gdl - en to sv translation catalogue (95 entries)

en: Controlling dock item
sv: Styrande dockobjekt

en: Dockitem which 'owns' this tablabel
sv: Dockobjekt som "äger" denna fliketikett

en: Master
sv: Mästare

en: GdlDockMaster object which the dockbar widget is attached to
sv: GdlDockMaster-objekt som dockradskomponenten är kopplad till

en: Dockbar style
sv: Dockradsstil

en: Dockbar style to show items on it
sv: Dockradsstil för att visa objekt på den

en: Floating
sv: Flytande

en: Whether the dock is floating in its own window
sv: Huruvida dockan är flytande i dess eget fönster

en: Default title
sv: Standardtitel

en: Default title for the newly created floating docks
sv: Standardtitel för de nyligen skapade flytande dockorna

en: Width
sv: Bredd

en: Width for the dock when it's of floating type
sv: Bredd på dockan när den är av flytande typ

en: Height
sv: Höjd

en: Height for the dock when it's of floating type
sv: Höjd på dockan när den är av flytande typ

en: Float X
sv: Flytande X

en: X coordinate for a floating dock
sv: X-koordinat för en flytande docka

en: Float Y
sv: Flytande Y

en: Y coordinate for a floating dock
sv: Y-koordinat för en flytande docka

en: Skip taskbar
sv: Hoppa över fönsterlista

en: Whether or not to prevent a floating dock window from appearing in the taskbar
sv: Huruvida ett flytande dockfönster ska hindras från att dyka upp i fönsterlistan

en: Orientation
sv: Orientering

en: Orientation of the docking item
sv: Orienteringen på dockobjektet

en: Resizable
sv: Storleksändringsbar

en: If set, the dock item can be resized when docked in a GtkPanel widget
sv: Om detta är angivet kan objektets storlek ändras när det är dockat i en GtkPanel-komponent

en: Item behavior
sv: Objektbeteende

en: General behavior for the dock item (i.e. whether it can float, if it's locked, etc.)
sv: Allmänt beteende för dockobjektet (dvs huruvida det kan flyta, om det är låst, osv).

en: Locked
sv: Låst

en: If set, the dock item cannot be dragged around and it doesn't show a grip
sv: Om detta är angivet kan inte dockobjektet dras runt och det har inget handtag

en: Preferred width
sv: Föredragen bredd

en: Preferred width for the dock item
sv: Föredragen bredd för dockobjektet

en: Preferred height
sv: Föredragen höjd

en: Preferred height for the dock item
sv: Föredragen höjd för dockobjektet

en: Iconified
sv: Ikonifierad

en: If set, the dock item is hidden but it has a corresponding icon in the dock bar allowing to show it again.
sv: Om inställd är dockobjektet dolt men har en motsvarande ikon i dockraden som möjliggör det att visas igen.

en: Closed
sv: Stängd

en: Whether the widget is closed.
sv: Huruvida gränssnittskomponenten är stängd.

en: You can't add a dock object (%p of type %s) inside a %s. Use a GdlDock or some other compound dock object.
sv: Du kan inte lägga till ett dockobjekt (%p av typen %s) inuti en %s. Använd en GdlDock eller något annat sammansatt dockobjekt.

en: Attempting to add a widget with type %s to a %s, but it can only contain one widget at a time; it already contains a widget of type %s
sv: Försöker lägga till en gränssnittskomponent med typen %s till en %s, men den kan bara innehålla en komponent åt gången; den innehåller redan en komponent av typen %s

en: Unsupported docking strategy %s in dock object of type %s
sv: Dockningsstrategin %s stöds inte i dockobjekt av typen %s

note: UnLock menuitem
en: UnLock
sv: Lås upp

note: Hide menuitem.
en: Hide
sv: Dölj

note: Lock menuitem
en: Lock
sv: Lås

en: Attempt to bind an unbound item %p
sv: Försök att binda till ett obundet objekt %p

en: Iconify this dock
sv: Ikonifiera denna docka

en: Close this dock
sv: Stäng denna docka

en: Dockitem which 'owns' this grip
sv: Dockobjekt som "äger" detta handtag

en: GdlDockMaster or GdlDockObject object which the layout object is attached to
sv: GdlDockMaster- eller GdlDockObject-objekt som layoutobjektet är fäst vid

en: Dirty
sv: Smutsig

en: True if the layouts have changed and need to be saved to a file
sv: Sant om layouten har ändrats och måste sparas till en fil

en: While loading layout: don't know how to create a dock object whose nick is '%s'
sv: Vid inläsning av layout: Vet inte hur ett dockobjekt vars smeknamn är %s ska skapas

en: Default title for newly created floating docks
sv: Standardtitel för nyligen skapade flytande dockor

en: If is set to 1, all the dock items bound to the master are locked; if it's 0, all are unlocked; -1 indicates inconsistency among the items
sv: Om det är ställt till 1 är alla dockobjekt som är bundna till mästare låsta; om det är 0 är alla olåsta; -1 indikerar inkonsekvens bland objekt

en: Switcher Style
sv: Växlingsstil

en: Switcher buttons style
sv: Stil på växlingsknapparna

en: Tab Position
sv: Flikposition

en: Which side of the notebook holds the tabs
sv: Vilken sida på flikhäftet som har flikarna

en: Tab reorderable
sv: Flikordning går ändra

en: Whether the tab is reorderable by user action
sv: Huruvida flikens ordning kan ändras av användaråtgärder

en: master %p: unable to add object %p[%s] to the hash.  There already is an item with that name (%p).
sv: mästare %p: kan inte lägga till objektet %p[%s] till hashen. Det finns redan ett objekt med det namnet (%p).

en: The new dock controller %p is automatic.  Only manual dock objects should be named controller.
sv: Den nya dockstyrenheten %p är automatisk. Endast manuella dockobjekt får ges namnet controller.

en: Dock #%d
sv: Docka %d

en: Page
sv: Sida

en: The index of the current page
sv: Indexet för den aktuella sidan

en: Name
sv: Namn

en: Unique name for identifying the dock object
sv: Unikt namn för identifiering av dockobjektet

en: Long name
sv: Långt namn

en: Human readable name for the dock object
sv: Begripligt namn på dockobjektet

en: Stock Icon
sv: Standardikon

en: Stock icon for the dock object
sv: Standardikon för dockobjektet

en: Pixbuf Icon
sv: Pixbuf-ikon

en: Pixbuf icon for the dock object
sv: Pixbuf-ikon för dockobjektet

en: Dock master
sv: Dockmästare

en: Dock master this dock object is bound to
sv: Dockmästare som detta dockobjekt är bundet till

en: Call to gdl_dock_object_dock in a dock object %p (object type is %s) which hasn't implemented this method
sv: Anrop till gdl_dock_object_dock i ett dockobjekt %p (objekttypen är %s) vilket inte har implementerat denna metod

en: Dock operation requested in a non-bound object %p. The application might crash
sv: Dockåtgärd begärd i ett obundet objekt %p. Programmet kan krascha

en: Cannot dock %p to %p because they belong to different masters
sv: Kan inte docka %p till %p eftersom de tillhör olika mästare

en: Attempt to bind to %p an already bound dock object %p (current master: %p)
sv: Försök att binda till %p på ett redan bundet dockobjekt %p (aktuell mästare: %p)

en: Position of the divider in pixels
sv: Position för avskiljaren i bildpunkter

en: Sticky
sv: Klistrig

en: Whether the placeholder will stick to its host or move up the hierarchy when the host is redocked
sv: Huruvida platshållaren kommer att klistra fast vid sin värd eller gå upp i hierarkin då värden dockas om

en: Host
sv: Värd

en: The dock object this placeholder is attached to
sv: Det dockobjekt som platshållaren är fäst vid

en: Next placement
sv: Nästa placering

en: The position an item will be docked to our host if a request is made to dock to us
sv: Positionen som ett objekt kommer att dockas vid vår värd om en begäran att docka vid oss görs

en: Width for the widget when it's attached to the placeholder
sv: Bredd på gränssnittskomponenten när den är fäst till platshållaren

en: Height for the widget when it's attached to the placeholder
sv: Höjd på gränssnittskomponenten när den är fäst till platshållaren

en: Floating Toplevel
sv: Flytande toppnivå

en: Whether the placeholder is standing in for a floating toplevel dock
sv: Huruvida platshållaren ersätter en flytande toppnivådocka

en: X Coordinate
sv: X-koordinat

en: X coordinate for dock when floating
sv: X-koordinat för docka när flytande

en: Y Coordinate
sv: Y-koordinat

en: Y coordinate for dock when floating
sv: Y-koordinat för docka när flytande

en: Attempt to dock a dock object to an unbound placeholder
sv: Försök att docka ett dockobjekt vid en obunden platshållare

en: Got a detach signal from an object (%p) who is not our host %p
sv: Fick en losskopplingssignal från ett objekt (%p) som inte är vår värd %p

en: Something weird happened while getting the child placement for %p from parent %p
sv: Någonting konstigt hände då barnplaceringen för %p hämtades från föräldern %p
