gnome-keyring - en to sr translation catalogue (248 entries)

en: Domain Component
sr: Komponenta domena

en: User ID
sr: IB korisnika

en: Email Address
sr: Adresa e-pošte

en: Date of Birth
sr: Datum rođenja

en: Place of Birth
sr: Mesto rođenja

en: Gender
sr: Pol

en: Country of Citizenship
sr: Državljanstvo

en: Country of Residence
sr: Država prebivališta

en: Common Name
sr: Srednje ime

en: Surname
sr: Prezime

en: Serial Number
sr: Serijski broj

en: Country
sr: Država

en: Locality
sr: Mesto

en: State
sr: Republika

en: Street
sr: Ulica

en: Organization
sr: Organizacija

en: Organizational Unit
sr: Organizaciona jedinica

en: Title
sr: Zvanje

en: Telephone Number
sr: Broj telefona

en: Given Name
sr: Ime

en: Initials
sr: Inicijali

en: Generation Qualifier
sr: Oznaka generacije

en: DN Qualifier
sr: DN oznaka

en: Pseudonym
sr: Pseudonim

en: MD2 with RSA
sr: MD2 sa RSA

en: MD5 with RSA
sr: MD5 sa RSA

en: SHA1 with RSA
sr: SHA1 sa RSA

en: SHA1 with DSA
sr: SHA1 sa DSA

en: Elliptic Curve
sr: Kriva elipse

en: SHA1 with ECDSA
sr: SHA1 sa ECDSA

en: SHA224 with ECDSA
sr: SHA224 sa ECDSA

en: SHA256 with ECDSA
sr: SHA256 sa ECDSA

en: SHA384 with ECDSA
sr: SHA384 sa ECDSA

en: SHA512 with ECDSA
sr: SHA512 sa ECDSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
sr: Potvrda identiteta servera

en: Client Authentication
sr: Potvrda identiteta klijenta

en: Code Signing
sr: Potpisivanje koda

en: Email Protection
sr: Zaštita el. pošte

en: Time Stamping
sr: Prikaz datuma i vremena

en: Error loading PKCS#11 module: %s
sr: Greška učitavanja PKCS#11 modula: %s

en: Couldn’t initialize PKCS#11 module: %s
sr: Ne mogu da pokrenem PKCS#11 modul: %s

en: Couldn’t initialize registered PKCS#11 modules: %s
sr: Ne mogu da pokrenem zabeležene PKCS#11 module: %s

en: The URI has invalid encoding.
sr: Putanja ima neispravno kodiranje.

en: The URI does not have the “pkcs11” scheme.
sr: Putanja nema „pkcs11“ šemu.

en: The URI has bad syntax.
sr: Putanja ima lošu sintaksu.

en: The URI has a bad version number.
sr: Putanja ima loš broj izdanja.

en: The stream was closed
sr: Tok je zatvoren

[ctx: column]
note: later
en: Name
sr: Naziv

[ctx: column]
en: Issued By
sr: Izdavač

[ctx: column]
note: later
en: Expires
sr: Ističe

en: Certificate
sr: Uverenje

en: Other Name
sr: Drugi naziv

en: XMPP Addr
sr: HMPP adresa

en: Email
sr: E-pošta

en: X400 Address
sr: H400 adresa

en: Directory Name
sr: Naziv direktorijuma

en: EDI Party Name
sr: Naziv EDI strane

en: URI
sr: Putanja

en: IP Address
sr: IP adresa

en: Registered ID
sr: Registrovan IB

en: Unsupported key type for certificate request
sr: Nepodržana vrsta ključa za zahtev uverenja

en: The key cannot be used to sign the request
sr: Ključ ne može biti korišćen za potpisivanje zahteva

en: GnuPG Keyring
sr: GnuPG privezak ključeva

en: GnuPG Keyring: %s
sr: GnuPG privezak ključeva: %s

en: PGP Key
sr: PGP ključ

[ctx: column]
en: Key ID
sr: IB ključa

en: Gnupg process exited with code: %d
sr: Gnupg proces je izašao sa kodom: %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
sr: Gnupg proces je okončan signalom: %d

en: The operation was cancelled
sr: Radnja je otkazana

en: Private Key
sr: Privatni ključ

en: Public Key
sr: Javni ključ

en: Certificate Request
sr: Zahtev uverenja

en: Unrecognized or unsupported data.
sr: Neppoznati ili nepodržani podaci.

en: Could not parse invalid or corrupted data.
sr: Ne mogu da obradim neispravne ili oštećene podatke.

en: The data is locked
sr: Podaci su zaključani

en: Continue
sr: Nastavi

en: Cancel
sr: Otkaži

en: Enter your OpenSSH passphrase
sr: Unesite vašu frazu za bezbednu OpenSSH školjku

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
sr: Nepoznate ili nedostupne osobine ključa

en: Couldn’t build public key
sr: Ne mogu da izgradim javni ključ

en: Another prompt is already in progress
sr: Drugi upit je već u toku

note: Translators: A pinned certificate is an exception which trusts a given certificate explicitly for a purpose and communication with a certain peer.
en: Couldn’t find a place to store the pinned certificate
sr: Ne mogu da pronađem mesto da uskladištim prikačeno uverenje

en: Basic Constraints
sr: Osnovna ograničenja

en: Certificate Authority
sr: Izdavač uverenja

en: Yes
sr: Da

en: No
sr: Ne

en: Max Path Length
sr: Najveća dužina putanje

en: Unlimited
sr: Neograničeno

en: Extended Key Usage
sr: Prošireno korišćenje ključa

en: Allowed Purposes
sr: Dozvoljene svrhe

en: Subject Key Identifier
sr: Identifikator ključa subjekta

en: Key Identifier
sr: Identifikator ključa

en: Digital signature
sr: Digitalni potpis

en: Key encipherment
sr: Zamućivanje ključa

en: Data encipherment
sr: Zamućivanje podataka

en: Key agreement
sr: Saglasnost ključa

en: Certificate signature
sr: Potpis uverenja

en: Revocation list signature
sr: Spisak opoziva potpisa

en: Key Usage
sr: Korišćenje ključa

en: Usages
sr: Upotrebe

en: Subject Alternative Names
sr: Drugi nazivi subjekta

en: Extension
sr: Proširenje

en: Identifier
sr: Identifikator

en: Value
sr: Vrednost

en: Couldn’t export the certificate.
sr: Ne mogu da izvezem uverenje.

en: Identity
sr: Identitet

en: Verified by
sr: Overen

en: Expires
sr: Ističe

note: The subject
en: Subject Name
sr: Naziv predmeta

note: The Issuer
en: Issuer Name
sr: Ime izdavaoca

note: The Issued Parameters
en: Issued Certificate
sr: Izdato uverenje

en: Version
sr: Izdanje

en: Not Valid Before
sr: Ne važi pre

en: Not Valid After
sr: Ne važi posle

note: Fingerprints
en: Certificate Fingerprints
sr: Otisci uverenja

note: Public Key Info
en: Public Key Info
sr: Podaci o javnom ključu

note: Signature
en: Signature
sr: Potpis

en: Export Certificate…
sr: Izvezi uverenje…

en: Key Algorithm
sr: Algoritam ključa

en: Key Parameters
sr: Parametri ključa

en: Key Size
sr: Veličina ključa

en: Key SHA1 Fingerprint
sr: SHA1 otisak ključa

en: Signature Algorithm
sr: Algoritam potpisa

en: Signature Parameters
sr: Parametri potpisa

en: Critical
sr: Kritično

note: The certificate request type
en: Certificate request
sr: Zahtev uverenja

en: Attribute
sr: Osobina

en: Type
sr: Vrsta

en: Challenge
sr: Izazov

en: _Details
sr: _Pojedinosti

en: Could not display “%s”
sr: Ne mogu da prikažem „%s“

en: Could not display file
sr: Ne mogu da prikažem datoteku

en: Reason
sr: Razlog

en: Cannot display a file of this type.
sr: Ne mogu da prikažem datoteku ove vrste.

en: Encrypt
sr: Šifruj

en: Sign
sr: Potpiši

en: Certify
sr: Proveri

en: Authenticate
sr: Potvrdi identitet

[ctx: capability]
en: Disabled
sr: Isključen

en: Unknown
sr: Nepoznat

en: Invalid
sr: Neispravan

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
sr: Isključen

en: Revoked
sr: Povučen

en: Expired
sr: Istekao

en: Undefined trust
sr: Neodređeno poverenje

en: Distrusted
sr: Nepoverljiv

en: Marginally trusted
sr: Površno poverljiv

en: Fully trusted
sr: Potpuno poverljiv

en: Ultimately trusted
sr: Bezuslovno poverljiv

en: The information in this key has not yet been verified
sr: Podatak iz ovog ključa još uvek nije overen

en: This key is invalid
sr: Ovaj ključ je neispravan

en: This key has been disabled
sr: Ovaj ključ je isključen

en: This key has been revoked
sr: Ovaj ključ je opozvan

en: This key has expired
sr: Ovaj ključ je istekao

en: This key is distrusted
sr: Ovaj ključ je nepoverljiv

en: This key is marginally trusted
sr: Ovaj ključ je površno poverljiv

en: This key is fully trusted
sr: Ovaj ključ je potpuno poverljiv

en: This key is ultimately trusted
sr: Ovaj ključ je bezuslovno poverljiv

en: Key ID
sr: IB ključa

en: Algorithm
sr: Algoritam

en: Created
sr: Napravljen

en: Expiry
sr: Ističe

en: Capabilities
sr: Mogućnosti

en: Owner trust
sr: Pouzdanost vlasnika

en: Name
sr: Naziv

en: Comment
sr: Napomena

en: User Attribute
sr: Osobine korisnika

en: Size
sr: Veličina

en: Signature of a binary document
sr: Potpis binarnog dokumenta

en: Signature of a canonical text document
sr: Potpis kanoničnog tekstualnog dokumenta

en: Standalone signature
sr: Samostojeći potpis

en: Generic certification of key
sr: Opšte overavanje ključa

en: Persona certification of key
sr: Osobeno overavanje ključa

en: Casual certification of key
sr: Povremeno overavanje ključa

en: Positive certification of key
sr: Pozitivno overavanje ključa

en: Subkey binding signature
sr: Potpis povezivanja potključa

en: Primary key binding signature
sr: Potpis povezivanja osnovnog ključa

en: Signature directly on key
sr: Potpis neposredno na ključ

en: Key revocation signature
sr: Potpis za povlačenje ključa

en: Subkey revocation signature
sr: Potpis za povlačenje potključa

en: Certification revocation signature
sr: Potpis povlačenja uverenja

en: Timestamp signature
sr: Potpis vremenske oznake

en: Third-party confirmation signature
sr: Potpis potvrđivanja trećih lica

en: Class
sr: Razred

en: Local only
sr: Samo mesno

en: Exportable
sr: Izvoziv

en: Revocation Key
sr: Ključ povlačenja

en: Fingerprint
sr: Otisak

en: Public Subkey
sr: Javni potključ

en: Secret Key
sr: Tajni ključ

en: Secret Subkey
sr: Tajni potključ

en: Initializing…
sr: Pokrećem…

en: Import is in progress…
sr: Uvoz je u toku…

en: Imported to: %s
sr: Uvežen u: %s

en: Import to: %s
sr: Uvezi u: %s

en: Cannot import because there are no compatible importers
sr: Ne mogu da uvezem jer je nema saglasnih uvoznika

en: No data to import
sr: Nema podataka za uvoz

en: Key
sr: Ključ

en: Private RSA Key
sr: Privatni RSA ključ

en: Private DSA Key
sr: Privatni DSA ključ

en: Private Elliptic Curve Key
sr: Lični ključ krive elipse

en: Public DSA Key
sr: Javni DSA ključ

en: Public Elliptic Curve Key
sr: Javni ključ krive elipse

en: %u bit | %u bits
sr[0]: %u bit
sr[1]: %u bita
sr[2]: %u bita
sr[3]: jedan bit

en: Strength
sr: Jačina

note: Fingerprints
en: Fingerprints
sr: Otisci

note: Add our various buttons
en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: _OK
sr: U _redu

en: Automatically chosen
sr: Samostalno izabran

en: The user cancelled the operation
sr: Korisnik je otkazao radnju

en: In order to import, please enter the password.
sr: Da biste uvezli, unesite lozinku.

note: The password label
en: Password:
sr: Lozinka:

en: Token:
sr: Izraz:

en: Unlock
sr: Otključaj

en: Label:
sr: Natpis:

en: Import settings
sr: Uvezi postavke

note: The confirm label
en: Confirm:
sr: Potvrdi:

en: Passwords do not match.
sr: Lozinke se ne podudaraju.

en: Password cannot be blank
sr: Lozinka ne može biti prazna

en: Access Prompt
sr: Upit pristupa

en: Unlock access to passwords and other secrets
sr: Otključajte pristup lozinkama i drugim tajnama

en: A file already exists with this name.
sr: Već postoji datoteka sa ovim nazivom.

en: Do you want to replace it with a new file?
sr: Da li želite da je zamenite novom datotekom?

en: _Replace
sr: _Zameni

en: The operation was cancelled.
sr: Operacija je otkazana.

en: Export certificate
sr: Izvezi uverenje

en: _Save
sr: _Sačuvaj

en: Certificate files
sr: Datoteke uverenja

en: PEM files
sr: PEM datoteke

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
sr: Sam otključaj ovaj privezak kad god se prijavim

en: Lock this keyring when I log out
sr: Zaključaj ovaj privezak kada se odjavim

en: Lock this keyring after
sr: Zaključaj ovaj privezak nakon

en: Lock this keyring if idle for
sr: Zaključaj ovaj privezak ako je neaktivan

note: Translators: The
en: minutes
sr: minuta

en: Unlock: %s
sr: Otključaj: %s

en: Password
sr: Lozinka

en: The contents of “%s” are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
sr: Sadržaji „%s“ su zaključani. Da biste videli sadržaj, unesite ispravnu lozinku.

en: The contents are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
sr: Sadržaji su zaključani. Da biste videli sadržaje, unesite ispravnu lozinku.

en: GCR Certificate and Key Viewer
sr: Pregledač GCR uverenja i ključeva

en: Show the application's version
sr: Prikazuje izdanje programa

en: [file...]
sr: [datoteka...]

en: - View certificate and key files
sr: — Pregledajte datoteke uverenja i ključeva

en: Certificate Viewer
sr: Pregledač uverenja

en: The password was incorrect
sr: Lozinka nije ispravna

en: Imported
sr: Uvezen

en: Import failed
sr: Uvoz nije uspeo

en: Import
sr: Uvezi

en: _Close
sr: _Zatvori
