gdl - en to am translation catalogue (33 entries)

en: Orientation
am: አቀማመጥ

en: Item behavior
am: የዕቃ ጠባይ

note: Hide menuitem.
en: Hide
am: ደብቅ

note: Lock menuitem
en: Lock
am: ቆለፈ

en: Dirty
am: ቆሻሻ

en: Visible
am: የሚታይ

en: Item
am: ዕቃ

en: Name
am: ስም

en: Layout managment
am: የእቅድ ጉባኤ

en: Default title
am: የነበረው አርእስት

en: Page
am: ገጽ

en: Long name
am: ረጅም ስም

en: Position
am: ቦታ

en: Host
am: እንግዳ ተቀባይ

en: Width
am: ስፋት

en: Height
am: እርዝማኔ

en: Path
am: መንገድ

en: List type
am: የዝርዝር ዓይነት

en: Open %s
am: %sን ክፈት

en: Icon size
am: የምልክት መጠን

en: _Load
am: ጫን (_L)

en: _View
am: ተመልከት (_V)

en: Unknown
am: ያልታወቀ

note: ! tm_tag_enumerator_t = 4, < Enumerator value
en: Fields
am: መጻፊያ ሳጥናት

note: ! tm_tag_namespace_t = 256, < Namespace declaration
en: Packages
am: ጥቅሎች

en: <No Symbol>
am: <ምልክት የለም>

en: Exit
am: ውጣ

en: Update
am: አሻሽል

en: _Exit
am: ውጣ (_E)

en: _File
am: ፋይል (_F)

en: Open file...
am: ፋይል ክፈት...

en: Save file...
am: ፋይሉን አስቀምጥ...

en: Can't initialize bonobo!
am: bonobo ማስጀመር አልቻልኩም!
