gdebi - en to bs translation catalogue (103 entries)

en: usage: %prog [options] filename
    For a graphical version run gdebi-gtk
bs: iskoristivost: %prog[opcije]imedatoteke
    Za graficku verziju run gdebi-gtk

en: Run non-interactive (dangerous!)
bs: Pokreni ne-interaktivni (opasno!)

en: Set an APT configuration option
bs: Postavi APT konfiguracione opcije

en: Do not show progress information
bs: Ne prikazuj informaciju progresa

en: Simulate only and print a apt-get install compatible line to stderr
bs: Samo simuliraj i isprintaj apt-get install kompatibilnu liniju na stderr

en: Use alternative root dir
bs: Koristi  zamjenski root dir

en: gdebi error, file not found: %s
bs: gdebi greška, datoteka nije nađena: %s

en: Need to be root to install packages
bs: Potrebno je da budete root da mozete to instalirati

en: Do you want to install the software package? [y/N]:
bs: Da li želite instalirati softverski paket? [d/n]:

en: Software index is broken
bs: Indeks programa je oštećen

en: This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.
bs: Ovo je velika greška vaseg softvera za upravljanje sistemom.Provjerite pokvarene pakete s sinaptičke, provjerite ispravnosti datoteke i dozvole za datoteku  '/etc/apt/sources.list' i ponovo pokrenite softverske informacije sa: 'sudo apt-get update' i 'sudo apt-get install -f'.

en: Install and view software packages
bs: Instaliraj i vidi softverski paket

en: GPL, see /usr/share/common-licenses/GPL
bs: GPL, vidi /usr/share/common-licenses/GPL

en: Details
bs: Detalji

en: <b>To install the following changes are required:</b>
bs: <b>Da biste instalirali potrebne su sljedeće promjene:</b>

en: Package Installer
bs: Paketni instaler

en: _File
bs: _Datoteka

en: _Refresh
bs: _Osvježi

en: _Edit
bs: _Izmijeni

en: _Help
bs: _Pomoć

note: first, we load all the default descriptions -- pyuic doesn't use gettext as default (FIXME, copy code from language-selector)
en: Package:
bs: Paket:

en: _Details
bs: _Detalji

en: Description:
bs: Opis:

note: img = Gtk.Image() img.set_from_stock(Gtk.STOCK_APPLY,Gtk.IconSize.BUTTON) self.button_install.set_image(img)
en: _Install Package
bs: _Instaliraj Paket

en: _Download Package
bs: _Preuzmi paket

en: Description
bs: Opis

en: <b>Version:</b>
bs: <b>Verzija:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
bs: <b>Održavatelj:</b>

en: <b>Priority:</b>
bs: <b>Prioritet:</b>

en: <b>Section:</b>
bs: <b>Odjeljak:</b>

en: <b>Size:</b>
bs: <b>Veličina:</b>

en: GDebi Package Installer
bs: GDebi Paketni Instaler

note: Translators: it's for missing entries in the deb package, e.g. a missing "Maintainer" field
en: %s is not available
bs: %s nije dostupan

en: Loading...
bs: Učitavam...

en: Can not download as root
bs: Ne mogu preuzimati datoteke kao root.

en: Remote packages can not be downloaded when running as root. Please try again as a normal user.
bs: Daljinski paketi ne mogu biti preuzeti kada se radi kao root. Pokušajte ponovo, kao običan korisnik.

en: Downloading package
bs: Preuzimanje paketa

en: Download failed
bs: Neuspjelo preuzimanje

en: Downloading the package failed: file '%s' '%s'
bs: Preuzimanje paketa neuspjelo: datoteka '%s' '%s'

note: set window title set name
en: Package Installer - %s
bs: Paketni Instaler - %s

en: Error:
bs: Greška:

en: Error: no longer provides
bs: Greška: više ne pruža

en: Same version is already installed
bs: Ista verzija je već instalirana

en: _Reinstall Package
bs: _Reinstaliraj Paket

en: <b>To be removed: %s</b>
bs: <b>Za ukloniti: %s</b>

en: To be installed: %s
bs: Za instalirati: %s

en: Open Software Package
bs: Otvori programski paket

en: Software packages
bs: Softverski paketi

en: File not found
bs: Datoteka nije pronađena

en: You tried to install a file that does not (or no longer) exist.
bs: Pokušali ste instalirati datoteku koja ne postoji.

en: Installing package file...
bs: Instaliram datoteke paketa...

en: Install unauthenticated software?
bs: Instalirati neovlašteni softver?

en: You need to grant administrative rights to install software
bs: Trebate dati administratorska prava da biste instalirali softver

en: 
    It is a possible security risk to install packages files manually.
    Install software from trustworthy software distributors only.
bs: 
    Moguć je rizik sigurnosti za instalaciju paketa datoteke ručno.
    Instalirajte softver samo od distributera pouzdanog  softvera .

en: Failed to install package file
bs: Neuspješno instaliranje datoteke  paket

note: errMsg = "%s" % msg
en: Could not download all required files
bs: Nisam mogao da preuzmem sve potrebne datoteke

en: Please check your internet connection or installation medium.
bs: Provjerite internetsku vezu ili instalacijski medij.

en: Could not install all dependencies
bs: Ne mogu instalirati sve zavisnosti.

en: Usually this is related to an error of the software distributor. See the terminal window for more details.
bs: Obično je to povezano s greškom distributera softvera. Pogledajte terminal prozor za više detalja.

en: Installing %s
bs: Instaliranje %s

note: self.label_action.set_markup("<b><big>"+_("Package installed")+"</big></b>") show the button self.button_deb_install_close.set_sensitive(True) self.button_deb_install_close.grab_default()
en: Installation finished
bs: Instalacija je završena

en: Package '%s' was installed
bs: Paket '%s' je instaliran

en: Failed to install package '%s'
bs: Neuspješno instaliranje paketa '%s'

en: Installation complete
bs: Instalacija završena

en: Failed to completely install all dependencies
bs: Neuspješno potpuno instaliranje svih zavisnosti

en: To fix this run 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
bs: Da popravite ovo pokrenite 'sudo apt-get install -f' u terminal prozoru.

note: ui
en: Installing '%s'...
bs: Instaliram '%s'...

en: Installing dependencies...
bs: Instaliranje zavisnosti ...

en: Downloading additional package files...
bs: Preuzimanje dodatnih paketskih datoteka ...

en: File %s of %s at %sB/s
bs: Datoteka %s od %s na %sB/s

en: File %s of %s
bs: Datoteka %s od %s

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
bs: Molimo umetnite '%s' u pogon '%s'

en: Failed to open the software package
bs: Neuspješno otvaranje ovog softverskog paketa

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
bs: Paket može biti oštećen ili nemate dozvolu za otvaranje datoteke. Provjerite dozvole datoteke.

en: This package is uninstallable
bs: Ovaj paket je nemoguć za instaliranje

en: No description is available
bs: Opis nije dostupan

en: The following packages are UNAUTHENTICATED:
bs: Sljedeći paketi su NEOVLAŠTENI:

en: Requires the REMOVAL of the following packages:
bs: Zahtjeva se UKLANJANJE sljedećih paketa

en: Requires the installation of the following packages:
bs: Zahtjeva se instalacija sljedećih paketa:

en: Included Files
bs: Uključene datoteke

en: &Install Package
bs: &Instaliraj Paket

en: &Download Package
bs: &Preuzmi paket

en: The package file does not exist
bs: Paketna datoteka ne postoji

en: A nonexistent file has been selected for installation. Please select an existing .deb package file.
bs: Nepostojeća datoteka je selektovana za instalaciju.Molimo selektujte neku postojeću .deb paketnu datoteku.

note: self.textLabel1_3_2.setText(_("Same version is already installed"))
en: &Reinstall Package
bs: &Reinstalirajte paket

en: Re&install Package
bs: Re&instalirati paket

en: To be removed: %s
bs: Za uklanjanje: %s

en: Broken dependencies
bs: Razvaljene zavisnosti

en: '%s' is not a Debian package
bs: '%s' nije Debian paket

en: Could not open '%s'
bs: Nije moguće otvoriti „%s“

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
bs: Paket može biti oštećen ili nemate dozvolu za otvaranje datoteke. Provjerite dozvole datoteke.

en: Same version is available in a software channel
bs: Ista verzija je dostupna u softverskom kanalu

en: You are recommended to install the software from the channel instead.
bs: Umjesto toga vam se preporučuje  da instalirate program sa kanala.

en: An older version is available in a software channel
bs: Starija verzija je dostupna u softver kanalu.

en: Generally you are recommended to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
bs: Generalno vam se preporučuje da instalirate verziju sa softverskog kanala, jer je ona obično bolje podržana.

en: A later version is available in a software channel
bs: Novija verzija je dostupna u softverskom kanalu

en: You are strongly advised to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
bs: Strogo vam se preporučuje da  instalirate verziju sa softverskog kanala, budući da je obično bolje podržana.

en: All dependencies are satisfied
bs: Sve zavisnosti su zadovoljene

note: FIXME: use ngettext here
en: Requires the <b>removal</b> of %s packages
bs: Zahtijeva <b>uklanjanje</b> %s paketa

en: Requires the installation of %s packages
bs: Zahtijeva instaliranje %s paketa

en: Only one software management tool is allowed to run at the same time
bs: Samo jedan softverski alat za upravljanje dopušteno je izvoditi u isto vrijeme

en: Please close the other application e.g. 'Update Manager', 'aptitude' or 'Synaptic' first.
bs: Molimo vas da zatvorite drugi program npr.  'Update Manager', 'aptitude' or 'Synaptic' first.

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
bs: Izmjena Medija
