gdk-pixbuf - en to sv translation catalogue (186 entries)

en: Failed to open file “%s”: %s
sv: Misslyckades med att öppna filen ”%s”: %s

en: Image file “%s” contains no data
sv: Bildfilen ”%s” innehåller inga data

en: Failed to load animation “%s”: reason not known, probably a corrupt animation file
sv: Misslyckades med att läsa in animeringen ”%s”: anledningen är okänd, troligtvis en trasig animeringsfil

en: Failed to load image “%s”: reason not known, probably a corrupt image file
sv: Misslyckades med att läsa in bilden ”%s”: anledningen är okänd, troligtvis en trasig bildfil

en: Number of Channels
sv: Antal kanaler

en: The number of samples per pixel
sv: Antalet samplingar per bildpunkt

en: Colorspace
sv: Färgrymd

en: The colorspace in which the samples are interpreted
sv: Färgrymden i vilken samplingarna tolkas

en: Has Alpha
sv: Har alfa

en: Whether the pixbuf has an alpha channel
sv: Huruvida pixbufen har en alfakanal

en: Bits per Sample
sv: Bitar per sampling

en: The number of bits per sample
sv: Antalet bitar per sampling

en: Width
sv: Bredd

en: The number of columns of the pixbuf
sv: Antalet kolumner i pixbufen

en: Height
sv: Höjd

en: The number of rows of the pixbuf
sv: Antalet rader i pixbufen

en: Rowstride
sv: Radlängd

en: The number of bytes between the start of a row and the start of the next row
sv: Antal byte mellan början på en rad och början på nästa rad

en: Pixels
sv: Bildpunkter

en: A pointer to the pixel data of the pixbuf
sv: En pekare till pixbufens bildpunktsdata

en: Pixel Bytes
sv: Bildpunktsbyte

en: Readonly pixel data
sv: Skrivskyddade bildpunktsdata

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
sv: Kan inte läsa in bildinläsningsmodulen: %s: %s

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it’s from a different gdk-pixbuf version?
sv: Bildinläsningsmodulen %s exporterar inte rätt gränssnitt; den kanske är från en annan version av gdk-pixbuf?

en: Image type “%s” is not supported
sv: Bildtypen ”%s” stöds inte

en: Couldn’t recognize the image file format for file “%s”
sv: Kunde inte känna igen bildfilformatet på filen ”%s”

en: Unrecognized image file format
sv: Okänt bildfilformat

en: Failed to load image “%s”: %s
sv: Misslyckades med att läsa in bilden ”%s”: %s

en: Error writing to image file: %s
sv: Fel vid skrivning till bildfil: %s

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
sv: Detta bygge av gdk-pixbuf stöder inte sparande av bildformatet: %s

en: Insufficient memory to save image to callback
sv: För lite minne för att spara bild till återuppringning

en: Failed to open temporary file
sv: Misslyckades med att öppna temporär fil

en: Failed to read from temporary file
sv: Misslyckades med att läsa från temporär fil

en: Failed to open “%s” for writing: %s
sv: Misslyckades med att öppna ”%s” för skrivning: %s

en: Failed to close “%s” while writing image, all data may not have been saved: %s
sv: Misslyckades med att stänga ”%s” när bilden skrevs, all data kanske inte har sparats: %s

en: Insufficient memory to save image into a buffer
sv: För lite minne för att spara bild till en buffert

en: Error writing to image stream
sv: Fel vid skrivning till bildström

en: Internal error: Image loader module “%s” failed to complete an operation, but didn’t give a reason for the failure
sv: Internt fel: Bildinläsningsmodulen ”%s” misslyckades med att färdigställa en åtgärd, men gav inte en anledning till misslyckandet

en: Incremental loading of image type “%s” is not supported
sv: Inkrementell inläsning av bildtypen ”%s” stöds inte

en: Loop
sv: Slinga

en: Whether the animation should loop when it reaches the end
sv: Huruvida animationen ska börja om då den når slutet

en: Image header corrupt
sv: Bildhuvudet är trasigt

en: Image format unknown
sv: Bildformatet är okänt

en: Image pixel data corrupt
sv: Bildpunktsdata är trasigt

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
sv[0]: misslyckades med att allokera bildbuffert på %u byte
sv[1]: misslyckades med att allokera bildbuffert på %u byte

en: Unexpected icon chunk in animation
sv: Oväntat ikonstycke i animation

en: Invalid header in animation
sv: Ogiltigt huvud i animation

en: Not enough memory to load animation
sv: För lite minne för att läsa in animation

en: Malformed chunk in animation
sv: Felaktigt stycke i animation

en: ANI image was truncated or incomplete.
sv: ANI-bilden var trunkerad eller ofullständig.

[ctx: image format]
en: Windows animated cursor
sv: Animerad Windows-muspekare

en: BMP image has bogus header data
sv: BMP-bilden har felaktig huvuddata

en: Not enough memory to load bitmap image
sv: För lite minne för att läsa in bitmappsbild

en: BMP image has unsupported header size
sv: BMP-bilden har huvudstorlek som inte stöds

en: BMP image has unsupported depth
sv: BMP-bilden har ett färgdjup som inte stöds

en: BMP image has oversize palette
sv: BMP-bilden har en för stor palett

en: Topdown BMP images cannot be compressed
sv: BMP-bilder som är uppifrån-och-ned kan inte komprimeras

en: BMP image width too large
sv: För stor bredd på BMP-bild

en: Premature end-of-file encountered
sv: För tidigt filslut påträffades

en: Error while decoding colormap
sv: Fel vid avkodning av färgkarta

en: Image is too wide for BMP format.
sv: Bilden är för bred för BMP-format.

en: Couldn’t allocate memory for saving BMP file
sv: Kunde inte allokera minne för sparande av BMP-fil

en: Couldn’t write to BMP file
sv: Kunde inte skriva till BMP-fil

[ctx: image format]
en: Windows icon
sv: Windows-ikon

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value “%s” could not be parsed.
sv: JPEG-kvaliteten måste vara ett värde mellan 0 och 100; värdet ”%s” kunde inte tolkas.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value “%d” is not allowed.
sv: JPEG-kvaliteten måste vara ett värde mellan 0 och 100; värdet ”%d” är inte tillåtet.

en: Could not allocate memory: %s
sv: Kunde inte allokera minne: %s

en: Could not create stream: %s
sv: Kunde inte skapa ström: %s

en: Could not seek stream: %s
sv: Kunde inte spola i ström: %s

en: Could not read from stream: %s
sv: Kunde inte läsa från ström: %s

en: Couldn’t load bitmap
sv: Kunde inte läsa in bitmap

en: Couldn’t load metafile
sv: Kunde inte läsa in metafil

en: Unsupported image format for GDI+
sv: GDI+-bildformatet stöds inte

en: Couldn’t save
sv: Kunde inte spara

en: Failure reading GIF: %s
sv: Misslyckades med att läsa GIF: %s

en: Not enough memory to load GIF file
sv: För lite minne för att läsa in GIF-fil

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
sv: GIF-bilden är trasig (felaktig LZW-komprimering)

en: File does not appear to be a GIF file
sv: Filen verkar inte vara en GIF-fil

en: Version %s of the GIF file format is not supported
sv: Version %s av filformatet GIF stöds inte

en: Resulting GIF image has zero size
sv: Resulterande GIF-bild har storleken noll

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
sv: GIF-bilden har ingen global färgkarta, och en bildruta i den saknar lokal färgkarta.

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
sv: GIF-filen saknade en del data (den kanske klipptes på något sätt?)

en: GIF image was truncated or incomplete.
sv: GIF-bilden var trunkerad eller ofullständig.

en: Not all frames of the GIF image were loaded.
sv: Alla bildrutor i GIF-bilden lästes inte in.

en: Error reading ICNS image: %s
sv: Fel vid läsning av ICNS-bild: %s

en: Could not decode ICNS file
sv: Kunde inte avkoda ICNS-fil

[ctx: image format]
en: MacOS X icon
sv: MacOS X-ikon

en: Invalid header in icon (%s)
sv: Ogiltigt huvud i ikon (%s)

en: Not enough memory to load icon
sv: För lite minne för att läsa in ikon

en: Invalid header in icon
sv: Ogiltigt huvud i ikon

en: Compressed icons are not supported
sv: Komprimerade ikoner stöds inte

en: Unsupported icon type
sv: Ikontypen stöds inte

en: Not enough memory to load ICO file
sv: För lite minne för att läsa in ICO-fil

en: ICO image was truncated or incomplete.
sv: ICO-bilden var trunkerad eller ofullständig.

en: Image too large to be saved as ICO
sv: Bilden för stor för att sparas som ICO

en: Cursor hotspot outside image
sv: Markörpunkt utanför bilden

en: Unsupported depth for ICO file: %d
sv: Djupet stöds inte för ICO-fil: %d

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
sv: Fel vid tolkning av JPEG-bildfil (%s)

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
sv: För lite minne för att läsa in bild, försök att avsluta några program för att frigöra minne

en: Unsupported JPEG color space (%s)
sv: JPEG-färgrymden stöds inte (%s)

en: Couldn’t allocate memory for loading JPEG file
sv: Kunde inte allokera minne för inläsning av JPEG-fil

en: Transformed JPEG has zero width or height.
sv: Transformerad JPEG har bredden eller höjden noll.

en: Unsupported number of color components (%d)
sv: Antalet färgkomponenter stöds inte (%d)

en: JPEG x-dpi must be a value between 1 and 65535; value “%s” is not allowed.
sv: x-dpi för JPEG måste vara ett värde mellan 1 och 65535; värdet ”%s” är inte tillåtet.

en: JPEG y-dpi must be a value between 1 and 65535; value “%s” is not allowed.
sv: y-dpi för JPEG måste vara ett värde mellan 1 och 65535; värdet ”%s” är inte tillåtet.

en: Color profile has invalid length “%u”.
sv: Färgprofilen har en ogiltig längd ”%u”.

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
sv: Bitar per kanal i PNG-bilden är ogiltigt.

en: Transformed PNG has zero width or height.
sv: Transformerad PNG har bredden eller höjden noll.

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
sv: Bitar per kanal av transformerad PNG är inte 8.

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
sv: Transformerad PNG är inte RGB eller RGBA.

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
sv: Transformerad PNG har antal kanaler som inte stöds, måste vara 3 eller 4.

en: Fatal error in PNG image file: %s
sv: Ödesdigert fel i PNG-bildfil: %s

en: Insufficient memory to load PNG file
sv: För lite minne för att läsa in PNG-fil

en: Couldn’t allocate memory for loading PNG
sv: Kunde inte allokera minne för inläsning av PNG

en: Insufficient memory to store a %lu by %lu image; try exiting some applications to reduce memory usage
sv: För lite minne för att lagra en %lu × %lu stor bild; försök att avsluta några program för att frigöra minne

en: Fatal error reading PNG image file
sv: Ödesdigert fel vid läsning av PNG-bildfil

en: Fatal error reading PNG image file: %s
sv: Ödesdigert fel vid läsning av PNG-bildfil: %s

en: Invalid key “%s”. Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
sv: Ogiltig nyckel ”%s”. Nycklar för PNG-textstycken måste ha minst 1 och som mest 79 tecken.

en: Invalid key “%s”. Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
sv: Ogiltig nyckel ”%s”. Nycklar för PNG-textstycken måste vara ASCII-tecken.

en: Value for PNG text chunk '%s' cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
sv: Värdet för PNG-textstycket ”%s” kan inte konverteras till ISO-8859-1-kodning.

en: Color profile has invalid length %d
sv: Färgprofilen har en ogiltig längd %d

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value “%s” is invalid
sv: PNG-komprimeringsnivån måste vara ett värde mellan 0 och 9; värdet ”%s” är ogiltigt

en: PNG %s must be greater than zero; value “%s” is not allowed
sv: %s för PNG måste vara större än noll; värdet ”%s” är inte tillåtet

en: PNM loader expected to find an integer, but didn’t
sv: PNM-inläsaren förväntade sig hitta ett heltal, men gjorde inte det

en: PNM file has an incorrect initial byte
sv: PNM-filen har en ogiltig första byte

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
sv: PNM-filen är inte i ett känt underformat av PNM

en: PNM file has an invalid width
sv: PNM-filen har ogiltig bredd

en: PNM file has an image width of 0
sv: PNM-filens bildbredd är 0

en: PNM file has an invalid height
sv: PNM-filen har ogiltig höjd

en: PNM file has an image height of 0
sv: PNM-filens bildhöjd är 0

en: Maximum color value in PNM file is 0
sv: Maximala färgvärdet i PNM-filen är 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
sv: Maximala färgvärdet i PNM-filen är för stort

en: Raw PNM image type is invalid
sv: Råa PNM-bildtypen är ogiltig

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
sv: PNM-bildinläsaren stöder inte detta underformat av PNM

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
sv: Råa PNM-format kräver precis ett blanktecken före provdata

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
sv: Kan inte allokera minne för inläsning av PNM-bild

en: Insufficient memory to load PNM context struct
sv: För lite minne för att läsa in PNM-sammanhangsstruktur

en: Unexpected end of PNM image data
sv: Oväntat slut på PNM-bilddata

en: Insufficient memory to load PNM file
sv: För lite minne för att läsa in PNM-fil

en: Input file descriptor is NULL.
sv: Filhandtag för inmatning är NULL.

en: Failed to read QTIF header
sv: Misslyckades med att läsa QTIF-rubrik

en: QTIF atom size too large (%d byte) | QTIF atom size too large (%d bytes)
sv[0]: QTIF-atomstorlek är för stor (%d byte)
sv[1]: QTIF-atomstorlek är för stor (%d byte)

en: Failed to allocate %d byte for file read buffer | Failed to allocate %d bytes for file read buffer
sv[0]: Misslyckades med att allokera %d byte för filläsningsbuffert
sv[1]: Misslyckades med att allokera %d byte för filläsningsbuffert

en: File error when reading QTIF atom: %s
sv: Filfel vid läsning av QTIF-atom: %s

en: Failed to skip the next %d byte with seek(). | Failed to skip the next %d bytes with seek().
sv[0]: Misslyckades med att hoppa över nästa %d byte med seek().
sv[1]: Misslyckades med att hoppa över nästa %d byte med seek().

en: Failed to allocate QTIF context structure.
sv: Misslyckades med att allokera QTIF-sammanhangsstruktur.

en: Failed to create GdkPixbufLoader object.
sv: Misslyckades med att skapa GdkPixbufLoader-objekt.

en: Failed to find an image data atom.
sv: Misslyckades med att hitta en bilddataatom.

en: Cannot allocate colormap
sv: Kan inte allokera färgkarta

en: Cannot allocate new pixbuf
sv: Kan inte allokera ny pixbuf

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
sv: Oväntat bitdjup för färgkarteposter

en: Pseudocolor image does not contain a colormap
sv: Pseudofärgbild innehåller inte en färgkarta

en: Cannot allocate TGA header memory
sv: Kan inte allokera TGA-huvudminne

en: TGA image has invalid dimensions
sv: TGA-bilden har ogiltiga dimensioner

en: TGA image type not supported
sv: TGA-bildtypen stöds inte

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
sv: Kan inte allokera minne för TGA-kontextstruct

en: TGA image was truncated or incomplete.
sv: TGA-bilden var trunkerad eller ofullständig.

en: Could not get image width (bad TIFF file)
sv: Kunde inte få tag i bildbredden (felaktig TIFF-fil)

en: Could not get image height (bad TIFF file)
sv: Kunde inte få tag i bildhöjden (felaktig TIFF-fil)

en: Width or height of TIFF image is zero
sv: Bredden eller höjden på TIFF-bilden är noll

en: Dimensions of TIFF image too large
sv: TIFF-bildens dimensioner är för stora

en: Insufficient memory to open TIFF file
sv: För lite minne för att öppna TIFF-fil

en: Failed to load RGB data from TIFF file
sv: Misslyckades med att läsa in RGB-data från TIFF-fil

en: Failed to open TIFF image
sv: Misslyckades med att öppna TIFF-bild

en: Failed to load TIFF image
sv: Misslyckades med att läsa in TIFF-bild

en: Failed to save TIFF image
sv: Misslyckades med att spara TIFF-bild

en: TIFF compression doesn’t refer to a valid codec.
sv: TIFF-komprimering refererar inte till en giltig kodek.

en: Color profile has invalid length %d.
sv: Färgprofilen har en ogiltig längd %d.

en: TIFF bits-per-sample doesn’t contain a supported value.
sv: bits-per-sample för TIFF innehåller inte ett värde som stöds.

en: Failed to write TIFF data
sv: Misslyckades med att skriva TIFF-data

en: TIFF x-dpi must be greater than zero; value “%s” is not allowed.
sv: x-dpi för TIFF måste vara större än noll; värdet ”%s” är inte tillåtet.

en: TIFF y-dpi must be greater than zero; value “%s” is not allowed.
sv: y-dpi för TIFF måste vara större än noll; värdet ”%s” är inte tillåtet.

en: Couldn’t write to TIFF file
sv: Kunde inte skriva till TIFF-fil

en: Invalid XBM file
sv: Ogiltig XBM-fil

en: Insufficient memory to load XBM image file
sv: För lite minne för att läsa in XBM-bildfil

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
sv: Misslyckades med att skriva till temporär fil vid inläsning av XBM-fil

en: No XPM header found
sv: Inget XPM-huvud hittades

en: Invalid XPM header
sv: Ogiltigt XPM-huvud

en: XPM file has image width <= 0
sv: XPM-filen har bildbredd <= 0

en: XPM file has image height <= 0
sv: XPM-filen har bildhöjd <= 0

en: XPM has invalid number of chars per pixel
sv: XPM har ogiltigt antal tecken per bildpunkt

en: XPM file has invalid number of colors
sv: XPM-filen har ogiltigt antal färger

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
sv: Kan inte allokera minne för inläsning av XPM-bild

en: Cannot read XPM colormap
sv: Kan inte läsa XPM-färgkarta

en: Dimensions do not match data
sv: Dimensioner stämmer inte överens med data

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
sv: Misslyckades med skrivning till temporär fil vid inläsning av XPM-bild
