gcr - en to sv translation catalogue (257 entries)

en: Domain Component
sv: Domänkomponent

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Date of Birth
sv: Födelsedag

en: Place of Birth
sv: Födelseort

en: Gender
sv: Kön

en: Country of Citizenship
sv: Nationalitet

en: Country of Residence
sv: Bostadsland

en: Surname
sv: Förnamn

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Country
sv: Land

en: Locality
sv: Lokalitet

en: State
sv: Län

en: Street
sv: Gata

en: Organization
sv: Organisation

en: Organizational Unit
sv: Avdelning

en: Title
sv: Titel

en: Telephone Number
sv: Telefonnummer

en: Given Name
sv: Tilltalsnamn

en: Initials
sv: Initialer

en: Generation Qualifier
sv: Genereringskvalificerare

en: DN Qualifier
sv: DN-kvalificerare

en: MD2 with RSA
sv: MD2 med RSA

en: MD5 with RSA
sv: MD5 med RSA

en: SHA1 with RSA
sv: SHA1 med RSA

en: SHA1 with DSA
sv: SHA1 med DSA

en: Elliptic Curve
sv: Elliptisk kurva

en: SHA1 with ECDSA
sv: SHA1 med ECDSA

en: SHA224 with ECDSA
sv: SHA224 med ECDSA

en: SHA256 with ECDSA
sv: SHA256 med ECDSA

en: SHA384 with ECDSA
sv: SHA384 med ECDSA

en: SHA512 with ECDSA
sv: SHA512 med ECDSA

en: GOST R 34.11-94 with GOST R 34.10-2001
sv: GOST R 34.11-94 med GOST R 34.10-2001

en: GOST R 34.10-2012 256-bit curve
sv: GOST R 34.10-2012 256-bitars kurva

en: GOST R 34.10-2012 512-bit curve
sv: GOST R 34.10-2012 512-bitars kurva

en: GOST R 34.11-2012/256 with GOST R 34.10-2012 256-bit curve
sv: GOST R 34.11-2012/256 med GOST R 34.10-2012 256-bitars kurva

en: GOST R 34.11-2012/512 with GOST R 34.10-2012 512-bit curve
sv: GOST R 34.11-2012/512 med GOST R 34.10-2012 512-bitars kurva

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
sv: Serverautentisering

en: Client Authentication
sv: Klientautentisering

en: Code Signing
sv: Kodsignering

en: Email Protection
sv: E-postskydd

en: Time Stamping
sv: Tidsstämpel

en: Error loading PKCS#11 module: %s
sv: Fel vid inläsning av PKCS#11-modul: %s

en: Couldn’t initialize PKCS#11 module: %s
sv: Kunde inte initiera PKCS#11-modul: %s

en: Couldn’t initialize registered PKCS#11 modules: %s
sv: Kunde inte initiera registrerade PKCS#11-moduler: %s

en: The URI has invalid encoding.
sv: URI:n har en ogiltig kodning.

en: The URI does not have the “pkcs11” scheme.
sv: URI:n saknar ”pkcs11”-schemat.

en: The URI has bad syntax.
sv: URI:n har felaktig syntax.

en: The URI has a bad version number.
sv: URI:n har ett felaktigt versionsnummer.

en: The stream was closed
sv: Strömmen stängdes

[ctx: column]
note: later
en: Name
sv: Namn

[ctx: column]
en: Issued By
sv: Utfärdat av

[ctx: column]
note: later
en: Expires
sv: Går ut

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Other Name
sv: Annat namn

en: Email
sv: E-post

en: X400 Address
sv: X400-adress

en: Directory Name
sv: Katalognamn

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Registered ID
sv: Registrerat ID

en: Unsupported key type for certificate request
sv: Stöd för nyckeltyp saknas för certifikatbegäran

en: The key cannot be used to sign the request
sv: Nyckeln kan inte användas för att signera begäran

en: GnuPG Keyring
sv: GnuPG-nyckelring

en: GnuPG Keyring: %s
sv: GnuPG-nyckelring: %s

en: PGP Key
sv: PGP-nyckel

[ctx: column]
en: Key ID
sv: Nyckel-ID

en: Gnupg process exited with code: %d
sv: Gnupg-processen avslutades med kod: %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
sv: Gnupg-processen terminerades med signal: %d

en: The operation was cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Public Key
sv: Publik nyckel

en: Certificate Request
sv: Certifikatbegäran

en: Unrecognized or unsupported data.
sv: Data är okänt eller stöds inte.

en: Could not parse invalid or corrupted data.
sv: Kunde inte tolka ogiltigt eller skadat data.

en: The data is locked
sv: Data är låst

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Unlock password for: %s
sv: Upplåsningslösenord för: %s

en: Unlock private key
sv: Lås upp privat nyckel

en: Enter password to unlock the private key
sv: Ange lösenord för att låsa upp den privata nyckeln

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
sv: Ett program vill komma åt den privata nyckeln ”%s”, men den är låst

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
sv: Lås automatiskt upp den här nyckeln när jag är inloggad

en: Unlock
sv: Lås upp

en: The unlock password was incorrect
sv: Upplåsningslösenordet var felaktigt

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Enter your OpenSSH passphrase
sv: Ange din OpenSSH-lösenfras

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
sv: Okänt eller otillgängligt attribut för nyckel

en: Couldn’t build public key
sv: Kunde inte bygga publik nyckel

en: Another prompt is already in progress
sv: En annan inmatning pågår redan

note: Translators: A pinned certificate is an exception which trusts a given certificate explicitly for a purpose and communication with a certain peer.
en: Couldn’t find a place to store the pinned certificate
sv: Kunde inte hitta en plats att lagra de nålade certifikaten i

en: Basic Constraints
sv: Användningsområde

en: Certificate Authority
sv: Certifikatutfärdare

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Max Path Length
sv: Maximal sökvägslängd

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Extended Key Usage
sv: Utökad nyckelanvändning

en: Allowed Purposes
sv: Tillåtna syften

en: Subject Key Identifier
sv: Identifierare för ämnesnyckel

en: Key Identifier
sv: Nyckelidentifierare

en: Digital signature
sv: Digital signatur

en: Non repudiation
sv: Oförnekbarhet

en: Key encipherment
sv: Nyckelkryptering

en: Data encipherment
sv: Datakryptering

en: Key agreement
sv: Nyckelanvändning

en: Certificate signature
sv: Certifikatsignatur

en: Revocation list signature
sv: Signatur för spärrlista

en: Encipher only
sv: Endast kryptering

en: Decipher only
sv: Endast dekryptering

en: Key Usage
sv: Nyckelanvändning

en: Usages
sv: Användningsområden

en: Subject Alternative Names
sv: Alternativa ämnesnamn

en: Extension
sv: Utökning

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Value
sv: Värde

en: Couldn’t export the certificate.
sv: Kunde inte exportera certifikatet.

en: Identity
sv: Identitet

en: Verified by
sv: Verifierat av

en: Expires
sv: Går ut

note: The subject
en: Subject Name
sv: Ämnesnamn

note: The Issuer
en: Issuer Name
sv: Utfärdarens namn

note: The Issued Parameters
en: Issued Certificate
sv: Utfärdat certifikat

en: Not Valid Before
sv: Inte giltigt före

en: Not Valid After
sv: Inte giltigt efter

note: Fingerprints
en: Certificate Fingerprints
sv: Certifikatets fingeravtryck

note: Public Key Info
en: Public Key Info
sv: Information om publik nyckel

note: Signature
en: Signature
sv: Signatur

en: Export Certificate…
sv: Exportera certifikat…

en: Key Algorithm
sv: Nyckelalgoritm

en: Key Parameters
sv: Nyckelparametrar

en: Key Size
sv: Nyckelstorlek

en: Key SHA1 Fingerprint
sv: Nyckelns SHA1-fingeravtryck

en: Signature Algorithm
sv: Signaturalgoritm

en: Signature Parameters
sv: Signaturparametrar

en: Critical
sv: Kritiskt

note: The certificate request type
en: Certificate request
sv: Certifikatbegäran

en: Attribute
sv: Attribut

en: Type
sv: Typ

en: Challenge
sv: Utmaning

en: _Details
sv: _Detaljer

en: Could not display “%s”
sv: Kunde inte visa ”%s”

en: Could not display file
sv: Kunde inte visa filen

en: Reason
sv: Anledning

en: Cannot display a file of this type.
sv: Kan inte visa en fil av denna typ.

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Sign
sv: Signera

en: Certify
sv: Certifiera

en: Authenticate
sv: Autentisera

[ctx: capability]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Unknown
sv: Okänd

en: Invalid
sv: Ogiltigt

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Revoked
sv: Spärrat

en: Expired
sv: Utgånget

en: Undefined trust
sv: Odefinierad tillit

en: Distrusted
sv: Opålitlig

en: Marginally trusted
sv: Marginellt pålitlig

en: Fully trusted
sv: Fullständigt pålitlig

en: Ultimately trusted
sv: Förbehållslöst pålitlig

en: The information in this key has not yet been verified
sv: Informationen i denna nyckel har ännu inte verifierats

en: This key is invalid
sv: Denna nyckel är ogiltig

en: This key has been disabled
sv: Denna nyckel har inaktiverats

en: This key has been revoked
sv: Denna nyckel har spärrats

en: This key has expired
sv: Denna nyckel har gått ut

en: This key is distrusted
sv: Denna nyckel är opålitlig

en: This key is marginally trusted
sv: Denna nyckel är marginellt pålitlig

en: This key is fully trusted
sv: Denna nyckel är fullständigt pålitlig

en: This key is ultimately trusted
sv: Denna nyckel är förbehållslöst pålitlig

en: Key ID
sv: Nyckel-ID

en: Algorithm
sv: Algoritm

en: Created
sv: Skapad

en: Expiry
sv: Går ut

en: Capabilities
sv: Förmågor

en: Owner trust
sv: Ägartillit

en: Name
sv: Namn

en: Comment
sv: Kommentar

en: User Attribute
sv: Användarattribut

en: Size
sv: Storlek

en: Signature of a binary document
sv: Signatur av binärt dokument

en: Signature of a canonical text document
sv: Signatur av ett kanoniskt textdokument

en: Standalone signature
sv: Fristående signatur

en: Generic certification of key
sv: Generell certifiering av nyckel

en: Persona certification of key
sv: Persona-certifiering av nyckel

en: Casual certification of key
sv: Tillfällig verifiering av nyckel

en: Positive certification of key
sv: Säker verifiering av nyckel

en: Subkey binding signature
sv: Bindningssignatur för undernyckel

en: Primary key binding signature
sv: Bindningssignatur för primärnyckel

en: Signature directly on key
sv: Signatur direkt på nyckel

en: Key revocation signature
sv: Nyckelspärrsignatur

en: Subkey revocation signature
sv: Undernyckelsspärrsignatur

en: Certification revocation signature
sv: Certifikatsspärrsignatur

en: Timestamp signature
sv: Tidsstämpelsignatur

en: Third-party confirmation signature
sv: Bekräftande signatur från tredjepart

en: Class
sv: Klass

en: Local only
sv: Endast lokal

en: Exportable
sv: Exporterbar

en: Revocation Key
sv: Spärrnyckel

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: Public Subkey
sv: Publik undernyckel

en: Secret Key
sv: Hemlig nyckel

en: Secret Subkey
sv: Hemlig undernyckel

en: Initializing…
sv: Initierar…

en: Import is in progress…
sv: Import pågår…

en: Imported to: %s
sv: Importerades till: %s

en: Import to: %s
sv: Importera till: %s

en: Cannot import because there are no compatible importers
sv: Kan inte importera därför att det inte finns kompatibla importerare

en: No data to import
sv: Inget data att importera

en: Key
sv: Nyckel

en: Private RSA Key
sv: Privat RSA-nyckel

en: Private DSA Key
sv: Privat DSA-nyckel

en: Private Elliptic Curve Key
sv: Privat elliptisk kurvnyckel

en: Public DSA Key
sv: Publik DSA-nyckel

en: Public Elliptic Curve Key
sv: Publik elliptisk kurvnyckel

en: %u bit | %u bits
sv[0]: %u bit
sv[1]: %u bitar

en: Strength
sv: Styrka

note: Fingerprints
en: Fingerprints
sv: Fingeravtryck

note: Add our various buttons
en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Automatically chosen
sv: Automatiskt vald

en: The user cancelled the operation
sv: Användaren avbröt åtgärden

en: In order to import, please enter the password.
sv: För att importera, mata in lösenordet.

note: The password label
en: Password:
sv: Lösenord:

en: Token:
sv: Symbol:

en: Label:
sv: Etikett:

en: Import settings
sv: Importinställningar

note: The confirm label
en: Confirm:
sv: Bekräfta:

en: Passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

en: Password cannot be blank
sv: Lösenordet får inte vara blankt

en: Access Prompt
sv: Åtkomstbegäran

en: Unlock access to passwords and other secrets
sv: Lås upp tillgång till lösenord och andra hemligheter

en: A file already exists with this name.
sv: En fil med samma namn finns redan.

en: Do you want to replace it with a new file?
sv: Vill du ersätta den med en ny fil?

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: The operation was cancelled.
sv: Åtgärden avbröts.

en: Export certificate
sv: Exportera certifikat

en: _Save
sv: _Spara

en: Certificate files
sv: Certifikatfiler

en: PEM files
sv: PEM-filer

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
sv: Lås automatiskt upp den här nyckelringen när jag är inloggad

en: Lock this keyring when I log out
sv: Lås denna nyckelring när jag loggar ut

en: Lock this keyring after
sv: Lås denna nyckelring efter

en: Lock this keyring if idle for
sv: Lås denna nyckelring om inaktiv i

note: Translators: The 'minutes' from 'Lock this keyring if idle for x minutes'.
en: minutes
sv: minuter

en: Unlock: %s
sv: Lås upp: %s

en: Password
sv: Lösenord

en: The contents of “%s” are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
sv: Innehållet för ”%s” är låst. Ange det korrekta lösenordet för att visa innehållet.

en: The contents are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
sv: Innehållet är låst. Ange det korrekta lösenordet för att visa innehållet.

en: View file
sv: Visa fil

en: GCR Certificate and Key Viewer
sv: GCR Certifikat- och nyckelvisare

en: Show the application's version
sv: Visa programmets version

en: [file...]
sv: [fil…]

en: - View certificate and key files
sv: - Visa certifikat och nyckelfiler

en: Certificate Viewer
sv: Certifikatvisare

en: The password was incorrect
sv: Lösenordet var felaktigt

en: Imported
sv: Importerad

en: Import failed
sv: Importen misslyckades

en: Import
sv: Importera

en: _Close
sv: _Stäng
