gdl - en to ro translation catalogue (96 entries)

en: Controlling dock item
ro: Elementul detașabil comandat

en: Dockitem which 'owns' this tablabel
ro: Element detașabil care deține acest „tablabel”

en: Master
ro: Stăpân

en: GdlDockMaster object which the dockbar widget is attached to
ro: Obiectul de tip GdlDockMaster de care aparține widgetul bară de atașare

en: Dockbar style
ro: Stil bară de atașare

en: Dockbar style to show items on it
ro: Stil de afișare a elementelor pe bara de atașare

en: Floating
ro: Flotant

en: Whether the dock is floating in its own window
ro: Dacă docul este flotant într-o fereastră proprie

en: Default title
ro: Titlu implicit

en: Default title for the newly created floating docks
ro: Titlul implicit pentru docurile flotante nou create

en: Width
ro: Lățime

en: Width for the dock when it's of floating type
ro: Lățimea docului când este de tip flotant

en: Height
ro: Înălțime

en: Height for the dock when it's of floating type
ro: Înălțimea docului când este de tip flotant

en: Float X
ro: Flotant X

en: X coordinate for a floating dock
ro: Coordonata X a unui doc flotant

en: Float Y
ro: Flotant Y

en: Y coordinate for a floating dock
ro: Coordonata X a unui doc flotant

en: Skip taskbar
ro: Omite bara de sarcini

en: Whether or not to prevent a floating dock window from appearing in the taskbar
ro: Dacă să se prevină sau nu să apară o fereastră de doc plutitoare pe bara de sarcini

en: Orientation
ro: Orientare

en: Orientation of the docking item
ro: Orientarea elementului detașabil

en: Resizable
ro: Redimensionabil

en: If set, the dock item can be resized when docked in a GtkPanel widget
ro: Dacă opțiunea este activată, elementul detașabil poate fi redimensionat când este atașat unui widget GtkPanel

en: Item behavior
ro: Comportament element

en: General behavior for the dock item (i.e. whether it can float, if it's locked, etc.)
ro: Regimul general de funcționare al elementului detașabil (ex: dacă poate fi detașat în afara ferestrei, dacă este blocată deplasarea sa, etc.)

en: Locked
ro: Blocat

en: If set, the dock item cannot be dragged around and it doesn't show a grip
ro: Dacă opțiunea este activată, elementul detașabil nu poate fi mutat și mânerul nu este afișat

en: Preferred width
ro: Lățime preferată

en: Preferred width for the dock item
ro: Lățimea preferabilă a elementului detașabil

en: Preferred height
ro: Înălțime preferată

en: Preferred height for the dock item
ro: Înălțimea preferabilă a elementului detașabil

en: Iconified
ro: Iconificat

en: If set, the dock item is hidden but it has a corresponding icon in the dock bar allowing to show it again.
ro: Dacă este stabilit, elementul doc este ascuns dar are o iconiță corespunzătoare în bara de doc care permite să fie arătat din nou.

en: Closed
ro: Închis

en: Whether the widget is closed.
ro: Dacă widget-ul este închis.

en: You can't add a dock object (%p of type %s) inside a %s. Use a GdlDock or some other compound dock object.
ro: Nu se poate ancora un container (%p de tipul %s) într-un element de tip %s. Utilizați un element de tip GdlDock sau un alt tip de element compus.

en: Attempting to add a widget with type %s to a %s, but it can only contain one widget at a time; it already contains a widget of type %s
ro: Încercare de ancorare a unui widget cu tipul %s la un %s, dar poate conține doar un widget la un moment dat; acesta conține deja un widget de tipul %s

en: Unsupported docking strategy %s in dock object of type %s
ro: Strategia de atașare %s nu este implementată în obiecte doc de tipul %s

note: UnLock menuitem
en: UnLock
ro: Deblochează

note: Hide menuitem.
en: Hide
ro: Ascunde

note: Lock menuitem
en: Lock
ro: Blochează

en: Attempt to bind an unbound item %p
ro: Încercare de legare a unul element nelegat %p

en: Iconify this dock
ro: Minimizează acest doc

en: Close this dock
ro: Închide acest doc

en: Dockitem which 'owns' this grip
ro: Elementul detașabil care deține acest mâner

en: GdlDockMaster or GdlDockObject object which the layout object is attached to
ro: Obiectul de tip GdlDockMaster sau GdlDockObject de care este atașat obiectul aranjamentului

en: Dirty
ro: Murdar

en: True if the layouts have changed and need to be saved to a file
ro: Adevărat dacă aranjamentele s-au schimbat și trebuie să fie salvate într-un fișier

en: While loading layout: don't know how to create a dock object whose nick is '%s'
ro: La inițializarea aranjamentului: nu se cunoaște un mod de creare a unui obiect doc cu numele „%s”

en: Default title for newly created floating docks
ro: Titlul implicit pentru docurile flotante nou create

en: If is set to 1, all the dock items bound to the master are locked; if it's 0, all are unlocked; -1 indicates inconsistency among the items
ro: Dacă are valoarea 1, toate elementele detașabile care aparțin de acest stăpân sunt blocate; pentru valoarea 0, toate sunt detașabile, iar valoarea -1 indică neuniformitate în regimul de funcționare al elementelor componente

en: Switcher Style
ro: Comutator stil

en: Switcher buttons style
ro: Stil buton comutator

en: Tab Position
ro: Poziție tab

en: Which side of the notebook holds the tabs
ro: Care parte a carnetului conține taburile

en: Tab reorderable
ro: Tab reordonabil

en: Whether the tab is reorderable by user action
ro: Dacă tabul este reordonabil prin acțiunea utilizatorului

en: master %p: unable to add object %p[%s] to the hash.  There already is an item with that name (%p).
ro: master %p: nu se poate ancora obiectul %p[%s] în tabela de dispersie. Există deja un element cu acest nume (%p).

en: The new dock controller %p is automatic.  Only manual dock objects should be named controller.
ro: Noul administrator de elemente detașabile %p este automat. Numai obiectele manuale ar trebui să fie desemnate administratori.

en: Dock #%d
ro: Docul #%d

en: Page
ro: Pagină

en: The index of the current page
ro: Indexul paginii curente

en: Name
ro: Nume

en: Unique name for identifying the dock object
ro: Nume unic pentru identificarea obiectului doc

en: Long name
ro: Nume lung

en: Human readable name for the dock object
ro: Numele lizibil al obiectului doc

en: Stock Icon
ro: Iconiță standard

en: Stock icon for the dock object
ro: Iconiță standard pentru obiectul doc

en: Pixbuf Icon
ro: Iconiță pixbuf

en: Pixbuf icon for the dock object
ro: Iconiță pixbuf pentru obiectul doc

en: Dock master
ro: Doc stăpân

en: Dock master this dock object is bound to
ro: Docul stăpân de care este legat docul curent

en: Call to gdl_dock_object_dock in a dock object %p (object type is %s) which hasn't implemented this method
ro: Apel către gdl_dock_object_dock pe un obiect doc %p (tipul obiectului este %s) care nu implementează această metodă

en: Dock operation requested in a non-bound object %p. The application might crash
ro: Operația de atașare cerută pe un obiect nelegat %p. Aplicația poate să-și încheie brusc execuția

en: Cannot dock %p to %p because they belong to different masters
ro: Nu se poate atașa %p la %p deoarece aparțin unor stăpâni diferiți

en: Attempt to bind to %p an already bound dock object %p (current master: %p)
ro: Încercare de legare a %p la un obiect doc deja legat %p (stăpân curent: %p)

en: Position
ro: Poziție

en: Position of the divider in pixels
ro: Poziția divizorului în pixeli

en: Sticky
ro: Adezic

en: Whether the placeholder will stick to its host or move up the hierarchy when the host is redocked
ro: Dacă înlocuitorul va sta lipit de gazda sa sau va urca în ierarhie când gazda este reatașată

en: Host
ro: Gazdă

en: The dock object this placeholder is attached to
ro: Docul de care este atașat acest înlocuitor

en: Next placement
ro: Plasare următoare

en: The position an item will be docked to our host if a request is made to dock to us
ro: Poziție de atașare a unui element la gazda noastră, daca ne este trimisă o cerere de atașare

en: Width for the widget when it's attached to the placeholder
ro: Lățimea widgetului când este atașat la un înlocuitor

en: Height for the widget when it's attached to the placeholder
ro: Înălțimea widgetului când este atașat la un înlocuitor

en: Floating Toplevel
ro: Nivel superior flotant

en: Whether the placeholder is standing in for a floating toplevel dock
ro: Dacă înlocuitorul ține locul unui doc de nivel superior flotant

en: X Coordinate
ro: Coodonata X

en: X coordinate for dock when floating
ro: Coordonata X a docului, când este flotant

en: Y Coordinate
ro: Coordonata Y

en: Y coordinate for dock when floating
ro: Coordonata Y a docului, când este flotant

en: Attempt to dock a dock object to an unbound placeholder
ro: Încercare de atașare a unui obiect doc la un înlocuitor nelegat

en: Got a detach signal from an object (%p) who is not our host %p
ro: S-a primit un semnal de detașare de la un obiect (%p) care nu este gazda noastră %p

en: Something weird happened while getting the child placement for %p from parent %p
ro: Un eveniment ciudat a avut loc în procesul aflării plasamentului copilului %p de la părintele %p
