gdebi - en to fi translation catalogue (91 entries)

en: usage: %prog [options] filename
    For a graphical version run gdebi-gtk
fi: käyttö: %prog [valitsimet] tiedosto
    Aja gdebi-gtk jos haluat graafisen version

en: Run non-interactive (dangerous!)
fi: Suorita piilotetussa tilassa (vaarallista!)

en: Do not show progress information
fi: Älä näytä tietoja edistymisestä

en: Simulate only and print a apt-get install compatible line to stderr
fi: Tee vain simulointi, ja tulosta apt-get install -yhteensopiva komentorivi stderr-ulostuloon

en: Use alternative root dir
fi: Käytä vaihtoehtoista juurihakemistoa

en: gdebi error, file not found: %s
fi: gdebin virhe, tiedostoa ei löydy: %s

en: Need to be root to install packages
fi: Paketin "%s" asennus epäonnistui

en: Do you want to install the software package? [y/N]:
fi: Haluatko asentaa tämän ohjelmapaketin? [k/E]:

en: Install and view software packages
fi: Asenna ja tarkastele ohjelmapaketteja

en: GPL, see /usr/share/common-licenses/GPL
fi: GPL, katso /usr/share/common-licenses/GPL

en: Terminal
fi: Pääteikkuna

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: <b>To install the following changes are required:</b>
fi: <b>Asennus vaatii seuraavia muutoksia:</b>

en: Package Installer
fi: Paketinasentaja

en: _File
fi: Tiedosto

en: _Edit
fi: M_uokkaa

en: _Help
fi: O_hje

note: first, we load all the default descriptions -- pyuic doesn't use gettext as default (FIXME, copy code from language-selector)
en: Package:
fi: Paketti:

en: _Details
fi: _Yksityiskohdat

en: Status:
fi: Tila:

en: Description:
fi: Kuvaus:

note: img = Gtk.Image() img.set_from_stock(Gtk.STOCK_APPLY,Gtk.IconSize.BUTTON) self.button_install.set_image(img)
en: _Install Package
fi: _Asenna paketti

en: _Download Package
fi: _Lataa paketti

en: Description
fi: Kuvaus

en: <b>Version:</b>
fi: <b>Versio:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
fi: <b>Ylläpitäjä:</b>

en: <b>Priority:</b>
fi: <b>Tärkeys:</b>

en: <b>Section:</b>
fi: <b>Osio:</b>

en: <b>Size:</b>
fi: <b>Koko:</b>

en: GDebi Package Installer
fi: GDebi-paketinasentaja

note: Translators: it's for missing entries in the deb package, e.g. a missing "Maintainer" field
en: %s is not available
fi: %s ei ole saatavilla

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Can not download as root
fi: Lataus ei onnistu pääkäyttäjän oikeuksin

en: Remote packages can not be downloaded when running as root. Please try again as a normal user.
fi: Etäpaketteja ei voi ladata pääkäyttäjän oikeuksin. Yritä uudelleen tavallisen käyttäjän oikeuksin.

en: Downloading package
fi: Ladataan pakettia

en: Download failed
fi: Lataus epäonnistui

en: Downloading the package failed: file '%s' '%s'
fi: Paketin lataus epäonnistui: tiedosto '%s' '%s'

note: set window title set name
en: Package Installer - %s
fi: Paketinasentaja - %s

en: Error: no longer provides
fi: Virhe: ei enää tarjoa

en: Same version is already installed
fi: Sama paketin versio on jo asennettu

en: _Reinstall Package
fi: _Asenna paketti uudestaan

en: <b>To be removed: %s</b>
fi: <b>Poistettavat: %s</b>

en: To be installed: %s
fi: Asennetaan: %s

en: Open Software Package
fi: Avaa ohjelmapaketti

en: Software packages
fi: Ohjelmapaketit

en: Installing package file...
fi: Asennetaan pakettitiedostoa...

en: Install unauthenticated software?
fi: Asennetaanko tunnistamaton ohjelma?

en: You need to grant administrative rights to install software
fi: Pääkäyttäjäoikeudet tulee ottaa käyttöön ohjelmien asentamiseksi

en: 
    It is a possible security risk to install packages files manually.
    Install software from trustworthy software distributors only.
fi: 
    Ohjelmapakettien asentaminen käsin verkosta voi olla tietoturvariski.
    Asenna ohjelmia vain luotettavista lähteistä.

en: Failed to install package file
fi: Paketin asennus epäonnistui

note: errMsg = "%s" % msg
en: Could not download all required files
fi: Kaikkia vaadittuja tiedostoja ei voitu noutaa

en: Please check your internet connection or installation medium.
fi: Tarkista Internet-yhteytesi tai asennusmediasi.

en: Could not install all dependencies
fi: Kaikkia riippuvuuksia ei voitu asentaa

en: Usually this is related to an error of the software distributor. See the terminal window for more details.
fi: Yleensä tämä johtuu ohjelman toimittajan tekemästä virheestä. Voit lukea pääteikkunasta lisätietoja virheestä.

en: Installing %s
fi: Asennetaan %s

note: self.label_action.set_markup("<b><big>"+_("Package installed")+"</big></b>") show the button self.button_deb_install_close.set_sensitive(True) self.button_deb_install_close.grab_default()
en: Installation finished
fi: Asennus on valmis

en: Package '%s' was installed
fi: Asennettiin paketti "%s"

en: Failed to install package '%s'
fi: Paketin "%s" asennus epäonnistui

en: Installation complete
fi: Asennus on valmis

en: Failed to completely install all dependencies
fi: Kaikkien riippuvuuksien asennus ei onnistunut

en: To fix this run 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
fi: Korjaa tämä suorittamalla "sudo apt-get install -f" päätteessä.

note: ui
en: Installing '%s'...
fi: Asennetaan "%s"...

en: Installing dependencies...
fi: Asennetaan riippuvuuksia...

en: Downloading additional package files...
fi: Noudetaan tarvittavia lisäpaketteja...

en: File %s of %s at %sB/s
fi: Tiedosto %s/%s nopeudella %sB/s

en: File %s of %s
fi: Tiedosto %s/%s

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
fi: Aseta %s' asemaan %s'

en: Failed to open the software package
fi: Ohjelmapakettia ei voitu avata

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
fi: Paketti voi olla viallinen tai oikeutesi eivät riitä tiedoston avaamiseen. Tarkista tiedoston oikeudet.

en: This package is uninstallable
fi: Tämä paketti ei ole asennuskelpoinen

en: No description is available
fi: Kuvausta ei ole saatavilla

en: The following packages are UNAUTHENTICATED:
fi: Seuraavien pakettien tekijää ei voida varmistaa:

en: Requires the REMOVAL of the following packages:
fi: Vaatii seuraavien pakettien poistamista:

en: Requires the installation of the following packages:
fi: Vaatii seuraavien pakettien asentamista:

en: Included Files
fi: Paketin tiedostot

en: &Download Package
fi: &Lataa paketti

en: Re&install Package
fi: _Asenna paketti uudestaan

en: Broken dependencies
fi: Virheellisiä riippuvuuksia

en: Could not open '%s'
fi: Tiedostoa "%s" ei voitu avata

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
fi: Paketti voi olla viallinen tai oikeutesi eivät riitä tiedoston avaamiseen. Tarkista tiedoston oikeudet.

en: Same version is available in a software channel
fi: Sama versio on saatavilla ohjelmalähteestä

en: You are recommended to install the software from the channel instead.
fi: On suositeltavampaa asentaa ohjelmia ohjelmalähteen kautta.

en: An older version is available in a software channel
fi: Vanhempi versio on saatavilla ohjelmalähteestä

en: Generally you are recommended to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
fi: Yleensä on suositeltavinta asentaa ohjelmat järjestelmän ohjelmalähteistä, koska tällöin ohjelmistot ovat paremmin tuettuja.

en: A later version is available in a software channel
fi: Uudempi versio on saatavilla ohjelmalähteen kautta

en: You are strongly advised to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
fi: On erittäin suositeltavaa käyttää ohjelmalähteestä löytyvää paketin versiota, koska se on yleensä paremmin tuettu.

en: All dependencies are satisfied
fi: Kaikki riippuvuudet on täytetty

note: FIXME: use ngettext here
en: Requires the <b>removal</b> of %s packages
fi: Vaatii %s paketin <b>poistamista</b>

en: Requires the installation of %s packages
fi: Vaatii %s paketin asentamista

en: Only one software management tool is allowed to run at the same time
fi: Vain yksi pakettienhallintatyökalu voi olla kerralla käytössä

en: Please close the other application e.g. 'Update Manager', 'aptitude' or 'Synaptic' first.
fi: Sulje ensin muut pakettienhallintatyökalut kuten "Päivitysten hallinta", "aptitude" tai "synaptic".
