gcr - en to ckb translation catalogue (175 entries)

en: Domain Component
ckb: پارچەکانی دۆمەین

en: User ID
ckb: ناسنامەی بەکارهێنەر

en: Email Address
ckb: پۆستی ئەلکترۆنی

en: Date of Birth
ckb: ڕۆژی لەدایک بوون

en: Place of Birth
ckb: شوێنی لە دایک بوون

en: Gender
ckb: ڕەگەز

en: Country of Citizenship
ckb: هاوڵاتی چ وڵآتێکیت

en: Country of Residence
ckb: وڵاتی مانەوە

en: Common Name
ckb: ناوی باو

en: Surname
ckb: نازناو

en: Serial Number
ckb: ژمارەی زنجیرەیی

en: Country
ckb: وڵات

en: Locality
ckb: ناوچە

en: State
ckb: پارێزگا

en: Street
ckb: شەقام

en: Organization
ckb: دامەزراوە

en: Organizational Unit
ckb: یەکەی دامازراوەیی

en: Title
ckb: ناونیشان

en: Telephone Number
ckb: ژمارەی تەلەفۆن

en: Given Name
ckb: ناوی دراو

en: Initials
ckb: سەرەتایی

en: MD2 with RSA
ckb: MD2 لەگەڵ RSA

en: MD5 with RSA
ckb: MD5 لەگەڵ RSA

en: SHA1 with RSA
ckb: SHA1 لەگەڵ RSA

en: SHA1 with DSA
ckb: SHA1 لەگەڵ DSA

en: Elliptic Curve
ckb: چەماوەی هێلکەیی

en: SHA1 with ECDSA
ckb: SHA1 لەگەڵ ECDSA

en: SHA224 with ECDSA
ckb: SHA224 لەگەڵ ECDSA

en: SHA256 with ECDSA
ckb: SHA256 لەگەڵ  ECDSA

en: SHA384 with ECDSA
ckb: SHA384 لەگەڵ ECDSA

en: SHA512 with ECDSA
ckb: SHA512 لەگەڵ ECDSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
ckb: ڕێگەپێدانی ڕاژە

en: Client Authentication
ckb: ڕێگەپێدانی ڕاژەخواز

en: Code Signing
ckb: مۆرکردنی کۆد

en: Email Protection
ckb: پاراستنی پۆستی ئەلکترۆنی

en: Time Stamping
ckb: پولی کات

en: The URI has invalid encoding.
ckb: بەستەر بەکۆدکردنی هەڵەی تێدایە.

en: The URI has bad syntax.
ckb: بەستەر پێکهاتەی خراپی تیایە.

en: The URI has a bad version number.
ckb: بەستەر ژمارەی وەشانی خراپە.

en: The stream was closed
ckb: پەخش داخراوە

[ctx: column]
note: later
en: Name
ckb: ناو

[ctx: column]
en: Issued By
ckb: بڵاوکراوە لە لایەن

[ctx: column]
note: later
en: Expires
ckb: بەسەردەچێت

en: Certificate
ckb: ىروانامە

en: Other Name
ckb: ناوی تر

en: Email
ckb: پۆستی ئەلکترۆنی

en: X400 Address
ckb: ناونیشانی X400

en: Directory Name
ckb: ناوی پێڕست

en: URI
ckb: یووئارئای

en: IP Address
ckb: ناونیشانی پرۆتۆکۆڵی ئینتەرنێت

en: Registered ID
ckb: ناسنامەی تۆمارکراو

en: GnuPG Keyring
ckb: بەکلیلکردنی GnuPG

en: GnuPG Keyring: %s
ckb: ئەڵقەکلیلی GnuPG:%s

en: PGP Key
ckb: کلیلی PGP

[ctx: column]
en: Key ID
ckb: ناسنامەی کلیل

en: The operation was cancelled
ckb: کردار هەڵوەشێنرایەوە

en: Private Key
ckb: کلیلی تایبەت

en: Public Key
ckb: کلیلی گشتی

en: Certificate Request
ckb: داواکردنی بڕوانامە

en: Unrecognized or unsupported data.
ckb: زانیاری نەناسراو یان پشتگیرینەکراو .

en: The data is locked
ckb: زانیاری داخراوە

en: Continue
ckb: بەردەوام بە

en: Cancel
ckb: هەڵوەشاندنەوە

en: Yes
ckb: بەڵێ

en: No
ckb: نەخێر

en: Unlimited
ckb: بێسنور

en: Key Identifier
ckb: ناسێنەرەوەی کلیل

en: Digital signature
ckb: واژۆی ڕەنووسی

en: Key agreement
ckb: کیلی ڕێکەوتن

en: Extension
ckb: زیادکراو

en: Identifier
ckb: ناسێنەر

en: Value
ckb: نرخ

en: Identity
ckb: ناسنامە

en: Verified by
ckb: پەسەندکراوە لە لایەن

en: Expires
ckb: بەسەردەچێت

note: The subject
en: Subject Name
ckb: ناوی سەردێڕ

note: The Issuer
en: Issuer Name
ckb: ناوی بڵاوکەر

en: Version
ckb: وه‌شان

note: Signature
en: Signature
ckb: واژۆ

en: Key Algorithm
ckb: کلیلی ئەلگۆریتم

en: Key Size
ckb: قەبارەی کلیل

en: Signature Algorithm
ckb: ئەلگۆریتمی واژو

en: Critical
ckb: سەرەتایی

en: Attribute
ckb: تایبەتمەندی

en: Type
ckb: جۆر

en: Challenge
ckb: بەرەنگاری

en: _Details
ckb: ـوردەکارییەکان

en: Could not display “%s”
ckb: ناتوانرێت “%s” پیشان بدرێت

en: Could not display file
ckb: ناتوانرێت پەڕگە پیشان بدرێت

en: Reason
ckb: هۆکار

en: Cannot display a file of this type.
ckb: ناتوانرێت پەڕگەی لەم جۆرە پیشان بدرێت.

en: Elgamal
ckb: ئەلجەمال

en: Encrypt
ckb: بەهێماکردن

en: Sign
ckb: واژو

en: Certify
ckb: باوەڕپێدان

en: Authenticate
ckb: رێگەپێدان

[ctx: capability]
en: Disabled
ckb: ناچالاککراو

en: Unknown
ckb: نەناسراو

en: Invalid
ckb: نادروست

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
ckb: ناچالاککراو

en: Revoked
ckb: لێسەندنەوە

en: Expired
ckb: بەسەرچووە

en: Undefined trust
ckb: باورپێدانی نەناسراو

en: Fully trusted
ckb: باورپێکراوی تەواو

en: The information in this key has not yet been verified
ckb: زانیاریەکانی ناو ئەم کلیلە هێستا پەسەند نەکراوە

en: This key is invalid
ckb: کلیل هەڵەیە

en: This key has been disabled
ckb: کلیل ناچالاککرا

en: This key has been revoked
ckb: کلیل لێ سەندرایەوە

en: This key has expired
ckb: کلیل بەسەرچووە

en: This key is distrusted
ckb: کلیل متمانەپێکراو نیە

en: This key is fully trusted
ckb: کلیل بەتەواوی متمانەکپێکراوە

en: Key ID
ckb: ناسنامەی کلیل

en: Algorithm
ckb: ئەلگۆریتم

en: Created
ckb: دروستکرا

en: Expiry
ckb: بەسەرچوون

en: Capabilities
ckb: تواناکان

en: Owner trust
ckb: باوەڕپێدانی خاوەن

en: Name
ckb: ناو

en: Comment
ckb: لێدوان

en: User Attribute
ckb: تایبەتمەندی بەکارهێنەر

en: Size
ckb: قەبارە

en: Signature of a binary document
ckb: واژۆی بەڵگەنامەی دووانەیی

en: Signature of a canonical text document
ckb: واژۆی بەڵگەی دەقی کانۆنیکاڵ

en: Standalone signature
ckb: واژۆی تەنیا

en: Class
ckb: پۆل

en: Local only
ckb: تەنها ناوخۆیی

en: Exportable
ckb: دەردەهێنرێت

en: Fingerprint
ckb: جێپەنجە

en: Secret Key
ckb: وشەی پارێزراو

en: Initializing…
ckb: ڕێگەپێدان...

en: Import is in progress…
ckb: هێنان لە کاردایە...

en: Imported to: %s
ckb: هێنرا بۆ:%s

en: Import to: %s
ckb: دەهێنرێت بۆ:%s

en: No data to import
ckb: هیچ زانیاریەک نیە بۆ هاوردەکردن

en: Key
ckb: کلیل

en: Private RSA Key
ckb: کلیلی RSA تایبەت

en: Private DSA Key
ckb: کلیلی DSA تایبەت

en: Public DSA Key
ckb: کلیلی DSA گشتی

en: %u bit | %u bits
ckb[0]: %u بت
ckb[1]: %u بت

en: Strength
ckb: هێز

note: Fingerprints
en: Fingerprints
ckb: جێپەنجەکان

note: Add our various buttons
en: _Cancel
ckb: _هەڵوەشاندنەوە

en: _OK
ckb: _باشە

en: Automatically chosen
ckb: خۆکارانە دیاریدەکرێت

en: The user cancelled the operation
ckb: بەکارهێنەر کارەکەی هەڵوەشاندنەوە

en: In order to import, please enter the password.
ckb: بۆ ئەوەی هێنان ئەنجامبدەیت، پێوویستە تیپەڕەوشە بنووسیت.

note: The password label
en: Password:
ckb: تێپه‌ڕه‌وشه‌:

en: Token:
ckb: بەکارهێنراوە:

en: Unlock
ckb: کردنەوە

en: Label:
ckb: پێناس:

en: Import settings
ckb: ڕێکخستنەکانی هێنان

note: The confirm label
en: Confirm:
ckb: دووپاتکردنەوە:

en: Passwords do not match.
ckb: تێپەڕوشە وەک یەک نین.

en: Password cannot be blank
ckb: تێپەڕوشە نابێ بەتاڵ بێت

en: A file already exists with this name.
ckb: پەڕگە بوونی هەیە بەهەمان ناو.

en: Do you want to replace it with a new file?
ckb: دەتەوێت جێگۆڕکێی پێبکەیت لەگەڵ پەڕگە نوێیەکە؟

en: _Replace
ckb: _جێگرتنەوە

en: The operation was cancelled.
ckb: کارەکە هەڵوەشێنرایەوە.

en: _Save
ckb: ـپاشەکەوتکردن

en: PEM files
ckb: پەڕگەی PEM

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
ckb: خۆکارانە ئەم زنجیرە کلیلە بکەرەوە کاتێ من دێمە ژوورەوە

en: Lock this keyring when I log out
ckb: ئەم ئەڵقە کلیلە دابخە کاتێک دەچمەدەرەوە

en: Lock this keyring after
ckb: ئەڵقە کلیل دابخە دووای

en: Lock this keyring if idle for
ckb: ئەم ئەڵقەکلیلە دابخە ئەگەر بێکاربوو بۆ

note: Translators: The 'minutes' from 'Lock this keyring if idle for x minutes'.
en: minutes
ckb: خولەک

en: Unlock: %s
ckb: بیکەرەوە: %s

en: Password
ckb: تێپەڕەوشە

en: View file
ckb: پەڕگە پیشانبدە

en: Show the application's version
ckb: وەشانی داوانامە پیشانبدە

en: Certificate Viewer
ckb: پیشاندەری بڕوانامە

en: The password was incorrect
ckb: تێپەڕەوشە ڕاست نیە

en: Imported
ckb: هێنرا

en: Import failed
ckb: هێنان سەرکەوتونەبوو

en: Import
ckb: هێنان

en: _Close
ckb: _داخستن
