gdebi - en to el translation catalogue (140 entries)

en: usage: %prog [options] filename
    For a graphical version run gdebi-gtk
el: χρήση: %prog [επιλογές] όνομα_αρχείου
    Για την γραφική έκδοση, εκτελέστε gdebi-gtk

en: Run non-interactive (dangerous!)
el: Εκτέλεση του μη διαδραστικού (επικίνδυνο!)

en: Set an APT configuration option
el: Ορίστε μια επιλογή ρυθμίσεων του APT

en: Do not show progress information
el: Να μην εμφανίζονται οι πληροφορίες προόδου

en: Simulate only and print a apt-get install compatible line to stderr
el: Προσομοιώστε μόνο και εκτυπώστε μια συμβατή γραμμή apt-get install στην ροή σφαλμάτων stderr

en: Use alternative root dir
el: Χρησιμοποιήστε ένα εναλλακτικό κατάλογο συστήματος αρχείων

en: gdebi error, file not found: %s
el: Σφάλμα του gdebi, το αρχείο που δεν βρέθηκε: %s

en: Need to be root to install packages
el: Χρειάζεται να είστε διαχειριστής για να εγκαταστήσετε πακέτα

en: Do you want to install the software package? [y/N]:
el: Θέλετε να εγκαταστήσετε αυτό το πακέτο λογισμικού; [y/N]:

en: Auto close when the install is finished
el: Αυτόματο κλείσιμο όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση

en: Use alternative datadir
el: Χρήση εναλλακτικού καταλόγου δεδομένων

en: Remove package
el: Αφαίρεση πακέτου

en: Software index is broken
el: Ο κατάλογος λογισμικού είναι κατεστραμμένος

en: This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.
el: Υπήρξε αποτυχία στο σύστημα διαχείρισης λογισμικού. Παρακαλούμε ελέγξτε για κατεστραμμένα πακέτα με τον διαχειριστή πακέτων Synaptic, για τα δικαιώματα του αρχείου και την ορθότητα του αρχείου '/etc/apt/sources.list'. Μετά ανανεώστε τις πληροφορίες για το λογισμικό με την εντολή: 'sudo apt-get update' και μετά με την 'sudo apt-get install -f'.

en: Install and view software packages
el: Εγκαταστήστε και εμφανίστε πακέτα λογισμικού

en: GPL, see /usr/share/common-licenses/GPL
el: GPL, δείτε στο /usr/share/common-licenses/GPL

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
el: Αυτόματο κλείσιμο μετά την επιτυχή εφαρμογή των αλλαγών

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: <b>To install the following changes are required:</b>
el: <b>Για να εγκαταστήσετε χρειάζονται οι παρακάτω αλλαγές:</b>

en: Package Installer
el: Εγκατάσταση πακέτων

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Open…
el: Άν_οιγμα…

en: _Refresh
el: _Ανανέωση

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Help
el: _Βοήθεια

note: first, we load all the default descriptions -- pyuic doesn't use gettext as default (FIXME, copy code from language-selector)
en: Package:
el: Πακέτο:

en: <b><big>   </big></b>
el: <b><big> </big></b>

en: _Details
el: _Λεπτομέρειες

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Description:
el: Περιγραφή:

note: img = Gtk.Image() img.set_from_stock(Gtk.STOCK_APPLY,Gtk.IconSize.BUTTON) self.button_install.set_image(img)
en: _Install Package
el: _Εγκατάσταση πακέτου

en: _Remove Package
el: Α_φαίρεση πακέτου

en: _Download Package
el: _Κατεβάστε το Πακέτο

en: Description
el: Περιγραφή

en: <b>Version:</b>
el: <b>Έκδοση:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
el: <b>Προγραμματιστής:</b>

en: <b>Priority:</b>
el: <b>Προτεραιότητα:</b>

en: <b>Section:</b>
el: <b>Ενότητα:</b>

en: <b>Size:</b>
el: <b>Μέγεθος:</b>

en: Included files
el: συμπεριλαμβανόμενα αρχεία

en: GDebi Package Installer
el: Εγκατάσταση πακέτων GDebi

note: Translators: it's for missing entries in the deb package, e.g. a missing "Maintainer" field
en: %s is not available
el: Το %s δεν είναι διαθέσιμο

en: Copy selected text
el: Αντιγραφή επιλεγμένου κειμένου

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Can not download as root
el: Δεν μπορεί να γίνει η λήψη ως Διαχειριστής (root)

en: Remote packages can not be downloaded when running as root. Please try again as a normal user.
el: Τα απομακρυσμένα πακέτα δεν μπορούν να ληφθούν όταν είστε συνδεδεμένοι ως root. Παρακαλώ δοκιμάστε ως απλός χρήστης.

en: Downloading package
el: Γίνεται λήψη πακέτου

en: Download failed
el: Αποτυχία λήψης

en: Downloading the package failed: file '%s' '%s'
el: Αποτυχία λήψης του πακέτου: αρχείο «%s» «%s»

note: set window title set name
en: Package Installer - %s
el: Εγκατάσταση πακέτων - %s

en: Package control data
el: Δεδομένα ελέγχου πακέτου

en: Upstream data
el: Δεδομένα upstream

en: Error reading filelist
el: Σφάλμα ανάγνωσης λίστας αρχείων

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Error: no longer provides
el: Σφάλμα: δεν προβλέπει πλέον

en: Same version is already installed
el: Μια ίδια έκδοση είναι ήδη εγκατεστημένη

en: _Reinstall Package
el: _Επανεγκατάσταση πακέτου

en: Selection is a directory
el: Η επιλογή είναι κατάλογος

en: Error reading file content '%s'
el: Σφάλμα ανάγνωσης περιεχομένων του αρχείου '%s'

en: File content can not be extracted
el: Δεν είναι δυνατή η εξαγωγή των περιεχομένων του αρχείου

en: <b>To be removed: %s</b>
el: <b>Προς αφαίρεση: %s</b>

en: To be installed: %s
el: Προς εγκατάσταση: %s

en: Open Software Package
el: Άνοιγμα πακέτου λογισμικού

en: Software packages
el: Πακέτα λογισμικού

en: Dependency problems
el: Πρόβλημα εξάρτησης

en: One or more packages are required by %s, it cannot be removed.
el: Ένα ή περισσότερα πακέτα απαιτούνται από το %s, δεν μπορεί να αφαιρεθεί.

en: File not found
el: Το αρχείο δεν βρέθηκε

en: You tried to install a file that does not (or no longer) exist.
el: Προσπαθείτε να εγκαταστήσετε ένα αρχείο που δεν υπάρχει.

en: Installing package file...
el: Εγκατάσταση πακέτου...

en: Removing package...
el: Αφαίρεση πακέτου...

en: Install unauthenticated software?
el: Εγκατάσταση μη πιστοποιημένου λογισμικού;

en: Malicious software can damage your data and take control of your system.
    
    The packages below are not authenticated and could therefore be of malicious nature.
el: Κακόβουλο λογισμικό μπορεί να καταστρέψει τα δεδομένα σας και να πάρει τον έλεγχο του συστήματός σας.
    
    Τα παρακάτω πακέτα δεν έχουν πιστοποιηθεί και θα μπορούσαν να είναι κακόβουλα.

en: You need to grant administrative rights to install software
el: Χρειάζεστε διαχειριστικά δικαιώματα για να εγκαταστήσετε λογισμικό

en: 
    It is a possible security risk to install packages files manually.
    Install software from trustworthy software distributors only.
el: 
    Είναι ένα πιθανό ρίσκο ασφαλείας, να εγκαταστήσετε πακέτα χειροκίνητα.
    Εγκαταστήστε λογισμικό μόνο από αξιόπιστες πηγές μόνο.

en: You need to grant administrative rights to remove software
el: Χρειάζεται να παραχωρήσετε δικαιώματα διαχείρισης για την αφαίρεση του λογισμικού

en: It is a possible risk to remove packages.
el: Η αφαίρεση πακέτων είναι πιθανώς επικίνδυνη.

en: Failed to install package file
el: Αποτυχία εγκατάστασης πακέτου

en: Failed to remove package
el: Αποτυχία αφαίρεσης πακέτου

note: errMsg = "%s" % msg
en: Could not download all required files
el: Δεν ήταν δυνατή η μεταφόρτωση των απαιτούμενων αρχείων

en: Please check your internet connection or installation medium.
el: Παρακαλούμε ελέγξτε την σύνδεση σας στο διαδίκτυο ή το μέσο εγκατάστασης.

en: Could not install all dependencies
el: Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση όλων των εξαρτήσεων

en: Usually this is related to an error of the software distributor. See the terminal window for more details.
el: Συνήθως αυτό είναι ένα σφάλμα του διανομέα του λογισμικού. Δείτε το παράθυρο του τερματικού για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Installing %s
el: Εγκατάσταση του %s

en: Removing %s
el: Αφαίρεση του %s

note: self.label_action.set_markup("<b><big>"+_("Package installed")+"</big></b>") show the button self.button_deb_install_close.set_sensitive(True) self.button_deb_install_close.grab_default()
en: Installation finished
el: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε

en: Removal finished
el: Η αφαίρεση τελείωσε

en: Package '%s' was installed
el: Το πακέτο '%s' εγκαταστάθηκε

en: Package '%s' was removed
el: Το πακέτο '%s' αφαιρέθηκε

en: Failed to install package '%s'
el: Αδυναμία εγκατάστασης του πακέτου '%s'

en: Failed to remove package '%s'
el: Αποτυχία αφαίρεσης του πακέτου '%s'

en: Installation complete
el: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε

en: Removal complete
el: Η αφαίρεση ολοκληρώθηκε

en: Failed to completely install all dependencies
el: Αδυναμία εγκατάστασης όλων των εξαρτήσεων

en: Failed to completely remove package
el: Αποτυχία ολοκληρωτικής αφαίρεσης του πακέτου

en: To fix this run 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
el: Για το διορθώσετε εκτελέστε 'sudo apt-get install -f' σε ένα τερματικό.

note: ui
en: Installing '%s'...
el: Εγκατάσταση του '%s'...

en: Removing '%s'...
el: Απομάκρυνση '%s'...

en: Installing dependencies...
el: Εγκατάσταση εξαρτήσεων...

en: Downloading additional package files...
el: Λήψη επιπρόσθετων πακέτων...

en: File %s of %s at %sB/s
el: Το αρχείο %s από %s στα %sB/s

en: File %s of %s
el: Το αρχείο %s από %s

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
el: Παρακαλώ εισάγετε τον δίσκο '%s' στον οδηγό '%s'

en: Configuration items must be specified with a =<value>
el: Τα μέρη των ρυθμίσεων πρέπει να ορίζονται με ένα =<value>

en: Couldn't set APT option %s to %s
el: Αδυναμία ρύθμισης της επιλογής APT από %s σε %s

en: Unknown package type '%s', exiting
el: Ένα άγνωστο πακέτο έστειλε '%s', έξοδος

en: Failed to open the software package
el: Αποτυχία ανοίγματος του πακέτου λογισμικού

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
el: Το πακέτο μπορεί να είναι κατεστραμμένο ή δεν σας επιτρέπεται να ανοίξετε το αρχείο. Ελέγξτε τα δικαιώματα του αρχείου.

en: This package is uninstallable
el: Αυτό το πακέτο δεν γίνεται να εγκατασταθεί

en: No description is available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή

en: The following packages are UNAUTHENTICATED:
el: Τα παρακάτω αρχεία ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ:

en: Requires the REMOVAL of the following packages:
el: Απαιτείται η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ των παρακάτω πακέτων:

en: Requires the installation of the following packages:
el: Απαιτείται η εγκατάσταση των παρακάτω πακέτων:

en: Error during install: '%s'
el: Σφάλμα κατά την εγκατάσταση: '%s'

en: Included Files
el: Συμπεριλαμβανόμενα αρχεία

en: &Install Package
el: &Εγκατάσταση πακέτου

en: &Download Package
el: &Κατεβάστε το Πακέτο

en: The package file does not exist
el: Το πακέτο δεν υπάρχει

en: A nonexistent file has been selected for installation. Please select an existing .deb package file.
el: Ένα ανύπαρκτο αρχείο έχει επιλεγεί για εγκατάσταση. Παρακαλούμε επιλέξετε ένα υπαρκτό πακέτο .deb.

note: self.textLabel1_3_2.setText(_("Same version is already installed"))
en: &Reinstall Package
el: &Επανεγκατάσταση πακέτου

en: Re&install Package
el: Επα&εγκατάσταση πακέτου

en: To be removed: %s
el: Για απομάκρυνση: %s

en: Broken dependencies
el: Κατεστραμμένες εξαρτήσεις

en: Your system has broken dependencies. This application can not continue until this is fixed. To fix it run 'gksudo synaptic' or 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
el: Το σύστημα σας έχει κατεστραμμένες εξαρτήσεις. Η εφαρμογή αυτή δεν μπορεί να συνεχίσει, αν αυτό δεν διορθωθεί. Για να το διορθώσετε εκτελέστε 'gksudo synaptic' ή 'sudo apt-get install -f' σε ένα τερματικό.

en: '%s' is not a Debian package
el: Το '%s' δεν είναι ένα πακέτο Debian

en: The MIME type of this file is '%s' and can not be installed on this system.
el: Ο τύπος MIME αυτού του αρχείου είναι '%s' και δεν μπορεί να εγκατασταθεί στο σύστημα.

en: Could not open '%s'
el: Αδυναμία ανοίγματος του '%s'

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
el: Το πακέτο μπορεί να είναι κατεστραμμένο ή δεν σας επιτρέπεται να ανοίξετε το αρχείο. Ελέγξτε τα δικαιώματα του αρχείου αυτού.

en: Same version is available in a software channel
el: Μια ίδια έκδοση είναι διαθέσιμη σε μια πηγή λογισμικού

en: You are recommended to install the software from the channel instead.
el: Προτείνεται να εγκαταστήσετε το λογισμικό από την πηγή λογισμικού.

en: An older version is available in a software channel
el: Μια παλαιότερη έκδοση είναι διαθέσιμη σε μια πηγή λογισμικού

en: Generally you are recommended to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
el: Γενικά σας προτείνεται να εγκαθιστάτε την έκδοση από τις πηγές λογισμικού, μια και είναι καλύτερα υποστηριζόμενες.

en: A later version is available in a software channel
el: Μια νεότερη έκδοση είναι διαθέσιμη σε μια πηγή λογισμικού

en: You are strongly advised to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
el: Σας προτείνεται να εγκαθιστάτε την έκδοση από τις πηγές λογισμικού, μια και είναι καλύτερα υποστηριζόμενες.

en: All dependencies are satisfied
el: Όλες οι εξαρτήσεις ικανοποιήθηκαν

note: FIXME: use ngettext here
en: Requires the <b>removal</b> of %s packages
el: Απαιτεί την <b>απομάκρυνση</b> %s πακέτων

en: Requires the installation of %s packages
el: Απαιτείται η εγκατάσταση %s πακέτων

en: Only one software management tool is allowed to run at the same time
el: Μόνο ένα εργαλείο διαχείρισης λογισμικού μπορεί να εκτελείται.

en: Please close the other application e.g. 'Update Manager', 'aptitude' or 'Synaptic' first.
el: Παρακαλούμε κλείστε πρώτα την άλλη εφαρμογή πχ την 'Διαχειριση ενημερώσεων', το 'aptitude' ή το 'Synaptic'.

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
el: Αλλαγή μέσου
