gdebi - en to ku translation catalogue (52 entries)

en: Install and view software packages
ku: Paketên nivîsbariyê saz bike û lê binêre

en: GPL, see /usr/share/common-licenses/GPL
ku: GPL, li /usr/share/common-licenses/GPL binêre

en: Terminal
ku: Termînal

en: Details
ku: Hûragahî

en: Package Installer
ku: Sazgera Paketan

en: _File
ku: _Dosya

en: _Help
ku: _Alîkarî

note: first, we load all the default descriptions -- pyuic doesn't use gettext as default (FIXME, copy code from language-selector)
en: Package:
ku: Paket:

en: <b><big>   </big></b>
ku: <b><big> </big></b>

en: _Details
ku: _Hûragahî

en: Status:
ku: Rewş:

en: Description:
ku: Daxuyanî:

note: img = Gtk.Image() img.set_from_stock(Gtk.STOCK_APPLY,Gtk.IconSize.BUTTON) self.button_install.set_image(img)
en: _Install Package
ku: Paketê saz bike

en: Description
ku: Daxuyanî

en: <b>Version:</b>
ku: <b>Guherto:</b>

en: <b>Priority:</b>
ku: <b>Pêşanî:</b>

en: <b>Section:</b>
ku: <b>Beş:</b>

en: <b>Size:</b>
ku: <b>Mezinahî:</b>

note: Translators: it's for missing entries in the deb package, e.g. a missing "Maintainer" field
en: %s is not available
ku: %s nayê dîtin

en: Loading...
ku: Tê bar kirin...

note: set window title set name
en: Package Installer - %s
ku: Sazgera Paketan - %s

en: Same version is already installed
ku: Ev guherto jixwe sazkirî ye

en: _Reinstall Package
ku: Paketê ji _nû ve saz bike

en: <b>To be removed: %s</b>
ku: <b>Were rakirin: %s</b>

en: To be installed: %s
ku: Were sazkirin: %s

en: Open Software Package
ku: Paketa Nivîsbariyê Veke

en: Software packages
ku: Paketên Nivîsbariyê

en: Installing package file...
ku: Dosiyê paketê tê sazkirin...

en: Failed to install package file
ku: Sazkirina dosiya paketê serneket

note: errMsg = "%s" % msg
en: Could not download all required files
ku: Daxistina hemû dosiyên pêwîst serneket

en: Could not install all dependencies
ku: Sazkirina hemû bindestiyan serneket

en: Package '%s' was installed
ku: Paketa '%s' hat sazkirin

en: Failed to install package '%s'
ku: Sazkirina paketa '%s' serneket

en: Installation complete
ku: Sazkirin temam e

en: To fix this run 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
ku: Ji bo serastkirina vê rewşê, di paceya termînalê de 'sudo apt-get install -f' bimeşîne.

note: ui
en: Installing '%s'...
ku: '%s' tê sazkirin...

en: Installing dependencies...
ku: Bindestî tên sazkirin...

en: Downloading additional package files...
ku: Paketên pêvek tên daxistin...

en: No description is available
ku: Daxuyanî tune

en: Requires the REMOVAL of the following packages:
ku: RAKIRINA van paketan pêwîst dike:

en: Requires the installation of the following packages:
ku: Sazkirina van paketan pêwîst dike:

en: Included Files
ku: Dosiyên tê de

en: Could not open '%s'
ku: Nikarî '%s' veke

en: Same version is available in a software channel
ku: Ev guherto di kanaleke nivîsbariyê de heye

en: You are recommended to install the software from the channel instead.
ku: Sazkirina vê nivîsbariyê ji kanalê tê tawsiye kirin.

en: An older version is available in a software channel
ku: Di kanaleke nivîsbariyê de guhertoyeke kevintir heye

en: Generally you are recommended to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
ku: Bi giştî, sazkirina guhertoya kanala nivîsbariyê tê pêşniyaz kirin, ji ber ku piştgirtiya wê baştir e.

en: A later version is available in a software channel
ku: Di kanaleke nivîsbariyê de guhertoyeke nûtir heye

en: You are strongly advised to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
ku: Sazkirina guhertoya kanala nivîsbariyê giranbiha tê pêşniyaz kirin, ji ber ku piştgirtiya wê baştir e.

note: FIXME: use ngettext here
en: Requires the <b>removal</b> of %s packages
ku: <b>Rakirina</b> %s paketan pêwîst dike

en: Only one software management tool is allowed to run at the same time
ku: Bi tenê yek amûra îdarekirina nivîsbariyê dikare bimeşe

en: Please close the other application e.g. 'Update Manager', 'aptitude' or 'Synaptic' first.
ku: Ji kerema xwe berê sepana din wekî 'Gerînendeyê Rojanekirinan', 'aptitude' an 'Synaptic' bigire.
