gnome-keyring - en to uk translation catalogue (267 entries)

en: Domain Component
uk: Область назв

en: User ID
uk: Ідентифікатор користувача

en: Email Address
uk: Електронна адреса

en: Date of Birth
uk: Дата народження

en: Place of Birth
uk: Місце народження

en: Gender
uk: Стать

en: Country of Citizenship
uk: Громадянство

en: Country of Residence
uk: Країна проживання

en: Common Name
uk: Звичайне ім'я

en: Surname
uk: Прізвище

en: Serial Number
uk: Серійний номер

en: Country
uk: Країна

en: Locality
uk: Місцевість

en: State
uk: Область

en: Street
uk: Вулиця

en: Organization
uk: Організація

en: Organizational Unit
uk: Підрозділ

en: Title
uk: Назва

en: Telephone Number
uk: Номер телефону

en: Given Name
uk: Ім'я

en: Initials
uk: Ініціали

en: Generation Qualifier
uk: Позначка покоління

en: DN Qualifier
uk: Позначка розрізнюваного мені

en: Pseudonym
uk: Псевдонім

note: Translators: Russian: Main state registration number
en: OGRN
uk: ОГРН

note: Translators: Russian: Individual insurance account number
en: SNILS
uk: СНИЛС

note: Translators: Russian: Main state registration number for individual enterpreneurs
en: OGRNIP
uk: ОГРНИП

note: Translators: Russian: Individual taxpayer number
en: INN
uk: ИНН

en: MD2 with RSA
uk: MD2 з ключем RSA

en: MD5 with RSA
uk: MD5 з ключем RSA

en: SHA1 with RSA
uk: SHA1 з ключем RSA

en: SHA1 with DSA
uk: SHA1 з ключем DSA

en: Elliptic Curve
uk: Еліптична крива

en: SHA1 with ECDSA
uk: SHA1 з ECDSA

en: SHA224 with ECDSA
uk: SHA224 з ECDSA

en: SHA256 with ECDSA
uk: SHA256 з ECDSA

en: SHA384 with ECDSA
uk: SHA384 з ECDSA

en: SHA512 with ECDSA
uk: SHA512 з ECDSA

en: GOST R 34.11-94 with GOST R 34.10-2001
uk: ГОСТ Р 34.11-94 з ГОСТ Р 34.10-2001

en: GOST R 34.10-2001
uk: ГОСТ Р 34.10-2001

en: GOST R 34.10-2012 256-bit curve
uk: ГОСТ Р 34.10-2012 256-бітова крива

en: GOST R 34.10-2012 512-bit curve
uk: ГОСТ Р 34.10-2012 512-бітова крива

en: GOST R 34.11-2012/256 with GOST R 34.10-2012 256-bit curve
uk: ГОСТ Р 34.11-2012/256 з ГОСТ Р 34.10-2012 256-бітова крива

en: GOST R 34.11-2012/512 with GOST R 34.10-2012 512-bit curve
uk: ГОСТ Р 34.11-2012/512 з ГОСТ Р 34.10-2012 512-бітова крива

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
uk: Автентифікація сервера

en: Client Authentication
uk: Автентифікація клієнта

en: Code Signing
uk: Підписування коду

en: Email Protection
uk: Захист пошти

en: Time Stamping
uk: Часове штампування

en: Error loading PKCS#11 module: %s
uk: Помилка завантаження модуля PKCS#11: %s

en: Couldn’t initialize PKCS#11 module: %s
uk: Не вдалося запустити модуль PKCS#11: %s

en: Couldn’t initialize registered PKCS#11 modules: %s
uk: Не вдалося запустити зареєстровані модулі PKCS#11: %s

en: The URI has invalid encoding.
uk: URI має неправильне кодування.

en: The URI does not have the “pkcs11” scheme.
uk: Адреса не містить схеми «pkcs11».

en: The URI has bad syntax.
uk: URI має незграбний синтаксис.

en: The URI has a bad version number.
uk: URI має поганий номер версії.

en: The stream was closed
uk: Потік закрито

[ctx: column]
note: later
en: Name
uk: Назва

[ctx: column]
en: Issued By
uk: Виданий

[ctx: column]
note: later
en: Expires
uk: Строк

en: Certificate
uk: Сертифікат

en: Other Name
uk: Інші назви

en: Email
uk: Пошта

en: X400 Address
uk: Адреса X400

en: Directory Name
uk: Назва каталогу

en: EDI Party Name
uk: Часткова назва EDI

en: IP Address
uk: Адреса IP

en: Registered ID
uk: Зареєстрований ID

en: Unsupported key type for certificate request
uk: Непідтримуваний тип ключа для запиту сертифіката

en: The key cannot be used to sign the request
uk: Ключ неможливо використати для підписання запиту

en: GnuPG Keyring
uk: Сховище ключів GnuPG

en: GnuPG Keyring: %s
uk: Сховище ключів GnuPG: %s

en: PGP Key
uk: Ключ PGP

[ctx: column]
en: Key ID
uk: Ідентифікатор ключа

en: Gnupg process exited with code: %d
uk: Процес Gnupg покинуто з кодом: %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
uk: Процес Gnupg завершено зі сигналом: %d

en: The operation was cancelled
uk: Операцію скасовано

en: Private Key
uk: Закритий ключ

en: Public Key
uk: Публічний ключ

en: Certificate Request
uk: Запит сертифіката

en: Unrecognized or unsupported data.
uk: Нерозпізнані чи непідтримувані дані.

en: Could not parse invalid or corrupted data.
uk: Не вдалось розібрати некоректні чи пошкоджені дані.

en: The data is locked
uk: Дані заблоковано

en: Continue
uk: Продовжити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Unlock password for: %s
uk: Пароль розблоковування для %s

en: Unlock private key
uk: Розблокувати закритий ключ

en: Enter password to unlock the private key
uk: Введіть пароль для розблокування закритого ключа

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
uk: Програма хоче отримати доступ до закритого ключа «%s», але його заблоковано

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
uk: Автоматично розблоковувати цей ключ після входу у сеанс

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: The unlock password was incorrect
uk: Неправильний пароль для розблоковування

en: Unnamed
uk: Без назви

en: Enter your OpenSSH passphrase
uk: Введіть ваш пароль OpenSSH

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
uk: Нерозпізнані або недоступні атрибути для ключа

en: Couldn’t build public key
uk: Не вдалося побудувати відкритий ключ

en: Another prompt is already in progress
uk: Уже триває інакша спроба

note: Translators: A pinned certificate is an exception which trusts a given certificate explicitly for a purpose and communication with a certain peer.
en: Couldn’t find a place to store the pinned certificate
uk: Не вдалося знайти місце для збереження утриманих сертифікатів

en: Basic Constraints
uk: Основні обмеження

en: Certificate Authority
uk: Видавець сертифіката

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Max Path Length
uk: Максимальна довжина шляху

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Extended Key Usage
uk: Розширене використання ключа

en: Allowed Purposes
uk: Дозволені цілі

en: Subject Key Identifier
uk: Ідентифікатор ключа теми

en: Key Identifier
uk: Ідентифікатор ключа

en: Digital signature
uk: Цифровий підпис

en: Non repudiation
uk: Строге виконання зобов'язань

en: Key encipherment
uk: Шифрування ключа

en: Data encipherment
uk: Шифрування даних

en: Key agreement
uk: Узгодження ключа

en: Certificate signature
uk: Підпис сертифіката

en: Revocation list signature
uk: Анулювання підпису списку

en: Encipher only
uk: Лише шифрування

en: Decipher only
uk: Лише розшифровування

en: Key Usage
uk: Використання ключа

en: Usages
uk: Використання

en: Subject Alternative Names
uk: Альтернативні назви тем

en: Extension
uk: Розширення

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Value
uk: Значення

en: Couldn’t export the certificate.
uk: Не вдалося експортувати сертифікат.

en: Identity
uk: Профіль

en: Verified by
uk: Перевірено

en: Expires
uk: Строк дії

note: The subject
en: Subject Name
uk: Ім'я отримувача

note: The Issuer
en: Issuer Name
uk: Ім'я видавця

note: The Issued Parameters
en: Issued Certificate
uk: Виданий сертифікат

en: Version
uk: Версія

en: Not Valid Before
uk: Не дійсний до

en: Not Valid After
uk: Не дійсний після

note: Fingerprints
en: Certificate Fingerprints
uk: Відбитки сертифікатів

note: Public Key Info
en: Public Key Info
uk: Інформація про відкритий ключ

note: Signature
en: Signature
uk: Підпис

en: Export Certificate…
uk: Експортувати сертифікат…

en: Key Algorithm
uk: Алгоритм ключа

en: Key Parameters
uk: Параметри ключа

en: Key Size
uk: Розмір ключа

en: Key SHA1 Fingerprint
uk: Відбиток ключа SHA1

en: Signature Algorithm
uk: Алгоритм підпису

en: Signature Parameters
uk: Параметри підпису

en: Critical
uk: Критичний

note: The certificate request type
en: Certificate request
uk: Запит сертифіката

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Type
uk: Тип

en: Challenge
uk: Випробування

en: _Details
uk: П_одробиці

en: Could not display “%s”
uk: Не вдалося показати «%s»

en: Could not display file
uk: Неможливо показати файл

en: Reason
uk: Причина

en: Cannot display a file of this type.
uk: Неможливо показати файл цього типу.

en: Encrypt
uk: Зашифрувати

en: Sign
uk: Підписати

en: Certify
uk: Сертифікувати

en: Authenticate
uk: Автентифікувати

[ctx: capability]
en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Invalid
uk: Неправильно

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Revoked
uk: Відкликано

en: Expired
uk: Вичерпано

en: Undefined trust
uk: Невизначена довіра

en: Distrusted
uk: Сумнівна довіра

en: Marginally trusted
uk: Неповну довіра

en: Fully trusted
uk: Повну довіра

en: Ultimately trusted
uk: Безмежна довіра

en: The information in this key has not yet been verified
uk: Інформацію в цьому ключі ще не перевірено

en: This key is invalid
uk: Цей ключ неправильний

en: This key has been disabled
uk: Цей ключ вимкнено

en: This key has been revoked
uk: Цей ключ відкинуто

en: This key has expired
uk: Цей ключ вичерпано

en: This key is distrusted
uk: Цей ключ є підозрілим

en: This key is marginally trusted
uk: Цей ключ частково довірений

en: This key is fully trusted
uk: Цей ключ повністю довірений

en: This key is ultimately trusted
uk: Цей ключ однозначно довірено

en: Key ID
uk: Ідентифікатор ключа

en: Algorithm
uk: Алгоритм

en: Created
uk: Створено

en: Expiry
uk: Строк

en: Capabilities
uk: Можливості

en: Owner trust
uk: Довіра до власника

en: Name
uk: Назва

en: Comment
uk: Коментар

en: User Attribute
uk: Атрибут користувача

en: Size
uk: Розмір

en: Signature of a binary document
uk: Підпис бінарного документа

en: Signature of a canonical text document
uk: Підпис текстового документа

en: Standalone signature
uk: Самостійний підпис

en: Generic certification of key
uk: Загальний сертифікат ключа

en: Persona certification of key
uk: Особистий сертифікат ключа

en: Casual certification of key
uk: Нерегулярний сертифікат ключ

en: Positive certification of key
uk: Певний сертифікат ключа

en: Subkey binding signature
uk: Підпис в'язки підключа

en: Primary key binding signature
uk: Основний підпис в'язки ключа

en: Signature directly on key
uk: Підпис прямо на ключі

en: Key revocation signature
uk: Анулювальний підпис ключа

en: Subkey revocation signature
uk: Анулювальний підпис підключа

en: Certification revocation signature
uk: Анулювальний підпис сертифіката

en: Timestamp signature
uk: Підпис часового штампу

en: Third-party confirmation signature
uk: Підпис підтвердження третьою стороною

en: Class
uk: Клас

en: Local only
uk: Лише локальні

en: Exportable
uk: Експортні

en: Revocation Key
uk: Анулювальний ключ

en: Fingerprint
uk: Відбитки

en: Public Subkey
uk: Відкритий підключ

en: Secret Key
uk: Таємний ключ

en: Secret Subkey
uk: Таємний підключ

en: Initializing…
uk: Ініціалізація…

en: Import is in progress…
uk: Триває імпортування…

en: Imported to: %s
uk: Імпортовано у: %s

en: Import to: %s
uk: Імпортувати у: %s

en: Cannot import because there are no compatible importers
uk: Неможливо імпортувати, бо немає сумісного імпортера

en: No data to import
uk: Немає даних для імпортування

en: Key
uk: Ключ

en: Private RSA Key
uk: Закритий ключ RSA

en: Private DSA Key
uk: Закритий ключ DSA

en: Private Elliptic Curve Key
uk: Закрити ключ еліптичної кривої

en: Public DSA Key
uk: Відкритий ключ DSA

en: Public Elliptic Curve Key
uk: Відкритий ключ еліптичної кривої

en: %u bit | %u bits
uk[0]: %u біт
uk[1]: %u біти
uk[2]: %u бітів

en: Strength
uk: Стійкість

note: Fingerprints
en: Fingerprints
uk: Відбитки

note: Add our various buttons
en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _OK
uk: _Гаразд

en: Automatically chosen
uk: Автоматично вибрати

en: The user cancelled the operation
uk: Користувач скасував операцію

en: In order to import, please enter the password.
uk: Введіть пароль, щоб імпортувати.

note: The password label
en: Password:
uk: Пароль:

en: Token:
uk: Ознака:

en: Label:
uk: Мітка:

en: Import settings
uk: Імпортувати параметри

note: The confirm label
en: Confirm:
uk: Підтвердження:

en: Passwords do not match.
uk: Паролі не збігаються.

en: Password cannot be blank
uk: Пароль не може бути порожнім

en: Access Prompt
uk: Спроба доступитись

en: Unlock access to passwords and other secrets
uk: Заблокувати доступ до паролів й інших таємниць

en: A file already exists with this name.
uk: Файл з такою назвою вже існує.

en: Do you want to replace it with a new file?
uk: Замінити його новим файлом?

en: _Replace
uk: _Замінити

en: The operation was cancelled.
uk: Операцію скасовано.

en: Export certificate
uk: Експортувати сертифікат

en: _Save
uk: З_берегти

en: Certificate files
uk: Файли сертифікатів

en: PEM files
uk: Файли PEM

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
uk: Автоматично розблоковувати цю в'язку ключів після входу у сеанс

en: Lock this keyring when I log out
uk: Автоматично блокувати в'язку ключів при завершенні сеансу

en: Lock this keyring after
uk: Блокувати в'язку ключів після

en: Lock this keyring if idle for
uk: Блокувати в'язку при простої

note: Translators: The 'minutes' from 'Lock this keyring if idle for x minutes'.
en: minutes
uk: хвилин

en: Unlock: %s
uk: Розблокувати: %s

en: Password
uk: Пароль

en: The contents of “%s” are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
uk: Вміст «%s» заблоковано. Введіть правильний пароль, щоб переглянути вміст.

en: The contents are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
uk: Вміст заблоковано. Введіть правильний пароль, щоб переглянути вміст.

en: View file
uk: Переглянути файл

en: GCR Certificate and Key Viewer
uk: Переглядач сертифікатів GCR і ключів

en: Show the application's version
uk: Показати версію програми

en: [file...]
uk: [файл…]

en: - View certificate and key files
uk: — Переглянути файли сертифікатів і ключів

en: Certificate Viewer
uk: Переглядач сертифікатів

en: The password was incorrect
uk: Пароль неправильний

en: Imported
uk: Імпортовано

en: Import failed
uk: Не вдалось імпортувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: _Close
uk: _Закрити
