gdl - en to fi translation catalogue (98 entries)

en: Expander Size
fi: Laajentimen koko

en: Size of the expander arrow.
fi: Laajennusnuolen koko.

en: Iconify
fi: Pienennä

en: Iconify this dock
fi: Pienennä tämä telakka

en: Close
fi: Sulje

en: Close this dock
fi: Sulje tämä telakka

en: Controlling dock item
fi: Ohjaava telakan kohta

en: Dockitem which 'owns' this grip
fi: Telakan kohta, joka 'omistaa' tämän kahvan

en: Orientation
fi: Suunta

en: Orientation of the docking item
fi: Telakan kohdan suunta

en: Resizable
fi: Kokoa voi muuttaa

en: If set, the dock item can be resized when docked in a GtkPanel widget
fi: Jos asetettu, voi telakan kohdan kokoa muuttaa kun kohta on liitetty GTkPanel-ikkunaelementtiin

en: Item behavior
fi: Kohdan toiminta

en: General behavior for the dock item (i.e. whether it can float, if it's locked, etc.)
fi: Telakan kohdan yleinen toiminta, esimerkiksi onko se kelluva, lukittu jne.

en: Locked
fi: Lukittu

en: If set, the dock item cannot be dragged around and it doesn't show a grip
fi: Jos asetettu, telakan kohtaa ei voi raahata eikä sille näytetä kahvaa

en: Preferred width
fi: Haluttu leveys

en: Preferred width for the dock item
fi: Telakan kohdan haluttu leveys

en: Preferred height
fi: Haluttu korkeus

en: Preferred height for the dock item
fi: Telakan kohdan haluttu leveys

en: You can't add a dock object (%p of type %s) inside a %s. Use a GdlDock or some other compound dock object.
fi: Et voi lisätä telakkaa (%p tyyppiä %s) kohteen %s sisään. Käytä GdlDockia tai jotain muuta yhdistettyä telakan kohdetta.

en: Attempting to add a widget with type %s to a %s, but it can only contain one widget at a time; it already contains a widget of type %s
fi: Yritettiin lisätä ikkunaelementti tyyppiä %s kohteeseen %s, mutta se voi sisältää vain yhden ikkunaelementin kerrallaan: se sisältää jo elementin tyyppiä %s

en: Unsupported docking strategy %s in dock object of type %s
fi: Liittämistapa %s ei ole tuettu telakan oliossa tyyppiä %s

note: UnLock menuitem
en: UnLock
fi: Poista lukitus

note: Hide menuitem.
en: Hide
fi: Piilota

note: Lock menuitem
en: Lock
fi: Lukitse

en: Attempt to bind an unbound item %p
fi: Yritettiin sitoa sitomaton kohta %p

en: Master
fi: Isäntä

en: GdlDockMaster object which the layout object is attached to
fi: GdlDockMaster-olio, johon asettelun oliot liitetään

en: Dirty
fi: Likainen

en: True if the layouts have changed and need to be saved to a file
fi: Tosi, jos asettelut ovat muuttuneet ja ne pitäisi tallentaa tiedostoon

note: FIXME: pop up an error dialog
en: Could not load layout user interface file '%s'
fi: Asettelun käyttöliittymätiedostoa "%s" ei voitu ladata

en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Item
fi: Kohta

en: Name
fi: Nimi

en: Dock items
fi: Telakan kohdat

en: Saved layouts
fi: Tallennetut asettelut

en: While loading layout: don't know how to create a dock object whose nick is '%s'
fi: Ladattaessa asettelua ei voitu selvittää kuinka ladata telakan kohta, jonka lempinimi on "%s"

en: Layout managment
fi: Asettelujen hallinta

en: Default title
fi: Oletusotsikko

en: Default title for newly created floating docks
fi: Oletusotsikko uusille kelluville telakoille

en: If is set to 1, all the dock items bound to the master are locked; if it's 0, all are unlocked; -1 indicates inconsistency among the items
fi: Jos arvo on 1, kaikki telakaan isäntään liitetyt kohteet on lukittu; jos 0, kaikki ovat lukitsematta; -1 ilmoittaa epätäsmällisyydestä kohteiden kesken

en: Switcher Style
fi: Vaihtimen tyyli

en: Switcher buttons style
fi: Vaihtimen nappien tyyli

en: master %p: unable to add object %p[%s] to the hash.  There already is an item with that name (%p).
fi: isäntä %p: ei voida lisätä oliota %p[%s] hajautustauluun. Tällä nimellä on jo kohde (%p).

en: The new dock controller %p is automatic.  Only manual dock objects should be named controller.
fi: Uusi telakan ohjain %p on automaattinen. Vain manuaalisia telakan kohteita tulisi nimetä ohjaimeksi.

en: Page
fi: Sivu

en: The index of the current page
fi: Tämänhetkisen sivun sisällysluettelo

en: Unique name for identifying the dock object
fi: Yksilöllinen nimi telakan kohdan tunnistamiseen

en: Long name
fi: Pitkä nimi

en: Human readable name for the dock object
fi: Ihmisenysätävällinen nimi telakan kohteelle

en: Stock Icon
fi: Oletuskuvake

en: Stock icon for the dock object
fi: Oletuskuvake telakan kohteille

en: Dock master
fi: Telakan isäntä

en: Dock master this dock object is bound to
fi: Telakan isäntä, johon tämän telakan osat liitetään

en: Call to gdl_dock_object_dock in a dock object %p (object type is %s) which hasn't implemented this method
fi: Kutsu gdl_dock_object_dock telakan oliossa %p (oliotyyppi %s), joka ei ole toteuttanut tätä metodia

en: Dock operation requested in a non-bound object %p. The application might crash
fi: Telakan toimintoa pyydetty sitomattomalle oliolle %p. Sovellus vo kaatua

en: Cannot dock %p to %p because they belong to different masters
fi: Ei voida liittää %p kohtaan %p, koska ne kuuluvat eri isännille

en: Attempt to bind to %p an already bound dock object %p (current master: %p)
fi: Yritettiin sitoa telakkaan %p aiemmin sidottu telakan kohde %p (nykyinen isäntä %p)

en: Position
fi: Sijainti

en: Position of the divider in pixels
fi: Erottimen sijainti pikseleinä

en: Sticky
fi: Tahmea

en: Whether the placeholder will stick to its host or move up the hierarchy when the host is redocked
fi: Onko kiinnityspaikka sidottu isäntäänsä, vai siiryykö se ylös hierarkiassa kun isäntä liitetään uudestaan

en: Host
fi: Isäntä

en: The dock object this placeholder is attached to
fi: Telakan olio, johon tämä kiinnityspaikka sidotaan

en: Next placement
fi: Seuraava sijoitus

en: The position an item will be docked to our host if a request is made to dock to us
fi: Kohteen sijainti on liitetty isäntään, jos pyyntö liittyä meihin on tehty

en: Width
fi: Leveys

en: Width for the widget when it's attached to the placeholder
fi: Ikkunaelementin leveys, kun se on liitetty säilöön

en: Height
fi: Korkeus

en: Height for the widget when it's attached to the placeholder
fi: Ikkunaelementin korkeus, kun se on liitetty säilöön

en: Floating Toplevel
fi: Kelluva päätaso

en: Whether the placeholder is standing in for a floating toplevel dock
fi: Onko säilö kelluva päätason telakka

en: X-Coordinate
fi: X-koordinaatti

en: X-Coordinate for dock when floating
fi: Kelluvan telakan X-koordinaatti

en: Y-Coordinate
fi: Y-koordinaatti

en: Y-Coordinate for dock when floating
fi: Kelluvan telakan Y-koordinaatti

en: Attempt to dock a dock object to an unbound placeholder
fi: Yritettiin liittää telakan kohde sitomattomaan kiinnityspaikkaan

en: Got a detach signal from an object (%p) who is not our host %p
fi: Saatiin irroitussignaali kohteelta (%p) joka ei ole oma isäntä %p

en: Something weird happened while getting the child placement for %p from parent %p
fi: Jotain outoa tapahtui haettaessa lapsen sijoitusta kohteelle %p vanhemmalta %p

en: Dockitem which 'owns' this tablabel
fi: Telakan kohta, joka 'omistaa' tämän välilehtiotsikon

en: GdlDockMaster object which the dockbar widget is attached to
fi: GdlDockMaster-olio, johon telakkapalkin elementti on liitetty

en: Dockbar style
fi: Telakkapalkin tyyli

en: Dockbar style to show items on it
fi: Telakkapalkin tyyli, jolla sen kohdat näytetään

en: Floating
fi: Kelluva

en: Whether the dock is floating in its own window
fi: Kelluuko telakka omassa ikkunassaan

en: Default title for the newly created floating docks
fi: Oletusotsikko uusille kelluville telakoille

en: Width for the dock when it's of floating type
fi: Telakan leveys, kun telakka on kelluva

en: Height for the dock when it's of floating type
fi: Telakan korkeus, kun telakka on kelluva

en: Float X
fi: Kelluva X

en: X coordinate for a floating dock
fi: Kelluvan telakan X-koordinaatti

en: Float Y
fi: Kelluva Y

en: Y coordinate for a floating dock
fi: Kelluvan telakan Y-koordinaatti

en: Dock #%d
fi: Telakka #%d

en: Icon size
fi: Kuvakkeen koko

en: Layout Managment
fi: Asettelun hallinta

en: _Load
fi: _Lataa

en: _Lock dock items
fi: _Lukitse telakan kohdat
