gdl - en to da translation catalogue (94 entries)

en: Controlling dock item
da: Styrende dokelement

en: Dockitem which 'owns' this tablabel
da: Dokelement som “ejer” denne tablabel

en: GdlDockMaster object which the dockbar widget is attached to
da: GdlDockMaster-objekt som dokbar-kontrollen er vedhæftet

en: Dockbar style
da: Dokbjælkestil

en: Dockbar style to show items on it
da: Dokbjælkestil hvormed indlejrede elementer vises

en: Floating
da: Flydende

en: Whether the dock is floating in its own window
da: Om dokken flyder i sit eget vindue

en: Default title
da: Standardtitel

en: Default title for the newly created floating docks
da: Standardtitel for de nyoprettede flydende dokke

en: Width
da: Bredde

en: Width for the dock when it's of floating type
da: Bredde af dokken når dens type er flydende

en: Height
da: Højde

en: Height for the dock when it's of floating type
da: Højde af dokken når dens type er flydende

en: Float X
da: Flydende X

en: X coordinate for a floating dock
da: X-koordinat for en flydende dok

en: Float Y
da: Flydende Y

en: Y coordinate for a floating dock
da: Y-koordinat for en flydende dok

en: Skip taskbar
da: Spring opgavebjælke over

en: Whether or not to prevent a floating dock window from appearing in the taskbar
da: Tillad at der vises et flydende dokvindue i opgavebjælken

en: Orientation
da: Orientering

en: Orientation of the docking item
da: Orientering af dokelementet

en: Resizable
da: Kan ændre størrelse

en: If set, the dock item can be resized when docked in a GtkPanel widget
da: Hvis valgt, kan dokelementet ændre størrelse når det indlejres i en GtkPanel-kontrol

en: Item behavior
da: Elementopførsel

en: General behavior for the dock item (i.e. whether it can float, if it's locked, etc.)
da: Generel opførsel af dokelementet (f.eks. om det kan flyde, om det er låst, osv.)

en: Locked
da: Låst

en: If set, the dock item cannot be dragged around and it doesn't show a grip
da: Hvis valgt, kan dokelementet ikke trækkes omkring og der vil ikke vises et greb

en: Preferred width
da: Foretrukken bredde

en: Preferred width for the dock item
da: Foretrukken bredde af dokelementet

en: Preferred height
da: Foretrukken højde

en: Preferred height for the dock item
da: Foretrukken højde af dokelementet

en: Iconified
da: Gjort til ikon

en: If set, the dock item is hidden but it has a corresponding icon in the dock bar allowing to show it again.
da: Hvis angivet, er dokelementet skjult, men har et ikon i dokbjælken, så det kan vises igen.

en: Closed
da: Lukket

en: Whether the widget is closed.
da: Om kontrollen er lukket.

en: You can't add a dock object (%p of type %s) inside a %s. Use a GdlDock or some other compound dock object.
da: Du kan ikke tilføje et dokobjekt (%p af type %s) i en %s. Brug en GdlDock eller et andet sammensat dokobjekt.

en: Attempting to add a widget with type %s to a %s, but it can only contain one widget at a time; it already contains a widget of type %s
da: Forsøger at tilføje en kontrol af typen %s til en %s, men denne kan kun indeholde én kontrol ad gangen; den indeholder allerede en kontrol af typen %s

en: Unsupported docking strategy %s in dock object of type %s
da: Dokstrategien %s i dokobjektet af type %s understøttes ikke

note: UnLock menuitem
en: UnLock
da: OpLås

note: Hide menuitem.
en: Hide
da: Skjul

note: Lock menuitem
en: Lock
da: Lås

en: Attempt to bind an unbound item %p
da: Forsøg at binde et ubundet element %p

en: Iconify this dock
da: Ikonificér denne dok

en: Close this dock
da: Luk denne dok

en: Dockitem which 'owns' this grip
da: Dokelement som “ejer” dette greb

en: GdlDockMaster or GdlDockObject object which the layout object is attached to
da: GdlDockMaster eller GdlDockObject som layout-objektet er tilknyttet

en: Dirty
da: Snavset

en: True if the layouts have changed and need to be saved to a file
da: Sand hvis layout er ændret og skal gemmes til en fil

en: While loading layout: don't know how to create a dock object whose nick is '%s'
da: Ved indlæsning af layout: ved ikke hvordan et dokobjekt ved navn “%s” oprettes

en: Default title for newly created floating docks
da: Standardtitel for nyoprettede flydende dokke

en: If is set to 1, all the dock items bound to the master are locked; if it's 0, all are unlocked; -1 indicates inconsistency among the items
da: Hvis sat til 1, vil alle dokelementer bundet til master være låst; hvis 0, vil alle være låst op; -1 angiver indbyrdes inkonsistens elementerne imellem

en: Switcher Style
da: Skifterstil

en: Switcher buttons style
da: Stil for skifter-knapper

en: Tab Position
da: Fanebladsposition

en: Which side of the notebook holds the tabs
da: Hvilken side af notesbogen indeholder fanebladene

en: Tab reorderable
da: Faneblad kan omarrangeres

en: Whether the tab is reorderable by user action
da: Om fanebladet kan omarrangeres af brugeren

en: master %p: unable to add object %p[%s] to the hash.  There already is an item with that name (%p).
da: master %p: kan ikke tilføje objekt %p[%s] til hash.  Der er allerede et element ved det navn (%p).

en: The new dock controller %p is automatic.  Only manual dock objects should be named controller.
da: Den nye dok-controller %p er automatisk.  Kun manuelle dokobjekter bør kaldes controller.

en: Dock #%d
da: Dok #%d

en: Page
da: Side

en: The index of the current page
da: Indeks af den aktuelle side

en: Name
da: Navn

en: Unique name for identifying the dock object
da: Unikt navn der identificerer dokobjektet

en: Long name
da: Langt navn

en: Human readable name for the dock object
da: Menneske-læseligt navn til dokobjektet

en: Stock Icon
da: Lagerikon

en: Stock icon for the dock object
da: Lagerikon for dokobjektet

en: Pixbuf Icon
da: Pixbuf-ikon

en: Pixbuf icon for the dock object
da: Pixbuf-ikon for dokobjektet

en: Dock master
da: Dok-master

en: Dock master this dock object is bound to
da: Dok-masteren, dette dokobjekt er bundet til

en: Call to gdl_dock_object_dock in a dock object %p (object type is %s) which hasn't implemented this method
da: Kald til gdl_dock_object_dock i et dokobjekt %p (objekttypen er %s) som ikke har implementeret denne metode

en: Dock operation requested in a non-bound object %p. The application might crash
da: Dokoperationen forespurgt i et ikke-bundet objekt %p. Programmet vil måske bryde ned

en: Cannot dock %p to %p because they belong to different masters
da: Kan ikke dokke %p til %p fordi de tilhører forskellige master-objekter

en: Attempt to bind to %p an already bound dock object %p (current master: %p)
da: Forsøg på at binde et allerede bundet dokobjekt %2$p til %1$p) (nuværende master: %3$p)

en: Position of the divider in pixels
da: Separatorpositionen i pixler

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Whether the placeholder will stick to its host or move up the hierarchy when the host is redocked
da: Om pladsholderen klæber til dens vært eller flyttes op i hierarkiet når værten omdokkes

en: Host
da: Vært

en: The dock object this placeholder is attached to
da: Dokobjektet, denne pladsholder er tilknyttet

en: Next placement
da: Næste placering

en: The position an item will be docked to our host if a request is made to dock to us
da: Positionen, hvorpå et element vil blive dokket til vores vært i tilfælde af en dokningsforespørgsel

en: Width for the widget when it's attached to the placeholder
da: Bredde af kontrollen når den er påhæftet pladsholderen

en: Height for the widget when it's attached to the placeholder
da: Højde af kontrollen når den er påhæftet pladsholderen

en: Floating Toplevel
da: Flydende topniveau

en: Whether the placeholder is standing in for a floating toplevel dock
da: Om pladsholderen afløser en flydende topniveau-dok

en: X Coordinate
da: X-koordinat

en: X coordinate for dock when floating
da: X-koordinat for dokken når den flyder

en: Y Coordinate
da: Y-koordinat

en: Y coordinate for dock when floating
da: Y-koordinat for dokken når den flyder

en: Attempt to dock a dock object to an unbound placeholder
da: Forsøg at dokke et dokobjekt til en ubunden pladsholder

en: Got a detach signal from an object (%p) who is not our host %p
da: Fik et afhæftesignal fra et objekt (%p) som ikke er vores vært %p

en: Something weird happened while getting the child placement for %p from parent %p
da: Noget mystisk skete under indhentning af underkomponentplacering for %p fra ophav %p
