gdebi - en to da translation catalogue (130 entries)

en: usage: %prog [options] filename
    For a graphical version run gdebi-gtk
da: brug: %prog [tilvalg] filnavn
    For grafisk version kør gdebi-gtk

en: Run non-interactive (dangerous!)
da: Kør ikke-interaktivt (farligt!)

en: Set an APT configuration option
da: Indstil et APT-konfigurationstilvalg

en: Do not show progress information
da: Vis ikke hvor langt installationen er nået

en: Simulate only and print a apt-get install compatible line to stderr
da: Simuler kun og udskriv en apt-get install kompatibel linje til stderr

en: Use alternative root dir
da: Brug alternativ rootmappe

en: gdebi error, file not found: %s
da: gdebi fejl, fil ikke fundet: %s

en: Need to be root to install packages
da: Skal være root for at installere pakker

en: Do you want to install the software package? [y/N]:
da: Ønsker du at installere softwarepakken? [j/N]:

en: Auto close when the install is finished
da: Luk automatisk, når installationen er færdig

en: Use alternative datadir
da: Brug alternativ datadir

en: Remove package
da: Fjern pakke

en: Software index is broken
da: Softwareindekset er ødelagt

en: This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.
da: Dette er en alvorlig fejl i dit softwarehåndteringssystem. Undersøg venligst for ødelagte pakker med synaptic, undersøg filrettighederne og at filen »/etc/apt/sources.list« er korrekt og genindlæs softwareinformationen med: »sudo apt-get update« og »sudo apt-get install -f«.

en: Install and view software packages
da: Installer og vis softwarepakker

en: GPL, see /usr/share/common-licenses/GPL
da: GPL, se /usr/share/common-licenses/GPL

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
da: Luk dette vindue efter ændringerne er blevet gennemført

en: Details
da: Detaljer

en: <b>To install the following changes are required:</b>
da: <b>For at installere er de følgende ændringer påkrævet:</b>

en: Package Installer
da: Pakkeinstalleringsprogram

en: _File
da: _Fil

en: _Open…
da: _Åbn…

en: _Refresh
da: _Opdater

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Help
da: _Hjælp

note: first, we load all the default descriptions -- pyuic doesn't use gettext as default (FIXME, copy code from language-selector)
en: Package:
da: Pakke:

en: <b><big>   </big></b>
da: <b><big> </big></b>

en: _Details
da: _Detaljer

en: Description:
da: Beskrivelse:

note: img = Gtk.Image() img.set_from_stock(Gtk.STOCK_APPLY,Gtk.IconSize.BUTTON) self.button_install.set_image(img)
en: _Install Package
da: _Installer pakke

en: _Remove Package
da: _Fjern pakke

en: _Download Package
da: _Download pakke

en: Description
da: Beskrivelse

en: <b>Maintainer:</b>
da: <b>Vedligeholder:</b>

en: <b>Priority:</b>
da: <b>Prioritet:</b>

en: <b>Section:</b>
da: <b>Sektion:</b>

en: <b>Size:</b>
da: <b>Størrelse:</b>

en: Included files
da: Inkluderede filer

en: GDebi Package Installer
da: GDebi pakkeinstalleringsprogram

note: Translators: it's for missing entries in the deb package, e.g. a missing "Maintainer" field
en: %s is not available
da: %s er ikke tilgængelig

en: Copy selected text
da: Kopiér markeret tekst

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Can not download as root
da: Kan ikke hente som root

en: Remote packages can not be downloaded when running as root. Please try again as a normal user.
da: Fjernpakker kan ikke hentes  ved kørsel som root. Prøv venligst igen som almindelig bruger.

en: Downloading package
da: Henter pakke

en: Download failed
da: Download mislykkedes

en: Downloading the package failed: file '%s' '%s'
da: Hentning af pakken fejlede: fil "%s" "%s"

note: set window title set name
en: Package Installer - %s
da: Pakkeinstalleringsprogram - %s

en: Package control data
da: Pakkekontroldata

en: Upstream data
da: Opstrøms-data

en: Error reading filelist
da: Fejl ved læsning af filliste

en: Error:
da: Fejl:

en: Same version is already installed
da: Denne version er allerede installeret

en: _Reinstall Package
da: _Geninstaller pakke

en: Selection is a directory
da: Markeringen er en mappe

en: Error reading file content '%s'
da: Fejl ved læsning af filindhold '%s'

en: File content can not be extracted
da: Filindhold kan ikke udpakkes

en: <b>To be removed: %s</b>
da: <b>Vil blive fjernet: %s</b>

en: To be installed: %s
da: Vil blive installeret: %s

en: Open Software Package
da: Åbn softwarepakke

en: Software packages
da: Softwarepakker

en: One or more packages are required by %s, it cannot be removed.
da: %s kræver en eller flere pakker og kan ikke fjernes.

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: You tried to install a file that does not (or no longer) exist.
da: Du forsøgte at installere en fil, som ikke (eller ikke længere) eksisterer.

en: Installing package file...
da: Installerer pakkefil...

en: Removing package...
da: Fjerner pakke...

en: Install unauthenticated software?
da: Installer ikke-godkendt software?

en: Malicious software can damage your data and take control of your system.
    
    The packages below are not authenticated and could therefore be of malicious nature.
da: Ondartet software kan skade dine data og opnå kontrol over dit system.
    
    Pakkerne nedenfor er ikke bekræftet, og kan derfor være af ondsindet karakter.

en: You need to grant administrative rights to install software
da: Du skal tildele administrative rettigheder for at installere software

en: 
    It is a possible security risk to install packages files manually.
    Install software from trustworthy software distributors only.
da: 
    Det er en mulig sikkerhedsrisiko at installere pakkefiler manuelt.
    Installer kun software fra troværdige softwaredistributører.

en: Failed to install package file
da: Kunne ikke installere pakkefil

en: Failed to remove package
da: Kunne ikke fjerne pakke

note: errMsg = "%s" % msg
en: Could not download all required files
da: Kunne ikke hente alle de krævede filer

en: Please check your internet connection or installation medium.
da: Undersøg venligst din internetforbindelse eller installationsmedie.

en: Could not install all dependencies
da: Kunne ikke installere alle afhængigheder

en: Usually this is related to an error of the software distributor. See the terminal window for more details.
da: Normalt skyldes dette en fejl hos softwaredistributøren. Se terminalvinduet for yderligere detaljer.

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: Removing %s
da: Fjerner %s

note: self.label_action.set_markup("<b><big>"+_("Package installed")+"</big></b>") show the button self.button_deb_install_close.set_sensitive(True) self.button_deb_install_close.grab_default()
en: Installation finished
da: Installationen er færdig

en: Package '%s' was installed
da: Pakke »%s« er installeret

en: Package '%s' was removed
da: Pakken '%s' blev fjernet

en: Failed to install package '%s'
da: Kunne ikke installere pakke »%s«

en: Failed to remove package '%s'
da: Kunne ikke fjerne pakke '%s'

en: Installation complete
da: Installation fuldført

en: Failed to completely install all dependencies
da: Kunne ikke installere alle afhængigheder

en: To fix this run 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
da: For at rette dette så kør »sudo apt-get install -f« i et terminalvindue.

note: ui
en: Installing '%s'...
da: Installerer »%s«

en: Removing '%s'...
da: Fjerner '%s'...

en: Installing dependencies...
da: Installerer afhængigheder...

en: Downloading additional package files...
da: Henter yderligere pakkefiler...

en: File %s of %s at %sB/s
da: Fil %s af %s med %sB/s

en: File %s of %s
da: Fil %s af %s

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
da: Indsæt venligst »%s« i drevet »%s«

en: Configuration items must be specified with a =<value>
da: Konfigurationspunkter skal være specificeret med et =<værdi>

en: Couldn't set APT option %s to %s
da: Kunne ikke indstille APT-tilvalg %s til %s

en: Unknown package type '%s', exiting
da: Ukendt pakketype »%s«, afslutter

en: Failed to open the software package
da: Kunne ikke åbne softwarepakken

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
da: Pakken er måske korrupt, eller du har ikke tilladelse til at åbne filen. Undersøg rettighederne på filen.

en: This package is uninstallable
da: Denne pakke kan ikke installeres

en: No description is available
da: Ingen beskrivelse er tilgængelig

en: The following packages are UNAUTHENTICATED:
da: De følgende pakker er IKKE GODKENDT:

en: Requires the REMOVAL of the following packages:
da: Kræver FJERNELSE af de følgende pakker:

en: Requires the installation of the following packages:
da: Kræver installation af de følgende pakker:

en: Error during install: '%s'
da: Fejl under installation: '%s'

en: Included Files
da: Inkluderede filer

en: &Install Package
da: &Installer pakke

en: &Download Package
da: &Hent pakke

en: The package file does not exist
da: Pakkefilen eksisterer ikke

en: A nonexistent file has been selected for installation. Please select an existing .deb package file.
da: En ikke-eksisterende fil er blevet valgt til installation. Vælg venligst en eksisterende .deb pakkefil.

note: self.textLabel1_3_2.setText(_("Same version is already installed"))
en: &Reinstall Package
da: &Geninstaller pakke

en: Re&install Package
da: Gen%installer pakke

en: To be removed: %s
da: Til fjernelse: %s

en: Broken dependencies
da: Ødelagte afhængigheder

en: Your system has broken dependencies. This application can not continue until this is fixed. To fix it run 'gksudo synaptic' or 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
da: Dit system har ødelagte afhængigheder. Dette program kan ikke fortsætte, indtil disse er ordnet. Kør "gksudo synaptic" eller "sudo apt-get install -f" i et terminalvindue, for at ordne det.

en: '%s' is not a Debian package
da: "%s" er ikke en Debianpakke

en: The MIME type of this file is '%s' and can not be installed on this system.
da: MIME-typen for denne fil er "%s" og kan ikke installeres på dette system.

en: Could not open '%s'
da: Kunne ikke åbne »%s«

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
da: Denne pakke er måske korrupt, eller du har ikke tilladelse til at åbne filen. Undersøg rettighederne på filen.

en: Same version is available in a software channel
da: Tilsvarende version er tilgængelig i en softwarekanal

en: You are recommended to install the software from the channel instead.
da: Du anbefales at installere softwaren fra kanalen i steden for.

en: An older version is available in a software channel
da: En ældre version er tilgængelig i en softwarekanal

en: Generally you are recommended to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
da: Generelt anbefales du at installere versionen fra softwarekanalen, da den normalt er bedre understøttet.

en: A later version is available in a software channel
da: En senere version er tilgængelig i en softwarekanal

en: You are strongly advised to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
da: Du anbefales stærkt at installere versionen fra softwarekanalen, da den normalt er bedre understøttet.

en: All dependencies are satisfied
da: Alle afhængigheder er opfyldt

note: FIXME: use ngettext here
en: Requires the <b>removal</b> of %s packages
da: Kræver <b>fjernelse</b> af %s pakker

en: Requires the installation of %s packages
da: Kræver installation af %s pakker

en: Only one software management tool is allowed to run at the same time
da: Det er kun tilladt at have et softwarestyringsværktøj kørende ad gangen.

en: Please close the other application e.g. 'Update Manager', 'aptitude' or 'Synaptic' first.
da: Luk venligst det andet program først, for eksempel »Opdateringshåndtering«, »aptitude« eller »Synaptic«.

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
da: Medieændring
