gdebi 0.1.4 - en to sv translation catalogue (107 entries)

en: usage: %prog [options] filename
    For a graphical version run gdebi-gtk
sv: användning: %prog [flaggor] filnamn
    För en grafisk version, kör gdebi-gtk

en: Run non-interactive (dangerous!)
sv: Kör icke-interaktivt (farligt!)

en: Set an APT configuration option
sv: Ställ in APT-konfigurationsflagga

en: Do not show progress information
sv: Visa inte förloppsinformation

en: Simulate only and print a apt-get install compatible line to stderr
sv: Simulera endast och skriv ut en apt-get install-kompatibel rad till standard fel

en: Use alternative root dir
sv: Använd alternativ rotkatalog

en: gdebi error, file not found: %s
sv: fel i gdebi, filen hittades inte: %s

en: Need to be root to install packages
sv: Du måste vara root för att installera paket

en: Do you want to install the software package? [y/N]:
sv: Vill du installera programpaketet? [j/N]:

en: Software index is broken
sv: Programvaruindexet är trasigt

en: This is a major failure of your software management system. Please check for broken packages with synaptic, check the file permissions and correctness of the file '/etc/apt/sources.list' and reload the software information with: 'sudo apt-get update' and 'sudo apt-get install -f'.
sv: Det här är ett allvarligt fel i hanteringssystem för programvaror. Leta efter trasiga paket med synaptic, kontrollera att filrättigheterna och att filen "/etc/apt/sources.list" är korrekta. Läs sedan om programvaruinformationen med "sudo apt-get update" och "sudo apt-get install -f".

en: Install and view software packages
sv: Installera och visa programpaket

en: GPL, see /usr/share/common-licenses/GPL
sv: GPL, se /usr/share/common-licenses/GPL

en: Details
sv: Detaljer

en: <b>To install the following changes are required:</b>
sv: <b>För att installera krävs följande ändringar:</b>

en: Package Installer
sv: Paketinstallerare

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Help
sv: _Hjälp

note: first, we load all the default descriptions -- pyuic doesn't use gettext as default (FIXME, copy code from language-selector)
en: Package:
sv: Paket:

en: _Details
sv: _Detaljer

en: Description:
sv: Beskrivning:

note: img = Gtk.Image() img.set_from_stock(Gtk.STOCK_APPLY,Gtk.IconSize.BUTTON) self.button_install.set_image(img)
en: _Install Package
sv: _Installera paket

en: _Download Package
sv: _Hämta paket

en: Description
sv: Beskrivning

en: <b>Maintainer:</b>
sv: <b>Ansvarig:</b>

en: <b>Priority:</b>
sv: <b>Prioritet:</b>

en: <b>Section:</b>
sv: <b>Avsnitt:</b>

en: <b>Size:</b>
sv: <b>Storlek:</b>

en: GDebi Package Installer
sv: Paketinstalleraren GDebi

note: Translators: it's for missing entries in the deb package, e.g. a missing "Maintainer" field
en: %s is not available
sv: %s inte tillgänglig

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Can not download as root
sv: Kan inte hämta som root

en: Remote packages can not be downloaded when running as root. Please try again as a normal user.
sv: Fjärrpaket kan inte hämtas när programmet körs som root. Försök igen som en vanlig användare.

en: Downloading package
sv: Hämtar paket

en: Download failed
sv: Hämtningen misslyckades

en: Downloading the package failed: file '%s' '%s'
sv: Hämtning av paketet misslyckades: filen "%s" "%s"

note: set window title set name
en: Package Installer - %s
sv: Paketinstallerare - %s

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: no longer provides
sv: Fel: tillhandahåller inte längre

en: Same version is already installed
sv: Samma version är redan installerad

en: _Reinstall Package
sv: _Ominstallera paket

en: <b>To be removed: %s</b>
sv: <b>Att tas bort: %s</b>

en: To be installed: %s
sv: Att installeras: %s

en: Open Software Package
sv: Fria programvarupaket

en: Software packages
sv: Programvarupaket

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: You tried to install a file that does not (or no longer) exist.
sv: Du försökte installera en fil som inte (eller inte längre) finns.

en: Installing package file...
sv: Installerar paketfil...

en: Install unauthenticated software?
sv: Installera programvara som inte har autentiserats?

en: You need to grant administrative rights to install software
sv: Du behöver administrativ behörighet för att installera programvara

en: 
    It is a possible security risk to install packages files manually.
    Install software from trustworthy software distributors only.
sv: 
    Det är en möjlig säkerhetsrisk att manuellt installera paketfiler. Installera endast programvara från pålitliga programvarudistributörer.

en: Failed to install package file
sv: Misslyckades med att installera paketfil

note: errMsg = "%s" % msg
en: Could not download all required files
sv: Kunde inte hämta alla nödvändiga filer

en: Please check your internet connection or installation medium.
sv: Kontrollera din Internetanslutning eller installationsmedium.

en: Could not install all dependencies
sv: Kunde inte installera alla beroenden

en: Usually this is related to an error of the software distributor. See the terminal window for more details.
sv: Normalt sett är detta relaterat till ett fel hos programdistributören. Se terminalfönstret för fler detaljer.

en: Installing %s
sv: Installerar %s

note: self.label_action.set_markup("<b><big>"+_("Package installed")+"</big></b>") show the button self.button_deb_install_close.set_sensitive(True) self.button_deb_install_close.grab_default()
en: Installation finished
sv: Installationen är klar

en: Package '%s' was installed
sv: Paketet "%s" installerades

en: Failed to install package '%s'
sv: Misslyckades med att installera paketet "%s"

en: Installation complete
sv: Installationen slutförd

en: Failed to completely install all dependencies
sv: Misslyckades med att installera alla beroenden

en: To fix this run 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
sv: För att rätta till detta, kör "sudo aptitude install -f" i ett terminalfönster.

note: ui
en: Installing '%s'...
sv: Installerar "%s"...

en: Installing dependencies...
sv: Installerar beroenden...

en: Downloading additional package files...
sv: Hämtar ytterligare paketfiler...

en: File %s of %s at %sB/s
sv: Fil %s av %s i %s B/s

en: File %s of %s
sv: Fil %s av %s

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
sv: Mata in "%s" i enheten "%s"

en: Configuration items must be specified with a =<value>
sv: Konfigurationsposter måste anges med ett =<värde>

en: Couldn't set APT option %s to %s
sv: Kunde inte ange APT-flagga %s till %s

en: Unknown package type '%s', exiting
sv: Okänd pakettyp "%s", avslutar

en: Failed to open the software package
sv: Misslyckades med att öppna programvarupaketet

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
sv: Paketet kan vara skadat eller så tillåts du inte att öppna filen. Kontrollera rättigheterna på filen.

en: This package is uninstallable
sv: Det här paketet kan inte installeras

en: No description is available
sv: Ingen beskrivning finns tillgänglig

en: The following packages are UNAUTHENTICATED:
sv: Följande paket är INTE AUTENTISERADE:

en: Requires the REMOVAL of the following packages:
sv: Kräver BORTTAGNING av följande paket:

en: Requires the installation of the following packages:
sv: Kräver installation av följande paket:

en: Included Files
sv: Inkluderade filer

en: &Install Package
sv: &Installera paket

en: &Download Package
sv: &Hämta paket

en: The package file does not exist
sv: Paketfilen finns inte

en: A nonexistent file has been selected for installation. Please select an existing .deb package file.
sv: En icke-existerande fil har valts för installation. Välj en befintlig .deb-paketfil.

note: self.textLabel1_3_2.setText(_("Same version is already installed"))
en: &Reinstall Package
sv: &Ominstallera paketet

en: Re&install Package
sv: Installera &om paketet

en: To be removed: %s
sv: Kommer att tas bort: %s

en: Broken dependencies
sv: Trasiga beroenden

en: Your system has broken dependencies. This application can not continue until this is fixed. To fix it run 'gksudo synaptic' or 'sudo apt-get install -f' in a terminal window.
sv: Ditt system innehåller trasiga beroenden. Detta program kan inte fortsätta förräns detta har rättats till. För att rätta till det, kör "gksudo synaptic" eller "sudo apt-get install -f" i ett terminalfönster.

en: '%s' is not a Debian package
sv: "%s" är inte ett Debianpaket

en: The MIME type of this file is '%s' and can not be installed on this system.
sv: MIME-typen för denna fil är "%s" och kan inte installeras på detta system.

en: Could not open '%s'
sv: Kunde inte öppna "%s"

en: The package might be corrupted or you are not allowed to open the file. Check the permissions of the file.
sv: Paketet kan vara skadat eller så tillåts du inte att öppna filen. Kontrollera rättigheterna på filen.

en: Same version is available in a software channel
sv: Samma version finns tillgänglig i en programvarukanal

en: You are recommended to install the software from the channel instead.
sv: Du rekommenderas att istället installera programvaran från kanalen.

en: An older version is available in a software channel
sv: En äldre version finns tillgänglig i en programvarukanal

en: Generally you are recommended to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
sv: Generellt sett rekommenderas du att installera från programvarukanalen, eftersom den normalt sett har bättre stöd.

en: A later version is available in a software channel
sv: En senare version finns tillgänglig i en programvarukanal

en: You are strongly advised to install the version from the software channel, since it is usually better supported.
sv: Du rekommenderas starkt att installera från programvarukanalen, eftersom den normalt sett har bättre stöd.

en: All dependencies are satisfied
sv: Alla beroenden är tillfredsställda

note: FIXME: use ngettext here
en: Requires the <b>removal</b> of %s packages
sv: Kräver <b>borttagning</b> av %s paket

en: Requires the installation of %s packages
sv: Kräver installation av %s paket

en: Only one software management tool is allowed to run at the same time
sv: Endast ett programvaruhanteringsverktyg kan köras i taget

en: Please close the other application e.g. 'Update Manager', 'aptitude' or 'Synaptic' first.
sv: Stäng de andra programmen, exempelvis "Uppdateringshanteraren", "aptitude" eller "Synaptic" först.

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
sv: Mediabyte
