opcodes 2.24.90 - en to fi translation catalogue (285 entries)

note: Invalid option. XXX - should break 'option' at following delimiter.
en: Unrecognised disassembler option: %s
fi: Tunnistamaton disassembler-valinta: %s

en: 
    The following AARCH64 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
fi: 
    Seuraavat AARCH64-kohtaiset disassembler-valinnat ovat tuettuja käyttöön
    -M -valinnan kanssa (monivalinnat pitää erottaa pilkulla):

en: 
      no-aliases         Don't print instruction aliases.
fi: 
      no-aliases         Älä tulosta käskyaliaksia.

en: 
      aliases            Do print instruction aliases.
fi: 
      aliases            Tulosta käskyaliakset.

en: 
      debug_dump         Temp switch for debug trace.
fi: 
      debug_dump         Tilapäiskytkin vianetsintäjälkeen.

en: immediate value
fi: suoraan muistiosoitettu arvo

en: immediate offset
fi: suoraan muistiosoitettu siirrososoite

en: register number
fi: rekisterinumero

en: register element index
fi: rekisterielementti-indeksi

en: shift amount
fi: siirrosmäärä

en: extraneous register
fi: ylimääräinen rekisteri

en: missing register
fi: puuttuva rekisteri

en: stack pointer register expected
fi: otaksuttu pino-osoitinrekisteri

en: unexpected address writeback
fi: odottamaton osoitteen takaisinkirjoitus

en: address writeback expected
fi: odotettiin osoitteen takaisinkirjoitusta

en: negative or unaligned offset expected
fi: negatiivinen tai tasaamaton siirrososoite odotettu

en: invalid register offset
fi: virheellinen rekisterisiirrososoite

en: invalid post-increment amount
fi: virheellinen jälkiaskelkasvatusmäärä

en: invalid shift amount
fi: virheellinen siirrosmäärä

en: invalid extend/shift operator
fi: virheellinen laajennos/siirrosoperaattori

en: immediate out of range
fi: suoraan muistiosoitettu arvo ei ole rajojen sisällä

en: invalid shift operator
fi: virheellinen siirrosoperaattori

en: shift amount expected to be 0 or 12
fi: siirrosmäärän otaksuttiin oleva 0 tai 12

en: shift amount should be a multiple of 16
fi: siirrosmäärän pitäisi olla 16 monikerta

en: negative immediate value not allowed
fi: negatiivinen suora muistiosoitusarvo ei ole sallittu

en: immediate zero expected
fi: suora muistinosoitusnolla otaksuttu

en: shift is not permitted
fi: siirros ei ole sallittu

en: invalid value for immediate
fi: virheellinen välittömän muistiosoitteen arvo

en: shift amount expected to be 0 or 16
fi: siirrosmäärän otaksuttiin olevan 0 tai 16

en: floating-point immediate expected
fi: liukulukumuistiosoitusarvo otaksuttu

en: extend operator expected
fi: laajennettu operaattori otaksuttu

en: missing extend operator
fi: puuttuva laajennusoperaattori

en: 'LSL' operator not allowed
fi: ’LSL’-operaattori ei ole sallittu

en: W register expected
fi: W-rekisteri otaksuttu

en: shift operator expected
fi: siirrosoperaattori otaksuttu

en: 'ROR' operator not allowed
fi: ’ROR’-operaattori ei ole sallittu

en: branch operand unaligned
fi: haaroitusoperandi ei ole tasarajalla

en: jump hint unaligned
fi: hyppyvihje ei ole tasarajalla

en: Illegal limm reference in last instruction!
fi: Viimeisimmän käskyn virheellinen long-tyyppinen suora muistiosoiteviittaus!

en: unable to fit different valued constants into instruction
fi: eriarvoiset vakiot eivät sovi käskyyn

en: auxiliary register not allowed here
fi: apurekisteriä ei sallita tässä

en: attempt to set readonly register
fi: yritettiin asettaa kirjoittamiselta suojattua rekisteriä

en: attempt to read writeonly register
fi: yritettiin lukea lukemiselta suojattua rekisteriä

en: invalid register number `%d'
fi: virheellinen rekisterinimi ”%d”

en: too many long constants
fi: liian monta pitkää vakiota

en: too many shimms in load
fi: liian monta short-tyyppistä suoraa muistiosoitetta ladattavana

note: Do we have a limm already?
en: impossible store
fi: mahdotonta tallentaa

en: st operand error
fi: st-operandivirhe

en: address writeback not allowed
fi: osoitteen kirjoitus takaisin ei ole sallittu

en: store value must be zero
fi: tallennettavan arvon on oltava nolla

en: invalid load/shimm insn
fi: virheellinen lataus/short-tyyppinen suora muistiosoitekäsky

en: ld operand error
fi: ld-käskyn operandin virhe

en: jump flags, but no .f seen
fi: hyppyliput, mutta .f-määritettä ei ole

en: jump flags, but no limm addr
fi: hyppyliput, mutta long-tyyppistä suoraa muistiosoitetta ei ole

en: flag bits of jump address limm lost
fi: long-tyyppisen suoran muistiosoituksen hyppyosoitteen lippubitit puuttuvat

en: attempt to set HR bits
fi: yritettiin asettaa HR-bitit

en: bad jump flags value
fi: virheellinen hyppylippujen arvo

en: branch address not on 4 byte boundary
fi: haaroitusosoite ei ole 4-tavurajalla

en: must specify .jd or no nullify suffix
fi: on määriteltävä .jd tai nollattava suffiksi

en: <illegal precision>
fi: <virheellinen tarkkuus>

note: XXX - should break 'option' at following delimiter.
en: Unrecognised register name set: %s
fi: Tunnistamaton rekisterinimijoukko: %s

en: 
    The following ARM specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
fi: 
    Seuraavia ARM-kohtaisia disassembler-valintoja tuetaan käytössä
    -M -valinnan kanssa:

en: undefined
fi: määrittelemätön

en: Internal disassembler error
fi: Sisäinen disassembler-virhe

en: unknown constraint `%c'
fi: tuntematon rajoite ”%c”

en: operand out of range (%ld not between %ld and %ld)
fi: operandi ei ole rajojen sisällä (%ld ei ole %ld:n ja %ld:n välillä)

en: operand out of range (%lu not between %lu and %lu)
fi: operandi ei ole rajojen sisällä (%lu ei ole %lu:n ja %lu:n välillä)

en: <unknown register %d>
fi: <tuntematon rekisteri %d>

note: Can't happen.
en: Unknown error %d
fi: Tuntematon virhe %d

en: Address 0x%s is out of bounds.
fi: Osoite 0x%s ei ole sallittujen rajojen sisällä.

en: register unavailable for short instructions
fi: rekisteriä ei ole saatavilla lyhyisiin käskyihin

en: register name used as immediate value
fi: rekisterinimeä käytetty suorana muistiosoitusarvona

note: Don't treat "mov ip,ip" as a move-immediate.
en: register source in immediate move
fi: rekisterilähde suorassa muistiosoitussiirrossa

en: byte relocation unsupported
fi: tavusijoitusta ei tueta

note: -- assembler routines inserted here. -- asm.c
en: missing `)'
fi: ”)” puuttuu

en: ABORT: unknown operand
fi: KESKEYTÄ: tuntematon operandi

en: Not a pc-relative address.
fi: Ei ole ohjelmalaskurisuhteellinen osoite.

en: Unrecognized field %d while parsing.
fi: Tunnistamaton kenttä %d jäsentämisen aikana.

en: missing mnemonic in syntax string
fi: syntaksimerkkijonosta puuttuu muistikas

note: We couldn't parse it.
en: unrecognized instruction
fi: tunnistamaton käsky

en: syntax error (expected char `%c', found `%c')
fi: syntaksivirhe (odotettiin merkkiä ”%c”, löydettiin ”%c”)

en: syntax error (expected char `%c', found end of instruction)
fi: syntaksivirhe (odotettiin merkkiä ”%c”, löydettiin käskyn loppu)

en: junk at end of line
fi: roskaa rivin lopussa

en: unrecognized form of instruction
fi: käskyn muoto tunnistamaton

en: bad instruction `%.50s...'
fi: väärä käsky ”%.50s...”

en: bad instruction `%.50s'
fi: väärä käsky ”%.50s”

note: Default text to print if an instruction isn't recognized.
en: *unknown*
fi: *tuntematon*

en: Unrecognized field %d while printing insn.
fi: Tunnistamaton kenttä %d käskyä tulostettaessa.

en: operand out of range (%ld not between %ld and %lu)
fi: operandi ei ole rajojen sisällä (%ld ei ole %ld:n ja %lu:n välillä)

en: operand out of range (0x%lx not between 0 and 0x%lx)
fi: operandi ei ole rajojen sisällä (0x%lx ei ole 0:n ja 0x%lx:n välillä)

en: Unrecognized field %d while building insn.
fi: Tunnistamaton kenttä %d käskyä muodostettaessa.

en: Unrecognized field %d while decoding insn.
fi: Tunnistamaton kenttä %d käskyä dekoodattaessa.

en: Unrecognized field %d while getting int operand.
fi: Tunnistamaton kenttä %d kokonaislukuoperandia haettaessa.

en: Unrecognized field %d while getting vma operand.
fi: Tunnistamaton kenttä %d vma-operandia haettaessa.

en: Unrecognized field %d while setting int operand.
fi: Tunnistamaton kenttä %d kokonaislukuoperandia asetettaessa.

en: Unrecognized field %d while setting vma operand.
fi: Tunnistamaton kenttä %d vma-operandia asetettaessa.

en: Register number is not valid
fi: Rekisterinumero ei ole oikea

en: Register must be between r0 and r7
fi: Rekisterin on oltava r0:n ja r7:n välillä

en: Register must be between r8 and r15
fi: Rekisterin on oltava r8:n ja r15:n välillä

en: Register list is not valid
fi: Rekisteriluettelo ei ole oikea

en: missing `]'
fi: ”]” puuttuu

en: Special purpose register number is out of range
fi: Erityiskäyttörekisterin numero ei ole rajojen sisällä

en: Value of A operand must be 0 or 1
fi: A-operandin arvon on oltava 0 tai 1

en: register number must be even
fi: rekisterinumeron on oltava parillinen

en: Don't understand 0x%x
fi: 0x%x ei ole ymmärrettävä

en: can't cope with insert %d
fi: kohteen %d sijoittamisesta ei selviydytty

note: Couldn't understand anything.
en: %02x		*unknown*
fi: %02x		*tuntematon*

en: <internal disassembler error>
fi: <sisäinen disassembler-virhe>

en: 
    The following i386/x86-64 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
fi: 
    Seuraavat i386/x86-64-kohtaiset disassembler-valinnat ovat tuettuja käyttöön
    -M -valinnan kanssa (monivalinnat pitää erottaa pilkulla):

en:   x86-64      Disassemble in 64bit mode
fi:   x86-64      Disassembloi 64-bittitilassa

en:   i386        Disassemble in 32bit mode
fi:   i386        Disassembloi 32-bittitilassa

en:   i8086       Disassemble in 16bit mode
fi:   i8086       Disassembloi 16-bittitilassa

en:   att         Display instruction in AT&T syntax
fi:   att         Näyttää käskyn AT&T-syntaksissa

en:   intel       Display instruction in Intel syntax
fi:   intel       Näyttää käskyn Intel-syntaksissa

en:   att-mnemonic
                  Display instruction in AT&T mnemonic
fi:   att-mnemonic
                  Näyttää käskyn AT&T-syntaksissa

en:   intel-mnemonic
                  Display instruction in Intel mnemonic
fi:   intel-mnemonic
                  Näyttää käskyn Intel-syntaksissa

en:   addr64      Assume 64bit address size
fi:   addr64      Otaksuu osoitekooksi 64 bittiä

en:   addr32      Assume 32bit address size
fi:   addr32      Otaksuu osoitekooksi 32 bittiä

en:   addr16      Assume 16bit address size
fi:   addr16      Otaksuu osoitekooksi 16 bittiä

en:   data32      Assume 32bit data size
fi:   data32      Otaksuu datakooksi 32 bittiä

en:   data16      Assume 16bit data size
fi:   data16      Otaksuu datakooksi 16 bittiä

en:   suffix      Always display instruction suffix in AT&T syntax
fi:   suffix      Näyttää käskysuffiksin aina AT&T-syntaksissa

en: %s: Error:
fi: %s: Virhe:

en: %s: %d: Unknown bitfield: %s
fi: %s: %d: Tuntematon bittikenttä: %s

en: Unknown bitfield: %s
fi: Tuntematon bittikenttä: %s

en: %s: %d: Missing `)' in bitfield: %s
fi: %s: %d: Puuttuva ”)” bittikentässä: %s

en: can't find i386-opc.tbl for reading, errno = %s
fi: i386-opc.tbl ei löytynyt luettavaksi, virhenumero = %s

en: can't find i386-reg.tbl for reading, errno = %s
fi: i386-reg.tbl ei löytynyt luettavaksi, virhenumero = %s

en: can't create i386-init.h, errno = %s
fi: ei voi luoda tiedostoa i386-init.h, virhenumero = %s

en: unable to change directory to "%s", errno = %s
fi: vaihtaminen hakemistoon ”%s” ei onnistu, virhenumero = %s

en: %d unused bits in i386_cpu_flags.
fi: %d käyttämätöntä bittiä i386_cpu_flags-lipussa.

en: %d unused bits in i386_operand_type.
fi: %d käyttämätöntä bittiä i386_operand_type-lipussa.

en: can't create i386-tbl.h, errno = %s
fi: ei voi luoda tiedostoa i386-tbl.h, virhenumero = %s

en: %s: Warning:
fi: %s: Varoitus:

en: multiple note %s not handled
fi: monimerkkejä %s ei käsitelty

en: can't find ia64-ic.tbl for reading
fi: ia64-ic.tbl ei löytynyt luettavaksi

en: can't find %s for reading
fi: %s ei löytynyt luettavaksi

en: most recent format '%s'
    appears more restrictive than '%s'
fi: viimeisin muoto ’%s’
    näyttää rajoittavammalta kuin ’%s’

en: overlapping field %s->%s
fi: päällekkäinen kenttä %s->%s

en: overwriting note %d with note %d (IC:%s)
fi: merkki %d kirjoitetaan merkin %d päälle (IC:%s)

en: don't know how to specify %% dependency %s
fi: kohteen %% riippuvuutta %s ei osattu määritellä

en: Don't know how to specify # dependency %s
fi: Kohteen # riippuvuutta %s ei osattu määritellä

en: IC:%s [%s] has no terminals or sub-classes
fi: Kohteella IC:%s [%s] ei ole päätepisteitä tai alaluokkia

en: IC:%s has no terminals or sub-classes
fi: Kohteella IC:%s ei ole päätepisteitä tai alaluokkia

en: no insns mapped directly to terminal IC %s [%s]
fi: yhtään käskyä ei ole mapattu suoraan päätepisteeseen IC %s [%s]

en: no insns mapped directly to terminal IC %s
fi: yhtään käskyä ei ole mapattu suoraan päätepisteeseen IC %s

en: class %s is defined but not used
fi: luokka %s on määritelty mutta käyttämätön

en: Warning: rsrc %s (%s) has no chks
fi: Varoitus: kohteessa rsrc %s (%s) ei ole tarkistuksia

en: Warning: rsrc %s (%s) has no chks or regs
fi: Varoitus: kohteessa rsrc %s (%s) ei ole tarkistuksia tai rekistereitä

en: rsrc %s (%s) has no regs
fi: kohteessa rsrc %s (%s) ei ole rekistereitä

en: IC note %d in opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
fi: IC-merkintä %d käskyssä %s (IC:%s) on ristiriidassa resurssin %s merkinnän %d kanssa

en: IC note %d for opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
fi: IC-merkintä %d käskyyn %s (IC:%s) on ristiriidassa resurssin %s merkinnän %d kanssa

en: opcode %s has no class (ops %d %d %d)
fi: käskyssä %s ei ole luokkaa (toiminnat %d %d %d)

note: We've been passed a w.  Return with an error message so that cgen will try the next parsing option.
en: W keyword invalid in FR operand slot.
fi: avainsana W virheellinen FR-operandivälissä.

note: Invalid offset present.
en: offset(IP) is not a valid form
fi: siirrososoite(IP) ei ole virheetön muoto

note: Found something there in front of (DP) but it's out of range.
en: (DP) offset out of range.
fi: (DP)-siirrososoite ei ole rajojen sisällä.

note: Found something there in front of (SP) but it's out of range.
en: (SP) offset out of range.
fi: (SP)-siirrososoite ei ole rajojen sisällä.

en: illegal use of parentheses
fi: sulkeiden virheellinen käyttö

en: operand out of range (not between 1 and 255)
fi: operandi ei ole rajojen sisällä (ei 1:n ja 255:n välillä)

note: Something is very wrong. opindex has to be one of the above.
en: parse_addr16: invalid opindex.
fi: parse_addr16: virheellinen käskyindeksi.

en: Byte address required. - must be even.
fi: Vaaditaan tavuosoite - täytyy olla parillinen.

en: cgen_parse_address returned a symbol. Literal required.
fi: cgen_parse_address palautti symbolin. Vaaditaan literaali.

en: percent-operator operand is not a symbol
fi: prosenttioperaattori-operandi ei ole symboli

en: Attempt to find bit index of 0
fi: Yritettiin löytää 0-bitti-indeksi

en: immediate value cannot be register
fi: suoraan muistiosoitettu arvo ei voi olla rekisteri

en: immediate value out of range
fi: suoraan muistiosoitettu arvo ei ole rajojen sisällä

en: 21-bit offset out of range
fi: 21-bittinen siirrososoite ei ole rajojen sisällä

en: expecting gp relative address: gp(symbol)
fi: odotetaan gp-suhteellista osoitetta: gp(symboli)

en: expecting got relative address: got(symbol)
fi: odotetaan got-suhteellista osoitetta: got(symboli)

en: expecting got relative address: gotoffhi16(symbol)
fi: odotetaan got-suhteellista osoitetta: gotoffhi16(symboli)

en: expecting got relative address: gotofflo16(symbol)
fi: odotetaan got-suhteellinen osoite: gotofflo16(symboli)

en: unknown	0x%04lx
fi: tuntematon	0x%04lx

en: unknown	0x%02lx
fi: tuntematon	0x%02lx

en: imm:6 immediate is out of range
fi: suora muistiosoitusarvo imm:6 ei ole rajojen sisällä

en: %dsp8() takes a symbolic address, not a number
fi: %dsp8() hyväksyy symbolisen osoitteen, ei numeroa

en: dsp:8 immediate is out of range
fi: suora muistiosoitusarvo dsp:8 ei ole rajojen sisällä

en: Immediate is out of range -8 to 7
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen -8 ... 7 sisällä

en: Immediate is out of range -7 to 8
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen -7 ... 8 sisällä

en: %dsp16() takes a symbolic address, not a number
fi: %dsp16() hyväksyy symbolisen osoitteen, ei numeroa

en: dsp:16 immediate is out of range
fi: suora muistiosoitusarvo dsp:16 ei ole rajojen sisällä

en: dsp:20 immediate is out of range
fi: suora muistiosoitusarvo dsp:20 ei ole rajojen sisällä

en: dsp:24 immediate is out of range
fi: suora muistiosoitusarvo dsp:24 ei ole rajojen sisällä

en: immediate is out of range 1-2
fi: suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen 1-2 sisällä

en: immediate is out of range 1-8
fi: suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen 1-8 sisällä

en: immediate is out of range 0-7
fi: suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen 0-7 sisällä

en: immediate is out of range 2-9
fi: suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen 2-9 sisällä

en: Bit number for indexing general register is out of range 0-15
fi: Indeksoivan yleisrekisterin bittinumero ei ole alueella 0-15

en: bit,base is out of range
fi: bitti, kanta ei ole rajojen sisällä

en: bit,base out of range for symbol
fi: bitti, kanta ei ole symbolin rajojen sisällä

en: not a valid r0l/r0h pair
fi: r0l/r0h-pari ei ole oikea

en: Invalid size specifier
fi: Virheellinen kokomäärite

en: <function code %d>
fi: <toimintakoodi %d>

en: <internal error in opcode table: %s %s>
fi: <sisäinen virhe käskytaulukossa: %s %s>

en: # <dis error: %08lx>
fi: # <disassembler-virhe: %08lx>

en: Only $tp or $13 allowed for this opcode
fi: Vain $tp tai $13 sallittu tälle käskykoodille

en: Only $sp or $15 allowed for this opcode
fi: Vain $sp tai $15 sallittu tälle käskykoodille

en: invalid %function() here
fi: virheellinen %function() tässä

en: Immediate is out of range -32768 to 32767
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen -32768 ... 32767 sisällä

en: Immediate is out of range 0 to 65535
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen 0 ... 65535 sisällä

en: Immediate is out of range -512 to 511
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen -512 ... 511 sisällä

en: Immediate is out of range -128 to 127
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen -128 ... 127 sisällä

en: Value is not aligned enough
fi: Uudelleensijoitusarvo ei ole tasarajalla

en: # internal error, undefined operand in `%s %s'
fi: # sisäinen virhe, määrittelemätön operandi ”%s %s”

en: 
    The following MIPS specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
fi: 
    Seuraavat MIPS-kohtaiset disassembler-valinnat ovat tuettuja käyttöön
    -M -valinnan kanssa (monivalinnat pitää erottaa pilkulla):

en: 
      msa             Recognize MSA instructions.
fi: 
      msa             Tunnista MSA-käskyt.

en: 
      virt            Recognize the virtualization ASE instructions.
fi: 
      virt            Tunnista ASE-virtualisointikäskyt.

en: 
      gpr-names=ABI            Print GPR names according to  specified ABI.
                               Default: based on binary being disassembled.
fi: 
      gpr-names=ABI            Tulosta GPR-nimet määritellyn ABI:n mukaisesti.
                               Oletus: perustuu disassembloitavaan binääritiedostoon.

en: 
      fpr-names=ABI            Print FPR names according to specified ABI.
                               Default: numeric.
fi: 
      fpr-names=ABI            Tulosta FPR-nimet määritellyn ABI:n mukaisesti.
                               Oletus: numeerinen.

en: 
      cp0-names=ARCH           Print CP0 register names according to
                               specified architecture.
                               Default: based on binary being disassembled.
fi: 
      cp0-names=ARCH           Tulosta CP0-rekisterinimet
                               määritellyn arkkitehtuurin mukaisesti.
                               Oletus: perustuu disassemloitavaan binääritiedostoon.

en: 
      hwr-names=ARCH           Print HWR names according to specified 
    			   architecture.
                               Default: based on binary being disassembled.
fi: 
      hwr-names=ARCH           Tulosta HWR-nimet määritellyn
    			   arkkitehtuurin mukaisesti.
                               Oletus: perustuu disassembloitavaan binääritiedostoon.

en: 
      reg-names=ABI            Print GPR and FPR names according to
                               specified ABI.
fi: 
      reg-names=ABI            Tulosta GPR- ja FPR-nimet määritellyn
                               ABI:n mukaisesti.

en: 
      reg-names=ARCH           Print CP0 register and HWR names according to
                               specified architecture.
fi: 
      reg-names=ARCH           Tulosta CP0-rekisteri ja HWR-nimet määritellyn
                               arkkitehtuurin mukaisesti.

en: 
      For the options above, the following values are supported for "ABI":
fi: 
      Ylläolevista valinnoista ”ABI” tukee seuraavia arvoja:

en: 
      For the options above, The following values are supported for "ARCH":
fi: 
      Ylläolevista valinnoista ”ARCH” tukee seuraavia arvoja:

en: Bad case %d (%s) in %s:%d
fi: %d (%s) on virheellinen tapaus kohteessa %s:%d

en: Internal: Non-debugged code (test-case missing): %s:%d
fi: Sisäinen: Vikajäljittämätön koodi (testitapaus puuttuu): %s:%d

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: *unknown operands type: %d*
fi: *tuntematon operandityyppi: %d*

en: Illegal as emulation instr
fi: Virheellinen emulointikäskynä

note: R2/R3 are illegal as dest: may be data section.
en: Illegal as 2-op instr
fi: Virheellinen kaksikäskykoodina

en: unrecognised CALLA addressing mode
fi: tunnistamaton CALLA-osoitteenmuodostustila

en: Reserved use of A/L and B/W bits detected
fi: A/L- ja B/W-bittien varattu käyttö havaittu

en: Operand out of range. Must be between -32768 and 32767.
fi: Operandi ei ole rajojen sisällä. Täytyy olla -32768:n ja 32767:n välillä.

en: Biiiig Trouble in parse_imm16!
fi: Iso pulma parse_imm16-käskyssä!

en: The percent-operator's operand is not a symbol
fi: Prosenttioperaattori-operandi ei ole symboli

en: invalid operand.  type may have values 0,1,2 only.
fi: virheellinen operandi. tyypin arvo saa olla vain 0,1 tai 2.

note: I and Z are output operands and can`t be immediate A is an address and we can`t have the address of an immediate either. We don't know how much to increase aoffsetp by since whatever generated this is broken anyway!
en: $<undefined>
fi: $<määrittelemätön>

en: warning: ignoring unknown -M%s option
fi: varoitus: ei välitetä tuntemattomasta -M%s-valitsimesta

en: 
    The following PPC specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
fi: 
    Seuraavia PPC-kohtaisia disassembler-valintoja tuetaan käytössä
    -M -valinnan kanssa:

en: invalid register
fi: virheellinen rekisteri

en: invalid conditional option
fi: virheellinen ehdollinen valinta

en: invalid counter access
fi: virheellinen laskinhaku

en: attempt to set y bit when using + or - modifier
fi: yritys asettaa y-bitti kun käytetään + tai - määritettä

en: invalid mask field
fi: virheellinen peitekenttä

en: ignoring invalid mfcr mask
fi: virheellistä mfcr-peitettä ei oteta huomioon

en: illegal bitmask
fi: virheellinen bittipeite

en: address register in load range
fi: osoiterekisteri on latauslukurajojen sisällä

en: index register in load range
fi: indeksirekisteri on latauslukurajojen sisällä

en: source and target register operands must be different
fi: lähde- ja kohderekisterin kohdemuuttujien on oltava erilaiset

en: invalid register operand when updating
fi: rekisterin operandi virheellinen päivitettäessä

en: illegal immediate value
fi: virheellinen suora muistiosoitusarvo

en: invalid sprg number
fi: virheellinen sprg-numero

en: invalid constant
fi: virheellinen vakio

en: 
    The following S/390 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
fi: 
    Seuraavat S/390-kohtaiset disassembler-valinnat ovat tuettuja käyttöön
    -M -valinnan kanssa (monivalinnat pitää erottaa pilkulla):

en:   esa         Disassemble in ESA architecture mode
fi:   esa        Disassembloi ESA-arkkitehtuuritilassa

en:   zarch       Disassemble in z/Architecture mode
fi:   zarch        Disassembloi z/Arkkitehtuuritilassa

en: <illegal instruction>
fi: <virheellinen käsky>

en: Internal error:  bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
fi: Sisäinen virhe:  virheellinen sparc-opcode.h: ”%s”, %#.8lx, %#.8lx

en: Internal error: bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
fi: Sisäinen virhe: virheellinen sparc-opcode.h: ”%s”, %#.8lx, %#.8lx

en: Internal error: bad sparc-opcode.h: "%s" == "%s"
fi: Sisäinen virhe: virheellinen sparc-opcode.h: ”%s” == ”%s”

note: Mark as non-valid instruction.
en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown operand shift: %x
fi: tuntematon operandin siirto: %x

en: unknown reg: %d
fi: tuntematon rekisteri: %d

note: The functions used to insert and extract complicated operands. Note: There is a conspiracy between these functions and v850_insert_operand() in gas/config/tc-v850.c.  Error messages containing the string 'out of range' will be ignored unless a specific command line option is given to GAS.
en: displacement value is not in range and is not aligned
fi: uudelleensijoitusarvo ei ole rajojen sisällä eikä sijaitse tasarajalla

en: displacement value is out of range
fi: uudelleensijoitusarvo ei ole rajojen sisällä

en: displacement value is not aligned
fi: uudelleensijoitusarvo ei ole tasarajalla

en: immediate value is out of range
fi: suora muistiosoitusarvo ei ole rajojen sisällä

en: branch value out of range
fi: haaroitusarvo ei ole rajojen sisällä

en: branch value not in range and to odd offset
fi: haaroitusarvo ei ole rajojen sisällä ja kohdistuu parittomaan siirrososoitteeseen

en: branch to odd offset
fi: haaroitus parittomaan siirrososoitteeseen

en: position value is out of range
fi: sijaintiarvo ei ole rajojen sisällä

en: width value is out of range
fi: leveysarvo ei ole rajojen sisällä

en: SelID is out of range
fi: SelID ei ole rajojen sisällä

en: vector8 is out of range
fi: vector8 ei ole rajojen sisällä

en: vector5 is out of range
fi: vector5 ei ole rajojen sisällä

en: imm10 is out of range
fi: imm10 ei ole rajojen sisällä

en: SR/SelID is out of range
fi: SR/SelID ei ole rajojen sisällä

en: invalid register for stack adjustment
fi: virheellinen rekisteri pinosäädössä

en: invalid register name
fi: virheellinen rekisterinimi

en: Missing '#' prefix
fi: Puuttuva ’#’ prefiksi

en: Missing '.' prefix
fi: Puuttuva ’.’ prefiksi

en: Missing 'pof:' prefix
fi: Puuttuva ’pof:’ prefiksi

en: Missing 'pag:' prefix
fi: Puuttuva ’pag:’ prefiksi

en: Missing 'sof:' prefix
fi: Puuttuva ’sof:’ prefiksi

en: Missing 'seg:' prefix
fi: Puuttuva ’seg:’ prefiksi

en: Bad register in preincrement
fi: Väärä rekisteri ennakkokasvatuksessa

en: Bad register in postincrement
fi: Väärä rekisteri jälkikasvatuksessa

en: Bad register name
fi: Väärä rekisterinimi

en: Label conflicts with register name
fi: Otsikko ristiriidassa rekisterin nimen kanssa

en: Label conflicts with `Rx'
fi: Otsikko ristiriidassa kohteen ”Rx” kanssa

en: Bad immediate expression
fi: Virheellinen suora muistiosoituslauseke

en: No relocation for small immediate
fi: Ei sijoitusta pienikokoiselle suoralle muistiosoitukselle

en: Small operand was not an immediate number
fi: Pieni operandi ei ollut suora muistiosoitusnumero

en: Operand is not a symbol
fi: Kohdemuuttuja ei ole symboli

en: Syntax error: No trailing ')'
fi: Syntaksivirhe: loppukaarisulku ’)’ puuttuu
