gdebi - en to ro translation catalogue (93 entries)

en: usage: %prog [options] filename
    For a graphical version run gdebi-gtk
ro: utilizare: %prog [opţiuni] numefişier
    Pentru versiunea grafică rulați gdebi-gtk

en: Run non-interactive (dangerous!)
ro: Rulează neinteractiv (periculos!)

en: Set an APT configuration option
ro: Definește o opțiune de configurare APT

en: Do not show progress information
ro: Nu afişa informaţii despre progres

en: Simulate only and print a apt-get install compatible line to stderr
ro: Doar simulare şi afişează o linie compatibilă apt-get install în stderr

en: Use alternative root dir
ro: Foloseşte alt director rădăcină

en: gdebi error, file not found: %s
ro: eroare gdebi, fişierul nu a fost găsit: %s

en: Need to be root to install packages
ro: Pentru a instala pachete trebuie să fiți root (administrator)

en: Do you want to install the software package? [y/N]:
ro: Doriţi să instalaţi acest pachet software? [d/N]:

en: Software index is broken
ro: Indexul pachetelor software este deteriorat

en: This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.
ro: Aceasta este o eroare majoră a sistemului de administrare a softwareului. Verificați pachetele deterioarate folosind synaptic, verificați permisiunile fișierelor și corectitudinea fișierului '/etc/apt/sources.list' și reîncărcați informațiile software folosind 'sudo apt-get update' și 'sudo apt-get install -f'.

en: Install and view software packages
ro: Instalare şi vizualizare pachete software

en: GPL, see /usr/share/common-licenses/GPL
ro: GPL, consultați /usr/share/common-licenses/GPL

en: Details
ro: Detalii

en: <b>To install the following changes are required:</b>
ro: <b>Următoarele modificări sunt necesare pentru a instala:</b>

en: Package Installer
ro: Instalator pachete

en: _File
ro: _Fişier

en: _Help
ro: _Ajutor

note: first, we load all the default descriptions -- pyuic doesn't use gettext as default (FIXME, copy code from language-selector)
en: Package:
ro: Pachet:

en: _Details
ro: _Detalii

en: Description:
ro: Descriere:

note: img = Gtk.Image() img.set_from_stock(Gtk.STOCK_APPLY,Gtk.IconSize.BUTTON) self.button_install.set_image(img)
en: _Install Package
ro: _Instalare pachet

en: Description
ro: Descriere:

en: <b>Version:</b>
ro: <b>Versiune:</b>

en: <b>Maintainer:</b>
ro: <b>Responsabil:</b>

en: <b>Priority:</b>
ro: <b>Prioritate:</b>

en: <b>Section:</b>
ro: <b>Secțiune:</b>

en: <b>Size:</b>
ro: <b>Mărime:</b>

en: GDebi Package Installer
ro: GDebi instalator de pachete

note: Translators: it's for missing entries in the deb package, e.g. a missing "Maintainer" field
en: %s is not available
ro: %s nu este disponibil

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: Can not download as root
ro: Nu se pot realiza descărcări cât timp sunteți conectat ca root

en: Remote packages can not be downloaded when running as root. Please try again as a normal user.
ro: Nu se pot realiza descărcări cât timp sunteți conectat ca root. Autentificați-vă ca utilizator normal și reîncercați.

en: Downloading package
ro: Se descarcă pachetul

en: Download failed
ro: Descărcare eșuată

en: Downloading the package failed: file '%s' '%s'
ro: Descărcarea pachetului a eșuat: fișierul „%s” „%s”

note: set window title set name
en: Package Installer - %s
ro: Instalator pachete - %s

en: Same version is already installed
ro: Aceeaşi versiune este deja instalată

en: _Reinstall Package
ro: _Reinstalare pachet

en: <b>To be removed: %s</b>
ro: <b>De șters: %s</b>

en: To be installed: %s
ro: Urmează să fie instalat: %s

en: Open Software Package
ro: Deschide pachet software

en: Software packages
ro: Pachete software

en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: You tried to install a file that does not (or no longer) exist.
ro: Ați încercat să instalați un fișier ce nu (mai) există.

en: Installing package file...
ro: Se instalează pachet...

en: You need to grant administrative rights to install software
ro: Pentru instalarea de programe trebuie să obțineți drepturi de administrare

en: 
    It is a possible security risk to install packages files manually.
    Install software from trustworthy software distributors only.
ro: 
    Instalarea manuală de pachete constituie un posibil risc de securitate.
    Instalaţi pachete doar de la distribuitori în care aveţi încredere.

en: Failed to install package file
ro: Instalarea pachetului a eşuat

note: errMsg = "%s" % msg
en: Could not download all required files
ro: Nu s-au putut descărca toate fișierele necesare

en: Please check your internet connection or installation medium.
ro: Vă rugăm să verificaţi conexiunea la Internet sau sursa de instalare.

en: Could not install all dependencies
ro: Nu s-au putut instala toate dependențele

en: Usually this is related to an error of the software distributor. See the terminal window for more details.
ro: În general aceasta este legată de o eroare a distribuitorului de software. Pentru detalii suplimentare, consultați fereastra terminal.

note: self.label_action.set_markup("<b><big>"+_("Package installed")+"</big></b>") show the button self.button_deb_install_close.set_sensitive(True) self.button_deb_install_close.grab_default()
en: Installation finished
ro: Instalare finalizată

en: Package '%s' was installed
ro: Pachetul '%s' a fost instalat

en: Failed to install package '%s'
ro: Instalarea pachetului '%s' a eşuat

en: Installation complete
ro: Instalare completă

en: Failed to completely install all dependencies
ro: Instalarea completă a tuturor dependenţelor a eşuat

en: To fix this run 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
ro: Pentru a remedia rulaţi 'sudo apt-get install -f' într-o fereastră terminal.

note: ui
en: Installing '%s'...
ro: Se instalează '%s'...

en: Installing dependencies...
ro: Se instalează dependențele...

en: Downloading additional package files...
ro: Se descarcă pachete adiționale...

en: File %s of %s at %sB/s
ro: Fişier %s din %s la %sB/s

en: File %s of %s
ro: Fişierul %s din %s

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
ro: Vă rugăm introduceţi '%s' în unitatea '%s'

en: Failed to open the software package
ro: Nu s-a putut deschide pachetul software

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
ro: Pachetul ar putea fi corupt sau nu aveţi dreptul de a deschide fişierul. Verificaţi drepturile de acces ale fişierului.

en: This package is uninstallable
ro: Acest pachet nu este instalabil

en: No description is available
ro: Descriere indisponibilă

en: The following packages are UNAUTHENTICATED:
ro: Următoarele pachete sunt NEAUTENTIFICATE:

en: Requires the REMOVAL of the following packages:
ro: Necesită ŞTERGEREA următoarelor pachete:

en: Requires the installation of the following packages:
ro: Necesită instalarea următoarelor pachete:

en: Included Files
ro: Fişiere incluse

en: &Install Package
ro: &Instalare pachet

en: The package file does not exist
ro: Nu există fişierul pentru pachet

en: A nonexistent file has been selected for installation. Please select an existing .deb package file.
ro: Pentru instalare a fost ales un fisier inexistent. Vă rugăm să alegeți un fisier .deb existent.

note: self.textLabel1_3_2.setText(_("Same version is already installed"))
en: &Reinstall Package
ro: &Reinstalare pachet

en: Re&install Package
ro: Re&instare pachet

en: To be removed: %s
ro: Urmează să fie şters: %s

en: Broken dependencies
ro: Dependențe nesatisfăcute

en: Could not open '%s'
ro: Nu s-a putut deschide '%s'

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
ro: Pachetul ar putea fi corupt sau nu aveţi dreptul să deschideţi fişierul. Verificaţi drepturile de acces ale fişierului.

en: Same version is available in a software channel
ro: Aceeaşi versiune este disponibilă într-un canal de difuzare software

en: You are recommended to install the software from the channel instead.
ro: Este recomandat să instalaţi pachetul software dintr-un canal de difuzare.

en: An older version is available in a software channel
ro: O versiune mai veche este disponibilă într-un canal de difuzare software

en: Generally you are recommended to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
ro: În general este recomandat să instalaţi versiunea dintr-un canal de difuzare software, deoarece  este mai bine suportată de obicei.

en: A later version is available in a software channel
ro: O versiune mai nouă este disponibilă într-un canal de difuzare software

en: You are strongly advised to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
ro: Este foarte recomandat să instalaţi versiunea din canalul de difuzare software, pentru că este mai bine suportată de obicei.

en: All dependencies are satisfied
ro: Toate dependenţele sunt satisfăcute

note: FIXME: use ngettext here
en: Requires the <b>removal</b> of %s packages
ro: Necesită <b>ştergerea</b> a %s pachete

en: Requires the installation of %s packages
ro: Necesită instalarea a %s pachete

en: Only one software management tool is allowed to run at the same time
ro: O singură unealtă de gestionare software poate fi rulată la un moment dat

en: Please close the other application e.g. 'Update Manager', 'aptitude' or 'Synaptic' first.
ro: Vă rugăm închideţi mai întâi alte aplicaţii gen 'Manager actualizări', 'aptitude', sau 'Synaptic'.
