gnome-keyring - en to tr translation catalogue (263 entries)

en: Domain Component
tr: Alan Bileşeni

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Date of Birth
tr: Doğum Tarihi

en: Place of Birth
tr: Doğum Yeri

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Country of Citizenship
tr: Vatandaşlık Ülkesi

en: Country of Residence
tr: Yerleşim Ülkesi

en: Common Name
tr: Ortak Ad

en: Surname
tr: Soyadı

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Country
tr: Ülke

en: Locality
tr: Yöre

en: State
tr: Eyalet

en: Street
tr: Sokak

en: Organization
tr: Kurum

en: Organizational Unit
tr: Kurum Birimi

en: Title
tr: Başlık

en: Telephone Number
tr: Telefon Numarası

en: Given Name
tr: Verilen Ad

en: Initials
tr: Başharfleri

en: Generation Qualifier
tr: Üretim Belirteci

en: DN Qualifier
tr: DN Belirteci

en: Pseudonym
tr: Takma Ad

en: MD2 with RSA
tr: RSA ile MD2

en: MD5 with RSA
tr: RSA ile MD5

en: SHA1 with RSA
tr: RSA ile SHA1

en: SHA1 with DSA
tr: DSA ile SHA1

en: Elliptic Curve
tr: Eliptik Eğri

en: SHA1 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA1

en: SHA224 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA224

en: SHA256 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA256

en: SHA384 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA384

en: SHA512 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA512

en: GOST R 34.11-94 with GOST R 34.10-2001
tr: GOST R 34.10-2001 ile GOST R 34.11-94

en: GOST R 34.10-2012 256-bit curve
tr: GOST R 34.10-2012 256-bit eğri

en: GOST R 34.10-2012 512-bit curve
tr: GOST R 34.10-2012 512-bit eğri

en: GOST R 34.11-2012/256 with GOST R 34.10-2012 256-bit curve
tr: GOST R 34.10-2012 256-bit eğri ile GOST R 34.11-2012/256

en: GOST R 34.11-2012/512 with GOST R 34.10-2012 512-bit curve
tr: GOST R 34.10-2012 512-bit eğri ile GOST R 34.11-2012/512

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
tr: Sunucu Kimlik Denetimi

en: Client Authentication
tr: İstemci Kimlik Denetimi

en: Code Signing
tr: Kod İmzalama

en: Email Protection
tr: E-posta Koruma

en: Time Stamping
tr: Zaman Damgalama

en: Error loading PKCS#11 module: %s
tr: PKCS#11 modulü yüklemede hata: %s

en: Couldn’t initialize PKCS#11 module: %s
tr: PKCS#11 modülü başlatılamadı: %s

en: Couldn’t initialize registered PKCS#11 modules: %s
tr: Kayıtlı PKCS#11 modülleri başlatılamadı: %s

en: The URI has invalid encoding.
tr: URI geçersiz kodlamaya sahip.

en: The URI does not have the “pkcs11” scheme.
tr: URI, “pkcs11” şemasına sahip değil.

en: The URI has bad syntax.
tr: URI kötü sözdizimine sahip.

en: The URI has a bad version number.
tr: URI kötü bir sürüm numarasına sahip.

en: The stream was closed
tr: Akış kapatıldı

[ctx: column]
note: later
en: Name
tr: Ad

[ctx: column]
en: Issued By
tr: Sertifika Veren

[ctx: column]
note: later
en: Expires
tr: Bitiş Tarihi

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Other Name
tr: Diğer Ad

en: XMPP Addr
tr: XMPP Adresi

en: DNS SRV
tr: DNS Sunucu

en: Email
tr: E-posta

en: X400 Address
tr: X400 Adresi

en: Directory Name
tr: Dizin Adı

en: EDI Party Name
tr: EDI Birim Adı

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Registered ID
tr: Kayıtlı Kimlik

en: Unsupported key type for certificate request
tr: Sertifika isteği için desteklenmeyen anahtar türü

en: The key cannot be used to sign the request
tr: Anahtar isteği imzalamak için kullanılabilir değildir

en: GnuPG Keyring
tr: GnuPG Anahtarlığı

en: GnuPG Keyring: %s
tr: GnuPG Anahtarlığı: %s

en: PGP Key
tr: PGP Anahtarı

[ctx: column]
en: Key ID
tr: Anahtar Kimliği

en: Gnupg process exited with code: %d
tr: Gnupg süreci şu kod ile sonuçlandı: %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
tr: Gnupg süreci sinyal ile sonlandırıldı: %d

en: The operation was cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: Private Key
tr: Özel Anahtar

en: Public Key
tr: Genel Anahtar

en: Certificate Request
tr: Sertifika İsteği

en: Unrecognized or unsupported data.
tr: Tanınmayan veya desteklenmeyen veri.

en: Could not parse invalid or corrupted data.
tr: Geçersiz veya bozuk veri çözümlenemedi.

en: The data is locked
tr: Veri kilitli

en: Continue
tr: Sürdür

en: Cancel
tr: İptal

en: Unlock password for: %s
tr: Şunun için kilit açma şifresi: %s

en: Unlock private key
tr: Özel anahtar kilidini aç

en: Enter password to unlock the private key
tr: Özel anahtar kilidini açmak için parolayı gir

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
tr: Bir uygulama “%s” özel anahtarına erişmek istiyor ancak anahtar kilitli

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
tr: Her oturum açtığımda bu anahtarın kilidini kendiliğinden aç

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: The unlock password was incorrect
tr: Kilit açma parolası yanlıştı

en: Unnamed
tr: Adsız

en: Enter your OpenSSH passphrase
tr: OpenSSH parolanızı giriniz

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
tr: Anahtar için kullanılamaz ya da onaylanmamış öznitelikler

en: Couldn’t build public key
tr: Genel anahtar oluşturulamadı

en: Another prompt is already in progress
tr: Başka istek zaten sürüyor

note: Translators: A pinned certificate is an exception which trusts a given certificate explicitly for a purpose and communication with a certain peer.
en: Couldn’t find a place to store the pinned certificate
tr: Tutturulmuş sertifikayı saklayacak konum bulunamadı

en: Basic Constraints
tr: Temel Kısıtlar

en: Certificate Authority
tr: Sertifika Yetkilisi

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Max Path Length
tr: Azami Yol Uzunluğu

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Extended Key Usage
tr: Uzatılmış Anahtar Kullanımı

en: Allowed Purposes
tr: İzin Verilen Amaçlar

en: Subject Key Identifier
tr: Konu Anahtar Tanımlayıcısı

en: Key Identifier
tr: Anahtar Tanımlayıcı

en: Digital signature
tr: Sayısal imza

en: Non repudiation
tr: Red olmayan

en: Key encipherment
tr: Anahtar şifreleme

en: Data encipherment
tr: Veri şifreleme

en: Key agreement
tr: Anahtar anlaşması

en: Certificate signature
tr: Sertifika imzası

en: Revocation list signature
tr: İptal Listesi İmzası

en: Encipher only
tr: Yalnızca şifreleme

en: Decipher only
tr: Yalnızca şifre çözme

en: Key Usage
tr: Anahtar Kullanımı

en: Usages
tr: Kullanımlar

en: Subject Alternative Names
tr: Konu Diğer Adları

en: Extension
tr: Uzantı

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Value
tr: Değer

en: Couldn’t export the certificate.
tr: Sertifika dışa aktarılamadı.

en: Identity
tr: Kimlik

en: Verified by
tr: Doğrulayan

en: Expires
tr: Bitiş Tarihi

note: The subject
en: Subject Name
tr: Konu Adı

note: The Issuer
en: Issuer Name
tr: Veren Adı

note: The Issued Parameters
en: Issued Certificate
tr: Verilen Sertifika

en: Version
tr: Sürüm

en: Not Valid Before
tr: Öncesi Geçerli Değil

en: Not Valid After
tr: Sonrası Geçerli Değil

note: Fingerprints
en: Certificate Fingerprints
tr: Sertifika Parmak İzleri

note: Public Key Info
en: Public Key Info
tr: Genel Anahtar Bilgisi

note: Signature
en: Signature
tr: İmza

en: Export Certificate…
tr: Sertifikayı Dışa Aktar…

en: Key Algorithm
tr: Anahtar Algoritması

en: Key Parameters
tr: Anahtar Parametreleri

en: Key Size
tr: Anahtar Boyutu

en: Key SHA1 Fingerprint
tr: Anahtar SHA1 Parmak İzi

en: Signature Algorithm
tr: İmza Algoritması

en: Signature Parameters
tr: İmza Parametreleri

en: Critical
tr: Kritik

note: The certificate request type
en: Certificate request
tr: Sertifika istemi

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Type
tr: Tür

en: Challenge
tr: Kimlik Sorma

en: _Details
tr: _Ayrıntılar

en: Could not display “%s”
tr: “%s” gösterilemedi

en: Could not display file
tr: Dosya gösterilemedi

en: Reason
tr: Neden

en: Cannot display a file of this type.
tr: Bu türde dosya gösterilemiyor.

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Sign
tr: İmzala

en: Certify
tr: Onayla

en: Authenticate
tr: Kimlik Doğrula

[ctx: capability]
en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Invalid
tr: Geçersiz

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Revoked
tr: Feshedilmiş

en: Expired
tr: Süresi Dolmuş

en: Undefined trust
tr: Tanımsız güven

en: Distrusted
tr: Güvenilmez

en: Marginally trusted
tr: Kısmi güvenilir

en: Fully trusted
tr: Tümüyle güvenilir

en: Ultimately trusted
tr: Sınırsız güvenilir

en: The information in this key has not yet been verified
tr: Bu anahtardaki bilgi henüz doğrulanmamıştır

en: This key is invalid
tr: Anahtar geçersiz

en: This key has been disabled
tr: Anahtar devre dışı bırakıldı

en: This key has been revoked
tr: Anahtar iptal edildi

en: This key has expired
tr: Bu anahtarın süresi doldu

en: This key is distrusted
tr: Bu anahtar güvenilir anahtar değildir

en: This key is marginally trusted
tr: Bu anahtar kısmi güvenilir anahtardır

en: This key is fully trusted
tr: Bu anahtar tam güvenilir anahtardır

en: This key is ultimately trusted
tr: Bu anahtar sınırsız güvenilir anahtardır

en: Key ID
tr: Anahtar Kimliği

en: Algorithm
tr: Algoritma

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Expiry
tr: Bitiş

en: Capabilities
tr: Yetenekler

en: Owner trust
tr: Sahip güvenilirliği

en: Name
tr: Ad

en: Comment
tr: Yorum

en: User Attribute
tr: Kullanıcı Özniteliği

en: Size
tr: Boyut

en: Signature of a binary document
tr: İkili belgenin imzası

en: Signature of a canonical text document
tr: Standart metin belgesi imzası

en: Standalone signature
tr: Bağımsız imza

en: Generic certification of key
tr: Genel anahtar sertifikası

en: Persona certification of key
tr: Kişisel anahtar sertifikası

en: Casual certification of key
tr: Anahtar için rastgele sertifika

en: Positive certification of key
tr: Olumlu anahtar belgelendirme

en: Subkey binding signature
tr: Alt anahtar bağlama imzası

en: Primary key binding signature
tr: Birincil anahtar bağlama imzası

en: Signature directly on key
tr: Anahtar üzerindeki doğrudan imza

en: Key revocation signature
tr: Anahtar iptal imzası

en: Subkey revocation signature
tr: Alt Anahtar iptal imzası

en: Certification revocation signature
tr: Sertifika iptal imzası

en: Timestamp signature
tr: Zaman damgası imzası

en: Third-party confirmation signature
tr: Üçüncü parti onaylama imzası

en: Class
tr: Sınıf

en: Local only
tr: Yalnızca yerel

en: Exportable
tr: Dışa aktarılabilir

en: Revocation Key
tr: İptal Anahtarı

en: Fingerprint
tr: Parmak izi

en: Public Subkey
tr: Açık Alt Anahtar

en: Secret Key
tr: Gizli Anahtar

en: Secret Subkey
tr: Gizli Alt Anahtar

en: Initializing…
tr: Başlatılıyor…

en: Import is in progress…
tr: İçe aktarma işlemi devam ediyor…

en: Imported to: %s
tr: İçe aktarıldı: %s

en: Import to: %s
tr: İçe aktar: %s

en: Cannot import because there are no compatible importers
tr: İçe aktarma işlemi uyumlu içe aktarıcı olmadığından yapılamıyor

en: No data to import
tr: İçe aktarılacak veri yok

en: Key
tr: Anahtar

en: Private RSA Key
tr: RSA Gizli Anahtarı

en: Private DSA Key
tr: DSA Gizli Anahtarı

en: Private Elliptic Curve Key
tr: Özel Eliptik Eğri Anahtarı

en: Public DSA Key
tr: DSA Genel Anahtarı

en: Public Elliptic Curve Key
tr: Genel Eliptik Eğri Anahtarı

en: Strength
tr: Güç

note: Fingerprints
en: Fingerprints
tr: Parmak izleri

note: Add our various buttons
en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: _OK
tr: _Tamam

en: Automatically chosen
tr: Kendiliğinden seçilmiş

en: The user cancelled the operation
tr: Kullanıcı işlemi iptal etti

en: In order to import, please enter the password.
tr: Lütfen içe aktarmak için parola girin.

note: The password label
en: Password:
tr: Parola:

en: Token:
tr: Jeton:

en: Label:
tr: Etiket:

en: Import settings
tr: İçe Aktarma ayarları

note: The confirm label
en: Confirm:
tr: Onayla:

en: Passwords do not match.
tr: Parolalar eşleşmiyor.

en: Password cannot be blank
tr: Parola boş bırakılamaz

en: Access Prompt
tr: Erişim Ekranı

en: Unlock access to passwords and other secrets
tr: Parolalar ve diğer gizli bilgiler için erişim kilidini aç

en: A file already exists with this name.
tr: Bu adda dosya zaten var.

en: Do you want to replace it with a new file?
tr: Yeni dosya ile değiştirmek istiyor musunuz?

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: The operation was cancelled.
tr: İşlem iptal edildi.

en: Export certificate
tr: Sertifikayı Dışa Aktar

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Certificate files
tr: Sertifika dosyaları

en: PEM files
tr: PEM dosyaları

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
tr: Her oturum açtığımda, bu anahtarlığın kilidini kendiliğinden aç

en: Lock this keyring when I log out
tr: Oturumu kapattığımda bu anahtarlığı kilitle

en: Lock this keyring after
tr: Bu anahtarlığı şu kadar sonra kilitle

en: Lock this keyring if idle for
tr: Bu anahtarlığı şu kadar süre boştaysa kilitle

note: Translators: The 'minutes' from 'Lock this keyring if idle for x minutes'.
en: minutes
tr: dakika

en: Unlock: %s
tr: Kilidi aç: %s

en: Password
tr: Parola

en: The contents of “%s” are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
tr: “%s” içeriği kilitlendi. İçeriği görüntülemek için doğru parolayı girin.

en: The contents are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
tr: İçerikler kilitlendi. İçeriği görüntülemek için doğru parolayı girin.

en: View file
tr: Dosyayı görüntüle

en: GCR Certificate and Key Viewer
tr: GCR Sertifika ve Anahtar Görüntüleyici

en: Show the application's version
tr: Uygulamanın sürümünü göster

en: [file...]
tr: [dosya...]

en: - View certificate and key files
tr: - Sertifika ve anahtar dosyaların görüntüle

en: Certificate Viewer
tr: Sertifika Görüntüleyici

en: The password was incorrect
tr: Parola hatalı

en: Imported
tr: İçe aktarıldı

en: Import failed
tr: İçe aktarma başarısız oldu

en: Import
tr: İçe Aktar

en: _Close
tr: _Kapat
