gdebi - en to ja translation catalogue (139 entries)

en: usage: %prog [options] filename
    For a graphical version run gdebi-gtk
ja: 使い方: %prog [オプション] ファイル名
    グラフィカル版を使いたい場合は gdebi-gtk を起動してください

en: Run non-interactive (dangerous!)
ja: 非対話形式で実行する (危険です!)

en: Set an APT configuration option
ja: APT の設定オプションを指定する

en: Do not show progress information
ja: プログレスバーの情報を表示しない

en: Simulate only and print a apt-get install compatible line to stderr
ja: シミュレーションのみを行い、apt-get install と互換性のある行を標準エラー出力に表示する

en: Use alternative root dir
ja: 別の rootdir を使う

en: gdebi error, file not found: %s
ja: gdebi エラー　ファイルが見つかりません: %s

en: Need to be root to install packages
ja: パッケージをインストールするには root になる必要があります

en: Do you want to install the software package? [y/N]:
ja: ソフトウェアパッケージをインストールしますか? [y/N]:

en: Auto close when the install is finished
ja: インストールが完了した時、自動的に終了する

en: Use alternative datadir
ja: 別の datadir を使う

en: Remove package
ja: パッケージを削除

en: Software index is broken
ja: ソフトウェアのインデックスが壊れています

en: This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.
ja: ソフトウェア管理システムで重大な問題が起きています。synaptic で破損しているパッケージを確認し、ファイル '/etc/apt/sources.list' のファイル権限と内容の正確さを確認した上で以下のようにしてソフトウェアの情報を再読み込みしてください: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'

en: Install and view software packages
ja: ソフトウェアパッケージのインストールと表示を行います

en: GPL, see /usr/share/common-licenses/GPL
ja: GPL です。/usr/share/common-licenses/GPL を参照してください

en: Terminal
ja: 端末

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
ja: 変更が無事に適用できたら、自動的に終了する

en: Details
ja: 詳細

en: <b>To install the following changes are required:</b>
ja: <b>インストールするには以下の変更が必要です:</b>

en: Package Installer
ja: パッケージインストーラー

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Open…
ja: 開く(_O)...

en: _Refresh
ja: 再読み込み(_R)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: first, we load all the default descriptions -- pyuic doesn't use gettext as default (FIXME, copy code from language-selector)
en: Package:
ja: パッケージ:

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: Status:
ja: 状態:

en: Description:
ja: 説明:

note: img = Gtk.Image() img.set_from_stock(Gtk.STOCK_APPLY,Gtk.IconSize.BUTTON) self.button_install.set_image(img)
en: _Install Package
ja: パッケージをインストール(_I)

en: _Remove Package
ja: パッケージを削除(_R)

en: _Download Package
ja: パッケージをダウンロード(_D)

en: Description
ja: 説明

en: <b>Version:</b>
ja: <b>バージョン:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
ja: <b>メンテナ:</b>

en: <b>Priority:</b>
ja: <b>優先度:</b>

en: <b>Section:</b>
ja: <b>セクション:</b>

en: <b>Size:</b>
ja: <b>サイズ:</b>

en: Included files
ja: 含まれているファイル

en: GDebi Package Installer
ja: GDebi パッケージインストーラー

note: Translators: it's for missing entries in the deb package, e.g. a missing "Maintainer" field
en: %s is not available
ja: %s が利用できません

en: Copy selected text
ja: 選択したテキストをコピーする

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Can not download as root
ja: rootではダウンロードができません

en: Remote packages can not be downloaded when running as root. Please try again as a normal user.
ja: root で実行している間は外部からパッケージをダウンロードできません。一般ユーザーで再度試してください。

en: Downloading package
ja: パッケージをダウンロードしています

en: Download failed
ja: ダウンロードに失敗

en: Downloading the package failed: file '%s' '%s'
ja: パッケージのダウンロードに失敗しました: ファイル '%s' '%s'

note: set window title set name
en: Package Installer - %s
ja: パッケージインストーラー - %s

en: Package control data
ja: パッケージの管理データ

en: Upstream data
ja: 開発元から取得したデータ

en: Error reading filelist
ja: ファイル一覧を読み込んでいる間にエラーが起きました

en: Error:
ja: エラー:

en: Error: no longer provides
ja: エラー: もはや提供されていません

en: Same version is already installed
ja: 既に同じバージョンがインストールされています

en: _Reinstall Package
ja: パッケージの再インストール(_R)

en: Selection is a directory
ja: 選択されているのはディレクトリです

en: Error reading file content '%s'
ja: ファイルの内容 '%s' を読み込んでいる間にエラーが起きました

en: File content can not be extracted
ja: ファイルの内容が展開できません

en: <b>To be removed: %s</b>
ja: <b>以下がアンインストールされます: %s</b>

en: To be installed: %s
ja: 以下がインストールされます: %s

en: Open Software Package
ja: ソフトウェアパッケージを開きます

en: Software packages
ja: ソフトウェアパッケージ

en: Dependency problems
ja: 依存関係の問題

en: One or more packages are required by %s, it cannot be removed.
ja: %s によってパッケージが必要とされているので、削除できません。

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: You tried to install a file that does not (or no longer) exist.
ja: 既に存在していないファイルをインストールしようとしています。

en: Installing package file...
ja: パッケージファイルをインストールしています...

en: Removing package...
ja: パッケージを削除しています...

en: Install unauthenticated software?
ja: 認証されていないソフトウェアをインストールしますか?

en: Malicious software can damage your data and take control of your system.
    
    The packages below are not authenticated and could therefore be of malicious nature.
ja: 悪意のあるソフトウェアによって、あなたのデータを破壊したりシステムを乗っ取られることがあります。
    
    このパッケージは認証されておらず、悪意のある者が作成したものである可能性があります。

en: You need to grant administrative rights to install software
ja: ソフトウェアをインストールするには管理者権限での作業を許可する必要があります

en: 
    It is a possible security risk to install packages files manually.
    Install software from trustworthy software distributors only.
ja: 
    パッケージファイルを手動でインストールするのは、セキュリティ上のリスクとなる可能性があります。
    十分に信用できるソフトウェアディストリビューターから取得したソフトウェアのみをインストールしてください。

en: You need to grant administrative rights to remove software
ja: ソフトウェアを削除するには管理者権限での作業を許可する必要があります

en: It is a possible risk to remove packages.
ja: パッケージの削除は危険を招く可能性があります。

en: Failed to install package file
ja: パッケージファイルのインストールが失敗しました

en: Failed to remove package
ja: パッケージの削除が失敗しました

note: errMsg = "%s" % msg
en: Could not download all required files
ja: 必要なファイルをすべてダウンロードできませんでした

en: Please check your internet connection or installation medium.
ja: インターネット接続あるいはインストールメディアを確認してください

en: Could not install all dependencies
ja: 依存関係をすべてインストールできませんでした

en: Usually this is related to an error of the software distributor. See the terminal window for more details.
ja: 通常、これはソフトウェアのディストリビューター側の問題によるものです。詳細については、端末を参照してください。

en: Installing %s
ja: %s をインストールしています

en: Removing %s
ja: '%s' を削除しています

note: self.label_action.set_markup("<b><big>"+_("Package installed")+"</big></b>") show the button self.button_deb_install_close.set_sensitive(True) self.button_deb_install_close.grab_default()
en: Installation finished
ja: インストール完了

en: Removal finished
ja: 削除完了

en: Package '%s' was installed
ja: パッケージ '%s' がインストールされました

en: Package '%s' was removed
ja: パッケージ '%s' は削除されました

en: Failed to install package '%s'
ja: '%s' パッケージのインストールに失敗しました

en: Failed to remove package '%s'
ja: '%s' パッケージの削除に失敗しました

en: Installation complete
ja: インストールが完了しました

en: Removal complete
ja: 削除が完了しました

en: Failed to completely install all dependencies
ja: すべての依存関係を完全にインストールするのに失敗しました

en: Failed to completely remove package
ja: パッケージを完全に削除するのに失敗しました

en: To fix this run 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
ja: これを修正するには、端末で 'sudo apt-get install -f' を実行してください。

note: ui
en: Installing '%s'...
ja: '%s' をインストールしています...

en: Removing '%s'...
ja: '%s' を削除しています...

en: Installing dependencies...
ja: 依存関係をインストールしています...

en: Downloading additional package files...
ja: 追加パッケージファイルをダウンロードしています...

en: File %s of %s at %sB/s
ja: ファイル %s / %s (%sB/s)

en: File %s of %s
ja: ファイル %s / %s

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
ja: '%s' を '%s' ドライブに挿入してください

en: Configuration items must be specified with a =<value>
ja: 設定項目は =<value> のようにして指定する必要があります

en: Couldn't set APT option %s to %s
ja: APT オプション %s を %s に設定できませんでした

en: Unknown package type '%s', exiting
ja: '%s' は不明なパッケージの種類です。終了します

en: Failed to open the software package
ja: ソフトウェアパッケージを開くのに失敗しました

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
ja: パッケージが破損しているか、ファイルを開く権限がありません。ファイルの権限を確認してください。

en: This package is uninstallable
ja: このパッケージはインストールできません

en: No description is available
ja: 説明文がありません

en: The following packages are UNAUTHENTICATED:
ja: 以下のパッケージは<b>認証されていません</b>:

en: Requires the REMOVAL of the following packages:
ja: 以下のパッケージの<b>削除</b>が必要です:

en: Requires the installation of the following packages:
ja: 以下のパッケージのインストールが必要です:

en: Error during install: '%s'
ja: インストール中にエラー: '%s'

en: Included Files
ja: 含まれているファイル

en: &Install Package
ja: パッケージのインストール(&I)

en: &Download Package
ja: パッケージのダウンロード(&D)

en: The package file does not exist
ja: パッケージファイルが存在しません

en: A nonexistent file has been selected for installation. Please select an existing .deb package file.
ja: インストール対象として、存在しないファイルが選択されました。存在する .deb パッケージファイルを選択してください。

note: self.textLabel1_3_2.setText(_("Same version is already installed"))
en: &Reinstall Package
ja: パッケージの再インストール(&R)

en: Re&install Package
ja: パッケージの再インストール(&I)

en: To be removed: %s
ja: 削除されます: %s

en: Broken dependencies
ja: 依存関係の破損

en: Your system has broken dependencies. This application can not continue until this is fixed. To fix it run 'gksudo synaptic' or 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
ja: システムの依存関係が壊れています。この状態が修正されるまで、このアプリケーションは動作を行うことができません。修正するには端末で 'gksudo synaptic' または 'sudo apt-get install -f' を実行してください。

en: '%s' is not a Debian package
ja: '%s' は Debian パッケージではありません

en: The MIME type of this file is '%s' and can not be installed on this system.
ja: このファイルの MIME type は '%s' です。このシステムにはインストールできません。

en: Could not open '%s'
ja: '%s' を開くことができません

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
ja: パッケージが破損しているかファイルを開く権限がありません。ファイルの権限を確認してください。

en: Same version is available in a software channel
ja: ソフトウェアチャンネルから同じバージョンが入手できます

en: You are recommended to install the software from the channel instead.
ja: 代わりにソフトウェアチャンネルからインストールするのをおすすめします。

en: An older version is available in a software channel
ja: 古いバージョンがソフトウェアチャンネルから入手できます

en: Generally you are recommended to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
ja: 通常はソフトウェアチャンネルの方がきちんとサポートされているので、ソフトウェアチャンネルから利用可能なバージョンをインストールするのが一般的にはお勧めです。

en: A later version is available in a software channel
ja: より新しいバージョンがソフトウェアチャンネルから入手できます

en: You are strongly advised to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
ja: 通常はソフトウェアチャンネルの方がきちんとサポートされているので、ソフトウェアチャンネルから利用可能なバージョンをインストールするのを強くお勧めします。

en: All dependencies are satisfied
ja: すべての依存関係が満たされています

note: FIXME: use ngettext here
en: Requires the <b>removal</b> of %s packages
ja: %s 個のパッケージを<b>削除</b>する必要があります

en: Requires the installation of %s packages
ja: %s 個のパッケージをインストールする必要があります

en: Only one software management tool is allowed to run at the same time
ja: ソフトウェア管理ツールは同時に 1 つだけしか実行できません

en: Please close the other application e.g. 'Update Manager', 'aptitude' or 'Synaptic' first.
ja: まず、「アップデートマネージャー」「aptitude」「Synaptic」などの他のアプリケーションを閉じてください。

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
ja: メディアを入れ替えてください
