme

en: Public DSA Key
nl: Publieke DSA-sleutel

en: Public Elliptic Curve Key
nl: Publieke sleutel met elliptische kromme

en: Strength
nl: Sterkte

note: Fingerprints
en: Fingerprints
nl: Vingerafdrukken

note: Add our various buttons
en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _OK
nl: _Oké

en: Automatically chosen
nl: Automatisch gekozen

en: The user cancelled the operation
nl: De gebruiker heeft de bewerking afgebroken

en: In order to import, please enter the password.
nl: Voer het wachtwoord in om te importeren.

note: The password label
en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Import settings
nl: Import-instellingen

note: The confirm label
en: Confirm:
nl: Bevestigen:

en: Passwords do not match.
nl: De wachtwoorden komen niet overeen.

en: Password cannot be blank
nl: Een leeg wachtwoord is niet toegestaan

en: Access Prompt
nl: Toegang verkrijgen

en: Unlock access to passwords and other secrets
nl: Toegang tot wachtwoorden en andere geheimen ontgrendelen

en: A file already exists with this name.
nl: Er bestaat al een bestand met deze naam.

en: Do you want to replace it with a new file?
nl: Wilt u het overschrijven met een nieuw bestand?

en: _Replace
nl: _Vervangen

en: The operation was cancelled.
nl: De bewerking is geannuleerd.

en: Export certificate
nl: Certificaat exporteren

en: _Save
nl: _Opslaan

en: Certificate files
nl: Certificaatbestanden

en: PEM files
nl: PEM-bestanden

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
nl: Deze sleutelbos automatisch ontgrendelen bij aanmelden

en: Lock this keyring when I log out
nl: Deze sleutelbos automatisch vergrendelen bij afmelden

en: Lock this keyring after
nl: Deze sleutelbos vergrendelen na

en: Lock this keyring if idle for
nl: Deze sleutelbos vergrendelen na inactiviteit van

note: Translators: The 'minutes' from 'Lock this keyring if idle for x minutes'.
en: minutes
nl: minuten

en: Unlock: %s
nl: Ontgrendelen: %s

en: Password
nl: Wachtwoord

en: The contents of “%s” are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
nl: De inhoud van ‘%s’ is vergrendeld. U moet het juiste wachtwoord invoeren om de inhoud in te zien.

en: The contents are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
nl: De inhoud is vergrendeld. U moet het juiste wachtwoord invoeren om de inhoud in te zien.

en: View file
nl: Bestand bekijken

en: GCR Certificate and Key Viewer
nl: GCR certificaat- en sleutelbeheer

en: Show the application's version
nl: Versie van de applicatie weergeven

en: [file...]
nl: [bestand...]

en: - View certificate and key files
nl: - Certificaat- en sleutelbestanden weergeven

en: Certificate Viewer
nl: Certificaten weergeven

en: The password was incorrect
nl: Het wachtwoord was onjuist

en: Imported
nl: Geïmporteerd

en: Import failed
nl: Importeren is mislukt

en: Import
nl: Importeren

en: _Close
nl: _Sluiten
