gdk-pixbuf master - en to da translation catalogue (186 entries)

en: Failed to open file “%s”: %s
da: Kunne ikke åbne filen “%s”: %s

en: Image file “%s” contains no data
da: Billedfilen “%s” indeholder ingen data

en: Failed to load animation “%s”: reason not known, probably a corrupt animation file
da: Kunne ikke indlæse animationen “%s”: årsag ukendt, formentlig en beskadiget animationsfil

en: Failed to load image “%s”: reason not known, probably a corrupt image file
da: Kunne ikke indlæse billedet “%s”: årsag ukendt, formentlig en beskadiget billedfil

en: Number of Channels
da: Antal kanaler

en: The number of samples per pixel
da: Antallet af prøver per pixel

en: Colorspace
da: Farverum

en: The colorspace in which the samples are interpreted
da: Farverummet hvori prøver fortolkes

en: Has Alpha
da: Har alfa

en: Whether the pixbuf has an alpha channel
da: Om pixbuffen har en alfakanal

en: Bits per Sample
da: Bit per prøve

en: The number of bits per sample
da: Antallet af bit per prøve

en: Width
da: Bredde

en: The number of columns of the pixbuf
da: Antallet af kolonner i pixbuffen

en: Height
da: Højde

en: The number of rows of the pixbuf
da: Antallet af rækker i pixbuffen

en: Rowstride
da: Rækkeskridtstørrelse

en: The number of bytes between the start of a row and the start of the next row
da: Antallet af byte mellem starten af en række og starten af næste række

en: Pixels
da: Pixler

en: A pointer to the pixel data of the pixbuf
da: En pointer til pixbuffens pixeldata

en: Pixel Bytes
da: Pixelbyte

en: Readonly pixel data
da: Skrivebeskyttede pixeldata

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
da: Kunne ikke indlæse billedindlæsningsmodulet %s: %s

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it’s from a different gdk-pixbuf version?
da: Billedindlæsningsmodulet %s eksporterer ikke den rigtige grænseflade; måske er det fra en anden gdk-pixbuf-version?

en: Image type “%s” is not supported
da: Billedtypen “%s” er ikke understøttet

en: Couldn’t recognize the image file format for file “%s”
da: Kunne ikke genkende billedfilformatet for filen “%s”

en: Unrecognized image file format
da: Ukendt billedfilformat

en: Failed to load image “%s”: %s
da: Kunne ikke indlæse billedet “%s”: %s

en: Error writing to image file: %s
da: Fejl ved skrivning af billedfil: %s

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
da: Denne bygning af gdk-pixbuf understøtter ikke gemning af billedformatet: %s

en: Insufficient memory to save image to callback
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til at gemme billede til tilbagekald

en: Failed to open temporary file
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil

en: Failed to read from temporary file
da: Kunne ikke læse fra midlertidig fil

en: Failed to open “%s” for writing: %s
da: Kunne ikke åbne “%s” til skrivning: %s

en: Failed to close “%s” while writing image, all data may not have been saved: %s
da: Kunne ikke lukke “%s” ved skrivning af billede, formentlig er ikke alle data blevet gemt: %s

en: Insufficient memory to save image into a buffer
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til at gemme billede i et mellemlager

en: Error writing to image stream
da: Fejl ved skrivning til billedstrøm

en: Internal error: Image loader module “%s” failed to complete an operation, but didn’t give a reason for the failure
da: Intern fejl: Billedindlæsningsmodulet “%s” kunne ikke færdiggøre en handling, men angav ikke nogen årsag til fejlen

en: Incremental loading of image type “%s” is not supported
da: Gradvis indlæsning af billedtypen “%s” er ikke understøttet

en: Loop
da: Gentager

en: Whether the animation should loop when it reaches the end
da: Om animationen skal gentages når den når afslutningen

en: Image header corrupt
da: Beskadiget hoved i billede

en: Image format unknown
da: Ukendt billedformat

en: Image pixel data corrupt
da: Beskadiget punktdata i billede

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
da[0]: kunne ikke allokere billedmellemlager på %u byte
da[1]: kunne ikke allokere billedmellemlager på %u byte

en: Unexpected icon chunk in animation
da: Uventet ikonblok i animation

en: Invalid header in animation
da: Ugyldig hoved i animation

en: Not enough memory to load animation
da: Ikke nok hukommelse til indlæsning af animation

en: Malformed chunk in animation
da: Forkert udformet blok i animation

en: ANI image was truncated or incomplete.
da: ANI-billedet er afkortet eller ufuldstændigt.

[ctx: image format]
en: Windows animated cursor
da: Animeret Windows-markør

en: BMP image has bogus header data
da: BMP-billedet har ugyldige data i filhoved

en: Not enough memory to load bitmap image
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af bitmap-billede

en: BMP image has unsupported header size
da: BMP-billedets filhovedstørrelse er ikke understøttet

en: BMP image has unsupported depth
da: BMP-billedet har en dybde som ikke understøttes

en: BMP image has oversize palette
da: BMP-billedet har en for stor palet

en: Topdown BMP images cannot be compressed
da: Topdown-BMP-billeder kan ikke komprimeres

en: BMP image width too large
da: Bredden af BMP-billede er for stor

en: Premature end-of-file encountered
da: Fil sluttede for tidligt

en: Error while decoding colormap
da: Fejl ved afkodning af farvekort

en: Image is too wide for BMP format.
da: Billedet er for bredt for BMP-formatet.

en: Couldn’t allocate memory for saving BMP file
da: Kunne ikke tildele hukommelse til gemning af BMP-fil

en: Couldn’t write to BMP file
da: Kunne ikke skrive til BMP-fil

[ctx: image format]
en: Windows icon
da: Windows-ikon

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value “%s” could not be parsed.
da: JPEG-kvalitet skal være en værdi mellem 0 og 100; værdien “%s” kunne ikke fortolkes.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value “%d” is not allowed.
da: JPEG-kvalitet skal være en værdi mellem 0 og 100; værdien “%d” er ikke tilladt.

en: Could not allocate memory: %s
da: Kunne ikke tildele hukommelse: %s

en: Could not create stream: %s
da: Kunne ikke oprette strøm: %s

en: Could not seek stream: %s
da: Kunne ikke søge i strøm: %s

en: Could not read from stream: %s
da: Kunne ikke læse fra strøm: %s

en: Couldn’t load bitmap
da: Kunne ikke indlæse bitmap

en: Couldn’t load metafile
da: Kunne ikke indlæse metafil

en: Unsupported image format for GDI+
da: Uunderstøttet billedformat til GDI+

en: Couldn’t save
da: Kunne ikke gemme

en: Failure reading GIF: %s
da: Fejl under læsning af GIF: %s

en: Not enough memory to load GIF file
da: Ikke nok hukommelse til indlæsning af GIF-fil

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
da: GIF-billede er beskadiget (ukorrekt LZW-kompression)

en: File does not appear to be a GIF file
da: Fil synes ikke at være en GIF-fil

en: Version %s of the GIF file format is not supported
da: Version %s af GIF-filformatet er ikke understøttet

en: Resulting GIF image has zero size
da: Resulterende GIF-billede har størrelse nul

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
da: GIF-animation har ikke en global farvetabel, og et billede i den mangler en lokal farvetabel.

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
da: GIF-fil manglede nogle data (måske er den blev afkortet?)

en: GIF image was truncated or incomplete.
da: GIF-billedet er afkortet eller ufuldstændigt.

en: Not all frames of the GIF image were loaded.
da: Ikke alle billeder fra GIF-billedet blev indlæst.

en: Error reading ICNS image: %s
da: Fejl under læsning af ICNS-billede: %s

en: Could not decode ICNS file
da: Kunne ikke afkode ICNS-fil

[ctx: image format]
en: MacOS X icon
da: MacOS X-ikon

en: Invalid header in icon (%s)
da: Ugyldigt filhoved i ikon (%s)

en: Not enough memory to load icon
da: Ikke nok hukommelse til indlæsning af ikon

en: Invalid header in icon
da: Ugyldigt filhoved i ikon

en: Compressed icons are not supported
da: Komprimerede ikoner er ikke understøttet

en: Unsupported icon type
da: Ikontypen understøttes ikke

en: Not enough memory to load ICO file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af ICO-fil

en: ICO image was truncated or incomplete.
da: ICO-billedet er afkortet eller ufuldstændigt.

en: Image too large to be saved as ICO
da: Billede for stort til at blive gemt som ICO

en: Cursor hotspot outside image
da: Markørpunkt uden for billede

en: Unsupported depth for ICO file: %d
da: Dybden for ICO-filen understøttes ikke: %d

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
da: Fejl ved fortolkning af JPEG-billedfil (%s)

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til at indlæse billede, prøv at afslutte nogle programmer for at frigøre hukommelse

en: Unsupported JPEG color space (%s)
da: JPEG-farverum understøttes ikke (%s)

en: Couldn’t allocate memory for loading JPEG file
da: Kunne ikke tildele hukommelse til indlæsning af JPEG-fil

en: Transformed JPEG has zero width or height.
da: Transformeret JPEG har bredde eller højde på nul.

en: Unsupported number of color components (%d)
da: Antallet af farvekomponenter understøttes ikke (%d)

en: JPEG x-dpi must be a value between 1 and 65535; value “%s” is not allowed.
da: JPEG'ens x-dpi skal have en værdi mellem 1 og 65535; værdien “%s” er ikke tilladt.

en: JPEG y-dpi must be a value between 1 and 65535; value “%s” is not allowed.
da: JPEG'ens y-dpi skal have en værdi mellem 1 og 65535; værdien “%s” er ikke tilladt.

en: Color profile has invalid length “%u”.
da: Farveprofil har ugyldig længde “%u”.

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
da: Antal bit pr. kanal i PNG-billede er ugyldig.

en: Transformed PNG has zero width or height.
da: Transformeret PNG har bredde eller højde på nul.

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
da: Bit pr. kanal i transformeret PNG er ikke 8.

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
da: Transformeret PNG er ikke RGB eller RGBA.

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
da: Transformeret PNG har et kanalantal der ikke understøttes - skal være enten 3 eller 4.

en: Fatal error in PNG image file: %s
da: Uoprettelig fejl i PNG-billedfil: %s

en: Insufficient memory to load PNG file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af PNG-fil

en: Couldn’t allocate memory for loading PNG
da: Kunne ikke tildele hukommelse til indlæsning af PNG

en: Insufficient memory to store a %lu by %lu image; try exiting some applications to reduce memory usage
da: Utilstrækkelig hukommelse til at gemme et %lu gange %lu-billede; prøv at afslutte nogle programmer for at frigøre hukommelse

en: Fatal error reading PNG image file
da: Uoprettelig fejl ved læsning af PNG-billedfil

en: Fatal error reading PNG image file: %s
da: Uoprettelig fejl ved læsning af PNG-billedfil: %s

en: Invalid key “%s”. Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
da: Ugyldig nøgle “%s”. Nøgler til PNG-tekstblokke skal bestå af mindst 1 og højst 79 tegn.

en: Invalid key “%s”. Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
da: Ugyldig nøgle “%s”. Nøgler til PNG-tekstblokke skal være ASCII-tegn.

en: Value for PNG text chunk '%s' cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
da: Værdi for PNG-tekstblokken “%s” kan ikke konverteres til ISO-8859-1-kodningen.

en: Color profile has invalid length %d
da: Farveprofil har ugyldig længde %d

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value “%s” is invalid
da: PNG-komprimeringsniveau skal være en værdi mellem 0 og 9; værdien “%s” er ugyldig

en: PNG %s must be greater than zero; value “%s” is not allowed
da: PNG'ens %s skal være større end nul; værdien “%s” er ikke tilladt

en: PNM loader expected to find an integer, but didn’t
da: PNM-indlæser forventede at finde et heltal, men gjorde det ikke

en: PNM file has an incorrect initial byte
da: PNM-filen har en ukorrekt startbyte

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
da: PNM-filen er ikke i et genkendeligt PNM-underformat

en: PNM file has an invalid width
da: PNM-filen har en ugyldig bredde

en: PNM file has an image width of 0
da: PNM-filen har en billedbredde på 0

en: PNM file has an invalid height
da: PNM-filen har en ugyldig højde

en: PNM file has an image height of 0
da: PNM-filen har en billedhøjde på 0

en: Maximum color value in PNM file is 0
da: Største farveværdi i PNM-fil er 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
da: Største farveværdi i PNM-fil er for stor

en: Raw PNM image type is invalid
da: Rå PNM-billedtype er ugyldig

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
da: PNM-billedindlæser understøtter ikke dette PNM-underformat

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
da: Rå PNM-formater kræver præcist ét blankt felt før eksempeldata

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
da: Kan ikke tildele hukommelse til indlæsning af PNM-billede

en: Insufficient memory to load PNM context struct
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af PNM-kontekststruktur

en: Unexpected end of PNM image data
da: Uventet slutning på PNM-billeddata

en: Insufficient memory to load PNM file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af PNM-fil

en: Input file descriptor is NULL.
da: Fildeskriptoren for inddata er NULL.

en: Failed to read QTIF header
da: Kunne ikke læse QTIF-hoved

en: QTIF atom size too large (%d byte) | QTIF atom size too large (%d bytes)
da[0]: QTIF-atomstørrelse er for stor (%d byte)
da[1]: QTIF-atomstørrelse er for stor (%d byte)

en: Failed to allocate %d byte for file read buffer | Failed to allocate %d bytes for file read buffer
da[0]: Kunne ikke allokere %d byte til fillæsningsbuffer
da[1]: Kunne ikke allokere %d byte til fillæsningsbuffer

en: File error when reading QTIF atom: %s
da: Filfejl ved læsning af QTIF-atom: %s

en: Failed to skip the next %d byte with seek(). | Failed to skip the next %d bytes with seek().
da[0]: Kunne ikke springe den næste %d byte over med seek().
da[1]: Kunne ikke springe de næste %d byte over med seek().

en: Failed to allocate QTIF context structure.
da: Kunne ikke allokere QTIF-kontekststruktur.

en: Failed to create GdkPixbufLoader object.
da: Kunne ikke oprette objekt af typen GdkPixbufLoader.

en: Failed to find an image data atom.
da: Kunne ikke finde et billeddataatom.

en: Cannot allocate colormap
da: Kan ikke allokere farvetabel

en: Cannot allocate new pixbuf
da: Kan ikke allokere ny pixbuf

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
da: Uventet bitdybde for farvetabelselementer

en: Pseudocolor image does not contain a colormap
da: Pseudofarvebillede indeholder intet farvekort

en: Cannot allocate TGA header memory
da: Kan ikke tildele hukommelse til TGA-hoved

en: TGA image has invalid dimensions
da: TGA-billede har ugyldige dimensioner

en: TGA image type not supported
da: TGA-billedtype ikke understøttet

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
da: Kan ikke tildele hukommelse til TGA-kontekststruktur

en: TGA image was truncated or incomplete.
da: TGA-billedet er afkortet eller ufuldstændigt.

en: Could not get image width (bad TIFF file)
da: Kunne ikke finde billedbredde (ugyldig TIFF-fil)

en: Could not get image height (bad TIFF file)
da: Kunne ikke finde billedhøjde (ugyldig TIFF-fil)

en: Width or height of TIFF image is zero
da: Bredde eller højde på TIFF-billede er nul

en: Dimensions of TIFF image too large
da: Dimensionerne af TIFF-billede er for store

en: Insufficient memory to open TIFF file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til åbning af TIFF-fil

en: Failed to load RGB data from TIFF file
da: Fejl under indlæsning af RGB-data fra TIFF-fil

en: Failed to open TIFF image
da: Kunne ikke åbne TIFF-billede

en: Failed to load TIFF image
da: Fejl under indlæsning af TIFF-billede

en: Failed to save TIFF image
da: Kunne ikke gemme TIFF-billede

en: TIFF compression doesn’t refer to a valid codec.
da: TIFF-komprimering refererer ikke til en gyldig kodning.

en: Color profile has invalid length %d.
da: Farveprofil har ugyldig længde %d.

en: TIFF bits-per-sample doesn’t contain a supported value.
da: TIFFens antal bit per prøve indeholder ikke en understøttet værdi.

en: Failed to write TIFF data
da: Kunne ikke skrive TIFF-data

en: TIFF x-dpi must be greater than zero; value “%s” is not allowed.
da: TIFFens x-dpi skal have en værdi større end nul; værdien “%s” er ikke tilladt.

en: TIFF y-dpi must be greater than zero; value “%s” is not allowed.
da: TIFFens y-dpi skal have en værdi større end nul; værdien “%s” er ikke tilladt.

en: Couldn’t write to TIFF file
da: Kunne ikke skrive til TIFF-filen

en: Invalid XBM file
da: Ugyldig XBM-fil

en: Insufficient memory to load XBM image file
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse til indlæsning af XBM-billedfil

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
da: Fejl ved skrivning til midlertidig fil under indlæsning af XBM-billede

en: No XPM header found
da: Intet XPM-hoved fundet

en: Invalid XPM header
da: Ugyldig XPM-hoved

en: XPM file has image width <= 0
da: XPM-fil har en billedbredde <= 0

en: XPM file has image height <= 0
da: XPM-fil har en billedhøjde <= 0

en: XPM has invalid number of chars per pixel
da: XPM har et ugyldig antal tegn per billedpunkt

en: XPM file has invalid number of colors
da: XPM-filen har et ugyldig antal farver

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
da: Kan ikke tildele hukommelse til indlæsning af XPM-billede

en: Cannot read XPM colormap
da: Kan ikke læse XPM-farvetabel

en: Dimensions do not match data
da: Dimensionerne matcher ikke data

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
da: Fejl ved skrivning til midlertidig fil under indlæsning af XPM-billede
