bfd 2.22.90 - en to hr translation catalogue (54 entries)

en: %B: Unknown section type in a.out.adobe file: %x
hr: %B: Nepoznata vrsta odlomka u a.out.adobe datoteci: %x

en: *unknown*
hr: *nepoznato*

en: No error
hr: Nema greške

en: Memory exhausted
hr: Memorija iscrpljena

en: Bad value
hr: Neispravna vrijednost

en: File too big
hr: Datoteka je prevelika

en: Error reading %s: %s
hr: Greška pri čitanju %s: %s

en: Please report this bug.
hr: Molim prijavite ovu grešku.

en: Unknown basic type %d
hr: Nepoznata osnovna vrsta %d

en: 
          Type: %s
hr: 
          Vrsta: %s

en: unknown error
hr: nepoznata greška

en:  [v10 and v32]
hr:  [v10 i v32]

en: hidden symbol
hr: skriveni simbol

en: internal symbol
hr: interni simbol

en: protected symbol
hr: zaštićeni simbol

en: symbol
hr: simbol

en: : m32r instructions
hr: : m32r instrukcije

en: : m32rx instructions
hr: : m32rx instrukcije

en: : m32r2 instructions
hr: : m32r2 instrukcije

en: unknown
hr: nepoznato

en: %B is not allowed to define %s
hr: %B nema dozvolu za definiranje %s

en: you are not allowed to define %s in a script
hr: nemate dozvolu za definiranje %s u skripti

en: warning: %s overlaps %s
hr: upozorenje: %s se preklapa sa %s

en: %A:0x%v not found in function table
hr: %A:0x%v nije pronađen u tablici funkcija

en: dangerous relocation
hr: opasno premještanje

en: <unknown>
hr: <nepoznato>

en: %s: undefined version: %s
hr: %s: nedefinirana inačica: %s

en:  [abi unknown]
hr:  [abi nepoznat]

en:  [no abi set]
hr:  [abi nije postavljen]

en:  [unknown ISA]
hr:  [nepoznat ISA]

en: Mach-O header:
hr: Mach-O zaglavlje:

note: OK, at this point the following variables are set up: src = VMA of the memory we're fixing up mem = pointer to memory we're fixing up val = VMA of what we need to refer to.
en: %B: unimplemented %s
hr: %B: neimplementirani %s

en: 
    ppcboot header:
hr: 
    ppcboot zaglavlje:

note: Insert field. Unsigned shift. Rotate. Redefine symbol to current location. Define a literal.
en: %s: not supported
hr: %s: nije podržano

en: %s: not implemented
hr: %s: nije implementirano

en: invalid use of %s with contexts
hr: neispravno korištenje %s s kontekstima

en: reserved cmd %d
hr: rezervirana naredba %d

en: Symbol %s replaced by %s
hr: Simbol %s je zamijenjen sa %s

en: Module header
hr: Zaglavlje modula

en: *unhandled*
hr: *nekontrolirano*

en:  corrupted GST
hr:  oštećeni GST

en: cannot read GST record
hr: ne mogu čitati GST zapis

en: address
hr: adresa

en: desc
hr: opis

en: standard data: %s
hr: standardni podaci: %s

en:     name: %.*s
hr:     ime: %.*s

en: MEMORY_MANAGEMENT
hr: UPRAVLJANJE_MEMORIJOM

en: cannot read EIHI
hr: ne mogu čitati EIHI

en: cannot read EISD
hr: ne mogu čitati EISD

en: cannot read DST
hr: ne mogu čitati DST

en: cannot read GST
hr: ne mogu čitati GST

en: %s: no such symbol
hr: %s: nema takvog simbola

en: error: undefined symbol __rtinit
hr: greška: nedefinirani simbol __rtinit

en: Reserved
hr: Rezervirano
