gcr - en to tr translation catalogue (167 entries)

en: Domain Component
tr: Alan Bileşeni

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Date of Birth
tr: Doğum Tarihi

en: Place of Birth
tr: Doğum Yeri

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Country of Citizenship
tr: Vatandaşlık Ülkesi

en: Country of Residence
tr: Yerleşim Ülkesi

en: Common Name
tr: Ortak Ad

en: Surname
tr: Soyadı

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Country
tr: Ülke

en: Locality
tr: Yöre

en: State
tr: Eyalet

en: Street
tr: Sokak

en: Organization
tr: Kurum

en: Organizational Unit
tr: Kurum Birimi

en: Title
tr: Başlık

en: Telephone Number
tr: Telefon Numarası

en: Given Name
tr: Verilen Ad

en: Initials
tr: Başharfleri

en: Generation Qualifier
tr: Üretim Belirteci

en: DN Qualifier
tr: DN Belirteci

en: Pseudonym
tr: Takma Ad

en: MD2 with RSA
tr: RSA ile MD2

en: MD5 with RSA
tr: RSA ile MD5

en: SHA1 with RSA
tr: RSA ile SHA1

en: RSA with OAEP padding
tr: OAEP doldurmalı RSA

en: RSA with MGF1
tr: RSA ile MGF1

en: RSA signature with RSA-PSS
tr: RSA-PSS ile RSA imzası

en: SHA256 with RSA encryption
tr: RSA şifreleme ile SHA256

en: SHA384 with RSA encryption
tr: RSA şifreleme ile SHA384

en: SHA512 with RSA encryption
tr: RSA şifreleme ile SHA512

en: SHA224 with RSA encryption
tr: RSA şifreleme ile SHA224

en: SHA1 with DSA
tr: DSA ile SHA1

en: Elliptic Curve
tr: Eliptik Eğri

en: SHA1 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA1

en: SHA224 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA224

en: SHA256 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA256

en: SHA384 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA384

en: SHA512 with ECDSA
tr: ECDSA ile SHA512

en: GOST R 34.11-94 with GOST R 34.10-2001
tr: GOST R 34.10-2001 ile GOST R 34.11-94

en: GOST R 34.10-2012 256-bit curve
tr: GOST R 34.10-2012 256-bit eğri

en: GOST R 34.10-2012 512-bit curve
tr: GOST R 34.10-2012 512-bit eğri

en: GOST R 34.11-2012/256 with GOST R 34.10-2012 256-bit curve
tr: GOST R 34.10-2012 256-bit eğri ile GOST R 34.11-2012/256

en: GOST R 34.11-2012/512 with GOST R 34.10-2012 512-bit curve
tr: GOST R 34.10-2012 512-bit eğri ile GOST R 34.11-2012/512

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
tr: Sunucu Kimlik Doğrulama

en: Client Authentication
tr: İstemci Kimlik Doğrulama

en: Code Signing
tr: Kod İmzalama

en: Email Protection
tr: E-posta Koruma

en: Time Stamping
tr: Zaman Damgalama

note: Extended certificate attributes
en: Certificate Authority Information Access
tr: Sertifika Yetkilisi Bilgi Erişimi

en: Subject directory attributes certificate extension
tr: Konu dizin öznitelikleri sertifika eklentisi

en: Subject key identifier
tr: Konu anahtar tanımlayıcısı

en: Key usage
tr: Anahtar kullanımı

en: Private key usage period
tr: Özel anahtar kullanım dönemi

en: Subject alternative name
tr: Konu diğer adı

en: Issuer alternative name
tr: Veren diğer adı

en: Basic constraints
tr: Temel kısıtlar

en: CRL number
tr: CRL sayısı

en: Reason code
tr: Neden kodu

en: Hold instruction code
tr: Yönerge kodunu tut

en: Invalidity date
tr: Geçersizlik tarihi

en: Certificate Revocation List indicator
tr: Sertifika İptal Listesi belirteci

en: Issuing distribution point
tr: Veriş dağıtım noktası

en: Certificate issuer
tr: Sertifika veren

en: Name constraints
tr: Ad kısıtları

en: Certificate Revocation List distribution points
tr: Sertifika İptal Listesi dağıtım noktaları

en: Certificate policies
tr: Sertifika ilkeleri

en: Policy mappings
tr: İlke eşleştirmeleri

en: Policy constraints
tr: İlke kısıtları

en: Authority key identifier
tr: Yetkili anahtar tanımlayıcısı

en: Error loading PKCS#11 module: %s
tr: PKCS#11 modulü yüklemede hata: %s

en: Couldn’t initialize PKCS#11 module: %s
tr: PKCS#11 modülü başlatılamadı: %s

en: Couldn’t initialize registered PKCS#11 modules: %s
tr: Kayıtlı PKCS#11 modülleri başlatılamadı: %s

en: The URI has invalid encoding.
tr: URI geçersiz kodlamaya sahip.

en: The URI does not have the “pkcs11” scheme.
tr: URI, “pkcs11” şemasına sahip değil.

en: The URI has bad syntax.
tr: URI kötü söz dizimine sahip.

en: The URI has a bad version number.
tr: URI kötü bir sürüm numarasına sahip.

en: The stream was closed
tr: Akış kapatıldı

en: Key Algorithm
tr: Anahtar Algoritması

en: Key Parameters
tr: Anahtar Parametreleri

en: Key Size
tr: Anahtar Boyutu

en: Key SHA1 Fingerprint
tr: Anahtar SHA1 Parmak İzi

en: Public Key
tr: Genel Anahtar

en: Basic Constraints
tr: Temel Kısıtlar

en: Certificate Authority
tr: Sertifika Yetkilisi

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Max Path Length
tr: Azami Yol Uzunluğu

en: Extended Key Usage
tr: Uzatılmış Anahtar Kullanımı

en: Allowed Purposes
tr: İzin Verilen Amaçlar

en: Subject Key Identifier
tr: Konu Anahtar Tanımlayıcısı

en: Key Identifier
tr: Anahtar Tanımlayıcı

en: Digital signature
tr: Sayısal imza

en: Non repudiation
tr: Red olmayan

en: Key encipherment
tr: Anahtar şifreleme

en: Data encipherment
tr: Veri şifreleme

en: Key agreement
tr: Anahtar anlaşması

en: Certificate signature
tr: Sertifika imzası

en: Revocation list signature
tr: İptal Listesi İmzası

en: Encipher only
tr: Yalnızca şifreleme

en: Decipher only
tr: Yalnızca şifre çözme

en: Key Usage
tr: Anahtar Kullanımı

en: Usages
tr: Kullanımlar

en: Subject Alternative Names
tr: Konu Diğer Adları

en: Extension
tr: Uzantı

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Value
tr: Değer

en: Critical
tr: Kritik

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Identity
tr: Kimlik

en: Verified by
tr: Doğrulayan

en: Expires
tr: Bitiş Tarihi

note: The subject
en: Subject Name
tr: Konu Adı

note: The Issuer
en: Issuer Name
tr: Veren Adı

note: The Issued Parameters
en: Issued Certificate
tr: Verilen Sertifika

en: Version
tr: Sürüm

en: Not Valid Before
tr: Öncesi Geçerli Değil

en: Not Valid After
tr: Sonrası Geçerli Değil

en: Certificate Fingerprints
tr: Sertifika Parmak İzleri

note: Public Key Info
en: Public Key Info
tr: Genel Anahtar Bilgisi

note: Signature
en: Signature
tr: İmza

en: Signature Algorithm
tr: İmza Algoritması

en: Signature Parameters
tr: İmza Parametreleri

en: Other Name
tr: Diğer Ad

en: XMPP Addr
tr: XMPP Adresi

en: DNS SRV
tr: DNS Sunucu

en: Email
tr: E-posta

en: X400 Address
tr: X400 Adresi

en: Directory Name
tr: Dizin Adı

en: EDI Party Name
tr: EDI Birim Adı

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Registered ID
tr: Kayıtlı Kimlik

en: Unsupported key type for certificate request
tr: Sertifika isteği için desteklenmeyen anahtar türü

en: The key cannot be used to sign the request
tr: Anahtar isteği imzalamak için kullanılabilir değildir

en: GnuPG Keyring
tr: GnuPG Anahtarlığı

en: GnuPG Keyring: %s
tr: GnuPG Anahtarlığı: %s

en: Gnupg process exited with code: %d
tr: Gnupg süreci şu kod ile sonuçlandı: %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
tr: Gnupg süreci sinyal ile sonlandırıldı: %d

en: The operation was cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: Private Key
tr: Özel Anahtar

en: PGP Key
tr: PGP Anahtarı

en: Certificate Request
tr: Sertifika İsteği

en: Unrecognized or unsupported data.
tr: Tanınmayan veya desteklenmeyen veri.

en: Could not parse invalid or corrupted data.
tr: Geçersiz veya bozuk veri çözümlenemedi.

en: The data is locked
tr: Veri kilitli

en: Continue
tr: Sürdür

en: Cancel
tr: İptal

en: Unlock password for: %s
tr: Şunun için kilit açma şifresi: %s

en: Unlock private key
tr: Özel anahtar kilidini aç

en: Enter password to unlock the private key
tr: Özel anahtar kilidini açmak için parolayı gir

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
tr: Bir uygulama “%s” özel anahtarına erişmek istiyor ancak anahtar kilitli

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
tr: Her oturum açtığımda bu anahtarın kilidini kendiliğinden aç

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: The unlock password was incorrect
tr: Kilit açma parolası yanlıştı

en: Unnamed
tr: Adsız

en: Enter your OpenSSH passphrase
tr: OpenSSH parolanızı giriniz

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
tr: Anahtar için kullanılamaz ya da onaylanmamış öznitelikler

en: Couldn’t build public key
tr: Genel anahtar oluşturulamadı

en: Another prompt is already in progress
tr: Başka istek zaten sürüyor

note: Translators: A pinned certificate is an exception which trusts a given certificate explicitly for a purpose and communication with a certain peer.
en: Couldn’t find a place to store the pinned certificate
tr: Tutturulmuş sertifikayı saklayacak konum bulunamadı

en: GCR Certificate Viewer
tr: GCR Sertifika Görüntüleyici

en: Show the application's version
tr: Uygulamanın sürümünü göster

en: [file...]
tr: [dosya...]
